دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صف فروش در معاملات امروز بسیار گسترده و تقریباً 6 برابر ارزش سهام‌های حاضر در صف خرید بود.

نمادهای فولادی‌ها، خودرویی‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری در ردیف نخست سهام‌های آماده عرضه بودند ولی سمت تقاضا عمدتاً در صنایع خدماتی به وجود آمد.

شاخص هم وزن نیز با کاهش 5 هزار و 600 واحدی (منفی 1.33 درصد) به 422 هزار واحد سقوط کرد.ارزش معاملات امروز 9 هزار و 200 میلیارد تومان بود و 3 نماد شاخص ساز فارس، فولاد و فملی تاثیر 4 هزار و 300 واحدی در کاهش شاخص کل داشتند.

با توجه به اینکه امروز آخرین روز مهلت فروش دارا دوم (پالایشی یکم) بود، صف خرید گسترده‌ای از ساعت 12:30 تا 14 برای این نماد در بازار تشکیل شد و 125 میلیون یونیت معادل 1,200 میلیارد تومان از واحدهای صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم (ETF) به فروش رسید.بیشترین افزایش قیمت با 4.97 درصد به نماد پترول و بیشترین کاهش با 5 درصد به نماد وصنا اختصاص داشت.

بورس

شاخص فردا به کدام سمت می‌رود؟

علی حیدری، تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار به خبرگزاری خبرانلاین گفت: امروز روز خاصی برای بازار سرمایه بود. روز سی ام و سی و یکم شهریور ماه پایان سال اعتباری کارگزاری‌ها و سرمایه گزاری‌هاست. به طور سنتی همیشه این روزها با تصحیح اعتبارات و شناسایی سود همراه میشود. به این خاطر عرضه‌ها در بازار بالا بود و همین امر فشاری را متوجه بازار کرد.

 وی با طبیعی توصیف کردن وضعیت بازار گفت:پیش بینی می‌کنم این فشار فردا هم وجود داشته باشد.وی ادامه داد: مسئله بعدی هم درمورد انتشار گزارش‌های شش ماهه است. از فردا گزارش شهریور ماه و بعد گزارش شش ماهه منتشر خواهد شد  و طبیعی است بازار مقداری صبر کند تا گزارش‌ها را دریافت کند.

 وی گفت: اگر به سال قبل نگاه کنیم نیز می‎بینیم در شهریور و مهر سال گذشته بازار همین شرایط را داشت. چون در این مقطع خبر خاصی در بازار نیست و هنوز گزارش‌ها منتشر نشده، تصمیم‌گیری برای خرید سخت است.وی با تاکید بر اینکه تهدیدهای آمریکا و بحث ماشه چندان تاثیری بر بازار ندارد، گفت:در واقع چیزی برای تحریم باقی نمانده و در نتیجه بازار همه فشارهای تحریم را تحمل کرده است.  شرکت‌های بورسی ما سه چهار بار تحت عناوین مختلف تحریم شدند. از این رو فکر نمیکنم بازار هیچ اهمیت خاصی به تحریم‌ها بدهد. به عبارت دیگر تحریم تاثیر عملی ندارد و خود آمریکایی‌ها هم می‌دانند.

وی پیش بینی کرد وضعیت بازار فردا نیز کمابیش شبیه امروز باشد.حیدری با اشاره به اینکه بازار فرصت جدیدی برای افت ندارد، گفت: نوسان بازار حول و حوش همین محدوده ادامه می یابد . بازار ممکن است چند روزی مثبت یا چند روزی منفی باشد اما روند حرکت همین خواهد بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: احتمال می‌دهم با مشخص شدن شرایط از میانه آبان ماه بتوانیم بازاری مثبت و قوی داشته باشیم.وی با اشاره به اینکه بازار به نقطه ارزندگی رسیده است، گفت: قیمت‌ها نسبت به دو ماه گذشته بسیار خوب است و فکر می کنم زمان، زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.  

بیشتر بخوانید:بورس در فاز انتظار/ بازار شاخص دو میلیونی را پس می‌گیرد؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 50 درصدی از محلی جذاب خبر داد اما در جریان معاملات امروز با افت 4.9 درصدی قیمت و صف فروش روبرو شد.

براین اساس، “وصنا” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 180 به 270 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا صرف اصلاح ساختار مالی شود.

بنابراین گزارش، شرکت توسعه صنایع بهشهر 50.2 درصد و صندوق بازنشستگی کشوری 28 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

گروه توسعه صنایه بهشهر امروز شاهد تغییراتی در هیات مدیره این شرکت خواهد بود و شنیده‌ها حاکی است، مجید محسنی، مدیر عامل گروه توسعه صنایع بهشهر پس از تصویب هیات‌مدیره، کوروش عبدلی را به سمت مدیرعاملی وصنا و حسن خلخالی را به سمت مدیرعاملی غمارگ منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار بااقتصاد، کوروش عبدلی، جایگزین وحید رجبیان، مدیرعامل پیشین وصنا شد و حسن خلخالی نیز به‌جای حسین نیکخواه ابیانه، مدیر عامل شرکت مارگارین شد.

گفتنی است؛ اواخر سال 98 نیز خبرهایی مبنی بر تغییراتی در هیات مدیره گروه توسعه صنایع بهشهر و شرکت مارگارین شنیده اما تکذیب شده بود. حالا باید دید باز هم احکام صادر شده از سوی مدیرعامل صنایع بهشهر ملغی می‎‌شود یا تغییرات صورت می‌گیرد!

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران تقسیم مبلغ 350 ریال سود نقدی و 590 ریال سود خالص برای هر سهم این شرکت را در مجمع به تصویب رساند.

به گزارش رادیو سهام، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران برای سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 1398 در روز دوشنبه 5 اسفند ماه 1398 برگزار شد. دستور جلسه مجمع عمومی سالیانه “وصنا” برای دوره مالی ذکر شده به شرح زیر بوده است:

استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 30 آذر ماه 1398، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت‌مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران عبارت است از:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،


انحراف ناگفته در بورس بازی


شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد بیش از سه درصدی را تجربه کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز در این هفته رشد تقریبا مشابهی را به ثبت رساند. در هفته گذشته به لزوم رشد بیشتر نمادهای بزرگ یا از سوی دیگر نزول سهام کوچک‌تر بازار به منظور بازگشت تعادل قیمت‌های نسبی سهام اشاره شده بود. بزرگان بازار مسیر صعودی را در پیش گرفتند تا بتوانند بخشی از عقب‌ماندگی خود را از کوچک‌ترها جبران کنند اما از سوی دیگر همچنان سهام شرکت‌ها و صنایع کوچک‌تر نیز از ادامه صعود دست نکشیدند. در این خصوص رالی صعودی نمادهای زیرمجموعه بازار پایه نگرانی روزافزونی را برای کل بازار سرمایه ایجاد کرده است. سهامدارانی که در شرایط کنونی از صعود بی‌پروای سهام سرمستند کافی است که حباب قیمتی سهام در این بازار و همچنین سایر نمادهای کوچک‌تر متلاشی شود تا پایکوبی کنونی سهامداران به جنجال و اعتراض تبدیل می‌شود. تجربه از بورس تهران نشان داده سهامداران و معامله‌گران سهام کسب سود و بازدهی را حاصل خرد و دانش خود می‌دانند و زیان را ناشی از هزاران عامل بیرونی مانند سازمان بورس، دولت و شانس مطرح می‌کنند. فرار از پذیرش مسوولیت زیان یکی از مواردی است که علاوه بر ضربه به بدنه بازار سرمایه، عمده زیان را متوجه معامله‌گر می‌سازد.

به‌صورت مشخص بازار سهام دوره‌ای را پشت سر می‌گذارد که هر معامله‌گری که دانش کمتری نسبت به معاملات و معامله‌گری و متغیرهای اثرگذار بنیادی و حتی بهانه‌های نوسان قیمت داشته احتمالا سود بیشتری را کسب کرده است. علت این موضوع نیز عدم لحاظ ریسک در نگاه معامله‌گران است. این دوره با حمایت متغیرهای کلان اقتصادی همراه شده و چشم‌انداز ادامه بی‌ثباتی اقتصادی نیز خود دلیلی شده تا معامله‌گران بیش از همیشه شجاع باشند و بدون توجه به ریسک‌های موجود به خرید سهام بپردازند. این در حالی است که برخلاف نگاه حاکم بر بازار اتفاقا در مسیر صعودی معامله‌گر باید نیم‌نگاهی به اخبار حامی روند صعودی داشته و تمرکز خود را بر ریسک‌های پیش روی سهام معطوف کند تا هر چه سود کرده در نزول احتمالی سهام دود نشود.

بر همین اساس سایت «دنیای بورس» در هفته گذشته این پرسش را از کارشناسان مختلف داشت که ریسک‌های پیش روی سهام کدامند؟ کارشناسان مختلف به این پرسش پاسخ دادند که می‌توانید در سایت «دنیای بورس» آن را مطالعه کنید. در این مطلب نیز به مهم‌ترین ریسک‌هایی که در شرایط کنونی از نگاه معامله‌گران مخفی مانده است پرداخته می‌شود. شاید یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که می‌توان برای کل بازار سرمایه تعریف کرد همین عدم پذیرش مسوولیت زیان و همچنین معکوس شدن رابطه آگاهی با کسب سود از سهام باشد. این ریسک که به حباب قیمتی دامن زده است به اقتصاد کلان نیز می‌تواند سرایت کند و نتایج مخربی به همراه داشته باشد.

مسوولیت زیان خود را بپذیرید

صعود اخیر و پرشتاب سهام و رکوردشکنی‌های مداوم باعث شده که هیچ‌کس به اتفاقاتی که رخداد آنها در آینده محتمل است توجه نکند. عادت همیشگی بازارهای مالی است که در دوره رونق کمتر کسی به ریسک‌ها توجه می‌کند و همه سرمست از رشدهای متوالی سهام انتظار صعود بیشتر را دارند؛ همین موضوع باعث می‌شود اگر هفته قبل سهام صعود کرده باشد نظرسنجی‌ها از فعالان بازار صعود در هفته پیش رو را تضمین‌شده بدانند. در همین آغاز مطلب باید تاکید کرد که به هیچ وجه منظور از حباب در کل بازار سهام نیست و همان‌طور که پیش از این نیز مطرح شده بود صحبت قطعی از حباب جز در برخی از موارد کار بسیار دشواری است. در برخی از موارد که معادل یک سرمایه‌گذاری (در این‌جا سهام) وجود دارد می‌توان از حباب قیمتی صحبت کرد. برای مثال در شرکت‌های سرمایه‌گذاری به حباب نمادهایی مانند «وآوا»، «وجامی»، «وصنا»، «ومشان» و سایر نمادهای از این دست اشاره شده بود؛ در این‌جا به جای خرید سهام شرکت سرمایه‌گذاری، امکان خرید سهام زیرمجموعه وجود دارد.

در مطالب پیشین بیشتر در این خصوص صحبت شده بود. اما در اینجا موضوع اصلی و نگران‌کننده بی‌توجهی کامل معامله‌گران به ریسک‌ها است. در چنین شرایطی در آینده‌ای نزدیک اگر احتمال اصلاح جدی‌تر سهام پس از صعود متوالی را در نظر بگیریم بسیاری از همین سرمایه‌گذاران که از کسب سودهای رویایی غره شده‌اند، علت زیان خود در موج اصلاحی را هر چیزی و هر کسی جز خودشان مطرح می‌کنند.

عدم مسوولیت پذیرش زیان یکی از شروط ماندگاری در بازار سهام محسوب می‌شود و عدم‌توجه به این مساله نتایج مخربی را به‌دنبال دارد. برای مثال در دوره قبلی اصلاح بازار پایه شاهد اعتراض‌های شدیدی به مقام ناظر درخصوص اعمال محدودیت‌ها بودیم. گرچه نقدهای جدی به قوانین معاملاتی بازار پایه (شهریورماه سال جاری) وارد بود اما حباب قیمتی سهام زیرمجموعه این بازار غیرقابل انکار است. در شرایط کنونی نیز بار دیگر باید بر حباب سهام بازار پایه تاکید داشت و گرچه در شرایط کنونی سهام‌داران این بازار سرمست از رشد تصاعدی ارزش پرتفوی خود هستند اما اگر بنا را بر این بگذاریم که سهام بنا نیست تا ابد رشد کند در نتیجه باید گفت در موج اصلاحی احتمالی، سهام‌داران بار دیگر مسوولیت زیان خود را نمی‌پذیرند و این معضل سنگینی را برای مقام ناظر بازار پایه به دنبال خواهد داشت. بسیاری از معامله‌گران همچنان به این درک نرسیده‌اند که شاید سود آنها ناشی از شانس باشد اما با تقریب بسیار بالایی علت زیان آنها جز متوجه تصمیمات خودشان نیست.

دو نقد به ناظر بازار پایه

در این‌جا دو موضوع کلی برای ناظر بازار پایه مطرح است. در گزارش‌های پیرامون بازار پایه در ماه‌های گذشته (به خصوص در دوره اصلاح) عنوان شده بود که محدودیت نمی‌تواند هیجان این بازار را از بین ببرد و طی یک ماه و نیم اخیر نیز بار دیگر شاهد شکل‌گیری موج هیجانی تقاضا هستیم. در اینجا دو نقد جدی به فرابورس وارد است.

یکی از مواردی که در هفته‌های گذشته بیشتر به گوش می‌رسد منع فروش سهامداران درصدی در این بازار است. البته نگرانی از سفته‌بازی در سهام باعث شده که چنین تصمیمی در این بازار کم‌عمق و کوچک اتخاذ شود؛ برای مثال برخی با خرید چشم‌بسته سهام طی یک سال اخیر به درصدی‌های سهام پیوسته‌اند و نمادها را به منطقه حباب قیمتی برده‌اند و در شرایط کنونی به‌دنبال فرصتی برای فرار از سهام هستند. با این حال با یک قانون جدید حداقل باید به سهامداران درصدی قدیمی‌تر (با سابقه سه سال بیشتر، قبل از امکان معامله آنلاین بازار پایه) اجازه فروش سهام و خروج از نماد داده شود. مقام ناظر نیز در ادامه تفکر دولتی حاکم بر اقتصاد کشور نقش دایه مهربان‌تر از مادر را برعهده گرفته است. شاید واقعا خریداران این نمادها که از نگاه ما حباب را خریداری می‌کنند طرح رویایی برای شرکت در ذهن دارند در نتیجه باید اجازه معامله آزاد سهام با برخی از ملاحظات، زمانی که هم فروشنده و هم خریدار رضایت دارد، فراهم شود. دولت نیز با همین تفکر بسیاری از شرکت‌های ورشکسته‌ را به خیال خود زنده نگه داشته و درحالی‌که به زالویی برای اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند. برخی از این شرکت‌ها در بازار پایه نیز وجود دارند به جای اینکه به اداره ورشکستگی واگذار شوند.

موضوع دیگر لزوم استفاده از مکانیزم بازار برای جلوگیری از ایجاد حباب قیمتی بازمی‌گردد. سازمان بورس یا فرابورس باید هر چه زودتر ابزار فروش استقراضی را فعال کنند. شاید این ابزار به تدریج بتواند با استفاده از مکانیزم‌های درونی بازار، ریسک حباب قیمتی را برای کل بازار کاهش دهد. فروش استقراضی به‌صورت مشخص عمق بازار را افزایش می‌دهد و همین موضوع می‌تواند به واقعی شدن قیمت‌ها کمک بیشتری کند. در چنین شرایطی علت تعلل در راه‌اندازی چنین ابزاری مشخص نیست.

ریسک‌های کنونی سهام کدامند؟

ریسک‌های کنونی بازار سهام از سوی کارشناسان مختلف مطرح شده است. یکی از این موارد شاید نامشخص بودن مسیر دلار در سه ماه پایانی سال است که با فروکش اثر روانی احتمال افت دوباره ارز به کانال پایین‌تر وجود دارد. در چند سال اخیر مسیر زمستانی دلار در هفته‌های نخست دی رقم خورده است. نگرانی زیادی درخصوص وضعیت متغیرهای پولی مانند حجم نقدینگی وجود داشت که همچنان بررسی علل رشد نقدینگی از موارد بااهمیت برای تشخیص مسیر آتی بازارها است. برخی از شنیده‌ها از این موضوع حکایت دارند که علت رشد محسوس نقدینگی در تابستان استقراض دولت نیست. در این میان مواردی مانند افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی دلیلی برای رشد پایه پولی مطرح می‌شود. سناریوی قابل‌تامل برای رشد پرشتاب نقدینگی در تابستان هجوم حجم عظیمی از نقدینگی به سهام عنوان کرد در عین حالی‌که فرصتی برای اقتصاد کشور است می‌تواند به ریسک بزرگ تبدیل شود. به این ترتیب در دوره‌ای (تابستان) که دلار رویه نزولی و اصلاحی را در پیش گرفته بود و سایر بازارها نیز بستر جذب نقدینگی نداشته‌اند، این سناریو نیز مطرح است که اوج‌گیری ارزش معاملات بورس به بیش از هزار و در ادامه دو هزار و در برخی از روزها ۳ هزار میلیارد تومان می‌تواند اثر خود را در رشد حجم نقدینگی کشور منعکس کرده باشد. بر این اساس از ریسک‌هایی که در شرایط کنونی حبابی شدن سهام می‌تواند برای اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد رشد افسارگسیخته نقدینگی در این ماه‌ها به واسطه سهام باشد که در ادامه رشد این‌چنینی نقدینگی می‌تواند اثر مخرب خود را در التهاب اقتصاد منعکس کند.

بر این اساس ریسک‌های کنونی سهام تنها متوجه بازار، معامله‌گر یا مقام ناظر نیست بلکه می‌تواند اثرات سوء خود را در اقتصاد کشور نیز منعکس کند. یکی از ریسک‌های اصلی سهام در شرایط کنونی حباب واضح قیمتی در برخی از نمادها یا بازار پایه است که سیگنال‌های نگران‌کننده‌ای را به دنبال دارد. اگر حباب واضح قیمتی سهام در برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری همچنان خریدار دارد این موضوع از عدم آگاهی اولیه برای خرید و فروش سهام خبر می‌دهد. سرمستی کنونی از صعود حبابی سهام (البته نه همه بازار) که اگر در نتیجه عدم آگاهی باشد و نه از روی نیت سفته‌بازانه به‌صورت واضح می‌تواند کل بازار را به خود درگیر کند. بر این اساس بار دیگر تاکید می‌شود که هر چه زودتر از ابزارهای بازاری مانند فروش استقراضی برای جهت‌دهی به این موارد استفاده شود. در غیر این‌صورت رونق ظاهری بورس روی موج عدم‌آگاهی اگر در کنار رشد حجم نقدینگی گذاشته شود می‌تواند به زیان همه تمام شود.

 

در همین رابطه بخوانید:

پیشبینی بورس در هفته دوم دی/ رالی خودرویی‌ها ادامه‌دار است؟

نظرسنجی‌ها از آینده سهام چه می‌گوید؟

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس

این مطلب برایم مفید است
3


نفر
این پست را پسندیده اند


برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، رشدهای ادامه دار در بازار سهام در این روزها با مقوله هایی همچون حبابی شدن قیمت ها و ارزندگی سهام عجین شده است. با این وصف تحلیلگران با پیش بینی از دورنمای کوتاه مدت بورس تاکید دارند مطلوب‌ترین نسبت ریسک به بازدهی را در میان بازارهای رقیب، بازار سهام دارد.اما با سناریوهای مطرح شده درباره بورس، سرنوشت صنایع بازار سهام در تعادل جدید چه خواهد بود؟ 

 شاخص کل بورس تهران دیروز نیز رشد کرد، اما همچنان شتاب رشد شاخص کل هم‌وزن بیشتر است. در بازار دیروز نیز همچنان تب معاملاتی کوچک‌ترها بالا بود و بزرگان بازار چندان مورد توجه نبودند. به این ترتیب شاخص کل در یک قدمی ۳۴۷ هزار واحد آرام گرفت و شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد یک‌ونیم درصدی از ۱۱۰ هزار واحد عبور کرد. شاخص کل‌ هم‌وزن نماگری است که نوسان کوچک‌ترهای بازار را بهتر نشان می‌دهد.

علت این موضوع نیز به رویه محاسباتی شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن بازمی‌گردد. شاخص کل هم‌وزن عمر کوتاه‌تری را نسبت به شاخص کل بورس تهران دارد و طی سالیان اخیر از سوی سازمان بورس تعریف شد و اتفاقا با حذف ارزش بازار شرکت‌ها در محاسبه شاخص به نماینده‌ای برای نشان دادن عمومیت بازار به خصوص کوچک‌ترها تبدیل شد.

بحث پیرامون حباب قیمتی بار دیگر داغ شده است. پرداختن به حباب قیمتی حتی از سنجش ارزندگی سهام پیچیده‌‌تر است و قطعا جز در برخی از موارد کاملا واضح نمی‌توان اظهارنظر قطعی در این خصوص داشت. بعضا از الگوهای تاریخی برای سنجش وضعیت حبابی سهام استفاده می‌شود با این حال این متغیرها نیز چندان در بررسی حباب قیمتی کل بازار کارآ نیست.

برای مثال با نسبت ارزش بازار به نرخ دلار یا ارزش بازار به تولید ناخالص داخلی شاید بتوان سیگنال‌های کلی را دریافت کرد اما به‌صورت کلی این نماگرهای کلان نمی‌تواند زیرپوست بازار را به خوبی مشخص کند. در این گزارش در ابتدا به وضعیت کلی بازار و شائبه حباب قیمتی پرداخته شده است. در ادامه نیز اثر تغییر قیمت‌های نسبی در سهام و سناریوهای احتمالی بررسی شده است.

در کل سه سناریو برای آینده سهام برای مسیر آتی صنایع مختلف می‌توان تعریف کرد. یکی از مواردی که در شرایط کنونی می‌توان به آن اشاره کرد و باید موردتوجه سیاست‌گذار اقتصاد و همچنین سیاست‌گذار پولی قرار گیرد حضور موج عظیمی از انتظارات تورمی در بورس تهران است که می‌تواند نماینده‌ای از فضای کلی اقتصاد کشور باشد.

آمارهایی که طی چند روز اخیر از حجم نقدینگی در اقتصاد کشور منتشر شده است می‌تواند هر گونه معادلات ذهنی را که پیش از این برای تحلیلگران اقتصاد وجود داشت بر هم زند. عدم دسترسی به گزارش پولی ماهانه بانک‌مرکزی تا پایان شهریور باعث شده نتوان چندان اظهارنظر دقیقی در این خصوص داشت. با این حال اولین گزاره‌ای که به ذهن می‌رسد کسری بودجه دولت است که باعث شده بانک‌مرکزی در برابر زیاده‌خواهی‌های دولت نتواند مقاومت کند.

در این وضعیت بودجه دولت برای سال آینده نیز نگرانی بسیاری از فعالان اقتصادی را به همراه داشته است. به گونه‌ای که فعالان بخش‌خصوصی نسبت به خوش‌بینی زیاد در تامین منابع که در بودجه ۹۹ برآورد شده و اثر آن در احتمال التهاب دوباره در سال آینده هشدار داده‌اند.

در چنین شرایطی توجه فعالان اقتصادی بیش از پیش به سیگنال‌های غیراقتصادی جلب شده است. روز گذشته نیز در گزارشی با عنوان «چهار پالس واشنگتن به تهران» برخی از امیدها درخصوص بهبود روابط بین‌الملل را مورد بررسی قرار داد. طی روزهای اخیر نیز تحلیل‌هایی از بروز نشانه‌های نرمش ریاض و تلاش برای کاهش تنش‌ها با تهران منتشر شده بود.

برای بررسی وضعیت کنونی بورس تهران لازم است به تمامی جنبه‌های اقتصادی و سیاسی توجه شود. متغیرهای اقتصادی از خود ضعف نشان می‌دهند و انتظارات تورمی را تقویت کرده‌اند که می‌تواند در مسیر دلار اثرگذار باشد و از سوی دیگر اخبار سیاسی می‌تواند بر نرخ دلار و سایر متغیرهای اقتصادی اثرگذار باشد.

در نتیجه فعال بورسی در شرایط کنونی و پس از رشدهای پرشتاب اخیر وظیفه رصد اخبار از حوزه‌های مختلف را بیش از همیشه پیش روی خود می‌بیند. اثر هریک از موارد بالا نیز تقریبا مشخص است و برای مثال اگر سیگنال‌های حمایتی از دلار منتشر شود می‌تواند خود را به تورم نیز تسری دهد.

همین فرض (احتمال حفظ سطوح بالای نرخ دلار و تورم) هر گونه اظهارنظر قطعی درخصوص حباب سهام را می‌تواند زیر سوال ببرد. آنهایی که در شرایط کنونی با اطمینان کامل نسبت به حباب قیمتی سهام اظهارنظر می‌کنند احتمالا اثر رشد این‌چنینی حجم نقدینگی و احتمال ادامه آن با توجه به بودجه دولت بر سهام را لحاظ نکرده‌اند.

علاوه براین اگر خودمان را به جای یک سرمایه‌گذار بگذاریم که در اقتصاد کشور بوی تورم دوباره به مشامش رسیده است برای حفظ ارزش سرمایه خود محلی بهتر از بورس پیدا نمی‌کند. در بررسی بازارهای مختلف اگر دلار یا سکه را انتخاب کند میزان عدم قطعیت‌ها آنچنان بالا است که هراس سرمایه‌گذاری در این بازار استرس زیاد سرمایه‌گذار را به دنبال خواهد داشت.

گرچه سیگنال‌های اقتصادی در شرایط کنونی از نرخ دلار حمایت می‌کنند، اما به‌صورت مشخص اینکه نرخ تعادلی دلار چقدر است خود ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر خط و نشان‌های رئیس بانک‌مرکزی و سایر مدیران اقتصادی را در کنار احتمال وقوع سناریوی خوش‌بینانه سیاسی بگذارید مشخصا میزان استرس برای شخصی که بخواهد در ارز سرمایه‌گذاری کند را به شدت بالا خواهد برد.

در بازار مسکن نیز گرچه دو مشکل حجم سنگین نقدینگی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری(گران بودن هر واحد سرمایه‌گذاری) در کنار نقدشوندگی به شدت پایین این بازار گذاشته می‌شود و در نتیجه کمتر کسی میل به سرمایه‌گذاری به مسکن دارد. در چنین شرایطی تنها رقیبی که برای سهام باقی می‌ماند سود بدون ریسک یا همان بانک‌ها است. در این بخش نیز اگر سناریوی تورمی دوباره رخ دهد احتمال اینکه نرخ سود واقعی بازار پول منفی‌تر شود بالا خواهد بود و این ابزار نیز سپری محافظ در برابر تورم محسوب نمی‌شود.

براین اساس چه از نگاه سرمایه‌گذار و همچنین بررسی سناریوهای احتمالی برای اقتصاد کشور شاید بتوان گفت بازار سهام مطلوب‌ترین نسبت ریسک به بازدهی را در مقایسه با دیگر بازارها دارد براین اساس اشاره چشم‌بسته بر حباب قیمتی سهام چندان صحیح نیست؛ البته در گزارش‌های پیشین به حباب سنگین سرمایه‌گذاری‌ها مانند «وجامی»، «وثوق»، «وگستر»، «وصنا» و «وآوا» اشاره شد. در عین حال لازم است توجه شود که احتمال چرخش هر یک از متغیرهای سیاسی و اقتصادی وجود دارد که می‌تواند وضعیت را به‌طور کلی تغییر دهد و به همین دلیل است که اصرار بر رصد دقیق‌تر اخبار وجود دارد

 

یکی از مواردی که در هفته‌های اخیر بیش از همیشه از سوی مخاطبان «دنیای بورس» پرسیده می‌شود علت تاکید بر حباب قیمتی در سهام است. در مطلبی که در سایت «دنیای بورس» در پاسخ به سوال مخاطب (چرا بر حباب سهام اصرار دارید) منتشر شد عنوان شده بود که علت این موضوع رشد بیش از حد سهام برخی از شرکت‌های کوچک‌تر است که به نوعی می‌توان گفت قیمت‌های نسبی را برهم زده است.

دکتر موسی غنی‌نژاد مقاله‌ای با عنوان «ضرورت اصلاح قیمت‌های نسبی» که در اوایل شهریور سال جاری منتشر شده بود را با این عبارت آغاز کرده است: « هر قیمتی در بازار قیمت نسبی است، از این‌رو سخن گفتن از نسبی بودن قیمت صرفا از باب تاکید و یادآوری است. از آنجا که قیمت در بازار همیشه با واحد پولی معینی بیان می‌شود این شبهه به‌وجود می‌آید که قیمت یک کالا بیان‌کننده واقعیتی مستقل از قیمت کالاهای دیگر است؛ درحالی‌که در واقعیت این‌گونه نیست. قیمت‌ها در درجه نخست حامل اطلاعاتی درباره کمیابی و مطلوبیت نسبی کالاها در اقتصاد جامعه است که بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان براساس این اطلاعات تصمیم‌گیری می‌کنند».

ماهیت سهام با کالا متفاوت است و یک ابزار مالی است. با این حال مبحث قیمت‌های نسبی و ارزش‌گذاری سهام براساس یک واحد پولی از مواردی است که باید به آن توجه داشت. خروج قیمت‌های نسبی سهام از تعادل نیز می‌تواند سیگنالی از جذابیت صنایع کوچک‌تر در واقعیت اقتصاد داشته باشد یا از سوی دیگر نشان از انحراف سرمایه‌گذاران از مسیر اصلی است که در نهایت به زیان آنها ختم شود.

رشدهای نامتوازن سهام، جهش قیمت کوچک‌ترها و رشد آرام و بعضا در جای قیمتی بزرگان بازار یا نشان از تحولی عجیب در کوچک‌ترها دارد یا اینکه نشان از انحراف بازار است. براین اساس به بررسی ارزش بازار صنایع مختلف بورسی طی روند تاریخی پرداخته شده است.

در این خصوص با توجه به اضافه شدن سهام (عرضه اولیه یا افزایش سرمایه‌ها) طی سال‌های اخیر به صنایع مختلف و همچنین تقسیم سود نقدی که در مجامع انجام شده عدد شاخص امروز این صنایع را با ارزش بازار دیروز همسان ساخته و در ادامه نیز براساس عدد شاخص صنایع در سال‌های گذشته ارزش بازار صنایع مختلف در تاریخ‌های گذشته به دست آمده است. به این ترتیب ارزش بازار صنایع مختلف نسبت به هم سنجیده شده است تا بتوان وضعیت کلی از بازار به دست آورد

در این‌جا به هیچ‌وجه منظور از بررسی رویه چندین ساله ارزش بازار نسبی صنایع مختلف نسبت به یکدیگر، بازگشت به تعادل پیشین در سهام نیست؛ بنا نیست اگر ارزش نسبی دو صنعت نسبت به هم در سال ۹۴ دو بوده است در شرایط کنونی نیز نسبت ارزش بازار این صنایع دوباره به همین عدد برسد، تحلیل براین اساس می‌تواند نتایج اشتباه و گمراه‌کننده را در اختیار مخاطب قرار دهد. با این حال می‌توان با بررسی کلی وضعیت و رصد این نسبت در سال‌های بعد به نتایج جالب توجهی رسید.

اگر به تحلیل کلی صنایع بورسی و برآورد سودآوری این صنایع پرداخته شود و صنایع مختلف با هم مقایسه شوند نیز نتیجه مشابهی با آنچه در قیمت‌های نسبی ایجاد می‌شود به دست می‌آید. برای مثال بررسی‌ها نشان می‌دهد نسبت قیمت به درآمد صنعت سیمان با سناریوی خوش‌بینانه سودآوری در سال ۹۸ به حدود ۱۸ رسیده است. صنعت دارو نیز با سناریوهای احتمالی از سودآوری ۹۸ به نسبت قیمت به درآمد بیش از ۱۵ رسیده است. درحالی‌که نسبت قیمت به درآمد انتظاری بزرگان گروه فلزات اساسی به ۵ و کمتر از آن می‌رسد. همین موضوع در بررسی قیمت‌های نسبی نیز مشخص است.

در پاییز سال ۹۴ که به‌عنوان اولین تاریخ برای بررسی قیمت‌های نسبی سهام استفاده شده است باید وضعیت متغیرها با دقت بیشتری بررسی شود. در این خصوص اقتصاد کشور یک دوره تورمی بسیار سنگین را در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تجربه کرده بود و بنا به عادت سرکوب قیمتی توسط دولت در سال‌های ۹۱ و ۹۲ در سال‌های بعد نیز صنایع تامین‌کننده کالای اساسی همچنان مسیر رشد قیمت محصولات را طی می‌کردند و این موضوع باعث شده بود وضعیت بهتری را نسبت به صنایع بزرگ‌تر داشته باشند.

 البته این موضوع تنها به صنایع تامین‌کننده کالای اساسی محدود نبود و هر جا که دولت نقش قیمت‌گذاری را داشت چنین وضعیتی داشتند. از سوی دیگر در سال ۹۴ به‌عنوان مبنای محاسبات بازار جهانی و قیمت کالاها بدترین دوران خود پس از رکود جهانی در سال ۲۰۰۸ را تجربه می‌کرد. هر تن مس به کمتر از ۵ هزار دلار، هر تن فولاد به کمتر از ۳۰۰ دلار و متانول و اوره به کمتر از ۲۰۰ دلار رسیده بودند و قیمت نفت نیز حتی در دوره‌ای به کمتر از ۳۰ دلار رسید.

این قیمت‌ها اگر با قیمت‌های کنونی مقایسه شود می‌توان وضعیت رکودی سال ۹۴ را متوجه شد. علاوه براین رشد نرخ دلار و همچنین توسعه بیشترشرکت‌های کالایی در برابر شرکت‌های تولیدکننده کالای اساسی نیز جالب توجه است. به ندرت شرکت‌های غیرکالایی طرح توسعه‌ای قابل توجهی داشته‌اند که بتواند بر عملیات و سودآوری آنها موثر باشد و در نقطه مقابل بهبود عملیاتی شرکت‌های بزرگ مانند مس یا فولاد را نسبت به آن سال‌ها شاهد هستیم. براین اساس منطق این‌گونه می‌نماید که قیمت نسبی سهام در گروه کالایی به غیرکالایی‌ها باید نسبت به سال ۹۴ صعودی باشد.

اما قیمت‌های نسبی خلاف آن را نشان می‌دهد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که سهم نرماله‌شده صنایع کوچک‌تر از کل بازار باید طی این مدت کمتر می‌شد و سهم صنایع بزرگ‌تر افزایش می‌یافت اما دقیقا پس از رشدهای شدید قیمتی که کوچک‌ترها از ابتدای ۹۸ تاکنون تجربه کرده‌اند کفه ترازو به سمت کوچک‌تر چرخیده است. البته برخی از صنایع نیز از این رالی به‌صورت کلی جامانده‌اند.

براساس آنچه درخصوص قیمت نسبی مطرح شد چنین وضعیتی این سیگنال اشتباه را به دنبال دارد که سرمایه‌گذاری در صنایع غیرکالایی سود بیشتری را نسبت به دیگر صنایع برای یک سرمایه‌گذار (در اینجا منظور بهره‌برداری از شرکت است و نه خرید سهام) که این موضوع نیز با واقعیت‌های کنونی هم‌خوانی دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کرد اینکه صنایع کوچک‌تر به سرمایه کمتری برای راه‌اندازی نیاز دارند و گرچه سودآوری کمتری نسبت به شرکت‌های بزرگ کالایی دارند اما با سرمایه کمتر نیز می‌توان یک شرکت کوچک راه‌اندازی کرد.

این موضوع می‌تواند اثرات خود را در ارزش بازار سهام شرکت‌های کوچک‌تر و شکل‌گیری نسبت قیمت به درآمد بالاتر نسبت به بزرگان بازار نشان دهد، با این حال به نظر می‌رسد به‌صورت کلی قیمت نسبی حتی با ملاحظات مختلف برای شرکت‌های کوچک‌تر از حالت تعادل خارج شده است.

به‌صورت کلی می‌توان سه سناریو را برای بورس تهران تعریف کرد:

در سناریوی نخست می‌توان گفت که کوچک‌ترهای بازار شاید در ادامه مسیر بازار صعود خود را ادامه ندهند. لازم است توجه شود که در اینجا تنها بورس بررسی شد و این موضوع برای شرکت‌های فرابورسی و به خصوص بازار پایه شدیدتر است. به این ترتیب کوچک‌ترهای بازار برای ایجاد تعادل جدید در قیمت‌های نسبی باید در مسیر تخلیه هیجان قرار گیرند.

سناریوی دوم اینکه شرکت‌های بزرگ بازار در مسیر صعودی قرار گیرند که تعادل قیمت‌های نسبی در بازار سهام ایجاد شود و این رشد قیمتی نیز احتمالا به‌دنبال سیگنال‌های متغیرهای کلان نظیر دلار است. در این شرایط نیز کوچک‌تر‌های بازار باید مقداری از ارزش خود را از دست بدهند که ارزش نسبی سهام با رشد بزرگان و نزول کوچک‌ترهای بازار تعدیل شود.

سناریوی سوم انتظار برای رالی ادامه‌دار بازار سهام است. این موضوع تنها در صورتی می‌تواند رخ دهد که یا انتظار تحولی عظیم یا تورمی سنگین را در آینده داشت. تحولی عظیم که شرایط خاص خود را دارد و شاید در شرایط کنونی باید از آن چشم پوشید اما تورمی سنگین نیز با وجود سیگنال‌های متغیرهای اقتصادی همچنان احتمال وقوع آن چندان بالا نیست. در چنین شرایطی نیز همچنان برای ایجاد تعادل در قیمت‌های نسبی باید انتظار سبقت رشد قیمتی بزرگان بازار را از گروه‌های مختلف نسبت به کوچک‌ترها داشت.

نکته پایانی نیز اینکه قیمت‌های نسبی در سهام را اگر در یک صنعت برای سهام شرکت‌های مختلف در نظر بگیریم موضوع شفاف‌تر می‌شود. برای مثال برخی تحلیلگران رشدهای حباب‌گونه را که سهام پلی‌اکریل و همچنین سهام تولید مواد اولیه پلی‌اکریل تجربه کرده بود با سهام برخی شرکت‌های بزرگ پتروشیمی مقایسه کرده بودند و همین موضوع به هم خوردن تعادل قیمت نسبی در سهام را نشان می‌دهد.

در پایان نیز باید گفت دوره شیدایی کنونی سهام از طرفی می‌تواند نشانه انحراف سرمایه‌گذاران باشد که تعادل قیمت نسبی را بر هم زده است، از سوی دیگر اما می‌تواند هشداری به سیاست‌گذاری اقتصاد و همچنین سیاست‌گذار پولی باشد که انتظارات نگران‌کننده از آینده اقتصاد را نشان می‌دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

  رصد زمین معامله‌گران در هفته گذشته

شنبه: معاملات بورس در نخستین روز کاری آذرماه همزمان با ثبت رشد ۲/ ۰ درصدی شاخص کل، با انتقال ۵/ ۲۵میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی همراه شد. بررسی روند خرید و فروش‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که بیشترین میزان خالص خرید سهامداران خرد در نماد گروه‌ صنایع ‌بهشهر ایران‌ بود که با جابه‌جایی بیش از ۲۱میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقیقی همراه شد. درحالی روز شنبه بیش از ۶۰میلیون سهم«وصنا» در میان معامله‌گران دادوستد شد که ۹۹درصد از خریدهای صورت گرفته در این نماد از سوی حقیقی‌های بازار بود. همچنین در پایان نیز صف خرید ۵/ ۳میلیون سهمی برای آن باقی ماند. در این میان به‌دنبال تقاضای بالای سهامداران حقیقی به خرید سهام «وصنا»، سهامدار عمده آن به عرضه سهم پرداخت. به‌طوری‌که شرکت توسعه صنایع بهشهر حدود ۲۷میلیون سهم این شرکت را واگذار کرد. در این روز نمادهای بانکی نیز در کانون توجه معامله‌گران قرار داشتند. از این‌رو درحالی سهامداران خرد به جمع‌آوری سهام بانک اقتصاد نوین پرداختند و خالص خرید ۱۵میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند که درمقابل حقوقی‌ها به حمایت خود از نماد بانک ملت ادامه داده و در نهایت ۱۱میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. بررسی روند خرید و فروش‌ها در این دو نماد نشان می‌دهد که شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به‌عنوان سهامدار ۴/ ۶درصدی «ونوین»، بیش از ۳۸میلیون سهم را واگذار کرده است. این درحالی است که بانک ملت شاهد خرید ۱۷میلیون سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت بود. البته خود گروه مالی ملت در نقش فروشنده ظاهر شد و روز شنبه ۶میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان را واگذار کرد. در میان نمادهای خودرویی نیز شرکت سرمایه‌گذاری سمند به خریدهای خود در نماد شرکت ایران‌خودرو ادامه داد و ۲۰۰هزار سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. همچنین دیگر لیدر خودرویی یعنی سایپا نیز شاهد خرید ۲۰۰هزار سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری سلیم بود.

یکشنبه: سهامداران خرد در جریان معاملات روز یکشنبه نیز توانستند خالص خرید مثبتی را در کارنامه خود ثبت کنند. به این ترتیب این گروه از سهامداران بیشتر از آنکه فروشنده باشند، خریدار بودند. به‌طوری‌که در نهایت حدود ۷۷میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقیقی بازار منتقل شد. در این روز شاخص کل به رشد ۰۵/ ۰ درصدی بسنده کرد. بررسی روند جابه‌جایی‌های روز یکشنبه نشان می دهد که حجم بالایی از خریدهای صورت گرفته در نماد بانک اقتصاد نوین بوده است. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به ۷/ ۸۱میلیارد تومان رسید که ۸۶ درصد از کل خریدهای صورت گرفته در «ونوین» بود. به این ترتیب به‌دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها در خرید سهام مزبور، سه سهامدار عمده به عرضه سهم پرداختند. بر این اساس ۸۵میلیون سهم از سوی شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان، ۷۷میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران و بیش از ۲۸میلیون سهم دیگر نیز توسط شرکت سرمایه‌گذاری سامانه استراتوس واگذار شد.  در میان نمادهای فولادی نیز فولادمبارکه شاهد خرید ۱۰۰هزار سهم از سوی شرکت توسعه سرمایه رفاه بود. در همین راستا ملی سرب و روی ایران نیز خرید بیش از ۲۰هزار سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه‌محوران را تجربه کرد. در این گروه تولیدی فولاد سپید فراب کویر از جمله نمادهایی بود که با حمایت سهامدار عمده روبه‌رو شد و در نهایت ۵/ ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «کویر» جابه‌جا شد.

دوشنبه: در روز میانی هفته گذشته، شاخص کل رشد ۹/ ۰ درصدی را تجربه کرد. در جریان معاملات این روز ۱۴۵میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. بخش عمده‌ای از خریدهای صورت گرفته توسط سهامداران حقیقی اما همچنان به جمع‌آوری سهام بانک اقتصاد‌نوین تعلق داشت. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «ونوین» به بیش از ۷۱میلیارد تومان رسید. این تقاضای بالا سبب شد تا چهار سهامدار عمده بانک اقتصاد نوین به عرضه سهم اقدام کنند. در این میان ۱۳۰میلیون سهم از سوی شرکت تامین مسکن جوانان و ۱۱۰میلیون سهم دیگر نیز از سوی شرکت نوسازی و ساختمان تهران عرضه شد. شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان نیز دیگر سهامدار عمده «ونوین» بود که بیش از ۳۳میلیون سهم را واگذار کرد. در همین راستا ۵/ ۲ میلیون سهم دیگر نیز توسط شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به فروش رفت. نمادهای گروه خودرویی نیز عمدتا مورد توجه سهامداران خرد بودند. در راس خریدهای صورت‌گرفته، تمایل به جمع‌آوری سهام ایران خودرو قرار داشت که در نهایت خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به ۵/ ۱۷میلیارد تومان رسید. در این میان یک میلیون سهم «خودرو» توسط شرکت سرمایه‌گذاری سمند خریداری شد.سه‌شنبه: روز سه‌شنبه شاهد رشد۴/ ۰درصدی شاخص کل بورس تهران بودیم. در این روز معامله‌گران شاهد خالص خرید ۵۷ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. بیشترین خرید حقیقی‌ها اما در گروه سرمایه‌گذاری با محوریت «وصنا» واقع شد. به این ترتیب در میان زیرمجموعه‌های گروه سرمایه‌گذاری شاهد جابه‌جایی ۵/ ۲۷ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد سهام بودیم. شرکت توسعه صنایع بهشهر یکی از سهامداران درصدی «وصنا» بود که در این روز اقدام به عرضه ۵۴ میلیون سهم مذکور کرد.

گروه اطلاعات و ارتباطات با تک نماد «های‌وب» از دیگر گروه‌هایی بود که روز سه‌شنبه در کانون توجه حقیقی‌ها قرار گرفت و خالص تغییر مالکیت ۴/ ۱۵ میلیارد تومانی را رقم زد. بازارگردان «های‌وب» در این روز ۳۲۵ میلیون سهم مذکور را به بازار عرضه کرد.  در آن سوی بازار سه گروه کالایی فلزات، پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها به ترتیب با خالص فروش ۷/ ۹، ۴/ ۸ و ۷/ ۶ میلیارد تومانی از سوی بازیگران خرد مواجه شدند. پس از آن نیز شاهد قرار گرفتن خودرویی‌ها در لیست خرید حقوقی‌ها بودیم.چهارشنبه: روز چهارشنبه که شاخص سهام با رشد ۵/ ۰ درصدی همراه شد، ۶/ ۴۲ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در این میان بیشترین میزان خرید سهم توسط سهامداران خرد به جمع‌آوری سهام داده گسترعصرنوین تعلق داشت؛ به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «های‌وب» به بیش از ۱۲میلیارد تومان رسید. در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها در جمع‌آوری سهام مزبور، دو سهامدار عمده به عرضه سهم اقدام کردند. به‌طوری‌که ۴۰میلیون سهم از سوی سهامدار عمده و مالک ۳۶/ ۷۱ درصدی این سهم که یک سهامدار حقیقی است، عرضه شد. در همین راستا بازارگردان «های‌وب» نیز به فروش ۵میلیون سهم پرداخت. در مقابل سهامداران عمده بیشترین خرید و بعضا حمایت را در نماد پتروشیمی نوری داشتند که با خالص خرید ۶/ ۶میلیارد تومانی در این نماد همراه شد.

  زمین بازی دیروز معامله‌گران

روز گذشته شاخص کل بورس تهران رشد ۱/ ۱درصدی را ثبت کرد. در این روز معامله‌گران شاهد جابه‌جایی ۱۵۶ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در این روز بار دیگر سرمایه‌گذاری‌ها در اولویت اول سهامداران حقیقی بازار قرار گرفتند و خالص تغییر مالکیت ۳۸ میلیارد تومانی را تجربه کردند. در میان شرکت‌های بورسی اما «رمپنا» با بیشترین خالص خرید حقیقی همراه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، بورس تهران طی معاملات آبان‌ماه برای اولین بار در سال ۹۸ شاهد افت نماگر اصلی خود به میزان ۱/ ۱ درصد بود.

 در این ماه اما کمترین مشارکت بازیگران خرد از دی ۹۷ ثبت شد. به این ترتیب طی معاملات دومین ماه پاییز، معامله‌گران شاهد جابه‌جایی حدود ۶۹ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی بازیگران حقوقی به سبد سهام حقیقی‌ها بودند. در میان صنایع ۳۸گانه بورسی نیز این گروه‌های کوچک و متوسط بودند که در کانون توجه فعالان خرد بازار قرار گرفتند و در مقابل حقوقی‌ها بیشترین خالص خرید خود را در گروه‌های بزرگ کالایی ثبت کردند. از نکات قابل توجه معاملات این ماه اما خروج بانکی‌ها از لیست خرید حقیقی‌ها بود. بانکی‌ها در این ماه شاهد جابه‌جایی ۲/ ۵۰ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. نمادهایی که پیش از این به سبب انتشار برخی اخبار و شایعات از افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد توجه بازار قرار داشتند.

بر این اساس در ۱۸ روز معاملاتی آبان‌ماه، زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی شامل پتروشیمی‌ها و شوینده‌ها با جابه‌جایی ۱۰۷ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی مواجه شدند. دیگر گروه‌های کالایی بورس تهران نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد. به این ترتیب گروه‌های معدنی، فلزی و پالایشی به ترتیب با خالص فروش ۴۷، ۴۵ و ۷ میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها روبه‌رو شدند.سرمایه‌گذاری‌ها با محوریت گروه صنایع بهشهر ایران در صدر لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفت و خالص تغییر مالکیت ۵۸ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی را تجربه کرد. دستگاه‌های برقی نیز از دیگر گروه‌های مورد توجه حقیقی‌ها در معاملات آبان ماه بودند و خالص خرید بیش از ۵۲ میلیارد تومانی را تجربه کردند. دارویی‌ها نیز که علاوه بر توجه به رشد سودآوری، با نگاهی به روند تاریخی در کانون توجه بورس‌بازان قرار گرفتند و خالص تغییر مالکیت ۴/ ۴۸ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی را تجربه کردند.

  هفته اول آبان

بورس تهران هفته اول آبانماه را با جوی مثبت و ثبت بازدهی ۳/ ۱درصدی به پایان برد و ریزش‌های متوالی از این بازار برچیده شد. همگام با این موضوع، شاهد بازگشت سهامداران خُرد در جبهه خرید پس از دو هفته دوری بودیم. به‌طوری‌که در اولین هفته کاری آبان ماه ۱۶۶میلیارد تومان مالکیت سهام از معامله‌گران حقوقی به حقیقی منتقل شد. در این هفته نیمه تعطیل که تنها سه روز معاملاتی داشت، دارویی‌ها با بیشترین خالص خرید از سوی حقیقی‌ها همراه شدند. دو گروه فلزات اساسی و خودرو و ساخت قطعات از دیگر گروه‌های مورد توجه بازیگران خرد بازار در هفته منتهی به ۸ آبان‌ماه بودند. در مقابل اما قندی‌ها در هفته مورد بررسی در صدر لیست خرید معامله‌گران حقوقی بازار قرار گرفتند.

  هفته دوم آبان

بورس تهران معاملات دومین هفته آبان‌ماه را درحالی با عقب‌نشینی ۴ کانالی و بازگشت به محدوده ۳۰۵ هزار واحدی به پایان رساند که معامله‌گران خرد سهام برای دومین هفته متوالی در مقام خریدار ظاهر شدند و خالص خرید ۱۴۹ میلیارد تومانی را ثبت کردند. خریدهایی که عمدتا در گروه‌های کوچک و متوسط بورس تهران انجام شد. جایی که قدرت بهانه‌های مختلفی همچون تجدید ارزیابی، افزایش نرخ و مسائلی از این دست بر تحلیل چیره شده و گروه‌های مذکور را هدف قرار می‌دهد. در این میان گروه خودرو و ساخت قطعات با خالص تغییر مالکیت ۶۹ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی اصلی‌ترین اولویت بازیگران خرد در سمت خرید بود. در مقابل بانکی‌ها و پتروشیمی‌ها با بیشترین فشار فروش از سوی این دسته از معامله‌گران مواجه شدند. شرایطی که رشد نامتوازن نماگرهای اصلی بازار سهام را نیز در این هفته رقم زد. از این‌رو در مقابل افت ۴/ ۱درصد شاخص کل، شاخص هم‌وزن اما افزایشی معادل ۳/ ۱ درصد را تجربه کرد.

  هفته سوم آبان

بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲۲ آبان‌ماه را با رشد ۶/ ۰ درصدی پشت‌سر گذاشت. شاخص کل هم‌وزن اما در این هفته رشدی بالغ بر ۲/ ۳ درصد را تجربه کرد. این شرایط در حالی رقم خورد که فعالان بازار شاهد جابه‌جایی حدود ۵۲ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودند. به این ترتیب برای چهارمین هفته متوالی شاهد غلبه بازیگران حقیقی سهام در سمت خرید بودیم. در این میان بانک‌ها در اولویت اول لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند. دیگر گروه‌های کوچک بازار نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند. در مقابل اما گروه‌های کالامحور بورس تهران عمدتا مورد حمایت معامله‌گران عمده قرار گرفتند به‌طوری‌که در مجموع ۴ گروه بزرگ کالایی شاهد جابه‌جایی ۷۶ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

  هفته چهارم آبان

بورس تهران در آخرین هفته معاملاتی آبان‌ماه با کاهش ۷/ ۰ درصدی شاخص کل مواجه شد. در این هفته معامله‌گران شاهد جابه‌جایی ۲۴۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این هفته سرمایه‌گذاری‌ها بودند که اولویت اول لیست خرید حقیقی را در اختیار گرفتند و خالص خرید ۵/ ۳۶ میلیارد تومانی را به سمت این گروه از معامله‌گران تجربه کردند. گروه لاستیک و پلاستیک از دیگر صنایع بورسی بود که توانست در مرکز توجه معامله‌گران خرد قرار گیرد. این گروه طی هفته معاملاتی منتهی به ۲۹ آبان ماه شاهد جابه‌جایی ۲۴ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در آن‌سوی بازار اما خودرو و بانک دو گروهی بودند که برخلاف رویه گذشته این‌بار با بیشترین خالص فروش از سوی حقیقی‌ها مواجه شدند. بنابراین آخرین هفته کاری آبان‌ماه شاهد انتقال ۱۱۵ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار بود. بانکی‌ها نیز در این هفته با خالص خرید ۷۳ میلیارد تومانی از سوی حقوقی‌ها روبه‌رو شدند.

در میان شرکت‌های بورسی نماد معاملاتی گروه صنایع بهشهر ایران، با خالص تغییر مالکیت ۵/ ۲۶ میلیارد تومانی در صدر لیست خرید حقیقی قرار داشت. در این نماد معاملاتی در مجموع هفته مورد بررسی، شاهد عرضه ۴۰ میلیون و ۱۶۹ هزار سهمی از سوی شرکت توسعه صنایع بهشهر ایران به‌عنوان سهامدار ۴/ ۵۹ درصدی «وصنا» بودیم.نماد معاملاتی شرکت صنایع خاک چینی ایران از دیگر نمادهای بورسی بود که هفته گذشته مورد توجه بازیگران خرد بازار قرار گرفت و خالص خرید ۲/ ۲۰ میلیارد تومانی را تجربه کرد. «کخاک» روز سه‌شنبه شاهد عرضه ۴ میلیون سهمی از سوی شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین به بازار بود.در میان صنایع بزرگ کالایی، پالایشی‌ها تنها گروهی بودند که مورد اقبال سهامداران خرد قرار گرفتند. در این گروه طی هفته معاملاتی منتهی به ۲۹ آبان‌ماه شاهد جابه‌جایی بیش از ۱۰ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در میان زیرمجموعه‌های این گروه، پالایش نفت بندرعباس شاهد جمع‌آوری یک میلیون و ۸۰۰ هزار سهم خود توسط صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر بود.در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز شاهد انتقال ۱۱۵ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران حقوقی بازار بود. در این گروه شرکت سرمایه‌گذاری سمند در هفته منتهی به ۲۹ آبان‌ماه، ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم ایران‌خودرو را از بازار جمع‌آوری کرد. در گروه بهمن نیز صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کاردان اقدام به خرید ۶ میلیون و ۱۵۵ هزار سهم «خبهمن» از بازار کرد.

همان‌طور که اشاره شد در آخرین هفته معاملاتی آبان‌ماه، بانکی‌ها با خالص تغییر مالکیت در مسیر حقیقی به حقوقی همراه شدند. در این گروه بانک ملت در مجموع شاهد جمع‌آوری ۵/ ۲۹ میلیون سهم خود توسط صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت بود. در نماد معاملاتی بانک پاسارگاد نیز شرکت آرمان گستر ظفرمند به‌عنوان سهامدار ۶/ ۱ درصدی «وپاسار» حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار سهم این بانک را در هفته معاملاتی منتهی به ۲۹ آبان‌ماه از بازار جمع‌آوری کرد. بانک صادرات از دیگر نمادهای بورسی بود که در هفته گذشته شاهد جابه‌جایی حدود ۱۶ میلیون سهمی در مسیر حقیقی به حقوقی بود. در این نماد معاملاتی دو سهامدار عمده شامل گروه مالی سپهر صادرات و صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات به ترتیب اقدام به خرید ۳/ ۱۹۸ و ۷/ ۱ میلیون سهام «وبصادر» کردند.معامله‌گران عمده بازار طی معاملات آخرین هفته کاری آبان‌ماه در زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی نیز در نقش خریدار ظاهر شدند و خالص خرید ۲/ ۳۸ میلیارد تومانی را رقم زدند. در این گروه شرکت ملی مس ایران شاهد خرید ۹ میلیون و ۳۸۷ هزار سهم خود توسط موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران بود.

  افزایش فعالیت حقیقی در آذرماه

روند معاملات بورس تهران در آذرماه اما شکلی متفاوت به خود گرفت به‌طوری‌که بازار سهام شاهد افزایش محسوس فعالیت بازیگران حقیقی سهام در سمت خرید بودیم. به این ترتیب خالص خرید معامله‌گران خرد در سه روز معاملاتی آذرماه در مجموع از ۲۴۵ میلیارد تومان فراتر رفت. نگاهی به معاملات سهام نشان از توجه قابل‌توجه معامله‌گران حقیقی در روزهای سپری شده از آذرماه به سهام بانک اقتصادنوین دارد. «ونوین» در روزهای مذکور با خالص خرید ۱۶۸ میلیارد در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شده و تا حدودی سبب تغییر محسوس معادلات شده است. رشد نرخ ارز، رونق معاملات بورس‌کالا و بازگشایی آرام معاملات بازار جهانی و همچنین انتظار برای عقب‌نشینی از سرکوب قیمت‌های اساسی در بودجه سال ۹۹ از عوامل محرک تقاضا در طیف گسترده‌ای از سهم‌های بورسی به‌شمار می‌روند. در این میان، سایه حمایت افزایش سرمایه‌ها هم به قوت خود باقی‌ است.طی سه روز معاملاتی آذرماه، بانکی‌ها در اولویت اول لیست خرید این گروه از معامله‌گران قرار گرفتند و شاهد جابه‌جایی ۱۵۱ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. پس از آن نیز شاهد خودرویی‌ها با خالص خرید حدود ۳۹ میلیارد تومانی از دیگر گروه‌های مورد توجه حقیقی‌ها بودند. در مقابل اما گروه فلزات اساسی در کانون توجه سهامداران عمده بازار قرار گرفته و با جابه‌جایی ۲۶ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی بازیگران حقوقی بازار مواجه شدند.معاملات بورس در نخستین روز کاری آذرماه با انتقال ۵/ ۲۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی همراه شد.

بررسی روند خرید و فروش‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که بیشترین میزان خالص خرید سهامداران خرد در نماد گروه‌ صنایع ‌بهشهر ایران‌ بود که با جابه‌جایی بیش از ۲۱میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقیقی همراه شد.در این روز بیش از ۶۰ میلیون «وصنا» در میان معامله‌گران دادوستد شد که ۹۹درصد از خریدهای صورت‌گرفته در این نماد از سوی حقیقی‌های بازار بود. همچنین در پایان نیز صف خرید ۵/ ۳ میلیون سهمی برای آن باقی ماند. در این میان به دنبال تقاضای بالای سهامداران حقیقی به خرید سهام «وصنا»، سهامدار عمده آن به عرضه سهم پرداخت. به‌طوری‌که شرکت توسعه صنایع بهشهر حدود ۲۷میلیون سهم این شرکت را واگذار کرد.خرید نمادهای بانکی نیز در کانون توجه معامله‌گران بود. درحالی سهامداران خرد به جمع‌آوری سهام بانک اقتصاد نوین پرداختند و خالص خرید ۱۵میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند که در مقابل حقوقی‌ها به حمایت خود از نماد بانک ملت ادامه داده و در نهایت ۱۱میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. بررسی روند خرید و فروش‌ها در این دو نماد نشان می‌دهد که شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران به‌عنوان سهامدار ۴/ ۶ درصدی «ونوین»، بیش از ۳۸میلیون سهم را واگذار کرده است. این در حالی است که بانک ملت شاهد خرید ۱۷میلیون سهم از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت بود. البته خود گروه مالی ملت در نقش فروشنده ظاهر شد و ۶ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان را واگذار کرد.

سهامداران خرد در جریان معاملات روز یکشنبه نیز توانستند خالص خرید مثبتی را در کارنامه خود ثبت کنند. به این ترتیب این گروه از سهامداران بیشتر از آنکه فروشنده باشند، خریدار بودند. به‌طوری‌که در نهایت حدود ۷۷میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقیقی بازار منتقل شد که حجم بالایی از خریدهای صورت گرفته طی معاملات این روز در نماد بانک اقتصاد نوین بوده است. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به ۷/ ۸۱ میلیارد تومان رسید. درحالی حدود ۴۷۳میلیون سهم «ونوین» در بازار روز یکشنبه معامله شد که ۸۶درصد از خریدهای صورت گرفته در این نماد از سوی سهامداران خرد بود. به این ترتیب به‌دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها در خرید سهام مزبور سه سهامدار عمده به عرضه سهم پرداختند. بر این اساس ۸۵میلیون سهم از سوی شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان، ۷۷میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران و بیش از ۲۸میلیون سهم دیگر نیز توسط شرکت سرمایه‌گذاری سامانه استراتوس واگذار شد. ولی با وجود این همچنان در پایان معاملات صف خرید ۳۸میلیون سهمی برای «ونوین» باقی ماند. این درحالی است که بانک ملت خرید سنگین بیش از ۳۲۵میلیون سهمی را از سوی شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین تجربه کرد. در نماد بانک صادرات نیز گروه مالی سپهرصادرات به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و ۱۰میلیون سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. در همین راستا صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات نیز ۵/ ۲ میلیون سهم «وبصادر» را خریداری کرد. در میان نمادهای فولادی نیز فولاد مبارکه شاهد خرید ۱۰۰هزار سهم از سوی شرکت توسعه سرمایه رفاه بود. در همین راستا ملی سرب و روی ایران نیز خرید بیش از ۲۰هزار سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه‌محوران را تجربه کرد. در این گروه تولیدی فولاد سپید فراب کویر از جمله نمادهایی بود که با حمایت سهامدار عمده روبه‌رو شد و در نهایت ۵/ ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «کویر» جابه‌جا شد. در این راستا دو سهامدار حقیقی بالای یک درصدی «کویر» به عرضه سهم پرداختند. به‌طوری‌که در مجموع ۱۴میلیون سهم از سوی این دو سهامدار عرضه شد. دیروز نیز شاهد جابه‌جایی حدود ۱۴۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در این میان بار دیگر سهام بانکی با محوریت «ونوین» در صدر توجهات معامله‌گران حقیقی قرار داشت و در مجموع خالص خرید ۷۰ میلیارد تومانی توسط این دسته از معامله‌گران را تجربه کردند. خودرویی‌ها نیز شاهد جابه‌جایی ۳۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در آن سوی بازار اما دو گروه کالایی فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی در مجموع شاهد انتقال ۷/ ۱۹ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار بودند.

عقبگرد سهامداران حقیقی در ماه سرد سال

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که همه شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با رشد مواجه شدند.

رشد شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری همه شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با ۱۵۸۶ واحد رشد معادل ۰.۶۳درصد به ۲۵۳ هزار و ۴۷ واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با ۴۲۸ واحد افزایش معادل ۱.۳۶ درصد به ۶۸ هزار و ۹۹۸ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۴۰۵ واحد افت معادل ۰.۳۸ درصد به ۶۰ هزار و ۳۶۱ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۲۷۲ واحد رشد، معادل ۰.۳۸ درصد به ۴۰ هزار و ۶۸۲ واحد، شاخص آزاد شناور با ۱۷۶۱ واحد رشد، معادل ۰.۳۶ درصد به ۲۸۱ هزار و ۱۲۳ واحد، شاخص بازار اول با ۱۱۴۸ واحد افزایش معادل ۰.۶۲ درصد به ۱۸۶ هزار ۵۲۶ واحد و شاخص بازار دوم با ۳۲۴۸ واحد صعود معادل ۰.۶۵ درصد، به ۵۰۲ هزار و ۹۵۳ واحد رسید.

 نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز ۶ نماد « فارس با ۱۹۳ واحد، شتران با ۱۹۰ واحد، فملی با ۱۸۴ واحد، تاپیکو با ۱۶۵ واحد، شبندر با ۱۲۹ واحد و شبریز با ۱۲۰ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

نوسان شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «محصولات چرمی با ۳۳۴۹ واحد صعود معادل ۷.۴۹ درصد به ۴۸ هزار و ۷۴ واحد، ذغال سنگ با ۳۶۷ واحد افزایش معادل ۵.۴۴ درصد به ۷ هزار و ۱۲۱ واحد، محصولات چرمی با ۴۵۰ واحد صعود معادل ۵ درصد به ۹ هزار و ۴۵۵ واحد، محصولات کاغذ با ۲۰۲۰ واحد رشد معادل ۳.۵۷ درصد به ۵۸ هزار و ۵۳۹ واحد، محصولات چوبی با  ۷۸۴۴ واحد افزایش، معادل ۳.۲۵ درصد به ۲۴۹ هزار و ۵۰۱ واحد، لاستیک با (۱۱۷۲) واحد افت معادل (۲.۳۳) درصد به ۴۹ هزار و ۱۹۳ واحد، زراعت با (۲۰۵۳) واحد کاهش معادل (۳.۲۸) درصد به ۶۰ هزار و ۶۳۳ واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال، نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «کماسه، سفارس، کبطس، وملی، خمحرکه، غمهرا و وصنا» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «پکرمان، دسینا، ولملت، ونیکی، پاسا، لابس و سخاش» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در ۲۰۶ هزار نوبت معاملاتی، ۲ میلیارد و ۷۶ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۹ هزار و ۲۸۱ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۹۲۸ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.