دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

در این مطلب نگاهی به عملکرد صندوق سپهر کاریزما (نماد بورسی: کاریس) خواهیم داشت و قیمت آن را از منظر تکنیکالی مورد بررسی قرار می دهیم.

نمودار تکنیکی کاریس در بازه زمانی روزانه و در شش ماه اخیر نشان میدهد که کانال صعودی با شیب مناسبی در این صندوق در حال جریان است. در ریزش سنگین بازار بورس در هفته های گذشته یکی از رکوردهای افت ارزش قیمت واحد در صندوق سپهر کاریزما به ثبت رسید. قیمت معاملاتی این صندوق از محدوده 24500 تومان تا نزدیکی 18000 تومان افت کرد که طی آن 22 درصد افت رخ داد.

در حال حاضر قیمت در حالت رنج یا خنثی قرار دارد و در مستطیلی بین قیمت های 21000 و 24500 تومان در حال نوسان است. بنابراین تا زمانی که قیمت از این ناحیه خارج نشود نمی توان برای آینده حرکت قیمت نظری داد. با اینحال می توانیم سناریوهای محتمل را بررسی کنیم.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورتی که قیمت کف محدوده رنج را بشکند و به سمت پایین حرکت کند انتظار داریم تا محدوده 18000 تومان نقش حمایت قوی را ایفا کند. این محدوده حمایتی درصد 50 فیبوناچی اصلاحی نیز می باشد.

در حالت صعودی با شکست سقف محدوده رنج انتظار داریم بعد از تثبیت قیمت در بالای 24500 تومان، هدف میان مدت در نزدیکی 31000 تومان قرار داشته باشد. مقاومت قیمت در حوالی 31000 تومان درصد مهم فیبوناچی گسترش یافته می باشد و علاوه بر این، نزدیک به سقف کانال صعودی نیز هست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوقهای سرمایه‌گذاری سهامی با سرمایه گذاری دارایی ها در سهام پذیرفته شده در بورس از قدرت سودآوری بالایی برخوردارند. از این رو برای سرمایه گذارانی که به بازار سهام علاقه مندند اما تخصص و زمان کافی برای رصد بازار بورس را ندارند؛ جایگزینی مناسب به شمار می آیند.

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری بسیار پایین تر است و این امر امکان خرید تعداد واحدهای سرمایه گذاری بیشتری را فراهم می کند.

استفاده از این صندوق‌های ETF به دلیل قابل معامله بودن، نقدشوندگی بالا، ریسک پایین، نیاز به اختصاص زمان کم و معافیت‌های مالیاتی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌‌‌گذاری در صندوق‌‌‌های قابل معامله ۱۰,۰۰۰ ریال است و NAV آنها هر ۲ دقیقه یکبار محاسبه می‌گردد.

دوره فعالیت این صندوق‌ها به‌صورت نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. البته حداقل مبلغ برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صد هزار تومان تعیین شده است که این رقم شامل صندوق‌های ETF نیز می‌شود. بازخرید واحدهای این نوع صندوق‌ها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان‌پذیر بوده و دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر یک روزکاری است.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله سپهر کاریزما که با نماد “کاریس” در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس معامله می‌شود؛ از انواع صندوق قابل معامله در سهام است که از ابتدای تاسیس خود در سال ۱۳۹۳ تاکنون 303 درصد سود نصیب سهامداران خود کرده است.

صندوق سرمایه‌گذاری سپهر کاریزما در تاریخ 1392/07/15 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11183 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

معرفی مدیر صندوق

مدیر صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما “شركت سبدگردان كاريزما” می باشد.

شرکت سبدگردان کاریزما پنج صندوق سرمایه گذاری مختلف را تحت مدیریت خود دارد.

دو صندوق نیکوکاری شامل: صندوق کشتی ورزش ملی ایران ، صندوق دانشگاه تهران

دو صندوق سهامی شامل: صندوق سپهر کاریزما ، صندوق مشترک کاریزما

یک صندوق با درآمد ثابت کاریزما

صندوق سپهر کاریزما به‌دلیل برخورداری از رکن بازارگردانی از نقدشوندگی بسیار بالایی برخوردار است.

“شركت تامين سرمايه سپهر”، بازارگردان این صندوق است.

ارکان صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما نام رکن
مدیر صندوق سبدگردان كاريزما
بازارگردان صندوق شركت تامين سرمايه سپهر
متولی صندوق شركت مشاور سرمايه‌گذاري نيكي‌گستر
مدیر ثبت سبدگردان كاريزما
مدیران سرمایه‌گذاری سهيل پورصادقي حقيقت، محمدمهدي ناسوتي‌فرد، حسين صفري
حسابرس موسسه حسابرسي آزمون‌پرداز ايران‌مشهود

ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما

کل خالص ارزش دارائی های صندوق “کاریس” 1.413.876.985.925 ریال است و تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران 34.504.985 است.

خالص ارزش دارایی

بازدهی صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما

بازدهی صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما از فروردین 97 تا امروز طبق نمودار زیر صعودی بوده است و بازدهی برابر با 276% را به ثبت رسانده است.

سپهر کاریزما

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما

94.6% از ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما شامل سهام است. 1.5% سپرده بانکی، 1.5%اوراق مشارکت و مابقی سایر دارایی های صندوق است.

دارایی کاریزما

برترین صنایع موجود در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما

سه صنعتی که میزان بالاتری از سایر صنایع در سبد سهام صندوق سرمایه گذاری سپهر کاریزما را از آن خود کرده اند عبارت اند از:

بانک ها و موسسات اعتباری 17.92% ، شرکت های چند رشته ای صنعتی 13.46% ، فلزات اساسی 10.13%

برترین صنایع موجود

بتا صندوق سرمايه‌گذاري سپهر کاریزما

ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده است.

ضریب بتا معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود.

در صندوق سرمايه‌گذاري سپهر کاریزما بتا صندوق برابر با 0.93 محاسبه شده است.

گفتنی ست اگر بتای صندوق‌سرمایه‌گذاری کوچک‌تر از یک باشد، هنگام کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی‌های آن کمتر از بازار کاهش می‌یابد. در این حالت ریسک صندوق‌سرمایه‌گذاری در مقابل ریسک بازار پایین‌تر است.

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمايه‌گذاري سپهر کاریزما

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صندوق سرمايه‌گذاري قابل‌معامله سپهر کاریزما می‌توانند از طریق سه روش زیر در این صندوق سرمایه‌گذاری نمایند:

  1. مراجعه به کلیه شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه و ارائه درخواست خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری سپهر کاریزما؛
  2. مراجعه به وبسایت صندوق سرمايه‌گذاري قابل‌معامله سپهر کاریزما به آدرس  scetf.ir  و کلیک بر روی آیکن «ورود سرمایه‌گذاران» و انجام ثبت‌نام جهت دریافت نام کاربری و رمز عبور؛
  3. سرمایه‌گذاری به صورت آنلاین با دارا بودن کد بورسی و اخذ نام کاربری و کلمه عبور جهت دسترسی آنلاین به سامانه معاملات برخط و ارائه درخواست خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.