دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پلاستیران که در جریان معاملات چهارشنبه با رشد 3 درصدی قیمت و صف خرید روبرو شده از برنامه افزایش سرمایه 768 درصدی خبر داد.

براین اساس، “پلاست” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 5.76 به 50 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت کوچک حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف اصلاح ساختار مالی صورت می گیرد.

بنابراین گزارش، بنیاد دینی و فرهنگی صدوق بزرگ 48.3 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

وقتی صحبت از کیسه زباله‌های رنگی می‌شود خیلی بیشتر از صرفا یک رنگی که می‌بینیم مفهوم دارد. در حقیقت، شاید تولید کننده‌گان و دولت‌ها از روانشناسی رنگ استفاده کرده و پیام‌های خاصی را برای مردم ارسال می‌کنند. به‌طور کلی، همه‌ی کیسه زباله‌ها کاربردهای مختلف و گسترده‌ای دارند اما بهتر است از هر کیسه زباله بیشتر برای کاربردی که تولید و برنامه ریزی شده استفاده شود.

شایان ذکر است مطلبی که در اینجا بیان می‌شود بیشتر مربوط به استاندارد کشور آمریکاست و ممکن است در ایران و یا کشورهای دیگر از این استاندارد رنگ کیسه زباله‌ها استفاده نشود.

فلسفه و استاندارد استفاده از کیسه زباله رنگی در کشورهای مختلف چیست؟

برخلاف تصور رایج، کیسه زباله‌های تجاری برای استفاده بهینه و کاربردی خاص طراحی شده است تا بتوان مدیریت پسماند را خیلی پیشرفته‌ و بهینه‌تر انجام داد. منظور از این استانداد رنگ کیسه زباله‌ها اینست که هر کیسه زباله عملکرد خاص خود را دارد که باتوجه به آن باید استفاده شود. در ادامه به برخی از این کیسه زباله‌های رنگی که برای مصرف خاصی طراحی شده‌اند اشاره می‌شود.

کیسه زباله سیاه رنگ

کیسه زباله سیاه احتمالا اصلی ترین و شایع ترین کیسه زباله‌هایی هستند که هر روزه به منظور جمع‌آوری زباله‌های غیرقابل بازیافت، غیرعفونی و غیر زیست تخریب پذیر استفاده می‌شوند. این کیسه زباله‌ها در مدل‌های مختلفی با  چگالی بالا و کم و همچنین در سایز و ضخامت‌های مختلف تولید و ارائه می‌شوند.

کیسه زباله‌های سیاه در دفتر، خانه، پارک‌ها و تقریبا در بیشتر جاها یافت می‌شوند. این کیسه زباله‌ها مات بوده در نتیجه محتویات داخل آن به راحتی قابل رویت نیستند. همچنین این کیسه زباله‌ها به آسانی در داخل سطل زباله‌ها قرار می‌گیرند. یکی از کاربردهای خلاقانه این کیسه زباله‌ها و همچنین کیسه زباله آبی استفاده آن در اسباب کشی و حمل و نقل است.

کیسه زباله آبی

کیسه زباله آبی بیشتر برای زباله‌های قابل بازیافت استفاده می‌شود. همچنین این کیسه ها به نوبه خود به واسطه مواد به کار رفته در تولید آنها قابل بازیافت هستند. در یک استاندارد بین‌المللی، اکثر شهرداری کلان شهرها  از این کیسه زباله‌ها برای جمع‌آوری زباله‌های قابل بازیافت استفاده می‌کنند.

این کیسه زباله‌ها به خاطر استفاده خانگی و شهری در اندازه، ضخامت و کیفیت مختلفی توسط شرکت‌ها تولید می‌شوند. به طور خلاصه کیسه زباله‌های آبی رنگ را می‌توان کیسه زباله پاک نام گذاری کرد.

کیسه زباله سفید

کیسه زباله سفید به دلیل ظاهر شفاف، در موقعیت‌هایی که دیده شدن محتویات داخل کیسه زباله اهمیتی ندارد با استقبال خوبی مواجه شده‌است. این کیسه زباله‌ها در مراکز درمانی، استخرها و جاهای دیگر استفاده می‌شود. این کیسه زباله‌ها به دلیل روشن بودن آن در فضای تاریک می‌توانند موجب روشن و باز شدن فضا ‌شوند. کیسه زباله‌های سفید معمولا مات هستند و در سایزها و کیفیت‌های مختلف یافت می‌شوند.

کیسه زباله سبز رنگ

کیسه زباله‌های سبز رنگ معمولا برای پوست میوه‌ها، ضایعات سبزیجات، شاخ و برگ درختان و انواع دیگر مواد آلی یا زیست تخریب پذیر استفاده می‌شوند. این کیسه زباله‌ها شفاف هستند برای همین محتویات آن به راحتی و با یک نگاه قابل رویت و مشخص می‌شوند. کیسه زباله سبز رنگ به دلیل اینکه برای زباله‌های زیست تخریب استفاده می‌شوند و معمولا در طبیعت رها می‌شوند پس بهتر است در تولید آن از موادی استفاده شود که خود کیسه زباله نیز قابلیت زیست تخریبی داشته باشند و در طبیعت تخریب شوند. شایان ذکر است در برخی از کشورها این نوع کیسه زباله‌ها کاملا زیست تخریب تولید و عرضه می‌شوند.

کیسه زباله قرمز رنگ

این نوع کیسه زباله‌ها برای جمع‌آوری زباله‌های زیست محیطی در مراکز بهداشتی و درمانی کاربرد دارند. کیسه زباله به رنگ قرمز ممکن است برای نگهداری زباله‌ها و مواد خطرناک مانند لوله آزمایش، خون، ضایعات انسانی و یا زباله‌های مشابه استفاده شود. به طور خلاصه کیسه زباله پلاستیکی قرمز بیشتر در مراکز بهداشتی و درمانی جهت دفع زباله‌های پزشکی استفاده می‌شود. این استفاده شامل جمع‌آوری زباله‌هایی از جنس بیولوژیکی و مواد عفونی در آزمایشگاه های تحقیقاتی نیز می شود.

کیسه زباله نارنجی

از کیسه زباله نارنجی برای زباله‌هایی کلینیکی که نیاز به سوزاندان دارند استفاده می‌شود. همچنین در برخی کشورها و شهرها از این کیسه زباله‌ها برای کارهای خیرخواهانه استفاده می‌کنند به این صورت که لباس‌ها و لوازم خانگی که نیازی به آنها ندارند و یا دور ریز هستن در داخل آنها قرار داده و برای استفاده افراد نیازمند در بیرون خانه قرار می‌دهند یا به مراکز خیریه ارائه می‌دهند.

کیسه زباله زرد

کیسه‌های زباله زرد رنگ برای دفع زباله‌هایی که باید با احتیاط حمل شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. زباله‌های زیست محیطی، زباله‌های عفونی و مواد خطرناک جزو زباله‌هایی هستندکه برای جمع‌آوری آنها از این نوع کیسه زباله‌ها استفاده می‌شود. محتویات داخل این کیسه زباله‌ها باید با دقت زیادی حمل و به وضوح مشخص شوند. کیسه زباله‌های به رنگ زرد نشان دهنده سطح بالاتری از احتیاط و هشدار هستند و بر همین اساس باید مورد توجه قرار گیرند. قابل ذکر است کیسه زباله‌های زرد همیشه برای حمل زباله‌های خطرناک استفاده نمی‌شوند برای مثال شاید محتویات داخل آن شیشه شکسته باشد که نیاز به احتیاط و دقت بالای در حمل آن است.

آنچه تا اینجا مطرح شد اهمیت نوع نیازی که در خرید کیسه زباله دارید را نشان می‌دهد و برای همین منظور است که شرکت‌های تولید کننده کالاهای مصرفی مانند کیسه زباله، سفره یکبار مصرف، دستکش یکبار مصرف، کیسه فریزر را در تنوع و مدل‌های مختلفی تولید می‌کنند تا بتوانند به نیاز و سلیقه مشتریان خود به درستی پاسخ دهند. به عنوان مثال، کیسه فریزر آیری پلاست برای پاسخگویی به طیف گسترده‌ای از نیاز مخاطبان در انواع مختلفی مانند کیسه فریزر آسان مصرف، تقویمی، توپی، رولی، جعبه‌ای، زیپ کیپ و کیسه فریزر لفاف‌دار تولید و عرضه می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، همان‎گونه که پیش‏بینی می‎شد بازار سهام امروز تا حدودی تحت تأثیر عرضه اولیه شرکت «تأمین سرمایه نوین» قرار داشت. اما با این وجود، شاخص کل بورس تهران 1206 واحد صعود کرد و بازده ماهانه خود را به رقم 6.9 درصد رساند.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

تعداد نمادهایی که رشد قیمت داشتند از آن‎هایی که با افت مواجه شدند، پیشی گرفت و به عدد 332 رسید.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

عرضه اولیه «تنوین» 15 درصد از کل حجم معاملات امروز بازار سرمایه را به خود اختصاص داد. پس از آن، «وبملت» با داد و ستد 244 میلیون سهم، سهم 5 درصدی از کل معاملات را برای خود کنار گذاشت. انتشار خبر تعیین تکلیف نرخ تسعیر ارز بانک‎ها در مجمع بانک «صادرات» موجب شد تا امروز شاهد جوی مثبت در این گروه و ثبت صف خرید در برخی نمادهای بانکی باشیم.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

به این ترتیب، پربازده‎ترین سهم بیست و دومین روز اسفند ماه سال 97 به نام «نتوس» درج شد. این سومین روز متوالی است که این سهم بازار پایه‎ای با صف خرید، معاملات خود را به پایان می‎رساند. «فنرژی» و «پلاست» دیگر سهم‎هایی هستند که سهامداران خود را راضی به تعطیلات آخر هفته رهسپار کردند.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

در آن سو، «فنفت» که در چند روز اخیر با سرعتی غیرقابل کنترل، رشد می‎کرد، امروز ترمز آن با افت حدود 15 درصدی کشیده شد.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

نگاهی به صنایع بیانگر رشد 3.7 درصدی شاخص گروه «استخراج سایر معادن» است. همان‎طور که گفته شد، گروه بانکی با تعدد اخبار مثبت پیرامون خود، امروز در زمره صنایع پربازده قرار گرفت و از این حیث در جایگاه سوم ایستاد.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

در طرف دیگر، گروه «فنی و مهندسی»، «قند و شکر» و «چاپ» با افت شاخص مواجه شدند.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

نگاه به فعالیت حقوقی‎های بازار نشانگر توجه بسیار به «فملی» است؛ نمادی که بخشی از بلوک سهام آن، از سوی دو بانک «تجارت» و «ملت» به زودی عرضه می‎شود و بر اساس شنیده‎ها، صندوق بازنشستگی مس برای خرید بلوک‎های «فملی» ابراز تمایل کرده است. پس از مدت‎ها مجددا «شاراک» مورد حمایت این دست از فعالان بازار سرمایه قرار گرفت و رشدی اندک را در تابلوی معاملات خود ثبت کرد. این شرکت پتروشیمی‎که در لیست تحریم‎ها قرار دارد، برای نخستین بار از کاتالیست صنعتی برای تولید گرید برتر پایپPE-100 رونمایی کرد.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

بدون لحاظ عرضه سهام «تنوین» از سوی سهامدار عمده، طی معاملات امروز، حقوقی‎ها از رشد قیمت «وبملت» استفاده کردند و در مجموع، بیش از 10 میلیون از سهام این بانک را به حقیقی‎ها فروختند.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

نسبت حجم معاملات به میانگین ماهانه در «دماوند» به قله 51 واحد رسید. شایان ذکر است که 90 درصد از سهام این شرکت از سوی بانک «دی» در روز 25 اسفند ماه به قیمت 4190 تومان روی میز مزایده قرار می‎گیرد؛ هم اکنون قیمت این سهم 3058 تومان است.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

از صنایعی که حجم معاملاتی بیش از میانگین ماهانه داشتند می‎توان به «فعالیت‎های کمکی به نهادهای مالی واسط» اشاره کرد که این حجم مدیون عرضه اولیه «تنوین» است. اما آنچه که می‎تواند چراغ راه سرمایه گذاران باشد، حجم بالای معاملات در گروه «سیمان» و «محصولات شیمیایی» است. سهم‎های حاضر در این دو گروه، مدتی است در حجم‎های بالا داد و ستد می‎شوند.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

در روز سبز بازار سهام، بازار سکه و طلا نیز رونق داشت و سکه 2.3 درصد و طلا 1.6 درصد رشد کردند؛ در حالی که نرخ دلار باز هم 0.4 درصد افت کرد.

در حاشیه بازار / «وبملت» به مارتن معاملات برگشت

پیش بینی بازار فردا

در شرایط کنونی بازار سرمایه به شدت به اخبار مثبت احتیاج دارد که در مدت اخیر هر از گاهی از یک صنعت خبری مثبت رسید و مسیر صعود را هموار کردند. عرضه اولیه «ومعلم» در روز شنبه هفته آینده بخشی از بار نقدینگی بازار را به خود معطوف خواهد کرد. اما در مجموع، به نظر می‎رسد جریان پول مجدد به مسیر تالار حافظ برگشته و هفته آینده نیز شرایط مطلوبی بر معاملات حکمفرما باشد؛ هر چند که با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، از شتاب روزهای اخیر خبری نخواهد بود. رفتار بازار در چند روز باقیمانده و به خصوص در سال آینده به بر روی شرکت‎های بزرگ و گزارش محور گردش خواهد کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، نسبت بدهی بیانگر اهمیت و نقش بدهی‌ها در تأمین کل دارایی‌های شرکت است و نشان می‎دهد چه میزان از دارایی‌ها از محل بدهی‌ها تأمین‌ شده است.

بالا بودن نسبت بدهی به این معنا است که شرکت برای تأمین منابع موردنیاز خود، از منابع مالی خارج از شرکت استفاده می‎کند که نتیجه آن، افزایش ریسک شرکت است. بنابراین نسبت بدهی، شاخص و معیار سنجش ریسک مالی شرکت محسوب می‌شود.

کل شرکت‎های حاضر در بازار سرمایه بر اساس نسبت بدهی رتبه بندی شدند. بر این اساس، نماد «ساذری» با نسبت بدهی 7 رتبه اول را در بین تمام شرکت‎ها دارد. «فجوش» با نسبت 6 و «پلاست» با نسبت حدود 4 در رده‎های دوم و سوم قرار دارند.

در تصویر ذیل 20 شرکت که بیشترین نسبت بدهی را دارند، ملاحظه می‎کنید. به عبارتی این 20 شرکت از ریسک مالی بالایی برخوردارند و بیش از آن که بر توانایی‎ها و منابع خود تکیه کنند، به منابع مالی خارج از شرکت خیره شده اند.

اما کدام شرکت‎ها بهترین نسبت را دارند؟!

نماد «پردیس» از این حیث عملکرد بسیار مطلوبی از خود برجای گذاشته و نشان می‎دهد که از دارایی‎های خود به خوبی استفاده می‎کند و کمتر به منابع خارجی اجازه عرض اندام می‎دهد. رتبه دوم از آن «واعتبار» گردید و «ثنام» در جایگاه سوم ایستاد.

همانطور که ملاحظه می‎کنید، بیشتر نمادهای مذکور از بازار پایه هستند؛ به خصوص در زمره شرکت‎های با نسبت بدهی بالا به چشم می‎خورند. ولی با همه این اوصاف، نمادهایی که نسبت بدهی بالاتری دارند، بازدهی مطلوبی برای سهامداران خود به ارمغان آورده اند. به عنوان مثال، نماد «ساذری» از ابتدای سال جاری تاکنون 473 درصدی رشد قیمت داشته که با توجه به ریسک بالای آن، جای تعجب دارد.

در طرف مقابل، شرکت‎هایی که از نسبت بدهی مطلوبی برخوردار هستند، بازدهی مطابق انتظار رقم نزدند و به گرد بازار پایه‎ای‎ها نرسیده اند.