دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت لیزینگ صنعت و معدن از انعقاد قرارداد 50 میلیارد تومانی مبنی بر اعطای تسهیلات مالی لیزینگ به متقاضیان خودرو از محصولات مدیران خودرو خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “ولصنم” اعلام کرد: اعطای تسهیلات مالی لیزینگ به متقاضیان خودرو های نو و کارکرده از محصولات مدیران خودرو توسط لیزینگ در قالب عقد فروش اقساطی مشتمل بر رهن و اعتباری (اقساطی) و اجاره به شرط تملیک است. تسهیلات اعطایی به متقاضیان واجد شرایط محصولات توسط لیزینگ با نرخ 21 درصد به ازاء هر سال طبق فرمول بانک مرکزی صورت می گیرد.

در صورت افزایش یا کاهش نرخ سود تسهیلات توسط بانک مرکزی این نرخ برای مشتریان بعدی نیز تغییر خواهد یافت. این قرارداد شامل الحاقیه نیز است. موضوع انعقاد الحاقیه به مبلغ 50 میلیارد تومان پیرو قرارداد اولیه و افشاء الحاقیه قبلی با گروه خودروسازی مدیران خودرو بوده که با احتساب مبلغ اعلام شده الحاقیه قبلی به مبلغ 350 میلیارد تومان جمعا معادل 400 میلیارد تومان با شرکت صدرالاشاره قرارداد و الحاقیه منعقد شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت لیزینگ صنعت و معدن از واگذاری بلوک 4.34 درصد سهام سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت و اثر سود آن خبر داد و آماده بازگشایی نماد برای فردا شد.

براین اساس، 26 فروردین ماه 4.34 درصد سهام سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت با قیمت پایه 6948 ریال برای هر سهم و جمع مبلغ 134.3 میلیارد تومان معامله شد.

بهای تمام شده سهام یا حق تقدم واگذار شده در دفاتر شرکت 12 میلیارد تومان و سود و زیان واگذاری پس از کسر مخارج انتقال 122.3 میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین درصد مالکیت “ولصنم” قبل از واگذاری 4.34 درصد بوده که پس از واگذاری از مالکیت این شرکت خارج شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

قرارداد سه‌جانبه

به گزارش بورس نیوز، شرکت لیزینگ صنعت و معدن از انعقاد قرارداد مهم خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، اعطای تسهیلات مالی لیزینگ به متقاضیان خودرو‌های نو و کارکرده از محصولات شرکت مدیران خودرو توسط لیزینگ در قالب عقد فروش اقساطی مشتمل بر رهن و اعتباری (اقساطی) و اجاره به شرط تملیک است.

تسهیلات اعطایی به متقاضیان واجد شرایط محصولات شرکت توسط لیزینگ با نرخ 21 درصد به ازاء هر سال طبق فرمول بانک مرکزی صورت می گیرد. 

گفتنی است، نحوه تسویه به صورت اقساط صورت می‌گیرد.

وام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت لیزینگ صنعت و معدن، گروه فن آوا و شهداب ناب خراسان به ترتیب درباره واگذاری 3.3 درصد سهام شرکت زیرمجموعه، دلیل تغییر اصلاح افشای اطلاعات و اطلاعات برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توضیح دادند.

براین اساس، لیزینگ صنعت و معدن 3.3 درصد سهام سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت را برای اجرای دستورالعمل بانک مرکزی به مبلغ 5563 ریال برای هر سهم و جمع مبلغ 83.8 میلیارد تومان معامله کرده است.

بهای تمام شده سهام یا حق تقدم واگذار شده در دفاتر شرکت 20.6 میلیارد تومان و سود و زیان واگذاری پس از کسر مخارج انتقال 63.1 میلیارد تومان اعلام شده است.درصد مالکیت “ولصنم” در این شرکت قبل از واگذاری 7.6 بوده که پس از نقل و انتقال به 4.3 درصد رسیده است.

همچنین گروه فن آوا از دلیل تغییر اصلاح افشای اطلاعات خبر داد و اعلام کرد: اطلاعات عدم برنده شدن در مناقصه خرید خدمات فنی و مهندسی در حوزه نظارت بر سرویس های رادیویی در قسمت افشای اطلاعات با اهمیت به اشتباه در قسمت نتایج شرکت در مناقصه ثبت شده بود که اصلاح شد.

در این میان، شهداب ناب خراسان که به دلیل بازدهی بیش از 50 درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو و ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شد درخصوص عدم تاثیر کرونا بر تولید محصولات، برنامه افزایش ظرفیت تولید و حضور در بازارهای صادراتی کشورهای همسایه با توجه به نرخ جهانی رب، شرط افزایش قیمت رب توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر اولین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 90 سهم دارای صف خرید و 6 سهم دارای صف فروش هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “ومهان” با 450 میلیون سهم، “وآیند” با 136 میلیون سهم، “ارفع” با 126 میلیون سهم، “کلر” با 70 میلیون سهم، “ولصنم” با 63 میلیون سهم و “وسبحان” با 44 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

صف فروش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در فرایند پیش‌گشایش بازار سهام روز شنبه 26بهمن ماه، گروه توسعه مالی مهر آیندگان که روز دوشنبه عرضه اولیه شد بیش از 370میلیون صف خرید دارد. این در حالی است که نماد وآیند، ارفع و ولصنم نیز به ترتیب با 137، 109 و 64میلیون صف همراه است. همچنین در طرف عرضه نیز ذوب، خساپا و وتجارت فروشندگان میلیونی دارند. همچنین نماد عرضه اولیه فروی نیز به دلیل نوسان 50درصدی همچنان متوقف است.

پس از رشد 3درصدی بازار در هفته گذشته، این هفته بازار تحت تاثیر عوامل سیاسی و نشست FATF قرار خواهد گرفت. این در حالی است که بیش از 57درصد کارشناسان تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده‌اند بازار در این هفته روندی صعودی خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

10-01

در همین راستا طی هفته گذشته خالص تغییر مالکیت بورس تهران بالغ بر 761 میلیارد تومان به سمت بازیگران حقیقی بود. در این هفته طی 3 روزی که شاخص کل در مسیر صعودی بود معامله‌گران حقیقی خالص خرید مثبت ثبت کردند و روز دوشنبه که شاهد افت نسبتا شدیدی در نماگرهای بازار سهام بودیم این دسته از سهامداران بیشتر فروشنده بودند. به این ترتیب بعد از 21 روز کاری شاهد خالص خرید منفی معامله‌گران حقیقی بودیم.

اقبال حقیقی‌ها به صنایع کالامحور

نکته جالب توجه در معاملات هفته گذشته اقبال بالای کدهای حقیقی به نمادهای کامودیتی‌محور بود. به‌طوری که هر 4 صنعت فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و کانه‌های فلزی با خالص خرید مثبت از سمت معامله‌گران حقیقی بازار همراه شدند. در این بین 2 صنعت فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی با تغییر مالکیت‌های 223 و 210 میلیارد تومانی در صدر فهرست صنایع با بیشترین خالص خرید حقیقی قرار گرفتند. سومین صنعت این فهرست نیز گروه تک نماد اطلاعات و ارتباطات با خالص خرید 103 میلیارد تومانی بود.

هفته گذشته کالاها در بازار جهانی اغلب بر مدار صعودی قرار داشتند و با افزایش قیمت همراه شدند. به نظر می‌رسد همین عامل در کنار رشد نرخ دلار نیمایی منجر به افزایش اقبال بورس‌بازان به نمادهای کامودیتی‌محور بورس تهران شد. در همین راستا در صنعت فرآورده‌های نفتی «شتران» با خالص خرید بیش از 96 میلیارد تومانی توسط کدهای حقیقی، سومین نماد بورس تهران با بیشترین اقبال حقیقی‌ها بود. در جایگاه چهارم این فهرست هم نمادی دیگر از این گروه، یعنی «شبندر» با خالص خرید 83 میلیارد تومانی حقیقی‌ها قرار داشت. در صنعت فرآورده‌های نفتی «شپنا» نیز با تغییر مالکیت 31 میلیارد تومانی به سمت بورس‌بازان حقیقی همراه بود. طی هفته گذشته در بین 314 نماد فعال در بورس تهران، «خودرو» با بیشترین اقبال کدهای حقیقی همراه بود. این نماد خالص خرید بیش از 104 میلیارد تومانی از سوی سهامداران حقیقی را تجربه کرد. ایران‌خودرو یکشنبه هفته گذشته بالاخره از افزایش سرمایه خود رونمایی کرد. طبق پیشنهاد هیات‌مدیره، این شرکت قصد افزایش سرمایه 2008 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را دارد. این درحالی است که پیش‌تر بعضا انتظار افزایش سرمایه‌های سنگین‌تری در بازار شکل گرفته بود. ضمنا سهم هرکدام از دارایی‌ها در میزان افزایش سرمایه ایران‌خودرو ممکن است چندان با انتظارات قبلی بورس‌بازان همخوان نباشد. به همین دلیل بود که در دو جلسه پایانی معاملات هفته قبل «خودرو» در مجموع با افت بیش از 6 درصدی ارزش بازار مواجه شد. البته در همین دو جلسه این بورس‌بازان حقیقی بودند که بیشتر در سمت خرید «خودرو» نشستند و خالص خرید مثبتی را به ثبت رساندند. نکته جالب توجه در این صنعت خالص خرید مثبت کدهای حقوقی در نماد «خساپا» بود. این نماد که طی هفته گذشته بیش از 8 درصد از ارزش بازار خود را از دست داد با تغییر مالکیت 6 میلیارد و 182 میلیون تومانی به سمت کدهای حقوقی همراه شد. خودروسازی سایپا هم پس از پایان معاملات روز چهارشنبه از پیشنهاد هیات‌مدیره برای افزایش سرمایه رونمایی کرد. طبق اطلاعیه «خساپا» این شرکت قصد افزایش سرمایه 440 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به‌منظور اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت را دارد. واکنش بورس‌بازان، به‌ویژه حقیقی‌های بازار نسبت به این خبر می‌تواند از نکات جالب توجه امروز بازار سهام باشد. در رده دوم فهرست نمادهای با بیشترین خالص خرید معامله‌گران حقیقی «های‌وب» با تغییر مالکیت 103 میلیارد تومانی قرار داشت. این نماد طی معاملات هفته قبل، در پی اقبال بالای کدهای حقیقی رشد 4/ 10 درصدی را تجربه کرد.

بانک و مخابرات در تسخیر کدهای حقوقی

از دیگر نکات جالب توجه در معاملات هفته گذشته، اقبال بالای بازیگران بزرگ به نمادهای صنعت بانک‌ها بود. به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌ها در این صنعت بیش از 94 میلیارد و 400 میلیون تومان بود. در این صنعت «وبملت» با تغییر مالکیت 29 میلیارد و 754 میلیون تومانی دومین نماد بورس تهران با بیشترین اقبال خریداران حقوقی بود. «وبصادر»، «وپاسار» و «ونوین» دیگر نمادهای بانکی بودند که طی هفته قبل با اقبال بالای این دسته از فعالان بازار همراه شدند. خریدهای گسترده کدهای حقوقی در این صنعت موجب شد تا متوسط قیمت‌ها در گروه بانک‌ها طی هفته گذشته با رشد 5/ 0 درصدی همراه شود. دومین صنعت بورسی با بیشترین اقبال کدهای حقوقی گروه مخابرات بود. این گروه که میزبان دو نماد «اخابر» و «همراه» است، طی هفته گذشته خالص خرید 27 میلیارد و 517 میلیون تومانی توسط کدهای حقوقی را تجربه کرد. با این حال رویکرد معامله‌گران به دو نماد این گروه متفاوت بود: «اخابر» بیشتر توسط کدهای حقوقی خریداری شد و «همراه» را معامله‌گران حقیقی بیشتر خریدند. «اخابر» با تغییر مالکیت هفتگی بیش از 32 میلیارد تومانی به سمت حقوقی‌ها، در بین نمادهای بورسی، بیشترین حمایت حقوقی‌ها را به سمت خود جلب کرد. مخابرات ایران طی هفته گذشته با افت بیش از 4/ 6 درصدی ارزش بازار مواجه شد.

هفته‌ای که گذشت

هفته گذشته به واسطه تعطیلی روز 22 بهمن، شاهد 4 روز کاری در بورس تهران بودیم. در روزهای شنبه، یکشنبه و چهارشنبه این معامله‌گران حقیقی بودند که بیشتر در سمت خرید سهام ظاهر شدند. روز شنبه 372 میلیارد تومان، روز یکشنبه بیش از 176 میلیارد تومان و در روز چهارشنبه نیز 240 میلیارد تومان سهم به پرتفوی این دسته از سهامداران اضافه شد. اما در روز دوشنبه به واسطه شدیدترین افت بازار سهام طی یک ماه اخیر، این معامله‌گران حقوقی بودند که بیشتر در سمت خرید سهام ظاهر شدند و طی این روز خالص خرید کدهای حقوقی از 24 میلیارد تومان فراتر رفت.   در همین راستا طی روز شنبه کدهای حقیقی بیشتر در سمت خرید نمادهای پالایشی و سهام شرکت‌های پتروشیمی قرار گرفتند. به‌طوری که خالص خرید این دسته از معامله‌گران در نمادهای «شبندر»، «شتران» و «شپدیس» بیش از دیگر نمادها بود. کدهای حقوقی نیز در این روز بیشتر در سمت خرید نمادهای بانکی و خودرویی ظاهر شدند. بیشترین خالص خرید این معامله‌گران طی روز شنبه در «وبملت»، «وبصادر» و «خودرو» بود. روز یکشنبه هم معامله‌گران حقیقی در «شتران»، «ولصنم» و «های‌وب» بیشترین خالص خرید را داشتند و در سمت مقابل در نمادهایی مانند «فملی»، «اخابر» و «کلوند» فروشنده بودند.  اما در سومین جلسه معاملاتی هفته، بازار سهام بار دیگر شاهد خالص خرید بالای حقیقی‌ها در «خودرو» بود. این دسته از معامله‌گران در سمت خرید «حکشتی» و «ولصنم» باز هم فعال‌تر از حقوقی‌ها بودند. در این روز «وپارس»، «اخابر» و «ولیز» بیش از دیگر نمادها مورد اقبال معامله‌گران حقوقی قرار گرفتند. در آخرین روز کاری هفته نیز معامله‌گران حقیقی دوباره در سمت خرید «خودرو» و «های‌وب» و همین‌طور «جم» فعال‌تر ظاهر شدند و حقوقی‌ها نیز نهایتا در این روز سراغ «وتجارت»، «حفاری» و «رمپنا» رفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر سومین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 64 سهم دارای صف خرید و 20 سهم دارای صف فروش هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “وپارس” با 320 میلیون سهم، “وآیند” با 180 میلیون سهم، “فروی” با 163 میلیون سهم، “ولصنم” با 134 میلیون سهم، “وصنعت” با 83 میلیون سهم و “خودرو” با 87 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

صف فروش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تعطیلی بازار جهانی در این روز معاملاتی و کاهش اثر نوسان آن بر بازار سهام، در کنار تداوم انتشار گزارش‌های به نسبت مناسب از سوی شرکت‌های سهامی روی سامانه کدال از جمله مهم‌ترین‌ دلایل رشد این نماگر به‌شمار می‌رود. خبر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از سازوکار برخی از صنایع نیز در این روز افزایش تقاضا از سوی معامله‌گران را به دنبال داشت. در این بین نزدیک شدن به فصل داغ مجامع بورسی و تقسیم سود از سوی شرکت‌ها می‌تواند بیش از گذشته بر جذابیت بازار سهام بیفزاید و در کنار گزارش‌های اثرگذار بورسی‌ها افزایش تقاضا در این بازار و خیز شاخص سهام برای فتح قله جدید را به دنبال داشته باشد.

کاهش نگرانی‌ها در تعطیلی بازار جهانی

یکی از مهم‌ترین‌ دلایلی که طی روزهای اخیر، بورس تهران را متاثر کرده و سبب تشدید فشار عرضه‌ها بر نماگر اصلی این بازار شده است، تلاطم شدید قیمت‌ها در بازار جهانی بود، جایی‌که به سبب بالا گرفتن برخی تنش‌های منطقه‌ای و همچنین تشدید مجادله میان دو قدرت بزرگ اقتصادی چین و آمریکا، افت قیمت کامودیتی‌های را به دنبال داشت. به‌طوری که در هفته‌ای که گذشت، مس و روی با افت ۷/ ۱ درصدی بها مواجه شدند. قیمت آلومینیوم نیز در این بازه زمانی ۶/ ۱ درصد کاهش یافت. در بازار نفت نیز شاهد ریزش حدود ۶ درصدی قیمت‌ها در مقیاس هفتگی بودیم. بار روانی این شرایط متلاطم، با تشدید عرضه‌ سهام، افت شاخص سهام طی معاملات روز شنبه را به دنبال داشت. طی معاملات روز یکشنبه اما با تعطیلی بازار جهانی، نگاه معامله‌گران به سوی متغیرهای داخلی اثرگذار جلب شد تا بار دیگر قیمت سهام در مسیر صعودی نوسان کند به‌طوری که از بین ۳۰۵ نماد معامله شده، بیش از ۸۵ درصد از سهام در محدوده مثبت به معاملات روزانه خود پایان دادند. در میان ۳۸ صنعت فعال بورسی نیز تنها ۵ صنعت با شاخص منفی مواجه شدند.

انعکاس حذف تدریجی ارز ۴۲۰۰ تومانی

ارز

یکی از موضوعاتی که روز یکشنبه مورد توجه اهالی بازار قرار گرفت، خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ساز و کار صنایع شوینده بود. از هفته گذشته نیز زمزمه‌هایی در‌این‌خصوص در میان فعالان بازار شنیده می‌شد. رشد قیمت سهام در گروه غذایی، گروه دارویی و مواردی از این دست نیز عمدتا تحت‌تاثیر همین زمزمه‌ها بود. در این روز شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران از افزایش نرخ فروش محصولات خود خبر داد و اعلام کرد با توجه به عدم تخصیص یارانه به نفت‌سفید ویژه LAB در سال ۹۸ و تغییر مبنای محاسبه نرخ خوراک دریافتی این شرکت از پالایشگاه اصفهان از نرخ تسعیر ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ تسعیر ارز در سامانه نیما، طی جلسه‌ای با انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، نرخ فروش محصول LAB داخلی از مبلغ ۷۵۰۰ تومان به ۱۲۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم تغییر و مورد توافق قرار گرفته است. بنابر‌این با توجه به افزایش نرخ فروش محصول اثر سود و زیانی ناشی از افزایش نرخ خرید خوراک مصرفی جبران می‌شود. این موضوع سبب شد تا در همان دقایق انتشار خبر، شاهد افزایش تقاضا در نمادهای شوینده و رشد قیمت حداکثری آنها باشیم. در این میان اما آنچه بیش از خود خبر حائز اهمیت است، تقویت احتمال حذف قریب‌الوقوع ارز مبادله‌ای از کل چرخه اقتصادی کشور است. این مهم با افزایش بهای تمام‌شده تولید، راه را برای افزایش نرخ شرکت‌ها باز گذاشته و عاملی در جهت رشد قیمت سهام آنها خواهد شد.

سهام روی خط کدال

پس از واکنش مثبت اهالی بازار به‌صورت‌‌های مالی یکساله شرکت‌ها که عمدتا از رشد سودآوری شرکت‌های بورسی به‌ویژه کالایی‌ها حکایت داشت، این‌بار نوبت به گزارش عملکرد شرکت‌های سهامی در دومین ماه از بهار رسیده است. گزارش‌هایی که یک به یک روی سامانه کدال می‌نشینند و تا به این جای کار از رشد ملموس نرخ‌ها و به تبع آن مبالغ فروش شرکت‌ها حکایت دارند. موضوعی که برای سرمایه‌گذاران به‌شدت حائز اهمیت است. البته باید توجه داشت تا این لحظه عمده گزارش‌های ارسالی مربوط به شرکت‌های کوچک و متمرکز بر بازارهای داخلی بوده و در مجموع نشان از روند رو به پیشرفت شرکت‌ها داشته است. انتظار می‌رود در روزهای آتی شرکت‌های بزرگ و صادرات‌محور نیز گزارش‌های خود را روانه کدال کنند. این گزارش‌ها نه‌تنها سبب کاهش تردیدهای موجود درخصوص ایجاد رکود تورمی شد بلکه پازل سودآوری شرکت‌ها را برای سال جاری تکمیل کرد. در ضمن تمایل شرکت‌ها برای تولید بیشتر با تقویت سمت عرضه، می‌تواند مانع از رشد افسارگسیخته قیمت‌ها شده تا شاهد تعادل نسبی بازار فروش شرکت‌ها در قیمت‌های فعلی فروش باشیم. گزارش صفحه ۱۰ همین شماره تحت عنوان «سوخت بهاری بازار سهام»، مروری بر گزارش‌های منتشر شده روی سامانه کدال کرده است.در این میان نگاهی به داده‌های اخیر مرتبط با سامانه نیما نیز خبر از رشد نرخ نیمایی در دادوستدها می‌دهد. بر اساس داده‌های موجود، میانگین موزون نرخ دلار در نیما، طی اردیبهشت‌ماه به ۱۰ هزار تومان نزدیک شده و انتظار می‌رود این عدد در صورت‌های مالی منعکس شود. در صورت تحقق این فرض، افت قیمت کالاهای جهانی به‌صورت مقطعی کم‌اثر شده و انتظار برای رشد نرخ فروش در ماه‌های آتی افزایش می‌یابد.

محرکی به نام فصل مجامع

علاوه بر گزارش عملکرد ماهانه شرکت‌های بورسی، نزدیک بودن مجامع سالانه شرکت‌ها به‌ویژه شرکت‌های بزرگ می‌تواند جذابیت هر‌چه بیشتر سهام را نوید دهد. جایی که محرکی تحت‌عنوان تقسیم سود و به دنبال آن رقیق شدن قیمت سهم‌ها، می‌تواند موج بعدی تقاضا را به همراه داشته باشد. با این حال درخصوص برخی از شرکت‌ها، رشد قیمت سهم قبل از برگزاری مجمع با سرعت زیادی کلید خورده و به نوعی پیش‌خور می‌شود. موضوعی که لازم است مورد توجه معامله‌گر‌ان قرار گیرد.

نگرانی‌های جهانی کاهش می‌یابد؟

هر‌چند در هفته اخیر، بازار جهانی روزهایی منفی را پشت‌سر گذاشت، اما روند آتی این بازارها نیز آن‌چنان تیره و تار نیست. انتظار می‌رود روسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن که یک ماه دیگر برگزار می‌شود، بر سر پایان جنگ تجاری مذاکره کنند. از دیگر سو نیاز دو سویه این جنگ به حصول توافق همچنان ضروری به‌نظر می‌رسد. بنابراین در صورت عدم بروز رخدادی غیرمترقبه در کوتاه‌مدت، انتظار می‌رود این بازار روند باثبات‌تری را در روزهای آتی تجربه کند.

همگام با بازیگران

روز یکشنبه برای دومین روز متوالی خالص خرید سهام به نام معامله‌گران خرد بازار ثبت شد و بیش از ۱۰ میلیون سهم به ارزش ۵۶ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در این میان نگاهی به خرید معامله‌گران در ۳۸ صنعت فعال بورسی نشان می‌دهد که بازیگران خرد بیشترین خالص خرید خود را در سهام زیرمجموعه گروه مواد و محصولات دارویی به میزان افزون بر ۲۱ میلیارد تومان ثبت کرده‌اند. زیرمجموعه‌های گروه سایر واسطه‌گر‌ی‌های مالی نیز در این روز شاهد جابه‌جایی افزون بر ۴/ ۱۴ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی حقوقی به حقیقی بودند. در میان معدنی‌ها نیز در لیست خرید معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید ۳/ ۷ میلیارد تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت‌های بورسی اما نماد معاملاتی شرکت لیزینگ صنعت و معدن در الویت خرید معامله‌گران خرد قرار گرفت. دیروز ۵/ ۸۱ میلیون سهم «ولصنم» به ارزش ۸/ ۱۴ میلیارد تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. سبحان‌دارو از دیگر نمادهایی بود که دیروز مورد توجه بازیگران حقیقی بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از ۵/ ۹ میلیون سهم به ارزش ۳/ ۶ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. سهام شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین نیز در این روز با خالص خرید حدود ۶ میلیارد تومانی به سمت حقیقی‌ها همراه شد. در آنسوی بازار اما این نمادهای بانکی بورس تهران بودند که مورد توجه معامله‌گران عمده بازار قرار گرفتند. بانکی‌ها در این روز شاهد جابه‌جایی حدود ۳/ ۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. همچنین دیروز درگروه تامین آب، برق و گاز، ۹/ ۳ میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده افزوده شد.

به گزارش سیگنال به نقل از عصر بورس، بازار خودرو به دلیل کاهش عرضه محصول با نوسان شدید قیمتی روبرو می‌باشد و از طرفی کاهش توان مالی جامعه و همراه با حفظ ارش پول و خرید دارایی با دوام برای حفظ ارزش پول موجب می‌شود افراد به سمت خریدهای لیزینگی رو آورند اما از سوی دیگر کاهش عرضه خودرو باعث می‌شود تعداد فروش خودروهای لیزینگی محدود شده و کاهش یابد. بررسی درآمد محقق شده شرکت‌های لیزینگ خودرو نشان می‌دهد لیزینگ رایان سایپا با درآمد ۴۱ میلیارد تومانی بالاترین درآمد را در این گروه به خود اختصاص داده است.


تعداد تسهیلات اعطایی رایان سایپا کاهش یافت

لیزینگ رایان سایپا در اسفند ۹۷ مبلغ ۵۶ میلیارد تومان درآمد داشته است. بنابراین مشاهده می‌شود درآمد رایان سایپا در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه ۱۵ میلیارد تومان کاهش یافته است. رایان سایپا در اسفند ماه ۶۳۱ فقره تسهیلات جهت خرید خودروهای پراید، تیبا، ساینا و نیسان اعطا کرده است که این تعداد تسهیلات در فروردین ماه به ۳۰ فقره کاهش پیدا کرده است و جهت خرید پراید ۲ فقره، خرید تیبا، ۲۶ فقره و ساینا، دو فقره تسهیلات اعطا کرده است. این موضوع تایید کننده کاهش عرضه خودرو و کاهش توان خرید مرد م را بازگو می‌کند.ولغدر تنها یک فقره تسهیلات اعطا کرده است

لیزینگ خودرو غدیر در فروردین ماه پنج میلیارد تومان درآمد داشته است که درآمد این شرکت نسبت به اسفند ماه افزایشی بوده است اما بررسی تعداد تسهیلات اعطایی جهت خرید خودرو نشان می‌دهد، در اسفند ماه هیچ تسهیلات اعطا نشده است و در فروردین ماه تنها یک فقره تسهیلات اعطا شده است.


تعداد تسهیلات ولیز به صفر رسیده است

درآمد لیزینگ ایران از پنج میلیارد تومان در اسفند ۹۷ به سه میلیارد تومان در فروردین ۹۷ کاهش یافته است و تعداد فقره تسهیلات اعطایی جهت خرید خودرو از ۵ فقره به تعداد صفر فقره رسیده است. که در اسفند ماه درآمد لیزینگ ایران خودروهای گروه پراید و x100 پنج فقره بوده است.


تسهیلات اعطایی وایران ۹۵ درصد کاهش یافته است

لیزینگ ایرانیان اعطا کننده تسهیلات به خودروهای گروه پژوه می‌باشد که در اسفند ۹۷ مبلغ هشت میلیارد تومان درآمد داشته است. درآمد لیزینگ ایرانیان در فروردین ۹۸ با کاهش پنج میلیارد تومانی به سه میلیارد تومان رسیده است و تعداد فقره تسهیلات اعطایی لیزینگ ایرانیان از ۴۸ فقره به ۲ فقره کاهش یافته است بنابراین تعداد تسهیلات اعطایی لیزینگ ایرانیان ۹۵ درصد کاهش یافته است.


تعداد تسهیلات اعطایی ولصنم به پنج فقره رسید

لیزینگ صنعت و معدن اعطا کننده تسهیلات جهت خرید خودروهای سنگین می‌باشد. درآمد ولصنم از یک میلیارد تومان در اسفند ۹۷ به دو میلیارد تومان در فروردین ماه رسیده است اما تعداد فقره تسهیلات اعطایی شرکت از ۳۳ فقره در اسفند ۹۷ به پنج فقره در فروردین ماه رسیده است که نشان می‌دهد، درآمد ولصنم در ماه‌های آتی به دلیل کاهش تسهیلات اعطایی می‌تواند کاهش یابد.


درآمد ولبهمن ۹۱ درصد کاهش یافت

بهمن لیزینگ اعطا کننده تسهیلات جهت خرید خودروهای سواری و کار می‌باشد. درامد محقق شده شرکت از ۲۳ میلیارد تومان در اسفند ۹۷ با کاهش ۲۱ میلیارد تومانی (معادل ۹۱ درصد) به دو میلیارد تومان در فروردین ۹۸ رسیده است. این موضوع نتیجه کاهش تعداد تسهیلات اعطایی ولبهمن در ماه‌های گذشته می‌باشد. همچنین تعداد فقره تسهیلات اعطایی ولبهمن از ۱۵۳ فقره در اسفند ماه به صفر رسیده است که می‌تواند به روند کاهش درآمد ولبهمن در ماه‌های آتی دامن بزند.

منبع: asrbourse.ir