دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

صف خرید و فروش در بورس دو مفهوم بسیار مهم هستند که سرمایه‌گذاران باید با آن‌ها آشنا باشند و بدانند در شرایطی که سهام خریداری شده‌شان وارد صف خرید یا صف فروش شد، چه واکنشی نشان دهند. بنابراین در این مقاله به توضیح اینکه صف خرید و فروش در بورس چیست و چه معنایی دارند پرداخته‌ایم.

محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهام

قبل از اینکه دو مفهوم صف خرید و صف فروش را در بازار سهام توضیح دهیم، بهتر است اول عامل ایجاد کننده این دو را معرفی کنیم. در بورس مفهومی وجود دارد به نام «محدودیت دامنه نوسان» که ناظران بازار آن را برای هر سهم در نظر می‌گیرند.

گذاشتن این محدودیت باعث شده تا از نوسانات شدید و زیاد قیمت سهام در بازار بورس جلوگیری شود. این محدودیت برای سهام در بورس و همچنین فرابورس بین 5 درصد منفی تا 5 درصد مثبت نسبت به قیمت پایانی  روز قبل در نظر گرفته می‌شود. مثلا اگر قیمت پایانی دیروز یک سهم 500 تومان باشد، قیمت پایانی امروز آن فقط می‌تواند بین 475 تومان و 525 تومان قرار گیرد و از این بیشتر یا کمتر نمی‌شود. به عبارتی قیمت پایانی روز گذشته هر سهم، مبنا یا صفر بازه نوسان قیمت آن در روز جاری می‌شود.

این محدوده برای سهام بازار پایه 3 درصد است. یعنی قیمت پایانی هر سهم در روز می‌تواند بین 3 درصد مثبت و 3 درصد منفی قیمت پایانی همان سهم در روز قبل، نوسان داشته باشد.

گاهی برای کنترل بازار و در شرایطی که افت شدید شاخص بورس وجود دارد، برای جلوگیری از ضررهای شدید، این محدودیت نوسان را کاهش می‌دهند. مثلا پس در برخی شرایط ممکن است، این محدودیت نوسان را به 2 درصد کاهش دادند تا بازار به روال عادی خود بازگردد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بازار بورس و سرمایه‌گذاری در آن
ویدئو – آموزش صف خرید و فروش

صف خرید سهام در بورس چیست؟

فرض کنید پیش‌بینی‌هایی مبنی بر افزایش ارزش سهام شرکتی که در قسمت قبل 500 تومان در نظر گرفته شده، انجام شده باشد که بر اساس آن قرار است قیمت سهام این شرکت به حدود 600 تومان برسد.

اما از آن جایی که محدودیت دامنه نوسان وجود دارد، سفارش‌های خرید بیشتر از 525 تومان ثبت نمی‌شوند. با این حال تعداد زیادی تقاضا برای خرید سهام این شرکت وجود دارد، چرا که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بازدهی 20 درصدی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین افراد باید بر سر خرید سهام این شرکت وارد رقابت شوند و تقاضا از عرضه بیشتر می‌شود. همچنین وقتی سهام‌داران این شرکت می‌دانند سهام‌شان رو به افزایش است، اقدام به فروش نخواهند کرد.

به چنین وضعیتی که هیچ عرضه کننده‌ای وجود نداشته باشد و تقاضای خرید در سقف قیمت قرار داشته باشد، صف خرید سهام گفته می‌شود.

صف خرید سهام در بورس چیست؟

صف فروش در بورس چیست؟

حال خلاف شرایط قبل را تصور کنید. خبری منفی درمورد این شرکت منتشر شده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارزش هر سهم آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سهام‌داران برای جلوگیری از ضرر احتمالی و افت بیشتر ارزش سهامشان، ترجیح می‌دهند هر چه زودتر سهام خود را بفروشند.

با این حال محدودیت قیمت‌گذاری وجود دارد و می‌توانند سهامشان را به قیمت کف 475 تومان به فروش برسانند. بنابراین تعدادی از سهام‌داران سهام خود را در کف قیمت برای فروش می‌گذارند اما تقاضایی برای خرید وجود ندارد. بنابراین عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و سهام‌داران مجبورند برای فروش سهامشان با هم رقابت کنند.

پس در صف رقابت قرار می‌گیرند و کسانی که زودتر از بقیه سهامشان را به قیمت کف برای فروش گذاشته باشند، در جلوی صف قرار می‌گیرند.

هر چه تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد، اصطلاحا می‌گویند صف فروش سنگین است.

تشخیص صف خرید و فروش در بورس

هر نماد که به یک شرکت فعال در بورس مربوط است، در سایت tsetmc.com صفحه‌ای مخصوص به خودش دارد که در آن اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران نمایش داده می‌شود.

تقریبا در قسمت میانی این صفحه دو کارد با عنوان‌های خرید و فروش وجود دارد که در یکی اطلاعات مربوط به درخواست‌های خرید و دیگری اطلاعات مربوط به فروشندگان آن سهم درج شده است. این اطلاعات در واقع همان سفارشاتی هستند که توسط کارگزاران یا معامله‌گران در سیستم‌های معاملاتی آنلاین ثبت می‌شوند.

وقتی سهام یک شرکت صف خرید داشته باشد، سفارشات خرید در کادر خرید در حداکثر قیمت و با تعداد و حجم بالا ثبت شده‌اند، در حالی که هیچ سفارش فروشی در کادر فروش ثبت نشده است. این یعنی متقاضیان زیادی حاضر به خرید سهام این نماد هستند ولی سهام‌داران آن حاضر به فروش سهام خود نیستند. مانند تصویر زیر:

صف خرید سهام

این تصویر مربوط به نماد کلر است که همانطور که در تصویر پیداست، هیچ سفارشی برای فروش در کادر فروش آن ثبت نشده است.

در مقابل، اگر سهام شرکتی صف فروش داشته باشد، در کادر مربوط به خرید آن اطلاعاتی ثبت نشده است و در کادر فروش آن، تعداد و حجم زیادی از سهام آن نماد، به حداقل قیمت ثبت و برای فروش گذاشته شده است. مانند تصویر زیر:

صف فروش سهام

این تصویر نیز مربوط به نماد فجام است که همانطور که از دو کادر پایین و سمت راست تصویر پیداست، وارد صف فروش شده و تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد.

نکات مهم در زمان ایجاد صف خرید و فروش

مهمترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که ایجاد صف خرید و صف فروش را نباید مبنای معاملات خود قرار دهید.اینکه یک سهم وارد صف فروش شده حتما دلیل بر این نیست که ارزش آن در آینده کمتر خواهد شد، یا ایجاد صف خرید برای یک سهم دلیلی بر بازدهی آن در آینده و افزایش قیمت آن نخواهد بود.

بسیاری از خرید و فروش‌ها در بازار سهام احساسی هستند و همین موضوع باعث ایجاد برخی از صف‌های خرید و فروش می‌شود و ممکن است پیش‌بینی‌ها را محقق نسازند.

نکته مهم دیگری که باید هنگام ایجاد صف خرید و فروش در نظر داشته باشید ارسال سفارش آنلاین است. در معاملات آنلاین، گزینه‌ای به اسم «حجم نمایشی» وجود دارد. اگر در این گزینه تعداد سهمی که وارد می‌کنید کمتر از مقداری که می‌خواهید به فروش برسانید باشد، زمانی که نوبت شما می‌شود همان مقداری که در حجم نمایشی وارد کرده‌اید به فروش می‌رسد و برای فروش بقیه سهم‌تان به آخر صف می‌روید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 13  هزار واحدی عدد 2 میلیون و 65 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 8 هزار واحدی به عدد 524 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 11 میلیارد سهم طی 2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 2169 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.65 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که در روز گذشته شاهد عرضه 45 میلیون پالایش نفت بندر عباس،96 میلیون پالایش نفت اصفهان،11 میلیون پالایش نفت تبریز، 40 میلیون پالایش نفت تهران از سوی شرکت پالایش ملی پالایش و پخش و همچنین 650 میلیون وبصادر توسط دولت بودیم. بازار با خبر توقف عرضه دارا دوم و فروش شرکت های موجود در دارای دوم(شپنا، شبندر،شتران و شبریز) به صورت بلوکی کار خود را آغاز نمود. لذا  انتشار این خبر باعث افزایش عرضه ها و صف فروش شدن بسیاری از نمادها از صف خرید شد. با توجه به افت بیشتر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل می توان به این نکته پی برد که تقاضا در شرکت های با ارزش بازار بالا نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین بیشتر می باشد.

عرضه اولیه قرارداد سلف موازی استاندارد نفت خام و سنگین صادراتی شرکت توسعه آغاز گردید.

ارزش خالص معاملات بورس 21199 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 1933 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 10000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
2.065.108524.823222.830
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
0.651.6
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
11216947.72.775
P/EP/SP/B
37.488.3314.32

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
وپارس25221297351404.85150
شپنا23912049502505-47890
فملی32010587330604-31550
شبندر1779706546104-51770

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
فملی 210734903250031550
وخاور210013011301012800

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

وپویا: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری 15 درصد شرکت تامین سرمایه امین.

اخابر: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

لپیام: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام.

فخوز: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

فولاد: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

پترول: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری 12 درصد پتروشیمی ارومیه.

نماد های تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. معاون وزیر اقتصاد گفت: بانک‌ها مکلف هستند معادل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت را وام با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان پرداخت کنند.
 2. طبق ابلاغیه جدید سازمان بورس به شرکت‌های کارگزاری، ضریب اعتباردهی کارگزاری‌ها به مشتریان خود برای چندمین بار در سال جاری کاهش یافت و به ۱۰ درصد رسید.
 3. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، با استناد به نتایج بررسی‌های معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس، لیزینگ کارآفرین واجد شرایط لازم مالی و حسابرسی جهت حضور در بورس شناخته شده و به زودی نماد این شرکت در تابلوی بورس درج خواهد شد.
 4. عرضه اولیه سهام شرکت بهساز کاشانه تهران (نماد ثبهساز) در روز چهارشنبه مورخ 22 /05 / 1399 در بورس تهران انجام می شود.
 5. امروز دوشنبه ۲۰مردادماه، ۱۰هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان ، در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در نماد «سمیعا۰۰۱» عرضه خواهد شد.
 6. شرکت تامین سرمایه بانک ملت(تملت) از پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی خبر داد.
 7. شرکت مجتمع فولاد خراسان(فخاس) از تغییر کاربری واگن برگردان از تخلیه گندله به کنسانتره و خط انتقال خبر داد. بهره برداری از این پروژه موجب افزایش 10 درصدی در تولید واحد گندله سازی وکاهش ضایعات ناشی از تخلیه کنسانتره و کاهش هزینه بارگیری خواهد گردید.
 8. معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای خانه های خالی در تملک دستگاه های دولتی و بانک‌ها ضرایب مالیاتی دو برابر در نظر گرفته شده است.
 9. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد مانده سپرده‌های بانکی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ به میزان ۳۴.۱ درصد افزایش داشته است.
 10. رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا اعلام کرد: نوبت دهی اینترنتی در دو مرکز پایتخت آغاز شد.
 11. شرکت سرمایه گذاری پویا(وپویا) از واگذاری 15 درصد شرکت تامین سرمایه امین به قیمت واگذاری هر سهم 1040 تومان خبر داد.
 12. شرکت نیرو کلر(شکلر) از توقف بخشی از فعالیت های شرکت که باعث کاهش روزانه 50 تن کلر مایع و 55 تن سود کاستیک شده است خبر داد.
 13. شرکت ایران ترانسفور(بترانس) از افزایش سرمایه 800 از محل مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 14. شرکت فولاد مبارکه اصفهان از افزایش سرمایه از محل سود انباشته خبر داد و افزایش از محل مازاد تجدید ارزیابی ها را تکذیب کرد.
 15. هیئت مدیره شرکت صنعتی بهپاک(بهپاک) از افزایش سرمایه  901 درصدی از محل مطالبات حال شده، سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 16. شرکت گروه فن آوا از قرارداد مشارکت برنامه ریزی و اجرای سامانه خرید و جمع آوری پسماند خشک از مبدا تولید خبر داد.
 17. شرکت توسعه خدمات دریایی و بندر سینا(حسینا) از تغییر در درامد سهم ناشی از ترمینال شماره 2 رجایی خبر داد.
 18. شرکت به پرداخت ملت(پرداخت) از افزایش سرمایه تماما از محل سود انباشته خبر داد.
می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت کلر پارس زمان واریز سود سهام سال مالی 98 سهامداران حقیقی را که از طریث سامانه سجام واریز می شود را 30 مهرماه ساال جاری اعلام کرد.

اطلاعیه

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

کوشیار اعظم واقفی در خصوص افزایش میزان کلر آب برای مقابله با کرونا و تاثیرات آن بر سیستم بدن انسان، اظهار کرد: میزان کلر آب در حجم بالا افزایش نیافته؛ در واقع میزان کنترل بر کلر باقی مانده افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه در برخی نقاط ممکن بود میزان کلر باقی مانده به زیر نیم میلی گرم در لیتر برسد که در این مناطق میزان کلر کنترل و سعی شد میزان کلر در حد استاندارد باقی بماند، تصریح کرد: نسبت به گذشته میزان کلر مصرفی افزایش یافته اما چندان زیاد نبوده است.

مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب با بیان اینکه محدوده کلر باید بین 0.2 میلی گرم در لیتر و 0.8 میلی گرم در لیتر باشد، گفت: میزان کلری که می بایست در شرایط بحرانی با نظارت وزارت بهداشت افزایش دهیم یک میلی گرم در لیتر است و بیش از این میزان در هیچ کجای کشور افزایش نیافته است.

اعظم واقفی در پاسخ به این سوال که افزایش کلر در آب مشکلی برای سیستم بدن انسان ایجاد می کند؟ توضیح داد: بر اساس استاندارهای ملی و بین المللی اگر میزان کلر باقیمانده در آب از 5 میلی گرم در لیتر بیشتر شود می تواند سلامت مصرف کننده را به خطر بیاندازد ولی همانگونه که گفته شد حداکثر این میزان در شبکه های آب یک میلیگرم در لیتر است و هرگز مقدار آن به 5 میلی گرم در لیتر نمی رسد.

وی با تاکید بر اینکه آن میزان از کلر که برای سلامتی مضر نیست، طبق استاندارد جهانی پنج میلی گرم در لیتر تعیین شده است، تصریح کرد: هیچ گاه ملزم به استفاده از این میزان کلر نخواهیم بود و وزارت بهداشت نیز بر میزان کلر باقیمانده در شبکه های توزیع آب نظارت کامل دارد.

علت کدر بودن آب چیست؟

وی در خصوص منازلی که در استان های مختلف هنگام باز کردن شیر آب و ریختن در ظرف شاهد رنگ کدر هستند، گفت: اگر علت این مساله کلر باشد مشترک بوی بسیار شدیدی را استشمام خواهد کرد، بنابراین خیال مشترکان از این بابت راحت باشد، چراکه رنگ کدر آب به علب وجود حباب های هوا در آب است.

مدیر دفتر نظارت بر بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب ادامه داد: برخی اوقات به دلیل شرایط هیدرولیکی شبکه مقداری هوا با آب مخلوط و موجب کدر شدن رنگ آب می شود. تفاوت حباب هوا با کدورت آب نیز به راحتی قابل تشخیص است.

اعظم واقفی با بیان اینکه اگر لیوان آب در همان لحظه از پایین شروع به شفاف شدن کند یعنی تغییر رنگ آب به دلیل حباب هوا است اما اگر آب واقعا کدورت داشته باشد از بالا به پایین شروع به شفاف شدن می کند که این نشان می دهد موادی در آب وجود دارد که با گذر زمان ته نشین می شود.

وی با بیان اینکه اگر کدورت در آب وجود داشته باشد باید توسط شرکت آبفا برطرف شود اما نگرانی برای وجود حباب هوا در آب وجود ندارد، تصریح کرد: این موضوع نیز هیچ ارتباطی با میزان کلر موجود در آب ندارد و نیازی نیست که مشترکان از آب های بسته بندی استفاده کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از نفت ما، پیش از این مراحل عرضه سهام پتروشیمی بندر امام به بازار سرمایه با حضور محمود گودرزی معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران، مجید نوروزی معاون ناشران، محمدامین قهرمانی مدیر پذیرش، حمیدرضا رستمی مدیرعامل پتروشیمی بندرامام، افشار سرکانیان مدیرمالی هلدینگ  پتروشیمی خلیج فارس و رئیس هیات مدیره پتروشیمی بندرامام، اعضای هیات مدیره و دیگر مدیران ارشد این شرکت برگزار شده بود.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و هماهنگی‌های انجام شده با هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی بندر امام پاییز سال جاری وارد بورس می‌شود.

این شرکت در سال 98 برای اولین بار واحد MTBE حدود 9 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی تولید کرده است. همچنین واحد vc نیز 4 درصد، واحد HD بالغ بر 6 درصد و واحد های LD-PP و PVC نیز بالاتر از ظرفیت اسمی تولید داشته اند.

پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت 270 هکتار در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله 105 کیلومتری جنوب شرقی اهواز و 84 کیلومتری شرق آبادان در شهرستان ماهشهر واقع شده است.

این شرکت با استفاده از مزیت‌های نسبی در دسترسی به آب‌های بین‌المللی، راه‌آهن ، نیروی انسانی ماهر، برند برتر پتروشیمی بندر امام و با دارا بودن سرویس های جانبی مستقل و سه زنجیره پایه در تولید محصولات پتروشیمی شامل آروماتیک ها ، الفین ها و زنجیره کلر طیف گسترده‌ای از انواع محصولات را تولید می کند.

محصولات اصلی صنعت پتروشیمی نظیر اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلین ها در این مجتمع تولید شده و به محصولات میانی و فرآورده های نهایی همچون پلی اتیلن سبک و سنگین، لاستیک مصنوعی، پلی وینیل کلراید، پارازایلین و MTBE تبدیل می شوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

بانک باسلر کانتونال‌بانک (Basler Kantonalbank)، یکی از بانک‌های دولتی سوئیس، به‌عنوان اولین بانک در این کشور، برنامه‌های خود در حوزه ارزهای دیجیتال را اعلام کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، بانک باسلر کانتونال‌بانک یا به‌اختصار BKB یک بانک تجاری دولتی در سوئیس است که قصد دارد از طریق شرکت‌های تابعه خود اقدام به عرضه خدمات مبتنی بر ارزهای دیجیتال کند.

بر اساس اخبار منتشرشده از سوی رسانه‌های محلی، یکی از شرکت‌های تابعه بانک BKB با همکاری یک گروه بانکی بین‌المللی با نام بنک کلر (Bank Cler) در حال کار روی خدماتی هستند که امکان ذخیره و معامله ارزهای دیجیتال را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. گفتنی است بانک BKB، مالک بخش عمده‌ای از سهام کلر است، بااین‌حال، شرکت تابعه این بانک، مجوز بانکی ویژه خود را دارد.

آن‌طور که پیداست سخنگوی بانک BKB مهر تایید بر این خبرها زده است. وی همچنین خاطرنشان ساخته است که برنامه‌های بانک BKB برای راه‌اندازی محصولات و خدمات مبتنی بر ارزهای دیجیتال، در پاسخ به تقاضای فزاینده برای دسترسی به این خدمات در سوئیس بوده است.

نماینده بانک BKB در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است:

ما در گروه بانکی BKB در تلاشیم تا راهکارهایی را برای معامله و ذخیره ارزهای دیجیتال منتخب در اختیار مشتریان‌مان بگذاریم. ما به‌عنوان یک گروه بانکی متشکل از یک بانک منطقه‌ای مستقر (باسلر کانتونال‌بانک) و یک بانک ملی (بنک کلر) می‌خواهیم دسترسی امن به این محصولات مالی نوین را به مشتریان خود ارائه کنیم.

وی تاکنون اشاره نکرده است که کدام‌یک از ارزهای دیجیتال از طریق بانک BKB در اختیار شهروندان سوئیس قرار خواهد گرفت. هنوز این طرح در حال طی مراحل اولیه و آزمایشی است و تاریخ مشخصی برای راه‌اندازی آن اعلام نشده است.

اگر این طرح به سرانجام برسد، باسلر کانتونال‌بانک به اولین بانک دولتی سوئیس تبدیل می‌شود که وارد صنعت ارزهای دیجیتال شده است. سخنگوی این بانک در این باره گفته است:

مرکز شایستگی دیجیتال بنک کلر با همکاری گروه بانکی BKB این طرح را به پیش می‌برند.

سوئیس به‌عنوان میزبان «کریپتو ولی»، یکی از بهترین حوزه‌های قضایی جهان برای ارزهای دیجیتال است. در اوت ۲۰۱۸ (مرداد ۹۷)، بانک هیپودکاربنک لیزبورگ (Hypothekarbank Lenzburg) که سهام آن در بورس سیکس سوئیس دادوستد می‌شود، اولین بانک سوئیسی بود که امکان افتتاح حساب را در اختیار شرکت‌های فعال در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال قرار داد. گفتنی است مایرکی بامان (Maerki Baumann) نیز که یک بانک خانوادگی است، دومین بانک سوئیس بود که در اوت ۲۰۱۸ از پذیرش ارزهای دیجیتال خبر داد.

پیش‌تر نیز در روز ۲۰ ژوییه (۳۰ تیر)، رسانه‌ها گزارش دادند که جولیوس بائر (Julius Baer)، یکی از ۵ بانک برتر سوئیس، پس از فهرست‌کردن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، شاهد افزایش ۳۰ درصدی سود خالص خود بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین،محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست خبری با بیان اینکه امسال وضعیت بارندگی‌های استان تهران روند مطلوبی را تجربه کرده است، گفت: امسال میزان بارندگی در استان تهران 452 میلیمتر بوده است این در حالی است که این روند برای مدت مشابه سال گذشته 385 میلیمتر مکعب بوده است که رشد 17 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که می‌توان میزان بارندگی در سال جاری را بی نظیر عنوان کرد.

وی افزود: اوضاع مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نشان می‌دهد با وجود بارندگی و ورودی آب مطلوب حجم آنها 85 میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و به این ترتیب از میزان یک میلیارد و 219 میلیون متر مکعب آب در سال گذشته به یک میلیارد و 138 میلیون متر مکعب در امسال رسیده است.

این مقام مسئول علت افزایش مصرف آب در استان تهران را تقارن افزایش دمای هوا و تشدید و شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و اظهار داشت: بارندگی استان تهران روند خوبی داشت اما مصرف آب در تهران رکورد 50 ساله را شکست و از انتهای اسفند ماه سال 98 تاکنون همواره در ایام پیک مصرف آب بوده ایم که این به علت مشکلات در کل کشور است.

بختیاری ادامه داد: میزان مصرف آب در تهران به جز دو روز، از انتهای سال 98 تاکنون کمتر از سه میلیون متر مکعب نبوده است و دیروز حدود سه میلیون و 700 هزار متر مکعب آب شرب در تهران مصرف شد که در بخش شرب رکورد تازه ای ثبت شد و پیش بینی می‌کنیم با توجه به در پیش بودن گرمای بیشتر این میزان به 4 میلیون متر مکعب که 1.3 برابر دریاچه چیتگر است برسد.

مدیرعامل آبفا تهران میزان مصرف آب شرب در تهران را 600 میلیون لیتر اعلام کرد و توضیح داد: آب شرب در تهران به بالاترین میزان استاندارد و کیفیت رسیده است و در منطقه آسیای غربی بی نظیر است چرا که به دلیل پروتکل‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا در حال تزریق بالاترین حد مجاز کلر به آب آشامیدنی هستیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم این در حالی است که آزمایش‌ها نشان می‌دهد حتی آب فاضلاب خام تهران آلوده به کرونا نبوده اما در اروپا در آب غیرآشامیدنی آنها ویروس کرونا مشاهده شده است. علت بالا بودن کیفیت آب آشامیدنی و حتی غیرآشامیدنی تهران آزاد شدن بالای گاز کلر است.

وی میزان مصرف آب شرب تهران را 50 هزار لیتر بر ثانیه دانست و گفت: این مقدار برابر میزان آب یک رودخانه خروشان است که واقعاً برای ما ایجاد چالش کرده است البته خوشبختانه در استان و شهر تهران قطعی آب به دلیل نبود آب نداشتیم و قطعی‌های دیده شده به دلیل مشکل شبکه یا نواقص این سیستم بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد تماس‌های مردمی برای ثبت شکایت قطع آب 20 تا 25 درصد کاهش یافته است.

این مقام مسئول ضمن تقاضا از مردم برای کمک کردن به مدیریت مصرف آب استان تهران، درباره وضعیت شبکه فاضلاب استان اظهار داشت: تا پایان امسال اقدامات مربوط به نقاط انفصال شبکه فاضلاب استان برطرف می‌شود و تصفیه خانه فیروز بهرام به عنوان دومین تصفیه خانه بزرگ کشور در بهمن سال جاری با اعتبار 2,300 میلیارد تومان افتتاح می‌شود و دو میلیون و 100 هزار مشترک را تحت پوشش قرار خواهد داد.

به گفته بختیاری بیش از 70 درصد شبکه فاضلاب تهران، تصفیه خانه متصل خواهد شد و تصفیه خانه پردیس تا دو ماه آینده بهره برداری می‌شود. به طور کلی باید گفت 95 درصد شبکه فاضلاب تهران به جز منطقه 21 و 22 تکمیل شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه عمدتاً تمامی دستگاه‌ها در حال همکاری برای مصرف آب هستند، تصریح کرد: به برخی از دستگاه‌ها خارج از الگوی مصرف در حال استفاده اند اخطار داده ایم.

وی میزان چاه‌های غیرمجاز استان تهران را بیش از 30 هزار حلقه عنوان کرد و گفت: درباره میزان مطالبه ما از مشترکین خانگی و غیرخانگی باید گفت بیش از 500 تا 600 میلیارد تومان مطالبه داریم و حدود دو برابر این رقم بدهکاریم.

به گفته این مقام مسئول با وجود بارندگی‌های مطلوب در کشور تنها 50 درصد میانگین بین المللی را در زمینه بارش تجربه کردیم. این در حالی است که میزان مصرف آب ایران با آب و هوای خشک و نیمه خشک بیش از کانادا که 70 درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، بیشتر است. از سوی دیگر قیمت آب در ایران با توجه به قیمت کنونی دلار و نسبت آن با ریال یک دهم قیمت تمام شده آب در کاناداست.

طبق اعلام بختیاری، 47 درصد آب شرب تهران را پرمصرف‌ها استفاده می‌کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نتیجه مجمع سالانه شرکت های ریخته گری تراکتور سازی ایران، کلرپارس، کارخانجات تولیدی شهید قندی و شیمی دارویی داروپخش مشخص شد.

براین اساس، مجمع سالانه شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران صبح روز سه شنبه 20 خرداد با حضور 84 درصدی سهامداران در محل شرکت برگزار شد.

در این مجمع پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند 98 و نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت، صورت های مالی تصویب و به پیشنهاد هیات مدیره مقرر شد از 608 ریال سود محقق شده هر سهم، 300 ریال معادل 49 درصد سود توزیع شود.

سهامداران دارای یک تا 20 هزار سهم از پایان مهر، دو هزار و یک تا 100 هزار سهم از پایان آبان، 100 هزار و یک تا یک میلیون سهم از پایان آذر، یک میلیون و یک تا 5 میلیون سهم از پایان دی و از 5 میلیون و یک سهم به بالا از پایان بهمن ماه می تواند نسبت به دریافت سود اقدام کنند.

مجمع سالانه کلر پارس صبح روز چهارشنبه 21 خرداد با حضور 75.1 درصد سهامداران در محل مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.

در این مجمع پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند 98 و نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت، صورت های مالی تصویب و به پیشنهاد هیات مدیره مقرر شد از 2894 ریال سود محقق شده هر سهم، 2630 ریال معادل 91 درصد سود توزیع شود.

همچنین با اکثریت آرا ترکیب هیات مدیره قبلی شامل شرکت های دارویی ره آورد تامین، آنتی بیوتیک سازی ایران، سرمایه گذاری دارویی تامین، تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو و اوزان به عنوان اعضای جدید هیات مدیره به مدت دو سال انتخاب شدند.

سهامداران دارای یک تا 5 هزار سهم از یک تا 30 مهر، 5 هزار و یک تا یک میلیون سهم از یک تا 30 آبان و دارندگان بیش از یک میلیون سهم از یک تا 30 آذر ماه می تواند نسبت به دریافت سود اقدام کنند. نحوه پرداخت و بانک مورد نظر اعلام خواهد شد.

مجمع سالانه کارخانجات تولیدی شهید قندی بعداز ظهر روز چهارشنبه 21 خرداد با حضور 66.7 درصد سهامداران در محل شرکت برگزار شد.

در این مجمع پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند 98 و نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت، صورت های مالی تصویب و به پیشنهاد هیات مدیره مقرر شد از 505 ریال سود محقق شده هر سهم، 50 ریال معادل 10 درصد سود توزیع شود.

سهامداران حقیقی از یک شهریور تا 30 دی با مراجعه حضوری به شعب بانک تجارت با همراه داشتن کارت ملی و سهامداران حقوقی از یک تا 30 دی ماه با هماهنگی قبلی با امور سهام شرکت و درخواست کتبی با اعلام شماره حساب نسبت به دریافت سود اقدام کنند.

مجمع سالانه شرکت شیمی دارویی داروپخش صبح روز شنبه 24 خرداد با حضور 78 درصد سهامداران در محل مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.

در این مجمع پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند 98 و نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت، صورت های مالی تصویب و به پیشنهاد هیات مدیره مقرر شد از 1111 ریال سود محقق شده هر سهم، 1220 ریال معادل 110 درصد سود توزیع شود.

همچنین با اکثریت آرا ترکیب هیات مدیره قبلی شامل شرکت های سرمایه گذاری دارویی تامین، تولید مواد اولیه داروپخش، توزیع داروپخش، دارویی ره آورد تامین و کارخانجات داروپخش به عنوان اعضای جدید هیات مدیره به مدت دو سال انتخاب شدند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت کلرپارس که با نماد کلر در بورس فعال است در گزارش فعالیت مالی ماهانه خود که در وبسایت کدال منتشر شده است ضمن اصلاح اطلاعیه قبلی اعلام کرده که در نخستین ماه سال 99 از فروش محصولات خود 170 میلیارد و 779 میلیون ریال درآمد داشته که اگرچه در مقایسه با اسفند پارسال افتی 8 درصدی داشته اما به نسبت مدت مشابه سال گذشته بیش از 77 درصد بیشتر شده است.

همزمان با شیوع ویروس کرونا، کلرپارس در فروردین ماه اقدام به تولید ژل و محلول ضدعفونی کننده کرده و از فروش این محصولات حدود 900 میلیون تومان درآمد داشته است. این در حالی است که نرخ فروش محلو ضدعفونی کننده سطوح این شرکت نسبت به اسفندماه 3 درصد ارزان‌تر شده است.

کلرپارس در سال گذشته در مجموع 192 میلیارد و 528 میلیون تومان از فروش انواع محصولات خود درآمد کسب کرده بود که تنها 5 درصد کل درآمد آنها در فروردین ماه به ثبت رسیده است. با توجه به رشد درآمدی 77 درصدی این شرکت در فروردین امسال، به نظر می‌رسد عملکرد این شرکت در پایان سال جاری در مقایسه با سال 98 رشد قابل توجهی داشته باشد.

کلر که اواسط بهمن ماه در بورس با قیمت 2950 تومان عرضه اولیه شد تا به امروز نزدیک 235 درصد بازدهی داشته و در پایان معاملات امروز در قیمت 98525 ریالی صف خرید تشکیل داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

کوشیار اعظم واقفی افزود: برای تامین آب آشامیدنی از سفره‌های آب زیرزمینی به طور معمول چاه‌های عمیق حفر می‌شود، بنابراین احتمال نفوذ ویروس به این عمق وجود ندارد و حتی احتمال حضور باکتری‌ها که موجود زنده هستند نیز بسیار کم است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا موجود زنده نیست و تا زمانی که به محیط جانداران وارد نشود غیرفعال است، گفت: کرونا از نوع ویروس‌های پوشش‌دار بوده و این نوع ویروس‌ها در طبیعت به شدت ناپایدار هستند.

اعظم واقفی ادامه‌داد: نگرانی‌ها درخصوص تاثیر آرامستان‌ها بر منابع آب از قدیم وجود داشته است اما درباره باکتری‌ها و نه ویروس‌ها، بنابراین ضروری است محل دفن در محدوده سفره آب زیرزمینی نباشد و مطابق دستورکارهای موجود شرایط آن و فواصل از منابع آب رعایت شده باشد.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور با اشاره به احتمال ورود ویروس به منابع آب سطحی، اضافه‌کرد: با توجه به رعایت شرایط استاندارد در آرامستان‌ها و اعمال پروتکل‌های بهداشتی، این احتمال نیز به صفر خواهد رسید.

وی خاطرنشان‌کرد: این ویروس در مقابل مواد گندزدا بسیار ناپایدار است و نیم میلی‌گرم کلر در لیتر به سهولت آن را از بین می‌برد.

اعظم واقفی گفت: اظهارنظر درخصوص اینکه استفاده از آب سطحی آلوده تا چه حد می‌تواند برای آبیاری گیاهان و سبزیجات مشکل‌آفرین باشد برعهده وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.