دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، در این هفته خودنمایی معامله‌گران خرد سهام در سمت خرید، سبب حفظ نقدینگی در زمین بازی آنها شد. به این ترتیب در جریان هفته مورد بررسی، در مجموع بیش از 9 هزار و 600میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

در همین راستا بررسی روند تغییر مالکیت ها نشان می دهد که از ابتدای تابستان تا 15 مرداد 99، سهامداران خرد بیشتر در نقش خریدار ظاهر شده و طی این مدت تنها در دو روز کاری سهامداران عمده، خالص خرید مثبتی را ثبت کرده و در مابقی روزها فروشنده بودند. به این ترتیب خالص خرید سهامداران خرد در بازه زمانی مزبور به بیش از 56 هزار و 740 میلیارد تومان رسیده است. در میان صنایع بورسی نیز بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد زیرمجموعه گروه‌های فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و خودرو بوده است. در مقابل حقوقی ها نیز بیشترین حمایت را از سهام گروه‌های سیمان، ماشین‌آلات و کانی‌های غیرفلزی داشتند.

نگاهی به جزئیات جابجایی ها

همانطور که عنوان شد در هفته گذشته بیش از 9هزار و 600 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد و در تمامی روزها، سهامداران خرد خالص خرید مثبتی در کارنامه خود ثبت کردند.

هفته گذشته در جریان معاملات روز شنبه و همزمان با رشد بیش از 57هزار واحدی شاخص کل بورس، خالص خرید حقیقی ها به بیش از یک هزار و 700میلیارد تومان رسید. در حالی روز یکشنبه شاخص کل بورس با رشد حدود 50هزار واحدی وارد ابرکانال 2میلیون واحدی شد که در این روز بیشترین خرید سهامداران خرد در طی هفته را شاهد بودیم؛ به طوری که خالص خرید حقیقی ها در این روز به بیش از 3هزار و 670میلیارد تومان رسید. روند مزبور در جریان معاملات روز دوشنبه و به دنبال افت شاخص کل بورس و بازگشت به محدوده کمتر از 2میلیون واحدی، هر چند با خالص خرید مثبت سهامداران خرد ادامه یافت، ولی رقم آن اندک و در حدود 471میلیارد تومان بود.

در معاملات روز سه شنبه نیز مجدد فضای بازار رو به تعادل و مثبت شدن حرکت کرد و در همین راستا خریدهای معامله گران حقیقی نیز افزایش یافت. در این روز بیش از 2.3هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.

آخرین روز کاری هفته نیز مجدد نماگر اصلی بازار با رشد حدود 2درصدی ، موفق به بازپس گرفتن ابرکانال 2میلیون واحدی شد. در این روز نیز یک هزار و 425میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد بورس منتقل شد. به این ترتیب هفته ای سراسر خرید برای حقیقی های بازار را شاهد بودیم.

چه صنایعی در کانون توجه بودند؟

بررسی صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته نشان می دهد که سهام دو گروه بانکی و فرآورده های نفتی در کانون توجه قرار داشته است. خالص خرید حقیقی ها در گروه بانکی به بیش از یک هزار و 800 میلیارد تومان رسید و بخش عمده ای از این خرید به جمع آوری سهام بانک صادرات تعلق داشت؛ به طوری که «وبصادر»، خالص خرید 1.6هزار میلیارد تومانی را از سوی سهامداران خرد تجربه کرد. البته در تمامی روزهای هفته صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی سپهرصادرات به عنوان حقوقی فعال در «وبصادر» به خرید سهم پرداخت و در مجموع 32میلیون سهم را جمع آوری کرد.

معامله گران حقیقی در گروه فرآورده های نفتی نیز خالص خرید یک هزار و 731میلیارد تومانی را ثبت کردند که در این میان نمادهای پالایش نفت اصفهان، بندرعباس و تهران در کانون توجه قرار داشتند. به طوری که خالص خرید 690 میلیارد تومانی در نماد «شپنا»، 466میلیارد تومانی در نماد «شبندر» و 400میلیارد تومانی در نماد «شتران» ثبت شد.

در ادامه این روند ، سهامداران خرد به خرید سهام گروه شیمیایی تمایل نشان داده و در نهایت 1.1 هزار میلیارد تومان نقدیگی بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این گروه نیز عمده خریدها به جمع آوری سهام «وپترو» تعلق داشت که خالص خرید 623 میلیارد تومانی را تجربه کرد. شرکت های چند رشته ای صنعتی نیز با محوریت «شستا» از دیگر گروه های مورد توجه حقیقی ها در هفته گذشته بود. به طوری که از یک هزار میلیارد تومانی خالص خرید حقیقی ها در این گروه، 950میلیارد تومان به خالص خرید سهام «شستا» تعلق داشت.

در میان نمادهای فلزی نیز سهامداران خرد به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران تمایل زیادی داشتند. بر این اساس در مجموع هفته بیش از 580 میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «فولاد» به سبد سهام حقیقی ها منتقل شد. خالص خرید این گروه از بازیگران در سهام «فملی» نیز به 450میلیارد تومان رسید. البته در این گروه بیشترین حمایت سهامداران عمده از نماد فولاد خوزستان بود. بر این اساس حدود 224میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی های «فخوز» به پرتفوی حقوقی های آن منتقل شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ‌شیمی‌ بافت از عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش رادیو سهام، محسن شمس مدیرعامل شرکت پتروشیمی‌شیمی‌ بافت از عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار سرمایه خبر داد و گفت: بزرگترین دوره تعمیرات (اورهال) شیمی بافت در آبان ماه سال جاری انجام خواهد شد.

گفتنی است وپترو سهامدار اصلی شیمی بافت به شمار می‌رود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، محسن شمس مدیرعامل شرکت پتروشیمی‌شیمی‌ بافت از عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار سرمایه خبر داد و گفت: بزرگترین دوره تعمیرات (اورهال) شیمی بافت در آبان ماه سال جاری انجام خواهد شد.

گفتنی است وپترو سهامدار اصلی شیمی بافت به شمار می‌رود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تحولات بازار پرریسک ها همچنان نشان میدد هیجان در این نمادها پابرجاست. در این میان البته نمادهای بازار پایه از حضور بازارگردان ها نیز در بازار استقبال کردند. 

به گزارش رادیو سهام، مدتی است که تعیین بازارگردان در نمادهای بازارپایه مورد استقبال قرار گرفته و اخیرا نیز «بانک گردشگری» با فوریت به جمع نمادهای دارای بازارگردان اضافه شد. در مجامع اخیر برخی از شرکت‌های بازارپایه‌ای نیز این موضوع مورد مطالبه سهامداران قرار گرفته و معمولا نمایندگان سهامدار عمده از آن استقبال کرده و قول اقدام می‌دهند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است.

«غشوکو» سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد.

بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود.

در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم.

چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت.

باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند.

یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است.

چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.

«سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد.

در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم.

تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود.

در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد.

الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل

آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است. غشوکو سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد. بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود. در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم. چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت. باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند. یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است. چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.  «سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد. در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم. تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود. در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد. الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و فرآورده های نسوز ایران هم باتوجه به بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام و توقف نماد به سوالات مطروحه پاسخ دادند.

براین اساس، علی علامه راد مدیرعامل “وپترو” درخصوص ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی اعلام کرد:  تا پایان مهلت مقرر سوالی در سامانه تدان مطرح نشد.

همچنین سعید لقمانی مدیر عامل “کفرا” درباره جایگزینی برخی از مواد اولیه خارجی با انواع موجود و اجرای طرح توسعه فرآوری مواد اولیه در راستای تحقق این خواسته، نحوه تعیین نرخ فروش محصولات، ظرفیت تولید شرکت با توجه به بحران ویروس کرونا، موجودی مواد اولیه و اثر تغییر قیمت های جهانی مواد اولیه بر آن، نرخ دلار مخصوص واردات مواد اولیه، برآورد از میزان صادرات در سال 99 و 1400 توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مجمع‌عمومی فوق‌العاده سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی به منظور تطابق اساسنامه شرکت با نمونه اساسنامه سازمان بورس روزگذشته برگزار شد. برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده

ریاست این مجمع را محمدرضا پاشایی به نمایندگی از تاپیکو برعهده داشت و سلیمان سلطانی نماینده شستا و الهام پارسا به نمایندگی از سازمان تامین‌اجتماعی ناظران جلسه بودند.

به گزارش رادیو سهام، مدیرعامل سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی به‌عنوان دبیر جلسه در این مجمع با اشاره به ضرورت برگزاری این مجمع گفت: اساسنامه «وپترو» با اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار تطابق نداشت و در این جلسه با تغییرات جزئی با اساسنامه سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی از این پس مطابق با اساسنامه سازمان بورس خواهد بود.

در این مجمع علی علامه‌راد به مهم‌ترین موضوعی که باید در اساسنامه اصلاح شود، اشاره کرد و گفت: مطابق اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌ها اجازه داده نمی‌شود تا سود ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها در مجمع سالانه تقسیم شود. براین اساس، سود ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها باید به سود انباشته منتقل شود و شرکت‌ها باید از این محل افزایش سرمایه دهند. وی با اشاره به اینکه این امر در روند فعالیت شرکت‌ها بسیار موثر است، افزود: با توجه به اینکه این موضوع بسیار کارشناسی شده است، با تصویب سهامداران این بند در اساسنامه «وپترو» اصلاح می‌شود تا «وپترو» نیز مانند سایر شرکت‌های بازار سرمایه از محل فروش سرمایه‌گذاری سودی تقسیم نکند. وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی یک هلدینگ تخصصی است که در بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه که در حوزه پتروشیمی فعال هستند، سهام مدیریتی داریم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

مدیرعامل سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی به‌عنوان دبیر جلسه در این مجمع با اشاره به ضرورت برگزاری این مجمع گفت: اساسنامه «وپترو» با اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار تطابق نداشت و در این جلسه با تغییرات جزئی با اساسنامه سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی از این پس مطابق با اساسنامه سازمان بورس خواهد بود.

در این مجمع علی علامه‌راد به مهم‌ترین موضوعی که باید در اساسنامه اصلاح شود، اشاره کرد و گفت: مطابق اساسنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌ها اجازه داده نمی‌شود تا سود ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها در مجمع سالانه تقسیم شود. براین اساس، سود ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها باید به سود انباشته منتقل شود و شرکت‌ها باید از این محل افزایش سرمایه دهند. وی با اشاره به اینکه این امر در روند فعالیت شرکت‌ها بسیار موثر است، افزود: با توجه به اینکه این موضوع بسیار کارشناسی شده است، با تصویب سهامداران این بند در اساسنامه «وپترو» اصلاح می‌شود تا «وپترو» نیز مانند سایر شرکت‌های بازار سرمایه از محل فروش سرمایه‌گذاری سودی تقسیم نکند. وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی یک هلدینگ تخصصی است که در بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه که در حوزه پتروشیمی فعال هستند، سهام مدیریتی داریم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در عملیات پیش‌گشایش بازار سهام تهران در روز چهارشنبه، از فشار عرضه به شدت کاسته شده و صف‌های خرید مجددا برپا شده است. این در حالی است که بازار در روز معاملاتی قبل ( دوشنبه) افتی 7هزار واحدی را تجربه کرده بود.

در عملیات پیش‌گشایش‌های نمادهای عرضه اولیه بهمن بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده‌اند. سه نماد ومهان، فروی و کلر به ترتیب با 442، 264 و 115 میلیون بیشترین حجم صف خرید را دارند و پس آز آنها دو نماد بانکی وپارس و وآیند نیز صف خرید صدمیلیونی بسته‌اند.

صف‌های خرید در پیش‌گشایش

همچنین بر اساس اطلاعیه ناظر بازار ثاخت و وپترو و وتجارت به علت اطلاعات بااهمیت متوقف شده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در سومین روز کاری هفته جاری همگام با رشد 5/ 2 درصدی دماسنج اصلی بورس تهران، نماگر هموزن این بازار که اثرپذیری یکسانی از تمام نمادها دارد نیز با رشد 6/ 2 درصدی همراه شد. به این ترتیب روز گذشته شاهد رشد همه‌جانبه گروه‌های کالایی و صنایع کوچک‌تر بازار بودیم. در همین راستا در معاملات دیروز شاهد رسیدن ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) به رقم 3 هزار و 983 میلیارد تومان بودیم. البته با احتساب پول‌های مانده در صف‌های خرید 112 نماد بورسی، قدرت تقاضا به نزدیکی 4 هزار و 600 میلیارد تومان می‌رسد.

در جریان معاملات دیروز صنایع کامودیتی‌محور بورس تهران، مانند فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و کانه‌های فلزی با رشد متوسط قیمت‌ها همراه شدند. در این بین نمادهای صنعت فلزات اساسی با رشد بیش از 3 درصدی متوسط قیمت‌ها از حامیان اصلی بورس تهران بودند. به‌طوری‌که در صدر فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل دو نماد بزرگ این گروه یعنی «فولاد» و «فملی» قرار داشتند. این دو نماد در مجموع موجب اثرگذاری مثبت 1332 واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام شدند. در ادامه این فهرست نمادهای بزرگی مانند «اخابر»، «رمپنا» و «فارس» قرار داشتند. این نمادها همگی اثرگذاری مثبت بیش از 400 واحدی بر شاخص کل داشتند.

طی روز گذشته صنعت خودرو بعد از فلزات اساسی در جایگاه دوم فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. جایگاه سوم این فهرست نیز به بانک‌ها اختصاص یافت. فلزی‌ها 473 میلیارد، خودروسازها 413 و بانکی‌ها هم 412 میلیارد تومان از معاملات دیروز را به خود اختصاص دادند. دو صنعت خودرو و بانک به‌واسطه این حجم از اقبال سهامداران رشدهای 2/ 3 و 3 درصدی شاخص صنعت را تجربه کردند. البته در معاملات دیروز این صنعت لاستیک‌سازی بود که به‌واسطه بازگشایی بدون دامنه و رشد 2/ 10 درصدی «پکرمان» و صف خرید دیگر نمادها، توانست رشد 8/ 5 درصدی شاخص صنعت را تجربه کند و در صدر فهرست صنایع با بیشترین رشد روزانه متوسط قیمت‌ها قرار بگیرد. عصر روز یکشنبه شرکت ملی مس ایران در اطلاعیه‌ای با اشاره به قانون مصوب هیات‌وزیران مبنی بر معافیت مالیاتی نسبت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اعلام کرد: ماده 10 آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده 149 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم قابل بررسی برای کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بوده، بنابراین این شرکت نیز مستثنی از این موضوع نبوده و امکان بررسی برای برخورداری از افزایش سرمایه مذکور را دارد، اما تاکنون در هیات‌مدیره در این خصوص تصمیمی اتخاذ نشده است.

«نتوس» هم در عصر این روز خبر از صدور مجوز افزایش سرمایه 842 درصدی داد. افزایش سرمایه پشم‌بافی توس قرار است از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به منظور اصلاح ساختارهای مالی شرکت باشد. «دالبر» نیز که از مهلت خود برای افزایش سرمایه استفاده نکرده بود، خبر از تمدید یک ماهه مهلت شرکت برای افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار داد. همچنین البرزدارو طی اطلاعیه‌ای دیگر خبر از تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت در ساعت 10:30 روز یکشنبه 28/ 11/ 98 در محل سالن رازی واقع در ساختمان جدید دانشگاه داروسازی داد. دستور این جلسه تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه خواهد بود.

از سوی دیگر معاملات دیروز بورس‌کالا در رینگ محصولات صنعتی با عرضه ورق‌ گرم B و C فولادمبارکه همراه بود و ورق‌های فولادی نیز مشابه با قیمت شمش فولادی (که در هفته گذشته سقف تاریخی جدیدی را به ثبت رساند) در معاملات دیروز به رکورد جدیدی دست یافتند. به‌طوری‌که درحالی‌که شیوع ویروس کرونای جدید موجب فشار بر بازار جهانی شد، ورق گرم B فولادمبارکه در معاملات دیروز میانگین قیمتی 5864 تومان به ازای هر کیلوگرم را به ثبت رساند. این درحالی است که سقف قیمتی قبلی این محصول در اردیبهشت ماه سال‌جاری و در قیمت 5695 تومان به ثبت رسیده بود. همچنین ورق گرم C نیز که در تاریخ 17 اردیبهشت، بالاترین سطح قیمتی خود را در عدد 5890 تومان به ازای هر کیلوگرم تجربه کرده بود در معاملات دیروز با رشد 6/ 6 درصدی عدد میانگین 6278 تومان را به ثبت رساند.

«تاپیکو» نیز روز گذشته طی دو اطلاعیه خبر از خرید سهام دو شرکت بورسی داد. در اطلاعیه اول شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، خبر از خرید تعداد 90 میلیون سـهام شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با نماد «وپترو» (معادل حدود 5 درصد سـهام منتشـره) با قیمت ناخالص هر سهم 10 هزار ریـال (جمعا 900 میلیـارد ریال) به‌صورت نقـد در روز یکشنبه هفته جاری داد. به این ترتیب درصد مالکیت «تاپیکو» در سـهام شرکت فوق از 6/ 39 درصد به 5/ 44 درصد افزایش یافت. «وپترو» پذیرفته شده در بازار اول بورس بوده و موضوع فعالیت آن سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، مجتمع‌ها، طرح‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی خصوصا در صنایع پتروشیمی است. این شرکت در دومین اطلاعیه خود خبر از برنده شدن مزایده 6/ 11 درصد از سهام پتروشیمی تبریز داد. «تاپیکو» این مقدار سهام «شبریز» را به مبلغ 398 میلیارد تومان خریداری کرده است. از سوی دیگر درحالی روز یکشنبه خبر از خارج شدن فاز یک شرکت‌های پتروشیمی‌های ماهشهر به‌دلیل قطع 2 ساعته برق نیروگاه شرکت بورسی پتروشیمی فجر آمد که در این رابطه بهنام صیفوری، مدیر روابط عمومی «بفجر»، در گفت‌وگو با «ایرنا» با تکذیب انفجار در این زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس گفت:‌ با قطع برق یکی از دو نیروگاه پتروشیمی فجر،‌ تعدادی از پتروشیمی‌های منطقه ویژه پتروشیمی (ماهشهر) از مدار خارج شدند. با استفاده از برق نیروگاه دوم،‌ سایر خدمات جانبی در مدار تولید قرار داشت. وی با اشاره به تولید پایدار چهار ساله، علت قطع برق نیروگاه پتروشیمی فجر را مسائل فنی دانست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.