دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین امیر مهدی زاده، حقوقی‌ها امروز حدود 470 میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند.

ارزش کل معاملات خرد 14 هزار و 370 میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 20 درصد یعنی دو هزار و 810 میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان سه درصد از کل معاملات شد.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری”، “خودرو و ساخت قطعات” و “محصولات شیمیایی” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های “استخراج کانه‌های فلزی” و “فلزات اساسی” به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد «وگردش»، «آریا» و «وتجارت» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «کگل»، «فولاد» و «کچاد» معطوف بود.

مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری بانک گردشگری حدود 240 میلیارد تومان افزایش یافت و از سوی دیگر سهامداران حقیقی معدنی و صنعتی گل گهر با برتری تقریبا 150 میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در 63 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 116 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 790 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم هزار و 250 میلیارد تومان بود.

30

31

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل بورس که معاملات امروز شنبه 29 شهریور را با رقم 1 میلیون و 704 هزار واحد آغاز کرده بود، در 25 دقیقه ابتدایی معاملات با افت 18 هزار واحدی به 1 میلیون و 686 هزار واحد کاهش یافت اما در 35 دقیقه ادامه فعالیت بازار، با رشد 18 هزار واحدی به رقم 1 میلیون و 704 هزار واحد رسید.

در حال حاضر شاخص کل بورس از روند منفی فاصله گرفته و در ابتدای رشد مثبت قرار گرفته است.

شاخص هم وزن نیز با منفی 1900 واحدی در رقم 428 هزار واحد قرار دارد.

802 هزار فقره معامله در یک ساعت و نیم آغازین بازار به ارزش 5 هزار میلیارد تومان انجام شده و ارزش کل بازار در رقم 6,300 هزار میلیارد تومان است.

فولاد و کگل اثرگذاری به ترتیب 4 و 2 هزار واحدی در رشد مثبت شاخص و وبملت و تاپیکو اثرگذاری به ترتیب منفی 1600 و 1500 واحدی در افت شاخص کل بورس در معاملات امروز را در پی داشته اند.

بیشترین صف خرید به پترول (343 میلیارد تومان)، ثامید (300 میلیارد تومان) و وبصادر با 140 میلیارد تومان اختصاص دارد.

بیشترین صف فروش را نیز وملی با 418 میلیارد تومان، ثشاهد با 362 میلیارد تومان و لپارس با 172 میلیارد تومان تشکیل می‌دهند.
223229

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز  شنبه (29شهریور) شاخص کل بورس در آغاز معاملات با اُفت 11هزار واحدی وارد کانال یک میلیون 692 هزار واحدی شد.

نمادهای فملی،کگل، تاپیکو، فارس، اخابر و وبملت امروز بیشترین تاثیر را روی شاخص کل بورس داشته اند.

نمادهای تاثیرگذار در بورس:

نماد قیمت پایانی تاثیر
فملی 35,950
(2746.87)
کگل 26,290
2364.29
تاپیکو 19,870
(2016.73)
فارس 30,980
(1943.67)
اخابر 20,950
(1719.14)
وبملت 21,470 1243.17

223225


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل بورس در 1 ساعت و نیم از آغاز معاملات امروز دوشنبه 24 شهریور ماه رشد 25 هزار و 950 واحدی (1.64 درصدی) داشت و به رقم 1 میلیون و 604 هزار واحدی رسید.

با این حال شاخص هم وزن 428 واحد منفی (منهای 0.1 درصد) بود و به ایستگاه 422 هزار واحد بازگشت که می‌تواند نشان دهنده خروج پول حقیقی‌ها و آغاز خرید از سوی حقوقی‌ها باشد.

ارزش کل بازار نیز با رشد خوب معاملات امروز بار دیگر به بازه 6 هزار هزار میلیارد تومان افزایش یافت ولی ارزش معاملات امروز، 5 هزار و 640 میلیارد تومان است.

همه نمادهای شاخص ساز شامل فارس، فولاد، فملی و کگل در معاملات امروز نیز رشد مثبت داشتند و اثرگذاری آنها بین 2 تا 4.5 هزار واحد در شاخص کل بورس بود.

بیشترین صف‌های خرید به نمادهای ثامید، فولاد، فملی، وبصادر و کگل به ترتیب با ارزش 290، 240، 128، 120 و 96 میلیارد تومان اختصاص دارد.

بیشترین صف‌های فروش نیز به نمادهای وملی، ثشاهد، حکشتی، خبهمن و لپارس با ارزش به ترتیب، 500، 315، 251، 219 و 184 میلیارد تومان تعلق دارد.

گروه‌های لیزینگ، بیمه، حمل و نقل، سرمایه گذاری و سیمان سرخ پوش است و گروه‌های فلزات و پتروشیمی‌ها سبزپوش هستند که احتمالاً به دلیل ورود حقوقی‌ها به خرید سهام نمادهای فلزی و پتروشیمی متعلق به سهامداران حقیقی است.

یکی از دلایل تقویت صف خرید برای نمادهای معدنی، جلسه عصر دیروز سازمان بورس، کمیسیون اقتصادی مجلس با ایمیدرو و شرکتهای بزرگ و صنایع معدنی است که در این جلسه ایمیدرو راهبری سبدگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ حقوقی‌ها امروز حدود 860 میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد 10 هزار و 590 میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 25 درصد یعنی دو هزار و 630 میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان 8 درصد از کل معاملات شد.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه “فلزات اساسی”، “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” و “مخابرات” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های “استخراج کانه‌های فلزی” و “عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم” به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد «فولاد»، «فملی» و «وملل» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «کاوه»، «کگل» و «دماوند» معطوف بود.

مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان معادل 430 میلیارد تومان افزایش یافت و از سوی دیگر سهامداران حقیقی سهام فولاد کاوه با برتری 85 میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در 32 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 109 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 420 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم هزار و 250 میلیارد تومان بود.

3

4

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اولین روز هفته برای اهالی بازار سرمایه شروع خوبی داشت. شاخص بورس تهران که هفته گذشته روزهای افتان و خیزانی را تجربه می‌کرد روز گذشته با 77/ 1 درصد افزایش به کار خود پایان داد. در این روز نخستین ورود پول حقیقی‌ها پس از 6 روز اتفاق افتاد و به‌عبارتی این حقوقی‌ها بودند که بورس را مثبت کردند. روز گذشته خبر تاییدنشده مسدود شدن کد معاملاتی حقوقی‌هایی که عرضه داشتند منتشر شد که پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» در تماس با مدیرعامل بورس نشان داد که چنین اتفاقی نیفتاده است.شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز با رشد 27 هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و 583 هزار واحدی شد. نمادهای فارس، فولاد، فملی و کگل تاثیرگذارترین نماد ها در شاخص بودند.کارشناسان علت افزایش شاخص و بازگشت روند معاملات را دلواپسی مسوولان از تداوم روند شاخص بورس می‌دانند و معتقدند راهکارهای کوتاه‌مدت چاره کار نیست و در بلند‌مدت بازار نیاز به تغییر ساز و کارهای قانونی و اصلاح ساختار دارد. 5 میلیارد و 882 میلیون سهم به ارزش 80 هزار و 763 میلیارد ریال در حالی روز گذشته در بازار سهام دست به دست شد که ارزش معاملات خرد بورس، با حذف بلوک و اوراق 7 هزار و 308 میلیارد تومان بود. همچنین دیروز خالص تغییر مالکیت بورس تهران 593 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی بوده است. فعالان بازار سرمایه معتقدند روزگذشته حقیقی‌ها نقش بهتری را برای خرید ایفا کردند و حقوقی‌ها حمایتی از بازار نکردند.

راهکار کوتاه‌مدت چاره کار نیست

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: برگزاری جلسات در حمایت از بورس در کوتاه‌مدت ممکن است جو بازار سرمایه را تغییر دهد، اما در بلند‌مدت تغییر بازار نیاز به تغییر ساز و کارهای قانونی و اصلاح ساختار بازار دارد.او ادامه می‌دهد: همان‌طور که در روزهای گذشته مشاهده می‌شد به‌خاطر جلسات آخر هفته‌ای نهادهای مختلف در مورد بازار سرمایه روزهای اول هفته بازار مثبت می‌شود و با افزایش عرضه‌ها این روند تغییر می‌کند که به‌نظر می‌رسد دلیل عمده این موضوع عدم‌اعتماد سرمایه‌گذاران به روند جلسات و حرف‌های ضد و نقیض مسوولان است.ابراهیمی می‌افزاید: از سوی دیگر بحث شاخص‌سازی و حمایت از سهام شاخص‌ساز مطرح است که عملا بی‌توجهی به سهام کوچک را در بر می‌گیرد که همین موضوع یکی از عمده دلایل عدم‌اعتماد سرمایه‌گذاران خرد است؛ چرا‌که نگاه به شاخص هموزن و مقایسه آن با رشد شاخص کل حس عدم‌امنیت برای سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.این کارشناس بازار سرمایه تاکید می‌‌کند: اصرار بر شاخص‌سازی در مسوولان باعث تمرکز در سهام بزرگ شده که همین موضوع عدم‌تعادل در بازار را شدت بخشیده است. با توجه به افزایش قیمت دلار و تورم بالای اقتصاد کشور و اصلاح سهام شرکت‌ها به‌نظر می‌رسد که بسیاری از نمادها به محدوده قیمتی جذابی برای سرمایه‌گذاری رسیده است و چنانچه مسوولان امر بتوانند با ارائه راهکارهای منطقی در جهت شفافیت بازار اقدام کنند می‌توان امیدوار به برگشت بازار در آینده نزدیک شد. لازم به یادآوری است که بازار سرمایه می‌تواند به‌عنوان بازیگری مهم در عرصه رشد اقتصادی و رشد تولید و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در صورت برنامه‌ریزی صحیح نقش اساسی داشته باشد.

دلار تکلیف بازار سرمایه را روشن می‌کند

قیمت دلار معاملات بازار سهام را وارد فاز جدیدی کرده است. این را محمد همتی، مدیر سرمایه‌گذاری صندوق بانک دی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید و اظهار می‌کند: بعد از اینکه آخر هفته گذشته برای چندمین بار شاخص با ریزش مواجه شد روز گذشته شاهد بازگشت آرامش و فشار فروش کمتری از سوی سهامداران بودیم. گروه‌های متاثر از فولاد، فلزات اساسی، سنگ‌آهنی و پتروشیمی به‌دلیل افت قیمت‌‌شان در دو ماه گذشته دیروز تحت‌تاثیر افزایش قیمت دلار با خوش اقبالی رو‌به‌رو شدند.این کارشناس بازار سرمایه بیان می‌کند: بر این اساس گروه‌هایی که رابطه مستقیمی با قیمت دلار دارند بیشترین سهم درارزش معاملات دیروز را به خود اختصاص دادند از سوی دیگر افزایش قیمت‌های جهانی و احتمال عبور نرخ دلار از سقف 26 هزار تومان، معاملات بازار سرمایه را با تغییراتی مواجه می‌کند. او ضمن اشاره به جلسات مسوولان بورسی برای حل مشکلات بازار سهام اظهار می‌کند: همان‌طور که دیروز مشاهده کردیم صفوف سهام کوچک را نتوانستند جمع کنند و بسیاری از سهام شرکت‌های کوچک ازجمله دتولید، فاراک، گروه‌های دارویی، گروه‌های تجهیزاتی، مپنا و… درگیر صف فروش بودند. در واقع گردش معاملات باقی مانده به این دلیل است که صفوف فروش را نتوانستند جمع کنند.مدیر سرمایه‌گذاری صندوق بانک دی، می‌گوید: طبیعتا جلساتی که مجلس، نماینده‌های بورسی و مقامات دیگر برگزار می‌کنند شاید بتواند التهابات بازار را کاهش دهد، اما به‌نظر می‌رسد تا تعیین تکلیف انتخابات آمریکا بازار سرمایه در لاک احتیاط و به‌دنبال آن کاهش معاملات فرو رود. او با اشاره به تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر روند معاملات بورس تهران اظهار می‌کند: حواشی انتخابات آمریکا باعث شده معامله‌گران ایرانی وارد فاز احتیاط شوند از این رو ارزش معاملات نیز با افت چشمگیری مواجه شده است.به گفته همتی، بسته شدن نمادهای شستا، پالایشگاهی‌ها و خودرویی‌ها باعث می‌شود تا فشار فروش بیشتری به بازار تحمیل شود و تا بازگشت اعتماد سهامداران به بازار بعید است این نمادها باز شوند. او با تاکید بر پیامد قیمت دلار بر آینده بازار سرمایه خاطرنشان می‌کند: وضعیت شاخص و روند معاملات به قیمت دلار بستگی دارد اگر قیمت دلار با افزایش مواجه شود بازار سرمایه نیز به روال قبل بازمی‌گردد با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود در دو ماه آینده بازار ملایمی پیش‌رو داشته باشیم.

روی خوش بورس به سهامداران

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه می‌گوید: با توجه به اینکه رشد 300 درصدی شاخص با عوامل بنیادی کلان سازگاری نداشت، بازار سرمایه وارد فاز اصلاح و با فشار فروش مواجه شد؛ به طوری که از 20 تیرماه به بعد شاهد فشار فروش بیشتری ازسوی سهامداران بودیم. ارزش‌گذاری قیمت‌ها در بازار سهام برمبنای دلار بسیار گرانی انجام شده بود، این در حالی است که کاهش قیمت دلار در آن مقطع از 26 هزارتومان به 22هزارتومان، شاخص را از قله 2میلیون واحدی به زیر کشید.

دستپاچگی مسوولان

بهروز شهدایی، کارشناس بازار سرمایه نیز در همین رابطه می‌گوید: تصمیمات خلق الساعه شبانه‌ای که مسوولان بورسی اتخاذ کردند بازار سرمایه را به‌هم ریخته است. یک روز تصمیم می‌گیرند صفوف فروش را جمع کنند فردای آن روز، ناگهانی با تغییر همان استراتژی، نماد شرکت‌های بزرگ را تعلیق می‌کنند بدون آن‌که پیامد آن را بر بازار در نظر بگیرند. از این رو اتفاقاتی که در تالارهای شیشه‌ای می‌افتد به مزاج معامله‌گران خوش نمی‌آید.او با انتقاد از اظهارات غیر‌کارشناسی مسوولان غیر‌بورسی کشور در مورد بازار سرمایه اظهار می‌کند: نایب رئیس کمیسون اقتصادی مجلس در حالی مردم را از سرمایه‌گذاری در بورس منع می‌کند که در صحبت‌هایش از عبارت «سپرده‌گذاری» در بازار سرمایه استفاده می‌کند که از عدم‌اشراف و ناآگاهی این مقام مسوول نسبت به بازار سهام حکایت می‌کند.او ادامه می‌دهد: نامه پر از ابهام و ایراد آن 25 اقتصاددان درخصوص رابطه رشد شاخص کل بورس با تورم و اظهارات غیرفنی برخی از مقامات غیربورسی در مورد وضعیت بازار سرمایه، مدیریت بازار را با چالش جدی مواجه کرده این در حالی است که بازارهای مالی مانند بازارهای فیزیکی دیگر نیست که یک اشتباهی را انجام و تبعات آن یک سال بعد نمایان شود. در بورس هر تصمیمی که سیاست‌گذاران اتخاذ می‌کنند بلافاصله ازسوی بازار با واکنش مواجه می‌شود.بهروز شهدایی با بیان اینکه شبیه این اتفاق در سال 84 نیز در بازار سرمایه افتاد، عنوان می‌کند: در آن سال مشکلاتی برای بازار به وجود آمد که سازمان بورس با چند تن از کارشناسان خبره این حوزه جلساتی برگزار کرد تا مشکلات را بدون نوسان‌گیری حقوقی‌ها به نام «حمایت» و دستکاری قیمت‌ها حل و فصل کنند؛ اما در حال حاضر دستپاچگی مسوولان برای رفع مشکلات، وضعیت را بحرانی‌تر کرده. به‌نظر می‌رسد تصمیماتی که برای بورس گرفته می‌شود به جای اینکه همسو با پارامترهای اقتصادی باشد بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است.او خاطرنشان می‌کند: بازار سرمایه نسبت به افزایش قیمت دلار و حتی عرضه دارادوم واگرایی نشان داد و تا هفته قبل بازاری قرمز و منفی بود و به جای اینکه بازار تحت عوامل اقتصادی واکنش نشان دهد براساس عوامل غیر‌اقتصادی واکنش نشان داد که اگر این مشکلات برطرف نشود، حتی با تزریق منابع صندوق توسعه ملی نیز باز هم سرمایه‌گذاران از بازار خارج می‌شوند.او اظهار می‌کند: مگر زمانی که شاخص دو میلیون واحد را رد کرد، دولت و مسوولان به بازار پول تزریق کردند؟ این بازار بیشتر ازاین که به پول و منابع مالی احتیاج داشته باشد به آرامش و مدیریت صحیح کارشناسان بورسی نیاز دارد.

جلسات بی‌ثمر

بی‌اعتمادی سهامداران در بازار به اوج خود رسیده است. این را حمید میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه عنوان می‌کند و هشدار می‌دهد: شواهد حاکی از آن است که سیاست‌گذاران برای ممانعت از خروج سهامداران دست به اقداماتی زده‌اند تا بازار را مهار کنند. اگر دستورالعمل‌ها، سیاست‌ها، تزریق پول یا تحیل‌های خاصی که قرار است در بازار سهام انجام شود در حد حرف باقی بماند به‌زودی با بخش بزرگی از سهامداران خداحافظی خواهیم کرد. این در حالی است که با خروج سهامداران معاملات تالارهای شیشه‌ای وارد فاز جدیدی می‌شود.او با اشاره به جلسات مسوولان بورسی برای حل مشکلات به‌وجود آمده در بازار سرمایه می‌گوید: این جلسات که بعضا به صورت ناگهانی و از قبل تعیین نشده تشکیل می‌شود تاکنون خروجی چندان مثبتی نداشته و التهابات روانی همچنان در بازار موج می‌زند.حمید میرمعینی اظهار می‌کند: بعد از کاهش 30 تا 40 درصدی قیمت بیشتر نمادها، سرمایه‌گذاران توجیهی برای فروش ندارند. از سویی دیگر کاهش قیمت‌ها می‌تواند بازار خرید را برای سهامداران جدید جذاب‌تر کند اما برخی از اظهارات مسوولان درمورد بورس باعث شده مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس رغبت خود را از دست بدهند. این درحالی است که اگر سیاست‌گذاران اجازه می‌دادند بازار روند خود را طی کند هم اکنون با بازار پررونق‌تری رو‌به‌رو بودیم. او با بیان اینکه اگر مسوولان برنامه‌ای برای حل بحران فعلی بازار در دست اجرا داشته باشند مقطعی و مسکن‌وار عمل می‌کند، خاطرنشان می‌کند: بازار سرمایه بر یک گذشته پراشتباه، حال خراب و آینده پرابهام می‌گذرد که حاصل بی‌برنامگی و بی‌هدفی مسوولانی است که برای بازار نسخه می‌پیچند. اینکه فکر کنید با تدابیری که اتخاذ می‌شود بازار به روال قبل و رونق بازمی‌گردد اشتباهی است که می‌تواند در ادامه، راه را با مشکلات بیشتری مواجه کند. به گفته این کارشناس بازار سرمایه از سیاست‌های شبانه مسوولان پیداست که برنامه خاصی برای کنترل و حمایت از بازار ندارند. وقتی نماد‌ها را می‌بندند یعنی بازار در وضعیت قرمز است این در حالی است که وضعیت فعلی با رسالت و محورهای توسعه‌یافتگی بازار که نقدشوندگی حرف اول را در آن می‌زند سازگاری ندارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ روز جاری در مجموع حدود دو هزار و 250 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شد و کمترین میزان معاملات در 6 ماه اخیر رقم خورد. پنج نماد «آریا»، «پتایر»، «زاگرس»، «کگل» و «وغدیر» به ترتیب در رتبه اول تا پنجم لیست بیشترین ارزش معاملات سهام قرار گرفتند.

در چهارمین روز هفته معادل 164 میلیارد تومان سهام پلیمر آریا ساسول دست به دست شد، ایران تایر پس از معاملاتی به ارزش 146 میلیارد تومان دوم شد و سهام پتروشیمی زاگرس نیز به جایگاه سوم معاملات رسید.

بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه “محصولات شیمیایی” تعلق داشت به طوری که 685 میلیارد تومان فقط در این بخش جابجا شد، گروه “استخراج کانه‌های فلزی” با معاملات 210 میلیارد تومانی دوم شد و “لاستیک و پلاستیک” در جایگاه سوم قرار گرفت.

امروز 11.3 درصد از کل سهام کشتیرانی آریا (حاریا) معامله شد، 10 نماد برتر سهم 37 درصدی از کل داد و ستدها داشتند، ارزش معاملات در تنها دو سهم به بیش از 100 میلیارد تومان رسید و نصف ارزش کل معاملات نیز به 18 نماد نخست اختصاص داشت.

ارزش معاملات سهام 99.6.18

رتبه‌بندی-سهام-در-معاملات-بورس-و-فرابورس-99.6.18

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ حقوقی‌ها حدود 830 میلیارد تومان بیشتر از افراد حقیقی سهام خریدند.

ارزش کل معاملات خرد دو هزار و 250 میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 53 درصد یعنی هزار و 200 میلیارد تومان سهام خریدند و نسبت به حقیقی‌ها 37 درصد برتری داشتند.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه “محصولات شیمیایی”، “استخراج کانه‌های فلزی” و “چندرشته‌ای صنعتی” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه “لاستیک و پلاستیک” به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد «وغدیر»، «کگل» و «زاگرس» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «پتایر»، «غدام» و حق تقدم «سیلام» معطوف بود.

در ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر مبلغ 60 میلیارد تومان افزایش سهام حقوقی اتفاق افتاد و از سوی دیگر مازاد خرید کدهای حقیقی در سهام ایران تایر به 43 میلیارد تومان رسید.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در پنج نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 116 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 50 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم 860 میلیارد تومان بود.

تغییر مالکیت سهام 99.6.18

ورود پول حقیقی به بورس 99.6.18

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

افت تاریخی شاخص سهام: بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که ریزش روز شنبه شاخص کل بورس تهران، تاریخی‌ترین افت مقداری این نماگر بوده است. ضمن آنکه طی پنج ماه اخیر یعنی درست پس از شوک بزرگ ناشی از شهادت سردار سلیمانی به بازار سهام، بیشترین افت درصدی را در معاملات دیروز شاهد بودیم. در داد و ستد‌های نخستین روز کاری هفته 86 درصد سهام در کلیت بازار منفی شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز به دلیل تردید معامله‌گران از روند آتی بازار به 8 هزارو 219 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم از نیمه خردادماه تا کنون است. با این حال، نقش حقوقی‌ها نسبت به روز‌‌های گذشته معاملاتی پررنگ‌تر بود؛ به‌طوری که خالص تغییر مالکیت 451 میلیارد تومان از حقیقی‌ به حقوقی به ثبت رسیده است و تا حدودی بازار متعادل شد. نگاهی به داده‌های آماری نشان می‌دهد که بیشترین حمایت حقوقی‌ها در نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز از جمله «خبهمن»،‌ «فارس»، «فملی»، «وبصادر»، «کگل» و «فخوز» بوده است. از سویی سهامداران حقیقی نیز برخی نماد‌های معاملاتی همانند «سیتا»، «آسیا»، «وپارس»، «برکت» و «ثنوسا» را مورد توجه قرار داده و بیشترین صف‌های خرید را در این نماد‌ها به خود اختصاص دادند. بر اساس این گزارش، نمادی مانند «فولاد» که چند روزی در منفی 5 درصد مورد معامله قرار می‌گرفت گویا به نقطه جذاب قیمتی رسیده و روز شنبه 6/ 16 میلیارد تومان ورود پول حقیقی به آن صورت گرفته است.

متهمان افت بورس: برخی از اهالی بازار سرمایه فروش سهام عدالت توسط شرکت‌های کارگزاری را عامل اصلی ریزش‌ چهار روز کاری اخیر عنوان می‌کنند، این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان شاخص کل و قیمت سهام شرکت‌ها تا حدودی اشباع شده بود و اکنون فرصت مناسبی برای اصلاح و تجدید قوا برای صعود مجدد فراهم شده است.  از طرفی انتظارات ریزشی از سوی سرمایه‌گذاران نیز تا حدودی در ورود بازار به فاز منفی اثر‌گذار بود بنابراین هنگامی که سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که زمان برگشت بازار فرا رسیده است با کوچک‌ترین بهانه‌ای شاخص‌های سهامی وارد روند صعودی خواهند شد. با این حال در داد و ستد‌‌های نخستین روز کاری هفته صف‌نشینی سرمایه‌گذاران برای فروش در حالی لحظه به لحظه سنگین‌تر می‌شد که اکثر سهامداران از نماد‌های معاملاتی خود با ضرر و زیان خارج شدند.

تزریق هیجان با دامنه نوسان: «دنیای‌اقتصاد» به مراتب بر لزوم حذف قوانین زائدی که خود عامل ایجاد هیجان در بازار هستند، تاکید کرده است. هیجانی که روزهای مثبت و منفی نشناخته و در تمامی دوره‌ها، وضعیتی خلاف واقع بر معاملات سهام حاکم می‌کند که شاید تنها متضرر این روند معامله‌گران باشند. به گفته تحلیلگران یکی از عمده دلایل شکل‌گیری الگوی رفتار جمعی در معاملات بازارها، کم‌عمقی بازار در کنار قوانین زائد و دست و پاگیری است که به هیجانات دامن زده و در نهایت سبب شکل‌گیری صف‌های پرحجم در سمت خرید یا فروش (بسته به روند معاملات) می‌شود؛ به‌طوری که معامله‌گران بدون توجه به پشتوانه‌های منطقی (چه بنیادی و چه تکنیکال) و تنها با نگاه به میزان تقاضا و عرضه ایجاد شده در سقف‌ و کف قیمتی، به جمع صف‌ها می‌پیوندند. در واقع تا زمانی که تشکیل صف به‌عنوان ملاکی برای ارزندگی یک سهم یا بالعکس شناخته می‌شود، واکنش‌های غیرمنطقی نیز دور از انتظار نیست. با این حال همچنان سازمان بورس در حفظ محدودیت دامنه نوسان پافشاری می‌کند. با حذف محدودیت دامنه نوسان یا بازتر کردن میزان آن، اما ریسک معاملات نیز افزایش یافته و افزایش احتیاط میان سرمایه‌گذاران را شاهد خواهیم بود. ضمن آنکه دوره‌های فرسایشی در بازار سهام شکل نمی‌گیرد و عرضه و تقاضا در عرض چند ساعت بازار را به تعادل می‌رسانند. موضوعی که می‌تواند بازار سهام را به سمت بازاری منطقی و تحلیلی‌تر سوق دهد.

بهانه‌ای تحت عنوان سهام عدالت: حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه در واکنش به چرایی ریزش شدید شاخص بورس به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید:‌ فراز و فرود در بازار سرمایه امری عادی است اما رفتار هیجانی و توده‌وار سهامداران از اصلی‌ترین دلایل ریزش بازار سهام در این روز‌ها محسوب می‌شود.  به گفته او هر اندازه که در روند صعودی به‌صورت هیجانی رفتار شود یقینا در روند کاهشی نیز رفتاری هیجانی رخ خواهد داد. با توجه به شدت رشد بازار سهام طی چند وقت اخیر، رفتار کنونی شاخص طبیعی ارزیابی می‌شود. با این حال احتمالا در چند روز آینده بازار با یک تغییر روند، رفتاری منطقی به خود بگیرد. این تحلیلگر بازار سرمایه با در نظر گرفتن احتمال تداوم روند منفی بیان کرد: در صورتی که بازار ریزش بیشتری را تجربه کند می‌توان شاهد بیش‌واکنشی در بورس بود. به اعتقاد ستاک در حال حاضر افت بازار جنبه روانی دارد چرا که هیچ‌گونه اتفاق بنیادی و ویژه‌ای در بازار سهام رخ نداده است. سهامداران باید از لحاظ روانی به این اقناع برسند که بازار سرمایه شرایط ریزشی ندارد و می‌تواند به روند صعودی بازگردد. این کارشناس بازار سرمایه درباره میزان اثر‌گذاری فروش سهام عدالت در ریزش بازار سهام افزود: زمانی که بازار تصمیم به تغییر جهت از شرایط صعودی به نزولی و بالعکس می‌گیرد به دنبال بهانه‌ای است که تغییر روند را انجام دهد. زمانی که بازار قصد تغییر روند دارد هر خبر و شایعه‌ای را می‌تواند مبنای عمل خود قرار داده و مسیر حرکتی خود را تغییر دهد. حجم معاملات نشان می‌دهد که خیلی تحت تاثیر فروش سهام عدالت قرار نگرفته است بلکه این مهم بهانه‌ای برای نزول بازار شد. ستاک معتقد است، بعد از مدتی که قیمت سهام افت کرد،‌ شرکت‌هایی که از لحاظ بنیادین وضعیت سودآوری مناسب‌تری دارند به قمیت ارزنده‌ای خواهند رسید و تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران با توجه به شرایط مطلوب شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت سنگ آهن گل گهر در اواخر سال 1370 با سرمایه اولیه 100 میلیارد ریال تاسیس شد.

نام شرکت در 15/12/1370 از طرح گل گهر به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با مشارکت بانک سپه و در 15 بهمن سال 1375 به شرکت سنگ آهن گل گهر (سهامی خاص) تغییر یافته است. در سال 1382 به استناد مصوبه مجمع عموی عادی فوق العاده مورخ 13/09/1382 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و سال بعد سهام آن برای اولین بار در بازار بورس اوراق بهادار با نماد “کگل” در گروه “استخراج کانی های فلزی” عرضه شد. مجددا نام شرکت در تاریخ 30/03/1390 از سنگ آهن گل گهر به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (سهامی عام) تغییریافته است.

موضوع فعالیت شرکت سنگ آهن گل گهر

موضوع و فعالیت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر بر اساس ماده 2 اساسنامه عبارت است از: ” اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن فلزی و غیرفلزی از جمله سنگ آهن و تولید سنگ آهن دانه بندی شده، کنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی، نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری و بازرسی ماشین الات و تجهیزات مورد نیاز شرکت، خرید و تهیه انواع ماشین آلات، تجهیزات، تاسیسات و مصالح مورد نیاز برای انجام موضوع شرکت و … “

بازار اصلی شرکت مشتمل برصنعت استخراج کانه های فلزی و تامین مواد اولیه در بخش صنعت فولاد کشور می باشد.

مشتریان اصلی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، شرکت های فولاد مبارکه، فولاد کاوه جنوب، فولاد هرمزگان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، مجتمع جهان فولاد سرجان و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر می باشد.

بر اساس آمار منتشر شده میزان تولید کنسانتره سنگ آهن معادن بزرگ و عمده شرکت در سال 1398 نزدیک به 45.3 میلیون تن بوده است که از این میزان، 33 درصد توسط شرکت گل گهر تولید شده که رتبه اول تولید این محصول را در کشور داشته است.

تولید گندله در مجتمع های فولادی و معدنی کشور طی سال 1398 حدود 41.7 میلیون تن بوده است که سهم گل گهر از این میزان، 12.1 میلیون تن بوده است و با کسب سهم 29 درصدی رتبه اول در تولید این محصول استراتژیک رابه خود اختصاص داده است.

از تعداد کل 74.4 میلیارد سهم 37.9 درصد در اختیار گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، 22.6 % تحت مالکیت شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و 10 درصد سهم فولاد مبارکه از این شرکت است.

در 10 روز گذشته، بیش از 191 میلیون برگ سهم با میانگین قیمت 18143 ریال داد و ستد شد. روز قبل نیز بیش از 37.8 میلیون برگ سهم به ارزش 748 میلیارد ریال با قیمت پایانی 19910 ریال مورد معامله قرار گرفت و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

از دید تکنیکالی این سهم درون مجموعه ای از کانال های موازی در حال نوسان است که با برخورد به سطح سوم کانال، با افزایش عرضه روبرو شد و از قیمت 2565 تومان تا حوالی 1650 تومان (خط میانی کانال سوم) کاهش قیمت را تجربه کرد. و سپس با ورود خریداران با حمایت روبرو شد و روند نزولی سهم به پایان رسید.

در حال حاضر سهم در فاز اصلاحی موج 4 خود قرار دارد و با افزایش تقاضا می توان اهداف 2172 تومان و 2565 تومان (سقف قبلی) و 3357 تومان را برای سهم در نظر گرفت.

در صورت افزایش عرضه ها در سهم، حمایت های آن را می توان سقف کانال شکسته شده قبلی، 1650 تومان و 1270 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت مشاهده بروزرسانی نمادهای معرفی شده در سیگنال و رصد بازار به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.