دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399
به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در شرایطی که فضای عدم قطعیت بر بازار سهام خود را گسترانیده، از دید تحلیلگران همچنان سهامی هستند که برای سودآوری بورس بازان جذاب می‌نمایاند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، در فاصله چند روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، یکی از مهم‌ترین متغیرهای حاکم بر بازار سهام، یعنی نرخ دلار، با عدم قطعیت فراوانی همراه است. این عدم قطعیت بسیاری از سهامداران خرد را به خروج از بازار و نظاره‌گری صرف ترغیب می‌کند.

با این وجود چنین تصمیمی برای بازیگران بزرگ‌تر چندان سهل و میسر نیست. این دسته از بازیگران نیاز دارند منابع خود را به شکل کارآیی در مقاصد مختلف به کار گیرند تا اولا ریسک سرمایه‌گذاری خود را به آستانه معقولی برسانند و ثانیا از بازدهی احتمالی جا نمانند.

در این بین چینش سبد سهام، نحوه نگرش فعالان بازار را نسبت به آینده تا حدود زیادی مشخص می‌کند. در هفته‌های اخیر و در پی نتایج نظرسنجی‌های مرتبط با انتخابات آمریکا، فعالان بورسی وزن بیشتری به سناریوهای ریزش نرخ دلار دادند و همین مساله سبب شد شاهد یک گارد دفاعی در بورس تهران باشیم.

یک جنبه از این آرایش دفاعی، خروج هر روزه پول‌های خرد و حقیقی از بازار بود و جنبه دیگر آن توجه به سهام شرکت‌هایی است که با کاهش نرخ دلار، انتظار برای افت محسوس سودآوری آنها وجود ندارد. به‌طور عمومی صنایع با درآمدهای ریالی و مخارج ارزی تا حدودی چنین ویژگی‌هایی را در بردارند. در این بین صنعت دارو و همین طور صنایع دیگری که به نوعی با ارز 4200 تومانی درگیرند توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند.

عملکرد تابستانی داروسازان

پیش از بررسی آنچه آینده صنعت دارو را رقم می‌زند، نگاهی به عملکرد شرکت‌های تولیدی این صنعت در تابستان می‌تواند مفید باشد. سود خالص 30 تولیدکننده بورسی و فرابورسی دارو در فصل بهار حدود 794میلیارد تومان بوده است. این عدد در تابستان به 1404میلیارد تومان رسیده و رشد 77درصدی را تجربه کرده است. در همین حال میزان رشد سود داروسازان نسبت به تابستان 98 کمتر و 60 درصد بوده است.

با انتشار صورت‌های مالی تابستان نسبت قیمت به سود گذشته‌نگر 30 شرکت فعال در این صنعت از 11 / 22مرتبه به 43/ 19 واحد کاهش یافته است. نکته حائز اهمیت آنکه نسبت اولیه زیر میانگین P/ E بازار بود و نسبت دوم بالاتر از حد متوسط است.

با بررسی روند سودآوری سایر صنایع بازار می‌توان نتیجه گرفت که عامل چنین تغییری، رشد قابل توجه سود شرکت‌های بزرگ در فصل تابستان جاری نسبت به تابستان سال 98 است و تشخیص علت اصلی نیز چندان سخت و بعید نیست: رشد نرخ دلار.

در مقابل صنایعی که به نوعی با قیمت‌گذاری دستوری مواجهند مانع بیشتری بر سر رشد سودآوری را تجربه کرده‌اند. حال و در زمانی که عدم قطعیت‌ها در بازار سهام به اوج خود رسیده است همین مساله می‌تواند عامل حمایتی مهمی برای این گروه باشد.

از بین 30 شرکت مورد بحث، 15 مورد رشد بیش از 50 درصدی سود نسبت به فصل بهار را تجربه کرده‌اند و در 3 مورد نیز شاهد کاهش سودآوری فصلی بوده‌ایم. این میزان از رشد یا ثبات سودآوری بیش از هر چیز به سبد محصولات شرکت‌ها باز می‌گردد (جدول روبه رو).

بیشتر شرکت‌هایی که در فصل تابستان شاهد رشد محسوس سودآوری بودند پیش از این و در نیمه نخست سال از دریافت مجوز افزایش نرخ برخی محصولات رونمایی کرده‌اند. این دسته از شرکت‌ها معمولا حجم بالایی از سبد تولیدی خود را به داروهای مکمل و OTC اختصاص داده‌اند.

در مقابل سایر شرکت‌هایی که بر داروهای ضروری و تخصصی متمرکزند همچنان مجوز رشد قیمت محصولات را دریافت نکرده‌اند و صرفا در تلاش برای حفظ حاشیه سودهای قبلی هستند. با این وجود حذف نرخ 4200 تومانی ارز، رشد نرخ فروش این شرکت‌ها را گریزناپذیر می‌سازد و با توجه به شیوه قیمت‌گذاری محصولات این گروه، رشد سودآوری نتیجه بعدی این تحول خواهد بود.

دلار 4200 ماندگار است؟

صنایع معدودی همچنان با دلار 4200 تومانی دست و پنجه نرم می‌کنند و البته در این میان شاخص‌ترین صنعت همچنان داروست. در ماه‌های اخیر و همزمان با اوج گرفتن فشارهای تحریمی آمریکا علیه کشور جنبه دیگری از نتایج نامساعد تلاش دولت برای کنترل قیمت‌ها عیان شده است: گمانه‌ها از قاچاق معکوس دارو و البته کمیاب شدن برخی اقلام حساس، گوشه‌ای از مشکلاتی است که در قیاس با رشد قیمت دارو اهمیت دوچندان دارد.

در کنار تمام انتقاداتی که به سیاست دو نرخی کردن ارز وارد است، محدودیت شدید منابع ارزی کشور و همچنین بزرگ‌تر شدن فاصله میان نرخ‌های مرجع و نیمایی به خودی خود می‌تواند محرک‌هایی قوی در راستای حذف این نرخ باشد.

در عین حال باید به این موضوع نیز اشاره کرد که در این مقطع از زمان، دیگر تمام مواد مصرفی صنعت دارو با ارز مرجع تهیه نمی‌شود و در برخی شرکت‌ها تهیه بیش از 50 درصد مواد اولیه بر مبنای نرخ نیمایی صورت می‌پذیرد. این مساله سبب می‌شود تا در صورت مبنا قرار گرفتن نرخ نیما، نرخ اقلام دارویی با شیبی کندتر (نسبت به جهش ارز) رشد کند. مساله‌ای که احتمال حذف نرخ 4200 تومانی دلار مرجع در سال آتی شمسی را بیشتر می‌کند.

ضربه گیر‌های سبد سهام در سناریوهای ریزش دلار

برای آنکه بتوان اثر حذف دلار 4200 تومانی بر آینده صنعت دارو را درک کرد لازم است پروسه قیمت‌گذاری محصولات این صنعت مرور شود. از سال 1396 تاکنون قیمت‌گذاری محصولات دارویی بر مبنای دستورالعملی از سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد که حاشیه سود (ناخالص) حداقلی برای داروسازان و همچنین شرکت‌های پخش را تضمین می‌کند.

بنا به این دستورالعمل نرخ هر قلم دارو، از مسیر تعیین بهای تمام‌شده تولید آن می‌گذرد. بر اساس دستورالعمل مذکور می‌توان گفت که حاشیه سود ناخالص یک شرکت تولیدکننده دارو که برای فروش خود تنها به بازارهای داخلی متکی است می‌تواند تا 55 درصد نیز رقم بخورد.

با این وجود از آنجا که نرخ فروش اقلام دارویی به‌صورت خودکار محاسبه نمی‌شود و در مقاطع گسسته زمانی صورت می‌پذیرد، به‌صورت معمول با افزایش هزینه‌ها حاشیه سود موردنظر باریک‌تر شده تا جایی که هزینه‌ها بیش از 15 درصد تغییر کنند. در این حالت بار دیگر تولیدکننده می‌تواند برای دریافت مجوز افزایش نرخ اقدام کند و حاشیه سود بار دیگر به اوج خود نزدیک می‌شود.

روش قیمت‌گذاری محصولات دارویی سبب می‌شود کاهش نرخ‌های فروش امری غیرمعمول باشد. در رابطه با هزینه‌های تبدیل این صنعت (شامل دستمزد و سربار) بعید است که شاهد افت قابل توجهی باشیم. در رابطه با نرخ مواد مصرفی وضعیت کمی پیچیده‌تر است.

پیش از این و تا پایان سال 98، مطابق با دستورالعمل قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، مواد مصرفی داروسازان در سه دسته کلی مواد موثره، مواد جانبی و مواد بسته‌بندی قرار می‌گرفت. بعد از آن منشا تامین این مواد (داخلی یا وارداتی) مطرح می‌شد. به این ترتیب مسیری که داروسازان برای تهیه مواد مصرفی خود طی کردند این گونه بود که در ابتدا مواد بسته بندی داخلی با نرخ‌های آزاد تامین شدند؛ بعد از آن ارز تخصیص یافته به مواد بسته‌بندی وارداتی به سامانه نیما منتقل شد.

در مرحله بعد ارز تخصیصی به مواد جانبی وارداتی از نرخ مرجع به نرخ نیمایی تغییر یافت و متناسب با آن مواد جانبی داخلی نیز رشد قیمت را تجربه کردند. با آغاز سال 99 و در ادامه مسیر حذف ارز 4200 تومانی از صنعت دارو، مواد موثره تقسیم‌بندی دیگری را شاهد بودند. مواد موثره‌ای که برای تولید داروهای مکمل و OTC به کار برده می‌شود از فهرست دریافت‌کنندگان ارز مرجع خط خوردند. به این ترتیب در مقطع فعلی تنها مواد موثره داروهای ضروری با نرخ مذکور تهیه می‌شوند.

با توجه به فاصله نرخ‌های نیما و آزاد ارز به‌نظر می‌رسد در سناریوهای کاهشی بازار ارز، نرخ نیما افت کمتری را تجربه کند. در صورت تحقق چنین وضعیتی محتمل است نرخ 4200 تومانی نیز در آینده نزدیک‌تری حذف شود و با ارز نیمایی جایگزین گردد. بنابراین در یک برآیند کلی به نظر می‌رسد تغییرات کاهش نرخ ارز نتواند مسیر کاهشی در قیمت دارو به وجود آورد.

در شرایطی که نرخ دلار در محدوده‌های فعلی ثابت بماند یا حتی به صعود ادامه دهد افزایش نرخ محصولات گریزناپذیر خواهد بود و با توجه به حاشیه سودهای نسبتا ثابت این صنعت انتظار افزایش سودآوری نیز وجود دارد. با این مفروضات، آن دسته از شرکت‌های دارویی که از منظر نسبت‌های سودآوری در محدوده‌های معقولی قرار دارند و البته همچنان نسبت قابل توجهی از مواد مصرفی خود را با نرخ 4200 تومان تامین می‌کنند، می‌توانند گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری در بازه فعلی باشند.

کالبدشکافی گزارش‌های 6 ماهه صنعت دارو

در این یادداشت سعی داریم تحلیلی بر عملکرد 6 ماهه صنعت دارو داشته باشیم. سود خالص 34 شرکت فعال در این صنعت در تابستان رشد 77 درصدی را نسبت به فصل بهار نشان می‌دهد. همچنین داروسازان در 6 ماه اول سال 99 توانستند رشد 57 درصدی سود خالص را به نسبت 6 ماه اول سال 98 تجربه کنند.
از منظر سود عملیاتی، به ترتیب نماد‌های دجابر، داوه، درهآور، دکیمی و دفرا بیشترین رشد سود عملیاتی را در فصل تابستان نسبت به بهار 99 تجربه کردند؛ از طرف دیگر به ترتیب نماد‌های دفارا، داسوه، دروز، دتولید و دکپسول کمترین رشد سود عملیاتی را در سه ماه دوم نسبت به سه ماه اول به نمایش گذاشتند.

اگر مبنای مقایسه را تابستان 99 نسبت به تابستان 98 قرار دهیم؛ به ترتیب نمادهای درهآور، دتماد، دجابر، کی بی سی و دعبید بیشترین رشد سود عملیاتی را تجربه کردند و از طرف دیگر به ترتیب نمادهای داسوه، دروز، دکوثر، دفارا و دحاوی بیشترین کاهش سود عملیاتی را در فصل تابستان 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل در کارنامه خود ثبت کردند.

نسبت‌های مالی

حاشیه سود ناخالص 34 شرکت فعال در این صنعت در فصل بهار 33 درصد بود که این نسبت در فصل تابستان به بالای 36 درصد رسید که بالاترین مارجین را از ابتدای سال 97 در این صنعت شاهد بودیم. نسبت هزینه مالی به فروش در سه ماه اول 3/ 5 درصد بوده است که این نسبت در سه ماه دوم به 1/ 5 درصد کاهش یافت و شاهد پایین‌ترین نسبت هزینه مالی به فروش در سال‌های اخیر صنعت دارو هستیم.

تحلیل شرکت‌ها به تفکیک محصولات

اگر نگاه دقیق‌تری به عملکرد شرکت‌های فعال صنعت دارو در گزارش‌های 6 ماهه داشته باشیم به این نکته پی می‌بریم که شرکت‌هایی که محصولات بیمارستانی و همچنین محصولات آنتی بیوتیک وزن بالایی در سبد محصولات آنها داشتند بدترین عملکرد را به نمایش گذاشتند و از طرف دیگر شرکت‌های تولید‌کننده مواد اولیه و شرکت‌هایی که محصولات OTC و مکمل وزن بالایی در سبد محصولات شرکت دارند بهترین عملکرد را در گزارش 6 ماهه تجربه کردند.

اگر به‌صورت شرکت‌های هلدینگ این صنعت به مقایسه بپردازیم هلدینگ دارویی تامین (تیپیکو) با توجه به تامین مواد اولیه مناسب، مدیریت هزینه‌ها و معرفی محصولات جدید بهترین عملکرد را بین هلدینگ‌های صنعت دارو داشته است.

نسبت P/ E

با توجه به افت شدید قیمت سهام دارویی‌ها و همچنین افزایش سودآوری، نسبت P/ E گذشته‌نگر این صنعت از حدود 38 واحد در تیر 99 اکنون به 6/ 18 واحد رسیده است. با حفظ شرایط موجود و تخصیص دلار 4200 تومانی به مواد موثره دارویی P/ E صنعت دارو پس از انتشار گزارش‌های 12 ماهه سال 99 با قیمت‌های کنونی به حدود 13 واحد تنزل می‌یابد.

این در حالی است که همان طور که می‌دانیم صنعت دارو از جمله مهم‌ترین صنایعی است که کماکان از ارز ترجیحی برای تامین مواد موثره خود استفاده می‌کند. با توجه به فاصله بسیار زیاد دلار 4200 تومانی با نرخ‌های دلار نیما و آزاد در صورت آزادسازی نرخ ارز صنعت دارو، تاثیرات شگرفی را بر سودآوری این صنعت شاهد خواهیم بود.

احتمال حذف ارز 4200

با توجه به کسری شدید بودجه دولت، فساد بسیار زیاد ارز دونرخی، کمبود برخی محصولات، قاچاق دارو و بحث‌هایی که در کمسیون اقتصادی مجلس شکل گرفته است احتمال آزاد‌سازی نرخ ارز صنعت دارو برای سال 1400 بیش از هر زمان دیگری پررنگ می‌نماید؛ به همین روی اگر فرض کنیم سال 1400، نرخ دلار برای تامین مواد اولیه و نرخ فروش شرکت‌های دارویی با حفظ حاشیه سود با دلار 25 هزار تومان منطبق شود P/ E تحلیلی این صنعت به حدود 6-7 واحد خواهد رسید.

میانگین تاریخی P/ E گذشته‌نگر این صنعت 7/ 8 واحد است که نشان می‌دهد با فرض آزاد‌سازی نرخ دلار 4200 تومانی و همچنین مزیت‌هایی مانند مصرفی بودن محصولات دارویی، عدم ریسک نوسانات قیمت‌های جهانی و درصد تقسیم سود بالا فرصت‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت در این صنعت وجود دارد. البته زمان آزادسازی نرخ دلار 4200 تومانی و همچنین درصد افزایش نرخ فروش دارو ابهام اساسی برای فعالان و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به شمار می‌رود.

نسبت P/ S صنعت دارو نیز پس از لمس 3/ 8 واحد در تیرماه امسال اکنون به 4/ 4 واحد رسیده است؛ در حالی که میانگین تاریخی این نسبت 95/ 4واحد است.

عملکرد دارو‌ساز‌ها در مهرماه 

ایران دارو( دیران): میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال 22میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه 99 کاهش 11 درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در مهرماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 46 درصد افزایش یافته است. بیشترین میزان فروش شرکت در مهرماه امسال، کپسول به مبلغ 8191 میلیون تومان بوده است. این شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهرماه 99 در مجموع مبلغ 178 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال98 رشد 149 درصدی داشته است.

کارخانجات داروپخش(دارو)‌: میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال 110 میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه 99 تغییری نداشته است.

مقایسه فروش شرکت در مهرماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 51 درصد افزایش یافته است.

میزان فروش داخلی شرکت در ماه مهر مبلغ 120 میلیارد تومان بوده است که کاهش 3 درصدی را نسبت به شهریور 99 نشان می‌دهد. بیشترین میزان فروش داخلی شرکت در مهر ماه امسال، قرص به مبلغ 36067 میلیون تومان بوده است. درآمد حاصل از ارائه خدمات برابر با 1113 میلیون تومان بوده است که به نسبت ماه قبل 14 درصد افزایش داشته است. شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهر ماه99 در مجموع مبلغ 666 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال98 رشد 54 درصدی داشته است.

سبحان دارو(دسبحان)‌: میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال 479,868میلیون ریال بوده است که نسبت به شهریورماه 99 کاهش 20 درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در مهر ماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 16 درصد افزایش یافته است.

بیشترین میزان فروش شرکت در مهر ماه امسال قرص و دراژه به مبلغ 40464 میلیون تومان بوده است. این شرکت در مهرماه فروش صادراتی نداشته است. شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهر ماه99 در مجموع مبلغ 296 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال98 رشد 47 درصدی داشته است.

البرز دارو (دالبر): میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال 63286 میلیون تومان بوده است که نسبت به شهریورماه 99 افت 29 درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در مهرماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 12 درصد کاهش یافته است.

میزان فروش داخلی شرکت در ماه مهر مبلغ 59922 میلیون تومان بوده است که کاهش 33 درصدی را نسبت به شهریور 99 نشان می‌دهد. بیشترین میزان فروش داخلی شرکت در مهر ماه امسال، جامدات به مبلغ 32914 میلیون تومان بوده است.

فروش صادراتی شرکت در مهرماه امسال مبلغ 1890 میلیون تومان بوده است که نسبت به شهریورماه 99 رشد 2 درصدی داشته است. بیشترین میزان فروش صادراتی شرکت در مهر ماه امسال، فرآورده‌های تزریقی به مبلغ 1890 میلیون تومان بوده است. شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهر ماه99 در مجموع مبلغ 476 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال98 رشد 12درصدی داشته است.

پارس دارو (دپارس): میزان فروش ماهانه شرکت در مهرماه امسال 29042 میلیون تومان بوده است که نسبت به شهریورماه 99 افت 32 درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در مهرماه 99 با ماه مشابه در سال 98 نشان می‌دهد میزان فروش شرکت 24 درصد افزایش یافته است. بیشترین میزان فروش داخلی شرکت در مهر ماه امسال، قرص و کپسول به مبلغ 19614 میلیون تومان بوده است.

شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهرماه 99 در مجموع مبلغ 240 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال98 رشد 32 درصدی داشته است.

چرا سهام دارویی‌ همچنان جذابند؟

شاخص بورس تهران امروز با رشد 39 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 704 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 2 هزار واحدی به عدد 430 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 17 میلیارد سهم طی 2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 17816 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 2.3 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش تقاضا نسبت به روز معاملاتی قبل کار خود را آغاز نمود. رفته رفته با گذشت زمان بر شدت عرضه ها افزوده شد و شاهد افزایش تعداد صف های فروش نسبت به صف های خرید نسبت به اول بازار بودیم. رشد بیشتر شاخص کل نسبت به هم وزن بیانگر تقاضای بیشتر در شرکت های با ارزش بازار بالا نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین می باشد. ارزش معاملات در بازار امروز نسبت به روزهای قبل رشد خوبی را تجربه و به 14 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش خالص معاملات بورس 14150 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 2516 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.704.098430.202245.104
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
2.30.4
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
17178166.390.582
P/EP/SP/B
28.26.811.1

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
فملی29711010369904.937130
خودرو2593909735101.7-3350
وپارس1422751952904.9-5220
وبملت1109704663500.16-6270

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
تاپیکو 241986682064020230
وبملت21380866862806270

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 26 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 26 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 26 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 26 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت سرمایه گذاری غدیر(وغدیر) از خرید سهام خزانه خبر داد.
 2. شرکت نیرو کلر(شکلر) از شروع مجدد الکترولایزرهای خبر داد.
 3. هیئت مدیره شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران(دکپسول) از افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خبر داد.
 4. حسابرس افزایش سرمایه 41 درصدی شرکت کی بی سی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی تایید کرد.
 5. شرکت گروه فن آوا از انعقاد قرارداد خدمات هدایت تراکنش با شرکت ایران مرقام خبر داد.
 6. شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان اردبیل(ثنوسا) از فروش 230 متر مربع از واحد خدماتی پروژه شهریار خبر داد.
 7. شرکت فرابورس ایران(فرابورس) از لغو مزایده فروش تمامی شش‌دانگ عرصه و اعیان احداثی به انضمام کلیه منافع و حقوق عرفیه و قانونی و سرقفلی ساختمان اداری شرکت فرابورس ایران خبر داد.
 8. هیئت مدیره شرکت شیمی دارویی(دشیمی) از افزایش سرمایه 78 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خبر داد.
 9. به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی شرکت داده گستر عصر نوین(های وب) این نماد تا 9 مهر ماه به تعلیق درآمد.
 10. شرکت بورس انرژی از عدم حصول نتیجه از خرید ساختمان اداری شرکت فرابورس خبر داد.
 11. شرکت کشت و  دامداری فکا(زفکا) از افزایش سرمایه 400 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور تامین مخارج طرح احداث گاوداری خبر داد.
 12. شرکت فولاد مبارکه از خرید سهام خزانه خبر داد.
 13. شرکت تامین سرمایه امید از پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق مشارکت شهرداری کرمانشاه با مبلغ تعهد 190 میلیارد تومان خبر داد.
 14. شرکت پتروشیمی فن آوران(شفن) از خرید سهام بانک ملت به مبلغ 866 میلیارد تومان خبر داد.
 15. سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی گفت: با توجه به درخواست ارایه شده مبنی بر تمدید پذیره نویسی به منظور بهره مندی متقاضیانی که تاکنون فرصت خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق مذکور را نداشته اند، تمدید مجوز پذیره نویسی این صندوق ، از نظر سازمان بورس و اوراق بهادار بلامانع اعلام شده است. راضیه صباغیان افزود: بر این اساس، پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم تا ساعت ۲۴ یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹ با رعایت قوانین و مقررات تمدید شده است .
 16. جلسه بررسی مسائل مربوط به کالاهای اساسی و ضروری چهارشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم مثل تخم مرغ در روزهای اخیر، بر ضرورت مدیریت و ساماندهی قیمت و نظارت دقیق بر بازار کالاهای اساسی و ضروری که با ارز دولتی مورد حمایت قرار می گیرند، تاکید کرد.
 17. سعید قیصر مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای سبک کشور با اشاره به احتمال افزایش ۳۰ درصدی نرخ معاینه فنی خودروها در کشور، اظهار کرد: ما این پیشنهاد را به ستاد تنظیم بازار ارائه کردیم، ضمن اینکه نزدیک به ۲ سال نرخ معاینه فنی افزایش نداشته است و با توجه به افزایش هزینه‌های نیروی انسانی و موضوعات دیگر طی این مدت، افزایش نرخ معاینه فنی امر طبیعی است.
 18. مدیرمالی فرابورس ایران از افزایش منابع بازارگردانی نماد معاملاتی «فرابورس» تا سقف ۵۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: فرابورس ایران با توجه به مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس با هدف تعادل‌بخشی به بازار، ارتقای نقدشوندگی، تحدید دامنه نوسان و تنظیم عرضه و تقاضای بازار تصمیم گرفته است منابع بازارگردانی نماد فرابورس را تا سقف ۵۰ میلیارد تومان افزایش دهد.
 19. سیاوش وکیلی از راه‌اندازی شبکه تلویزیونی بورسی تا دو هفته آینده خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 13 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 556 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 5 هزار واحدی به عدد 426 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 8 میلیارد سهم طی 1.9 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 1066 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.8درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

در پی تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی جهت حمایت از بازار سرمایه، رویه معاملاتی شرکت ها نسبت به روزهای گذشته اندکی بهبود یافت به عبارتی شاهد بهبود نسبی در تقاضا و کاهش صف های فروش نسبت به روز گذشته بودیم. هر چه به پایان بازار نزدیک می شدیم از شدت صف های فروش کاسته می شد ولی همچنان نیمی از صف های فروش در پایان بازار پابرجا بود.

شرکت های پالایشی با توجه به تغییر نرخ مواد اولیه اقدام به ارائه صورت های مالی 5 ماهه خود نمودند.

ارزش خالص معاملات بورس 8653 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 916 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.556.325426.980237.282
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
0.8-1.2-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
8106725.825.986
P/EP/EP/B
26.76.210.2

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
فملی36011285313403.432780
فولاد3756286167401.417370
وتجارت1921576330002.93140
امین2303515152603.616000

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
وامید 26024484080041780
وتجارت210069431003140
وبصادر220068334203500
وسینا2374631252012510

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 19 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 19 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 19 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 19 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت پارس سوئیچ(بسوئیچ) از افزایش سرمایه 140 درصدی از محل سود انباشته خبر داد. همچنین شرکت بنا دارد بعد از افزایش سرمایه از محل سود انباشته اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها نماید.
 2. شرکت بازرگانی بهشت پارس(آینده) از افزایش سرمایه 296 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی خبر داد.
 3. شرکت قند نیشابور(قنیشا) از تغییر کاربری زمین شرکت خبر داد.
 4. شرکت پالایش نفت شیراز(شراز) از کاهش بیش از 10 درصدی نرخ خرید مواد اولیه خبر داد.
 5. شرکت مهندسی نصیر ماشین(خنصیر) از افزایش سرمایه 192 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران، سود انباشته، مازاد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی و تامین بخشی از منابع مورد نیاز خبر داد.
 6. شرکت ایتالران(کایتا) از مزایده فروش ماشین آلات و ضایعات از طریق مزایده عمومی خبر داد.
 7. شرکت کود شیمیایی اوره لردگان(شلرد) از فاز سوم طرح سوم پتروشیمی خبر داد.
 8. شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) از بررسی سهام خزانه در جلسه 24 شهریور ماه خبر داد.
 9. حسابرس افزایش سرمایه 410 درصدی شرکت صنایع شیمیایی سینا(شینا) از محل سود انباشته  به منظور اصلاح ساختار مالی و کاهش ریسک مالی تایید کرد.
 10. شرکت بهساز کاشانه تهران(ثبهساز) از فروش شش دانگ هفت واحد اداری پروژه پل مدیریت به مبلغ 195 میلیارد تومان به شرکت کاغذ سازی راشا کاسپین ایرانیان خبر داد.
 11. شرکت صنایع بهداشتی ساینا(ساینا) از افزایش سرمایه 750 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران، سود انباشته  خبر داد.
 12. شرکت کی بی سی از واردات واکسن انفولوآنزا به مبلغ 350 میلیارد تومان خبر داد.
 13. شرکت سخت آژند(ثاژن) از مزایده فروش 3 دانگ زمین با کاربری تجاری واقع در میدان بهارستان در تاریخ 25 شهریور ماه خبر داد.
 14. شرکت تولیدی کاشی تکسرام(کترام) در مجمع عمومی عادی سالانه از 66 تومان سود ساخته شده 7 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 15. سازمان بورس و اوراق بهادار با تمدید یک هفته ای پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم موافقت کرد تا متقاضیانی که تاکنون فرصت خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق مذکور را نداشته اند، از این زمان استفاده کنند.
 16. مدیر عامل شرکت تامین سرمایه ملت: انتشار اوراق فروش تبعی روی سهام تامین سرمایه بانک ملت با سررسید یکساله و قیمت اعمال (قیمت روز ضربدر ۱۸درصد) در دست بررسی قرار گرفت.
 17. وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه بازار سرمایه مسیر خلق ثروت ملی است گفت: اصلاح ساختار مالی باشگاه استقلال و پرسپولیس تنها از طریق بازار سرمایه محقق می شود و خصوصی سازی و عرضه سهام این دو باشگاه پر طرفدار پایتخت پایان وابستگی مالی است.
 18. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه بورس هم فراز و نشیب دارد، اظهار داشت: فضای بورس را برای حضور مردم آماده کردیم؛ اما در عین حال هرکسی وارد بورس می‌شود باید میان مدت و بلندمدت به این بازار  نگاه کند .
 19. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به سهامداران بازار سرمایه هشدار داد  مراقب سایت های جعلی به نام این شرکت باشند.
 20. سخنگوی دولت از برنامه حمایتی جدید دولت از بورس با تخصیص یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و حداکثر همکاری حقوقی ها و برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی بورس خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil  (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1کی بی سی3.6926
2فاراک1.92.42

1. کی بی سی: شرکت کی بی سی با نماد کی بی سی در بازار فرابورس و گروه مواد و محصولات دارویی قرار دارد. این نماد دیروز نیز جزو سهام برگزیده قرار داشت و در معاملات امروز کار خود را با صف خرید آغاز کرد.

همانطور که در تصویر ملاحظه می شود، حجم معاملات امروز در مقایسه با دیروز افزایش داشت و 90 درصد فروش ها توسط کدهای حقوقی انجام گرفت و در سمت خریدارها نیز، بیش تر از 90 درصد خریدها توسط کدهای حقیقی انجام گرفت.

هر کد حقیقی به صورت میانگین نزدیک به 190 میلیون تومان خرید انجام داد در حالی که میانگین ده روزه سرانه خرید حقیقی در این نماد 10 میلیون تومان بوده است.

برای ادامه روند صعودی، مقاومت سقف قبلی در حوالی 4500 تومان را پیش رو دارد و محدوده های 5 هزار تومان و 6 هزار تومان نیز به عنوان اهداف آن می توانیم در نظر داشته باشیم.

2. فاراک: ماشین سازی اراک با نماد فاراک، در بازار بورس و گروه ساخت محصولات فلزی قرار دارد.

بعد عبور از محدوده 1400 تومان، این سهم مدت ها در نوسان بوده و در یک مثلث اصلاحی قرار دارد. امروز با حجم نسبتا بالایی توانست به صف خرید برسد. در معاملات امروز هر کد حقیقی به صورت میانگین در حدود 38 میلیون تومان خرید کردند در حالی که میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی در این نماد 15 میلیون تومان بوده است.

مهمترین حمایت سهم، محدوده 1400 تومان است و در صورت رشد از این ناحیه، اهداف 2 هزار تومان و 2500 تومان را می توانیم برای آن در نظر داشته باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1گپارس2.419.81
2کی بی سی2.924.58

1. گپارس: امور رفاهی کارگزاران پارس با نماد گپارس، در بازار پایه زرد فرابورس و گروه هتل ها و رستوران ها قرار دارد. همانطور که در تصویر با فلش قرمز رنگ مشخص شده است، در محدوده 6 هزار تومان، دو حجم بالا را در این نماد شاهد بودیم.

در معاملات امروز، سرانه خرید هر کد حقیقی112 میلیون تومان بوده است که رقم نسبتا قابل توجهی محسوب می شود. میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی در این نماد 25 میلیون تومان بوده است.

70 درصد از فروش های امروز را یک کد حقوقی انجام داده است و تمام خرید های امروز توسط کدهای حقیقی انجام شده است.

مهمترین حمایت های سهم، محدوده های 5800 تومان و 5400 تومان است و در صورت صعود از این ناحیه، محدوده 9 هزار تومان را می توانیم به عنوان هدف آن در نظر داشته باشیم.

2. کی بی سی: شرکت کی بی سی با نماد کی بی سی در بازار فرابورس و گروه مواد و محصولات دارویی قرار دارد. امروز این نماد با حجم نسبتا بالا توانست به صف خرید برسد.

سرانه خرید هر کد حقیقی به صورت میانگین حدود 40 میلیون تومان بوده در حالی که در ده روز اخیر، میانگین سرانه خرید 12 میلیون تومان بوده است.

مهمترین حمایت سهم محدوده 3400 تومان است و در صورت رشد از این ناحیه، مقاومت سقف قبلی در حوالی 4500 تومان را پیش رو دارد.

مهمترین اهداف سهم نیز محدوده 5 هزار تومان و 6 هزار تومان می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با کاهش 3785 واحدی عدد 1 میلیون را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با کاهش 2162 واحدی به عدد 316 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 16 میلیارد سهم طی 2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 18100 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.37 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که همچنان هیجان و ترس در بازار موج می زد. نداشتن هدف و استراتژی سپس رفتار های عجولانه و گاهی سبب ضررها و از دست دادن سود در بازار می شود. پدیده ای که در معاملات امروز و دیروز بازار مشهود بود. به عنوان مثال فولاد در معاملات امروز در لحظاتی قیمت های بالای مثبت 5 مورد معامله قرار گرفت و سپس با صف فروش در منفی 1.5 همراه شد و چنین پدیده ای در خیلی از سهم ها مشهود است. شاید بتوان تفاوت بازار امروز با روز گذشته را در کاهش شدت فروش ها عنوان کرد. همچنان ارزش خالص معاملات رقم خوب و قابل ملاحظه ای است.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص
1,017,659316,0541.873.931
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
16.88181003819946
P/EP/SP/B
20.354.639.91

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت پایانی (ریال)قیمت آخرین معامله (ریال)
شپنا874112801289512900
وبملت44084741923418914
شبندر38283782190320800
وتجارت2973651121902150

بیشترین درصد افزایش و کاهش قیمت نمادها در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1399)

غدام: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص خرید مواد اولیه.

بجهرم: بازگشایی پس افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص دریافت مجوز تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش.

اپرداز: بازگشایی پس از کنفرانس اطلاع رسانی و تغییرات 50 درصد.

فلوله: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالیانه.

حکشتی: بازگشایی پس از لغو برگزاری مجمع عمومی فوق العاده.

وپاسار: بازگشایی پس از عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس و فرابورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه ارزش صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. کمیسیون ویژه حمایت از تولید داخلی و اصل ۴۴ قانون اساسی پیشنهاد کرد: برای جلوگیری از حاشیه و هجمه‌های وارده بر دولت توسط ورزش‌دوستان و به ویژه هواداران باشگاه‌های ورزشی شهرستانی، لازم است تا واگذاری هر دو باشگاه، مسئولیت هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال توسط هیأت دولت از وزارت ورزش و جوانان گرفته شود و به وزارت اقتصاد و دارایی واگذار شود.
 2. مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت شهرداری مشهد گفت: تفاهم‌نامه ثبت هوشمند پلاک با دوربین در حاشیه معابر مشهد میان شرکت الیت و شرکت ‌های وب با همراهی سازمان فاوا امضا و به زودی اجرا خواهد شد.
 3. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین از پذیرش شرکت تامین سرمایه امین در فهرست نمادهای بورس اوراق بهادار تهران خبر داد و عنوان کرد که مراحل نهایی برای عرضه سهام مزبور در حال انجام است.
 4. شرکت ایران مرقام(مرقام) از عقد قرار داد جهت اپراتوری مجازی تلفن همراه و ارائه خدمات بانکی با شرکت کیش سل پارس خبر داد.
 5. شرکت پخش البرز(پخش)  افزایش سرمایه 58 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رساند.
 6. حسابرس افزایش سرمایه  100 درصدی  شرکت قند مرودشت(قمرو) از محل سود انباشته را تایید کرد.
 7. شرکت داروسازی آوه سینا(داوه) از مرتفع شدن مشکلات مالی پروژه داروهای ضد تزریقی سرطان خبر داد.
 8. شرکت کیسون از برنده  شدن شرکت شرکت عمران کیسون متعلق به شرکت کیسون در مناقصه بخشی از عملیات خاکی پروژه سرزمین ایرانیان به مبلغ15.7 میلیارد تومان خبر داد.
 9. شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج(بکهنوج) از دریافت مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 10. شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس(بزاگرس) از دریافت مجوز تغییر بیش از 10 درصد  در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 11. شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم(بجهرم) از دریافت مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 12. شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور(وهور) از دریافت مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 13. شرکت تولید برق عسلویه مپنا(بمپنا) از دریافت مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 14. شرکت بیمه سامان(بسامان) تا 10 خرداد به منظور بررسی شفافیت اطلاعات ناشر تعلیق شد.
 15. بانک پاسارگاد( وپاسار) از  عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده شرکت بیمه پاسارگاد، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و مپنا  وشرکت ارزش افرینان پایدار خبر داد.
 16. شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران(وسنا) از دریافت مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 17. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد اظهار داشت: اگر این روند کاهش نرخ سود بین بانکی ادامه داشته باشد، مرحله بعدی این است که از بانک ها بخواهیم نرخ اعطای تسهیلات را متناسب با این روند کاهش دهند.
 18. رئیس کل بانک مرکزی گفت: در طول ۵۰ روز گذشته بیش از ۲.۵ میلیارد دلار ازطریق بانک مرکزی و صادرکنندگان غیر نفتی تأمین شده است ، که حدود ۵۰ درصد آن ، عرضه از طریق سامانه نیما بوده است.
 19. شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از ابلاغیه مصوبه جدید نحوه محاسبه بهای برق خبر داد.
 20. شرکت کی بی سی خبر از لغو مجمع عمومی شرکت  داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 23075 واحدی عدد 1 میلیون را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 5497 واحدی به عدد 324 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 6.9 میلیارد سهم طی 1.3 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 11323 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 2.2 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز کار خود را با تقاضا در اکثر نمادهای موجود در بازار آغاز نمود. با گذشت زمان بر عرضه ها در بازار افزوده شد و شاهد افزایش صف فروش ها در بازار بودیم. با وجود افزایش عرضه ها در بازار ولی همچنان صفوف خرید در گروه بانکی پایدار و پابرجا بود. صف فروش تاپیکو در پایان معاملات امروز پابرجا و صف فروش فارس جمع آوری شد. نماد معاملاتی شستا با وجود افشای اطلاعات با اهمیت با دامنه 5 درصد و صف خرید به کار خود پایان داد

بازار در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص
1,043,295 (4.33 درصد مثبت)324,878 (3.6 درصد مثبت)1.874.257
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
6.949113233916602
P/EP/SP/B
21.044.7910.33

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت پایانی (ریال)قیمت آخرین معامله (ریال)
بجهرم589411669847129
وخارزم29638231289612631
دماوند4432347275573540
پترول260255298129812

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت معامله بلوک (ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
تاپیکو 234538041101710428
تاصیکو2199.928721437114376
حفاری2529311791217040
وگردش259.947378987898

بیشترین درصد افزایش و کاهش قیمت نمادها در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1399)

تنوین: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالیانه.

خکار: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص شرکت زیر مجموعه ایرکا پارت پویا.

غمارگ: بازگشایی پس از کنفرانس اطلاع رسانی و تغییرات 50 درصد.

بپاس: بازگشایی پس از کنفرانس اطلاع رسانی و تغییرات 50 درصد.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس وفرابورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه ارزش صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1.  آمار بانک مرکزی از عملکرد کلی بازار بین بانکی ریالی در سال ۹۸ نشان می دهد که میانگین نرخ سود در این بازار ۱۸.۹۵ درصد بوده است. همچنین در سال ۹۸ مجموعا ۴۰ هزار و ۳۴۱ فقره معامله به ارزش بیش از ۱۸۶۸۸۸۲۰۰ میلیارد ریال با محدوده نرخ ۱۶ تا ۲۳ درصد و با میانگین نرخ ۱۸.۹۵ درصد انجام پذیرفت.
 2. سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت، با بیان اینکه بازار سرمایه در حال یک پوست اندازی بزرگ است، گفت: سازمان بورس در حال تدارک برای فراهم کردن رای الکترونیکی در مجامع عمومی است.
 3. محمود خاشعی مدیر عامل شرکت لیزینگ رایان سایپا از اجرای طرح خودرو‌های کارکرده خبر داد و اظهار کرد: سالیانه بین ۳.۵ تا ۴ میلیون معامله در بازار خودرو‌های کارکرده اتفاق می‌افتد و  ورود به آن می‌تواند بهبود شرایط بازار و کمک به افزایش قدرت خرید مردم در حوزه خودرو کمک کند.
 4. سخنگوی دولت می گوید: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفتگو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده است.
 5. رضا شیوا با تشریح جزئیات جلسه عصر امروز شورای رقابت در مورد بررسی بازار خودرو و تدوین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اظهار داشت: پیرو جلسه ای که هفته پیش با وزیر صنعت داشتیم مقرر شد دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت تدوین شود و دستورالعمل قبلی قیمت گذاری خودرو با انجام تغییراتی جهت ارائه به ستاد تنظیم بازار مصوب شد.
 6. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور را به شورای معاونین این وزارتخانه فراخواند و با آن‌ها اتمام حجت کرد و با تاکید به ضرورت مدیریت تقاضا با افزایش تولید از ۹۰۰ هزار دستگاه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه، به مدیران دو شرکت ایران خودرو و سایپا دستور داد با تمام قوا و با بکارگیری همه ظرفیت‌های موجود برای افزایش تولید ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۹ اقدام کنند.
 7. شرکت شکر(قشکر) از فروش اقلام مستعمل مازاد بر نیاز کارخانه خبر داد.
 8. شرکت سرمایه گذاری توکا وفلاد (وتوکا) از تمدید افزایش سرمایه این شرکت تا تاریخ 22 خرداد ماه خبر داد.
 9. شرکت داروسازی ابوریحان (دابور) از تمدید افزایش سرمایه این شرکت تا تاریخ 12 خرداد  ماه خبر داد.
 10. نماد شرکت بانک شهر (وشهر) تا تاریخ 3 خرداد تعلیق گردید.
 11. شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان (غگلستا) از مجمع فوق العاده این شرکت در 6 خرداد ماه خبر داد.
 12. شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا) از افزایش سرمایه 200 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خبر داد.
 13. شرکت کی بی سی از مجمع عمومی فوق العاده این شرکت در تاریخ31 اردیبهشت ماه خبر داد.
 14. شرکت پخش البرز (پخش) از دریافت اوراق اخزا به مبلغ 400 میلیارد تومان پیرو توافقات قبلی با وزارت بهداشت خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 وملی 74 1.42
2 کی بی سی 4.35 2.05

1. وملی : گروه صنعتی ملی با نماد وملی در بازار بورس و گروه دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش قرار دارد. بعد از رشدی که تا محدوده 9800 تومان داشت، دچار اصلاح شد و امروز حجم بسیار سنگینی در این نماد معامله شد. هر کد حقیقی به صورت میانگین بیشتر از 70 میلیون تومان در این نماد خرید داشته است.

در صورت رشد از این ناحیه، نیاز است تا ضلع بالای مثلث و مقاومت روانی 10 هزار تومان را پشت سر بگذارد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (دوشنبه 18 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. کی بی سی : شرکت کی بی سی با نماد کی بی سی در گروه مواد و محصولات دارویی و بازار فرابورس قرار دارد. این نماد در اسفند سال پیش نیز جزو سهام برگزیده بود که نتوانست رشد چندانی رو تجربه کند. با نزدیک شدن به سقف شکسته شده قبلی در محدوده 3 هزار تومان، این نماد امروز با افزایش تقاضا مواجه شد و به صف خرید نشست.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (دوشنبه 18 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با 30 روز گذشته معامله شده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 زشگزا 4.69 0.41
2 کی بی سی 5.53 1.18
3 وسرمد 7.21 1.35

1. زشگزا : شیر و گوشت شهرکرد با نماد زشگزا در بازار فرابورس و گروه زراعت قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، امروز توانست سقف تاریخی خود در محدوده 6 هزار تومان را با حجم بالا بشکند. در این تحلیل از میانگین متحرک نمایی 50 روزه هم استفاده شده است که قیمت بالای آن قرار دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 7 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. کی بی سی : شرکت کی بی سی با نماد کی بی سی در گروه مواد و محصولات دارویی و بازار فرابورس قرار دارد. امروز با حجم بالا از سقف قبلی در 3100 تومان توانست عبور کند.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 7 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. وسرمد : بیمه سرمد با نماد وسرمد در بازار پایه زرد فرابورس و گروه بیمه قرار دارد. بعد از افشای اطلاعات با اهمیت، این نماد با گپ 15 درصدی مثبت بالای سقف قبلی خود در محدوده 640 تومان بازگشایی شد و امروز حجم بالایی را در این نماد شاهد بودیم.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 7 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های داروسازی تولید دارو، البرز دارو و سبحان دارو با اتمام سال مالی منتهی به اسفند گذشته، زمان برگزاری مجمع سالاته را اعلام کردند.

همچنین شرکت کی بی سی برای تصویب صورت های مالی منتهی به آذر و انتخاب اعضای هیات مدیره، بانک حکمت ایرانیان برای تصویب صورت های مالی منتهی به اسفند 97 به مجمع عادی بطور فوق العاده و بانک حکمت ایرانیان برای تصویب موضوع ادغام در بانک سپه به مجمع فوق العاده می روند.

در این میان، مجمع سالانه سیمان هگمتان که قرار بود 20 خرداد برگزار شود، لغو و تصمیم گیری در خصوص دستور جلسات به مجامع بعدی که تاریخ آن متعاقباً اعلام می شود، موکول شد.

کی بی سی(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 9 روز دوشنبه 12 خرداد در بازار چارسو ، طبقه 7

تولید دارو: ساعت 11 روز دوشنبه 12 خرداد در بازار چارسو، طبقه 7

البرز دارو: ساعت 11 روز شنبه 10 خرداد در بازار چارسو، طبقه 7

سبحان دارو: ساعت 9 روز شنبه 10 خرداد در بازار چارسو، طبقه 7

بانک حکمت ایرانیان(دو مجمع عادی بطور فوق العاده و فوق العاده): ساعت 9 و 11 روز شنبه 10 خرداد در مرکز همایش های بانک سپه

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.