دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون پیتر شیف هشدار داد؛ حباب سهام آمریکا ترکید، هزینه بحران کرونا تا سال 2021 می‌تواند به 12 تریلیون دلار برسد، روسیه صادرات گاز به چین را افزایش داد، بازار کار کره‌جنوبی برای ششمین ماه متوالی افت کرد و حبوبات صدرنشین افزایش قیمت در خرداد را در بر دارد.

مقام مسئول: پول‌های پارک شده به بورس برمی گردد

امیر هامونی در گفتگوی خبری ساعت 21 گفت: با مصوبه شورای عالی بورس در خصوص ثبات بخشی به بازارسرمایه و صیانت از حقوق سهامداران، شاهد بازاری متعادل، نقدشونده و اطمینان بخش خواهیم بود. مدیرعامل فرابورس اطمینان داد: با مصوبه اخیر شورایعالی بورس، بازار جهت خود را پیدا کرده و پول‌هایی که در کنار بازار پارک شده بود مجددا به بورس برخواهد گشت. یکی از مصوبات مهم جلسه امروز مربوط به الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی در بورس و فرابورس است. همچنین در حالی که در سال‌های گذشته بر اساس قانون رفع موانع تولید و مواد 16 و 17 ارتقای نظام بانکی موضوع ورود بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس ممنوع شده بود، اما بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس از شنبه هفته آینده بانک‌ها، صندوق‌ها و نهاد‌های مالی زیرمجموعه بانک‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاری در بازار سهام بپردازند.

به گفته هامونی در کنار مصوبات امروز شورای عالی بورس همچنین سهام خزانه و اوراق اختیار فروش تبعی راه افتاده‌اند. خرید سهام خزانه از طرف ناشران مختلف سیگنالی به بازار سهام است که به ارزشمندی سهام خود باور دارند. به عبارت دیگر، شرکت‌هایی که نسبت به این عمل اقدام می‌کنند در واقع به سهامداران خود این اطمینان را می‌دهند که سهام شرکت ارزشمند بوده و در آینده شاهد اتفاقات مثبتی است. همچنین حقوقی‌هایی که اقدام به بازارگردانی در بازار سهام می‌کنند بر اساس یک سیاست تشویقی دارای معافیت کارمزدی خواهند بود و ضمانت اجرایی مصوبات امروز شورای عالی بورس هم در قالب دستورالعمل انضباطی اعمال خواهد شد. مدیرعامل فرابورس ایران درخصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه هم افزود: نوسانات فعلی بورس و فراز و فرود‌های آن کاملاً طبیعی است و در دوره‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم. پیش‌بینی می‌کنیم از هفته آینده با توجه به انتشار این اخبار و اجرایی شدن این مصوبات، بازار سهام روند متعادل و نقدشونده‌ای را در پیش بگیرد.

پیتر شیف هشدار داد؛ حباب سهام آمریکا ترکید

پیتر شیف، کارگزار کهنه‌کار وال‌استریت، می‌گوید سقوط چند روز اخیر وال‌استریت ممکن است به معنای ترکیدن حباب بازار سهام باشد؛ اما اتفاق بدتری در راه است. یک روز پس از اینکه او بازار در حال رشد وال‌استریت را، بزرگترین حباب تاریخ نام نهاد، شاخص کامپوزیت نزدک برای اولین بار از مرز 12,000 واحد بالاتر رفت. در روزهای بعد شاخص نزدک با سقوطی سخت روبرو شد و این شاخص تکنولوژی ظرف چند روز 10 درصد از ارزش خود را از دست داد. حالا شیف هشدار می‌دهد که سقوط دیگری در ماه اکتبر در انتظار بازارها لست. مدیرعامل یوروپاسیفیک کپیتال ادامه داد: دوباره می‌گویم این بزرگترین حباب تاریخ است و بنابراین به این راحتی از بین نمی‌رود. همچنین احتمال این وجود دارد که طرفداران رشد سهام بتوانند این سقوط را دوباره به کمک فدرال‌رزرو تحت کنترل در بیاورند. با وجود سقوط بازارهای سهام، چارلز ایوانز،رئیس بانک فدرال‌رزرو شیکاگو، خواستار کمک‌های نقدی بیشتر دولت شد و گفت تسهیل کمی بیشتری در راه است (تسهیل کمی برنامه خرید اوراق قرضه بازار توسط بانک مرکزی آمریکا و تزریق دلار به بازار است).

گرانی طلا با تضعیف ارزش دلار

دیروز در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با 11.2 دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت 1957.40 دلار معامله شد. قیمت فلز زرد در کمترین زمان 1942 و در بیشترین زمان 1967.6 دلار معامله شد. قیمت این فلز گرانبها دیروز نسبت به یک ماه گذشته 47دلار و نسبت به یکسال گذشته 472دلار رشد داشت. در گروه سایر فلزات گرانبها هم نقره با رشد 7 سنتی به 27دلار معامله شد و فلزات گرانبهای پلاتنیوم و پالادیوم افزایش‌هایی به ترتیب 14 و 11 دلار را تجربه کردند. خبرگزاری رویترز نوشت:‌امروز قیمت طلا یک درصد رشد داشت و عمده دلیل آن تضعیف ارزش دلار بود که پس از عدم تغییر سیاست‌های بانک مرکزی اروپا و افزایش سطح بیکاری در آمریکا کاهش یافت. بارت ملک رئیس استراتژی کالاهای اساسی در امنیت TD اعلام کرد: بانک مرکزی اروپا روی تغییرات سیاست خود را تغییر نخواهد داد، بنابراین ما شاهد کاهش ارزش دلار هستیم. امروز ارزش دلار 0.3 درصد افت کرد و  ارزش طلا را برای دارندگان دیگر ارزها ارزانتر کرد و در کنار آن افزایش تقاضا موجب رشد قیمت این فلز گرانبها شد.

رکورد تاریخی سکه در بازار

بازار روز گذشته طلا و سکه شاهد رکورد شکنی قیمت ها بود. به گونه ای که بر اساس اعلام اتحادیه طلا و سکه تهران، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم 11 میلیون و 400 هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رقم تاریخی 12 میلیون تومان رسید. هر نیم سکه نیز 5 میلیون و 950 هزار تومان قیمت گذاری شد. هر ربع سکه به رقم 3 میلیون و 400 هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی نیز یک میلیون و 850 هزار تومان قیمت گذاری شد.

هزینه بحران کرونا تا سال 2021 می‌تواند به 12 تریلیون دلار برسد

«کریستالینا جورجیوا» رییس و «گیتا گوپینات» اقتصاددان ارشد صندوق در مقاله‌ای که توسط نشریه فارین پالیسی منتشر شده است، اعلام کردند که احیای اقتصادی جاری از بحران کرونا نتیجه اعمال سریع و بی‌سابقه حمایت‌های دولتی و بانک‌های مرکزی بوده اما تلاش‌های بیشتری موردنیاز خواهد بود. این دو مقام صندوق در این مقاله نوشته‌اند: احیای اقتصادی همچنان بسیار شکننده بوده و در مناطق و بخش‌های مختلف یکنواخت نیست. به منظور حصول اطمینان از تداوم روند احیا، ضرورت دارد که حمایت‌ها نیمه‌کاره متوقف نشود. کووید-19 بیماری که از طریق ویروس کرونا منتقل می‌شود، تاکنون 900 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشانده و صندوق بین المللی پول تخمین می‌زند که هزینه کلی این بحران تا پایان سال 2021 به 12 تریلیون دلار برسد و کشورهای کم درآمد احتمالا همچنان به حمایت نیاز خواهند داشت. صندوق بین المللی پول تاکنون برای 75 کشور از جمله 47 کشور کم درآمد، بودجه اضطراری تامین و اعلام کرده که آماده است تا برای مجموعه گسترده‌ای از کشورها با درآمد متوسط کمک‌های حمایتی تامین کند. این نهاد جهانی علاوه بر حمایت از کارگران و کسب و کارها و سرمایه گذاری در مهار گرمای جهانی و توقف تبعیض فزاینده، اعلام کرده است که دولت‌ها باید به طور بین المللی همکاری کرده تا این بحران بهداشتی را به پایان برسانند. /ایبنا

روسیه صادرات گاز به چین را افزایش داد

شرکت روسیه گاز پروم، میزان صادرات گاز طبیعی به چین از طریق خط لوله جدید را در ماه جولای و آگوست نسبت به ماه ژوئن افزایش قابل توجهی داده است. مقام ارشد شرکت نفتی گاز پروم روسیه، تاکید کرده است عرضه گاز طبیعی مایع به چین از طریق خط لوله موسوم به «پاور آف سیبریا» به 12 میلیون متر مکعب در روز در ماه جولای و آگوست رسیده است. این در حالی است که پیش از این میزان صادرات در ماه ژوئن 10 میلیون متر مکعب در روز بود. ولادیسلاو برودین، مدیرعامل شرکت گاز پروم، با بیان اینکه خط لوله پاورا آف سیبریا در سال 2019 راه‌‌اندازی شده است، گفت: به نظر می‌رسد افزایش میزان صادرات از طریق این خط لوله رو به افزایش خواهد بود و میزان  صادرات سالانه به چین انتظار می‌رود از 21 میلیون متر مکعب در سال 2019 به 25 میلیون متر مکعب در پایان امسال برسد. الکساندر ایوانیکوف، رئیس مالی و اقتصادی گاز پروم، اعلام کرد: در سه ماهه دوم سال 2020 میزان واردات گاز پروم به چین از طریق خط لوله پاورا آف سیبریا، با قیمت بیشتری نسبت به قیمت گاز اروپا صادر شد.

شرکت‌های آمریکایی خواهان ماندن در چین هستند

در حالی که دولت ترامپ در نظر دارد تجارت آمریکا را از چین جدا کند، تحقیقی جدید نشان داد 92.1 درصد از شرکت‌های آمریکایی حاضر در چین هیچ برنامه‌ای برای ترک این کشور ندارند. طبق بررسی اتاق بازرگانی آمریکا تنها 5.1 درصد از شرکت‌های آمریکایی که دارای درآمد جهانی بیش از 500 میلیون دلار هستند در نظر دارند چین را ترک کنند. تنها 4.3 درصد از شرکت‌های آمریکایی عضو اتاق بازرگانی در نظر دارند بخشی از فعالیت‌های خود را به آمریکا بازگردانند. حدود 70.6 درصد از این شرکت‌ها هیچ تغییری در زنجیره تولید خود نخواهند داشت که این 5.1 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. بیش از 85 درصد از شرکت‌های این تحقیق به مدت 10 سال یا بیشتر در چین قرار دارند. تنها 4.6 درصد از این شرکت‌ها سابقه حضوری کمتر از 5 سال در چین دارند. رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در چین، کر گیبس، می‌گوید: بزرگترین نگرانی ما این است که ببینیم هدف کاخ سفید چیست و ما چه سرنوشتی خواهیم داشت. این تحقیق نشان داد که حدود 22.5 درصد از این شرکت‌ها به علت جنگ تعرفه‌ای بین دو کشور سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را به تعویق انداخته‌اند. البته این میزان در سال 2019 برابر با 32.3 درصد بود.

بازار کار کره‌جنوبی برای ششمین ماه متوالی افت کرد

اداره آمار کره‌جنوبی در گزارش جدید خود اعلام کرد با تداوم تاثیرات منفی اقتصادی پاندمی کرونا بازار کار کره‌جنوبی در ماه آگوست برای ششمین ماه متوالی افت کرد. طبق داده‌های اداره آمار کره، تعداد افراد شاغل در ماه آگوست 27,085,000 نفر اعلام شد که این 274,000 نفر نسبت به ماه مشابه سال گذشته کمتر شده است. این ششمین افت متوالی بازار کار کره‌جنوبی بود. پیش از این بازار کار رسمی کره‌جنوبی 195,000 نفر در ماه مارس، 476,000 نفر در ماه آوریل، 392,000 نفر در ماه می، 352,000 نفر در ماه ژوئن و 277,000 نفر در ماه جولای از دست داه بود. با اینکه میزان این افت در بازار کار از زمان اوج خود در ماه آوریل رو به کاهش بوده است، اما این نگرانی وجود دارد که با شیوع مجدد کرونا در ماه سپتامبر افت بازار کار مجدداً تشدید شود.

حبوبات؛ صدرنشین افزایش قیمت در خرداد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در خردادماه امسال در بین 42 کالای اساسی و مهم، قیمت 33 کالا بین 0.8 تا حدود 147درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه حبوبات، تیرآهن و تخم مرغ بوده است. براساس این آمار در خرداد امسال قیمت عدس درجه یک و لپه درجه یک بیش از دو برابر شده قیمت این دو به ترتیب با 146.9 و 117.9 درصد به 20 هزار و 400 تومان و 24 هزار و 400 تومان رسیده است. 

در این میان شش کالا هم بین 50 تا 100 درصد افزایش قیمت داشتند. به عبارت دیگر در خرداد امسال قیمت لوبیا قرمز درجه یک 92.1 درصد، سه نوع مختلف تیرآهم بین 68 تا 73 درصد، لوبیا چیتی 58.6 درصد و تخم مرغ 56.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. بر این اساس قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز، لوبیا چیتی و تخم مرغ در خرداد سال گذشته حدود 11 هزار و 900 تومان، 14 هزار و 900 تومان و 6400 تومان بوده و در ماه مشابه سال جاری به 22 هزار و 800 تومان، 23 هزار و 600 تومان و 10 هزار تومان رسیده است. از بین مهم‌ترین کالاهایی که در مدت یاد شده کمتر از 50 درصد افزایش قیمت داشتند هم می‌توان به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با 45 درصد افزایش قیمت، موز درجه یک با 38.1 درصد، شیر استریل پاکتی با 34 درصد، نخود درجه یک با 28.3 درصد و ذرت خارجی با 25.3 درصد اشاره کرد که قیمت هرکیلو از آن‌ها در خرداد امسال به ترتیب به 16 هزار و 200 تومان، 20 هزار تومان، 7400 تومان، 12 هزار و 400 تومان و 2100 تومان رسده است.

احتمال سقوط قیمت نفت به 25 دلار

بانک مرکزی روسیه در سناریوی ریسک خود برای سیاست پولی در سه سال آینده هشدار داد که قیمت هر بشکه نفت ممکن است به 25 دلار سقوط کند. به گزارش ایسنا، این سناریو که بدترین سناریوی پیش بینی شده توسط بانک مرکزی روسیه برای فاصله سال 2021 تا 2023 است، شامل تشدید تنشهای ژئوپلیتیکی، موج دوم شیوع ویروس کرونا و سایر شوکهای اقتصادی است. مشکلات بدهی و تنشهای تجاری هم در این سناریو لحاظ شده اند. به روزرسانی سناریوی بانک مرکزی روسیه همزمان با سقوط قیمت نفت تحت تاثیر تغییر دورنمای تقاضا ارایه شده است. تقاضا برای نفت در ماه مه سیگنالهای بهبود نشان داده و تا ژوییه به این روند ادامه داده بود اما اکنون نشانه هایی از کندی بهبود تقاضا مشاهده شده و تردیدها نسبت به ثبات آن را برانگیخته است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 1390 در سه ماهه اول سال 1399 به رقم  1656 هزار میلیارد ریال با نفت و 1445 هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالیکه رقم مذکور در فصل مشابه سال قبل با نفت 1716 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 1471 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی 3,5- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و  1.7- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل دارد.

نتایج مذکور حاکی از آن است که در فصل بهار 1399 رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 0,1 ،گروه صنایع و معادن 4.4 –  و گروه خدمات  3.5- درصد نسبت به فصل بهار سال 1398، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب 18 بخش اصلی متشکل از 42 رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev4 انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تامین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان می‌باشد و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت­های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت­های مالی و بیمه،مستغلات، کرایه وخدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت­های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی شانزدهمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

16 شهریور 1286، مشیرالسلطنه که پس از ترور اتابک اعظم به رییس ‌الوزرایی رسیده بود امروز در مجلس کابینه‌ اش را به این شرح معرفی کرد: مشیرالسلطنه- رییس ‌الوزرا و وزیر داخله، میرزا حسن خان مستوفی ‌الممالک-وزیر جنگ، میرزا محمدعلی خان قوام الدوله- وزیر مالیه، میرزا حسن خان مشیرالملک- وزیر عدلیه، نظام ‌الدین خان مهندس الممالک- وزیر فواید عامه، میرزا جواد خان سعدالدوله- وزیر خارجه، جعفرقلی خان نیرالملک- وزیر علوم و معارف، محمدتقی خان مجدالملک-وزیر تجارت.

16 شهریور 1295، وثوق ‌الدوله رییس ‌الوزرا دولت ‌های روس و انگلیس را متقاعد ساخت که فعلا از کنترل مالیه و نظام ایران صرف ‌نظر کنند.

16 شهریور 1300، روزنامه «وطن» از مردم خواست از خــریدن کالاهــای انگلیسی خودداری کنند و به نمایندگان مجلس شورای ملی نیز توصــیه کرد مردم را به پوشیدن منســوجات ایرانی تشویق کــنند.

16 شهریور 1309، محمدعلی فرزین به وزارت مالیه انتخاب و معرفی شد.

16 شهریور 1334، اداره بازرسی کل کشور تشکیل شد. این اداره موظف بود که روابط میان کارمندان دولت و مردم را بررسی کند.

16 شهریور 1335، در چنین روزی در سال 1335 چاه نفت شماره 6 قم در منطقه البرز به نفت رسید. چاه شماره 5 در منطقه البرز که در عمق 2 هزار و 67 متری به نفت رسیده بود از چهارم شهریور بر اثر فشار گاز طبیعی دچار فوران شده بود که خروج نفت از آن مدت ‌ها ادامه داشت، تا اینکه با کمک و همکاری کارشناسان خارجی آن را خاموش کردند.

16 شهریور 1344، آغاز به کار کارخانه برق تهران با نیروی توربین ‏‌های گازی.

16 شهریور 1349، احداث خطوط سریع ‌السیر اتوبوسرانی تهران در انجمن شهر تصویب شد.

16 شهریور 1353، بر اساس قراردادی که در این روز بین ایران و افغانستان در کابل امضا شد، افغانستان برای اولین بار به دریای آزاد راه یافت و توانست برای حمل بار از بنادر جنوبی ایران استفاده کند و با اروپا رابطه دریایی داشته باشد. این قرارداد برای 5 سال تنظیم شد و افغانستان متقابلاً کلیه راه های خود را در اختیار ایران گذاشت.

16 شهریور 1357، عده زیادی از کارگران در سراسر کشور به علت کمی حقوق و نداشتن مسکن دست به اعتصاب زدند.

16 شهریور 1388، اعلام شد که تورم مرداد ماه به 20 درصد رسیده است.

16 شهریور 1390، رئیس جمهور وقت اعلام کرد که جا دارد میزان پرداخت یارانه نقدی به مردم تا سه برابر افزایش یابد. همچنین علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی گفت: درصورت توقف اجرای طرح مسکن مهر در کشور 5.2 میلیون نفر در بخش ‌های مختلف ساختمانی بیکار خواهند شد.

16 شهریور 1392، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی رییس ‌جمهور با برگزاری نخستین نشست مشترک با معاونان برنامه ‌ریزی استانداری‌ ها، نخستین گام برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی را برداشت.

16 شهریور 1395، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از بازداشت مدیرعامل سابق بانک دی خبر داد.

16 شهریور 1398، چین از برنامه خود برای سرمایه گذاری 280 میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز ایران خبر داد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیر هامونی با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته و قول‌ های مساعد مبنی بر تبدیل بدهی ارزی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بدهی ریالی داده شده، گفت: فرایند پذیرش این شرکت بار دیگر به جریان افتاده تا بخشی از سهام آن پس از درج نماد، عرضه اولیه شود.

بنابراین گزارش، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت اسمی 360 هزار بشکه در روز و با ظرفیت عملی 450 هزار بشکه در روز با خوراک میعانات گازی در حال فعالیت است و با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد یورو (60 هزار میلیارد تومان) ساخته شده و تاثیرات بسیار مثبتی بر جریان انرژی از جمله تولید گاز طبیعی و تولید برق داشته است.

این پالایشگاه سالانه بین 6 تا 7 میلیارد دلار درآمد ( حدود 90 تا 100 هزار میلیارد تومان) دارد و با تولید روزانه بیش از 47 میلیون لیتر بنزین تامین روزانه در حدود 50 درصد بنزین مصرفی و 17 میلیون لیتر نفت گاز مطابق استاندارد یورو 5 و محصولات دیگر ازجمله گاز مایع، نفتا و سوخت جت در کارنامه دارد و باعث شد تا بیش از 30 میلیون یورو در روز سود آوری از بابت جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی و واردات بنزین و مجموعاً سالانه بیش از 10 میلیارد یورو صرفه جویی ارزی به همراه داشته باشد.

حدود 95 درصد فرآورده های نفتی این پالایشگاه طبق مصوبه هیات وزیران جزء پنج فرآورده اصلی و سوخت جت قرار داشته و از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در زنجیره تامین انرژی عرضه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 139 در سه ماهه اول سال 1399 به رقم 1656 هزار میلیارد ریال با نفت و 1445 هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در فصل مشابه سال قبل با نفت 1716 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 1471 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی 3.5- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و 1.7- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل دارد.

رشد اقتصادی ایران،

نتایج مذکور حاکی از آن است که در فصل بهار 1399 رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی. 1، گروه صنایع و معادن 4.4 – و گروه خدمات 3.5- درصد نسبت به فصل بهار سال 1398، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب 18 بخش اصلی متشکل از 42 رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev4 انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تامین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت­‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه وخدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌­های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است.

رشد اقتصادی ایران،

رشد اقتصادی ایران،

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: میدان نفتی جدید ابرق الطلوع که در جنوب شرقی شهر عرعر واقع شده است، نرخ روزانه 3189 بشکه در روز نفت سبک عرب لایت و 3.5 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی دارد.

میدان گازی حدابه الحجره در منطقه الجوف نرخ تولید روزانه 16 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی به همراه 1944 بشکه در روز میعانات نفتی دارد.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد آرامکو به تلاشهای خود برای برآورد مجموع ذخایر نفت و گاز این دو میدان و حفاری چاههای بیشتر برای مشخص کردن مناطق و ظرفیتها ادامه خواهد داد.

راب میلز، موسس شرکت مشاوره “قمر انرژی” در دوبی اظهار کرد: کشف نفتی آرامکو در مقایسه با ظرفیت تولید فعلی 8.5 میلیون بشکه در روز این شرکت بسیار اندک است اما اکتشافات گازی می تواند به این شرکت برای تامین هدف افزایش تولید غیرنفتی کمک کند. اگر حجم و هزینه های تولید مناسب باشد، برای اهداف گازی عربستان سعودی و تامین گاز غرب این کشور که در حال حاضر فاقد شبکه گازی است، مناسب خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون روند افزایشی قیمت دلار در نخستین هفته شهریور، روند افزایشی قیمت دلار در نخستین هفته شهریور، اسکناس سبز در بازار جهانی در وضعیت قرمز، اقتصاد چین در حال جهش و بازگشت است، امریکن ایرلاینز 19 هزار نیروی خود را بدون کمک مالی اخراج می‌کند و روند کند بهبود پالایش نفت در پالایشگا‌های هند را در بر دارد.

روند افزایشی قیمت دلار در نخستین هفته شهریور

در معاملات روز (پنجشنبه ششم شهریور 99) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز به نرخ 23000 هزار تومان از مردم خریداری شد و در مقابل به قیمت 23100 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز گذشته، 100 تومان گران تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ 27200 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت 27300 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز چهارشنبه، 100 تومان گران تر شده است. دلار در مجموع این هفته، افزایش 600 تومانی را به ثبت رساند.

روند افزایشی قیمت دلار در نخستین هفته شهریور

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه (پنجم شهریور) به عدد یک میلیون و 718 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته بیش از دو درصد افت را تجربه کرد. در پنج روز معاملاتی این هفته بورس نمادهای ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک صادرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت بندرعباس در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. در هفته‌ای که گذشت اطلاعات و ارتباطات، فلزات اساسی، عمده فروشی، محصولات چوبی، سایر واسطه گری های مالی، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، خرده فروشی و  استخراج کانه‌های فلزی با بالاترین درصد بازدهی همراه بودند.

اسکناس سبز در بازار جهانی در وضعیت قرمز!

دلار در معاملات دیروز بازارهای جهانی یک کانال عقب نشست. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با 0.21 درصد کاهش نسبت به روز چهارشنبه در سطح 92.945 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.10 دلار اعلام شد.  

پیش بینی یک کهنه‌کار بازار: دلار با ناتوانایی آمریکا سقوط می‌کند؛ ارز آمریکا نفرین شده است

پیتر شیف، کارگزار کهنه‌کار وال‌استریت، در هشدار جدید خود گفت: ارز آمریکا نفرین شده و اعتماد جهانی به آن بالاخره از بین خواهد رفت. وی گفت: این اتفاق باید خیلی وقت پیش رخ می‌داد. شیف در مورد سرنوشت توافق تجاری آمریکا و چین گفت: معتقدم هیچ فاز دومی برای این توافق وجود نخواهد داشت، چرا که پکن با نزدیک بودن انتخابات آمریکا، اهرم فشاری بر ضد واشنگتن در دست خواهد داشت. وی گفت: مشکل اصلی آمریکا وقتی اتفاق می‌افتد که چینی‌ها دیگر اوراق قرضه ما را نخرند و یا فروش دارایی خود از این اوراق را، شروع کنند.

این کارگزار کهنه‌کار وال استریت هشدار داد: ممکن است این پروسه همین حالا هم آغاز شده باشد؛ چین قبلاً بزرگترین سرمایه‌گذار اوراق قرضه آمریکا در جهان بود، اما از سال گذشته ژاپن بزرگترین دارنده اوراق قرضه آمریکا در جهان شده؛ هرچند پکن هنوز می‌تواند از این اسلحه استفاده کند و بیش از 1 تریلیون دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار دارد. به گفته شیف، اگر دلار سقوط کند، دیگر آمریکا قادر نخواهد بود، کالاهای چینی را خریداری نماید؛ چرا که قیمت آنها جهش خواهد کرد. وی گفت: وقتی دلار سقوط کند که من معتقدم این اتفاق خواهد افتاد؛ چینی‌ها حجم خرید محصولات کشاورزی آمریکا را به شدت افزایش می‌دهند و آمریکایی‌ها نمی‌توانند محصولات زیادی از چین بخرند؛ چرا که قیمت آنها برای آمریکایی‌ها گران‌تر خواهد شد. شیف افزود: ما به سوی یک بحران واقعی پیش می‌رویم؛ بنابراین مشکل این نیست که اقتصاد چین در حال رسیدن به اقتصاد آمریکا است؛ بلکه آن است که ما در واقع با صادر کردن ارز خود که ارزش آن بیش از واقعیت بود، از چینی‌ها با خرید کالاهای آنها سوءاستفاده می‌کردیم و من معتقدم توانایی آمریکا برای ادامه این کار در حال خاتمه یافتن است.

اقتصاد چین در حال جهش و بازگشت است

وال‌استریت ژورنال در مقاله خود با عنوان «جهش و بازگشت اقتصاد چین و رسیدن به اقتصاد آمریکا» اعلام کرده است: در حالی که اغلب اقتصادهای جهان برای کنترل شیوع کرونا با مشکل مواجه شده‌اند، ریکاوری اقتصاد چین در حال شتاب گرفتن است و باعث شده تا فاصله آن با اقتصاد آمریکا نزدیک و نزدیک‌تر شود. طبق این مقاله، چین تنها اقتصاد بزرگی است که امسال رشد می‌کند. جی‌پی مورگان پیش‌بینی جدید خود از رشد اقتصادی چین در سال 2020 را از 1.3 درصد قبلی به 2.5 درصد افزایش داد. اقتصاددانان بانک جهانی و سایر مؤسسات اعتبارسنجی هم پیش‌بینی‌های خود در مورد چین را ارتقا داده‌اند. در این مقاله آمده است: چین که از نظر جی‌دی‌پی واقعی دومین اقتصاد بزرگ جهان است به کندی در حال نزدیک شدن به ایالات‌متحده بود که حالا با ریکاوری سریع آن از بحران کووید 19 این پروسه شتاب گرفته است. در این مقاله هومی کاراس، اقتصاددان ارشد اقتصاد جهانی در مؤسسه بروکینگز، می‌گوید: با این نرخ رشد و با این نرخ دلار چین تا سال 2028 به طور مطلق از آمریکا عبور می‌کند که این 2 سال زودتر از پیش‌بینی‌های قبل از دوره کرونا است. با این همه چین هنوز با چالش‌هایی روبرو است؛ به نحوی که 20 درصد از تولید ناخالص داخلی چین به صادرات آن تکیه دارد که این موضوع، آن را به مصرف‌کنندگان آمریکایی و اروپایی وابسته کرده است؛ در صورتی که ریکاوری در تقاضای این مشتریان با مشکل روبرو شود، اقتصاد چین هم به مشکل بر خواهد خورد.

افت گسترده در بازار سهام دنیا

روز پنج‌شنبه(ششم شهریورماه)، در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر سخنرانی رئیس فدرال‌رزرو هستند، سهام آسیا اقیانوسیه با جهش سود صنعتی چین دچار نوسان شدند. نیکی ژاپن 0.48 درصد افت کرد و گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن با افتی 0.1 درصدی روبرو شد. در بازار چین کامپوزیت شانگهای 0.28 درصد پایین آمد و هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ 1.02 درصد سقوط کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا بر خلاف بازارهای منطقه 0.61 درصد رشد کرد، در حالی که کوسپی کره‌جنوبی 0.92 درصد از ارزش خود را از دست داد. در بازار ارز، دلار در برابر ارزهای مهم آسیا ضعیف‌تر شد. در مقابل یوآن چین دلار تا نرخ برابری 6.8857 واحد پایین آمد و در مقابل ین ژاپن نرخ برابری دلار به 106.02 واحد بازگشت. گزارش جدیدی نشان داد که سود صنعتی چین جهش کرده است که این نشان می‌دهد ریکاوری دومین اقتصاد بزرگ جهان با سرعت خوبی ادامه دارد. از سوی دیگر، شرکت دارویی مدرنا اعلام کرد واکسن این شرکت در مراحل اولیه آزمایش انسانی خود در افراد پیر واکنش ایمنی خوبی به وجود آورده است.

امریکن ایرلاینز 19 هزار نیروی خود را بدون کمک مالی اخراج می‌کند

امریکن ایرلاینز اعلام کرد در ماه اکتبر با پایان کمک‌های دولتی برای حمایت از مشاغل، 19,000 نفر از کارکنان خود را اخراج خواهد کرد تا تعداد کل تعدیل نیروی این شرکت در دوره کرونا به 40,000 نفر برسد. تحت شرایط بسته مالی 25 میلیارد دلاری کمک فدرال، شرکت امریکن ایرلاینز قبول کرده بود که تا پایان سپتامبر هیچیک از 140,000 نیروی کار خود را اخراج نکند. اما با پایان این دوره تقاضا به هیچ وجه مانند سابق نشده است. امریکن ایرلاین اعلام کرد ظرفیت این شرکت برای سه ماهه چهارم امسال 50 درصد ظرفیت سال گذشته تخمین زده شده است و ظرفیت پروازهای بین‌المللی این شرکت به 25 درصد میزان سال گذشته می‌رسد. به نقل از مهر؛ امریکن ایرلاینز اعلام کرد انتظار دارد در ماه اکتبر کارکنان این شرکت 40,000 نفر کمتر از آغاز کرونا باشند.

روند کند بهبود پالایش نفت در پالایشگاهای هند

پالایشگران هندی در ماه ژوئیه 2.5 درصد کمتر از ماه ژوئن نفت فرآوری کردند که این، نخستین کاهش ماهانه پالایش از ماه آوریل بود، زیرا محدودیت‌های دوباره برای مهار کرونا در پی افزایش موارد ابتلا به این ویروس سبب توقف بهبود فروش سوخت در سومین بازار داخلی جهان شد. سطح فرآوری نفت خام پالایشگاه‌های هند در ماه آوریل و به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا با رقم بی‌سابقه 28.8 درصد کاهش یافته بود. با کاهش این محدودیت‌ها، مقدار پالایش نفت خام در حال بهبود بوده است. فرآوری نفت خام هند در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه پارسال 18.8 درصد کاهش یافته و به 4 میلیون و 180 هزار بشکه در روز یا 17 میلیون و 680 هزار تن رسیده است. داده‌های دولتی نشان می‌دهد که پالایشگاه‌های هند در ماه ژوئیه حدود 83.3 درصد از ظرفیت کلی خود را در مقایسه با رقم 85.4 درصد در ماه ژوئن به بهره‌برداری رساندند. براساس این داده‌ها، تولید گاز طبیعی در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه پارسال 10.3 درصد کاهش یافته و به 2 میلیارد و 440 میلیون مترمکعب رسیده است. تولید نفت خام نیز در این ماه نسبت به ماه ژوئیه پارسال 5 درصد کاهش یافت و به 2 میلیون و 630 هزار تن (620 هزار بشکه در روز) رسید.

شوک کرونا به مجمع جهانی اقتصاد

مجمع جهانی اقتصاد با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اجلاس بعدی با توجه به شیوع کرونا و لزوم رعایت نکات ایمنی برای کاستن از سرعت شیوع بیماری به تابستان سال آینده موکول خواهد شد. پیش از این قرار بود اجلاس بعدی در ماه ژانویه ( زمستان امسال) در شهر داووس سوئیس برگزار شود. آدریان مونک- مدیر روابط عمومی این مجمع با بیان اینکه اتخاذ این تصمیم ساده نبوده است افزود: نیاز است که شمار زیادی از رهبران و اقتصاددانان برای شرکت در این اجلاس گرد هم ایند که این تجمع از نظر مسائل بهداشتی ایمن نبود. به گفته مونک دستورالعمل اجلاس بعدی، احیای اقتصاد جهانی و باز تعریف مسیر رشد با توجه به بحران ناشی از کرونا خواهد بود.

مجمع جهانی اقتصاد که به صورت سالانه در شهر داووس برگزار می شود، معتبرترین اجلاس سالانه جهانی در حوزه اقتصادی در جهان است و مدیران شرکت های بزرگ در کنار مقامات سیاسی به تبیین راهکارها و مواضع خود می پردازند. طبق اعلام مجمع جهانی اقتصاد، قرار است در ماه ژانویه یک مجمع دیجیتالی برگزار شود که در آن رهبران کشورهای مختلف در کنار مدیران شرکت های بزرگ از طریق ویدئوکنفرانس با یکدیگر تبادل نظر کنند. این مجمع هم چنین افزوده است تصمیم گیری در خصوص تاریخ دقیق برگزاری مجمع به شکل حضوری در سریع ترین زمان ممکن انجام خواهد شد اما پیش از آن باید نسبت به سلامت و ایمنی میهمانان اطمینان حاصل شود. به نقل از ایسنا؛ تعویق مجمع جهانی اقتصاد در شرایطی رخ می دهد که سال گذشته نیز اختلاف نظر بین رهبران جهان بر سر مسائل مختلف باعث شده بود شماری از آن ها شرکت در این اجلاس را تحریم کنند. از جمله این مقامات می توان به دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس اشاره کرد

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نیروگاه سیکل ترکیبی قم کار خود را از سال 1372 شروع کرده است. این نیروگاه در سال 1389 از طریق سازمان خصوصی سازی به مزایده گذاشته شده که در نهایت تعدادی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان موفق شدند از این طریق، این نیروگاه را خریداری کنند. در نهایت هم شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در سال 1389 توسط شرکت های خریدار نیروگاه تاسیس شد تا وظیفه مدیریت و توسعه این نیروگاه را برعهده بگیرد.

موضوع فعالیت

موضوع اصلی فعالیت این شرکت عبارتست از کلیه فعالیت های مربوط به تأمین و عرضه انرژی الکتریکی از طریق خرید و احداث نیروگاه های تولید برق، بهره برداری، بهینه سازی، توسعه تأسیسات تولید برق، پیمانکاری و توزیع انرژی الکتریکی و … که در حال حاضر مهمترین حوزه فعالیت آن مدیریت و تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی قم می باشد.

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت در حال حاضر معادل 300 میلیارد تومان است که شامل 3 میلیارد سهم، هریک به ارزش 100 تومان می باشد. نمودار زیر ترکیب سهامداران این شرکت را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

شرکت بهره برداری صبا به نمایندگی از کارکنان نیروگاه قم (165 نفر)، سهامدار این شرکت است.

نیروگاه

نیروگاه سیکل ترکیبی قم واقع در کیلومتر 14 جاده قم-اراک با قدرت اسمی 714 مگاوات و راندمان کلی 46.7 درصد شامل 4 واحد گازی با ظرفیت هر واحد،  128.5 مگاوات و دو واحد بخار هریک با ظرفیت 100 مگاوات ساخته شده است. واحدهای بخار در سال 1372 توسط شرکت میتسوبیشی ژاپن و واحدهای بخار در سال 1378 توسط شرکت ABC ایتالیا احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است. نمودار زیر جایگاه نیروگاه های سیکل ترکیبی در سبد تولید برق کشور را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

سوخت مصرفی اصلی این نیروگاه گاز طبیعی است که با توجه به قراردادهای موجود بین شرکت مدیریت برق ایران و نیروگاه، وظیفه تأمین آن برعهده شرکت مدیریت برق می باشد. عمده برق تولیدی توسط نیروگاه قم از طریق قرارداد فروش عمده در اختیار همین شرکت قرار می‌گیرد و بخش کمی از آن از طریق بورس انرژی به فروش می رسد.

در حال حاضر وظیفه تعمیر و نگهداری این نیروگاه طی قرارداد پیمانکاری در اختیار شرکت بهره برداری و تعمیرات نیروگاه صبا قرار گرفته است. این قرارداد به صورت سالیانه تمدید می شود.

مقایسه شرکت با شرکت های بورسی مشابه

بر اساس مقایسه‌ای که بین شرکت برق و انرژی پیوند گستر و شرکت‌های تولید برق عسلویه مپنا(بمپنا)، نیروگاه زاگرس کوثر(بزاگرس) و توسعه مولد نیروگاهی جهرم(بجهرم) انجام شده عملکرد شرکت از جنبه‌های مختلف بررسی شده است. جدول زیر که بر گرفته از امیدنامه شرکت می باشد، نتایج این بررسی را نشان می دهد.

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

همانطور که مشاهده می‌کنید این نیروگاه از نظر فرآیند تولید شباهت زیادی با نیروگاه جهرم دارد، اما ازنظر راندمان و حاشیه سود عملکرد به مراتب بهتری از خود نشان داده است.

سود و زیان شرکت

جدول زیر مقایسه ی بین سود و زیان این شرکت در دو سال مالی قبلی را نشان می‌دهد:

با شرکت برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند) آشنا شوید

این جدول به خوبی نشان می‌دهد که شرکت در سال گذشته با کاهش قابل ملاحظه در سود ناخالص(19%)، ناشی از افزایش بهای تمام شده محصولات(22%) و عدم افزایش قیمت فروش مواجه شده است. البته این موضوع با توجه به افزایش قابل ملاحضه در درآمدهای غیر عملیاتی(1481%) پوشش داده شده است و عملا در پایان سال سود خالص نسبت به سال قبل از آن 9 درصد رشد کرده است.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.

برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

تولید کنندگان  آمریکا قبل از رسیدن طوفان‌های گرمسیری لائورا و مارکو، ۲۴۰۷۸۵ بشکه در روز از تولید نفت و ۱۱۹ میلیون فوت مکعب در روز تولید گاز طبیعی خود را تا روز شنبه متوقف کردند. این خبر میتواند منجر به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی به خصوص شاخص نفتی وست تگزاس گردد.

اطلاعات دولتی آمریکا نشان می‌دهد تولید کنندگان نفت در روز شنبه 13 درصد از تولید نفت خود را قبل از رسیدن طوفان‌های گرمسیری لائورا و مارکو متوقف کرده اند. پیش بینی می شود این طوفان ها طی روزهای آینده خلیج مکزیک را در بر بگیرند.

طوفان های مارکو و لائورا در اواسط هفته تبدیل به تندبادهایی می‌شوند که بارش زیادی در طول گالف کوست مرکزی به دنبال خواهند داشت. همزمان شدن دو طوفان بزرگ در این خلیج بسیار نادر است و باعث نگرانی جوامع ساحلی شده است. هواشناسان پیش بینی می کنند هر کدام از این طوفان ها به یک تندباد بزرگ تبدیل شود و منطقه وسیعی از گالف کوست را در بر بگیرد.

شرکتهای نفت مورفی اویل و بی اچ پی در روز شنبه برخی از کارکنان خود را تخلیه کردند و شرکت رویال داچ شل تولید نفت و گاز در اکثر عملیات های دریایی خود را متوقف کرده است. شرکت مورفی قصد دارد تولید خود را کاهش دهد. شرکتهای بریتیش پترولیوم و شورون توقف تولید را از روز جمعه آغاز کردند. اکسیدنتال پترولیوم، سومین تولیدکننده بزرگ خلیج مکزیک اعلام کرد در حال انجام اقداماتی برای جلوگیری از خسارات مربوط به طوفان است.

تولید کنندگان 240785 بشکه در روز از تولید نفت و 119 میلیون فوت مکعب در روز تولید گاز طبیعی خود را تا روز شنبه متوقف کردند. خدمه 6 سکوی تولید نفت و چهار سکوی حفاری تخلیه شدند و 7 کشتی حفاری از مسیر طوفان دور شده است.

طوفان مارکو در روز شنبه بادهایی با سرعت 100 کیلومتر در ساعت داشت و انتظار می‌رود تا روز دوشنبه به یک طوفان «گروه یک» تبدیل شود. طوفان لائورا هم یک یا دو روز پس از مارکو طوفان گروه یک شده و به شمال گالف کوست آمریکا می‌رسد.

چاه های نفتی خلیج مکزیک آمریکا 17 درصد از کل تولید نفت و 5 درصد از کل تولید گاز طبیعی این کشور را در اختیار دارند. منطقه ای که در طول تگزاس تا سواحل میسیسیپی قرار دارد هم 45 درصد از ظرفیت پالایش نفت آمریکا را در بر گرفته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

دولت آمریکا اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی 57.6 درصد یا 1.07 میلیون بشکه در روز از تولید نفت فراساحلی خود را به علت وقوع دو طوفان مارکو و لورا متوقف کردند.


نقشه پیش بینی مسیرهای حرکت طوفان در خلیج آمریکا تا امروز

اداره فدرال ایمنی و محیط زیست آمریکا اعلام کرد همچنین 44.6 درصد یا 1205 میلیون فوت مکعب در روز از تولید گاز طبیعی این کشور نیز در آستانه این طوفان متوقف شده است.

کارگران 114 سکوی تولید از 643 سکوهای دارای نیرو در خلیج مکزیک تخلیه شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.