دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
9 آبان 1399
به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

آخرین روز معاملاتی هفته، آخرین روز کاری مهرماه نیز هست، در سه روز گذشته جمعاً شاخص کل 142 هزار واحد ریزش کرده است. شیرجه بورس به عمق جدید؟

به گزارش رادیو سهام، ارزش صف‌های فروش بازار سه‌شنبه 5 هزار و 76 میلیارد تومان بود که هرچند از رقم 7 هزار و 500 میلیارد تومانی روز دوشنبه کمتر بود اما همچنان نسبت به ارزش صف‌های خرید فاصله معناداری دارد. ارزش صف‌های خرید بازار سه‌شنبه 348 میلیارد تومان بود.

در معاملات روز سه‌شنبه‌بازار سرمایه، برای چهارمین روز پیاپی شاهد خروج پول‌های حقیقی از بورس بودیم. رقم تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در معاملات امروز 576 میلیارد تومان بود. بیشترین خروج پول حقیقی بورس سه‌شنبه به نمادهای فخوز (فولاد خوزستان)، وبصادر (بانک صادرات)، خودرو (ایران خودرو)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، وغدیر (سرمایه‌گذاری غدیر) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) اختصاص داشت. اگر روند روزهای گذشته، در روز چهارشنبه ادامه یابد شاخص کل می‌تواند به کانال یک‌میلیون و 300 هزار واحد وارد می‌شود.

تناقض بنیادی در بازار سهام

از نگاه برخی معامله گران انتشار گزارش‌های 6ماهه نشان می‌دهد که ارزندگی بسیاری از نمادهایی که با کاهش قیمت مواجه شده‌اند بیش از قیمت‌های فعلی است. خصوصاً که با توجه به رشد قیمت ارز انتظار می‌رود درآمد شرکت‌های صادرکننده در پاییز نسبت به فصل گذشته بیشتر شود. گروهی از تحلیل‌گران معتقدند  اگر عوامل برون‌زای سیاسی و سیاستی کنار روند شاخص کل از همان راهی که پایین رفته به‌سوی بالا بازخواهد گشت.

آخرین‌مهلت ارائه گزارش‌ها

شرکت‌ها تا پایان روز چهارشنبه فرصت دارند گزارش‌های 6 ماهه را ارائه کنند. بسیاری از شرکت‌ها در روز سه‌شنبه گزارش خود را منتشر کردند. کرمان خودرو، سیمان اصفهان، ایران تایر، سرمایه‌گذاری غدیر، سرمایه‌گذاری پردیس، سرمایه‌گذاری صنعت نفت، سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتماد گستر، بانک گردشگری، افق کوروش، توکا ریل، و…ازجمله شرکت‌هایی هستند که گزارش خود را در روز سه‌شنبه منتشر کردند و همگی از افزایش درآمد و سود خود خبر داده‌اند.    

سهام‌داران خوش‌بین هستند که انتشار گزارش‌ها بر ارزش سهام آن‌ها بیافزاید و این گزارش‌ها کمک کند بورس امروز سبز شود. اما به نظر می‌رسد سایه عوامل برون‌زا بر سر بورس سنگین‌تر است.

 عوامل برون‌زا مؤثر بر بورس

مدت‌هاست که تحلیل‌گران بازار سرمایه از بی‌اعتمادی سهام‌داران به بورس صحبت می‌کنند و معتقدند عامل اصلی تشکیل صف‌های فروش و خروج پول‌های حقیقی از بورس اعتماد زدایی از بازار سهام است. مداخلات سیاست‌گذاران و تصمیماتی مانند منع معاملات روزانه موجب کاهش اعتماد به بورس شده است. در آخرین مورد انتشار خبر قیمت‌گذاری فولاد با واکنش انتقادی فعالان بازار سرمایه، کارشناسان، تعدادی از اعضای شورای عالی بورس و حتی رئیس سازمان بورس مواجه شد. خبری که از عوامل ریزش شاخص کل در روز سه‌شنبه بود. البته این خبر درنهایت عصر روز سه‌شنبه توسط مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت تکذیب شد. خبری برخی نوید پایان سرخ‌پوشی سهام در هفته جاری قلمداد می‌کنند.

گروهی از تحلیل‌گران معتقدند بورس ایران را باید در چارچوب شرایط سیاسی اجتماعی و ذهنیت سهام‌داران نسبت به آینده اقتصاد ایران تحلیل کرد. به‌طورکلی اگر انتظارات نسبت به آینده منفی باشد و این تصور غالب شود که وضعیت اقتصادی بدتر می‌شود سهام‌داران ترجیح می‌دهند سهام خود را بفروشند و افزایش عرضه در بازار موجب کاهش قیمت‌ها می‌شود. در فاصله دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری امریکا، تشکیل صف‌های فروش و خروج سهام‌داران از بورس نشانه افزایش ابهامات نسبت به آینده است.  

پیش‌بینی بورس امروز

اگر بازار به سنت گذشته عمل کند در نیم ساعت آخر از حجم صف‌های فروش کم شد و برخی نمادها سبز شدند بنابراین در روز جاری می‌تواند این رویه ادامه پیدا کند وصف‌های فروش برخی نمادها مثل خودرو، وملت و شبنا جمع شود. در این حالت بورس ممکن است پس از چند روز سرخ‌پوشی کمی به سبزی گرایش پیدا کند. از دید این گروه بازار برای نزول بیشتر فعلا جا ندارد و تقاضا در حال برگشت است.

اما میزان صف فروش و ارزش معاملات در کنار روند کاهشی قیمت دلار در روز گذشته می‌تواند علامتی به بورس برای نزول بیشتر باشد. گرچه برخی معامله گران تاکیددارند در بازاری که نرخ 32 هزارتومانی واکنشی نشان نداده است قیمت‌های پایین‌تر از 28 هزار تومان نیز ریسکی برای بازار به‌حساب نمی‌آید زیرا بورس با نرخ نیما هماهنگی بیشتری دارد.

بااین‌حال  معامله‌گرانی که شانس بورس برای سبزپوشی را بالا می‌دانند اندک هستند، اکثریت برای روز آخر کاری مهر بازاری خنثی و کم‌رمق یا منفی پیش‌بینی می‌کنند.

آمارها به نفع این گروه شهادت می‌دهد اما نیم ساعت آخر بازار نشان داده می‌تواند روند معاملات امروز را بهتر حدس بزند. باید دید درنبرد احساس و آمار کدام‌یک به هدف می‌زند؟

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازار پایه چه تحولات جدیدی را از سر گذراند و آیا نمادهای پُرریسک فرابورس همچنان طرفدار و خواهان دارند. گزارش زیر قصد دارد با این رویکرد به بررسی بازار پایه بپردازد. بررسی تازه ترین تحولات نمادهای پُرریسک فرابورسی

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، پیش از سال 96 در فرابورس، بازاری به نام «توافقی» بود که سهام شرکت‌های سهامی عام که نزد بورس ثبت شده بودند اما در بازارهای اصلی پذیرش نشده یا لغو پذیرش شده بودند، در آن معامله می‌شد. در این بازار محدودیت‌های زیادی برای معامله‌گران وجود داشت که نهایتا مدیران فرابورس آن را به بازارپایه الفبایی (الف، ب، ج) و سپس بازارپایه رنگی (زرد، نارنجی، قرمز) تبدیل کردند.

به نظر می‌رسد دوباره جای خالی این بازار در فرابورس احساس شده که هفته گذشته خبر ایجاد آن به شکل تابلوی جدیدی در بازارپایه منتشر شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است.

با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است.

در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود.

البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند.

نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها».

البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است.

آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است.

در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید.

اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد.

مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد.

تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

«سفاسی» برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. «سفاسی» با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست.

با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند.

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت.

همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت.

هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است.

پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند.

با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود.

براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

معاملات سهام بر مبنای توافق با یکدیگر در تابلو توافقی

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به اینکه هیات مدیره سازمان بورس در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تابلو توافقی را تشکیل داده است، گفت: در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله خواهند شد.

به گزارش بورس پرس بهنام محسنی، تابلو توافقی را یک تابلو در بازار سوم فرابورس معرفی کرد که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

محسنی در مورد شرکت‌هایی که مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی هستند اما قبلا در یکی از بازارهای بورس تهران یا فرابورس ایران پذیرش و سپس لغو پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: سهام و حق تقدم سهام همه این شرکت‌ها در بازار پایه معامله می‌شود در حالی که شرکت‌هایی که سابقه لغو پذیرش نداشته‌اند با شرایطی به بازار توافقی راه پیدا خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه صرفا شرکت‌های دارای سابقه لغو پذیرش به بازار پایه راه می‌یابند، یک استثنا را در این باره مطرح کرد و گفت: در این میان نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم خرید سهام برخی شرکت‌ها که از نظر ترکیب سهامداری شرایطی دارند که امکان انجام معاملات آن‌ها به صورت توافقی وجود ندارد، به تشخیص کمیته درج از طریق بازار پایه انجام خواهد شد.

محسنی از تفاوت‌های مهم بازار پایه و بازار توافقی را نحوه انجام معاملات عنوان کرد و گفت: معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران یادآور شد که هیات مدیره فرابورس در خصوص جزئیات ریزساختارها از جمله دامنه نوسان، روزهای انجام معامله، حجم مبنا، حداقل حجم هر سفارش و … در تابلو توافقی بازار سوم تصمیم‌گیری خواهد کرد و پس از تصویب این موارد، اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پیش از سال 96 در فرابورس، بازاری به نام «توافقی» بود که سهام شرکت‌های سهامی عام که نزد بورس ثبت شده بودند اما در بازارهای اصلی پذیرش نشده یا لغو پذیرش شده بودند، در آن معامله می‌شد. در این بازار محدودیت‌های زیادی برای معامله‌گران وجود داشت که نهایتا مدیران فرابورس آن را به بازارپایه الفبایی (الف، ب، ج) و سپس بازارپایه رنگی (زرد، نارنجی، قرمز) تبدیل کردند.

به نظر می‌رسد دوباره جای خالی این بازار در فرابورس احساس شده که هفته گذشته خبر ایجاد آن به شکل تابلوی جدیدی در بازارپایه منتشر شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است.

با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است.

در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود.

البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند.

نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها».

البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است.

آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است.

در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید.

اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد.

مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد.

تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

«سفاسی» برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. «سفاسی» با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست.

با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند.

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت.

همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت.

هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است.

پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند.

با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود.

براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

معاملات سهام بر مبنای توافق با یکدیگر در تابلو توافقی

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به اینکه هیات مدیره سازمان بورس در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تابلو توافقی را تشکیل داده است، گفت: در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله خواهند شد.

به گزارش بورس پرس بهنام محسنی، تابلو توافقی را یک تابلو در بازار سوم فرابورس معرفی کرد که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

محسنی در مورد شرکت‌هایی که مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی هستند اما قبلا در یکی از بازارهای بورس تهران یا فرابورس ایران پذیرش و سپس لغو پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: سهام و حق تقدم سهام همه این شرکت‌ها در بازار پایه معامله می‌شود در حالی که شرکت‌هایی که سابقه لغو پذیرش نداشته‌اند با شرایطی به بازار توافقی راه پیدا خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه صرفا شرکت‌های دارای سابقه لغو پذیرش به بازار پایه راه می‌یابند، یک استثنا را در این باره مطرح کرد و گفت: در این میان نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم خرید سهام برخی شرکت‌ها که از نظر ترکیب سهامداری شرایطی دارند که امکان انجام معاملات آن‌ها به صورت توافقی وجود ندارد، به تشخیص کمیته درج از طریق بازار پایه انجام خواهد شد.

محسنی از تفاوت‌های مهم بازار پایه و بازار توافقی را نحوه انجام معاملات عنوان کرد و گفت: معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران یادآور شد که هیات مدیره فرابورس در خصوص جزئیات ریزساختارها از جمله دامنه نوسان، روزهای انجام معامله، حجم مبنا، حداقل حجم هر سفارش و … در تابلو توافقی بازار سوم تصمیم‌گیری خواهد کرد و پس از تصویب این موارد، اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد./دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بازگشت تابلوی توافقی به فرابورس

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است. با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است. در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود. البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند. نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها». البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است. آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است. در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید. اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد. مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد. تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد. سفاسی برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. سفاسی با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست. با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند. مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت. همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت. هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است. پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند. با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود. براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

سرایت حجم مبنا به بازارپایه

عده‌ای دیگر هم این مصوبه را تصمیم مناسبی برای کنترل هیجانات بازار چه در زمان رشد و چه اصلاح یا ریزش می‌دانند. سهامداران بازارپایه به‌ویژه آنها که سهام موردنظرشان شناوری پایین دارد هم احتمالا روزهای پراسترسی را برای پرشدن حجم مبنا در پیش خواهند داشت. یکی از خوبی‌های حجم مبنا در بازارپایه می‌تواند پایان ابطال سلیقه‌ای معاملات به بهانه کم بودن حجم آن باشد که باید منتظر ماند و نتیجه را دید. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

معامله بلوک 5/ 29 درصدی «فولاد کاویان» (فوکا) پس از چند روز رقابت در قیمت 3126 ریال انجام و قطعی شد. این درحالی است که در تابلوی معاملات فوکا هر سهم با قیمت 50 درصد بیشتر از معامله بلوکی در صف خرید قرار دارد. نام دو شخص حقیقی که ظاهرا از فعالان بازار آهن هستند، به‌عنوان مالک جدید این بلوک در سایت TSETMC.com ظاهر شد. فوکا اخیرا گزارش‌های ماهانه به‌روز خود را بر روی کدال قرار داد، کاری که شرکت‌های بازار اصلی فرابورس موظف به آن هستند.

سهامدار عمده شرکت «ایرانیت» (سایرا) هم قیمت‌های فعلی این سهم را برای فروش جذاب دیده و اعلام آمادگی کرده تا بلوک 5 درصدی را به قیمت هر سهم حداقل 2200 تومان در تاریخ 19 اسفند واگذار کند.

آگهی برگزاری مجمع سالانه «سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین» (سنوین) برای سال مالی منتهی به 30/ 9/ 1397 روز دوشنبه منتشر شد. نکته جالب درباره این آگهی آن است که به استناد موادی از قانون تجارت، از طرف حسابرس شرکت منتشر شده است؛ علت هم عدم امکان ثبت رسمی اعضای هیات‌مدیره نزد سازمان‌های دولتی بوده و بنابراین به‌جای هیات‌مدیره، حسابرس اقدام به دعوت سهامداران جهت تصویب صورت‌های مالی کرده است. سنوین یکی از زیرمجموعه‌های «بانک اقتصاد نوین» (ونوین) است که مدتی بود عمده سرمایه‌گذاری‌اش برروی پروژه‌ای ساختمانی در یکی از مناطق شمالی شهر تهران قرار داشت. زمین بزرگی در خیابان شریعتی، خیابان سهیل که قرار بود یک مرکز تجاری با مساحت حدود 29 هزار مترمربع در آن ساخته شود. چند سال پیش وقتی تصویری از درختان قلع و قمع شده زمین پروژه منتشر شد، نهادهای نظارتی وارد عمل شده و پروژه در واقع به تعطیلی کشیده شد. باوجودی که در یکی از مجامع سالانه آن‌زمان، مدیرعامل وقت با اطمینان از حل مشکل گفت، اما پس از مدتی مجامع شرکت با تاخیر و تنفس پی‌درپی برگزار شد که نشان از تاثیر این موضوع بر فعالیت شرکت بود.  20 درصد از سهام سنوین در اختیار شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری توسعه صنایع بهشهر» (وبشهر) است که با سهامدار عمده یعنی بانک اقتصاد نوین خویشاوندی سهامداری دارد. شناوری سهم کمتر از 5 درصد بود که البته برای همین مقدار هم در یکی از مجامع چندسال پیش مدیران سهامدار عمده قول دادند که خریدار آن خواهند بود و به قول خود هم عمل کردند،‌ طوری‌که درحال‌حاضر شناوری سهم کمتر از یک درصد است. در صورت‌های مالی دوره منتهی به پایان آذرماه 1397 (سال قبل) که اخیرا منتشر شده، سود بیش از 13 تومان به‌ازای هر سهم با سرمایه 100 میلیارد تومانی به‌دست آمده است. البته در این دوره شرکت دفتر مرکزی خود را هم با سود حدود 3 میلیارد تومان به فروش رسانده است. پرتفوی بورسی سنوین در پایان آذرماه سال گذشته هم بیش از 26 میلیارد تومان ارزش دارد. سنوین بخش‌هایی از یک پروژه بزرگ اداری تجاری و مسکونی در جزیره کیش را با بهای تمام شده کمتر از 7 میلیارد تومان در سبد دارایی‌های خود دارد که در سال 1387 خریداری کرده است. عملکرد شرکت در خرید و فروش سهام نیز بهبود یافته است که البته بخشی از آن را می‌توان به وضعیت مناسب بازار سرمایه در بازه دی‌ 1396 تا آذر 1397 نسبت داد. سنوین بخش عمده پروژه سهیل را با بهای تمام شده بیش از 250 میلیارد تومان در پرتفوی خود داشت که بیش از 150 میلیارد تومان آن هزینه بانکی شامل سود و جرایم بود. شرکت در مقطعی تصمیم گرفت علیه بانک‌های تسهیلات‌دهنده شکایت کند و با توجه به نوع قرارداد که از عقود مشارکت مدنی است، غیرقانونی بودن دریافت سود و جریمه توسط بانک‌ها، پیش از تمام شدن پروژه را ثابت کند. این اتفاق نیفتاد زیرا با توجه به تعلق سنوین به بانک اقتصاد نوین و اینکه این بانک هم طرف حساب در پرونده‌های مشابهی خواهد بود، با مخالفت سهامدار عمده مواجه شد. خوب است بدانید براساس قوانین بانکداری اسلامی در «عقود مشارکتی» مانند «مشارکت مدنی» وقتی بانک در پروژه‌ای شریک می‌شود براساس قوانین اسلامی در سود و زیان آن هم باید شریک باشد که عملا این موضوع پیاده نشد. به بیان دیگر اگر امواج تورمی سبب رشد چندبرابری ارزش پروژه شوند بانک فقط سود مشارکت خود را دریافت می‌کند و اگر هم پروژه به نتیجه نرسد یا به مشکل بخورد بازهم بانک سود خود را طلب می‌کند. همین موضوع سبب شد هیات‌مدیره سنوین در سال مالی 1396 ثبت هزینه‌های مالی را در صورت‌های مالی انجام ندهند و صورت‌های مالی هم در آن سال توسط حسابرس رد شود. نهایتا قرار شد کل پروژه با بهای تمام شده 250 میلیارد تومانی به بانک اقتصاد نوین واگذار شود و در ازای آن بانک متعهد شده بیش از 180 میلیارد تومان بدهی‌های سنوین را تسویه و حدود 75 میلیارد تومان باقی‌مانده را به‌صورت ملک، سهام یا وجه نقد بپردازد. با توجه به عدم انتشار صورت‌های مالی جدید سنوین، از نتیجه تسویه‌بخش 75 میلیارد تومانی معامله اطلاعی در دست نیست.  البته ظاهرا قرار بود بخشی از سهام شرکت «شیمی‌بافت» که در مالکیت بانک است به سنوین واگذار شود، که قاعدتا منتفی شده است زیرا این بلوک اخیرا به یکی از حقوقی‌ها واگذار شد. حالا که صحبت به اینجا رسید خوب است درباره شیمی بافت هم کمی بگویم؛ آگهی مزایده بلوک 27 درصدی «شیمی‌بافت» توسط بانک اقتصاد نوین در تاریخ اول دی منتشر شد و شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری ملی ایران» (ونیکی) با اشتیاق اقدام به خرید آن کرد. اشتیاق این حقوقی باسابقه بازار سرمایه از آنجا مشخص شد که دست به فروش گسترده برخی از سهام تحت مالکیت خود زد. «شیمی بافت» تولید‌کننده افزودنی شیمیایی بنزین به نام MTBE است که «افزایش نرخ دلار» و «صادرات این محصول»، رشد سودآوری را برای آن رقم زد. اما بشنوید از سهامدار عمده 63 درصدی شیمی‌بافت یعنی شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (وپترو) که مدیران آن در مجمع سالانه مردادماه از عرضه اولیه شیمی‌بافت تا پایان سال خبر دادند و حتی مدیرعامل گفت یکی از خواسته‌های پیگیرانه مدیرعامل جدید شستا از وی عرضه هرچه زودتر این شرکت در بازار سرمایه است. پیش از این مجمع و بعد از آن هم عرضه شیمی بافت ترجیع‌بند مصاحبه‌های مدیران شستا بود. اما در حاشیه مجمع فوق‌العاده هفته قبل وپترو که برای تغییراتی در اساسنامه تشکیل شد، مدیرعامل جوان وپترو، آب پاکی را برروی دست سهامداران ریخت و از عدم امکان عرضه آن تا پایان سال خبرداد. جالب اینکه در مجمع سالانه مردادماه قول عرضه یکی دیگر از شرکت‌های وپترو در سال‌جاری و دو شرکت دیگر در سال آینده داده شد که اینک عرضه هر 4 شرکت به زمانی دیگر و احتمالا سال آینده موکول می‌شود. علت عدم عرضه شیمی بافت هم به توقیف بودن آن طی یک اختلاف حقوقی با شرکت دولتی «ملی سرمایه‌گذاری پتروشیمی» یا NPC برمی‌گردد. با مالکیت 65 درصدی وپترو و 27 درصدی ونیکی در شیمی‌بافت، بقیه یعنی حدود 7 درصد سهام در اختیار شرکت بازارپایه‌ای «سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) است که پیش از این به آن پرداختم. سالها بود که 7 درصد شرکت زیان‌ده شیمی‌بافت در پرتفوی وملت توجهی را جلب نمی‌کرد اما اینک که شیمی بافت در کانون توجه قرار گرفته از آن به‌عنوان یکی از دلایل رشد وملت یاد می‌شود. شایعه شده که ونیکی قصد دارد خود اقدام به عرضه اولیه شیمی‌بافت کند که با توجه به خرید اقساطی سه ساله و در وثیقه بانک بودن بلوک تا زمان پرداخت اقساط، بعید است امکان آن را داشته باشد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، به دنبال ارائه گزارش عملکرد شرکت های بورسی و فرابورسی، ملی مس، پتروشیمی اصفهان، پالایشگاه تهران، بورس تهران و 36 سهم دیگر اقدام به اعلام آخرین وضعیت مالی، تحقق سود و زیان و مقایسه با مدت مشابه سال قبل طی دوره 3، 6 ، 9 و 12 ماهه کردند که در این میان، افت 79 تا رشد 3585 درصدی سود به چشم می خورد.

ملی مس

“فملی” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۷۴۰ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۳۰ درصدی را به ثبت رسانده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۷۲ درصد رشد داشته ولی سود خالص رشد ۱۲۴ درصد داشته که عمدتا بخاطرافزایش ۱۳۱ درصدی فروش است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۵.۷ هزار میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

پتروشیمی اصفهان

“شصفها” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۲۴۷۶ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افت داشته و عمدتا بخاطرافزایش ۱۱۷ درصدی بهای تمام شده فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۷۴.۲ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

پالایشگاه تهران

“شتران” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۶۴۱ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۹ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۱۱۳ درصدی فروش و نیز ۴۵۷ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲.۸ هزار میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

بورس تهران

“بورس” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۴۱۰ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۳۳ درصدی را به ثبت رسانده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۱۷ درصد رشد داشته ولی سود خالص رشد ۱۸۸ درصد داشته که عمدتا بخاطرافزایش ۱۱۶ درصدی درآمدهای عملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۸۱.۹ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

آهن و فولاد ارفع

“ارفع” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۳۸۲ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری سرمایه را ۵۰ درصد افزایش داده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۳۹ درصد کاهش داشته ولی سود خالص کاهش ۹ درصدی داشته که عمدتا بخاطر شناسایی ۵۶.۲ میلیارد تومان سایر هزینه‌های غیرعملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳۴۳.۶ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

گاز لوله

“پلوله” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۱۵ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد افت داشته و عمدتا بخاطر شناسایی ۷.۶ میلیارد تومان هزینه های مالی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲.۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

مس باهنر

“فباهنر” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۵۵۵ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶۰ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۷۴ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۷۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

داروسازی قاضی

“دقاضی” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۲۱۵۳ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری سرمایه را ۲۰۰ درصد افزایش داده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۵۲ درصد کاهش داشته ولی سود خالص ۴۴ درصد رشد داشته که عمدتا بخاطرافزایش ۴۷ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۸۷.۱ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

بیمه زندگی خاورمیانه

“بخاور” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۹۸ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۵ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۷۳ درصدی درآمد سرمایه گذاری از محل سایر منابع است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۱.۷ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

گسترش سرمایه گذاری ایرانیان

“وگستر” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۴۷۹ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵۸۵ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۵۵۴ درصدی جمع درآمدهای عملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۹.۱ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

حمل و نقل توکا

“حتوکا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۳۰ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۲۹ ریال زیان محقق کرده بود.
افزایش ۷۱ درصدی درآمدهای عملیاتی از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۴.۳ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

پشمبافی افشار

“نشار” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۴۴۴ ریال زیان محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد کاهش زیان داشته و عمدتا بخاطر شناسایی ۲۹۳.۲ میلیون تومان سایر درآمدهای غیرعملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۷۷.۶ میلیون تومان زیان خالص محقق کرده است.

سالمین

“غسالم” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۳۹۷ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵۱ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۸۳ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۱.۹ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

خودکفائی آزادگان

“خودکفا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۲۳ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۲۲ ریال زیان محقق کرده بود. افزایش ۷.۹ میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۶.۱ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

آما

“فاما” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۳۵۱ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۹ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۶۶ درصدی فروش است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳۱.۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

آرتاویل تایر

“پارتا” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۲۰۴ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطرافزایش ۶۶ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲۴.۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

کاشی تکسرام

“کترام” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۲۵۵ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۲۲ ریال سود محقق کرده بود.
افزایش ۶۱ درصدی فروش از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۷.۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

آلومینیوم ایران

“فایرا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۷۱۵ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۴۹ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳۷۱.۸ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

همکاران سیستم

“سیستم” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۲۷۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطرافزایش ۴۲ درصدی درآمدهای عملیاتی و نیز ۱۰۴ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳۴.۲ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

مینو شرق

“غمینو” در دوره ۶ ماهه به ازای هرسهم ۶۵۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲۲ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطرافزایش ۱۰۹ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱۱.۶ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

داروسازی کاسپین تأمین

“کاسپین” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۱۴۷ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری سرمایه را ۱۵۰ درصد افزایش داده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۳۸ درصد کاهش داشته ولی سود خالص ۸۷ درصد رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۶۷ درصد فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۵۱.۶ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

نیرو سرمایه

“نیرو” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۴۷ ریال زیان محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲ درصد کاهش زیان داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۱۶۶.۵ میلیون تومانی جمع درآمدهای عملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳۰۳.۹ میلیون تومان زیان خالص محقق کرده است.

شوکو پارس

“غشوکو” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۴۹۶ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۴۰۹ ریال زیان محقق کرده بود. افزایش ۹۳ درصدی فروش از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۱.۸ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

داروسازی فارابی

“دفارا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۳۴۸۶ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری سرمایه را ۵۰ درصد افزایش داده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۴۸۵ درصد رشد داشته ولی سود خالص رشد ۲۲۷۶ درصد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۱۶۱ درصدی فروش و نیز افزایش ۱۲۸.۸ میلیارد تومان سایر درآمدهای غیرعملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲۰۹.۲ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

فولاد افزا سپاهان

“فافزا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۴۳۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۷ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۳۸ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳.۸ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

ریخته گری ایران

“خریخت” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۲۵ ریال زیان محقق کرده و در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۲۱۶ درصدی را به ثبت رسانده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در زیان هر سهم ۸۳ درصد کاهش داشته ولی زیان خالص ۴۷ درصد کاهش داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۷.۳ میلیارد تومانی سایر درآمدهای غیرعملیاتی است .این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳.۱ میلیارد تومان زیان خالص محقق کرده است.

اشتاد ایران

“تشتاد” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۰۲ ریال زیان محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش زیان داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۳۴ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۳.۹ میلیارد تومان زیان خالص محقق کرده است.

سپنتا

“فپنتا” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۵۴۹ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۵۶ درصدی فروش است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲.۹ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

سیمان شاهرود

“سرود” در دوره ۶ ماهه به ازای هر سهم ۲۷۰ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۵ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۸۲ درصدی فروش است.این شرکت در عملکرد ۶ ماهه مبلغ ۲۱.۸ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

سرمایه گذاری ملت

“وملت” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۳۶ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۱ ریال زیان محقق کرده بود. افزایش ۸۹۰ درصدی درآمد سود سهام از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است. این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۳.۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

سرمایه گذاری ارس صبا

“وارس” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۴۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۹ درصد افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۸۳ درصدی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها است.این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۴۷۳.۶ میلیون تومان سود خالص محقق کرده است.

داروسازی عبیدی

“دعبید” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۷۰۸ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری سرمایه را ۲۰ درصد افزایش داده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۸ درصد رشد داشته ولی سود خالص رشد ۵۳ درصد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۴۷ درصدی فروش است. این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۱۴۲.۸میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر

“وصنا” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۳۷۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۲۲ درصدی جمع درآمدهای عملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۶۶.۹ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

تامین سرمایه امید

“امید” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۲۹۲ ریال سود محقق کرده و در سال مالی جاری افزایش سرمایه ۲۲ درصدی را به ثبت رسانده که با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۰ درصد رشد داشته ولی سود خالص ۳۴ درصد رشد داشته که عمدتا بخاطر افزایش ۳۸ درصد درآمدهای عملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۱۷۵.۲میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

تجارت الکترونیک پارسیان کیش

“تاپکیش” در دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۸۵۹ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۲ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۲۹۰ درصد درآمدهای عملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به آذر ۹۸ مبلغ ۳۴.۳ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

رفاهی آبادگران کیش

“گکیش” در دوره ۱۲ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۱۹۲ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر افزایش ۲۰۲ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۸ مبلغ ۱.۲ میلیارد تومان سود محقق کرده است.

قند ثابت خراسان

“قثابت” در دوره ۱۲ ماهه منتهی به تیر به ازای هر سهم ۷۱ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد افت داشته و عمدتا بخاطر کاهش ۴۲ درصدی فروش و افزایش ۳۵ درصدی هزینه‏‌هاى فروش، ادارى و عمومى است. این شرکت در عملکرد ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به تیر ۹۸ مبلغ ۳.۶ میلیارد تومان زیان خالص محقق کرده است.

تکادو

“وکادو” در دوره ۳ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۳ ریال سود محقق کرده در حالی که در مدت مشابه سال قبل و بدون احتساب سرمایه جدید به ازای هر سهم ۲ ریال زیان محقق کرده بود. افزایش ۷۱ درصدی جمع درآمدهای عملیاتی از عمده دلایل شناسایی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل است. این شرکت در عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۹ مبلغ ۲۶۹.۳ میلیون تومان سود خالص محقق کرده است.

شیشه همدان

“کهمدا” در دوره ۳ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۲۱۵ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افت داشته و عمدتا بخاطر کاهش ۹۹ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی است. این شرکت در عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۹ مبلغ ۲۴.۸ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

سرمایه گذاری کوه نور

“ثنور” در دوره ۳ ماهه منتهی به شهریور به ازای هر سهم ۵ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰۰ درصد رشد داشته و عمدتا بخاطر کاهش ۷۵ درصد سایر هزینه های عملیاتی است.این شرکت در عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۹ مبلغ ۴۰۱.۶ میلیون تومان سود خالص محقق کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به عبارتی مسوولان سازمان بورس اگر هم پیش از گرفتن مسوولیت، سابقه‌ای در خرید و فروش سهام داشته و با معضلات و مشکلات بازار بورس آشنا باشند، به احتمال قوی در سهام بازار توافقی و بازار پایه نبوده‌اند که بتوانند از دید چنین افرادی به موضوع نگاه کنند.

اگر این شوخی را جدی بگیریم، پیشنهاد مناسبی خواهد بود که سازمان بورس پیش از اجرای مقررات جدید، جزئیات آن را در معرض نظرخواهی فعالان بازار بگذارد و از بازخوردهای دریافت شده برای رفع نواقص احتمالی (پیش از شروع اجرا) بهره گیرد. البته کلیت آنچه تاکنون از جزئیات قوانین جدید به‌صورت غیررسمی به گوش رسیده حکایت از عزم سازمان بورس در قرار دادن بازار پایه در جایگاه مناسب خود برای نقدشوندگی سهام غیرشفاف و نه جایی برای سفته‌بازی با چاشنی سوءاستفاده دارد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


در گزارشی که از نظرتان می‌گذرد به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا شاید کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

هفته گذشته با تزریق نقدینگی جدید به بازار، نمادهای پایه فرابورس هم رشدهای خوبی را شاهد بودند. معاملات «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» از زیرمجموعه‌های شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) که پیش از این به آن پرداختیم، سه‌شنبه گذشته از سر گرفته شد و در قیمت‌های مثبت و صف خرید به کار خود ادامه داد.

علت توقف معاملات «وثنو» انتشار نامه‌ای مبنی بر دستور مسدود شدن کد معاملاتی و نماد این شرکت از سوی دادگاه مربوط به جرائم پولی و بانکی بود که با پیگیری‌های سهامدار عمده معلوم شد منظور دادگاه توقف معاملات سهام «وثنو»، «وثخوز»، «وساخت» و سایر شرکت‌های گروه که در مالکیت گروه «استراتوس» هستند، بوده است و نه ممنوعیت معاملات سهامداران دیگر.

«وثنو» مقداری از سهام شرکت‌های گروه را در پرتفوی خود دارد که این روزها با استقبال بازار مواجه هستند و قیمت‌های مثبت سهم را می‌توان به آن مرتبط دانست. بیش از ۳ درصد سهام «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت)، ۲۷/ ۰ درصد «بانک اقتصاد نوین» (ونوین)، حدود ۲ درصد از سهام «سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان» (کرمان) و بیش از ۹ درصد سهام «نوسازی و ساختمان تهران» (ثنوسا) در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت این شرکت نشسته است. البته عملکرد پرتفوگردانی «وثنو» در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت در چند سال اخیر حرفی برای گفتن نداشته است.

دوشنبه هفته گذشته پس از ۸ جلسه ابطال معاملات نماد موسسه اعتباری توسعه (توسعه)، ناظر مربوطه معاملات بیش از یک میلیون سهم با رشد قیمتی حدود ۳۸ درصد را تایید کرد تا قیمت پایانی سهم به قیمت پذیره‌نویسی سال ۱۳۸۹ برسد.
در دو روز معاملاتی بعد نیز نماد «توسعه» بدون هیجان خاصی، رشد قیمتی حدود ۵ درصد را شاهد بود. همان‌گونه که پیش از این گفته شد، این نماد گرچه جزو نمادهای بانکی محسوب می‌شود، اما به‌خاطر دارایی‌های ملکی زیادی که دارد از وضعیت صنعت ساختمان و نمادهای آن هم می‌تواند تاثیرپذیر باشد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


برخی از کارشناسان بازار برای دو صنعت بانکداری و ساختمانی پس از سال‌ها اصلاح قابل توجه، رشد مناسبی را در سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی می‌کنند.

در یک‌هفته گذشته معاملات سهام ۵ بانک وابسته به ارگان‌های نظامی در خارج از ساعات معاملاتی انجام شد و برای هر بانک یکی از سهامداران حقوقی، خرید سهام متقاضیان حقیقی و حقوقی را به عهده گرفت. از بازار پایه دو بانک «قوامین» (وقوام) و «مهر اقتصاد» (ومهر) در این فرآیند شرکت دارند که سهامداران حقیقی می‌توانند با مراجعه حضوری به کارگزاری تقاضای فروش سهم خود را به قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) بدهند.

امکان فروش از طریق سامانه آنلاین یا اینترنتی وجود ندارد و مراجعه حضوری به کارگزاری لازم است. مهلت فروش سهام در این مرحله تا ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری است و کسانی که سهام خود را در این مرحله به فروش نرسانند باید منتظر بمانند تا دارایی‌های این بانک‌ها کارشناسی شده و بر‌اساس نظر کارشناسی، معادل ارزش آن (احتمالا از سوی بانک سپه) پرداخت شود. بانک قوامین عمده منابع خود را از طریق «بنیاد تعاون نیروی انتظامی (ناجا)» در املاک متعددی در سراسر ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

بانک مهر اقتصاد هم سرمایه‌گذاری‌هایی در بورس و سایر دارایی‌ها دارد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) از شرکت‌هایی که بیشتر فعالان قدیمی بورس خاطراتی از آن دارند، در سال ۱۳۷۱ توسط بانک ملت تاسیس و در اوایل دهه ۸۰ شمسی به بخش خصوصی واگذار شد. در جریان واگذاری سهام عمده «وملت»، یکی از افراد مشهور بازار در آن سال‌ها آن را خرید و سرمایه این شرکت را به ۱۰۰ میلیارد تومان رساند. با شهرتی که فرد مزبور در بورس داشت خریداران برای خرید این سهم صف می‌کشیدند و به تقاضای آنها نیز پاسخ گفته می‌شد.

کم‌کم زمزمه‌هایی از تخلفات مدیران شرکت در بازار پیچید که نهایتا به حکم محکومیت قطعی مدیران به چند ماه زندان در سال ۱۳۸۸ منجر شد. جرم مدیران ارائه اطلاعات نادرست، انجام معاملات غیرقانونی و منتشر نکردن اطلاعات شفاف بود. از دید برخی از فعالان بورس هم آنچه بر سر این شرکت آمد، فربه کردن ظاهر آن، افزایش شناوری سهم در بازار و سرآخر تهی کردن آن از دارایی‌ها با معاملات پنهان درون گروهی بود. سهامدار عمده نیز پیش از صدور و اجرای حکم به خارج از کشور رفت و احتمالا دیگر برنخواهد گشت.

پس از این بود که معلوم شد آنچه در پرتفوی شرکت «سرمایه‌گذاری ملت» باقی مانده و قابل‌توجه است دو دارایی بورسی و ملکی است. یکی از این دارایی‌ها ۶۷ درصد سهام شرکت «ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی ایران» (تراک) بود که از «سازمان خصوصی‌سازی» خریداری و هنوز اقساط آن کامل پرداخت نشده بود.

این شرکت نهایتا نتوانست به تولید سودمند برگردد و در مهرماه ۱۳۹۴ براساس شکایت چند سهامدار حقیقی از سوی دادگاه ورشکسته اعلام و کنترل آن به «اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری تبریز» سپرده شد. تاریخ توقف شرکت پایان سال ۱۳۹۱ اعلام شد تا تمام معاملات آن پس از این تاریخ از جمله محاسبه سود بدهی‌های بانکی باطل تلقی شود. البته شرکت مزبور در پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۸‌برابر سرمایه ۱/ ۵ میلیارد تومانی خود زیان انباشته داشت. روال اداری فرآیند ورشکستگی هنوز در جریان است و هیچ‌گونه اطلاعات مالی مربوط به بعد از سال ۱۳۹۱ درباره شرکت از سوی اداره تصفیه و ورشکستگی یا مدیران منصوب این اداره، منتشر نشده است.

یکی دیگر از دارایی‌های باقیمانده برای «وملت»، زمینی موسوم به «چاتانوگا» در خیابان ولی‌عصر روبه‌رو‌ی پارک ملت است که در سال ۱۳۸۴ قیمت آن کسری از سرمایه ثبت شده ۱۰۰ میلیارد تومانی «وملت» بود و اینک با گذشت بیش از ۱۵ سال، شاید ارزش آن بیشتر از سرمایه ثبت شده شرکت باشد. طی ۱۰سال اخیر هر سال هیات‌مدیره، فروش این زمین یا ساخت مشارکتی آن را به‌عنوان برنامه‌های آتی خود اعلام کرده و برهمین اساس بارها شایعه فروش این زمین سبب نوساناتی در قیمت سهم شده است.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


معاملات سهام «وملت» تا اواخر اسفندماه ۱۳۹۶ در بازار بورس ادامه داشت و پس از چند ماه توقف نهایتا به بازار پایه ج منتقل شد. در مهرماه سال گذشته معاملات «وملت» در بازار پایه «ج» شروع و همیشه در قیمت کمتر از قیمت اسمی سهم معامله شد. براساس صورت‌های مالی سه ماه منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ شرکت حدود (۱۰) تومان به ازای هر سهم زیان انباشته دارد. مجامع سالانه این شرکت در سال‌های گذشته به‌صورت مرتب برگزار شده و بدون سودآوری و با تصویب زیان عملیاتی که البته چندان هم قابل‌توجه نبوده به‌کار خود پایان داده است.

البته همانگونه که قابل انتظار است معمولا تنش‌ها و حاشیه‌ها در این مجامع زیاد بوده و کار به لعن و نفرین از سوی سهامداران جزء که سهام را در قیمت‌های چند صدتومانی خریده‌اند هم می‌کشیده است. البته باوری در بین عده معدودی از سهامداران «وملت» وجود دارد که روزی سهامدار عمده «وملت» از ینگه‌دنیا (آمریکا) برمی‌گردد و سروسامانی به شرکت می‌دهد و البته معتقدند در حال‌حاضر هم شرکت از راه دور توسط وی اداره می‌شود.

منبع: donya-e-eqtesad.com