دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اشتباه بورس‌بازان

از سوژه‌های جالب دیروز در فضای مجازی، راه افتادن هشتگی با عنوان «اشتباه من» بود. سرچشمه آن هم توییت کاربری به نام مهدی حسنی بود که درباره سوتی‌هایش در معامله سهام در بازار سرمایه می‌نویسد. او دیروز نوشت: «دوباره سوتی دادم. وغدیر رو روی نرخ 20200 فروختم، دوباره 20470خریدم !» بعد از این توییت، کاربری پیشنهاد داد هشتگی به نام «اشتباه من» در توییتر راه بیفتد و افراد به اشتباهات خود در بازار اعتراف کنند. این پیشنهاد نیز مورد استقبال واقع شد و کاربران بورس‌باز شروع به اعتراف کردند. «حسین» یکی از کاربرانی بود که این‌گونه لب به اعتراف گشود: «از کجا بگم براتون؟ از خرید ورنا در قیمت 250 تومن و فروشش در 350 تومن؟ از خرید ولیز در 2800 و فروشش در 2600؟ البته بعضی جاها عالی عمل کردم که خدا را شکر بیشتر از اشتباهاتم بوده. از عملکردم در دو سال گذشته راضی هستم.»‌ یکی دیگر از کاربران درباره اشتباهاتش در بازار سرمایه نوشت: «اشتباه زیاد داشته‌ام از کوچیک تا بزرگ از خریدن سهم به‌جای فروش گرفته تا فریب بازیگر را خوردن و فروش بد موقع سهم تا بی توجهی به ناو شرکت توی معامله و…» «کدوتنبل» هم با بیان اینکه «بعد از رشد عجیب فاهواز 2 روز پیش صف خریدش بعد مدت‌ها عرضه شد و فقط چون دیدم حقوقی خریده منم خریدم » گفت که اشتباهش در بازار سرمایه این معامله بوده است.

گدنا یا گدا؟

عرضه اولیه گدنا قرار است امروز انجام شود حداکثر سرمایه موردنیاز برای خرید این سهام در عرضه اولیه 6 هزار تومان است، این موضوع چند روزی است که اسباب شوخی اهالی بازار سرمایه شده است. رضا مهدوی که از فعالان فضای مجازی و بازار سرمایه است نوشت: «گدنا رو به گدا بدی قهر می‌کنه!»

 

بهراد ابراهیمی

مدیر معاملات کارگزاری آگاه

به نظر می‌رسد تزریق شدید پول در اقتصاد آمریکا برای جلوگیری از تبعات اقتصادی شیوع کرونا شاخص دلار رو بیش از سطوح فعلی تضعیف کنه، باید منتظر رشد قیمت کامودیتی‌ها و بسته شدن کف سهم‌های مرتبط باشیم.

 

شاهین احمدی

رئیس پیشین مرکز آموزش سازمان بورس

بعد از حدود هشت سال افتخار همکاری با سازمان بورس، از این مجموعه جدا شدم؛ واقعا یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی‌ام بود. از این مجموعه بسیار یاد گرفتم و امیدوارم در انجام رسالت سنگینی که بر دوش‌ مجموعه هست، روز به روز موفق‌تر باشند.

 

داود سوری

اقتصاددان

افزایش قیمت ماکارونی شاید سود و قیمت سهام کارخانه تولید ماکارونی را بالا ببرد اما افزایش قیمت سهم آن موجب افزایش قیمت ماکارونی نمی‌شود. قیمت‌ها را چون الوار سیال بر جریان رودخانه نقدینگی ببینید، شاید برخورد چوب‌ها با هم مسیر آنها را اندکی تغییر دهد ولی محرک اصلی آب رودخانه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در اینجا ما به بررسی 5 نماد گشان، زپارس، وصندوق، ولیز و رانفور می پردازیم

گشان

شرکت توسعه بین المللی پدیده شاندیز با نماد “گشان” در بازار پایه نارنجی فرابورس ( دامنه دو درصد) مورد معامله قرار می گیرد.

این شرکت به دلیل عدم رعایت دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس، تا 16/06/1399 تعلیلق شده است که با اصلاح این موارد می توان در روزهای آتی بازگشایی این نماد را شاهد باشیم.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است و با برخورد به سقف کانال سطح سوم خود با اصلاح روبرو شد و از قیمت حوالی 30000 تومان تا قیمت 24877 تومان افت قیمت پیدا کرد و اکنون در محدوده حمایتی حوالی 25 هزار تومان قرار گرفته است. در صورت حمایت از این ناحیه، اهداف سهم 27600 تومان و 29400 تومان خواهد بود.

از طرفی دیگر اگر عرضه ها در سهم همچنان ادامه دار باشد، اولین حمایت سهم، 24000 تومان و پس از آن 22500 تومان خواهد بود.

زپارس

شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد “زپارس” در گروه زراعت و خدمات وابسته قرار گرفته است.

در معاملات روز قبل، حدود 460 هزار برگ سهم به ارزش 46 میلیارد ریال با قیمت پایانی 100890ریال (3.18%+) داد وستد شد و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

در هفته ای که گذشت این سهم بازدهی (8.64%-) را از خود به ثبت رسانده است.

از ابتدای عرضه سهام این شرکت در سال 1397، این سهم تاکنون بازدهی 2950 درصدی از خود به جای گذاشته است و درآخرین نزول، از سقف خود در 15400 تومان حدود 40 درصد افت کرد که با رسیدن به حمایت خط روند صعودی کانال صعودی بلند مدت، حمایت 9385 تومان و خط روند حمایتی کوتاه مدت با افزایش تقاضا روبرو شد. در صورت ادامه این روند، اهداف آن را  می توان 12777 تومان و 15400 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سیر نزولی سهم ادامه دار باشد، و حمایت کانال صعودی از دست برود، حمایت های بعدی را می توان 9385 تومان، 8075 تومان و 7000 تومان خواهند بود.

وصندوق

شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در بازار اول بورس با نماد “وصندوق” در گروه “شرکت های چند رشته ای صنعتی” قرار گرفته است.

در معاملات آخرین روز هفته، بیش از 5.7 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 19810 ریال داد و ستد شد و سهم از ابتدا تا انتهای بازار با صف خرید همراه شده بود.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های موازی در حال نوسان است که با برخورد به کانال سطح سوم خود با اصلاح روبرو شد و از قیمت 2750 تومان با افت 35 درصدی تا نزدیکی 1800 تومان افت قیمت پیدا کرد و سپس با حمایت خریداران همراه شد. در صورت ادامه تقاضا برای خرید هم، اهداف آن را می توان 2350 تومان، 2520 تومان و 2750 تومان در نظر گرفت.

حمایت های سهم در صورت افت مجدد قیمت و فشار عرضه، 1850 تومان، 1680 تومان و 1455 تومان خواهند بود.

ولیز

شرکت لیزینگ ایران با نماد “ولیز” در بازار اول بورس و گروه “سایر واسطه گری های مالی” قرار گرفته است.

در معاملات روز قبل بیش از 33 میلیون برگ سهم به ارزش 408 میلیارد ریال با قیمت پایانی 12190 ریال (0.81%-) داد وستد شد و آخرین معامله سهم در قیمت 12400 ریال صورت گرفت.

این سهم پس از رشد قیمتی که از قیمت 84 تومان تا نزدیکی سقف کانال سطح سوم خود داشت از قیمت 3100 تومان با اصلاح روبرو شد و از اواخر فروردین ماه وارد روند نزولی شده است. حمایت های سهم در صورت ادامه روند نزولی، 1030 تومان، 930 تومان و 785 تومان خواهند بود.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش تقاضا روبرو شود، اهداف آن را می توان 1712 تومان، 2150 تومان و 3100 تومان در نظر گرفت.

رانفور

شرکت خدمات انفورماتیک با نماد “رانفور” در بازار اول بورس و گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن مورد معامله قرار می گیرد.

در معاملات روز قبل بیش از 2 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 35260 ریال (4.04%+) داد وستد شد و سهم با صف خرید به کار خود پایان داد.

این سهم درون مجموعه ای از کانال صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سطح 1.75 این کانال با اصلاح روبرو شد و از قیمت 5380 تومان تا 3230 تومان اصلاح قیمتی داشت و پس از آن با ورود خریداران جدید با حمایت روبرو شد. در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، اهداف آن را می توان 3900 تومان، 4423 تومان و 5380 تومان خواهد بود.

در صورت افزایش مجدد عرضه ها در سهم، حمایت های آن را  می توان 3230 تومان و 2860 تومان در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص کل بورس که سمبل تغییرات بازدهی بورس است از عدد 690هزار واحد در ابتدای ماه به عدد 1میلیون واحد در انتهای ماه رسید و رشدی 45 درصدی را تجربه نمود. شاخص هم وزن نیز که معیار مناسب تری برای بررسی میانگین وضعیت بازدهی شرکتهاست از 238هزار واحد به 322 هزار واحد صعود کرده و رشد 35درصد را برای خود ثبت نمود.

اختلاف بین رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان دهنده این است که در مجموع شرکتهای برزگ یا شخاص ساز رشد بیشتری را نسبت به میانگین بازار تجربه کرده اند.

همانطور که شرکتهای بازار سرمایه از نظر عملکرد و بازدهی متفاوت هستند در بین نمادهای بورسی و فرابورسی نیز شاهد رشد و کاهش متفاوتی بودیم. در اردیبهشت 1399، سه نمادهای خودرویی خگستر، خساپا، خودرو که از سال گذشته به دلیل ثبت تغییرات سرمایه بسته بوند، بازگشایی شدند و با استقبال چشمگیر خریداران مواجه و بیشترین نرخ رشد این ماه را بنام خود ثبت نمودند از سویی دیگر ربته بیشترین کاهش ارزش در این ماه به نمادهای غپینو، کبورس، ولیز تعلق گرفت.

گزارش بازدهی اردیبهشت 1399 نمادهای بورس و فرابورس را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود گزارش بازار سرمایه (اردیبهشت ماه 1399)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ در ساعت 10:20 جمع صف‌های خرید به حدود پنج هزار و 370 میلیارد تومان رسید در حالی که ارزش صف‌های فروش 780 میلیارد تومان بوده است؛ بدین ترتیب کفه ترازو با چهار هزار و 590 میلیارد تومان به نفع صف‌های خرید سنگینی می‌کند.

تا این ساعت بیشترین سفارش در صفوف خرید «پترول»، «وآیند» و «فخوز» به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان هزار و 658 میلیارد تومان تقاضای خرید وجود دارد، بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش «وسدید»، «پارسان» و «ولیز» در نوبت انتظار است؛ گفتنی است حجم صف ریل سیر کوثر (حسیر) به 10 درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع سه هزار و 500 میلیارد تومان (65 درصد کل) و 10 صف فروش برتر 330 میلیارد تومان (42 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 59 نماد و حجم صف‌های فروش در 21 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است.

علاقه‌مندان به گروه‌های “محصولات شیمیایی” و “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” بیشترین سفارشات خرید را به ترتیب با برآیند هزار و 700 میلیارد تومان و 700 میلیارد تومان در سیستم ثبت کرده‌اند و از سویی دیگر هیچ گروهی زیر فشار فروش نیست.

این جدول حدود 58 درصد از شش هزار و 150 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع 11 هزار و 220 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 55 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 17 هزار و 370 میلیارد تومان خواهد رسید.

صفهای خرید و فروش بورس 4.31

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در سه ماهه نخست سال جاری شاخص کل بورس تهران رشدی 148 درصدی را به ثبت رساند تا فراتر از دیگر بازارها عملکردی فوق‌العاده داشته باشد. با این حال در میان این رشد چشمگیر برخی نمادها عملکردی به مراتب بهتر از شاخص کل از خود نشان دادند و شاهد بازدهی بالای 300 درصد در تعدادی از سهم‌ها بودیم.

بررسی عملکرد نمادهای مختلف در بازار سهام سه ماهه نخست سال نشان می‌دهد، شرکت سرمایه‌گذاری شاهد (ثشاهد) بیشترین بازدهی فصل بهار را به خود اختصاص داده است. این شرکت از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه توانسته بیش از 437 درصد به سهامداران خود سود برساند. پس از ثشاهد خودرو با 423 درصد و کدما با 405 درصد پربازده‌ترین نمادهای بورس در سه ماه نخست سال 99 بوده‌اند.

در میان نمادهای بازار سهام البته سهم‌های بسیار کمی نیز در این مدت با بازدهی منفی مواجه بودند. ثنظام با 12 درصد، ولیز با 5٫1 و جهرم با 4٫8 درصد منفی کم بازده‌ترین نمادهای بهار بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پایان معاملات امروز، نماد سه شرکت کارخانجات دارو پخش، خاک چینی ایران و پتروشیمی کرمانشاه به دلیل برگزاری مجمع سالانه و لیزینگ ایران برای برگزاری مجمع عادی بطور فوق العاده متوقف می شود.

براین اساس، “دارو، کخاک، کرماشا” برای تصویب صورت های مالی منتهی به اسفند گذشته و “ولیز” برای انتخاب اعضای هیات مدیره چهارشنبه هفته جاری تصمیم گیری می کنند.

بنابراین گزارش، در جریان معاملات یکشنبه سه شرکت کارخانجات دارو پخش، خاک چینی ایران و پتروشیمی کرمانشاه با رشد 4.8 ، 4.2 ، 2 درصدی قیمت و صف خرید و لیزینگ ایران با افت 2.8 درصدی قیمت روبرو شده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در یک میلیون و 91 نوبت معاملاتی، 6 میلیارد و 596 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 101 هزار و 18 میلیارد ریال معامله شد.

بر اساس آمارهای معاملاتی، امروز بیستم اردیبهشت، اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 42294 واحد رشد معادل 4.32 درصد به یک میلیون و 20 هزار واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 11248 واحد افزایش معادل 4.32 درصد به 271 هزار و 336 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 11246 واحد افزایش معادل 3.65 درصد به 319 هزار و 381 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 7462 واحد افزایش معادل 3.65 درصد به 211 هزار و 912 واحد، شاخص آزاد شناور با 52625 واحد افزایش معادل 4.26 درصد به یک هزار و 288 واحد، شاخص بازار اول با 31559 واحد افزایش معادل 4.45 درصد به 740 هزار 560 واحد و شاخص بازار دوم با 82956 واحد رشد معادل 4.14 درصد، به دو هزار و 87 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز نمادهای « فولاد با 2799 واحد، فارس با 2063 واحد، پارس با 1988 واحد، فملی با 1974 واحد، تاپیکو با 1821 واحد، ومعادن با 1593 واحد و کگل با 1315 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

براساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «تامین آب، برق و گاز با 121 واحد صعود معادل 7.39 درصد به 1 هزار و 765 واحد، کانه فلزی با 14411 واحد افزایش معادل 5.66 درصد به 268 هزار 811 واحد، فنی مهندسی 369 واحد رشد معادل 4.91 درصد به 7 هزار و 885 واحد، بانک ها 274 واحد افزایش معادل 4.88 درصد به 5 هزار و 900 واحد، لاستیک با 15586 واحد رشد، معادل 4.87 درصد به 335 هزار و 579 واحد، سایر معادن با 17813 واحد رشد معادل 4.87 درصد به 383 هزار و 707 واحد، شیمایی با 2811 واحد افزایش معادل 4.86 درصد به 60 هزار و 701 واحد» رسید.

نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند که قیمت سهام نمادهای «بفجر، ونیرو، ثشرق، پارس، ومعادن، خزر و رکیش» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «کهمدا، فاذر، ملت، ثفارس، سبجنو، وخارزم و ولیز» بیشترین کاهش قیمت را در بازار تجربه کردند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

سهام شناور آزاد چیست؟ 

سهام شناور بخشی از سهام یک شرکت است که آماده عرضه و فروش است و دارندگان آن قصد حفظ سهام جهت مشارکت در امور اصلی شرکت را ندارند. 

برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامدار اصلی شرکت که سهامداری می‌کنند تا بتوانند در امور شرکت مداخله داشته باشند مشخص باشد. 

در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت‌هایی که کمتر از 25 درصد سهام آن‌ها، شناور آزاد باشد از فهرست شرکت‌های بورس حذف می‌شوند. دلیل آن هم مشخص است؛ اگر مالکان شرکتی نمی‌خواهند حداقل 25 درصد سهام آن‌ها بین مردم توزیع شود و علاقه به حفظ سهام دارند، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد. 

مزایای درصد بالای شناور آزاد چیست؟ 

اگر سهمی نسبت سهام شناور آزاد بیشتری داشته باشد، امکان نقدشوندگی آن بیشتر و دست‌کاری قیمت آن کمتر است. 

بیشترین و کمترین سهام شناور در سال 98 متعلق به کدام شرکت‌ها بود؟

کماسه و کالا دو نمادی هستند که سهام شناور آن‌ها 100 درصد است. 

وخاور با 92.09 درصد، بورس با 88.78 درصد، کسرام با 87.78 درصد، ولیز با 87.63 درصد، کسرا با 87.56 درصد، خریخت با 84.65 درصد، تمحرکه با 83.77 درصد و قثابت با 77.89 درصد 10 شرکت اول در میزان سهام شناور به شمار می‌روند. 

پارس، سپ، وامید، رانفور، وملی، بسویچ، سفار، فخاس، سدشت و نبروج در انتهای جدول درصد سهام شناور قرار میگیرند و به ترتیب از آخر به اول در بازه 0.08 تا 6.09 درصد قرار گرفته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل بورس بعد از رشد تقریبا 180 درصدی، آخرین برگ تقویم سال 98 را در کانال 512 هزار و 900 واحدی ورق زد و به استقبال بهار 99 رفت.
بازدهی این بازار نه فقط در بین بازار‌های مالی ایران، که در بین بازار‌های مالی کل دنیا بی نظیر بود. بازار سرمایه، سال جدید را هم با سبزی آغاز کرد و با رشد 6 درصدی شاخص کل فقط در 5 روز معاملاتی، نوروز 99 را هم در کانال 547 هزار و 661 واحدی به پایان رساند.

 

پیش بینی وضعیت بازار سرمایه 

فواد صلواتی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در سال 99 بیان کرد: همانطور که پیش بینی می شد، شاخص کل بورس، در سال 98 از کانال نیم میلیون واحدی فراتر رفت و شرکت های تولیدمحور که عملکرد بهتری داشتند، گزارش های خوبی هم ارائه کردند. با توجه به تورم، انتظار می رود شرکت هایی که کالاهای مورد نیاز سبدخانوارها را تولید می کنند و بازار فروش مناسبی دارند، در 3 ماهه اول 99، رکوردهای فروش خود را شکسته و در رشد شاخص موثر باشند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت دیگر، این است که مجامع شرکت ها از اواخر اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و این می تواند محرکی برای رشد بازار سرمایه باشد و شرکت هایی که سود مناسبی برای تقسیم در مجامع دارند، با افزایش تقاضا مواجه شوند. البته انتظار می رود شرکت ها نسبت به پرداخت سریع تر سودهای تقسیمی در مجامع اقدام کنند تا جذابیت بیشتری هم برای سهامداران ایجاد شود.

صلواتی اضافه کرد: با در نظر گرفتن این شرایط، میتوان امیدوار بود شاخص کل تا فصل مجامع به کانال 700 هزار واحدی برسد.

 

تاثیر کرونا

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر کرونا بر بازار سرمایه اظهار کرد: یکی از چالش های بازار سرمایه، قیمت های جهانی است. شیوع کرونا ویروس، چالش بزرگی برای اقتصاد جهانی و همچنین اقتصاد ایران است و تقاضای نفت و کامودیتی ها را تحت تاثیر قرار داده است. اما با وجود کاهش تقاضای نفت و افت قیمت جهانی نفت خام، بودجه 99 کشور ما اتکای کمتری به نفت دارد و بالتبع، اثرات این موضوع بر اقتصاد هم کمرنگ تر خواهد بود. اما صنایعی که با قیمت های جهانی در ارتباط هستند، از جمله صنعت پالایشی و پتروشیمی و فلزی و معدنی، با توجه به افت قیمت سنگین این محصولات، افت خواهند داشت. البته به نظر می رسد با نزدیکی به فصل تابستان، قیمت های جهانی منطقی تر خواهد شد و سهامداران بهتر است از این فرصت استفاده کرده و در منفی های این صنایع، اقدام به اصلاح سبد سهام خود و خروج از سهم های زیان ده و جایگزین کردن سهم های بنیادی که سودهای خوبی هم در مجامع تقسیم می کنند، نمایند.

 

توصیه ای برای تازه واردها

وی افزود: سهامداران تازه وارد باید بدانند اشخاصی از سرمایه گذاری در این بازار منتفع می شوند، که با استراتژی بلندمدت در این بازار، سرمایه گذاری کنند. تازه واردها باید از نوسان گیری کوتاه مدت بپرهیزند و ضمنا از ورود به این بازار به صورت اعتباری (با پول قرضی) یا پولی که در کوتاه مدت به آن نیاز دارند، اجتناب کنند. بازار ارز و مسکن و خودرو، برای سرمایه گذاری مناسب نیست و سرمایه گذاران در صورت سرمایه گذاری بلندمدت روی سهم شرکت های بنیادی بازار که سودآوری مناسبی هم دارند، بازدهی بهتری کسب خواهند کرد.

 

بهبود مشهود اوضاع بازار سرمایه در سایه مدیران این بازار

صلواتی با اشاره به بهبود وضعیت بازار سرمایه در سال 98، گفت: سال 98 با توجه به تلاش های مدیران و متولیان سازمان بورس، نسبت به سنوات قبل، سال بسیار بهتری بود و مشکلات کمتری در بازار سرمایه، شاهد بودیم. در سال 98 توقف نمادها کاهش داشت؛ تخلفات کمتری هم شاهد بودیم و تلاش مدیران این بازار در بهبود وضعیت بازار سرمایه کاملا مشهود بود. ایراداتی از جمله اختلال سامانه معاملات و… نیز وجود دارد که انتظار می رود امسال با همت مدیران سازمان بورس و همکاری فعالان بازار سرمایه، این مشکلات هم برطرف شود.

 

اتفاقی مبارک برای بازار سرمایه 

وی در خاتمه تصریح کرد: به منظور اعتلای بازار سرمایه، باید شرکت در مجامع را هم برای سهامداران جذاب کرد تا در سال 99، شاهد رشد سهم های بنیادی بازار باشیم. نامگذاری سال 99 به نام سال “جهش تولید” نیز، می تواند اتفاق مبارکی برای بازار سرمایه باشد. بازار سرمایه، بزرگترین اهرم برای رونق تولید است و رونق تولید در کشور به معنای کاهش فقر و بیکاری، افزایش قدرت خرید مردم، در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

 
غلامعلی فارغی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه صنعت ساختمان در کشور با رکود همراه بوده اما؛ بورس‌کالا می‌تواند زمینه‌ساز فروش و صادرات محصولات ساختمانی را برای شرکت‌ها فراهم آورد، به بورس‌نیوز اظهاکرد: بورس‌کالا برای هر اقتصادی به‌نوعی مزیت محسوب شده چراکه ورود کالاها در رینگ‌های فروش این بازار می‌تواند با استانداردهای مختلفی همراه شود تا خیال خریداران خارجی که استاندارد کالاها برای آنها از اولویت بالایی برخوردار است را راحت کند؛ از سوی دیگر، شرایط رکودی صنعت ساختمان اجازه فروش داخلی بیشتر را به کالاهای ساختمانی نمی‌دهد بنابراین بهترین بازار، ایجاد شرایط فروش خارجی است.
 
وی افزود: از سوی دیگر، نمی‌توان سایه نرخ‌گذاری‌های دولتی از سوی وزارت صمت را حتی در بازارهایی همچون بورس‌کالا انکار کرد؛ اگر دولت در بودجه‌بندی خود می‌خواهد از نفت چشم‌پوشی کند باید بازار آزاد صادراتی برای درآمدزایی بیشتر تقویت کند و دخالت‌های بی‌مورد و حاکمیتی خود را کاهش دهد.
 
فارغی با اشاره به اینکه نرخ‌گذاری‌های صادراتی تاکنون خاطره خوشی از خود برجای نگذاشته است، تصریح کرد: در اغلب نرخ‌گذاری‌ها و سیاست‌های دستوری که از سوی نهادهای دولتی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان ابلاع شده است، نتیجه آن تحمیل شکست بر بازارهای هدف صادراتی بوده که فعالان اقتصادی ایران در آن حضور داشتند، دولت باید بپذیرد که به اقتصاد آزاد تن دهد و سیاست‌گذاری خود را از قیمت‌گذاری به سمت روان‌سازی رویه‌های تولیدی سوق دهد.
 
این فعال بخش‌خصوصی از طرف دیگر با اشاره به اینکه صادرات از پنجره‌های بورس‌کالا چندان آسان نیست نیز افزود: خریداران داخلی که نیاز خود را از طریق بورس‌کالا تامین می‌کنند به‌نوعی اجبار را از سوی وزارت صمت، پشت سر خود می‌بینند اما؛ خریداران خارجی با چنین محدودیتی مواجه نیستند، بنابراین نباید فراموش کرد که جذب متقاضی و خریدار خارجی برای ورود به بورس‌کالای ایران سخت‌تر بوده و باید استانداردهای این بازار در سطح منطقه‌ای و جهانی برای خریداران عمده کالاها تشریح شود.
 
فارغی با اشاره به نرخ‌گذاری‌های ارزان و البته در برخی مواقع با تخفیف، اذعان کرد: از سوی دیگر نمی‌توان فاصله‌های قیمتی ناشی از مشکلات و محدودیت‌های تحریم و حمل دریایی و نقل و انتقال ارز و تعویض مدارک و … را بر کالاهای ایرانی نادیده گرفت.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای رساندن نرخ محصولات تولید داخل و صادرات‌گرای ایران به قیمت‌های متعارف در بازار‌های جهانی، باید برنامه ریزی جامعی صورت بگیرد و قیمت‌ها به تدریج اصلاح گردد اما؛ بازار‌هایی همچون کشور‌های همسایه مانند افغانستان، عراق، سوریه و … که نیاز به کالاهای زیربنایی دارند، می‌توانند ورود اولیه مناسبی به این بازار داشته باشند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.