دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
29 مهر 1399
به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

بیش از نیمی از اترهای در گردش، بیشتر از یک سال است که جابه‌جا نشده‌ و تنها ۳۹.۶ درصد از آنها طی ۱۲ ماه گذشته میان کاربران و معامله‌گران دست‌به‌دست شده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، بر اساس نمودار هودل ویوز (Hodl Waves) مؤسسه تحلیلی گلاسنود که در واقع نمایه‌ای تفکیکی از سرعت تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای را به‌ترتیب زمانی نشان می‌دهد، تقریباً ۲۸ درصد از اترها، آخرین بار طی ۱۲ تا ۲۴ ماه گذشته جابه‌جا شده‌اند که بخش چشم‌گیری را شامل می‌شود.

بیش از نیمی از واحدهای اتریوم یک سال است که منتقل نشده‌اند
نمودار هودل ویوز اتریوم. منبع: گلاسنود

آن‌طور که داده‌ها نشان می‌دهد، بسیاری از نهنگ‌ها در سال ۲۰۱۹ مدت‌ها پیش از آنکه خبر به‌روزرسانی بزرگ اتریوم ۲.۰ به گوش برسد، اقدام به جمع‌آوری اترها از کف بازار کرده‌اند. گفتنی است اتریوم ۲.۰ بزرگ‌ترین ارتقای موردانتظار بلاک چین اتریوم است که طی ماه‌های آتی، فاز صفر آن راه‌اندازی می‌شود و الگوریتم اجماع اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر می‌دهد.

گفتنی است حدوداً ۲۰ درصد از توکن‌های اتریوم از پیش از اکتبر ۲۰۱۷ (مهرماه ۹۶) از جای خود تکان نخورده‌اند. تحلیل‌گران منتظرند ببینند که آیا با آغاز راه‌اندازی فاز صفر اتریوم ۲.۰ این توکن‌ها جابه‌جا می‌شوند یا خیر.

شواهد نشان می‌دهد که فاز صفر اتریوم ۲.۰ هنوز از راه نرسیده باعث شده تا سرعت نقل‌وانتقالات درون‌زنجیره‌ای در کوتاه‌مدت افزایش پیدا کند. داده‌ها نشان می‌دهد که سهم اترهای جابه‌جاشده طی ۲۴ ساعت اخیر از کمتر از ۰.۵ درصد در ماه‌های ژانویه (دی ۹۸) و فوریه (بهمن ۹۸) به بیش از یک درصد از اوایل سپتامبر (اواسط شهریور) رسیده است.

سرعت هفتگی تراکنش‌ها نیز از ۱.۵ درصد در آغاز سال جاری میلادی به ۵ درصد در ماه‌های ژانویه (تیر) و سپتامبر (شهریور) رسیده و از ماه ژوئن (خرداد) به این سو، این شاخص به‌طور ماهانه و فصلی با رشد مواجه شده است.

در مقابل اما سرعت درون‌زنجیره‌ای کوتاه‌مدت تراکنش‌های بیت کوین از پیش از وقوع هاوینگ و سقوط پنج‌شنبه سیاه در ماه مارس با کاهش مواجه شده است. گفتنی است نقل‌وانتقالات هفتگی بیت کوین از حوالی ۶ درصد در ماه فوریه به حدود ۳.۵ تا ۴ درصد در ماه سپتامبر کاهش یافته است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

مدعی دیگری به‌زودی پا به عرصه رو‌به‌رشد دیفای می‌گذارد که مدعی است می‌تواند با اتریوم در به‌چنگ‌آوردن سهم بازار از اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز رقابت کند.

 به گزارش کوین دسک، آوا لبز (Ava Labs)، دوشنبه هفته آینده برابر با ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) بلاک چین موعود خود موسوم به اوالانچ را راه‌اندازی می‌کند. گفتنی است از ۶۰ میلیون دلار بودجه موردنیاز برای راه‌اندازی این پروژه، ۴۵ میلیون دلار از محل فروش یک توکن طی رویدادهای عمومی و خصوصی فروش که از سوی مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بیت‌مین (Bitmain) و اینیشیالایزد کپیتال (Initialized Capital) در ژوییه سال جاری میلادی (تیر) برگزار شد، تامین شده است.

امین گون سیرر (Emin Gün Sirer)، مدیرعامل آوا لبز طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفته است:

اوالانچ درصدد است تا امکان برپایی سیستم‌های جدیدی را فراهم ‌کند که قادرند عملکرد متمایزی در سرعت، کارایی، بهره‌گیری از سرمایه و نوآوری در محصولات و خدمات داشته باشند؛ عملکردی که در سامانه‌های کنونی با زمان‌های انتظار طولانی برای نهایی‌کردن تراکنش‌ها قابل دستیابی نیست.

وی در ادامه افزوده است:

بدون شک دیفای یکی از انگیزه‌های ما است اما در کوتاه‌مدت و بیشتر تمرکزمان در افق زمانی درازمدت بر حوزه مالیه سنتی معطوف است.

اوالانچ یک بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام است که تیم سازنده آن مدعی است می‌تواند از پس پردازش ۴,۵۰۰ تراکنش در ثانیه بربیاید، بی‌آنکه نیاز باشد همانند زنجیره‌های کم‌تاخیر، امنیت را فدای سرعت کند. گفتنی است سازوکار اجماع بدیع این بلاک چین، تلفیقی از ساختار گراف جهت‌دار غیرمدور و رای‌گیری مکرر مبتنی بر نمونه‌برداری است که سیرر از آن با عنوان هسته اصلی نوآوری اوالانچ یاد کرده است.

معماری بلاک چین اوالانچ از یک شبکه اصلی و تعداد زیرشبکه تشکیل شده است. این زیرشبکه‌ها بلاک چین‌های ثانوی و یکتایی هستند که از سوی شبکه اصلی اوالانچ پشتیبانی می‌شوند.

این زیرشبکه‌ها را می‌تواند متناسب با کاربردهای مطلوب و نیاز طراحان آن سازمان‌دهی کرد (برای مثال این زیرشبکه‌ها می‌توانند عمومی یا خصوصی باشند). اعتبارسنج‌های اوالانچ، توکن بومی این شبکه موسوم به اواکس (AVAX) را برای پردازش تراکنش‌ها سهام‌گذاری می‌کنند و به این ترتیب قادرند تراکنش‌های دریافتی از هر زیرشبکه را تایید یا رد کنند. سیرر در گفت‌وگو با کوین دسک گفته است که یک اعتبارسنج برای مشارکت در فرایند صحت‌سنجی تراکنش‌ها باید دست‌کم ۲,۰۰۰ توکن اواکس را سهام‌گذاری کند.

آن‌طور که اسناد پروژه اوالانچ نشان می‌دهد برخی از اعتبارسنج‌های زیرشبکه ممکن است ملزم به طی فرایندهای شناخت مشتری (KYC) در حوزه قضایی خود باشند یا آنکه مبادرت به اخذ مجوز فعالیت کنند.

تیم سازنده اوالانچ مدعی است که این بلاک چین با توان عملیاتی و انعطاف‌پذیری بالای خود می‌تواند رقیبی قدرقدرت برای اتریوم در بازار دیفای باشد؛ به‌ویژه آنکه اکنون تراکنش‌های پرتعداد دیفای، شبکه اتریوم را به حد اشباع رسانده و باعث شده‌اند که کارمزد تراکنش‌ها در این بلاک چین سر به فلک بگذارد.

یکی از ویژگی‌های اصلی و متمایز اوالانچ، سازگاری آن با اتریوم است. یکی از زیرشبکه‌های اوالانچ موسوم به زنجیره پیمان اوالانچ (Avalanche Contract Chain) یا به‌اختصار C-Chain از ماشین مجازی تریوم و سالیدیتی، زبان برنامه‌نویسی آن پشتیبانی می‌کند. این قابلیت به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند سالیدیتی را روی شبکه جدید پیاده و مستقر کنند.

سیرر می‌گوید:

اوالانچ همچنین با قابلیت نوینی به‌نام پل‌های ارتباطی امکان نقل‌وانتقال دارایی را میان شبکه‌های مختلف در اختیار کاربران می‌گذارد؛ از جمله این پل‌های ارتباطی می‌توان به پل اتریوم اشاره کرد که در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی خواهد شد.

آوا لبز، تازه‌ترین پروژه‌ای است که در بازار خروشان و چندمیلیارد دلاری دیفای عرض اندام می‌کند؛‌ بازاری که قلمرو جولان بی‌چون و چرای اتریوم است. این پروژه به صف پلتفرم‌های نسل بعدی مثل سولانا (Solana) و انکور (Anchor) می‌پیوندد که خود را به‌عنوان نسخه‌هایی سریع‌تر از اتریوم معرفی کرده‌اند.

هنوز دیگر زنجیره‌های قدیمی که در دوره جنون بازار در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ سر بر آوردند، سهم بازاری هرچند اندک از حوزه دیفای را در اختیار دارند.

در این میان، بایننس، صرافی پرآوازه ارزهای دیجیتال در تلاش برای بهره‌برداری از حوزه پررونق دیفای درصدد است تا روی زنجیره هوشمند خود موسوم به بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) راهی را برای ارتباط با اپلیکیشن‌های دیفای پیدا کند. علاوه بر این، برنامه جدید این صرافی با نام لانچ‌پول (Launchpool) به کاربران بایننس اجازه می‌دهد تا برای کشت سود بتوانند روی این صرافی دست به سهام‌گذاری توکن‌ها بزنند.

پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دیگری همچون ترون (Tron) و ویوز (Waves) نیز به‌تازگی به برای تقویت یک شبکه تعاملی موسوم به گرویتی (Gravity) توان خود را یک‌کاسه کرده‌اند تا پلی میان اپلیکیشن‌های مبتنی بر دیفای نوپای خود برقرار کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

آیا روسیه درصدد تثبیت اجرای فرایندهای انتخابات خود در بستر بلاک چین مجوزدار شرکت ویوز (Waves) است؟

به گزارش کوین تلگراف، در انتخابات پارلمانی روسیه، فرایند اخذ و ثبت تقریباً ۳۰ هزار رای در بستر بلاک چین انجام شد. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد این انتخابات، بزرگ‌ترین انتخابات مبتنی بر بلاک چین جهان تا به امروز بوده است. گفتنی است بلاک چین یادشده متشکل از یک پلتفرم رای‌گیری آنلاین است که از سوی شرکت ویوز اینترپرایز توسعه داده شده است. به‌گفته آرتم کلیخوف (Artem Kalikhov)، معاون ارشد محصول ویوز اینترپرایز، فرایند رای‌گیری در ساعات اولیه روز گذشته به پایان رسید و همه کارها بدون کوچکترین وقفه‌ای خاتمه یافت.

کلیخوف می‌گوید که فرایند انتخابات یادشده در بستر یک شبکه مجوزدار متعلق به شرکت رزتلکام (Rostelecom) انجام شده است. این شرکت، پیمانکار کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه و همزمان پیمانکار فرعی ویوز اینترپرایز برای توسعه بخش بلاک چینی پلتفرم آنلاین رای‌گیری است. گفتنی است ۱۰ نود ایجادشده توسط رزتلکام برای عموم رؤیت‌پذیر نیست. آن‌طور که کلیخوف می‌گوید، این کار مانع از بروز حملات سایبری می‌شود.

کلیخوف در ادامه اظهارات خود افزوده است که رزتلکام در آینده‌ای نزدیک، قصد دارد تا شبکه بلاک‌ چینی خود را برای عموم مردم رؤیت‌پذیر کند. گفتنی است تمامی تراکنش‌های این شبکه در قالب دو فایل CSV منتشر شده است. این بدان معنی است که همه می‌توانند هش رمزنگاری‌شده تمامی تراکنش‌های ضبط‌شده در پلتفرم را صحت‌سنجی کنند.

در این شبکه بلاک چینی، ۵ کلید اصلی رمزنگاری وجود دارد که به‌صورت غیرمتمرکز تولید و در ادامه در یک ابرکلید رمزنگاری واحد ادغام می‌شوند. برای رمزگشایی از نتایج انتخابات نیز به تعداد از پیش‌تعین‌شده‌ای از کلیدها نیاز است. این روش، مشابه با آن چیزی است که در کیف پول‌های چندامضایی رخ می‌دهد. در این کیف پول‌ها به‌جای یک کلید از کلیدهای چندگانه برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. بنابراین کنترل این کلیدها باید در اختیار ناظران مستقل و معتمد باشد. کلیخوف می‌گوید که در این انتخابات نمی‌داند چه کسی مسئولیت مدیریت این کلیدها را بر عهده داشته است.

گفتنی است انتخابات یادشده در دو استان روسیه به نام‌های کیرسک (Kursk) و یاروسلاول (Yaroslavl) با جمعیتی بالغ‌بر دو میلیون نفر برگزار شده است. ساکنان این دو استان اجازه داشته‌اند که به‌صورت حضوری یا آنلاین در انتخابات مشارکت کنند. در استان کیرسک، ۱۳,۱۸۴ نفر برای رای‌دهی به‌صورت آنلاین ثبت‌نام و از میان آنها ۱۱,۹۴۰ نفر یعنی ۹۰.۵۴ درصد سرانجام آرای خود را روی بلاک چین ثبت کردند. در استان یاروسلاول نیز از میان ۱۸,۸۳۴ نفری که متقاضی رای‌دهی آنلاین بودند، ۱۶,۸۲۸ نفر (۹۱.۵۴ درصد) موفق به ثبت آرای خود روی بلاک چین شدند. درمجموع در این دو استان، ۲۸,۷۱۱ نفر توانسته‌اند آرای خود را در بستر بلاک چین ثبت کنند.

کلیخوف اظهار امیدواری کرده است که موفقیت این طرح آزمایشی بتواند پای رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین را به تمامی انتخابات آتی روسیه باز کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، آرای میلیون‌ها تن از شهروندان روسیه روی بلاک چین ثبت و ضبط خواهد شد. گفتنی است تیم تحت مدیریت کلیخوف، تست تنش را روی سامانه بلاک چینی خود تا سقف ۱ میلیون رای با موفقیت اعمال کردند، از این رو می‌توان گفت که این سامانه از ظرفیت بسیار بالایی برای میزبانی از آرای میلیونی برخوردار است. علاوه بر این، تیم توسعه‌دهندگان بلاک چین عمومی ویوز در حال کار روی یک سامانه رای‌گیری مشابه هستند که در یک محیط عاری از مجوز کار می‌کند. به‌گفته کلیخوف، کاربردهای بالقوه این سامانه به انتخابات دولتی محدود نمی‌شود. او می‌گوید که این فناوری می‌تواند در بخش خصوصی به‌ویژه در رای‌گیری سهام‌داران یک شرکت راهگشا باشد.

اگرچه فناوری بلاک چین از ویژگی‌های ارزشمند بسیاری از جمله تغییرناپذیری، شفافیت و ناشناسی برای به‌کارگیری در فرایندهای اخذ رای برخوردار است؛ اما نمی‌توان در یک نظام سیاسی فریبکار از این فناوری‌ها انتظار معجزه داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

چند روز دیگر برخی از مردم روسیه قادر هستند با استفاده از یک سیستم مبتنی بر بلاک چین، به‌صورت آنلاین در انتخابات شرکت کنند. با این حال، برخلاف ذات غیرمتمرکز بلاک چین، اعتبارسنج‌ها (نودها) توسط دولت انتخاب می‌شوند.

به گزارش کوین دسک، روس‌تلکام (Rostelecom)، غول مخابرات روسیه، سرانجام جزئیاتی در خصوص سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین خود منتشر کرد که قرار است برای انتخابات دومای روسیه در ماه سپتامبر (شهریور) به کار گرفته شود.

در ماه آینده، دو رویداد آزمایشی رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین در دو منطقه مختلف روسیه انجام خواهند شد. یکی از این دو رویداد توسط روس‌تلکام و دیگری توسط مرکز فناوری اطلاعات، شعبه‌ای از شهرداری مسکو، صورت خواهد گرفت که انتخابات آزمایشی قبلی را هم اداره می‌کرد.

روز ۱۳ سپتامبر (۲۳ شهریور)، از پلتفرم روس‌تلکام برای رای‌گیری از راه دور در دو استانِ کورسک و یاروسلاول روسیه استفاده خواهد شد. این انتخابات به‌منظور تعیین نماینده برای کرسی‌های خالی پارلمان ملی روسیه، دومای دولتی، انجام خواهد شد.

این سیستم رای‌گیری بر مبنای نسخه بلاک چین شرکت خصوصی وِیوز (Waves) ایجاد شده است. در بیانیه مطبوعاتی شرکت‌های روس‌تلکام و ویوز که روز چهارشنبه (۲۹ مرداد) منتشر شد، آمده است:

تمام شهروندان مجاز به شرکت در انتخابات، از جمله ناظران مستقل، با استفاده از این سیستم می‌توانند بر روند انتخابات نظارت داشته باشند.  

بااین‌حال، طبق اعلام ناتالیا باکرونکو (Natalia Bakrenko)، سخنگوی مطبوعاتی شرکت روس‌تلکام، نودهای این بلاک چین منحصراً روی سِرورهای روس‌تلکام قرار خواهند گرفت و بنا به‌ دلایل امنیتی ناظران مستقل نمی‌توانند نودهای خود را اجرا کنند.

البته، ساشا ایوانوف (Sasha Ivanov)، مدیرعامل شرکت ویوز، خاطرنشان کرد ناظران می‌توانند شاهد تمامی اتفاقات باشند. او توضیح داد:

تمام اطلاعات مربوط به بلاک چین رای‌گیری این شرکت روی پورتال ویژه‌ای منتشر خواهد شد و در دسترس عموم افراد قرار خواهد گرفت. ابزارهای رمزنگاری تضمین می‌کنند که هیچ خدشه‌ای به داده‌ها وارد نشود.

ایوانوف همچنین اظهار داشت با وجود مشکلاتی که در رای‌گیری بلاک چینی پیشین در روسیه اتفاق افتاد، این رویداد برای شرکت ویوز هنوز تعامل کاری خوبی محسوب می‌شود. ایوانوف افزود:

رای‌گیری همیشه یکی از در دسترس‌ترین ثمره‌های استفاده از فناوری بلاک چین به شمار می‌رود. مشارکت در راه‌اندازی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین که کاربردی فراتر از مسائل مالی دارد، برای ما بسیار حائز اهمیت است.

در ماه ژوییه (تیرماه)، پس از اینکه فناوری بلاک چین در رای‌گیری مربوط به اصلاحات برخی قوانین بحث‌برانگیز قانون‌ اساسی به کار گرفته شد، روس‌تلکام از گسترش بیشتر رای‌گیری آزمایشی مبتنی بر بلاک چین خبر داد.

البته، این فرآیند با چالش‌هایی مواجه شد. بر اساس گزارش برخی روزنامه‌نگاران در روسیه، به‌علت عدم‌رعایت نکات امنیتی در مرکز خدمات، راه نفوذی برای رمزگشایی از آراء مردم پیدا شده بود که می‌توانست شماره شناسایی افراد را بازیابی کند. پس از اتمام رای‌گیری، مجرمین سایبری در دارک وب اطلاعات شخصی رای‌دهندگان را در معرض فروش گذاشتند؛ گرچه مقامات رسمی صحت این داده‌ها را انکار کردند.

طبق گزارش‌ها، این سیستم با همکاری شرکت امنیت سایبری کسپراسکای لب (Kaspersky Lab)، شرکت برجسته عرضه‌کننده آنتی ویروس، و همچنین بر اساس بلاک چین متن‌باز اکسونوم (Exonum) از شرکت بیتفیوری (Bitfury) بنا شده بود اما کسپراسکای لب این همکاری را تایید نکرده است.

اولین رای‌گیری آزمایشی مبتنی بر بلاک چین در روسیه در پاییز ۲۰۱۹ و برای انتخابات محلی در مسکو برگزار شد. شهروندان می‌توانستند به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از سیستمی مبتنی بر اتریوم رای بدهند. این رویداد به‌علت ضعف در امنیت مورد انتقاد قرار گرفت.

رای‌گیری با استفاده از بلاک چین تحت نظارت مرکز فناوری اطلاعات (DIT) شهر مسکو صورت گرفت. اکنون، دو رویداد آزمایشی موازی نیز یکی توسط مرکز فناوری اطلاعات شهر مسکو و دیگری زیر نظر شرکت روس‌تلکام برگزار خواهند شد.

سخنگوی مطبوعاتی مرکز فناوری اطلاعات مسکو اعلام کرد این مرکز به کار روی پروژه‌های رای‌گیری بلاک چینی ادامه خواهد داد. او همچنین افزود در ماه نوامبر (آبان ۹۹)، به‌کارگیری سیستمی مبتنی بر بلاک چین برای انتخابات شهرداری در دو منطقه شهر مسکو در دستور کار این مرکز قرار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

اکسپوبنک (Expobank)، یکی از بانک‌های تجاری روسیه، اقدام به اعطای نخستین وام با پشتوانه ارزهای دیجیتال در این کشور کرده است.

به گزارش «The Block»، روزنامه کومرسانت (Kommersant)، دیروز طی گزارشی خبر داده است که این وام با پشتوانه توکن ویوز (Waves) به تاجری به نام میخائیل اوسپنسکی (Mikhail Uspensky) اعطا شده است. ساشا ایوانف (Sasha Ivanov)، بنیان‌گذار ویوز نیز با انتشار توییتی این خبر را تایید کرده است.

آن‌طور که پیداست میزان این وام هنوز افشا نشده است. تانزیلا یاندیوا (Tanzila Yandieva)، رئیس دایره حقوقی اکسپوبنک به روزنامه کومرسانت می‌گوید که این وام می‌تواند الگویی برای اعضای جامعه حقوقی و بانکی روسیه [برای اقدامات آتی] باشد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که اکسپوبنک پیش‌تر با حقوق‌دان‌ها و کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال برای اعطای این وام مشورت کرده و به این نتیجه دست یافته است که توکن‌های ویوز ذیل «سایر دارایی‌ها» قرار می‌گیرند و توکن پرداخت قلمداد نمی‌شوند. همان‌طور که پیش‌تر در رسانه‌ها منتشر شد، قرار است از ابتدای سال آتی میلادی، استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام پرداخت در روسیه ممنوع شود.

گفتنی است ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، لایحه‌ای را امضا کرد که طی آن به‌کارگیری ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزار پرداخت در این کشور ممنوع خواهد شد. این قانون از ژانویه ۲۰۲۱ (دی‌ماه) اجرایی می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

بازار ارزهای دیجیتال هیچ‌گاه با فراز و فرود غریبه نبوده و نیست؛ با این حال سال ۲۰۱۹ میلادی را می‌توان پر از فراز و فرودهای غافلگیرکننده برای بازار دانست.

کوین تلگراف در مقاله خود از سال ۲۰۱۹ با عنوان «سال کامبک» یاد می‌کند، چراکه غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، در این سال از ممنوعیت ارزهای دیجیتال دست برداشتند و خودشان برای عرضه یک ارز دیجیتال اقدام کردند.

رویدادهایی نظیر جنگ تجاری میان آمریکا و چین باعث شد تا نگاه سرمایه‌گذاران به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال تغییر کند، از طرف دیگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا همچنان ETFهای بیت کوین را رد می‌کند؛ با این حال باید گفت که هنوز هم راه زیادی در پیش است.

حالا که سال ۲۰۱۹ به پایان رسیده و وارد سال جدیدی شده‌ایم، وقت آن رسیده تا نگاهی جامع به اتفاقات مهمی که سال گذشته در حوزه ارزهای دیجیتال رخ داد، بیندازیم.

برندگان

برندگان و بازندگان بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹

ابتدا به معرفی برندگانی می‌پردازیم که سال ۲۰۱۹ را با تمام سختی‌هایش با سربلندی به پایان رساندند.

رشد دو برابری بیت کوین

سال گذشته میلادی یعنی ۲۰۱۹، بیت کوین و صنعت بلاک چین، دهمین تولدشان را جشن گرفتند. جشنی که به لطف نوآوری ساتوشی ناکاموتو برگزار شد. این جشن در حالی بود که ابتدای آن سال هنوز تاثیرات ترکش‌های بازار نزولی ۲۰۱۸ به وضوح قابل لمس بود.

خوشبختانه اوضاع برای بیت کوین به سرعت به روال عادی بازگشت و این ارز تا پایان سه ماهه اول ۲۰۱۹، رشدی ۱۱ درصدی را تجربه کرد. آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano)، از بنیان‌گذاران شرکت مورگان کریک دیجیتال (Morgan Creek Digital) در صحبتی با کوین تلگراف گفت:

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ با جهش همراه بود چراکه خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.

بیت کوین در حالی با افزایشی ۱۶۵ درصدی از ۴,۱۰۳ به ۱۰,۸۸۸ دلار رسید که سه ماهه دوم سال، حجم معاملات و ارزش بازارش نیز بالاتر رفت. علاوه بر اینها، سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال در این مدت از ۵۴.۶ درصد به ۶۵ درصد رسید.

از میان تمام دلایلی که باعث رشد بیت کوین در بازار پر تلاطم سال گذشته شد، شاید بتوان عملکرد محافظتی و سرپناه بودن این ارز در بهبوهه تنش‌های بین‌المللی را مهمترین آنها دانست. سال ۲۰۱۹ با وجود تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، بیشتر سرمایه‌گذاران به سمت بیت کوین پناه بردند تا از سرمایه‌های خود محافظت کنند. پومپلیانو در تشریح این مسئله عنوان می‌کند:

مهمترین دوره سال [گذشته] را می‌توان خبر عرضه لیبرا دانست که واکنش‌هایی مثبت و منفی پیرامون آن صورت گرفت. این واکنش‌ها هم از سوی اعضای جامعه ارزهای دیجیتال و هم بازارهای سنتی نشات می‌گرفت.

این در حالی بود که سال ۲۰۱۹ برای بیت کوین تماما روشن نبود. طی سه ماهه سوم سال، با کاهش صد میلیارد دلاری بیت کوین حجم بازار این ارز دیجیتال، دورنمای نزولی خود را نشان داد. خوشبختانه بازار تلاش کرد تا با تمام اخبار نزولی، جای پای خود را محکم کند. در پایان سه ماهه سوم، بیت کوین نه تنها کمترین سقوط را متحمل شد، بلکه سلطه آن بر بازار نیز ۵.۴ درصد افزایش یافت. روی هم رفته می‌توان گفت بیت کوین عملکردی بهتر از رقبا داشته است.

در مقایسه با دیگر دارایی‌های بازار، عملکرد بیت کوین طی سال گذشته بسیار بهتر بوده است. مثلا، طلا به عنوان یک ذخیره ارزش قابل اتکا، از ژانویه ۲۰۱۹، تنها ۱۷ درصد رشد داشته است. حتی شاخص S&P ۵۰۰ با وجود افزایش ۲۱ درصدی، نتوانسته به پای بیت کوین برسد. بابی لی (Bobby Lee)، مدیرعامل شرکت بالت (Ballet)، در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف، ضمن بیان این مسئله که بیت کوین تحت تاثیر توسعه‌های فنی بسیاری قرار دارد افزود:

سال ۲۰۱۹، برای خریداران بیت کوین عالی بود؛ چرا که شاهد پیشرفت‌هایی در اکوسیستم [فناوری‌های] متن باز بودیم. شبکه لایتنینگ در حال افزایش ظرفیت تراکنش‌های بیت کوین است، از طرف دیگر کیف پول‌هایی کاربرپسند و قابلیت‌های متنوع در آنها (سامورایی و واسابی) نیز در حال افزایش حریم شخصی بیت کوین هستند.

افزایش محبوبیت گادز آنچیند

طبق گزارش‌ها، گادز آنچیند (Gods Unchained)، یک بازی کارتی بلاک چینی که بر روی پلتفرم اتریوم کار می‌کند، خود را به عنوان یکی از پرطرفدارترین بازی‌های بلاک چینی به اثبات رساند. گادز آنچیند توانست ۶.۲ میلیون دلار از بسته‌های ویژه بازی را (Genesis Card Pack) به فروش برساند. تولید این بازی در حالی انجام شد که شرکت بزرگ بلیزارد (Blizzard)، سازنده بازیِ کارتیِ هارت استون (Heartstone)، یکی از بازیکنان چینی بازی با نام چانگ انجی وای (Chung Ng Wai) با نام کاربری «بلیتزچانگ» (Blitzchung)، را به دلیل حمایت از معترضین هنگ کنگی جریمه و حساب کاربری وی را مسدود کرد. این شرکت همچنین پیروزی‌های بلیتزچانگ را نیز مردود اعلام کرد و جوایزش را پس گرفت.

این اقدام بلیزارد موجی از انتقادات را به سمتش سرازیر کرد. اعضای جامعه بازی‌های ویدیویی در توییت‌هایی ضمن محکوم کردن اقدام بلیزارد نوشتند:

[بلیزارد] بیش از اینکه به آزادی اهمیت دهد، درگیر پول است.

گادز آنچیند وعده جبران جوایز پیروزی‌های وی، که توسط بلیزارد ضبط شده بود، را داد و وی را به تورنومنت ۵۰۰,۰۰۰ دلاری‌اش دعوت کرد.

توییت گادز آنچیند در حمایت از بلیتزچانگ، ده هزار بار باز نشر پیدا کرد و جستجوی این بازی در گوگل هم به شدت افزایش یافت. بر خلاف هارت استون، گادز آنچیند غیرمتمرکز است و از بلاک چین برای تضمین مالکیت کاربران بر دارایی‌هایِ داخل بازی استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند بدون محدودیت آیتم‌های داخل بازی را معامله نمایند.

جیمز فرگاسون (James Ferguson)، مدیرعامل گادز آنچیند، در ارتباط با مشوق‌های بلند مدت برای بازیکنان گفت:

[بازی] در حال تغییر صنعت بازی‌های رایانه‌ای به سطحی جدید است.

ادامه گسترش کوین بیس

در گذشته صرافی کوین بیس (Coinbase) به رویکرد انتخابی‌اش در خصوص ارزهایی که به پلتفرم اضافه می‌کند، معروف بوده است. از طرف دیگر این صرافی به نسبت رقبای تراز اولش، حملاتی [سایبری] کمتری را متحمل شده است. سال گذشته بایننس مورد هجوم گسترده هکرها قرار گرفت که در نهایت منجر به از دست رفتن هزاران بیت کوین شد؛ این مسئله سبب شد تا مقبولیت و امنیت کوین بیس بیش از پیش حس شود.

با این حال، کسب مالکیت پلتفرم ره‌گیری تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، نوترینو (Neutrino) توسط کوین بیس، سبب اعتراض کاربران توییتری شد. به عقیده کاربران توییتر این اقدام کوین بیس، گامی به سمت جاسوسی از مشتریان این صرافی بود.

کوین بیس در واکنش به این اعتراضات در پستی در وبلاگ رسمی‌اش نوشت که خرید نوترینو با هدف پشتیبانی از دارایی‌های بیشتر و همسوسازی فعالیت‌ها با چهارچوب‌های قانونی صورت گرفته است. پس از کسب مالکیت نوترینو توسط این صرافی، ارزهای ثبت شده در آن نیز با افزایشی دوبرابری مواجه شد. دش، کازماس (Cosmos) و ویوز (Waves) از جمله ارزهایی بودند که پس از خرید نوترینو توسط کوین بیس، به این صرافی افزوده شد.

سال ۲۰۱۹ برای صرافی شماره یک ایالات‌متحده پر کار بود و مدام خبرهایی از تکذیب و تایید خرید شرکت‌های مختلف به دست کوین بیس منشتر می‌شد. از طرف دیگر گواهی‌های ثبت اختراع بسیاری نیز توسط این صرافی به ثبت رسید. کارت‌های اعتباری ویزا-کوین بیس نیز با رشد چشمگیری در سال ۲۰۱۹ مواجه شد و در حال حاضر در کشورهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماه می (اردیبهشت) سال ۲۰۱۹، کوین بیس با عرضه USDC، اعلام کرد قصد دارد تا در ۱۰۰ کشور مختلف این استیبل کوین را منتشر کند. پیش از این USDC تنها در ایالات‌متحده پشتیبانی می‌شد اما در حال حاضر ۸۵ کشور در فهرست سفید این ارز قرار دارند. در مقایسه با سال ۲۰۱۸، کوین بیس تنها در ۳۲ کشور در دسترس کاربران قرار داشت. به نظر می‌رسد گسترش فعالیت‌های این صرافی برای پیشی گرفتن از رقبایی همچون بایننس باشد.

مشارکت بیشتر بایننس

از هر تحلیل‌گری بپرسید، بدون شک به شما خواهد گفت که عرضه اولیه صرافی (IEO) در سال ۲۰۱۹ به کسب‌وکاری پر سر و صدا و صد البته پر سود بدل شد. طبق گزارش‌ها از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا سه ماهه سوم آن، تقاضا برای عرضه اولیه صرافی به شدت بالا رفت و تنها در نیمه اول آن سال، ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه از طریق IEOها کسب شد. بر خلاف عرضه اولیه سکه (ICO)، عامل تعیین‌کننده در موفقیت عرضه اولیه صرافی، وجود نقدپذیری است. هر چه میزبانی توکن توسط صرافی معتبری صورت گیرد، نقدپذیری نیز بالاتر خواهد رفت.

بایننس کوین (BNB)، ارز صرافی بایننس، با تکیه بر همین اصل توانست یکی از موفق‌ترین ارزها در سال ۲۰۱۹ باشد. بایننس، به عنوان یکی از بزرگترین بازارها برای معاملات ارزهای دیجیتال، توانست سهم قابل توجهی از معاملات BNB را از آن خود کند. طی تنها یک سال، بایننس کوین ۱۵۰ درصد افزایش ارزش را تجربه کرد. از نقطه نظر رشد سالیانه، بایننس کوین توانست با اختلاف اندک از بیت کوین نیز پیشی بگیرد.

بایننس همچنین در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که قصد عرضه یک صرافی مستقل و مخصوص ایالات‌متحده را در دستور کار دارد. علیرغم فشارهای قانونی شدید برای فعالیت بایننس در این کشور، این صرافی با همکاری BAM قرار است تا شاخه آمریکایی‌اش را راه‌اندازی کند. BAM از ارائه‌دهندگان رسمی خدمات پولی و مالی در آمریکاست.

بازندگان

برندگان و بازندگان بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹

پس از بررسی اتفاقات مهم برای برندگان بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹، به سراغ ارزها، افراد و شرکت‌هایی می‌رویم که عملکردشان در سال گذشته میلادی چنگی به دل نمی‌زد.

عرضه فیسبوک

خبر عرضه لیبرا توسط فیس‌بوک یکی از پر سر و صداترین رویدادها در سال ۲۰۱۹ میلادی بود. به گفته فیس‌بوک این استیبل کوین با سبدی از ارزهای فیات (رایج) پشتوانه‌سازی می‌شود. پس از انتشار خبر عرضه لیبرا، قانون‌گذاران آمریکایی به شدت با آن مخالفت کردند؛ تا جایی که مارک زاکربرگ چندین بار برای ادای توضیحات، نزد مراجع قانون‌گذار آمریکا حاضر شد.

لیبرا استیبل کوینی است که توسط ارزهای ملی پشتوانه‌سازی می‌شود و افراد می‌توانند برای خرید و فروش‌های خود از آن استفاده کنند؛ این در حالی است که به گفته سازندگانش، کارمزد تراکنش‌های بین‌المللی در پلتفرم لیبرا نزدیک به صفر خواهد بود. بر اساس وایت پیپر پروژه، هدف کلی لیبرا «ایجاد ارزی ساده و جهانی و زیرساختی مالی است که در اختیار میلیون‌ها نفر قرار گیرد».

در بخش دیگری از این سند آمده است که لیبرا از یک بلاک چین غیرمتمرکز جدید، یک ارز دیجیتال با نوسان کم و یک پلتفرم قراردادهای هوشمند بهره می‌برد. لیبرا ادعا می‌کند با استفاده از این قابلیت‌ها می‌تواند به ۱.۷ میلیارد انسانی که از خدمات بانکی بی بهره‌اند، خدمت‌رسانی نماید. پیام‌رسان فیس‌بوک، واتس اپ و کالیبرا (Calibra)، کیف پول رسمی لیبرا، ابزارهای فیس‌بوک برای دستیابی به هدف خود هستند.

لی ضمن بیان دیدگاه مثبتش در خصوص لیبرا گفت:

قانون‌گذارن و مراجع قانونی در اروپا و ایالات‌متحده، به این درک رسیده‌اند که ارزهای غیر دولتی تهدیدی برای قدرت آنها به حساب می‌آیند. مخالفت دولت‌ها [با لیبرا] در طول زمان از بین می‌رود.

لی در ادامه افزود:

دولت‌ها رویکردشان را تغییر خواهند داد؛ چرا که می‌فهمند توانایی کنترل یا توقف بیت کوین را ندارند. آنها ترجیح می‌دهند که شهروندان‌شان از ارزهای متمرکز و تجاری که به راحتی قابل قانون‌گذاری، کنترل و نظارت‌اند استفاده کنند. ارزهایی که به یک ارز رایج (فیات) وابستگی دارند.

این در حالی است که برنامه‌های جاه طلبانه فیس‌بوک علاوه بر فشارهای قانونی، درگیر مسائلی فنی نیز هست.

کنگره آمریکا از فیس‌بوک خواسته تا توسعه لیبرا را متوقف کند. به گفته کارشناسان، لیبرا نمی‌تواند بدون جلب تایید دولت آمریکا یک قدمِ رو به جلو نیز بردارد. تعدادی از کشورهای اروپایی نیز پرچم مخالفت خود با لیبرا را علم کرده‌اند. این مخالفت‌ها در حالی روز به روز بیشتر می‌شود که چین اعلام کرده است به زودی ارز دیجیتال خود را عرضه خواهد شد. استیبل کوین چین با پشتوانه بانک مرکزی و کامل مطابق با قوانین این کشور عمل خواهد کرد. سال ۲۰۱۹ برای فیس‌بوک در حالی به پایان خود نزدیک می‌شد که شرکای بزرگی نظیر ویزا، ای‌بی (eBay)، مسترکارت و پی پال از مشارکت در لیبرا انصراف دادند.

سال پر فراز و نشیب سیرکل

اکتبر سال ۲۰۱۸، سیرکل (Circle)، یک شرکت مستقر در بوستونِ آمریکا که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارد، با همکاری کوین بیس ائتلافی با نام Centre را ترتیب دادند. سیرکل با پشتیبانی گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، به عنوان یکی از استارت‌آپ‌های موفق در حوزه جذب سرمایه شناخته می‌شود. کوین بیس و سیرکل در ائتلاف Centre به دنبال افزایش نقدینگی در صنعت ارزهای دیجیتال بودند و برای رسیدن به این هدف استیبل کوینی با نام USD Coin عرضه نمودند.

جولای ۲۰۱۹، کوین بیس و سیرکل با گسترش فعالیت ائتلاف خود به دیگر سازمان‌ها و نهاد نیز اجازه ورود به این ائتلاف را دادند. در اطلاعیه Centre از این اقدام با عنوان «قدم بعدی در ترسیم یک ارز دیجیتال جدید در سطح جهانی» یاد شده بود. از جمله بخش‌هایی که در برنامه Centre قرار دارد، سبدی از توکن‌هاست که با طیف گسترده‌ای از استیبل کوین‌ها پشتوانه‌سازی می‌شود. به عبارت دیگر Centre، رویکردی مشابه فیس‌بوک را در خصوص ایجاد یک ارز جهانی اتخاذ نموده است.

آخرین اخبار در خصوص سیرکل اخراج کارکنانش بود که پس از تغییرات اخیر در این شرکت صورت گرفت. سین نویل (Sean Neville)، از بنیان‌گذاران سیرکل، به تازگی از صندلی مدیرعاملی کنار رفت و به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره به فعالیت خود ادامه می‌دهد. با این حال سیرکل هرگونه ارتباط میان این دو اتفاق را رد کرد. این شرکت در این خصوص به کوین تلگراف گفت:

هیچ کدام از این اتفاقات با کناره‌گیری سین از مدیرعاملی شرکت ارتباط ندارد. سین همچنان در هیئت مدیره مشغول به فعالیت است.

کریگ رایت و دادگاه

کریگ رایت (Craig Wright) سال ۲۰۱۵ ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است. از همان زمان نیز اعضای جامعه ارزهای دیجیتال نسبت به این ادعای رایت مشکوک بودند.

بسیاری انتظار داشتند که رایت از موضع خود کوتاه بیاید؛ با این حال در سال ۲۰۱۹ نیز رایت به تیتر اول بسیاری از خبرگزاری‌ها تبدیل شده بود. به گفته این برنامه‌نویس استرالیایی، وی و دیو کلیمن (Dave Kleiman) یک دهه پیش بیت کوین را اختراع و سپس به استخراج بیش از ۱ میلیون واحد از آن پرداخته است. به گفته رایت پس از مرگ کلیمن، بیت کوین‌های استخراج‌شده را در صندوقی با نام «Tulip Trust» قرار داده است.

پس از آن وراث کلیمن از رایت با عنوان دزدیدن ۱ میلیون بیت کوین شکایت کردند. گفته می‌شود که رایت و کلیمن پیش‌تر در پروژه توسعه بیت کوین با یکدیگر همکاری می‌کرده‌اند. طبق گفته‌های خانواده کلیمن، چیزی در حدود ۵۵۰,۰۰۰ الی ۱ میلیون بیت کوین در این صندوق نگه‌داری می‌شود.

پس از کش و قوس‌های فراوان، قاضی بروس طی حکمی رایت را ملزم به پرداخت نیمی از بیت کوین‌ها به وراث کلیمن کرد. این حکم تنها شامل بیت کوین‌هایی می‌شود که پیش از سال ۲۰۱۴ به دست رایت رسیده باشند. اواخر اکتبر، رایت ضمن فسخ توافق نامه با وراث کلیمن، پرونده را دوباره در دادگاه به جریان انداخت. طبق توافقنامه رایت تضمین کرده بود که ادعایش در خصوص حق مالکیت فکری بیت کوین را پس گرفته و نیمی از بیت کوین‌ها را نیز تسلیم خانواده کلیمن کند.

رایت پیش‌تر نیز در دعوی حقوقی‌اش با پیتر مک کورماک (Peter McCormack) مدارکی ارائه کرده بود که بر طبق آنها او ناکاموتو بود؛ جعلی بودن مدارک ارائه‌شده توسط رایت موجی از انتقادات را به سمت وی روانه ساخت. دلیل شکایت رایت از مک کورماک، گفته‌های کورماک مبنی بر دروغ خواندن ادعای رایت مطرح شده بود. رایت مدعی بود که اظهارات کورماک باعث لطمه به شهرت و اعتبار او شده است. به تازگی نیز رایت مدارک دیگری را منتشر کرده است که دلایل وی در خصوص استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو را تشریح می‌کند.

ETFهای بیت کوین کماکان رد می‌شوند

با اینکه قانون‌گذاران آمریکایی راه گریزی برای احتمال تایید ETF بیت کوین گذاشته‌اند، اما تا به حال تمام تلاش‌های برای دریافت مجوز ناکام مانده است. ماه اکتبر، یک ETF توسط بیت وایز (Bitwise) و NYSE Arca به مقامات آمریکایی تسلیم شد اما با مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار رو به رو شد. به گفته کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، این ETF نتوانست ملزومات قانونی را برآورده نماید.

اما حقیقت اینجاست که تا به حال تمام ETFهای ارائه‌شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به دلیل نگرانی‌ها در خصوص دستکاری بازار و فعالیت‌های غیرقانونی با مخالفت رو به رو شده است. یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها برای تایید ETF، ایجاد بازاری از یک ETF مبتنی بر کالاست.

در صورتی که این بازار نسبت به دستکاری مقاوم باشد، ETF مورد تایید قرار خواهد گرفت. با وجود پیچیدگی بازار بیت کوین، به نظر نمی‌رسد هیچ ETFای تاییدیه لازم را دریافت کند. علیرغم رد درخواست بیت وایز، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده اعلام کرده است که درخواست این شرکت را بار دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چارلز لو (Charles Lu)، مدیرعامل فیندورا (Findora) در ارتباط با زمان احتمالی موافقت با ETF بیت کوین، در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف گفت:

برای جلب رضایت SEC در خصوص ETF، تامین‌کننده باید روند دقیق کشف قیمت [بیت کوین] را طوری ارائه کند که نتوان بازار را دستکاری کرد.

لو همچنین افزود که نباید منتظر تایید آنها در آینده‌ای نزدیک بود چرا که کمیسیون بورس و اوراق بهادار باید توافق نامه‌های نظارت پایا را با صرافی‌های بزرگ به امضا برساند.

جمع‌بندی ۲۰۱۹

به طور کلی صنعت ارزهای دیجیتال در سال گذشته رشد چشم‌گیری داشت. با وجود نوسانات شدید، بیت کوین باز هم روندی مثبت را طی کرد. بیشتر موسسات سرمایه‌گذاری به سمت سرمایه‌گذاری در این حوزه جلب شدند. با این حال حجم معاملات و ارزش بازار کریپتو سیری نزولی داشت. معامله‌گران برجسته ارزهای دیجیتال معتقدند که به زودی شاهد بازگشت اعتماد به سمت بازار هستیم و این بازگشت در ارتباط با بیت کوین مضاعف خواهد بود.

شاید از میان همه برنده‌ها و بازنده‌ها، نام فیس‌بوک و لیبرای آن چشم‌گیرتر از بقیه باشد و سال ۲۰۲۰، سالی مهم برای آن باشد. تماشای وضعیت لیبرا و موفقیت آن سال ۲۰۲۰، قطعا سر و صدای زیادی به پا خواهد کرد. در هر صورت باید منتظر ماند و دید که سال جدید میلادی چه خوابی برای ارزهای دیجیتال دیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته بین ۷,۱۰۰ و ۷,۴۰۰ دلار در حال نوسان بوده و به نظر می‌رسد قدرت برتر فروشندگان بیت کوین را در روزهای آینده با مشکل مواجه کند.

به گزارش کوین تلگراف، در اوایل هفته‌ی جاری ارز دیجیتال Matic با افت قیمتی ۶۰ درصدی در عرض چند دقیقه به تیتر خبرها تبدیل شد و چند توکن دیگرِ عرضه شده در صرافی بایننس هم روند Matic را در پیش گرفتند و درصد افتِ قیمت آن‌ها دورقمی شد.

اما تا به امروز، قیمت اکثر این ارزها در مقایسه با بیت کوین، رشد بیش از ۱۰ درصدی داشته‌اند. برای مثال در زمان نگارش این خبر، ارزهای دیجیتال Funfair حدود ۲۶.۶ درصد، ویوز حدود ۱۵.۳۱ درصد و Theta حدود ۱۲.۳۶ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

این در حالی‌ست که قیمت بیت کوین در اغلب تایم‌فریم‌ها از یک ساعته گرفته تا هفتگی نزولی به نظر می‌رسد. به استثنای معاملات سریع روزانه، تحرکات قیمتی بیت کوین برخلاف آلت‌ کوین‌ها رو به پایین است.

جالب اینجاست که علی‌رغم نزول قیمت بیت کوین، معاملات خرید (لانگ) در صرافی بیتفینکس از تاریخ ۲۲ نوامبر (۱ آذر) به بعد به طور قابل توجهی افزایش یافته است (۵۵ درصد). این بدین معنی است که اکثر معامله‌گران معتقد به کاهش فشار فروش هستند و قیمت ۶,۵۳۰ دلار که در ۲۵ نوامبر (۴ آذر) ثبت شده، کمینه قیمت بیت کوین بود.

اما تحرکات قیمت فعلی چیز دیگری را نشان می‌دهد، معامله‌گران باهوش معمولاً می‌دانند که وقتی تعداد معاملات لانگ یا شورت (فروش) به سرعت بالا می‌رود، چه اتفاقی می‌افتد.

 نمودار معاملات لانگ در دو سال اخیر
نمودار معاملات لانگ در دو سال اخیر

درصورتی‌ که قیمت بیت کوین به زیر ۷,۰۸۰ و ۶,۸۰۰ دلار سقوط کند، بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که تا ۶,۵۰۰ دلار هم پایین خواهد رفت، قیمتی که در ۲۵ نوامبر (۴ آذر) هم به آن رسید. این ممکن است قیمت بیت کوین را در به کف کانال نزولی فعلی هدایت کند. محدوده‌ی حجم قابل مشاهده‌ی مقطعی (VPVR) نیز نشان دهنده حمایت ضعیف در این ناحیه است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

در بازه زمانی روزانه، شاخص مکدی نشان می‌دهد که تغییرات در حال از بین رفتن هستند و از زمانی که قیمت بین ۷,۱۵۰ و ۷,۳۰۰ نوسان می‌کند، خط سیگنال صاف شده است.

با این حال VPVR نشان می‌دهد تا زمانی که قیمت تا محدوده ۶,۰۰۰ دلار و حتی ۵,۵۳۰ دلار پایین نرود، تقاضا برای خرید افزایش نخواهد یافت.

سیگنال مربوط به ارزش شبکه بیت کوین نسبت به تراکنش‌های انجام شده در یک روز (NVT)، که توسط ویلی وو (Willy Woo) ارائه شده، قیمت واقعی بیت کوین را ۵,۶۱۹ دلار حدس می‌زند که از قیمت تخمینیِ VPVR فقط ۸۹ دلار فاصله دارد.

ارزش بیت کوین بر اساس NVT
ارزش بیت کوین بر اساس NVT

با توجه به تحرکات قیمتی بیت کوین در کوتاه‌مدت، این ارز دیجیتال به ثبت سقف‌های قیمتی پایین‌تر ادامه داده و همچنان زیر خط میانگین متحرک نمایی ۱۲ روزه (EMA-12) حرکت می‌کند.

نمودار قیمت در تایم فریم ۶ ساعته
نمودار قیمت در تایم فریم ۶ ساعته

سطح ۷,۳۰۰ دلار مقاومت بسیار سرسختانه‌ای از خود نشان داده است و قیمت‌‌های ۷,۱۵۰ و ۷,۰۸۰ به عنوان حمایت عمل می‌کنند. اگر این خطوط حمایتی بشکند، حمایت مورد انتظار بعدی ۶,۸۰۰ دلار خواهد بود.

اگر قصد خرید دارید، باید منتظر بمانید قیمت بیت کوین از EMA-12 و بالاترین قیمت قبلی که ۷,۴۰۰ دلار بود عبور کند.

چارت هفتگی قیمت بیت کوین
چارت هفتگی قیمت بیت کوین

با نگاهی به تایم‌فریم هفتگی می‌توان نتیجه گرفت که قیمت بیت کوین نسبت به دلار برای دومین هفته متوالی اندکی بالاتر از میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای (۷,۰۰۰ دلار) نوسان می‌کند. ۷,۶۰۰ دلار یک مقاومت سخت خواهد بود و برای رسیدن به هر قیمت بالاتری باید این مقاومت شکسته شود.

بازوی پایینی «باند بولینگر» در قیمت ۶,۴۶۶ دلار با خط پایینی کانال نزولی برخورد می‌کند و همانطور که اشاره شد حمایت قدرتمند بعدی، در ۵۳۳۰ دلار خواهد بود.

در طول این هفته، تمرکز تریدرها برای معاملات خود باید قیمت ۷,۰۸۰ دلار بوده و تعداد معاملات لانگ در صرافی بیتفینکس را در نظر داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

گزارش های منتشرشده در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال در ایران از مهم ترین رویدادهای هفته سوم مرداد ماه 1398 بوده است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم نمود:

کیف پول‌های لایت کوین، مورد حمله هکرها قرار گرفت

صرافی بایننس در توییتر رسمی خود اعلام کرد که کیف پول‌های لایت کوین مورد حمله داستینگ قرار گرفته‌اند. این صرافی در مورد این حمله چنین توضیح داد: در حمله داستینگ، هکرها با فرستادن مقادیر ناچیزی از رمزارزها به کیف پول کاربران، سعی در از بین بردن حریم شخصی آنان دارند.

رییس کمیسیون ماینینگ انجمن بلاکچین ایران: بحث مالیات برای دستگاه‌های استخراج کننده بی معنی است

محمد شرفی رییس کمیسیون ماینینگ انجمن بلاکچین ایران ضمن اشاره به این موضوع که فشار زیاد بر روی استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال، باعث شیوع فعالیت زیرزمینی آنان می‌شود، گفت: بحث مالیات در زمانی که برق صادراتی اختصاص پیدا می‌کند بی‌معنی است و باید فرآیندهای این فعالیت تسهیل شود. در غیر اینصورت سرمایه ماینرهای ایرانی از کشور خارج و این صنعت در ایران تضعیف خواهد شد.

مدیر اجرایی Circle : چین در حال کوتاه آمدن از مواضع خود در قبال رمزارزهاست

طبق سخنان گرمی الیر مدیر اجرایی شرکت Circle در مصاحبه با CNBC، تعداد زیادی از افراد دولتی چین، در بازار ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت هستند. همچنین برخی از نهادها و شرکت های چینی نیز در صدد ترغیب دولت برای پذیرش این صنعت توسط دولت چین می‌باشند.  به عنوان مثال شرکت هیوبی (Huobi) کمیته‌ای را برای ایجاد هماهنگی بیشتر با دولت چین در مورد ارزهای دیجیتال، به شرکت خود اضافه کرده است.

عمده موجودی تتر در 318 آدرس

طبق اعلام شرکت تحقیقاتی کوین متریکس (Coin Metrics)، هشتاد درصد موجودی تتر تنها در 318 آدرس نگهداری می‌شود. در اختیار داشتن تتر توسط عده‌ای محدود بیان می‌کند که کنترل این استیبل کوین در دستان چند بازیگر اصلی این بازار است که می‌توانند باعث نوسان قیمت بیت کوین شوند و علاقه بسیار زیادی نیز به این کار دارند.

توضیحات سخنگوی صنعت برق برای دستگاه‌های استخراج کننده

 مصطفی رجبی، سخنگوی صنعت برق گفت کسی که می‌خواهد وارد حوزه استخراج رمزارزها شود، می‌بایست از وزارت صمت پروانه معتبر دریافت کند. این پروانه دو اختیار به وی می‌دهد: اول اینکه از شبکه سراسری برق مصرف کند، دو اینکه اقدام به تاسیس نیروگاه کند. وی همچنین اعلام کرد کسانی که می‌خواهند مصرف خانگی داشته باشند، به راحتی قابل شناسایی خواهند بود و آنان نیز باید پروانه بگیرند.

هاردفورک بیت کوین اس وی، شبکه را به سه زنجیره تقسیم کرد

پس از هاردفورک اخیر بیت کوین  اس وی، شبکه شاهد تفکیک سه زنجیره‌ای بود. نودهای بیت کوین اس وی به سه گروه تقسیم شدند و باعث تفکیک شبکه به سه زنجیره مجزا شدند. ۶۵ درصد نودها در زنجیره فعلی قرار گرفتند.۱۷ درصد در بلاک ۲۱۰ مگابایتی ماندند. همچینین ۱۹ درصد نودها حتی بروزرسانی نکرده‌اند و در زنجیره قبل از هاردفورک باقی ماندند.

رمزارز کشور چین در انتظار عرضه است

موچانگ چون، قائم مقام بانک خلق چین (PBOC)، اعلام کرده است که رمزارز ملی چین با هدف برآورده کردن نیازهای پیچیده اقتصاد این کشور از یک سیستم‌عامل دولایه‌ای استفاده خواهد کرد. در این سیستم‌عامل، بانک خلق چین لایه اول و بانک‌های تجاری لایه دوم را تشکیل خواهند داد. طبق گفته مو این (دولایه) باعث بهبود دسترس‌پذیری، بالا بردن نرخ مقبولیت در میان عامه مردم و تشویق نهادهای تجاری به نوآوری خواهد شد. زمان عرضه ارز دیجیتال چین هنوز مشخص نشده است.

سرقت 2 میلیارد دلاری هکرهای کره شمالی

طبق تحقیقات کمیته تحریم کره شمالی سازمان ملل، پیونگ یانگ برای فرار از تحریم‌ها در سال‌های گذشته با هک کردن بانک‌ها و  صرافی‌های فروش ارز دیجیتال حدود 2 میلیارد دلار به دست آورده است. در این گزارش آمده است که هكرها بخش اساسی بودجه دولت کره شمالی را تامین می‌کنند. به نظر می‌رسد که کشور کره جنوبی هدف خاص حملات هکرهای کره شمالی است. در تازه‌ترین اتفاق، هکرها با استفاده از فیشینگ ایمیلی، صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال UpBit را مورد حمله قرار دادند.

آمازون نیز بلاکچین خود را راه اندازی خواهد کرد

آمازون قصد دارد تا به وسیله بلاک چین، داده‌های فروشگاهی و خدمات ابری بخش استارتاپ خود را سر و سامان داده و رویکرد جدیدی را در این خصوص اتخاذ کند.

بیت وایز: لیبرا سه سال رمز ارزها را جلو انداخت

بیت‌ وایز، شرکت ارائه‌ دهنده صندوق سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال مبتنی بر شاخص (Bitwise Asset Management) اعلام کرده است که طبق تحقیقات این موسسه بحث‌های منتشر شده در مورد لیبرا در جامعه، باعث رشد سریع‌تر آگاهی جوامع نسبت به ارزهای دیجیتال شده است.

 رمزارز در لیست جدید صرافی کوین بیس قرار خواهند گرفت

کوین بیس از امکان پشتیبانی از 8 رمزارز جدید در آینده‌ای نزدیک خبر داد. این رمزارزها عبارتند از: الوگرند (Alogrand)، کازماس (Cosmos)، دش (Dash)، دیکرد (Decred)، متیک (Matic)، هارمونی (Harmony)، آنتولوژی (Ontology)  و ویوز (Waves)

دبیر کل کانون صرافان ایران : هیچ یک از صرافی‌های رسمی کشور ارزهای دیجیتال را مبادله نمی‌کنند

شهاب قربانی دبیرکل کانون صرافان ایران طی گفت‌وگویی با خبرنگار پایگاه ایمنا، اظهار کرد:

صرافی‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و به خرید و فروش بیت کوین می‌پردازند، رسمی نیستند. اگر مردم از خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین در شرکت‌های تضامنی صرافی‌های رسمی اطلاع پیدا کردند، باید به مراجع قانونی گزارش دهند تا برخورد مناسبی با آنها صورت بگیرد.

مقیاس پذیری ترون با راه اندازی شبکه سان

جاستین سان در توییتر خود اعلام کرد با راه اندازی شبکه سان، رمزارز ترون 100 برابر مقیاس پذیرتر خواهد شد. این شبکه همچنین امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApp) بر روی زنجیره‌های جانبی را فراهم می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین، در دو ماه گذشته رویداد ها و خبر های برجسته ای پیرامون ویوز (Waves) مطرح بوده و قیمت آن علی الرغم وجود بازار نزولی طولانی، تا حدودی برگشته است. در حالی که توسعه فنی در شبکه این ارز دیجیتال صورت گرفته باید انتظار داشت که از لحاظ بازار یابی نیز تغییرات مثبتی را شاهد باشیم.

ویوز (Waves) تاثیرات عمیقی بر صنعت بازی خواهد داشت. این پروژه در روز هایی که ICO آن برگزار می شد، جلوتر از رقبا قرار داشت و حال نیز با تلاش هایی که در زمینه بازی انجام داده، می تواند دوباره حرف برای گفتن داشته باشد. هنوز هم ویوز (Waves) مشغول شکل دادن به دیدگاه دراز مدت خود می باشد و اگر این پروژه بتواند به فراسوی کاربران وفادار و توسعه دهنده هایش رسوخ کند، دسترسی به اهداف دراز مدت این پروژه بعید نخواهند بود.

بخش اول: جنبه کسب و کاری و موقعیت های بازار

نگاهی به پروژه ویوز (Waves) در سال ۲۰۱۹؛ آیا شاهد درخشش این ارز خواهیم بود؟

با فروکش کردن بازار ICO ها و جایگزین شدن آنها با STO، پروژه ویوز (Waves) هم از قافله عقب نمانده و پیشرفت چشم گیری در این مسیر کرده است. در اثر توافقاتی که با Better Tokens انجام شده است، ویوز (Waves) به راه اندازی صرافی با توکن سهام نزدیک تر شده است. این قضیه ویوز (Waves) را به رقابت در برابر Polymath واداشته اما ویوز (Waves) در این مسیر موقعیت بهتری برای جمع آوری سرمایه دارد. ویوز (Waves) هنوز لازم است که مشارکت های خود را توسعه دهد و به بازاریابی بپردازد تا بتواند پروژه های خوبی را جذب کند. در ICO ها بیشتر کمیت مطرح بود اما در STO ها کیفیت مطرح است و باید دید که تیم ویوز (Waves) آماده این چالش خواهند بود یا نه.

با وجود پروژه هایی مانند ترون (TRON) و پروژه های بلاک چینی جدید که در صدد راه اندازی صرافی های غیر متمرکز هستند، فشار رقابتی زیادی به نسبت ویوز (Waves) وجود دارد. بایننس هم قصد دارد صرافی غیر متمرکز خود را راه اندازی کند و این چشم انداز رقابتی را بسیار شدیدتر خواهد کرد. ویوز (Waves) یکی از طرفداران اولیه صرافی های غیر متمرکز بوده است اما تا کنون نتوانسته است که حتی در سطح منطقه ای هم غالب شود و گرفتار جنگ دشواری شده است. با این وجود، ویوز (Waves) در حال باز کردن بازار مهیجی در زمینه بازی و سرگرمی است که موقعیتی برجسته است و موانع کمتری دارد. پیاده سازی DLT، قرارداد های هوشمند و NFTs در صنعت بازی بسیار کاربرد دارد و ویوز (Waves) قصد دارد اقدامات بسیار بیشتری در این زمینه انجام دهد. راه اندازی بازی Xmas Tree در خلال تعطیلات انگیزه خوبی برای چیز هایی بود که در ۲۰۱۹ روی داد و همین تیم اخیرا بازی Fhloston Paradies را نیز راه اندازی کرده است.

چند بازی دیگر هم در سه ماهه اول و دوم ۲۰۱۹ وارد بازار خواهند شد اما واقعه برجسته ای که قرار است روی دهد Item Store می باشد که در حال حاضر در حال توسعه است. در حالی که پروژه هایی مانند DMarket بازاری را برای گزینه های جانبی بازی ها ایجاد می کنند، این پروژه ها در واقع متکی به حسن نیت پلتفرم هایی مانند Steam و ویوز (Waves) هستند که قصد دارند فروشگاهی برای بازی های بلاک چین محور بسازند. در حالی که این خبر ممکن است برای انتشارات های بزرگ و پلتفرم های موجود خوشایند نباشد اما قطعا برای انتشارات های مستقل و بازیگران خبر خوبی خواهد بود. در این حالت کسب درآمد برای گیمر ها آسان تر خواهد شد و انگیزه نیز برای توسعه دهندگان فراهم می آید تا بازی ها را با بلاک چین ویوز (Waves) و استاندارد های توکنی سازگار کنند.

این استراتژی به طور برجسته ای با استراتژی های سه پروژه بزرگ اتریوم، ترون و EOS فرق دارد و در حالی که این سه پروژه بزرگ فضای اپلیکیشن های غیر متمرکز بازی را رهبری می کنند اما به نظر فاقد یک استراتژی منسجم می رسند و از طرف دیگر فضای بلاک چین هم هنوز خیلی جوان است و با قطعیت نمی توان گفت که چه کسی برنده است. اقدام ویوز (Waves) در ایجاد یک بازار برای گزینه های جانبی بازی ها می تواند جایگاه ویژه ای را برای این پروژه ایجاد کند و آن را توسعه دهد. ویوز (Waves) این مسیر را شروع کرده و جمع آوری سرمایه را آغاز کرده است، هر چند که چالش های زیادی نیز پیش رو دارد.

توسعه اکوسیستم

این اکوسیستم در صدد توسعه چند ویژگی کلیدی است. از یک طرف تلاش می شود که تعامل و مساعدت بیشتری با پروژه های داخل جامعه ویوز (Waves) صورت بگیرد و از طرف دیگر واضح است که در حالی که این فناوری ممکن است غیر متمرکز باشد اما تیم بر آن نظارت دارد و به همین دلیل خود اکوسیستم متمرکز نیست. ورود بازی به پروژه ویوز (Waves)، جان تازه ای به جامعه این رمز ارز بخشید و سبب مشارکت بیشتر با اعضای تیم شد که قبلا این مشارکت کم رنگ شده بود. این استراتژی بازی به نظر می رسد که به سمت توسعه دهنده ها و انتشارات مستقل نشانه گرفته شده باشد و قطعا کار بر روی پلتفرم ویوز (Waves) برای این افراد ارزان تر از پلتفرم های دیگر خواهد بود. علاوه بر این، ایجاد فروشگاه مذکور نیز هیجان بیشتری را وارد فضای این پروژه کرده است. علاوه بر این، ویوز (Waves) در صدد ایجاد افزونه هایی برای Unity و Unreal Engine می باشد که البته تاریخ انتشار آنها هنوز بیان نشده است. در حال حاضر سه تیم CIS محور در حال کار بر روی پروژه های جدی بازی بر روی ویوز (Waves) می باشند اما جزئیات بیشتر در این زمینه بیرون داده نشده است.

در سطح عمومی تر، لابراتوار ویوز (Waves) در حال راه اندازی ویوز Grants با بودجه یک میلیون ویوز (Waves) می باشد. این شبکه قصد دارد که رابطه بهتری را با شبکه توسعه دهندگان برقرار کند و از نیاز به سرمایه گذاری در این زمینه آگاه است. با وجود این، هنوز هم نارضایتی از تبعیض در داخل جامعه این پروژه دیده می شود. وقتی صحبت از مشارکت حتی در داخل جامعه پروژه هم می شود، ویوز (Waves) محتاط و بیمناک است که ریشه این ترس به دوران تب ICO ها بر می گردد که هر پروژه مزخرفی می خواست بر روی شبکه آنها راه اندازی شود.

علی الرغم اینکه یکی از ارزش های اساسی DLT درگیری و گنجاندن است اما ویوز (Waves) نسبتا انحصاری است. این امر در جریان STO هم مشهود است. سپس موضوع Vostok مطرح است. در حالی که رابطه مستقیم زیادی بین پروژه های ویوز (Waves) و Vostok وجود ندارد اما واکنش قیمت ویوز (Waves) به اخبار Vostok مثبت است. کاتالیزور بزرگی که انتظارش می رود ایدراپ (airdrop) توکن Vostok است. انتظار می رود این ایدراپ در آپریل شروع شود. در جامعه ویوز (Waves) افرادی نگران هستند و آنها ویوز (Waves) را به عنوان یک موجودیت متمرکز می بینند که یک فناوری غیر متمرکز را توسعه داده تا توسط جامعه مورد استفاده قرار بگیرد اما قصد ندارد که رهبری و مدیریت را تسهیم کند. پروژه Vostok بر اساس فناوری ویوز (Waves) است و در وجوه مورد نیاز آن در جریان یک ICO جمع آوری شد. سود ناشی از این کار قرار بود که در میان جامعه ویوز (Waves) پخش شود اما این کار صورت نگرفت و حال عده ای احساس می کنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. از طرف دیگر، مدیریت ویوز (Waves) نیز قادر نیست که توضیح منسجم و واضحی بدهد و بیان کند که مشارکت ویوز (Waves) و Vostok چه نتیجه ای برای ویوز (Waves) دارد.

در حال حاضر ویوز (Waves) خوشبینی احتیاط آمیزی را در پیش گرفته و به اعضای داخل جامعه خود بیشتر میدان داده است که اگر بر چنین چیز هایی واقعا سرمایه گذاری شود، باید در انتظار یک نقطه عطف بود. باید منتظر بود که آیا این تحولات واقعا صورت خواهد گرفت یا تنها سرابی برای مخفی کردن Vostok خواهد بود.

تیم رهبری ویوز

حضور Dmitry Suhamera رویداد خجسته ای برای تیم ویوز (Waves) است. یکی از انتقاد هایی که نسبت به ویوز (Waves) می شد فقدان استعداد در توسعه کسب و کار و بازاریابی بود. Dmitry در این جبهه ها فعالانه درگیر شده و این برای اکوسیستم ویوز (Waves) بسیار مثبت می باشد. مردم نگرش حرفه ای Dmitry را دوست دارند. او سرشار از انرژی به نظر می رسد و قراین و شواهد نیز از شروع موفقیت آمیز او خبر می دهند.

Alexander Ivanov بنیان گذار و مدیر ویوز (Waves) به نظر تنها فردی می باشد که از چیز هایی که قرار است اتفاق بیافتد آگاهی دارد و او نیز که گاها به عنوان دیکتاتور از او بحث می کنند، مایل نیست که استراتژی ها در میان بگذارد. آقای Ivanov بر خلاف بسیاری از بنیان گذاران پروژه ها در فضای رمز ارز، از ویوز (Waves) برای تقلب و فریب دادن افراد استفاده نکرده است. او به وعده های اولیه خود جامه عمل پوشانده و در میان جامعه ویوز (Waves) دارای اعتبار می باشد اما اینکه مردم درک واضحی از دیدگاه او ندارند برای بسیاری نگران کننده است.

بخش دوم: زیربنای فناوری

ویوز (Waves) یک شرکت فناوری است که متمرکز بر ایجاد عملکرد پیچیده به شیوه UX/UI کارآمد و ساده است. ادغام این پروژه با Microsoft Azure رویداد مبارکی است و سبب ایجاد مزیت و بهبود تجربه کاربر می شود. کار مداوم برای توسعه قرارداد های هوشمند برای این پروژه حیاتی است. یک به روز رسانی در سه ماهه اول انتظار می رود که قرار است عملکرد جدیدی را به قرارداد های هوشمند بیافزاید. اکوسیستم ویوز (Waves) مدت زیادی نیست که دارای قرارداد های هوشمند می باشد. ظهور این قرارداد ها در این اکوسیستم منجر به تلاش هایی جهت توسعه اپلیکیشن های غیر متمرکز شد. بهبود مداوم قرارداد های هوشمند این روند را هر چه بیشتر تقویت خواهد کرد.

در همین حال، رشد مداوم شبکه ویوز (Waves) سبب ایجاد اضافه بار در شبکه شده است و مسائل پروتکلی خود را نشان داده اند. اگر ویوز (Waves) می خواهد به صنعت بازی ورود پیدا کند باید این مشکلات را حل کند. حال تشخیص این مشکل نکته خوبی است که انجام شده است اما قسمت نگران کننده ماجرا این است که هنوز تمهیداتی برای حل آن اندیشیده نشده است. مسئله بعدی که باید روشن شود در رابطه با Vostok است که این پروژه در شرق با توجه به پتانسیل عظیمی که بلاک چین دارد، می تواند به یک تشکیلات اقتصادی عظیم بدل شود. گفته می شود که توسعه قرارداد های هوشمند برای ویوز (Waves) می تواند از تجربه بلاک چین مجاز Vostok بهره بگیرد اما تا چیز ملموسی هویدا نشد، این مطلب تنها ظن و گمان خواهد بود.

نقشه راه

انتظار می رود که در دوم فوریه به روز رسانی نقشه راه ۲۰۱۹ انجام گیرد. ویوز (Waves) در حال انجام توسعه های مهمی است. برای این اکوسیستم حیاتی است که طرح هایی در زمینه به روز رسانی قرارداد های هوشمند، بهینه سازی سیستم و اپلیکیشن های غیر متمرکز مشاهده شود. همچنین تلاش برای انتشار و گسترش حائز اهمیت است زیرا این کار نیز به نقشه راه مربوط است. در حالی که تردید کمی در مورد مهارت فنی ویوز (Waves) موجود است، این فقدان ارتباطات بوده که در گذشته مانع از ایجاد هیجانی درخور این پروژه شده است.

بخش سوم: سرمایه گذاری و عملکرد توکن

نگاهی به پروژه ویوز (Waves) در سال ۲۰۱۹؛ آیا شاهد درخشش این ارز خواهیم بود؟

ویوز (Waves) حرکت خوبی در آخر سال داشت و از لحاظ حجم بازار در میان ۲۵ ارز دیجیتال اول قرار گرفت.

تحلیل قیمت ویوز (Waves) به دلار در کوتاه مدت

در کوتاه مدت با توجه به آنکه ویوز (Waves) از الگوی کنج نزولی گذر کرده و صعودی شده است، انتظار می رود قیمت بالاتر برود که در چارت چهار ساعته این امر به وضوح نمایان است. در برگشت های اخیر تقاضای زیادی برای خرید مشاهده شده است و جفت Waves/USD در حال حاضر از بسیاری از رمز ارز های دیگر ارتجاعی تر به نظر می رسد. اندیکاتور های تکنیکی نیز برای کوتاه مدت صعود را نشان می دهند.

مشاهده الگو

گذر از الگوی کنج رو به پایین (falling wedge) در مدت زمان ذکر شده، برجسته ترین توسعه فنی برای این رمز ارز محبوب در کوتاه مدت است. در تایم فریم های پایین تر یک الگوی کوچک سر و شانه صعودی در حال شکل گرفتن می باشد.

میانگین های متحرک کلیدی

در حال حاضر میانگین متحرک ۵۰ روزه در تایم فریم چهار ساعته پشتیبانی قوی و کاهش محدوده را نشان می دهد.

MACD

این اندیکاتور در تایم فریم ذکر شده شروع به افزایش همراه با قیمت کرده است و یک تلاقی صعودی هم در حال جریان است.

RSI یا بازگشت سرمایه

این شاخص صعودی شده و در حال بالا رفتن به موازات قیمت است.

تحلیل قیمت Waves/USD در میان مدت

ویوز (Waves) در میان مدت صعودی به نظر می رسد و اندیکاتور های تکنیکی نیز در حال بالا رفتن هستند و در حال حاضر Golden Cross نیز در حال جریان است. Golden Cross وقتی روی می دهد که میانگین متحرک 50 روزه به بالای میانگین متحرک 200 روزه برسد. با نگاه به آینده احتمال می رود که ترید در حول و حوش خط روند افزاینده ای که در تایم فریم روزانه دیده می شود، صورت بگیرد.

اگر خریداران بتوانند به بالای خط روند برسند و قیمت را در آن بالا نگه دارند، ویوز (Waves)/USD احتمال می رود که بالاتر برود و یک رالی را در برگشت به قیمت دسامبر ۲۰۱۸ خود آغاز کند. برعکس اگر شاهد حفظ مقاومت خط روند در میان مدت باشیم، احتمال برگشت قیمت وجود دارد. در حال حاضر سناریوی صعودی برای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت مطرح است.

اندیکاتور MACD

نمودار میله ای این اندیکاتور شروع به بالاتر رفتن کرده است و حالا در محدوده مثبتی قرار دارد. یک تقاطع صعودی MACD نیز در مراحل اولیه شکل گرفتن است.

میانگین های متحرک

خریداران باید قیمت را بالای میانگین متحرک 50 روزه نگه دارند تا یک فشار صعودی کلی را در میان مدت حفظ کنند.

تحلیل قیمت Waves/USD در دراز مدت

در حال حاضر ویوز (Waves) برای دراز مدت نزولی به نظر می رسد اگرچه تعدادی توسعه فنی مثبت در حال روی دادن است که نشان می دهند این رمز ارز در قله یک مرحله صعودی جدید است. گاو هایی که این رمز ارز را دنبال می کنند باید برای دراز مدت تشویق شوند. این در حالی است که RSI صعودی شده و اندیکاتور Stochastic فروش بیش از حد را نشان می دهد که این به معنی پتانسیل یک برگشت صعودی در تایم فریم هفتگی است.

اگوی سر و شانه نزولی در تایم فریم هفتگی کاملا مشهود است و این یعنی فروشندگان در نگه داشتن قیمت در پایین شکست خورده اند. در حال حاضر قیمت پایین تر از میانگین متحرک 100 هفته اخیر می باشد که تریدر ها باید به این اندیکاتور توجه کنند زیرا مقیاس اصلی برای سنجیدن احساسات بازار در دراز مدت است.

چارت ماهانه نیز نشانگر پتانسیل صعودی است. روند نزولی بازار رمز ارز مانع از این شد که ترید ماه می 2017 دوباره تست شود که به شیوه موثری در چارت های ماهانه صعودی به نظر می رسد. از می سال گذشته تا به الان برای اولین بار تریدر ها مشغول تحقیق در میانگین متحرک 12 ماهه می باشند که یقینا یک علامت تشویقی دیگر می باشد.

مشاهده الگو

الگوی سر و شانه بزرگی که در تایم فریم هفتگی دیده می شود، یقینا نگران کننده است. گاو ها باید برای دراز مدت این الگو را منفی کنند که اگر این کار را بکنند قله جدیدی در قیمت ایجاد خواهد شد.

اندیکاتور های Momentum و Stochastic

اندیکاتور Stochastic ماهانه شروع به بالا رفتن کرده است که این یک سیگنال صعودی است؛ در حالی که شاخص Momentum در حال حرکت به سمت محدوده خنثی است و این حرکت در حالی است که ماه ها این اندیکاتور روند نزولی داشته است.