دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

آزاد‌سازی قیمت‌ها در بورس کالای ایران و عبور از سیاست‌گذاری‌های دستوری، بازتر کردن دامنه نوسان در راستای جمع شدن صف‌های خرید و فروش،‌ برنامه‌ریزی درباره خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها برای بلندمدت، ایجاد چشم‌انداز منطقی سرمایه‌گذاران با هر درجه ریسک‌پذیری برای فعالیت در بازار سهام از جمله اقدامات زیربنایی برای حمایت از بازار سهام محسوب می‌شوند. اکنون سیاست‌گذار بیشتر به دنبال منابع عمومی از جمله نهاد‌های بازنشستگی، ‌بانک‌ها و نهاد‌های خصوصی در راستای حمایت مقطعی است و غالبا این روش کارساز نخواهد بود چرا‌که پیامدی جز اتلاف منابع ندارد. خروجی سیاست‌گذاری‌های متناقض و اختلافات بین وزارت اقتصاد و نفت در حوزه صندوق‌های ETF منجر به بی‌اعتمادی در بازار سرمایه شد. بنابراین بازگرداندن اعتماد با استفاده از منابع ذکر شده عملا اتلاف منابع خواهد بود. با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و چشم‌اندازی که برای نرخ دلار متصور هستیم سهام ارزنده در بازار سهام کم نیست و نماد‌‌‌های متعددی در شرایط ارزندگی قرار دارند. با وجود این‌ برخی نماد‌ها در گروه‌های مختلف بیش از ارزش ذاتی در حال معامله شدن هستند و افت قیمت در این سهم‌ها طبیعی ارزیابی می‌شود. در این میان سهامی که پیش‌تر در ارقام بالاتر از ارزش ذاتی معامله می‌شدند بعد از افت جدی یک ماه اخیر، مورد اقبال فعالان بورسی واقع شدند. این افراد غالبا دغدغه دستکاری در مکانیزم بازار را دارند. به‌عنوان مثال معامله محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا انجام شده اما به دلیل اینکه مورد پسند وزارت صمت قرار نگرفت، به سرعت معامله ابطال شد.‌ موارد متعددی در این زمینه وجود دارد. در صورتی که معامله در قیمت‌های دستوری انجام شود،‌ سود یقینا در جیب دلالانی که اقدام به خرید محصولات پتروشیمی‌ ‌و فولادی و معامله آن در بازار آزاد می‌کنند، خواهد رفت. در واقع دستکاری قیمت در بورس کالا و ابطال معاملات توسط ناظر این بازار، سودی را که باید به سهامدار تخصیص پیدا کند مستقیما به جیب دلال منتقل می‌کند. این رفتار می‌تواند به فضای بی‌اعتمادی فعلی در کلیت بازار سرمایه دامن بزند. درخواست فعالان بازار سرمایه از دولت این است که اجازه دهد مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار حاکم شود. تجربه نشان می‌دهد دولت هر زمانی که در قیمت‌گذاری سایر بازار‌ها ورود پیدا کرد با شکست مواجه شد. اکنون در بازار سرمایه نیز چیزی به غیر از شکست عاید دولت نخواهد شد و در نهایت قیمت‌ها در بازار سهام و بورس کالا مسیر واقعی خود را پیدا خواهند کرد. در حال حاضر سهام ارزنده و غیر ارزنده در حال ریزش قیمت هستند. به عبارتی در جو فعلی بازار سهام، تر و خشک با هم می‌سوزند. به عبارتی رفتار توده‌وار سهامداران که از دامنه نوسان و صف‌های فروش نشات می‌گیرد منجر به افت قیمت در تمام نماد‌‌‌های معاملاتی بازار سهام شده است. خیلی از نماد‌ها اکنون در ارقامی زیر ارزش بازار در حال معامله‌ شدن هستند. ریزش فعلی به دلیل شرایط هیجانی بازار سهام و دامنه نوسان است که به سایر نماد‌ها و گروه‌ها تسری پیدا کرد اما افت قیمت در اکثر سهم‌ها را نمی‌توان دلیلی بر تخلیه حباب دانست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

دستورالعمل‌های جدید

دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده(OCC) روز دوشنبه با انتشار نامه‌ای توضیح داد که بانک‌های ملی آمریکا و انجمن‌های پس انداز فدرال از این پس می‌توانند ذخیره‌ی مالی صادرکنندگان رمزارز پایدار در کشور را دریافت و از طرف آن‌ها نگهداری کنند.

طبق نامه‌ی تفسیری منتشر شده توسط دفتر نظارت بر ارز آمریکا، از این پس صادرکنندگان رمزارز پایدا و نگهدارندگان این نوع رمزارز می‌توانند به سپرده‌گذاری در حساب‌های ذخیره‌ای اقدام کنند.

رمزارزهای پایدار آمریکا سیستم بانکی دولتی
دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده

این آژانس دولتی تاکید کرد که بانک‌ها می‌توانند به شرط اینکه «صادر کننده‌ی رمزارز دارایی کافی برای پشتیبانی از رمزارزهای پایدار خود داشته باشند»، می‌توانند چنین اندوخته‌ای را از طرف صادرکننده دریافت و نگهداری کنند. در این نامه همچنین به برخی سوالات رایج مربوط به کاربرد فعالیت‌های بانکی مرتبط با رمزارزهای پایدار نیز پاسخ داده شده است:

همانطور که دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده تاکید کرده است، بانک‌های ملی آمریکا می‌توانند به تمام کسب و کار قانونی خدمات بانکی مجاز ارائه کنند، از جمله کسب و کارهای مرتبط با صنعت رمزارز؛ البته به شرط آنکه این کسب و کارهای بتوانند به طور موثر خطرات و ریسک‌های مربوطه را مدیریت کرده و با قوانین فعلی مطابقت و سازگاری کامل داشته باشند، از جمله قوانین مرتبط با پولشویی(قانون رازداری بانکی). Office of the Comptroller of the Currency

تعریف رمزارزهای پایدار از دید یک آژانس دولتی

در این نامه رمزارزهای پایدار اینگونه تعریف شده‌اند «نوع خاصی از رمزارز که معمولاً قیمت پایدار داشته و به واسطه‌ی دارایی‌های دیگری مانند کالا یا ارزهای فیات مثل دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. این رمزارزها برای به حداقل رساندن تاثیر نوسان قیمت در بازار رمزارزها طراحی شده‌اند».

آقای برایان بروکس(Brian Brooks)، سرپرست آژانس نظارت بر ارز با انتشار بیانیه‌ای خاطر نشان کرد که بانک‌های دارای مجوز فدرال در خاک آمریکا «هم اکنون درگیر فعالیت‌های مربوط به رمزارزهای پایدار هستند، فعالیت‌هایی که روزانه میلیاردها دلار تراکنش مالی را به ثبت می‌رسانند».

وی در ادامه توضیح داد که:

این چهارچوب مقرراتی جدید می‌تواند منجر به افزایش اطمینان نظارتی بانک‌ها به سیستم بانکداری فدرال شود، تا آن‌ها بتوانند خدمات و سرویس‌های خود را بدون هرگونه مشکل قانونی و به شکلی ایمن به مشتریان ارائه کنند. Brian Brooks

نظر یک صادرکننده‌ی رمزارز پایدار

آقای جرمی آلریر(Jeremy Allaire) مدیر ارشد شرکت سیرکل(شرکت Circle صادر کننده‌ی رمزارز پایدار USDC) در رابطه با این بیانیه‌ی دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده اعلام نموده که «دستورالعمل‌های جدید دفتر OCC نشان دهنده‌ی پیشرفت قابل توجه در زمینه‌ی رمزارزهای پایدار و همچنین ترقی دلار دیجیتال در سیستم مالی آمریکا است».

رمزارزهای پایدار آمریکا سیستم بانکی دولتی USDCoin
رمزارز پایدار USDC

به گفته‌ی آقای آلریر، با این دستورالعمل جدید که باعث افزایش چشم‌گیر سطح شفافیت فعالیت‌های بانکی مرتبط با رمزارزهای پایدار می‌شود، شرکت‌های فعال حوزه‌ی فناوری مالی و بانک‌های آمریکا می‌توانند در راستای ایجاد نوآوری با اطمینان خاطر بیشتری قدم بردارند، ضمن اینکه اطمینان حاصل می‌شود که مدیریت ریسک مورد انتظار از سیستم بانکداری آمریکا را به نحو احسن در این دوره‌ی ظهور و گسترش پول‌ اینترنتی اعمال کرد.

شایان ذکر است که چندی قبل دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده به بانک‌های فدرال آمریکا اجازه داده بود تا فرایند ذخیره‌سازی و نگهداری دارایی‌های رمزارز را هم به لیست خدمات خود اضافه کنند.

نظر شما در رابطه با دستورالعمل جدید دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده و امکان پذیرش و نگهداری ارز مورد نیاز جهت صدور رمزارزهای پایدار چیست؟ آیا دولت آمریکا به دنبال تطابق بیشتر با صنعت رمزارزها جهت توسعه‌ی یک رمزارز پایدار بانکی و عرضه‌ی آن به عنوان «دلار دیجیتال» می‌باشد؟ دیدگاه خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا در خصوص ماجرای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در سال های اخیر ما شاهده عرضه خودرو اعم از سراتو در بازار بودیم بعد از آن به منظور حمایت از این امر اوراق تامین مالی هم منتشر شد به طوری که این شرکت توانست از این راه حدود 500 میلیارد تومان تامین مالی انجام دهد.

وی افزود: نمایندگان مجلس در کمیسیون مجلس طرحی را به منظور حضور خودرو در بورس کالا ارائه دادند. در قالب این طرح قرار است خودرو های داخلی یا خارجی که در تیراژ بالایی تولید می شوند در بستر بورس کالا مورد معامله قرار گیرند.

مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا تصریح کرد: فرمول قیمت گذاری خودرو در بورس قرار است توسط شورای رقابت طرح شود و بعد از خودرو  بر اساس آن در بورس مورد معامله قرار گیرد.

فلاح تاکید کرد: بعد از قرارگیری قیمت در تابلو بورس کالا معامله گران به رقابت خواهند پرداخت و در انتها مطابق ابلاغیه مجلس قرار است تفاوت قیمتی که در تابلو کشف می شود با قیمت پایه محاسبه شود و بعد از آن اختلاف بدست آمده حاصل از آن  بین سه گروه اعم از سامانه حمل و نقل عمومی، تولیدکنندگان خودرو و تولید کنندگانی که بتوانند تولید خود را افزایش دهند، تقسیم خواهد شد.

وی در خصوص نحوه عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: طبق طرحی که در مجلس مطرح شده قرار بر اینکه خود خودرو در تابلو بورس کالا معامله شود اما ما به مرکز مطالعات مجلس در قالب یک طرح پیشنهاد دادیم که قطعات خودرو هم می توانند در این معاملات مورد معامله قرار گیرند.
مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا در پاسخ به این سوال که شرایط حضور افراد برای مشارکت در این معامله به چه نحوی است؟ گفت: نخست تمام افرادی که در این معامله حضور دارند باید گواهی نامه داشته باشند و دوم معامله گرن فقط یکبار از یک مدل می توانند در طول سال  خریداری کنند.

فلاح در خصوص اینکه آیا حضور خودرو در بورس کالا میزان  عرضه و تقاضا متعادل شود یا خیر؟ تصریح کرد: پیش بینی که در این طرح صورت گرفته قرار است تمام معاملات خودرو از این پس در بورس کالا مورد معامله شوند اما نکته ای که در این بخش باید به آن اشاره کرد قرار بر این است که حتی پلاک گذاری نیز بر حسب معاملات در بورس کالا صورت گیرد در نتیجه مجموع این اقدامات سبب می شود که تمام عرضه و تقاضا در مجموع روی تابلو بورس کالا قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بورس کالا در خصوص زمان تحویل خودرو توسط شرکت خودرو ساز به مشتری نیز قانونی در نظر گرفته است یا خیر؟ تاکید کرد: بورس کالا به شدت در این خصوص حساسیت به خرج خواهد داد، به گونه که اگر زمان تحویل خودرو به مشتری طول کشد قطع به یقین با آنها برخورد  و خسارت های وارده به مشتری از خودرو ساز اخذ خواهد شد.

مدیر مطالعات بورس کالا در این خصوص که عرضه خودرو در بورس کالا تا چه حد می تواند مانع از فعالیت دلالان خودرو در بازار شود؟ اظهار کرد: هم اکنون از آنجایی که میزان عرضه و تقاضا یکسان نیست عاملی شده تا قیمت های معین نتواند بازار را تسویه کنند به همین دلیل در این قیمت ها با افزایش تقاضا از نوع کاذب مواجه شدیم.

فلاح  افزود:  تقاضای کاذب در بازار خودرو  از نوع رانت است و این مسئله سبب شده  تا سفته بازان به بازار خودرو هجوم آوردند، به گونه ای  که میزان تقاضا نسبت به عرضه در بازار افزایش یافته و بازار دو قیمتی شود، اما اگر این معاملات خودرو به داخل بورس کالا بیاید قطع به یقین ما نمی گذاریم که چنین اتفاقی در بازار خودرو رخ دهد.

فلاح در پاسخ به این سوال که آیا عرضه خودرو در بورس کالا به شفاف شدن قیمت سهام در بورس کمک خواهد کرد یا خیر؟ اظهار کرد: از آنجایی که اگر معاملات خودرو روی تابلو بیایند مشخص می کنند که این شرکت امسال چه قدر بازدهی داشته و می تواند تا حدودی به قیمت های کشف شده در بورس کمک کند  و از طرف دیگر معاملات در بازار بورس با شفافیت مالی بیشتری مواجه خواهند شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور روز سه شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، هدایت و مدیریت نقدینگی را به عنوان اولویت اول اقتصاد کشور مورد تاکید قرار داد و گفت: همه بخش های دولت از تمامی روش ها و ظرفیت ها در این موضوع برای کنترل تورم و هدایت منابع به سمت تولید استفاده کنند.

رئیس جمهور به موضوع تامین ارز برای کالاهای ضروری و معیشتی مردم و مواد اولیه کارخانجات، در راستای استمرار جریان تولید اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در جهت تحقق اهداف صادراتی و بازگشت ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد کشور، همکاری نزدیک تر با همسایگان و بازارهای هدف صادراتی، در راستای تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر روحانی همچنین ایجاد توازن در بودجه، بدون خلق نقدینگی و پولی کردن کسری را یکی از سیاست های مهم دولت برشمرد و با اشاره به هدف دشمنان برای بر هم زدن توازن بودجه از طریق فشار حداکثری و کاهش درآمدهای نفتی تاکید کرد: با تدابیر اتخاذ شده، خصوصا فروش اوراق خزانه به عنوان یک روش منطقی و مقبول در اقتصادهای جهان اجازه ندادیم کسری بودجه باعث افزایش نقدینگی و تورم بر جامعه در سال جاری شود.

در این جلسه همچنین گزارش وزارت صمت در خصوص تولید فولاد در کشور ارائه و مقرر شد بر اساس تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی، کلیه محصولات تولیدکنندگان در بورس کالا عرضه و فولاد مورد نیاز کارخانجات بزرگ نظیر خودروسازان به قیمت بورس کالا تامین شود. در عین حال وزارت صمت موظف شد با هماهنگی سایر دستگاه های مرتبط در دولت زنجیره تولید، توزیع و قیمت فولاد را مدیریت کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در حالی که قیمت هر کیلوگرم شکر در مرداد 98 حدود 51858 ریال بوده قیمت هر کیلوگرم از این کالای اساسی در مرداد 99 به 87680 ریال افزایش یافته است. 

براین اساس قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در مرداد ماه امسال نسبت به مرداد ماه سال گذشته بیش از 69 درصد افزایش یافته است. 

همچنین قیمت این کالا در مرداد 99 نسبت به تیر 99 به میزان 5.6 درصد افزایش یافته و از 83031 ریال در تیرماه 99 به 87680 ریال در مرداد 99 افزایش یافته است. 

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز از 143247 ریال مرداد ماه 98 با 23.4 درصد افزایش به 176709 ریال در مرداد ماه 99 افزایش یافته است. 

گفتنی است قیمت این کالا در مرداد 99 نسبت به تیرماه 99 نیز 5.3 درصد افزایش یافته است. 

همچنین قیمت برنج پاکستانی باسماتی درجه یک در مرداد 99 نسبت به مرداد 98 با 95.8 درصد افزایش از هر کیلوگرم 106177 به هر کیلوگرم 207856 رسیده است. 

قیمت برنج تایلندی نیز 39.2 درصد و برنج داخلی هاشمی درجه یک 15.7 درصد افزایش قیمت داشته است. 

قیمت هر بسته شکر سفید 900 گرمی نیز در مرداد 99 نسبت به مرداد 98 به میزان 55.8 درصد افزایش قیمت داشته است. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 13 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 581 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 3 هزار واحدی به عدد 412 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 10 میلیارد سهم طی 1.2 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 11817 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 0.8 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با خرید حقوقی ها در شرکت های با ارزش بازار بالا کار خود را آغاز نمود. نمادهایی همچون وبملت، فولاد، فملی، شپنا، خودرو و خساپا با حمایت و خرید سهامدار حقوقی منجر به برداشت شدن صف های فروش شد. نماد بانک ملت در معاملات امروز از صف فروش به صف خرید رسید.

در بازار امروز 706 میلیارد تومان اوراق مرابحه عام دولت به فروش رسید. ارزش خالص معاملات بورس 10567 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 910 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.581.191412.876261.387
میزان تغییر شاخص کل (درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن (درصد)درصد رشد سود خالص
0.8-0.7-
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
10118175.927.159
P/EP/SP/B
24.956.310.2

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
فولاد4468550191301.819900
فملی2548351327601-33440
وبملت1428782254804.95760
شپنا2697821290404.9-28950

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 1 مهر ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 1 مهر ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 1 مهر ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 1 مهر ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. حسابرس افزایش سرمایه 77 درصدی شرکت صنایع غذایی مینو شرق(غمینو) از محل وآورده نقدی، سود انبشآآورده نقدی، سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی  و بهبود وضعیت مالکانه تایید کرد.
 2. شرکت رینگ سازی مشهد(خرینگ) از تسویه بدهی صندوق ذخیره ارزی خبر داد.
 3. شرکت کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی(کرازی) از خرید سهام خزانه خبر داد.
 4. شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی(غشاذر) از مزایده فروش اموال و دارایی مازاد در تاریخ 31 شهریور ماه خبر داد.
 5. شرکت داده پردازی ایران(مداران) از برنده شدن در مناقصه فروش، نصب و راه اندازی، آموزش و گارانتی تجهیزات رده بزرگ خبر داد.
 6. حسابرس افزایش سرمایه 3355 درصدی شرکت تولیدی ایران تایر(پتایر) از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور بهبود ساختار مالی تایید کرد.
 7. شرکت داروسازی دانا(دانا) از افزایش سرمایه 200 درصدی از محل سود انباشته به منظور اجرای طرح های توسعه ای خبر داد.
 8. شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان(غشان) از افزایش نرخ فروش کره (برای هر بسته 100 گرمی 800 تومان) خبر داد.
 9. شرکت سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران(وصنا) از مزایده فروش ملک 603 متری در تاریخ 1 مهر ماه خبر داد.
 10. شرکت دارویی ره آورد تامین(درهآورد) از افزایش سرمایه 25 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اجرای پروژه RT.FILM خبر داد.
 11. شرکت بیسکویت گرجی(غگرجی) در مجمع عمومی عادی سالانه از 198 تومان سود ساخته شده 40 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 12. معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از آغاز معاملات کشمش در بورس کالا در قالب ابزار گواهی سپرده کالایی از روز شنبه ۵ مهر ماه سال جاری خبر داد.
 13. شرکت های سرمایه گذاری استان لرستان و مازندران در بورس تهران درج شدند.
 14. در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.
 15. شرکت حمل و نقل ریلی رجا برای ورود به بازار سرمایه، پذیرش خود را در شرکت فرابورس در روز دوشنبه ۳۱ شهریور به ثبت رساند.
 16. بخشنامه الزام شرکت ها به بازارگردانی به مدیران شرکت های پذیرفته شده در فرابورس ابلاغ شد.
 17. محمودزاده گفت: همزمان با پایان مرحله اول ارسال پیامک به مالکان خانه‌های خالی، فهرست این خانه‌ها به سازمان امور مالیاتی ارسال شد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش مهم ترین اخبار مرتبط با حوزه صندوق های سرمایه گذاری در شش ماهه اول سال 99 را گردآوری کرده‌ایم.

صندوق های ETF دولتی

بی شک پر سر و صدا ترین  و مهمترین خبر در حوزه صندوق های سرمایه گذاری، مربوط به صندوق های ETF دولتی در بازار بورس است. در نیمه نخست سال 99 دولت تصمیم گرفت تا در قالب صندوق های سهامی برخی از سهام خود در شرکت های بورسی را به مردم عرضه کند.

در همین راستا صندوق واسطه گری مالی یکم معروف به “دارا یکم” و صندوق پالایشی یکم معروف به “پالایش”، در بازار بورس عرضه شدند و پذیره نویسی آنها انجام شد. گفته می شود سومین صندوق ETF دولتی نیز به بازار خواهد آمد.

صندوق دارا یکم مربوط به سهام شرکت های بانکی و بیمه ای بود و صندوق پالایشی یکم سهام شرکت های پالایشی را پوشش می داد. احتمالا صندوق سوم مربوط به سهام شرکت های فلزی و خودرویی خواهد بود.

دو صندوق “دارا یکم” و “پالایشی یکم” حدودا به فاصله سه ماه از هم عرضه شدند. صندوق “دارا یکم” با سقف مشارکت 2 میلیون تومان و “پالایشی یکم” با سقف مشارکت 5 میلیون تومانی به بازار سرمایه آمدند.

صندوق های جدید سال 99

در شش ماه اخیر صندوق های جدید به بازار سرمایه معرفی شدند. سرعت عرضه و آغاز به کار صندوق های سرمایه گذاری جدید در بازار سرمایه در نیمه نخست سال99 نسبت به گذشته به طرز چشمگیری افزایش داشته است. اقبال عمومی به بازار سرمایه و حجم نقدینگی سرازیر شده به آن را می توان مهمترین دلیل ارتقای ابزارهای نوین مالی دانست.

8 صندوق سرمایه گذاری تازه وارد به بازار سرمایه کشور را در جدول زیر می‌بینید:

ردیفنام صندوقنوع صندوقنماد صندوق
1ارزش آفرین بیدارسهامی ETFارزش
2واسطه گری مالی یکمسهامی ETFدارا یکم
3پالایشی یکمسهامی ETFپالایش
4مدیریت ثروتسهامی ETFمدیر
5اعتماد داریکدرآمد ثابت ETFداریک
6فیروزهجسورانه ETFونچر
7الماس کوروشدرآمد ثابت( مبتنی بر صدور و ابطال واحد)
8اندوخته آمیتیسدرآمد ثابت( مبتنی بر صدور و ابطال واحد)

روی خط خبر

در این بخش به صورت کوتاه و خلاصه، مهمترین اخبار مربوط به صندوق های سرمایه گذاری در شش ماه نخست سال 99 را بررسی می کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در مقاله قبل با قراردادهای آتی آشنا شدیم و گفتیم قرارداد آتی، توافق نامه ای است مبنی بر خرید یا فروش دارایی در زمان معین در آینده و با قیمتی مشخص. از دیگر ابزارهای مشتقه می‌توان به قراردادهای پیمان آتی (Forward Contract) اشاره کرد. قرارداد آتی و پیمان آتی اصولا ماهیت یکسانی دارد، و از لحاظ قیمت و زمان تحویل کالا مشابهند.

فرق قرارداد آتی و پیمان آتی

لذا می توان گفت قرارداد آتی نوع استاندارد شده پیمان آتی است و ریسک آن از پیمان آتی کمتر می باشد.


انواع پیمان آتی

انواع پیمان آتی در ایران عبارتند از:

پیمان آتی نرخ ارز

مورد معامله، در پیمان های آتی اغلب ارزهای خارجی هستند، بیشتر بانک ‌های بزرگ در اتاق مبادلات ارزهای خارجی، میز مخصوصی با عنوان میز پیمان آتی تدارک دیده اند، که مختص معاملات پیمان ‌های آتی است. بازار ارزهای خارجی نیز مانند بازار کالا و سایر بازارها با تغییرات قیمت مواجه است. این تغییرات برای فعالان این بازار، ریسک نرخ ارز را به وجود می‌آورد که به وسیله پیمان آتی نرخ ارز قابل پوشش است بازار پیمان آتی نرخ ارز یکی از بازارهای نظام یافته بازار پیمان های آتی است که افراد مختلف برای پوشش ریسک نرخ ارز به آن مراجعه می کنند. میز پیمان آتی معمولا نرخ‌ های پیمان آتی ارز را برای سررسیدهای مختلف تعیین می کند و بر آن اساس معامله گران دست به مبادلات می‌زنند.

فرض کنید شرکتی برای وارد کردن مواد اولیه در شهریور به 1 میلیون دلار نیاز داشته باشد. این شرکت می تواند در تاریخ فعلی (فروردین) دلار مورد نیاز خود را خریداری و تا شهریور نگهداری کند. اما این کار باعث راکدماندن نقدینگی می شود و شرکت با هزینه فرصت مواجه می شود. این شرکت می تواند وارد پیمان آتی نرخ ارز شود.؛ فرض کنید در بازار نقدی نرخ هر دلار برابر با 15000 تومان و در بازار پیمان آتی، نرخ ارز در شهریور معادل 17000 تومان باشد. لذا اگر این شرکت وارد موقعیت خرید پیمان آتی شود، ریسک نرخ ارز را برای خود پوشش داده و اگر در شهریور قیمت دلار 20000 تومان باشد به ازای هر دلار 3000 تومان سود کرده اما اگر قیمت دلار 16000 تومان باشد، شرکت معادل 1000 تومان به ازای هر دلار به طرف مقابل پرداخت می کند و ارز مورد نیاز خود را از بازار تهیه خواهد کرد.

انواع پیمان آتی

پیمان آتی نرخ سود

پیمان آتی نرخ سوداز پیمان آتی در آتی مشتق شده است. این پیمان بین بانک های بزرگ رایج است و بر اساس آن یک بانک موافقت می کند در بانک دیگری سرمایه گذاری کند. در هنگام سپرده گذاری، مقدار وجوهی که سپرده گذاری خواهد شد و نرخ سود آن ها، همگی در توافق نامه ذکر می گردند.

پیمان آتی روی اوراق بهادار

بازار اوراق بهادار توانسته است پیمان‌های آتی فراوانی را مورد معامله قرار دهد. خصوصا در آمریکا، اوراق  بهادار دولتی دارای بازار پیمان آتی نظام یافته است. بسیاری از بنگاه ‌های معامله‌گر، اوراق قرضه دولتی و اوراق قرضه شرکتی را معامله می کنند. بنگاه‌ های کارگزاری نیز در این بازار به گونه‌ ای فعال حضور دارند و با استفاده از سیستم‌های الکترونیکی خریداران و فروشندگان را گرد هم آورده، به یکدیگر معرفی می کنند، و معاملات نقدی و پیمان‌ های آتی زیادی را روی اوراق بهادار دولتی به انجام می‌رسانند. سهام و اوراق قرضه دو نوع اصلی دارایی های پایه پیمان‌ ها را تشکیل می دهند.

پیمان آتی روی کالاها

این نوع پیمان ها نیز به منظور پوشش ریسک و یا سفته بازی مورد استفاده قرار می گیرند و روی کالاهایی از جمله محصولات کشاورزی، صنعتی، مواد اولیه، طلا و … بسته می شوند.


معایب پیمان آتی

با توجه به اینکه بازار پیمان آتی بازاری با استانداردهای بالا نمی باشد، در مقایسه با قرارداد آتی معایبی به شرح زیر دارند:

با توجه به این که در پیمان های آتی دوطرف قرارداد بطور مستقیم با هم قرارداد بسته اند، امکان تسویه قرارداد و یا انتقال آن به شخصی دیگر کم است، لذا طرفین دچار ریسک نقدینگی خواهند بود. اما در قرارداد آتی بدلیل وجود اتاق پایاپای، طرفین قرارداد می توانند قبل از سررسید موقعیت خود را ببندند.

اگر در بورس اوراق بهادار فعالیت داشته باشید، احتمالا نام بازار بورس کالا هم به گوش شما خورده است و حتما این سوال برای شما به وجود آمده که منظور از بورس کالا چیست و در بورس کالا چه چیزهایی معامله می‌شود؟ اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با این بازار کمتر شناخته شده دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

بورس کالا چیست؟

بازار سنتی کالا نقاط منفی مختلفی دارد از قبیل عدم وجود کنترل صحیح و دقیق معاملات و همچنین نوسانات قیمت. به عبارتی مکان و مکانیزم مشخصی برای خریداران و فروشندگان کالا فراهم نیست که این باعث می‎شود قیمت کالا به تعادل نرسد و نوساناتی را تجربه کند. بعلاوه، آن طور که باید کالاها از نظر کیفیت و دیگر معیارها کنترل نمی‎شود. مثلا فرض کنید که می‎خواهید مقدار زیادی زعفران خریداری کنید، و با قیمت‎های مختلفی از فروشنده‎های مختلف مواجه می‎شوید که حتی آشنایی با کیفیت و اصالت محصول هم ندارید. بالاخره مجبورید که به یک فروشنده و محصولش با سردرگمی اعتماد کنید. اینجاست که نیاز به سیستم نظام‎مند به‎نام بورس کالا حس می‎شود.

مشابه با بورس سهام، بورس کالا بازاری است منسجم و سازمان یافته است که در آن یک سری کالای معین طبق اصول و قوانین مشخص، از طریق کارگزاران، میان عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان مبادله می شود. نکته حائز اهمیت این است که در بورس کالا معمولا کالاهای خام و فرآوری نشده مانند زعفران، پنبه، فلزات و… معامله می‎شوند.

مزایای سرمایه گذاری در بورس کالا کدامند؟

بطور خلاصه مزایا و کارکردهای بورس کالای ایران را می توان موارد زیر دانست؛

بازار بورس کالا در ایران

دلایل پیدایش بازار بورس کالا

با بررسی روند حضور و پیشرفت بورس‎های کالا در جهان پی می‎بریم که این بازارها از قرن 19 به بعد ایجاد شده است تا محدودیت ها و مشکلات و موانع موجود در بازار سنتی کالا را به حداقل برساند. به عبارت دیگر، نارسایی های بازار سنتی در نوسانات و عدم شفافیت قیمت و همچنین نبود تضمین های لازم برای معامله گران مهمترین دلایل پیدایش بورس کالا در جهان بوده است. بدین ترتیب سالهاست که تعداد زیادی بورس کالا در سراسر جهان دایر است که نمونه‎هایی از قدیمی ترین آنها عبارتند از:

تاریخچه بازار بورس کالا در ایران

پیدایش بورس کالا در ایران به 16 سال قبل برمی‎گردد. در راستای تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه، که مطابق با آنها شورای عالی بورس موظف به راه‌اندازی و گسترش بورس‌های کالایی در ایران شناخته شده بود، بورس فلزات به عنوان نخستین بورس کالا در ایران، در شهریور ۱۳۸۲ و بورس کالای کشاورزی در شهریور ۱۳۸۳ آغاز به فعالیت نمودند.

طبق قانون بازار اوراق بهادار ایران و با تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران در آذر 1385 که شامل بورس فلزات و بورس کالای کشاورزی بود تشکیل شد و پس از پذیره نویسی و برگزاری مجمع عمومی، فعالیت خود را تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرد.

در حال حاضر بورس کالای ایران در حوزه های ذیل فعالیت می کند:

شرکت پتروشیمی غدیر جز شرکت­های فرعی شرکت سرمایه­ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین است و واحد نهایی گروه شرکت سرمایه­گذاری تامین اجتماعی می­باشد. این شرکت در کنار پتروشیمی­های بندر امام، اروند و آبادان، تامین کننده PVC با ظرفیت تولید سالانه 120 هزارتن می­باشد. سهم اسمی تولید حدود 16 درصد کل تولیدات داخل و سهم عملیاتی این شرکت از بازار 18 درصد است.

محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی غدیر PCV-65 ، PVC-off و VCM است و 50% از محصولات تولیدی به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، هندوستان، آفریقا، حوزه CIS، ترکیه و اروپای شرقی صادر می­شود.

صورت ­های مالی سال 98

کل دارایی­های شرکت نسبت به سال قبل با افزایش تقریبا 40% همراه بوده ­است. علت اصلی این افزایش، رشد چشمگیر موجودی نقد حاصل از درآمد فروش ­های صادراتی است. بدهی­ های شرکت 22% رشد­ و دربخش حقوق صاحبان سهام، سود انباشته شرکت 122% نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

نکته قابل توجه این است که دارایی­های جاری 73% درصد از کل دارایی­های شرکت را شامل شده­اند و در بین اقلام دارایی جاری، بیشترین رقم متعلق به موجودی وجه نقد و کالای ساخته شده است. بررسی­های بیشتر نشان می­دهد افزایش موجودی نقد از محل افزایش مبلغ فروش بوده­ و مقدار فروش نسبت به سال قبل تنها 4% درصد رشد داشته ­است.

بخش اصلی و مهم درآمدهای شرکت از محل فعالیت­های عملیاتی است. فروش داخلی محصولات در بورس کالا و براساس نرخ پایه بورس و فروش خارجی بر مبنای نرخ­های جهانی انجام می­شود. بخش اصلی بهای تمام ­شده عملیاتی مربوط به مواد مستقیم است و تامین­کنندگان مواد اولیه جهت تولید محصولات، شرکت­های پتروشیمی­کاویان، پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی اروند و پتروشیمی آبادان هستند در نتیجه مواد اولیه مورد نیاز شرکت در داخل کشور تامین می­شود. این شرکت در سال 98 موفق به افزایش ظرفیت تولید عملی نسبت به سال قبل شده و معادل 96% از ظرفیت اسمی خود تولید داشته­ است.

بررسی صورت سود و زیان نشان می­دهد فروش شرکت با رشد 58% همراه بوده­ و از طرفی سود هر سهم 106% نسبت به سال قبل افزایش داشته است؛ بنابراین برمبنای صورت­های مالی سال 98 ، اهرم مرکب این شرکت معادل 1.82 است. یعنی هر یک درصد تغییر در فروش باعث 1.82 درصد تغییر در سود هر سهم می­شود. به بیان ساده­ تر هر یک ریال افزایش فروش، 1.82 ریال سود برای هر سهم ایجاد می­کند و بالعکس. بنابراین توانایی سودسازی شرکت پتروشیمی غدیر وابستگی بالایی به میزان فروش شرکت دارد.

گزارش­ فروش ماهانه از ابتدای سال 99  تا پایان هر ماه، مدت زمان مشابه در سال قبل و درصد تغییرات در جدول زیر ارائه شده­است. همان­­طور که معلوم است فروش شرکت پتروشیمی غدیر از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل  با 81% رشد همراه بوده است.

گزارش فروش تجمعیسال 99سال 98درصد تغییرات
فروردین۵۹۳,۶۲۹۲۸۳,۸۴۲109%
اردیبهشت۱,۵۳۳,۲۵۱۱,۰۷۳,۲۱۵43%
خرداد۲,۷۳۵,۳۲۴۱,۷۰۳,۳۸۳60%
تیر۴,۳۸۴,۵۴۱۲,۲۷۳,۱۰۱93%
مرداد۵,۴۵۲,۵۲۷۳,۰۱۰,۳۴۰81%

جمع ­بندی

با در نظر داشتن این موضوع که فروش داخلی شرکت در بورس کالا و فروش صادراتی شرکت از طریق عرضه ارز حاصل در سامانه نیما صورت می­گیرد، می­توان گفت تغییرات میزان فروش شرکت وابستگی شدیدی به نوسانات نرخ ارز دارد. درصورتی که فروش شرکت در نیمه دوم سال نیز روندی مشابه نیمه اول داشته­ باشد و با توجه به درجه اهرم مرکب آن، سود سال 99 حداقل دو برابر سال 98 خواهد بود.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.