تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت – کدام یک بهتر است؟

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت – کدام یک بهتر است؟

به بهانه تمدید مجدد بازه زمانی انتخاب روش سهامداری، در سهام عدالت تصمیم گرفتیم تا بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در زمینه آزادسازی این سهام و انواع روش‌های فروش در نظر گرفته شده برای آن، یک بار دیگر به مقایسه روش مستقیم و غیر مستقیم در آزاد سازی سهام عدالت بپردازیم و تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت را بررسی می‌کنیم، در ادامه با بررسی کامل این دو روش با ما همراه باشید.

آزاد سازی سهام عدالت به چه معناست؟

پس از گذشت نزدیک به 14 سال از صدور سهام عدالت و اختصاص آن به اقشار مختلف مردم، از 8 اردیبهشت 99 و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه، فرآیند آزادسازی سهام عدالت آغاز شده است. آزادسازی سهام عدالت به این معناست که بعد از این تاریخ مشمولان سهام عدالت که در زمان شروع ثبت نام این طرح، این سهام به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است این امکان را خواهند داشت که در مورد نگهداری یا فروش سهام خود تصمیم بگیرند و عملاً، دارایی های خود در سهام عدالت را مدیریت کنند. با توجه به افزایش چشمگیر ارزش سهام موجود در این طرح تا نزدیک به 16 برابر، این آزادی انتخاب برای اکثریت مشولان قابل توجه خواهد بود.

بر اساس تصمیمات گرفته شده توسط سازمان خصوصی‌سازی، مشمولان برای انجام فرآیند آزاد سازی سهام عدالت دو انتخاب دارند: “روش مستقیم” در مدیریت سهام عدالت و “روش غیر مستقیم“؛ که در ادامه به بررسی دقیقتر این دو روش می‌پردازیم:

روش مستقیم مدیریت سهام عدالت

برای انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت هر مشمول می‌تواند با مراجعه با سایت سامانه آزاد سازی سهام عدالت که توسط سازمان خصوصی سازی فعال شده است اقدام به انتخاب این روش کند.

توجه داشته باشید که انتخاب روش مدیریت فقط یکبار قابل انجام خواهد بود و ویرایش آن ممکن نیست

 در این روش با توجه به دارایی هر فرد از سهام عدالت؛ که در سامانه سهام عدالت مشخص شده است؛ تعدادی از سهام 36 شرکت فعال در بورس به متقاضی داده می‌شود. توجه داشته باشید این موضوع که چه تعداد سهم از هر شرکت به متقاضی‌ها داده خواهد شد بر اساس دارایی این افراد متفاوت است و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد.

پس از انتخاب آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم، کاربر به دو روش می‌تواند سهام عدالت خود را بفروشد.

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم برای سهام عدالت، سهام یاد شده به کد بورسی در نظر گرفته شده برای هر متقاضی منتقل می‌شود. در نتیجه از این لحظه به بعد مدیریت خرید، فروش و نگهداری این سهام بر عهده شخص متقاضی است. حال با توجه به دستورالعمل‌های منتشر شده در این زمینه افرادی که این روش مدیریت را انتخاب کرده‌اند می‌توانند در اولین گام نسبت به فروش 30% از دارایی‌های خود اقدام کنند. باقیمانده این دارایی هم به مرور و براساس تصمیم شورای عالی بورس قابل معامله خواهد شد. مکانیزم در نظر گرفته شده برای فروش سهام عدالت به این صورت است که افراد متقاضی می‌توانند به یکی از دو روش مراجعه به بانک؛ یا استفاده از سامانه های فروش آنلاین کارگزاران بورس، اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

برای استفاده از روش اول فرد متقاضی باید به بانکی که حساب آن، در سامانه سهام عدالت ثبت شده و سود سهام به آن واریز می شده، مراجعه کند و فرم‌های مربوط به فروش یکجای 30% از سهام عدالت خود را امضا کند. در این روش فرد متقاضی نیازی به ثبت نام در سایت سجام و دریافت کد معاملاتی ندارد. همچنین توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این روش انتخاب سهم جهت فروش و قیمت آن در اختیار بانک عامل خواهد بود و بر اساس ضوابط تعیین شده توسط سازمان بورس معاملات انجام خواهد شد.

در روش دوم یعنی استفاده از سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها و اپلیکشن‌های طرف قرارداد سازمان، فرد متقاضی ضمن ورود به این سامانه‌ها می‌تواند به انتخاب خود همه یا بخشی از 30% از دارایی سهام عدالت خود را بفروش برساند. در این روش همچنان مسئول انجام فرآیند فروش کارگزاری‌ها هستند و فرد نمی‌تواند به صورت مستقیم معامله کند اما بر خلاف روش قبلی، انتخاب سهام برای فروش و تعداد آن برعهده متقاضی قرار گرفته است. تفاوت دیگر بین این دو روش در این است که فرد می‌تواند به هرکدام از کارگزاری های مجاز مراجعه و درخواست خود را ثبت کند و خود کارگزار مبالغ حاصل از فروش را به حساب ثبت شده در سامانه سهام عدالت واریز خواهد کرد. همچنین در این روش نیازی به داشتن کد معاملاتی از کارگزار مورد استفاده نیست و افراد می‌توانند از خدمات کارگزارانی که حتی نزد آن ها کد معاملاتی ندارند نیز استفاده کنند. البته باید توجه داشته باشید که برای استفاده از سامانه‌های معاملاتی کارگزارها باید شماره همراه ثبت شده در سامانه سهام عدالت به نام متقاضی باشد و در غیر اینصورت متقاضی امکان ورود به این سامانه‌ها را نخواهد داشت.

یکی از نکات دیگری که مشمولان سهام عدالت قبل از انتخاب روش مدیریت سهام خود باید در نظر داشته باشند این موضوع است که سود سهام آن‌ها تا پایان سال مالی 97 به همه افراد پرداخت شده است و در مواردی که این پرداخت به هر دلیلی تا این لحظه انجام نشده، این سود در اولین فرصت تمام و کمال پرداخت می‌شود اما سود سهام سال 98 تنها بعد از برگزاری مجمع تمام شرکت ها قابل پرداخت است و به افرادی تعلق می‌گیرد که در روز مجمع مالک سهام این شرکت بوده‌اند. در نتیجه در صورتی که سهام عدالت خود را قبل از برگزاری مجمع هر کدام از این شرکت‌ها به فروش برسانید، سود سهام همان شرکت (و نه سایر شرکت ها) به شما تعلق نمی‌گیرد. نکته دیگر آنست که در روش مستقیم بعد از انتقال سهام به افراد مسئولیت جمع آوری سود سهام نیز بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید تا حد امکان تلاش شده است تا نیاز متقاضیان به آشنایی با بورس و تحلیل تکنیکال بازار در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم کاهش پیدا کند اما با این وجود همچنان این روش برای افرادی که با این بازار آشنا هستند و زمان کافی برای بررسی و تحلیل آن را در اختیار دارند مناسب تر است.

همچنین در نظر داشته باشید که انتخاب روش مدیریت مستقیم الزامی به فروش سهام ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند با نگهداری سهام خود از مزایایی نظر سود سالیانه شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام در طول زمان بهره‌مند شوند.

روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت

دومین روش در نظر گرفته شده برای مشمولان سهام عدالت؛ آزاد سازی سهام به روش غیر مستقیم است. در این روش بر خلاف روش مستقیم خود سهام به فرد داده نمی‌شود بلکه سهام وی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی منتقل و به هر مشمول به اندازه دارایی وی از سهام این شرکت ها داده خواهد شد.

روش مدیریت غیر مستقیم به صورت پیش فرض برای همه مشمولان در نظر گرفته شده است و در نتیجه هیچ نیازی به انجام کارخاصی برای انتخاب این روش وجود ندارد

در زمینه فروش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تا این لحظه محدودیتی در نظر گرفته نشده است و در نتیجه افرادی که این روش را انتخاب کرده باشند می‌توانند هر درصدی از سهام خود را بفروش برسانند. با این وجود این فرآیند تا زمانی که سرمایه این شرکت ها ثبت و به روزرسانی شود قابل انجام نخواهد بود. فرآیند ثبت سرمایه و ورود شرکت های سرمایه‌گذاری به بورس بلافاصله بعد از پایان مهلت انتخاب روش مدیریت؛ شروع خواهد شد که با توجه به تمدید این بازه تا 29 خردادماه، شروع این فرآیند از اوایل تیرماه خواهد بود.

روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت

کسانی که این روش آزادسازی را انتخاب کنند برای دریافت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، نیازی به دریافت کد بورسی، ثبت نام سجام و انجام هر کار دیگری ندارند و روند واریز سود سهام آن‌ها مانند گذشته انجام می شود. با این وجود در صورت تمایل به فروش سهام، این افراد نیز باید درسامانه سجام ثبت نام کنند و کد معاملاتی بگیرند.

در زمینه ارزش دارایی‌ها این نکته را باید در نظر داشته باشید که ارزش سهام در نظر گرفته شده از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی معادل با ارزش سهام عدالت آزاد سازی شده به روش مستقیم برای سایر مشمولان خواهد بود و از این نظر همه مشمولان برابر هستند.

استفاده از این شرکت های سرمایه‌گذاری برای افرادی که دانش یا وقت کافی برای استفاده از بازار بورس را ندارند می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که در این صندوق‌ها مدیریت سهام و ریسک معاملات، توسط مدیران سرمایه گذاری انجام می‌شود و در نتیجه ریسک کلی سرمایه گذاری توسط این فرآیند کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟

در جدول زیر به مرور تفاوت های این دو روش پرداخته ایم.

معیار روش مستقیمروش غیر مستقیم
نیاز به آشنایی با بورسداردندارد
امکان فروشدر حال حاضر تا حداکثر 30 درصد باقیمانده به مرور و بر اساس تصمیم شورایعالی بورسفروش بدون محدودیت امکان فروش بعد از ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس فراهم می شود
نیاز به ثبت درخواست در سامانهداردندارد
پرداخت سودسود توسط متقاضی جمع آوری می‌شودسود توسط شرکت جمع آوری و به صورت یکجا واریز می‌شود
ریسک معاملهداردبسیار کم
امکان نگهداری به عنوان سرمایه گذاری بلند مدتدارددارد
امکان تغییر در سبد سهامداردندارد
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام خسته نباشید
  الان کسی که روش مستقیم رو انتخاب کرده و اطلاعات چندانی از بازار بورس نداره اگر هیچ کاری نکنه چه اتفاقی برای سهامش میوفته؟
  و اینکه به نظر شما همچین فردی اگر سهامش رو بفروشه و وارد صندوق های سهامی بکنه ریسکش کمتره یا نه؟ با تشکر از سایت خوبتون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت نگهداری سهام عدالت با توجه به اینکه تنوع این سهام بالاست احتمالا معادل با بازدهی کل بازار دارایی شما هم تغییر میکنه اما استفاده از صندوق ها همیشه گزینه مطمئن تری هست

 • محسن اسکندری

  ممنون بخاطر مطالب بسیار مفیدتون

 • محسن غلامعلی زاده

  با سلام تنها جایی که من تونستم معنی آزاد سازی سهام عدالت به خوبی متوجه بشم اینجا بود و از شما خیلی ممنون بابت مطلب مفید و کاملتون

 • سلام میخوام سهام خود را حفظ کنم تا چند سال دیگر و روش غیر مستقیم را انتخاب کردم ایا در روش غیر مستقیم شرکتهای استانی سهام من را حفظ میکنند یا سهام را خرید فروش میکنند
  لطفا راهنمایی کنید میخوام همین سهام را نگه دارم کدام روش را انتخاب کنم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در روش غیر مستقیم شما در ازای دادن این سهام به شرکت سرمایه گذاری استانی مالک سهام آن ها خواهید شد و در نتیجه در آینده هم امکان دسترسی به سهام شرکت هایی که الان به صورت تک به تک به شما داده شده را نخواهید داشت

 • سلام ما هم سهام عدالت رو داریم و هم کدبورسی انلاین داریم چطور میتونیم سهام مون رو به پرتفوی خودمون انتقال بدیم؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فعلا امکان انتقال این سهام به پورتفو ها وجود ندارد

 • سه تا سوال داشتم که به نظرم توی تصمیم گیری اینکه کدوم روش بهتره تاثیر داره ولی توی متن بالا نیومده بود:
  1- شرکت‌های سرمایه گذاری استانی چه زمانی وارد بورس میشن و آیا به شکل عرضه اولیه هستن و کل کشور براشون جذابه که توی عرضه اولیه صندوق سرمایه گذاری استان کرمان هم شرکت کنن؟
  2- چه زمانی ارزش پورتفوی سهام عدالت مون به سهم‌های شرکت سرمایه گذاری تبدیل میشن؟ مثلا الان تبدیل بشه با 3 ماه بعد خیلی فرق داره
  3- جایی هست که بشه کارنامه این شرکت‌های سرمایه گذاری رو دید؟ مثلا ببنیم صندوق سرمایه گذاری استان چهارمحال و بختیاری چقدر خوب عمل کرده توی گذشته و میشه بهش اطمینان کرد یا خیر؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، دلیل اینکه در مورد این سوالات مطلبی پیدا نکردید اینه که اطلاعات قابل اتکا در این زمینه منتشر نشده و در نتیجه ما نمیتونیم بنا به شایعات موجود در این زمینه اظهارنظری داشته باشیم

 • علی سیدی

  سلام. درخواست فروش رو که ثبت میکنیم چقد طول می‌کشه تا فروش بره؟الان زده ارسال به هسته.
  بعد اینکه میتونم سبد سهاممو عوض کنم؟
  یعنی یه نمادو بدم اون نمادی ک میخام ب همون اندازه بگیرم؟اگه میشه چجوری

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در حال حاضر امکان ویرایش سفارشات فروش سهام عدالت وجود نداره

 • برای افراد فوت شده چه فکری شده

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در این مورد هنوز ساز و کار نهایی اعلام نشده اما به زودی روش اعمال انحصار وراثت برای این سهام اعلام خواهد شد

 • بیژن ولی پوری

  سلام با تشکر از برنامه خوبتون عالی عالی

 • شهرام نظیفی

  سلام خواستم بدونم البته این سوال خیلی هاست چه زمانی سهام عدالت روی پرتفوی شخصی میاد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فعلا زمان خاصی برای این کار اعلام نشده و با توجه به اینکه فعلا امکان فروش سهام به صورت انفرادی وجود ندارد الزامی هم به اضافه کردن این سهام به پورتفو ها نیست

 • سید نورعلی حسینی

  سلام من روش مستقیم را انتخاب کردم چگونه باید سود سهامم را دریافت کنم آیا سود سهام را سالانه دریافت میکنم

 • محمد حقیقی

  اینهمه در ارتباط با آزادسازی سهام مطلب خواندم،نفهمیدم روش آزادسازی غیرمستقیم بچه صورت است؟ اگه بهمن گونه است که الان است و نباید بهش دست بزنیم،چرااسمش را گذاشته اند آزاد سازی؟ لطفاً راهنمایی کنید. متشکرم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، منظور از آزاد سازی اینه که مالکیت سهام به شما منتقل میشه و در روش غیر مستقیم شما این مالکیت رو به صندوق سرمایه گذاری منتقل میکنید و به جای اون سهام شرکت سرمایه گذاری رو دریافت میکنید

 • عباس نصیری

  همونطوری که بورس و از سیگنال یاد گرفتیم . اگه روش مدیریت در روش مستقیمم یاد بدید ممنون میشیم . چون من الان کد بورسی ام گرفتم .اما نمیدونم چجوری باید سهامو مدیریت بکنم و چ روشی برای سود دهیش بهتره

 • بی نشان

  من تمام کارهای سهام عدالت رو انجام دادم‌دو ماه پیش اما آزاد سازی نشده رفتم‌کافی نت گفت سامانه آزاد سازی بستست از شما خواهش میکنم زمان دقیق بازگشایی مجدد رو اعلام کنید

 • سلام من بخش بانکو نفهمیدم یعنی نیاز به ثبت نام داخل سامانه سجام نداره و بانک می تونه ارزش سهامو کم کنه یا نه تفاوتی نداره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در این روش نیازی به ثبت نام در سجام نبوده، البته این روش دیگر قابل استفاده نیست

 • ناشناس

  سلام خسته نباشید.
  برای شرکتهای استانی در روش غیرمستقیم هم نیازی به کدبورسی و احراز هویت هست ممنون میشم توضیح دهید؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای استفاده از خدمات بازار سرمایه و بورس ثبت نام و احراز هویت در سجام الزامی هست

 • محمد جواد نثار

  سلام من میخواستم بدونم پول حاصل از فروش سهام به چه صورتی در سریعترین زمان ممکن به دستم میرسه یعنی وارد حساب بانکی بشه ممنون

 • سلام من روش غیر مستقیما انتخاب کردم چند وقت پیش پیامی اومد از شرکتای استانی که تو سجام احراز هویت کنید میخواستم بدونم اجباریه و چجوریه

  • کارشناس تیم سیگنال

   با سلام
   احراز هویت را انجام دهید.

 • وقتتون بخیرتشکر میکنم بابت مطالب جامع و کاملتون
  سوال دوستمون :سلام من روش غیر مستقیما انتخاب کردم چند وقت پیش پیامی اومد از شرکتای استانی که تو سجام احراز هویت کنید میخواستم بدونم اجباریه ؟
  سوال بنده :اگرغیرمستقیم باشه وقصد فروش نداشته باشیم، طبق مطالب فوق،چه نیازی به ثبت نام سجام هست؟و چرا پیامک ثبت نام برای همه ارسال شده؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، با توجه به اینکه برای استفاده از خدمات بازار سرمایه و بورس در هر حال باید ثبت نام و احراز هویت سجام انجام بشه، انجام این کار ضرری نداره، از طرفی اکثر شرکت های بورسی (که شامل شرکت های سرمایه گذاری استانی هم میشه) به مرور باید برای پرداخت سود سالیانه از سجام استفاده کنند که در نتیجه برای دریافت این سودها بهتره از همین الان در این سامانه ثبت نام کنید

 • سلام
  روزتون بخیر
  من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم..
  یک پیامکی از طرف شرکتای استانی امده که در سامانه سجام ثبت نام کنید برای مادرم انجام دادم اما برای ثبت تلفن همراه هیچ مالکیت شخصی ایشان ندارند و تلفنی به اسم ایشان ثبت نشده با توجه به اینکه ایشان مسن هستند و نمیتوانیم سیم کارتی برای ایشان به اسم خودشون تهیه کنیم به دلیل شرایط ایشان.. و مجبورا تلفن خود را وارد کردم…چون ایشان رو به خاطر شرایط،جسمی نمیتوانیم به دفاتر پیشخوان ببربم و بری احراز هویت پیامکی امده که مالکیت به اسم ایشان نیست و تصحیح کنید.. چه راه حلی وجود دارد ..

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، شرط استفاده از سیم کارت به نام شخص متقاضی برای همه افراد بالای 18 سال وجود داره و راه حل دیگه ای نداره

 • سلام من هیچ کاری نکردم نه آزاد کردم نه روش مستقیم یا غیر مستقیم. خوبه یا باید آزاد کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای شما به صورت خودکار روش غیر مستقیم انتخاب شده است

 • حبیب عباس ابادی

  سلام
  من سهامم رونه آزادکردم ونه گزینه مستقیم وغیرمستقیم انتخاب کردم وحالا خودکارفعال شده غیرمستقیم بنظرت خوبه یانه.راهنمایی لطفا

 • یه بنده خدا

  برای من به طور خودکار روش غیر مستقیم انتخاب شده،در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت هم کردم و کد سهمداری هم دریافت شده
  میخواستم بدونم کسایی هم که روش غیر مستقیم انتخاب کردن نیاز دارند در کارگزاری ها ثبت نام کنند؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای فروش این سهام باید از خدمات کارگزاری ها استفاده کنید

 • سلام خسته نباشید در روش غیر مستقیم‌ما ارزش سهاممون داریم و هروقت بخایم میتونیم بفروشیم درسته؟
  و سوال دوم اینکه مزیتش نسبت به مستقیم اینه که بهمون جدا از ارزشش سود میدن درسته؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، مهمترین مزیتش اینه که مدیریت این سهام در اختیار یک شرکت سرمایه گذاری است و عملا نیازی نخواهد بود که شما برای سرمایه گذاری مستقیما وارد عمل بشید

 • سلام من روش مستقیم انتخاب کردم با توجه به اطلاعات محدودم از بورس الان باید چیکار کنم فقط استعلام گرفتم که مقدارش رو میدونم و اینکه کجا ها سهام خریداری شده

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز افرادی که روش مستقیم رو انتخاب کردن می تونن ۶۰٪ از سهام شونو بفروشن. برای اشنایی با نحوه فروش می تونید این لینک رو مطالعه کنید. در صورتی که تمایلی برای فروش ندارید نیاز نیست کاری انجام بدین.

 • الیاس دهقانی

  سلام ممنون از مطالب خوبتون. چندتا سوال داشتم. ۱.اینکه من روش مستقیم انتخاب کردم اما سوادبورسی ندارم اگه همینجوری هیچوقت بهش دست نزنم چه اتفاقی میفته آیا بازم سود برام واریز میشه یا باید اقدام خاصی کنم؟ ۲.میخام۳۰درصد از سهممو بفروشم چون به پولش نیاز دارم اما خیلی دودلم بفروشم یا نه.لطفا راهنمایی کنید. واینکه الان امکانش هست دوباره غیرمستقیم بزنم؟درکل کدوم روش بهتره. لطفا کامل راهنماییم کنید ممنون میشم

  • کارشناس تیم سیگنال

   باسلام
   ۱. سود مربوط به سال های قبل یعنی تا پایان سال 98 برعهده سازمان خصوصی سازی هست، بعد از اون در روش مستقیم، سود باید توسط خود فرد از شرکت ها(به هر روشی که هر شرکت اعلام میکنه) دریافت بشه.
   ۲. تصمیم گیری برای خرید و فروش به عوامل زیادی از جمله شرایط بازار و استراتژی معاملاتی سرمایه گذار و… بستگی داره. بنابراین این تصمیم کاملا بر عهده خود شماست.
   ۳. در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت وجود ندارد.

 • فرهاد خدنگ

  خوبه بد نیست فقط من موندم روش مدیریت سهام عدالت من غیر مستقیم هستش میتونم درصدی از سهام عدالت خودرا بفروشم ممنون میشم ازلطفتون توضیحاتی دراین مورد برایم ارسال کنید روز دوشنبه خوب وپربرکتی داشته باشین

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، بله شما میتونید سهام خودتونو که به سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون تبدیل شده، را بفروشید

 • رضا زمانی

  با سلام .سوال من این هستش که من سهام مادرم رو فک میکردم که اگه سجام انجام بدم دیگه نیازی نیس تو سایت سهام روش ازاد سازی رو انجام بدم و فک میکردم روش مستقیم رو انتخاب میکنم ولی الان به مشکل برخوردم و نمیتونم ازاد سازی رو مستقیم بزنم و توی سایت نوشته که سهام شما روش غیر مستقیم پیش فرض است یعنی چه لطفا کمک کنید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای ایشان روش مدیریت غیر مستقیم انتخاب شده و در حال حاضر ایشان سهامدار شرکت سرمایه گذاری استان محل سکونتتان هستند

 • سلام.دوست عزیز چرا شرکت های سهام عدالت مثل فارس و بانک ملت ک افزایش سرمایه دادن چند وقت پیش.سهامشون تو پرتفوی سهام عدالت اصافه نشده؟قیمت سهام نصف شده..قیمت کل سهام عدالتو کشیده پایین…اصلا همین افزایش سرمایه ها قیمت سهامو کشوندن پایین…کارگزاری میگه اضافه نمیشه…مگه میشه؟؟؟یعنی تو این چن سال فقط کاهش قیمتش واسه ما بوده؟؟؟الان تکلیف این شرکت ها چیه مثل فارس و بانک ملت..خود فارس اعتبار کل پرتفوی سهام عدالت بود.مردم بیچاره فکر میکنن تو بازار منفی خورده سهام….واقعا ک….ملت و به سخره گرفتن…..بازم بریم بگیم مرگ بر امریکا….شرف و وجدان اون مسیحی از این اینا بیشتره…حداقل واسه کشورش ارزش قائلند…اینا ننه بابای خودشونم هم به پول میفروشن …..این سهام عدالتم مال شما….اینا ک همه چیو خوردن اینم بخورین.

 • سلام.دوست عزیز چرا شرکت های سهام عدالت مثل فارس و بانک ملت ک افزایش سرمایه دادن چند وقت پیش.سهامشون تو پرتفوی سهام عدالت اصافه نشده؟قیمت سهام نصف شده..قیمت کل سهام عدالتو کشیده پایین…اصلا همین افزایش سرمایه ها قیمت سهامو کشوندن پایین…کارگزاری میگه اضافه نمیشه…مگه میشه؟؟؟یعنی تو این چن سال فقط کاهش قیمتش واسه ما بوده؟؟؟الان تکلیف این شرکت ها چیه مثل فارس و بانک ملت..خود فارس اعتبار کل پرتفوی سهام عدالت بود.مردم بیچاره فکر میکنن تو بازار منفی خورده سهام….واقعا ک….ملت و به سخره گرفتن…..بازم بریم بگیم مرگ بر امریکا….شرف و وجدان اون مسیحی از این اینا بیشتره…حداقل واسه کشورش ارزش قائلند…اینا ننه بابای خودشونم هم به پول میفروشن …..این سهام عدالتم مال شما….اینا ک همه چیو خوردن اینم بخورین.

 • افسانه روحی

  ۱-من سهام عدالتم رو آزاد سازی کردم ولی از کجا باید بفهمم مستقیمه یا غیر مستقیم ؟
  ۲-در صورت آزاد سازی اگر مستقیم باشه چکار باید انجام بدیم که سود سهام برامون واریز بشه؟
  ۳-در صورت آزاد سازی به روش غیر مستقیم چکار باید انجام بدیم که سود سهام برامون واریزبشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز اگر به سامانه سهام عدالت مراجعه کنید می تونید نحوه مدیریت سهام عدالت تون رو ببینید. اگر روش مستقیم رو انتخاب کرده باشین مالک سهم های موجود در سبد سهام عدالت هستین و اگر روش غیر مستقیم رو انتخاب کرده باشین مالک سهام شرکت سرمایه گذاری استانی هستین. در هر دو صورت سهم ها به صورت عادی و مثل تمام سهمای دیگه در بازار معامله میشن و سود بهشون تعلق میگیره. اطلاعات بیشتر رو در این لینک مطالعه کنید.

 • می خواستم بدونم کسانی که روش غیرمستقیم زدن حتما بایدتوسامانه سجام ثبت نام کنن؟ودرغیراینصورت سودی بهشوت تعلق نمیگیره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز بله افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن هم باید در سامانه سجام ثبت نام کنن.

 • سلام سهام عدالت من غیرمستقیم است میخوام کل اونو بفروشم چگونه اینکارو بکنم احراز هویت و کدبورسی هم دارم ممنون

 • جواد زارعی

  سلام من قبل از ۱۵ اردیبهشت روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی بعد از امکان ویرایش روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم ولی حالا تو سامانه باز روش مستقیمه حالا چکار کنم کمکم کنید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، ملاک روش ثبت شده در سامانه است و در حال حاضر امکان تغییر وجود ندارد

 • حامد غلامی

  سلام. من روش غیرمستقیم زدم و کارگزاریم آگاه هستش ..الان بخوام بفروشم چیکار باید بکنم ؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، اگر معاملات شرکت سرمایه گذاری استان شما شروع شده، در کارگزاری درخواست تغییر کارگزار ناظر این سهام را ثبت کنید و بعد از انتقال سهم به پورتفو مثل هر سهم دیگه ای اونو بفروشید

 • امیرحسین پاکاری

  من از روی نا آگاهی ولدون هیچ تحقیقی روش مستقیم انتخاب کردم الانم سهامم رو نمیدونم چیکارکنم میخوام بفروشم فقط میخوام پولش واربز شه برام

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز می تونید از این لینک استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشین می خواستم بدونم سهام غیرمستقیم بهتریامستقیم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز برای پیدا کردن جواب تون می تونید از این لینک کمک بگیرید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
18 اردیبهشت 1400