دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران- سنا در گزارش حسابرسی شده دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 1398 به ازای هر سهم  197 ریال  سود محقق کرده این در حالیست که شرکت در گزارش حسابرسی نشده 15 ر﷼ زیان شناسایی کرده بود.

«وسنا» با سرمایه ثبت شده 2,441,100 میلیون ریال طی عملکرد 12 ماهه سال مالی منتهی به 1398/12/29  مبلغ 479,927 میلیون ریال  سود خالص شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 46% کاهش داشته است این تغییر عمدتاً ناشی از افت %42 جمع درآمدهای عملیاتی و افت %86 سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی بوده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، 6 شرکت بیمه پاسارگاد، خاک چینی ایران، سرمایه گذاری نیروگاهی ایران، پگاه خراسان، لعابیران و معدنی املاح ایران به ترتیب مجوز افزایش سرمایه 100، 200 ، 42 ، 687 ، 275 و 100 درصدی را از سازمان بورس گرفتند و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شدند.

براین اساس، “بپاس” سرمایه فعلی را از 510.3 میلیارد تومان به بیش از 1.02 هزار میلیارد تومان می رساند. 423.5 میلیارد تومان از تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل سود انباشته و 86.7 میلیارد تومان دیگر از محل سایر اندوخته ها  و برای پوشش نسبت توانگری و افزایش سهم نگهداری اعمال می شود.

همچنین مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 1.02 به 2.04 هزار میلیارد تومان از دو محل سود انباشته و سایر اندوخته ها موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض کند تا پس از اخذ مجوز سازمان و بیمه مرکزی نسبت به عملی کردن آن اقدام شود.

“کخاک” هم سرمایه فعلی را از 50 به 150 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و برای احداث خط تولید انواع بلوک و پانل سبک گازی و ملات خشک صرف می شود.

در این میان، “وسنا” هم سرمایه فعلی را از 244.1 به 345.8 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال می شود تا صرف جبران مخارج سرمایه‌ای صورت گرفته بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌پذیر شود.

“غشان” هم که درخواست افزایش سرمایه 743 درصدی داده بود، موافقت سازمان را برای 687 درصد کسب کرد تا سرمایه فعلی از 20 به 157.4 میلیارد تومان برسد. تامین مالی این شرکت بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و برای اصلاح ساختار مالی اعمال می شود.

“شلعاب” نیز سرمایه فعلی را از 16 به 60 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و برای اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش اعمال می شود.

سرمایه فعلی “شاملا” هم از 42 به 84 میلیارد تومان می رسد. تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و صرف تامین سرمایه در گردش می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران پیرو توافق سه جانبه بین بنیاد، گروه مپنا و شرکت تولید نیروی برق حرارتی برای احداث فاز دوم نیروگاه خرم آباد از نحوه تامین اولین بخش نقدینگی واحدهای 3 و 4 گازی خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “وسنا” پیرو توافق سه جانبه بین بنیاد مستضعفان، گروه مپنا و شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای احداث فاز دوم نیروگاه خرم آباد اعلام کرد: اولین بخش از نقدینگی مورد نیاز به منظور احداث واحدهای 3 و 4 گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد به استناد نامه 18 تیر شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از محل مطالبات هلدینگ برق و انرژی صبا به مبلغ 11.8 میلیارد دینار عراق با نرخ تسعیر 11 خرداد معادل 100 دینار به ارزش 12805 ریال تامین شده و در اختیار گروه مپنا به عنوان پیمانکار احداث واحدهای فوق قرار گرفته است. امید است باقی مبالغ مورد نیاز پروژه نیز فراهم شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری نیروگاهی ایران حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از بهره برداری واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد خبر داد و برای دو روزکاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “وسنا” سهامدار عمده و 86.1 درصدی شرکت مولد نیروی خرم آباد که یک آذر سال 89 که طرح واحد دوم گازی این نیروگاه را آغاز کرده بود با گذشت 36 ماه در 20 اردیبهشت بهره برداری از این پروژه را صورت داد.

بهای تمام شده این طرح بالغ بر 4.8 هزار میلیارد تومان بوده که بهره برداری و فروش انرژی الکتریکی این نیروگاه موجب افزایش چشمگیر درآمد شرکت سنا در سال جاری خواهد شد.

با بهره برداری از این واحد گازی ظرفیت اسمی محصول به 162 مگاوات و ظرفیت عملی بهره برداری از محصول به 150 مگاوات رسیده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

نمادهای پُرریسک‌های بازار سهام چرا در فرابورس معترض شدند. کدام شرکت ها نسبت به ابطال معاملات در بازار پایه فرابورس اعتراض کردند.

بازار پایه فرابورس ایران که پُرریسک ترین نمادهای بازار سهام را در خود جای دارد، بازار جذاب خاصی است که بورس بازان خاص خود را دارد و البته به ریسک بالای این نمادها همچنان رصد این بازار مورد توجه است. در هفته ای که گذشت، بیشترین توجه و گلایه مندی‌ها مربوط به اعتراض به ابطال معاملات بود. در گزارش پیش رو تازه ترین تحولات بازار پرریسک فرابورس در یک بازه زمانی یک هفته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش رادیو سهام، ابطال معاملات در هنگام بازگشایی نمادها که پیش از این بیشتر در بازارپایه به چشم می‌خورد و اعتراضات معامله‌گران در این مورد به‌خاطر ماهیت بازارپایه چندان شنیده نمی‌شد، مدتی است‌که به‌خاطر حساسیت ناظر نسبت به رشدهای بالا در هنگام بازگشایی نمادها و البته احتمالا برخی دستکاری‌های قیمتی، پیش روی نمادهای بازارهای اصلی هم قرار گرفته است و حتی عامل محدودکننده حجم‌مبنا هم ملاحظات ناظر را برطرف نمی‌کند. از این رو اعتراضات به موضوع کشف قیمت نمادها در هفته‌های گذشته روبه‌افزایش بود.

رویداد جالب در هفته گذشته نامه مدیر مالی یکی از بانک‌های بازارپایه به فرابورس بود که از مفاد آن ناخشنودی از ابطال معاملات سهم پس از چند هفته بسته بودن نماد، برداشت می‌شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

اخیرا سازمان بورس به تمام شرکت‌های بازارسرمایه نامه‌ای فرستاده و از آنها خواسته درباره اثر ویروس کرونا بر کسب‌وکار خود شفاف‌سازی کنند و «فروشگاه زنجیره‌ای رفاه» (رفاه) یکی از شرکت‌هایی بود که خیلی زود پاسخ نامه سازمان بورس را داد.

مدیرعامل رفاه در این نامه خبر از اوضاع عادی فروش طی یکی دو ماه اخیر داد و پیش‌بینی کرد «ویروس مذکور تاثیر بسزایی بر عملکرد شرکت در ماه‌های آینده نخواهد داشت.» باوجود این سرعت عمل در پاسخگویی، مدیران رفاه هنوز صورت‌های مالی سال قبل یعنی دوره منتهی به پایان مهرماه 1398 را منتشر نکرده‌اند؛ علاوه بر این سال پیش آگهی مجمع سالانه خود برای آخرین روز بهمن را منتشر و سهامداران را به مجمع فراخواندند.

روز موعود سهامداران با در بسته محل برگزاری مجمع مواجه شدند و معلوم شد که مدیران شرکت چون خودشان می‌دانسته‌اند مجمع قابل برگزاری نیست، رزرو سالن را لغو کرده اما به سهامداران خبر نداده‌اند. برخی از سهامداران رفاه که هرساله از شهرستان برای حضور در مجمع به تهران می‌آیند چند ساعتی به نشانه اعتراض در محل مجمع ماندند و نهایتا به خانه برگشتند.

مدیران شرکت برای تهیه صورتجلسه مجمع نیز از فهرست افرادی استفاده کردند که روز قبل، برای دریافت کارت ورود به جلسه به شرکت مراجعه کرده بودند و اسامی آنها را به‌عنوان حاضران در مجمع، روی کدال قرار دادند که در نوع خود بی‌نظیر بود. رفاه اسفند سال قبل هم آگهی مجمع فوق‌العاده‌ای را هم برای روز 29اسفند (روز تعطیل آخر سال) منتشر کرد که البته ظهر روز قبل از زمان مجمع، آگهی لغو آن را روی کدال فرستاد. دستور جلسه این مجمع تغییر سال مالی بود.

«سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران» (وسنا) یکی از شرکت‌های دیگری بود که درباره اثر گونه جدید ویروس کرونا شفاف‌سازی کرد و معلوم شد یکی از پروژه‌های نیروگاهی خود را به همین خاطر متوقف کرده‌است. «احداث واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد متوقف شده و همچنین منجر به تاخیر در راه‌اندازی واحد دوم گازی این نیروگاه شده است.» دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد قرار بود تا پایان سال گذشته به بهره‌برداری برسد که حالا معلوم شده به تاخیر افتاده است.

در اواسط اسفند سال گذشته نیز اظهارنظر مطلوب حسابرس درباره پیشنهاد هیات‌مدیره برای افزایش سرمایه حدود 42 درصدی از مطالبات و آورده نقدی روی کدال قرار گرفت که منابع حدود 100 میلیارد تومانی آن قرار است صرف تکمیل نیروگاه خرم‌آباد شود. هنوز سازمان بورس مجوزی برای این درخواست هیات‌مدیره صادر نکرده است.

وسنا که کنترل مدیریتی آن را بنیاد مستضعفان به عهده دارد، علاوه بر پروژه نیروگاه خرم‌آباد، در چند نیروگاه و پروژه دیگر هم سرمایه‌گذاری کرده است. در ترکیب هیات‌مدیره وسنا، نام شرکت بزرگ نیروگاه‌ساز کشور یعنی «گروه مپنا» (رمپنا) به چشم می‌خورد که مالکیت بیش از 17 درصدی وسنا را دارد. علاوه بر این رمپنا در یکی از پروژه‌های وسنا به‌نام «تولید نیروی آذرخش» هم با مالکیت 40 درصدی مشارکت دارد.

شنبه هفته گذشته مجمع فوق‌العاده‌ای در ساختمان مرکزی بنیاد مستضعفان برگزار و مصوب شد سهم 60 درصدی وسنا در آذرخش مطابق آیین‌نامه معاملات شرکت و با قیمت کارشناسی به فروش برسد. شرکت آذرخش سرمایه‌گذار و مجری نیروگاه 1500 مگاواتی «علی‌آباد گلستان» است که حدود هزارمگاوات آن بخش گازی است که از سال‌ها پیش در حال کار بود و چند سال پیش‌ با تغییراتی ظرفیت آن از کمتر از هزار مگاوات به بیشتر از هزارمگاوات رسید و راندمان آن هم یکی، دو درصد اضافه شد.

پروژه اصلی آذرخش احداث حدود 500 مگاوات واحد نیروگاهی بخار و در نتیجه تبدیل این نیروگاه گازی به نیروگاه سیکل‌ترکیبی است. عمده نیروگاه‌ها به‌طور سنتی نیروگاه‌های گازی هستند که در آن با احتراق سوخت ورودی، گاز پرفشار و پرحرارتی تولید شده و پره‌های توربین گازی را به حرکت درمی‌آورد تا برق تولید شود. تا پیش از ابداع نیروگاه بخار، گاز تولید شده در یک واحد نیروگاهی گازی با دمای بالای 500 درجه سانتیگراد به محیط زیست وارد می‌شد، اما با فناوری‌های امروز از این گاز خروجی برای تولید بخار در توربین‌های بخار استفاده شده و از آن مجددا تولید برق صورت می‌گیرد.

معمولا هر واحد بخار با اندکی کمتر از نصف ظرفیت واحد گازی مربوطه، تشکیل یک واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی می‌دهد، مثلا یک واحد گازی حدود 165 مگاواتی با قرارگرفتن یک واحد بخار 80 مگاواتی تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد شد. نیروگاه علی‌آباد گلستان 6 واحد بخار با ظرفیت حدود هزار مگاوات دارد و 6 واحد بخار با مجموع ظرفیت 480 مگاوات آن را به سیکل ترکیبی تبدیل خواهد کرد.

آذرخش یک وام ارزی هم برای پروژه‌اش گرفته بود که جهش ارزی ابتدای دهه 90 بدهی‌هایش را حدود سه‌هزار میلیارد تومان بیشتر کرد ولی قانون رفع موانع تولید به کمکش آمد و با تبدیل وام ارزی به ریالی مشکل حل شد. باید منتظر ماند و دید پس از فروش احتمالی آذرخش، وسنا با منابع حاصل چه کار خواهد کرد. وسنا چند سال است که روی نیروگاه‌های تجدیدپذیر متمرکز شد و چهار نقطه از کشور را برای احداث نیروگاه بادی در نظر گرفت که با افزایش نرخ ارز در یکی دو سال گذشته، پروژه فعلا توجیه اقتصادی خود را از دست داده و متوقف است.

وسنا در زمینه نیروگاه خورشیدی هم اقدام به احداث یک نیروگاه کوچک در پشت‌بام شرکت کرده است تا در این زمینه مهارت و تجربه کسب کند. جدای از این پروژه‌ها وسنا یک پرونده حاشیه‌ای هم دارد. در تیرماه 1384 شرکت جدیدی به‌نام «تولید نیروی زاگرس» با مشارکت 60 درصدی وسنا و 40 درصدی شرکت دولتی توانیر (مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران) تاسیس شد تا تکمیل چهار نیروگاه درحال احداث پرند، ارومیه، اردبیل و قائن به آن سپرده شود.

در واقع نیروگاه‌ها در اختیار توانیر بود که با این قرارداد از سرمایه وسنا برای تکمیل آنها استفاده می‌کرد. همه چیز به خوبی پیش می‌رفت و یکی، دو تا از نیروگاه‌ها هم ظرف یکی، دو سال بعد از واگذاری تکمیل شدند اما نهایتا اختلافاتی پیش آمد و توانیر از انتقال مالکیت نیروگاه‌ها به شرکت زاگرس خودداری کرد. رای دادگاه بدوی به نفع زاگرس صادر شد و در تجدید نظر نیروگاه پرند که دیگر در اختیار توانیر نبود از پرونده خارج شد اما برای واگذاری سه نیروگاه دیگر به نفع زاگرس (وسنا) رای قطعی شد.

در مرحله بعد توانیر دستور توقف اجرای رای از سوی رئیس قوه‌قضائیه را دریافت کرد که اینک پس از گذشت چند سال بنیاد هم توانست رای را به مرحله اجرا برساند و اگر مشکل دیگری پیش نیاید می‌توان وسنا را مالک سه نیروگاه جدید دانست. وسنا از سال 1392 تاکنون در بازار توافقی (پایه) معامله شده و از ارزش بازار کمتر از پانصد میلیارد تومانی در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پنج‌هزار میلیارد تومانی است.

«بانک گردشگری» (وگردش) پس از فروش یکی از دارایی‌هایش و شناسایی سود قابل توجه، دوبار بازگشایی شد و هر بار رشد قیمتی بیش از 180 و 160 درصدی آن مورد تایید ناظر قرار نگرفت. پیش از این اشاره شد معاملات پی‌درپی درون گروهی یا شبیه آن در گروه بانک گردشگری (و سهامدار عمده آن سمگا) سال‌هاست متداول است و این معامله آخری هم پس از فسخ قرارداد دیگری با موضوع همین دارایی، که چند سال پیش‌با یکی از شرکت‌های درون گروه گردشگری منعقد شد، صورت گرفت.

این موضوع و نیز ذخایری که بانک مرکزی برای این بانک در نظر گرفته ممکن است رشد قیمتی حدود سه برابری سهم را توجیه نکند، اما بازگشایی آن با همان قیمت پیش از افشای اطلاعات نیز جای دفاعی برای نهاد ناظر نمی‌گذارد. جالب اینجاست که اعتراضات به این موضوع سبب شد یکی از اعضای شورای عالی بورس هم به‌صورت غیررسمی و در فضای مجازی درباره ابطال معاملات وگردش توضیحاتی را به پرسش‌کنندگان بدهد.

اما از همه جالب‌تر نامه‌ای بود که روز جمعه گذشته تهیه شد و امضای معاون مالی بانک را در پای آن داشت. در این نامه به روند بازگشایی نماد وگردش اشاره و تصریح شده در مدت بسته بودن نماد، شاخص بورس حدود 70 درصد و شاخص فرابورس بیش از 50 درصد و شاخص صنعت بانکداری بیش از 100 درصد رشد داشته است (البته باید توجه داشت وگردش در محاسبه هیچ‌کدام از این شاخص‌ها نقشی ندارد) و از طرفی افشای اطلاعات اخیر اثر قابل‌توجهی بر سود وزیان بانک داشته است که نتیجه این نوشتار اعتراض تلویحی به کشف قیمت نماد در قیمت قبل از بسته شدن آن است.

بعد هم اشاره شده که قراراست در مجمع «صندوق اختصاصی بازارگردانی گروه گردشگری ایرانیان» که چند روز بعد برگزار می‌شود از ظرفیت دستورالعمل‌های قانونی فرابورس برای بازارگردانی نماد وگردش با دامنه 5 درصد استفاده شود تا از سهامداران صبور این بانک حمایت شود.

«پتروشیمی فارابی» (شفارا) که در سال گذشته به‌خاطر محکومیت در یک پرونده قضایی و در نتیجه آن مسدود شدن حساب‌هایش، از خرید خوراک محروم و از آبان‌ماه فعالیت‌هایش متوقف شده بود، روز شنبه اعلام کرد که از 12 فروردین دوباره شروع به فعالیت کرده و با میزان تولیدی بیشتر از نصف ظرفیت عملی، مشغول به‌کار است.

روز یکشنبه نماد سهم بازگشایی شد و قیمت 7777 ریالی که بالای 50 درصد رشد داشت مورد تایید ناظر قرار نگرفت. دوشنبه هم ناظر به رشد قیمتی حدود 28 درصدی در کشف قیمت رضایت نداد و با دامنه نوسان محدود و صف خرید میلیونی گشایش یافت و به‌خاطر حجم مبنای چند میلیونی قیمت پایانی در همان قیمت پیش از بسته شدن باقی ماند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اعتراض زیرپوستی به ابطال معاملات

رویداد جالب در هفته گذشته نامه مدیر مالی یکی از بانک‌های بازارپایه به فرابورس بود که از مفاد آن ناخشنودی از ابطال معاملات سهم پس از چند هفته بسته بودن نماد، برداشت می‌شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

اخیرا سازمان بورس به تمام شرکت‌های بازارسرمایه نامه‌ای فرستاده و از آنها خواسته درباره اثر ویروس کرونا بر کسب‌وکار خود شفاف‌سازی کنند و «فروشگاه زنجیره‌ای رفاه» (رفاه) یکی از شرکت‌هایی بود که خیلی زود پاسخ نامه سازمان بورس را داد. مدیرعامل رفاه در این نامه خبر از اوضاع عادی فروش طی یکی دو ماه اخیر داد و پیش‌بینی کرد «ویروس مذکور تاثیر بسزایی بر عملکرد شرکت در ماه‌های آینده نخواهد داشت.» باوجود این سرعت عمل در پاسخگویی، مدیران رفاه هنوز صورت‌های مالی سال قبل یعنی دوره منتهی به پایان مهرماه 1398 را منتشر نکرده‌اند؛ علاوه بر این سال پیش آگهی مجمع سالانه خود برای آخرین روز بهمن را منتشر و سهامداران را به مجمع فراخواندند. روز موعود سهامداران با در بسته محل برگزاری مجمع مواجه شدند و معلوم شد که مدیران شرکت چون خودشان می‌دانسته‌اند مجمع قابل برگزاری نیست، رزرو سالن را لغو کرده اما به سهامداران خبر نداده‌اند. برخی از سهامداران رفاه که هرساله از شهرستان برای حضور در مجمع به تهران می‌آیند چند ساعتی به نشانه اعتراض در محل مجمع ماندند و نهایتا به خانه برگشتند. مدیران شرکت برای تهیه صورتجلسه مجمع نیز از فهرست افرادی استفاده کردند که روز قبل، برای دریافت کارت ورود به جلسه به شرکت مراجعه کرده بودند و اسامی آنها را به‌عنوان حاضران در مجمع، روی کدال قرار دادند که در نوع خود بی‌نظیر بود. رفاه اسفند سال قبل هم آگهی مجمع فوق‌العاده‌ای را هم برای روز 29اسفند (روز تعطیل آخر سال) منتشر کرد که البته ظهر روز قبل از زمان مجمع، آگهی لغو آن را روی کدال فرستاد. دستور جلسه این مجمع تغییر سال مالی بود.

«سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران» (وسنا) یکی از شرکت‌های دیگری بود که درباره اثر گونه جدید ویروس کرونا شفاف‌سازی کرد و معلوم شد یکی از پروژه‌های نیروگاهی خود را به همین خاطر متوقف کرده‌است. «احداث واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد متوقف شده و همچنین منجر به تاخیر در راه‌اندازی واحد دوم گازی این نیروگاه شده است.» دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد قرار بود تا پایان سال گذشته به بهره‌برداری برسد که حالا معلوم شده به تاخیر افتاده است. در اواسط اسفند سال گذشته نیز اظهارنظر مطلوب حسابرس درباره پیشنهاد هیات‌مدیره برای افزایش سرمایه حدود 42 درصدی از مطالبات و آورده نقدی روی کدال قرار گرفت که منابع حدود 100 میلیارد تومانی آن قرار است صرف تکمیل نیروگاه خرم‌آباد شود. هنوز سازمان بورس مجوزی برای این درخواست هیات‌مدیره صادر نکرده است. وسنا که کنترل مدیریتی آن را بنیاد مستضعفان به عهده دارد، علاوه بر پروژه نیروگاه خرم‌آباد، در چند نیروگاه و پروژه دیگر هم سرمایه‌گذاری کرده است. در ترکیب هیات‌مدیره وسنا، نام شرکت بزرگ نیروگاه‌ساز کشور یعنی «گروه مپنا» (رمپنا) به چشم می‌خورد که مالکیت بیش از 17 درصدی وسنا را دارد. علاوه بر این رمپنا در یکی از پروژه‌های وسنا به‌نام «تولید نیروی آذرخش» هم با مالکیت 40 درصدی مشارکت دارد. شنبه هفته گذشته مجمع فوق‌العاده‌ای در ساختمان مرکزی بنیاد مستضعفان برگزار و مصوب شد سهم 60 درصدی وسنا در آذرخش مطابق آیین‌نامه معاملات شرکت و با قیمت کارشناسی به فروش برسد. شرکت آذرخش سرمایه‌گذار و مجری نیروگاه 1500 مگاواتی «علی‌آباد گلستان» است که حدود هزارمگاوات آن بخش گازی است که از سال‌ها پیش در حال کار بود و چند سال پیش‌ با تغییراتی ظرفیت آن از کمتر از هزار مگاوات به بیشتر از هزارمگاوات رسید و راندمان آن هم یکی، دو درصد اضافه شد. پروژه اصلی آذرخش احداث حدود 500 مگاوات واحد نیروگاهی بخار و در نتیجه تبدیل این نیروگاه گازی به نیروگاه سیکل‌ترکیبی است. عمده نیروگاه‌ها به‌طور سنتی نیروگاه‌های گازی هستند که در آن با احتراق سوخت ورودی، گاز پرفشار و پرحرارتی تولید شده و پره‌های توربین گازی را به حرکت درمی‌آورد تا برق تولید شود. تا پیش از ابداع نیروگاه بخار، گاز تولید شده در یک واحد نیروگاهی گازی با دمای بالای 500 درجه سانتیگراد به محیط زیست وارد می‌شد، اما با فناوری‌های امروز از این گاز خروجی برای تولید بخار در توربین‌های بخار استفاده شده و از آن مجددا تولید برق صورت می‌گیرد. معمولا هر واحد بخار با اندکی کمتر از نصف ظرفیت واحد گازی مربوطه، تشکیل یک واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی می‌دهد، مثلا یک واحد گازی حدود 165 مگاواتی با قرارگرفتن یک واحد بخار 80 مگاواتی تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد شد. نیروگاه علی‌آباد گلستان 6 واحد بخار با ظرفیت حدود هزار مگاوات دارد و 6 واحد بخار با مجموع ظرفیت 480 مگاوات آن را به سیکل ترکیبی تبدیل خواهد کرد. آذرخش یک وام ارزی هم برای پروژه‌اش گرفته بود که جهش ارزی ابتدای دهه 90 بدهی‌هایش را حدود سه‌هزار میلیارد تومان بیشتر کرد ولی قانون رفع موانع تولید به کمکش آمد و با تبدیل وام ارزی به ریالی مشکل حل شد. باید منتظر ماند و دید پس از فروش احتمالی آذرخش، وسنا با منابع حاصل چه کار خواهد کرد. وسنا چند سال است که روی نیروگاه‌های تجدیدپذیر متمرکز شد و چهار نقطه از کشور را برای احداث نیروگاه بادی در نظر گرفت که با افزایش نرخ ارز در یکی دو سال گذشته، پروژه فعلا توجیه اقتصادی خود را از دست داده و متوقف است. وسنا در زمینه نیروگاه خورشیدی هم اقدام به احداث یک نیروگاه کوچک در پشت‌بام شرکت کرده است تا در این زمینه مهارت و تجربه کسب کند. جدای از این پروژه‌ها وسنا یک پرونده حاشیه‌ای هم دارد. در تیرماه 1384 شرکت جدیدی به‌نام «تولید نیروی زاگرس» با مشارکت 60 درصدی وسنا و 40 درصدی شرکت دولتی توانیر (مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران) تاسیس شد تا تکمیل چهار نیروگاه درحال احداث پرند، ارومیه، اردبیل و قائن به آن سپرده شود. در واقع نیروگاه‌ها در اختیار توانیر بود که با این قرارداد از سرمایه وسنا برای تکمیل آنها استفاده می‌کرد. همه چیز به خوبی پیش می‌رفت و یکی، دو تا از نیروگاه‌ها هم ظرف یکی، دو سال بعد از واگذاری تکمیل شدند اما نهایتا اختلافاتی پیش آمد و توانیر از انتقال مالکیت نیروگاه‌ها به شرکت زاگرس خودداری کرد. رای دادگاه بدوی به نفع زاگرس صادر شد و در تجدید نظر نیروگاه پرند که دیگر در اختیار توانیر نبود از پرونده خارج شد اما برای واگذاری سه نیروگاه دیگر به نفع زاگرس (وسنا) رای قطعی شد. در مرحله بعد توانیر دستور توقف اجرای رای از سوی رئیس قوه‌قضائیه را دریافت کرد که اینک پس از گذشت چند سال بنیاد هم توانست رای را به مرحله اجرا برساند و اگر مشکل دیگری پیش نیاید می‌توان وسنا را مالک سه نیروگاه جدید دانست. وسنا از سال 1392 تاکنون در بازار توافقی (پایه) معامله شده و از ارزش بازار کمتر از پانصد میلیارد تومانی در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پنج‌هزار میلیارد تومانی است.

«بانک گردشگری» (وگردش) پس از فروش یکی از دارایی‌هایش و شناسایی سود قابل توجه، دوبار بازگشایی شد و هر بار رشد قیمتی بیش از 180 و 160 درصدی آن مورد تایید ناظر قرار نگرفت. پیش از این اشاره شد معاملات پی‌درپی درون گروهی یا شبیه آن در گروه بانک گردشگری (و سهامدار عمده آن سمگا) سال‌هاست متداول است و این معامله آخری هم پس از فسخ قرارداد دیگری با موضوع همین دارایی، که چند سال پیش‌با یکی از شرکت‌های درون گروه گردشگری منعقد شد، صورت گرفت. این موضوع و نیز ذخایری که بانک مرکزی برای این بانک در نظر گرفته ممکن است رشد قیمتی حدود سه برابری سهم را توجیه نکند، اما بازگشایی آن با همان قیمت پیش از افشای اطلاعات نیز جای دفاعی برای نهاد ناظر نمی‌گذارد. جالب اینجاست که اعتراضات به این موضوع سبب شد یکی از اعضای شورای عالی بورس هم به‌صورت غیررسمی و در فضای مجازی درباره ابطال معاملات وگردش توضیحاتی را به پرسش‌کنندگان بدهد. اما از همه جالب‌تر نامه‌ای بود که روز جمعه گذشته تهیه شد و امضای معاون مالی بانک را در پای آن داشت. در این نامه به روند بازگشایی نماد وگردش اشاره و تصریح شده در مدت بسته بودن نماد، شاخص بورس حدود 70 درصد و شاخص فرابورس بیش از 50 درصد و شاخص صنعت بانکداری بیش از 100 درصد رشد داشته است (البته باید توجه داشت وگردش در محاسبه هیچ‌کدام از این شاخص‌ها نقشی ندارد) و از طرفی افشای اطلاعات اخیر اثر قابل‌توجهی بر سود وزیان بانک داشته است که نتیجه این نوشتار اعتراض تلویحی به کشف قیمت نماد در قیمت قبل از بسته شدن آن است. بعد هم اشاره شده که قراراست در مجمع «صندوق اختصاصی بازارگردانی گروه گردشگری ایرانیان» که چند روز بعد برگزار می‌شود از ظرفیت دستورالعمل‌های قانونی فرابورس برای بازارگردانی نماد وگردش با دامنه 5 درصد استفاده شود تا از سهامداران صبور این بانک حمایت شود.

«پتروشیمی فارابی» (شفارا) که در سال گذشته به‌خاطر محکومیت در یک پرونده قضایی و در نتیجه آن مسدود شدن حساب‌هایش، از خرید خوراک محروم و از آبان‌ماه فعالیت‌هایش متوقف شده بود، روز شنبه اعلام کرد که از 12 فروردین دوباره شروع به فعالیت کرده و با میزان تولیدی بیشتر از نصف ظرفیت عملی، مشغول به‌کار است. روز یکشنبه نماد سهم بازگشایی شد و قیمت 7777 ریالی که بالای 50 درصد رشد داشت مورد تایید ناظر قرار نگرفت. دوشنبه هم ناظر به رشد قیمتی حدود 28 درصدی در کشف قیمت رضایت نداد و با دامنه نوسان محدود و صف خرید میلیونی گشایش یافت و به‌خاطر حجم مبنای چند میلیونی قیمت پایانی در همان قیمت پیش از بسته شدن باقی ماند.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری نیروگاهی ایران و سرمایه گذاری نیرو هم در پی ابلاغ مصوبه وزیر نیرو مبنی بر نرخ جدید خرید برق از نیروگاه‌ها در بازار عمده فروشی و بورس با توقف نماد اقدام به توضیح و اعلام مجوز تغییر بیش از 10 درصدی نرخ فروش محصولات و خدمات کردند و آماده بازگشت به تابلو بعد از دو و یک روز کاری شدند.

مرتضی برومندفر مدیرعامل “وسنا”  اعلام کرد: بر اساس مصوبه قبلی وزیر نیرو نرخ های فروش در بازار رقابتی برق از یک آذر سال 95 به ازای هر کیلووات ساعت آمادگی 185 ریال و سقف نرخ فروش هر کیلووات ساعت انرژی 416 ریال تعیین شده بود. بر اساس اطلاعیه 23 اردیبهشت بازار برق، نرخ فروش هر کیلووات ساعت آمادگی کما فی السابق 185 ریال باقیمانده اما سقف نرخ فروش هر کیلو وات ساعت انرژی به 600 ریال افزایش یافته است.

مصوبه جدید از 25 اردیبهشت در بازار برق اجرایی شده و بر اساس مقررات جاری بازار برق، نرخ فروش انرژی به ازای هر کیلو وات ساعت کمتر یا حداکثر برابر با سقف نرخ تعیین شده خواهد بود. لذا تغییرات سقف نرخ فروش انرژی در بازار رقابتی برق می تواند منجر به افزایش مبلغ فروش انرژی در بازار برق شود اما با توجه به اینکه مبلغ فروش انرژی در بازار رقابتی برق متاثر از عواملی مانند عرضه، تقاضا، نرخ های رقابتی ارائه شده توسط تمامی شرکت کنندگان در بازار برق و شرایط خاص عرضه و فروش برق در بازار است و نیز از آنجا که نرخ های فروش انرژی در هر ساعت متغیر است، افزایش مبلغ فروش انرژی در بازار رقابتی برق می تواند کمتر از میزان افزایش مطروحه در بندهای بالا در خصوص تغییرات نرخ هر کیلووات ساعت انرژی باشد.

مبلغ فروش محصول یا ارائه خدمت در سال مالی قبل 137.5 میلیارد تومان و نسبت فروش محصول یا ارائه خدمت به کل درآمد شرکت در سال مالی قبل 90 درصد بوده است.

همچنین “ونیرو” اعلام کرد: براساس مصوبه قبلی وزیر نیرو نرخ های فروش در بازار رقابتی برق از یک آذر سال 95 به ازای هر کیلو وات ساعت آمادگی 185 ریال و سقف نرخ فروش هر کیلو وات ساعت انرژی 416 ریال تعیین شده بود که براساس اطلاعیه جدید نرخ فروش هر کیلو وات ساعت آمادگی کما فی السابق 185 ریال و سقف نرخ فروش هر کیلو وات ساعت انرژی به 600 ریال افزایش یافته است.

سرمایه گذاری نیرو از طریق شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا مالک 61.5 درصد شرکت انرژی گستر جم است که این شرکت مالک 100 درصدی نیروگاه 500 مگاواتی تابان یزد و 50 درصدی نیروگاه 350 مگاواتی خوی است. در سال مالی 97 از 100.5 میلیارد تومان درآمد عملیاتی شناسایی شده “ونیرو” 88.5 میلیارد تومان از محل شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا بوده است.

مبلغ فروش محصول یا ارائه خدمت در سال مالی قبل 88.5 میلیارد تومان و نسبت فروش محصول یا ارائه خدمت به کل درآمد شرکت در سال مالی قبل 10 درصد بوده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تحولات بازار پرریسک ها همچنان نشان میدد هیجان در این نمادها پابرجاست. در این میان البته نمادهای بازار پایه از حضور بازارگردان ها نیز در بازار استقبال کردند. 

به گزارش رادیو سهام، مدتی است که تعیین بازارگردان در نمادهای بازارپایه مورد استقبال قرار گرفته و اخیرا نیز «بانک گردشگری» با فوریت به جمع نمادهای دارای بازارگردان اضافه شد. در مجامع اخیر برخی از شرکت‌های بازارپایه‌ای نیز این موضوع مورد مطالبه سهامداران قرار گرفته و معمولا نمایندگان سهامدار عمده از آن استقبال کرده و قول اقدام می‌دهند. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است.

«غشوکو» سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد.

بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود.

در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم.

چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت.

باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند.

یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است.

چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.

«سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد.

در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم.

تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود.

در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد.

الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل

آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

استقبال از بازارگردان در بازار پایه

گشایش نماد «توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز » (گشان) در روز شنبه انجام و معاملات آن با قیمت 14 هزارتومان شروع شد. نکته بی‌سابقه در گشایش این نماد، عجله ناظر برای تطبیق قیمت بود، به‌گونه‌ای که کمتر از 5 دقیقه به معامله‌گران وقت داد تا دستورها را وارد سیستم معاملاتی کنند و بعد بلادرنگ معاملات انجام شد. در روزهای بعد هم صف خرید چند ده میلیونی برای آن تشکیل شد و فعلا فشار فروشی که برخی به‌خاطر حاشیه‌های شرکت پیش‌بینی کردند، در آن مشاهده نشده است. پیش از این نماد شرکت «گتوشا» بود که به‌خاطر مشکل فنی پیش از بازگشایی به «گشان» تغییر پیدا کرد.

«شوکوپارس» (غشوکو) را می‌توان کوچک‌ترین شرکت گروه صنعتی مینو دانست که اخیرا صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان اسفندماه آن منتشر شده است. حسابرس نظر مطلوب خود را در این گزارش اعلام و بر سود حدود 120 تومانی به‌ازای هر سهم صحه گذاشته است. غشوکو سال قبل را با زیان 8 تومانی به پایان برده بود، اما در مجمع خود سود 5 تومانی از سرفصل سودانباشته را تقسیم کرد. این شرکت در اواخر بهمن سال قبل گزارش هیات‌مدیره و نظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه از 3 میلیارد و 650 میلیون تومان به 40 میلیارد تومان یعنی بیش از 10 برابر یا حدود 1095 درصد را روی کدال قرار داد. بخش کوچکی از این افزایش سرمایه یعنی حدود 78 درصد از سودانباشته و بقیه از مطالبات و آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در گروه مینو همه شرکت‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از این محل کردند، ولی غشوکو در واقع دارایی چندانی به‌جز ماشین‌آلات ندارد و تا یکی، دوسال پیش حتی فضای تولید هم متعلق به خود شرکت نبود. غشوکو روز دوشنبه خبر افزایش بیش از 30 درصدی به‌طور میانگین در نرخ فروش محصولاتش را روی کدال قرار داد و همزمان سیاهه‌ای از افزایش نرخ خرید مواد اولیه‌اش به میزانی در همین حدود را پیش چشم سهامداران گذاشت.

شرکت «تولیدی گازلوله» (پلوله) از صدور رای اولیه دادگاه درباره وضعیت قرارداد مشارکت مدنی (تسهیلات) با بانک اقتصاد نوین خبر داد. در این پرونده سهامدار عمده پلوله یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (شپترو) دادخواستی را برای ابطال قرارداد مشارکت مدنی پلوله با بانک اقتصاد نوین داده بود تا بتواند از توقیف دارایی‌هایش توسط بانک جلوگیری کند، چون در این قرارداد وپترو ضامن وام پلوله بود. در رای دادگاه به زمان این قرارداد یعنی سال 1387 اشاره شده و اینکه در این مدت وام‌گیرنده (پلوله) اعتراضی به این قرارداد نداشته و بنابراین تقاضای وپترو به‌عنوان ضامن در این زمینه رد می‌شود. پرونده ورشکستگی پلوله از سال 1390 شروع شد و درحال سپری شدن یک دهه از آن هستیم. چند سال پیش رای به ورشکستگی پلوله داده شد و حسابهای شرکت هم از این جهت اصلاح و سود انباشته قابل توجهی در آن نشست. اما بانک اقتصاد نوین از پای ننشست و در حرکتی غیرقابل انتظار توانست رای ورشکستگی را نقض کند که البته هنوز قطعی نیست، اما پلوله پارسال بنابر توصیه حسابرس دوباره هزینه‌های مالی چندساله را به‌صورت‌های مالی اضافه کرد و بنابراین این رای حتی اگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شود، اثر خاصی روی پلوله نخواهد داشت. باید دید وپترو در ادامه پیگیری‌هایش چه اقدامی انجام می‌دهد تا از توقیف دارایی‌هایش به‌خاطر ضمانت این وام جلوگیری کند. برخی از سهامداران پلوله معتقدند بهتر است وپترو با بانک اقتصاد نوین وارد مذاکره شود که گرچه راه عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما هرگونه توافق در این زمینه مستلزم منتفی شدن ورشکستگی پلوله است که علاوه بر پلوله اثر قابل‌توجهی روی پرونده‌های مشابه ورشکستگی خواهد داشت و می‌تواند راه آنها را بسیار مشکل کند. یکی از شرکت‌های بازارپایه‌ای دیگری که درگیر پرونده مشابهی هست و البته هنوز حکم ورشکستگی برای آن صادر نشده «لوله و تجهیزات سدید» (فسدید) است. فسدید در شفاف‌سازی چند روز پیش درباره ویروس کرونا بر عملکردش تصریح کرد که با توجه به نوع فعالیت شرکت که متاثر از بودجه‌های عمرانی است، طی سه ماه گذشته موفق نشده هیچ سفارشی در حوزه آب و گاز دریافت کند، و البته باز تصریح کرد: «شیوع ویروس کرونا تاثیری بااهمیت در کسب و کار این شرکت نداشته است».

«مجتمع معادن مس تکنار» (تکنار) صورت‌های مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 1398 را روی کدال قرارداد که معلوم شد تغییر چندانی در عملکرد شرکت ایجاد نشده است. تکنار در این دوره 6 میلیارد تومان درآمد داشته که سال قبل از آن 5 میلیارد تومان بود و البته درنهایت زیان 27 تومانی سال گذشته به زیان حدود 18 تومانی کاهش یافته است. تکنار با سرمایه 6 میلیارد تومانی متعلق به سازمان بازنشستگی بوده که تلاش‌های چند سال اخیرش برای تحول در وضعیت عملیاتی شرکت نتیجه چندان ملموسی نداشته است. چندسال پیش برخی از سفته‌بازان با دمیدن در موضوع وجود رگه‌های طلا در معدن، رشد قیمت شگفتی را برای سهم رقم زدند و آن را مستند به گفته یکی از مدیران شرکت در یکی از مجامع کردند. بعدا توضیح داده شد که تقریبا در تمام معادن مس مقادیری از فلزات دیگر از جمله طلا یافت می‌شود که در بیشتر موارد امکان استحصال مقدار قابل اعتنایی از آنها وجود ندارد یا به صرفه نیست. با این وجود و با توجه به تعداد کم سهام شرکت، ارزش بازار تکنار به شدت رشد کرد. تکنار یکی از قدیمی‌ترین معادن کشور است که سال‌ها پیش بهره‌بردار خارجی از فعالیت در آن دست کشید.

مدیریت «بانک گردشگری» (وگردش) پس از بازگشایی نه چندان مناسب درپی شفاف‌سازی موثر بر سود، توانست مجوز عملیات بازارگردانی را برای نماد به‌دست آورد تا با قیمت مرجع 650 تومان نماد باز شود که این اتفاق افتاد و برای خرید آن صف سنگین تشکیل و پس از چند روز قیمت سهم از محدوده قیمت کشف شده‌ای که ناظر باطل کرد، گذشت.

در هفته گذشته ناظر در بازگشایی نماد «تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) پس از افزایش سرمایه، با کشف قیمت بیش از 60 درصدی موافقت کرد تا پس از چند هفته سختگیری، محدودیت درصد تک رقمی در رشد قیمتی نمادها را کنار بگذارد.  «سرمایه‌گذاری نیروگاهی» (وسنا) اعلام کرد که از روز شنبه واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد به بهره‌برداری رسید. این واحد که با ظرفیت اسمی 162 مگاوات و ظرفیت عملی 150 مگاوات تولید خواهد کرد، قرار بود تا پایان سال قبل به بهره‌برداری برسد که به‌خاطر تعطیلی ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد. واحد اول گازی این نیروگاه نیز پیش از این وارد شبکه سراسری برق شده بود. وسنا در نامه جداگانه‌ای برآورد سودآوری این دو واحد گازی نیروگاه خرم‌آباد را 12 تومان به‌ازای هر سهم برای سال جاری اعلام کرد. در نامه منتشر شده با امضای مدیرعامل گفته شد که عملیات مربوط به واحد بخار که نیروگاه را سیکل ترکیبی می‌کند، طبق زمان‌بندی در حال اجراست و تجهیزات اصلی آن وارد مجتمع شده است. هفته گذشته درباره وسنا و سایر پروژه‌های نیروگاهی‌اش گفتیم. تغییر مدیرعامل «صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان» (قشرین) روی کدال اطلاع‌رسانی شد. از آخرین نامه‌هایی که مدیرعامل قبلی این شرکت روی کدال فرستاد به تاریخ دوم فروردین‌ماه و با موضوع مجوز اولیه تولید الکل طبی از ملاس بود که البته با نامه چهار روز بعد توضیح داده شد که مجوز اولیه از سوی استانداری بوده و باید مجوز رسمی و قانونی از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اخذ شود. در نامه دوم به موضوع طراحی و تامین تجهیزات خط تولید هم اشاره و تصریح شده بود که به‌خاطر وضعیت کشور و تعطیلی برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات نمی‌توان زمان‌بندی طرح را فعلا مشخص کرد. پس از شیوع ویروس کرونا در حالی‌که پیش از این برای تولید الکل طبی نظارت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شد، با تصمیم فوری دولت، راه برای هرگونه اقدام تولیدی در این زمینه باز گذاشته شد. الکل طبی در از بین بردن ویروس کرونا کاربرد زیادی دارد. «صنایع تجهیزات نفت» (فنفت) در پاسخ به نامه فرابورس درباره تاثیر ویروس کرونا بر وضعیت شرکت، جدولی از شرکت‌های زیرمجموعه تهیه کرده و اثر وضعیت جدید را از نظر 14 پارامتر روی آنها به شکل کمی مشخص کرد که در نوع خود بسیار جالب است.

شرکت قطعه‌ساز «مهندسی و صنعتی روان فن‌آور» (خفناور) توانست شنبه همین هفته مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 را با تاخیر چندماهه برگزار کند و البته به‌خاطر زیان حدود 6 تومانی قادر به تقسیم سود نشد. خفناور گرچه شناوری بالایی دارد اما کنترل آن در دست مجموعه «دلیران پارس» است و چند روز پیش آگهی تغییرات در ترکیب هیات‌مدیره و مدیرعامل آن روی کدال نشست. این شرکت مدتی است به بازارپایه تنزل یافته است. البته سهامدارعمده خفناور با عملکرد مدیریتی خود، شرکت دیگرش یعنی «سخت آژند» (ثاژن) را نیز از بازاراصلی بورس راهی بازارپایه کرد. «کشت و صنعت جوین» (جوین) در هفته گذشته مجوز ارتقا به تابلوی زرد بازارپایه را دریافت کرد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، در بیست و یکمین روز اسفند ماه شاهد رشد 538 واحدی شاخص کل بورس تهران بودیم. امروز بازار رونق و شتاب دو روز گذشته را نداشت و حجم معاملات 49 درصد و ارزش معاملات 67 درصد نسبت به روز قبل افت کردند.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

به این ترتیب، تعداد نمادهای قرمزرنگ نمود بیشتری داشت و در برابر 260 نماد سبزپوش، قدرت‎نمایی کرد.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

امروز حجم عظیمی‎از سهام در نماد «وتجارت» بین سهامداران رد و بدل شد. یکی از دلایل آن را می‎توان آگهی مزایده بلوک 2.6 درصدی «فملی» به قیمت 4115 ريال دانست که طبق بررسی‎ها در صورت فروش آن، 4070 میلیارد ريال سود عاید این بانک خواهد شد. البته «وبملت» نیز همزمان 5.7 درصد از سهام «فملی» را به قیمت 4500 ريال روانه میز فروش کرده که سود 13210 میلیارد ريالی را به ارمغان خواهد آورد. همین موضوع نیز سبب حجم معاملات بالا «فملی» در قیمت‎های مثبت گردید. با توجه به انتشار اخبار مثبت از مجمع «وبصادر» انتظار می‎رود در روزهای آتی شاهد رشد معاملات و قیمت سهام گروه بانکی باشیم.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

تحرکات امروز حقوقی‎ها نیز می‎تواند مؤید این موضوع باشد و پازل بانکی‎ها را تکمیل کرد. حقوقی‎ها علاوه بر «وتجارت» و «فملی»، «وپاسار» را نیز در تیررس خود قرار دادند و نیم نگاهی نیز به «فولاد» و «پترول» داشتند.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

در سوی دیگر، در روزی که «سفارس» صف خرید نسبتا سنگینی داشت، حقوقی‎ها موضوع خروج گرفتند. این سهم از ابتدای سال جاری تا به امروز بازدهی 65 درصدی را عاید سهامداران خود کرده است. «خپارس» همانند چند روز اخیر در لیست خروجی‎ها قرار دارد و فاراک نیز به این جمع اضافه شد.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

بررسی روند معاملات بیانگر این است که «وملی» بسیار بیش از میانگین ماهانه داد و ستد شد. البته این سهم سهام شناور اندکی دارد و به طور معمول در حجم‎های بسیار پایین معاملات خود را دنبال می‎کند و امروز نیز از حداقل قیمت به حداکثر ممکن نوسان داشت. «غمهرا» یکی دیگر از نمادهای پرحجم و مشکوک بازار بود که صف خرید را تجربه کرد و قبل از آن که مجوز افزایش سرمایه را دریافت کند، خود را برای برگزاری مجمع فوق العاده در 26 اسفند آماده کرده است. «شکلر» که دیگر شرکت پرحجم امروز بود، طرح توسعه خود را به سرانجام رسانده و در ادامه، روند تولید و فروش شتاب بیشتری خواهد گرفت.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

گروه «محصولات دارویی»، «سیمان» و «محصولات شیمیایی» امروز نیز شاهد رشد حجم معاملات نسبت به روزهای نه چندان دور بودیم.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

به این ترتیب، با رشد قیمت بیش از 8 درصدی، بیشترین بازدهی را دو نماد بازار پایه‎ای، «وسنا» و «داراب» از دو گروه مختلف، برای سهامداران خود به ارمغان آوردند. «وسنا» چند روز پیش از تهاتر بدهی‎های یکی از شرکت‎های زیرمجموعه خود به بانک صنعت و معدن، خبر داده بود.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

زیان‎بارترین نماد معاملات 21 اسنفند به نام «ثعتما» خورد و «وحافظ» و «شسم» نیز در رده‎های بعدی جای گرفتند.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

در بین صنایع، شاخص گروه «محصولات چوبی» با حضور تک نماد «چفیبر» رشد 4.7 درصدی را ثبت کرد و «محصولات چرمی» و «استخراج زغال سنگ» نیز جزو پربازده‎ترین صنایع روز بودند.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

از سوی دیگر، صنعت «وسایل ارتباطی» افت شاخص 3.4 واحدی را متحمل شد.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

اما به سراغ بازارهای دیگر می‎رویم. در داخل، نرخ دلار باز هم امروز اندکی کاهش یافت و قیمت طلا را با خود همراه کرد؛ ولی سکه ساز مخالف زد و نیم گام به سمت مثبت حرکت کرد. شایان ذکر است که نرخ دلار در سامانه نیما امروز باز هم افزایش یافت و از 92000 ريال عبور کرد و فاصله خود را با نرخ ارز آزاد باز هم کمتر کرد. بنابراین، در صورتی که تا هفته آینده این رقم حفظ شود، مبنای دلار در بورس کالا برای قیمت‎های پایه، رشد خواهد کرد.

در حاشیه بازار / پازل بانکی‎ها تکمیل می‎شود!

پیش‎بینی بازار فردا

علاوه بر رشد دلار نیمایی، بازارهای جهانی نیز عزم صعود کردند و علاوه بر ثبت نرخ 67 دلار برای نفت خام، قیمت جهانی روی، مس و آلومینیوم نیز رشد کرد. بنابراین، با توجه به روند چند روز اخیر بازار سهام و رشد قیمت‎های جهانی، انتظار می‎رود فردا در ابتدا شاهد صعود شاخص کل باشیم؛ اما از آن جا که فردا عرضه اولیه «تنوین» انجام می‎شود، اندکی در روند بازار اختلال ایجاد خواهد کرد؛ البته به شرط آن که باز هم هسته معاملات تاب بیاورد.