دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت توریستی و رفاهی آبادگران که با سرمایه 12.8 میلیارد تومانی در بازار پایه فرابورس حضور دارد از واگذاری 5.1 میلیون سهم بانک اقتصادنوین و بیش از 120 هزار سهم سرمایه گذاری ساختمان ایران و کسب سود 2.7 میلیارد تومانی خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، محمدصالحی یکتا مدیرعامل “گکیش” اعلام کرد: این شرکت اقدام به فروش 5.1 میلیون سهام بانک اقتصادنوین با نماد “ونوین” و 120 هزار و 100 سهم سرمایه گذاری ساختمان ایران با نماد “وساخت” کرده است.

قیمت واگذاری هر سهم “ونوین” 4799 ریال و جمع کل معامله 2.4 میلیارد تومان بوده که با کسر 251.9 میلیون تومان بهای تمام شده بالغ بر 2.1 میلیارد تومان سود واگذاری پس از کسر مخارج انتقال حاصل شده است .

همچنین واگذاری هر سهم “وساخت” 48688 ریال و جمع کل معامله 579.6 میلیون تومان بوده که با کسر 27.2 میلیون تومان بهای تمام شده بالغ بر 552.4 میلیون تومان سود واگذاری پس از کسر مخارج انتقال حاصل شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری ساختمان نوین از اقدام خرید 2 میلیون سهم شرکت حاضر در بازار پایه فرابورس با بهای تمام شده 4.2 میلیارد تومانی خبر داد و با توقف نماد ، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “وثنو” اعلام کرد: یک شهریور ماه نسبت به خرید 2 میلیون سهم شرکت قند شیرین خراسان معادل 0.2 درصد به قیمت 21076 ریال برای هر سهم و بهای تمام شده 4.2 میلیارد تومان اقدام کرده است.

درصد مالکیت قبلی در این شرکت حاضر در بازار پایه فرابورس 0.28 درصد بوده که با خرید جاری، مجموع درصد مالکیت ناشر در شرکت خریداری شده به 0.48 درصد رسیده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در اینجا ما به بررسی 5 نماد خچرخش، قشکر، شغدیر، دی و وساخت می پردازیم

خچرخش

شرکت چرخشگر با نماد “خچرخش” در بازار اول بورس و گروه “خودرو و ساخت قطعات” قرار گرفته است.

در معاملات روز قبل، حدود 76 هزار سهم با قیمت پایانی 25550 ریال (0.2%-) داد و ستد شد و سهم از ابتدا با صف فروش روبرو شده بود که به دلیل تکمیل نشدن حجم مبنا، قیمت پایانی سهم افت چندانی پیدا نکرد. این وضعیت در افت چند روز گذشته بازار برای سهم وجود داشت و نسبت به دیگر سهام بازار کاهش قیمت کمتری را تجربه کرد.

بررسی نموداری سهم نشان می دهد که سهم درون مجموعه ای از کانال های بلند مدت موازی (کانال های نقطه چین) در حال نوسان است. این سهم از اوایل آبان ماه سال گذشته با شروع روند جدید از قیمت 291 تومان تا به امروز بیش از 700 درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. با رسیدن نمودار قیمتی به مقاومت 2900 تومان و همچنین سقف کانال آبی رنگ، با اصلاح روبرو شد. حمایت های آن را در صورت ادامه عرضه ها در سهم را می توان 2300 تومان و 1900 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا روند صعودی به خود بگیرد، اهداف آن را می توان 2900 تومان (سقف قبلی) و 3900 تومان دانست.

قشکر

شرکت شکر شاهرود با نماد “قشکر” در بازار دوم بورس و گروه “قند وشکر” در حال معامله است.

در معاملات روز قبل، بیش از 282 هزار برگ سهم با قیمت پایانی 70180 ریال (2.22%-) داد وستد شد و سهم از ابتدا معاملات تا انتها با صف فروش مواجه بود.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است. در معاملات روزهای قبل، سهم با رسیدن به حوالی خط میانی کانال صعودی آبی رنگ و همچنین مقاومت 8000 تومان با افزایش عرضه روبرو شد و تا 68190 تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

حمایت های سهم در صورت ادامه عرضه ها در سهم، حمایت سقف کانال صعودی شکسته شده و حوالی 5880 تومان خواهد بود.

در صورت افزایش تقاضا بری خرید سهم، اولین مقاومت آن را می توان 8085 تومان در نظر گرفت.

شغدیر

شرکت پتروشیمی غدیر با نماد “شغدیر” در بازار اول فرابورس و گروه محصولات پتروشیمی مورد معامله قرار می گیرد. در معاملات روز گذشته، بیش از 620 هزار برگ سهم با قیمت پایانی 46505 ریال (2.93%-)  داد و ستد شد و سهم با صف فروش در قیمت 45514 ریال به کار خود پایان داد.

از دید نموداری این سهم درون مجموعه ای از کانال های موازی در حال صعود است. همگام با ریزشی که در کلیت بازار رخ داد، این سهم حمایت کانال صعودی آبی رنگ خود را از دست داد و از قیمت حوالی 7000 تومان تا 4500 تومان با افت قیمت روبرو شد. در صورت از دست دادن سطح حمایتی 4500 تومان، امکان افت تا 3900 تومان برای سهم وجود دارد.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش تقاضا روبرو شود، اهداف آن را می توان 6000 تومان و 7000 تومان در نظر گرفت.

دی

بانک دی با نماد “دی” در بازار دوم فرابورس و گروه “بانک ها و موسسات مالی” داد وستد می شود.

در معاملات روز گذشته، بیش از 18.7 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 62404 ریال (5%-) مورد معامله قرار گرفت و با صف فروش به کار خود پایان داد.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سقف کانل سطح سوم خود با افزایش عرضه روبرو شد و تا حوالی 62404 ریال افت قیمت پیدا کرد. در صورت ادامه افت قیمت برای سهم، و از دست دادن حمایت خط روند صعودی خود، حمایت های بعدی آن را می توان 5350 تومان و 4440 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا مجددا روند افزایشی به خود بگیرد، مقاومت های آن را می توان 8180 تومان (سقف قبلی) و 10800 تومان در نظر گرفت.

وساخت

شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران در بازار اول بورس با نماد “وساخت” و گروه “انبوه سازی، املاک و مستغلات” قرار گرفته است.

در معاملات روز چهارشنبه بیش از 634 هزار برگ سهم با قیمت پایانی 60040 ریال (4%-) داد و ستد شد و سهم با صف فروش به کار خود پایان داد.

این سهم درون کانال صعودی در حال نوسان است و با برخورد به سقف کانال سطح 1.5 با افزایش عرضه ها روبرو شد و تا 59420 ریال با افت قیمت همراه شد. حمایت های آن را در صورت ادامه عرضه ها می توان 5665 تومان و 4775 تومان در نظر گفت.

در صورت افزایش تقاضا برای خرید سهم، هدف اولیه سهم 7175 تومان (سقف قبلی) و سقف کانال صعودی خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را تحلیل کرده و پنج سهم با بیشترین وزن در پرتفوی این صندوق را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا از صندوق های سهامی نام آشنا در بازار سرمایه کشور است. مدیر این صندوق شرکت سبدگردان سهم آشناست و متولی صندوق نیز موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین می باشد.

خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا طبق آخرین گزارش صندوق بیش از یک هزار میلیارد تومان است.

بیشتر بخوانید
آشنایی با ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بازدهی دوره‌ای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

در حال حاضر 87 درصد از سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را افراد حقیقی تشکیل می دهند. طبق آخرین اطلاعات از سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، تعداد سرمایه گذاران حقیقی در صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا 5367 نفر است. 18 حقوقی نیز 13 درصد دیگر سرمایه گذاران را تشکیل می دهند.

    دوره      بازدهی
هفته گذشته1.44 ٪
ماه گذشته8.49 ٪
سه ماه گذشته76.25 ٪
شش‌ماه گذشته172.03 ٪
سال گذشته335.49 ٪
از آغاز فعالیت1,118.55 ٪

تاریخ بروز رسانی: 1399/03/10

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری

بررسی پنج سهم برتر موجود در پرتفوی صندوق ها به چند دلیل حائز اهمیت است. اول آنکه بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق تشکیل می‌دهد و بیشترین تاثیر در میزان بازدهی‌ها را دارد. دلیل دیگر آن است که صندوق‌ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف و پیچیده سعی می‌کنند بهینه‌ترین سهام را از نظر رشد و بازدهی شناسایی کنند بنابراین پنج سهمی که بیشترین درصدها را به خود اختصاص داده است می‌تواند نشان دهنده نوع مدیریت و مهارت کارشناسان آن صندوق باشد.

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا استخراج شده است.

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

مطابق ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا مشاهده می شود که این صندوق مایل است تا 35 درصد از دارایی های تحت مدیریت خود را در پنج سهم برتر قرار دهد تا از پتانسیل سود بالای آنها استفاده کند.

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا نشان می دهد که 82.6% از دارایی ها در سهام پذیرفته شده در بورس و فرابورس سرمایه گذاری شده است. سپرده های بانکی 6.8% ، اوراق مشارکت 9.7% و سایر دارایی ها 1% از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را تشکیل می دهد.

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در اردیبهشت سال گذشته حدودا دویست و هشتاد هزار تومان بود. در 11 اردیبهشت ماه 99 قیمت هر واحد با افزایش 322 درصدی به یک میلیون و صد و پنجاه هزار تومان رسید. در روز بعد (12 اردیبهشت ماه 99) صندوق سهم آشنا تصمیم گرفت قیمت هر واحد را به دویست هزار تومان برساند و تعداد واحدهای سرمایه گذاری را زیاد کند. بدین صورت سرمایه گذارانی که از قبل در این صندوق سرمایه گذاری کرده بودند، با افزایش تعداد واحدهای سرمایه گذاری مواجه شدند و ارزش سرمایه شان به همان مقدار قبل باقی ماند. همچنین سرمایه گذارانی که قصد خرید واحدهای سرمایه گذاری در این صندوق را داشته باشند می توانند با در اختیار گرفتن تعداد کمتری از واحد های سرمایه گذاری، مشارکت خود را در این صندوق آغاز کنند.

5  سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا در ادامه همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا
نوع صندوق : سهامی
ارزش خالص دارایی ها در آخرین گزارش صندوق : 10,687,862,081,846 ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله : 335.49 ٪
مدیر صندوق : شرکت سبدگردان سهم آشنا
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1وپستپست بانك ايران10.07
2رمپناگروه مپنا10.07
3ثنوسانوسازی ‌و ساختمان‌ تهران5.87
4وساختسرمايه‌ گذاری‌ ساختمان ‌ايران4.71
5وآتیسرمايه‌ گذاری آتيه‌ دماوند4.64

نکته جالب توجه در این صندوق وزن بالای صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات در پرتفوی آن می باشد. سهم های ثنوسا و وساخت جزو سهم های صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات هستند که مجموعا 10.58% از پرتفوی صندوق سهم آشنا را در بر گرفته اند. دیگر صنایع مورد توجه این صندوق، بانک ها و موسسات مالی، خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری هاست.

ارزشمندترین خرید اردیبهشت ماه 99 صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا مربوط به سهم پست بانک می باشد. این سهم که تا پیش از این نیز در پرتفوی صندوق وجود داشته است، سرمایه به ارزش بالغ بر 43 میلیارد تومان را در سرمایه گذاری های مجدد صندوق به خود اختصاص داده است. بنابراین صندوق سهم آشنا که قبلا 42 میلیون سهم از پست بانک ایران را در اختیار داشت، با افزودن 32 میلیون سهم دیگر به سبد سهام خود، با ارزش ترین سهم خود را به این سهم صنعت بانکی اختصاص داد.

تحرک مهم دیگر صندوق سهم آشنا بر روی سهم گروه مپنا بود. صندوق در اردیبهشت ماه 99، به دارایی خود از این سهم که بیش از 38 میلیون سهم برآورد می شد، 4 میلیون سهم دیگر نیز اضافه کرد. بنابراین بالغ بر 10.5 میلیارد تومان از خریدهای جدید صندوق به این سهم اختصاص یافت. همچنین صندوق سهم آشنا تعداد یک میلیون و 400 سهم از رمپنا را در همین مدت به ارزش 3 میلیارد و هفتصد میلیون تومان فروخت.

اما قابل تامل ترین خرید صندوق مربوط به سهمی ست که تا پیش از این در پرتفوی صندوق سهم آشنا وجود نداشته است. 7میلیون و هشتصد هزار سهم از شرکت گلتاش (نماد شگل) به ارزش بیش از 28 میلیارد تومان در اردیبهشت ماه 99 به پرتفوی صندوق اضافه شده است.

سهم های ثنوسا، وساخت و وآتی نیز جزو سهم های مورد توجه صندوق سهم آشنا بوده است که وزن بالایی در سبد سهام این صندوق را دارا می باشند.

حجم بالای فروش صندوق در سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) نیز جالب توجه بود. صندوق سهم آشنا که 30 میلیون سهم از این شرکت بورسی در اختیار داشت، در اردیبهشت ماه 99 تمام سهام خود را به ارزش 29 میلیارد تومان به فروش گذاشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند یا قدرت خریدار به فروشنده حقیقی آنها بالا است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 وساخت 2.86 1.06
2 ما 1.03 9.12

1. وساخت : سرمایه گذاری ساختمان ایران با نماد وساخت در بازار اول بورس و گروه انبوه سازی قرار دارد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود، بعد عبور از 1800 تومان، حجم های بالایی در این نماد معامله شده است. برای ادامه روند صعودی محدوده مقاومت 2500 تومان را پیش رو دارد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 10 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. ما : بیمه ما با نماد ما در بازار بورس و گروه بیمه قرار دارد. این نماد در 4 اسفند سال گذشته هم جزو سهام برگزیده قرار داشت، اما در همان محدوده 600 تومان معامله می شد و امروز با نسبت خرید به فروش بالا در حال حرکت به سمت سقف قبلی در قیمت 730 تومان می باشد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 10 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بانک اقتصاد نوین (ونوین) در یک روند صعودیِ 17 ساله قرار گرفته است. در سایکل بزرگ (Super Cycle)، سهم موج (I) خود را با 500 درصد بازدهی، در مرداد 83 به اتمام رسانده است. سپس با شروع موج (II)، سهم یک نزول 65 درصدی تا اردیبهشت 85 داشته است. پس از آن ونوین یک موج (III) گسترده (Extended Wave III) را آغاز کرده است.

تحلیل تکنیکال ونوین به همراه نمودار (30 مهر ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

این موج بزرگ ترین بخش روند بوده است به طوری که 7 سال و 7 ماه به طول انجامیده (تا آذر 92) و سهم بیش از 2100 درصد بازدهی داشته است. (22 برابر شده است)

پس از آن سهم وارد موج (IV) شده و از آذر 92 تا خرداد 97، بیش از 60 درصد کاهش داشته است. (جالب اینجاست که درصد ریزش موج (IV) همانند موج (II) بوده است)

در نهایت سهم از خرداد ماه سال گذشته وارد موج (V) خود شده است. این موج خود به پنج ریز موج دیگر تقسیم می شود. به نظر می رسد اکنون در ریز موج IV از (V) باشیم. نقطه ی fail شدن این تحلیل، شکست و تثبیت زیر 260 تومان می باشد که بسیار بعید به نظر می رسد. در صورتی که قیمت به چنین محدوده هایی دست یابد، نقطه ی بسیار کم ریسکی برای ورود محسوب می شود.

در کانال فیبوناچی سهم در 310 تومان یک حمایت دارد. در صورتی که این حمایت از دست رود نقطه ی حمایتی بعدی محدوده ی 260 تومان خواهد بود.

پس از اتمام موج IV، سهم وارد موج V با اهداف 550-530 یا محدوده ی 650-620 تومان گام خواهد برداشت.

از منظر تابلوخوانی، این سهم در چند هفته ی اخیر فروشنده حقوقی دست به نقد داشته است. گروه ساختمان ایران با محوریتِ شرکت سرمایه گذاری ساختمان (وساخت)، حدود 620 میلیارد تومان تسهیلات مالی از بانک اقتصاد نوین دریافت کرده که در صورتی که تعهدات خود را تا تاریخ 6 آذر ماه پرداخت کند، از بخشودگیِ 79 میلیارد و 400 میلیون تومانی برخوردار خواهد شد.

در نتیجه وساخت در حال فروش سهام ونوین بوده تا از این طریق بتواند هزینه تسهیلات را پرداخت کند. بنابراین فشار فروش این سهم پس از قطع فروش از سوی گروه ساختمان ایران به اتمام خواهد رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

اخبار و گزارش‌های حوزه مسکن روی صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات بسیار اثرگذار است. در این میان اما 4 عامل روی روند این صنعت تاثیرگذار است. 4 عامل اثرگذار بر سهام انبوه سازی

به گزارش رادیو سهام، دنیای اقتصاد نوشت: اخبار و قیمت در حوزه مسکن بر صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات بسیار اثرگذار است. همچنین این صنعت از صنایعی که نهاده تولید را تشکیل می‌دهد تاثیر می‌پذیرد.

برای مثال افزایش نرخ محصولات سیمانی که موجب افزایش هزینه نهاده تولید شده، در صنعت انبوه‌سازی خبری مثبت و عاملی جهت رشد این صنعت به حساب می‌آید. بررسی حوزه مسکن، اخبار مربوط به این حوزه و همچنین تصمیمات دولت در خصوص مسکن در صنعت انبوه‌سازی دارای بازتاب مثبت و منفی است.

فراز و نشیب بازار مسکن به طور کامل بر روند این گروه اثرگذار بوده است. به عنوان مثال در سال‌های 86 و 87 کمبود عرضه سیمان، موجب افزایش قیمت سیمان شد و اثر خود را به عنوان عاملی از عوامل نهاده تولید در بخش مسکن، در قیمت مسکن گذاشت. بر اساس روندی که در قیمت مسکن طی سالیان اخیر وجود دارد، کاهش قیمت برای این صنعت وجود نداشته است.

تنها در دورانی و برای چندین سال قیمت زمین و نهاده رشد چشمگیری نداشته و سبب شده رشد قابل توجهی در ساخت و در نهایت قیمت آپارتمان وجود نداشته باشد که این مورد بیشتر در زمان رکود مسکن اتفاق می‌افتد؛ همراه با این رکود در بخش مسکن، شاهد رکود و عدم رشد در صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات بودیم. اما در سال 98 ظاهرا این گروه مستعد رشد قرار گرفته و نگاه‎ها را معطوف خود کرد.

در سال‌های اخیر قیمت مسکن بیش از قیمت نهاده‌های تولید رشد داشته است؛ موضوعی که در تقاضای سرمایه‌گذاری در  صنعت  انبوه سازی املاک و مستغلات دخیل بوده است و  همزمان با این سناریو، رشدهای قابل توجهی نیز در صنعت انبوه‌سازی وجود دارد. عامل دیگر رشد، جاماندگی صنعت انبوه‌سازی در بازه 5ساله است.

همزمان با رشد بازار مسکن در سال 98، که  متاثر از تورم شدید این بازار در سال‌های 96 و 97 بود؛ افزایش قیمت سهام صنعت انبوه‌سازی نیز به وقوع پیوست. به موجب افزایش قیمت هرمترمربع در بخش مسکن، دارایی‌ شرکت‌های صنعت انبوه‌سازی نیز نسبت به هزینه‌های ساخت پیشی می‌گرفت و با فروش واحدها سود خوبی از محل آن شناسایی ‌شد.

عدم توجه کافی دولت به حوزه تولید مسکن، باعث شد سمت عرضه تضعیف شود و همزمان با افزایش نقدینگی در اقتصاد و تقویت سمت تقاضا، شکاف عمیقی بین بخش عرضه و تقاضا شکل بگیرد و طی سال‌های 96 و 97 قیمت مسکن روز به روز افزایش یافت. میانگین قیمت در شهر تهران در اولین ماه از سال 98 معادل 103 درصد در مقایسه با فروردین سال 97 رشد پیدا کرد. 

 

افزایش قیمت مسکن

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در سه ماه نخست سال 1399 به حدود 3/ 23 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 3/ 8 درصد افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 7/ 170 میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5/ 37 درصد افزایش داشته است.

 

ارز،  بانک‌ها و تورم 

عواملی که در وضعیت کنونی مسکن موثر هستند بدون شک بر صنعت انبوه‌سازی نیز موثر است. نرخ ارز دارای اثر آنی و لحظه‌ای بر قیمت‌هاست و قیمت مسکن متاثر از قیمت ارز تغییر می‌کند. عامل دیگر بانک‌ها هستند که اثر قابل توجهی بر مسکن داشته‌اند. ورود بانک‌ها به ساخت و ساز با وجودی که فلسفه وجودی و شان نزول بانک‌ها ساخت و ساز و بنگاه‌داری نیست، و الزام فروش سرمایه‌های ساختمانی بانک‌ها و همچنین واگذاری سهام صنعت انبوه‌سازی به وسیله بانک‌ها در افزایش قیمت مسکن و صنعت انبوه‌سازی موثر بوده است چراکه بانک‌ها به دنبال عرضه با قیمت‌های بالا بودند و دلیلی بر رشد این صنعت برای عرضه‌ با قیمت بالا بود تا از این محل سود قابل قبولی را شناسایی کنند. مسکن با سهم 35 تا 40 درصدی از اقتصاد کشور از تورم عمومی نیز متاثر خواهد شد.

سال 98 قیمت مسکن بیش از 2 برابر تورم افزایش یافت، اما پیش‌بینی می‌شود امسال قیمت مسکن در نیمه اول سال از مرز تورم عبور نخواهد کرد و این مورد به نوبه خود دلیلی بر رشد صنعت انبوه‌سازی بود. براساس اطلاعات مرکز آمار، تورم سالانه در دو بخش مسکن و نهاده‌های ساختمانی از سال1395 افزایش داشته است اما از سال 1397 قیمت مسکن با شتاب بیشتری نسبت به نهاده‌های تولید ساختمانی افزایش داشته است.

با وجود افزایش قیمت مسکن از سال96 سهم هزینه ساخت در قیمت نهایی مسکن کاهش یافته است. بنابراین تورم شکل‌گرفته در بخش مسکن را نمی‌توان ناشی از افزایش هزینه ساخت دانست و به نظر می‌رسد که افزایش تقاضا که غالبا تقاضای سرمایه‌گذاری ناشی از شرایط اقتصادی است، موجب افزایش تورم بخش مسکن شده ‌است، این تورم عاملی است که پیش‌تر به عنوان رشد صنعت انبوه‌سازی ذکر شد. به طور کلی می‎توان گفت میزان سرمایه‎گذاری دولت در حوزه مسکن، رونق و رکود اقتصادی و قیمت مصالح ساختمانی، چهار عامل اصلی موثر بر سودآوری آینده این صنعت به شمار می‎روند.

 

طرح‌های ناکام

در پی صحبت رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت و اشاره به عقب افتادن طرح‌های اجرایی و عملیاتی بخش مسکن، اعلام شد که تصمیمات خوبی نسبت به مسکن، بورس و ارز اتخاذ شده است. طرح اقدام ملی مسکن، مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات و بورسی کردن معاملات مسکن از جمله تصمیمات دولت در حوزه مسکن است. 

 

موقعیت  شرکت‌ها

افزایش قیمت و جو موجود در بازار مسکن بر شرکت‌های بورسی حوزه مسکن نیز موثر بوده و شاهد چند برابر شدن قیمت سهام آنها حتی در 4ماه ابتدایی سال جاری هستیم. به لحاظ بنیادی، در بین شرکت‌هایی که سال مالی 98 آنها به پایان رسیده است، نمادهای ثاخت، ثنوسا، وساخت، وآذر، آس‌پ به ترتیب با 68، 31، 15، 8/ 1، 5/ 0 میلیارد تومان زیان سال مالی خود را به پایان بردند.

در نگاهی به شرکت‎های حاضر در این گروه مشخص شد که «کیسون» با 33 هزار میلیارد ریال، بیشترین دارایی را در اختیار دارد و از این حیث در جایگاه نخست قرار گرفته است. «ثاخت» و «ثمسکن» به ترتیب با بیش از 13 و 7 هزار میلیارد ریال در جایگاه‎های دوم و سوم قرار دارند.  همچنین وآذر، کرمان و وساخت بیشترین بازدهی را در میان هم‌گروه‌های خود در بازه مذکور داشته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بورس تهران در جریان جلسه معاملاتی یکشنبه، روز تاریخی دیگری را در کارنامه خود ثبت کرد. شاخص کل بورس در جریان دادوستدهای دیروز ضمن جهش 21 کانالی به قله 690 هزار واحدی دست یافت. جدال تاریخی خریداران و فروشندگان در بازار سهام

به گزارش رادیو سهام، بخش عمده تقاضا در معاملات روز گذشته جذب سهام شرکت‌های بزرگ شد و همین امر رشد 2/ 3 درصدی نماگر اصلی سهام را در پی داشت. درحالی‌که شاخص هم‌وزن به‌دلیل فشار نسبی عرضه در بنگاه‌های کوچک‌تر بازار به صعود 2 درصدی بسنده کرد و در مقیاس روزانه از شاخص کل جا ماند. علاوه بر شاخص‌ها، شدت تقاضا و میزان ورودی پول‌ها به حدی بود که ارزش معاملات هم رکورد زد.

روز یکشنبه تنها در سطح معاملات خرد بورس تهران بیش از 10 هزار میلیارد تومان سهم بین فعالان بازار دست به دست شد که در نوع خود بی‌سابقه است. البته افزایش فشار فروش در ساعت پایانی معاملات هم در این رکوردشکنی موثر بود. به‌نظر می‌رسد کاهش بار هسته معاملات با سفارش‌گیری دو نوبتی هم در این رکوردشکنی موثر بوده است.

البته تشدید عرضه‌ها در ساعت پایانی قیمت‌ها را از سقف روزانه پایین آورد و آخرین معاملات حدود نیمی از نمادهای بورسی را به محدوده منفی فرستاد. این اتفاق درحالی افتاد که قیمت پایانی 77 درصد از تعداد کل نمادها(238 نماد از 309 نماد) مثبت باقی ماند. اما با وجود فشار فروش در آخرین ساعت معاملات، تقاضا موقعیت خود را در سقف‌های مجاز حفظ کرد و حجم زیادی از نقدینگی تا پایان معاملات دست از صف‌نشینی نکشید. به بیان دقیق‌تر، در پایان دادوستدهای دیروز حدود 2 هزار میلیارد تومان نقدینگی در پشت صف‌های خرید بلوکه شد که 58 درصد آن به دو نماد «شستا» (995 میلیارد تومان) و «صبا» (175 میلیارد تومان) اختصاص داشت.

حدود یک سوم از ارزش کل معاملات دیروز به ترتیب در سهام گروه‌های پتروشیمی، بانک‌ها و پالایشی ها رقم خورد. بازگشایی و جهش بیش از 5 درصدی بزرگ‌ترین هلدینگ بازار، یعنی «فارس»، حدود 3 هزار واحد در رشد شاخص اثر داشت. همچنین باید به بازگشایی هیجان‌انگیز نماد بانک پارسیان اشاره کرد که پس از افزایش سرمایه در روز گذشته به تابلوی معاملات پیوست و با جهش 35 درصدی قیمت، شاخص گروه بانکی را 5/ 6 درصد ارتقا بخشید. به‌طور کلی، در معاملات دیروز متوسط قیمت در 32 صنعت بورسی افزایش یافت و هفت صنعت که عمدتا به صنایع کوچک یا تک‌سهمی شناخته می‌شوند تحت فشار عرضه با عقب‌نشینی شاخص به کار خود پایان دادند.

در مجموع، افزایش عرضه‌ها در آخرین معاملات و عقبگرد قیمت بسیاری از نمادها از سقف روزانه رگه‌هایی از شناسایی سود را در بازاری صعودی نشان داد که می‌تواند شروع متفاوتی برای جلسه کاری بعد رقم بزند. علاوه بر انگیزه بالای شناسایی سود از سوی سهامداران به‌نظر می‌رسد که افت نرخ دلار هم در موضع‌گیری سهامداران طی آخرین معاملات دیروز بی‌تاثیر نبوده است. البته اوج‌گیری ارزش معاملات، نسبت انتقال مالکیت سهام بین سهامداران حقیقی و حقوقی در کنار میزان ورود پول حاکی از وجود تقاضای بالقوه است. سرمایه‌گذاران خرد روز گذشته هم با تزریق 661میلیارد تومان دیگر به معاملات بورس به جمع دارایی‌های خود در بازار سهام اضافه کردند. در این روز، بخش عمده منابع خرد جذب سهام شرکت‌های گروه پالایشی و پتروشیمی و انبوه‌سازی شد.

به این ترتیب، علاوه بر انگیزه قوی سهامداران برای شناسایی سود، به خصوص با ثبت بازدهی بی‌سابقه بورس در فروردین‌ماه (بیش از 35 درصد)، ورود مستمر آحاد مردم به بازار سهام و عطش شدید نقدینگی‌های سرگردان باعث شده تا تصمیم به خروج از بازار یا ادامه سهامداری دشوارتر از پیش شود. در عین حال، برخی معتقدند که گرم نگه داشتن کانون عرضه‌اولیه‌ها یکی از عوامل موثر درحفظ تقاضای سهام و تداوم جذابیت بورس نزد اهالی تازه‌وارد بورسی است.

در همین راستا می‌توان به آخرین اخبار درخصوص عرضه‌اولیه‌های در راه اشاره کرد. دیروز مدیرعامل تامین سرمایه امین از بورسی شدن تامین سرمایه امین خبر داد و تاکید کرد که به زودی دو شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین و سرمایه‌گذاری عمومی تامین را نیز راهی بازار سهام خواهیم کرد.

از سوی دیگر محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اقدام وزیر اقتصاد برای واگذاری شرکت‌های دولتی طی اردیبهشت ماه در بورس با تخفیف 25 درصدی و ممانعت از تکرار تجربه‌های گذشته در بحث ایجاد خصولتی‌ها به خانه ملت گفت: پیشنهاد می‌شود در زمان عرضه و واگذاری شرکت‌های دولتی از امکان خرید توسط سازمان‌های شبه‌دولتی و سازمان‌هایی که خصوصی خالص نیستند، ممانعت به عمل‌ آید.

روی خط کدال

سامانه «کدال» از عصر شنبه بستر سیلی از صورت‌های مالی شرکت‌ها در دوره‌های منتهی به پایان سال قبل بود. در ادامه گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها که این روزها چندان بر معاملات تاثیرگذار نیست، شماری از نمادها هم پس از انتشار اطلاعات مربوط به کنفرانس به جریان معاملات پیوستند. همچنین شرکت‌های مختلفی در مورد اقدامات بااهمیت خود دست به شفاف‌سازی زدند.

در این میان، موسسه اعتباری ملل هم طی روز گذشته تاییدیه حسابرس درخصوص گزارش توجیهی افزایش 65 درصدی سرمایه خود را روی سامانه کدال قرار داد. همچنین صنایع پتروشیمی تخت جمشید هم گزارش افزایش سرمایه 45 درصد خود از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را برای ثبت نهایی به سازمان بورس فرستاد. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه هم گزارش ثبت افزایش سرمایه 22 درصدی را در روز گذشته منتشر کرد.

از سوی دیگر، شرکت زغال‌سنگ نگین طبس هم روز گذشته از واگذاری 52 درصد از سهام شرکت فرآوری زغال‌سنگ پروده طبس خبر داد. شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران (وساخت) هم روز یکشنبه از فروش 20 میلیون سهم شرکت تامین مسکن جوانان به صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا خبر داد. «وساخت» از محل فروش این سهام، سود 228ریالی را به ازای هر سهم شناسایی کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

روز یکشنبه تنها در سطح معاملات خرد بورس تهران بیش از 10 هزار میلیارد تومان سهم بین فعالان بازار دست به دست شد که در نوع خود بی‌سابقه است. البته افزایش فشار فروش در ساعت پایانی معاملات هم در این رکوردشکنی موثر بود. به‌نظر می‌رسد کاهش بار هسته معاملات با سفارش‌گیری دو نوبتی هم در این رکوردشکنی موثر بوده است.

البته تشدید عرضه‌ها در ساعت پایانی قیمت‌ها را از سقف روزانه پایین آورد و آخرین معاملات حدود نیمی از نمادهای بورسی را به محدوده منفی فرستاد. این اتفاق درحالی افتاد که قیمت پایانی 77 درصد از تعداد کل نمادها(238 نماد از 309 نماد) مثبت باقی ماند. اما با وجود فشار فروش در آخرین ساعت معاملات، تقاضا موقعیت خود را در سقف‌های مجاز حفظ کرد و حجم زیادی از نقدینگی تا پایان معاملات دست از صف‌نشینی نکشید. به بیان دقیق‌تر، در پایان دادوستدهای دیروز حدود 2 هزار میلیارد تومان نقدینگی در پشت صف‌های خرید بلوکه شد که 58 درصد آن به دو نماد «شستا» (995 میلیارد تومان) و «صبا» (175 میلیارد تومان) اختصاص داشت.

حدود یک سوم از ارزش کل معاملات دیروز به ترتیب در سهام گروه‌های پتروشیمی، بانک‌ها و پالایشی ها رقم خورد. بازگشایی و جهش بیش از 5 درصدی بزرگ‌ترین هلدینگ بازار، یعنی «فارس»، حدود 3 هزار واحد در رشد شاخص اثر داشت. همچنین باید به بازگشایی هیجان‌انگیز نماد بانک پارسیان اشاره کرد که پس از افزایش سرمایه در روز گذشته به تابلوی معاملات پیوست و با جهش 35 درصدی قیمت، شاخص گروه بانکی را 5/ 6 درصد ارتقا بخشید. به‌طور کلی، در معاملات دیروز متوسط قیمت در 32 صنعت بورسی افزایش یافت و هفت صنعت که عمدتا به صنایع کوچک یا تک‌سهمی شناخته می‌شوند تحت فشار عرضه با عقب‌نشینی شاخص به کار خود پایان دادند.

در مجموع، افزایش عرضه‌ها در آخرین معاملات و عقبگرد قیمت بسیاری از نمادها از سقف روزانه رگه‌هایی از شناسایی سود را در بازاری صعودی نشان داد که می‌تواند شروع متفاوتی برای جلسه کاری بعد رقم بزند. علاوه بر انگیزه بالای شناسایی سود از سوی سهامداران به‌نظر می‌رسد که افت نرخ دلار هم در موضع‌گیری سهامداران طی آخرین معاملات دیروز بی‌تاثیر نبوده است. البته اوج‌گیری ارزش معاملات، نسبت انتقال مالکیت سهام بین سهامداران حقیقی و حقوقی در کنار میزان ورود پول حاکی از وجود تقاضای بالقوه است. سرمایه‌گذاران خرد روز گذشته هم با تزریق 661میلیارد تومان دیگر به معاملات بورس به جمع دارایی‌های خود در بازار سهام اضافه کردند. در این روز، بخش عمده منابع خرد جذب سهام شرکت‌های گروه پالایشی و پتروشیمی و انبوه‌سازی شد.

به این ترتیب، علاوه بر انگیزه قوی سهامداران برای شناسایی سود، به خصوص با ثبت بازدهی بی‌سابقه بورس در فروردین‌ماه (بیش از 35 درصد)، ورود مستمر آحاد مردم به بازار سهام و عطش شدید نقدینگی‌های سرگردان باعث شده تا تصمیم به خروج از بازار یا ادامه سهامداری دشوارتر از پیش شود. در عین حال، برخی معتقدند که گرم نگه داشتن کانون عرضه‌اولیه‌ها یکی از عوامل موثر درحفظ تقاضای سهام و تداوم جذابیت بورس نزد اهالی تازه‌وارد بورسی است.

در همین راستا می‌توان به آخرین اخبار درخصوص عرضه‌اولیه‌های در راه اشاره کرد. دیروز مدیرعامل تامین سرمایه امین از بورسی شدن تامین سرمایه امین خبر داد و تاکید کرد که به زودی دو شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین و سرمایه‌گذاری عمومی تامین را نیز راهی بازار سهام خواهیم کرد.

از سوی دیگر محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اقدام وزیر اقتصاد برای واگذاری شرکت‌های دولتی طی اردیبهشت ماه در بورس با تخفیف 25 درصدی و ممانعت از تکرار تجربه‌های گذشته در بحث ایجاد خصولتی‌ها به خانه ملت گفت: پیشنهاد می‌شود در زمان عرضه و واگذاری شرکت‌های دولتی از امکان خرید توسط سازمان‌های شبه‌دولتی و سازمان‌هایی که خصوصی خالص نیستند، ممانعت به عمل‌ آید.

روی خط کدال

سامانه «کدال» از عصر شنبه بستر سیلی از صورت‌های مالی شرکت‌ها در دوره‌های منتهی به پایان سال قبل بود. در ادامه گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها که این روزها چندان بر معاملات تاثیرگذار نیست، شماری از نمادها هم پس از انتشار اطلاعات مربوط به کنفرانس به جریان معاملات پیوستند. همچنین شرکت‌های مختلفی در مورد اقدامات بااهمیت خود دست به شفاف‌سازی زدند.

در این میان، موسسه اعتباری ملل هم طی روز گذشته تاییدیه حسابرس درخصوص گزارش توجیهی افزایش 65 درصدی سرمایه خود را روی سامانه کدال قرار داد. همچنین صنایع پتروشیمی تخت جمشید هم گزارش افزایش سرمایه 45 درصد خود از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را برای ثبت نهایی به سازمان بورس فرستاد. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه هم گزارش ثبت افزایش سرمایه 22 درصدی را در روز گذشته منتشر کرد.

از سوی دیگر، شرکت زغال‌سنگ نگین طبس هم روز گذشته از واگذاری 52 درصد از سهام شرکت فرآوری زغال‌سنگ پروده طبس خبر داد. شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران (وساخت) هم روز یکشنبه از فروش 20 میلیون سهم شرکت تامین مسکن جوانان به صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا خبر داد. «وساخت» از محل فروش این سهام، سود 228ریالی را به ازای هر سهم شناسایی کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

 با اعمال قوانین جدید بازارپایه دیگر خبری از پیام‌های ناظر درباره توقف موقت یا چندروزه نمادهای این بازار برای آگاه‌سازی سهامداران درباره رشدهای 20 و 60 درصدی نیست و در انبوه پیغام‌های ناظر رد چندانی از نمادهای بازارپایه جز عمدتا در بازگشایی پس از مجمع نمی‌توان یافت.

به گزارش رادیو سهام، محدودیت دامنه نوسان در این بازار هم سبب شده سهامداری در بیشتر نمادهای این بازار نسبت به پیش از تغییر قوانین، کمی بیشتر از سهام‌بازی شود. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هرچند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

«تامین مسکن جوانان» (ثجوان) در شفاف‌سازی که روز یکشنبه منتشر کرد، اطلاع داد که بعد از دوره 3 ماهه منتهی به پایان آذرماه تغییر بااهمیتی در عملکرد شرکت یا وضعیت مالی آن به‌وجود نیامده است. به نظر مدیریت این شرکت، افزایش قیمت سهم ناشی از عرضه و تقاضا در بازار است. ثجوان اخیرا مجمع سالانه خود برای دوره منتهی به 30/ 6/ 98 را برگزار و سود حدود 7 تومانی به‌ازای هر سهم را صرف پوشش بخش اندکی از زیان انباشته خود کرد. زیان انباشته ثجوان در دوره منتهی به 30/ 9/ 98 اندکی کمتر از 7 تومان است که اگر شرکت به اجبار یا به دلخواه به فروش سهامش ادامه دهد می‌تواند تا پایان سال به‌طور کامل آن را پوشش داده و خود را از تحمل هزینه‌های مالی قابل‌توجه نجات دهد. قیمت سهم پیش از برگزاری مجمع زیر 200 تومان و عمدتا در صف فروش بود که اینک بیش از سه برابر شده و به قیمت 700 تومان نزدیک می‌شود. سهامدار عمده ثجوان شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری ساختمان ایران» (وساخت) است که از سال‌ها پیش که نماد این شرکت در بازارتوافقی پذیرش شده بود هیچ سهمی را عرضه نمی‌کرد، زیرا اعتقاد داشت قیمت موردنظر خریداران فاصله بسیاری از ارزش زیرمجموعه‌اش دارد. درحال‌حاضر هم که پس از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، ارزش بازار شرکت از 1600 میلیارد تومان بالاتر رفته است، نه تنها علاقه‌ای به عرضه ندارد بلکه از روزهای پایان دی‌ماه بازارگردانی با دامنه نوسان حداکثر یعنی 5 درصدی برای سهم تعیین کرده است که به رشد قیمتی آن شتاب بیشتری داده است. ثجوان که کار اصلی‌اش ساخت مسکن است، سود یک‌سال اخیر خود را از فروش سهم‌هایی به‌دست آورد که براساس توافق با بانک‌های طلبکار و به نوعی از سر اجبار صورت گرفت که دراین‌باره پیش از این گفته شد. ثجوان تا چند ماه پیش بیش از یک میلیارد سهم یعنی حدود 7 درصد از «بانک اقتصاد نوین» (ونوین) را داشت که در روزهای آخر شهریور بیش از 110 میلیون از آن را واگذار کرد. پس از آن هم در چند مرحله کمتر از 300 میلیون سهم خود را واگذار کرد تا درحال‌حاضر کمتر از 5 درصد ونوین را در سبد داشته باشد. واگذاری سهام فروخته شده درآمد حدود 33 میلیارد تومان در سال مالی قبل و بیش از 11 میلیارد تومان در سه‌ماهه اول سال مالی جاری نصیب شرکت کرد. در مجمع سالانه گفته شد که شرکت توانسته تا حد زیادی بر مشکلات سنواتی ناشی از تسهیلات بانکی خود غلبه کند و تنها بدهی‌ها به «بانک اقتصاد نوین» (ونوین) که همگروه ثجوان است مانده، که آن هم با توافقی که در حال نهایی شدن است تعیین تکلیف می‌شود. شرکت یک زمین 2 هکتاری در شهر جدید بهارستان دارد که امیدوار است با فروش آن بتواند سرمایه‌ای جهت شروع کار ساخت‌وساز فراهم کند. مزایده نوبت اول این زمین با قیمت پایه حدود 12 میلیارد تومان، چندی پیش برگزار شد که خریداری برای آن پیدا نشد. در همین جلسه به سهام رو به رشد موجود در پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت هم اشاره شد که احتمال فروش بخشی از آن برای دو هدف «تامین سرمایه» برای فعالیت‌های شرکت یا «تسویه کامل بدهی‌ها» دور از انتظار نیست. ثجوان ماه گذشته خبری هم از طرح دعوا علیه یکی از شرکت‌های متعلق به سهامدار عمده گروه «وساخت» به‌نام «کیهان تبادل» داد. بخشی از سهام فروخته شده ثجوان به‌خاطر تضمین وام‌های شرکت مزبور بود که اینک ناگزیر به طرح دعوا برای دریافت مبلغ آن بدهی به همراه جرایم شده است.

«سرمایه‌گذاری کارکنان صنعت برق زنجان و قزوین» با نماد «وبرق» اخیرا افزایش سرمایه 75 درصدی خود از سود انباشته را به ثبت رساند. براساس فهرست سهامداران، بیش از 60 درصد سهام «وبرق» شناور و در مالکیت افراد حقیقی است. کمتر از 40 درصد مالکیت وبرق نیز در مالکیت شرکت خصوصی «توسعه فناوری روی گستران زنجان» قرار دارد که شرکت تقریبا 100 درصدی خود وبرق است. بیش از 8/ 1 میلیارد تومان از درآمد بیش از 4 میلیارد تومانی وبرق در سال مالی منتهی به شهریور 98 ناشی از فعالیت همین سهامدار عمده بوده است. در نظر بگیرید که این سود در شرکت اصلی به شکل نقدی تقسیم شده و دوباره بخشی از آن سود به سهامدار عمده می‌رسد و پس از آن دوباره این چرخه تکرار می‌شود. این چرخه ما را به یاد آینه‌های موازی می‌اندازد که بی‌نهایت تصویر در آنها تشکیل می‌شود که هر کدام کوچک‌تر از تصویر قبلی بوده و به سمت صفر میل می‌کنند. سهامداری یک شرکت در سهام خودش به نام «سهام خزانه» نامیده شده و براساس قوانین ایران ممنوع بوده و می‌تواند سبب جرایم سنگین مالیاتی شود، درحالی‌که در بازارهای جهانی امری پذیرفته است. یکی از راه‌های دورزدن این موضوع در ایران خریدن سهام شرکت از طریق زیرمجموعه‌هاست. زیرمجموعه‌هایی که بعضا بیش از 99 درصد آن در اختیار شرکت اصلی است و به‌خاطر آن تعداد ناچیز سهامی که در مالکیت دیگران است، ظاهرا از مشمولیت مربوط به سهام خزانه خارج می‌شود. اخیرا قانونی به تصویب رسیده و اجرای آن آغاز شده که نگهداری سهام خزانه با شرایطی مجاز شمرده می‌شود. در قوانین جهانی به سهام خزانه حق‌رای و سود نقدی تعلق نمی‌گیرد، یعنی در مجامع شرکت آن بخش از سهام که در مالکیت خود شرکت است، نمی‌تواند به مصوبات رای دهد و سود نقدی دریافت کند. برخی از این محدودیت‌ها در قوانینی که در ایران برای سهام خزانه تدوین شده هم موجود است. یکی از مهم‌ترین دارایی‌های وبرق را می‌توان مالکیت بیش از 53 درصدی در شرکت «صنایع روی زنجان» دانست که به تولید شمش روی مشغول است. در سال مالی منتهی به 31/ 6/ 1398 سود سهام 5/ 1 میلیارد تومانی از این شرکت نصیب و برق شده است. یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه وبرق به‌نام شرکت «مهندسین اندیشمند شمالغرب» که به امور مهندسی و به‌ویژه پروژه‌های صنعت برق می‌پردازد را می‌توان مرتبط به نام شرکت دانست. این زیرمجموعه پروژه‌هایی عمدتا خدماتی را برای شرکت‌های وابسته به توانیر و سایر مشتریان در دست اجرا دارد. سرمایه‌گذاری‌های متنوعی در پرتفوی و برق دیده می‌شود که عمدتا درصدهای پایین مالکیت از شرکت‌هایی است که اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست. دو بلوک 20درصدی از دو شرکت دولتی «توزیع نیروی برق زنجان» و «توزیع نیروی برق قزوین» در سبد وبرق وجود دارد که برای ارزش‌گذاری آن باید منتظر تصمیم احتمالی «سازمان خصوصی‌سازی» برای واگذاری شرکت‌های وزارت نیرو از جمله شرکت‌های توزیع برق که زیرمجموعه توانیر هستند، ماند. برخی از فعالان بورس که در فضای مجازی کاربران را ترغیب به خرید این سهم می‌کنند، تاکید زیادی روی پرتفوی شلوغ این شرکت دارند. به‌ویژه که اینک مفهوم «ارزش جایگزینی» جایگزین «سودآوری آتی» سهم می‌شود. وبرق پس از مجمع «سالانه» و «افزایش سرمایه» بازگشایی شد و تاکنون هر روز در قیمت‌های بالای دو هزار تومان با صف خرید روبه‌رو بوده‌است. شرکت «سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران» (وسنا) روز یکشنبه اعلام کرد دو واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد را تا پایان سال به شبکه سراسری برق وصل می‌کند تا در سال آینده بتواند از درآمدهای فروش برق به‌صورت تضمینی آن بهره‌مند شود. درباره این نماد در فرصت دیگری خواهم گفت.

گشایش نماد چنوپا مربوط به شرکت «نئوپان 22 بهمن» در روز گذشته موفقیت‌آمیز نبود و با وضعیت خاصی روبه‌رو شد. وضعیتی که ناشی از قوانین بازگشایی نمادها با محدودیت دامنه نوسان پس از دوبار بازگشایی ناموفق است و هفته گذشته به آن اشاره شد. تقریبا عمده 20 میلیون برگه سهام چنوپا در اختیار یک جمع خانوادگی است و تنها شرکت دولتی منحل‌شده «سازمان صنایع ملی ایران» بیش از 6/ 1 میلیون سهم آن را دارد که احتمالا هنوز برای واگذاری آن تصمیمی نگرفته است. این ترکیب سهامداری سبب شده طی 5 سال گذشته کمتر از 7 هزار برگه از این سهم مورد معامله قرار بگیرد و در دو مرتبه بازگشایی روزهای اخیر آن هم، حتی یک برگه سهم عرضه نشود. خریداران برای خرید سهم در قیمت‌های حدود 800 تومان هم اعلام آمادگی کردند که عرضه‌کننده‌ای نبود. همین موضوع سبب شد پس از دوبار بازگشایی ناموفق، با محدودیت نوسان در قیمت یک ریال آماده معامله شود. دلیل قیمت یک ریالی سهم برای ما روشن نیست، اما با این شرایط عملا گشایش آن به زمانی دیگر موکول می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.