دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ در ساعت 9 و 30 دقیقه جمع صف‌های خرید حدود 713 میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش هفت هزار و 500 میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات فروشی که در سیستم معاملات ثبت شده به 6 هزار و 800 میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین عرضه در صفوف فروش «وملی»، «ثشاهد» و «وشهر» به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام گروه‌ صنعتی‌ ملی‌ 420 میلیارد تومان سفارش فروش وجود دارد. بیشترین تقاضا نیز در صفوف خرید «ثامید»، «ولپارس» و «شاروم» در نوبت انتظار است.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع 523 میلیارد تومان (73 درصد کل) و 10 صف فروش برتر 2560 میلیارد تومان (34 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 15 نماد و حجم صف‌های فروش در 132 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است. گفتنی است حجم صف عمران و توسعه شاهد (ثعمرا) به پنج درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

“خودرو و ساخت قطعات” کم اقبال‌ترین صنعت امروز با خالص سفارش فروش هزار میلیارد تومان است و پس از آن گروه “انبوه‌سازی، املاک و مستغلات” قرار دارد که برآیند سفارشات فروش آن 730 میلیارد تومان می‌شود، از سویی دیگر گروه “حمل و نقل آبی” با تقاضای خرید 21 میلیارد تومانی همراه است.

این جدول حدود 32 درصد از هشت هزار و 220 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع چهار هزار و 260 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 193 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 12 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد رسید.

18

19

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازدهی بازارها در فصل تابستان نشان میدهد بورس درحالی عقب نشینی واضحی از بازدهی‌های فصل بهار داشته که انتظار می‌رود در دو فصل باقی ‌مانده سال همگرایی ها در بازار تداوم یابد.

به گزارش رادیوسهام، دنیای اقتصاد نوشت: بازارها در نیم‌سال نخست، دو فصل متفاوت را تجربه کردند. درحالی‌که در فصل بهار، بورس با ثبت بازدهی سه‌رقمی گوی سبقت را از دیگر بازارها ربوده بود، اما این بازدهی در فصل دوم به مقدار قابل‌توجهی کاهش یافت تا در نهایت یک مسیر همگرایی در بازارها مشاهده شود. فاصله گرفتن بازدهی بورس نسبت به سایر دارایی‌ها در فصل نخست باعث شد این سوال مطرح شود که چرا شکاف قابل‌توجهی میان بازدهی بازارها ایجاد شده است؟

اما تصحیح رفتار بورس و پیشروی ارز و سکه در فصل دوم تا حدودی توانست روند همگرایی در بازارها را آشکار کند. کارشناسان تاکید می‌کنند اگرچه بازدهی بازارها می‌تواند در کوتاه‌مدت از یکدیگر فاصله بگیرد، اما در میان‌مدت و بلندمدت مقدار بازدهی این بازارها به یک نقطه مشترک نزدیک خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود در صورت طی شدن مسیر طبیعی و اعمال نکردن سیاست‌های مداخله‌ای در برخی بازارها، همگرایی ایجادشده در فصل تابستان، در دو فصل پایانی نیز تداوم یابد.

کارنامه بورس | 211 درصد سود در یک نیمه

در مطلب دیگری آمده است: پرونده بورس تهران در آخرین ماه فصل گرم سال در حالی بسته شد که نماگر اصلی بازار سهام با افت 2/  9 درصدی در مقیاس ماهانه، دومین ماه منفی بورس در سال 99 را ثبت کرد. با وجود عملکرد منفی سهام در دو ماه گذشته، اما بازدهی نماگر اصلی بازار سهام در نیمه نخست سال 99 حکایت از صدرنشینی این بازار در برابر دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری دارد؛ به‌طوری که در برابر رشد 118 درصدی سکه و 69 درصدی دلار آزاد، شاخص کل بورس تهران با رشدی بالغ بر 211 درصد در 6 ماه نخست سال 99 همراه شده است. به این ترتیب سهامداران در سال جاری روزانه حدود یک درصد سود (نرخ بهره مرکب) کسب کرده‌اند.

چهارمین افت ماهانه تاریخ بورس: در ادامه مسیر نزولی بازار سهام در مردادماه، آخرین ماه تابستان نیز با افت 2/  9 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا سنگین‌ترین افت ماهانه نماگر بورس تهران از آذر 97 رقم خورد. شاخص هموزن نیز در این ماه افتی معادل 7/  13 درصد را تجربه کرد تا به کاهش یکدست قیمت سهام گواهی دهد.

در مجموع از ابتدای سال 99 تاکنون بازدهی شاخص سهام 211 درصد برآورد شد تا صدرنشینی بورس تهران در جدول بازارهای سرمایه‌گذاری حفظ شود. هر چند بازار سهام در مجموع نیمه نخست سال 99 توانسته با جذب بالای نقدینگی در صدر بایستد اما ارزش معاملات خرد سهام که به 30هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود در روزهای پایانی تابستان و در روزهای منفی بازار رو به کاهش گذاشت و حتی به سطح هزار میلیارد تومان در روز نیز رسید. 

در نیمه نخست امسال، پس از هجوم پول‌های سرگردان به گردونه معاملات سهام، رشد افسارگسیخته قیمت‌ها را شاهد بودیم. به‌طوری که نماگر سهام در نیمه مرداد مرز دو میلیون واحد را نیز فتح کرد و بازدهی این نماگر از ابتدای سال از 300 درصد نیز فراتر رفت.

در ادامه اما سیاست‌های یک بام و دو هوای سیاست‌گذار و تلاش برای حمایت مصنوعی از شاخص سهام سبب افزایش تردید و بی‌اعتمادی صاحبان نقدینگی شد. سرمایه‌گذارانی که پیش‌تر نیز در هراس از افزایش قیمت‌ها و فرضیه حبابی شدن بازار، با تردید دادوستد می‌کردند و با آغاز موج اصلاحی در بازار، بیش از گذشته هراسان شدند.

خروج پول حقیقی در آخرین ماه تابستان: پس از ورود حدود 94 هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران خرد به گردونه معاملات سهام در 5 ماه نخست سال 99، شهریورماه شاهد خروج بیش از 12 هزار میلیارد تومان پول حقیقی از جریان دادوستدها بودیم. به این ترتیب پس از گذشت 14 ماه، سهامداران حقوقی به حمایت از شاخص سهام پرداختند و خالص خرید مثبتی را رقم زدند.

در مجموع نیمه نخست سال، 81 هزار و 715 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار منتقل شود. در این میان گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور در صدر جذب نقدینگی خرد قرار گرفتند. در این راستا گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید 28 هزار میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد و پس از آن شاهد ورود 16 هزار و 130 میلیارد تومان نقدینگی به سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بودیم.

در آن‌سوی بازار نیز گروه چند رشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» با بیشترین خالص فروش حقیقی به ارزش 2 هزار و 741 میلیارد تومان در 6 ماه نخست سال 99 مواجه شد. بانکی‌ها نیز در این بازه زمانی شاهد خروج 613 میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام خود بودند.

عملکرد صنایع در آخرین ماه تابستان: نگاهی به عملکرد صنایع 38 گانه بورسی در شهریور 99 نشان می‌دهد که در مقابل سرخپوشی 35 گروه، تنها سه صنعت کامودیتی‌محور با رشد قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. از این رو بیشترین رشد شاخص صنعت از آن گروه فلزات اساسی با افزایش 2/  13 درصدی میانگین قیمت‌ها شد.

پس از آن گروه کانه‌های فلزی رشد حدود 10 درصدی را تجربه کرد و پتروشیمی‌ها نیز شاهد افزایش 5/  2 درصدی شاخص صنعت خود بودند. در این میان گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» شاهد ریزش 8/  36 درصدی قیمت بود.

گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» با کاهش 3/  34 درصدی مواجه شد. بیشترین ارزش دادوستد سهام نیز در این ماه از آن گروه فلزات اساسی با معامله 37 هزار و 860 میلیارد تومانی شد. سه گروه بانک، فرآورده‌های نفتی و خودرو دیگر صنایع پرمعامله بورس تهران در آخرین ماه تابستان بودند. با تعمیم این آمار به نیمه نخست سال اما تمامی صنایع سبزپوشند.

در این میان بیشترین بازده از آن گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» و رشد 5/  577 درصدی شد. پس از آن گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» و رشد 535 درصدی شد. گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز در نیمه نخست سال 99 با رشد 332 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شد.

سکه؛ رقیب جدی سهام: بازدهی 211 درصدی شاخص سهام طی نیمه نخست سال 99 در شرایطی رقم خورد که سکه با رشد 118 درصدی به رقیب جدی بازار سهام تبدیل شده است. دلار نیز در این مدت رشد 69 درصدی را ثبت کرده و قدم در کانال 27 هزار تومانی گذاشته است.

این در حالی است که در بازه شهریورماه، بازار سهام با اختلاف سنگینی از رقبای خود جا ماند. در آخرین ماه تابستان در حالی شاخص کل بورس تهران کاهش 2/  9 درصدی را تجربه کرد که شاهد رشد 21 درصدی سکه و افزایش بهای 18 درصدی دلار در بازار آزاد بودیم.

بازارها در فصل تابستان چه عملکردی داشتند؟ | مقایسه بازدهی بازارهای مالی

بازار ارز و سکه | سبقت سکه از بورس در فصل دوم

در مطلب دیگری آمده است، در آخرین روز شهریورماه، دلار و سکه در دو مسیر متفاوت حرکت کردند؛ دلار با 50 تومان افزایش روی عدد 27 هزار و 250 تومان قرار گرفت، ولی سکه 100 هزار تومان افت را ثبت کرد و به بهای 13 میلیون و 100 هزار تومان رسید.

با وجود افت سکه در روز آخر تابستان، این فلز گرانبها بیشترین بازدهی را در سه ماه دوم سال کسب کرد. فلز گرانبهای داخلی در تابستان حدود 65 درصد افزایش را به‌ثبت رساند که بسیار بیشتر از شاخص‌کل بورس و دلار بود. شاخص‌کل بورس در سه ماه دوم سال به رشد‌ 25‌ درصدی اکتفا کرد و بازدهی دلار نیز در نزدیکی محدوده 43درصد قرار گرفت.

به گفته فعالان، سکه در سه ماه دوم تابستان از سوی دو عامل مهم مورد‌حمایت قرار گرفت: اولی رشد بهای  دلار و دومی، افزایش ارزش طلا در بازارهای جهانی که در مقطعی حتی به بالای 2‌هزار دلار نیز رسید. یکی از دلایل افت فلز گرانبهای داخلی در آخرین روز شهریورماه هم همین نزول بهای طلا بود. در واقع در حالی‌‌که دیروز دلار به سکه علامت افزایشی می‌داد، ارزش اونس با افت خود سکه را به سوی نرخ‌های پایین‌تر هدایت می‌کرد. البته بخشی از افزایش قیمت سکه در تابستان هم از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی‌شد و بیشتر ناشی از عوامل روانی بود.

همین موضوع هم باعث شد که برای قیمت سکه حباب شکل بگیرد. در صورتی‌که اونس و دلار طی روزهای آتی گران نشوند، احتمال افت بیشتر در بازار سکه وجود دارد.  برخی تحلیلگران باور دارند ، تضعیف شاخص دلار در بازارهای جهانی ممکن است بر حباب سکه اثر داشته باشد.

درست است که سکه در سه ماه دوم سال پیشتاز بازارها شد، ولی اگر بازدهی همه بازارها در مجموع 6 ماه ابتدایی سال را بررسی کنیم، این شاخص‌کل بورس بوده است که با اختلاف زیادی نسبت به سایر بازارها در صدر قرار می‌گیرد. شاخص‌کل بورس در نیم سال اول سال 99 حدود 212 درصد افزایش را به ثبت رساند. این در حالی بود که در همین بازه زمانی سکه حدود 118 درصد افزایش قیمت داشت و دلار نیز تنها 69 درصد افزایش را به ثبت رساند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت شاخص‌کل بورس در سه ماه ابتدایی سال چنان افزایشی را به‌ثبت رساند که موجب شد این شاخص در مجموع 6 ماه نیز بر صدر‌جدول بازدهی قرار بگیرد. تابستان زمانی بود که سایر بازارها به‌تدریج سعی کردند رشد خود را با شاخص‌کل بورس هماهنگ‌تر کنند. در این میان، به اعتقاد بسیاری از فعالان وضعیت بازارها در پاییز بیشتر وابسته به اتفاقات سیاسی آتی خواهد بود.

از بهار آرام تا تابستان ناآرام: رشد قیمت دلار و سکه در فصل بهار آرام بود و قیمت‌ها پله‌پله بالا می‌رفتند. دلار در انتهای اسفندماه در محدوده 16‌هزار و‌100تومان قرار گرفته بود ولی در فصل بهار توانست خود را تا نرخ 19‌هزار تومان بالا ببرد.

در تابستان سرعت رشد قیمت دلار بیشتر شد و این ارز توانست خود را تا سطح 27‌هزار تومانی بالا ببرد. دلار در تمام طول تاریخ خود چنین سطح قیمتی را به چشم ندیده بود و در روزهای انتهایی شهریورماه در حال جابه‌جایی سقف‌های قیمتی بود. به این ترتیب، دلار که در بهار حدود  18‌درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود، در فصل تابستان بازدهی خود را به عدد 43‌درصد رساند.

در بازار سکه نیز چنین روایتی حکم‌فرما بود. سکه تمام‌بهار آزادی در انتهای سال 98 روی عدد 6 میلیون و 20 هزار تومان به‌کار خود پایان داد، ولی در بهار توانست تا انتهای کانال 7 میلیون تومانی بالا برود و روی عدد 7 میلیون و 920 هزار تومان قرار بگیرد. این کانال‌شکنی‌ها موجب شد که بازدهی سکه در بهار به‌31‌‌درصد برسد. سرعت رشد سکه در تابستان بیشتر شد.

این فلز گرانبها در همان تیرماه توانست از سد روانی و محکم 10 میلیون تومان عبور کند و پس از اینکه کمی در مردادماه از لحاظ رشد قیمتی آرام گرفت، در شهریورماه با قدرت دوباره رشد خود را از سر بگیرد و حتی کانال 13‌میلیون تومان را هم فتح می‌کند. سکه به لطف چنین کانال‌شکنی‌هایی در تابستان حدود 65درصد افزایش را ثبت کرد و در صدرجدول بازدهی قرار گرفت.

اتفاقات مهم در بازار ارز: اولین اتفاق مهم در تابستان سال 99، ضرر سنگین خالی‌فروشان ارزی در اواخر تیرماه بود. روز بیست ‌و هشت تیرماه، دلار طی یک روز هزار تومان افزایش یافت و به بهای 25 هزار و 100 تومان رسید. این افزایش در حالی رخ داد که بسیاری از معامله‌گران انتظار افت قیمت دلار را داشتند و به همین واسطه در موقعیت فروش قرار گرفته بودند. افزایش روز 28 تیرماه موجب شد که بسیاری از معامله‌گران فروشنده دچار ضرر سنگینی شوند و برای مدتی از بازار کنار بروند. 

دیگر اتفاق مهم تابستان که وضعیت بازار ارز و سکه را تحت‌تاثیر قرار داد، ‌اعلام خبری توسط رئیس‌جمهور مبنی بر گشایش در اقتصاد ایران بود. پیرامون این خبر جوسازی زیادی در بازارها صورت گرفت، به‌طوری‌که دلار طی یک‌روز 2 هزار و 100 تومان از ارزش خود را از دست داد.

در حالی‌که عده‌ای انتظار داشتند به واسطه این خبر دلار به زیر 20 هزار تومان برود و سکه در زیر سطح 10 میلیون تومانی قرار بگیرد، با این حال، خیلی زود مشخص شد که وعده گشایش اقتصادی قرار نیست به‌زودی محقق شود، در نتیجه مسیر بازارها عوض شد و با شروع شهریورماه، سرعت رشد سکه و دلار تندتر شد.

  بازارساز در ابتدا رشد قیمت دلار را به رسمیت نشناخت و سعی کرد با قیمت‌های پایین اقدام به عرضه ارز توسط صرافی‌های بانکی کند. با این حال این مساله نه‌تنها جلوی رشد قیمت دلار را نگرفت، بلکه موجب شد که صف‌های طولانی در برابر صرافی‌های بانکی شکل بگیرد. این صف‌ها تنها زمانی در بازار جمع شدند که بازارساز حاضرشد قیمت صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کند. در روزهای انتهایی شهریوماه، دلار بیشتر تحت‌تاثیر اخبار سیاسی مربوط به فعال‌شدن مکانیزم‌ماشه قرار گرفت و با جوسازی روانی به‌سوی قیمت‌های بالا حرکت کرد.

بازارها در فصل تابستان چه عملکردی داشتند؟ | مقایسه بازدهی بازارهای مالی

بازارها در فصل تابستان چه عملکردی داشتند؟ | مقایسه بازدهی بازارهای مالی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

چهارمین افت ماهانه تاریخ بورس

در ادامه مسیر نزولی بازار سهام در مردادماه، آخرین ماه تابستان نیز با افت 2/ 9 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا سنگین‌ترین افت ماهانه نماگر بورس تهران از آذر 97 رقم خورد. شاخص هموزن نیز در این ماه افتی معادل 7/ 13 درصد را تجربه کرد تا به کاهش یکدست قیمت سهام گواهی دهد. در مجموع از ابتدای سال 99 تاکنون بازدهی شاخص سهام 211 درصد برآورد شد تا صدرنشینی بورس تهران در جدول بازارهای سرمایه‌گذاری حفظ شود. هر چند بازار سهام در مجموع نیمه نخست سال 99 توانسته با جذب بالای نقدینگی در صدر بایستد اما ارزش معاملات خرد سهام که به 30هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود در روزهای پایانی تابستان و در روزهای منفی بازار رو به کاهش گذاشت و حتی به سطح هزار میلیارد تومان در روز نیز رسید.  در نیمه نخست امسال، پس از هجوم پول‌های سرگردان به گردونه معاملات سهام، رشد افسارگسیخته قیمت‌ها را شاهد بودیم. به‌طوری که نماگر سهام در نیمه مرداد مرز دو میلیون واحد را نیز فتح کرد و بازدهی این نماگر از ابتدای سال از 300 درصد نیز فراتر رفت. در ادامه اما سیاست‌های یک بام و دو هوای سیاست‌گذار و تلاش برای حمایت مصنوعی از شاخص سهام سبب افزایش تردید و بی‌اعتمادی صاحبان نقدینگی شد. سرمایه‌گذارانی که پیش‌تر نیز در هراس از افزایش قیمت‌ها و فرضیه حبابی شدن بازار، با تردید دادوستد می‌کردند و با آغاز موج اصلاحی در بازار، بیش از گذشته هراسان شدند.

خروج پول حقیقی در آخرین ماه تابستان

پس از ورود حدود 94 هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران خرد به گردونه معاملات سهام در 5 ماه نخست سال 99، شهریورماه شاهد خروج بیش از 12 هزار میلیارد تومان پول حقیقی از جریان دادوستدها بودیم. به این ترتیب پس از گذشت 14 ماه، سهامداران حقوقی به حمایت از شاخص سهام پرداختند و خالص خرید مثبتی را رقم زدند. در مجموع نیمه نخست سال، 81 هزار و 715 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار منتقل شود. در این میان گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور در صدر جذب نقدینگی خرد قرار گرفتند. در این راستا گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید 28 هزار میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد و پس از آن شاهد ورود 16 هزار و 130 میلیارد تومان نقدینگی به سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بودیم. در آن‌سوی بازار نیز گروه چند رشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» با بیشترین خالص فروش حقیقی به ارزش 2 هزار و 741 میلیارد تومان در 6 ماه نخست سال 99 مواجه شد. بانکی‌ها نیز در این بازه زمانی شاهد خروج 613 میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام خود بودند.

عملکرد صنایع در آخرین ماه تابستان

نگاهی به عملکرد صنایع 38 گانه بورسی در شهریور 99 نشان می‌دهد که در مقابل سرخپوشی 35 گروه، تنها سه صنعت کامودیتی‌محور با رشد قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. از این رو بیشترین رشد شاخص صنعت از آن گروه فلزات اساسی با افزایش 2/ 13 درصدی میانگین قیمت‌ها شد. پس از آن گروه کانه‌های فلزی رشد حدود 10 درصدی را تجربه کرد و پتروشیمی‌ها نیز شاهد افزایش 5/ 2 درصدی شاخص صنعت خود بودند. در این میان گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» شاهد ریزش 8/ 36 درصدی قیمت بود. گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» با کاهش 3/ 34 درصدی مواجه شد. بیشترین ارزش دادوستد سهام نیز در این ماه از آن گروه فلزات اساسی با معامله 37 هزار و 860 میلیارد تومانی شد. سه گروه بانک، فرآورده‌های نفتی و خودرو دیگر صنایع پرمعامله بورس تهران در آخرین ماه تابستان بودند. با تعمیم این آمار به نیمه نخست سال اما تمامی صنایع سبزپوشند. در این میان بیشترین بازده از آن گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» و رشد 5/ 577 درصدی شد. پس از آن گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» و رشد 535 درصدی شد. گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز در نیمه نخست سال 99 با رشد 332 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شد.

سکه؛ رقیب جدی سهام

بازدهی 211 درصدی شاخص سهام طی نیمه نخست سال 99 در شرایطی رقم خورد که سکه با رشد 118 درصدی به رقیب جدی بازار سهام تبدیل شده است. دلار نیز در این مدت رشد 69 درصدی را ثبت کرده و قدم در کانال 27 هزار تومانی گذاشته است. این در حالی است که در بازه شهریورماه، بازار سهام با اختلاف سنگینی از رقبای خود جا ماند. در آخرین ماه تابستان در حالی شاخص کل بورس تهران کاهش 2/ 9 درصدی را تجربه کرد که شاهد رشد 21 درصدی سکه و افزایش بهای 18 درصدی دلار در بازار آزاد بودیم.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ در ساعت 9 و 35 دقیقه جمع صف‌های خرید حدود 600 میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش 10 هزار و 550 میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات فروش که در سیستم معاملات ثبت شده به 9 هزار و 950 میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین عرضه در صفوف فروش «وملی»، «ثشاهد» و «فولاد» به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام گروه صنعتی ملی 440 میلیارد تومان سفارش فروش وجود دارد. بیشترین تقاضا نیز در صفوف خرید «ثامید» و «ولپارس» در نوبت انتظار است.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع 491 میلیارد تومان (82 درصد کل) و 10 صف فروش برتر سه هزار و 530 میلیارد تومان (33 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 13 نماد و حجم صف‌های فروش در 160 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است. گفتنی است حجم صف گروه‌ صنعتی‌ ملی‌ (وملی) به 3.2 درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

“خودرو و ساخت قطعات” کم اقبال‌ترین صنعت امروز با خالص سفارش فروش هزار و 700 میلیارد تومان است و پس از آن گروه “فلزات اساسی” قرار دارد که برآیند سفارشات فروش آن هزار و 310 میلیارد تومان می‌شود، از سویی دیگر هیچ گروهی با تقاضای خرید همراه نبوده است.

این جدول حدود 32 درصد از 11 هزار و 160 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع هزار و 740 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 641 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 12 هزار و 900 میلیارد تومان خواهد رسید.

صف‌ فروش 10هزار میلیاردی بورس تهران

صف‌ فروش 10هزار میلیاردی بورس تهران

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 85  هزار واحدی عدد 1 میلیون و 740 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 14 هزار واحدی به عدد 484 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 6 میلیارد سهم طی 1.4 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 13857 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 5.16 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش تقاضا کار خود را شروع و با تقاضا خوب به کار خود پایان داد. در بازار امروز شاهد تقاضا در اکثر گروه های بازار به جز سیمانی ها و محصولات کاغذی بودیم. رشد شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن نشان دهنده تقاضای بیشتر در گروه های با ارزش بازار بالا نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین می باشد.

ارزش خالص معاملات بورس 13857 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 8386 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 9000 میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.740.793484.030185.358
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
5.1630.7
حجم معاملات (میلیارد سهم)ارزش معاملات (میلیارد تومان)ارزش بازار (میلیارد تومان)
6138556.525.344
P/EP/SP/B
34.657.0213.4

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
وبملت253681226860526950
چکاپا2423347138304.9- 13345
ذوب3723284881258837
شیران642912454902.244640

بالاترین نوسانات قیمتی سهام در روز

نام سهامبالاترین قیمتپایین ترین قیمتدرصد تغییراتارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
چافست447404048010694385
وآذر134710121890101022531
دپارس15020013594010197655
سهرمز309803098010173188

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 16 تیر ماه 1399)

سباقر:  بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص تغییر بیش از 10 درصدی در نرخ فروش محصولات.

رنیک:  بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

پاکشو: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذار 2 درصد بانک سامان.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 16 تیر ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 16 تیر ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 16 تیر ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 16 تیر ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.
 2. تصویب تهاتر 2 هزار میلیارد از مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی.
 3. برخورداری همه جاماندگان از سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد.
 4. با توجه به معلول بودن پروسه تولید و مشکلات موجود در این مسیر ناشی از اعمال تحریم‌ها به وزارت کشور اجازه داده می‌شود تا سقف دو میلیارد دلار از محل تهاتر نفت خام و میعانات گازی نسبت به واردات اتوبوس به‌صورت CKD , CBU و تا سقف یک میلیارد دلار برای واردات واگن قطار شهری اقدام کنند. به وزارت کشور اجازه داده می‌شود تا سقف ۱۵۰ میلیون دلار قطعات و قوای محرکه را از محل تهاتر نفت و میعانات گازی برای بازسازی ۵ هزار دستگاه اتوبوس شهری قابل بازسازی، خریداری و وارد کند.
 5. مدیر عامل بورس تهران، دکتر علی صحرائی گفت: طبق اطلاعات دریافتی، دومین صندوق قابله معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است.
 6. در روز چهارشنبه مورخ 18 /04 / 1399، تعداد400 میلیون سهم معادل 20 درصد از سهام شرکت “لیزینگ پارسیان” به عنوان پانصد و چهلمین شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “واسطه گری های مالی به جز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی” گروه “سایر واسطه گری های مالی “و طبقه ” اجاره داری مالی” در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد ” ولپارس ” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.
 7. شیوه‌نامه اجرایی اوراق گام توسط بانک مرکزی ابلاغ شد.
 8. رئیس کل بانک مرکزی در ارتباط با بازار ارز توضیح داد: گزارش‌های خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.
 9. فرابورس ایران روز گذشته یکی از پرکارترین مجامع خود را در چند سال گذشته پشت سر گذاشت؛ چرا که علاوه بر تقسیم ۱۵۰ ریالی سود به ازای هر سهم و انتخاب اعضای جدید هیات‌مدیره فرابورس که در مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ رقم خورد، در مجمع فوق‌العاده نیز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت تصویب شد.
 10. شرکت غلتک سازان سپاهان از مشارکت 20 درصدی در کنسرسیوم گروه صنعتی و معدنی فولاد گستران سانیارخبر داد.
 11. شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت(دهدشت) از افزایش سرمایه 76 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران خبر داد.
 12. شرکت دامداری تلیسه(تلیسه) از افزایش سرمایه 1326 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 13. شرکت داروئی و بهداشتی لقمان(دلقما) از فسخ قرارداد فروش سهام شرکت پخش سراسری فردوس خبر داد.
 14. شرکت صنایع سرما آفرین ایران(لسرما) از واگذاری 0.8 درصد از سهام به قیمت هر سهم 3200 تومان خبر داد.
 15. شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان(پترول) از واگذاری سهام شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد خبر داد.
 16. شرکت صنعتی نیرو محرکه در مجمع عمومی سالانه از 7 تومان سود ساخته شده 1 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 17. هیئت مدیره شرکت سیمان باقران(سباقر) افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی را تصویب نمود.
 18. هیئت مدیره پست بانک(وپست) افزایش سرمایه 217 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها را تصویب نمود.
 19. شرکت لابراتورهای سینا دارو(دسینا) در مجمع عمومی عادی سالانه از 125 تومان سود ساخته شده 62 تومان را بین سهاداران تقسیم نمود.
 20. شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی(غشاذر) از اخذ مجوز پروژه احداث کارخانه شیر خشک با سرمایه گذاری 21 میلیارد تومان خبر داد.
 21. شرکت کارخانجات ایران مرینوس(نمرینو) در مجمع عمومی عادی سالانه از 26 تومان سود ساخته شده 3 تومان را بین سهاداران تقسیم نمود.
 22. با توجه به امضای قرارداد منعقده فیمابین “شرکت فرابورس ایران”و “شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران”در خصوص اعطای حق بهره برداری(لیسانس) سامانه های “آیس”و”فراسا”به استحضار میرساند؛ مبلغ ثابت قرارداد بابت اعطای حق بهره برداری (لیسانس) معادل 18میلیارد ریال و کارمزد متغیر فرابورس ایران معادل 18/75درصد(هجده و هفتاد و پنج صدم درصد) ازکل کارمزدهای معاملات و تسویه مربوط به شرکت مدیریت بازار متشکل ارز ایران می باشد.      
 23. شرکت کارخانجات کاشی وسرامیک سعدی (کسعدی) از افزایش 15 درصدی در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 24. شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان(ومهان) در مجمع عمومی عادی سالانه از 105 تومان سود ساخته شده 50 تومان را بین سهاداران تقسیم نمود.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 28 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 419 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 1.5 هزار واحدی به عدد 432 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 6 میلیارد سهم طی 1.1 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 11672 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 2.04 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش عرضه ها کار خود را آغاز نمود ولی تقاضا در گروه فراورده های نفتی بسیار بالا بود که صف های خرید این شرکت ها عرضه نشد. به طور کلی رشد بازار و شاخص کل در معاملات امروز ناشی از رشد قیمتی شرکت های شاخص ساز و با ارزش بازار بالا بود که این مطلب را می توان از رشد شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن فهمید.

ارزش خالص معاملات بورس 11427 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 4972 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 9000 میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.419.439432.008192.285
درصد رشد شاخص کلدرصد رشد شاخص هم وزندرصد رشد سود خالص
2.040.360.05-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
6116725.312.059
P/EP/SP/B
29.225.8511.19

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
فملی229596126030526260
چکاپا4074795117621.511781
وبملت1523691241300.7-24150
وغدیر2062942142504.914390

بالاترین نوسانات قیمتی سهام در روز

نام سهامبالاترین قیمتپایین ترین قیمتدرصد تغییراتارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان
دکیمی441003990010182448
دفارا11708010594010366891
ساروم405503669010342757
دسبحان306702775010163962

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 1399)

غشوکو: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

دکیمی: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

وبهمن: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری 1.3 درصد از سهام متعلق به داد وستد آریا.

دشیری: بازگشایی پس از مجمع عمومی عادی سالانه.

پکویر: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص مجوز بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 1399)

توضیحات : ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 4 تیر ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (سهامی عام) در نظر دارد تعداد 5.497.789.000 سهم شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد (سهامی خاص) معادل 99.96 درصد از کل سهام مذکور را اصالتا به صورت یکجا و با شرایط ذیل از طریق مزایده عمومی واگذار نماید.
 2. شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 3. شرکت گروه صنعتی بارز(پکرمان) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 4. شرکت ایران یاسا تابر و رابر (پاسا) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 5. شرکت سخت آژند(ثاژن) از  مزایده شش دانگ زمین با کاربری تجاری خبر داد.
 6. هیئت مدیره شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج(بکهنوج) افزایش 2435 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی را تصویب کرد.
 7. شرکت شاهد(ثشاهد) از انعقاد تفاهم نامه در خصوص واگذاری 150 قطعه از زمین های شهرک ناز جنوبی خبر داد.
 8. شرکت حمل ونقل توکا(حتوکا) از انعقاد قرارداد عملیات جمع آوری، بارگیری، حمل و تخلیه سرباره های زیر کوره های قوس الکتریکی فولاد مبارکه به مبلغ 86.760 میلیون ریال خبر داد.
 9. رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نوسانات بازار ارز موقتی است و بانک مرکزی بازار را مدیریت می‌کند.
 10. رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه گفت: باید بازار بورس اولویت باشد. محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (سه شنبه ۳ تیرماه) مجلس شورای اسلامی پس از استماع صحبت های پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی گفت:مردم عزیز مطمئن باشند که اولویت اول مجلس یازدهم مسائل اقتصادی و مسائل معیشتی مردم است.
 11. معاون امور بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آگهی عرضه بلوکی ۱۷ درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه به بورس ارائه شد.
 12. شرکت «لیزینگ پارسیان» با نماد «ولپارس» در فهرست نرخ‌های تابلوی بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
 13. شرکت گروه توسعه مالی مهرگان(ومهان) از عرضه اولیه تامین سرمایه سپهر تا اخر سال 99 خبر داد.
 14. بر اساس تصمیم امروز جلسه کارگروه تنظیم بازار، قیمت انواع لبنیات بطور رسمی ۲۲ تا ۲۸ درصد افزایش یافت.
 15. رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: می‌خواهیم سامانه گزارشگران فساد را نیز طراحی کنیم تا شما اصحاب رسانه بتوانید گزارشات خود را ارسال کنید.
 16. با تایید رهبری، شرکت هایی که در سال ۹۹ وارد بورس شوند و ۲۵ درصد سهام را بصورت شناور عرضه کنند از بخشودگی مالیاتی سنوات قبل برخوردار خواهند شد.
 17. هیئت عامل بانک مرکزی در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور برای حفظ ارزش پول ملی و کمک به رشد اقتصادی، در جلسه روز جاری خود ترتیبات جدید اجرای سیاست پولی را تصویب و براساس مفاد دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری نزد بانک مرکزی را با 2 واحد درصد افزایش در سطح 12 درصد تعیین کرد.
 18. سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که قیمت جدید مرغ گرم آماده پخت در ستاد تنظیم بازار، ۱۵ هزار تومان به اضافه ۵ درصد کمتر یا بیشتر به اختیار استانداران تعیین شد.
 19. رییس راه‌اندازی الفین پتروشیمی ایلام گفت: واحد الفین پتروشیمی استان به عنوان بزرگترین واحد الفین غرب کشور پس از سال‌ها انتظار مردم در اواسط مرداد سال جاری راه‌اندازی می‌شود.
 20. حسین علایی معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: تصویب پروسه آزادسازی سهام عدالت در اختیار شورای عالی بورس است که قرار است برنامه‌ریزی‌های لازم برای آزادسازی باقی سهام را در چند مرحله در دستور کار قرار دهد. وی اعلام کرد، براساس صحبت‌های انجام شده قرار است تا شورای عالی بورس در طی یک سال و به صورت تدریجی اقدامات لازم برای آزادسازی باقی سهام عدالت را انجام دهد، اما نحوه اجرای آن تاکنون به ما ابلاغ نشده است.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سومین افت متوالی شاخص کل بورس در مقیاس هفته نیز ثبت شد و این نماگر با کاهش 2.2 درصدی به محدوده یک میلیون و 718 هزار واحد رسید. در اوایل این هفته ریزش‌های شدیدی در قیمت سهام رخ داد اما در دو روز پایانی هفته شاهد متعادل شدن بازار و رشد قیمت‌ اغلب نمادهای معاملاتی بودیم.

در این میان بیشترین افت قیمت از آن گروهی شد که ماه‌ها در صدر جدول بازدهی قرار دارد. از این رو گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» معاملات اولین هفته شهریورماه را با کاهش 16.1 درصدی به پایان رساند. پس از نیز گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» که آن هم نیز پیش‌تر در صعود قیمتی میدان‌دار بود، این هفته افتی معادل 14.7 درصد به سهامداران خود تحمیل کرد. در آنسوی بازار اما گروه اطلاعات و ارتباطات با تک نماد «های وب» صدرنشین بازده هفتگی صنایع بورسی شد و رشد 11.2 درصدی را تجربه کرد. فلزی‌ها نیز این هفته سبزپوش بودند و با رشد 6.3 درصدی قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. «فملی» و «فخوز» سبزترین سهام این گروه بودند که حتی در روز منفی هم گروهی‌های خود، شاهد صف‌های طولانی در سمت خرید بودند. مدیرعامل شرکت ملی مس در این هفته اعلام کرد در پنج‌ماهه نخست امسال مجموع ارزش فروش داخلی و صادرات شرکت مس 40 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است که رکورد جدیدی در عملکرد فروش شرکت محسوب می‌شود و به عدد 12 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین شرکت مس در مردادماه 99 بیش از 2 هزار و 900 میلیارد ریال فروش داشته است. فولاد خوزستان نیز خبر داد در مرداد ماه 2696 میلیارد تومان فروش داشته است و جمع فروش 5 ماهه به عدد 9400 میلیارد تومان رسیده است.

از مهمترین اخبار مربوط به صنایع بورسی در این هفته، آغاز پذیره‌نویسی باقیمانده سهام دولت در چهار شرکت پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران بود که پیشتر قرار بود نام دارادوم را در اختیار گیرد اما حالا در غالب صندوق پالایشی یکم در نماد «پالایش» به مردم عرضه خواهد شد. مقرر شده تا این پذیره‌نویسی از 5 شهریورماه آغاز و تا 19 شهریورماه ادامه داشته باشد و به هر کد ملی حداکثر 5 میلیون تومان از صندوق مذکور با تخفیف 20 درصدی اختصاص داده می‌شود.

در این میان نگاهی به گزارش ماهانه مرداد نشان می دهد که از هر جهتی وضعیت عموم تولیدکنندگان رو به بهبود است. از این رو با وجود اینکه کرونا در ماه‌های نخست باعث شد همزمان با ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی، مقدار فروش به شدت تضعیف شود اما در ادامه با رشد دلار نیمایی و افزایش قیمت‌های جهانی از و تقویت مقدار فروش، شاهد گزارش ماهانه‌های رو به بهبودی هستیم. در گروه سیمان در مقایسه با بهار 25 تا 35درصد رشد نرخ فروش گزارش شده است. در کانی‌های غیر فلزی هم نرخ فروش نسبت به ماه‌های گذشته 10 تا 30 درصد رشد داشته است. نرخ فروش برخی تایرسازها نیز در مرداد 35درصد بالاتر از متوسط ماه‌های قبل است. شمش فولاد در فولادسازان طی مرداد 50درصد بالاتر از متوسط ماهانه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ در ساعت 9:35 جمع صف‌های خرید حدود هزار و 200 میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش 17 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات فروشی که در سیستم معاملات ثبت شده به 16 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین تقاضا در صفوف خرید «ثبهساز»، «امین» و «ولپارس» به چشم می‌خورد، بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش «آریان»، «شستا» و «دی» در نوبت انتظار است به طوری که فقط برای سهام بازار پایه‌ای سرمایه‌گذاری پارس آریان هزار و 134 میلیارد تومان سفارش فروش وجود دارد.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع هزار میلیارد تومان (79 درصد کل) و 10 صف فروش برتر هفت هزار میلیارد تومان (40 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 19 نماد و حجم صف‌های فروش در 181 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است؛ گفتنی است حجم صف گروه صنعتی ملی (وملی) به 4.5 درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

“فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط” محبوب‌ترین صنعت امروز با خالص تقاضای ناچیز 100 میلیارد تومان است، از سویی دیگر گروه “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” با فشار فروش سه هزار میلیارد تومانی همراه است و پس از آن گروه “خودرو و ساخت قطعات” قرار دارد که برآیند سفارشات فروش آن دو هزار و 100 میلیارد تومان می‌شود.

این جدول حدود 38 درصد از 18 هزار و 450 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع پنج هزار 800 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 320 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 24 هزار و 250 میلیارد تومان خواهد رسید.

صفهای خرید و فروش بورس 99.6.3

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ در ساعت 10:20 جمع صف‌های خرید حدود 700 میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش 18 هزار و 950 میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات فروشی که در سیستم معاملات ثبت شده به 18 هزار و 250 میلیارد تومان می‌رسد.

تا این ساعت بیشترین تقاضا در صفوف خرید «ثبهساز»، «امین» و «ولپارس» به چشم می‌خورد، بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش «شستا»، «وملی» و «شپنا» در نوبت انتظار است به طوری که فقط برای سهام سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یک هزار و 440 میلیارد تومان سفارش فروش وجود دارد.

ارزش 10 صف خرید برتر بورس و فرابورس در مجموع 600 میلیارد تومان (86 درصد کل) و 10 صف فروش برتر 6 هزار و 500 میلیارد تومان (35 درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در 10 نماد و حجم صف‌های فروش در 211 نماد بیش از 10 میلیارد تومان بوده است؛ گفتنی است حجم صف گروه صنعتی ملی (وملی) به نزدیک پنج درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

” فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط” محبوب‌ترین صنعت امروز با خالص تقاضای ناچیز 150 میلیارد تومان است. از سویی دیگر گروه “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” با فشار فروش سه هزار میلیارد تومانی همراه است و پس از آن گروه “خودرو و ساخت قطعات” قرار دارد که برآیند سفارشات فروش آن دو هزار و 100 میلیارد تومان می‌شود.

این جدول حدود 33 درصد از 19 هزار و 650 میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع پنج هزار و 50 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن 390 درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به 24 هزار و 700 میلیارد تومان خواهد رسید.

صفهای خرید و فروش بورس 99.6.2

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

کدام عرضه‌ها سود بیشتری دادند؟

اشتیاق به خرید سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار وارد بازار سرمایه می‌شوند، حتی درخصوص عرضه‌های کوچک و بعضا گران بازار نیز مشاهده می‌شود. سرمایه‌گذارانی که معتقدند عرضه اولیه هر چه که باشد، برای چند روز، چند هفته و حتی چند ماه در محدوده سبز تابلو نوسان کرده و به هر حال بازده مثبتی را نصیب سهامداران خود خواهد کرد. بررسی عرضه‌های اولیه با بیشترین بازدهی از سال 99 تاکنون نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری پویا توانست طی 36روز متوالی بعد از عرضه اولیه، با روندی مثبت همراه شود و در نهایت بازده 327 درصدی را در موج اول ثبت کند (منظور از موج اول بازده یعنی مرحله‌ای که یک نماد بعد از عرضه اولیه تا رسیدن به نخستین افت قیمتی سپری می‌کند). نماد «پیزد» در آخرین روز اردیبهشت 99 با قیمت هر سهم 4035تومان کشف قیمت شد و بازدهی 244 درصدی از آن سهامداران خود کرد. نماد معاملاتی شرکت صنایع لاستیک یزد برای 66 روز بی‌وقفه صعودی بود.

شرکت پلیمر آریاساسول نیز در حالی خردادماه امسال شاهد عرضه اولیه سهام خود در فرابورس ایران بود که در موج اول که 48 روز به درازا کشید، به بازدهی 203درصدی دست یافت. سرمایه‌گذاری صباتامین اولین تازه‌وارد سال 99 در بازار سهام بود که 17 روز متوالی با رشد قیمت همراه شد و در این مدت سود 122 درصدی را نصیب سهامداران خود کرد. در این میان 9 نماد بورس و فرابورس از روز عرضه تاکنون بی‌وقفه با رشد قیمت همراه شده‌اند. قدیمی‌ترین نماد این گروه «ولپارس» است که با وجود اینکه هر روز در سقف قیمتی دادوستد شد اما با توجه به پرنکردن حجم مبنا، در 29 روز کاری سپری شده به رشد 10 درصدی بسنده کرده است. «رافزا» دیگر نمادی است که 25 تیرماه عرضه شد اما این سهم نیز تنها سودی 6 درصدی از آن سهامداران خود کرده است.

بیشترین نقدینگی جذب شده

از 17 شرکتی از در سال‌جاری به گردونه معاملات سهام اضافه شدند، نماد «شستا» بیشترین جذب نقدینگی در بازار سهام را به نام خود ثبت کرده و توانست 688 میلیارد تومان پول جذب کند. «شستا» 27 فروردین ماه بورسی شد و در موج اول خود رشدی 90 درصدی را تجربه کرد. این سهم برای چند روزی توانست با سبقت گرفتن از «فارس» و «فولاد» جایگاه بزرگ‌ترین بنگاه بورسی را به خود اختصاص دهد.  «سیتا» یکی از دیگر از عرضه‌های اولیه سال 99 بود که با کشف قیمت 3250 تومانی روانه بازار شد و با جذب 260 میلیارد تومان پول از این منظر در رده دوم ایستاد. دو نماد «صبا» و «وپویا» نیز که هر دو در سال 99 و در فرابورس ایران عرضه اولیه شدند نیز در این فهرست قرار گرفتند. به‌طوری‌که جذب نقدینگی 180 میلیارد تومانی توسط «صبا» و 164 میلیارد تومانی توسط «وپویا» را شاهد بودیم. سرمایه‌گذاری صبا تامین در موج اول توانست سود 122 درصدی را نصیب سهامداران کند.

«آریا» در رتبه پنجم این رده‌بندی ایستاد و موفق به جذب 119 میلیارد تومان نقدینگی در روز عرضه اولیه شد. در مجموع 17 نماد تازه‌وارد سال 99، یک هزار و 982 میلیارد تومان نقدینگی را جمع کردند که چندان قابل توجه نیست.

سیگنال رکوردشکنی‌ها در عرضه‌های اولیه

اولین عرضه اولیه سال‌جاری با استقبال یک میلیون و 930 هزار و 838 نفری معامله‌گران همراه شد. مشارکتی که با هر عرضه اولیه ارتقا پیدا کرد و در عرضه سهام کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، با رشد 187 درصدی به 5 میلیون و 454 هزار نفر ارتقا پیدا کرد. هر چند «گدنا» نتوانست این رکورد را ارتقا دهد اما در مجموع پیام افزایش قابل‌توجه مشارکت در عرضه‌های اولیه سهام به سیاست‌گذار این است که نقدینگی تازه‌وارد عطش سرمایه‌گذاری در بورس را دارد و با ایجاد فضای مناسب و تعمیق بازار می‌توان از نقدینگی سرگردان در اقتصاد برای رونق‌بخشی به بورس بهره جست.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.