دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

پروژه‌ی رمزارزی اتریوم پس از راه‌اندازی ویژگی‌های جدیدی را به صنعت رمزارزها پیشنهاد کرده است. در حقیقت امکان ایجاد قرارداد‌های هوشمند، راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی(dApps) و سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) در زمان راه‌اندازی بیت کوین وجود نداشته است. با این وجود، همزمان با بلوغ این پروژه‌ی رمزارزی نقاط ضعف و موانع گسترش آن نیز مشخص شده است و توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند با اعمال بروزرسانی اتریوم ۲ موانع را پشت سر بگذارند. در همین زمان دیگر پروژه‌های رمزارزی با بهره‌گیری از تجارب اتریوم و ارائه‌ی راه‌کارها و ویژگی‌های مختلف نیز تلاش می‌کنند تا جایگاه اتریوم را تسخیر کنند. در این مقاله با مهم‌ترین رقبای اتریوم آشنا خواهیم شد.

رقابت اتریوم و دیگر آلت کوین‌ها

خبرهای منتشر شده از فرآیند توسعه‌ی اتریوم نشان می‌دهند که به زمان راه‌اندازی اتریوم ۲ بسیار نزیک شده‌ایم. در حقیقت، فعالیت توسعه‌دهندگان باوجود راه‌اندازی متزلزل شبکه‌ی آزمایشی مدالا توسعه‌ی شبکه‌ی اتریوم همچنان بر برنامه‌ی زمان‌بندی منطبق است. رائول جردن(Raul Jordan)؛ توسعه دهنده‌ی آزمایشگاه پریسماتیک لبز در مقاله‌ای اظهار داشت که ایجاد نخستین بلاک در شبکه‌ی اتریوم ۲ دو یا سه ماه پس از راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی مدالا به‌طور ایده‌آل امکان‌پذیر است.

ایده‌ی بروزرسانی اتریوم از زمان راه‌اندازی این پروژه در سال ۲۰۱۵ وجود داشته است. مدت زمان لازم برای راه‌اندازی اتریوم ۲ این واقعیت را نشان می‌دهد که تعویض موتور یک وسلیه‌ی نقلیه‌ی در حال حرکت از ساختن وسیله از ابتدا دشوارتر است.

بسیاری از توسعه‌دهندگان از سال ۲۰۱۵ تاکنون فرصت یافتند تا پروژه‌های رمزارزی خودشان را راه‌اندازی کنند و اغلب طوری طراحی شده‌اند که بر همان مشکلاتی که اتریوم ۲ برای برطرف ساختن آن‌ها تلاش می‌کند، غلبه کنند یا حتی ویژگی‌های جذابتری را نیز ارائه کنند. در حالی که اتریوم ۱ برای نخستین مرتبه ویژگی‌های کاربردی را در صنعت رمزارزها ارائه کرده است، اتریوم ۲ در شرایطی راه‌اندازی خواهد شد که صنعت بلاکچین به شدت گسترش یافته است.

ویژگی‌های جدید پروژه‌های بلاکچینی
ویژگی‌های جدید پروژه‌های بلاکچینی

بدون شک با گذشت زمان رقابت میان پروژه‌های رمزارزی سخت‌تر می‌گردد. زمانی که ایاس در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی گردید، فعالان صنعت رمزارزها این پروژه را به عنوان رقیب اتریوم در نظر نمی‌گرفتند اما هم‌اکنون به یکی از رقبای اتریوم تبدیل شده است. در حالی که رقابت میان پروژه‌های رمزارزی افزایش یافته است، در این مقاله به بررسی چگونگی رفع مشکلات توسط اتریوم در مقایسه با دیگر پروژه‌های رمزارزی می‌پردازیم.

کاردانو در برابر اتریوم ۲

بر اساس گزارش کوینیت، پروژه‌ی رمزارزی کاردانو(Cardano) به یکی از محبوب‌ترین رقبای اتریوم تبدیل شده است. این پلتفرم توسط چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ یکی از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم توسعه داده شده است. وی در سال ۲۰۱۴ پروژه‌ی اتریوم را ترک کرد و بنیاد آی‌او‌اچ‌کی(شرکتی که پروژه‌ی رمزارزی کاردانو را خلق کرده است) را تاسیس کرده است.

کاردانو
کاردانو

کاردانو به دلیل اعمال بروزرسانی شلی(Shelly) در شبکه‌ی اصلی این پروژه، در سال جاری میلادی مورد توجه فعالان صنعت رمزارزها قرار گرفته است. در نتیجه، سپرده‌گذاری در شبکه‌ی کاردانو معرفی گردید و قیمت توکن آدا(ADA) به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این وجود، کاردانو نیز همانند اتریوم ۲ در یک مسیر بلند مدت توسعه داده خواهد شد. در این میان، بروز رسانی شلی تنها فاز دوم توسعه‌ی این پروژه‌ی رمزارزی را تشکیل می‌دهد و سه فاز دیگر نیز در آینده اجرا خواهند شد. در فاز بعدی ویژگی قرارداد‌های هوشمند راه‌اندازی خواهد شد و پس از آن بروزرسانی‌های مرتبط با افزایش مقیاس‌پذیری و مدیریت شبکه نیز ارائه خواهد شد.

کاردانو برخلاف اتریوم ۲ در نهایت از یک مُدل مدیریت زنجیره بهره می‌برد. یکی از نمایندگان شرکت کوانت استمپ(Quantstamp) که در طول ماه‌های اخیر کُد پروژه‌ی کاردانو را بررسی کرده است، معتقد است که این پروژه‌ی رمزارزی در نهایت دیگر پروژه‌های مبتنی بر مدیریت بر روی زنجیره همانند تزوس(Tezos) را کنار خواهد زد و پس از اتریوم به دومین انتخاب کاربران برای پلتفرم انعقاد قرارداد‌های هوشمند تبدیل خواهد شد.

تزوس در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی تزوس(Tezos) در سال ۲۰۱۸ و در یک مکان مشترک با اتریوم راه‌اندازی شده است، در حقیقت بنیاد اتریوم و بنیاد تزوس در نزدیکی یکدیگر و در کریپتو ولی(Crypto Valley) قرار دارند. این پروژه‌ی رمزارزی توسط آرتور و کاتلین بریتمن(Kathleen Breitman) توسعه داده شده است. با این وجود، روابط میان برتمن و بنیاد تزوس به‌طور مشهودی مملوء از درگیری بوده است.

تزوس
تزوس

تزوس بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذاری شده(Delegated Proof Of Stake) ساخته شده است که با عنوان الگوریتم اثبات سهام مایع(Liquid Proof Of Stake) نیز شناخته می‌شود. با این وجود، محققان دریافتند که تمرکززدایی پروژه‌ی رمزارزی تزوس در سطح پایین‌تری نسبت به اتریوم قرار خواهد گرفت. در حقیقت اتریوم نسبت به بسیاری از رقبای خود که بر الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذاری شده مبتنی هستند، سطح بالاتری از تمرکززدایی را ارائه می‌کند. این موضوع احتمالا به این دلیل اتفاق می‌افتد که تزوس محدودیتی در تعداد گره‌ها ایجاد نمی‌کند. بنابراین پروژه‌های تزوس و اتریوم ۲ احتمالاً از نظر امنیت و توان عملیاتی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. با این وجود، مُدل مدیریت بر روی زنجیره‌ی تزوس مهم‌ترین تفاوت این دو پروژه‌ی رمزارزی را تشکیل می‌دهد.

توسعه‌دهندگان تزوس در زمان طراحی این پروژه تنها ایجاد یک پروژه‌ی رمزارزی پایدار را هدف قرار داده‌اند. در این پروژه‌ به‌طور مشابه با کاردانو هر کسی که حداقل شرایط سپرده‌گذاری را در اختیار داشته باشد، قادر خواهد بود برای بروزرسانی پروتکل رای دهد که پس از تصویب به‌طور مستقیم اعمال می‌گردد. اما مدیریت شبکه‌ی اتریوم به‌طور متضاد در خارج از شبکه اجرا می‌گردد و همچنان برای تغییر این روش مدیریتی تصمیم‌گیری نشده است. با این وجود، هیج یک از این دو روش مدیریتی به عنوان یک روش برتر به اثبات نرسیده است.

آر‌اس‌کی در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی روت استاک یا به اختصار آر‌اس‌کی(RSK) در اواخر ۲۰۱۷ میلادی راه‌اندازی شده است و هیجان زیادی را نسبت به ارائه‌ی ویژگی قرارداد‌های هوشمند در بیت کوین ایجاد کرده است. بعلاوه، در حالی که این پروژه ظرفیت پردازش صدها تراکنش در هر ثانیه را ارائه می‌کند، اتریوم را نیز از نظر قدرت مقیاس‌پذیری به‌طور جدی تهدید می‌کند.

آر‌اس‌کی همچنین با بیت کوین به‌طور ترکیبی استخراج می‌گردد. این پروژه‌ی رمزارزی هم‌اکنون ۴۸ درصد از هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین را تشکیل می‌دهد و یکی از رقبای واقعی اتریوم از نظر دستیابی به امنیت شبکه از طریق تمرکززدایی محسوب می‌گردد.

آر‌اس‌کی با حمایت شرکت مادر خود یعنی آی‌او‌وی لبز(IOV Labs) از جنبه‌های مختلفی همانند رقابت با اتریوم، سازگاری و گسترش در حوزه‌ی سیستم اقتصادی غیرمتمرکز به موفقیت دست یافته است.

آر‌اس‌کی در ابتدای سال جاری میلادی یک پل ارتباطی با اتریوم راه‌اندازی کرده است. در نتیجه، کاربران قادر خواهند بود در میان دو پلتفرم رمزارزهای مبتنی بر آر‌اس‌کی و توکن‌های دارای ضریب(Leveraged Tokens) را ارسال کنند. دیگو گوتیرز زالدیوار(Diego Gutierrez Zaldivar)؛ مدیرعامل آی‌او‌وی لبز معتقد است که این ویژگی(قابلیت تعامل با دیگر شبکه‌های بلاکچینی) به جای رویکرد رقابتی اهرم مناسبی برای پذیرش تکنولوژی بلاکچین محسوب می‌گردد:

ما معتقدیم که بیت کوین، آر‌اس‌کی، اتریوم و دیگر پروژه‌های بلاکچینی باز شبکه‌ای از دیگر شبکه‌های بلاکچینی یا اینترنت دارایی‌ها را تشکیل خواهند داد که به زیرساخت مالی و اجتماعی آینده تبدیل خواهد شد. قابلیت همکاری کلید اصلی اطمینان از شکوفایی و پذیرش تکنولوژی بلاکچین است. Diego Gutierrez Zaldivar

کوانتوم در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی کوانتوم(Qtum) در سال جاری میلادی اجرای یک فورک موفق را تجربه کرده است و در همین راستا بخش بزرگی از نقشه‌ی راه این پروژه محقق شده است. کوانتوم به‌طور مشابه با اتریوم ۲ بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام راه‌اندازی شده است. با این وجود، حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲ سی و دو اتر تعیین شده است و از نظر تعدادی از فعالان صنعت رمزارزها این محدودیت به یکی از موانع مشارکت در این حوزه تبدیل خواهد شد. کوانتوم طوری طراحی شده است تا اطمینان حاصل گردد که هر کسی قادر خواهد بود در برنامه‌ی سپرده‌گذاری این پروژه‌ی رمزارزی شرکت کند.

ویژگی سپرده‌گذاری آفلاین در کوانتوم به تازگی راه‌اندازی شده است و در نتیجه این پروژه‌ی رمزارزی تنها پروژه‌ی محسوب می‌گردد که امکان سپرده‌گذاری دارایی‌هایی که در کیف‌پول سرد به‌طور آفلاین ذخیره شده‌اند را فراهم می‌کند. در تمامی برنامه‌های سپرده‌گذاری بیشترین پاداش از طریق جمع‌آوری بیشترین حجم از رمزارزها حاصل می‌گردد. با این وجود، پروژه‌ی رمزارزی کوانتوم شرط حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری را حذف کرده است.جردن ارلز(Jordan Earls) یکی از بنیان‌گذاران پروژه‌ی کوانتوم اظهار داشت:

ما حرکت پروژه‌های رمزارزی به سوی به‌کارگیری الگوریتم اثبات سهام را با توجه به حفظ انرژی، کاربر پسندی و امنیت رویکرد منطقی ارزیابی می‌کنیم. از طرفی معتقدیم که الگوریتم قدیمی‌تر اثبات کار ذاتا نسبت به الگوریتم اثبات سهام از امنیت بالاتری برخوردار است. اگرچه با افزایش حملات به پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار همانند اتریوم کلاسیک این دیدگاه غیر واقعی به‌نظر می‌رسد. در نتیجه فکر می‌کنیم که این موضوع نشان می‌دهد در آینده الگوریتم اثبات سهام به‌طور گسترده‌تری در شبکه‌های بلاکچینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. Jordan Earls

آزادی توسعه‌دهندگان

کوانتوم همچنین با استفاده از ماشین مجازی اتریوم راه‌اندازی شده است. این موضوع نشان می‌دهد که این پروژه‌ی رمزارزی می‌تواند از ویژگی‌های اتریوم ۲ همانند شاردینگ بهره‌مند گردد. با این وجود، برخلاف اتریوم که هم‌اکنون به زبان برنامه‌نویسی سولدیتی(Solidity) محدود شده است، توسعه‌دهندگان کوانتوم می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز خودشان را با زبان‌های رایج و متنوع‌تری ایجاد کنند.

شبکه‌ی متیک در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی متیک(Matic) که در لای دوم شبکه‌ی اتریوم راه‌اندازی شده است، مزایای رقابتی گسترده‌ای را همانند سازگاری با توکن‌های مبتنی بر استاندارد ای‌آر‌سی۲۰(ERC-20) پیشنهاد می‌کند. با این وجود، متیک مقیاس‌پذیری گسترده‌تری را با ظرفیت ۶۵ هزار تراکنش در هر ثانیه پیشنهاد می‌کند. این پروژه در زمان راه‌اندازی توسط صرافی بایننس( به صورت راه‌اندازی پیشنهاد اولیه‌ی توکن در صرافی‌ها) و بخش سرمایه‌گذاری صرافی کوین‌بیس(به عنوان نخستین سرمایه‌گذار) پشتیبانی شده است. متیک همچنین برای افزایش توان عملیاتی با دیگر پروژه‌های رمزارزی همانند دسنترالند(Decentraland) همکاری کرده است.

بنابراین، درصورتی که اتریوم ۲ مقیاس‌پذیری بالاتری را در این شبکه ارائه کند، آیا پروژه‌های فعال در روی لایه‌ی دوم همانند متیک بی‌فایده خواهند شد؟ سن‌دیپ نیل‌ویل(Sandeep Nailwal)؛ مدیر ارشد عملیات متیک معتقد است که اتریوم ۲ با همان چالش‌های مقیاس‌پذیری متیک مواجه نیست. وی اظهار داشت:

اتریوم ۲ مقیاس‌پذیری را به‌طور نامحدود ارائه نمی‌کند. با فرض دستیابی به بهترین سناریو ۶۴ شارد(تعداد تقسیم‌بندی‌ها برای افزایش سرعت تراکنش‌ها) که در آن زنجیره‌های شاردینگ به زنجیریه‌ی کنونی شبکه‌ی اتریوم شباهت دارد. درصورتی که فرض کنیم ظرفیت هر زنجیره به کمک الگوریتم اثبات سهام تا میزان ۵۰ تراکنش در ثانیه بهبود یابد، در نهایت اتریوم ۲ تنها ظرفیت ۳۲۰۰ تراکنش در هر ثانیه را ارائه خواهد کرد. Sandeep Nailwal

ترون در برابر اتریوم ۲

ترون(Tron) در سال ۲۰۱۷ با هدف رقابت با اتریوم راه‌اندازی شده است و جاستین سان(Justin Sun) هدایت این پروژه‌ی رمزارزی را بر عهده دارد. این پلتفرم پس از خرید شرکت بیت تورنت به پیشرفت‌های چشمگیری دست‌یافته است. شرکت تتر در مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد که رمزارز پایدار یو‌اس‌دی‌تی(USDT) را با استفاده از استاندارد تی‌آر‌سی ۲۰(TRC-20) بر روی شبکه‌ی تتر منتشر می‌کند. به دلیل ظرفیت بالاتر ترون در مقایسه با اتریوم تنها در طول شش ماه حجم رمزارزهای پایدار یو‌اس‌دی‌تی شبکه‌ی ترون به ۱۲ درصد از کل رمزارزهای پایدار منتشر شده رسیده است.

ترون
ترون

با این وجود، با توجه به ایجاد ترون بر پایه‌ی الگوریتم اثبات سهام واگذاری شده مقیاس‌پذیری این پروژه هزینه‌‌هایی را در پی دارد. لوسین چن(Lucien Chen)؛ یکی از بنیان‌گذاران ترون در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که به دلیل ماهیت «شبه غیرمتمرکز» ترون که با هدف این شرکت برای ایجاد «وب غیرمتمرکز» در تضاد است، این شرکت را ترک می‌کند. در مقابل اتریوم ۲ با بیش از ۱۶ هزار تایید کننده در زنجیره‌ی بیکن راه‌اندازی خواهد شد.

الروند در برابر اتریوم ۲

الروند(Elrond) یکی از جدیدترین رقبای اتریوم محسوب می‌گردد که شبکه‌ی اصلی آن در ماه جولای راه‌اندازی شده است. با وجود دستیابی شبکه‌ی آزمایشی این پروژه به ظرفیت ۲۶۰ هزار تراکنش در هر ثانیه به کمک مکانیسم شاردینگ تطبیق‌پذیر(Adaptive State Sharding Mechanism) از نظر مقیاس‌پذیری اتریوم ۲ با رقیب قدرتمندی مواجه خواهد شد.

دنیل سرب(Daniel Serb)؛ رئیس توسعه‌ی کسب و کار الرود اظهار داشت که رویکرد این پروژه در استفاده از مکانیسم شاردینگ با اتریوم ۲ قابل مقایسه است. هر دو پروژه گره‌های شبکه، تراکنش‌ها و وضعیت شبکه‌ی بلاکچین را برای دستیابی به توان عملیاتی بالا تقسیم می‌کنند. با این وجود، الرود در زمان راه‌اندازی مکانیسم شاردینگ را به‌طور محدود مورد استفاده قرار داده است و قادر به پردازش ۱۵ هزار تراکنش در هر ثانیه است. با این وجود، این پروتکل امکان افزایش تقسیم‌بندی به‌طور کاملا پویا را بسته به ترافیک شبکه ایجاد کرده است. در مقابل میزان تقسیم‌پذیری مکانیسم شاردینگ اتریوم به ۶۴ محدود شده است. در نتیجه انعطاف‌پذیری الرود در پیاده‌سازی شاردینگ ممکن است در بلند مدت توجه توسعه دهندگان را به این پروژه‌ی رمزارزی جلب کند. سرب اظهار داشت:

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های الرود این است که نویسندگان قرارداد‌های هوشمند ۳۰ درصد از هزینه‌ی گس مصرف شده توسط قرارداد منتشر شده را به عنوان حق امتیاز دریافت می‌کنند و در نتیجه کاربران برای تامین این پاداش مجبور به پرداخت هزینه‌ی بیشتری نیستند. قرارداد‌های هوشمند الرود قابل ارتقاء هستند، این ویژگی یقیناً امکان ادامه‌ی حیات را برای این پروژه فراهم می‌کند. Daniel Serb

آلگورند در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی آلگورند(Algorand) ایده‌ی پروفسور سیلویو میکالی(Silvio Micali) استاد موسسه‌ی فن‌آوری ماساچوست(Massachusetts Institute of Technology) و برنده‌ی جایزه‌ی جایزه‌ی تیورینگ(Turing Award) است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است. ادعا شده است که آلگورند اولین پروژه‌ی رمزارزی است که از الگوریتم اجماع «اثبات سهام خالص» برای کسب اطمینان از امنیت شبکه استفاده می‌کند و در نتیجه امکان آسیب دیدن شبکه از سوی مالکان خُرد توکن‌های آلگو(ALGO) وجود ندارد.

الگروند
الگروند

پروژه‌ی رمزارزی آلگورند در زمینه‌ی توسعه‌ی پلتفرم قادر خواهد بود با اتریوم ۲ رقابت کند. شرکت‌های تتر(Tether) و یو‌اس‌دی کوین(USD Coin) بر روی شبکه‌ی آلگورند نیز فعالیت دارند. پروپس‌پروجکت(Props Project)؛ شبکه‌ی غیرمتمرکز برای اپلیکیشن‌ها از یک شبکه‌ی بلاکچین خصوصی به شبکه‌ی آلگورند مهاجرت کرده است.

پائول ریجل(Paul Riegle)؛ مدیر محصولات آلگورند اخیراً اظهار داشت که در آخرین بروزرسانی این پروژه سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفته است و ویژگی ریکی‌اینگ(Rekeying) جذاب‌ترین بخش بروزرسانی محسوب می‌گردد. هم‌اکنون، درصورتی که کاربران در سرویس‌های مولتی سیگنیچر(دارای چند کلید) تقاضای تغییر کلید خصوصی را داشته باشند، اوپراتور کیف‌پول با مشکلاتی مواجه خواهد شد. این ویژگی امکان تغییر آسان یک کلید در آدرس‌های مولتی سیگنیچر که توسط یک قرارداد هوشمند مدیریت می‌شوند را فراهم می‌کند. این ویژگی به سرویس‌دهندگان کمک می‌کند تا در حوزه‌ی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز خدمات نگه‌داری از دارایی کاربران را به‌ آسانی ارائه ‌کنند.

کازموس در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی کازموس(Cosmos) در سال ۲۰۱۹ و به عنوان نخستین پلتفرمی که قابلیت همکاری پروژه‌های بلاکچینی را فراهم می‌کند، راه‌اندازی شده است. این پروژه توسط شرکت تندرمینت(Tendermint) توسعه داده شده است که یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه‌دهنده‌ی بلاکچینی محسوب می‌گردد.

در حالی که قابلیت همکاری یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد تمرکز صنعت بلاکچین را در سال ۲۰۲۰ تشکیل می‌دهد، این ویژگی می‌تواند برتری کازموس نسبت به اتریوم ۲ را به همراه داشته باشد. اما برخی از فعالان صنعت رمزارزها معتقدند که قابلیت همکاری همانند جریان کشنده تمامی کشتی‌ها(پروژه‌های بلاکچینی مرتبط) را نابود می‌کند، در حالی که بخش دیگری از فعالان دیدگاه متفاوتی دارند. بیلی رنکمپ(Billy Rennekamp)؛ مدیر کمک‌های مالی در بنیاد اینترچین(Interchain) معتقد است که قابلیت همکاری همانند دیگر پلتفرم‌های بلاکچینی برای اتریوم ۲ نیز سودمند است:

ایجاد اکوسیستم گسترده و متنوع از شبکه‌های بلاکچینی هدف نهایی تعبیه‌ی ویژگی قابلیت همکاری محسوب می‌گردد، اتریوم ۲ با استفاده از ارتباطات درون شبکه‌‌ی بلاکچینی(Inter-Blockchain Communication) و اینترنت شبکه‌های بلاکچینی یا اینترچین(Interchain) منعطف باقی می‌ماند. درصورتی که اتریوم ۲ تکنولوژی ارتباطات درون شبکه‌‌ی بلاکچینی را برای ایجاد ارتباط متقابل در ویژگی شاردینگ مورد استفاده قرار دهد، قادر خواهد بود از این ویژگی برای ارتباط متقابل میان شبکه‌های بلاکچینی نیز استفاده کند. Billy Rennekamp

این پروژه‌ی رمزارزی افزایش مقیاس‌پذیر را با استفاده از الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانت(Byzantine Fault Tolerance Consensus) پیشنهاد می‌دهد. ایتان بوچمن(Ethan Buchman)؛ یکی از بنیان‌گذاران پروژه‌ی رمزارزی کازموس اظهار داشت که الگوریتم کلاسیک اجماع تحمل خطای بیزانت ساده‌ترین و قابل انعطاف‌ترین مکانیسم دست‌یابی به اجماع محسوب می‌گردد. طراحی تندرمینت وابستگی موتور اجماع تحمل خطای بیزانت را به سیستم اقتصادی مبتنی بر اثبات سهام تغییر می‌دهد و امکان آزمایش گسترده‌تر این مکانیسم را فراهم می‌کند.

آردور در مقابل اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی آردور(Ardor) در ابتدای سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است و به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشگام در معماری چند زنجیره‌ای بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام شناخته می‌شود. آردور بر پایه‌ی «ساختار زنجیره‌ی والدین و فرزندان(Parent And Child Chain Structure)» اجرا می‌شود که توان عملیاتی بالاتری را در مقایسه با بلاکچین‌های خطی همانند بیت کوین و اتریوم پیشنهاد می‌کند. این ساختار را می‌توان با مکانیسم شاردینگ اتریوم ۲ مقایسه کرد که در آن زنجیره‌ی بیکن اتریوم(Beacon Chain) به زنجیره‌های کوچکتر و زیرساخت‌هایی که به‌طور موازی با هم فعالیت می‌کنند، تقسیم می‌شود.

اردور
اردور

با این وجود، آردور دارای ویژگی مهم دیگری است که توسعه‌دهندگان فعال در صنعت بلاکچین اغلب از آن صرفنظر می‌کنند. در حقیقت، اوپراتور‌های زنجیره‌ی فرزندان آردور می‌توانند توکن‌های خودشان را که با زنجیره‌ی والد نیز سازگار است را منتشر کنند. لیور یافی(Lior Yaffe)؛ بنیان‌گذار و مدیرعامل جلوردیا که آردو و ان‌ایکس‌تی را اداره می‌کند، اظهار داشت: «سیستم دسته‌بندی زنجیره‌ی فرزندان آلورد توسعه‌دهندگان برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا هزینه‌ی کارمزد تراکنش‌ها را به سود کاربرانشان برعهده بگیرند و به‌طور اختیاری با استفاده از زنجیره‌های عمومی غیرمجاز، اپلیکیشن‌های ترکیبی امن و مجاز ایجاد کنند. وی افزود که هر دو ویژگی در شبکه‌ی اصلی قابل دسترس است. وی همچنین نسبت به زمان راه‌اندازی اتریوم ۲ ابزار تردید کرده است.

نو‌آوری‌های رقبای اتریوم حیات آن‌ها را تضمین می‌کند

اگرچه تمامی پلتفرم‌های بلاکچینی اشاره شده در این مقاله دارای مزایای آشکاری هستند، هیچ یک از این پروژه‌ها از نظر میزان پذیرش جایگاه اتریوم را تسخیر نکرده‌اند. با این وجود، در حالی که پیاده‌سازی کامل اتریوم ۲ ممکن است تا یک سال به‌طور بینجامد، در این فاصله‌ی زمانی امکان تغییر شرایط نیز وجود دارد.

با این وجود، در صورتی‌که اتریوم به‌طور موفق برتری خود را در آینده نیز حفظ کند، دستاورد‌های این پروژه‌های رمزارزی در زمینه‌ی قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری نشان می‌دهد که امکان ادامه‌ی حیات آن‌ها در آینده نیز وجود خواهد داشت.

نظر شما نسبت به ویژگی‌های پیشنهاد شده از سوی رقبای احتمالی اتریوم چیست؟ آیا اتریوم در آینده جایگاه خود را به دیگر رقبا واگذار خواهد کرد و یا راه‌اندازی اتریوم ۲ همچنان حفظ جایگاه کنونی اتریوم نسبت به دیگر پروژه‌های رمزارزی را تضمین می‌کند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

قیمت چین لینک امروز با افزایش ۲۵ درصدی تا ۱۳ دلار نیز افزایش یافت. صرافی بیتمکس اخیرا اعلام کرده است که جفت ارز لینک را به لیست پلتفرم معاملاتی خود اضافه می کند.

اما این شرایط در حال تغییر است. برای اولین بار پس از فهرست کردن اتریوم، بیتمکس در حال اضافه کردن جفت ارزهای جدید است.

صرافی بیتمکس نیز همانند کوین‌بیس مدت‌ها است که در خصوص فهرست کردن ارزهای دیجیتال و جفت‌ ارزهایی که تمایل به پشتیبانی از آنها دارد عملکرد کندی دارد. به نظر می‌رسد این صرافی خواسته‌های جامعه ارز دیجیتال را شنیده است، زیرا جفت ارزهایی که قرار است فهرست شوند مربوط به کوین‌هایی هستند که توسط بسیاری از افراد حاضر در صنعت ارز دیجیتال معرفی و تبلیغ شده‌اند.

 

چین لینک می‌تواند صنعت بازی‌سازی را ارتقا بدهد!

فهرست شدن جفت ارزهای ۴ آلتکوین برتر در بیتمکس: چین لینک، کاردانو، EOS و تزوس

صرافی بیتمکس

بیتمکس اعلام کرد که قراردادهای آتی آلتکوین جدیدی را فهرست خواهد کرد و به معامله‌کنندگان امکان‌ خواهد داد تا به معامله ارزهای دیجیتال مشخص با بیت کوین بپردازند.

این قراردادهای آتی جدید شامل EOS، چین لینک، کاردانو و تزوس خواهند بود که در بین ۱۵ ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار هستند.

بیتمکس در این خصوص گفته است:

توکن LINK اولین قرارداد آتی مرتبط با دیفای خواهد بود که در بیتمکس در دسترس قرار می‌گیرد و همراه با XTZ از آلتکوین‌هایی هستند که ارزش بازار و حجم معاملات بالایی دارند.

بیتمکس در نظر دارد در آینده، قراردادهای آتی آلتکوین بیشتری به پلتفرم خود اضافه کند. این نکته قابل ذکر است که با گسترش دیفای، آرتور هایز مدیرعامل بیتمکس، تعامل خود با آلتکوین‌ها را طی هفته‌های اخیر افزایش داده است.

در این بین، آلتکوین‌هایی نظیر چین لینک طی ۳ روز گذشته شاهد کاهش قیمت چشمگیری بودند. اگرچه بعضی از آلتکوین‌ها هم‌چنان نزدیک به کف قیمت خود هستند، اما چین لینک جهش قوی قیمت داشته و باعث شده است که طی ۲۴ ساعت گذشته قیمت LINK تا ۲۵ درصد افزایش یابد. هرچند تحلیلگران نظرات مختلفی درباره آینده چین لینک دارند.

بازیابی چین لینک همزمان با روند نزولی آلتکوین‌ها

شرکت تحلیل بلاک چین Santiment درباره چشم‌انداز چین لینک خوش‌بین است. این شرکت، نمودار زیر را قبل از بازیابی اخیر چین لینک منتشر کرده و خاطرنشان کرده بود که اندیکاتور MVRV سی روزه چین لینک، فرصت خرید در کف قیمت را بیان می‌کند.

نمودار قیمت لینک

هرچند بعضی از افراد اصلاح قیمت را محتمل می‌دانند. مایکل ون دوپوپ اخیرا نمودار زیر را منتشر کرده و گفته است که چین لینک به قیمت ۱۳ الی ۱۴ دلار خواهد رسید و سپس به قیمت ۱۰ دلار بازیابی خواهد شد.

نمودار قیمت لینک در صرافی بایننس

تمام توجهات به بیت کوین

احتمالا بیت کوین روند حرکت آلتکوین‌ها را مشخص خواهد کرد. یکی از معامله‌کنندگان نمودار زیر را طی کاهش قیمت بیت کوین به اشتراک گذاشته است. این نمودار نشان می‌دهد که بیت کوین طی اصلاح قیمت از سطح حمایتی جهش داشته است. این موضوع بیانگر آن است که بیت کوین در بازه زمانی کلان هم‌چنان در وضعیت صعودی قرار دارد.

وی گفت:

روز گذشته ورود سرمایه و شاخص مازاد بیت کوین به کمترین میزان خود پس از ۱۹ مارس رسید.

نمودار قیمت بیت کوین

فاندامنتال‌های بیت کوین نیز هم‌چنان مثبت هستند. برای مثال، انتظار می‌رود که بانک مرکزی اروپا محرک‌های مالی بیشتری عرضه کند، در حالی که پیش‌بینی‌هایی از جانب آمریکا برای عرضه محرک‌های مالی بیشتر پس از جلسه کنگره وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

پیشنهاد بنیاد آی‌او‌اچ‌کی(IOHK) برای مقابله با حملات ۵۱ درصد به اتریوم کلاسیک

بنیاد آی‌او‌اچ‌کی(IOHK) در روز گذشته پیشنهاد استفاده از روش چک‌پوینت‌گذاری(Checkpointing) را برای مقابله با حملات ۵۱ درصد به اتریوم کلاسیک ارائه کرده است. روش پیشنهاد داده شده راه حل کوتاه مدت برای مقابله با حملات ۵۱ درصد محسوب می‌شود. شبکه‌ی اتریوم کلاسیک در طی چند هفته‌ی اخیر حملات گسترده‌ای را تجربه کرده است و در نتیجه فعالان صنعت رمزارزها نسبت به آینده‌ی اتریوم کلاسیک دچار شک و تردید شده‌اند. یکی از حملات خسارت ۵/۶ میلیون دلاری را برای صرافی اوکی اکس(OKEx) به همراه داشته است. در نتیجه‌ی بروز چنین مشکلاتی صرافی‌ها تعداد تاییدیه‌های لازم برای ثبت تراکنش‌ها را افزایش داده‌اند.

روش پیشنهادی آی‌او‌اچ‌کی
این روش با ایجاد نقاط بررسی در توالی تولید بلاک‌ها و امضاء این نقاط با استفاده از امضاء افراد معتمد بلاک‌های ایجاد شده توسط مهاجمان را که دارای تاییدیه نیستند را حذف می‌کند.

همانطور که نام این روش نشان می‌دهد، در سری نقاط بررسی معتبر(چک پوینت) اعتبار وضعیت شبکه تایید می‌گردد. بنابراین درصورتی که مهاجمان در زنجیره‌ی خودشان شروع به استخراج کنند، این زنجیره دارای نقاط بررسی نیست و با وجود طول بیشتر نسبت به زنجیره‌ی اصلی(به دلیل در اختیار گرفتن بخش غالب هش‌ریت شبکه توسط مهاجمان) پذیرفته نخواهد شد.

در این پیشنهاد نقاط بررسی توسط مکانیزم خطای بیزانت(Ouroboros Byzantine Fault Tolerant) یا به اختصار او‌بی‌اف‌تی(OBFT) انجام می‌شود و توسط اعضاء معتمد شبکه امضاء می‌شود. به همین ترتیب نقاط بررسی در توالی هر سه بلاک یکبار درج می‌گردد.

امکان استفاده از شبکه‌ی بیت کوین و کاردانو وجود دارد

این پیشنهاد اطلاعاتی را در رابطه با چگونگی انتخاب اعضاء معتمد ارائه نمی‌کند، اما در صورت پذیرش بحث گسترده‌ای را پیرامون این موضوع ایجاد خواهد کرد. روش اجماع اوبی‌اف‌تی(OBFT) در کاردانو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارائه‌کنندگان پیشنهاد همچنین اعلام کرده‌اند که امکان استفاده از شبکه‌ی کاردانو به‌جای ایجاد نقاط بررسی وجود دارد. همچنین اعلام کرده‌اند که استفاده از شبکه‌ی بیت کوین نیز برای این منظور امکان‌پذیر است. آن‌ها در رابطه با افزایش حجم حاصل از افزودن داده‌های نقاط بررسی اعلام کردند:

این موضوع باید پس از تعریف شرایط مورد بررسی قرار بگیرد. اما چگونگی اجرای این پیشنهاد اهمیت دارد، چراکه داده‌های حجیم‌تر به زمان بیشتری برای دست‌یابی به اجماع(دو سوم اعضاء) نیاز خواهد داشت. ارائه دهندگان پیشنهاد بنیاد آی‌او‌اچ‌کی

فعالان صنعت رمزارزها پیشنهادات مختلفی را برای رفع مشکل اتریوم کلاسیک ارائه کرده‌اند که تغییر در الگوریتم شبکه تا قانون‌گذاری بازارهای خرید و فروش توان محاسباتی را شامل می‌گردد. اما مشخص نیست که در نهایت کدام پیشنهاد توسط جامعه‌ی اتریوم کلاسیک پذیرفته خواهد شد. با این وجود در صورتی که تغییراتی در این زمینه اعمال نگردد، شبکه‌ای که در آن «قوانین به صورت کُد تعیین شده است» با شرایط پیچیده‌تری مواجه خواهد شد.

نظر شما نسبت به پیشنهاد بنیاد آی‌او‌اچ‌کی برای رفع مشکل حملات ۵۱ درصد به شبکه‌ی اتریوم کلاسیک چیست؟ آیا در نهایت این پیشنهاد توسط جامعه‌ی اتریوم کلاسیک پذیرفته خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

قیمت اتر ، ارز دیجیتال شبکه بلاکچین اتریوم و همچنین قیمت رمز ارز بیت کوین پس از یک اصلاح قیمتی، موج صعودی دیگری را آغاز کرده‌اند. اتر با رشد تقریبا ۱۰ درصدی به ۴۶۳ دلار و بیت کوین با افزایش حدودی ۳ درصد به ۱۱۹۳۴ دلار رسید.

تحلیل ها و پیش بینی ها از اهداف قیمتی بیت کوین و اتریوم، خبر افزایش امیدواری فعالان بازار به رشد قیمت ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد. در این میان پروژه‌های فعال در حوزه DeFi عملکرد بسیاری خوبی را به ثبت رسانده‌اند. قیمت این ارزهای دیجیتال افزایش‌های دو رقمی و گاهی سه رقمی را تجربه کرده‌اند. بدون شک اتریوم نیز به عنوان بستر رشد این پروژه‌ها بیشترین نفع را از شرایط کنونی خواهد برد.

بیت کوین نیز به واسطه اتمسفر مثبتی که از رشد قیمت اتریوم بوجود آمده به روند اصلاحی خود پایان داده و در حال آماده شدن برای فتح قله قیمتی ۱۲,۵۰۰ دلار است. آلتکوین ها و دیگر ارزهای برتر بازار نیز از این روند صعودی پیروی کرده و در راس آنها ترون Tron با افزایش ۱۵ درصدی توانست مجددا به قله قیمتی قبلی خود بازگردد و امید به شکست مقاومت پیش روی خود را میان طرفدارانش افزایش دهد.

تحلیل قیمت اتریوم و بیت کوین

قیمت اتریوم و بیت کوین

تقریبا دو هفته پیش رمزارز اتریوم با ثبت قیمت ۴۴۶ دلار در صرافی بایننس قله قیمتی جدیدی را به ثبت رساند. پس از آن، مطابق تحلیل ها، پیش بینی می‌شد که قیمت آن وارد حالت اصلاحی خود شود تا برای فتح قله‌های جدید انرژی کافی را بدست آورد. قیمت اتر با رسیدن به قیمت ۳۷۰ دلار اصلاح ۱۵ درصدی انجام داد و تقریبا از ابتدای هفته جاری این اصلاح قیمتی به اتمام رسیده و اتریوم موفق به شکست قله قبلی خود شد. در حال حاضر قمیت هر یک واحد ارز دیجیتال اتریوم معادل ۴۶۱ دلار بوده که حدودا ۱۵ دلار بالاتر از قله قبلی خود در حال معامله است. قرارگیری قیمت در بالای ابر کومو و تقاطع صعودی خطوط میانگین در استاتژی معاملاتی ایچیموکو خبر از رشد قیمت این ارز دیجیتال می‌دهد.

قیمت اتریوم و بیت کوین

بیت کوین نیز شرایط مشابهی را به ثبت رساند. اولین ارز دیجیتال بازار نیز با ثبت قله قیمتی ۱۲,۴۷۰ دلار با فشار فروش بازار مواجه شد و وارد حالت اصلاح قیمتی شد. این اصلاح قیمتی تا محدوده ۱۱,۱۰۰ دلار ادامه پیدا کرد تا با رسیدن قیمت بیت کوین به این محدوده قیمتی، ۱۰ درصد از موج صعودی پیشین بیت کوین اصلاح شود. تحلیل ها نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین نیز از ابتدای هفته جاری موج صعودی دیگری را آغاز کرده است. البته بیت کوین هنوز موفق به شکست قله قبلی خود- ۱۲۴۷۰ دلار- نشده اما با توجه به روند صعودی قیمت اتریوم، رسیدن بیت کوین به قله ۱۲,۵۰۰ دلاری پیش بینی دور از ذهنی نخواهد بود.

بازدهی آلتکوین ها بالاتر از بیت کوین

رشد پروژه‌های دیفای، اعلام همکاری‌های جدید در پروژه‌های اوراکل، افزایش قابل توجه حجم معاملات در صرافی های غیرمتمرکز خبر از تمرکز بازار بر روی آلتکوین ها می‌دهد. تحلیل و بررسی بازدهی قیمت آلتکوین ها و در راس آنها پروژه‌های دیفای نشان می‌دهد که در حال حاضر عمده معامله‌گران و سرمایه‌گذران بازار به دنبال خرید و فروش آلتکوین‌ها و کسب سود از نوسانات قیمتی آنها هستند.

کاهش شاخص سلطه بیت کوین در بازار؛ آیا فصل آلتکوین دیگری در راه است؟

رشد قیمت پروژه‌های دیفای

رشد قیمت دیفای

میزان سرمایه قفل شده در پروژه‌های دیفای همچنان در حال رشد است. در حال حاضر مقدار سرمایه موجود در این پروژه‌ها به بیش از ۹ میلیارد دلار رسیده است. پیش بینی می‌شود که این مقدار همچنان روند صعودی خود را حفظ کند. طبیعتا این رشد پروژه‌های دیفای قیمت اتریوم را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد. تحلیل ها نشان می‌دهد که احتمالا رشد بالای قیمت اتریوم صرفا به دلیل رشد پروژه‌های دیفای است. قیمت بیت کوین نیز به دنبال این رشد قیمت اتریوم، رشد قیمتی را به ثبت رسانده است.

بیشترین بازدهی ها در میان پروژه‌های دیفای

در میان پروژه‌های دیفای نیز برخی از رمز ارزها رشد بسیار بالایی را به ثبت رسانده‌اند. شاید در کنار رشد قیمت اتریوم و بیت کوین برخی این پروژه‌ها را از یاد برده باشند اما تحلیل ها نشان می‌دهد که این حوزه بازار بازدهی بسیار بالاتری در مقایسه با دیگر حوزه‌های بازار ارزهای دیجیتال داشته است. ارز دیجیتال Balancer که در سایت میهن بلاکچین به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است در روز گذشته رشد ۷۰ درصدی را به ثبت رسانده است. در میان پروژه‌های DeFi ارز دیجیتال bZx با افزایش ۲۶۰ درصدی، ارز دیجیتال Balancer با ۷۰ درصد و یونی سواپ با افزایش ۵۰ درصدی بیشترین بازدهی را در میان پروژه‌های دیفای به ثبت رسانده‌اند.

با ۱۰ پروژه جدید و جذاب اتریوم آشنا شوید !

وضعیت سایر ارزهای دیجیتال

به جز قیمت اتریوم و بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال برتر بازار نیز بازدهی نسبتا خوبی را به ثبت رسانده‌اند. قیمت ارز دیجیتال ریپل به قیمت ۰.۳۰ دلار رسیده و قیمت آن در روز گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. کاردانو نیز دیگر ارز دیجیتالی است که در میان برترین‌های بازار عملکرد نسبتا خوبی را داشته است؛ به طوریکه در روز گذشته ۸ درصد رشد قیمتی داشته و قیمت آن به ۰.۱۲ دلار رسیده است. اما در میان ارزهای برتر بازار، ترون با رشد ۱۴ درصدی بالاترین بازدهی را داشته است. در حال حاضر رمز ارز TRX ارز دیجیتال شبکه تریون Tron ،در محدوده ۰.۰۲ دلار داد و ستد می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

توزیع پاداش سپرده‌گذاری فراتر از انتظارات در شبکه‌ی کاردانو

بر اساس گزارش کوینیت، شبکه‌ی کاردانو در پایان ماه گذشته‌ی میلادی بروزرسانی گسترده‌ای را با نام شلی(Shelly) در جهت افزایش تمرکز زدایی تجربه کرده است. سپرده‌گذاران شبکه‌ی جدیدی کاردانو در روز یکشنبه نخستین توزیع پاداش سپرده‌گذاری در این شبکه را دریافت کرده‌اند.

بر همین اساس در روز بیست و سوم آگوست ۷ میلیون توکن آدا(به ارزش ۸۳۱ میلیون دلار) در میان سپرده‌گذاران توزیع شده است.

توییت هری هارسفال
نخستین بخش از پاداش سپرده‌گذاری شبکه‌ی کادانو بزودی توزیع خواهد شد! توزیع پاداش سپرده‌گذاری به فعالیت عادی در هر ۵ روز یکبار تبدیل خواهد شد. تقریباً تمامی استخرهای سپرده‌گذاری(که یک بلاک را در شبکه‌ی کاردانو ایجاد کرده‌اند) +-۵٫۵ درصد بازدهی کسب کرده‌اند. این ابزار عالی که توسط کاردانو منتشر شده است را برای بررسی وضعیت فعالیت استخر‌های سپرده‌گذاری استفاده کنید.

اگرچه، در زمان راه‌اندازی شبکه‌ی شلی پاداش سپرده‌گذاری در این شبکه‌ در محدوده‌ی ۴٫۱ درصد برآورد شده است. ماشین حساب سپرده‌گذاری در شبکه‌ی کاردانو نشان می‌دهد که پاداش سپرده‌گذاری در این شبکه‌ی در محدوده‌ی سالیانه ۵٫۱ درصد قرار دارد.

آپارنا جو(Aparna Jue)؛ مدیر محصولات کاردانو در آی‌او‌اچ‌کی(IOHK) اظهار داشت: « فعالان صنعت رمزارزها استخر‌های سپرده‌گذاری متعددی را ایجاد کرده‌اند و به‌طور پایدار بلاک‌های جدیدی را به شبکه‌ی کاردانو می‌افزایند. ما نمی‌توانیم واکنش بهتری را از کاربران درخواست کنیم. هم‌اکنون ۱,۱۳۸ استخر سپرده‌گذاری فعال در شبکه‌ی کاردانو وجود دارد که سطح متعادل و مطلوبی است.» وی افزود، هم‌اکنون ۴۰,۲۲۱ آدرس به‌طور کلی ۱۳٫۶ میلیارد توکن آدا را سپرده‌گذاری کرده‌اند.

انتقال شبکه‌ی کاردانو به شبکه‌ی بلاکچینی جدید مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام مزایای مختلفی را برای تایید کننده‌ها در این شبکه به همراه خواهد داشت. سپرده‌گذاران شبکه‌ی کاردانو برای نقش‌آفرینی در تایید تراکنش‌ها و افزایش امنیت این شبکه با استفاده از توکن‌های آدا(ADA) پاداش دریافت می‌کنند.

اختصاص ۱۳٫۸ میلیارد توکن آدا برای سپرده‌گذاران

پیش از توزیع پاداش‌های سپرده‌گذاری در روز یکشنبه، مجموعاً ۱۳٫۸ میلیارد توکن آدا (به ارزش تقریباً ۱٫۶ میلیارد دلار) به پاداش سپرده‌گذاران این شبکه اختصاص یافته است. در تناوب هر ۵ روز یکبار یا هر ایپوک(Epoch) 0.3 درصد از این ذخایر تقریباً ۴۱ میلیون آدا(به ارزش ۴٫۷ میلیون دلار) در میان سپرده‌گذاران فعال توزیع می‌گردد.

چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ بنیان‌گذار کاردانو در روز یکشنبه برای کسب اطمینان از عملکرد صحیح شبکه‌ی کاردانو شرایط این شبکه را بررسی کرد. وی اظهار داشت که شبکه‌ی کاردانو بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. وی در روز بیست و چهارم آگوست و به‌طور خلاصه در یک فایل ویدئویی مباحثی را در رابطه با توسعه‌ی کاردانو مطرح کرده است.

توییت چارلز هاسکینسون
نخستین توزیع پاداش سپرده‌گذاری در شبکه‌ی شلی کاردانو!

آیا توزیع سطح بالاتری از پاداش سپرده‌گذاری استقبال بیشتری از سوی فعالان حوزه‌ی رمزارزها را برای سپرده‌گذاری در این شبکه موجب خواهد شد؟ آیا شبکه‌ی کاردانو در آینده نیز دستاورد‌های بیشتری را کسب خواهد کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

قیمت پولکادات (DOT) طی کمتر از ۸ روز تا ۲۰۰ درصد افزایش یافت و تحلیلگران برتر ارز دیجیتال معتقدند که این بلاک چین پتانسیل و ویژگی‌های بسیار زیادی برای ارائه دارد.

صندوق ارز دیجیتال Spartan Black که در آسیا قرار دارد معتقد است پولکادات پتانسیل بیشتری دارد و می‌تواند به یکی از ۳ ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار برسد.

در حال حاضر، این پروتکل محبوب ششمین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار است.

از ۸ روز قبل که DOT در بایننس فهرست شد، قیمت این ارز دیجیتال بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافت و بسیاری از تحلیلگران معتقدند که قیمت آن می‌تواند افزایش چشمگیر بیشتری داشته باشد.

قیمت پولکادوت (DOT)
قیمت پولکادات

چندین عامل پیرامون احساس مثبت درباره DOT وجود دارد. این پروتکل مستقیما با شبکه اتریوم رقابت نمی‌کند، اما مقیاس‌پذیری آن در سطح بالایی قرار دارد و در نتیجه می‌تواند مشکل کارمزد زیاد تراکنش‌های اتریوم را برطرف کند.

اتریوم ۲.۰ و پولکادات برای مساله مقیاس‌پذیری چه راهکارهایی دارند؟

ارزش بازار پولکادات ۵.۶ میلیارد دلار است. چه چیزی باعث رشد بیشتر آن خواهد شد؟

پولکادات شاهد رشد چشمگیری در هفته‌های اخیر از لحاظ قیمت و پروژه‌های موجود بود. اطلاعات PolkaProject نشان می‌دهد ۱۹۷ پروژه در اکوسیستم پولکادات حاضر هستند.

فارغ از داشتن فناوری قوی و منسجم، پولکادات یکی از ماهرترین توسعه‌دهندگان در عرصه قراردادهای هوشمند را در اختیار دارد.

گاوین وود (Gavin Wood) پولکادات را در سال ۲۰۱۶ ایجاد کرد. وی یکی از اشخاص مهم و کلیدی توسعه زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی اتریوم و فناوری‌های پریتی (Parity) نیز بوده است. وود هم‌چنین در رشد شبکه اتریوم طی چهار سال گذشته نیز نقش مهمی ایفا کرده است.

ترکیب یک جامعه پویا و فعال، تعداد روزافزون پروژه‌ها در اکوسیستم پولکادات و حضور وود در آن باعث شده است که تقاضا برای DOT افزایش یابد.

کلوین کُه (Kelvin Koh) از شرکت Spartan Black در اواسط ماه آگوست بر اساس ارزش بازار کاردانو پیش‌بینی کرده بود که قیمت DOT به ۵ دلار خواهد رسید. چند هفته پس از پیش‌بینی او، قیمت DOT از ۵ دلار عبور کرد و به ۶.۵۷ دلار رسید. در آن زمان کُه گفت:

اگر ارزش بازار ADA معادل با ۳.۸ میلیارد دلار است پس ارزش بازار پولکادات حداقل باید ۵ میلیارد دلار باشد. این موضوع بدان معنا است که قیمت DOT باید ۵ دلار باشد.

پس از این پیش‌بینی، وی گفت که انتظار دارد DOT به یکی از ۳ ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار تبدیل شود. او بیان کرد:

یک پیش‌بینی دیگر: طی یک سال آینده DOT به یکی از ۳ ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار تبدیل خواهد شد.

عدم رقابت با اتریوم یک عامل مهم است

اتریوم تاکنون برترین پروتکل بلاک چین قراردادهای هوشمند بوده است. ارزش بازار اتریوم ۴۳ میلیارد دلار است، در حالی که این رقم برای پولکادات برابر با ۵.۶ میلیارد دلار است.

پولکادات مستقیما با اتریوم رقابت نمی‌کند. کلوین کُه در این خصوص بیان کرده است که موفقیت بلندمدت DOT منجر به کاهش ارزش اتریوم نخواهد شد.

بلاک چین‌هایی نظیر پولکادات و کازمس (Cosmos) که به شبکه‌های بلاک چین مختلف امکان می‌دهند تا بر بستر پروتکل آنها ایجاد شوند و به فعالیت بپردازند، از نظر ساختاری با اتریوم متفاوت هستند. کُه در این خصوص گفت:

من به عرصه زنجیره‌های متصل به یکدیگر با استفاده از پل ‌ها (Bridge) ایمان دارم. پولکادات و کازمس جایگزین اتریوم نخواهند شد. هم‌چنین زنجیره‌های دیگر نظیر Near، ترون، Solana و AVA و سایر زنجیره‌ها را از میدان خارج نخواهد کرد.

اگر پولکادات و سایر پروتکل‌های قراردادهای هوشمند بتوانند در کنار اتریوم به فعالیت خود ادامه دهند، احتمال بقا و ماندگاری بلندمدت آنها بیشتر خواهد شد.

صرافی‌های برتر اکنون DOT را فهرست کرده و پشتیبانی خود از این ارز دیجیتال را نشان داده‌اند. حتی صرافی‌های آمریکایی نظیر کراکن نیز پس از عرضه DOT، سریعا آن را فهرست کردند.

جوزف تودارو (Joseph Todaro) از شرکت Blocktown Capital گفته است:

فهرست کردن DOT توسط کراکن قبل از کوین‌بیس و بایننس، برد مهمی برای این صرافی محسوب می‌شود. اگر در آمریکا هستید و می‌خواهید به خرید و فروش DOT بپردازد، صرافی کراکن بهترین صرافی ممکن است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

شبکه‌ی کاردانو اخیراً بروزرسانی گسترده‌ای را در جهت تمرکززدایی تجربه کرده است و در همین راستا شبکه‌ی شلی(Shelly) کاردانو در روز بیست و نهم جولای سال ۲۰۲۰ میلادی راه‌اندازی گردید. کاردانو یکی از نخستین پروژه‌های رمزارزی محسوب می‌گردد که بر پایه‌ی الگوریتم اثبات سهام(POS) فعالیت می‌کند. در نتیجه کاربران قادر هستند توکن‌های آدا(ADA) را سپرده‌گذاری کرده و در مقابل پاداش سپرده‌گذاری را دریافت کنند. سپرده‌گذاری در شبکه‌ی کاردانو به کمک روش‌های مختلفی امکان پذیر است و در این مقاله به معرفی و آموزش گام به گام این روش‌ها می‌پردازیم.

شبکه‌ی اصلی شلی(Shelly) کاردانو به‌طور رسمی راه‌اندازی شده است و مالکان توکن‌های آدا(ADA) هم‌اکنون می‌توانند در ازای سپرده‌گذاری دارایی‌های خود درآمد منفعل کسب کنند. در این آموزش که به‌صورت گام به گام ارائه می‌گردد، روش‌های مختلف سپرده‌‌گذاری توکن‌های آدا بررسی می‌گردد.

سپرده‌گذاری توکن‌های آدا در استخرها به کمک کیف‌پول دِدلُس آدا

کیف‌پول دِدلُس(Daedalus Wallet) امکان سپرده‌گذاری از طریق همین نرم‌افزار را در استخر‌های سپرده‌گذاری برای کاربران ایجاد می‌کند. بنابراین کاربران می‌توانند به کمک این کیف‌پول در شبکه‌ی جدید آدا سپرده‌گذاری کنند.

دانلود کیف‌پول Daedalus

نصب کیف‌پول دِدلُس

ابتدا آخرین نسخه از کیف‌پول دِدلُس را که برای سیستم‌های عامل مک، ویندوز و لینوکس منتشر شده است را دانلود کنید. نرم‌افزار دانلود شده را اجرا کنید و بدون تغییر تنظیمات پیش‌فرض بر روی گزینه‌ی ادامه(Continue) کلیک کنید. در مرحله‌ی بعدی پس از پذیرش شرایط و ضوابط نصب و استفاده از کیف‌پول کاردانو بر روی ادامه کلیک کنید. درصورتی که نسخه‌ی پیشین کیف‌پول دِدلُس نصب شده باشد، ویژگی افزودن تنظیمات پیشین(Import) این کیف‌پول به‌طور خودکار کیف‌پول قبلی را تشخیص می‌دهد. در نتیجه کاربران می‌توانند با انتخاب این گزینه اطلاعات پیشین خود را به این کیف‌پول اضافه کنند.

ایمپورت تنظیمات

پس از افزودن داده‌های کیف‌پول بر روی بستن پنجره کلیک نمایید تا به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن کیف‌پول منتقل شوید.

بازیابی کیف‌پول

کاربران همچنین قادر هستند تا کیف‌پول خودشان را در رابط کاربری اصلی بازیابی کنند. برای این منظور بر روی گزینه‌ی افزودن کیف‌پول(Add wallet) و سپس بازیابی(Restore) کلیک کنید.

بازیابی کیف‌پول

پس از انتخاب نوع کیف‌پولی که قصد بازیابی آن را دارید، بر روی دگمه‌ی ادامه(Continue) کلیک کنید. سپس عبارت بازیابی و پسورد را برای تکمیل فرآیند بازیابی کیف‌پول وارد کنید. پس از انجام موفق عملیات بازیابی، کیف‌پول در سمت چپ بالای صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

ایجاد کیف‌پول جدید

از آنجایی که تنها کیف‌پول جدید شلی از ویژگی ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها(Delegation) پشتیبانی می‌کند، در ابتدا کاربران ملزم هستند تا نسخه‌ی سازگار کیف‌پول با بروزرسانی شلی را نصب کنند و سپس دارایی‌ها را از کیف‌پول‌های سازگار با نسخه‌های پیشین شبکه‌ی کاردانو(بایرون) به نسخه‌های جدیدی کیف‌پول خود منتقل کنند.

برای این منظور پس از نصب نرم‌افزار کیف‌پول، بر روی گزینه‌ی ایجاد کیف‌پول جدید(Create a new wallet) کلیک کنید.

ایجاد کیف‌پول جدید

سپس ایجاد(Create) را انتخاب نمایید.

ایجاد کیف‌پول جدید

در پنجره‌ی ظاهر شده نام و کلمه‌ی عبور را ارائه کرده و بر روی ایجاد کیف‌پول شلی(Create Shelley Wallet) کلیک کنید. در این مرحله پنجره‌ای نمایش داده خواهد شد و پس از ارائه‌ی هشدار‌ نسبت به مراقبت از عبارات بازیابی از شما درخواست می‌کند تا تایید کنید که هیچ کسی صفحه‌ی نمایش شما را مشاهده و یا از آن تصویربرداری نمی‌کند، بر روی ادامه کلیک کنید.

عبارات بازیابی

فهرست ۲۴ عبارت بازیابی را در مکانی امن یادداشت کنید و سپس بر روی گزینه‌ی «من عبارت بازیابی کیف پولم را یادداشت کرده‌ام» کلیک کنید. این عبارت برای بازیابی کیف‌پول شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را در مکانی امن یادداشت کنید. درصورتی که فردی به عبارات بازیابی دسترسی داشته باشد می‌تواند دارایی‌های شما را سرقت کند.

برای تایید عبارات بازیابی را به ترتیب وارد کنید و سپس پنجره‌ی نمایش داده شده را تایید کنید. متن نمایش داده شده را با دقت خوانده و آن‌ها را به نشانه‌ی تایید تیک کنید و سپس بر روی گزینه‌ی تایید کلیک نمایید.

تایید عبارات بازیابی

در این مرحله، نام کیف‌پول جدید در سمت چپ بالای صفحه قابل مشاهده است.

کیف‌پول آدا

انتقال دارایی‌ها از کیف‌پول بایرون به کیف‌پول شبکه‌ی اصلی شلی

برای انتقال دارایی‌ها ابتدا کیف‌پول بایرون(Byron legacy wallet) را انتخاب کنید و سپس انتقال آدا به کیف‌پول کنونی را انتخاب کنید.

انتقال دارایی‌ها ازکیف‌پول بایرون

در پنجره‌ی نمایش داده شده کیف‌پول سازگار با بروزرسانی شلی را که قصد دارایی دارایی‌ها را به آن منتقل نمایید را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه‌ی ادامه کلیک کنید.

انتقال دارایی به کیف‌پول شلی

پسورد کیف‌پول بایرون را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه‌ی انتقال دارایی‌ها(Transfer Funds) کلیک کنید. رمزارزهای آدا در طول چند ثانیه به کیف‌پول جدید منتقل خواهند شد و در نتیجه امکان سپرده‌گذاری در شبکه‌ی جدید کاردانو ایجاد می‌شود.

سپرده‌گذاری با ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها

برای استفاده از این ویژگی در منوی اصلی بر روی دومین آیکون منوی راهبری کلیک کنید تا دسترسی به ویژگی ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها ایجاد شود و سپس مرکز ارائه‌ی حضانت(Delegate center) را انتخاب کنید.

Delegate center

سپس بر روی ارائه‌ی حضانت(Delegate) کلیک کنید. توجه داشته باشید که تغییرات اعمال شده بر روی حضانت دارایی‌ها پس از کامل شدن ایپوک کنونی و آغاز ایپوک بعدی در شبکه‌ی کاردانو قابل مشاهده خواهد بود.

ارائه‌ی حضانت

در این مرحله گام‌های پیش‌رو برای انجام تنظیمات ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها نشان داده می‌شود که انتخاب کیف‌پول، انتخاب استخر سپرده‌گذاری و تایید ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها به استخر‌ منتخب را شامل می‌شود. بر روی ادامه کلیک کنید.

تایید ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها

ابتدا کیف‌پول خود را انتخاب کنید، توجه داشته باشید که حضانت دارایی‌های این کیف‌پول به استخر منتخب واگذار خواهد شد.

حضانت دارایی‌ها

در پنجره‌ی نمایش داده شده استخر سپرده‌گذاری مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه‌ی ادامه کلیک کنید.

انتخاب استخر سپرده‌گذاری

در این مرحله کلمه‌ی عبور را وارد کنید و بر روی گزینه‌ی تایید کلیک کنید تا دارایی به استخر سپرده‌گذاری منتقل شود و عملیات سپرده‌گذاری آغاز گردد.

تایید سپرده‌گذاری

در نهایت پیام موفقیت در ارائه‌ی حضانت دارایی و سپرده‌گذاری در استخر منتخب نمایش داده خواهد شد.

موفقیت در انجام ارائه‌ی حضانت دارایی‌ها

سپرده‌گذاری آدا در صرافی‌ها

اگرچه در زمان نگارش مقاله و پس از اجرای بروزرسانی کاردانو امکان سپرده‌گذاری آدا(ADA) در صرافی‌های شناخته شده‌ای که توسط کاربران ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند همچنان فراهم نشده است، اما سپرده‌گذاری به کمک پلتفرم صرافی‌ها یکی از روش‌های رایج برای سپرده‌گذاری رمزارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام محسوب می‌گردد. این روش بر مبنای استفاده از خدمات سرویس دهنده‌ی واسط ارائه می‌گردد؛ در حقیقت کاربران برای استفاده از سرویس‌های سپرده‌گذاری صرافی‌ها نیز دارایی خود را به این شرکت‌ها واگذار می‌کنند.

سپرده‌گذاری به کمک پلتفرم صرافی‌ها به سادگی امکان‌پذیر است اما به دلیل الزام این دسته از خدمات دهندگان به رعایت قوانین احراز هویت مشتریان، ضد‌پولشویی و ممانعت از ارائه‌ی خدمات به کاربران ایرانی، فعالیت در این پلتفرم‌ها از ریسک بالاتری نیز برخوردار است. با این وجود، سپرده‌گذاری با استفاده از پلتفرم صرافی‌ها دارای روند تقریبا مشابهی است که واریز دارایی، تبدیل دارایی به توکن آدا(در صورت لزوم) و سپرده‌گذاری را شامل می‌گردد.

به‌طور کلی کاربران برای سپرده‌گذاری از طریق پلتفرم صرافی‌ها باید ابتدا با رعایت شرایط(تغییر آی‌پی و …) به حساب کاربری خود لوگین کنید. توجه داشته باشید که صرافی مورد نظر باید خدمات سپرده‌گذاری توکن آدا را فراهم کند. سپس از بخش خدمات مالی(Finance) گزینه‌ی سپرده‌گذاری(Staking) را انتخاب کنید در مرحله‌ی بعد پس از انتخاب توکن آدا و پذیرش شرایط عملیات سپرده‌گذاری قابل انجام خواهد بود. در صورت فراهم شدن امکان سپرده‌گذاری توکن‌های آدا از طریق پلتفرم صرافی‌های معتبر که برای کاربران ایرانی قابل استفاده است، این بخش بروزرسانی خواهد شد.

ایجاد استخر سپرده‌گذاری

ایجاد استخر سپرده‌گذاری یک گام بزرگ و تخصصی‌تر برای این فعالیت محسوب می‌شود. ایجاد استخر سپرده‌گذاری در حقیقت هزینه‌هایی را برای کاربران در پی خواهد داشت و در نتیجه به کاربران عادی توصیه نمی‌گردد. کاربران برای ایجاد استخر سپرده‌گذاری آدا باید اتصال اینترنتی پایدار و مطلوب، دانش چگونگی اجراء و حفظ گره‌ی کاردانو در دوره‌ی زمانی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، مهارت‌های اداره‌ی سیستم و مدیریت سرور را در اختیار داشته باشند.

کاربران در شبکه‌ی کاردانو قادر هستند تا بدون سپرده‌گذاری توکن‌های آدا استخر سپرده‌گذاری ایجاد کنند، در مقایسه اتریوم از تایید کننده‌ها درخواست می‌کند تا برای ایجاد گره تایید کننده حداقل ۳۲ اتر را سپرده‌گذاری کنند.

اوپراتورهای استخر‌های سپرده‌گذاری برای فهرست کردن استخر در کیف‌پول دِدلُس باید فرآیند ثبت استخر را طی کنند، در نتیجه پس از ثبت موفق استخر سپرده‌گذاری در فهرست استخر‌های پیشنهادی نمایش داده خواهد شد.

ایجاد و ثبت استخر سپرده‌گذاری فعالیتی تخصصی و هزینه‌بر است و به کاربران عادی توصیه می‌شود تا برای اجتناب از ریسک‌های مربوطه از خدمات سرویس‌دهندگان واسطه استفاده کنند. به همین دلیل در این مقاله تنها به معرفی این روش اکتفا می‌گردد.

کاربران همچنین باید توجه داشته باشند که استفاده از سرویس‌های واسط برای سپرده‌گذاری ریسک محول کردن نگه‌داری از دارایی‌ها به سرویس دهنده‌ی واسط و همچنین تغییر قیمت رمزارزها در زمان سپرده‌گذاری را به همراه دارد.

آیا تاکنون روش سپرده‌گذاری را برای کسب درآمد منفعل تجربه کرده‌اید؟ آیا تاکنون در شبکه‌ی کاردانو سپرده‌گذاری کرده‌اید؟ به‌نظر شما سپرده‌گذاران با چه موانع و یا چالش‌هایی مواجه هستند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

شاید بتوان رمز ارز ترون را یکی از پرحاشیه‌ترین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال نام‌گذاری کرد. حضور جاستین سان در جایگاه موسس این شبکه بلاک چین و پروژه‌هایی همچون بانک آف ترون یا بانک اف ترون ( Bank of tron ) و اکو اسمارت ( Ecosmart ) اقبال معامله‌گران به خرید TRX و ذخیره آن در ترون اسکن و دیگر کیف پول های این ارز دیجیتال را به همراه داشته است.

ترون با ۳ محصول جدید به عرصه دیفای می‌پیوندد!

Tron در سال ۲۰۱۷ و توسط جاستین سان تاسیس شد. ترون در ابتدا بر مبنای شبکه بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد. در نهایت در سال ۲۰۱۸ شبکه بلاکچین خود را راه‌اندازی کرد و ارز دیجیتال TRX را به عنوان رمز ارز اصلی خود معرفی کرد. این پروژه هدف خود را ایجاد بستری برای ارائه نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و به طور کلی ارائه اینترنت غیرمتمرکز و اجرای قرارداد هوشمند اعلام کرده است. تحلیل ها نشان می‌دهد که در پی همکاری این شبکه بلاکچین با پروژه‌های دیفای ، قیمت این پول مجازی رشد ۵۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

تحلیل قیمت ترون – TRX

در حال حاضر ارز دیجیتال ترون در جایگاه پانزدهم برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد. قیمت این ارز دیجیتال در صرافی بایننس در محدوده ۰.۰۲ دلار در حال معامله است. ۰.۰۰۱ دلار پایین‌ترین و ۰.۳ بالاترین قیمتی است که این رمزارز در تاریخ خود به ثبت رسانده است. تحلیل نمودار قیمت ترون در تایم‌فریم هفتگی نشان می‌دهد که TRX در یک روند نزولی سه ساله قرار گرفته و اکنون در حال شکست این روند نزولی بلندمدت است. پس از ریزش بازار ارزهای دیجیتال در ماه مارس ۲۰۲۰، ترون افزایش ۲۰۰ درصدی را به ثبت رسانده است. این ارز دیجیتال در حال شکست ابر کومو و تثبیت در بالای این مقاومت مهم قرار گرفته و همچنین شاهد سوئیچ صعودی ابرکومو در این ارز دیجیتال هستیم. این نکات نوید آغاز رشد قیمت ترون را می‌دهد.

تحلیل قیمت ترون

در پی رشد ۵۰ درصدی قیمت ترون در هفته گذشته، اسیلاتور RSI وارد محدوده اشباع خرید شده و در حاضر در محدوده ۶۹ قرار دارد. قرارگیری RSI بالای محدوده ۷۰ را محدوده اشباع خرید می‌گویند. در تحلیل تکنیکال، قرار گرفتن یک ارز دیجیتال در محدوده اشباع خرید به معنی خرید هیجانی در بازار آن بوده و انتظار اصلاح و کاهش قیمت را افزایش می‌هد. اندیکاتور استوکاستیک RSI به مدت چند هفته در محدوده اشباع خرید قرار گرفته که معنی آن توقف در رشد قیمت و آغاز اصلاح قیمت است.

تحلیل قیمت TRX

تحلیل نمودار قیمت ترون به بیت کوین یا TRXBTC را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. این نمودار به مدت بیش از یکسال در حالت تراکم قرار گرفته است. حالت تراکم در تحلیل تکنیکال به معنی اتمام روند نزولی و برابری قدرت عرضه و تقاضا در بازار است. زمانی که قیمت یک دارایی در این حالت قرار می‌گیرد، قدرت خریدار و فروشنده در بازار به تعادل رسیده و به همین دلیل قیمت در یک روند افقی یا خنثی حرکت کرده و معامله می‌شود. تا زمانی که خریدران تازه نفس و جدید وارد بازار نشده و فشار خرید در بازار افزایش پیدا نکند، افزایش قیمت رخ نخواهد داد. اما این حالت تراکم به معنی اتمام روند نزولی بلند مدت و آغاز روند صعودی جدید است. این عبارت به معنی پیشنهاد خرید ارز دیجیتال ترون نیست بلکه تعریف کلاسیک فاز تراکم در تحلیل تکنیکال است.

پروژه اکو اسمارت (Ecosmart) ترون؛ کلاهبرداری همه کاره و هیچ کاره!

اتفاقات فاندامنتال و بنیادی در شبکه بلاکچین ترون

پروژه‌های دیفای در ماه‌های اخیر مرکز توجه بازار ارزهای دیجیتال و فعالان حوزه بلاکچین قرار گرفته اند. هفته پیش خبری مبنی بر همکاری شبکه ترون و شبکه Waves منتشر شد. از این پس ارتباط بین شبکه‌ای میان کابران این دو پلتفرم برقرار خواهد شد. همچنین از این پس تمامی توکن‌های شبکه ترون ، TRX ، بیت تورنت BTT و جاست Jst در صرافی غیرمتمرکز Waves‌ قابل معامله است.

 JustSwap برای اولین بار روی شبکه ترون

اولین پروتکل تبادل توکن غیرمتمرکز، روی شبکه ترون راه‌اندازی شد. کاربران با استفاده از این محصول می‌توانند با تامین نقدینگی استخرها، بخشی از کارمزد آن را دریافت کنند. این محصول، رقیبی برای UniSwap اتریوم بوده و جاستین سان اعلام کرده است که با افزایش پروژه‌های دیفای، استفاده از شبکه اتریوم پر هزینه بوده و از این پس کاربران می‌توانند در زمانی کوتاه‌تر و با هزینه کمتر از JustSwap استفاده کنند. این محصولی می‌تواند تحولی در شبکه ترون ایجاد کند.

آینده قیمت ترون

قرارگیری قیمت ترون با نماد TRX در محدوده مهم و همچنین انتشار اخبار مثبت همکاری این پروژه بلاکچین با پروژه‌های دیفای و ورود پلتفرم قرارداد هوشمند ترون به فضای DeFi از جمله اتفاقات مهم این ارز دیجیتال است. شلوغی شبکه اتریوم و ضعف آن در ارایه خدمات به پروژه‌های دیفای فرصت مناسبی برای رقبای اتریوم خواهد بود. ترون و کاردانو دو رقیب جدی برای شبکه اتریوم بوده که به نظر می‌رسد از این فرصت بدست آمده نهایت استفاده را خواهند کرد. در انتها خاطر نشان می‌کنیم که موفقیت پروژه ترون به معنی تضمین موفقیت پروژه‌های همچون بانک آف ترون (بانک اف ترون) و اکو اسمارت نبوده و از این رو حتما برای خرید ترون تحلیل شخصی خود را انجام دهید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

شاخص سلطه بیت کوین، شاخص مناسبی برای شناسایی رفتار کلی معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال است. زمانی که این شاخص افزایش می‌یابد، یعنی عمده تریدرها بر روی بازار بیت کوین فعالیت داشته و تمایلی به خرید و فروش آلتکوین ها ندارند. اما کاهش این شاخص نشان می‌دهد که بیشتر تریدرهای بازار، به جای بیت کوین بر روی آلتکوین متمرکز هستند.

سلطه بیت کوین به چه معناست؟

شاخص تسلط بیت کوین به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است و همچنان در یک روند نزولی در حال کاهش است؛ این یعنی رشد آلتکوین ها همچنان ادامه دارد. شاخص تسلط بیت کوین در زمان نگارش این خبر، ۵۸.۳ درصد است.

دلیل کاهش شاخص تسلط بیت کوین چیست؟

انفجار پروژه‌های دیفای و به دنبال آن رشد قیمت اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال مرتبط با دیفای، یکی از دلایل مهم در کاهش شاخص سلطه بیت کوین است. میزان سرمایه ذخیره شده در پروژه‌های دیفای مدام در حال افزایش است. در سه ماهه اخیر مقدار سرمایه ذخیره شده در پروژه‌های دیفای از ۱ میلیارد دلار به نزدیکی ۵ میلیارد دلار رسیده است.

کاهش شاخص تسلط بیت کوین

ارزش بازار ۱۰ توکن دیفای برتر بازار بر اساس اطلاعات موجود، به ۱۰.۵ میلیارد دلار رسیده است. رمزارز Link با ارزش بازار معادل ۶ میلیارد دلار به جایگاه پنجم برترین های بازار ارزهای دیجیتال رسیده است. در حال حاضر پروژه لینک به عنوان یکی از پروژه‌های موفق دیفای بالاتر از بیت کوین کش، بیت کوین SV ، کاردانو و بسیاری دیگر از ارزهای بزرگ بازار قرار گرفته است.

کاهش دامیننس بیت کوین
میزان سرمایه موجود در پروژه‌های دیفای مدام در حال افزایش است

قیمت بیت کوین پس از یک روند صعودی قدرتمند موفق به شکست مقاومت مهم ۱۰۵۰۰ دلاری خود شد. مقاومتی که برای سه سال مانع از رشد قیمت بیت کوین شده بود. اما بیت کوین توانست این مقاومت را از پیش روی خود برداشته و در حال حاضر بالای این مقاومت در حال معامله است.

طبیعتا در بازارهای مالی پس از شکست مقاومت‌های مهم، بازار احتیاج به استراحت دارد. این استراحت بیت کوین باعث شده تا نوسانات کمی را تجربه کند و به همین دلیل معامله‌گران در این بازار به سراغ آلتکوین ها رفته‌اند. به دلیل عمق کم بازار آلتکوین ها، ورود سرمایه به این بازارها باعث ثبت رشدهای نسبتا بالایی شده است. این رشد قیمت آلتکوین ها به کاهش شاخص تسلط بیت کوین منجر می‌شود.

باید دید کاهش شاخص تسلط بیت کوین تا کجا ادامه می‌یابد. در این روند نزولی شاخص تسلط بیت کوین، سطح ۵۴ درصد اولین حمایت مهم برای آن خواهد بود. ریزش سلطه بیت کوین فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری روی آلتکوین ها فراهم خواهد کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

چین لینک طی یک ماه گذشته جهشی حدود ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. قیمت این ارز دیجیتال طی ۳۰ روز گذشته، از حدود ۸ دلار به ۱۶.۴۴ دلار رسیده است.

به گزارش کوین تلگراف، عملکرد چین لینک از ابتدای سال جاری میلادی نیز قابل توجه بوده است و حالا به یکی از پنج ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شده است. به‌عقیده بسیاری، افزایش توجهات پیرامون این ارز دیجیتال و قوت‌گرفتن فعالیت‌ها در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) نقش بسزایی در این جهش قیمتی دارند.

در ۲۴ ساعت گذشته، چین لینک رشدی ۳۰ درصدی را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد این جهش به‌واسطه افزایش تقاضا برای خرید توکن‌های جدید «YAM» رخ داده باشد. پروتکل تازه YAM توانسته است تا توجهات بسیاری به‌سمت خود جلب کند.

سهم ارزهای دیجیتال از مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتال
سهم ارزهای دیجیتال از مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتال

در حال حاضر بیت کوین کش، بیت کوین‌ اس‌وی، لایت کوین، کاردانو و چین لینک بر سر جایگاه پنجم بازار ارزهای دیجیتال رقابت می‌کنند. این در حالی است که چین لینک در ابتدای سال فاصله بسیاری با این رتبه داشت.

با وجود گذشت ۸ ماه از ابتدای سال ۲۰۲۰، شاهد عقد قراردادهای همکاری بسیاری از جانب چین لینک بودیم و این مسئله یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت این ارز دیجیتال عنوان شده است. صد البته باید به یاد داشت که موانع سر راه چین لینک چندان کم نبوده است. به‌عنوان مثال، چندی پیش شرکت زئوس کپیتال (Zeus Capital) عنوان کرد که چین لینک یک کلاهبرداری است و آن را وایرکارد (Wirecard) حوزه ارزهای دیجیتال نامید. این شرکت همچنین ادعا کرد که یک موقعیت فروش با هدف کاهش ۹۹ درصدی ارزش این ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

صرافی «OKEx» نیز به‌تازگی اعلام کرد که وارد حوزه اوراکل‌ها خواهد شد. سوال اصلی اینجاست که علیرغم انتقادها به سازوکار چین لینک و رقبای تازه این پلتفرم، چرا قیمت آن همچنان با افزایش مواجه می‌شود.

میزان سرمایه موجود در حوزه دیفای
میزان سرمایه موجود در حوزه دیفای

از ابتدای سال جاری میلادی تا به اینجا، حوزه دیفای به‌صورت مداوم در حال رشد بوده و این رشد باعث شده است تا بسیاری آن را با حباب عرضه اولیه سکه (ICO) مقایسه کنند. مجموع اترهایی که در این پلتفرم‌ها قرار دارد در ابتدای ماه اوت (اواسط مرداد) به ۴.۵ میلیارد دلار رسید. این میزان اواسط ماه ژوئن (خرداد) ۱ میلیارد دلار بود.

تقریبا تمام پلتفرم‌هایی که در حوزه دیفای فعالیت می‌کنند به نوعی از منبع ارسال داده (Feed) برای قیمت نیاز دارند. در واقع می‌توان گفت که وجود چنین منبعی برای تامین امنیت و موفقیت پلتفرم موردنظر لازم است. نبود چنین منبعی سبب شد تا پروژه‌های مختلف و گاها امیدبخشی ایجاد شوند. چین لینک مشهورترین پروژه این حوزه است و بهره خوبی هم از رشد فناوری‌های دیفای برده است.

داده‌های گوگل ترندز از جستجوی عبارت چین لینک
داده‌های گوگل ترندز از جستجوی عبارت چین لینک

بر اساس داده‌های گوگل ترندز، محبوبیت چین لینک در میان مردم آمریکا به بیشترین میزان خود رسیده است. احساسات حاکم بر بازار نقشی حیاتی در نوسانات قیمت بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. عده‌ای معتقدند که اواخر سال ۲۰۱۷ علاقه مردم به بیت کوین به بیشترین میزان خود رسید و همین مسئله سبب شد تا قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال به ۲۰۰۰۰ دلار برسد.

نکته جالب در ارتباط با قیمت چین لینک اینجاست که مایکل اندرسون (Michael Anderson)، از بنیان‌گذاران فریمورک ونچرز (Framework Ventures) و از سرمایه‌گذاران اولیه این ارز دیجیتال، ماه آوریل (فروردین) اعلام کرد که قیمت چین لینک در آینده‌ای نزدیک به ۲۵ دلار خواهد رسید. هر واحد از ارز دیجیتال چین لینک که در آن زمانی در محدوده ۴ دلار معامله می‌شد، حالا تنها ۱۰ دلار با ۲۵ دلار فاصله دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.