دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هفته گذشته هفته پر سر و صدایی برای بورس بود، انتظار برای اعلام جزییات طرح گشایش اقتصادی از یک سو و منتفی شدن عرضه دارا دوم از سوی دیگر دو اتفاق مهم در بازار سرمایه تلقی می شد . اولی هر چند روندی افزایشی را بر بورس حاکم کرد اما دومی زمینه را برای ریزش شاخص فراهم کرد و این چنین شد که بالاخره از پس 10 هفته متوالی رشد، عقب نشینی 2.9 درصدی رد کارنامه بازار ثبت شد .

در این میان از 38 صنعت فعال بورسی، 28 گروه با افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند و تنها 7 صنعت با صعود شاخص همراه شدند. در این میان گروه مخابرات با دو نماد «اخابر» و «همراه» در صدر صنایع پربازده بورس در هفته منتهی به 22 مردادماه ایستاد. این گروه هفته گذشته شاهد بازگشایی نماد معاملاتی مخابرات ایران پس از وقفه 2 ماهه بود. «اخابر» روز دوشنبه در میان سرخی حاکم بر تالار شیشه ای به گردونه معاملات بازگشت و رشد 70 درصدی را تجربه کرد. ضمن آنکه با تاثیر 20 هزار واحدی خود از رنگ قرمز شاخص کل کاست.

گروه استخراج زغال‌سنگ دیگر صنعت بورسی بود که با رشد حدود 20 درصدی همراه شد. «کطبس» به عنوان تک نماد این گروه تمام روزهای معاملاتی هفته گذشته با صف طولانی خرید همراه بود و در سقف مجاز قیمتی معامله شد.

در آنسوی بازار گروه محصولات کاغذی قعرنشین شد و افت 13.6 درصدی را ثبت کرد. خودرویی‌ها نیز هفته‌ای منفی را پشت سر گذاشتند و شاهد کاهش 12.3 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بودند.

در هفته‌ای که گذشت گروه‌های بزرگ بازار بیشترین ارزش دادوستد را تجربه کردند. در این راستا پالایشی‌ها شاهد معامله حدود 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی میان سهام زیرمجموعه خود بودند. پس از آن فلزات اساسی شاهد دادوستد 7.6 هزار میلیارد تومانی بود. فلزات اساسی و خودرویی‌ها نیز به ترتب با معامله 6.4 و 5.2 هزار میلیارد تومانی همراه شدند.

بورس

فردا شاخص به کدام سمت می‌رود؟

 بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار در وضعیتی خنثی خواهد بود . تحلیلگران بر این اعتقادند که تا پایان مرداد یا حتی دقیق تر تا دوم شهریور که زمان تعیین شده برای عرضه دارا دوم است بازار دو گام به پس و یک گام به پیش خواهد داشت . سد مقاومتی دو میلیون واحدی نیز بار دیگر قابل فتح است و پیش بینی می شود به زودی شاخص از این مرز مقاومتی عبور کند .پیش تر کارشناسان گفته بودند سد مقاومتی دو میلیونی سدی جدی و سخت برای عبور شاخص است و اصلاحاتی از این دست در نهایت به سود سهامداران است چرا که فضا برای رشد آتی هموار خواهد شد.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه دراین خصوص به تجارت نیوز گفته است: درعین حال اگر وزارت اقتصاد و دولت درشیوه فروش سهام عدالت دخالت نکنند و اتفاقی که در روز چهارشنبه(99/5/22) افتاد دوباره تکرار شود بازار شکننده خواهد شد و تبعاتش دامن‌گیر همگان است،سهام عدالت به‌صورت تجمیعی بدون نام و کد به کارگزاری‌ها ارائه می‌شود و کارگزار حتی با رنج قیمتی منفی هم سهام را می‌فروشد به این علت که فقط می‌خواهد سهام عدالت را نقد کند. وی افزود: به نظر می‌رسد بازار سهام در روز شنبه کمی از سیر نزولی خود در هفته اخیر را جبران کند اما نباید انتظار صعودی پرشتاب را داشت.

«مصطفی صفاری» نیز در گفتگو با ایرنا به روند کنونی معاملات بورس اشاره کرده و گفته است: به طور معمول برگزاری مجامع شرکت‌ها در خرداد و تیر ماه، تقسیم سود مجامع و افزایش سرمایه شرکت‌ها برای سال آینده باعث می‌شود تا در مرداد و شهریور ماه با آرامش و تعادلی در معاملات بازار همراه شویم.

وی با بیان اینکه در این دو ماه نمی‌توان در انتظار رشد پرشتاب شاخص بورس مانند چهار ماه گذشته بود، افزود: روند معاملات در بازار در برخی از روزها منفی و در دیگر روزها مثبت است اما در کل براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته روند بازار با شیبی آرام صعودی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

بیشتر بخوانید:دست‌کاری هسته معالات بورس صحت ندارد

223223

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نخستین روز هفته با خوش بینی نسبت به طرح گشایش اقتصادی دولت، سبز آغاز شد اما در ادامه بازار سهام به سبب اخبار و شنیده‌هایی در خصوص منتفی شدن واگذاری باقیمانده سهام دولتی پالایشگاه‌ها در قالب صندوق دارادوم با تشدید هیجانات منفی مواجه شد که ماحصل آن افت حدود 5 درصدی شاخص سهام در سه روز پایانی هفته بود. در این میان از 38 صنعت فعال بورسی، 28 گروه با افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند و تنها 7 صنعت با صعود شاخص همراه شدند. در این میان گروه مخابرات با دو نماد «اخابر» و «همراه» در صدر صنایع پربازده بورس در هفته منتهی به 22 مردادماه ایستاد. این گروه هفته گذشته شاهد بازگشایی نماد معاملاتی مخابرات ایران پس از وقفه 2 ماهه بود. «اخابر» روز دوشنبه در میان سرخی حاکم بر تالار شیشه ای به گردونه معاملات بازگشت و رشد 70 درصدی را تجربه کرد. ضمن آنکه با تاثیر 20 هزار واحدی خود از رنگ قرمز شاخص کل کاست.

گروه استخراج زغال‌سنگ دیگر صنعت بورسی بود که با رشد حدود 20 درصدی همراه شد. «کطبس» به عنوان تک نماد این گروه تمام روزهای معاملاتی هفته گذشته با صف طولانی خرید همراه بود و در سقف مجاز قیمتی معامله شد.

در آنسوی بازار گروه محصولات کاغذی قعرنشین شد و افت 13.6 درصدی را ثبت کرد. خودرویی‌ها نیز هفته‌ای منفی را پشت سر گذاشتند و شاهد کاهش 12.3 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بودند.

همانطور که اشاره شد انتشار اخباری تائید شده در خصوص منتفی شدن عرضه داردوم در ابتدای هفته گذشته بیشترین فشار را بر شاخص سهام تحمیل کرد. در این میان گروه‌های بزرگ کالایی که پیش‌تر با آغاز واگذاری صندوق یکم گوی سبقت را ربوده بودند، با افت قیمت مواجه شدند. در این راستا گروه فرآورده‌های نفتی 2.5 درصد، محصولات شیمیایی 4.2 درصد و فلزات اساسی 5.2 درصد با افت شاخص مواجه شدند. گروه چند رشته‌ای صنعتی که هفته‌های گذشته با رشد قابل توجه قیمت سهام زیرمجموعه خود روبرو بود، هفته گذشته 4 درصد ریزش کرد.

در هفته‌ای که گذشت گروه‌های بزرگ بازار بیشترین ارزش دادوستد را تجربه کردند. در این راستا پالایشی‌ها شاهد معامله حدود 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی میان سهام زیرمجموعه خود بودند. پس از آن فلزات اساسی شاهد دادوستد 7.6 هزار میلیارد تومانی بود. فلزات اساسی و خودرویی‌ها نیز به ترتب با معامله 6.4 و 5.2 هزار میلیارد تومانی همراه شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1فولای1.3825.88
2کطبس2.683.92

1. فولای : صنایع فولاد آلیاژی یزد با نماد فولای در بازار فرابورس و گروه فلزات اساسی قرار دارد. این نماد که از اردیبهشت ماه سال 97 در یک کانال صعودی بلندمدت قرار دارد، بعد از برخورد به محدوده سقف کانال در قیمت 3500 تومان دچار اصلاح شد و تا محدوده 2500 تومان در حوالی میانگین متحرک نمایی 50 روزه اصلاح کرد و بعد از واکنش به این محدوده، سهم با افزایش تقاضا مواجه شده است و دوباره در نزدیکی سقف قبلی قرار دارد.

در معاملات امروز علی رغم افزایش عرضه ها در بازار و عرضه شدن صف خرید بسیاری از نمادها، فولای با سرانه خرید میانگین 197 میلیون تومان در صف خرید قرار داشت و تا پایان بازار نیز صف خرید آن پایدار باقی ماند.

در صورت شکست سقف 3500 تومان، می توانیم محدوده 4500 تومان را به عنوان هدف آن در نظر داشته باشیم و حمایت های سهم در محدوده 2500 تومان و 2000 هزار تومان است.

اندیکاتور RSI نیز در یک کانال نزولی قرار دارد که باید ببینیم در ادامه می تواند این کانال را به سمت بالا بشکند یا خیر.

2. کطبس : ذغال سنگین طبس با نماد کطبس، در بازار بورس و گروه استخراج ذغال سنگ قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، بعد از شکست سقف تاریخی و عبور از مقاومت روانی 5 هزار تومان، امروز حجم نسبتا بالایی در آن معامله شد و صف خرید آن نیز از ابتدای بازار به صورت پایدار باقی ماند.

هر کد حقیقی در معاملات امروز، حدود 44 میلیون تومان خرید انجام داده است در حالی که میانگین 10 روزه سرانه خرید حقیقی در این نماد 17 میلیون تومان بوده است.

مهمترین حمایت سهم محدوده 4500 تومان است و در صورت ادامه روند صعودی، محدوده های 6 هزار تا 6500 تومان و همچنین محدوده های 8 هزار تا 8500 تومان را می توانیم به عنوان اهداف آن مد نظر قرار دهیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از بررسی بنیادی نماد کطبس، تحلیل تکنیکال این نماد در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

نماد کطبس بعد از شکست الگوی مثلث کنج، در حال ادامه روند صعودی پرقدرت خود است.

تحلیل تکنیکال کطبس به همراه نمودار (6 مهر ماه 1398)
برای مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

خط روند نزولی در اندیکاتور RSI شکسته شده و قیمت وارد منطقه اشباع خرید شده است که نشان دهنده قدرت این روند صعودی است.

همچنین، کطبس بالای میانگین های متحرک نمایی 20 و 50  قرار دارد و در حال معامله است و تا زمانی که این دو میانگین متحرک به سمت پایین همدیگر را قطع نکرده اند می توانیم به ادامه روند صعودی این نماد خوش بین باشیم.

سقف تاریخی این نماد در نزدیکی ناحیه 1500 تومان قرار دارد و انتظار داریم در صورت اصلاح، قیمت به این ناحیه واکنش نشان دهد.

محدوده 2000 تا 2100 تومان را می توانیم به عنوان تارگت برای این نماد در نظر داشته باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت ذغال سنگ نگین طبس با نماد کطبس در زمینه استخراج و فروش ذغال سنگ خام فعالیت دارد. در واقع کطبس را می توان یک شرکت بالادستی در صنعت ذغال سنگ به شمار آورد. محصول این شرکت در اختیار شرکت های پایین دستی قرار می گیرد تا در تولید کنسانتره ذغال سنگ و کک مورد استفاده قرار گیرد. مشتری این صنعت تقریبا انحصاری بوده و عمده تولید این شرکت ها در اختیار شرکت ذوب آهن اصفهان قرار می گیرد. لذا از این جهت همواره ذوب آهن اصفهان این شرکت ها را تحت فشار قرار داده تا با حداقل قیمت ذغال سنگ مورد نیاز خود را تامین کند.  در سال 97 و پس از افزایش شدید نرخ دلار، نرخ فروش ذغال سنگ نیز از سوی تولید کنندگان مورد اعتراض قرار گرفت و در نهایت پس از کش و قوس های فراوان قیمت گذاری به صورت شناور و بر مبنای 26.5 درصد نرخ فروش شمش داخلی فولاد خوزستان تعیین گردید. این نرخ مربوط به کنسانتره ذغال سنگ می باشد که برای کک سازی مورد استفاده قرار می گیرد و نرخ ذغال سنگ خام بر اساس ضرایبی از این مقدار است. ضریب تبدیل هر تن ذغال سنگ به کنسانتره حدوده 0.4 می باشد به عبارت دیگر از هرتن ذغال سنگ خام حدود 400 کیلو کنسانتره قابل تولید است.

نمودار زیر طی سال های مختلف تغییرات در نرخ فروش این محصول را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می شود، نرخ فروش از حدود 70 هزار تومان در سال 94 به 300 هزار تومان در سال 98 رسیده است.

بررسی شرایط سودآوری شرکت ذغال سنگ نگین طبس (کطبس)

مقدار فروش شرکت طی این سال ها در محدوده 260 تا 300 هزار تن در نوسان بوده است. قیمت فروش هم همانطور که گفته شد تابعی از شمش فروش داخلی شمش فولاد خوزستان می باشد. طی 5 ماهه ابتدایی سال نرخ فروش از 320 هزار تومان در فروردین به 290 هزار تومان در مرداد رسیده است.

بر همین اساس با احتساب افزایش 25 درصدی هزینه های پرسنلی و فروش و با مبنا قرار دادن بهای تمام شده سه ماهه بهار می توان سود احتمالی سال 98 را محاسبه نمود. با توجه به اینکه حجم فروش شرکت در محدوده 260 تا 300 هزار تن مختلف بوده سود شرکت در حالات مختلف محاسبه گردید که جدول زیر نشان دهنده این موضوع است. طبق جدول زیر محتمل ترین حالت برای شرکت، 165 تا 200 تومان سود به ازای هر سهم کطبس می باشد.

مقدار / نرخ 2,800,000 3,000,000 3,200,000 3,400,000 3,600,000 3,800,000
260,000 1,524 1,650 17,77 1,903 2,033 2,156
270,000 1,592 1,723 1,855 1,986 2,117 2,249
280,000 1,660 1,796 1,932 2,069 2,205 2,341
290,000 1,728 1,869 2,010 2,151 2,292 2,433
300,000 1,796 1,942 2,088 2,234 2,380 2,526
310,000 1,864 2,091 2,166 2,317 2,468 2,618
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، جهش 90 کانالی شاخص در هفته منتهی به 13 خردادماه در حالی رقم خورد که نگاهی به عملکرد صنایع 39گانه بورسی حکایت از رشد دسته‌جمعی قیمت‌ها و ثبت تنها یک گروه منفی داشت.  

عملکرد این روزهای بورس تهران نشان از افزایش توجه به گروه‌های بزرگ کالایی دارد. این شرایط سبب شده در برابر رشد 9.6 درصدی شاخص کل در معاملات این هفته، شاخص هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، به رشد 5.9 درصدی بسنده کرد. در مقابل اما شاخص 30 شرکت بزرگ سهام افزایش 12.8 درصدی را ثبت کرد. از این‌رو به‌نظر می‌رسد در بحبوحه برگزاری مجامع شرکت‌های سهامی و تقسیم سودهای سالانه، نشانه‌هایی از کمرنگ شدن موج‌های دسته‌جمعی دیده می‌شود. به این ترتیب این روزها شاهد حرکت نقدینگی و جذب منابع بیشتر از سوی سهام شرکت‌های سودمحور هستیم. این شرایط سبب شده تا شاهد تحرکات جزیره‌ای معاملات و توزیع نامتوازن نقدینگی در گروه‌های مختلف بازار باشیم. در این راستا هر چند بیشترین میزان بازدهی از آن گروه‌های کوچک و عمدتا تک سهم بازار شد اما گروه‌های بزرگ با بیشترین جریان دادوستدها همراه شدند.

از این رو در هفته‌ای که نماگر اصلی تالار شیشه ای با رشد 9.6 درصدی همراه شد، بیشترین بازدهی از آن گروه تک سهم محصولات چرمی شد. این گروه با تک نماد «وملی» توانست معاملات هفتگی را با رشد بیش از 21 درصدی پشت سر بگذارد و از این منظر در صدر دیگر گروه‌های بازار سهام بایستد. گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «لپارس» دیگر صنعتی بود که در صدر جدول بازدگی هفتگی بورس تهران ایستاد و افزایش بیش از 19 درصدی قیمت را تجربه کرد. گروه اطلاعات و ارتباطات دیگر صنعت تک نمادی بود که با افزایش 17.6 درصدی قیمت سهام شرکت داده گستر عصر نوین (های وب) عنوان سومین گروه پربازده بورس تهران در هفته منتهی به 13خردادماه را به دست آورد.

یکی از مهمترین تحولات مربوط به صنایع در هفته مورد بررسی اما اصلاح سود سهام زیرمجموعه پالایشی بورس تهران بود.  درحالی این روزها نگاه بورس‌بازان به سامانه کدال برای اطلاع از عملکرد بنگاه‌های بورسی خیره مانده است که در ساعت پایانی معاملات روز یکشنبه دو شرکت پالایشی با ارسال اطلاعیه‌ای از تغییر سود سال گذشته خود خبر دادند. از این رو «شبریز» طی اصلاحیه‌ای سود سال 98 را از 916ریال به 1035ریال افزایش داد. پالایش نفت تبریز اعلام کرد طبق اعلامیه ارسالی از پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مابه‌التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت کوره صادراتی در سال 1397 و تاثیرش در سود اضافه شد.

شرکت پالایش نفت لاوان نیز روز یکشنبه طی اصلاحیه‌ای سود سال 98 را از 1612ریال به 3797ریال افزایش داد. این پالایشگاه فرابورسی نیز در اطلاعیه ارسالی خود اعلام کرد تغییر گزارش اصلاحی مربوط به ردیف سایر درآمدهای عملیاتی به مبلغ 312 میلیارد و 305 میلیون و 400 هزار تومان است که در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش‌های صادراتی سال 97 طبق ابلاغیه جدید وزارت نفت است. اصلاحیه این دو پالایشی سبب شد تا تمامی 6 شرکت پالایشی بازار سهام در این روز با توقف نماد معاملاتی خود مواجه شوند. روز دوشنبه اما با بازگشایی سهام پالایشی پس از انجام تغییراتی در سود سال گذشته، تمام نمادهای زیرمجموعه این گروه در سقف مجاز قیمت دادوستد شدند و شاهد صف طولانی خرید بودند.

خودرویی‌ها اما در این شرایط شرایط مساعدی را تجربه نکردند و تنها با رشد 0.2 درصد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند. جایی که این گروه کمترین میزان بازدهی در میان صنایع رشد یافته بورس این هفته را تجربه کرد. در مقابل اما بیشترین ارزش دادوستدها با معامله 4 هزار و 570 میلیارد تومانی از آن این گروه شد.

گروه زغال سنگ اما تنها صنعتی بود که معاملات این هفته را با افت شاخص به پایان رساند. از این رو این صنعت با تک سهم «کطبس» با کاهش قیمت 2.1 درصدی به پایان رساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، هفتمین رشد هفتگی شاخص کل بورس تهران، این بار با افزایش 5 درصدی این نماگر در هفته منتهی به 25 تیرماه ثبت شد. شاخص هم وزن اما باز هم از شاخص کل عقب افتاد و معاملات هفتگی خود را با افزایش 0.5 درصدی پشت سر گذاشت. با این وجود گروه‌های کوچک بازار در صدر جدل بازدهی ایستادند. در این میان بیشترین رشد هفتگی از آن گروه زغال سنگ با تک سهم «کطبس» شد. نماد معاملاتی شرکت زغال سنگ نگین طبس تمام روزهای معاملاتی این هفته را با صف خرید به پایان رساند. گروه حمل و نقل دیگر صنعت پربازده بورس تهران در این هفته بود که با رشد 20.5 درصد شاخص صنعت همراه شد. بیشترین سهم از رشد این صنعت اما به نام نماد معاملاتی شرکت کشتیرانی ثبت شد.

گروه‌های بزرگ اما این هفته با وجود رشد خوب قیمت، صدرنشین نشدند. بهترین عملکرد در میان این گروه‌ها از آن گروه فلزات اساسی شد. این گروه در این هفته رشدی معادل 10.8 درصد را ثبت کرد. پس از آن پتروشیمی‌ها بودند که با رشد 7 درصدی در میان کامودیتی‌ها خودنمایی کردند. بیشترین ارزش معاملات هفتگی بورس تهران نیز به فلزی‌ها با دادوستد 13 هزار میلیارد تومانی اختصاص پیدا کرد.

در آخرین روز معاملاتی این هفته تمام ذینفعان زنجیره فولاد دور هم جمع شدند و مباحث مربوط به تعدیل ضرایب سنگ آهن دانه بندی، گندله، کنسانتره و شمش فولاد مطرح شد. این جلسه با اعتراض فولادی‌ها به حضور نمایندگان معدنی‌ها (خارج از مدیران عامل شرکت‌ها) و عدم دعوت از انجمن فولاد آغاز شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که پس از بحث و بررسی‌های فراوان اعلام نتیجه نهایی به توافق فولادی‌ها و معدنی‌ها حداکثر تا یکشنبه آینده موکول شد و در غیر اینصورت معاونت معدنی نظر کارشناسی خود را به‌عنوان تصمیم نهایی اعلام خواهد کرد.

خودرویی‌ها نیز معاملات هفتگی خود را با رشد 12.9 درصدی پشت سر گذاشتند. دو غول خودروساز بورس تهران این هفته نیز در کانون توجهات قرار داشتند و نقدینگی قابل توجهی را نیز جذب کردند. با نزدیک شدن به روزهای پایانی تیرماه به احتمال زیاد در هفته جاری با موجی از توقف‌ها و بازگشایی‌ها مواجه خواهیم بود.

یکی از گروه‌های منفی بورس تهران در این هفته گروه محصولات دارویی بود که با افت 5.7 درصدی مواجه شد. در پایان این هفته اما «دتولید»، نامه تایید رسمی سازمان غذا و دارو  و ستاد کرونا و ورود دارو فاویپیراویر به لیست دارویی کشور را روی سامانه کدال منتشر کرد. این شرکت دارویی در شفاف‌سازی اعلام کرد  هر دوز این دارو 2 میلیون تومان بوده که به تعداد یک میلیون دوز مواد اولیه خریداری شده و بخش قابل توجهی تولید و در شرکت موجود و آماده عرضه است. «دلقما» نیز در اطلاعیه‌ای مشابه خبر از تولید این داروی موثر در بهبود بیماران مبتلا به کرونا خبر داد.

منفی‌ترین گروه بورسی اما در هفته مورد بررسی، گروه فنی و مهندسی با افت 14.5 درصد بود. «رمپنا» بیشتر افت این گروه را رقم زد و در تمامی روزهای این هفته گرفتار صف فروش بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بورس تهران معاملات دومین ماه از سال را با رشد 43 درصدی شاخص کل به پایان رساند. در این میان شاهد چرخش معنادار تقاضا به سمت شرکت‌های بزرگ کالایی بودیم. شرایطی که از اواخر فروردین ماه آغاز شده بود و در اردیبهشت شکلی جدی‌تر به خود گرفت. تحلیل صنایع در ماه تاریخی بورس

به گزارش رادیو سهام، این مهم سبب فاصله معنادار دو شاخص اصلی بازار سهام شد. از این رو در برابر صعود 43 درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن به رشد 35 درصدی بسنده کرد. این در حالی است که شاخص 30 شرکت بزرگ با رشد حدود 49 درصدی در اردیبهشت ماه همراه شد.

برخی این آرایش در توزیع نقدینگی بین صنایع بورسی را ماحصل ایجاد یک تصور عمومی در بازار سهام نسبت به جاماندگی سهام کالایی قلمداد می‌کنند. حال این اصل جاماندگی بهانه‌ای شده تا شاهد شتاب رشد قیمتی سهام کامودیتی‌ محور بازار و ورود خیل گسترده نقدینگی به سهام مذکور باشیم. در این میان با توجه به نقش بیش از 60درصدی صنایع کامودیتی‌ محور از ارزش کل بازار، شاخص کل سهام نیز در این ماه به رکودی تاریخی دست یافت.

بر اساس آمار در دست، در دومین ماه بهار از 39 صنعت بورسی 38 گروه با رشد میانگین قیمت‌ها همراه شدند و تنها یک گروه با افت شاخص صنعت خود مواجه شد. بیشترین رشد شاخص صنعت به میزان 122 درصد در این ماه  به گروه خودرو و ساخت قطعات رسید. این صنعت در حال حاضر 5 درصد از کل ارزش بازار بورس تهران را در اختیار دارد. این گروه رشد شاخص صنعت خود در ماه مورد بررسی را مرهون بازگشایی دو غول‌ خودروسازش بود. دو ماهی بود که بورس تهران در غیاب نمادهای بزرگ خودروساز به معاملات روزانه خود ادامه می‌داد. در این راستا دو خودروساز بزرگ یعنی سایپا و ایران‌خودرو از اواخر سال 98 به سبب برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای تصویب افزایش سرمایه متوقف شدند. نماد معاملاتی شرکت سایپا پس از یکبار بازگشایی ناموفق در روز یکشنبه، سرانجام 22 اردیبهشت با کشف قیمت 1267 ریالی که حکایت از رشد 103 درصدی در مقایسه با قیمت قبل از توقف داشت، به گردونه معاملات بازگشت و تا پایان ماه در سقف قیمت روزانه دادوستد شد. «خودرو» دیگر نماد زیرمجموعه این گروه نیز از دو ماه پیش به دلیل برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شد و در نهایت 27 اردیبهشت ماه با رشد 100 درصدی قیمت به بازار بازگشت. این خودروساز نیز تا پایان اردیبهشت ماه در سقف مجاز روزانه معامله شد. این بازگشایی‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل صدرنشینی گروه خودرو و ساخت قطعات در جدول بازدهی هفتگی بود. این گروه در مجموع 20 شرکت را در خود جای داده است.

دومین گروه پربازده بورس تهران در این ماه اما سرمایه‌گذاری‌ها بودند که با اختلاف نسبت به صدرنشین گروه، رشد 65.3 درصدی را تجربه کردند. در این گروه 15 شرکت جای گرفته است و سهمی 2.6 درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد.

در ادامه تک نماد گروه محصولات چرمی با سهم 0.14 درصدی از ارزش کل بازار سهام معاملات این ماه را با رشد بیش از 60 درصدی به پایان رساند و از این منظر سومین صنعت با بیشترین درصد بازدهی شد.

گروه‌های بزرگ بازار نیز همانطور که اشاره شد در این ماه خوش درخشیدند. از این رو رتبه چهارم بیشترین درصد بازدهی ماهانه از آن نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی شد. هر چند در روزهای پایانی این ماه انتشار گزارش‌های ضعیف و کمتر از انتظار پالایشی‌ها رشد قیمت یک ماهه این گروه را محدود کرد. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تاثیر بسیار جدی بر سودآوری شرکت‌های این مجموعه به جا گذاشته است. به بیان دقیق‌تر، کاهش معنادار حاشیه سود ریالی پالایشگاه‌ها در کنار افت ارزش موجودی این شرکت‌ها سودآوری تولیدکنندگان فرآورده‌های اصلی این صنعت را محدود کرده است. پالایشی‌ها سهمی 6.2 درصدی از کل ارزش بازار را در اختیار دارند.

یکی دیگر از گروه‌های پربازده بورس تهران در ماه مورد بررسی اما بانکی‌ها بودند. این گروه با سهم 7.7 درصدی از ارزش کل بازار سهام، در اردیبهشت‌ماه با رشد 57.7 درصدی سهام زیرمجموعه خود همراه شد تا از این منظر رتبه پنجم را در اختیار گیرد. بیشترین حجم معاملات گروه‌های بورسی نیز در این ماه با معامله 67 میلیارد و 353 میلیون سهمی از آن بانکی‌ها شد. ضمن آنکه پتروشیمی‌ها با دادوستد 25 هزار و 254 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفتند. این گروه در اردیبهشت ماه شاهد رشد 34.5 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بود.

در آنسوی بازار اما تنها گروه منفی بورس اردیبهشت ماه با بداقبالی به تک سهم گروه استخراج زغال سنگ رسید. «کطبس» پس از صعود پرشتاب قیمت در سال گذشته و رشد بیش از 50 درصدی از اولین ماه سال جدید، در اردیبهشت ماه با افت قیمت 4.7 درصدی مواجه شد.

تحلیل صنایع در ماه تاریخی بورس تحلیل صنایع در ماه تاریخی بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، این مهم سبب فاصله معنادار دو شاخص اصلی بازار سهام شد. از این رو در برابر صعود 43 درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن به رشد 35 درصدی بسنده کرد. این در حالی است که شاخص 30 شرکت بزرگ با رشد حدود 49 درصدی در اردیبهشت ماه همراه شد.

برخی این آرایش در توزیع نقدینگی بین صنایع بورسی را ماحصل ایجاد یک تصور عمومی در بازار سهام نسبت به جاماندگی سهام کالایی قلمداد می‌کنند. حال این اصل جاماندگی بهانه‌ای شده تا شاهد شتاب رشد قیمتی سهام کامودیتی‌ محور بازار و ورود خیل گسترده نقدینگی به سهام مذکور باشیم. در این میان با توجه به نقش بیش از 60درصدی صنایع کامودیتی‌ محور از ارزش کل بازار، شاخص کل سهام نیز در این ماه به رکودی تاریخی دست یافت.

بر اساس آمار در دست، در دومین ماه بهار از 39 صنعت بورسی 38 گروه با رشد میانگین قیمت‌ها همراه شدند و تنها یک گروه با افت شاخص صنعت خود مواجه شد. بیشترین رشد شاخص صنعت به میزان 122 درصد در این ماه  به گروه خودرو و ساخت قطعات رسید. این صنعت در حال حاضر 5 درصد از کل ارزش بازار بورس تهران را در اختیار دارد. این گروه رشد شاخص صنعت خود در ماه مورد بررسی را مرهون بازگشایی دو غول‌ خودروسازش بود. دو ماهی بود که بورس تهران در غیاب نمادهای بزرگ خودروساز به معاملات روزانه خود ادامه می‌داد. در این راستا دو خودروساز بزرگ یعنی سایپا و ایران‌خودرو از اواخر سال 98 به سبب برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای تصویب افزایش سرمایه متوقف شدند. نماد معاملاتی شرکت سایپا پس از یکبار بازگشایی ناموفق در روز یکشنبه، سرانجام 22 اردیبهشت با کشف قیمت 1267 ریالی که حکایت از رشد 103 درصدی در مقایسه با قیمت قبل از توقف داشت، به گردونه معاملات بازگشت و تا پایان ماه در سقف قیمت روزانه دادوستد شد. «خودرو» دیگر نماد زیرمجموعه این گروه نیز از دو ماه پیش به دلیل برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شد و در نهایت 27 اردیبهشت ماه با رشد 100 درصدی قیمت به بازار بازگشت. این خودروساز نیز تا پایان اردیبهشت ماه در سقف مجاز روزانه معامله شد. این بازگشایی‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل صدرنشینی گروه خودرو و ساخت قطعات در جدول بازدهی هفتگی بود. این گروه در مجموع 20 شرکت را در خود جای داده است.

دومین گروه پربازده بورس تهران در این ماه اما سرمایه‌گذاری‌ها بودند که با اختلاف نسبت به صدرنشین گروه، رشد 65.3 درصدی را تجربه کردند. در این گروه 15 شرکت جای گرفته است و سهمی 2.6 درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد.

در ادامه تک نماد گروه محصولات چرمی با سهم 0.14 درصدی از ارزش کل بازار سهام معاملات این ماه را با رشد بیش از 60 درصدی به پایان رساند و از این منظر سومین صنعت با بیشترین درصد بازدهی شد.

گروه‌های بزرگ بازار نیز همانطور که اشاره شد در این ماه خوش درخشیدند. از این رو رتبه چهارم بیشترین درصد بازدهی ماهانه از آن نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی شد. هر چند در روزهای پایانی این ماه انتشار گزارش‌های ضعیف و کمتر از انتظار پالایشی‌ها رشد قیمت یک ماهه این گروه را محدود کرد. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تاثیر بسیار جدی بر سودآوری شرکت‌های این مجموعه به جا گذاشته است. به بیان دقیق‌تر، کاهش معنادار حاشیه سود ریالی پالایشگاه‌ها در کنار افت ارزش موجودی این شرکت‌ها سودآوری تولیدکنندگان فرآورده‌های اصلی این صنعت را محدود کرده است. پالایشی‌ها سهمی 6.2 درصدی از کل ارزش بازار را در اختیار دارند.

یکی دیگر از گروه‌های پربازده بورس تهران در ماه مورد بررسی اما بانکی‌ها بودند. این گروه با سهم 7.7 درصدی از ارزش کل بازار سهام، در اردیبهشت‌ماه با رشد 57.7 درصدی سهام زیرمجموعه خود همراه شد تا از این منظر رتبه پنجم را در اختیار گیرد. بیشترین حجم معاملات گروه‌های بورسی نیز در این ماه با معامله 67 میلیارد و 353 میلیون سهمی از آن بانکی‌ها شد. ضمن آنکه پتروشیمی‌ها با دادوستد 25 هزار و 254 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفتند. این گروه در اردیبهشت ماه شاهد رشد 34.5 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بود.

در آنسوی بازار اما تنها گروه منفی بورس اردیبهشت ماه با بداقبالی به تک سهم گروه استخراج زغال سنگ رسید. «کطبس» پس از صعود پرشتاب قیمت در سال گذشته و رشد بیش از 50 درصدی از اولین ماه سال جدید، در اردیبهشت ماه با افت قیمت 4.7 درصدی مواجه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، این مهم سبب فاصله معنادار دو شاخص اصلی بازار سهام شد، از این رو در برابر صعود 43 درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن به رشد 35 درصدی بسنده کرد. این در حالی است که شاخص 30 شرکت بزرگ با رشد حدود 49 درصدی در اردیبهشت ماه همراه شد.

برخی این آرایش در توزیع نقدینگی بین صنایع بورسی را ماحصل ایجاد یک تصور عمومی در بازار سهام نسبت به جاماندگی سهام کالایی قلمداد می‌کنند، حال این اصل جاماندگی بهانه‌ای شده تا شاهد شتاب رشد قیمتی سهام کامودیتی‌ محور بازار و ورود خیل گسترده نقدینگی به سهام مذکور باشیم.

در این میان با توجه به نقش بیش از 60 درصدی صنایع کامودیتی‌ محور از ارزش کل بازار، شاخص کل سهام نیز در این ماه به رکودی تاریخی دست یافت.

براساس آمار موجود، در دومین ماه بهار از 39 صنعت بورسی 38 گروه با رشد میانگین قیمت‌ها همراه شدند و تنها یک گروه با افت شاخص صنعت خود مواجه شد.

بیشترین رشد شاخص صنعت به میزان 122 درصد در این ماه  به گروه خودرو و ساخت قطعات رسید. این صنعت در حال حاضر 5 درصد از کل ارزش بازار بورس تهران را در اختیار دارد.

این گروه رشد شاخص صنعت خود در ماه مورد بررسی را مرهون بازگشایی دو غول‌ خودروسازش بود. دو ماهی بود که بورس تهران در غیاب نمادهای بزرگ خودروساز به معاملات روزانه خود ادامه می‌داد.

در این راستا دو خودروساز بزرگ یعنی سایپا و ایران‌خودرو از اواخر سال 98 به سبب برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای تصویب افزایش سرمایه متوقف شدند. نماد معاملاتی شرکت سایپا پس از یکبار بازگشایی ناموفق در روز یکشنبه، سرانجام 22 اردیبهشت با کشف قیمت 1267 ریالی که حکایت از رشد 103 درصدی در مقایسه با قیمت قبل از توقف داشت، به گردونه معاملات بازگشت و تا پایان ماه در سقف قیمت روزانه دادوستد شد.

«خودرو» دیگر نماد زیرمجموعه این گروه نیز از دو ماه پیش به دلیل برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شد و در نهایت 27 اردیبهشت ماه با رشد 100 درصدی قیمت به بازار بازگشت.

این خودروساز نیز تا پایان اردیبهشت ماه در سقف مجاز روزانه معامله شد. این بازگشایی‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل صدرنشینی گروه خودرو و ساخت قطعات در جدول بازدهی هفتگی بود. این گروه در مجموع 20 شرکت را در خود جای داده است.

دومین گروه پربازده بورس تهران در این ماه اما سرمایه‌گذاری‌ها بودند که با اختلاف نسبت به صدرنشین گروه، رشد 65.3 درصدی را تجربه کردند. در این گروه 15 شرکت جای گرفته است و سهمی 2.6 درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد.

در ادامه تک نماد گروه محصولات چرمی با سهم 0.14 درصدی از ارزش کل بازار سهام معاملات این ماه را با رشد بیش از 60 درصدی به پایان رساند و از این منظر سومین صنعت با بیشترین درصد بازدهی شد.

گروه‌های بزرگ بازار نیز همانطور که اشاره شد در این ماه خوش درخشیدند. از این رو رتبه چهارم بیشترین درصد بازدهی ماهانه از آن نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی شد.

هر چند در روزهای پایانی این ماه انتشار گزارش‌های ضعیف و کمتر از انتظار پالایشی‌ها رشد قیمت یک ماهه این گروه را محدود کرد. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تاثیر بسیار جدی بر سودآوری شرکت‌های این مجموعه به جا گذاشته است.

به بیان دقیق‌تر، کاهش معنادار حاشیه سود ریالی پالایشگاه‌ها در کنار افت ارزش موجودی این شرکت‌ها سودآوری تولیدکنندگان فرآورده‌های اصلی این صنعت را محدود کرده است. پالایشی‌ها سهمی 6.2 درصدی از کل ارزش بازار را در اختیار دارند.

یکی دیگر از گروه‌های پربازده بورس تهران در ماه مورد بررسی اما بانکی‌ها بودند. این گروه با سهم 7.7 درصدی از ارزش کل بازار سهام، در اردیبهشت‌ماه با رشد 57.7 درصدی سهام زیرمجموعه خود همراه شد تا از این منظر رتبه پنجم را در اختیار گیرد.

بیشترین حجم معاملات گروه‌های بورسی نیز در این ماه با معامله 67 میلیارد و 353 میلیون سهمی از آن بانکی‌ها شد. ضمن آنکه پتروشیمی‌ها با دادوستد 25 هزار و 254 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفتند.

این گروه در اردیبهشت ماه شاهد رشد 34.5 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بود.

در آنسوی بازار اما تنها گروه منفی بورس اردیبهشت ماه با بداقبالی به تک سهم گروه استخراج زغال سنگ رسید. «کطبس» پس از صعود پرشتاب قیمت در سال گذشته و رشد بیش از 50 درصدی از اولین ماه سال جدید، در اردیبهشت ماه با افت قیمت 4.7 درصدی مواجه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.