دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
4 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در این میان هرچند حقوقی‌ها بار دیگر پرقدرت به حمایت از شاخص‌سازها پرداختند، اما افزایش جذابیت قیمت سهام سبب شد تا پول‌های حقیقی نیز موقعیت را مناسب ارزیابی کنند تا خروج پول از گردونه معاملات سهام محدود شود. این مهم می‌تواند نویددهنده اتمام اصلاح شاخص سهام باشد؛ اما بنا به تجربیات یک ماه اخیر نمی‌توان در این خصوص با قطعیت اظهارنظر کرد.

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته با رشد 9/ 1 درصدی همراه شد و توانست ارتفاع یک میلیون و 600 هزار واحد را بازپس‌گیرد. این مهم در حالی رقم خورد که در ادامه معاملات روز سه‌شنبه، دیروز نیز حمایت گسترده حقوقی‌ها از سهام بزرگ بازار موجب رشد 40 هزار واحدی شاخص بورس اوراق بهادار در همان دقایق ابتدایی معاملات شد. در ادامه سهامداران خرد و غالبا تازه‌وارد، سهم‌های ارزنده خود را با دیدن موقعیت فروش ایجاد شده، در سمت فروش فعال کردند. این نوع رفتار توده‌وار بین سهامداران که تازگی هم ندارد، موجب شد تا شاخص کل 10 هزار واحد از سقف روزانه خود عقب‌‌نشینی کند و در نهایت با 30 هزار واحد افزایش در پایان معاملات به محدوده یک میلیون و 611 هزار واحدی صعود کند. در این میان جذابیت قیمت سهام بعد از افت حدود 25 درصدی شاخص کل سبب شده تا پول‌های حقیقی تا حدودی جذب بازار شود. به‌طوری که دیروز خالص خرید حقوقی‌ها به 506 میلیارد تومان محدود شد و ارزش معاملات خرد سهام نیز به 10 هزار و 538 میلیارد تومان رسید. بازگشت دماسنج بازار سهام به محدوده حمایتی یک میلیون و 600 هزار واحدی می‌تواند نوید بازگشت سهم‌های کوچک‌تر که از نقدشوندگی پایین‌تری برخوردارند را دهد. با این حال همچنان نمی‌توان در این خصوص با قدرت اظهارنظر کرد، چرا که در یک ماه گذشته بارها شاهد صعودهای مقطعی قیمت سهام بودیم اما مجددا فشار فروش بر بازار چیره شده است.

دوگانگی سهام در روز سبز شاخص‌ها

روز چهارشنبه همزمان با صعود 9/ 1 درصدی شاخص کل، نماگر هم‌وزن نیز سبزپوش و با رشد محدود 13/ 0 درصدی همراه شد. با این حال نگاهی به تابلوی معاملات نشان می‌دهد از 316 نماد فعال در معاملات روز چهارشنبه، تنها 128 نماد معادل (41 درصد) با رشد همراه شدند و مابقی جامه قرمز به تن کردند. در این میان محدودیت حجم مبنا سبب شده تا اختلاف قیمت پایانی و آخرین معامله در اکثر نمادهای کوچک بازار حتی به 5 درصد نیز برسد و سهامداران این گروه‌ها نتوانند سهام خود را نقد کنند. موضوعی که مهم‌ترین اصل بازار سرمایه یعنی نقدشوندگی بالا را مورد تهدید قرار داده است. بی‌شک یکی از دلایل سنگین شدن صف‌های فروش و طولانی شدن اصلاح قیمت‌ها همین موضوع است که بر هراس بورس‌بازان افزوده و اعتماد آنها نسبت به بازار سهام را خدشه‌دار کرده است.

روز گذشته با وجود صعود نماگرها، در برابر صف خرید 572 میلیارد تومانی در 71 نماد معاملاتی، 115 سهم با صف فروشی بالغ بر 2914 میلیارد تومان مواجه شدند.

معاملات الگوریتم ممنوع شد

پس از نزول بیش از 25 درصدی شاخص سهام از اوج 19 مرداد و تحمیل زیان‌های هنگفت به سهامداران به‌ویژه تازه‌واردان بازار، هر روز شاهد بهانه‌تراشی‌های جدید برای توجیه دلایل افت شاخص سهام هستیم. در این میان در روزهای اخیر موجی از اعتراضات درخصوص مشکلات ایجاد‌شده توسط الگوریتم‌ها برای معاملات سهام رخ داده است. اعتراضاتی که عموما از سوی فعالان حقیقی بازار به‌ویژه تریبون‌داران مطرح شده و به دنبال آن سیاست‌گذار بورسی روز گذشته در اطلاعیه‌ای خبر از ممنوعیت معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی داد. در این اطلاعیه به کلیه شرکت‌های کارگزاری اعلام شده است: به منظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار بر ورود سفارشات و معاملات، کلیه مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی (به جز بازارگردانان دارای مجوز که با شناسه مشخص شده برای معاملات اقدام به ارسال سفارش می‌کنند) درخصوص امکان انجام معاملات الگوریتمی در همه نمادهای معاملاتی در بورس و فرابورس تا اطلاع ثانوی غیرفعال شود. همچنین تقسیم سفارش‌ها به هر روشی توسط مشتریان برخط اعم از حقیقی و حقوقی در تمامی نمادهای معاملاتی در سمت فروش، ممنوع است.

در این میان عموم کارشناسان بازار سرمایه موافق چنین استدلالی نیستند. به اعتقاد این کارشناسان، تعداد معاملات الگوریتمی در بورس ایران در مقیاس محدودی انجام می‌شود و از پیچیدگی کمتری نیز برخوردار است. به این معنا که تصمیم به خرید و فروش در قیمت خاصی توسط فرد گرفته شده و الگوریتم تنها وظیفه اجرا کردن آن را بر عهده دارد. در حال حاضر آمار رسمی و مشخصی در رابطه با حجم و ارزش معاملات الگوریتمی در دست نیست اما گفته می‌شود درصد ناچیزی از معاملات به این شکل صورت می‌پذیرد. در این میان کارشناسانی نیز هستند که با وجود تاکید بر وجود چنین ابزارهایی در بازار سهام، با ممنوعیت موقتی آن به دلیل جو منفی حاکم بر بازار موافقند.

علیرضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دستورالعمل جدید سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت معاملات الگوریتمی می‌گوید: این اتفاق خواسته مشترک از سوی بازار بود. معاملات الگوریتمی که حدود یک سالی می‌شود از حضور آن در بازار می‌گذرد در مرحله آزمون و خطا قرار دارد. یک نوع از این معاملات در حقیقت الگوریتمی است که فرآیند بازارگردانی را انجام می‌دهد و فرمول‌های آن بر اساس امیدنامه‌ای طراحی شده که بازار‌گردانی مطابق آن صورت می‌گیرد. بنابراین معاملات الگوریتمی با این شرایط باید در بازار سهام وجود داشته باشد و همچنان نیز به فعالیت خود ادامه ‌دهد. اما یکسری الگوریتم‌های دیگری در بازار وجود دارد که وظیفه نوسان‌گیری و معاملات سرخطی را بر عهده دارند. بازار سهام ایران هنوز به مرحله‌ای نرسیده که این نوع الگوریتم‌‌ها در کلیت بازار اثر‌گذاری نداشته باشند.

به اعتقاد وی، طی یک هفته اخیر چنین تصوری وجود داشت که الگوریتم‌‌ها در روند و بازگشت بازار به نوعی با نوسان‌گیری و اخلال در فرآیند قیمت‌گذاری اثر‌گذارند. تصمیم فعلی سازمان بورس مبنی بر عدم‌فعالیت الگوریتم‌هاست. بازار در شرایط فعلی روی لبه تیغ قرار دارد و هر عاملی که بازار را از روند درست و منطقی منحرف کند، باید سریعا کنترل شود.

تاجبر ادامه داد: این تصمیم به‌صورت بلندمدت نیست و با ثبات در روند بازار سهام، الگوریتم‌ها نیز می‌توانند مجددا به معاملات بازار سهام بازگردند. به‌طور کلی در شرایط فعلی هر عاملی که در روند بازار اثر‌گذار بوده و سرمایه‌گذاران خرد را نسبت به وضعیت بازار سرمایه بی‌اعتماد کند بهتر است که از آن جلوگیری به عمل‌ آید.

این کارشناس بازار سهام تاکید کرد: هیجان در بازار سهام کشور جاری است. سهامدارانی وارد بازار سرمایه شده‌اند که از عمر سرمایه‌گذاری آنها یک سال نمی‌گذرد و تجربه لازم از روند معاملات هم ندارند. بنابراین در مقاطع مختلف به شدت دچار هیجان می‌شوند. از طرفی الگوریتم‌هایی هم در بازار داریم که برای گرفتن نوسانات روزانه و افزایش حجم معاملات طراحی شده‌اند.

وی تصریح کرد: با وجود سرمایه‌گذاران هیجانی حضور الگوریتم‌ها به صلاح بازار نیست چراکه به هیجانات دامن می‌زند. به‌طور کلی ماموریت این الگوریتم‌ها طبق طراحی‌ای که از قبل شده موجب نوسان‌گیری جزئی می‌شود و این نوسان‌گیری می‌تواند در تصمیم‌گیری روزانه سهامداران بسیار اثر‌گذار باشد.

به گفته تاجبر، الگوریتم را شرکت‌ پردازش اطلاعات مالی یا یک شرکت نرم‌افزاری طراحی کرده و در سیستم آنلاین شرکت‌های کارگزاری پیاده‌سازی می‌کند. الزاما این مهم مربوط به شرکت کارگزاری نیست، چراکه ممکن است طراح الگوریتم با یک شرکت سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده باشد اما محل پیاده‌سازی در شرکت‌های کارگزاری است. بازگشت بازار به‌طور مستقیم به اعتماد مردم بستگی دارد. بخشی از سرمایه‌گذاران اعتماد خود را در بازار از دست داده‌اند. باید تمام تلاش ارکان و فعالان نهاد‌های مالی در راستای بازگشت اعتماد باشد.

وی خاطرنشان کرد: عدم‌ایجاد خلل در فرآیند قیمت‌گذاری و آرامش‌خاطر سرمایه‌گذاران از نکات حائز اهمیت به شمار می‌رود. گزارش‌های 6 ماهه و گزارش‌های ماهانه از جمله شهریور‌ شرکت‌های تولید‌کننده در راه بازار است. اگر اخلالی در فرآیند قیمت‌گذاری شرکت‌ها ایجاد نشود، اعتماد بازار باز‌می‌گردد و مجددا شاهد روند صعودی خواهیم بود.

همگام با بازیگران

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته همزمان با حمایت گسترده حقوقی‌ها از نمادهای شاخص‌ساز، اما جذابیت قیمت‌ها سبب شد تا خریداران حقیقی نیز دست به کار شوند و خالص خرید حقوقی‌ها را به 506 میلیارد تومان محدود کنند. در این میان بیشترین حمایت حقوقی در سهام زیرمجموعه بانکی به میزان 163 میلیارد تومان رقم خورد. دو گروه کالایی فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی نیز روز گذشته در مجموع شاهد تغییر مالکیت 195 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان پتروشیمی‌ها که با رشد 4 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند، مورد اقبال حقیقی قرار گرفتند و شاهد انتقال 23 میلیارد و 500 میلیون تومانی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودند. گروه‌های محصولات غذایی، خرده‌فروشی، کاشی و سرامیک و فنی و مهندسی از دیگر صنایعی بودند که در لیست خرید سهامداران خرد بازار قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص کل بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته، صعودی شد و کانال مهم یک میلیون و 600 هزار واحد را پس گرفت. در این میان هرچند حقوقی‌ها بار دیگر پرقدرت به حمایت از شاخص‌سازها پرداختند، اما افزایش جذابیت قیمت سهام سبب شد تا پول‌های حقیقی نیز موقعیت را مناسب ارزیابی کنند تا خروج پول از گردونه معاملات سهام محدود شود. این مهم می‌تواند نویددهنده اتمام اصلاح شاخص سهام باشد؛ اما بنا به تجربیات یک ماه اخیر نمی‌توان در این خصوص با قطعیت اظهارنظر کرد.

به گزارش رادیوسهام، به نفل از دنیای اقتصاد، شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته با رشد 9/ 1 درصدی همراه شد و توانست ارتفاع یک میلیون و 600 هزار واحد را بازپس‌گیرد. این مهم در حالی رقم خورد که در ادامه معاملات روز سه‌شنبه، دیروز نیز حمایت گسترده حقوقی‌ها از سهام بزرگ بازار موجب رشد 40 هزار واحدی شاخص بورس اوراق بهادار در همان دقایق ابتدایی معاملات شد. در ادامه سهامداران خرد و غالبا تازه‌وارد، سهم‌های ارزنده خود را با دیدن موقعیت فروش ایجاد شده، در سمت فروش فعال کردند. این نوع رفتار توده‌وار بین سهامداران که تازگی هم ندارد، موجب شد تا شاخص کل 10 هزار واحد از سقف روزانه خود عقب‌‌نشینی کند و در نهایت با 30 هزار واحد افزایش در پایان معاملات به محدوده یک میلیون و 611 هزار واحدی صعود کند. در این میان جذابیت قیمت سهام بعد از افت حدود 25 درصدی شاخص کل سبب شده تا پول‌های حقیقی تا حدودی جذب بازار شود. به‌طوری که دیروز خالص خرید حقوقی‌ها به 506 میلیارد تومان محدود شد و ارزش معاملات خرد سهام نیز به 10 هزار و 538 میلیارد تومان رسید. بازگشت دماسنج بازار سهام به محدوده حمایتی یک میلیون و 600 هزار واحدی می‌تواند نوید بازگشت سهم‌های کوچک‌تر که از نقدشوندگی پایین‌تری برخوردارند را دهد. با این حال همچنان نمی‌توان در این خصوص با قدرت اظهارنظر کرد، چرا که در یک ماه گذشته بارها شاهد صعودهای مقطعی قیمت سهام بودیم اما مجددا فشار فروش بر بازار چیره شده است.

  دوگانگی سهام در روز سبز شاخص‌ها

روز چهارشنبه همزمان با صعود 9/ 1 درصدی شاخص کل، نماگر هم‌وزن نیز سبزپوش و با رشد محدود 13/ 0 درصدی همراه شد. با این حال نگاهی به تابلوی معاملات نشان می‌دهد از 316 نماد فعال در معاملات روز چهارشنبه، تنها 128 نماد معادل (41 درصد) با رشد همراه شدند و مابقی جامه قرمز به تن کردند. در این میان محدودیت حجم مبنا سبب شده تا اختلاف قیمت پایانی و آخرین معامله در اکثر نمادهای کوچک بازار حتی به 5 درصد نیز برسد و سهامداران این گروه‌ها نتوانند سهام خود را نقد کنند. موضوعی که مهم‌ترین اصل بازار سرمایه یعنی نقدشوندگی بالا را مورد تهدید قرار داده است. بی‌شک یکی از دلایل سنگین شدن صف‌های فروش و طولانی شدن اصلاح قیمت‌ها همین موضوع است که بر هراس بورس‌بازان افزوده و اعتماد آنها نسبت به بازار سهام را خدشه‌دار کرده است.

روز گذشته با وجود صعود نماگرها، در برابر صف خرید 572 میلیارد تومانی در 71 نماد معاملاتی، 115 سهم با صف فروشی بالغ بر 2914 میلیارد تومان مواجه شدند.

  معاملات الگوریتم ممنوع شد

پس از نزول بیش از 25 درصدی شاخص سهام از اوج 19 مرداد و تحمیل زیان‌های هنگفت به سهامداران به‌ویژه تازه‌واردان بازار، هر روز شاهد بهانه‌تراشی‌های جدید برای توجیه دلایل افت شاخص سهام هستیم. در این میان در روزهای اخیر موجی از اعتراضات درخصوص مشکلات ایجاد‌شده توسط الگوریتم‌ها برای معاملات سهام رخ داده است. اعتراضاتی که عموما از سوی فعالان حقیقی بازار به‌ویژه تریبون‌داران مطرح شده و به دنبال آن سیاست‌گذار بورسی روز گذشته در اطلاعیه‌ای خبر از ممنوعیت معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی داد. در این اطلاعیه به کلیه شرکت‌های کارگزاری اعلام شده است: به منظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار بر ورود سفارشات و معاملات، کلیه مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی (به جز بازارگردانان دارای مجوز که با شناسه مشخص شده برای معاملات اقدام به ارسال سفارش می‌کنند) درخصوص امکان انجام معاملات الگوریتمی در همه نمادهای معاملاتی در بورس و فرابورس تا اطلاع ثانوی غیرفعال شود. همچنین تقسیم سفارش‌ها به هر روشی توسط مشتریان برخط اعم از حقیقی و حقوقی در تمامی نمادهای معاملاتی در سمت فروش، ممنوع است.

در این میان عموم کارشناسان بازار سرمایه موافق چنین استدلالی نیستند. به اعتقاد این کارشناسان، تعداد معاملات الگوریتمی در بورس ایران در مقیاس محدودی انجام می‌شود و از پیچیدگی کمتری نیز برخوردار است. به این معنا که تصمیم به خرید و فروش در قیمت خاصی توسط فرد گرفته شده و الگوریتم تنها وظیفه اجرا کردن آن را بر عهده دارد. در حال حاضر آمار رسمی و مشخصی در رابطه با حجم و ارزش معاملات الگوریتمی در دست نیست اما گفته می‌شود درصد ناچیزی از معاملات به این شکل صورت می‌پذیرد. در این میان کارشناسانی نیز هستند که با وجود تاکید بر وجود چنین ابزارهایی در بازار سهام، با ممنوعیت موقتی آن به دلیل جو منفی حاکم بر بازار موافقند.

علیرضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دستورالعمل جدید سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت معاملات الگوریتمی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: این اتفاق خواسته مشترک از سوی بازار بود. معاملات الگوریتمی که حدود یک سالی می‌شود از حضور آن در بازار می‌گذرد در مرحله آزمون و خطا قرار دارد. یک نوع از این معاملات در حقیقت الگوریتمی است که فرآیند بازارگردانی را انجام می‌دهد و فرمول‌های آن بر اساس امیدنامه‌ای طراحی شده که بازار‌گردانی مطابق آن صورت می‌گیرد. بنابراین معاملات الگوریتمی با این شرایط باید در بازار سهام وجود داشته باشد و همچنان نیز به فعالیت خود ادامه ‌دهد. اما یکسری الگوریتم‌های دیگری در بازار وجود دارد که وظیفه نوسان‌گیری و معاملات سرخطی را بر عهده دارند. بازار سهام ایران هنوز به مرحله‌ای نرسیده که این نوع الگوریتم‌‌ها در کلیت بازار اثر‌گذاری نداشته باشند.

به اعتقاد وی، طی یک هفته اخیر چنین تصوری وجود داشت که الگوریتم‌‌ها در روند و بازگشت بازار به نوعی با نوسان‌گیری و اخلال در فرآیند قیمت‌گذاری اثر‌گذارند. تصمیم فعلی سازمان بورس مبنی بر عدم‌فعالیت الگوریتم‌هاست. بازار در شرایط فعلی روی لبه تیغ قرار دارد و هر عاملی که بازار را از روند درست و منطقی منحرف کند، باید سریعا کنترل شود.

تاجبر ادامه داد: این تصمیم به‌صورت بلندمدت نیست و با ثبات در روند بازار سهام، الگوریتم‌ها نیز می‌توانند مجددا به معاملات بازار سهام بازگردند. به‌طور کلی در شرایط فعلی هر عاملی که در روند بازار اثر‌گذار بوده و سرمایه‌گذاران خرد را نسبت به وضعیت بازار سرمایه بی‌اعتماد کند بهتر است که از آن جلوگیری به عمل‌ آید.

این کارشناس بازار سهام تاکید کرد: هیجان در بازار سهام کشور جاری است. سهامدارانی وارد بازار سرمایه شده‌اند که از عمر سرمایه‌گذاری آنها یک سال نمی‌گذرد و تجربه لازم از روند معاملات هم ندارند. بنابراین در مقاطع مختلف به شدت دچار هیجان می‌شوند. از طرفی الگوریتم‌هایی هم در بازار داریم که برای گرفتن نوسانات روزانه و افزایش حجم معاملات طراحی شده‌اند.

وی تصریح کرد: با وجود سرمایه‌گذاران هیجانی حضور الگوریتم‌ها به صلاح بازار نیست چراکه به هیجانات دامن می‌زند. به‌طور کلی ماموریت این الگوریتم‌ها طبق طراحی‌ای که از قبل شده موجب نوسان‌گیری جزئی می‌شود و این نوسان‌گیری می‌تواند در تصمیم‌گیری روزانه سهامداران بسیار اثر‌گذار باشد.

به گفته تاجبر، الگوریتم را شرکت‌ پردازش اطلاعات مالی یا یک شرکت نرم‌افزاری طراحی کرده و در سیستم آنلاین شرکت‌های کارگزاری پیاده‌سازی می‌کند. الزاما این مهم مربوط به شرکت کارگزاری نیست، چراکه ممکن است طراح الگوریتم با یک شرکت سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده باشد اما محل پیاده‌سازی در شرکت‌های کارگزاری است. بازگشت بازار به‌طور مستقیم به اعتماد مردم بستگی دارد. بخشی از سرمایه‌گذاران اعتماد خود را در بازار از دست داده‌اند. باید تمام تلاش ارکان و فعالان نهاد‌های مالی در راستای بازگشت اعتماد باشد.

وی خاطرنشان کرد: عدم‌ایجاد خلل در فرآیند قیمت‌گذاری و آرامش‌خاطر سرمایه‌گذاران از نکات حائز اهمیت به شمار می‌رود. گزارش‌های 6 ماهه و گزارش‌های ماهانه از جمله شهریور‌ شرکت‌های تولید‌کننده در راه بازار است. اگر اخلالی در فرآیند قیمت‌گذاری شرکت‌ها ایجاد نشود، اعتماد بازار باز‌می‌گردد و مجددا شاهد روند صعودی خواهیم بود.

  همگام با بازیگران

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته همزمان با حمایت گسترده حقوقی‌ها از نمادهای شاخص‌ساز، اما جذابیت قیمت‌ها سبب شد تا خریداران حقیقی نیز دست به کار شوند و خالص خرید حقوقی‌ها را به 506 میلیارد تومان محدود کنند. در این میان بیشترین حمایت حقوقی در سهام زیرمجموعه بانکی به میزان 163 میلیارد تومان رقم خورد. دو گروه کالایی فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی نیز روز گذشته در مجموع شاهد تغییر مالکیت 195 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان پتروشیمی‌ها که با رشد 4 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند، مورد اقبال حقیقی قرار گرفتند و شاهد انتقال 23 میلیارد و 500 میلیون تومانی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودند. گروه‌های محصولات غذایی، خرده‌فروشی، کاشی و سرامیک و فنی و مهندسی از دیگر صنایعی بودند که در لیست خرید سهامداران خرد بازار قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

استارت بورس برای پایان اصلاح؟

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته با رشد 9/ 1 درصدی همراه شد و توانست ارتفاع یک میلیون و 600 هزار واحد را بازپس‌گیرد. این مهم در حالی رقم خورد که در ادامه معاملات روز سه‌شنبه، دیروز نیز حمایت گسترده حقوقی‌ها از سهام بزرگ بازار موجب رشد 40 هزار واحدی شاخص بورس اوراق بهادار در همان دقایق ابتدایی معاملات شد. در ادامه سهامداران خرد و غالبا تازه‌وارد، سهم‌های ارزنده خود را با دیدن موقعیت فروش ایجاد شده، در سمت فروش فعال کردند. این نوع رفتار توده‌وار بین سهامداران که تازگی هم ندارد، موجب شد تا شاخص کل 10 هزار واحد از سقف روزانه خود عقب‌‌نشینی کند و در نهایت با 30 هزار واحد افزایش در پایان معاملات به محدوده یک میلیون و 611 هزار واحدی صعود کند. در این میان جذابیت قیمت سهام بعد از افت حدود 25 درصدی شاخص کل سبب شده تا پول‌های حقیقی تا حدودی جذب بازار شود. به‌طوری که دیروز خالص خرید حقوقی‌ها به 506 میلیارد تومان محدود شد و ارزش معاملات خرد سهام نیز به 10 هزار و 538 میلیارد تومان رسید. بازگشت دماسنج بازار سهام به محدوده حمایتی یک میلیون و 600 هزار واحدی می‌تواند نوید بازگشت سهم‌های کوچک‌تر که از نقدشوندگی پایین‌تری برخوردارند را دهد. با این حال همچنان نمی‌توان در این خصوص با قدرت اظهارنظر کرد، چرا که در یک ماه گذشته بارها شاهد صعودهای مقطعی قیمت سهام بودیم اما مجددا فشار فروش بر بازار چیره شده است.

  دوگانگی سهام در روز سبز شاخص‌ها

روز چهارشنبه همزمان با صعود 9/ 1 درصدی شاخص کل، نماگر هم‌وزن نیز سبزپوش و با رشد محدود 13/ 0 درصدی همراه شد. با این حال نگاهی به تابلوی معاملات نشان می‌دهد از 316 نماد فعال در معاملات روز چهارشنبه، تنها 128 نماد معادل (41 درصد) با رشد همراه شدند و مابقی جامه قرمز به تن کردند. در این میان محدودیت حجم مبنا سبب شده تا اختلاف قیمت پایانی و آخرین معامله در اکثر نمادهای کوچک بازار حتی به 5 درصد نیز برسد و سهامداران این گروه‌ها نتوانند سهام خود را نقد کنند. موضوعی که مهم‌ترین اصل بازار سرمایه یعنی نقدشوندگی بالا را مورد تهدید قرار داده است. بی‌شک یکی از دلایل سنگین شدن صف‌های فروش و طولانی شدن اصلاح قیمت‌ها همین موضوع است که بر هراس بورس‌بازان افزوده و اعتماد آنها نسبت به بازار سهام را خدشه‌دار کرده است.

روز گذشته با وجود صعود نماگرها، در برابر صف خرید 572 میلیارد تومانی در 71 نماد معاملاتی، 115 سهم با صف فروشی بالغ بر 2914 میلیارد تومان مواجه شدند.

  معاملات الگوریتم ممنوع شد

پس از نزول بیش از 25 درصدی شاخص سهام از اوج 19 مرداد و تحمیل زیان‌های هنگفت به سهامداران به‌ویژه تازه‌واردان بازار، هر روز شاهد بهانه‌تراشی‌های جدید برای توجیه دلایل افت شاخص سهام هستیم. در این میان در روزهای اخیر موجی از اعتراضات درخصوص مشکلات ایجاد‌شده توسط الگوریتم‌ها برای معاملات سهام رخ داده است. اعتراضاتی که عموما از سوی فعالان حقیقی بازار به‌ویژه تریبون‌داران مطرح شده و به دنبال آن سیاست‌گذار بورسی روز گذشته در اطلاعیه‌ای خبر از ممنوعیت معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی داد. در این اطلاعیه به کلیه شرکت‌های کارگزاری اعلام شده است: به منظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار بر ورود سفارشات و معاملات، کلیه مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی (به جز بازارگردانان دارای مجوز که با شناسه مشخص شده برای معاملات اقدام به ارسال سفارش می‌کنند) درخصوص امکان انجام معاملات الگوریتمی در همه نمادهای معاملاتی در بورس و فرابورس تا اطلاع ثانوی غیرفعال شود. همچنین تقسیم سفارش‌ها به هر روشی توسط مشتریان برخط اعم از حقیقی و حقوقی در تمامی نمادهای معاملاتی در سمت فروش، ممنوع است.

در این میان عموم کارشناسان بازار سرمایه موافق چنین استدلالی نیستند. به اعتقاد این کارشناسان، تعداد معاملات الگوریتمی در بورس ایران در مقیاس محدودی انجام می‌شود و از پیچیدگی کمتری نیز برخوردار است. به این معنا که تصمیم به خرید و فروش در قیمت خاصی توسط فرد گرفته شده و الگوریتم تنها وظیفه اجرا کردن آن را بر عهده دارد. در حال حاضر آمار رسمی و مشخصی در رابطه با حجم و ارزش معاملات الگوریتمی در دست نیست اما گفته می‌شود درصد ناچیزی از معاملات به این شکل صورت می‌پذیرد. در این میان کارشناسانی نیز هستند که با وجود تاکید بر وجود چنین ابزارهایی در بازار سهام، با ممنوعیت موقتی آن به دلیل جو منفی حاکم بر بازار موافقند.

علیرضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دستورالعمل جدید سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت معاملات الگوریتمی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: این اتفاق خواسته مشترک از سوی بازار بود. معاملات الگوریتمی که حدود یک سالی می‌شود از حضور آن در بازار می‌گذرد در مرحله آزمون و خطا قرار دارد. یک نوع از این معاملات در حقیقت الگوریتمی است که فرآیند بازارگردانی را انجام می‌دهد و فرمول‌های آن بر اساس امیدنامه‌ای طراحی شده که بازار‌گردانی مطابق آن صورت می‌گیرد. بنابراین معاملات الگوریتمی با این شرایط باید در بازار سهام وجود داشته باشد و همچنان نیز به فعالیت خود ادامه ‌دهد. اما یکسری الگوریتم‌های دیگری در بازار وجود دارد که وظیفه نوسان‌گیری و معاملات سرخطی را بر عهده دارند. بازار سهام ایران هنوز به مرحله‌ای نرسیده که این نوع الگوریتم‌‌ها در کلیت بازار اثر‌گذاری نداشته باشند.

به اعتقاد وی، طی یک هفته اخیر چنین تصوری وجود داشت که الگوریتم‌‌ها در روند و بازگشت بازار به نوعی با نوسان‌گیری و اخلال در فرآیند قیمت‌گذاری اثر‌گذارند. تصمیم فعلی سازمان بورس مبنی بر عدم‌فعالیت الگوریتم‌هاست. بازار در شرایط فعلی روی لبه تیغ قرار دارد و هر عاملی که بازار را از روند درست و منطقی منحرف کند، باید سریعا کنترل شود.

تاجبر ادامه داد: این تصمیم به‌صورت بلندمدت نیست و با ثبات در روند بازار سهام، الگوریتم‌ها نیز می‌توانند مجددا به معاملات بازار سهام بازگردند. به‌طور کلی در شرایط فعلی هر عاملی که در روند بازار اثر‌گذار بوده و سرمایه‌گذاران خرد را نسبت به وضعیت بازار سرمایه بی‌اعتماد کند بهتر است که از آن جلوگیری به عمل‌ آید.

این کارشناس بازار سهام تاکید کرد: هیجان در بازار سهام کشور جاری است. سهامدارانی وارد بازار سرمایه شده‌اند که از عمر سرمایه‌گذاری آنها یک سال نمی‌گذرد و تجربه لازم از روند معاملات هم ندارند. بنابراین در مقاطع مختلف به شدت دچار هیجان می‌شوند. از طرفی الگوریتم‌هایی هم در بازار داریم که برای گرفتن نوسانات روزانه و افزایش حجم معاملات طراحی شده‌اند.

وی تصریح کرد: با وجود سرمایه‌گذاران هیجانی حضور الگوریتم‌ها به صلاح بازار نیست چراکه به هیجانات دامن می‌زند. به‌طور کلی ماموریت این الگوریتم‌ها طبق طراحی‌ای که از قبل شده موجب نوسان‌گیری جزئی می‌شود و این نوسان‌گیری می‌تواند در تصمیم‌گیری روزانه سهامداران بسیار اثر‌گذار باشد.

به گفته تاجبر، الگوریتم را شرکت‌ پردازش اطلاعات مالی یا یک شرکت نرم‌افزاری طراحی کرده و در سیستم آنلاین شرکت‌های کارگزاری پیاده‌سازی می‌کند. الزاما این مهم مربوط به شرکت کارگزاری نیست، چراکه ممکن است طراح الگوریتم با یک شرکت سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده باشد اما محل پیاده‌سازی در شرکت‌های کارگزاری است. بازگشت بازار به‌طور مستقیم به اعتماد مردم بستگی دارد. بخشی از سرمایه‌گذاران اعتماد خود را در بازار از دست داده‌اند. باید تمام تلاش ارکان و فعالان نهاد‌های مالی در راستای بازگشت اعتماد باشد.

وی خاطرنشان کرد: عدم‌ایجاد خلل در فرآیند قیمت‌گذاری و آرامش‌خاطر سرمایه‌گذاران از نکات حائز اهمیت به شمار می‌رود. گزارش‌های 6 ماهه و گزارش‌های ماهانه از جمله شهریور‌ شرکت‌های تولید‌کننده در راه بازار است. اگر اخلالی در فرآیند قیمت‌گذاری شرکت‌ها ایجاد نشود، اعتماد بازار باز‌می‌گردد و مجددا شاهد روند صعودی خواهیم بود.

  همگام با بازیگران

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته همزمان با حمایت گسترده حقوقی‌ها از نمادهای شاخص‌ساز، اما جذابیت قیمت‌ها سبب شد تا خریداران حقیقی نیز دست به کار شوند و خالص خرید حقوقی‌ها را به 506 میلیارد تومان محدود کنند. در این میان بیشترین حمایت حقوقی در سهام زیرمجموعه بانکی به میزان 163 میلیارد تومان رقم خورد. دو گروه کالایی فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی نیز روز گذشته در مجموع شاهد تغییر مالکیت 195 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان پتروشیمی‌ها که با رشد 4 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند، مورد اقبال حقیقی قرار گرفتند و شاهد انتقال 23 میلیارد و 500 میلیون تومانی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودند. گروه‌های محصولات غذایی، خرده‌فروشی، کاشی و سرامیک و فنی و مهندسی از دیگر صنایعی بودند که در لیست خرید سهامداران خرد بازار قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

فناوری هوش مصنوعی با تقلید رفتارهای انسانی و با استفاده از داده های عظیم موجود، راهکارهایی ارائه می دهد که از طریق آن می توان فرآیندهای پیچیده را به روش های ساده تر و با دقت بالاتری انجام داد. هوش مصنوعی کاربردهای فراوانی در بازارهای مالی دارد؛ احراز هویت، اعتبارسنجی و پردازش اطلاعات مالی برخی از آنهاست. اقبال گسترده مردم به بورس در ماه های اخیر و تقاضا برای دریافت کد بورسی، موجی بزرگ در مراجعه به بانک ها، کارگزاری ها و دفاتر پیشخوان دولت ایجاد کرد. هوش مصنوعی در قالب سرویس های احراز هویت به کمک مردم آمد و بیش از 2 میلیون نفر بدون بیرون آمدن از خانه، به صورت غیرحضوری احراز هویت شــدند؛ نمودی عینی و چشمگیر از کاربردهای متنوع هوش مصنوعی که توســط شــرکت دانش بنیان پارت و در بستر اپلیکیشن سیگنال صورت گرفت. به تازگی، 3 سامانه هوش مصنوعی دیگر با نام های فراشناسا، سهاب و هوشیو توسط پارت عرضه شده است.

استفاده از هوش مصنوعی در پردازش اطلاعات مالی برای سرمایه گذاران ایرانی

شرکت دانش بنیان پارت نزدیک به 7 سال است کار خود را آغاز کرده و امروز بــا حدود بیش از 600 نیروی انسانی، بزرگ ترین شرکت دانش بنیان بازار سرمایه ایران است و به تازگی به عنوان کارآفرین برتر استان تهران انتخاب شده است. پارت یک کارگزاری و یک صندوق ســرمایه گذاری جسورانه داشته و در انجمن های تخصصی مختلــف عضویت دارد، اما در آخرین اقدام فناورانه این شرکت دانش بنیان، با تکیه بر هوش مصنوعی، ابزارهایی توســعه پیدا کرده که می تواند به کمک بازار سرمایه و دیگر بازارها بیاید.

ماموریت پارت این اســت که دســتیار هوشــمند اقتصادی جامعه باشد و برای نیل به این هدف بیش از 10 سامانه متنوع را طراحی و پیاده سازی کرده است. وظیفه آماده ســازی و نگهداری زیرساخت فناورانه ســامانه های پارت بر عهده «گروه نرم افزاری پارت» است؛ سامانه هایی با امنیت بالا که هر روز چند میلیون ورود داده و تراکنش بر بســتر آنها انجام می شــود. نرم افزارهای ا پن سورس در کنار توسعه و بومی سازی فناوری، معماری نرم افزاری پارت را به شکل یک خط تولید انبوه نرم افزار درآورده اند.

از ســوی دیگر، «مرکز تحقیقــات هوش مصنوعی پارت»، هوشمندســازی این ســامانه ها را بر عهده دارد. این مرکز، قلــب تپنده همه فعالیت های پارت دانش بنیان و ارائه دهنده راهکارهای مختلف هوش مصنوعی اســت که در اپلیکیشــن ها و سامانه های مختلــف پارت، اثــر آن دیده می‌شــود. این مرکز، بزرگ ترین مجموعه سرمایه انســانی حوزه هوش مصنوعی کشــور را شکل داده اســت.

تاکنون بیش از 120 ســرویس هــوش مصنوعی با اســتفاده از فناوری های بینایی ماشــین، پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتــار و داده کاوی توســط ایــن مرکز، آماده سازی و توسعه داده شده است. با توجه بــه حجم بالای نیازها، مشــتری اصلی این سرویس ها، سامانه های داخلی شرکت هستند،اما به مرور این خدمات در اختیار سایر مخاطبان در داخل و خارج کشــور قرار خواهد گرفت.

به این صورت و با نگاه جامع به کاربردهای متنوع هوش مصنوعی در کشور، دامنه خدمات هوش مصنوعی پارت، از حوزه مالی و بازار سرمایه فراتر خواهد رفت. در حــال حاضر بیــش از 400 نفر در 2 تیم مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و گروه نرم افزاری پارت، در حال فعالیت هستند که با توجه به گسترش روزافزون پروژه ها، این تعداد دائما رو به افزایش است.

این 2 تیم با برگزاری دوره های آموزشی در کالج پارت و کالج هوش مصنوعی و همچنین حمایت از رویدادها و کنفرانس های معتبر نرم افزاری کشور، به جذب و آموزش نیروهای متخصص می پردازند. آخرین دســتاورد مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت که با حضور دکتر ســتاری، معــاون علمی و فنــاوری رئیس جمهــور رونمایی شــد، طراحی و پیاده سازی ســامانه های فراشناسا، سهاب و هوشیو، بود.

«ســهاب» بازارچه ای ایمن برای کسب و استارتاپ ها و برنامه نویسان است که با استفاده از آن می توانند سرویس های مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی و ارائه کنند و همچنین از API‌های سهاب برای ارتقای محصول نهایی خود استفاده کنند. هدف سهاب ارائه خدماتی است که موجب تسهیل مسیر کسب وکارها می شود.

«شــهاب»، شــبکه هوشــمند ابــری اســت که زیرســاخت های ابری لازم برای راه اندازی، توسعه و استفاده از ســرویس های هوش مصنوعی در حجم انبوه و مبتنی بر ابر را ارائه می دهد. با آماده ســازی GPU Farm شهاب، نخستین مرکز ابری هوش مصنوعی کشور شکل می‌گیرد.

«هوشــیو» پایگاه جامع هوش مصنوعی اســت که هدف آن انتشار جدیدترین اخبار و کاربردهای نوین هــوش مصنوعی، بیان چالش هــای فنی این حوزه و ارائه مقالات آموزشی اســت. این مقالات برگرفته از به روزترین و معتبرترین منابع خارجی اســت که بــا توجه به نیازهای جامعه هوش مصنوعی کشــور ترجمه شــده و در اختیار مخاطب قرار می گیرند. از آنجا کــه اثربخش ترین شــکل یادگیری، یادگیری پیوسته و مستمر است، هوشیو تلاش می کند با ارائه مداوم مطالب به علاقه مندان و متخصصان این حوزه در دانش افزایی و آموزش سریع تر آنان کمک کند.

«فراشناسا»، ســامانه احراز هویت غیرحضوری با اســتفاده از هوش مصنوعی اســت که کاربردهای فراوانی در احراز هویت امن افراد در بازار ســرمایه، بانک ها، آزمون ها و… دارد. با شیوع ویروس کرونا و به تبع آن گسترش فرایندهای آنلاین و غیرحضوری، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، به تلاش های خــود برای توســعه ســرویس های احــراز هویت غیرحضوری ســرعت بخشــید تا جایی که تاکنون توانسته بیش از 2 میلیون متقاضی دریافت کد بورسی را از طریق این سامانه احراز هویت کند.

استفاده از هوش مصنوعی در پردازش اطلاعات مالی برای سرمایه گذاران ایرانی

گستردگی خدمات پارتِ دانش بنیان

دکتر علی رسولی زاده، مدیرعامل مجموعه پارت در پاسخ به این سوال که کدام یک از فعالیت های پارت، استارتاپی محسوب می شوند، می گوید: «طراحی و پیاده سازی و توسعه اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی مانند سیگنال، کاپ، ثبت یار و مرآت در حوزه اکوسیستم اســتارتاپی قرار می گیرند، اما توان تیم های فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی درا ختیار آنهاست تا دائما خود را به روزرسانی کنند و نیازها را به نحو دقیق تر و سریع تری پاسخ دهند.»

یکی از مهم تریــن ویژگی هایی که پیش بینی کننده موفقیت و توسعه یک استارتاپ است، پایگاه کاربران آن است. سامانه ســیگنال با 4 میلیون نصب فعال و 2 میلیون نفر احراز هویت و سامانه مرآت با 2.5 میلیون نفر اعتبارسنجی، گام های بلندی بــرای تحقق مأموریت پارت برداشته اند و سامانه های دیگر نیز با استفاده از همین درس آموخته ها، مسیر ارائه خدمت به گروه گسترده ای از مخاطبان را پی می گیرند.

کلان داده و هوش مصنوعی

دکتر محمد حاجی زاده، مدیر مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت می گوید: «شرکت دانش بنیان پارت 3 حوزه زیرساختی را در کشور شناسایی کرده که به گلوگاه بدل شده اند و طبیعتا تمرکز و سرمایه گذاری روی آنها می تواند به کل سیستم شتاب دهد. یکی از نیازهای مهم بازار ایران، کلان داده است. متأسفانه از داده‌های فارسی دیتاستی وجود ندارد وا ین گلوگاهی شده که تیم های استارتاپی نتوانند کارهای متنوعی انجام دهند. مشــکل دیگر، زیر ســاخت نرم افزاری است. در واقع همه شــرکت ها توانایی تشکیل تیم هوش مصنوعی را ندارند بنابرایــن خیلی از همین شرکت ها حتی خبر ندارند که چگونه می توانند کار خود را متحول کرده و رشد ببخشند.ا ین ا لگویی است که شرکت های بزرگی مانند آمازون و مایکروسافت تحت عنــوان خدمات ابری به مشــتریان خود ارائه می دهند. ســومین مورد، زیرساخت سخت افزاری چنین پردازش هایی است.»

حاجی زاده درا دامه درباره برنامه مرکز تحقیقات پارت برای رفع نیازهای هوش مصنوعی بازار ا یران می گوید: «ما بازارچه ای ا ز سرویس های هوشمند ابری با عنوان سهاب داریم که خدمات هوش مصنوعی را در قالب 4 فناوری پــردازش زبان طبیعی، پــردازش گفتار، داده کاوی و بینایی ماشین دسته بندی کرده است که بخش بینایی ماشین سهاب، دارای 2 قسمت تصویر و ویدئو است.

در این بازارچه ما از سرویس های پایه و حداقلی تا ســرویس های سطح بالایی که از جنس های تک هســتند را در دستور کار خود قرار داده ایم. این بازارچه انواع متنوعی از داده های عددی، متنی، صوتی، تصویــری و ویدئویــی را تحلیل و پردازش می کند، مثلا اجزای یک چک را بررســی می کند و می تواند از لایه های مختلف آن چک خروجی بدهد. حتی موارد دشوارتری مانند فراتفکیک پذیری را هم می توانیم توسط این سامانه بررسی کنیم.»

حاجی زاده همچنین درباره مشتریان سامانه سهاب می گوید: «به جز ســامانه های داخلی خود شرکت، مانند مرآت، ثبت یار، سیگنال و احراز هویت، جاهای دیگری مانند بانک رســالت هم از این سرویس های هوش مصنوعی استفاده می کنند. در حال حاضر این ســرویس ها به صورت محدودی به بیرون از شرکت ارائه می شوند زیرا تمرکز بر توسعه تعداد سرویس ها و رفع نیاز سامانه های پارت است. اما این سرویس ها، تقاضای زیادی از سوی شــهرداری ها، شرکت های فناوری اطلاعات، شــرکت های حوزه کشــاورزی، زمین شناسی و معدن، توربین های بادی،ا نتقال نفت و گاز و غیره دارد که به مرور وارد آنها خواهیم شد.»

سامانه ها و زیربخش های پارت

سامانه ها و زیربخش های پارت در دو گروه اصلی طبقه بندی می شوند:

حوزه فین تک

  1. سیگنال، دسترسی سریع و آسان به اطلاعات سرمایه گذاری و بانکی: سامانه ای با بیش از 3 میلیون نصب فعال که پرمخاطب ترین اپلیکیشــن بازار سرمایه ای کشور محسوب می‌شود و روزانه دست کم 500 هزار کاربر فعال به آن مراجعه و اطلاعات مالی مربوط به سهام، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بدهی، طلا، ارز، ارزهای دیجیتال و تسهیلات بانکی را بررسی می کنند. همچنین از خردادماه 99 امکان احراز هویت غیرحضوری برای ورود به بورس با اســتفاده از هوش مصنوعی به سیگنال اضافه شده که تنها در 2 ماه بیش از 2 میلیون نفر با آن احراز هویت شده اند.
  2. مرآت، اعتبارسنجی اشخاص حقیقی: این سامانه کار اعتبارســنجی افراد حقیقی را انجام می دهد. هر شخصی به راحتی می تواند برای آگاهی از میزان خوش حسابی، بدحسابی یا چک های برگشتی طرف مقابل خود از طریق سامانه اعتبارسنجی مرآت اقدام کند و همان لحظه از نتیجه مطلع شود. بانک یا یک فروشنده محصولات قسطی هم می تواند با مرآت یک بررســی همه جانبه و سریع ازاعتبار مشتری خود داشته باشد. همه مراحل اعتبار سنجی در این سامانه با استفاده از سایت یا اپلیکیشــن مرآت به صورت غیر حضوری و مبتنی بر کلان داده و الگوریتم های هوش مصنوعی انجام می شود.
  3. کاپ، کیف الکترونیکی پارت: کیف الکترونیک پارت، محصولی در حوزه خدمات پرداخت هوشــمند است که مدیریت و ساماندهی بیش از 300 هزار پایانه فروشــگاهی را بر عهده دارد. تمرکز کاپ بر ارائــه خدمات در حوزه پرداخت به خصوص خدمات غیر حضوری شبکه بانکی است که از افتتاح حساب تا احراز هویت و دریافت وام را پوشش می دهد.
  4. رسام، رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری: سامانه ای که دسترسی سریع و آسان به صندوق های سرمایه گذاری را فراهم کرده و با رتبه بندی صندوق ها، کار را برای ســرمایه گذاری آسان می کند. سامانه رســام، اطلاعات همه این صندوق ها را به صورت یک جا، به روز، نموداری و با قابلیت مقایسه در اختیار افراد می گذارد.
  5. ساچیا: سامانه چینش اقتصادی کشور که وظیفه آن تکمیل پردازش و تحلیل آمار و اطلاعات رسمی کشور در همه زمینه ها است. علاوه بر امکان استفاده از این داده ها، با استفاده از ابزار های کلان داده می توان به تحلیل های ویژه ای دسترسی پیدا کرد.
  6. آکادمی هوش مالی، آموزش سواد مالی: آکادمی، وظیفه آموزش سواد مالی را بر عهده دارد؛ کاری که با ارائه منابع مالی و آموزش معتبر در حوزه سواد مالی آغاز شده است که به زودی تعداد آن‌ها به بیش از 100 جلد می رسد. علاوه بر این، آکادمی نماینده بنیاد بانک های اشپارکاسه آلمان برای بازی آموزش کســب وکارهای کوچک در ایران است. با آماده شدن منابع متنوع آموزشی، آکادمی به زودی وارد آموزش گسترده سواد مالی به گروه های متنوعی از جامعه می شود.

حوزه رگ تک

  1. سامانه جامع مدیریت ریسک: سامانه ای که با استفاده از مدل‌های محاسباتی در حوزه مهندسی مالی و مدیریت ریسک، نرم افزارهای مدیریت ریسک نقدینگی، ریسک اعتباری، ریسک بازار، مدیریت دارایی و بدهی را در اختیار بانک ها قرار داده است.
  2. ثبت یار، سامانه مدیریت امور ثبتی مجامع و شرکت ها: سامانه ای جامع در حوزه امور ثبتی و قراردادی که به شرکت های بزرگ و کوچک کمک می کند که راحت و مستقیم خدمات حقوقی خود را دریافت کنند. فناوری اطلاعات و الگوریتم های هوش مصنوعی به ثبت یار کمک می کنند از خدماتی همچون پیشنهاد اسم شرکت تا تدوین سیستم های شناسایی ذی نفع واحد را به راحتی انجام دهد.
  3. سهاب: نخستین مارکت پلیس حوزه هوش مصنوعی ا ست که به زودی به بازار عرضه می شود و در آن علاوه بر همه سرویس های هوش مصنوعی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، سایر فعالان هوش مصنوعی کشور هم این امکان را پیدا می کنند که محصولاتشان را عرضه کنند.
  4. شهاب، شبکه هوشمند ابری: شــهاب، ســخت افزار لازم برای ارائه ســرویس های هوش مصنوعی در حجم انبوه مبتنی بر ابر را ارائه داده است. با آماده سازی GPU Farm شهاب، نخستین مرکز ابری هوش مصنوعی کشور شکل می گیرد. شبکه هوشمند ابری شامل زیرساخت های پردازشی IaaS، پلتفرم مبتنی بر وب PaaS و سرویس های مبتنی بر وب SaaS است، که علاوه بر امنیت، سرعت و انعطاف بالا، قابلیت دسترسی لحظه ای نیز دارد. از آنجا که در توسعه فناوری های هوش مصنوعی، پردازش انواع داده های متنی، عددی، صوتی، تصویری و ویدئویی نیاز به توان محاسباتی بالایی دارند، شهاب به عنوان اولین مرکز رایانش ابری هوش مصنوعی در کشور، راه توسعه این فناوری را برای کسب و کارها هموار کرده است.

اگر کمی با بازار ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین آشنایی داشته باشید، احتمالا واژه دفتر کل توزیع شده یا همان DLT به گوشتان آشنا باشد. زمانی که وارد بحث با افراد مختلف در رابطه با بلاک چین بشوید، اغلب افراد بلاک چین را به عنوان یک دفتر کل توزیع شده ساده توصیف می کنند. با توجه به اهمیت روزافزون ارزهای دیجیتال یکی از مفاهیم اصولی و بنیادی این بازار دفتر کل توزیع شده و نحوه عملکرد آن است. بدین منظور ما در این آموزش قصد داریم شما را بیشتر با این مفهوم آشنا سازیم.

تاریخچه دفتر کل : نگاهی به گذشته

برای آشنایی بهتر با مفهوم دفتر کل توزیع شده ابتدا بهتر است از لحاظ تاریخی این موضوع را بررسی کنیم.

هزاران سال پیش پس از انقلاب کشاورزی، جوامع دست خوش تغییرات زیادی شدند. با رشد جمعیت مردم علاقه کمتری به جوامع کوچک کشاورزی داشتند. در واقع مردم زندگی در روستاهای بزرگ تر با جمعیت بیشتر را ترجیح می دادند. اما افزایش مقیاس همیشه پیچیدگی های بیشتری نیز به دنبال دارد. با به وجود آمدن جوامع پیچیده تر و بزرگ تر پس از انقلاب کشاورزی استفاده از اعداد به عنوان سیستمی متفاوت برای مدیریت اطلاعات ضروری به نظر می رسید.

شخصی به نام جک در عهد قدیم را در نظر بگیرید که مسئولیت جمع آوری میوه جات برای خانواده اش را به عهده دارد. این کار نیاز به خاطر سپاردی تعداد میوه های تک تک درختان به صورت جداگانه ندارد به این علت که ذهن انسان قابلیت ذخیره سازی و پردازش اطلاعات در این حجم را دارا نمی باشد.

به هر حال با رشد جوامع جمع آوری مالیات از شهروندان توسط رهبر جامعه، روسای قبایل و پادشاهان امری ضروری به نظر می رسید. به این منظور نیاز به حضور افرادی معتمد برای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات بصورت عددی حس می شد. بنابراین انواع مختلفی از اطلاعات شکل گرفت، اطلاعات درآمدی افراد، اطلاعات در رابطه با بدهی های بین افراد و همچنین داد و ستدهایی که بین آن ها انجام می شد.

به عنوان مثال، (قبیله الف) متشکل از چوپانان را در نظر بگیرید که در فصل کشاورزی ذخیره آب زیادی دارد. قبیله ای در همسایگی آن (قبیله ب) به علت میزان بارندگی کم و موقعیت جغرافیایی نامناسب با کمبود آب مواجه است. روسای این دو قبیله با هم وارد معامله ای می شوند به این ترتیب که قبیله “الف” 5000 لیتر اب در اختیار قبیله ب قرار می دهد و قبیله “ب” باید در ازای آن طی یک سال 2000 لیتر آب به همراه سه تن گندم به قبیله الف بدهد.

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

در مقیاس های بزرگ، معاملاتی مانند مثال ذکر شده نیاز به ذخیره سازی و پردازش اطلاعات زیادی دارد. اما ذهن انسان قادر نیست این حجم از اطلاعات را به خاطر سپرده و پردازش کند. بدلیل محدودیت ذهنی بشر شبکه های انسانی تا مدت ها ساده و کوچک باقی ماندند، تا زمانی که سیستمی جدید برای پردازش اطلاعات عددی با حجم بالا به وجود آمد. اما از چه مکانیزمی برای غلبه بر محدودیت های ذهن انسانی استفاده شد؟ جواب کوتاه و ساده برای این سوال یک کلمه است: زبان ! بخصوص اشکال و نمادهایی که نشان دهنده اعداد، محصولات و ارتباطات انسانی می باشند.

 به طور ساده سیستم دفتر کل کلاسیک را می توان به صورت یک سیستم ثبت کاغذی ساده به منظور ذخیره سازی اطلاعات و ارتباطات عددی بین افراد، خانواده ها و جوامع در نظر گرفت.

بنابراین، اگر مقداری گندم بین خانواده جک و همسایه اش در ازای میوه جات مبادله شود، این مبادله در سیستم دفتر کل ثبت می شد: سیستمی متشکل از وسیله ای برای نوشتن و برگه کاغذ که توسط روسای جوامع به منظور ثبت مبادلات و بدهی های افراد جامعه اداره می شد.

سال ها بعد این سیستم باعث به وجود آمدن اتحادیه ها در غرب اروپا شد که می شود آن ها را به عنوان نخستین نسخه از بانک ها در نظر گرفت. اتحادیه ها به منظور وام دهی به کشاورزان و سازندگان به وجود آمدند و در نتیجه از روش های پایه ای حسابداری برای مدیریت مبادلات مختلف بصورت متمرکز استفاده می کردند.

حال با بررسی مطالب ذکر شده دفتر کل (متمرکز) به چه معنا است؟ به طور ساده، اگر شما با علم حسابداری سر و کار داشه باشید حتما با واژه دفتر کل آشنایی دارید.

دفتر کل (Ledger) مکانیزمی برای ثبت تمامی رویدادهای مالی یک شرکت، جامعه یا زیست بوم است.

به بیان دیگر، هر زمان که رویدادی مالی اتفاق می افتد از دفتر کل برای ثبت اطلاعات آن رویداد استفاده می شود. در حال حاضر در سیستم های حسابداری مدرن، دفتر کل دفتری است که تمامی رویدادهای مالی مرتبط با دارایی ها، سرمایه، بدهی شرکت ها، هزینه ها و درآمد نهایی در آن ثبت و نگهداری می شود. در شکل سنتی دفتر کل دفتری بزرگ بود که تمامی حساب ها و رویدادهای مرتبط با آن ها دارای صفحات جداگانه بودند، اما در حال حاضر با استفاده از نرم افزارهای حسابداری دفتر کل شرکت ها در این نرم افزارها ثبت و ضبط می شود. این امر باعث سرعت و دقت بالاتر در انجام این کار شده است.

حال که بیشتر با مفهوم دفتر کل آشنا شدید، این سوال پیش می آید که Distributed Ledger به چه معناست و چه تفاوتی با دفتر کل در حالت کلاسیک دارد؟

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده یا DLT چیست؟

به بیان ساده، دفتر کل توزیع شده در واقع دفتر کلی است که به اشتراک گذاشته می شود. به بیان دیگر، مانند دفتر کل کلاسیک سیستمی برای مدیریت و ثبت حساب ها است که تفاوت آن با نوع کلاسیک در نگهداری و مدیریت آن است.

به عنوان مثال در سیستم بیت کوین هر گره (فرد در سیستم) یک نسخه کامل کپی شده از دفتر کل را دارد که می تواند تمامی تراکنش های ثبت شده را روی آن مشاهده کند. در واقع دفتر کل توزیع شده پایگاه داده ای است که در شبکه ای گسترده از node ها به اشتراک گذاشته می شود. این بدین معنی است که افرادی که به این پایگاه داده دسترسی دارند می توانند یک نمونه کپی از دفتر کل را از صفحه های نمایشگر کامپیوتر خود بصورت لحظه ای مشاهده کنند. بنابراین اگر تصمیم به ایجاد رکوردی در دفتر کل توسط یکی از افراد انجام شود، این رکورد برای تمامی افراد دیگر روی شبکه در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه منعکس خواهد شد.

تفاوت میان دفتر کل توزیع شده و سیستم های غیرمتمرکز و متمرکز

به منظور اجرای این رکورد، تمامی نودها باید این رکورد را اعتبار سنجی و تایید کنند، که در شبکه بیت کوین این عمل با آزاد سازی بلاک ها و از طریق عملیات استخراج مهیا می شود.


چه کسانی به دفتر کل توزیع شده دسترسی دارند؟


بطور کلی در دفتر کل توزیع‌شده افرادی که به آن دسترسی دارند در واقع افرادی هستند که باید به آن دسترسی داشته باشند. به بیان دیگر، هر فردی که قسمتی از شبکه را شکل داده باشد باید قابلیت دسترسی به دفتر کل را داشته باشد، و بتواند از طریق کلمه عبوری وارد دفتر کل شده و آن را مشاهده کند.

در رابطه با ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین نیز، نمایش دفتر کل به شکل عمومی امری عادی است، بدین معنی که هرکسی می تواند در پایگاه داده دفتر کل به اطلاعات تراکنش ها دسترسی داشته باشد و آن ها را مشاهده کند. باید خاطر نشان کرد که دسترسی عموم به اطلاعات تراکنش ها روی دفتر کل توزیع شده به این معنی نیست که، افرادی که قابلیت دسترسی دارند امکان تغییر و یا حذف این اطلاعات را داشته باشند. برای اعمال تغییری در دفتر کل توزیع شده، تمامی افراد داخل شبکه باید به توافق  متقابل برسند که به این عمل اجماع گفته می شود. به بیان ساده تر به منظور تایید و نهایی شدن تغییری روی رکوردهای شبکه افراد شبکه باید با یکدیگر به توافق برسند.


چه نوع دارایی هایی در دفتر کل توزیع شده مبادله می شوند؟


دفتر کل توزیع شده دارایی های متنوعی از جمله دارایی مالی (پول)، قانونی، الکترونیکی یا حتی فیزیکی را پوشش می دهد. به عنوان مثال، می توان از دفتر کل توزیع شده برای بازرسی گله ای از گاوها بین گروهی از کشاورزان به نام های پیت، جان و دیو استفاده کرد. تمامی این کشاورزان کیلومترها دورتر از زمین زراعی خود زندگی می کنند، به این دلیل فردی به نام استیو را برای مدیریت و بازرسی خرید و فروش گاوهای خود استخدام می کنند. هر روز صبح، استیو دفتر کل توزیع شده ای که پیت، جان و دیو به آن دسترسی دارند را بروزرسانی می کند و به این ترتیب هر سه نفر قادر به دیدن اطلاعات خرید و فروش گاوها و قیمت آن ها بصورت لحظه ای هستند.

دفتر کل توزیع شده چگونه کار می کند؟

بدون نیاز به بررسی از دیدگاه فنی، بطور ساده می شود گفت یک دفتر کل توزیع شده از طریق نودها عمل می کند. نودها نقاط ارتباطی روی شبکه هستند که از طریق شبکه های توزیع شده می توانند اطلاعات دریافت، ارسال، ذخیره و یا ایجاد کنند. در واقع یک نود، کامپیوتری است که نرم افزار دفتر کل توزیع شده را اجرا می کند.

در مثال بالا، هر یک از کامپیوترهای پیت، جان و دیو که برای مدیریت گله خود از آن استفاده می کنند یک نود محسوب می شود. که با استفاده از آن این افراد می توانند شناسایی، پردازش و مبادله با یکدیگر داشته باشند. بنابراین نودها نقاطی در داخل یک شبکه یا سیستم هستند.

می توان کنفرانس تلفنی را به عنوان مثالی دیگر در نظر گرفت. هرشخص که در این کنفرانس شرکت می کند یک نود است که ارتباط شبکه ای بین آن ها تضمین می کند که این افراد می توانند با یکدیگر صحبت کنند.

بنابراین برای درک بهتر نحوه عملکرد دفتر کل توزیع شده آشنایی با مفهوم گره یا “node” امری ضروری است. نودها نقاط ارتباطی هستند که به افراد و دستگاه ها امکان برقراری ارتباط در یک شبکه را می دهند.

مفهوم دیگری که برای درک بهتر نحوه عملکرد دفتر کل توزیع شده باید با آن آشنایی داشت “مکانیسم اجماع” می باشد. منظور از اجماع توافق تمامی نودها برای اعمال تغییرات در یک شبکه است.

تفاوت بلاک چین و دفتر کل توزیع شده

در واقع  اینگونه می توان گفت که هر بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، اما هر دفتر کل توزیع شده لزوماً بلاک چین نیست. در واقع دفتر کل توزیع شده مفهومی کلی تر از بلاک چین دارد و می توان بلاک چین را یک مورد از انواع دفتر کل توزیع شده دانست. بنابر این می توان گفت:

بلاک چین (Blockchain) دفتر کل توزیع شده یا پایگاه داده ای است که برای گسترش زنجیره ای از بلاک ها از آن استفاده می شود.

مزایا و معایب دفتر کل توزیع شده

مزایا

معایب

نتیجه گیری

اگر از علاقه مندان به بازار ارزهای دیجیتال باشید، برای درک بهتر عملکرد این بازار باید با مفاهیم اولیه آن آشنایی داشته باشید. یکی از این مفاهیم تکنولوژی بلاک چین است. تکنولوژی بلاک چین در واقع نوعی از دفتر کل توزیع شده می باشد. بنابراین یکی از مفاهیم اصلی برای درک بهتر ارزهای دیجیتال آشنایی با دفتر کل توزیع شده و نحوه عملکرد آن است. ما در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان و با زبانی ساده این مفهوم را برای شما بیان کنیم. تا بتوانید با بهره کافی از این مطلب وارد دنیای ارزهای دیجیتال بشوید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان تحت مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان قرار دارد. این صندوق که قبلا با نام صندوق سرمایه گذاری “سرمایه دنیا” فعالیت می کرد، در سال 98 به “آهنگ سهام کیان” تغییر نام داد.

از فعالیت این صندوق در بازار سرمایه حدود 3 سال و نیم می گذرد و با توجه به ماهیت صندوق که از نوع سهامی است، بازدهی خوبی کسب کرده است.

خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان طبق آخرین گزارش صندوق بیش از 345 میلیارد تومان است.

در حال حاضر بیش از 97 درصد از سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان را افراد حقیقی تشکیل می دهند. طبق آخرین اطلاعات از سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، تعداد سرمایه گذاران حقیقی در صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان 718 نفر است. 5 سرمایه گذار حقوقی نیز حدود 2.5 درصد دیگر سرمایه گذاران را تشکیل می دهند.

بازدهی دوره ای صندوق آهنگ سهام کیان

دورهبازدهی
هفته گذشته۱۱.۶۶ ٪
ماه گذشته۳۸.۱۹ ٪
سه ماه گذشته۱۵۸.۶۵ ٪
شش‌ماه گذشته۳۵۷.۳۹ ٪
سال گذشته۵۸۵.۷۱ ٪
از آغاز فعالیت۱۵۵۹.۶۳ ٪

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری

بررسی پنج سهم برتر موجود در پرتفوی صندوق ها به چند دلیل حائز اهمیت است. اول آنکه بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق تشکیل می‌دهد و بیشترین تاثیر در میزان بازدهی‌ها را دارد. دلیل دیگر آن است که صندوق‌ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف و پیچیده سعی می‌کنند بهینه‌ترین سهام را از نظر رشد و بازدهی شناسایی کنند بنابراین پنج سهمی که بیشترین درصدها را به خود اختصاص داده است می‌تواند نشان دهنده نوع مدیریت و مهارت کارشناسان آن صندوق باشد.

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان استخراج شده است.

5  سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان در ادامه همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری آهنگ سهام کیان
نوع صندوق : سهامی
دارایی خالص در آخرین گزارش صندوق : ۳,۴۵۶,۰۶۲,۱۷۷,۶۶۰  ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله : ۵۸۵.۷۱ ٪
مدیر صندوق : شرکت مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1سخوزسیمان خوزستان%10.88
2رمپناگروه مپنا%9.35
3وبملتبانک ملت%9.14
4پخشپخش البرز%9.10
5شیرازپتروشیمی شیراز%9.03

نکته جالب توجه در این صندوق وزن بالای شرکت های کوچک در پرتفوی آن می باشد. شرکت سیمان خوزستان و پخش البرز نسبت به سایر سهم ها، کوچک تر هستند. این مسئله نشان میدهد که صندوق آهنگ سهام کیان در نظر دارد تا از پتانسیل رشد شرکت های کوچکتر در بالابردن بازدهی صندوق بهره ببرد.

آهنگ سهام کیان که در ماه های گذشته 11 میلیون برگه سهم از شرکت سیمان خوزستان را تملک کرده بود، اخیرا 200 هزار سهم دیگر نیز از این شرکت به پرتفوی خود اضافه کرد تا سهم “سخوز” با 10.88% بیشترین وزن را در بین تمام سهام موجود در پرتفوی داشته باشد.

ارزشمندترین خرید این ماه صندوق آهنگ سهام کیان مربوط به یک سهم فرابورسی از صنعت دارویی ست. شرکت پخش البرز که تا پیش از این در پرتفوی این صندوق جایی نداشت در سرمایه گذاری اخیر صندوق بیش از 23 میلیارد تومان را به خود اختصاص داد. متوسط قیمت خرید صندوق آهنگ سهام کیان از این سهم با نماد “پخش” 5700 تومان بوده است.

پرحجم ترین فروش صندوق آهنگ سهام کیان نیز مربوط به یک سهم دارویی بوده است. تعداد 5.900.000 سهم از شرکت داروسازی تولید دارو که در پرتفوی این صندوق قرار داشت در آخرین معاملات صندوق به ارزش بیش از 25 میلیارد تومان به فروش گذاشته شد و صندوق آهنگ سهام کیان به طور کامل از آن خارج شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان از جمله صندوق های سهامی برتر در بازار سرمایه کشور است. این صندوق در یک ماه اخیر عملکرد فوق العاده ای داشت. در گزارش تحلیلی سیگنال در اردیبهشت ماه 99 و در مقایسه بازدهی صندوق های سهامی با شاخص کل، صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان با کسب بازدهی خیره کننده 87.4 درصدی در رتبه اول ایستاد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان از با سابقه ترین صندوق های سهامی کشور است و بیش از 9 سال از تاریخ تاسیس آن می گذرد.

خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان طبق آخرین گزارش صندوق بیش از 290 میلیارد تومان است.

بازدهی دوره ای صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان

در حال حاضر 67 درصد از سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان را افراد حقیقی تشکیل می دهند. طبق آخرین اطلاعات از سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، تعداد سرمایه گذاران حقیقی در صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان 962  نفر است. هشت حقوقی نیز 33 درصد دیگر سرمایه گذاران را تشکیل می دهند.

دورهبازدهی
هفته گذشته-6.53 ٪
ماه گذشته55.383 ٪
سه ماه گذشته142.782 ٪
شش‌ماه گذشته301.993 ٪
سال گذشته482.759 ٪
از آغاز فعالیت6,434.423 ٪

تاریخ بروز رسانی: 1399/02/30

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری

بررسی پنج سهم برتر موجود در پرتفوی صندوق ها به چند دلیل حائز اهمیت است. اول آنکه بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق تشکیل می‌دهد و بیشترین تاثیر در میزان بازدهی‌ها را دارد. دلیل دیگر آن است که صندوق‌ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف و پیچیده سعی می‌کنند بهینه‌ترین سهام را از نظر رشد و بازدهی شناسایی کنند بنابراین پنج سهمی که بیشترین درصدها را به خود اختصاص داده است می‌تواند نشان دهنده نوع مدیریت و مهارت کارشناسان آن صندوق باشد.

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان استخراج شده است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان

مطابق ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان مشاهده می شود که این صندوق مایل است تا 30 درصد از دارایی های تحت مدیریت خود را در پنج سهم برتر قرار دهد تا از پتانسیل سود بالای آنها استفاده کند.

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان نشان می دهد، 87.1% از دارایی ها، در سهام پذیرفته شده در بورس و فرابورس سرمایه گذاری شده است. وجه نقد که معمولا شامل سپرده های بانکی می باشد 5.5% و سایر دارایی ها 7.4% از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان را تشکیل می دهد.

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری نقش جهان

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری نقش جهان

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در اردیبهشت سال گذشته حدودا یک میلیون و صد هزار تومان بود که  با رشد بیش از 480 درصدی تا آخر اردیبهشت امسال به بالای شش میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است.

پنج سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق نقش جهان

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان در ادامه همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان
نوع صندوق : سهامی
دارایی خالص در آخرین گزارش صندوق : ۲,۹۹۴,۴۰۶,۷۳۲,۰۰۵ ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله : 482.759 ٪
مدیر صندوق : شرکت سبدگردان سرآمد بازار
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1وخارزمسرمایه گذاری خوارزمی%14.02
2فاراکماشین سازی اراک%12.58
3وپاساربانک پاسارگاد%8.82
4تاپیکوسرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تأمين%6.18
5آسیابیمه آسیا%6.10

نکته جالب توجه در این صندوق وزن بالای صنعت سرمایه گذاری در پرتفوی آن می باشد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان که قبلا تعداد 15.700.000 عدد سهم از شرکت سرمایه گذاری خوارزمی را در اختیار داشت، به تازگی نیز 2.900.000 عدد سهم دیگر به تعداد سهام خود اضافه کرد.

سهم مورد توجه دیگر صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان، شرکت ماشین سازی اراک بوده است. صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان که تا پیش از این تعداد 2.000.000 سهم از این شرکت را در پرتفوی خود جای داده بود، اخیرا با جهش قابل تاملی در تعداد سهام، 14.200.000 عدد سهم دیگر نیز از فاراک را خریداری نمود.

خرید مهم دیگر صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان در سومین سهم با درصد بالا در پرتفوی این صندوق بود. بانک پاسارگاد از مدت ها قبل در پرتفوی صندوق قرار داشته است و 15.100.000 عدد سهم از آن در اختیار صندوق بوده است. در ماه اخیر بالغ بر 3.500.000 عدد سهم دیگر به این مقدار افزوده شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

با توجه به اقبال چند میلیونی کاربران بازار سرمایه به بهره‌گیری از سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید، بدیهی است این کارگزاری بهبود و توسعه سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری خود را طی ماه‌های گذشته سرلوحه کار خود قرار داده که اگر این نبود ظرفیت سامانه‌های معاملاتی این کارگزاری از پشتیبانی چند صد هزار کاربر در روز به چند میلیون کاربر ارتقا پیدا نمی‌کرد. ولی گاه در مسیر توسعه به‌رغم احتیاط‌های لازم، اشتباهاتی رخ می‌دهد که موجب نارضایتی برخی کاربران می‌شود و مورد دیروز در این دسته قرار می‌گیرد. در طول تعطیلات آخر هفته گذشته، تیم فنی کارگزاری مفید در حال عملیاتی کردن سیستم بانک اطلاعاتی جدیدی برای کاربران کارگزاری بود که با این سیستم جدید، ظرفیت پردازش اطلاعات کاربران ارتقای قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کرد ولی متاسفانه با شروع ساعت معاملات بازار در روز شنبه خطای غیر قابل پیش بینی رخ داد و مانده حساب کاربران مغایر با واقعیت نمایش داده شد.

 با رخ دادن این خطا عملیات زیر به سرعت انجام پذیرفت:

1- عملیات ارتقای سیستم جدید متوقف و بانک اطلاعاتی قبلی به مدار بازگردانده شد.

2- مشکل به‌وجود آمده در منفی شدن حساب کاربران در کمتر از یک ساعت برطرف شد و مبالغی که منفی نشان داده می‌شد، بازیابی و اصلاح شد.

3- برای اینکه معامله‌گران فرصت معامله در آن روز را از دست ندهند، بدون آنکه وسواسی در محاسبه‌ها صورت پذیرد، قدرت خرید کاربران از محل منابع شرکت به مبالغی حتی بیش از مانده حساب مشتریان افزایش یافت تا به دلیل جزئیات حسابداری، فرصت معامله‌گری این کاربران در همان روز دچار خدشه نشود.

4- در زمان بروز مساله، اطلاع رسانی فوری از طریق کانال‌های رسمی ارتباط با مشتریان، در دستور کار قرار داشت. در دو اطلاعیه، ابتدا تلاش برای حل مساله اطلاع رسانی شد و سپس در اطلاعیه دوم، بازگشت به شرایط عادی به اطلاع رسید که فاصله این دو اطلاعیه خود مستندی است که نشان از سرعت عمل در پاسخ و حل این مشکل دارد.

تعداد کاربرانی که دچار این مساله شده‌اند کمتر از 20 درصد کل کاربران کارگزاری مفید است ولی به دلیل اینکه تعداد مذکور در مقیاس چند 10هزار نفری هستند، مشکل انعکاسی بزرگ تر از واقع یافت. البته کارگزاری مفید درخصوص مشکلاتی که برای تک تک کاربران ایجاد شده خود را مسوول می‌داند و به همین دلیل در کمتر از یک ساعت ضمن حل مشکل، این دسته از کاربران خود را به چرخه معاملات بازار در همان روز بازگرداند که فرصت معاملات ایشان از دست نرود. ضمنا سایت رسمی و صفحه کارگزاری مفید در شبکه‌های اجتماعی، مراجع رسمی اطلاع رسانی این کارگزاری تلقی می‌شوند و همگی پاسخگوی سوالات کاربران هستند بنابراین هرگونه اطلاع‌رسانی یا گمانه‌زنی خارج از کانال‌های رسمی کارگزاری مفید غیرقابل استناد تلقی می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، سارا سادات اخلاقی با اشاره به اینکه درخواست پذیرش این شرکت توسط شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین در اوایل اردیبهشت 99 به فرابورس ارائه شد، گفت: پس از برگزاری جلسات و تکمیل و بررسی مدارک و مستندات مورد نیاز، این موضوع در هیات پذیرش مطرح شد.

به گفته اخلاقی شرکت صنایع چوب خزر کاسپین متعلق به گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین بوده و کنترل‌کننده نهایی سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است.

او در خصوص موضوع فعالیت این شرکت توضیح داد: صنایع چوب خزر کاسپین در زمینه تولید انواع محصولات چوب عمدتا تولید ام دی اف با ظرفیت اسمی 53 هزار متر مکعب فعالیت می‌کند و اولین شرکتی است که از این صنعت وارد بازار سرمایه می‌شود؛ ضمن آنکه حدود 4 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

مدیر پذیرش فرابورس ایران سرمایه شرکت صنایع چوب خزر کاسپین را 200 میلیارد ریال و سود خالص آن را 221 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: همچنین اظهارنظر حسابرس به صورت‌های مالی سالانه 1398 این شرکت مقبول است.

اخلاقی در پایان به سهامی عام بودن شرکت صنایع چوب خزر کاسپین اشاره و عنوان کرد: از این رو این شرکت می‌تواند پس از انجام شروط هیات پذیرش و ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در صف عرضه اولیه سهام قرار گیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از مجله خبری صندوق‌های سرمایه‌گذاری (رسام مگ)؛ در حال حاضر بیش از ۲۰۰ صندوق سرمایه‌­گذاری در رشته­‌های گوناگون و گروه­‌های متفاوت، مشغول به فعالیت هستند و منابع مالی تحت مدیریت آن‌ها نزدیک به ۲۵۵ هزار میلیارد تومان است. همین امر شناسایی بهترین صندوق یا صندوق‌های سرمایه­‌گذاری برای عموم مردم دشوار، پیچیده و زمان­‌بر ساخته است.

با استفاده از سیستم رتبه‌بندی صندوق‌ها، مردم به آسانی می­‌توانند صندوق‌­های مناسب جهت سرمایه ­گذاری را متناسب با بودجه و اهداف خود انتخاب نمایند. سامانه هوشمند رتبه­‌بندی صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، برترین صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری را بر اساس سامانه رسام مشخص کرده است. صندوق­‌های حائز بیشترین امتیاز در سه طبقه اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شامل صندوق‌های با درآمدثابت، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های مختلط، به شرح زیر بوده است:

صندوق های با درآمد ثابت:

اولآتیه ملتتأمین سرمایه بانک ملت
دومگسترش فردای ایرانیانکارگزاری بانک آینده
سوممشترک گنجینه الماس پایدارسبدگردان الماس
چهارمتوسعه فراز اعتمادکارگزاری بانک توسعه صادرات
پنجممشترک کارگزاری کارآفرینکارگزاری بانک کارآفرین
ششممشترک صنعت و معدنکارگزاری بانک صنعت و معدن
هفتممشترک اندیشه فردامشاور سرمايه گذاري ارزش پرداز آريان
هشتممشترک سپهر تدبیرگرانکارگزاری تدبیرگران فردا
نهممشترک صبای هدفسبدگردان هدف
دهمتوسعه سرمایه نیکیمشاور سرمايه گذاري نيكي گستر

صندوق های سهامی:

اولسپهر اول کارگزاری بانک صادراتکارگزاری بانک صادرات
دومثروت آفرین تمدنتامین سرمایه تمدن
سومسهام بزرگ کاردانتامین سرمایه کاردان
چهارممشترک بانک خاورمیانهکارگزاری بورسیران
پنجممشترک ارزش کاوان آیندهسبدگردان آسال
ششمبانک توسعه تعاونکارگزاری بانک رفاه کارگران
هفتممشترک نقش جهانسبدگردان سرآمد بازار
هشتممشترک یکم سامانکارگزاری بانک سامان
نهممشترک پویاسبدگردان امید نهایت نگر
دهمگنجینه رفاهکارگزاری بانک رفاه کارگران

صندوق های مختلط:

اولتجربه ایرانیانکارگزاری بانک آینده
دوممختلط گوهر نفیس تمدنتامین سرمایه تمدن
سوممشترک امین آویدکارگزاری امین آوید
چهارمتوسعه پست بانکكارگزاري بانك توسعه صادرات
پنجممشترک آسمان خاورمیانهسبدگردان آسمان

شایان ذکر است که رتبه‌بندی فوق بر اساس امتیاز‌دهی به معیارهای ۱۵ ‌گانه مربوط به فعالیت و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس مدل انحصاری شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت حاصل شده که به صورت دوره‌ای به‌روز می‌گردد. شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت در جهت ارتقای شفافیت صنعت صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری و کمک به تصمیم‌گیری بهتر سرمایه­‌گذاران، سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد نموده و بدون هیچ‌گونه تورش و جانبداری صندوق‌های برتر را معرفی می‌نماید. لازم به ذکر است که رتبه‌بندی ارائه شده بر اساس ویژگی­‌های ساختار صندوق­‌ها و عملکرد گذشته آنها ارائه شده و تضمینی برای بازدهی بیشتر صندوق­‌های اشاره شده در آینده نمی‌باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.