تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت – کدام یک بهتر است؟

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت – کدام یک بهتر است؟

تصمیم گرفتیم یک بار دیگر به مقایسه روش مستقیم و غیر مستقیم در آزاد سازی سهام عدالت را بررسی و تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت را بررسی می‌کنیم، در ادامه با بررسی کامل این دو روش با ما همراه باشید.

آزاد سازی سهام عدالت به چه معناست؟

پس از گذشت نزدیک به 14 سال از صدور سهام عدالت و اختصاص آن به اقشار مختلف مردم، از 8 اردیبهشت 99 و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه، فرآیند آزادسازی سهام عدالت آغاز شده است. آزادسازی سهام عدالت به این معناست که بعد از این تاریخ مشمولان سهام عدالت که در زمان شروع ثبت نام این طرح، این سهام به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است این امکان را خواهند داشت که در مورد نگهداری یا فروش سهام خود تصمیم بگیرند و عملاً، دارایی های خود در سهام عدالت مستقیم و غیر مستقیم را مدیریت کنند. با توجه به افزایش چشمگیر ارزش سهام موجود در این طرح تا نزدیک به 16 برابر، این آزادی انتخاب برای اکثریت مشولان قابل توجه خواهد بود.

بر اساس تصمیمات گرفته شده توسط سازمان خصوصی‌سازی، مشمولان برای انجام فرآیند آزاد سازی سهام عدالت دو انتخاب دارند: “روش مستقیم” در مدیریت سهام عدالت و “روش غیر مستقیم“. اکنون سوال این است که “ازاد سازی سهام عدالت مستقیم یا غیر مستقیم ؟” در ادامه به بررسی دقیقتر این دو روش می‌پردازیم:

روش مستقیم مدیریت سهام عدالت

برای انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت هر مشمول می توانست با مراجعه با سایت سامانه آزاد سازی سهام عدالت که توسط سازمان خصوصی سازی فعال شده بود اقدام به انتخاب این روش کند.

 در این روش با توجه به دارایی هر فرد از سهام عدالت که در سامانه سهام عدالت مشخص شده است؛ تعدادی از سهام 36 شرکت فعال در بورس به متقاضی داده می‌شود. توجه داشته باشید این موضوع که چه تعداد سهم از هر شرکت به متقاضی‌ها داده خواهد شد بر اساس دارایی این افراد متفاوت است و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد.

پس از انتخاب آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم، کاربر به دو روش می‌تواند سهام عدالت خود را بفروشد.

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم برای سهام عدالت، سهام یاد شده به کد بورسی در نظر گرفته شده برای هر متقاضی منتقل می‌شود. در نتیجه از این لحظه به بعد مدیریت خرید، فروش و نگهداری این سهام بر عهده شخص متقاضی است. حال با توجه به دستورالعمل‌های منتشر شده در این زمینه افرادی که این روش مدیریت را انتخاب کرده‌اند می توانستند نسبت به فروش 60% از دارایی‌های خود اقدام کنند. باقیمانده این دارایی هم به مرور و براساس تصمیم شورای عالی بورس قابل معامله خواهد شد. مکانیزم در نظر گرفته شده برای فروش سهام عدالت به این صورت است که افراد متقاضی می‌توانند به یکی از دو روش مراجعه به بانک؛ یا استفاده از سامانه های فروش آنلاین کارگزاران بورس، اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

درحال حاضر امکان فروش سهام عدالت برای این گروه از دارندگان سهام عدالت که روش مستقیم را انتخاب کرده اند مقدور نیست و باید منتظر دستورالعمل های جدید باشند

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

یکی از نکات دیگری که مشمولان سهام عدالت قبل از انتخاب روش مدیریت سهام خود باید در نظر داشته باشند این موضوع است که سود سهام آن‌ها تا پایان سال مالی 97 به همه افراد پرداخت شده است و در مواردی که این پرداخت به هر دلیلی تا این لحظه انجام نشده، این سود در اولین فرصت تمام و کمال پرداخت می‌شود. نکته دیگر آنست که در روش مستقیم بعد از انتقال سهام به افراد مسئولیت جمع آوری سود سهام نیز بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید تا حد امکان تلاش شده است تا نیاز متقاضیان به آشنایی با بورس و تحلیل تکنیکال بازار در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم کاهش پیدا کند اما با این وجود همچنان این روش برای افرادی که با این بازار آشنا هستند و زمان کافی برای بررسی و تحلیل آن را در اختیار دارند مناسب تر است.

همچنین در نظر داشته باشید که انتخاب روش مدیریت مستقیم الزامی به فروش سهام ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند با نگهداری سهام خود از مزایایی نظر سود سالیانه شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام در طول زمان بهره‌مند شوند.

روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت چیست

دومین روش در نظر گرفته شده برای مشمولان سهام عدالت؛ آزاد سازی سهام به روش غیر مستقیم است. در این روش بر خلاف روش مستقیم خود سهام به فرد داده نمی‌شود بلکه سهام وی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی منتقل و به هر مشمول به اندازه دارایی وی از سهام این شرکت ها داده خواهد شد.

روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت به صورت پیش فرض برای همه مشمولان در نظر گرفته شده است و در نتیجه هیچ نیازی به انجام کارخاصی برای انتخاب این روش وجود ندارد

در زمینه فروش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تا این لحظه محدودیتی در نظر گرفته نشده است و در نتیجه افرادی که این روش را انتخاب کرده باشند می‌توانند هر درصدی از سهام خود را بفروش برسانند. با این وجود این فرآیند تا زمانی که سرمایه این شرکت ها ثبت و به روزرسانی شود قابل انجام نخواهد بود. فرآیند ثبت سرمایه و ورود شرکت های سرمایه‌گذاری به بورس بلافاصله بعد از پایان مهلت انتخاب روش مدیریت؛ شروع خواهد شد که با توجه به تمدید این بازه تا 29 خردادماه، شروع این فرآیند از اوایل تیرماه خواهد بود.

روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت

کسانی که این روش آزادسازی را انتخاب کنند برای دریافت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، نیازی به دریافت کد بورسی، ثبت نام سجام و انجام هر کار دیگری ندارند و روند واریز سود سهام آن‌ها مانند گذشته انجام می شود. با این وجود در صورت تمایل به فروش سهام، این افراد نیز باید درسامانه سجام ثبت نام کنند و کد معاملاتی بگیرند.

در زمینه ارزش دارایی‌ها این نکته را باید در نظر داشته باشید که ارزش سهام در نظر گرفته شده از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی معادل با ارزش سهام عدالت آزاد سازی شده به روش مستقیم برای سایر مشمولان خواهد بود و از این نظر همه مشمولان برابر هستند.

استفاده از این شرکت های سرمایه‌گذاری برای افرادی که دانش یا وقت کافی برای استفاده از بازار بورس را ندارند می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که در این صندوق‌ها مدیریت سهام و ریسک معاملات، توسط مدیران سرمایه گذاری انجام می‌شود و در نتیجه ریسک کلی سرمایه گذاری توسط این فرآیند کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟

در جدول زیر به مرور تفاوت های این دو روش پرداخته ایم.

معیار روش مستقیمروش غیر مستقیم
نیاز به آشنایی با بورسداردندارد
امکان فروشدر حال حاضر تا حداکثر 30 درصد باقیمانده به مرور و بر اساس تصمیم شورایعالی بورسفروش بدون محدودیت امکان فروش بعد از ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس فراهم می شود
نیاز به ثبت درخواست در سامانهداردندارد
پرداخت سودسود توسط متقاضی جمع آوری می‌شودسود توسط شرکت جمع آوری و به صورت یکجا واریز می‌شود
ریسک معاملهداردبسیار کم
امکان نگهداری به عنوان سرمایه گذاری بلند مدتدارددارد
امکان تغییر در سبد سهامداردندارد
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • من از روی نا آگاهی ولدون هیچ تحقیقی روش مستقیم انتخاب کردم الانم سهامم رو نمیدونم چیکارکنم میخوام بفروشم فقط میخوام پولش واربز شه برام

 • سلام. من روش غیرمستقیم زدم و کارگزاریم آگاه هستش ..الان بخوام بفروشم چیکار باید بکنم ؟؟؟

  • سلام، اگر معاملات شرکت سرمایه گذاری استان شما شروع شده، در کارگزاری درخواست تغییر کارگزار ناظر این سهام را ثبت کنید و بعد از انتقال سهم به پورتفو مثل هر سهم دیگه ای اونو بفروشید

 • سلام من قبل از ۱۵ اردیبهشت روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی بعد از امکان ویرایش روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم ولی حالا تو سامانه باز روش مستقیمه حالا چکار کنم کمکم کنید

  • سلام، ملاک روش ثبت شده در سامانه است و در حال حاضر امکان تغییر وجود ندارد

 • سلام سهام عدالت من غیرمستقیم است میخوام کل اونو بفروشم چگونه اینکارو بکنم احراز هویت و کدبورسی هم دارم ممنون

 • می خواستم بدونم کسانی که روش غیرمستقیم زدن حتما بایدتوسامانه سجام ثبت نام کنن؟ودرغیراینصورت سودی بهشوت تعلق نمیگیره؟

  • سلام دوست عزیز بله افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن هم باید در سامانه سجام ثبت نام کنن.

 • ۱-من سهام عدالتم رو آزاد سازی کردم ولی از کجا باید بفهمم مستقیمه یا غیر مستقیم ؟
  ۲-در صورت آزاد سازی اگر مستقیم باشه چکار باید انجام بدیم که سود سهام برامون واریز بشه؟
  ۳-در صورت آزاد سازی به روش غیر مستقیم چکار باید انجام بدیم که سود سهام برامون واریزبشه؟

  • سلام دوست عزیز اگر به سامانه سهام عدالت مراجعه کنید می تونید نحوه مدیریت سهام عدالت تون رو ببینید. اگر روش مستقیم رو انتخاب کرده باشین مالک سهم های موجود در سبد سهام عدالت هستین و اگر روش غیر مستقیم رو انتخاب کرده باشین مالک سهام شرکت سرمایه گذاری استانی هستین. در هر دو صورت سهم ها به صورت عادی و مثل تمام سهمای دیگه در بازار معامله میشن و سود بهشون تعلق میگیره. اطلاعات بیشتر رو در این لینک مطالعه کنید.

 • سلام.دوست عزیز چرا شرکت های سهام عدالت مثل فارس و بانک ملت ک افزایش سرمایه دادن چند وقت پیش.سهامشون تو پرتفوی سهام عدالت اصافه نشده؟قیمت سهام نصف شده..قیمت کل سهام عدالتو کشیده پایین…اصلا همین افزایش سرمایه ها قیمت سهامو کشوندن پایین…کارگزاری میگه اضافه نمیشه…مگه میشه؟؟؟یعنی تو این چن سال فقط کاهش قیمتش واسه ما بوده؟؟؟الان تکلیف این شرکت ها چیه مثل فارس و بانک ملت..خود فارس اعتبار کل پرتفوی سهام عدالت بود.مردم بیچاره فکر میکنن تو بازار منفی خورده سهام….واقعا ک….ملت و به سخره گرفتن…..بازم بریم بگیم مرگ بر امریکا….شرف و وجدان اون مسیحی از این اینا بیشتره…حداقل واسه کشورش ارزش قائلند…اینا ننه بابای خودشونم هم به پول میفروشن …..این سهام عدالتم مال شما….اینا ک همه چیو خوردن اینم بخورین.

 • سلام.دوست عزیز چرا شرکت های سهام عدالت مثل فارس و بانک ملت ک افزایش سرمایه دادن چند وقت پیش.سهامشون تو پرتفوی سهام عدالت اصافه نشده؟قیمت سهام نصف شده..قیمت کل سهام عدالتو کشیده پایین…اصلا همین افزایش سرمایه ها قیمت سهامو کشوندن پایین…کارگزاری میگه اضافه نمیشه…مگه میشه؟؟؟یعنی تو این چن سال فقط کاهش قیمتش واسه ما بوده؟؟؟الان تکلیف این شرکت ها چیه مثل فارس و بانک ملت..خود فارس اعتبار کل پرتفوی سهام عدالت بود.مردم بیچاره فکر میکنن تو بازار منفی خورده سهام….واقعا ک….ملت و به سخره گرفتن…..بازم بریم بگیم مرگ بر امریکا….شرف و وجدان اون مسیحی از این اینا بیشتره…حداقل واسه کشورش ارزش قائلند…اینا ننه بابای خودشونم هم به پول میفروشن …..این سهام عدالتم مال شما….اینا ک همه چیو خوردن اینم بخورین.

 • با سلام .سوال من این هستش که من سهام مادرم رو فک میکردم که اگه سجام انجام بدم دیگه نیازی نیس تو سایت سهام روش ازاد سازی رو انجام بدم و فک میکردم روش مستقیم رو انتخاب میکنم ولی الان به مشکل برخوردم و نمیتونم ازاد سازی رو مستقیم بزنم و توی سایت نوشته که سهام شما روش غیر مستقیم پیش فرض است یعنی چه لطفا کمک کنید

  • سلام، برای ایشان روش مدیریت غیر مستقیم انتخاب شده و در حال حاضر ایشان سهامدار شرکت سرمایه گذاری استان محل سکونتتان هستند

 • خوبه بد نیست فقط من موندم روش مدیریت سهام عدالت من غیر مستقیم هستش میتونم درصدی از سهام عدالت خودرا بفروشم ممنون میشم ازلطفتون توضیحاتی دراین مورد برایم ارسال کنید روز دوشنبه خوب وپربرکتی داشته باشین

  • سلام، بله شما میتونید سهام خودتونو که به سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون تبدیل شده، را بفروشید

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون. چندتا سوال داشتم. ۱.اینکه من روش مستقیم انتخاب کردم اما سوادبورسی ندارم اگه همینجوری هیچوقت بهش دست نزنم چه اتفاقی میفته آیا بازم سود برام واریز میشه یا باید اقدام خاصی کنم؟ ۲.میخام۳۰درصد از سهممو بفروشم چون به پولش نیاز دارم اما خیلی دودلم بفروشم یا نه.لطفا راهنمایی کنید. واینکه الان امکانش هست دوباره غیرمستقیم بزنم؟درکل کدوم روش بهتره. لطفا کامل راهنماییم کنید ممنون میشم

  • باسلام
   ۱. سود مربوط به سال های قبل یعنی تا پایان سال 98 برعهده سازمان خصوصی سازی هست، بعد از اون در روش مستقیم، سود باید توسط خود فرد از شرکت ها(به هر روشی که هر شرکت اعلام میکنه) دریافت بشه.
   ۲. تصمیم گیری برای خرید و فروش به عوامل زیادی از جمله شرایط بازار و استراتژی معاملاتی سرمایه گذار و… بستگی داره. بنابراین این تصمیم کاملا بر عهده خود شماست.
   ۳. در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت وجود ندارد.

 • سلام من روش مستقیم انتخاب کردم با توجه به اطلاعات محدودم از بورس الان باید چیکار کنم فقط استعلام گرفتم که مقدارش رو میدونم و اینکه کجا ها سهام خریداری شده

  • سلام دوست عزیز افرادی که روش مستقیم رو انتخاب کردن می تونن ۶۰٪ از سهام شونو بفروشن. برای اشنایی با نحوه فروش می تونید این لینک رو مطالعه کنید. در صورتی که تمایلی برای فروش ندارید نیاز نیست کاری انجام بدین.

 • سلام خسته نباشید در روش غیر مستقیم‌ما ارزش سهاممون داریم و هروقت بخایم میتونیم بفروشیم درسته؟
  و سوال دوم اینکه مزیتش نسبت به مستقیم اینه که بهمون جدا از ارزشش سود میدن درسته؟

  • سلام، مهمترین مزیتش اینه که مدیریت این سهام در اختیار یک شرکت سرمایه گذاری است و عملا نیازی نخواهد بود که شما برای سرمایه گذاری مستقیما وارد عمل بشید

 • برای من به طور خودکار روش غیر مستقیم انتخاب شده،در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت هم کردم و کد سهمداری هم دریافت شده
  میخواستم بدونم کسایی هم که روش غیر مستقیم انتخاب کردن نیاز دارند در کارگزاری ها ثبت نام کنند؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

 • سلام
  من سهامم رونه آزادکردم ونه گزینه مستقیم وغیرمستقیم انتخاب کردم وحالا خودکارفعال شده غیرمستقیم بنظرت خوبه یانه.راهنمایی لطفا

 • سلام من هیچ کاری نکردم نه آزاد کردم نه روش مستقیم یا غیر مستقیم. خوبه یا باید آزاد کنم

 • سلام
  روزتون بخیر
  من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم..
  یک پیامکی از طرف شرکتای استانی امده که در سامانه سجام ثبت نام کنید برای مادرم انجام دادم اما برای ثبت تلفن همراه هیچ مالکیت شخصی ایشان ندارند و تلفنی به اسم ایشان ثبت نشده با توجه به اینکه ایشان مسن هستند و نمیتوانیم سیم کارتی برای ایشان به اسم خودشون تهیه کنیم به دلیل شرایط ایشان.. و مجبورا تلفن خود را وارد کردم…چون ایشان رو به خاطر شرایط،جسمی نمیتوانیم به دفاتر پیشخوان ببربم و بری احراز هویت پیامکی امده که مالکیت به اسم ایشان نیست و تصحیح کنید.. چه راه حلی وجود دارد ..

  • سلام، شرط استفاده از سیم کارت به نام شخص متقاضی برای همه افراد بالای 18 سال وجود داره و راه حل دیگه ای نداره

 • وقتتون بخیرتشکر میکنم بابت مطالب جامع و کاملتون
  سوال دوستمون :سلام من روش غیر مستقیما انتخاب کردم چند وقت پیش پیامی اومد از شرکتای استانی که تو سجام احراز هویت کنید میخواستم بدونم اجباریه ؟
  سوال بنده :اگرغیرمستقیم باشه وقصد فروش نداشته باشیم، طبق مطالب فوق،چه نیازی به ثبت نام سجام هست؟و چرا پیامک ثبت نام برای همه ارسال شده؟

  • سلام، با توجه به اینکه برای استفاده از خدمات بازار سرمایه و بورس در هر حال باید ثبت نام و احراز هویت سجام انجام بشه، انجام این کار ضرری نداره، از طرفی اکثر شرکت های بورسی (که شامل شرکت های سرمایه گذاری استانی هم میشه) به مرور باید برای پرداخت سود سالیانه از سجام استفاده کنند که در نتیجه برای دریافت این سودها بهتره از همین الان در این سامانه ثبت نام کنید

 • سلام من روش غیر مستقیما انتخاب کردم چند وقت پیش پیامی اومد از شرکتای استانی که تو سجام احراز هویت کنید میخواستم بدونم اجباریه و چجوریه

 • سلام من میخواستم بدونم پول حاصل از فروش سهام به چه صورتی در سریعترین زمان ممکن به دستم میرسه یعنی وارد حساب بانکی بشه ممنون

 • سلام خسته نباشید.
  برای شرکتهای استانی در روش غیرمستقیم هم نیازی به کدبورسی و احراز هویت هست ممنون میشم توضیح دهید؟

  • سلام، برای استفاده از خدمات بازار سرمایه و بورس ثبت نام و احراز هویت در سجام الزامی هست

 • سلام من بخش بانکو نفهمیدم یعنی نیاز به ثبت نام داخل سامانه سجام نداره و بانک می تونه ارزش سهامو کم کنه یا نه تفاوتی نداره

  • سلام، در این روش نیازی به ثبت نام در سجام نبوده، البته این روش دیگر قابل استفاده نیست

 • من تمام کارهای سهام عدالت رو انجام دادم‌دو ماه پیش اما آزاد سازی نشده رفتم‌کافی نت گفت سامانه آزاد سازی بستست از شما خواهش میکنم زمان دقیق بازگشایی مجدد رو اعلام کنید

 • همونطوری که بورس و از سیگنال یاد گرفتیم . اگه روش مدیریت در روش مستقیمم یاد بدید ممنون میشیم . چون من الان کد بورسی ام گرفتم .اما نمیدونم چجوری باید سهامو مدیریت بکنم و چ روشی برای سود دهیش بهتره

 • اینهمه در ارتباط با آزادسازی سهام مطلب خواندم،نفهمیدم روش آزادسازی غیرمستقیم بچه صورت است؟ اگه بهمن گونه است که الان است و نباید بهش دست بزنیم،چرااسمش را گذاشته اند آزاد سازی؟ لطفاً راهنمایی کنید. متشکرم

  • سلام، منظور از آزاد سازی اینه که مالکیت سهام به شما منتقل میشه و در روش غیر مستقیم شما این مالکیت رو به صندوق سرمایه گذاری منتقل میکنید و به جای اون سهام شرکت سرمایه گذاری رو دریافت میکنید

 • سلام من روش مستقیم را انتخاب کردم چگونه باید سود سهامم را دریافت کنم آیا سود سهام را سالانه دریافت میکنم

 • سلام خواستم بدونم البته این سوال خیلی هاست چه زمانی سهام عدالت روی پرتفوی شخصی میاد

  • سلام، فعلا زمان خاصی برای این کار اعلام نشده و با توجه به اینکه فعلا امکان فروش سهام به صورت انفرادی وجود ندارد الزامی هم به اضافه کردن این سهام به پورتفو ها نیست

  • سلام، در این مورد هنوز ساز و کار نهایی اعلام نشده اما به زودی روش اعمال انحصار وراثت برای این سهام اعلام خواهد شد

 • سلام. درخواست فروش رو که ثبت میکنیم چقد طول می‌کشه تا فروش بره؟الان زده ارسال به هسته.
  بعد اینکه میتونم سبد سهاممو عوض کنم؟
  یعنی یه نمادو بدم اون نمادی ک میخام ب همون اندازه بگیرم؟اگه میشه چجوری

  • سلام، در حال حاضر امکان ویرایش سفارشات فروش سهام عدالت وجود نداره

 • سه تا سوال داشتم که به نظرم توی تصمیم گیری اینکه کدوم روش بهتره تاثیر داره ولی توی متن بالا نیومده بود:
  1- شرکت‌های سرمایه گذاری استانی چه زمانی وارد بورس میشن و آیا به شکل عرضه اولیه هستن و کل کشور براشون جذابه که توی عرضه اولیه صندوق سرمایه گذاری استان کرمان هم شرکت کنن؟
  2- چه زمانی ارزش پورتفوی سهام عدالت مون به سهم‌های شرکت سرمایه گذاری تبدیل میشن؟ مثلا الان تبدیل بشه با 3 ماه بعد خیلی فرق داره
  3- جایی هست که بشه کارنامه این شرکت‌های سرمایه گذاری رو دید؟ مثلا ببنیم صندوق سرمایه گذاری استان چهارمحال و بختیاری چقدر خوب عمل کرده توی گذشته و میشه بهش اطمینان کرد یا خیر؟

  • سلام، دلیل اینکه در مورد این سوالات مطلبی پیدا نکردید اینه که اطلاعات قابل اتکا در این زمینه منتشر نشده و در نتیجه ما نمیتونیم بنا به شایعات موجود در این زمینه اظهارنظری داشته باشیم

 • سلام ما هم سهام عدالت رو داریم و هم کدبورسی انلاین داریم چطور میتونیم سهام مون رو به پرتفوی خودمون انتقال بدیم؟؟

 • سلام میخوام سهام خود را حفظ کنم تا چند سال دیگر و روش غیر مستقیم را انتخاب کردم ایا در روش غیر مستقیم شرکتهای استانی سهام من را حفظ میکنند یا سهام را خرید فروش میکنند
  لطفا راهنمایی کنید میخوام همین سهام را نگه دارم کدام روش را انتخاب کنم

  • سلام، در روش غیر مستقیم شما در ازای دادن این سهام به شرکت سرمایه گذاری استانی مالک سهام آن ها خواهید شد و در نتیجه در آینده هم امکان دسترسی به سهام شرکت هایی که الان به صورت تک به تک به شما داده شده را نخواهید داشت

 • با سلام تنها جایی که من تونستم معنی آزاد سازی سهام عدالت به خوبی متوجه بشم اینجا بود و از شما خیلی ممنون بابت مطلب مفید و کاملتون

 • سلام خسته نباشید
  الان کسی که روش مستقیم رو انتخاب کرده و اطلاعات چندانی از بازار بورس نداره اگر هیچ کاری نکنه چه اتفاقی برای سهامش میوفته؟
  و اینکه به نظر شما همچین فردی اگر سهامش رو بفروشه و وارد صندوق های سهامی بکنه ریسکش کمتره یا نه؟ با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام، در صورت نگهداری سهام عدالت با توجه به اینکه تنوع این سهام بالاست احتمالا معادل با بازدهی کل بازار دارایی شما هم تغییر میکنه اما استفاده از صندوق ها همیشه گزینه مطمئن تری هست