دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

روش‌های مختلفی برای تبدیل نقدینگی وجود دارد. بورس و بازار سرمایه یکی از محبوب‌ترین‌ها هستند اما فعالیت در این بازار به دانش، تخصص و البته زمان کافی نیاز دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که می‌خواهند مدیریت دارایی خود را به دست متخصصان بسپارند، یک گزینه عالی محسوب می‌شوند. در این مطلب به بررسی نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری می‌پردازیم.

سود صندوق های سرمایه گذاری چگونه محاسبه می‌شود؟

صندوق سرمایه‌گذاری در حقیقت شرکتی است با یک کادر متخصص، که سرمایه را از مردم جمع و در ترکیبی از سهام، سپرده بانکی و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بسته به ترکیب دارایی‌های هر صندوق، سود و البته ریسک آن متفاوت است. همان طور که می‌دانید، ریسک و سود مهمترین فاکتورهای تصمیم‌گیری در هنگام سرمایه‌گذاری هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، سود بالاتر و البته ریسک بالاتری دارند؛ صندوق‌های درامد ثابت، سود کمتر و ریسک کمتری دارند و صندوق‌های مختلط از نظر ریسک و سود، در بین دو گزینه قبلی قرار می‌گیرند.

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

بازده به سودی اشاره دارد که از سرمایه‌گذاری نصیب افراد می‌شود. در هنگام سنجش عملکرد هر نوع سرمایه‌گذاری، افراد معمولا از نرخ بازده استفاده می‌کنند که به صورت درصدی بیان می‌شود. این نرخ از تقسیم سود سرمایه‌گذاری بر سرمایه اولیه ضرب در 100 به دست می‌آید. به طور مثال اگر شما دو میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده باشید و پس از مدتی 200 هزارتومان سود به دست آورید، بازده 10 درصدی نصیب‌تان شده است.

برای محاسبه بازده و سود صندوق های سرمایه گذاری نیز از همین فرمول استفاده می‌شود. محاسبه بازده صندوق‌ها به صورت دوره‌ای انجام می‌شود و قیمت ابطال یا فروش واحدها در فرمول به کار می‌رود.

برای مثال تصور کنید تعدادی واحد صندوق را با قیمت ابطال 200 هزارتومان خریداری کرده‌اید. پس از یک ماه، قیمت ابطال هر واحد به 220 هزار تومان رسیده است؛ یعنی در این مدت 20 هزارتومان افزایش قیمت داشته است. بنابراین طبق فرمول بالا، بازدهی یک ماهه این سرمایه‌گذاری 10 درصد بوده است. همین محاسبات را می‌توان برای بازدهی، هفتگی، چند ماهه یا سالانه نیز انجام داد.

در مورد صندوق‌هایی که پرداخت سود نقدی دوره‌ای دارند، باید رقم سود نقدی را نیز در فرمول در نظر گرفت. تصور کنید 200 واحد از یک صندوق را خریداری کرده‌اید و در سررسید یک ماهه، به هر واحد 20 هزار تومان سود نقدی تعلق می‌گیرد. قیمت ابطال هر واحد در زمان خرید 100 هزار تومان بوده است و پس از یک ماه به 110 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. در این حالت، شما هم از افزایش قیمت واحد سود برده‌اید و هم سود نقدی دریافت کرده‌اید. محاسبه بازدهی در این شرایط، به شکل زیر انجام می‌گیرد:

200×{(110000-100000)+20000}=600000

با این حساب، شما در دوره یک ماهه، ششصد هزار تومان بازده نقدی داشته‌اید.

بازده روزانه سالانه‌شده چیست؟

علاوه گزارش بازدهی‌های دوره‌ای، در وب سایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک گزارش دیگر نیز به نام بازده روزانه سالانه‌شده مشاهده می‌شود. در این گزارش، بازده یک روز خاص در نظر گرفته می‌شود و بر اساس آن محاسبه می‌شود که اگر صندوق در سال هر روز به اندازه روز مورد نظر بازدهی داشته باشد، بازده سالانه چقدر خواهد بود. فرمول بازده روزانه سالانه‌شده به این شکل است:

در این فرمول Rt بازدهی روز مورد نظر و RA بازدهی سالانه‌شده است.

روش پرداخت سود در صندوق‌های مختلف

سود صندوق های سرمایه گذاری از دو طریق در اختیار مردم قرار می‌گیرد:

صندوق‌های مختلف طبق آن چه در امیدنامه ذکر شده است، به سرمایه‌گذاران سود می‌دهند. اگر روش پرداخت نقدی باشد، دوره‌های پرداخت نیز مشخص هستند. معمولا دوره‌ها یک، سه یا شش ماهه در نظر گرفته می‌شوند. در این شرایط، مدیر موظف است طی دو روز کاری پس از پایان هر دوره سود را به حساب سهام‌داران واریز کند.

پرداخت نقدی بیشتر در صندوق‌های درآمد ثابت دیده می‌شود. این صندوق‌ها برای افرادی که ریسک‌پذیری پایینی دارند مناسب هستند و پرداخت سود دوره‌ای برای این گونه افراد، جذابیت بسیاری دارد. از این جهت، صندوق‌های درامد ثابت به سپرده‌های بانکی شباهت دارند. پس از پرداخت سود نقدی، ارزش واحدهای صندوق به قیمت مبنا برمی‌گردد. البته همه صندوق‌های درامد ثابت سود نقدی پرداخت نمی‌کنند. برای نمونه صندوق یاقوت آگاه از نوع درامد ثابت است اما سود آن از طریق افزایش قیمت واحدها به مشتریان می‌رسد و پرداخت نقدی ندارد. در میان صندوق‌های درامد ثابت که در حال حاضر فعال هستند، 51 مورد به صورت ماهانه سود نقدی پرداخت می‌کنند.

سود صندوق های سرمایه گذاری در سهام معمولا به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام که فعلا در بازار فعال هستند، تنها دو مورد تقسیم سود ماهانه دارند. اساسا قیمت سهام نوسانی است و نمی‌توان در مورد آن رقم سود مشخصی را تضمین کرد. سود سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها معمولا از طریق افزایش قیمت واحدها به دست می‌آید.

در پایان هر دوره می‌توانید بازده آن دوره را طبق فرمولی که در بالا ارائه شد محاسبه کنید. اگر واحدها را بفروشید سود به صورت نقدی در اختیارتان قرار می‌گیرد و اگر نفروشید، ممکن است سود بیشتری به دست آورید. برای نمونه می‌توان به صندوق مشترک آگاه اشاره کرد که پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در بورس تهران است و از زمان تاسیس تا کنون بیش از 10 هزار درصد بازدهی داشته است.

صندوق هستی بخش آگاه نیز از نوع صندوق‌های سهامی قابل معامله است و با نماد آگاس شناخته می‌شود. این صندوق نیز سود نقدی پرداخت نمی‌کند اما از آغاز فعالیت در سال 94 تا کنون بیش از 650 درصد بازدهی داشته است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نیز شرایطی مشابه صندوق‌های سهامی دارند و در بیشتر موارد، سود آن‌ها از طریق افزایش بهای واحدها محاسبه می‌شود. البته صندوق نیکوکاری یکم آگاه از نوع مختلط است و در دور‌ه‌های سه ماهه سود نقدی نیز پرداخت می‌کند. این صندوق از زمان تاسیس در سال 90 تا کنون، در حدود 1743 درصد بازدهی داشته است.

گزارش بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیر هر صندوق موظف است بازده را در طول دوره‌های زمانی مختلف محاسبه و روی وب سایت منتشر کند. به این ترتیب تمامی سرمایه‌گذاران به صورت شفاف به اطلاعات عملکرد صندوق دسترسی خواهند داشت. این داده‌ها باید حداکثر تا ساعت 14 روز کاری بعد از اتمام دوره منتشر شده باشد. در گزارش بازدهی هر صندوق موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:

در این گزارش‌ها، سال مالی و سال شمسی از هم جدا در نظر گرفته شده‌اند. موعد سال مالی هر صندوق در تاریخ تاسیس آن صندوق سر می‌رسد اما منظور از سال شمسی، سال تقویمی است. معمولا در پنل کاربری سرمایه‌گذاران هر صندوق، امکان محاسبه بازده به صورت شخصی نیز وجود دارد؛ یعنی هر کاربر می‌تواند بازده سرمایه‌گذاری خود را با توجه به تعداد روزهایی که از زمان خرید گذشته محاسبه کند.

علاوه بر گزارش‌هایی که در وب سایت هر صندوق منتشر می‌شود، سرمایه‌گذاران به گزارش‌های کلی نیز دسترسی خواهند داشت. مثلا وب سایت fipiran.com اطلاعات کاملی از همه صندوق‌ها ارائه می‌دهد و امکان مقایسه بین صندوق‌ها را فراهم می‌کند. در این وب سایت، نوع صندوق‌ها تفکیک شده و بازدهی دوره‌ای هر یک اعلام شده است. این فهرست را می‌توان بر اساس بازدهی کم یا زیاد مرتب و با مقایسه همه موارد، بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

جمع‌بندی

بازدهی و سود مهمترین فاکتوری است که در هر گونه فعالیت اقتصادی در نظر گرفته می‌شود. در زمان انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری نیز نوع عملکرد و بازدهی مهمترین معیار تصمیم‌گیری است. به همین دلیل، دانستن نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری اهمیت بسیاری دارد. در وب سایت مربوط به هر صندوق گزارش عملکرد دوره‌ای را می‌توان مشاهده کرد. وب سایت فیپیران نیز اطلاعات تمامی صندوق‌ها را به نمایش می‌گذارد و امکان مقایسه عملکرد و میزان سوددهی صندوق‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند. شما میتوانید با مراجعه به وب سایت آگاه اینوست اطلاعات کامل تری در این مورد کسب کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ بازدهی، ریسک و ارزش دارایی‌ها برای مخاطبان سیگنال لیست شده‌اند.

شروع تابستانی بورس

پس از  بهار 99 که تاریخی ترین فصل بازار سرمایه از نظر صعود شاخص کل بورس و رشد بازدهی سهام لقب گرفت؛ اولین ماه تابستان سال 99 نیز پا در جای پای بهار گذاشت و با شتاب بیشتری راه صعود خود را ادامه داد. بازدهی شاخص کل بورس در تیرماه 99 به رقم عجیب 50 درصد رسید و باز هم رکودشکنی دیگری را رقم زد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلف نیز آمار و عملکرد جالب توجهی کسب کردند. موفق ترین نوع صندوق ها در این ماه مطابق انتظار صندوق های سهامی بودند. بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در این ماه توانست بیش از 64 درصد بازده نصیب سرمایه گذاران خود کند.  

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در تیرماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی:

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقمشترک یکم آبان۶۴.۵۲ %
بدترین صندوقسهم آشنا14.90 %

صندوق مشترک یکم آبان که در سال 99 عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده است، با کسب بازدهی 64 درصدی جای بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری را در صدر جدول برترین صندوق های سهامی گرفته است. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان آبان فعالیت می کند و بازدهی سالانه آن به 665 درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید
نگاهی به بازدهی صندوق مشترک یکم آبان

اما ضعیف ترین عملکرد در صندوق های سهامی نیز را صندوق سهم آشنا بدست آورد. این صندوق که در ریزش دو هفته ای بازار بورس در سال 99 عملکرد خوبی داشت و کمتر از سایر صندوق های سهامی با افت مواجه شده بود، در بهترین ماه بازار بورس در تاریخ بازار سرمایه، بازدهی کمی کسب کرد و تقریبا یک سوم شاخص کل بورس بازده داشت. صندوق سهم آشنا که توسطشرکت سبدگردان سهم آشنا مدیریت می شود، در تیرماه 99 بازدهی 14.90 درصدی را به ثبت رساند.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقمشترک نقش جهان1.30
کم ریسک ترین صندوقمشترک کارگزاری حافظ0.23

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوقسرو سودمند مدبران67,241 ریال
گران ترین صندوقمشترک آگاه427,350,988 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم179,691,399M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا444,261M میلیون ریال

اولین صندوق ETF دولتی که با نام واسطه گری مالی یکم و با نماد “دارا یکم” وارد بازار سرمایه شده است از تاریخ 7 تیرماه 99، فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به حجم سرمایه کلانی که در آن قرار دارد صندوق های سهامی دیگر را پشت سر گذاشت و بیشترین خالص ارزش دارایی ها را از آن خود کرد.


ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقگنجینه الماس بیمه دی۱۲.۴۷ %
بدترین صندوقیاقوت آگاه0.41 %

صندوق یاقوت آگاه که صندوقی از نوع قابل معامله در بورس می باشد و به تازگی با مدیریت شرکت سبدگردان آگاه وارد بازار سرمایه شده است در ماه گذشته بازدهی بسیار پایینی به دست آورد. در واقع بازدهی 0.41 درصدی این صندوق در تیرماه 99 کمترین میزان بازدهی در بین تمام صندوق های سرمایه گذاری بود.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقافرا نماد پایدار0.49
کم ریسک ترین صندوقمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتدارا الگوریتم9,999 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی3,873,940 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر300,174,289M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییتوسعه سرمایه نیکی202,398M میلیون ریال

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقسپهر اندیشه نوین37.94 %
بدترین صندوقمشترک گنجینه مهر8.02 %

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک نواندیشان0.71
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان109,474 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت73,703,568 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی تجربه ایرانیان17,829,105M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان237,973Mمیلیون ریال

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در تیرماه 99 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم”، “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (تیرماه 99) را کسب کردند.

تابستان داغ بازار سرمایه

با شروع فصل تابستان 99 و پشت سر گذاشتن اولین ماه از آن همچنان شاهد آن هستیم که بازار سرمایه مورد توجه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران قرار می گیرد و حجم معاملات در حال افزایش است. در تیرماه 99 بازدهی شاخص کل از 50 درصد هم عبور کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF ها همگام با رشد بازار بورس، بازدهی های بسیار شگفت انگیزی کسب کردند اما هیچ کدام نتوانستند به رکورد شاخص کل دست پیدا کنند. این در حالی ست که در بین صندوق های سهامی مشترک چهار صندوق سهامی به چشم میخورد که بیش از بازده شاخص کل بورس، افزایش یافته اند. در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 99 می توانید به طور مفصل عملکرد صندوق ها را ببینید.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیر ماه 99

صندوق های ETF برای کسانی که مایلند معاملات خود را به سرعت انجام دهند جذابیت خوبی دارد و بسیاری از سرمایه گذاران در زمان هایی که نمی توانند در سهام مورد نظر خود وارد شوند، از گزینه صندوق های سهامی استفاده می کنند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی تیرماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (تیرماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 حدودا 50 بود. به این معنا که اگر شاخص کل بورس در یک ماه توانست 50 درصد بازدهی کسب کند، صندوق های با درآمد ثابت ETF در سال به طور میانگین همین مقدار بازدهی را بدست خواهند آورد.

صندوق تصمیم که تحت مدیریت شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در تیرماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 10.26% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید که رکورد ماه گذشته را نیز شکسته است.

بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( تیرماه 99 )
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم10.26
دومامین یکم فرداامین یکم6.44
سومبا درآمد ثابت کیانکیان5.73
چهارمپارند پایدار سپهرپارند5.44
پنجمافرا نماد پایدارافران4.40
ششمآرمان آتی کوثرآکورد3.62
هفتممشترک آسمان امیدآسامید3.49
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.86
نهمدارا الگوریتمدارا2.77
دهمسپهر خبرگان نفتسخند2.71
یازدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس2.53
دوازدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد2.44
سیزدهمگنجینه آینده روشنصایند2.31
چهاردهمفیروزه آسیافیروزا2.29
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.98
شانزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.91
هفدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار1.86
هجدهمارمغان ایرانیانارمغان1.56
نوزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.41
بیستماعتماد داریکداریکعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

در این ماه یک صندوق جدید هم به بازار سرمایه معرفی شد که مرحله پذیره نویسی آن انجام شد و در آینده قابل معامله خواهد شد.

صندوق با درآمد ثابت یاقوت آگاه که یکی از صندوق های جدید درآمد ثابت ETF است، در تیرماه 99 در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.41% را به ثبت رساند. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

صندوق های قابل معامله سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

صندوق های سهامی ETF در تیرماه 99 به طور میانگین بازدهی بالای 30 درصدی کسب کردند. صندوق فیروزه بهترین ETF این ماه بود صندوق آگاس که در ماه های قبل عملکرد مناسبی داشت در پایین ترین رده قرار گرفت.

معاملات صندوق های دارا یکم و ارزش نیز در بورس آغاز شد و یک صندوق جدید دیگر به نام آوا به بازار صندوق های سهامی اضافه شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه46.47
دومآرمان آتیه درخشان مسآتیمس45.04
سومافق ملتافق ملت37.44
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان36.74
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس34.31
ششمتوسعه اندوخته آیندهاطلس33.85
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس33.72
هشتمسپهر کاریزماکاریس33.54
نهمبذر امید آفرینبذر31.72
دهمسرو سودمند مدبرانسرو31.54
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس30.38
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
چهاردهمآوای معیارآواعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بهتر است یا غیر قابل معامله در بورس؟

پاسخ این سوال این است که واقعا نمی توان یکی از این دو مدل را به عنوان عاملی برای بهتر بودن صندوق ها در نظر گرفت چرا که ETF بودن یا نبودن بر عملکرد صندوق تاثیر نمی گذارد و این نوع مدیریت صندوق است که بازدهی آن را در بازار سرمایه تعیین می کند. فاکتورهای مختلفی را می توان برای انتخاب صندوق مناسب در نظر گرفت و یکی از مهمترین ملاک ها سرعت معاملات و سادگی در خرید وفروش هاست. از این منظر میتوان صندوق های ETF را بهتر از صندوق های غیرETF دانست.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟

صندوق های قابل معامله مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه میانگینی از صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی بود. هر سه صندوق مختلط ETF در این ماه در بین 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نگاه سیگنال قرار گرفتند.

 صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 37.94 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین37.94
دومآرمان سپهر آشناآسام26.11
سومثروت آفرین پارسیانثروتم22.17
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در اردیبهشت 99 معرفی شده‌اند، تا کاربران سیگنال بیشتر با این نوع از صندوق ها آشنا شوند.

اردیبهشت 99، ماه تاریخی بورس ایران

در ماه گذشته بورس بیشترین بازدهی را در بازه ماهانه کسب کرد و شاخص کل بورس 43 درصد رشد کرد. در این ماه رکوردهای مختلفی به ثبت رسید. نماگر شاخص کل به عدد یک میلیون واحد رسید و در این ماه ارزش معاملات با رشد فوق العاده و بی سابقه ای مواجه شد که تا بیش از 18 هزار میلیارد تومان افزایش داشت. اردیبهشت ماه سال 99 دنباله روی ماه قبل بود و در میانه فصل بهار سبزترین ماه تاریخی بورس ایران را رقم زد. در هفته آخر اردیبهشت بازار سرمایه به دلایل مختلفی اصلاح کرد و حدود 10 درصد کاهش یافت. رسیدن به قله یک میلیون واحدی، عرضه سهام عدالت، افزایش ورود تازه واردان به بازار سرمایه و… از دلایل این افت به شمار می روند. نکته جالب توجه در اینجاست که سهم های مختلف عمدتا نزول بیشتری از شاخص کل بورس داشتند و همین مسئله باعث شد تا ارزش پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت 99 تحت تاثیر فشار عرضه کنندگان سهام در بورس قرار بگیرد.

با این حال بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های سهامی در اردیبهشت ماه 99 نشان داد که همچنان می توان به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس امید داشت. در ماه گذشته ضعیف ترین بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی را صندوق مشترک نوید انصار با 13.92% به دست آورد. همچنین صندوق سهامی ETF هستی بخش آگاه (آگاس) که در ماه های قبل عملکرد خوبی داشت در اردیبهشت 99 ضعیف ترین صندوق سهامی قابل معامله در بورس لقب گرفت و بازده 15.12% را کسب کرد.

اخیرا دولت با ارائه نوع جدید از صندوق های ETF باعث شده است تا نگاه های مختلفی به سمت این ابزار های نوین مالی جلب شود. باید توجه داشت که صندوق های قابل معامله در بورس موسوم به ETF از مدت ها قبل در بازار سرمایه کشور فعال بوده اند و  همواره کارشناسان توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه از صندوق های سرمایه گذاری مختلف استفاده شود.

برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) کدام بودند؟

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی اردیبهشت ماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری “گنجینه آینده روشن“،  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه“، “سپهر اندیشه نوین” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (اردیبهشت ماه 99) را داشتند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 حدودا 36 درصد بود.

در حالی که ریسک های مختلفی متوجه سرمایه گذاران خصوصا تازه واردان به بازار سرمایه است این صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاران ریسک گریز که ترجیح می دهند سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئنی را انجام دهند، جذابیت فراوانی دارد.

صندوق گنجینه آینده روشن که تحت مدیریت کارگزاری بانک آینده در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در اردیبهشت ماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 5.15% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولگنجینه آینده روشنصایند5.15
دومآرمان آتی کوثرآکورد4.94
سومفیروزه آسیافیروزا4.75
چهارمپارند پایدار سپهرپارند4.05
پنجمسپهر خبرگان نفتسخند3.91
ششمارمغان ایرانیانارمغان3.83
هفتمبا درآمد ثابت معیاردمعیار3.52
هشتمامین یکم فرداامین یکم3.37
نهمافرا نماد پایدارافران3.36
دهممشترک آسمان امیدآسامید3.26
یازدهمیاقوت آگاهیاقوت2.95
دوازدهمبا درآمد ثابت کیانکیان2.72
سیزدهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.7
چهاردهمبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم2.59
پانزدهمدارا الگوریتمدارا2.01
شانزدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.87
هفدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.77
هجدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس0.99
نوزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.09-

صندوق یاقوت آگاه تازه ترین عضو صندوق های  ETF با درآمد ثابت است که به مدیریت شرکت سبدگردان آگاه تاسیس شده است. صندوق یاقوت آگاه با نماد “یاقوت” شروع به فعالیت و رقابت در عرصه صندوق های سرمایه گذاری کرده است. بنابراین تعداد صندوق های با درآمد ثابتی که در بورس قابل معامله می باشد از این پس به عدد 19 رسیده است.

صندوق با درآمد ثابت کمند در میان تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، ضعیف ترین عملکرد را داشت و بازدهی ماهانه -1.09% را به ثبت رساند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

با اینکه شاخص کل بورس 43 درصد رشد داشت اما به دلیل ریزش بیشتر در ارزش سهام بورسی، صندوق های سرمایه گذاری سهامی در این ماه نتوانستند به رکورد بازار دست پیدا کنند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

طبق جدول بالا بهترین صندوق سهامی ETF در اردیبهشت ماه 99 بازده 28.18% داشت. در میان صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز بازدهی بالاتر از 39 درصدی به دست نیامد. گزارش تحلیلی 10 صندوق برتر در اردیبهشت را می توانید در این لینک ببینید.

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در این ماه بهترین عملکرد را در بین ETFهای سهامی داشت. این صندوق که اخیرا در گزارش عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ریزش های بورسیِ سال 98 مورد توجه و بررسی کارشناسان سیگنال قرار گرفته بود، در اردیبهشت 99 جایگاه اول را به دست آورد.

چالش جدید صندوق های ETF سهامی

NAV  به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشد NAV هم دچار نوسان می شود. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشد تا معامله منطقی تر باشد. بهفرض کنید که شما صندوقی را به ارزش معین در امروز خریداری می کنید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر شود  و بتوانید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حال در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه28.18
دومافق ملتافق ملت26.41
سومبذر امید آفرینبذر25.53
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان22.43
پنجمتوسعه اندوخته آیندهاطلس22.11
ششمآسمان آرمانی سهامآساس21.75
هفتمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس20.53
هشتمسرو سودمند مدبرانسرو18.51
نهمامین تدبیرگران فرداالماس18.17
دهمسپهر کاریزماکاریس16.09
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس15.12

صندوق های سهامی در روزهایی که سهم های مختلف بازار سرمایه با تقاضای زیادی مواجه بودند و عموما با صف خرید همراه می شدند، مورد توجه سرمایه گذاران مختلف قرار گرفتند. همین امر باعث شد تا تقاضا برای خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بسیار زیاد شود به طوری که بعضی از صندوق های سهامی با کمبود واحد مواجه شدند و درخواست افزایش تعداد واحد سرمایه گذاری نمودند. از طرف دیگر قیمت تابلوی صندوق های ETF در بعضی از روزها بیش از قیمت ابطال واحدهای سرمایه گذاری بود که باعث شد ناظر سازمان بورس چندین مرتبه به سرمایه گذاران درباره این اختلاف قیمت تذکر بدهد. از نظر ناظر سازمان بورس، صندوق هایی که قیمت خرید و فروششان با فاصله قابل توجهی از قیمت صدور و ابطال واحدها در حال انجام است، از ریسک سرمایه گذاری زیادی برخوردارند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

بازدهی صندوق های مختلط نیز به تبع رشدی که در بازار سهام اتفاق افتاد در بهترین حالت خود قرار گرفت و صندوق های مختلط بورسی توانستند رشد ماهانه بسیار خوبی را کسب کنند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین19.3
دومآرمان سپهر آشناآسام17.53
سومثروت آفرین پارسیانثروتم10.84

صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان که در ماه های گذشته عملکرد بهتری از سایر صندوق های ETF مختلط داشت، در این ماه به طرز قابل تاملی با افت بازدهی همراه شد و نتیجه آن 10.84% بود.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

افزایش قیمت طلا در بازار با تاثیر بر صندوق های طلا، این صندوق ها را هم مثبت کرد. پس از آن که در فروردین ماه 99 صندوق های طلا بازدهی منفی کسب کردند در اردیبهشت ماه ورق به نفع صندوق های طلا برگشت و بازدهی چشمگیری در این صندوق ها اتفاق افتاد. درصد های بالای بازدهی در طلا با ماهیت صندوق های طلا که رشد مطمئن و آرام را دنبال می کند، همخوانی ندارند و می توان انتظار داشت که این بازدهی ها در ماه های آینده اصلاح شود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)خالص ارزش دارایی
اولپشتوانه طلای لوتوسطلا21.355,613,787M
دوم در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار20.981,977,603 M  
سومدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر20.943,909,405M
چهارمپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر18.532,513,066 M
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد بهنقل از روابط عمومی بورس اوراق بهادار، براساس مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران، از این تاریخ (نوزدهم اسفند ماه 1398) صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یاقوت آگاه جهت سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «یاقوت (YAGHOOT)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج ‌گردید.

مدیر این صندوق، شرکت سبدگردان آگاه، موسسان آن مشاوره سرمایه‌­گذاری آوای آگاه و شرکت سبدگردان آگاه می­ باشند. همچنین متولی صندوق موسسه حسابرسی آٍزمودگان و بازارگردان آن نیز صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم است.

این صندوق حداکثر  500,000,000 واحد سرمایه­ گذاری خواهد داشت که تعداد 495,000,000 واحد آن به عنوان واحدهای عادی در نظر گرفته­ شده است .

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.