دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجمع شرکت بانک کار آفرین تشکیل شد و سهامداران با افزایش سرمایه 365 درصدی این شرکت طی دو مرحله موافقت کردند. 

16

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، نشست مشترک وزیر امور اقتصاری و دارایی، رییس سازمان بورس، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد با روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و حضور محمدباقر قالیباف رییس مجلس با هدف بررسی وضعیت بازار سرمایه صبح دوشنبه در تالار آیینه برگزار شد.

در این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و داراریی برنامه دولت را برای تنظیم‌ بازار سرمایه، پیرو جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس ارائه کرد و از تغییر ساختار و تلاش ویژه به منظور تثبیت بازار سرمایه خبر داد.

در ادامه این نشست، حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار جزییاتی از ساز وکار پیشنهادی بورس برای اجرای مصوبه روز پنجشنبه شورای عالی بورس تشریح کرد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر مدیریت و تنظیم حرفه‌ای بازار سرمایه تاکید کرد که مجلس براساس وظیفه نظارتی خود به منظور اجرای قوانین، با دقت پیگیر تولید، تقویت و تثبیت بازار سرمایه به عنوان منبع تامین مالی است.

وی یادآور شد: راهکارهای کارشناسی شده مانند افزایش حجم تعهدات بازارگردانی، خرید سهام خزانه، انتشار اوراق تبعی، تنظیم منطقی دامنه نوسان و حجم مبنا و از همه مهمتر آموزش و ترویج فرهنگ‌سازی به منظور افزایش دانش و تخصص سهامداران حقیقی باید در دستور کار قرار گیرد.

در پایان این نشست مقرر شد با هماهنگی انجام شده اجرای تصمیمات و اقدامات مطروحه به صورت مستمر از سوی نمایندگان مجلس پیگیری شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پایان معاملات امروز، نماد شرکت های حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، کشتیرانی ایران و لبنیات پاک برای برگزاری مجمع سالانه و نماد بانک کارآفرین و لامیران برای برگزاری مجمع فوق العاده بسته می شود.

براین اساس، چهارشنبه هفته جاری “حفارس، حکشتی و غپاک” برای تصویب صورت های مالی و “وکار، فلامی” برای افزایش سرمایه 216 و 233 درصدی تصمیم گیری می کنند.

بنابراین گزارش، در جریان معاملات یکشنبه، “حکشتی، حفارس، غپاک” با افت 3.9 درصدی، اندک و اندک قیمت و صف فروش، “وکار” با رشد 4.4 درصدی قیمت و “فلامی” با افت 1.2 درصدی قیمت سهام روبرو شدند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک کارآفرین برای تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه، زمان برگزاری مجمع فوق العاده را اعلام کرد.

براین اساس، “وکار” ساعت 17 روز چهارشنبه 26 شهریور در محل خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، کوچه کاج آبادی، پلاک 75 برای افزایش سرمایه 216 درصدی تصمیم گیری می کند.

بنابراین گزارش، سرمایه فعلی این بانک بورسی در مرحله اول از 850 میلیارد تومان به بیش از 2.6 هزار میلیارد تومان می رسد. 193.3 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل سایر اندوخته ها و 1.6 هزار میلیارد تومان دیگر از محل تجدید ارزیابی دارایی ها برای اجرای مفاد مادة 14 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی، دستیابی به نسبت مجاز دارایی‌های ثابت و افزایش ظرفیت برای توسعة فعالیت‌های سودآور اعمال می شود.

مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 2.6 به 3.9 هزار میلیارد تومان از دو محل سایر اندوخته ها و تجدید ارزیابی دارایی ها موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض تا پس از اخذ مجوز از سازمان و بانک مرکزی نسبت به عملی شدن آن اقدام شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی اعلام کرد: باتوجه به توسعه فضای کسب وکار و شناسایی نیازهای جدید در حوزه پرداخت، نهادهای جدید که در الزامات فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت، راهبران کیف‌ الکترونیک پول نامیده می‌شوند به منظور تسهیل پرداخت‌های بسیار خرد (پرداخت ریز) و برون خط ظهور کرده‌اند.

براین اساس، ؤسسات اعتباری می‌توانند “کیف الکترونیک پول” مبتنی بر حساب را صادر کنند و برخی از خدمات پرداخت را از طریق انعقاد قرارداد با راهبران “کیف الکترونیک پول” و انجام تراکنش‌های برون‌خط در شبکه پرداخت ، میسر سازند.

به استناد بند الف ماده یک مصوبه 15 آبان 97 هیات وزیران و بند ب ماده 10 قانون پولی و بانکی و به منظور توسعه شبکه پرداخت و ساماندهی و پشتیبانی از خریدهای با مبالغ بسیار خرد (پرداخت ریز)، خدمات مربوط به کیف پول با تعاریف و شرایط مندرج در الزامات حاضر به رسمیت شناخته شده و صلاحیت متقاضی راهبری کیف الکترونیکی پول بر مبنای آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

همچنین دامنه کاربرد این سند شامل مواردی است که از طریق کیف‌های الکترونیک پول فراگیر برخط، تراکنش‌های درون و برون شبکه را مطابق با تعاریف مندرج در آن، پذیرش و پردازش می‌کند.

کیف الکترونیک پول مبتنی بر حلقه بسته در دامنه این ضوابط قرار ندارد. موضوع فعالیت راهبر کیف الکترونیک پول صرفاً ارایه خدمات پرداخت از طریق کیف الکترونیک پول و سایر موارد مرتبط با آن است.

ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت ، پیرو بخشنامه 15‏ اسفند سال گذشته معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی درخصوص تدوین‌چارچوب‌ و ضوابط پرداخت‌های ریزمقدار (خُرد) به استناد بند الف تصویب‌نامه 15 آبان 97 هیات وزیران و بند 3 صورت جلسه 4 شهریور  99 شورای پول و اعتبار به بانک ها ابلاغ شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد:  باتوجه به توسعه فضای کسب وکار و شناسایی نیازهای جدید در حوزه پرداخت، نهادهای جدید که در الزامات فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور، راهبران کیف‌ الکترونیک پول نامیده می‌شوند، به منظور تسهیل پرداخت‌های بسیار خرد (پرداخت ریز) و برون خط ظهور کرده‌اند.
بر این اساس مؤسسات اعتباری می‌توانند «کیف الکترونیک پول» مبتنی بر حساب را صادر کنند و برخی از خدمات پرداخت را از طریق انعقاد قرارداد با راهبران «کیف الکترونیک پول» و انجام تراکنش‌های برون‌خط در شبکه پرداخت کشور، میسر سازند.
به استناد بند «الف» ماده «یک» تصویب نامه شماره 107837.ت 54251 مورخ 15 آبان ماه 1397 هیات وزیران و بند «ب» ماده 10 قانون پولی و بانکی کشور و به منظور توسعه شبکه پرداخت و ساماندهی و پشتیبانی از خریدهای با مبالغ بسیار خرد (پرداخت ریز)، خدمات مربوط به کیف پول با تعاریف و شرایط مندرج در الزامات حاضر به رسمیت شناخته شده و صلاحیت متقاضی راهبری کیف الکترونیکی پول برمبنای آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

همچنین دامنه کاربرد این سند شامل مواردی است که از طریق کیف‌های الکترونیک پول فراگیر برخط، تراکنش‌های درون و برون شبکه را مطابق با تعاریف مندرج در آن، پذیرش و پردازش می‌کند.
قابل تاکید است که «کیف الکترونیک پول»  مبتنی بر حلقه بسته، در دامنه این ضوابط قرار ندارد. موضوع فعالیت راهبر «کیف الکترونیک پول» صرفاً ارایه خدمات پرداخت از طریق «کیف الکترونیک پول» و سایر موارد مرتبط با آن است.
در پایان یادآور می‌شود که، «ضوابط فعالیت مؤسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور»، پیرو بخشنامه شماره 435457‌.98 مورخ 15‌ اسفند ماه 1398 معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، درخصوص «تدوین‌چارچوب‌ و ضوابط پرداخت‌های ریزمقدار (خُرد)»، به استناد «بند الف تصویب‌نامه شماره 107837‌.ت54251هـ مورخ 15 آبان ماه 1397 هیات وزیران» و بند «3» از یکهزار و دویست و نود و نهمین صورتجلسه مورخ 4 شهریور ماه 1399 شورای پول و اعتبار، به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تعداد کدهای بورسی از 9 میلیون و 86 هزار مورد در پایان مردادماه سال گذشته با احتساب کدهای مربوط به سهام عدالت به 48 میلیون و 500 هزار کد در مردادماه سال جاری افزایش یافت. تعداد کدهای بورسی به 48 میلیون و 500 هزار رسید

به گزارش رادیو سهام به نقل ازایبِنا، کمیته اطلاع رسانی هفته دولت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزرات امور اقتصادی و دارایی طی گزارشی قسمت اول عملکرد یکساله سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را منتشر کرد: مجموع ارزش معاملات بورس ها در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1398 رقم 4,971 هزار میلیارد ریال بوده که در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1399 به رقم 22,647 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

شاخص کل بورس تهران به عنوان مهم‌ ترین نماگر بازار سرمایه از رقم 266,127 در پایان مردادماه 1398 با رشد قابل‌ توجه 615 درصدی در 8 مردادماه، به رقم 1,904,324 واحد افزایش یافته است. بر اساس شاخص های آماری بازار سرمایه، ضریب نفوذ کدهای بورسی افزایش قابل توجهی یافته به نحوی که تعداد کدهای سهامداری بورس، از 9,086,424 در 31 مرداد ماه سال 1398 به 15,251,344 تا تاریخ 8 مرداد ماه سال 1399 افزایش داشته که با احتساب کد معاملاتی مشمولان سهام عدالت، بالغ بر بیش از 48 میلیون و 500 هزار است. ارزش مانده اوراق بهادار اسلامی (صکوک) منتشره تا 31 مرداد ماه سال 98 مبلغ 963 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم تا پایان تیر ماه سال 1399 به 2,008 هزار میلیارد ریال رسیده است.

این گزارش می افزاید: ارزش مانده اوراق بهادار اسلامی (صکوک) منتشره تا 31 مرداد ماه سال 98 مبلغ  963 هزار میلیارد ریال  بوده که این رقم  تا پایان تیر ماه سال 1399 به 2,008 هزار میلیارد ریال رسیده است، همچنین  ارزش سرمایه‌ گذاری خارجی تا 31 مرداد ماه سال 1398، رقم 8/13 هزار میلیارد ریال  بوده که در پایان تیر ماه سال 1399 این  مبلغ به 7 /44 هزار میلیارد ریال افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این گزارش در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1399، مجموع ارزش معاملات بورس‌ها معادل رقم 22,647 هزار میلیارد ریال بوده و در همین بازه زمانی، میزان تامین مالی رقم 4,655 و میزان تامین مالی بدون احتساب ارزش صندوق‌های سرمایه گذاری رقم 2,924 یاد شده است.

در ادامه این گزارش از اقدامات مهم و موثر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در راستای حمایت از توسعه کسب ‌و کار هوشمند و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند با به‌ کارگیری ابزارها و روش‌های هوشمند: به تدوین و تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه حضور و اعمال حق رای به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان، راه‌اندازی سامانه الکترونیکی پذیرش در بورس ها، بروزرسانی سرویس‌های استعلامات ملی شامل ثبت احوال، شبای بانکی، شاهکار و پست، ممیزی زیرساخت و سامانه‌های معاملات بر خط اوراق بهادار براساس الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه جهت اعطای مجوز بهره‌برداری از سامانه، بازرسی جامع امنیت اطلاعات شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات بر خط بازار سرمایه براساس الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه، جرم یابی رایانه‌ای و رسیدگی به تخلفات سایبری در حوزه بازار سرمایه، سیستمی کردن تغییر کارگزار ناظر اوراق بهادار جهت کاهش ریسک سوء رفتار اشاره شده است.

در این گزارش از فراهم آوردن بستر لازم جهت عملیات آزادسازی سهام عدالت (تدوین ساز وکار ساماندهی سهام عدالت و مقررات مرتبط با آن)، کاهش زمان انتشار اوراق از طریق بازنگری در دستورالعمل های انتشار اوراق و اختیاری نمودن برخی ارکان انتشار اوراق ازجمله مشاور عرضه، متعهد پذیره‌نویسی، امکان انتشار اوراق توسط شرکت ها بدون استفاده از رکن ضامن و از طریق رتبه بندی اعتباری متقاضیان تامین مالی، تسریع در رسیدگی های هیات داوری و ارتقاء کیفیت رسیدگی و صدور آراء به عنوان اقدامات مهم و تاثیر گذار سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در جهت استانداردسازی فرایند خدمات قابل‌ارائه و تعیین بازه زمانی مشخص برای آن، به عنوان بخش دیگری از اقدامات این سازمان یاد شده است.

بر همین اساس دیگر اقدامات این بخش شامل: تجدید ساختار رسیدگی با اعمال ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار در جهت استفاده از توان و ظرفیت‌های نهادهای حرفه‌ای و صنفی در رسیدگی به تخلفات، آسیب شناسی قوانین حاکم بر بازار سرمایه در جهت ارتقاء سطح کیفی و توسعه بازار سرمایه با تدوین و ارائه پیش نویس”قانون ارتقاء نظام بازار سرمایه ایران”، تنقیح مقررات بازار سرمایه و بروزرسانی پایگاه قوانین و مقررات (cmr.seo.ir)، اصلاح مقررات برای ارتقای شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه از طریق شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری،  تقویت نظارت بر نحوه ثبت و نگهداری حساب‌های مالی و گردش مالی کارگزاران با مهیا شدن زیرساخت های مقرراتی، کاهش سقف نرخ کارمزدهای ارکان بازار و حق نظارت سازمان و در آخر تخصیص کارمزدها به صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق  سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازارسرمایه است.

همچنین این گزارش از همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، از طریق طرح تامین مالی جمعی خیرخواهانه در اسفندماه ماه 1398 و مشارکت 110 میلیارد ریالی در خرید گواهی نیکوکاری مقابله با کرونا خبر داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، وزارت اقتصاد عملکرد یکساله سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را منتشر کرد که بر اساس آن، مجموع ارزش معاملات بورس‌ها در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1398 رقم 4,971 هزار میلیارد ریال بوده که در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1399 به رقم 22,647 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

شاخص کل بورس تهران از رقم 266,127 در پایان مردادماه 1398 با رشد قابل توجه 615 درصدی در 8 مردادماه، به رقم 1,904,324 واحد افزایش یافته است. بر اساس شاخص‌های آماری بازار سرمایه، ضریب نفوذ کدهای بورسی افزایش قابل توجهی یافته به نحوی که تعداد کدهای سهامداری بورس، از 9,086,424 در 31 مرداد ماه سال 1398 به 15,251,344 تا تاریخ 8 مرداد ماه سال 1399 افزایش داشته که با احتساب کد معاملاتی مشمولان سهام عدالت، بالغ بر بیش از 48 میلیون و 500 هزار است.

ارزش مانده اوراق بهادار اسلامی (صکوک) منتشره تا 31 مرداد ماه سال 98 مبلغ 963 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم تا پایان تیر ماه سال 1399 به 2,008 هزار میلیارد ریال رسیده است.

این گزارش می‌افزاید: ارزش مانده اوراق بهادار اسلامی (صکوک) منتشره تا 31 مرداد ماه سال 98 مبلغ 963 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم تا پایان تیر ماه سال 1399 به 2,008 هزار میلیارد ریال رسیده است، همچنین ارزش سرمایه گذاری خارجی تا 31 مرداد ماه سال 1398، رقم 8/13 هزار میلیارد ریال بوده که در پایان تیر ماه سال 1399 این مبلغ به 7 /44 هزار میلیارد ریال افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این گزارش در دوره 12 ماهه منتهی به 31 تیرماه سال 1399، مجموع ارزش معاملات بورس‌ها معادل رقم 22,647 هزار میلیارد ریال بوده و در همین بازه زمانی، میزان تامین مالی رقم 4,655 و میزان تامین مالی بدون احتساب ارزش صندوق‌های سرمایه گذاری رقم 2,924 یاد شده است.

در ادامه این گزارش از اقدامات مهم و موثر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در راستای حمایت از توسعه کسب و کار هوشمند و حرکت به سمت اقتصاد هوشمند با به کارگیری ابزارها و روش‌های هوشمند تدوین و تصویب دستورالعمل اجرایی نحوه حضور و اعمال حق رای به صورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان، راه‌اندازی سامانه الکترونیکی پذیرش در بورس‌ها، بروزرسانی سرویس‌های استعلامات ملی شامل ثبت احوال، شبای بانکی، شاهکار و پست، ممیزی زیرساخت و سامانه‌های معاملات بر خط اوراق بهادار براساس الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه جهت اعطای مجوز بهره‌برداری از سامانه، بازرسی جامع امنیت اطلاعات شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات بر خط بازار سرمایه براساس الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه، جرم یابی رایانه‌ای و رسیدگی به تخلفات سایبری در حوزه بازار سرمایه، سیستمی کردن تغییر کارگزار ناظر اوراق بهادار جهت کاهش ریسک سوء رفتار اشاره شده است.

در این گزارش از فراهم آوردن بستر لازم جهت عملیات آزادسازی سهام عدالت (تدوین ساز وکار ساماندهی سهام عدالت و مقررات مرتبط با آن)، کاهش زمان انتشار اوراق از طریق بازنگری در دستورالعمل‌های انتشار اوراق و اختیاری نمودن برخی ارکان انتشار اوراق ازجمله مشاور عرضه، متعهد پذیره‌نویسی، امکان انتشار اوراق توسط شرکت‌ها بدون استفاده از رکن ضامن و از طریق رتبه بندی اعتباری متقاضیان تامین مالی، تسریع در رسیدگی‌های هیات داوری و ارتقاء کیفیت رسیدگی و صدور آراء به عنوان اقدامات مهم و تاثیر گذار سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در جهت استانداردسازی فرایند خدمات قابل‌ارائه و تعیین بازه زمانی مشخص برای آن، به عنوان بخش دیگری از اقدامات این سازمان یاد شده است.

بر همین اساس دیگر اقدامات این بخش شامل تجدید ساختار رسیدگی با اعمال ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار در جهت استفاده از توان و ظرفیت‌های نهادهای حرفه‌ای و صنفی در رسیدگی به تخلفات، آسیب شناسی قوانین حاکم بر بازار سرمایه در جهت ارتقاء سطح کیفی و توسعه بازار سرمایه با تدوین و ارائه پیش نویس«قانون ارتقاء نظام بازار سرمایه ایران»، تنقیح مقررات بازار سرمایه و بروزرسانی پایگاه قوانین و مقررات (cmr.seo.ir)، اصلاح مقررات برای ارتقای شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه از طریق شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری، تقویت نظارت بر نحوه ثبت و نگهداری حساب‌های مالی و گردش مالی کارگزاران با مهیا شدن زیرساخت‌های مقرراتی، کاهش سقف نرخ کارمزدهای ارکان بازار و حق نظارت سازمان و در آخر تخصیص کارمزدها به صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازارسرمایه است.

همچنین این گزارش از همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، از طریق طرح تامین مالی جمعی خیرخواهانه در اسفندماه ماه 1398 و مشارکت 110 میلیارد ریالی در خرید گواهی نیکوکاری مقابله با کرونا خبر داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در ماه‌های اخیر کرونا به مانند یک زلزله ده ریشتری اقصاد جهان را با بحران جدی مواجه نموده وشاهد کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری و مرگ بسیاری از کسب وکارها وتغییر سبک زندگی هستیم . صنایع نفت وگاز ، هواپیمایی، توریسم، هتلداری ، صنعت مد ، ورزش وهنر از بزرگترین بازندگان این ویروس بوده اند،
متخصصین “پیش بینی روند ها” مدعی اند که کرونا در نهایت به بشریت اجازه می دهد ارزش های خود را از نو بچیند. این ویروس در حال قرنطینه کردن مصرف است ، مردم بالاجبار به دارایی‌های کمتر و مسافرت‌های کمتر عادت می‌کنند و…. راه حل ،ساختن همه چیز “دوباره از صفر” است.
ویروس وادارمان می‌کند که شتاب را کم کنیم، از هواپیما سوار شدن بپرهیزیم، از خانه کار کنیم، صرفا میان دوستان صمیمی و خانواده پی سرگرمی باشیم،… نهایتا ویروس قدرت “تصمیم ساز را از ما می‌گیرد و در ابتدای کار “شتاب”را تاحدی وحشتناک” کاهش می‌دهد، لذا این روزها همه مدیران مجبور به بازنگری در برنامه‌های میان مدت و بلندمدت خود هستند و تدوین “استراتژی جدید” برای کسب وکار دغدغه مدیران شده است، متاسفانه در ایران تجربه بسیار کمی در رابطه با طراحی و اجرای استراتژی داریم و از دیدگاه بعضی‌ها استراتژی همون اولویت بندی امور می‌باشد، بعضا استراتژی را به معنی تدوین برنامه بلندمدت با توجه به نقاط قوت  و ضعف و داشتن تمایز می‌دانند، اما کمتر شرکتی را می شناسم که استراتژی تدوین شده را پیاده سازی نموده و به موفقیت رسیده باشد، به یاد دارم که ده سال بیش به اتفاق اخوان دیداری با زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتیم و وقتی اخوی محمود توضیح داد که در دانشگاه شهید بهشتی استاد درس مدیریت استراتژیک می‌باشد ، ایشان به خنده فرمود” مرکز مطالعات استراتژیک زیر مجموعه مجمع تشخیص می‌باشد ولی ما هنوز برداشت روشنی از واژه “استراتژی” نداریم.
در این زمینه کتابهای زیادی منتشر شده ولی اخیرا چاپ دوم کتاب “ بازی برد” منتشر شده که به این مفهوم پرداخته ونحوه انتخاب استراتژی را بخوبی توضیح داده و مشغول خواندن آن هستم و فکر کنم بد نباشد کمی در این رابطه توضیح دهم تا مدیران جدید و قدیم کشور ترغیب شوند تا برای آینده کاری بنگاه خود به تدوین استراتژی بپردازند.
در سالهای اخیر برنامه ریزی استراتژیک پرطرفدارترین ابزار مدیریتی بوده که از نظر سازمانها تاثیر چشمگیری در توفیق کسب وکارها داشته است،
جک ولش”مدیر عامل موفق جنرال الکتریک در وصف این کتاب می گوید” مدیر عاملی برجسته ( ای.جی،لافلی)به همراه استادی مشهور ( راجر. ال .مارتین)کتابی خلق کرده اند که هر شرکتی که در زمینه استراتژی کار می کند باید آنرا مطالعه کند”
نویسندگان این اثر معتقدند که هیچ اجماعی بین صاحب نظران در تعریف استراتژی وجود ندارد و استراتژی را می توان مجموعه ای یکپارچه وهماهنگ از پنج انتخاب شامل” آرمان پیروزی” “ تعیین محل بازی و حوزه فعالیت”،”روش کسب پیروزی” ،”قابلیت های اصلی” و” سیستمهای مدیریت” دانست.
جوهره هر استراتژی انتخاب هایی مانند اینکه در چه کسب وکاری حضور داشته باشید و در کدام حضور نداشته باشید، در کدام بخش از کسب وکار منتخبتان فعالیت می کنید، چگونه باید در این حوزه به پیروزی دست پیدا کنید، کدام شایستگی ها و قابلیت ها را به نقاط قوت محوری تان تبدیل خواهید کرد و سیستم های داخلی شرکت تان چگونه این انتخاب ها و قابلیت ها را به سطحی عالی و پایدار از عملکرد در بازار تبدیل می کنند. همه اینها با آرمانی برای دستیابی به پیروزی و تعریفی از اینکه پیروزی چیست آغار می شود.
اگر به دنبال تدوین استراتژی هستید باید با صاحبان و مدیران شرکت در این محورهای پنچگانه به جمع بندی برسید و متعهد به اجرای آن باشید وگرنه صدها مورد در ایران اساتید دانشگاه اقدام به تدوین استراتژی برای 500 شرکت برتر ایران نموده اند ولی فقط زینت بخش قفسه های کتابخانه شده است، امیدوارم در شرایط جدید کسب وکار اگر درصدد طراحی استراتژی و اجرای آن در شرکتها هستیم به دلایل عدم اجرا کردن استراتژی های تدوین شده در سالهای قبل بپردازید و سپس اقدام کنید.
استراتژی را می توان به بازی شطرنج که ورزشی ایرانی است تشبیه کرد، ضمن اینکه شما دارای برنامه وتکنیک برای هر حرکت حریف هستید ولی بازی حریف به شدت بر نوع بازی شما تاثیر دارد و باید از اشتباهات و نقاط ضعف حریف استفاده کرد، در مطالعات اخیر هاروارد بحث تمایزی که مایکل پورتر به عنوان شاخصه اصلی استراتژی مطرح کرده بود برای کسب وکارهای جدید به زیر سوال رفته و دیگر بر تمایز تکیه نمی کنند و بازی موازی همراه با نگاه به رقیب را توصیه می کنند.
من هم به مانند شما در صدد برنامه ریزی برای شروع مجدد فعالیت های تجاری و صادراتی هستم ولذا در حال مطالعه آینده کسب وکارها هستم تا با شناسایی روندهای جدید به بیراهه نروم، انشالله
در این راستا این هفته نشستی با مدیران گل گهر داشتم ودر رابطه با استفاده از ظرفیت های یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کردیم،
در ابتدای شروع کار اتاق نهم تحرکی در بین تشکل های عضو اتاق شکل گرفت تا حضور پر رنگ تری در امور اتاق داشته باشیم واز سال گذشته دوستان پیگیر راه اندازی “فراکسیون تشکل ها” در اتاق ایران بودند وافرادی از هیات رییسه اتاق ایران و معاونت تشکل ها در این زمینه کارشکنی می کردند ودر تماس با تشکل ها آنان را از عضویت در فراکسیون منع می کردند، علیرغم کارشکنی ها در روز دوشنبه مجمع این تشکل با عضویت 41 تشکل به صورت مجازی برگزار گردید و در ابتدا اساسنامه یا همان مرامنامه به تصویب رسید و سپس انتخابات شورای مرکزی برگزار و افراد زیر به اتفاق حقیر به عضویت شورای مرکزی فراکسیون به مدت سه سال انتخاب شدیم:
آقایان توحید صدر نژاد، علی شمس اردکانی، خسروخاور، آرش نجفی، حضرتی، شکوری، سلیمی، راوند و اشرف، ضمناً آقای شکر خدایی به عنوان بازرس و سخنگو انتخاب گردید.
در روزنوشت های آینده درباره اهمیت این فراکسیون و اهداف آن بیشتر توضیح خواهم داد.
در این هفته دیداری بانماینده تهران دفتر سازمان ملل در عراق داشتم و درباره روابط اقتصادی ایران و عراق و تاثیر آن بر امنیت اقتصادی، اشتغال ورفاه دو ملت گفتگو و نقطه نظراتم را بیان کردم، نکته جالب این ملاقات به همراه داشتن یادداشت های دیدار سال گذشته توسط نماینده سازمان ملل و تلاش جهت بروز رسانی آن بود..آمار صادرات 5 ماهه در مقایسه با پارسال را تشریح کردم و علل کاهش آنرا توضیح دادم.
وی تلفات کرونا در عراق را با توجه به مبتلا شدن دو سوم نمایندگان مجلس عراق نگران کننده دانسته و خبر بازگشایی مرزهای عربی ایران و عراق را مثبت قلمداد نمود.
متاسفانه در اغلب کشورهای دنیا شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم و مجددا در امریکا، برزیل، هند، انگلیس، فرانسه و ترکیه شاهد موج دوم هستیم در حالیکه خوشبختانه در ایران شاهد کاهش فوتی ها هستیم و مردم در مراسم محرم پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و مراسم با نظم خاص و عموما در فضای باز برگزار می گردد، مسافرت عده زیادی از هموطنان به شمال کشور می تواند مجددا آمار کرونا را افزایشداده و تلاش های نظام پزشکی کشور را هدر دهد،
وضعیت ترامپ در امریکا وخیم است، گسترش کرونا در امریکا و شکست مجدد در استفاده از مکانیسم ماشه در شورای امنیت به وخامت اوضاع افزوده و اغلب کارشناسان اعتقاد دارند که اگر ترامپ نتواند در دو ماه آینده برگ برنده ای در رابطه با کرونا یا روابط بین الملل رو نماید قطعا بازنده انتخابات خواهد بود ، ضمنا حمایت 20 نفر از اعضای جمهوری خواه از بایدن، ترامپ را عصبانی نموده و کار را به پرخاش و توهین کشانده است که قطعا به ضرر وی تمام خواهد شد، در رابطه با مکانیسم انتخابات وکارت الکترال دوست و همکار خوبم در اپکس تحلیل دقیقی ارایه نمودند که شنیدن آن را توصیه میکنم (در کانال روزنوشت ها  https://t.me/bloghoseini )
دوشنبه بعد از ظهر در نشست کمیته راهبردی انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کردم و یک بحث خوب و مفصل در رابطه با رابطه مالی شرکت نفت و پالایشگاه‌ها مطرح شد ولی به علت ابهاماتی که در قانون هدفمندی( 95 درصد قیمت فوب ملاک محاسبه نفت خام پالایشگاه‌ها) وقانون بودجه وجود دارد نتیجه گیری بحث به جلسه بعد موکول شد زیرا در قانون بودجه دولت قیمت هر بشکه نفت را 97 هزار تومان به شرکت نفت می فروشد ومابه التفاوت این قیمت با قیمت فوب چگونه هزینه می گردد مشخص نیست، اگر 97 هزار تومان را بهره مالکانه بنامیم تا حدودی ابهام بر طرف می گردد و این مابه التفاوت را باید به حساب هدفمندی منظور گردد که درامدی حدود 150 هزار تومان دارد و فقط 43 هزار میلیارد تومان آن یارانه مستقیم است وبقیه وجه برای سایر موارد هزینه می گردد و کارکرد این حساب خیلی شفاف نیست.
چهارشنبه از صبح منتظر آغاز شهراورد پرسپولیس واستقلال بودم، دوست عزیزم مهدی نوروزیان در دنیای اقتصاد لیستی از سیاسیون و فعالان اقتصادی طرفدار دوتیم را منتشر کرده بود که وقتی آنرا در اینستاگرام استوری کردم ، کری خوانی شروع شد وهنوز هم ادامه دارد، ترجیح دادم دورکاری کنم و به دفتر نروم، فقط برای یک ملاقات کاری به دیدن آقای مهری مدیر عامل جوان و خوش اخلاق بانک صنعت و معدن رفتم، ایشان را از زمانیکه مدیرعامل صنایع شیمیایی ایران بود می شناسم و از مدیران شایسته کشور بشمار می رود که در کنار آقایان سید محمد اتابک و محمدی انارکی گزینه های قابل قبولی برای وزارت صمت در شرایط فعلی خواهند بود.
پس از باخت پرسپولیس در دربی طرفداران ذوق زده تیم آبی برام پیام های تسلیت ارسالمی کردند و منهم پاسخ دادم که آخرین باری که استقلالی ها خوشحالی کردند دلار 1200 تومان بوده و قاعدی دوران مدرسه خود را سپری می کرده است.
هنوز تکلیف اوراق نفتی معلوم نشده ولی سهم 15 درصدی دولت در 4 پالایشگاه در قالب صندوق دوم عرضه شده است و پنجشنبه تلاش کردم که از طریق کارگزاری آینده کد بورسی بگیرم تا سهم بخرم ولی به علت اینکه کارت ملی ام قدیمی است امکان پذیر نشد وانشاالله دوشنبه اقدام خواهم نمود.

با تسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان وارزوی بهره برداری حداکثری از این ایام، شما عزیزان را به خدا می سپارم ودعاگویتان هستم، التماس دعا، والسلام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روح‌الله ایزدخواه در مورد طرح ساماندهی یا تحول صنعت خودرو که اخیرا” در مجلس تصویب شده به دنیای اقتصاد گفت : در این طرح سعی شده همه چالش‌های خودرو مانند فروش، کیفیت، قیمت، رقابت، صادرات، واردات و ایمنی مورد بررسی قرار گیرد و حل ریشه‌ای فاصله زیاد قیمت کارخانه تا بازار ، عبور از مسیر عرضه خودرو در بورس کالا است.

وی افزود: عرضه خودرو در بورس کالا سبب شفافیت در آمار تولید خودرو و مشخص شدن خریداران شود که به معنای آزادسازی قیمت هم نیست . چرا که در این مسیر شورای رقابت با حضور در فرایند قیمت‌گذاری ، قیمت پایه را تعیین می‌کند اما فرمول فعلی شورای رقابت، ملاک تصمیم مجلس نخواهد بود. چون شورا باید فرمولی شفاف تعیین کند تا خودروسازان قادر به تعیین قیمت شوند .

ایزدخواه ادامه داد: براین اساس نرخ خودرو در بورس کالا طبق قیمت پایه ، مشخص می شود و مابه تفاوت ناشی از رقابت و افزایش قیمت به جیب خودروسازان نمی‌رود و ساز و کار جدیدی تعریف خواهد شد.

جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا نیز در مورد طرح مجلس توضیح داد: ساز وکار مدنظر در ساماندهی صنعت و بازار خودرو این است که شورای رقابت قیمت پایه را تعیین کند. نمایندگان معتقدند اختلاف قیمت پایه با قیمت کشف شده در بورس کالا نباید به حساب خودروساز واریز شود. با این استدلال تعیین قیمت پایه را از اختیار خودروساز خارج کرده‌اند.

وی توضیح داد: شورای رقابت باید فرمول جدیدی برای قیمت پایه تعیین و شفاف اعلام کند و متغیرهایی مانند شاخص بهای تولید ماهانه را در اختیار عموم دهد تا مردم عادی هم بتوانند براساس فرمول ، قیمت‌ها را محاسبه کنند.

فلاح سه مسیر در صرف هزینه‌ مابه‌ تفاوت قیمت پایه و قیمت نهایی خودرو در بورس کالا اعلام کرد و گفت: مسیر اول و دوم این است که دولت بخشی از این پول را صرف توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی کند یا به‌صورت قرض‌الحسنه در اختیار خودروسازان قرار دهد تا هزینه تامین مالی شرکت‌ها کاهش یابد. مسیر سوم هم می تواند تعریف جایزه برای خودروسازان در صورت افزایش تولید باشد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressi

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.