دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، امروز (چهارشنبه، 26 شهریورماه) شاهد عرضه کالاهای پنتان پلاس و گازمایع پتروشیمی پارس، حلال 402 پالایش نفت تهران، ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا، میعانات گازی مجتمع گاز پارس‌جنوبی و نفت سفید و نفت سفید عمده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است و برش سنگین و رافینت شرکت پتروشیمی نوری، نفت خام سبک و نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران، بنزین اکتان 87 (دریایی)، نفتای سبک و نفتای سنگین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندرامام و میعانات گازی و میعانات گازی (دریایی) مجتمع گاز پارس‌جنوبی در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود.

روز سه‌شنبه (25 شهریورماه) کالاهای اکستراکت نفت سپاهان، پنتان پالایش نفت کرمانشاه، حلال 402 پالایش نفت تبریز، گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام و میعانات گازی پالایش گاز خانگیران در رینگ داخلی و بنزین اکتان 87 و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از 48.757 تن انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از 3.256 میلیارد و 71 میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تصویبنامه هیئت وزیران مبنی بر افزایش حق العمل فروش بنزین جایگاه داران در سال جاری را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و وزارت صمت ابلاغ کرد.

بر اساس این مصوبه دستمزد جایگاه داران از فروش هر لیتر بنزین و نفت گاز (گازوئیل) 125 تومان و برای تبخیر هر لیتر سوخت، 70 تومان با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده تعیین شده است.

با اجرای این تصویبنامه، قیمت بنزین و گازوئیل برای مصرف کننده تغییر نمی‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

حسن منتظر تربتی گفت: بعد از توسعه گاز رسانی، اولویت ما بهینه سازی مصرف گاز است؛ بنابراین طرحی به هیئت وزیران داده ایم که براساس آن بتوانیم، موتورخانه‌های منازل مردم را بدون اعمال هزینه‌های اضافی و به صورت کاملا رایگان بهینه کنیم.

وی اضافه کرد: در این طرح با مراجعه با منازل مردم، موتورخانه‌ها و تجهیزات آن را بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای، اصلاح کرده و پیش بینی می‌کنیم این اقدام نقش موثری در کاهش مصرف گاز خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین از طرح رایگان شدن بخشی از گاز مصرفی خانواده‌های کم مصرف خبرداد و گفت: بدنبال آن هستیم تا اگر خانواری کمتر از مقادیر معمول سال‌های گذشته، گاز مصرف کرد، تا 30 درصد تخفیف بگیرد.

تربتی با اشاره به اینکه هم اکنون صدور قبوض کاغذی گاز با همکاری مردم متوقف شده است افزود: از محل چاپ نکردن و توزیع قبوض کاغذی، 85 میلیارد تومان صرفه جویی داشته ایم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه افزایش تولید در میدان پارس جنوبی، سبب شده تا بخش زیادی از نیاز کشور به انرژی از طریق گاز رفع شود گفت: هم اکنون بخش زیادی از نیاز نیروگاه‌ها را با گاز تامین می‌کنیم که این مسئله، علاوه بر اینکه به حفظ محیط زیست کمک کرده، درآمدهای ارزی کشور را هم افرایش داده است، زیرا ما را از یک وارد کننده گازوئیل به یک صادرکننده این فرآورده تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه از محل جایگزینی گاز به جای نفت سفید و گاز مایع نیز صرفه جویی‌های زیادی انجام شده است، افزود: مجموع افزایش تولیدی که در پارس جنوبی رخ داده معادل 2 میلیون بشکه نفت در روز است و این افزایش تولید در کنار توسعه گاز رسانی باعث شده تا کشور از تردد 2 میلیون تانکر نفت سفید در شهرهای مختلف بی نیاز شده؛ ضمن اینکه 3 میلیون و 200 هزار کپسول گاز مایع از رده خارج شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: افزایش تولید در پارس جنوبی، باعث افزایش صادرات نیز شده و هم اکنون ایران مقادیر قابل توجهی گاز به کشورهای عراق، ترکیه، ترکمنستان و آذربایجان صادر می‌کند.

وی تاکید کرد: از سال 92 تاکنون و با افزایش تولید در پارس جنوبی، صادرات گاز کشور 88 درصد رشد داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، بیستمین هفته از آغاز پویش «هر هفته الف-ب؛ ایران» که به دلیل فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی زودتر از موعد آغاز شد، به افتتاح سه طرح مهم صنعت نفت شامل خطوط لوله ششم و نهم سراسری گاز، فاز نخست پتروشیمی بوشهر و نیروگاه غرب کارون اختصاص داشت که این طرحها به صورت ویدئوکنفرانس از سوی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات بهره‌برداری از هزار و 850 کیلومتر خطوط لوله ششم و نهم سراسری گاز و خطوط لوله شلمچه، نفت‌شهر و آبدانان و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز دیلم، بیدبلند، اهواز، حسینیه و کوهدشت و طرح توسعه مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره توان تولید انرژی توسط کشورمان سخن گفت. 

دکتر روحانی ضمن اشاره به اینکه شبکه گازرسانی ایران در دنیا بی‌نظیر است، صنعت گاز را صنعتی زیربنایی و عامل توسعه کشور دانست و گفت: دیروز رهبری عنوان کردند که از این دولت باید یادگاری برای دولت آینده بماند، بی‌شک گاز یکی از این یادگاری‌ها خواهد بود.

در دولت تدبیر و امید تولید نفت 6 برابر شد

رئیس جمهور دستاوردهای این دولت در بخش‌های گاز، بنزین، گازوئیل و پتروشیمی را یادگار بزرگی برای دولت آینده دانست و گفت: با کار بزرگی که در میدان‌های مشترک نفت و گاز در این دولت انجام شده، تولید گاز ما از منابع مشترک 2.5 برابر و تولید نفت حدود 6 برابر شده است.

دکتر روحانی افزود: تولید نفت از میدان‌های مشترک نفتی در غرب کارون از 70 هزار بشکه به 400 هزار بشکه رسیده است و اگر این خبیث (ترامپ) در آمریکا روی کار نیامده بود، امروز تولید ما از این میدان‌ها، به بیش از یک میلیون بشکه می‌رسید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صنعت گاز با تولید انرژی پاک، صنعتی زیربنایی و عامل توسعه کشور است، تصریح کرد: مجموع تولید گاز کشور از رقم روزانه 600 میلیون مترمکعب اکنون به نزدیک 1000 میلیون مترمکعب رسیده‌ است. شبکه گازرسانی ایران در دنیا بی‌نظیر است، 17 هزار روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه گاز سراسری متصل شده‌اند و مجموع شمار روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز از 14 هزار به 31 هزار رسیده است و سوخت 89 نیروگاه کشور با گاز تامین می‌شود. گاز صنعت عظیمی است؛ هم انرژی پاک تولید می‌کند و هم سبب توسعه کشور خواهد بود، به گونه‌ای که امروز در غرب کشور گاز را به ترکیه و عراق صادر می‌کنیم و قادر هستیم این سوخت پاک را به کشورهای شرقی هم صادر کنیم و همسو با این موارد، خط لوله گاز تا مرز پاکستان کشیده شده است.

بهره‌برداری

بهره مندی 95 درصد ایرانیان از گاز طبیعی

روحانی با اشاره به اینکه هم اکنون 95 درصد مردم ایران از نعمت گاز استفاده می‌کنند، گفت: بیشتر نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور امروز از خوراک گاز باستفاده می‌کنند، همچنین سراسر کشور از عسلویه تا کردستان دارای خطوط لوله گاز هستند و در تولید به خودکفایی رسیده‌ایم، البته باید در مصرف مراقبت کنیم تا خودکفا بمانیم.

او تصریح کرد: در زمستان روزانه 800 میلیون مترمکعب گاز در منازل مصرف می‌شود، یا در اختیار مصارف عمومی قرار می‌گیرد که معادل 5 میلیون بشکه نفت خام است و در شرایط عادی (غیر زمستان) نیز گازی معادل 2 میلیون بشکه نفت خام در اختیار مردم قرار می‌دهیم که این مهم نشان می‌دهد گاز اهمیت ویژه‌ای برای اداره کشور دارد.

دکتر روحانی ادامه داد: همه فازهای پارس‌جنوبی به جز یک فاز به اتمام رسیده است، در بنزین، گاز و گازوئیل به خودکفایی رسیده‌ایم که اینها ارمغانی است که این دولت برای دولت بعدی و حتی دولت‌های آینده به یادگار خواهد گذاشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت اقدام‌های بزرگی در حوزه نفت و گاز کشور انجام داده است، عنوان کرد: با تلاش دولت یازدهم و دوازدهم یادگارهای ارزشمندی برای ملت ایران و دولت آینده گذاشته است و دولت‌های آینده می‌توانند از برکات آن بهره‌برداری کنند.

دکتر روحانی گفت: دولت آینده وقتی کار خود را آغاز می‌کند که پتروشیمی از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن و از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار رسیده است.

او با اشاره به سرمایه‌گذاری 4.7 میلیارد یورویی پروژه‌هایی که امروز در صنعت نفت افتتاح شد، افزود: این حجم از سرمایه‌گذاری کار بزرگی است که با تلاش دست‌اندرکاران و در شرایط تحریم به ثمر رسیده است. امروز در زمینه نفت و گاز در برابر مردم ایران شرمنده نیستیم و می‌توان به مردم گفت که در صنایع نفت و گاز و در عین حال میدان‌های مشترک نفت  گاز کارهای بزرگی در این دولت انجام شده است.

دکتر روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد جهش سوم در حوزه پتروشیمی تصریح کرد: دولت جهش دوم را تا پایان این دوره در صنعت پتروشیمی به سرانجام می‌رساند و برای جهش سوم نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ارزش صادراتی آن به 37 میلیارد دلار می‌رسد و تا پایان این دولت 8 میلیارد دلار آن سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به لزوم جلوگیری از خام‌فروشی، عنوان کرد: در زمینه نفت و گاز با ساخت مجتمع‌های پتروشیمی اقدام‌های خوبی در این زمینه انجام شده است و معتقدم که در زمینه همه معادن زیرزمینی باید این تحول انجام شود و به‌گونه‌ای نباشد که سنگ‌های ارزشمند کشور خام صادر و همان سنگ پس از فرآوری بار دیگر وارد کشور شود. امیدوارم در همه زمینه‌ها گام‌های مناسبی برداشته شود.

جزییات طرح های ملی حوزه انرژی که هفته گذشته به بهره برداری رسید

گفتنی است این پروژه‌ها ظرفیت انتقال گاز کشور را 110 میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌دهد. اجرای بخشی از پروژه خط انتقال ششم سراسری گاز از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به روش ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) بوده که در این مسیر، ایستگاه‌های شلمچه و نفت‌شهر نیز با ظرفیت انتقال روزانه 50 و 40 میلیون مترمکعب گاز برای اندازه‌گیری صادرات گاز در این پروژه احداث شده است.

پروژه خط انتقال گاز 56 اینچ نهم سراسری به طول 231 کیلومتر حد فاصل دهگلان – میاندوآب نیز به موازات خط انتقال گاز ششم سراسری از پارس جنوبی آغاز شده و تا مرز بازرگان در شمال‌غرب کشور در برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ملی گاز ایران تعریف و اجرایی شده است.

همچنین دکتر حسن روحانی فاز نخست پتروشیمی بوشهر را با هدف تولید سالانه 4 میلیون تن محصول پتروشیمی از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

شرکت پتروشیمی بوشهر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی کشور و خاورمیانه، مشتمل بر سه فاز است که فاز نخست آن شامل واحدهای شیرین‌سازی گاز، استحصال اتان، تولید متانول و سرویس‌های جانبی است.

فاز نخست پتروشیمی بوشهر با دریافت روزانه 9.6 میلیون متر مکعب گاز غنی ترش از پالایشگاه چهارم (فازهای 6 و 7 و 8 ) ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 650 هزار تن متانول، یک میلیون و 323 هزار تن متان، 850 هزار تن اتان، 130 هزار تن پروپان، 30 هزار تن بوتان، 3 هزار تن پنتان پلاس و 125 هزار تن گوگرد را داراست. اتیلن، اتیلن گلایکول‌ها، پلی‌اتیلن سنگین در فاز دوم و اسید استیک و وینیل استات نیز در فاز سوم این مجتمع تولید خواهد شد.

حجم سرمایه‌گذاری در فاز نخست پتروشیمی بوشهر یک میلیارد و 322 میلیون یورو است که 61 درصد از کل سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این طرح از توانمندی‌ها و تجهیزات ساخت داخل استفاده شده است. این طرح سالانه حدود 370 میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همچنین در دوران بهره‌برداری برای 1500 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

در بخش دیگری از این افتتاحییه ها بخش گازی طرح ساخت نیروگاه غرب کارون (2 فاز نخست) با سرمایه‌گذاری حدود 320 میلیون یورو، با اعلام دکتر حسن روحانی، به بهره‌برداری رسید.

طرح ساخت نیروگاه غرب کارون با ظرفیت اسمی 500 مگاوات با هدف تامین برق میدان‌های نفتی آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع 3200، واحد بهره‌برداری و تلمبه‌خانه غرب کارون در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد که در این راستا تا کنون واحدهای اول و دوم گازی این نیروگاه با ظرفیت واقعی بیش از 300 مگاوات تکمیل و دسترسی میدان‌های یادآوران، آزادگان شمالی و تلمبه‌خانه غرب کارون به شبکه برق‌رسانی امکان‌پذیر شده است.

بر مبنای قرارداد احداث نیروگاه غرب کارون که به‌صورت تبدیل انرژی (BOO) برای 20 سال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت مپنا منعقد شده است، همه تولید برق این نیروگاه تحویل میدان‌های غرب کارون می‌شود.

این نیروگاه، یک نیروگاه سیکل ترکیبی است که هم‌اکنون دو واحد گازی آن به مدار آمده و فرآیند اجرای واحد بخار (فاز سوم) نیز در دست اقدام است. حدود 85 درصد از تجهیزات به‌کار رفته در این طرح از داخل کشور تامین شده و سهم نیروهای بومی شاغل در طرح نیز بیش از 70 درصد بوده است.

وزیر نفت در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت ضمن گرامیداشت هفته دولت و ایام شهادت امام حسین (ع) اظهار کرد: مجموع سرمایه‌گذاری در سه طرح خط لوله ششم و نهم و ایستگاه‌های آن، فاز نخست پتروشیمی بوشهر و نیروگاه غرب کارون را 4.7 میلیارد یورو است.

زنگنه با بیان اینکه امروز در هفته دولت سه طرح مهم صنعت نفت در مجموع با 4.7 میلیارد یور سرمایه‌گذاری از سوی رئیس جمهوری افتتاح می‌شود، تصریح کرد: این طرح‌ها شامل حدود 3 میلیارد یورو تامین مالی خط انتقال ششم، نهم و ایستگاه‌هایش، یک میلیارد و 300 میلیون یورو سرمایه‌گذاری پتروشیمی بوشهر و 320 میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیروگاه غرب کارون است که این رقم در مقیاس جهانی است.

وزیر نفت با بیان اینکه طرحی که در صنعت گاز افتتاح شده مربوط به انتقال و پایداری شبکه گاز است، خطاب به رئیس جمهوری افزود: همانطور که مستحضر هستید، ما فاصله زیادی بین مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور با مراکز اصلی مصرف گاز در مرکز، شمال، شمال شرق و غرب کشور داریم، از این رو ناچاریم برای انتقال گاز خطوط لوله احداث کنیم.

او ادامه داد: به طورساده باید عرض کنم برای انتقال هر 100 میلیون مترمکعب گاز در روز نیازمند احداث یک خط لوله 56 اینچ یعنی بالغ بر یک و نیم متر و چندین ایستگاه تقویت فشار در مسیر هستیم. هزینه احداث هر کیلومتر خط لوله 56 اینچ برحسب تغییر شرایط بین یک تا 2 میلیون دلار و هزینه احداث هر ایستگاه تقویت فشار حدود 75 میلیون یوروست بنابراین هر زمان که می‌خواهیم 600 میلیون مترگاز را از منطقه عسلویه به دیگر نقاط منتقل کنیم بیش از 6 خط لوله و ده‌ها ایستگاه تقویت فشار نیاز داریم.

وزیر نفت هزینه سرمایه گذاری طرح‌های انتقال گاز خط لوله سراسری ششم و ایستگاه‌های تقویت فشار مربوط به آن را 3 میلیارد و 500 میلیون یورو اعلام کرد و افزود: نکته قابل توجه این است که هزار و 400 میلیون یورو از این مبلغ برای نخستین بار از سوی بخش خصوصی به صورت B.O.T تامین شده است. که این امر ما را قادر کرد تا بتوانیم انتقال گاز به کشور عراق را عملی کنیم.

زنگنه گفت: مجموع رقم صادرات گاز ایران به کشورهای ترکیه و عراق تا پایان امسال به 80 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

زنگنه در ادامه در خصوص افتتاح فاز نخست مجتمع پتروشیمی بوشهر گفت: از همان ابتدا قرار بود گاز پالایشگاه‌های فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی به میدان آغاجاری در خوزستان تزریق شود و بنایی هم برای شیرین‌سازی گاز این فازها نداشتیم، قرار بود این گاز به صورت ترش بعد از گرفتن میعانات گازی و مقداری ال‌پی‌جی با خط لوله 56 اینچ به خوزستان منتقل شود.

وزیر نفت با بیان اینکه بخش بعدی سرمایه گذاری در این مجتمع، احداث واحد متانول است که امروز فاز نخست آن با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 332 میلیون یورو افتتاح شد، تصریح کرد: قرار است در فاز دوم مجتمع پتروشیمی بوشهر واحد الفین احداث شود. این فاز هم اکنون از پیشرفت 35 درصدی برخوردار است.

وزیر نفت از نیروگاه غرب کارون بعنوان سومین طرح ملی که با دستور رئیس جمهور افتتاح می شود نام برد و با بیان این که نیروگاه غرب کارون نیروگاه اختصاصی شرکت نفت برای میدان‌های مشترک غرب کارون است، افزود: ما در میدان‌های غرب کارون با یک جهش 6 برابری تولید از 70 هزار بشکه در روز عبور کرده و به توان تولید 400 هزار بشکه در روز رسیده‌ایم که ان شالله با تکمیل طرح‌های بعدی شامل آزادگان، یادآوران و یاران توان تولید به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

وی درباره علت تاسیس نیروگاه اختصاصی برق در غرب کارون از سوی شرکت نفت گفت: به دلیل وضع تولید برق دراستان خوزستان، مدیریت شرکت ملی نفت تصمیم گرفت به منظور به منظور پایداری تولید نفت، تاسیسات برق را احداث کرده و خود به تامین برق مورد نیاز بپردازد.

زنگنه با بیان اینکه شرکت نفت برق را از شرکت مپنا به قیمت 2.25 سنت یورو خریداری می‌کند، افزود: شرکت مپنا این نیروگاه را به صورت ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (BOO) در غرب کارون احداث کرد و امروز 2 واحد گازی آن به مدار آمده‌اند و واحد بخار آن هم در دست احداث است، شبکه انتقال و ایستگاه‌های آن هم از سوی شرکت ملی نفت ایران احداث شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

وی ادامه داد: درآمد عملیاتی تلفیقی تاپیکو در  سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 شاهد رشد 50 درصدی فروش بود به‌طوری که فروش شرکت به مبلغ 19هزار و 301 میلیارد تومان رسید. همچنین سود خالص تلفیقی گروه نیز بالغ بر 5048 میلیارد تومان و فروش صادراتی شرکت هم با 50 درصد افزایش مواجه شد. به گفته مخدومی تاپیکو در صورت‌های مالی شرکت اصلی با 72 درصد افزایش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها مواجه شد تا 5097 میلیارد تومان درآمد از این محل کسب کند؛ از این رقم 78 درصد مربوط به عملکرد شرکت‌های بورسی و 22 درصد ناشی از فعالیت شرکت‌های غیربورسی اعلام شده است. مدیرعامل تاپیکو گفت: از مجموع درآمدهای عملیاتی این هلدینگ، مبلغ 1122 میلیارد تومان ناشی از سود فروش سهام بوده است. همچنین در مجموع سرمایه‌گذاری‌های شرکت در ابتدای سال مالی منتهی به 31اردیبهشت 99 تاپیکو 9468 میلیارد تومان بود که این سرمایه‌گذاری‌ها در انتهای سال به 12744 میلیارد تومان رسید و تاپیکو علاوه بر افزایش میزان سهامداری در صدر تامین و شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی برای تکمیل سبد محصولات، خود اقدام به خرید حدود 11درصد از سهام پتروشیمی تبریز کرد. وی به سهم تاپیکو در طرح‌های بزرگ ملی در حال احداث اشاره کرد و گفت: برآورد سرمایه‌گذاری تاپیکو در این طرح‌ها حدود 7 میلیارد یورو به‌صورت ارزی و 141میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی است. مخدومی درخصوص عرضه شرکت‌های تاپیکو در بازار سرمایه گفت: در سه ماه ابتدای امسال چوب خزر کاسپین و محصولات کاغذی لطیف در بازار سرمایه پذیرش شده‌‌اند و امیدواریم طی دو ماه آینده عرضه آنها انجام شود. همچنین اقدامات لازم برای پذیرش و عرضه شرکت سرمایه‌گذاری وتوسعه صنایع لاستیک (نخ تایر)، شیمی بافت و هلدینگ سلولزی به‌عنوان سایر شرکت‌های مدیریتی تاپیکو در حال انجام است. وی در ادامه به اهمیت نفت ستاره خلیج‌‌فارس اشاره کرد و گفت: تاپیکو سهم 49 درصدی در این شرکت دارد و اهمیت نفت ستاره خلیج‌‌فارس با تولیدات استراتژیکی که دارد مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. در حال حاضر 50 درصد نیاز روزانه بنزین کشور و 25درصد نیاز گازوئیل کشور از طریق این شرکت تامین می‌شود. ضمن اینکه علاوه بر خودکفایی، بهره‌برداری از این شرکت موجب شد تا از خروج سالانه 10میلیارد دلار ارز جلوگیری شده و برای بیش از 20 هزار نفر به‌طور غیرمستقیم و 3800 نفر به‌طور مستقیم اشتغال ایجاد شود. مخدومی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ ارز تسهیلات دریافتی در این پروژه گفت: گام‌های اجرایی برای جبران این موضوع در حال برداشتن است، از جمله اینکه افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران از 2550 میلیارد تومان به 10 هزار میلیارد تومان در کنار عرضه 10 تا 15درصدی در بازار سرمایه می‌تواند برای تامین نقدینگی شرکت را یاری کند. در همین حال در تلاش هستیم تا با رایزنی‌های مختلف بخشی از تسهیلات ارزی را به ریالی تبدیل کرده و بتوانیم تسهیلات دریافتی را با سرعت بیشتری تسویه کنیم. وی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد سهامداران حقیقی تاپیکو به 164 هزار نفر در پایان سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 تاکید کرد: سود تلفیقی هر سهم شرکت طی عملکرد سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 با رشد 31 درصدی از 473 ریال به 619 ریال به ازای هر سهم افزایش یافت و سود شرکت اصلی نیز با 72 درصد افزایش از مبلغ 433 ریال به 746 ریال رسیده است.

در پایان و با تصویب مجمع مبلغ 630 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم شد که به نسبت سال گذشته رشدی حدود 57 درصد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – مریم علیزاده؛ روز جاری مجمع عمومی عادی سالانه شرکت نفت، گاز و پتروشیمی تامین در محل سالن تلاش برگزار شد. محمود مخدومی، مدیرعامل تاپیکو در این مجمع که به صورت آنلاین در حال پخش برای سهامداران بود، اعلام کرد: سود خالص شرکت اصلی از مبلغ 3530 میلیارد تومان به 6076 میلیارد تومان رسیده و بیش از 73 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: درآمد عملیاتی تلفیقی تاپیکو در سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 شاهد رشد 50 درصدی فروش بود به طوری که فروش شرکت به مبلغ 19 هزار و 301 میلیارد تومان رسید. همچنین سود خالص تلفیقی گروه نیز بالغ بر 5048 میلیارد تومان و فروش صادراتی شرکت هم با 50 درصد افزایش مواجه شد.

به گفته مخدومی تاپیکو در صورت‌های مالی شرکت اصلی با 72 درصد افزایش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها مواجه شد تا 5097 میلیارد تومان درآمد از این محل کسب کند؛ از این رقم 78 درصد مربوط به عملکرد شرکت‌های بورسی و 22 درصد ناشی از فعالیت شرکت‌های غیربورسی اعلام شده است.

مدیرعامل تاپیکو گفت: از مجموع درآمدهای عملیاتی این هلدینگ، مبلغ 1122 میلیارد تومان ناشی از سود فروش سهام بوده است. همچنین در مجموع سرمایه‌گذاری‌های شرکت در ابتدای سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 99 تاپیکو 9468 میلیارد تومان بود که این سرمایه‌گذاری‌ها در انتهای سال به 12744 میلیارد تومان رسید و تاپیکو علاوه بر افزایش میزان سهامداری در صدر تامین و شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی برای تکمیل سبد محصولات، خود اقدام به خرید حدود 11 درصد از سهام پتروشیمی تبریز نیز کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: با تمام موانعی که سال گذشته برای صادرات وجود داشت اما شرکت‌های زیرمجموعه توانستند به صادرات ادامه دهند و در شرکتی مانند ایرانول شاهد افزایش 90 درصدی صادرات بودیم. این در حالی است که بیش از 50 درصد ارز سامانه نیما از فروش پتروشیمی‌ها تامین شده است و هلدینگ تاپیکو نیز 273 میلیون دلار از این ارز را تامین کرده است.

وی به سهم تاپیکو در طرح‌های بزرگ ملی در حال احداث اشاره کرد و گفت: برآورد سرمایه‌گذاری تاپیکو در این طرح‌ها حدود 7 میلیارد یورو به صورت ارزی و 141 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی است.

مخدومی در خصوص عرضه شرکت‌های تاپیکو در بازار سرمایه گفت: در سه ماهه ابتدای امسال چوب خزر کاسپین و محصولات کاغذی لطیف در بازار سرمایه پذیرش شده‌‌اند و امیدواریم که طی دو ماه آینده عرضه آنها انجام شود. همچنین اقدامات لازم برای پذیرش و عرضه شرکت سرمایه‌گذاری وتوسعه صنایع لاستیک (نخ تایر)، شیمی بافت و هلدینگ سلولزی به عنوان سایر شرکت‌های مدیریتی تاپیکو در حال انجام است.

وی در ادامه به اهمیت نفت ستاره خلیج‌ فارس اشاره کرد و گفت: تاپیکو سهم 49 درصدی در این شرکت دارد و اهمیت نفت ستاره خلیج ‌فارس با تولیدات استراتژیکی که دارد مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. در حال حاضر 50 درصد نیاز روزانه بنزین کشور و 25 درصد نیاز گازوئیل کشور از طریق این شرکت تامین می‌شود. ضمن اینکه علاوه بر خودکفایی، بهره‌برداری از این شرکت موجب شد تا از خروج سالانه 10 میلیارد دلار ارز جلوگیری شده و برای بیش از 20 هزار نفر به طور غیرمستقیم و 3800 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شود.

مخدومی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ ارز تسهیلات دریافتی در این پروژه گفت: گام‌های اجرایی برای جبران این موضوع در حال برداشتن است، از جمله اینکه افزایش سرمایه از محل آورده سهامداران از 2550 میلیارد تومان به 10 هزار میلیارد تومان در کنار عرضه 10 تا 15 درصدی در بازار سرمایه می‌تواند برای تامین نقدینگی شرکت را یاری کند.

در همین حال در تلاش هستیم تا با رایزنی‌های مختلف بخشی از تسهیلات ارزی را به ریالی تبدیل کرده و بتوانیم تسهیلات دریافتی را با سرعت بیشتری تسویه کنیم.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد سهامداران حقیقی تاپیکو به 164 هزار نفر در پایان سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 تاکید کرد: سود تلفیقی هر سهم شرکت طی عملکرد سال مالی منتهی به اردیبهشت 99 با رشد 31 درصدی از 473 ریال به 619 ریال به ازای هر سهم افزایش یافت و سود شرکت اصلی نیز با 72 درصد افزایش از مبلغ 433 ریال به 746 ریال رسیده است.

در پایان و با تصویب مجمع مبلغ 630 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم شد که به نسبت سال گذشته رشدی حدود 57 درصد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

وزیر نفت با اشاره به بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز، گفت: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد. صنعت نفت متکی به بازار سرمایه است

به گزارش رادیو سهام، بیژن زنگنه در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: جمهوری اسلامی ایران از دو سال و سه ماه پیش تا به اکنون تحت شدیدترین تحریم‌های تاریخ خود است.

وی اظهار کرد: این تحریم‌ها بی‌سابقه، شیطانی، هوشمندانه، بی‌رحمانه، ستمگرانه و غیرقانونی است ولی ملت ایران به طرز ناباورانه‌ای با این تحریم‌ها مقابله و در مقابلش مقاومت کرده است.

وزیر نفت گفت: کمترکسی در دنیا باور می‌کرد ملت ایران بتواند دو سال و سه ماه در مقابل شدیدترین تحریم‌ها مقاومت کند.

وی افزود: این تحریم‌ها هیچ شباهتی به تحریم‌های سال 90 و 91 ندارد بلکه خیلی گسترده‌تر، وسیع‌تر، عمیق‌تر و اثرگذارتر است.

زنگنه بیان کرد: بطورکلی در کشور گرانی داریم ولی قحطی نداریم این نشان می‌دهد دولت در این مدت کارهای بزرگی انجام داده است.

وی ادامه داد: کسی نمی‌گوید دولت بی عیب و نقص است اما کارهای بزرگ و مهمی در این مملکت انجام شده نباید کوچک شمرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این تحریم‌ها بطور مستقیم ملت ایران را نشانه گرفته نه حاکمان و حاکمیت گفت: دشمنان در شرایط کرونا هم حاضر نشدند تحریم‌ها را کاهش دهند.

وی افزود: دولت به رغم تمامی تحریم‌ها، کارشکنی‌ها و فشارها توانسته با تلاش شبانه‌روزی نیازهای مردم را تامین کند.

زنگنه بیان کرد: مردم در اثر تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا و غرب به شدت تحت فشار هستند و این قضیه بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: این جنگ به ظاهر کشته و زخمی نداشت ولی بسیار گسترده و عمیق است.

وزیر نفت گفت: با تلاش شبانه‌روزی مدیران و پرسنل این وزارتخانه توانسته‌ایم در دوران بسیار سخت تحریمی میزان تولید را حفظ کنیم.

وی افزود: خوشبختانه در این شرایط سخت اقتصادی و کرونایی نه تنها میزان تولید کم نشده بلکه در برخی از حوزه‌ها از جمله گاز و پتروشیمی روند تولید افزایشی بوده است.

زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت زنده است، اظهار کرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ایی، افزایش بازیافت، نگهداشت و تولید نفت و همینطور توسعه گازرسانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی ادامه داد: اشتغال موجود در صنعت نفت در این دوران حفظ و صیانت شده به عبارتی حتی یک نفر اشتغال هم در بالادستی صنعت نفت کم نشده است.

وزیر نفت گفت: کارهای مهم و بزرگی در طول بیست و هفت ماه تحریم در مجموعه وزارت نفت انجام شده است.

وی افزود: صنعت نفت در شاخه‌های مختلف در حال توسعه است و در عین حال نیازهای مردم نیز همراه با کرونا در حال تامین است.

زنگنه بیان کرد: بطورکلی حتی یک ثانیه روند سوخت رسانی کشور در این مدت دچار اختلال نشده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دوران شدیدترین تحریم‌ها حتی یک پمپ بنزین با کمبود سوخت مواجه نشد و در ضمن گاز هیچ نقطه‌ای از کشور قطع نگردید.

وزیر نفت گفت: مجموعه وزارت نفت در این جنگ نابرابر و ظالمانه از همه تجربیات و ابتکارات خود استفاده و در مقابل ترفندها، توطئه‌ها و فشارهای حداکثری دشمنان ایستادگی خواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی که پرسیده شد «خیلی از میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود هستند و طبق قاعده 14,5 درصد از فروش نفت بایستی سرمایه‌گذاری شود برای توسعه این صنعت اکنون توسعه در صنعت نفت با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها چگونه شکل می‌گیرد»، افزود: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد.

زنگنه اظهار کرد: طرح بسیار خوبی از سال 1393 در خصوص توسعه گازرسانی در کشور کلید خورد و برکات خیلی زیادی به همراه داشت.

وی تصریح کرد: تعداد روستاهای تحت پوشش گازرسانی با اجرای این طرح از 14 به بالای 31 هزار روستا رسیده است.

وزیر نفت گفت: هم اکنون 84 تا 85 درصد جمعیت روستایی و 99 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه گاز رسانی قرار دارند.

وی افزود: اکنون 94 تا 95 درصد کل جمعیت کشور زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار داشته و از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

نامدار زنگنه اظهار کرد: این طرح گازرسانی یک کار بی‌نظیری در جهت محرومیت‌زدایی، رفاه حال عمومی مردم و ایجاد اشتغال در کشور بود.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح مزبور تاکنون 22 تا 23 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر نفت گفت: اجرای این طرح دو اثر مهم محیط زیستی هم داشت یکی کاهش آلودگی زیست محیطی و دیگری صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی بود.

وی افزود: وقتی میزان فرآورده‌های مصرفی کم می‌شود به تبع آلودگی زیست محیطی هم کم خواهد شد.

زنگنه اظهار کرد: گاز‌رسانی به مناطق جنگلی و سرد سیری از روز اول جزء اولویت‌های اصلی این وزارتخانه بوده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این سال‌ها توانستیم با توسعه تولید و به تبع توزیع بنزین یورو چهار میزان آلودگی هوا را در بسیاری از شهرهای کشور کاهش دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه به اندازه نیاز کشور در حال تولید بنزین یورو چهار هستیم، گفت: هم‌اکنون در تهران بنزین یورو چهار و گازوئیل بدون گوگرد توزیع می‌شود.

وی افزود: بطورکلی 17 فاز پارس جنوبی از سال 1392 تا به امروز وارد مدار بهره برداری شده و در عین حال میزان تولید از 280 میلیون مترمکعب متوسط در روز به 700 میلیون متر مکعب متوسط در روز رسیده است.

زنگنه تصریح کرد: این بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز است.

وی ادامه داد: در خشکی بزرگترین میادین مشترک میدان‌های نفتی غرب کارون (یاران، آزادگان و یادآوران ) بود که تولید این میادین در سال 1392 به میزان 70 هزار بشکه در روز بودو اکنون توان تولید به 400 هزار بشکه در روز رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی امروز دوشنبه در آیین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت نفت، اظهارداشت: تولید نفت از منابع مشترک نفتی از 70 هزار بشکه به 400 هزار بشکه افزایش یافته است و همانطور که آقای استاندار گفتن اگر این خبیث در آمریکا روی کار نیامده بود، امروز تولید ما از این میادین، به بیش از یک میلیون بشکه می رسید.

وی با بیان اینکه صنعت گاز با تولید انرژی پاک، یک صنعت زیربنایی و عامل توسعه کشور است، گفت: از تولید 600 میلیون متر مکعب گاز امروز به نزدیک یک هزار میلیون متر مکعب رسیده ایم.

رئیس جمهور شبکه گاز رسانی در  ایران را در دنیا بی نظیر دانست و اظهارداشت: هم اکنون17 هزار روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه گاز سراسری متصل شده اند و سوخت 89 نیروگاه کشور با گاز تامین می شود. با تلاش دولت یازدهم و دوازدهم یادگارهای ارزشمندی برای ملت ایران و دولت آینده گذاشته است و دولت‌های آینده می‌توانند از برکات آن بهره‌برداری کنند. با اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم توانسته‌ایم در بخش گاز خودکفا شده و از 600 میلیون متر مکعب امروز به حدود هزار میلیون متر مکعب رسیده‌ایم و در فصل زمستان حدود 800 میلیون متر مکعب گاز در اختیار خانه‌ها و مصارف کشور قرار می‌گیرد و این معادل 5 میلیون بشکه نفت است و از این‌رو گاز اهمیت خاص و ویژه‌ای برای اداره کشور دارد.

وی با بیان اینکه دیروز مقام معظم رهبری اشاره داشتند که یادگارهایی از این دولت برای دولت آینده به جا بماند، اظهار داشت: دولت یادگارهای بزرگی در بخش گاز برای دولت آینده دارد و همه فازهای پارس جنوبی به جز یکی افتتاح شده است و همچنین در بنزین و گازوئیل هم خودکفا شده‌ایم و اینها همه ارمغانی است که این دولت برای ملت ایران و دولت های آینده به جا می‌گذارد. دولت آینده وقتی کار خود را آغاز می‌کند که پتروشیمی از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن و از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار رسیده است.

روحانی با اشاره به سرمایه‌گذاری 4.7 میلیاردی پروژه‌هایی که امروز در بخش نفت به افتتاح رسید، گفت: این حجم از سرمایه‌گذاری کار بزرگی است که با تلاش دست‌اندرکاران و در شرایط تحریم به ثمر رسیده است. امروز در زمینه نفت و گاز در برابر مردم ایران شرمنده نیستیم و می‌توان به مردم گفت که هم در نفت و گاز و هم در میادین مشترک کارهای بزرگی در این دولت انجام شده است.

جهش سوم در حوزه نفت و گاز

وی  با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد جهش سوم در حوزه نفت و گاز اظهار داشت: دولت جهش دوم را تا پایان این دوره در حوزه پتروشیمی انجام می‌دهد و برای جهش سوم نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ارزش صادراتی آن به 37 میلیارد دلار می‌رسد و تا پایان این دولت 8 میلیارد دلار آن سرمایه‌گذاری خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از خام‌فروشی، اظهار داشت: در زمینه نفت و گاز با احداث مجتمع‌های پتروشیمی اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و معتقدم که در زمینه همه معادن زیرزمینی باید این تحول انجام شود و به گونه‌ای نباشد که سنگ‌های ارزشمند کشور به صورت خام صادر شده و همان سنگ دو مرتبه به کشور وارد شود. لذا امیدوارم در همه زمینه‌ها گام‌های مناسبی برداشته شود.

 روحانی با بیان اینکه تا پایان سال افتتاح‌های مهمی در حوزه‌های مختلف انجام خواهد شد، گفت: همانطور که در ایام شروع سال به مردم وعده داده‌ایم که امسال سال افتتاح خواهد بود تا پایان سال روند افتتاح‌ها، ادامه خواهد داشت و علیرغم فشار و تحریم‌هایی که با آن مواجه هستیم، شاهد تحول در تولید کشور خواهیم بود.

در این مراسم که همزمان با هفته دولت برگزار شد، سه طرح بزرگ ملی با اعتبار حدود 4.7 میلیارد یورو در حوزه نفت  شد. رئیس جمهور در ارتباط ویدئوکنفرانسی، طرح توسعه و بهسازی مرکز دیسپچینگ گاز و خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز، فاز اول پتروشیمی بوشهر و نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی غرب کارون و خطوط انتقال و پست برق آن را افتتاح کرد.

خط لوله انتقال گاز ششم سراسری ظرفیت انتقال روزانه  110 میلیون مترمکعب گاز را از پارس جنوبی به استان‌های غرب کشور دارد. این طرح کاملا با اتکا به توانمندی و نبوغ متخصصین و سازندگان داخلی به ثمر نشسته است و طول آن حدود 1200 کیلومتر است که گاز پارس جنوبی را با عبور از استان های بوشهر، خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه به شهر دهگلان در استان کردستان منتقل می‌کند. خط لوله 125 کیلومتری انتقال گاز نهم سراسری با ظرفیت 60 میلیون مترمکعب است که مبداء آن از 32 کیلومتری غرب بهبان آغاز می‌شود و تا مرز بازرگان و شمال ماکو امتداد می یابد.

احداث این خطوط لوله علاوه بر پایداری در تامین گاز استان های سردسیر کشور از مزیت صادراتی نیز برخوردار بوده و نقش مهمی در تبادلات انرژی با کشورهای منطقه دارد.

بهره برداری از فاز نخست پتروشیمی بوشهر

فاز اول پتروشیمی بوشهر نیز که با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید شامل واحد استحصال اتان، متانول، شیرین‌سازی گاز، تولید اکسیژن، تولید آب صنعتی و خوراک 9.6میلیون مترمکعب در روز برای پالایشگاه‌های پارس جنوبی است. نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی غرب کارون نیز از ظرفیت تولید 492مگاوات برق در روز به منظور تامین برق میادین غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی است. برای این پروژه 150 کیلومتر خط انتقال برق، 5 پست فشار قوی و ایستگاه تقلیل فشار گاز نیروگاه نیز تاسیس شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در این راستا ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو 4 به 79 میلیون لیتر و گازوئیل با همین استاندارد به 54 میلیون لیتر در روز رسیده که با بهره برداری از طرح تصفیه هیدروژنی نفت گاز در پالایشگاه اصفهان 20 میلیون لیتر دیگر به آن اضافه خواهد شد، همچنین میزان تولید بنزین با استانداردهای زیست محیطی یورو 4 از سوی این شرکت، روزانه 91 میلیون لیتر است.

این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور با استناد به عملکرد 9 پالایشگاه نفتی و یک پالایشگاه میعانات گازی از جایگاه تثبیت شده ای برخوردار شده است. با نگاهی به آمار می توان دریافت که اجرای طرح‌های افزایش تولید از سال 1392 تا کنون در پالایشگاه های کشور ظرفیت پالایش را از 1.7 میلیون بشکه در روز به 2.3 میلیون بشکه افزایش داده که این عدد بیانگر رشد 43 درصدی ظرفیت پالایشی ایران است.

رصد، پایش و نظارت بر میزان و چگونگی استفاده از انرژی در پالایشگاه های دهگانه کشور امری ضروری به نظر میرسد که برای محقق ساختن آن، مجموعه اقدامات زنجیرواری صورت گرفته که در نهایت منجر به افزایش بهره وری، کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش های مختلف این صنعت شده است.

ازجمله اقداماتی که برای اولین بار در سطح کشور اتفاق افتاده، اندازه گیری و سنجش روزانه معیارهای مصرف انرژی در پالایشگاه ها بوده به گونه ای که در حال حاضر هشت پالایشگاه موفق به استقرار سیستم مدیریت انرژی بر مبنای ایزو 50001 از شرکت های معتبر شده اند و برای دو پالایشگاه دیگر نیز برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.

ارسال خوراک به مجتمع های پتروشیمی

براساس این گزارش پالایشگاه ها با افزایش ارسال محموله های خوراک اعم از پروپیلن، نفتا، بوتان، اتان و … به مجتمع های پتروشیمی اقدامات لازم را در این زمینه اجرایی کرده اند. در حال حاضر روزانه 7000 مترمکعب خوراک مایع از پالایشگاه ها به مقصد واحد های پتروشیمی ارسال می شود.

درآمدزایی ارزی با عرضه فرآورده ها در بورس انرژی

رونق بازار فروش فرآورده ها نیز یکی دیگر از اولویت هایی بوده است که برای محقق ساختن آن شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی همکاری قابل توجهی با بورس انرژی انجام داد؛ به گونه ای که با ایجاد یک تعامل دوسویه با این شرکت عرضه فرآورده ها بیش از پیش در بورس انرژی رونق گرفت.

تثبیت جایگاه سهم سی ان جی در سبد سوخت به عنوان سوخت ملی

یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته توسعه سهم سی ان جی در سبد سوخت خودروهاست که به نوعی هم به اهداف زیست محیطی کمک کرده و هم از نظر اقتصادی دستاوردهایی را در سطح کلان برای کشور رقم زده است.

با تصویب شورای اقتصاد طرح «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به دوگانه سوز» به صورت رایگان در دستور کار قرار گرفت.

احداث خطوط لوله نفت و فرآورده های نفتی در کشور

انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی از میادین به پالایشگاه ها و از پالایشگاه ها به مقاصد مختلف در 12 منطقه عملیاتی ازطریق بیش از 14 هزار کیلومتر خط لوله 4 اینچ تا 32 اینچ، در اقصی نقاط کشور انجام می شود؛ این درحالی است که 110 مرکز انتقال، 56 تاسیسات و 9 ایستگاه فشارشکن در جای جایِ این مناطق تعبیه شده اند. با بهره برداری از 1000 کیلومتر خطوط لوله در دو سال اخیر این روند در کشور تسهیل و منجر به افزایش ضریب ایمنی و سهولت انتقال، ‌ کاهش حوادث و هزینه های صورت گرفته در این بخش شده است.

خط لوله 20 اینچ فرآورده های نفتی نائین- کاشان-ری به طول 430 کیلومتر و تاسیسات مربوط، خط لوله 16 اینچی شازند-ری به طول 264 کیلومتر، خط لوله 14 اینچی تبریز-خوی-ارومیه به طول 169 کیلومتر و خط لوله 26 اینچی آبادان-اهواز به طول 135 کیلومتر با آمدن به روی مدار بهره برداری طول خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده ها را به بیش از 15 هزار کیلومتر رسانیده است.

ذخیره سازی فرآورده های اصلی با ظرفیت بیش از 13 میلیارد لیتر

توزیع روزانه بیش از 250 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی اصلی در سراسر کشور یکی از وظایف شرکت ملی پالایش و پخش محسوب می شود. هم اکنون در این مجموعه ذخیره سازی فرآورده های اصلی با ظرفیت بیش از 13 میلیارد لیتر انجام می شود.

در حال حاضر تاسیساتی بالغ بر 3990 جایگاه عرضه بنزین، 2493 جایگاه عرضه ی سی ان جی، 50 مرکز سوختگیری هواپیمایی در کشور استقرار دارند. تعداد جایگاه های عرضه کننده نفت گاز یورو 4 از 166 باب در سال 1397 به 500 باب در سطح کشور افزایش یافته است.

همچنین بنزین یورو 4 دراقصی نقاط کشور توزیع می شود؛ این درحالی است که از هشت کلانشهر در سال 1397 هم اکنون حدود بیش از 80 درصد شهرهای کشور تحت پوشش بنزین با استانداردهای زیست محیطی یورو 4 قرار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

فریدون عباسی امروز در حاشیه مراسم امضای 13 قرارداد برای نگهداشت تولید نفت در جمع خبرنگاران، افزود: امضای این قراردادها به معنای گشایش بیشتر و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکلات است.

وی با اشاره به اینکه اینکار باعث می‌شود توان مدیریتی کشور در حوزه نفت و گاز تقویت شود، ادامه داد:‌ اجرای این قراردادها به رونق ساخت داخل تجهیزات کمک می‌کند و استفاده از نیروهای ایرانی در پروژه‌های داخلی را تقویت کرده و زمینه را برای صدور خدمات تخصصی در حوزه نفت و گاز هموار می‌کند.

عباسی به توجه به مسوولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: هر کار صنعتی که صورت می‌گیرد جمعیت را متمرکزتر از گذشته می‌کند و تمدن جدید صنعتی ایجاد می‌شود. این جمعیت نیازمند اقدامات خاصی است که مسولیت‌های اجتماعی آن را محقق خواهد کرد.  

وی در خصوص مطرح شدن بحث تغییر سهمیه‌بندی بنزین در مجلس تاکید کرد:‌ شدت مصرف انرژی در ایران بالا است زیرا حمل و نقل شهری و حمل ونقل عمومی توسعه مطلوب نداشته است. بنابراین در راستای صرفه‌جویی در مصرف سوخت باید بین سه وزارتخانه صنعت، ‌کشور و نفت هماهنگی ایجاد شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: مصرف سوخت در بنزین و گازوئیل منطقی نیست و هر زمان که تصمیمی برای کنترل این مصرف گرفته می‌شود، ‌با افزایش قیمت ارز، ‌دوباره تصمیمات بی‌اثر خواهد شد. در کنار آن همواره میل به قاچاق وجود دارد زیرا به مناطق مرزی برای اشتغال توجه نشده و از تفاوت قیمت در سوخت استفاده می‌کنند.

به گفته عباسی تا زمانی که نرخ ارز کنترل نشده، ارزش پول ملی حفظ نشود و قیمت بنزین را واقعی نکنیم، مصرف بی رویه خواهیم داشت و بهره‌وری هم ایجاد نمی‌شود.

وی ادامه داد:‌ برای این منظور، ‌درباره طرح‌های مختلفی بحث می‌شود که یکی از آنها این است که  بنزین را به کد ملی اختصاص دهیم و این سهمیه قابل فروش باشد. طرح دیگر که جامع‌تر است اینکه واحد جامع انرژی تعریف کنیم که این کار مدیریت را در مصرف انرژی ممکن خواهد کرد.

عباسی افزود:‌ سعی می‌کنیم با همفکری با وزارت نفت طرحی را ارائه کنیم که قابل اجرا باشد و دولت آن را قبول کند.

وی با تاکید بر اینکه از کارهای شتاب‌زده نتیجه نمی‌گیریم، گفت:‌ مجلس درک می‌کند که دولت مشکلات مالی دارد و می‌خواهد به هر نحوی نقدینگی جامعه را کنترل کند. در کنار آن کسری بودجه نیز وجود دارد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد:‌ تا زمانی که قیمت بنزین واقعی نشود، قاچاق آن ادامه خواهد یافت.

به گفته عباسی، ‌ موضوع فروش بنزین به قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس در مجلس مطرح نشده و ممکن است تنها نظر شخصی یکی از نمایندگان باشد.

وی رابطه مجلس و وزارت نفت را مطلوب دانست و افزود:‌ تا کنون جلسات متعددی با وزیر نفت و معاونان وزارت نفت داشتیم. البته ممکن است نمایندگانی وابسته به جناح خاصی باشند و حرکات مورد نظر خود را انجام دهند اما جو قالب، جو همدلی و همراهی است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.