دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

امروز ‌شنبه 17 خرداد شاخص کل بورس تهران با رشد خیره‌کننده بیش از 40 هزار واحدی، تا ارتفاع یک میلیون و 68 هزار واحدی بالا رفت که بالاترین ارتفاعی است که تاکنون بورس تهران موفق به فتح شده است.

به گزارش رادیو سهام، در روز تثبیت شاخص کل بورس در ابرکانال یک میلیون واحدی، نمادهای فولادی و سنگ آهنی نیز معاملات بسیار خوبی را تجربه کردند و تقریباً تمام این نمادها با صف خرید به معاملات خود پایان دادند.

روز شگفت‌انگیز برای سهامدارن فولادی

امروز روز بسیار خوبی برای سهامداران شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی بازار سرمایه بود. از بین 14 نماد زنجیره فولاد، امروز تنها یک نماد با صف خرید در سقف قیمتی دامنه نوسان به معاملات خود پایان نداد. نماد کنور که از مجمع عمومی عادی بازمی‌گشت، امروز بازگشایی باشکوهی را تجربه کرد و قیمت پایانی آن، رشد بیش از 12 درصدی را تجربه کرد. فولاد مبارکه نیز با تاثیر مثبت 2452 واحدی، دومین نمادی بود که در رکوردشکنی شاخص کل بورس، نقش مثبت داشت.

منبع: چیلان
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

با بررسی وضعیت بنیادی گروه سنگ‌ آهنی ها، ناظران از محرک‌هایی صحبت به میان می‌آورند که از دید آنان می‌توان  نماد معدنی در بازار سهام را با شرایط متفاوتی روبه رو کند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، شرکت‌های بورسی فعال در صنعت سنگ آهن بیش از 5/ 7 درصد از ارزش بازار بورس را تشکیل می‌دهند. بررسی وضعیت شرکت‌های تولید‌کننده این محصول استراتژیک نشان می‌دهد عمده‌ شرکت‌های فعال در بازار سرمایه با توجه به طرح‌های توسعه‌ای و نیاز بازار‌ها می‌توانند روندی رو به رشد را تجربه کنند. صورت‌های مالی این شرکت‌ها نیز نشان می‌دهد حتی با وجود محدودیت‌های صادراتی و شیوه‌ نرخ‌گذاری دستوری این شرکت‌ها توانسته‌اند میزان تولید و فروش سال‌های پیشین را تکرار کنند و در خرداد این وضعیت را نسبت به ماه قبل از آن بهبود دهند.

صنعت سنگ‌آهن در کشور: ایران با در اختیار داشتن 2درصد از ذخایر، در رتبه نهم بزرگترین منابع اقتصادی جهان قرار گرفته است. ذخیره زمین‌شناسی سنگ‌آهن کشور حدود 5 میلیارد تن است. مطابق نتایج حاصل از انجام اکتشافات، حدود 450 میلیون تن ذخیره جدید سنگ‌آهن کشف شده که باعث افزایش ذخایر قطعی سنگ‌آهن به 3/ 3 میلیارد تن شده است. متوسط عیار سنگ‌آهن ایران 56درصد بوده که غالبا این معادن دارای زمینه مگنتیتی و هماتیتی است.

مطابق طرح جامع فولاد، در صورت تولید 55 میلیون تن فولاد خام در افق 1404، بیش از 1/ 1 میلیارد تن سنگ‌آهن مصرف می‌شود. بنابراین با استخراج سالانه 162 میلیون تن سنگ‌آهن، ذخایر کشور تقریبا تکافوی حدود 20 سال آتی را دارد. ظرفیت اسمی تولید کنسانتره سنگ‌آهن ایران در سال 1392 معادل 9/ 28 میلیون تن بوده است که تا سال 1398 با رشد متوسط سالیانه 12 درصدی به 7/ 57 میلیون تن رسیده است. در حال حاضر طرح تولید 4/ 24 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن در کشور در دست اجراست که ظرفیت اسمی تولید کنسانتره را در افق 1404 به 1/ 82 میلیون تن خواهد رساند.

موضوع نرخ‌گذاری سنگ آهن: نرخ‌های صادراتی بندرعباس در حال حاضر در محدود 30 دلار نوسان می‌کند. اخذ عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ‌آهن که در شهریور سال 1398 به‌تصویب رسید موجب شد تا شرکت‌ها در برهه‌ای از زمان از صادرات سنگ‌آهن به فروش داخلی روی بیاورند. آمار نشان می‌دهد که با وجود اعمال این عوارض و افت قابل‌ملاحظه صادرات از 26/ 1 میلیون تن در مهر ماه 1398 به 311 هزارتن در آبان‌ همان سال، با رشد بیش از 100 درصدی به 629 هزار تن در اسفند سال 1398 رسیده است.

نرخ‌گذاری داخلی با توجه به برگزاری جلسات متعدد منجر به این شد که نرخ سنگ‌آهن از 5/ 7 به 5/ 8 درصد نرخ شمش فولاد خوزستان برسد. این ضریب در دنیا بیش از 25 درصد شمش بیلت بوده و نرخ فروش داخلی شمش فولاد خوزستان نیز با نرخ صادراتی آن دارای تفاوت است، همچنان بین نرخ داخلی و صادراتی این محصول اختلاف بالایی وجود دارد که علاوه بر عدم رغبت شرکت‌های فعال در این صنعت به فروش داخلی منجر به کاهش انگیزه به‌منظور اکتشافات جدید پهنه‌های معدنی و کمبود کنسانتره در سال‌های آتی خواهد شد.

 شرکت‌های فعال در صنعت: از واحدهای عمده تولیدکننده کنسانتره سنگ‌آهن کشور می‌توان به شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با ظرفیت 57/ 14 میلیون تن، شرکت صنعتی و معدنی چادرملو (کچاد) با ظرفیت 5/ 10 میلیون تن و شرکت سنگ‌آهن گهر زمین با ظرفیت 4 میلیون تن اشاره کرد. با تحلیل‌های انجام‌شده می‌توان به این نتیجه رسید که با افزایش ضریب نرخ سنگ‌آهن در سال جاری از یک سو و رسیدن نرخ دلار سامانه نیما به مرز 17 هزار تومان از سوی دیگر در کنار انتظار افزایش نرخ جهانی شمش توام با رشد خزنده نرخ دلار نیما به اعداد بالاتر از نرخ کنونی، سود شرکت‌های فعال در صنعت سنگ‌آهن به‌طور میانگین به‌صورت زیر خواهد بود.

بررسی تولید و فروش شرکت صنعتی چادرملو در سه ماه ابتدای سال نشان می‌دهد که این شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان دوره منتهی به خرداد ماه بیش از 3 میلیون و 924 هزار تن از محصولات مختلف تولید داشته است. تولید این شرکت در سال گذشته بیش از 4 میلیون و 87 هزار تن بوده است. مقایسه تولید شرکت دو سال متوالی در دوره مشابه نشان می‌دهد که تولید این شرکت نسبت به سال گذشته 4 درصد کاهش داشته است.

فروش این شرکت در سه ماه اول سال 99 بیش از 3 میلیون و 114 تن بوده است. به‌رغم کاهش تولید و فروش شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، این شرکت 2 هزار و 132 میلیارد و 788 میلیون تومان از فروش محصولات خود درآمد کسب کرده است. طی سه ماه اول سال جاری به ترتیب 26،19 و 22 درصد مبلغ فروش، مقدار فروش و تولید سال گذشته را پوشش داده است. همچنین این شرکت در خرداد ماه به نسبت ماه گذشته رشد 3 درصدی در مقدار تولید و فروش و رشد 9 درصدی در مبلغ فروش داشته است.

گل گهر غول معدنی بورسی طی سه ماه ابتدای سال جاری به ترتیب 28،25 و 24 درصد مبلغ فروش، مقدار فروش و تولید سال گذشته را پوشش داده که عملکرد نسبتا قابل قبولی بوده است. بررسی تولید و فروش شرکت گل گهر در سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که این شرکت 6میلیون و 698 هزار تن تولید داشته است که در مقایسه با سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است و این رقم در سال 1398 به 7 میلیون و 135 هزار تن رسیده بود.

همچنین فروش شرکت نسبت به سال 98 اندکی کاهش داشته است.فروش شرکت در سه ماه نخست سال جاری 3 میلیون و 546 هزار تن است و مبلغ فروش شرکت افزایش چشم‌گیری داشته است. مبلغ فروش شرکت در سه ماه ابتدای سال 4 هزار و 39 میلیارد و 287 میلیون تومان اعلام شده است. در سال گذشته این رقم 2 هزار و 928 میلیارد و 570میلیون و 200 هزار تومان بوده است که افزایش 40 درصدی در مبلغ فروش را نشان می‌دهد.

بررسی تولید و فروش شرکت صنعتی چادرملو در سه ماه ابتدای سال نشان می‌دهد که این شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان دوره منتهی به خرداد ماه بیش از 3 میلیون و 924 هزار تن از محصولات مختلف تولید داشته است.

تولید این شرکت در سال گذشته بیش از 4 میلیون و 87 هزار تن بوده است. مقایسه تولید شرکت دو سال متوالی در دوره مشابه نشان می‌دهد که تولید این شرکت نسبت به سال گذشته 4 درصد کاهش داشته است. فروش این شرکت در سه ماه اول سال 99 بیش از 3 میلیون و 114 تن بوده است. به‌رغم کاهش تولید و فروش شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، این شرکت 2 هزار و 132 میلیارد و 788 میلیون تومان از فروش محصولات خود درآمد کسب کرده است.

طی سه ماه اول سال جاری به ترتیب 26،19 و 22 درصد مبلغ فروش، مقدار فروش و تولید سال گذشته را پوشش داده است. همچنین این شرکت در خرداد ماه به نسبت ماه گذشته رشد 3 درصدی در مقدار تولید و فروش و رشد 9 درصدی در مبلغ فروش داشته است.

گل گهر غول معدنی بورسی طی سه ماه ابتدای سال جاری به ترتیب 28،25 و 24 درصد مبلغ فروش، مقدار فروش و تولید سال گذشته را پوشش داده که عملکرد نسبتا قابل قبولی بوده است. بررسی تولید و فروش شرکت گل گهر در سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که این شرکت 6میلیون و 698 هزار تن تولید داشته است که در مقایسه با سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است و این رقم در سال 1398 به 7 میلیون و 135 هزار تن رسیده بود.

همچنین فروش شرکت نسبت به سال 98 اندکی کاهش داشته است.فروش شرکت در سه ماه نخست سال جاری 3 میلیون و 546 هزار تن است و مبلغ فروش شرکت افزایش چشم‌گیری داشته است. مبلغ فروش شرکت در سه ماه ابتدای سال 4 هزار و 39 میلیارد و 287 میلیون تومان اعلام شده است. در سال گذشته این رقم 2 هزار و 928 میلیارد و 570میلیون و 200 هزار تومان بوده است که افزایش 40 درصدی در مبلغ فروش را نشان می‌دهد.

پیش بینی از آینده 4 نماد معدنی

گره کور زنجیره نامتوازن فولاد

نقش کلیدی محصولات آهنی و فولادی در توسعه زیرساخت‌ها، راه‌سازی و حمل و نقل، ماشین‌آلات و… سبب شده است زنجیره فولاد در سطح جهان از اهمیت استراتژیک برخوردار باشد. ایران با دارا بودن 7/2 میلیارد تن ذخایر شناسایی شده در رتبه نهم دنیا قرار دارد. میانگین عیار سنگ آهن در ایران حدود 56 درصد است که نسبت به میانگین 48 درصدی دنیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد و از مزیت رقابتی برخوردار است.

نقش کلیدی محصولات آهنی و فولادی در توسعه زیرساخت‌ها، راه‌سازی و حمل و نقل، ماشین‌آلات و… سبب شده است زنجیره فولاد در سطح جهان از اهمیت استراتژیک برخوردار باشد. ایران با دارا بودن 7/ 2 میلیارد تن ذخایر شناسایی شده در رتبه نهم دنیا قرار دارد. میانگین عیار سنگ آهن در ایران حدود 56 درصد است که نسبت به میانگین 48 درصدی دنیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد و از مزیت رقابتی برخوردار است.

در سال 1398 حدود 47 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در ایران تولید شده است که دو شرکت بورسی گل گهر و چادر ملو با سهم 33 درصدی و 19 درصدی در رتبه اول تولید کنسانتره کشور قرار داشته‌اند. همچنین هلدینگ میدکو،سنگ آهن گهر زمین(کگهر) و معدنی و صنعتی صبا نور (کنور) به ترتیب با سهم 12، 10و 6/ 2 تولید‌کننده چهارم، پنجم و هشتم کنسانتره در ایران هستند.

شرکت گل گهر با تولید بالغ بر 12 میلیون تن گندله از مجموع 7/ 41 میلیون تولید گندله ایران در سال 98 بزرگ ترین تولید‌کننده گندله در ایران است. دو شرکت کگهر ومیدکو با سهم 9/ 66 و 5/ 16 درصدی از تولید سنگ آهن دانه‌بندی بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های این محصول در ایران هستند.

سرانه پایین مصرف فولاد در ایران و کشور‌های همسایه مانند عراق، افغانستان و سوریه نسبت به میانگین کشور‌های در حال توسعه می‌تواند نوید بخش افزایش تقاضای فولاد و درنتیجه سنگ‌آهن در سال‌های آتی باشد. به‌طور خاص در مورد ایران سرانه فعالی مصرف فولاد حدود 226 کیلوگرم نفر است که بر اساس طرح جامع فولاد میزان مصرف فولاد باید به رقم 374 کیلوگرم نفر افزایش یابد. مزیت دیگر صنعت معدنی در ساختار هزینه و درآمد‌های شرکت‌های این صنعت است.

در چهار نماد بورسی کگل، کگهر،کچاد و کنور میانگین موزون سهم هزینه‌هایی که به‌طور مستقیم از دلار تاثیر می‌گیرند به کل هزینه‌های عملیاتی این شرکت‌ها حدود 55 درصد است، در حالی که تمامی فروش این شرکت‌ها به واسطه قیمت‌گذاری بر مبنای شمش فولاد خوزستان مستقیما از نرخ دلار تاثیر می‌گیرند.

بنابراین رشد نرخ برابری دلار به سرعت بر میزان فروش و سودآوری این شرکت‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد. یکی از موضوعات مهم در تحلیل شرکت‌های معدنی شیوه قیمت‌گذاری محصولات است. قیمت محصولات معدنی شامل سنگ آهن خام، کنسانتره و گندله بر مبنای ضرایب مشخصی از قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود.

 با توجه به دغدغه سیاست گذاران مبنی بر حمایت از صنعت فولاد همواره نسبت تعیین شده به نحوی بوده است که منفعت فولاد سازان را تامین می‌کرده است. برای مثال در حال حاضر ضریب قیمت کنسانتره و گندله به نسبت شمش فخوز در حدود 16 و 5/ 23 درصد است، حال آنکه این ضرایب در سطح جهانی به ترتیب 24 و 30 درصد است.

از طرف دیگر وضع قوانین محدود‌کننده صادراتی نیز سبب شده است شرکت‌های معدنی از مزیت قیمت‌های جهانی بالاتر بی‌بهره بمانند. مجموع عوامل گفته شده از طرفی سبب رشد نامتوازن زنجیره فولاد شده است، به نحوی که محصولات پایین‌دستی پاسخگوی نیاز حلقه‌های بعدی زنجیره نیست و از طرف دیگر موجب شده است فولاد سازان به سمت تملک معادن رفته و معدنی‌ها به سمت تولید فولاد بروند.

به نظر با توجه به مازاد تقاضای موجود برای مواد معدنی که حتی سبب سهمیه بندی این محصولات شده است و همچنین رشد و توسعه شرکت‌های معدنی و ورود آنها به تولید فولاد، قدرت چانه زنی معدنی‌ها برای افزایش نرخ بیشتر از گذشته شده است. طی ماه‌های اخیر نیز جلسات متعددی به منظور افزایش قیمت محصولات معدنی برگزار شده است که به نظر در نهایت به افزایش ضرایب قیمتی محصولات معدنی نسبت به شمش فخوز منجر خواهد شد و محرک سود‌آوری این شرکت‌ها خواهد بود.

چهار نماد از گروه کانی‌‌های فلزی به‌صورت خاص روی زنجیره فولاد متمرکز هستند که هر یک ویژگی‌های خود را دارند که به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

نماد کگهر از جمله نماد‌های مورد توجه بازار در مدت اخیر بوده است که از ابتدای سال بازدهی 257 درصدی را ثبت کرده است. معدن کگهر بزرگ ترین توده معدنی منطقه گل گهر است که خود بزرگ‌ترین منطقه معدنی ایران است. بیشترین میزان استخراج سنگ آهن توسط کگهر انجام می‌شود. ذخیره معدنی این شرکت 643 میلیون تن است. ظرفیت اسمی تولید کنسانتره در این شرکت 4 میلیون تن است که در حال تولید با مازاد ظرفیت است. چشم انداز شرکت تولید 10 میلیون تن کنسانتره و 10 میلیون تن گندله است که انتظار می‌رود در سال جاری خط تولید کنسانتره 2 میلیونی و گندله 5 میلیونی شرکت افتتاح شود که از دلایل اصلی توجه بازار به این نماد است.

از تهدید‌های مهم کگل توسعه و بهره‌برداری از طرح‌های جدید در شرکت کگهر است که تامین‌کننده اصلی کسری مواد اولیه شرکت است.بهره برداری از طرح‌های جدید سبب مصرف مواد اولیه در شرکت گهرزمین شده وگل گهر را با چالش در تولید مواجه می‌کند. شرکت به منظور پاسخ به این چالش به دنبال کسب امتیاز بهره‌برداری در آنومالی‌های 7 تا 10گل گهر است که این موضوع باید به دقت رصد شود. نکته مهم در ارتباط با گل‌گهر سرمایه‌گذاری قابل توجه این شرکت در حلقه‌های بعد زنجیره تولید فولاد است.

شرکت‌های سرمایه گذاری و توسعه گل گهر، گهر انرژی سیرجان و کاوند نهان زمین از جمله دیگر شرکت‌های غیر بورسی کگل هستند که علاوه بر تاثیر مثبت بر سود‌سازی و آینده شرکت، درصورت عرضه اولیه این شرکت‌ها شاهد تاثیر مثبت بر قیمت سهم خواهیم بود. همچنین گل گهر مالک 28 درصدی شرکت ارزشمند کگهر است که پیش از این بررسی شد.

نماد کنور کوچک‌ترین شرکت معدنی حاضر در بورس است. این شرکت مالکیت سه معدن کوچک باباعلی،گلالی و شهرک را دارد و از بابت تامین مواد اولیه در حال حاضر ریسکی متوجه شرکت نیست، به ویژه که در بین شرکت‌های بررسی شده این شرکت کمترین سهم هزینه‌های غیر ریالی را در ساختار هزینه‌های عملیاتی خود دارد و افزایش نرخ محصولات از محل دلار یا افزایش ضرایب می‌تواند تاثیر مهمی بر این شرکت بگذارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در پایان معاملات هفته گذشته، برخی شرکت‌های بورسی اطلاعات بااهمیتی را افشا کردند که موجب متوقف شدن نماد معاملاتی آنها در روز شنبه خواهد شد.

به گزارش رادیو سهام، پس از پایان معاملات روز چهارشنبه، چند شرکت فعال در بازار سهام کشور اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف خود را در وبسایت کدال به ثبت رساندند و به همین دلیل روز شنبه معاملات آنها متوقف خواهد شد. در این گزارش به بررسی اطلاعات منتشر شده از سوی این شرکت‌ها می‌پردازیم.

شرکت تولید نیروی برق دماوند (دماوند) که با سرمایه 2 هزار و 760 میلیارد ریالی در فرابورس پذیرفته شده است در اطلاعیه‌ای از دریافت مجوز تغییر بیش از 10 درصدی نرخ فروش محصولات و خدمات خود خبر داد. بر اساس اطلاعیه روز 23 اردیبهشت، نرخ سقف فروش انرژی در بازار برق از 416 ریال به 600 ریاب به ازای هر کیلووات ساعت افزایش یافت که این موضوع موجب افزایش چشمگیر درآمدهای این شرکت خواهد شد.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) نیز از برنده شدن در مزایده شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان خبر داد. ارزش این مزایده که در تاریخ 24 اردیبهشت انجام شده، 380 میلیارد ریال است.

شرکت گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند (واتی) نیز در اطلاعیه‌ای از حصول توافق با شاکی خود خبر داد. بر این اساس 150 میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول به صورت‌های مالی شرکت آتیه دماوند بازگشت. این شرکت که با سرمایه 4٫5 هزار میلیارد ریالی در بورس پذیرفته شده است در فروردین ماه از فروش برخی از سهام خود در بازار سهام 312 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

یکی دیگر از شرکت‌هایی که اطلاعات بااهمیتی را در این آخر هفته افشا کرده است، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا تور (کنور) است. این شرکت از واگذاری سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به قیمت هر سهم 8147 خبر داده است. در این معامله که ارزش کل آن 896 میلیارد ریال بوده، کنور سودی 696 میلیارد ریالی را محقق کرده است. پس از این واگذاری درصد مالکیت کنور در شرکت ومعادن به 1٫7 درصد کاهش یافته است.

گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم (فنوال) نیز در اطلاعیه‌ای از شروع مجدد بخشی از فعالیت‌های متوقف شده خود خبر داد. در تاریخ 8 اردیبهشت، آتش‌سوزی دستگاه نورد گرم موجب توقف فعالیت 25 درصد از عملیات این شرکت شد که در سال گذشته 538 میلیارد ریال درآمدزایی داشته است. با این حال تعمیرات این دستگاه بعد از 16 روز به پایان رسید و این بخش از 24 اردیبهشت مجددا فعالیت خود را از سر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور که با سرمایه 293.6 میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس حاضر است درباره واگذاری 0.2 درصد از سهام سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و سود حاصله، دست به شفاف سازی زد و با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “کنور” باتوجه به ممنوعیت تملک سهام شرکت اصلی توسط شرکت های فرعی، 24 اردیبهشت ماه 0.2 درصد از سهام سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بصورت نقد با قیمت پایه 8147 ریال برای هر سهم و جمع مبلغ 89.6 میلیارد تومان واگذار کرده است.

بهای تمام شده سهام یا حق تقدم واگذار شده در دفاتر شرکت 19.9 میلیارد تومان و سود واگذاری پس از کسر مخارج انتقال بالغ بر 69.6 میلیارد تومان است.

درصد مالکیت “کنور” در این شرکت قبل از واگذاری 1.9 درصد بوده که پس از واگذاری به 1.7 درصد رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از پایان معاملات روز چهارشنبه، چند شرکت فعال در بازار سهام کشور اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف خود را در وبسایت کدال به ثبت رساندند و به همین دلیل روز شنبه معاملات آنها متوقف خواهد شد. در این گزارش به بررسی اطلاعات منتشر شده از سوی این شرکت‌ها می‌پردازیم.

شرکت تولید نیروی برق دماوند (دماوند) که با سرمایه 2 هزار و 760 میلیارد ریالی در فرابورس پذیرفته شده است در اطلاعیه‌ای از دریافت مجوز تغییر بیش از 10 درصدی نرخ فروش محصولات و خدمات خود خبر داد. بر اساس اطلاعیه روز 23 اردیبهشت، نرخ سقف فروش انرژی در بازار برق از 416 ریال به 600 ریاب به ازای هر کیلووات ساعت افزایش یافت که این موضوع موجب افزایش چشمگیر درآمدهای این شرکت خواهد شد.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) نیز از برنده شدن در مزایده شرکت گسترش ساختمانی لوتوس پارسیان خبر داد. ارزش این مزایده که در تاریخ 24 اردیبهشت انجام شده، 380 میلیارد ریال است.

شرکت گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند (واتی) نیز در اطلاعیه‌ای از حصول توافق با شاکی خود خبر داد. بر این اساس 150 میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول به صورت‌های مالی شرکت آتیه دماوند بازگشت. این شرکت که با سرمایه 4٫5 هزار میلیارد ریالی در بورس پذیرفته شده است در فروردین ماه از فروش برخی از سهام خود در بازار سهام 312 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

یکی دیگر از شرکت‌هایی که اطلاعات بااهمیتی را در این آخر هفته افشا کرده است، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا تور (کنور) است. این شرکت از واگذاری سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به قیمت هر سهم 8147 خبر داده است. در این معامله که ارزش کل آن 896 میلیارد ریال بوده، کنور سودی 696 میلیارد ریالی را محقق کرده است. پس از این واگذاری درصد مالکیت کنور در شرکت ومعادن به 1٫7 درصد کاهش یافته است.

گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلومینیوم (فنوال) نیز در اطلاعیه‌ای از شروع مجدد بخشی از فعالیت‌های متوقف شده خود خبر داد. در تاریخ 8 اردیبهشت، آتش‌سوزی دستگاه نورد گرم موجب توقف فعالیت 25 درصد از عملیات این شرکت شد که در سال گذشته 538 میلیارد ریال درآمدزایی داشته است. با این حال تعمیرات این دستگاه بعد از 16 روز به پایان رسید و این بخش از 24 اردیبهشت مجددا فعالیت خود را از سر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز ، یکی از سهم های بزرگ بازار، سهم شرکت توسعه معادن و فلزات است. این هلدینگ سرمایه گذاری به عنوان سهامدار عمده سهم های ارزشمندی همچون «کگل» ، «کچاد» ، «کنور» ، «فخاس» ، «بکام» و… ناو تقریبا ۶۵۰ تومانی دارد.

به رغم آنکه گزارش های منتشر شده از سوی زیرمجموعه های «ومعادن» تا کنون مطلوب بوده و رشد زیادی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهند؛ اما نگرانی ها بابت رکود احتمالی در بازارهای جهانی و افت قیمت فلزات اساسی و محصولات معدنی، مجال رشد به این سهم نداده است. البته «ایمیدرو» در نامه اخیر خود به شرکت های بزرگ معدنی و فولادی از جمله شرکت توسعه معادن و فلزات و چند زیرمجموعه اش، خواستار گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل سود انباشته شده است.

مرتضی علی اکبری معاونت مالی و اقتصادی شرکت توسعه معادن و فلزات «ومعادن» در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نگرانی بابت افت سودآوری شرکت های زیرمجموعه در نیمه دوم سال نداریم؛ چرا که شرکت هایی که محصول خود را در بازار داخل عرضه می کنند، عمدتا نرخ فروشی کمتر از قیمت های جهانی داشته اند و حالا، در صورت کاهش قیمت های جهانی، نرخ فروش شرکت ها کاهش نخواهد داشت. کما اینکه به دلیل فاصله قیمت های داخلی با بازارهای جهانی، فولادی ها رغبت بیشتری به صادرات و افزایش ظرفیت تولید پیدا کرده اند.

وی افزود: همچنین با توجه به الزام شرکت های سنگ آهنی به اولویت در تامین نیاز بازار داخل و صادرات مازاد نیاز بازار داخل، به نظر می رسد حجم تولید فولاد در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت و وضعیت تولید و فروش شرکت های معدنی بهبود خواهد یافت. ضمن اینکه در حال حاضر نیز اوضاع شرکت های زیرمجموعه «ومعادن» مطلوب است و گزارش های ۶ ماهه جذابی منتشر خواهند کرد. علاوه بر این با در نظر گرفتن اختلاف قیمت ها با بازارهای جهانی، در صورت موافقت وزارت صمت با افزایش قیمت های داخلی، شرایط بهتر نیز خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور با نماد کنور در زمینه استخراج سنگ آهن و فراوری آن فعالیت می کند. عمده محصولات این شرکت شامل کنسانتره سنگ آهن و گندله می باشد. به طور کلی سنگ آهن استخراج شده از معدن حاوی ناخالصی های مختلفی می باشد که عیار آن را کاهش می دهند.

بر همین اساس سنگ آهن، مورد فراوری قرار می گیرد تا با حذف ناخالصی ها، عیار آن افزایش پیدا کند. به این محصول کنسانتره سنگ آهن گفته می شود. این موضوع موجب ایجاد ارزش افزوده برای شرکت می گردد. بخشی از این کنسانتره مسقیما به فروش می رسد و بخشی از آن برای تولید گندله مورد استفاده قرار می گیرد.

گندله، خوراک اصلی کارخانجات تولید آن اسفنجی می باشد که به شکل گلوله های کوچک بوده و از ترگیب کنسانتره و افزودنی های مختلف تولید می گردد. در سال های اخیر برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده کارخانه های مختلف گندله سازی در کشور احداث شده تا زنجیره تولید فولاد کامل شود.

کنور در سال 97 حدود 408 میلیارد تومان فروش به ثبت رسانده است که با حاشیه سود 40 درصدی 160 میلیارد تومان سود خالص برای شرکت ایجاد شده است. میانگین نرخ فروش کنسانتره و گنده به ترتیب 340 و 630 هزار تومان بوده است. بر همین اساس در سال 97 به ازای هر سهم 49 تومان سود گزارش شده است.

در سال 98 این شرکت توانسته است در سه ماه ابتدایی سال به فروش 150 میلیارد تومانی برسد که 50 درصد نسبت به دوره مشابه افزایش داشته است. این موضوع موجب پوشش 27 تومانی سود در سه ماه ابتدایی سال 98 شده است. افزایش سودآوری شرکت بیشتر ناشی از افزایش نرخ محصولات می باشد.

کنسانتره در سال 97 حدود 320 هزار تومان به فروش رسیده است اما امسال این نرخ به حدود 550 هزار تومان هم رسیده است. همچنین میانگین نرخ فروش گندله در سال گذشته 630 هزار تومان بوده که در تیر 98 به 800 هزار تومان رسیده است. شرکت در تیرماه توانسته 35 میلیارد تومان فروش به ثبت برساند که نسبت به مرداد بهتر بوده اما از فروردین و اردیبهشت کمتر می باشد. پیش بینی می شود این شرکت بتواند طی سال 98 حدود 800 میلیارد تومان فروش داشته باشد که می تواند در نهایت به ازای هر سهم حدود 140 تومان سود بسازد. لذا این سهم را می توان ا زگزینه های کمریسک سرمایه گذاری در بازار به شمار آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

معامله‌ گران خرد بازار در حالی تغییرمالکیت‌ها در روز چهارشنبه را در اختیار گرفتند که موفق شدند در نخستین هفته دی‌ماه، خالص خرید مثبت را در کارنامه خود ثبت کنند. در معاملات این هفته بیش از 22میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، جزییات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در طول نخستین هفته دی‌ماه نشان از آن دارد که در معاملات روز شنبه بیش از 26میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. این روند در معاملات روز یکشنبه با خالص خرید 14میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد.
اما برتری سهامداران خرد دوام چندانی نداشت و مسیر نقدینگی در معاملات روز دوشنبه به سمت پرتفوی حقوقی‌ها تغییر مسیر داد. بر این اساس خالص خرید 14.5میلیارد تومانی در جریان روز دوشنبه و 3میلیارد تومانی در روز سه‌شنبه به نفع حقوقی‌ها ثبت شد. این در حالی است که معاملات روز چهارشنبه با جابه‌جایی 52میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی خاتمه یافت و بدین ترتیب برآیند جابه‌جایی‌ها در نخستین هفته دی‌ماه با خالص خرید 22میلیارد تومان حقیقی‌ها دنبال شود.

داد و ستدهای روز چهارشنبه

الف) بانک‎‌ها و موسسه‌های اعتباری: همانطور که عنوان شد در معاملات امروز حدود 52میلیارد تومتان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در این میان بیشترین حجم خرید سهامداران خرد در نمادهای بانکی بود. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در گروه بانکی به حدود 38میلیارد تومان رسید. بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور نیز در جمع‌آوری سهام بانک ملت بود؛ به‌طوری‌که 30میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های «وبملت» افزوده شد.
در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها، عرضه‌هایی از سوی سهامداران عمده شرکت صورت گرفت؛ به‌طوری‌که 20میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی ملت و 10میلیون سهم نیز توسط صندوق سرمايه‌گذاری يكم كارگزاری بانک كشاورزی خریداری شد.
بانک تجارت نیز دیگر نماد بانکی بود که مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفت. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «وتجارت» به بیش از 6میلیارد تومان رسید. در ادامه نیز خرید سهام پست بانک ایران قرار داشت که با جابجایی 3.7میلیارد تومانی نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌ها همراه شد. در این میان شركت پرشيان فولاد به عنوان سهامدار عمده در «وپست» ، عرضه 23میلیون سهم را رقم زد.
این در حالی است که بانک صادرات از حمایت سهامدار عمده برخوردار شد؛ گروه مالی سپهرصادرات و صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات در مجموع حدود 10میلیون سهم «وبصادر» را خریداری کردند.
ب) شرکت‌های معدنی: در میان نمادهای معدنی نیز امروز توسعه معدنی و صنعتی صبانور شاهد تداوم خرید توسط سهامدار عمده بود. بر این اساس 150هزار سهم «کنور» از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بانک گردشگری خریداری شد.
توسعه معادن و فلزات نیز با خرید سهم سوی صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان روبرو شد. بر این اساس 1.5میلیون سهم «ومعادن» توسط این حقوقی خریداری شد.
ج) شرکت‌های پالایشی: در بازار امروز خالص تغییر مالکیت حقیقی‌ها در میان نمادهای پالایشی به 5 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید. در این میان پالایش نفت تبریز با خرید حدود 300هزار سهم توسط صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر روبرو شد.
د) شرکت‌های پتروشیمی: در میان نمادهای پتروشیمی‌ها نیز تغییر مالکیت 4 میلیارد و 200میلیون تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی صورت گرفت. در این روز شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده در «پترول» اقدام به خرید 800هزار سهم کرد.
گروه صنعتی پاكشو نیز دیگر نماد این گروه بود که خرید 75هزار سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بادرآمدثابت اميدانصار و 16میلیون سهم توسط شركت سرمايه‌گذاری توسعه صنايع گلرنگ را تجربه کرد.
این در حالی است که پتروشیمی شیراز با عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده مواجه شد. در این روز 10میلیون سهم مزبور توسط شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به فروش رفت.

اولین لکوموتیو GT-۲۶CW از پروژه بازسازی۱۰ دستگاه لکوموتیو کارخانجات بازسازی لکوموتیو کرج تحویل داده شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از TSEpress، با وجودی که مدیر کارخانجات بازسازی لکوموتیو کرج در روزهای گذشته خبر از ساخت قطعات و مجموعه‌های کمپرسور لکوموتیو GM با توانمندی سازندگان داخلی داده بود که باعث صرفه‌جویی ۴۳ درصدی ارزی شده بود، حالا این مقام مسئول خبر از ساخت اولین لکوموتیو GT-۲۶CW از پروژه بازسازی۱۰ دستگاه لکوموتیوکارخانجات بازسازی لکوموتیو کرج، داده است.

ابراهیم عبیدی با اعلام این خبر گفت: اولین لکوموتیو GT-۲۶CW، بازسازی و جهت بهره‌برداری تحویل ناوگان شد.

عبیدی افزود: این اولین لکوموتیو GT-۲۶CW با شماره ۹۱۵ است که توسط شرکت مجری پروژه (گروه مپنا) بازسازی و جهت بهره‌برداری تحویل ناوگان شده است.

مدیر کارخانجات بازسازی لکوموتیو کرج با بیان اینکه این لکوموتیو به سیستم میکروپروسسوری MEDHA مجهز شده است، افزود: سیستم ترمز این لکوموتیو نیز از نوع۲۶L به نوع الکتروپنوماتیکی شرکت کنور و کابین لکوموتیوران این لکوموتیو از نوع پنلی موجود به نوع میزکار یا دسکی (Desk ) مطابق لکوموتیوهای امروزی مانند زیمنس و آلستوم جهت سهولت لکوموتیورانی تغییر یافته است.

مدیر کارخانجات بازسازی لکوموتیوکرج همچنین گفت: این لکوموتیو تحت آموزش لکوموتیوران، آموزگار لکوموتیوران و کارشناسان برای بهره‌برداری قرارگرفته و تغییرات مذکور برای دیگر لکوموتیوهای این پروژه نیز انجام می‌شود.