دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی با تصمیم 22 اردیبهشت سال جاری حسن روحانی ، رضا رحمانی از وزارت صنعت برکنار شد که این وزارتخانه مهم طی حدود 4 ماه اخیر با دو سرپرستی حسین مدرس خیابانی و جعفر سرقینی اداره می شد و با رای منفی 22 مرداد 140 نماینده مجلس ، مدرس خیابانی نتوانست وزیر نشود.

براساس این گزارش، در این رابطه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از معرفی علی رضا رزم حسینی استانداری فعلی خراسان رضوی و سابق کرمان به عنوان وزیر پیشنهادی دولت خبر داد .

وی متولد 1340 در کرمان و دارای مدرک کارشناسی علوم اقتصادی و بازرگانی از دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

طبق آیین نامه مجلس شورای ، یک هفته پس از اعلام وصول ، جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی برگزار می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ روح‌الله ایزدخواه، مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص ساماندهی وضعیت بازار خودرو گفت: بسیاری از مشکلات فعلی بازارهای کالایی کشور به دلیل تعیین قیمت های دستوری از سوی دولت است از این رو مجلس با سرکوب قیمتی و کاهش انگیزه تولیدکنندگان مخالف بوده و در طرف مقابل نیز موافق رهاسازی کامل قیمت کالاها از جمله خودرو نیست؛ از این رو عرضه محصول در بورس کالا به عنوان بازاری شفاف و قابل رصد بهترین گزینه است.

وی با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری مشابه تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی و مشکلات عدیده برای اقتصاد کشور است، گفت: شفاف‌سازی مسیر توزیع خودرو از مواردی است که می‌تواند جلوی نوسانات قیمتی ایجاد شده به واسطه دلالی را بگیرد و طبق این طرح مکانیسم عرضه و توزیع خودرو بر اساس نظام بورس کالا منظم خواهد شد. 

ایزدخواه گفت: طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو به منظور کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو با 20 ماده تدوین شد و در این طرح، عرضه خودرو تنها در بورس امکان‌پذیر است تا نحوه عرضه به بازار شفاف شود. همچنین قیمت خودرو در طرح ساماندهی بازار خودرو بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

وی با اشاره به کشف قیمت تعادلی خودرو در بورس، گفت: اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس بالاتر از قیمت تمام‌شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و قیمت تمام‌شده، مالیات گرفته می‌شود تا رانت موجود به‌جای این که به جیب دلالان یا خودروساز رود در اختیار دولت قرار گیرد و صرف افزایش تولید خودرو شود تا قیمت‌ها پایین بیاید. در طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک پیشنهاد شده است از مالیات اخذ شده از معاملات خودرو، 20 درصد به خزانه برود و صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شود و 70 درصد هم به خودروسازها وام کوتاه‌مدت داده شود تا تولید خود را افزایش دهند. در این میان 10 درصد برای پاداش به خودروسازان در نظر گرفته شده است تا اگر عرضه خودروی آن‌ها بالا بود به‌تشخیص شورای رقابت به خودروسازان تعلق گیرد و به این ترتیب تلاش شده است سود خودروساز صرفاً در افزایش تولید قرار گیرد.

اصلاح تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری خودرو

در همین زمینه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شده و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید آن مشخص شود، بازار خودرو ساماندهی می‌شود. 

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه در «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» از ظرفیت های بورس کالا استفاده می شود گفت: قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد بلکه بحث اصلی این است که تغییرات نرخ ارز چه تاثیری در بهای تمام شده تولید خودرو دارد.

وی ادامه داد: باید مشخص شود که از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید، تا چه میزان می‌تواند قیمت‌ها را منطقی کند. براساس بررسی‌های انجام گرفته بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست. در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و… مصرفی است.

نماینده کرمان با اشاره به اینکه مشکلات کنونی نظام اقتصادی موجب شده، مردم به دنبال خرید کالاهای مصرفی مانند خودرو برای سرمایه‌گذاری باشند، ادامه داد: مادامی‌که تقاضای غیرواقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 14  هزار واحدی عدد 1 میلیون و 931 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 4 هزار واحدی به عدد 502 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 13 میلیارد سهم طی 2.4 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 21391 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.74 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش عرضه ها و صف فروش شرکت های با ارزش بازار بالا کار خود را آغاز نمود. با گذشت زمان و جمع آوری صف های فروش این شرکت و تبدیل به صف خرید شدن بعضی از انها وضع بازار نسبت به اوایل بازار بهبود یافت.

ارزش خالص معاملات بورس 20912 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 5986 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 10000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.932.148502.972219.703
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
0.72 –0.8 –
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
13214707.225.717
P/EP/SP/B
37.668.3314.56

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
شتران3221609549910551080
خودرو195715000766018.47500
شبندر24014047584802-57600
فولاد49910583211905-21100

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 6 مرداد ماه 1399)

بساما:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

خودرو:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

وپاسار: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

بترانس: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص سرمایه گذاری شرکت زیر مجموعه فاوا صنعت در بازار سهام.

دیران: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 6 مرداد ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 6 مرداد ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 6 مرداد ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 6 مرداد ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. دولت سوئیس اعلام کرد یک شرکت داروسازی این کشور اولین معامله با ایران را از طریق یک کانال تجاری بشردوستانه انجام داد. کانال « ترتیبات تجاری بشردوستانه سوئیس» در ماه ژانویه عملیات آزمایشی را آغاز کرد و از دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی خزانه داری آمریکا (اوفک) مجوز گرفته است.
 2. رییس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه ۲۰ شرکت دیگر بنیاد وارد بورس خواهند شد، گفت: در سه سال آینده همه شرکت‌های بنیاد که قابلیت بورسی شدن دارند، در بازار سرمایه عرضه می‌شوند.
 3. سخنگوی صنعت برق گفت: نیروگاه ها چنانچه نسبت به رعایت تعرفه مصوب عمل کنند، برای مراکز استخراج ارزهای مجازی می توانند فعالیت داشته باشند.
 4. هیئت مدیره شرکت پاکدیس(غدیس) از افزایش سرمایه 415 درصدی از محل مازد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی خبر داد.
 5. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از خروج معاملات برخی انواع ورق فولادی از سیستم مچینگ بورس خبر داد و گفت: شیوه نرخ‌گذاری همچنان بر اساس مکانیزم بورس و با نرخ بورسی خواهد بود.
 6. شرکت گروه صنعتی بارز(پکرمان) از اجرای طرح توسعه کارخانه کرمان خبر داد.
 7. شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی(کسعدی) از افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران وآورده نقدی خبر داد.
 8. شرکت بیمه کوثر از واگذاری 60 میلیون سهم از شرکت سرمایه گذاری غدیر خبر داد.
 9. شرکت مجتمع کشت وصنعت چین چین (غچین) از موافقت سهامدار عمده با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داد.
 10. شرکت تولیدی کاشی تکسرام(کترام) از انصراف افزایش سرمایه مازاد تجدید ارزیابی زمین کارخانه خبر داد.
 11. مهلت استفاده از حق تقدم سهام شرکت سرمایه گذاری صدر تامین(تاصیکو) از 6 مرداد لغایت 3 مهر ماه می باشد.
 12. شرکت صنایع بسته بندی ایران(فبیرا) از موافقت سهامدار عمده با افزایش سرمایه  از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی خبر داد.
 13. شرکت صنعتی بهپاک از موافقت سهامدار عمده با افزایش سرمایه از 3 محل تجدید ارزیابی و سود انباشته و آورده نقدی خبر داد.
 14. شرکت سخت آژند(ثاژن) از واگذاری 3 دانگ ملک مشهد به اقای علی صفات خبر داد. فروش این ملک به ازای هر سهم 10 تومان سودآوری داشته است.
 15. شرکت فنر سازی خاور(خفنر) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 16. خطوط ۳،۶ ،۷ متروی تهران و سامانه اتوبوسرانی شهر تهران با انتشار اوراق مشارکت به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریالی تکمیل می شوند.
 17. عرضه اولیه سهام شرکت صنعتی زر ماکارون با نماد (غزر) روز چهارشنبه مورخ هشتم مرداد ۹۹ در بورس تهران انجام می شود.
 18. در روز سه شنبه 7 مرداد 6 درصد از سهام شرکت توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان عرضه می شود. حداکثر سهام قابل خریداری برای هر شخص 80 سهم در بازه قیمتی 2200 الی 2400 تومان می باشد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت سیمرغ در خرداد ماه سال 1353 با سرمایه اولیه چهل میلیون ریال به ثبت رسید. این شرکت در سال 1354 فعالیت خود را با احداث اولین واحد تخمگذار در اصفهان آغاز کرد و به تدریج با احداث واحدهای یزد، کرمان، اصفهان 2 و خراسان تعداد واحدهای خود را به 5 واحد رساند.

در سال 1359 با اذغام شرکت سیکل (مرغ شمال) واحدهای مرغ مادر گوشتی زیاران و پرورش نیمچه گوشتی بوئین زهرا به مجموعه سیمرغ پیوستند و به این ترتیب مزارع تولیدی به 7 واحد رسید و درسال 1392 مزرعه لالجین در همدان و مزرعه بردسیر کرمان به مزارع شرکت اضافه شدند.

محصولات تولیدی شرکت شامل تخم مرغ خوراکی، تخم مرغ نطفه دار گوشتی، تخم مرغ نطفه دار تخمگذار، جوجه یکروزه گوشتی، جوجه یک روزه تخم گذار، پولت تخم گذار، مرغ گوشی و محصولات کشاورزی می باشد.

بخش وسیعی از محصولات تولیدی شرکت در داخل به فروش می رسند اما در صورت مهیا بودن شرایط صادرات، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهایی چون افغانستان، عراق و تاجیکستان مشتریان محصولات تولیدی شرکت خواهند بود.

از تعداد کل سهام شرکت، 40 درصد تحت اختیار شرکت خدمات پشتیبانی مهر 78 و حدود 12 درصد نیز در تملک شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی است.

شرکت سیمرغ در بازار دوم بورس با نماد “سیمرغ” در گروه “زراعت و خدمات وابسته” در حال معامله است.

در پایان معاملات امروز، بیش از 13 میلیون برگ سهم به ارزش 408 میلیارد ریال با قیمت پایانی 30880 ریال (3.74%-) داد و ستد شد و اخرین معامله این سهم در قیمت 31840 ریال (0.75%-) صورت گرفت.

از دید تکنیکالی این سهم درون یک روند اصلاحی بالارونده در حال پیشروی است و به نظر میرسد در حال حاضر درون  موج X از Y خود است و می تواند با اتمام اصلاح و گذر از سقف قبلی خود (4080 تومان)، با اهداف 5400 تومان، 6800 تومان و 9150 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر اصلاح سهم عمیق تر شود و حمایت خط روند صعودی خود را از دست دهد، حمایت های بعدی آن را می توان 2900 تومان و 2600 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت رصد بازار در ساعات معاملات و بروز رسانی تحلیل ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» و تاثیر استفاده از ظرفیت بورس بر ساماندهی این حوزه، گفت: قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد بلکه بحث اصلی این است که تغییرات نرخ ارز چه تاثیری در بهای تمام شده تولید خودرو دارد.

نماینده مردم در کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: باید مشخص شود که از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید، تا چه میزان می‌تواند قیمت‌ها را منطقی کند.

وی اضافه کرد: براساس بررسی‌های انجام گرفته بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست، در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و… مصرفی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه مشکلات کنونی نظام اقتصادی موجب شده، مردم به دنبال خرید کالاهای مصرفی مانند خودرو برای سرمایه‌گذاری باشند، ادامه داد: مادامی‌ که تقاضای غیرواقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

تاثیر تغییرات نرخ ارز در بهای تمام شده تولید خودرو باید محاسبه شود

پورابراهیمی با بیان اینکه تاثیر تغییرات نرخ ارز در بهای تمام شده تولید خودرو باید محاسبه شود، افزود: بهای تمام شده خودرو به همراه سود معقول می‌تواند مبنای قیمت‌گذاری چهارچرخ‌ها باشد.

به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اگر حذف تقاضای غیرواقعی و محاسبه بهای تمام شده تولید براساس تغییرات نرخ ارز مبنا قرار گیرد، محل عرضه خودرو تغییری در قیمت‌ها ایجاد نمی‌کند.

تولید خودرو مازاد به معنای ایجاد هزینه فرصت در اقتصاد کشور است

وی ادامه داد: ممکن است تقاضای غیرمصرفی در بازار خودرو، موجب تولید مازاد شود، به این معنا که پارکینگ‌ها به محلی برای انباشت خودرو تبدیل شوند؛ تولید خودرویی که استفاده نشده و در پارکینگ‌ها می‌ماند به معنای ایجاد هزینه فرصت در اقتصاد کشور است مانند ساخت ساختمانی که استفاده نمی‌شود و به مرور زمان مستهلک می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شده و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید آن مشخص شود، بازار چهارچرخ‌ها ساماندهی می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 49 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 391 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 11 هزار واحدی به عدد 430 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 6 میلیارد سهم طی 1.6 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 14256 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 3.69 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

 بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که در روز گذشته شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) در کنفرانس اطلاع رسانی خبر از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها داد. از سوی دیگر کاهش نرخ خوراک مصرفی، افزایش نرخ دلار و بهبود نرخ کرک اسپردها را می توان پتانسیل های دیگر صنعت فراورده های نفتی دانست. لذا انتظار افزایش تقاضا و حتی صف  خرید  در این نماد ها دور از انتظار نیست. بازار امروز با افزایش تقاضا در اکثر نمادهای بورسی کار خود را آغاز نمود که این افزایش تقاضا در شرکت های با ارزش بازار بالاتر نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین تر بیشتر بود. در اواخر بازار بر شدت عرضه ها افزوده شد و تعدادی از نمادهایی که در صف خرید بودند در اواخر بازار حتی در درصدهای منفی مورد معامله قرار گرفتند. پر تقاضاترین گروه ها در بازار امروز فراورده های نفتی و استخراج کانه های فلزی بودند و بیشتر عرضه ها در گروه زراعت صورت گرفت. در معاملات امروز اوراق مرابحه دولت عرضه شد که بیش از نیمی از ارزش معاملات فرابورس را در بر می گرفت. شرکت ها از امروز گزارشات ماهانه خود را در کدال ارائه می نمایند که بررسی  این گزارشات به تصمیم گیری در مورد روند آتی شرکت ها کمک شایانی می نماید.

ارزش خالص معاملات بورس 14256 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 4972 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 9000 میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.391.040430.443192.285
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
3.692.650.17
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
6142565.192.554
P/EP/SP/B
27.265.7711.01

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
کاما32635219349043187000
وبملت2044983243201.323640
کفپارس2139631820202.618800
بکام2530451184205-116760

بالاترین نوسانات قیمتی سهام در روز

نام سهامبالاترین قیمتپایین ترین قیمتدرصد تغییراتارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان
سمگا2399021561111256862
باما2026501833501063519349
فروس420003800010373416
کرمان617405586010683420

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 3 تیر ماه 1399)

ساروج: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام.

کاما: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

کرمان: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی فوق العاده صاحبان سهام.

سخزر: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

دسبحان: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 3 تیر ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 3 تیر ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 3 تیر ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 3 تیر ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. آرش محبی نژاد با اشاره به اینکه قیمت فعلی قطعات خریداری شده توسط خودروسازان از تولیدکنندگان با دلار 11  هزار تومانی است، اظهار داشت: درحال حاضر دلار بیش از 80 درصد گران شده اما هیچ تغییری در قیمت محصولات قطعه سازان با شرکتهای خودروساز اعمال نشده است. وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه با افزایش قیمت دلار رشد قابل توجهی پیدا کرده است، افزود: علاوه بر این نرخ دستمزد و هزینه‌های تولید نیز بسیار افزایش پیدا کرده است، به نحوی که قطعه ساز امروز با افزایش فجیع هزینه‌ها روبروست.
 2. مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه در استان کرمان ظرفیت ذوب مس به400 هزار تن رسیده است که 280 هزار تن در مس سرچشمه و 120 هزار تن آن در خاتون‌آباد است گفت: در حال حاضر و برای تحقق جهش تولید،  2 هزار و 270 میلیون یورو به اضافه 20 هزار میلیارد تومان پروژه جدید در دست اجرا داریم.
 3. رئیس کل بانک مرکزی نوسانات اخیر نرخ ارز را موقتی و کوتاه مدت خواند و با تاکید بر لزوم حفظ ذخایر ارزی کشور گفت: در صورتی که ببینیم نوسان ماندگار است قطعا در بازار مداخله خواهیم کرد.
 4. رئیس شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا گفت: فرآیند شماره‌گذری خودروها بزودی به صورت اینترنتی انجام می‌شود و در ابتدا در دو مرکز تهران به صورت آزمایشی انجام و به تدریج در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.
 5. شرکت ایران خودرو  از مزایده 8.5 درصدی فروش سهام بانک پارسیان در تاریخ 15 تیر ماه خبر داد.
 6. شرکت آلومتک(فالوم) از قرار داد هادی هاگ با شرکت پرشین سازه پرتو به مبلغ 19 میلیارد تومان خبر داد.
 7. شرکت صنایع ماشین های اداری ایران(مادیرا) از تغیر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 8. شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت( وصنعت) از عدم مراجعه شرکت کننده به منظور فروش سهام شرکت آبفر از طریق مزایده خبر داد.
 9. شرکت پلی اکریل ایران(شپلی) به منظور رفع ابهام تا تاریخ 16 تیر ماه به تعلیق درامد.
 10. شرکت حمل و نقل بین المل خلیج فارس(حفارس) از انعقاد قرارداد حمل نقل در سایت منطقه پارسیان عسلوی خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از 49 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت تعداد 36 شرکت بورسی هستند که ارزش آنها در زمان واگذاری 277 هزار میلیارد ریال بوده است و اکنون با توجه به تورم اقتصادی و همچنین رشد شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت ها ارزش این شرکت ها به بیش از 4432 هزار میلیارد ریال رسیده است که نشان از رشد بیش از 16 برابری ارزش اسمی سهام عدالت مشمولان دارد.

همچنین در این سبد، ۱۳ شرکت غیربورسی نیز حضور دارند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۳۵ هزار میلیارد ریال بوده که ارزش روز این سهم­­­ها نیز متناسب با تورم و افزایش قیمت­ها نیز افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟ | آموزش تصویری استعلام سهام عدالت

در این مقاله قصد داریم به بررسی 5 شرکت با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت بپردازیم که جمعا نزدیک به 50 درصد از کل سبد سهام عدالت مشمولان را به خود اختصاص داده­ اند.

5  شرکت با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت

ردیفنام شرکتنمادسرمایه فعلی شرکت (میلیارد ریال)تعداد کل سهام شرکتدرصد سهام تخصیص یافته به سهام عدالتارزش روز پرتفوی سهام عدالت(میلیارد ریال)درصد ارزش روز تفکیکی پرتفوی سهام عدالت
1صنایع پتروشیمی خلیج فارسفارس143,500143,500,000,00040%104330221
2فولاد مبارکه اصفهانفولاد209,000209,000,000,00030%67095413
3ملی صنایع مس ایرانفملی101,400101,400,000,00037%57653911
4پالایش نفت تهرانشتران44,00044,000,000,00070%4260268
5بانک ملتوبملت50,00050,000,000,00030%2870406

صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)


معرفی شرکت پتروشیمی خلیج فارس


 با ارزش ترین شرکت کشور شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می­باشد که شرکت­های پتروشیمی زیادی نظیر پترول, بندر امام, مبین و فجر و … جز زیر مجموعه های این هلدینگ بزرگ هستند.

شـرکت صنایـع پتروشـیمی خلیج­فـارس (سـهامی عـام) بـا انتقال سـهام شـرکتهای پتروشـیمی، ره­آوران، مبیـن، نـوری (برزویـه)، بندر امـام، بوعلـی سـینا، فجـر، عملیـات غیر صنعتی، بازرگانی پتروشـیمی، مدیریت توسـعه، پتروشـیمی بین­ا­­لملل، خوزسـتان، پـارس، عملیات غیر صنعتی پاسارگاد، اروند، شـهید تندگویان متعلق به شـرکت ملی صنایع پتروشـیمی تبدیل به شـرکت هلدینگ شد.


موضوع فعالیت ­شرکت


فعالیت های شرکت شامل ســرمایه گــذاری در ســهام، واحدهــای ســرمایه گــذاری صنــدوق هــا یــا ســایر اوراق بهــادار دارای حــق رای بـا هـدف کنتـرل شـرکت، موسسـه یـا صنـدوق سـرمایه پذیـر یـا نفـوذ قابـل ملاحظـه در آن به این توضیح که  صنـدوق سـرمایه پذیـر (اعـم از ایرانـی یـا خارجـی ) در زمینـه یـا زمینـه هـای زیـر فعالیـت کنـد: تهیـه و تولیـد انـواع مـواد و محصـولات پتروشـیمی و شـیمیایی و فـرآورده هـای فرعـی آن هـا کـه از فـرآورده هـای نفـت، مشـتقات نفتـی ، گازهـای طبیعـی، هیدروکربـن هـا و سـایر مـواد خام اعـم از آلـی و معدنـی بدسـت مـی آینـد.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

از جمله فعالیت های فرعی شرکت نیز می­توان به  سـرمایه گـذاری در مسـکوکات ، فلـزات گـران بهـا، گواهـی سـپرده بانکـی و سـپرده هـای سـرمایه گـذاری نـزد بانـک هـا و موسسـات مالـی اعتبـاری مجـاز اشاره نمود.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

عملکرد مالی شرکت


در نمودار زیر روند سود عملیاتی شرکت در بازه 5 ساله نشان داده شده است.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

وضعیت تابلوی معاملاتی در روز 18 خرداد به صورت زیر است:

نمادبازارارزش بازارقیمت پایانیسهام شناورEPSP/EP/E  گروه
فارسدوم بورس2,435,912.5 B17,379 9%82421.0918.73

این شرکت در پرتفوی خود علاوه بر شرکت­های بورسی, شرکت های غیر بورسی بزرگی همچون پتروشیمی بندر امام, بوعلی و… را دارد که در صورت ورود این شرکت ها به بورس سود خوبی را برای این شرکت خواهد ساخت.
همچنین راه اندازی پالایشگاه گازی بید بلند و روند افزایشی نرخ محصولات پتروشیمی چشم انداز مثبتی را برای این شرکت بوجود آورده است.

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)


معرفی فولاد مبارکه اصفهان


شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین شرکت فولادی کشور می­باشد که پس از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در جایگاه دوم با ارزش ترین شرکت کشور قرار گرفته است. عملیات اجرایی این شرکت در سال 1360 در زمینی به مساحت 35 کیلومتر مربع در نزدیکی شهرستان مبارکه آغاز گردید.


موضوع فعالیت


از جمله فعالیت­های این شرکت می­توان به اکتشاف, استخراج و بهره­برداری از معادن فلزی و غیر فلزی مورد نیاز فولاد و انجام فعالیت های تولیدی , بازرگانی و  همچنین مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکت­ها اشاره نمود.

فولاد مبارکه اصفهان به طور متوسط سالیانه 8 میلیون تن فولاد شامل ورق های گرم, سرد و پوشش دار تولید می­کند که حدود 20 درصد آن صادراتی می­باشد.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

عملکرد مالی شرکت


در نمودار زیر عملکرد مالی شرکت را از منظر درآمدهای عملیاتی و سود خالص در 5 سال اخیر مشاهده می­نمایید.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

وضعیت تابلوی معاملاتی در پایان روز معاملاتی 18 خرداد به صورت زیر است:

نمادبازارارزش بازارقیمت پایانیسهام شناورEPSP/EP/E  گروه
فولادبازار اول بورس2,208,921 B10,569 26%59317.8918.69

این شرکت سهامدار عمده ومعادن, فولاد هرمزگان جنوب, وتوکا و …. می­باشد که با توجه به انحصار تولید و فروش ورق گرم و طرح توسعه افزایش تولید 4 میلیون تنی و همچنین افزایش قیمت های جهانی به نظر می­رسد از وضعیت مناسبی در آینده برخوردار ­باشد.

ملی صنایع مس ایران (فملی)


معرفی شرکت


شرکت ملی صنایع مس ایران که در سال 1351 تشکیل و در سال 1361 بهره برداری شد, دربرگیرنده کلیه فعالیت­های معادن مس کشور می­باشد. این شركت طبق اساسنامه وظيفه اكتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن و فلزات داخل و خارج كشور را بر عهده دارد.

شرکت ملی مس ایران دارای معادن متعدد مس در کشور است که از معادن فعال آن می توان به معدن مس سرچشمه، معدن مس میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی اشاره کرد که خود از مهمترین معادن مس جهان به شمار می رود.


موضوع فعالیت


از جمله فعالیت های شرکت می­توان به اکتشاف, استخراج و بهره برداری از معادن مس و همچنین سرمایه گذاری در کلیه موارد مربوط به صنایع , معادن و فلزات اشاره نمود.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

محصولات صادراتی این شرکت کاتد مس, کنسانتره مس, کنسانتره فلزات گرانبها (لجن آندی) است که از طریق برگزاری مزایده با خریداران خارجی به فروش می­رسد.

فروش داخلی این شرکت عمدتا شامل کاتد مس, مفتول مسی,  کنسانتره فلزات گرانبها (لجن آندی) و انواع محصولات جانبی می­باشد که از طریق بورس کالا به فروش می­رسد.

وضعیت تابلوی معاملاتی فملی در پایان روز معاملاتی 18 خرداد به صورت زیر است:

نمادبازارارزش بازارقیمت پایانیسهام شناورEPSP/EP/E  گروه
فملیبازار اول بورس1,647,547.2 B16,248 33%100416.1818.67

احداث کارخانه اسید سولفوریک,  تجهیز معادن و احداث کارخانه های تغلیظ دره زار,  درآلو کرمان ,چاه فیروزه مس و دره زرشک و همچنین طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور از جمله مهمترین برنامه ها و طرح های توسعه شرکت می­باشد که میتواند به سودسازی شرکت کمک شایانی نماید.

پالایشگاه نفت تهران (شتران)


معرفی


این پالایشگاه در سال 1346 تاسیس و در سال 1377 در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده های نفتی و تامین خوراک صنایع پایین دستی به بهره برداری رسید و هم اکنون با دریافت نفت خام مورد نیاز خود از میدان نفتی مارون و اهواز واقع در خوزستان اقدام به تولید 250 هزار بشکه محصول در روز می­کند به طوری­که از این نظر 13 درصد سوخت کشور را تامین می­کند.


موضوع فعالیت شرکت


طبق اساسنامه فعالیت­های شرکت شامل انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایرهیدروکربورها و ساخت فرآورده­هاي نفتی از قبیل بنزین، نفت­سفید، نفت­گاز، نفت­کوره و سایر مشتقات و فرآورده­هاي جانبی و عرضه آن طبق مواد مندرج در اساسنامه می­باشد.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

محصولات شرکت شامل دو گروه فرآورده های اصلی و ویژه می­باشد که در گروه فرآورده های اصلی محصولاتی نظیر: بنزین, نفت گاز, نفت سفید,  نفت کوره, گاز مایع و سوخت های هوایی سبک و سنگین قرار دارد که به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تحویل می­گردد و فرآورده های ویژه شامل: نفتا, وکیوم باتوم, وکیوم سلاپس, لوبکات  , گوگرد و … می­باشد که از طریق بورس کالا به فروش می­رسد.


عملکرد مالی


در نمودار زیر عملکرد مالی شرکت را از منظر درآمدهای عملیاتی و سود خالص در 3 سال اخیر مشاهده می­نمایید.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

وضعیت تابلوی معاملاتی در روز 18 خرداد:

نمادبازارارزش بازارقیمت پایانیسهام شناورEPSP/EP/E  گروه
شترانبازار دوم بورس535,260 B12,1659%73216.6221.18

روند رو به رشد قیمت نفت و تغییر کرک اسپرد محصولات پالایشگاهی و همچنین مذاکره برای تغییر فرمول تعیین نرخ نفت و فرآورده های نفتی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این شرکت می­باشد.

شرکت بانک ملت (وبملت)


معرفی


شرکت بانک ملت با ارزش بازاری 105 هزار میلیارد تومان یکی از بزرگترین شرکت های خدمات مالی و بانکداری کشور است که با ۱۴۵۶ شعبه در سراسر ایران فعالیت می‌نماید.

این بانک به موجب ماده 17 لایحه قانونی اداره امور بانک­ها در سال 1358 از ادغام 10 بانک و با سرمایه اولیه 33.5 میلیارد ریال تشکیل گردید.

 این بانک در سال ۱۳۹۶ در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایرانی، منتشر شده توسط سازمان مدیریت صنعتی، رتبه نخست از بزرگترین شرکت‌ های خصوصی را به خود اختصاص داد. شرکت  به پرداخت ملت ، در بین ۱۵۰ شرکت  برتر جهان  در حوزه پرداخت  الکترونیک  در سال ۲۰۱۵ رتبه  ۲۳ و  درخاورمیانه رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

بررسی 5 سهم با بیشترین وزن در سبد سهام عدالت (20 خرداد ماه 1399)

وضعیت تابلوی معاملاتی در روز 18 خرداد:

نمادبازارارزش بازارقیمت پایانیسهام شناورEPSP/EP/E  گروه
وبملتبازار اول بورس1,059,050 B21,181 27%27257.7721.14

از جمله نکات مهم در ارتباط با این شرکت می­توان به سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی و همچنین  7 میلیارد دلار دارایی ارزی که با توجه به سود تسعیر ارز می­تواند افزایش سرمایه سنگین داشته باشد, اشاره نمود.

جمع بندی

در ارتباط با سهام عدالت ذکر این نکته ضروری می­باشد که فروش فوری و بدون فکر سهام عدالت در بورس و دریافت نقدینگی آن، می­تواند موجب محروم شدن افراد از سودآوری و افزایش قیمت سهام پرتفوی سهام عدالت شود.

بیشتر بخوانید
روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت ، فروش به کدام روش بهتر است؟

رشد شاخص کل در ابتدای سال 99 و افزایش شدید قیمت­ها در بورس اوراق بهادار ایران با وجود رکود حاکم بر اقتصاد جهانی که ناشی از بیماری کرونا بود,  سبب شد عده­ی زیادی به آینده این بازار حداقل تا پایان سال امیدوار باشند. شایان ذکر می­باشد که سهامداران سهام عدالت هم از افزایش قیمت­ها در بورس و هم از سود نقدی که شرکت­ها در پایان هر سال مالی به سهامداران پرداخت می­کنند , منتفع می­شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان در دوره 12 ماهه منتهی به خرداد ماه 1399 به ازای هر سهم 172 ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 89% کاهش یافته است؛ این تغییر عمدتاً ناشی از افت %69 جمع درآمدهای عملیاتی  بوده است.

«کرمان» با سرمایه ثبت شده 600,300 میلیون ریال طی عملکرد 12 ماهه سال مالی منتهی به 1399/03/31 مبلغ 103,534 میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

 ارزش بازار پرتفوی بورسی شرکت نسبت به ابتدای دوره 23% رشد داشته است .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با 4597 واحد کاهش رقم یک میلیون و 699 هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با 2477 واحد کاهش در رقم 427 هزار و 724 واحد ایستاد. معامله‌گران امروز یک میلیون معامله به ارزش 132 هزار و 550 میلیارد ریال انجام دادند.

پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان و بانک ملت نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گلگهر و گسترش نفت و گاز پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بازار بورس گذاشتند. همچنین بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، بانک تجارت، بانک صادرات ایران، گسترش سرمایه‌ گذاری ایران خودرو و ایران خودرو نمادهای پربیننده این بازار بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با 199 واحد صعود رقم 18 هزار و 120 واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار 942 هزار معامله به ارزش 44 هزار و 105 میلیارد ریال انجام دادند. سنگ آهن گوهرزمین، سرمایه‌ گذاری صبا تامین، پلیمر آریاساسول، بیمه پارسارگاد، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی تندگویان و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

لیست نمادهای پربیننده این بازار از بانک دی، پتروشیمی تندگویان، سهامی ذوب آهن اصفهان، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌ گذاری صبا تامین، پتروشیمی زاگرس و س‌. توسعه و عمران استان کرمان تشکیل شده بود.
223229

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این کارخانه در سال 2016 در راستای به روز رسانی تجهیزات بازیابی و فرآوری فلزات متوقف شده بود تا از فناوری های جدید برای تصفیه فلزات حاوی روی استفاده نماید. روی استحصال شده در تولید محصولات مختلف فولادی مورد استفاده قرار می گیرد و این تحول همچنین باعث ایجاد زنجیره بازیافت در شرکت AZR نیز می شود. مدیرعامل و مدیرکل AZR در بیانیه ای گفت: این شرکت در نظر دارد در سال 2020 به تولید برسد و درمورد این برنامه خوش بین است.

واحدهای ذوب از جمله واحد شهر منگزی استان یون‌نان، عملیات تعمیر و نگهداری انجام دادند که باعث کاهش 4.4 واحد درصدی میانگین نرخ بهره‌برداری این استان تا 33.6 درصد شد. میانگین نرخ بهره‌برداری در استان هونان نیز با کاهش 0.6 واحد درصدی به 45 درصد رسید؛ واحد ذوب Jinxin در این استان، برنامه‌ریزی تولید را به دلیل کمبود مواد اولیه کاهش داد. نرخ بهره‌برداری در استان هنان بدون تغییر نسبت به هفته گذشته، با میانگین 63.8 درصد ثابت بود.

جدیدترین اخبار داخلی سرب و روی

به نقل از دنیای معدن علیرضا جلالیان اظهارداشت: در فروردین ماه 99 در معدن روی ملوند خراسان جنوبی به میزان 3 هزار تن ماده معدنی تولید شد در حالیکه ظرفیت اسمی استخراج این معدن مندرج در پروانه بهره برداری 830 تن است. طی 4 ماه گذشته در انتهای سال 98 مقدار 5500 تن ماده معدنی (کانسنگ) در این مدت تولید شده، که این رقم تقریبا دو برابر ظرفیت استخراج اسمی معدن است.

طبق اظهارات مدیر مجتمع محدوده های اکتشافی خراسان جنوبی در سال جاری با برنامه ریزی های انجام شده، طرح افزایش تولید تا سقف 25 هزارتن در معدن روی ملوند طی سال 99 اجرایی خواهد شد.

محدوده های در دست اکتشاف معدن سرب وروی مهدی آباد به مرحله انتهایی رسید و این در حالیست که پیشتر فقط روی 30 درصد از این محدوده کارهای اکتشافی انجام شده بود. محسن حاجی قاسمی رییس بخش اکتشافات مجتمع سرب و روی مهدی آباد اظهار داشت با توجه به اینکه معدن مهدی آباد دومین معدن جهان از نظر میزان ذخایر روی میباشد، قبل از این فقط 30 درصد محدوده مورد مطالعات اکتشافی قرار گرفته بود و اکنون تمام 100 درصد مورد مطالعه قرار گرفته است. وی تصریح کرد طبق اولویت ها ابتدا محدوده قدیمی معدن به نام کالامین مورد اکتشاف قرار گرفت و تخمین ذخیره آن انجام شد که نتایج ارزنده ای حاصل گردید. معدن سرب و روی مهدی آباد در 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد واقع شده است که به عنوان یکی از زیرمجموعه های ایمیدرو در حال حاضر احداث کارخانه با ظرفیت تولید 800 هزارتن کنسانتره روی را در دست اجرا دارد. هم اکنون کارخانه فرآوری در فاز نخست یعنی بتن ریزی سایت قرار دارد.

این معدن یکی از قدیمی ترین معادن جهان است که در قلب کویر در مجاورت شهر تاریخی انارک و شهرستان خور و بیابانک واقع گردیده است. عارف باقری مدیر نظارت مجتمع معدن سرب نخلک در مورد عملکرد سال 98 این معدن اظهارداشت در این سال رکورد استخراج 68 هزارتن ماده معدنی کانسنگ سرب صورت پذیرفت و میزان تولید این مجتمع سال گذشته 7 هزار و 450 تن کنسانتره سرب بوده که 93 درصد اهداف طبق برنامه هدف (8 هزارتن در سال) محقق گردید.

از جمله طرح های نوسازی این معدن میتوان به اجرای طرح مکانیزاسیون بخش زیرزمینی به جهت تهویه و تردد راحت تر پرسنل، راه اندازی طرح اسپیرال در سال1400 به جهت حمل راحت تر مواد معدنی از زیر زمین به سطح با تراک های زیرزمینی، پروژه آسفالت جاده منتهی به نخلک به طول 10 کیلومتر و اجرای طرح گردشگری در مجتمع نخلک اشاره کرد که این موارد با سرمایه گذاری ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت راهبر انجام خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد  معدنی ایران، مریم صفوی مدیر طرح های اکتشافی کرمان اظهار داشت، عملیات آتش باری در معدن زیرزمینی سرب و روی کوه قلعه به منظور باطله برداری و استخراج در تاریخ 13 اردیبهشت 99 آغاز گردید. معدن سرب و روی کوه قلعه در شهرستان کوهبنان استان کرمان واقع شده است که به گفته مجری طرح های اکتشافی استان کرمان، ذخیره سرب و روی این معدن 120 هزار تن است و با اتمام عملیات اکتشافی این رقم به 300 تا 400 هزارتن افزایش خواهد یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.