دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دو شرکت بارز و آتاویل تایر با دریافت مجوز از سازمان حمایت از افزایش 21 و 25 درصدی انواع تایرهای رادیال و بایاس خبر داده و با توقف نماد روبرو که ” پکرمان، پارتا ” آماده بازگشایی برای یکشنبه و سه شنبه شدند.

براین اساس، “پکرمان” اعلام کرد: با توجه به دریافت مجوز سازمان حمایت نرخ فروش محصولات بطور میانگین حدوداً به میزان 21 درصد افزایش و از 15 مرداد لازم الاجرا است.

همچنین “پارتا” اعلام کرد: باتوجه به مجوز سازمان حمایت نرخ فروش هر کیلو گرم تایر رادیال 21 درصد، هر کیلوگرم تایر وانتی 29 درصد، هر کیلو گرم تایر باری و اتوبوسی 41 درصد و هرکیلو گرم تایر کشاورزی 30 درصد نسبت به نرخ های فروش قبل افزایش یافته است. ضمناً با توجه به سهم هریک از گروه محصولات در تولیدات شرکت اثر افزایش نرخ فوق بصورت میانگین 25 درصد نسبت به قبل است که از 14 مرداد لازم الاجرا است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آرتاویل تایر درباره ابلاغیه جدید وزارت صنعت مبنی بر تغییر گروه ارزی مواد اولیه خارجی صنعت تایر از اولویت یک به دو اعلام کرد: طبق بررسی،  30 درصد ارزش ریالی خرید مواد اولیه شرکت در سال گذشته از خارج و با ارز اولویت یک بوده که از این پس ارز خرید آن به صورت اولویت دوم (نیمایی) خواهد بود. ضمناً سهم کل مواد اولیه مصرفی در بهای تمام شده حدوداً 78 درصد است.

قیمت قبلی کائوچو طبیعی ،مواد شیمیایی و استیل کورد 12.1 میلیارد تومان بوده که در قیمت جدید از 10 خرداد به 34.2 میلیارد تومان رسیده است. مبلغ کل خدمات – مواد خربداری شده در سال مالی قبل 129.8 میلیارد تومان بوده است.

براین اساس، “پارتا” بنا به درخواست سازمان بورس مبنی بر ارائه تفکیکی قیمت مواد خارجی در سال 98 و 99 را اعلام کرد.

مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران نیز گفته است: با توجه به اینکه حدود 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت وارداتی است قیمت این محصول با افزایش 3 برابری روبرو می‌شود که اثرات آن در قیمت تمام شده مشاهده خواهد شد. لذا بانک مرکزی تسهیلاتی برای این صنعت در نظر گیرد تا حداقل در اولین چرخه تولید با کمترین مشکل مواجه شویم.

پیامد اصلی این مسئله در نهایت متوجه مصرف کننده خواهد بود و ممکن است موجب اختلال در بازار شود. چون برخی فروشندگان تا روشن شدن قیمت‌ها از فروش محصول خودداری می کنند که در نتیجه سطح قیمت‌ها تغییر خواهد یافت. با توجه به اختلاف قیمت 40 تا 60 درصدی بازار و کارخانه حتی اگر میزان ارز جدید در قیمت تمام شده تایر اعمال شود باز هم قیمت آن ارزان‌تر از بازار خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آرتاویل تایر از تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین و طرح در جلسه هیات مدیره به منظور تصویب خبر داد.

براین اساس، “پارتا” اعلام کرد: پیگیری لازم جهت تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه و طرح در جلسه هیات مدیره به منظور تصویب در دستور کار شرکت قرارگرفت که پس از نهایی شدن طرح و تصویب گزارش توجیهی مربوطه اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد . موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین شرکت به متراژ 950 هزار متر مربع واقع در محل کارخانه ،استان اردبیل است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

باگذشت چهار ماه از اعلام اینکه محاسبه شاخص برای بازار پایه در دستور کار فرابورس قرار گرفته، خبر دیگری در این‌باره منتشر نشده است. این درحالی است ‌که حجم معاملات در این بازار پرریسک فرابورس قابل‌توجه بوده است. در عین حال برخی معتقدند شرکت‌هایی را در این بازار می‌توان یافت که فقط به‌خاطر محدودیت‌های موجود امکان ارتقا به بازار اصلی را پیدا نکرده‌اند. نگاهی بر آخرین تحولات نمادهای پرریسک فرابورسی

در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هرچند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

به گزارش رادیو سهام، «صنایع تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) که یکشنبه هفته قبل و در روز سراسر مثبت بازار، با رشد قیمتی 60 درصد بازگشایی و معاملاتش تایید شد، فردای روز بازگشایی یعنی دوشنبه هم متوقف ماند تا حدود ساعت 3 بعدازظهر که شفاف‌سازی مربوط به دریافت افزایش نرخ آن روی کدال قرار گرفت. بازگشایی تشتاد پس از این رویداد نوع الف بدون محدودیت نوسان در روز شنبه و یکشنبه در بازاری سراسر قرمز صورت گرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت با افت قیمتی بیش از 15 درصد کشف قیمت شد، اما ناظر رضایت نداد و ترجیح داد نماد با دامنه نوسان محدود بازگشایی شود. پس از این کشف قیمت نماد تشتاد شاهد صف فروش میلیونی شد. اگر فرض بگیریم ناظر معامله مشکوکی ندیده باشد، احتمالا با در نظر گرفتن اینکه نماد دارای خبر خوبی بوده صلاح ندانسته با افت قیمتی قابل‌توجه باز شود. خوب است به نمونه‌ای از تابلوی اصلی فرابورس در همان روز اشاره کنیم. برخی از نمادهای نیروگاهی درپی انتشار افزایش نرخ برق روز چهارشنبه صبح متوقف شدند و در بازگشایی همان روز در درصدهای مثبت باز شدند که با توجه به خبر مثبت منتشر شده، رشد قیمت طبیعی بود. اما ناظر در برخی از نمادها معاملات را باطل کرد و روز شنبه در بازاری که منفی‌تر از چهارشنبه بود به بازگشایی با درصدهای منفی رضایت داد. به‌نظر می‌رسد اگر بنا بود برخورد منصفانه‌تری صورت بگیرد، باید در اینجا هم حداقل بازگشایی دوم هم تایید نمی‌شد و به دامنه نوسان محدود رضایت داده می‌شد. البته بازهم احتمال وجود یا  نبود دلیل دیگری برای ابطال را از نظر دور نمی‌داریم. گرچه در این مورد هیچ شفافیتی وجود ندارد و حتی وقتی سهامداران اقدام به ثبت شکایت در این موارد می‌کنند، به‌صورت کلی به مفاد دستورالعمل معاملات استناد می‌‌شود.

 با توجه به تنوع سلیقه‌ها و البته عدم اطلاع معامله‌گر از اتفاقات بیرون از صحنه، ایجاد وحدت رویه در نظارت بر بازگشایی‌ها چندان ساده نیست، اما حتما راهی برای قانونمند کردن این روند وجود دارد، حتی اگر مستلزم وضع قوانین محدود‌کننده و مغایر با «استانداردهای بازارهای مالی» باشد. کما اینکه با اعمال برخی محدودیت‌ها در بازار پایه دیدیم که موضوع ابطال معاملات که هر روز حداقل برای چند نماد رخ می‌داد، تا حدودی حل شد. پیش‌بینی می‌شود عدم ایجاد وحدت رویه یا تغییر دستورالعمل‌های بازگشایی نمادها ممکن است سبب بالاگرفتن تدریجی اعتراضات در این زمینه شود. پیش از این گفته شد تشتاد زیرمجموعه شرکت قطعه‌ساز بورسی یعنی «صنعتی نیرومحرکه»  (خمحرکه)  است و عمده محصولاتش را به آن می‌فروشد.

اگر بخواهیم از نبود وحدت رویه در بازگشایی نمادها مثالی از بازارپایه بزنیم باید از «صنایع بسته‌بندی مشهد» (فبستم) بگوییم که پس از برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 بازگشایی شد و دوبار با قیمت‌های 5 هزار تومان و 6 هزار تومان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و در نهایت با محدودیت دامنه نوسان روی قیمت حدود 120 تومان و صف خرید چندمیلیونی بازگشایی شد که حتی به اندازه یک سهم هم فروشنده نیافت. البته ناظر برای اینکه برای بار دوم با خیال راحت این ابطال را انجام دهد، از شرکت خواست که درباره نوسان (تایید نشده) قیمت سهم شفاف‌سازی کند. در پاسخ نامه فرابورس، یکی از اعضای هیات‌مدیره نامه‌ای را از طرف مدیرعامل امضا کرد و فرستاد که در آن آمده «هیچ‌گونه رویداد تاثیرگذار و بااهمیتی که نیاز به افشا داشته باشد در شرکت رخ نداده است» و شاید بر همین اساس نماد با دامنه محدود بازگشایی شد. با بررسی کدال متوجه خواهیم شد این شرکت پس از سال‌‌ها زیاندهی چندسالی است که سودده شده و در آخرین سال مالی بیش از 11 تومان سود به ازای هر سهم به‌دست آورده است، گرچه همه آن صرف پوشش بخشی از زیان انباشته بیش از (135) تومانی شده است. آنچه موضوع را جالب‌تر می‌کند آن است که فبستم اوایل اردیبهشت امسال «گزارش توجیهی» و «اظهارنظر مطلوب حسابرس» درباره افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش را روی کدال قرار داد که براساس آن ارزش زمین‌های شرکت بیش از 23 میلیارد تومان است. این درحالی است ‌که با سختگیری‌های ناظر که البته محدود به بازگشایی اخیر نبوده و در دو،‌سه سال اخیر مرتبا برای این نماد رخ داده، فبستم با ارزش بازار کمتر از 11 میلیارد تومان قیمت خورده است که کمتر از نصف بهای روز زمین‌هایش است. در همین دوره چندساله نمادهایی در بازارپایه دارای حبابی معادل چندبرابر حداکثر ارزش ذاتی خوش‌بینانه خود شده‌اند که از دید کسی که نمی‌داند دلایل ناظر چیست، اعمال سلیقه نزدیک‌ترین احتمال است. اگر تنها از دید اخلاقی (و نه شرعی) هم به موضوع نگاه کنیم، رضایت بر اینکه سهامدارانی که بعضا پس از گذشت یک دهه سهامداری، از سر اجبار سهام خود را خیلی کمتر از ارزش واقعی می‌فروشند، چندان خوشایند نخواهد بود.

«پشمبافی توس» (نتوس) صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان اسفند ماه را روی کدال قرار داد. این شرکت سال مالی 1397 با سرمایه اندکی کمتر از 3 میلیارد تومان بیش از (17) تومان زیان ساخت اما در سال 1398 با سرمایه جدید کمتر از 28 میلیارد تومانی به ازای هرسهم بیش از 2 تومان سود ساخت. بخشی از سودسازی شرکت ناشی از رشد حدود 20 درصدی مبلغ فروش و از آنسو کاهش حدود 12 درصدی در بهای تمام شده است. البته در صورت سود و زیان و چند سطر پایین‌تر رشد 5/ 2 برابری هزینه‌های «فروش، اداری و عمومی» اجازه نداده سود هر سهم به بالای ده تومان برسد. نتوس عمدتا به تولید پارچه و نیز روکش صندلی برای خودرو مشغول است و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا یک‌ماه اول سال جاری را تعطیل بوده است. این تعطیلی در شرکتی که اولویت اول سهامدار عمده‌اش سرپانگه داشتن کارخانه و حفظ اشتغال حتی در سال‌های سخت رکود بوده، چندان عجیب نیست. نتوس قرار است در خردادماه مجمع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره برگزار کند. نتوس با درآمد سالانه کمتر از 15 میلیارد تومان در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پانصد میلیارد تومانی است.

سهامداران «مواد ویژه لیا» (شلیا) که مدت‌هاست چشم به راه کدال هستند تا خبری از نماد منتشر شود که موجب بازگشایی آن شود، روز شنبه شاهد انتشار اطلاعیه تغییرات جزئی در هیات‌مدیره بودند که در جلسه هیات‌مدیره میانه اسفند سال گذشته رخ داده‌است. شلیا هنوز مجمع سالانه دوره منتهی به پایان مرداد 1398 را برگزار نکرده که علت آن آماده نبودن گزارش حسابرسی است؛ حسابرس هم به‌خاطر اختلافات اعضای هیات‌مدیره و سهامداران که کارشان به دادگاه و صدور حکم هم کشیده در انتشار گزارش خود تامل کرده است. البته گزارش حسابرس روی صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1397 در اولین روز کاری سال جدید منتشر شد و امید می‌رود با انتشار گزارش حسابرس برای صورت‌های مالی یکساله، شرایط برای برگزاری مجمع و احتمالا گشایش نماد فراهم شود. پیش از این گفته شد که دامنه اختلاف بین اعضای هیات‌مدیره سبب بسته شدن نماد این شرکت فرابورسی از اواخر آذر پارسال و سپس انتقال آن به بازارپایه شد. ظاهرا مشکلات شلیا به‌ویژه عدم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده، از دید ناظر فرابورس آن‌قدر جدی است که راضی به گشایش نماد آن حتی پس از تنزل به بازارپایه هم نشده‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1398 به‌ازای هر سهم 41 تومان سود شناسایی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد نشان می‌دهد.

«توسعه اقتصادی آرین» (وآرین) خبر از خرید ساختمانی 12 واحدی به مبلغ بیش از 56 میلیارد تومان داد تا علاوه بر استقرار خودش، شرکت زیرمجموعه تولیدی خود را هم که اخیرا خریداری کرده در آن مستقر سازد. بنابر متن شفاف‌سازی، شرکت بنا دارد در این ساختمان زیرساخت اداری برای برنامه‌های توسعه‌ای نیز ایجاد کند. پس از این اطلاعیه روز دوشنبه نماد وآرین با 23 درصد رشد قیمتی بازگشایی شد که باید منتظر نظر ناظر برای تایید احتمالی معاملات ماند.

«مجتمع صنعتی آرتاویل تایر» (پارتا) که دوهفته در صف فروش بود از روز دوشنبه در صف خرید قفل شد که احتمالا به‌خاطر خبر عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌هایش یعنی «لاستیک یزد» (پیزد) است. پارتا با وجودی که خود در بازارپایه حضور دارد، قرار است روز چهارشنبه بخشی از 61 درصد سهامش در پیزد را در بازار دوم فرابورس عرضه کند. پارتا در عین حال که یک تولید‌کننده تایر خودرو است اما در واقع هلدینگی از شرکت‌های زنجیره لاستیک است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بازار پایه در انتظار شاخص

«صنایع تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) که یکشنبه هفته قبل و در روز سراسر مثبت بازار، با رشد قیمتی 60 درصد بازگشایی و معاملاتش تایید شد، فردای روز بازگشایی یعنی دوشنبه هم متوقف ماند تا حدود ساعت 3 بعدازظهر که شفاف‌سازی مربوط به دریافت افزایش نرخ آن روی کدال قرار گرفت. بازگشایی تشتاد پس از این رویداد نوع الف بدون محدودیت نوسان در روز شنبه و یکشنبه در بازاری سراسر قرمز صورت گرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت با افت قیمتی بیش از 15 درصد کشف قیمت شد، اما ناظر رضایت نداد و ترجیح داد نماد با دامنه نوسان محدود بازگشایی شود. پس از این کشف قیمت نماد تشتاد شاهد صف فروش میلیونی شد. اگر فرض بگیریم ناظر معامله مشکوکی ندیده باشد، احتمالا با در نظر گرفتن اینکه نماد دارای خبر خوبی بوده صلاح ندانسته با افت قیمتی قابل‌توجه باز شود. خوب است به نمونه‌ای از تابلوی اصلی فرابورس در همان روز اشاره کنیم. برخی از نمادهای نیروگاهی درپی انتشار افزایش نرخ برق روز چهارشنبه صبح متوقف شدند و در بازگشایی همان روز در درصدهای مثبت باز شدند که با توجه به خبر مثبت منتشر شده، رشد قیمت طبیعی بود. اما ناظر در برخی از نمادها معاملات را باطل کرد و روز شنبه در بازاری که منفی‌تر از چهارشنبه بود به بازگشایی با درصدهای منفی رضایت داد. به‌نظر می‌رسد اگر بنا بود برخورد منصفانه‌تری صورت بگیرد، باید در اینجا هم حداقل بازگشایی دوم هم تایید نمی‌شد و به دامنه نوسان محدود رضایت داده می‌شد. البته بازهم احتمال وجود یا  نبود دلیل دیگری برای ابطال را از نظر دور نمی‌داریم. گرچه در این مورد هیچ شفافیتی وجود ندارد و حتی وقتی سهامداران اقدام به ثبت شکایت در این موارد می‌کنند، به‌صورت کلی به مفاد دستورالعمل معاملات استناد می‌‌شود.

 با توجه به تنوع سلیقه‌ها و البته عدم اطلاع معامله‌گر از اتفاقات بیرون از صحنه، ایجاد وحدت رویه در نظارت بر بازگشایی‌ها چندان ساده نیست، اما حتما راهی برای قانونمند کردن این روند وجود دارد، حتی اگر مستلزم وضع قوانین محدود‌کننده و مغایر با «استانداردهای بازارهای مالی» باشد. کما اینکه با اعمال برخی محدودیت‌ها در بازار پایه دیدیم که موضوع ابطال معاملات که هر روز حداقل برای چند نماد رخ می‌داد، تا حدودی حل شد. پیش‌بینی می‌شود عدم ایجاد وحدت رویه یا تغییر دستورالعمل‌های بازگشایی نمادها ممکن است سبب بالاگرفتن تدریجی اعتراضات در این زمینه شود. پیش از این گفته شد تشتاد زیرمجموعه شرکت قطعه‌ساز بورسی یعنی «صنعتی نیرومحرکه»  (خمحرکه)  است و عمده محصولاتش را به آن می‌فروشد.

اگر بخواهیم از نبود وحدت رویه در بازگشایی نمادها مثالی از بازارپایه بزنیم باید از «صنایع بسته‌بندی مشهد» (فبستم) بگوییم که پس از برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 بازگشایی شد و دوبار با قیمت‌های 5 هزار تومان و 6 هزار تومان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و در نهایت با محدودیت دامنه نوسان روی قیمت حدود 120 تومان و صف خرید چندمیلیونی بازگشایی شد که حتی به اندازه یک سهم هم فروشنده نیافت. البته ناظر برای اینکه برای بار دوم با خیال راحت این ابطال را انجام دهد، از شرکت خواست که درباره نوسان (تایید نشده) قیمت سهم شفاف‌سازی کند. در پاسخ نامه فرابورس، یکی از اعضای هیات‌مدیره نامه‌ای را از طرف مدیرعامل امضا کرد و فرستاد که در آن آمده «هیچ‌گونه رویداد تاثیرگذار و بااهمیتی که نیاز به افشا داشته باشد در شرکت رخ نداده است» و شاید بر همین اساس نماد با دامنه محدود بازگشایی شد. با بررسی کدال متوجه خواهیم شد این شرکت پس از سال‌‌ها زیاندهی چندسالی است که سودده شده و در آخرین سال مالی بیش از 11 تومان سود به ازای هر سهم به‌دست آورده است، گرچه همه آن صرف پوشش بخشی از زیان انباشته بیش از (135) تومانی شده است. آنچه موضوع را جالب‌تر می‌کند آن است که فبستم اوایل اردیبهشت امسال «گزارش توجیهی» و «اظهارنظر مطلوب حسابرس» درباره افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش را روی کدال قرار داد که براساس آن ارزش زمین‌های شرکت بیش از 23 میلیارد تومان است. این درحالی است ‌که با سختگیری‌های ناظر که البته محدود به بازگشایی اخیر نبوده و در دو،‌سه سال اخیر مرتبا برای این نماد رخ داده، فبستم با ارزش بازار کمتر از 11 میلیارد تومان قیمت خورده است که کمتر از نصف بهای روز زمین‌هایش است. در همین دوره چندساله نمادهایی در بازارپایه دارای حبابی معادل چندبرابر حداکثر ارزش ذاتی خوش‌بینانه خود شده‌اند که از دید کسی که نمی‌داند دلایل ناظر چیست، اعمال سلیقه نزدیک‌ترین احتمال است. اگر تنها از دید اخلاقی (و نه شرعی) هم به موضوع نگاه کنیم، رضایت بر اینکه سهامدارانی که بعضا پس از گذشت یک دهه سهامداری، از سر اجبار سهام خود را خیلی کمتر از ارزش واقعی می‌فروشند، چندان خوشایند نخواهد بود.

«پشمبافی توس» (نتوس) صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان اسفند ماه را روی کدال قرار داد. این شرکت سال مالی 1397 با سرمایه اندکی کمتر از 3 میلیارد تومان بیش از (17) تومان زیان ساخت اما در سال 1398 با سرمایه جدید کمتر از 28 میلیارد تومانی به ازای هرسهم بیش از 2 تومان سود ساخت. بخشی از سودسازی شرکت ناشی از رشد حدود 20 درصدی مبلغ فروش و از آنسو کاهش حدود 12 درصدی در بهای تمام شده است. البته در صورت سود و زیان و چند سطر پایین‌تر رشد 5/ 2 برابری هزینه‌های «فروش، اداری و عمومی» اجازه نداده سود هر سهم به بالای ده تومان برسد. نتوس عمدتا به تولید پارچه و نیز روکش صندلی برای خودرو مشغول است و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا یک‌ماه اول سال جاری را تعطیل بوده است. این تعطیلی در شرکتی که اولویت اول سهامدار عمده‌اش سرپانگه داشتن کارخانه و حفظ اشتغال حتی در سال‌های سخت رکود بوده، چندان عجیب نیست. نتوس قرار است در خردادماه مجمع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره برگزار کند. نتوس با درآمد سالانه کمتر از 15 میلیارد تومان در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پانصد میلیارد تومانی است.

سهامداران «مواد ویژه لیا» (شلیا) که مدت‌هاست چشم به راه کدال هستند تا خبری از نماد منتشر شود که موجب بازگشایی آن شود، روز شنبه شاهد انتشار اطلاعیه تغییرات جزئی در هیات‌مدیره بودند که در جلسه هیات‌مدیره میانه اسفند سال گذشته رخ داده‌است. شلیا هنوز مجمع سالانه دوره منتهی به پایان مرداد 1398 را برگزار نکرده که علت آن آماده نبودن گزارش حسابرسی است؛ حسابرس هم به‌خاطر اختلافات اعضای هیات‌مدیره و سهامداران که کارشان به دادگاه و صدور حکم هم کشیده در انتشار گزارش خود تامل کرده است. البته گزارش حسابرس روی صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1397 در اولین روز کاری سال جدید منتشر شد و امید می‌رود با انتشار گزارش حسابرس برای صورت‌های مالی یکساله، شرایط برای برگزاری مجمع و احتمالا گشایش نماد فراهم شود. پیش از این گفته شد که دامنه اختلاف بین اعضای هیات‌مدیره سبب بسته شدن نماد این شرکت فرابورسی از اواخر آذر پارسال و سپس انتقال آن به بازارپایه شد. ظاهرا مشکلات شلیا به‌ویژه عدم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده، از دید ناظر فرابورس آن‌قدر جدی است که راضی به گشایش نماد آن حتی پس از تنزل به بازارپایه هم نشده‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1398 به‌ازای هر سهم 41 تومان سود شناسایی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد نشان می‌دهد.

«توسعه اقتصادی آرین» (وآرین) خبر از خرید ساختمانی 12 واحدی به مبلغ بیش از 56 میلیارد تومان داد تا علاوه بر استقرار خودش، شرکت زیرمجموعه تولیدی خود را هم که اخیرا خریداری کرده در آن مستقر سازد. بنابر متن شفاف‌سازی، شرکت بنا دارد در این ساختمان زیرساخت اداری برای برنامه‌های توسعه‌ای نیز ایجاد کند. پس از این اطلاعیه روز دوشنبه نماد وآرین با 23 درصد رشد قیمتی بازگشایی شد که باید منتظر نظر ناظر برای تایید احتمالی معاملات ماند.

«مجتمع صنعتی آرتاویل تایر» (پارتا) که دوهفته در صف فروش بود از روز دوشنبه در صف خرید قفل شد که احتمالا به‌خاطر خبر عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌هایش یعنی «لاستیک یزد» (پیزد) است. پارتا با وجودی که خود در بازارپایه حضور دارد، قرار است روز چهارشنبه بخشی از 61 درصد سهامش در پیزد را در بازار دوم فرابورس عرضه کند. پارتا در عین حال که یک تولید‌کننده تایر خودرو است اما در واقع هلدینگی از شرکت‌های زنجیره لاستیک است.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در معاملات آغازین اولین روز هفته، شاخص کل با رشدی 6هزار واحدی قله جدیدی را فتح کرد و به کانال 465هزار واحدی وارد شد. معاملات پرحجم در محدوده مثبت نمادهای گروه فلزات اساسی، نمادهای معدنی وصنایع غذایی موجب مثبت شدن شاخص کل شده است. در سی دقیقه ابتدایی معاملات بازار سهام، حدود 85درصد از نمادهای بازار در محدود مثبت معامله شدند و نمادهای ومهان، وآیند، ارفع و تپکو بیشترین صفهای خرید را به خود اختصاص داده‌اند. در طرف عرضه نیز قجام، کقزوی و پارتا با صف‌ فروش همراه هستند.

در آغاز معاملات امروز سه نماد فولاد، وامید و کگل به ترتیب با 471، 405و 359 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند.

با وجود سبزپوشی اکثر گروه‌ها در بازار سهام، گروه خودرویی با وجود منتشر شدن خبرهای خوشی در خصوص افزایش سرمایه در نمادهای این گروه هنوز روندی صعودی به خود نگرفته است ولی حجم بالای معاملات این گروه نشان از عدم اطمینان معامله‌گران نسبت به آینده نمادهای این گروه دارد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی سایپا این شرکت افزایش سرمایه 440 درصدی را در دستور کار قرار داده و قصد دارد سرمایه 3926 میلیارد تومانی خود را به 21,220 میلیارد تومان افزایش دهد و از طرفی خپارس نیز از شرایط برگزاری مزایده جهت فروش سهام خود در شرکت‌های زیرمجموعه سایپا رونمایی کرد. همچنین گروه بانکی نیز وضعیت چندان مناسبی ندارد و نماد وتجارت در نزدیکی صف فروش معامله می‌شود.

نظرسنجی تجارت‌نیوز ار کارشناسان بازار سرمایه در خصوص گروه‌های پیشتاز بورس در این هفته، نظرات متفاوتی داشتند اما 57درصد آنها احتمال دادند که بازار در این هفته روندی صعودی خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.