دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، قاسم توکلی از طی مراحل پذیرش و درج نماد پتروشیمی تبریز در بورس خبر داد و گفت: تلاش بر این است حداکثر تا پایان مهر ماه سهام شرکت عرضه اولیه شود.

وی افزود: این عرضه از طریق شناسایی سود حاصل از فروش سهام انجام شده و افزایش ارزش سهام پتروشیمی تبریز در پرتفوی پالایشگاه تبریز، اثرات ناشی از بهره مندی از معافیت مالیاتی برای شرکت های فعال در بورس و برآورد سودی بالغ بر 700 میلیارد تومان جهت عملکرد سال 99 شرکت، اثرات مثبت بر سودآوری و افزایش ارزش این هلدینگ خواهد داشت.

این مقام مسئول درخصوص وضعیت هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان هم توضیح داد: روند افزایشی نرخ ارز نیمایی از سال قبل همزمان با افزایش قیمت جهانی اوره و متانول در هفته های اخیر به واسطه صادرات محور بودن شرکت های  پتروشیمی و افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه نرخ فرآورده های پالایشی نه تنها چشم انداز خوبی را متوجه این شرکت ها می کند بلکه اثر مستقیمی بر سودآوری این هلدینگ دارد که این امر در عملکرد شش ماهه سال جاری شرکت های زیر مجموعه منعکس می شود.

توکلی با اشاره به پیگیری ها برای وصول مبلغ مابه تفاوت نرخ اوره داخلی مصوب و بورس کالا در سنوات قبل، گفت: سازمان برنامه و بودجه در مورد حسابرسی یارانه ای سازمان حسابرسی به منظور تایید مطالبات شرکت های تولیدکننده اوره اعلام موافقت کرده که در دست اقدام بوده و مقرر شده پس از ارائه گزارش سازمان حسابرسی، نحوه تسویه و تهاتر مطالبات از طریق اسناد خزانه دولت موضوع بند “و” تبصره 5 بودجه سال 99  با سازمان خصوصی سازی، برخی از بانک ها و سازمان مالیاتی انجام شود.

وی ادامه داد: در مورد شرکت های پالایشی، طبق دستورالعمل قیمت گذاری نفت خام و فرآورده های اصلی برای سال 99، مبنای محاسبه نرخ نفت خام از میانگین محموله های صادراتی منطقه ای به میانگین محموله های صادراتی نفت ایران به ازای هر بشکه نفت خام حدود 5.2 دلار تغییر یافته است. این موضوع باعث رشد قابل ملاحظه سودآوری شرکت های پالایشی نسبت به سال قبل خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته گذشته سهامداران حقیقی شاهد عرضه اولیه ثامید بودند و علاوه بر این، عرضه اولیه کیا در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس انجام شد.

اما برای هفته جدید احتمالا عرضه اولیه کدام نمادها خواهد بود؟

طبق آخرین پیگیری‌ها، عرضه‌های اولیه محتمل شرکت توسعه عمران‌امید که در بخش املاک و مستغلات در فرابورس درج نماد شده، شرکت تامین‌سرمایه تمدن و همچنین شرکت صنایع غذایی کورش است.

اما علاوه بر این سه نماد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی از عرضه هلدینگ آتیه صبا به بورس خبر داده و گفته است: مقدمات پذیرش آتیه صبا در بورس در حال انجام است و امیدوارم در ماه‌های آینده شاهد حضور شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا به عنوان دومین هلدینگ صندوق در تابلو بورس اوراق بهادار باشیم.

همچنین مدیرعامل فرابورس ایران از انجام فرآیند پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در بازار فرابورس خبر داد و گفت: بخشی از سهام این شرکت با انجام فرآیندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس عرضه اولیه می‌شود.

15 شهریور ماه امسال هم مجید نوروزی، معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص پذیرش شرکت پتروشیمی تبریز گفته بود: این شرکت در جلسه مورخ 22 مرداد 99 هیات پذیرش مطرح و پذیرش شده است و شرایط مصوب به شرکت ابلاغ شده است و باید شرایط پذیرش را احراز و وارد مرحله درج و سپس عرضه شود.

به هرترتیب شاید محتمل‌ترین گزینه عرضه اولیه هفته آینده، عرضه اولیه نماد غکورش است که چهار هفته قبل لغو شده بود و علاوه بر این، عرضه اولیه اوپال پارسیان سنگان هم از دیگر گزینه‌های محتمل دیگر است.

آخرین اخبار مربوط به عرضه اولیه را در صفحه عرضه اولیه تجارت‌نیوز دنبال کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مدیرعامل سرمایه گذاری تامین اجتماعی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تداوم عرضه‌های اولیه شستا در سال 99 خبر داد. بورس تهران نیز تازه ترین اقدامات پذیرش سهام جدید را اعلام کرد.

به گزارش رادیو سهام، محمد رضوانی‌فر مدیرعامل سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته عرضه‌های اولیه شستا در سال 99، اظهار کرد: رایتل (هلدینگ خدمات ارتباطی شستا)، شرکت زغال‌پروده طبس، هامون شمال، صنایع عمومی، شیمی‌بافت، چوب خزر کاسپین، محصولات کاغذی لطیف، کارگزاری صباتامین، سیمان آبیک، آنتی‌بیوتیک‌سازی ایران، نخ‌تایر صبا، افق‌تامین انرژی طوس، پخش دارویی اکسیر و سابیر (شرکت پیمانکاری شستا)، از جمله شرکت‌هایی هستند که در پاییز و زمستان 1399 بورسی خواهند شد. با همکاری سایر سهام‌داران ستاره خلیج فارس اقدامات فشرده‌ای برای عرضه اولیه در حال انجام است و به زودی اخبار خوبی در این زمینه به صورت مستقل و مبسوط ارائه می‌کنم.

تازه ترین اقدامات پذیرش و عرضه سهام شرکت ها در بورس

همچنین جزئیات تازه ترین اقدامات پذیرش و عرضه سهام شرکت ها در بورس اعلام شد. به نظر میرسد پتروشیمی تبریز مهمان بازار سرمایه می‌شود. مجید نوروزی، معاون ناشران و اعضاءبورس اوراق بهادار تهران در گفت و گو با بورس 24، در خصوص پذیرش پتروشیمی تبریز گفت: این شرکت در جلسه مورخ 22 مرداد 99 هیئت پذیرش مطرح و پذیرش شده است و شرایط مصوب به شرکت ابلاغ شده است و باید شرایط پذیرش را احراز و وارد مرحله درج و سپس عرضه شود.

وی گفت: برخی از شرایط مرتبط با افشای بیشتر در امیدنامه و برخی تعهداتی است که سهامداران شرکت باید ارائه کنند که با انجام این موارد و ارائه مستندات مربوط به بورس تهران، وارد پروسه درج و عرضه می شود.

نوروزی گفت: تسریع در فرآیند پذیرش، درج و عرضه بستگی به تکمیل مدارک و اطلاعات مورد نیاز مطابق دستورالعمل پذیرش دارد و هر زمان مدارک و مستندات کامل شود، به عرضه نزدیک تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه پالایشگاه تبریز با حدود 49 درصد سهامدار عمده این پتروشیمی است ادامه داد: 17٫9 درصد این شرکت در اختیار سرمایه گذاری امیر, 11٫6 درصد سازمان تامین اجتماعی و مابقی آن دراختیار مجموعه سهام عدالت، بانک رفاه و سازمان تامین اجتماعی نیرو های مسلح است.

وی گفت: در حال حاضر شرکت های پذیرفته شده در مرحله درج شامل شرکت های پتروشیمی بوعلی سینا، سپید ماکیان، مرغ اجداد زربال، لیزینگ کار آفرین، لیزینگ اقتصاد نوین، سرمایه گذاری توسعه نور دنا و گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری است.

نوروزی گفت: دو شرکت صنعت غذایی کوروش و تامین سرمایه تمدن هم‌ در فهرست نرخ های بورس درج شده اند و در صف عرضه هستند که با تکمیل اقدامات لازم و انتشار آگهی عرضه از سوی معاونت بازار، عرضه خواهند شد. این در حالی است که براساس اعلام فرابورس ایران، عرضه اولیه سهام شرکت کیا الکترود شرق در نماد «کیا1» درج شد تا برای روز چهارشنبه آماده عرضه اولیه شود.

نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس عرضه می‌شود

در همین حال مدیرعامل فرابورس ایران از انجام فرایند پذیرش شرکت ستاره خلیج فارس در بازار فرابورس خبر داد و گفت: پیش‌تر مساله پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس مطرح شده بود که به دلیل مسائلی در بدهی ارزی این شرکت فرایند آن با توقف مواجه شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، به گفته امیر هامونی با تلاش‌های صورت‌گرفته و قول‌های مساعدی که مبنی بر تبدیل بدهی ارزی این شرکت به بدهی ریالی داده شده، فرایند پذیرش آن بار دیگر به جریان افتاده است تا بخشی از سهام این شرکت بزرگ پالایشی بتواند با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس ایران عرضه اولیه شود. سهام این شرکت مهم پالایشی به زودی در فرابورس ایران عرضه خواهد شد.عرضه ستاره خلیج فارس بر شفافیت 3 غول بازار یعنی «تاپیکو» و «فارس» و «شستا» بسیار اثرگذار خواهد بود.

پیش تر گزارشی منتشر شده بود که در آن اعلام شده بود که سهامداران هلدینگ خلیج فارس چهارشنبه هفته جاری یا شنبه هفته آینده خبرهای بسیار خوبی از این مجوعه دریافت خواهند کرد.

جواد عشقی نژاد، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفت و گو با همفکران با تاکید اینکه تا پایان این هفته یا نهایتا ابتدای هفته آینده خبرهای خوبی از هلدینگ خلیج فارس منتشر خواهد شد، گفت: فعلا نیز مهمترین و بهترین خبر فارس ابلاغ مجوز افزایش سرمایه تا سقف 5 هزار میلیارد تومان از سود انباشته به همه زیر مجموعه های هلدینگ خلیج فارس است که پتروشیمی مبین آغازگر این افزایش سرمایه بود و باقی زیر مجموعه ها نیز این مسیر را ادامه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه مجوز افزایش سرمایه تا سقف 5 هزار میلیارد تومان برای همه زیر مجموعه های هلدینگ خلیج فارس از محل سود انباشته خبر بسیار خوبی برای سهامداران است، افزود: علاوه بر این موضوع ظرف چهارشنبه این هفته یا شنبه هفته اینده خبرهای بسیار خوبی از این هلدینگ منتشر خواهد شد که انتظارات بازار را نسبت به سهام فارس در مقایسه با گذشته کاملا تغییر می دهد.

وی در خصوص اخبار مثبتی که در راه است، گفت: سهامداران فارس مدت هاست به سمت چپ ترازنامه نگاه می کنند و انتظار دارند اتفاق های خوبی برای سرمایه این شرکت رخ دهد.

عشقی نژاد ادامه داد: تحولات سرمایه ای از محل های مختلف و افزایش سرمایه زیر مجموعه ها همگی می تواند خبرهای خوبی برای هلدینگ به همراه داشته باشد اما در این میان آنچه بسیار مهم است ابلاغ مجوز افزایش سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی به همه زیرمجموعه ها از محل سود انباشته است که می تواند خبرها و تحولات خوبی را برای شرکت اصلی به همراه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، مجید نوروزی، معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس اوراق بهادار تهران، در خصوص پذیرش شرکت پتروشیمی تبریز گفت: این شرکت در جلسه مورخ 22 مرداد 99 هیات پذیرش مطرح و پذیرش شده است و شرایط مصوب به شرکت ابلاغ شده است و باید شرایط پذیرش را احراز و وارد مرحله درج و سپس عرضه شود.

وی گفت: برخی از شرایط مرتبط با افشای بیشتر در امیدنامه و برخی تعهداتی است که سهامداران شرکت باید ارائه کنند که با انجام این موارد و ارائه مستندات مربوط به بورس تهران، وارد پروسه درج و عرضه می‌شود.

نوروزی گفت: تسریع در فرآیند پذیرش، درج و عرضه بستگی به تکمیل مدارک و اطلاعات مورد نیاز مطابق دستورالعمل پذیرش دارد و هر زمان مدارک و مستندات کامل شود، به عرضه نزدیک تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه پالایشگاه تبریز با حدود 49 درصد سهامدار عمده این پتروشیمی است، ادامه داد: 17.9 درصد این شرکت در اختیار سرمایه گذاری امیر، 11.6 درصد سازمان تامین اجتماعی و مابقی آن دراختیار مجموعه سهام عدالت، بانک رفاه و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است.

وی گفت: در حال حاضر شرکت‌های پذیرفته شده در مرحله درج شامل شرکت‌های پتروشیمی بوعلی سینا، سپید ماکیان، مرغ اجداد زربال، لیزینگ کار آفرین، لیزینگ اقتصاد نوین، سرمایه گذاری توسعه نور دنا و گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری است.

نوروزی گفت: دو شرکت صنعت غذایی کوروش و تامین سرمایه تمدن هم‌ در فهرست نرخ‌های بورس درج شده اند و در صف عرضه هستند که با تکمیل اقدامات لازم و انتشار آگهی عرضه از سوی معاونت بازار، عرضه خواهند شد.

منبع: بورس 24

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مدیر امور مجامع و سهام شرکت نفت و گاز پارسیان، ابلاغ دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های اصلی از سوی وزارت نفت را موجب سودآوری قابل توجهی پالایشگاه‌ها دانست و گفت: 50 درصد سهام شرکت پتروشیمی تبریز توسط پالایشگاه تبریز خریداری شده و این عامل پس از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز، سودآوری مناسبی را برای پالایشگاه تبریز به همراه دارد.

به گزارش رادیو سهام، قاسم منظری توکلی، مدیر امور مجامع و سهام شرکت نفت پارسیان در تحلیل تاثیر دستورالعمل اخیر قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های اصلی پالایشگاه‌ها بر سودآوری شرکت‌های پالایشی، بیان کرد: بر اساس دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های اصلی که از سوی وزارت نفت به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده است، مبنای محاسبه نرخ نفت خام از میانگین محموله‌های صادراتی منطقه‌ای(دبی، عمان و برنت دریای شمال) به میانگین محموله‌های صادراتی نفت ایران که عمدتاً از نرخ‌های پیشین کمتر است، تغییر کرد. 

وی ادامه داد: مبنای محاسبه نرخ پنج فرآورده اصلی است و سوخت‌های هوایی نیز به جای میانگین فوب خلیج فارس، نرخ میانگین وزنی ماهانه قیمت فروش صادراتی فوب ایران(اعم از زمینی و دریایی) خواهد بود. هر چند تاکنون نرخ‌های سال 1399 از سوی وزارت نفت اعلام نشده است، اما براساس سوابق، پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد که در شرایط بدبینانه حداقل یک دلار به ازای فرآورش هر بشکه نفت خام به سودآوری شرکت‌های پالایشی نسبت به سنوات قبل اضافه خواهد شد که این موضوع سودآوری قابل توجهی برای پالایشگاه‌ها در بر خواهد داشت.

توکلی در پاسخ به این پرسش که میانگین نرخ ارز نیمایی مبنای محاسبات نفت خام و فرآورده ها در سال 1398 چه عددی بوده و اکنون نرخ نیما مبنای محاسبه نفت خام و فرآورده‌ها در سال 1399 چه عددی است، اظهار کرد: میانگین نرخ ارز نیمایی در سال 1398 به ازای هر دلار 110 هزار ریال و هم اکنون حدود 195 هزار ریال است که این موضوع نیز با توجه به کرک اسپرد(سود حاصل از پالایش) مثبت در اکثر فرآورده‌های تولیدی، بر سودآوری پالایشگاه ها اثر مثبت خواهد داشت.

مدیر امور مجامع و سهام نفت و گاز پارسیان در خصوص احتمال تعدیل عملکرد سه ماهه پالایشگاه‌ها که تیرماه در سامانه کدال منتشر شد، بیان کرد: صورت‌های مالی سه ماهه منتهی به پایان خردادماه سال جاری پس از دریافت اطلاعات جدید نرخ نفت خام و فرآورده های اصلی، تعدیل شده و از طریق سامانه کدال به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

این مدیر مسئول در پاسخ به اینکه سهامداری پالایشگاه تبریز در پتروشیمی تبریز، چه تاثیری روی صورت‌های مالی پالایشگاه تبریز خواهد داشت، عنوان کرد: هیات پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران با پذیرش سهام شرکت پتروشیمی تبریز در بازار دوم بورس تهران موافقت کرده و هم اکنون اقدامات لازم به منظور ثبت شرکت نزد سازمان بورس اوراق بهادار و سپس عرضه اولیه در حال انجام است و ظرف یک ماه آتی این شرکت در بورس اوراق بهادار عرضه اولیه خواهد شد. 

وی ادامه داد: 50 درصد سهام شرکت پتروشیمی تبریز در سنوات گذشته توسط پالایشگاه تبریز از سازمان خصوصی‌سازی با مبلغ حدود 995 میلیارد تومان خریداری شده است که پیش‌بینی می‌شود، پس از عرضه اولیه (رقم قطعی آن بعد از روز عرضه مشخص خواهد شد)، سودآوری قابل توجهی برای پالایشگاه تبریز به همراه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین، قاسم منظری توکلی، مدیر امور مجامع و سهام شرکت نفت پارسیان در تحلیل تاثیر دستورالعمل اخیر قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های اصلی پالایشگاه‌ها بر سودآوری شرکت‌های پالایشی، بیان کرد: بر اساس دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های اصلی که از سوی وزارت نفت به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده است، مبنای محاسبه نرخ نفت خام از میانگین محموله‌های صادراتی منطقه‌ای(دبی، عمان و برنت دریای شمال) به میانگین محموله‌های صادراتی نفت ایران که عمدتاً از نرخ‌های پیشین کمتر است، تغییر کرد. 

وی ادامه داد: مبنای محاسبه نرخ پنج فرآورده اصلی است و سوخت‌های هوایی نیز به جای میانگین فوب خلیج فارس، نرخ میانگین وزنی ماهانه قیمت فروش صادراتی فوب ایران(اعم از زمینی و دریایی) خواهد بود. هر چند تاکنون نرخ‌های سال 1399 از سوی وزارت نفت اعلام نشده است، اما براساس سوابق، پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد که در شرایط بدبینانه حداقل یک دلار به ازای فرآورش هر بشکه نفت خام به سودآوری شرکت‌های پالایشی نسبت به سنوات قبل اضافه خواهد شد که این موضوع سودآوری قابل توجهی برای پالایشگاه‌ها در بر خواهد داشت.

توکلی در پاسخ به این پرسش که میانگین نرخ ارز نیمایی مبنای محاسبات نفت خام و فرآورده ها در سال 1398 چه عددی بوده و اکنون نرخ نیما مبنای محاسبه نفت خام و فرآورده‌ها در سال 1399 چه عددی است، اظهار کرد: میانگین نرخ ارز نیمایی در سال 1398 به ازای هر دلار 110 هزار ریال و هم اکنون حدود 195 هزار ریال است که این موضوع نیز با توجه به کرک اسپرد(سود حاصل از پالایش) مثبت در اکثر فرآورده‌های تولیدی، بر سودآوری پالایشگاه ها اثر مثبت خواهد داشت.

مدیر امور مجامع و سهام نفت و گاز پارسیان در خصوص احتمال تعدیل عملکرد سه ماهه پالایشگاه‌ها که تیرماه در سامانه کدال منتشر شد، بیان کرد: صورت‌های مالی سه ماهه منتهی به پایان خردادماه سال جاری پس از دریافت اطلاعات جدید نرخ نفت خام و فرآورده های اصلی، تعدیل شده و از طریق سامانه کدال به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

این مدیر مسئول در پاسخ به اینکه سهامداری پالایشگاه تبریز در پتروشیمی تبریز، چه تاثیری روی صورت‌های مالی پالایشگاه تبریز خواهد داشت، عنوان کرد: هیات پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران با پذیرش سهام شرکت پتروشیمی تبریز در بازار دوم بورس تهران موافقت کرده و هم اکنون اقدامات لازم به منظور ثبت شرکت نزد سازمان بورس اوراق بهادار و سپس عرضه اولیه در حال انجام است و ظرف یک ماه آتی این شرکت در بورس اوراق بهادار عرضه اولیه خواهد شد. 

وی ادامه داد: 50 درصد سهام شرکت پتروشیمی تبریز در سنوات گذشته توسط پالایشگاه تبریز از سازمان خصوصی‌سازی با مبلغ حدود 995 میلیارد تومان خریداری شده است که پیش‌بینی می‌شود، پس از عرضه اولیه (رقم قطعی آن بعد از روز عرضه مشخص خواهد شد)، سودآوری قابل توجهی برای پالایشگاه تبریز به همراه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین، قاسمعلی جمالی، مدیر سرمایه‌گذاری و طرح‌های شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره به اینکه پتروشیمی تبریز نیز در حال تکمیل مدارک پذیرش است و احتمالاً دومین شرکت از زیرمجموعه‌های غدیر است که سهام آن در بورس عرضه می‌شود، افزود: علاوه بر این دو مجموعه، شرکت‌های‌ نیروگاه اوکسین، بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر(هلدینگ صنعت و معدن غدیر)، فولاد نی‌ریز غدیر، فولاد شاهرود، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، تیسا کیش، خدمات انفورماتیک راهبر (هلدینگ IT)، سیمان سفید شرق و معادن زغال‌سنگ سیمان شرق در حال تکمیل مدارک پذیرش هستند.

 وی ادامه داد: به منظور ایجاد شفافیت بیشتر در خصوص ارزش دارایی‌های هلدینگ‌های توسعه صنایع و معادن غدیر و همچنین هلدینگ برق و انرژی غدیر، ابتدا سهام شرکت‌های تابعه این شرکت‌ها در بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد و پس از آن در صورت تایید پذیرش، سهام این دو هلدینگ نیز عرضه می‌شود.

جمالی اضافه کرد: عرضه سهام شرکت‌های تابعه غدیر محدود به این لیست نخواهد بود و با اتمام طرح‌هایی نظیر آلومینیوم جنوب(سالکو)، نیروگاه خوزستان و .. سهام آنها نیز در فرآیند عرضه در بورس قرار خواهند گرفت.

این مقام مسئول بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرکت‌هایی مانند هلدینگ سیمان غدیر و برخی از شرکت‌های فولادی از شهریورماه سال جاری تا پایان سال به تدریج در بازار عرضه خواهند شد و با توجه به لزوم انجام برخی از اصلاحات ساختاری و افزایش سرمایه در برخی از این شرکت‌ها سهام آنها نیز حداکثر در نیمه اول سال 1400 در بازار سهام عرضه می‌شود.

مدیر سرمایه‌گذاری غدیر به موانع پذیرش یا عرضه سهام در بورس اشاره و اظهار کرد: مهمترین چالش‌های این فرآیند، طولانی بودن مراحل پذیرش به دلیل تقاضای زیاد شرکت‌ها در صف پذیرش، لزوم تبدیل شرکت‌ها از سهامی خاص به سهامی عام، زمان‌بری فرآیند تقویم اموال، لزوم انجام افزایش سرمایه و اصلاح ساختار در برخی از شرکت‌ها است.

ارزش‌گذاری عرضه‌ها

وی در خصوص برآورد ارزش حدودی این عرضه‌ها نیز گفت: ارزش‌گذاری شرکت‌های غیر بورسی باید توسط کارشناسان رسمی دادگستری یا نهادهای مالی ذیصلاح نظیر شرکت های تامین سرمایه انجام شود، اما برای معرفی کلی هلدینگ سیمان غدیر مدیریت شرکت‌های سیمان سپاهان، سیمان شرق، سیمان کردستان، سیمان دشتستان را در اختیار داشته و در برخی از شرکت‌های سیمانی دیگر نیز سهامدار است. در حال حاضر این هلدینگ حدود 10 درصد از کل تولید سیمان در کشور را در اختیار دارد.

جمالی ادامه داد: پتروشیمی تبریز نیز ظرفیت تولید بیش از 815 هزار تن محصولات پلیمری و شیمیایی را در سال دارد و محصولات خود را تحت لیسانس معتبرترین شرکت‌های جهانی و بر اساس استانداردهای کیفی آن شرکت‌ها تولید می‌کند. از عمده‌‌ترین محصولات تولیدی این شرکت می‌توان به پلی‌اتلین‌ها، پلی‌استایرن‌ها، پروپیلن و ABS اشاره کرد. همچنین، این شرکت جزء معدود تولیدکنندگان پلی‌استایرن در ایران است؛ خوراک مجتمع، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می‌شود.

به گفته مدیر سرمایه‌گذاری غدیر، نیروگاه اوکسین ظرفیت تولید حدود 156 مگاوات ساعت برق را دارد و در حال حاضر دارای یک توربین گازی و … است. همچنین، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان ظرفیت 800 هزار تن آهن اسفنجی در سال را دارد که با توسعه در دست اجرا به زودی به بیش از یک میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. این شرکت همچنین یکی از سهامداران طرح گندله سازی بهاباد است.

این مقام مسئول اضافه کرد: فولاد غدیر نی‌ریز جز طرح‌های فولادی هشت گانه با ظرفیت تولید حدود یک میلیون تن فولاد بوده که اکنون بخش احیاء مستقیم آن در حال بهره برداری و بخش فولادسازی آن در دست اجرا است. برنامه‌ریزی لازم جهت اجرای یک طرح گندله‌سازی در قالب این طرح انجام شده است.

وی در خصوص شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر نیز بیان کرد: این شرکت یک هلدینگ تخصصی در حوزه صنعتی و معدنی بوده که سهامدار شرکت‌هایی مانند فولاد آلیاژی ایران، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، توسعه آهن و فولاد گل گهر، فولاد نی‌ریز، موتوژن، شرکت زاگرس مس سازان و اکتشاف معادن و صنایع غدیر است.

جمالی افزود: فولاد شاهرود ظرفیت تولید سالیانه 200هزار تن انواع میلگرد و نبشی را دارد و شرکت تیسا کیش به طور متمرکز در جزیره کیش به عنوان یک شرکت ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت از ادغام دو شرکت کیش رویای زندگی و تیسا کیش تشکیل شده و در حال‌حاضر برج‌های مسکونی رویا کیش، برج‌های مسکونی تیسا کیش و برج‌های تجاری تیسا کیش را در دست اجرا دارد. شرکت سیمان سفید شرق نیز زیرمجموعه شرکت سیمان شرق است که مدیریت آن در اختیار هلدینگ سیمان غدیر قرار دارد؛ ظرفیت تولید شرکت سالانه حدود 315 هزار تن سیمان سفید است.

پتروشیمی تبریز مشابه پتروشیمی شازند/ هلدینگ سیمان غدیر مشابه سیدکو

مدیر سرمایه‌گذاری غدیر در خصوص مقایسه شرکت‌های در حال پذیرش این هلدینگ با شرکت‌های بورسی مطرح کرد: هرچند که ممکن است نتوانیم از نظر ظرفیت تولید، ترکیب محصولات تولیدی و یا نوع خدمات قابل ارائه، شرکت بورسی دقیقاً مشابهی برای شرکت‌های فوق‌ ذکر کرد، اما از نظر صنعت و ترکیب کلی محصولات و خدمات قابل ارائه، می‌توان گفت که پتروشیمی تبریز مشابه پتروشیمی شازند، توسعه صنعت و سرمایه غدیر(هلدینگ سیمان غدیر) مشابه سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان(سیدکو)، آهن و فولاد غدیر ایرانیان مشابه آهن و فولاد ارفع، فولاد نی‌ریز در صورت تکمیل بخش فولادسازی مشابه فولاد ارفع و نیروگاه اکسین با ظرفیت 156 مگاوات مشابه بورسی ندارد اما از نظر صنعت قابل مقایسه با نیروگاه گیلان(ظرفیت 1305مگاوات ساعت) است که به تازگی در بورس عرضه شده است.

به گفته این مقام مسئول، سیمان سفید شرق مشابه سیمان سفید نی ریز، معادن زغالسنگ سیمان شرق مشابه شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس، تیسا کیش مشابه شرکت ساختمانی آ.س.پ، خدمات انفورماتیک راهبر(هلدینگ IT) مشابه بورسی ندارد و شرکت فولاد شاهرود مشابه شرکت‌های فولاد امیرکبیرکاشان و فولاد آلیاژی یزد است.

تاثیر عرضه‌های اولیه بر ارزش بازار«وغدیر»

جمالی در خصوص میزان تاثیر این عرضه‌های اولیه بر صورت‌های مالی غدیر گفت: برای برآورد ارزش روز شرکت‌هایی که به طور مستقیم در مالکیت غدیر قرار دارند(هلدینگ سیمان غدیر و هلدینگ صنایع و معادن غدیر)، باید این شرکت‌ها توسط کارشناسان رسمی ارزش گذاری شوند. بنابراین، درحال حاضر در خصوص ارزش و تاثیر آنها روی ارزش بازار غدیر نمی توان با قطعیت اظهارنظر کرد. 

وی افزود: برخی از شرکت‌ها به عنوان زیرمجموعه هلدینگ‌های تخصصی غدیر محسوب می‌شوند که عرضه اولیه آنها موجب ایجاد ارزش افزوده بالایی برای هلدینگ‌های مذکور خواهد شد، به طور کلی، عرضه سهام شرکت‌های تابعه در بورس منجر به شفافیت بیشتر ارزش دارایی‌های تحت مالکیت غدیر خواهد شد و در نهایت از این محل می‌تواند بر ارزش بازار سهام غدیر نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

مدیر سرمایه‌گذاری غدیر ادامه داد: هلدینگ‌های چند رشته‌ای مانند غدیر با توجه به اساسنامه نمی‌توانند تمام سود حاصل از فروش را به صورت سود نقدی تقسیم کنند و حداکثر 20 درصد از سود فروش قابل تقسیم است؛ باقی سود باید به اندوخته سرمایه‌ای منتقل شود تا بعد صرف افزایش سرمایه و پروژه‌های توسعه‌ای شرکت شود. بنابراین، منابع حاصل از فروش را نمی‌توان به طور مستقیم میان سهام‌داران توزیع کرد، اما این منابع مالی در آینده می‌تواند طرح‌های توسعه‌ای را به ثمر برساند. 

به گفته جمالی، با عرضه سهام این شرکت‌ها در بورس، آنها جزو دارایی‌های قرار می‌گیرند که از دید فعالان بازار، ارزش افزوده آنها در خالص ارزش دارایی‌ها(NAV) محاسبه می‌شود و این در حالیست که مبنای ارزش‌گذاری هلدینگ‌های چند رشته‌ای به دلیل ماهیت فعالیت، بر اساس خالص ارزش دارایی‌هایی است. 

حمایت سهام‌داران عمده از سهم

مدیر سرمایه‌گذاری غدیر در خصوص حمایت‌هایی که از سهام غدیر انجام می‌شود، بیان کرد: در حال‌حاضر سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در چهرچوب قوانین سازمان بورس و در قالب بازارگردان به طور کامل از سهام غدیر در بازارسرمایه حمایت می‌کنند و در صورت نیاز در آینده این حمایت‌ها ادامه خواهد داشت. همچنین سرمایه‌گذاری غدیر نیز طی روزهای گذشته در چهارچوب قوانین بازار، حمایت قابل ملاحظه‌ای از سهام شرکت‌های زیرمجموعه داشته است و این مهم در صورت نیاز باز هم ادامه خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مدیر سرمایه‌گذاری و طرح‌های سرمایه‌گذاری غدیر از نهایی شدن مراحل پذیرش و عرضه 11 شرکت زیرمجموعه این هلدینگ خبر داد. «وغدیر» به دنبال 11 عرضه اولیه

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، قاسمعلی جمالی با اشاره به اینکه پتروشیمی تبریز نیز در حال تکمیل مدارک پذیرش است و احتمالا طی یک ماه آینده عرضه اولیه می‌شود، افزود: علاوه بر این دو مجموعه، شرکت‌های‌ نیروگاه اکسین، بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر(هلدینگ صنعت و معدن غدیر)، فولاد نی‌ریز کاشان، فولاد شاهرود، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، تیسا کیش، خدمات انفورماتیک راهبر (هلدینگ IT)، سیمان سفید شرق و معادن زغال‌سنگ سیمان شرق در حال تکمیل مدارک پذیرش هستند.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد شفافیت بیشتر درخصوص ارزش دارایی‌های هلدینگ‌های توسعه صنایع و معادن غدیر و همچنین هلدینگ برق و انرژی غدیر، ابتدا سهام شرکت‌های تابعه این شرکت‌ها در بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد و پس از آن، سهام این دو هلدینگ نیز عرضه می‌شود.   جمالی اضافه کرد: عرضه سهام شرکت‌های تابعه غدیر محدود به این لیست نخواهد بود و با اتمام طرح‌هایی نظیر آلومینیوم جنوب(سالکو)، نیروگاه هرمز و… سهام آنها نیز در فرآیند عرضه در بورس قرار خواهند گرفت.

این مقام مسوول بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرکت‌هایی مانند هلدینگ سیمان غدیر و برخی شرکت‌های فولادی از شهریورماه سال جاری تا پایان سال به تدریج در بازار عرضه خواهند شد و با توجه به لزوم انجام برخی اصلاحات ساختاری و افزایش سرمایه در برخی از این شرکت‌ها سهام آنها نیز حداکثر در نیمه اول سال 1400 در بازار سهام عرضه می‌شود.

مدیر سرمایه‌گذاری غدیر به موانع پذیرش یا عرضه سهام در بورس اشاره و اظهار کرد: مهم‌ترین چالش‌های این فرآیند، طولانی بودن مراحل پذیرش به دلیل تقاضای زیاد شرکت‌ها در صف پذیرش، لزوم تبدیل شرکت‌ها از سهامی خاص به سهامی عام، زمانبری فرآیند تقویم اموال، لزوم انجام افزایش سرمایه و اصلاح ساختار در برخی شرکت‌ها است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مدیرعامل پتروشیمی تبریز از درج نام این پتروشیمی در بازار بورس خبر داد.

به گزارش رادیو سهام، مدیرعامل پتروشیمی تبریز اعلام کرد: سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.سیاوش درفشی اظهار کرد: پتروشیمی تبریز با پذیرش و درج نام خود در بازار بورس اوراق بهادار در نظر دارد درصدی از سهام خود را در این بازار ارائه کند.

وی از مزایای پذیرفته شدن در بورس اوراق بهادار تهران را سهولت در تامین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار، استفاده از معافیت‌های مالیاتی، به روزرسانی ارزش واقعی شرکت، کسب وجهه، اعتبار و اعتماد عمومی، افزایش اعتبار داخلی و خارجی و تمکین مالی و سهولت در استفاده از تسهیلات بانکی و سایر ابزارهای تامین مالی اعلام کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، قاسمعلی جمالی از نهایی شدن مراحل پذیرش و عرضه 11 زیرمجموعه سرمایه‌گذاری غدیر خبر داد و گفت: شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر(هلدینگ سیمان غدیر) به زودی در فرابورس عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی تبریز نیز در حال تکمیل مدارک پذیرش است و احتمالا طی یک ماه آینده عرضه اولیه می‌شود، افزود: علاوه بر این دو مجموعه، شرکت‌های‌ نیروگاه اکسین، توسعه صنایع و معادن غدیر(هلدینگ صنعت و معدن غدیر)، فولاد نی‌ریز کاشان، فولاد شاهرود، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، تیسا کیش، خدمات انفورماتیک راهبر (هلدینگ IT)، سیمان سفید شرق و معادن زغال‌سنگ سیمان شرق در حال تکمیل مدارک پذیرش هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: به منظور ایجاد شفافیت بیشتر درخصوص ارزش دارایی‌های هلدینگ‌های توسعه صنایع و معادن غدیر و برق و انرژی غدیر، ابتدا سهام شرکت‌های تابعه این شرکت‌ها در بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد و پس از آن سهام این دو هلدینگ نیز عرضه می‌شود. عرضه سهام شرکت‌های تابعه محدود به این فهرست نخواهد بود و با اتمام طرح‌هایی نظیر آلومینیوم جنوب(سالکو)، نیروگاه هرمز و… سهام آنها نیز در فرآیند عرضه در بورس قرار خواهند گرفت.

جمالی عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرکت‌هایی مانند هلدینگ سیمان غدیر و برخی شرکت‌های فولادی از شهریور ماه تا پایان سال به تدریج در بازار عرضه خواهند شد و با توجه به لزوم انجام برخی اصلاحات ساختاری و افزایش سرمایه در برخی از این شرکت‌ها سهام آنها نیز حداکثر در نیمه اول سال 1400 در بازار سهام عرضه می‌شود.

وی به موانع پذیرش یا عرضه سهام در بورس اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین چالش‌های این فرآیند، طولانی بودن مراحل پذیرش به دلیل تقاضای زیاد شرکت‌ها ، لزوم تبدیل شرکت‌ها از سهامی خاص به عام، زمانبری فرآیند تقویم اموال، لزوم انجام افزایش سرمایه و اصلاح ساختار در برخی شرکت‌ها است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.