دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بورس تهران در مورد آخرین وضعیت ایران خودرو ( بزرگترین شرکت بازار از لحاظ سرمایه اسمی و با سرمایه 30.1 هزار میلیارد تومانی و شستا ( بزرگترین هلدینگ چند رشته ایی ایران ) اعلام کرد: نماد معاملاتی شرکت ایران‌ خودرو با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف شده و فردا بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.

همچنین توقف نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با توجه به عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت حداکثر برای 2 روز کاری ادامه می یابد.

براساس این گزارش، نماد معاملاتی شرکت تازه وارد تامین سرمایه امین به همراه چدن سازان و باما نیز آماده انجام معامله شده اند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ذوب آهن با سرمایه اسمی 6.15 هزار میلیارد تومانی، گزارش عملکرد مرداد و پنج ماه سال جاری را منتشر کرد.

براین اساس، “ذوب” در مدت یک ماهه از فروش داخلی و صادراتی تیرآهن، میلگرد، کلاف، ریل، شمش کالایی، فرآورده های جانبی و سایر محصولات بالغ بر 1.2 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است.

این شرکت فرابورسی در عملکرد پنج ماهه بالغ بر 5.9 هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده که نسبت به دوره مشابه قبل 38 درصد رشد داشته است.

همچنین ذوب آهن درخصوص اطلاعات دوره یک ماهه و تجمیعی توضیح داد: میزان تولید چدن مذاب کوره بلندها و شمش آماده طی مرداد ماه 205.6 و  184.7 هزار تن و از ابتدای سال برابر 1.02 میلیون تن و 962.2 هزار تن است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت چدن سازان از انعقاد قرارداد فروش 120 غلتک به مبلغ 39.6 میلیارد تومان با فولاد مبارکه خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “چدن” 29 مرداد ماه قرارداد فروش 120 عدد (1.260 تن) غلتک به مبلغ 39.6 میلیارد تومان با فولاد مبارکه منعقد کرده که 50 درصد مبلغ به عنوان پیش دریافت پس از قبول سفارش و مابقی پس از تحویل محصول تسویه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

وقتی خودرویی تا چند ماه پیش 70 میلیون تومان بود و اخیراً 450 میلیون تومان شده است با چه وزنه‌ای به این عدد رسیده است؟ آیا قیمت‌های فعلی خودرو باور کردنی است؟ آیا می‌توان قیمت خودروها را در بازار کاهش داد؟

تا زمانی‌که شرایط اینچنین باشد به طور قطع جواب خیر است؛ یعنی هیچ کاری نمی‌توان انجام داد و تنها همه باید نظاره‌گر قیمت‌های صعودی باشیم. اما با اجرایی کردن راهکارهایی که کارشناسان توصیه می‌کنند، برگشت قیمت خودرو تا حدود زیادی امکانپذیر خواهد شد. اما قبل از پرداختن به راهکارها باید دید که قیمت یک خودرو در شرکت‌های خودروسازی چند تمام می‌شود. در این گزارش می‌خواهیم ارزان‌ترین خودروی بازار (خودروی صفر کیلومتر کارخانه‌ای) را مورد بررسی قرار دهیم. سال 97 که در تقویم شرکت‌های خودروسازی، سال تحریم صنعت خودرو نامگذاری شده، قیمت مواد پلیمری و شیمیایی هر کیلوگرم آن 10 هزار و 846 تومان بود حال با افزایش 44 درصدی قیمت‌ها هر کیلو آن 15 هزار و 625 تومان شده است. کالای دیگری که در تولید خودرو کاربرد دارد، لاستیک است. سال 97 خودروسازان هر کیلو لاستیک را 12 هزار و 419 تومان می‌خریدند و اکنون قیمت آن در هر کیلو به 37 هزار و 526 تومان رسیده که این رقم رشد در حدود 202 درصد داشته است. بر این اساس یک خودرو برای آن‌که به مرحله تولید برسد سهم 6 درصدی از مواد پلیمری و شیمیایی دارد. کانی‌های فلزی برای تولید خودرو امری مهم تلقی می‌شود. در ابتدا به آلومینیوم اشاره می‌کنیم. هر کیلو آلومینیوم را خودروسازان سال 97، 19 هزار 732 تومان می‌خریدند و حال با افزایش قیمت ارز این رقم به 38 هزار و 772 تومان رسیده که نشان از افزایش 96.5 درصدی این کالا است. سهم آلومینیوم در تولید یک خودرو در حدود 4 درصد است.

مس با سهم 0.7 درصدی هم 130 درصد نسبت به سال 97 گران شده است. یعنی هر کیلو مس سال 97، 53 هزار و 448 تومان بود و در حال حاضر این کالا 122 هزار و 999 تومان شده است. بیلت فولاد و چدن که در تولید یک خودرو سهم 22.1 درصدی دارد، این روزها حدود 133 درصد گران شده است. هر کیلو این کالا 3هزار و 958 تومان بود و اکنون قیمت آن به صورت تقریبی بیش از 9 هزار تومان است.

آهن ورق داخلی و خارجی که سهم بالایی در تولید خودرو دارد و در حدود 23.2 درصد است نیز در آهن داخلی 200 درصد و در آهن خارجی 185 درصد گران شده است. آهن داخلی را خودروسازان سال 97، کیلویی 5 هزار تومان می‌خریدند و اکنون به 15 هزار تومان رسیده است. آهن ورق خارجی هم که این روزها به مرز 20 هزار تومان رسیده است سال97، 7 هزار تومان بود.

بخش دیگری از ماجرای قیمت خودرو که باعث می‌شود، خودرو گران شود ارز است. اگر خودروسازان اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کرده بودند اکنون قطعه سازان و خودروسازان برای قطعه دنبال واردات نبودند.

طبق آمارهایی که روزنامه ایران در اختیار دارد، میزان استفاده از ارز آزاد (دلار و یورو) در تولید یک خودرو 21.6 درصد است. سال 97 خودروسازان دلار آزاد را 10 هزار و 854 تومان می‌خریدند و اکنون با افزایش 92.5 درصدی قیمت‌ها، دلار آزاد را 20 هزار و 894 تومان می‌خرند. یورو هم که در همین طبقه بندی قرار گرفته، 82.6 درصد گران شده است. سهم یک خودرو در ارز مبادله‌ای و نیمایی هم 22.4 درصد است. سال 97 دلار مبادله ای-نیما –

8 هزار تومان بود و اکنون به نزدیک 17 هزار تومان رسیده است.

با جمع‌بندی این اعداد و گفت‌وگو با برخی از فعالان این حوزه این نتیجه به دست آمد که با وجود بهره‌وری پایین خودروسازان قیمت یک خودرو با هزینه کارگر، انرژی و سایر موارد در حدود 53 الی 55 میلیون تومان تمام می‌شود. اما در حال حاضر قیمت مصوب این خودرو 72 میلیون تومان است که با احتساب هزینه شماره‌گذاری، خدمات و ارزش افزوده است. هر چند که قیمت خالص آن 61 میلیون تومان تمام می‌شود. اما قیمت همین خودرو در بازار 107 میلیون تومان است.

برای اینکه قیمت خودرو در بازار کاهش پیدا کند چند راهکار وجود دارد. افرادی که به قول معروف تندرو هستند و می‌خواهند نسبت به شکسته شدن قیمت‌ها اقدام کنند، تنها راه‌حل را واردات خودروهای صفر کیلومتر و کارکرده می‌دانند. این افراد می‌گویند تا زمانی‌که واردات صورت نگیرد قیمت خودرو در بازار شکسته نخواهد شد و خودروسازان هم دیگر یکه تاز بازار نخواهند بود.

پیشنهاد دیگری که این روزها بارها مطرح شده جلوگیری از احتکار و فروش خودرو به صورت کارتکس است. در حالی که بازار با کمبود خودرو روبه‌رو است و همین امر سبب شده قیمت‌ها روند صعودی به خود بگیرد برخی خودرو احتکار کردند و انتظار رشد قیمت را می‌کشند. این افراد ماه‌های گذشته و قبل از فروش خودرو به صورت قرعه‌کشی خرید کرده بودند.

توصیه دیگری که به تولیدکنندگان خودرو داده شده جلوگیری از تولید خودروهایی است که خودروسازان تا مقطعی به دلیل نقص قطعه نمی‌توانند آنها را به مرحله تجاری‌سازی برسانند. کارشناسان عنوان می‌کنند تولید خودرو به این شکل تنها از دست دادن سرمایه و سوء‌استفاده فعالان بازار از شرایط موجود است. در ادامه برخی راهکارها برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو در قالب یادداشت‌هایی مطرح شده است.

یادداشت

بانک مرکزی می‌تواند گره افزایش قیمت خودرو را باز کند

محمدرضا نجفی‌منش

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی

برای کاهش قیمت خودرو در بازار، راهکارهای متعددی مطرح می‌شود که طی سال‌های اخیر بارها به آن پرداخته شده است. اگر راهکارهایی که عنوان می‌شد توسط سیاستگذاران مورد پیگیری قرار می‌گرفت، اکنون بازار خودرو با تنش‌های متعددی روبه‌رو نبود. اما در شرایط حاضر و نوسانی که در مورد قیمت خودرو و سایر کالاها وجود دارد، تنها یک مجموعه می‌تواند به این مشکلات پایان دهد.

بانک مرکزی در کنترل قیمت انواع کالاها نقش بسیار پررنگی دارد. در یک جمله؛ میزان خروجی بانک مرکزی برای نقدینگی باید کاهش پیدا کند. اگر بانک مرکزی حجم نقدینگی را افزایش ندهد، قیمت‌ها با شرایط بهتری کنترل خواهد شد. زمانی حجم نقدینگی بایستی بالا برود که میزان تولید هم در کنار آن افزایش پیدا کند، ولی وقتی رقم تولید بالا نمی‌رود، رشد نقدینگی منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

این موضوع جدیدی نیست و سال‌های گذشته کشورهای مختلف آن را کشف و حتی تجربه کردند. در سال 1910 ارتباط بین میزان نقدینگی، تولید و قیمت کشف شد و کشورهایی که با بحران مالی و قیمتی مواجه شدند به سمت هماهنگ‌سازی نقدینگی و تولید رفتند، از این رو بانک مرکزی باید با چنین ساز و کاری حرکت کند تا قیمت خودرو و نرخ سایر کالاها صعودی نشود.

اگر بانک مرکزی به این توصیه دوستانه و دلسوزانه توجه کند، به صورت اتوماتیک‌وار تمام مشکلات حل خواهد شد و حتی امکان کنترل نرخ تورم برای کشور مهیا خواهد شد. به طور متوسط سالانه 30 درصد میزان نقدینگی کشور افزایش پیدا می‌کند، حال با ادامه این روند و کاهش تولید، به نظر می‌رسد نرخ تورم به  57 درصد الی 58 درصد برسد. برای آنکه مردم با نرخ تورم بالا روبه‌رو نشوند، بانک مرکزی باید سطح همکاری‌های خود را با جامعه علمی، دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی بالا ببرد و  در این میان اجازه ندهد نقدینگی افزایش پیدا کند و یا حداقل بانک مرکزی می‌تواند سعی کند تا حجم نقدینگی در سطح موجود حفظ شود.

در ابتدای دولت احمدی‌نژاد کل نقدینگی کشور 62 هزار میلیارد تومان بود و اواخر دولت دهم این رقم به 450 هزار میلیارد تومان رسید. یعنی در مدت 8 سال حجم نقدینگی 7 برابر شد. دولت روحانی هم با نقدینگی 450 هزار میلیارد تومان فعالیت خود را شروع کرد و اکنون این عدد به 2 هزار و 800 هزار میلیارد تومان رسید و این نشانه رشد 6 برابری نقدینگی است. یعنی در این سال‌ها میزان نقدینگی کشور 42 برابر شده است. حال سؤال جدی ما این است که تولیدات 42 درصد بالا رفته است؟ تا زمانی که برای کنترل نقدینگی کاری صورت نگیرد، قیمت خودرو افزایش بیشتری خواهد یافت و دیگر با هیچ راهکاری نمی‌توان رشد قیمت‌ها را مهار کرد. به هر ترتیب بانک مرکزی بایستی سیاست‌های گذشته خود را تغییر دهد. نمونه بارز این اتفاق‌ها را هم می‌توان در قیمت ارز دید. بانک مرکزی به صورت فشرده نرخ ارز را نگه می‌دارد اما وقتی به هر دلیلی آن رها می‌شود، مانند فنر در می‌رود لذا هیچ وقت نمی‌توان از واقعی شدن قیمت‌ها جلوگیری کرد. در نتیجه باید گفت گره مشکلاتی که در حوزه قیمت خودرو اتفاق افتاده است تنها توسط رئیس کل بانک مرکزی و سیاستگذاری‌های این مجموعه باز می‌شود.

6 پیشنهاد برای کاهش قیمت خودرو

محسن چمن آرا

عضو اتاق بازرگانی ایران

یکی از بازارهایی که دچار به هم ریختگی شدید شده، خودرو است. در این بازار قیمت‌ها سربه فلک کشیده و مردم هر روز با قیمت‌های جدید مواجه می‌شوند. همین روند باعث شده که افراد به دنبال خرید خودرو با هدف کسب سود باشند و یا در حالت خوشبینانه دارایی‌های خود را حفظ کنند. برای آنکه بتوان پایانی برای این جریان متصور بود، چند راهکار توصیه می‌شود که امیدواریم سیاستگذاران به آنها توجه کنند. اولین پیشنهاد؛ عدم دخالت دولت و حتی شورای رقابت در قیمت‌گذاری است. قیمت‌گذاری دولتی باعث شده که فاصله معناداری بین قیمت بازار و کارخانه باشد لذا افرادی که می‌خواهند خودرو خریداری کنند با قیاس قیمت‌های کارخانه و بازار، تورم و گرانی را در بازار می‌بینند، این در حالی است که بازار با توجه به قیمت ارز، روند طبیعی خود را سپری می‌کند. بدین جهت ضروری است که دولت به مرور زمان، نقش خود را در بخش خودرو کمرنگ کند. دومین پیشنهاد؛ افزایش تولید خودرو است. درست است که شرکت‌های خودروسازی نسبت به ماه‌های گذشته رشد تولید داشتند اما رشد تولیدی که نتواند بر بازار اثر بگذارد هیچ نتیجه‌ای ندارد. اغلب خودروهایی که تولید می‌شود، به پارکینگ‌ها می‌رود تا نقص قطعه آن برطرف شود لذا این خودروها وارد بازار نمی‌شود و قیمت با افزایش تولید پایین نمی‌رود.

سومین پیشنهاد؛ حمایت دولت از تولیدکنندگان مواد اولیه خودرو ضرورت دارد. کارخانه‌هایی که مواد اولیه شرکت‌های خودروسازی را تامین می‌کنند، برای واردات کالاهای مورد نیازشان با چالش‌هایی مواجه هستند و همین امر سبب می‌شود که تولید در یک مدار صحیح قرار نگیرد. چهارمین پیشنهاد؛ قطعه‌سازان تعیین‌کننده حیات شرکت‌های خودروسازی هستند. این مجموعه‌ها بدهی زیادی دارند و تحریم هم باعث شده بر مشکلات آنها افزوده شود. لذا سیاستگذاران بایستی شرایطی را فراهم کنند تا قطعه‌سازان با شرایط بهتری فعالیت کنند که در این میان تسویه مالی شرکت‌های خودروسازی ضروی است.

پنجمین پیشنهاد؛ دستگاه دیپلماسی نقش مهمی در حل مشکلات شرکت‌های خودرویی دارد. درست است که خیلی از کشورها صنعت خودرو و قطعه‌سازی ایران را تحریم کردند اما کشورهایی هم هستند که ایران را در لیست تحریم‌شدگان، قرار ندادند و حاضر به همکاری هستند. بدین جهت باید شرکت‌هایی را که آماده همکاری با ایران هستند احصا کرد و دستگاه دیپلماسی برای همکاری‌های مشترک به آنها کمک کند. شمشین پیشنهاد؛ بانک مرکزی یکی از مجموعه‌های اثرگذار است. این مجموعه باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تامین ارز در اولویت قرار گیرد. یعنی اگر تولیدکننده‌ای بخصوص تولیدکنندگانی که اشتغالزایی بالایی دارند ارز تقاضا کردند، ضروری است که در صف نمانند و پرونده آنها سریع بررسی شود تا تولیدکنندگان با تامین بموقع ارز از مشکلات فاصله بگیرند. 6 پیشنهاد عنوان شده با ادبیات مختلف از سال‌های گذشته مطرح شده است ولی سیاستگذاران توجهی به آنها نکردند. از این رو شرایط به وجود آمده باید ما را به این سمت هدایت کند در غیر این صورت رشد قیمت‌ها ادامه خواهد داشت و مردم همواره از قیمت خودروها ناراضی بودند. وقتی قیمت خودروها روزانه بالا می‌رود اصلاح در برخی از ساختارها یک الزام است و نباید از پیشنهادها چشم‌پوشی کرد. به هر ترتیب صنعت خودرو با چالش‌های کوچک و بزرگی روبه‌رو است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ذوب آهن از زمان راه اندازی کوره بلند شماره یک و امکان افزایش ظرفیت تولید چدن تا 60 هزار تن در ماه خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “ذوب” اعلام کرد: با توجه به اتمام تعمیرات اساسی کوره بلند شماره یک از 10 شهریور ماه فرآیند راه اندازی این کوره آغاز خواهد شد که بر این اساس امکان ظرفیت تولید چدن تا 60 هزار تن در ماه افزایش خواهد یافت.    

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران دوشنبه با افت 45 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 607 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 4 هزار واحدی به عدد 436 هزار واحد رسید. همچنین دوشنبه با دست به دست شدن 5 میلیارد سهم طی 641 هزار داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 4615 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 2.4 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

معاملات در بازار دوشنبه متفاوت از روزهای دیگر بود. عرضه ها در بازار زیاد ولی در مقابل تقاضای اندک را شاهد بودیم. اکثر نماد های قابل معامله در بازار در وضعیت صف فروش قرار داشتند. افت بیشتر شاخص کل نسبت به هم وزن بیانگر معاملات بیشتر در شرکت های با ارزش بازار بالا نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین می باشد. ارزش معاملات در بازار بورس و فرابورس به کمترین حد خود در سال اخیر رسید.

ارزش خالص معاملات بورس 3393 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 423  میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000 میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.607.211436.845234.757
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
2.4-1.2-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
546156.021.161
P/EP/SP/B
27.96.410.6

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
ثبهساز1177469839904.94000
وبصادر962337735104.9-3490
فملی632111333604.9-33140
وتجارت594190732104.7-3200

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
تاصیکو 229940181340012730
لخزر21.2284226500226500

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 17 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 17 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 17 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 17 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت تولید چدن سازان(چدن) از مزایده در فروش سهام شرکت الماسه ساز متعلق به شرکت بهساز مشارکت های ملت خبر داد.
 2. هیئت مدیره شرکت تولیدی و خدمات نسوز توکا(کتوکا) از افزایش سرمایه 653 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته به منظور تامین مالی طرح تولید ده هزار تن آجرکربن منیزیت خبر داد.
 3. هیئت مدیره شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان(زگلدشت)  افزایش سرمایه 500 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، اندوخته طرح توسعه به منظور اجرای پروژه های در حال احداث تصویب نمود.
 4. هیئت مدیره شرکت صنایع ماشین های اداری ایران(مادیرا) افزایش سرمایه 493 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی ها را تصویب کرد.
 5. شرکت پالایش نفت تهران(شتران) از کاهش 12 درصدی نرخ خرید مواد اولیه خبر داد.
 6. هیئت مدیره بانک سامان افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی، سایر اندوخته ها به منظور اصلاح ساختار مالی و افزایش سهم بازار را تایید کرد.
 7. هیئت مدیره شرکت تولیدی ایران تایر(پتایر)  افزایش سرمایه 3355 درصدی از محل مازاد تجدی ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی تایید کرد.
 8. شرکت تامین سرمایه بانک ملت(تملت) از پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی با مبلغ تعهد 2500 میلیارد تومان خبر داد.
 9. نماد معاملاتی شرکت توسعه بین المللی گردگشگری پدیده شاندیز(گشان) تا 30 شهریور ماه به حالت تعلیق درامد.
 10. شرکت ایران خودرو(خودرو) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 11. شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) از کاهش 11 درصدی  نرخ مواد اولیه خبر داد.
 12. شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان اردبیل(ثنوسا) از خرید 942 متر مربع واحد خدماتی خبر داد.
 13. شرکت پالایش نفت لاوان(شاوان) از کاهش بیش از 10 درصدی نرخ خرید مواد اولیه خبر داد.
 14. شرکت باما(کاما)  از بررسی خرید سهام خزانه به میزان 6.4 میلیون سهم از تاریخ 1 مهر لغایت 30 مهر ماه خبر داد.
 15. شرکت بین المللی توسعه ساختمان(ثاخت) از فروش شش دانگ عرصه و عیان  16 واحد با کاربری تجاری برج بین الملل تهران با شرکت تعاونی خدماتی بازار برج ایمن خبر داد.
 16. پنج شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌های خوزستان، کردستان، ایلام، گلستان و گیلان به عنوان هشتمین، نهمین، دهمین، یازدهمین و دوازدهمین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بازار دوم معاملات بورس تهران درج شدند.
 17. مدیر عامل توانیر گفت: در تنظیم قیمت برق به دنبال متعادل کردن عرضه و تقاضای برق هستیم و در این زمینه مصوباتی در دست پیگیری داریم که بورس هم می‌تواند به این تعادل عرضه و تقاضا کمک کند.
 18. رئیس سازمان بورس: به طور جدی پیگیری نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار هستیم، هنوز ابلاغیه رسمی اعلام نشده اما به محض ارسال ابلاغیه آن به سازمان بورس به طور رسمی جزییات آنرا تشریح می کنیم.
 19. مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس: سهام خزانه یکی از ابزارهای نوین مالی و حمایتی از سهام در شرایط هیجانی است، در این راستا سازمان بورس و اوراق بهادار آماده همکاری لازم جهت صدور مجوز حداکثر طی ۵ روز کاری برای درخواست‌کنندگان خرید سهام خزانه است.
 20. چهارشنبه مورخ 19 /06 / 1399 تعداد 5 میلیارد و 297 میلیون و550 هزار سهم معادل 15 درصد از سهام شرکت “توسعه و عمران امید” به عنوان پانصد و چهل و هشتمین شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “فعالیت های مربوط به املاک و مستغلات” گروه وطبقه”فعالیت های فعالیت های مربوط به املاک و مستغلات با مالکیت شخصی و اجاره ای”در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد ” ثامید ” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد. در این عرضه اولیه به هر کد معاملاتی حداکثر 1200 سهم در دامنه قیمتی 1660 ریال  تا  1750 ریال تعلق می‌گیرد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 29  هزار واحدی عدد 1 میلیون و 727 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 7 هزار واحدی به عدد 474 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 9 میلیارد سهم طی 1.3 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 12836 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 1.7 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش عرضه ها و فشار فروش کار خود را آغاز نمود. حجم و ارزش معاملات نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت به نوعی اندکی از شدت هیجان و عطش بازار کاسته شد ولی همچنان صف های فروش تا پایان بازار به قوت خود باقی ماند.

ارزش خالص معاملات بورس 12206 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 1430 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 10000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.727.234474.426234.097
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
1.7-1.5-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
9128346.473.210
P/EP/SP/B
30.026.911.4

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
شپنا27610175368604.9-36020
شستا2159912459204.9-45090
فملی2737655279704.928170
وپارس1264751459404.95960

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
وامید23714874020039960
ومعادن2508191638016520

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازارسرمایه (شنبه 1 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازارسرمایه (شنبه 1 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازارسرمایه (شنبه 1 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

daili-reports-1010113.jpg

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان(غشهداب) از فروش 1.5 میلیون سهم شرکت بهاران گلبهار خبر داد.
 2. شرکت فراورده های تزریقی و دارویی ایران(دفرا) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 3. شرکت تامین سرمایه بانک ملت(تملت) از افزایش سرمایه 57 درصدی از محل آورده نقدی به منظور بهبود نسبت کفایت سرمایه شرکت و تقویت توان مالی و عملیاتی خبر داد.
 4. حسابرس افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت کارخانجات دارو پخش(دارو) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تایید کرد.
 5. شرکت ماشین سازی نیرو محرکه(تمحرکه) از خارج شدن از ماده 141 خبر داد.
 6. شرکت سرامیک های صنعتی اردکان(کسرا) خرید یک دستگاه کوره تونلی ، یک دستگاه BET ، یک دستگاه XRD جهت افزایش ظرفیت و تحقیقات و توسعه (R&D ) محصولات دانش بنیان خبر داد.
 7. شرکت تولید چدن سازان(چدن) از انعقاد قرارداد فروش محصول به شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) به مبلغ 39 میلیارد تومان خبر داد.
 8. شرکت شوکو پارس(غشوکو) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 9. شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز(گشان) از افزایش سرمایه 3226 درصدی از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی، بهبود نسبت مالکانه خبر داد و حسابرس آن را تایید نمود.  
 10. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو(کچاد) افزایش سرمایه 26 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رساند.
 11. شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران(شیران) افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها را اعلام کرد.
 12. شرکت فراورده های تزریقی و دارویی ایران(دفرا) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 13. شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد از افزایش سرمایه 131 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی خبر داد.
 14. شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران(ختراک) از افزایش سرمایه 62 درصدی تفویض شده از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خبر داد.
 15. نصاب سقف سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، به ۱۵ درصد افزایش یافت.
 16. رئیس سازمان خصوصی سازی از ثبت دومین صندوق ETF دولتی شامل 4 پالایشگاه اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز در روزجاری(یکم شهریور) و پذیرش آن در بورس طی چهارشنبه همین هفته خبر داد
 17. ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت.
 18. اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام ۱۱ شهریور در وین منعقد می‌شود.
 19. محمد امین قهرمانی درباره آخرین برنامه های بورس تهران برای ورود شرکت های جدید و عرضه اولیه سهام گفت: نماد شرکت توسعه عمران امید در بازار دوم درج و نماد تامین سرمایه تمدن هم طی هفته جاری در بازار دوم بورس تهران درج خواهد شد تا آماده عرضه اولیه سهام باشند. وی افزود: پس از این دو شرکت مراحل پذیرش سپید ماکیان به عنوان شرکت زنجیره ای پیشرو در صنعت طیور و بزرگترین زنجیره تولید و توزیع مرغ گوشتی به اتمام رسیده و درج نماد خواهد شد. شرکت های پتروشیمی بوعلی سینا، لیزینگ کارآفرین و اپال کانی پارس هم با تکمیل مراحل فرآیند پذیرش، درج نماد خواهند شد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

فهرست نمادهای متوقف بازار نرمال تا هفتم مرداد از 39 نماد تشکیل شده است که به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معانلاتی، برگزاری مجمع، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف یا ب و… متوقف شده اند.

به گزارش رادیو سهام، تعلیق نماد معالاتی باعث توقف نمادهای کنتورسازی ایران(آکنتور)، مخابارت ایران(اخابر)، بورس اوراق بهادار تهران(بورس)، نوسازی و ساختمان تهران(ثنوسا)، صنایع آذرآب(فاذر)، بورس کالای ایران(کالا)، نساجی بروجرد(نبروج) و سرمایه گذاری نیرو(ونیرو) شده است.

نمادهای فولاد خراسان(فخاس)، قند اصفهان(قصفها)، پارس الکتریک(لپارس)، توسعه شهری توس گستر(وتوس) به دلیل تغییرات بیش از 50 درصد در 15 روز متوالی، نماد تولیدی چدن سازان(چدن) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب و نماد قند لرستان(قلرست) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب-ادامه توقف حداکثر برای دو روز کاری متوقف شده اند.

افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف نمادهای گروه بهمن(خبهمن)، پارس خودرو(خپارس)، سیمان فارس(سفار)، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف-ادامه توقف حداکثر برای دو روز کاری نماد گروه مپنا(رمپنا) و برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه نیز نمادهای  تایدواترخاورمیانه(حتاید)، مهندسی نصیرماشین(خنصیر)، سرمایه گذاری سیمان تامین(سیتا) و معادن بافق(کبافق) را متوقف کردند.

نفت سپاهان(شسپا) به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده(تصویب صورت های مالی)، تکنوتار(تکنو)، تولیدی فولاد سپید فراب کویر(کویر)، بانک کارآفرین(وکار) به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، کارخانجات تولیدی شهید قندی(بکام)، فرآورده های نسوز پارس(کفپارس)، به دلیل برگزاری مجمع عمومی فوق العاده(درخصوص تغییر سرمایه) و بانک ملت(وبملت) به دلیل برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده(درخصوص تغییر سرمایه) متوقف شده اند.

برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده(انتخاب اعضا) نمادهای سرمایه گذاری مسکن شمال شرق(ثشرق)، صنایع سیمان دشتستان(سدشت) و سرمایه گذاری ساختمان ایران(وساخت) را متوقف کرد.

همچنین نماد اصلی کارگزاری بورس کالای ایران(اکالا)، تولیدکنندگان بورس کالای ایران(تکالا)، کارگزاران بورس اوراق بهادار(کبورس)، نهادهای مالی بورس اوراق بهادار(نبورس) و نهادهای مالی بورس کالای ایران(نکالا) متوقف شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 8 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 942 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 3 هزار واحدی به عدد 507 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 13 میلیارد سهم طی 2.6 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 22559 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 0.4 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش تقاضا کار خود را آغاز نمود ولی رفته رفته بر شدت عرضه ها تا پایان بازار افزوده شد. در بازار امروز 4375 میلیارد تومان اوراق مرابحه دولت با نمادهای اراد40 با سرسید مهر 1402 و نرخ بهره موثر 20 درصد، اراد 41 با سر رسید شهریور 1400 و نرخ بهره موثر 18 درصد، اراد 42 با سر رسید شهریور1401 و نرخ موثر 19 درصد، اراد 43 با سر رسید مرداد 1402 و نرخ موثر 20 درصد به فروش رسید.

ارزش خالص معاملات بورس 19204 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 5986 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 10000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.942.228507.012219.371
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
0.40.7
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
13226277.262.686
P/EP/SP/B
37.98.3714.64

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
شپنا34317129498101.550000
شتران28414589513102.852400
خساپا26311323750302.7-5070
شبندر1689711574901.6-55560

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 7 مرداد ماه 1399)

شصدف:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

کاما:  بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری 68 درصد سهام شرکت کانی کربن طبس.

وپترو: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 7 مرداد ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (سه شنبه 7 مرداد ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: معاملات سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از ۱۵ تا ۱۹ مرداد در بورس تهران آغاز می‌شود.
 2. حسن محمدی مدیر روابط عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر توقیف اموال فدراسیون فوتبال توسط شستا، اظهار کرد: این خبر تایید است. حکم توقیف اموال فدراسیون فوتبال توسط شستا گرفته شده است. تا این لحظه ۸ میلیارد تومان از طلب خود را از فدراسیون فوتبال بابت پرداخت حقوق ویلموتس وصول کرده ایم و پیگیر آن هستیم مابقی بدهی خودمان را از فدراسیون دریافت کنیم.
 3. رئیس سازمان بورس با بیان اینکه ۹۰ هزارمیلیاردتومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه وارد شده است، گفت: قصد داریم شرکت های سهامی عام بورس را با هدف تکمیل پروژه های جدید و نا تمام راه اندازی کنیم.
 4. بلوک ۳۶ درصدی شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس شامل ۱۱۷ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۰۰ سهم توسط سازمان خصوصی سازی به صورت ۴۰ درصد نقد و بقیه اقساط در بورس عرضه می شود.
 5. وزیر امور اقتصادی و دارایی هوشمند سازی اقتصاد را از اولویت‌های کاری خود برشمرد و گفت: بیماری کرونا گرچه آسیب‌هایی به همراه داشت اما فرصتی را برای سرعت بخشیدن به فرایند اقتصاد هوشمند ایجاد کرد.
 6. شرکت تولید چدن سازان(چدن) از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 7. شرکت توزیع دارو پخش از سامانه خرید انلاین خبر داد.
 8. شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) در مجمع عمومی سالانه خود از 55 تومان سود ساخته شده 40 تومان را بین سهامداران تقسیم کرد.
 9. شرکت گروه بهمن(خبهمن) از واگذاری 016 درصدی از سهام ایران خودرو با قیمت هر سهم 768 تومان خبر داد.
 10. شرکت پدیده شیمی قرن(قرن) در مجمع عمومی سالیانه خود از 253 تومان سود ساخته شده 230 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 11. شرکت پارس خودرو از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 12. شرکت سیمان فارس از واگذاری 30  درصد از سهام شرکت سیمان فارس نو به قیمت هر سهم 4009 تومان خبر داد.
 13. شرکت سرمایه گذاری توسعه  و عمران استان کرمان(کرمان) از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 14. شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان از واگذاری 15 درصد از سهام شرکت کود شیمیایی اوره لردگان خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت چدن سازان از موافقت هیات مدیره با انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برخی از طبقات دارائی ها خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای امروز شد.

براین اساس، “چدن” اعلام کرد: هیات مدیره مقرر کرد به استناد آئین نامه اجرایی تبصره یک ماده 149 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم و به استناد ماده 14 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی و حمایت از کالای ایرانی نسبت به تجدید ارزیابی برخی از طبقات دارائی ها بر اساس صرفه و صلاح شرکت و انجام افزایش سرمایه از این محل تشریفات قانونی لازم را انجام و مراتب در سامانه کدال شفاف سازی شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.