دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
3 آبان 1399
به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آمار تجاری کام ترید سازمان ملل متحد نشان می دهد صادرات زغال سنگ ونزوئلا سال گذشته سه برابر افزایش یافت و به 310 هزار تن رسید و حدود 40 میلیون دلار درآمدزایی داشت. صادرات امسال این کشور که تا ژوئن به 365 هزار تن رسید و 37 میلیون دلار درآمد به همراه داشت، از رقم سال گذشته فراتر می رود.

واشنگتن شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا را در ژانویه سال 2019 هدف تحریم قرار داد. افزایش صادرات زغال سنگ نشان می دهد چگونه این کشور عضو اوپک در پی تحریمهای آمریکا علیه صنایع کلیدی نفت و طلا در دو سال گذشته، خود را با محدودیتها وفق داده و منابع درآمد جدیدی یافته است.

اگرچه افزایش صادرات زغال سنگ به هیچ وجه میلیاردها دلار درآمد نفتی از دست رفته ونزوئلا را جبران نمی کند اما منابع جدید درآمد ارزی ولو اندک مانند صادرات زغال سنگ یا کاکائو برای دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا که واشنگتن در تلاش برای سرنگونی آن است، اهمیت دارند.

بانک مرکزی ونزوئلا امسال تنها 477 میلیون دلار ارز دریافت کرده که در مقایسه با 40 میلیارد دلار در سال 2014 بسیار ناچیز است.

انگلیس که دولت مادورو را به رسمیت نمی شناسد و دهها سیاستمدار و افسر نظامی ونزوئلا را هدف تحریمهای مالی قرار داده است، یکی از مقصدهای اصلی صادرات زغال سنگ این کشور آمریکای جنوبی بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، اگرچه تحریمهای آمریکا به زغال سنگ اشاره نکرده اند اما تهدید کرده اند هر شرکتی که به نظر برسد از نظر مادی به دولت ونزوئلا کمک می کند، تحریم خواهد شد.

طبق آمار سازمان زمین شناسی آمریکا، تولید سالانه زغال سنگ ونزوئلا از کمتر از 100 هزار تن در سال 1988 به هشت میلیون تن در اواسط دهه 2000 صعود کرد و این کشور را به سومین تولیدکننده زغال سنگ آمریکای لاتین پس از کلمبیا و برزیل تبدیل کرد. با این حال تولید پس از افزایش حضور دولت در این صنعت کاهش پیدا کرد و تا سال 2017 به 170 هزار تن رسید. افزایش صادرات پس از تشکیل یک جوینت ونچر میان شرکت زغال سنگ دولتی کاربوزولیا و شرکت گلنمور ترکیه در سال 2018 روی داد. این جوینت ونچر مجوز 20 ساله برای استخراج زغال سنگ در ایالت غربی زولیا دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از دیجیاتو، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه با نماد «ونچر»، که پذیره‌نویسی آن در بهمن ماه سال گذشته انجام شد، اکنون در مرحله شروع معاملات نماد قرار گرفته است.

آنطور که روابط عمومی گروه مالی فیروزه خبر می‌دهد، شروع معاملات نماد «ونچر» صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه از چند روز آینده آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹ از طریق کارگزاری‌های عضو فرابورس اقدام به خرید واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران نمایند.

ونچر با سرمایه‌ ۵۰ میلیارد تومانی در سه سال آتی اقدام به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تکنولوژی محور ایرانی بدون تمرکز بر صنعت خاص خواهد کرد. این صندوق برای اولین بار این فرصت را برای سرمایه‌گذاران بالقوه حقیقی و حقوقی کشور فراهم آورده که در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه گروه فیروزه مشارکت کنند.

سابقه سرمایه‌گذاری‌های جسورانه گروه مالی فیروزه در بخش اینترنت و اقتصاد دیجیتال به اوایل دهه نود و همگام با توسعه زیرساخت‌های ملی در حوزه اینترنت کشور باز می‌گردد. گروه مالی فیروزه در کارنامه خود سرمایه‌گذاری‌های متعددی را در اکوسیستم استارتاپی کشور ثبت کرده و در تیم‌هایی همچون شیپور، الوپیک، داستان‌من سرمایه‌گذاری کرده است. ناگفته نماند همکاری‌های متعددی با بنگاه‌های ارزشمندی چون سرآوا (به‌عنوان مؤسس) و آواتک را دارد و در این گروه‌ها نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

از دیگر فعالیت‌های این گروه، تاسیس مرکز رشد کنترل‌تک به منظور پیاده‌سازی نمونه‌های موفق جهانی در مقیاس ملی و همچنین ارائه خدمات مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری به استارتاپ‌های موفقی همچون اسنپ، جیبیت، تخفیفان، الوپیک و شیپور بوده‌است.

اطلاعات و ضوابطی که این صندوق بر اساس این مفاد فعالیت خواهد کرد در اساسنامه و امیدنامه آن درج شده است که از طریق این نشانی اینترنتی در دسترس عموم قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است با توجه به قرار داشتن صندوق در مرحله تادیه ۱۰ درصدی، واحدهای خریداری شده در این مرحله تنها دربردارنده ۱۰ درصد از تعهد کلی سرمایه‌گذاری هستند و سهامدارانی که اقدام به خریداری این واحد‌ها می‌کنند می‌بایست در مرحله‌های آتی تادیه در سه سال آینده نسبت به پرداخت ۳ قسط ۳۰ درصدی دیگر در بازه‌های ۱۰ ماهه اقدام نمایند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از 16 تیر با نماد “گدنا” در گروه هتل و رستوران به عنوان صد و سی و دومین شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا در صف عرضه اولیه 20 درصدی سهام بایستد.

طبق بررسی های بورس پرس، دو شرکت دون هاورز و ارزش آفرینان فدک هر کدام با 49.8 درصد و کریستین هوبل، وحید رضا باقری، محسن فاتحی زاده کلخوران هرکدام با 0.000007 درصد سهم در ترکیب سهامداری این شرکت 30 میلیارد تومانی حضور دارند.

کترینگ دونا حاصل جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی گروه دون هاورز از اتریش با مشارکت 50 درصدی و گروه ارزش آفرینان فدک(گروه اقتصادی فدک) از ایران است.

متاسفانه بعد از گذشت نزدیک به یک قرن از ایجاد صنعت ریلی در ایران هیچ کیترینگ ویژه ریلی ایجاد نشده بود و تجربه ای نیز در این خصوص وجود نداشت لذا بعد از بررسی ها و مذاکرات با شرکت های معتبر بین المللی نهایتاً تفاهم‌نامه‌ای با یکی از معتبرترین و با کیفیت ترین کیترینگ های اتریش جهت سرمایه گذاری مشترک برای احداث اولین کترینگ ریلی خاورمیانه در ایران منعقد شد.

بدین صورت تکمیل زنجیره خدمات درجه یک مسافرت ریلی که در گروه اقتصادی فدک در قالب قطارهای پنج ستاره فدک دنبال می شد با احداث یک کیترینگ استاندارد و مدرن ریلی امکانپذیر شد. این تفاهم‌نامه پس از مذاکرات حقوقی، قانونی و اقتصادی سنگین و در دوره ای که هنوز تحریم‌ها و قرار بود و پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام در اوایل سال 94 منجر به انعقاد قرارداد مشارکت سهامداری 50 درصدی در قالب یک جوینت ونچر ایرانی اتریشی شد.

این کترینگ در سال 93 تاسیس شده و اولین کارخانه آن در محوطه راه آهن تهران در فضایی به مساحت 5000 متر مربع احداث شده و با امکانات حرفه‌ای آشپزخانه های صنعتی و سرآشپزان کارکنان آموزش دیده که در اختیار دارد ظرفیت اسمی تعداد 40 هزار بسته غذایی در روز جهت صرف در خطوط هواپیمایی، ریلی، ادارات، سازمان ها، هتل ها و مراکز اقامتی، مراسم ها، همایش ها و گردهمایی ها را دارد.

مکان این کترینگ در ابتدا بصورت قراردادی 5 ساله از راه آهن اجاره شده بود که با پیگیری‌های انجام شده مدت زمان اجاره از 5 سال به 20 سال افزایش یافت. چشم انداز کیترینگ دونا این است که در سه سال آینده به عنوان یکی از 5 برند اول صنعت کیترینگ ایران در حوزه کیفیت، تعداد فروش و میزان درآمد باشد و به یک برند شناخته شده در خاورمیانه تبدیل شود. اولین شاخه جدید در حوزه کسب و کار کیترینگ بعد از حوزه ریلی در زمینه کترینگ سازمانی با عقد قرارداد چند شرکت آغاز شد و به تعداد زیادی از بانک ها و موسسات مالی، دفاتر مرکزی سازمان ها و شرکت های صنعتی بزرگ توسعه یافت.

صورت سود و زیان حسابرسی نشده 98

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، امیرحسین بحرینی در نشستی خبری با ارائه گزارشی درخصوص تولیدات، ظرفیت و عملکرد مالی شرکت گفت: پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل حدود 1.8 میلیون تن اتیلن و انواع پلی‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کرده است.

وی افزود: فروش محصولات نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان بوده که رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. در سال 98 بیش از 4.2 هزار میلیارد تومان سود خالص محقق شده که با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری  هر ساله حدود 90 درصد سود خالص بین سهامداران توزیع می‌شود. سودآوری به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته، افزایش نرخ تسعیر ارز و شرایط بازارهای جهانی محصولات به نظر می رسد سودآوری نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته باشد و مناسب خواهد بود.

ثبت رکورد میزان تولید پلی اتیلن

این مقام مسئول با بیان اینکه آریا ساسول رکورد دار تاریخی تولید 300 هزار تنی در واحدهای پلی اتیلنی محسوب می شود، ادامه داد: واحد پلی اتیلن سنگین در سال 98 با تولید بیش از 386 هزار تن و واحد پلی اتیلن سبک با 370 هزار تن، رتبه های اول و دوم تولید پلی اتیلن در طول سالیان گذشته را به خود اختصاص داده اند که این امر نتیجه اجرای مجموعه پروژه های رفع گلوگاه های تولیدی، باز تعریف تعمیرات پیشگیرانه PM، به روزسانی تجهیزات و فرایندهای تولیدی در قالب تعمیرات اساسی مجتمع و آموزش کادر مدیریتی و تخصصی شرکت بوده است و منجر به حفظ روند تولید پایدار و بالاتر از ظرفیت طراحی شده طی 4 سال اخیر شده است.

افزایش سرمایه در دست بررسی

بحرینی از در دست بررسی بودن انجام برنامه افزایش سرمایه خبر داد و عنوان کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری جدید موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است که پس از نهایی شدن و تصویب سهامداران اطلاع‌رسانی خواهد شد.

یک واحد جدید در دست احداث

وی در خصوص طرح های توسعه‌ای توضیح داد: با هدف افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن همچنین برخورداری از معافیت‌‌های مالیاتی، احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن با رویکرد مشابه‌سازی از واحد پلی‌اتیلن سنگین موجود در دستور کار ا‌ست. تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر از اهداف تعریف شده برای واحد جدید است و راه‌اندازی این واحد جدید در سال 1401، درآمد، سودآوری و پایداری سودآوری شرکت برای سهامداران را تضمین می‌‌کند.

مدیرعامل آریاساسول درباره میزان تحقق اهداف از ابتدای فعالیت تاکنون تاکید کرد: “آریا” با توجه به تشکیل شرکت بصورت جوینت ونچر و ساختار سهامداری 50-50 بین شرکت ملی پتروشیمی و ساسول آفریقای جنوبی با هدف تولید مستمر 1600 هزار تن تولید اتیلن و پلی­ اتیلن تاسیس شد و به بهره برداری رسید. تا قبل از اعمال تحریم­ ها که منجر به خروج ساسول آفریقای جنوبی از مشارکت شد، تنها هدف تدوام تولید به اندازه ظرفیت طراحی بود که آن‌هم به نتیجه نرسید.

بحرینی اضافه کرد: در سال‌های اولیه ترک مشارکت از سوی ساسول نیز بلاتکلیفی ناشی از خروج سرمایه گذار خارجی برخی اختلافات میان سهامداران جدید از یک سو و تنگ تر شدن حلقه تحریم ها از سوی دیگر، نوساناتی را در کسب و کار سازمان ایجاد کرد. اما شرکت در پاییز سال 95 با پیاده سازی نظام جامع برنامه‌ریزی اجرایی با عنوان Performance Factory دوباره و این‌بار بسیار هدفمندتر از قبل در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و علاوه بر تدوام تولید پایدار، برنامه­ هایی جهت افزایش میزان تولید از طرق مختلف، تنوع بخشی به محصولات تولیدی و اجرای پروژ‌ه های توسعه ای با هدف نیل به سود 500 میلیون دلاری در افق 1403 شد.

پیش بینی آینده مثبت برای آریا ساسول

وی درخصوص میزان رشد سهم “آریا” از زمان عرضه اولیه تاکنون در بازار معاملات فرابورس گفت: از روز عرضه اولیه تاکنون ارزش سهام حدود 50 درصد رشد داشته و با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته، افزایش نرخ تسعیر ارز و شرایط بازارهای جهانی محصولات، تمام پیش‌بینی‌ها از آینده شرکت مثبت است.

اثر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری

این مقام مسئول درباره اثر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری شرکت با توجه به اینکه درصد بالایی از درآمد حاصل از فروش محصولات بصورت ارزی است، توضیح داد: افزایش نرخ ارز بطور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات می‌شود. فروش صادراتی و بین مجتمعی و خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌شوند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارائی­ های ارزی، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

پیش بینی روند تولید و صادرات

بحرینی درخصوص پیش بینی روند تولید و صادرات با توجه به مشکلات ایجاد شده در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای محصولات تصریح کرد: محصولات اصلی و عمده صادراتی، پلی‌‌اتیلن سنگین و سبک گرید فیلم است که محصولات پلی اتیلنی هم از نظر تقاضای بازار و هم قیمت‌ها شرایط بسیار خوبی دارند و اکنون قیمت‌‌ها در بازار جهانی رو به افزایش است و شرایط بازار محصولات بسیار امیدوار کننده ارزیابی می‌شود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیرحسین بحرینی در نشستی خبری با ارائه گزارشی درخصوص تولیدات، ظرفیت و عملکرد مالی شرکت گفت: پلیمر آریاساسول در سال گذشته با رشد حدود 12 درصدی نسبت به سال قبل حدود 1.8 میلیون تن اتیلن و انواع پلی‌اتیلن سبک و سنگین و C3+‌ تولید کرده است.

وی افزود: فروش محصولات نزدیک به 9 هزار میلیارد تومان بوده که رشد 52 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد که از این مبلغ حدود 70 درصد صادرات بوده است. در سال 98 بیش از 4.2 هزار میلیارد تومان سود خالص محقق شده که با توجه به کیفیت مناسب سود و روند پایدار و صعودی سودآوری  هر ساله حدود 90 درصد سود خالص بین سهامداران توزیع می‌شود. سودآوری به نرخ خوراک و قیمت محصولات بستگی دارد اما با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته، افزایش نرخ تسعیر ارز و شرایط بازارهای جهانی محصولات به نظر می رسد سودآوری نسبت به سال قبل کاهش جدی نداشته باشد و مناسب خواهد بود.

ثبت رکورد میزان تولید پلی اتیلن

این مقام مسئول با بیان اینکه آریا ساسول رکورد دار تاریخی تولید 300 هزار تنی در واحدهای پلی اتیلنی محسوب می شود، ادامه داد: واحد پلی اتیلن سنگین در سال 98 با تولید بیش از 386 هزار تن و واحد پلی اتیلن سبک با 370 هزار تن، رتبه های اول و دوم تولید پلی اتیلن در طول سالیان گذشته را به خود اختصاص داده اند که این امر نتیجه اجرای مجموعه پروژه های رفع گلوگاه های تولیدی، باز تعریف تعمیرات پیشگیرانه PM، به روزسانی تجهیزات و فرایندهای تولیدی در قالب تعمیرات اساسی مجتمع و آموزش کادر مدیریتی و تخصصی شرکت بوده است و منجر به حفظ روند تولید پایدار و بالاتر از ظرفیت طراحی شده طی 4 سال اخیر شده است.

افزایش سرمایه در دست بررسی

بحرینی از در دست بررسی بودن انجام برنامه افزایش سرمایه خبر داد و عنوان کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری جدید موضوع افزایش سرمایه در دست بررسی است که پس از نهایی شدن و تصویب سهامداران اطلاع‌رسانی خواهد شد.

یک واحد جدید در دست احداث

وی در خصوص طرح های توسعه‌ای توضیح داد: با هدف افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش و با توجه به حاشیه سود پلی اتیلن همچنین برخورداری از معافیت‌‌های مالیاتی، احداث یک واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن با رویکرد مشابه‌سازی از واحد پلی‌اتیلن سنگین موجود در دستور کار ا‌ست. تولید پلی اتیلن هایی با کاتالیست متالوسن و با ارزش افزوده بالاتر از اهداف تعریف شده برای واحد جدید است و راه‌اندازی این واحد جدید در سال 1401، درآمد، سودآوری و پایداری سودآوری شرکت برای سهامداران را تضمین می‌‌کند.

مدیرعامل آریاساسول درباره میزان تحقق اهداف از ابتدای فعالیت تاکنون تاکید کرد: “آریا” با توجه به تشکیل شرکت بصورت جوینت ونچر و ساختار سهامداری 50-50 بین شرکت ملی پتروشیمی و ساسول آفریقای جنوبی با هدف تولید مستمر 1600 هزار تن تولید اتیلن و پلی­ اتیلن تاسیس شد و به بهره برداری رسید. تا قبل از اعمال تحریم­ ها که منجر به خروج ساسول آفریقای جنوبی از مشارکت شد، تنها هدف تدوام تولید به اندازه ظرفیت طراحی بود که آن‌هم به نتیجه نرسید.

بحرینی اضافه کرد: در سال‌های اولیه ترک مشارکت از سوی ساسول نیز بلاتکلیفی ناشی از خروج سرمایه گذار خارجی برخی اختلافات میان سهامداران جدید از یک سو و تنگ تر شدن حلقه تحریم ها از سوی دیگر، نوساناتی را در کسب و کار سازمان ایجاد کرد. اما شرکت در پاییز سال 95 با پیاده سازی نظام جامع برنامه‌ریزی اجرایی با عنوان Performance Factory دوباره و این‌بار بسیار هدفمندتر از قبل در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفت و علاوه بر تدوام تولید پایدار، برنامه­ هایی جهت افزایش میزان تولید از طرق مختلف، تنوع بخشی به محصولات تولیدی و اجرای پروژ‌ه های توسعه ای با هدف نیل به سود 500 میلیون دلاری در افق 1403 شد.

پیش بینی آینده مثبت برای آریا ساسول

وی درخصوص میزان رشد سهم “آریا” از زمان عرضه اولیه تاکنون در بازار معاملات فرابورس گفت: از روز عرضه اولیه تاکنون ارزش سهام حدود 50 درصد رشد داشته و با توجه به افزایش میزان تولیدات نسبت به سال گذشته، افزایش نرخ تسعیر ارز و شرایط بازارهای جهانی محصولات، تمام پیش‌بینی‌ها از آینده شرکت مثبت است.

اثر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری

این مقام مسئول درباره اثر افزایش نرخ ارز بر درآمد و سود آوری شرکت با توجه به اینکه درصد بالایی از درآمد حاصل از فروش محصولات بصورت ارزی است، توضیح داد: افزایش نرخ ارز بطور مستقیم موجب افزایش مبلغ درآمد فروش محصولات می‌شود. فروش صادراتی و بین مجتمعی و خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌شوند. از طرفی با توجه به مثبت بودن خالص دارائی­ های ارزی، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز خواهد شد.

پیش بینی روند تولید و صادرات

بحرینی درخصوص پیش بینی روند تولید و صادرات با توجه به مشکلات ایجاد شده در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای محصولات تصریح کرد: محصولات اصلی و عمده صادراتی، پلی‌‌اتیلن سنگین و سبک گرید فیلم است که محصولات پلی اتیلنی هم از نظر تقاضای بازار و هم قیمت‌ها شرایط بسیار خوبی دارند و اکنون قیمت‌‌ها در بازار جهانی رو به افزایش است و شرایط بازار محصولات بسیار امیدوار کننده ارزیابی می‌شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

سورنا ستاری، معاون علمی و فناروی رئیس جمهور از تاییدیه نهایی 15 شرکت برای ورود به بازار سهام خبر داد. 15 شرکت دانش بنیان تاییدیه نهایی برای ورود به بورس گرفتند

به گزارش رادیو سهام، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان سجام گفت: اقتصاد که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود در سال‌های اخیر به اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه دارایی‌های مبتنی بر دانش و فناوری در حال تغییر است.

وی افزود: وقتی فیس‌بوک شرکت واتس‌اپ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 47میلیون دلار خرید یا شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می‌شود یا شرکت اوبر توانست شرکت کریم امارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با قیمت 3میلیارد دلار بخرد باید بدانیم شرکت‌های دانش‌بنیان چگونه ارزشیابی می‌شوند و این یکی از چالش‌های بزرگ است، زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: 33 شرکت دانش‌بنیان به ارزش 180هزار میلیارد تومان در بورس حضور و 5300 شرکت دانش‌بنیان نیز به ارزش 120 میلیارد دلار فعالیت دارند که بزرگ‌ترین این شرکت‌های بورسی انفورماتیک و آسان‌پرداخت هستند. مراحل پذیرش دو شرکت دانش‌بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می‌آیند. با این حساب تعداد شرکت‌های بورسی 35 عدد می‌شود و 15 شرکت دانش‌بنیان تاییدیه نهایی گرفته‌اند که وارد بورس شوند.

ستاری بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌ها به جای وام گرفتن از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی‌ها می‌توانند صورت‌های مالی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده و به راحتی وارد بورس شوند و به تامین مالی بپردازند. برای آنها معافیت مالیاتی هم در نظر می‌گیریم. یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق 3 در 4 درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان 19 ساله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم که ماهی 100 میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش‌بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

وی با اشاره به توسعه صندوق‌های جسورانه ونچر کپیتال عنوان کرد: تاکنون 9 صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و 10 صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. 3 صندوق جسورانه جدید وارد بورس می‌شوند که توسعه آنها در بستر بورس و فرابورس انجام می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان سجام گفت: اقتصاد که قبلا مبتنی بر منابع زیرزمینی، نفت، فولاد، سیمان و دارایی فیزیکی بود در سال‌های اخیر به اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه دارایی‌های مبتنی بر دانش و فناوری در حال تغییر است.

وی افزود: وقتی فیس‌بوک شرکت واتس‌اپ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 47میلیون دلار خرید یا شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری دنیا شناخته می‌شود یا شرکت اوبر توانست شرکت کریم امارات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با قیمت 3میلیارد دلار بخرد باید بدانیم شرکت‌های دانش‌بنیان چگونه ارزشیابی می‌شوند و این یکی از چالش‌های بزرگ است، زیرا دارایی نامشهود به راحتی قابل ارزیابی نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: 33 شرکت دانش‌بنیان به ارزش 180هزار میلیارد تومان در بورس حضور و 5300 شرکت دانش‌بنیان نیز به ارزش 120 میلیارد دلار فعالیت دارند که بزرگ‌ترین این شرکت‌های بورسی انفورماتیک و آسان‌پرداخت هستند. مراحل پذیرش دو شرکت دانش‌بنیان فناوری نهایی شده و به زودی روی تابلوی بورس می‌آیند. با این حساب تعداد شرکت‌های بورسی 35 عدد می‌شود و 15 شرکت دانش‌بنیان تاییدیه نهایی گرفته‌اند که وارد بورس شوند.

ستاری بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهترین بازار برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها دانست و گفت: شرکت‌ها به جای وام گرفتن از بانک و وثیقه گذاشتن دارایی‌ها می‌توانند صورت‌های مالی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده و به راحتی وارد بورس شوند و به تامین مالی بپردازند. برای آنها معافیت مالیاتی هم در نظر می‌گیریم. یک جوان در پارک علم و فناوری در یک اتاق 3 در 4 درآمد میلیاردی دارد. در پارک علم و فناوری قزوین یک جوان 19 ساله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیدم که ماهی 100 میلیون تومان درآمد داشت. بنابراین صنایع دانش‌بنیان مانند گذشته دارای کارخانه و دودکش نیستند.

وی با اشاره به توسعه صندوق‌های جسورانه ونچر کپیتال عنوان کرد: تاکنون 9 صندوق جسورانه وارد بورس و فرابورس شده و 10 صندوق جدید هم در شرف ورود به بورس هستند. 3 صندوق جسورانه جدید وارد بورس می‌شوند که توسعه آنها در بستر بورس و فرابورس انجام می‌شود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

شرکت هنگ کنگی «آرانو کپیتال» (Arrano Capital)، بازوی بلاک چینی شرکت سرمایه‌گذاری ونچر اسمارت آسیا (Venture Smaert Asia)، اولین صندوق بیت کوین در این کشور را به شکلی قانونی راه‌اندازی کرد.

به گزارش «The Block»، آرانو اعلام کرده است که این صندوق به موسسات سرمایه‌گذاری این امکان را می‌دهد تا از طریق ساختاری سنتی به بیت کوین دسترسی داشته باشند. قیمت بیت کوین در این صندوق نیز از قیمت جهانی بیت کوین پیروی خواهد کرد. آوانیش آکویلا (Avaneesh Acquilla)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاریِ آرانو در این باره عنوان کرد:

تصمیم گرفتیم تا در جهت پاسخگویی به نیاز سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که تمایل به تمرکز بر روی بیت کوین، به عنوان یک ذخیره ارزش جایگزین، دارند، این صندوق را راه‌اندازی کنیم.

بیت گو (BitGo)، به عنوان کاستودین یا پلتفرمی که سرمایه‌ها را نگه‌داری می‌کند و گرنت تورنتون (Thornton)، به عنوان حسابرس، با آرانو همکاری خواهند داشت. طبق گزارش‌ها، رسیدن به سرمایه تحت مدیریت ۱۰۰ میلیون دارایی در سال اول، به عنوان هدف این صندوق در نظر گرفته شده است.

آکویلا در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد که نسبت به افزایش پتانسیل‌های موجود برای محصولات منفعل و غیر منفعل در حوزه ارزهای دیجیتال امیدوار است. با تکیه بر همین مسئله، آرانو در نظر دارد تا صندوقی دیگر را در طول سال جاری میلادی راه‌اندازی کند. این صندوق قرار است تا به نمایندگی از سرمایه‌گذاران، در سبدی از توکن‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری نماید.

شرکت ونچر اسمارت آسیا، دارای مجوز رسمی از کمیسیون بورس و قراردادهای آتی کشور هنگ کنگ، برای مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاریِ ارزهای دیجیتال است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، آیفکس که در آخرین روز کاری دی‌ماه جاری در سطح 5301 واحدی ایستاده بود با 906 واحد صعود در پایان بهمن‌ماه تا سطح 6207 واحد افزایش یافت و با ایستادن در ارتفاع تاریخی، رکود جدیدی را به ثبت رساند؛ در نهایت شاخص کل فرابورس در پایان این ماه بازدهی 17 درصدی نسبت به ماه قبل و رشد 175 درصدی از ابتدای سال را تجربه کرد.

به موازات صعود این متغیر، شاهد رشد 17 درصدی ارزش بازار با عبور از رقم 6 میلیون و 507 هزار میلیارد ریال نیز بودیم که موجب شد از آغاز سال، 153 درصد بر ارزش بازار فرابورس ایران افزوده شود.

همچنین در 20 روز کاری این ماه در بازارهای 9گانه فرابورسی روزانه به طور متوسط 2681 میلیون ورقه بهادار به ارزش 24 هزار و 949 میلیارد ریال خریدوفروش شد که در این میان دادوستد روزانه 2475 میلیون ورقه به ارزش 1706 میلیارد ریال مربوط به معاملات سهام در بازارهای فرابورس ایران است.

3 شرکت جدید به تابلو معاملات فرابورس پیوستند

فرابورس ایران در ماهی که گذشت از عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت ذوب روی اصفهان، 15 درصد از سهام شرکت کلر پارس و 5 درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان در بازار دوم میزبانی کرد. بر این اساس معاملات نمادهای فروی، کلر و ومهان به ترتیب از هشتم، شانزدهم و بیست‌ویکم بهمن‌ماه در فرابورس ایران کلید خورد.

در این ماه همچنین عرضه اسناد خزانه اسلامی در دو نماد جدید «اخزا 817» و «اخزا 818» به ارزش مجموعا 40 هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام شد و بدین ترتیب برای نخستین بار، معاملات ثانویه این اوراق در بازار سرمایه آغاز شد.

عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه 10 درصد تادیه در نماد ونچر نیز از مهم‌ترین رویدادهای یازدهمین ماه سال 98 به شمار می‌آید که در جریان آن 150 هزار واحد این صندوق به ارزش هر واحد یک میلیون ریال به فروش رفت.

علاوه بر این، پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم از سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه دماوند در بازار سوم و پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت واجد شرایط خاص در نمادهای افاد 811 تا افاد 841 در بازار ابزارهای نوین مالی در نخستین روزهای کاری بهمن‌ماه با موفقیت انجام شد.

رصدمعاملات بازارهای فرابورسی

در یازدهمین ماه سال در مجموع بازارهای فرابورس شاهد دادوستد 53 هزار و 613 میلیون ورقه به ارزش معاملاتی 498 هزار و 986 میلیارد ریال طی 12 هزار و 280 نوبت معاملاتی بودیم که به ترتیب نشان از رشد 248، 425 و 337 درصدی حجم، ارزش و تعداد کل معاملات در مقایسه با بهمن‌ماه سال 98 دارد.

بازارهای فرابورس ایران عملکرد روبه رشدی را در مقایسه با بهمن 1397 به ثبت رساندند به طوری که تمامی بازارها افزایش حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات را تجربه کردند.

نگاهی به معاملات سهام در بهمن‌ماه امسال نشان‌دهنده دست‌به‌دست شدن 5351 میلیون سهم به ارزش 46 هزار و 905 میلیارد ریال در بازار اول و معامله 22 هزار و 584 میلیون سهم به ارزش 187 هزار و 520 میلیارد ریال در بازار دوم است که حجم معاملات در این دو بازار بیش از 260 درصد و ارزش دادوستدها نیز نزدیک به 900 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته‌اند.

در ادامه معاملات سهام، سه تابلو زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه در ماهی که گذشت میزبان دادوستد 23 هزار و 419 میلیون سهم به ارزش 123 هزار و 14 میلیارد ریال بودند که این ارقام نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته به ترتیب افزایش 225 و 600 درصدی را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی نیز مجموع دادوستدهای انجام‌شده در اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به تغییر مالکیت یک هزار و 629 میلیون ورقه به ارزش 140 هزار و 688 میلیارد ریال رسید که حاکی از افزایش 297 درصدی در حجم و رشد 166 درصدی در ارزش معاملات این بازار است.

ابزارهای مورد معامله در این بازار نیز یعنی اوراق بدهی، ETFها و اوراق تسه به ترتیب با رشد 145، 320 و 197درصدی در حجم معاملات روبه‌رو شدند.

این ابزارها در زمینه ارزش دادوستدها نیز به ترتیب افزایش 1254، 265 و 138 درصدی را نسبت به بهمن‌ماه سال قبل تجربه کردند.

سهم 12 درصدی فلزات اساسی از ارزش معاملات صنایع فرابورسی

ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع صنایع فرابورسی به رقم 348 هزار 159 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با سهم 12 درصدی در جایگاه نخست ایستاد.

گروه‌های محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی، املاک و مستغلات نیز بعد از فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را به ترتیب به میزان 9 و 8 درصد در اختیار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

10-01

در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که در بهمن ماه شاهد بیشترین رشد ماهانه فرابورس از ابتدای سال‌جاری بودیم. با رشد چشمگیر آیفکس در بهمن ماه، بازدهی فرابورس ایران از ابتدای سال‌جاری به رقم چشمگیر 175 درصد رسید. در همین حال، ارزش بازار فرابورس هم در بهمن ماه پابه‌پای شاخص کل رشد کرد و بازدهی 17 درصدی را رقم زد. به این ترتیب ارزش بازار فرابورس ایران با عبور از رقم 650 هزار و 700 میلیارد تومان با رشد 153 درصدی از ابتدای سال همراه شد.

بهمن، ماه پر رونقی برای فرابورس ایران بود. پیش از این ماه آخرین عرضه اولیه فرابورس در اوایل آبان ماه بود و در آذر و دی سهام هیچ شرکت جدیدی به بازار عرضه نشد. اما در ماه گذشته شاهد عرضه اولیه سه نماد جدید در فرابورس ایران بودیم. در همین راستا از دیگر رخدادهای مهم این بازار طی ماه گذشته می‌توان به عرضه دو سررسید جدید از اسناد خزانه اسلامی، عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق وی‌سی و انجام دو پذیره‌نویسی اشاره کرد.

ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات

طی ماه گذشته ارزش معاملات به رقم بی‌سابقه 49 هزار و 900 میلیارد تومان رسید. به عبارتی دیگر به‌طور متوسط در هر روز کاری شاهد 2 هزار و 495 میلیارد تومان معامله در فرابورس ایران بودیم. این رقم حدود 38 درصد بیشتر از متوسط ارزش معاملات روزانه در دی ماه است. از این رقم 2 هزار و 495 میلیارد تومانی، 1710 میلیارد تومان سهم معاملات سهام است. متوسط روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در ماه گذشته 553 میلیارد تومان است.

سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز از میانگین روزانه ارزش معاملات روزانه سهام در یازدهمین ماه سال نیز حدود 106 میلیارد تومان است. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که ارزش معاملات فرابورس ایران طی بهمن ماه در قیاس با ماه مشابه سال گذشته با رشد چشمگیر 425 درصدی همراه شده است. بخش عمده‌ای از این رشد کم‌نظیر به‌واسطه رشد ارزش معاملات سهام است. به‌طوری‌که ارزش معاملات سهم‌های بازار اول و بازار دوم فرابورس طی این مدت 857 درصد و ارزش معاملات بازار پایه نیز 600 درصد رشد کرده است.

از 1710 میلیارد تومان متوسط روزانه ارزش معاملات سهام فرابورسی، حدود 938 میلیارد تومان سهم بازار دوم بود. بعد از بازار دوم، بازار پایه با متوسط 615 میلیارد تومانی معامله در هر روز در جایگاه دوم گروه‌های سهامی از نظر متوسط روزانه ارزش معاملات قرار گرفت. جایگاه سوم این فهرست هم به اشغال بازار اول با میانگین 235 میلیارد تومانی معاملات روزانه درآمد.

در ادامه معاملات سهام، سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه طی ماه گذشته شاهد داد‌و‌ستد 23 هزار و 419 میلیون سهم به ارزش 12 هزار و 314 میلیارد تومان بودند. این ارقام نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته به ترتیب افزایش 225 و 600 درصدی را نشان می‌دهد. در این بین تابلوی زرد بازار پایه با 10 هزار و 440 میلیارد تومان معامله، بخش عمده‌ای از معاملات بازار پایه را به خود اختصاص داد. سهم تابلوی نارنجی از ارزش معاملات بازار پایه 1847 و سهم تابلوی قرمز نیز تنها 14 میلیارد تومان بود.

کالایی‌ها روی مدار رونق

طی ماه گذشته از 34 هزار و 816 میلیارد تومان معاملات سهام، گروه فلزات اساسی بار دیگر با سهم بیش از 5/ 11 درصدی در صدر فهرست گروه‌ها با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. این صنعت حدود 12 درصد از ارزش بازار کل فرابورس ایران را دارد. این حجم از اقبال به نمادهای فلزی بازار منجر به رشد 19 درصدی ارزش بازار این صنعت (بدون احتساب ارزش بازار «فروی» به‌عنوان یک نماد تازه‌وارد) شد. این رشد در کنار عرضه اولیه «فروی» به‌عنوان یک شرکت فلزی موجب شد تا ارزش بازار این صنعت فرابورسی به رقم 75 هزار و 53 میلیارد تومان برسد. به این ترتیب فلزات اساسی بعد از دو گروه محصولات شیمیایی و اوراق تامین مالی همچنان در جایگاه سوم صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش بازار قرار دارد.

دومین صنعت سهامی با بیشترین ارزش معاملات هم گروه محصولات شیمیایی بود. این گروه طی ماه گذشته با 3 هزار و 254 میلیارد تومان معامله، حدود 3/ 9 درصد از ارزش معاملات سهم‌های فرابورسی را به خود اختصاص داد. این حجم از معاملات درحالی بود که محصولات شیمیایی به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه فرابورس ایران 18 درصد از ارزش بازار کل فرابورس ایران را در اختیار دارد. این حجم از اقبال بورس‌بازان به این صنعت منجر به رشد 10 درصدی ارزش بازار این صنعت شد. ارزش بازار گروه محصولات شیمیایی با این رشد به 114 هزار و 251 میلیارد تومان رسید.

سومین صنعت با بیشترین معاملات ماهانه هم دوباره گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات بود. این گروه با 2 هزار و 803 میلیارد تومان معامله حدود 1/ 8 درصد از ارزش معاملات سهم‌های فرابورسی را به خود اختصاص داد. این درحالی است که سهم این صنعت از ارزش بازار کل فرابورس ایران کمتر از 6/ 2 درصد است. در همین راستا این حجم از اقبال به نمادهای املاک و انبوه‌سازی موجب شد تا شاهد رشد 39 درصدی ارزش بازار این صنعت باشیم.

3 شرکت جدید در فرابورس

طی ماه گذشته شاهد عرضه اولیه سه نماد جدید در بازار دوم فرابورس ایران بودیم. اولین عرضه اولیه فرابورسی بهمن ماه، مربوط به عرضه 10 درصد از سهام شرکت ذوب روی اصفهان با نماد «فروی» بود. این نماد که در روز 8 بهمن‌ماه عرضه شد با حضور نزدیک به یک میلیون و 200 هزار کد معاملاتی رکورد مشارکت در یک عرضه اولیه را به نام خود ثبت کرد. در این روز به هر متقاضی 50 سهم معادل 70 هزار تومان نقدینگی تخصیص یافت. این نماد از هنگام عرضه اولیه رشد 98 درصدی ارزش بازار را تجربه کرده است.

دومین عرضه اولیه فرابورسی بهمن ماه نیز در شانزدهمین روز این ماه بود. در این روز 15درصد از سهام شرکت کلر پارس با نماد «کلر» در بازار دوم فرابورس عرضه شد. در این عرضه اولیه بار دیگر با مشارکت یک میلیون و 293 هزار کد بورسی شاهد جابه‌جا شدن رکورد تعداد مشارکت بودیم. این نماد نیز طی 9 جلسه معاملاتی بازدهی 55 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

آخرین عرضه اولیه فرابورسی ماه گذشته هم مربوط به عرضه 5 درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان با نماد «ومهان» در بازار دوم فرابورس ایران می‌شود. این نماد که در 21 بهمن وارد بازار سهام شد. طی 6 جلسه معاملاتی با بازدهی 34درصدی همراه شده است. بازدهی‌های بالای این سه نماد درحالی است که همچنان تقاضای پرقدرتی در صف‌های خرید آنها باقی‌مانده است.

به‌طوری که در آخرین روز بهمن ماه مجموع ارزش صف‌های خرید این سه نماد به رقم چشمگیر 355 میلیارد تومان رسید.

در این ماه همچنین عرضه اسناد خزانه اسلامی در دو نماد جدید «اخزا 817» و «اخزا 818» به ارزش مجموعا 40 هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام شد و به این ترتیب برای نخستین بار، معاملات ثانویه این اوراق در بازار سرمایه آغاز شد. عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه 10 درصد تادیه در نماد «ونچر» نیز از مهم‌ترین رویدادهای یازدهمین ماه سال‌جاری بود. در جریان عرضه «ونچر» 150 هزار واحد این صندوق به ارزش هر واحد 100 هزار تومان به فروش رفت.

علاوه بر این، پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم از سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه دماوند در بازار سوم و پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت واجد شرایط خاص در نمادهای «افاد 811» تا «افاد 841» در بازار ابزارهای نوین مالی در نخستین روزهای کاری بهمن‌ماه با موفقیت انجام شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.