دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی سیر صعودی بازار سهام پس از روند اصلاحی طی دو روز متوالی تداوم یافته که کارگزاری آبان در ادامه بررسی چارتیستی شرکت های بورسی و فرابورسی ، سهام سه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، بانک ملت و گسترش نفت و گاز پارسیان را تحلیل تکنیکال کرد.

سرمایه گذاری خوارزمی: قیمت در این نماد به محدوده یک سطح حمایت کلاسیک و باند پایینی چنگال اندروز نزدیک شده و به آن واکنش نشان داده است. می توان با حد ضرر 950 تومان و حد سود اول 1550 تومان وارد معامله خرید شد.

بانک ملت: در نماد “وبملت” شاهد شکل گیری یک کانال صعودی هستیم. می توان از کف و سقف های کانال به عنوان حد ضرر و حد سود استفاده کرد. قیمت اکنون گپ ناشی از بازگشایی را پر کرده و به سمت سقف تاریخی حرکت می کند. در صورت شکست این مقاومت مهم در محدوده 680 تومان هدف بعدی در محدوده سقف کانال 750 تومان خواهد بود.

گسترش نفت و گاز پارسیان: قیمت به هم پوشانی 61٫8 درصد فیبوناچی ریتریسمنت و سطح مقاومتی که تبدیل به حمایت شده، واکنش نشان داده و کندل های برگشتی شکل داده است. می توان با حد ضرر2300 تومان و هدف اول 3200 وارد معامله خرید در این نماد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به زارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان از خرید 414 میلیون سهام خزانه خریداری شده است.

photo_2020-09-16_17-13-00

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان از بررسی خرید سهام خزانه در جلسه آینده هیات مدیره خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، حسین شهریاری مدیرعامل “پارسان” اعلام کرد: خرید سهام خزانه در جلسه 26 شهریور هیات مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند معاملاتی امروز بازار سرمایه در حالی مثبت دنبال شد که شاخص کل هم‌وزن به عنوان نشانگر بهتر وضعیت نمادهای کوچک بازار افت 424 واحدی را ثبت کرد. در حالی که قرار بود حمایت همه جانبه از تمامی صنایع و نمادها صورت بپذیرد روند معاملاتی امروز مسیری برخلاف آنچه ادعا شد، طی کرد.

فارس، فولاد، فملی، کگل، وامید، وغدیر و پارسان نمادهای اصلی افزاینده شاخص بودند. بازگشایی وبملت در روز جاری بیشترین اثر کاهنده بر شاخص کل را داشت پس از بانک ملت، حکشتی، حفاری (که امروز با افت 20 درصدی باز شد)، خبهمن، خگستر، امید و خپارس نیز نمادهایی بودند که از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معاملات 1521 میلیارد تومان، 833 میلیارد تومان و 626 میلیارد تومان برترین صنایع بودند.

جابجایی رکورد طلا و دلار

در کنار کلیت مثبت معاملات امروز بورس، قیمت‌های دلار و طلا در بازار آزاد نیز رکوردشکنی کرد.

براساس ادعای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر: قیمت طلا و سکه به دلیل افزایش قیمت ارز در بازار افزایش پیدا کرد و روال قیمتی در ساعات و روزهای آتی را غیرقابل پیش‌بینی کرد. قیمت سکه نسبت به ساعات اول صبح امروز 170 هزار تومان افزایش یافت و از مرز 12 میلیون تومان عبور کرد.

قیمت دلار در بازار آزاد از مرز 26 هزار تومان عبور کرد و در صرافی ملی نیز از 23 هزار تومان فراتر رفت.

تحلیل‌گران معتقدند انتظارات منفی از وضعیت اقتصادی اصلی‌ترین عامل در بی‌ثباتی بازار است و تا زمانی که عامل کلیدی در جهت تعدیل وضعیت وجود نداشته باشد، نمی‌توان روند بازار ارز را پیش‌بینی کرد.

دلار محرک بورس می‌شود

حالا با رشد قیمتی دلار در بازار، پیش‌بینی‌ها برای صعود بیشتر بورس به ویژه در نمادهای صادرات محور وجود دارد. در بازه‌های زمانی مختلف این امر ثابت شده است که نرخ دلار می‌تواند به عنوان پیشران اصلی بازار سرمایه وارد عمل شود.

حالا در کنار اقدامات حمایتی از بازار سرمایه، رشد نرخ دلار و هم‌چنین صعود قیمت‌ها در بازار جهانی کامودیتی‌ها، پیش‌بینی‌ها برای رشد بیشتر بازار وجود دارد.

گفتنی است در حال حاضر بازار بیشتر از آنکه به صفوف خرید نیاز داشته باشد به آرامش و تعادل نیاز دارد تا روند معاملات به آرامی به سمت مثبت شدن گام بردارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی تغییر مالکیت ها در هفته منتهی به 19شهریور ماه نشان از  حمایت بزرگان بازار در سمت خرید دارد. به طوری که در تمامی روزهای هفته گذشته ، شاهد خرید از سوی سهامداران حقوقی بودیم. در حالی شروع هفته با  خالص خرید 970 میلیارد تومانی حقوقی ها آغاز شد که روند مزبور در جریان معاملات روز یکشنبه به انتقال 440میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی منجر شد. این روند در جریان معاملات روز دوشنبه به بیشترین میزان خود در بازه هفتگی رسید و حقوقی ها در این روز توانستند بیش از یک هزار میلیارد تومان نقدینگی را به سبد سهام خود منتقل کنند.

سهامداران عمده از روز سه شنبه نیز به خریدهای خود ادامه دادند. در این راستا ثبت خالص خرید 590میلیارد تومانی در جریان معاملات روز سه شنبه و بیش از 500میلیارد تومانی در جریان معاملات روز چهارشنبه در کارنامه سهامداران عمده بورسی ثبت شد. به این ترتیب در مجموع هفته ای که گذشت، بیش از 3هزار و 500میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهامداران خرد بورسی خارج و به پرتفوی سهامداران عمده منتقل شد.

حقیقی ها چه سهامی را بیشتر خریدند؟

بررسی صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته نشان می دهد که سهام گروه فلزات اساسی در کانون توجه معامله گران قرار داشته است. به طوری که خالص خرید حقوقی ها در این گروه به حدود 440میلیارد تومان رسید. در صدر این خریدها نیز جمع آوری سهام ملی مس ایران قرار داشت و حمایت حقوقی های این نماد سبب شد تا بیش از 620میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده «فملی» منتقل شود.

در ادامه این روند، حقیقی ها به جمع آوری سهام ایران تایر تمایل نشان دادند. به طوری که بیش از 78میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «پتایر» به پرتفوی خود منتقل کردند. در میان نمادهای شیمیایی نیز بیشترین حمایت سهامداران خرد از نماد «پارسان» بود. حقیقی ها حدود 14میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام گسترش نفت و گاز پارسیان به پرتفوی خود افزودند. در همین راستا سهامداران حقیقی به خرید سهام گروه نیز تمایل نشان دادند. در صدر این خریدها تمایل به جمع آوری سهام «غدام» با ثبت خالص 25میلیارد تومانی از سوی حقیقی ها قرار داشت.

تمرکز حقوقی ها بر خرید چه سهامی بود؟

بررسی خریدهای صورت گرفته از سوی سهامداران عمده نشان می دهد که این گروه از بازیگران بورسی در هفته گذشته بیشترین خرید را در گروه چند رشته‌ای صنعتی داشتند. به طوری که در نهایت خالص خرید 1.1هزار میلیارد تومانی از سوی حقیقی ها در این گروه ثبت شدند. در صدر خریدهای صورت گرفته در این صنعت نیز همچنان حمایت از سهام «شستا» قرار داشت. حقوقی ها در مجموع هفته بیش از 700میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود افزودند. نماد «وبانک» نیز از دیگر نمادهای مورد توجه حقوقی ها در این گروه بود و خالص خرید حقوقی ها در نماد سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به بیش از 300میلیارد تومان رسید.

در میان نمادهای خودرویی نیز بیشترین خرید سهامداران عمده در نماد ایران خودرو بود. به نحوی که حقوقی ها طی 5روز کاری هفته گذشته بالغ بر 400میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «خودرو» اختصاص دادند.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به‌نظر می‌رسد حمایت دستوری سبب تغییر تاکتیک‌های بورس‌بازی شده است. جایی که معامله‌گران خرد به جای توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود به‌دنبال سهمی هستند که در صورت افت قیمت، حقوقی‌ها ناجی آن شوند.

شاخص کل بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد 6/ 0 درصدی به پایان رساند و به محدوده یک میلیون و 642 هزار واحد وارد شد. این مهم در حالی رقم خورد که بررسی‌ها نشان می‌دهد از 316 نماد فعال این بازار، 243 سهم معادل 77 درصد روزی قرمز را پشت سر گذاشتند. شرایطی که سبب شد تا شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، افت 9/ 0 درصدی را ثبت کند. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته بورس تهران اما قرار گرفتن سهام شاخص‌ساز در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی بود. به نظر می‌رسد حمایت‌های دستوری بازیگران حقوقی از این شرکت‌ها در زمان ریزش بازار این سیگنال را به سهامداران خرد صادر کرده است که با سهامداری از شرکت‌های مورد حمایت سیاست‌گذار، ریسک کمتری را متحمل می‌شوند.

شاخص کل یا هم‌وزن؟

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی کلی به دلایل اختلاف دو نماگر کل و هم‌وزن بیندازیم و ببینیم این دو شاخص چگونه محاسبه می‌شوند. در حال حاضر شاخص کل به‌عنوان نماگر اصلی برای سنجش وضعیت بازار شناخته می‌شود. این نماگر ماحصل بازده میانگین قیمت سهام بورسی بر مبنای ارزش بازاری شرکت‌هاست. به عبارتی دیگر شرکت‌های بزرگ که از ارزش بازار بالاتری نیز برخوردارند، با کوچک‌ترین نوسانی، تاثیر قابل توجهی بر شاخص کل به جا می‌گذارند و یک تغییر یک درصدی این شرکت‌ها شاید به اندازه مجموع تاثیر 10 یا حتی 20 شرکت دیگر باشد. به همین دلیل بسیاری معتقدند این شاخص، نمایانگر وضعیت کلی بازار نیست و می‌توان با معاملات دستکاری شده شاخص‌سازی کرد. برای حل این شائبه، شاخص کل هم‌وزن طراحی شد که در آن همه نمادهای پذیرفته شده در بورس وزنی برابر در محاسبه شاخص کل دارند.

بازوان رشد شاخص کل

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته با وجود افت قیمت سهام در حدود 77 درصد از بنگاه‌های بورسی اما شاخص کل بورس تهران جامه سبز به تن کرد. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیشترین نقش در رشد شاخص کل را ایفا کرد. «فولاد» سهمی 2/ 6 درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد و روز گذشته با رشد 4/ 4 درصدی قیمت پایانی همراه شد و تاثیر مثبت 4305 واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام به جا گذاشت. سهام شرکت ملی مس ایران با سهم 5/ 5 درصدی از ارزش کل بازار سهام دیگر نمادی بود که دیروز در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستاد. «فملی» دیروز با مازاد تقاضا در سقف قیمتی همراه شد و رشد 9/ 4 درصدی را تجربه کرد. «فارس» نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورسی دیروز همزمان با رشد 6/ 3 درصدی قیمت پایانی خود اثری 3647 واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران داشت. به این ترتیب سه شرکت بزرگ بورس تهران با معاملات مثبت خود در روز گذشته بازوان اصلی رشد شاخص سهام شدند.

در این میان «شستا» که چهارمین شرک بزرگ بورسی محسوب می‌شود و سهمی 96/ 4 درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارد، مسیر نزولی را در پیش گرفت و از این رو با اثر منفی 3360 واحدی خود، مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. همان‌طور که مشاهده می‌شود سهام بزرگ بازار دیروز عمدتا مسیر صعودی را در پیش گرفتند. به‌طوری که شاخص 30 شرکت بزرگ بازار روز شنبه با صعود 2/ 2 درصدی همراه شد که اختلافی بیش از 3درصدی نسبت به نماگر هم‌وزن داشت.

بازیگران سهام چه خریدند؟

روز گذشته در مجموع شاهد جابه‌جایی 967 میلیارد و 400 میلیون تومان نقدینگی از سبد سهام معامله‌گران خرد بازار به پرتفوی حقوقی‌ها بودیم. در این میان بازیگران حقیقی بیشترین خالص خرید را به میزان 369 میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی رقم زدند. پتروشیمی‌ها نیز روز گذشته شاهد ورود پول‌های حقیقی به گردونه معاملات سهام زیرمجموعه خود بودند. در مقابل اما گروه چندرشته‌ای صنعتی بیشترین خروج پول حقیقی به میزان 463 میلیارد تومان را تجربه کرد. خودرویی‌ها نیز روز شنبه با خالص فروش بازیگران خرد مواجه شدند و در مجموع شاهد جابه‌جایی 324 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان بررسی‌ها از 74 نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل نشان از ورود سرمایه حقیقی به این سهام دارد.

به‌طوری که در مجموع شاهد خالص خرید 405 میلیارد تومانی سهامداران حقیقی در سهام مذکور بودیم. در صدر این سهام «فملی» با جذب پول حقیقی 361 میلیارد و 500 میلیون تومانی قرار گرفت. «پارسان» و «فخوز» نیز دیگر نمادهایی بودند که بیشترین ورود نقدینگی از سوی بازیگران خرد را تجربه کردند. در آن سوی بازار اما نمادهایی که بیشترین فشار بر نماگر اصلی سهام (242 نماد) را وارد کردند و مانع از صعود بیشتر این شاخص شدند در مجموع با خروج یک هزار و 372 میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه شدند.

از این رو به نظر می‌رسد این سهامداران خرد بودند که مسیر شاخص کل را مشخص کردند. این رفتار بازیگران سهام تا حدودی از عملکرد سیاست‌گذار در حمایت از بازار سهام نشات گرفته است. پیش‌تر نیز عنوان شده بود که حمایت‌های دستوری از بازار سهام می‌تواند سبب تغییر تکنیک‌های معامله در بازار شود. همان‌طور که عیان است حمایت‌های دستوری در بازار سهام کشورمان معطوف سهامی است که بیشترین نقش را در رشد شاخص کل ایفا می‌کنند. به عبارتی دیگر نیت سیاست‌گذار از این اقدام نه حمایت از کل بازار بلکه حمایت از شاخص کل و رشد این نماگر است. به عبارتی وظیفه بازیگر حقوقی در روزهای منفی بورس تهران دستکاری دماسنج بازار و نشان دادن دمای نادرست است. چنین رفتاری در نهایت می‌تواند موجب شود تا معامله‌گران خرد در خرید سهام به جای توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود به دنبال سهمی باشند که در صورت افت قیمت، حقوقی‌ها ناجی آن شوند. این تغییر تکنیک روز گذشته به عیان مشاهده شد تا سهام شاخص‌ساز بدون توجه به بنیاد، با فرض حمایت همیشگی سیاست‌گذار به مکانی امن برای سرمایه‌گذاری بدل شوند.

سهام با طولانی‌ترین صف خرید

این تغییر رفتار خود را در صف‌های خرید و فروش سهام نیز نشان داد. روز شنبه در مجموع فعالان بازار شاهد تشکیل صف خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی در 60 سهم بورسی بودند. در مقابل اما 177 نماد با صف فروش سنگینی به ارزش 2 هزار و 869 میلیارد تومان مواجه شدند. در این میان سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس که بیشترین نقش بر رشد شاخص کل را به دوش کشیدند، در مجموع با مازاد تقاضای 193 میلیارد تومانی (20 درصد از کل صف‌های خرید) همراه شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

شاخص کل بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد 6/ 0 درصدی به پایان رساند و به محدوده یک میلیون و 642 هزار واحد وارد شد. این مهم در حالی رقم خورد که بررسی‌ها نشان می‌دهد از 316 نماد فعال این بازار، 243 سهم معادل 77 درصد روزی قرمز را پشت سر گذاشتند. شرایطی که سبب شد تا شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، افت 9/ 0 درصدی را ثبت کند. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته بورس تهران اما قرار گرفتن سهام شاخص‌ساز در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی بود. به نظر می‌رسد حمایت‌های دستوری بازیگران حقوقی از این شرکت‌ها در زمان ریزش بازار این سیگنال را به سهامداران خرد صادر کرده است که با سهامداری از شرکت‌های مورد حمایت سیاست‌گذار، ریسک کمتری را متحمل می‌شوند.

شاخص کل یا هم‌وزن؟

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی کلی به دلایل اختلاف دو نماگر کل و هم‌وزن بیندازیم و ببینیم این دو شاخص چگونه محاسبه می‌شوند. در حال حاضر شاخص کل به‌عنوان نماگر اصلی برای سنجش وضعیت بازار شناخته می‌شود. این نماگر ماحصل بازده میانگین قیمت سهام بورسی بر مبنای ارزش بازاری شرکت‌هاست. به عبارتی دیگر شرکت‌های بزرگ که از ارزش بازار بالاتری نیز برخوردارند، با کوچک‌ترین نوسانی، تاثیر قابل توجهی بر شاخص کل به جا می‌گذارند و یک تغییر یک درصدی این شرکت‌ها شاید به اندازه مجموع تاثیر 10 یا حتی 20 شرکت دیگر باشد. به همین دلیل بسیاری معتقدند این شاخص، نمایانگر وضعیت کلی بازار نیست و می‌توان با معاملات دستکاری شده شاخص‌سازی کرد. برای حل این شائبه، شاخص کل هم‌وزن طراحی شد که در آن همه نمادهای پذیرفته شده در بورس وزنی برابر در محاسبه شاخص کل دارند.

بازوان رشد شاخص کل

همان‌طور که اشاره شد روز گذشته با وجود افت قیمت سهام در حدود 77 درصد از بنگاه‌های بورسی اما شاخص کل بورس تهران جامه سبز به تن کرد. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیشترین نقش در رشد شاخص کل را ایفا کرد. «فولاد» سهمی 2/ 6 درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد و روز گذشته با رشد 4/ 4 درصدی قیمت پایانی همراه شد و تاثیر مثبت 4305 واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام به جا گذاشت. سهام شرکت ملی مس ایران با سهم 5/ 5 درصدی از ارزش کل بازار سهام دیگر نمادی بود که دیروز در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستاد. «فملی» دیروز با مازاد تقاضا در سقف قیمتی همراه شد و رشد 9/ 4 درصدی را تجربه کرد. «فارس» نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورسی دیروز همزمان با رشد 6/ 3 درصدی قیمت پایانی خود اثری 3647 واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران داشت. به این ترتیب سه شرکت بزرگ بورس تهران با معاملات مثبت خود در روز گذشته بازوان اصلی رشد شاخص سهام شدند.

در این میان «شستا» که چهارمین شرک بزرگ بورسی محسوب می‌شود و سهمی 96/ 4 درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارد، مسیر نزولی را در پیش گرفت و از این رو با اثر منفی 3360 واحدی خود، مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. همان‌طور که مشاهده می‌شود سهام بزرگ بازار دیروز عمدتا مسیر صعودی را در پیش گرفتند. به‌طوری که شاخص 30 شرکت بزرگ بازار روز شنبه با صعود 2/ 2 درصدی همراه شد که اختلافی بیش از 3درصدی نسبت به نماگر هم‌وزن داشت.

بازیگران سهام چه خریدند؟

روز گذشته در مجموع شاهد جابه‌جایی 967 میلیارد و 400 میلیون تومان نقدینگی از سبد سهام معامله‌گران خرد بازار به پرتفوی حقوقی‌ها بودیم. در این میان بازیگران حقیقی بیشترین خالص خرید را به میزان 369 میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی رقم زدند. پتروشیمی‌ها نیز روز گذشته شاهد ورود پول‌های حقیقی به گردونه معاملات سهام زیرمجموعه خود بودند. در مقابل اما گروه چندرشته‌ای صنعتی بیشترین خروج پول حقیقی به میزان 463 میلیارد تومان را تجربه کرد. خودرویی‌ها نیز روز شنبه با خالص فروش بازیگران خرد مواجه شدند و در مجموع شاهد جابه‌جایی 324 میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از 74 نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل نشان از ورود سرمایه حقیقی به این سهام دارد. به‌طوری که در مجموع شاهد خالص خرید 405 میلیارد تومانی سهامداران حقیقی در سهام مذکور بودیم. در صدر این سهام «فملی» با جذب پول حقیقی 361 میلیارد و 500 میلیون تومانی قرار گرفت. «پارسان» و «فخوز» نیز دیگر نمادهایی بودند که بیشترین ورود نقدینگی از سوی بازیگران خرد را تجربه کردند. در آن سوی بازار اما نمادهایی که بیشترین فشار بر نماگر اصلی سهام (242 نماد) را وارد کردند و مانع از صعود بیشتر این شاخص شدند در مجموع با خروج یک هزار و 372 میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه شدند. از این رو به نظر می‌رسد این سهامداران خرد بودند که مسیر شاخص کل را مشخص کردند. این رفتار بازیگران سهام تا حدودی از عملکرد سیاست‌گذار در حمایت از بازار سهام نشات گرفته است. پیش‌تر نیز عنوان شده بود که حمایت‌های دستوری از بازار سهام می‌تواند سبب تغییر تکنیک‌های معامله در بازار شود. همان‌طور که عیان است حمایت‌های دستوری در بازار سهام کشورمان معطوف سهامی است که بیشترین نقش را در رشد شاخص کل ایفا می‌کنند. به عبارتی دیگر نیت سیاست‌گذار از این اقدام نه حمایت از کل بازار بلکه حمایت از شاخص کل و رشد این نماگر است. به عبارتی وظیفه بازیگر حقوقی در روزهای منفی بورس تهران دستکاری دماسنج بازار و نشان دادن دمای نادرست است. چنین رفتاری در نهایت می‌تواند موجب شود تا معامله‌گران خرد در خرید سهام به جای توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود به دنبال سهمی باشند که در صورت افت قیمت، حقوقی‌ها ناجی آن شوند. این تغییر تکنیک روز گذشته به عیان مشاهده شد تا سهام شاخص‌ساز بدون توجه به بنیاد، با فرض حمایت همیشگی سیاست‌گذار به مکانی امن برای سرمایه‌گذاری بدل شوند.

سهام با طولانی‌ترین صف خرید

این تغییر رفتار خود را در صف‌های خرید و فروش سهام نیز نشان داد. روز شنبه در مجموع فعالان بازار شاهد تشکیل صف خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی در 60 سهم بورسی بودند. در مقابل اما 177 نماد با صف فروش سنگینی به ارزش 2 هزار و 869 میلیارد تومان مواجه شدند. در این میان سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس که بیشترین نقش بر رشد شاخص کل را به دوش کشیدند، در مجموع با مازاد تقاضای 193 میلیارد تومانی (20 درصد از کل صف‌های خرید) همراه شدند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ حقوقی‌ها امروز حدود هزار و 350 میلیارد تومان بیشتر از افراد حقیقی سهام خریدند.

ارزش کل معاملات خرد بیش از 14 هزار و 600 میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 55 درصد یعنی هشت هزار میلیارد تومان سهام خریدند و نسبت به حقیقی‌ها 9 درصد برتری داشتند.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه “شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی”، “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” و “خودرو و ساخت قطعات” رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های “فلزات اساسی” و ” عرضه برق، گاز و …” به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد «شستا»، «خودرو» و «وآیند» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «فملی»، «پارسان» و «فخوز» معطوف بود.

در ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی مبلغ 439 میلیارد تومان افزایش سهام حقوقی اتفاق افتاد و از سوی دیگر مازاد خرید کدهای حقیقی در سهام ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ به 361 میلیارد تومان رسید.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در 52 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 126 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول 710 میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم دو هزار و 40 میلیارد تومان بود.

تغییر مالکیت سهام 99.6.15

ورود پول حقیقی به بورس 99.6.15

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

«پارسان» اعلام کرد: منابع حاصل از انتشار این اوراق اجاره صرف اجرای بخشی از پروژه 120 هزار بشکه‌ای میعانات گازی ستاره سبز سیراف می‌شود.

مجوز این اوراق چهارم شهریور اخذ شد و از روز 11 شهریور منتشر شده است.

این اوراق با نرخ 16 درصد است و اجاره بهای آن هر 6 ماه یک بار و اصل مبلغ در سررسید 4 ساله تسویه خواهد شد.

طول دوره بازپرداخت این اوراق 48 ماه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از پذیره نویسی هزار میلیارد تومانی صکوک اجاره هلدینگ بورسی گروه نفت و گاز پارسیان (پارسان) خبر داد و اعلام کرد: این اوراق با تکیه بر سهام دو زیرمجموعه پتروشیمی شیراز و کرمانشاه بوده که دوشنبه این هفته در بورس تهران عرضه می شود.

اوراق “پارسا306” دارای سر رسید 4 ساله و نرخ اجاره بهای 16 درصدی ( با موعد پرداخت هر شش ماه یک بار) و با بازارگردانی و پذیره نویسی تامین سرمایه تمدن است که از طریق کارگزاری توسعه صادرات عرضه می شود.

بابت ضمانت پرداخت 50 درصد از مبلغ اصل اوراق در سررسید، بخشی از سهام تحت تملک بانی در شرکت پتروشیمی شیراز، شرکت پتروشیمی کرمانشاه و شرکت پالایش نفت بندر عباس توثیق شده و ضمانت 50 درصد مابقی از اصل اوراق و کل سود بر عهده شرکت سرمایه گذاری غدیر است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.