دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

سیاست‌گذار در حالی برای فشار روی سمت عرضه در بازار سهام همچنان اقدام به سیاست‌های متناقض می‌کند که سمت تقاضا همچنان بی‌پاسخ باقی مانده است.

فشار عرضه‌ها در بازار سهام ادامه دارد. با وجود تلاش سیاست‌گذار برای سرکوب عرضه در نبود سازوکارهای لازم، فقر تقاضا در کلیت بازار سبب شده است شاخص کل طی 40 روز گذشته در محدوده مشخصی نوسان کند. دلیل این امر اختلالی است که مکانیزم حجم مبنا در بازار ایجاد کرده و مانع از تطبیق قیمت‌ها با ترجیحات بازار شده است.

به گزارش رادیو سهام  به نقل از دنیای اقتصاد، دور باطل فراز و فرود قیمت‌ها در بازار سهام همچنان ادامه دارد و برآیند عرضه و تقاضا طی این روزها نوعی آشفتگی را در اذهان سهامداران به نمایش می‌گذارد.

از زمانی که ریزش قیمت‌ها در این بازار آغاز شده، شاخص کل بورس تهران از میانه شهریور ماه تا کنون سه بار از سطح یک میلیون و 600 هزار واحد پایین‌تر رفته است. این تغییرات در حالی رخ داده است که از بدو شروع ریزش قیمت‌ها در بازار یادشده تاکنون تدابیر بسیاری برای کنترل و حمایت از بازار سرمایه در نظر گرفته شده که بیشتر آنها تا به اینجای کار اگر نگوییم بی‌اثر، حداقل کم‌اثر بوده‌اند.

روز یکشنبه بورس تهران فعالیت روزانه خود را در حالی آغاز کرد که در ابتدای معاملات، نماگر اصلی این بازار به‌دلیل وجود فشار بالای فروش در بسیاری از نمادهای این بازار، از محدوده یک میلیون و 599 هزار واحدی فعالیت خود را آغاز کرد. این در حالی است که در روز شنبه همین نماگر در محدوده یک میلیون و 615 هزار و 531 واحد به کار خود پایان داده بود.

اختلاف 15 هزار واحدی میان رقم به ثبت‌رسیده در روز شنبه با محدوده آغاز به کار شاخص در روز یکشنبه حکایت از میل بالای فعالان بازار به خروج از بازار دارد. همین امر سبب شد در نهایت نماگر اصلی بورس با تداوم صف‌های فروش در طول معاملات این روز به محدوده یک میلیون و 572 هزار واحد برسد؛ رقمی که در صورت وجود تقاضای موثر در بازار می‌توانست بسیار پایین‌تر از این سطح باشد.

بر این اساس طی روز گذشته دادوستدهای بورس به نحوی پیش رفت که ارزش معاملات خرد در آن به 4991 میلیارد تومان رسید. این رقم در فرابورس به 1913 میلیارد تومان بالغ شد. تغییر مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی نیز در بورس 1722 و در فرابورس173 میلیارد تومان بود.

در روز یکشنبه بیشترین فروش سهامداران حقیقی به حقوقی‌ها در گروه بانکی رخ داد که ارزشی نزدیک به 1400 میلیارد تومان داشت. اما چه عامل یا عواملی طی چند روز گذشته سبب شده تا نماگرهای بورس فرابورس ارقام پایین‌تر از آنچه که تاکنون به ثبت رسانده بودند را ثبت نکنند؟ آیا وضع بازار خوب است یا میانگین قیمت‌ها در بازار تنها به دلیل کاهش نیافتن قیمت‌های پایانی در محدوده فعلی دوام آورده‌اند؟

آتش حجم مبنا بر خرمن سهامدار

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که حداقل در نیمی از نمادهای بازار سهام، رخوت تقاضا فضای کلی داد‌وستدها را به کما برده است. همان طور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد دلیل نرسیدن قیمت‌ پایانی به قیمت معاملات سهام علی‌الخصوص در نمادهای کوچک ناشی از نبود خریدار بود که سبب می‌شود قیمت‌ها بنا بر صلاحدید بازار تخصیص نیابند.

در واقع بر خلاف آنچه بسیاری از مدیران بازار سرمایه سعی در جا انداختن آن داشته‌اند، قانون قدیمی حجم مبنا بیش از آنکه به کمک بازار بیاید سنگ بزرگی است که در روزهای اشباع خرید و فروش در بازار به پای لنگ دامنه نوسان می‌خورد و در مواجهه نبودن سازوکارهای معقول از تعیین آزادانه قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کند. در روز گذشته نیز تکرار همین چرخه معیوب سبب شد به رغم صف فروش‌های سنگین در نمادهای مختلف حجم مبنا تنها کسری از میزان متناسب با محدودیت دامنه نوسان باشد.

بر این اساس در روز چهارشنبه معاملات نمادهایی مانند «ورنا»، «خگستر» و «ثشاهد» در حالی زیر بارسنگین فروش قفل شدند که قیمت پایانی آنها به ترتیب 9/ 0، 8/ 0 و 1/ 0 درصد کاهش یافت. در این بین نمادهایی مانند «خریخت» هم بودند که به‌دلیل بی‌تقاضا ماندن عرضه کل تغییراتی که از قیمت پایانی آنها به ثبت رسیده، در دو هفته کاری اخیر به زحمت یک درصد کاهش داشته است.

روز گذشته در این نماد تنها 17 معامله انجام شد و به‌دلیل آنکه حجم بالایی از کل سهام آن (معادل 92 درصد) شناور است، تا پایان حکمفرمایی جو منفی بر کل بازار نمی‌توان امید چندانی به بهبود وضعیت این نماد داشت.

آن‌طور که به نظر می‌رسد افزایش بیش از حد شناوری در برخی از نمادها که پیش از این در پاسخ به حجم بالای تقاضا روی می‌داد، حالا خود به عاملی منفی تبدیل شده است. تمامی این رخدادها اما در حالی روی می‌دهد که پیش از این و در زمان سکانداری شاپور محمدی در سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بود تا این مشکل قدیمی حل شود و حجم خودساخته مبنا که حاصل اختراع متخصصان وطنی است،کنار گذاشته شود.

عقبگرد تصمیم‌ساز

براساس آنچه رئیس وقت سازمان بورس در تاریخ 13 آبان سال 96 به رسانه‌ها گفته بود، «ما برای دامنه نوسان و حجم مبنا ترکیبی با عنوان «دامنه نوسان پویا» در نظر گرفته‌ایم. در دامنه نوسان پویا به نوعی هم رفع محدودیت حجم مبنا در نظر گرفته شده است و هم درصددیم محدودیت دامنه نوسان را رفع کنیم. به این ترتیب دیگر معامله‌گران بازار سهام با محدودیت منفی و مثبت 5 درصد درخصوص نوسان قیمتی سهام خود در معاملات بازار سهام روبه‌رو‌ نخواهند بود.»

مطابق با موضوعی که محمدی تشریح کرده بود، دامنه نوسان نیز به‌عنوان تابعی از تغییر در میزان معاملات در نظر گرفته شده بود. به هر روی این قانون که خود آن نیز جای بحث بسیار دارد در آن زمان در حد حرف باقی ماند و تا پایان تصدی محمدی بر سازمان بورس عملیاتی نشد. از آن زمان تاکنون نه تنها این قانون عملی نشد، بلکه سازوکار مناسب «گره معاملاتی» نیز که کشف قیمت معقول برای نمادها را به هنگام مچ نشدن عرضه و تقاضا میسر می‌کرد، متروک شد.

از آن زمان تاکنون تلاش‌های بسیاری شده برای حمایت از بازار سرمایه، ساز‌و‌کارهای تسهیلگر برای عملکرد بازار سهام ایجاد شود که در این میان اگرچه سهام خزانه، اوراق فروش تبعی و توجه به بازارگردانی نمادها در دستور کار قرار گرفته است. اما شرایط خطیر اقتصاد کشور سبب شده است در عمل بهره برداری بهینه از آنها مقدور نباشد.

در واقع آنچه از ماه‌های اخیر به ویژه از ابتدای ریزش بازار تاکنون مشهود بوده تلاش برای سرکوب عرضه است که در نبود شرایط مناسب برای اعمال سازوکارهای فوق به تنها راهکار قابل اجرا از سوی متولیان بازار بدل شده و حداقل تا زمانی که بورس به‌عنوان یک مساله حیثیتی برای دولت مطرح باشد، نمی‌توان امیدی به تغییر وضعیت آن داشت. این در حالی است که بازگشت بازار سرمایه به خصوص بازارهای نظیر بورس و فرابورس به مسیر رونق در حال حاضر نیازمند بهبود تقاضا است؛ مساله‌ای که میسر شدن آن به مواجهه ریشه‌ای و بلندمدت با مشکلات موجود در اقتصاد کشور نیاز دارد.

تحلیل بازار سهام | چرا بورس رونق نمی‌یابد؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ دور باطل فراز و فرود قیمت‌ها در بازار سهام همچنان ادامه دارد و برآیند عرضه و تقاضا طی این روزها نوعی آشفتگی را در اذهان سهامداران به نمایش می‌گذارد. از زمانی که ریزش قیمت‌ها در این بازار آغاز شده، شاخص کل بورس تهران از میانه شهریور ماه تا کنون سه بار از سطح یک میلیون و 600 هزار واحد پایین‌تر رفته است. این تغییرات در حالی رخ داده است که از بدو شروع ریزش قیمت‌ها در بازار یادشده تاکنون تدابیر بسیاری برای کنترل و حمایت از بازار سرمایه در نظر گرفته شده که بیشتر آنها تا به اینجای کار اگر نگوییم بی‌اثر، حداقل کم‌اثر بوده‌اند.روز یکشنبه بورس تهران فعالیت روزانه خود را در حالی آغاز کرد که در ابتدای معاملات، نماگر اصلی این بازار به‌دلیل وجود فشار بالای فروش در بسیاری از نمادهای این بازار، از محدوده یک میلیون و 599 هزار واحدی فعالیت خود را آغاز کرد. این در حالی است که در روز شنبه همین نماگر در محدوده یک میلیون و 615 هزار و 531 واحد به کار خود پایان داده بود. اختلاف 15 هزار واحدی میان رقم به ثبت‌رسیده در روز شنبه با محدوده آغاز به کار شاخص در روز یکشنبه حکایت از میل بالای فعالان بازار به خروج از بازار دارد. همین امر سبب شد تا در نهایت نماگر اصلی بورس با تداوم صف‌های فروش در طول معاملات این روز به محدوده یک میلیون و 572 هزار واحد برسد؛ رقمی که در صورت وجود تقاضای موثر در بازار می‌توانست بسیار پایین‌تر از این سطح باشد.

بر این اساس طی روز گذشته دادوستدهای بورس به نحوی پیش رفت که ارزش معاملات خرد در آن به 4991 میلیارد تومان رسید. این رقم در فرابورس به 1913 میلیارد تومان بالغ شد. تغییر مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی نیز در بورس 1722 و در فرابورس173 میلیارد تومان بود. طی روز یکشنبه بیشترین فروش سهامداران حقیقی به حقوقی‌ها در گروه بانکی رخ داد که ارزشی نزدیک به 1400 میلیارد تومان داشت. اما چه عامل یا عواملی طی چند روز گذشته سبب شده تا نماگرهای بورس فرابورس ارقام پایین‌تر از آنچه که تاکنون به ثبت رسانده بودند را ثبت نکنند؟ آیا وضع بازار خوب است یا میانگین قیمت‌ها در بازار تنها به دلیل کاهش نیافتن قیمت‌های پایانی در محدوده فعلی دوام آورده‌اند؟

آتش حجم مبنا بر خرمن سهامدار

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که حداقل در نیمی از نمادهای بازار سهام، رخوت تقاضا فضای کلی داد‌وستدها را به کما برده است. همان طور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد دلیل نرسیدن قیمت‌ پایانی به قیمت معاملات سهام علی‌الخصوص در نمادهای کوچک ناشی از نبود خریدار بود که سبب می‌شود تا قیمت‌ها بنا بر صلاحدید بازار تخصیص نیابند. در واقع بر خلاف آنچه بسیاری از مدیران بازار سرمایه سعی در جا انداختن آن داشته‌اند، قانون قدیمی حجم مبنا بیش از آنکه به کمک بازار بیاید سنگ بزرگی است که در روزهای اشباع خرید و فروش در بازار به پای لنگ دامنه نوسان می‌خورد و در مواجهه نبودن سازوکارهای معقول از تعیین آزادانه قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کند. طی روز گذشته نیز تکرار همین چرخه معیوب سبب شد تا به رغم صف فروش‌های سنگین در نمادهای مختلف حجم مبنا تنها کسری از میزان متناسب با محدودیت دامنه نوسان باشد.

بر این اساس در روز چهارشنبه معاملات نمادهایی مانند «ورنا»، «خگستر» و «ثشاهد» در حالی زیر بارسنگین فروش قفل شدند که قیمت پایانی آنها به ترتیب 9/ 0، 8/ 0 و 1/ 0 درصد کاهش یافت. در این بین نمادهایی مانند «خریخت» هم بودند که به‌دلیل بی‌تقاضا ماندن عرضه کل تغییراتی که از قیمت پایانی آنها به ثبت رسیده، در دو هفته کاری اخیر به زحمت یک درصد کاهش داشته است. روز گذشته در این نماد تنها 17 معامله انجام شد و به‌دلیل آنکه حجم بالایی از کل سهام آن (معادل 92 درصد) شناور است، تا پایان حکمفرمایی جو منفی بر کل بازار نمی‌توان امید چندانی به بهبود وضعیت این نماد داشت. آن‌طور که به نظر می‌رسد افزایش بیش از حد شناوری در برخی از نمادها که پیش از این در پاسخ به حجم بالای تقاضا روی می‌داد، حالا خود به عاملی منفی تبدیل شده است. تمامی این رخدادها اما در حالی روی می‌دهد که پیش از این و در زمان سکانداری شاپور محمدی در سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بود تا این مشکل قدیمی حل شود و حجم خودساخته مبنا که حاصل اختراع متخصصان وطنی است،کنار گذاشته شود.

عقبگرد تصمیم‌ساز

براساس آنچه رئیس وقت سازمان بورس در تاریخ 13 آبان سال 96 به رسانه‌ها گفته بود، «ما برای دامنه نوسان و حجم مبنا ترکیبی با عنوان «دامنه نوسان پویا» در نظر گرفته‌ایم. در دامنه نوسان پویا به نوعی هم رفع محدودیت حجم مبنا در نظر گرفته شده است و هم درصددیم تا محدودیت دامنه نوسان را مرتفع کنیم. به این ترتیب دیگر معامله‌گران بازار سهام با محدودیت منفی و مثبت 5 درصد درخصوص نوسان قیمتی سهام خود در معاملات بازار سهام روبه‌رو‌ نخواهند بود.» مطابق با موضوعی که محمدی تشریح کرده بود، دامنه نوسان نیز به‌عنوان تابعی از تغییر در میزان معاملات در نظر گرفته شده بود. به هر روی این قانون که خود آن نیز جای بحث بسیار دارد در آن زمان در حد حرف باقی ماند و تا پایان تصدی محمدی بر سازمان بورس عملیاتی نشد.از آن زمان تاکنون نه تنها این قانون عملی نشد، بلکه سازوکار مناسب «گره معاملاتی» نیز که کشف قیمت معقول برای نمادها را به هنگام مچ نشدن عرضه و تقاضا میسر می‌کرد، متروک شد.

از آن زمان تاکنون تلاش‌های بسیاری شده تا برای حمایت از بازار سرمایه، ساز‌و‌کارهای تسهیلگر برای عملکرد بازار سهام ایجاد شود که در این میان اگرچه سهام خزانه، اوراق فروش تبعی و توجه به بازارگردانی نمادها در دستور کار قرار گرفته است. اما شرایط خطیر اقتصاد کشور سبب شده است تا در عمل بهره برداری بهینه از آنها مقدور نباشد. در واقع آنچه از ماه‌های اخیر به ویژه از ابتدای ریزش بازار تاکنون مشهود بوده تلاش برای سرکوب عرضه است که در نبود شرایط مناسب برای اعمال سازوکارهای فوق به تنها راهکار قابل اجرا از سوی متولیان بازار بدل شده و حداقل تا زمانی که بورس به‌عنوان یک مساله حیثیتی برای دولت مطرح باشد، نمی‌توان امیدی به تغییر وضعیت آن داشت. این در حالی است که بازگشت بازار سرمایه به خصوص بازارهای نظیر بورس و فرابورس به مسیر رونق در حال حاضر نیازمند بهبود تقاضا است؛ مساله‌ای که میسر شدن آن به مواجهه ریشه‌ای و بلندمدت با مشکلات موجود در اقتصاد کشور نیاز دارد.

09

   
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا در گزارش عملکرد ماهانه شهریورماه خود 7 میلیارد تومان سود از محل واگذاری شهام شناسایی کرده است. کل درآمد حاصل از فروش سهام شهریورماه این شرکت 20 میلیارد تومان بوده است و بیشترین درآمد و تنها سوداوری از فروش سهام نیروکلر بوده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

امروز چهارشنبه (2 مهر ماه) شاخص کل بورس با رشد30 هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و 611 هزار و 454 واحدی شد.

نام شرکت سهامی

قیمت هر سهم در

معاملات 2 مهر برحسب

ریال

قیمت هر سهم در

معاملات یک مهر برحسب

ریال

فارس (صنایع‌ پتروشیمی خلیج فارس)  

32,160 31,450

شگویا (پتروشیمی‌شهید تندگویان)

17,129 16,812

شاوان (پالایش نفت لاوان)

115,000 116,172

دانا (بیمه دانا)  

6,830 7,170

بنیرو(شرکت نیرو ترانس)  

68,610 68,640

رمپنا (شرکت مپنا)  

28,300 27,910

اخابر(مخابرات ایران)   

18,810 20,000

کگل (شرکت گل گهر)  

24,500 24,450

حکشتی‌ (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران)

46,050 46,050

 فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان)  

20,070 19,900

فولاژ (فولاد آلیاژی ایران)  

29,630 28,600

فخوز (شرکت فولاد خوزستان)

45,800 47,330

ساراب ( سیمان داراب)  

12,340 12,350

ورنا (سرمایه گذاری رنا)  

11,100 11,130

حپترو (حمل و نقل پتروشیمی ) 

30,530 30,600

کچاد (شرکت چادرملو)

21,480 20,830

وپست (شرکت پست)

10,750 10,860

مارون (پتروشیمی مارون)  

136,026 134,350

شپنا (پالایش نفت اصفهان)  

27,850 28,950

شتران (پالایش نفت تهران)  

25,130 26,430

شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس)  

43,060 41,950

بسویچ (شرکت پارس سویچ)  

45,480 45,490

وبملت (بانک ملت)

5,750 5,760

وبصادر ( بانک صارات ایران ) 

4,190 4,140

 خاور(ایران خودرو)  

7,116 7,121

وتجارت (بانک تجارت )

3,110 3,160

 فایرا (شرکت آلومینیوم ایران)  

17,880 17,900

شراز (پالایش نفت شیراز)  

110,885 106,790

جم (پتروشیمی جم)  

50,430 48,730

فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)  

33,250 33,440

سدشت (سیمان دشتستان)  

39,180 39,060

شبریز (پالایش نفت تبریز)

37,500 36,000

223225
 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نمادهای  کماسه ، کاما و کرازی پربازده ترین نمادها و نمادهای وخارزم، ورنا و غسالم بیشترین افت را در هفته اول خرداد ماه تجربه کردند.

پربازده ترین و بیشترین افت هفتگی نمادها | هفته اول خرداد ماه 1399
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

ورنا توانست سقف تاریخی خود در 160 تومان را بشکند. زمانی که نماد ورنا در قیمت 129 تومان معامله می شد (تحلیل تکنیکال ورنا در 22 مرداد)، انتظار داشتیم تا زمانی که بالای محدوده حمایتی 120 تومان معامله شود بتواند تا سقف تاریخی خود افزایش قیمت داشته باشد. مطابق چارت زیر ورنا توانست به سقف تاریخی خود برسد و از آن عبور کند.

تحلیل تکنیکال ورنا به همراه نمودار (25 شهریور ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

تارگت بعدی این نماد در صورت گذر از ناحیه مقاومتی 180 تومان را می توانیم محدوده 210 تا 250 تومان در نظر بگیریم که در چارت بالا هم مشخص است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اشتباه بورس‌بازان

از سوژه‌های جالب دیروز در فضای مجازی، راه افتادن هشتگی با عنوان «اشتباه من» بود. سرچشمه آن هم توییت کاربری به نام مهدی حسنی بود که درباره سوتی‌هایش در معامله سهام در بازار سرمایه می‌نویسد. او دیروز نوشت: «دوباره سوتی دادم. وغدیر رو روی نرخ 20200 فروختم، دوباره 20470خریدم !» بعد از این توییت، کاربری پیشنهاد داد هشتگی به نام «اشتباه من» در توییتر راه بیفتد و افراد به اشتباهات خود در بازار اعتراف کنند. این پیشنهاد نیز مورد استقبال واقع شد و کاربران بورس‌باز شروع به اعتراف کردند. «حسین» یکی از کاربرانی بود که این‌گونه لب به اعتراف گشود: «از کجا بگم براتون؟ از خرید ورنا در قیمت 250 تومن و فروشش در 350 تومن؟ از خرید ولیز در 2800 و فروشش در 2600؟ البته بعضی جاها عالی عمل کردم که خدا را شکر بیشتر از اشتباهاتم بوده. از عملکردم در دو سال گذشته راضی هستم.»‌ یکی دیگر از کاربران درباره اشتباهاتش در بازار سرمایه نوشت: «اشتباه زیاد داشته‌ام از کوچیک تا بزرگ از خریدن سهم به‌جای فروش گرفته تا فریب بازیگر را خوردن و فروش بد موقع سهم تا بی توجهی به ناو شرکت توی معامله و…» «کدوتنبل» هم با بیان اینکه «بعد از رشد عجیب فاهواز 2 روز پیش صف خریدش بعد مدت‌ها عرضه شد و فقط چون دیدم حقوقی خریده منم خریدم » گفت که اشتباهش در بازار سرمایه این معامله بوده است.

گدنا یا گدا؟

عرضه اولیه گدنا قرار است امروز انجام شود حداکثر سرمایه موردنیاز برای خرید این سهام در عرضه اولیه 6 هزار تومان است، این موضوع چند روزی است که اسباب شوخی اهالی بازار سرمایه شده است. رضا مهدوی که از فعالان فضای مجازی و بازار سرمایه است نوشت: «گدنا رو به گدا بدی قهر می‌کنه!»

 

بهراد ابراهیمی

مدیر معاملات کارگزاری آگاه

به نظر می‌رسد تزریق شدید پول در اقتصاد آمریکا برای جلوگیری از تبعات اقتصادی شیوع کرونا شاخص دلار رو بیش از سطوح فعلی تضعیف کنه، باید منتظر رشد قیمت کامودیتی‌ها و بسته شدن کف سهم‌های مرتبط باشیم.

 

شاهین احمدی

رئیس پیشین مرکز آموزش سازمان بورس

بعد از حدود هشت سال افتخار همکاری با سازمان بورس، از این مجموعه جدا شدم؛ واقعا یکی از سخت‌ترین تصمیمات زندگی‌ام بود. از این مجموعه بسیار یاد گرفتم و امیدوارم در انجام رسالت سنگینی که بر دوش‌ مجموعه هست، روز به روز موفق‌تر باشند.

 

داود سوری

اقتصاددان

افزایش قیمت ماکارونی شاید سود و قیمت سهام کارخانه تولید ماکارونی را بالا ببرد اما افزایش قیمت سهم آن موجب افزایش قیمت ماکارونی نمی‌شود. قیمت‌ها را چون الوار سیال بر جریان رودخانه نقدینگی ببینید، شاید برخورد چوب‌ها با هم مسیر آنها را اندکی تغییر دهد ولی محرک اصلی آب رودخانه است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز دهم اردیبهشت ماه، شاخص بورس با بیش از 34000 واحد رشد در پایان داد و ستدهای روز جاری تالار شیشه ای به 973 هزار و 495 واحد رسید.

 بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 34937 واحد صعود معادل 3.72 درصد به 973 هزار و 495 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 9278 واحد افزایش معادل 3.72 درصد به 258 هزار و 529 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 6848 واحد رشد معادل 2.19 درصد به 318 هزار و 869 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 4532 واحد افزایش معادل 2.19 درصد به 211 هزار و 57 واحد، شاخص آزاد شناور با 45634 واحد افزایش معادل 3.63 درصد به یک میلیون و 302 هزار و 29 واحد، شاخص بازار اول با 27280 واحد افزایش معادل 3.96 درصد به 715 هزار 852 واحد و شاخص بازار دوم با 63504 واحد رشد معادل 3.36 درصد، به یک میلیون و 953 هزار و 350 واحد رسید.

شایان ذکر است، امروز نمادهای «فارس با 2679 واحد، فولاد با 2408 واحد، فملی با 1741 واحد، شستا با 1534 واحد، کگل با 1274 واحد، وبملت با 1140 واحد و کچاد با 974 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

براساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با نوسان مواجه شدند به طوریکه شاخص صنایع «سایر معادن با 24036 واحد صعود معادل 5 درصد به 504 هزار و 828 واحد، اطلاعات و ارتباطات با 38 واحد افزایش معادل 5 درصد به 815 واحد، فنی مهندسی با 326 واحد رشد معادل 4.93 درصد به 6 هزار و 954 واحد، فرآورده های نفتی 130748 واحد افزایش معادل 4.87 درصد به 2 میلیون و 814 هزار و 634 واحد، چند رشته ای صنعتی با 4890 واحد رشد معادل 4.87 درصد به 105 هزار و 287 واحد، کانه فلزی با 11399 واحد رشد معادل 4.83 درصد به 247 هزار و 647 واحد، اداره بازاهای مالی با 61 واحد افزایش معادل 4.83 درصد به یک هزار و 340 واحد» رسید.

طی معاملات امروز، گروه خودرو و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش یک هزار و 759 هزار میلیارد ریال و 4هزار و 879 هزار میلیارد ریال، برترین گروه های صنعت بودند.

همچنین امروز، قیمت سهام نمادهای «غشصفا، کاذر، کاوه، بکام، کدما، کالا و خرینگ» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «خزامیا، ثشاهد، وساپا، شدوص، کسعدی، ورنا و خچرخش» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در یک میلیون و 299 نوبت معاملاتی، 13 میلیارد و 189 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 88 هزار و 403 میلیارد ریال در بورس معامله شد.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 12424 واحد رشد معادل 1.34 درصد به 938 هزار و 557 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 3299 واحد افزایش معادل 1.34 درصد به 249 هزار و 251 واحد، شاخص کل «هم وزن» با (426) واحد افت معادل (0.14) درصد به 321 هزار و 158 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (282) واحد افت معادل (0.14) درصد به 206 هزار و 518 واحد، شاخص آزاد شناور با 13425 واحد افزایش معادل 1.08 درصد به یک میلیون و 256 هزار و 407 واحد، شاخص بازار اول با 9643 واحد افزایش معادل 1.42 درصد به 688 هزار 576 واحد و شاخص بازار دوم با 22822 واحد رشد معادل 1.22 درصد، به یک میلیون و 889 هزار و 828 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز نمادهای «فولاد با 1501 واحد، شستا با 1457 واحد، وامید با 1183 واحد، فارس با 1088 واحد، پارس با 939 واحد و فملی با 938 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

بر اساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «سایر معادن با 22894 واحد صعود معادل 5 درصد به 480 هزار و 792 واحد، وسایل ارتباطی با 2262 واحد افزایش معادل 4.29 درصد به 55 هزار 13 واحد، چند رشته ای صنعتی 4021 واحد رشد معادل 4.17 درصد به 100 هزار و 397 واحد، تامین آب، برق و گاز 62 واحد افزایش معادل 3.97 درصد به یک هزار و 629 واحد، رادیویی با (298) واحد افت، معادل (3.92) درصد به 7 هزار و 312 واحد، محصولات چرمی با (1307) واحد ریزش، معادل (4.66) درصد به 26 هزار و 747 واحد، انتشار و چاپ با (114827) واحد افت، معادل (4.87) درصد به 2 میلیون و 245 هزار و 403 واحد» رسید.

 آمارهای معاملاتی نشان می دهد که قیمت سهام نمادهای «وامید، خاهن، شدوص، کماسه، کاما، قثابت و پارسان» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «وتوسم، حتاید، خگستر، برکت، وساپا، غسالم و ورنا» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری رنا از فروش سهام دو شرکت سهامی خاص گسترش صنعت علوم زیستی و واسپاری توسعه گستر برنا در 13 خرداد خبر داد.

براین اساس، “ورنا” 30 درصد از سهام گسترش صنعت علوم زیستی معادل 69 میلیون سهم را به قیمت پایه 100 تومان برای هر سهم و مجموع ارزش اسمی 6.9 میلیارد تومان و 100 درصد سهام واسپاری توسعه گستر برنا معادل 35 میلیون سهم به قیمت پایه 1000 تومان و مجموع ارزش اسمی 35 میلیارد تومانی را واگذار می کند.

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.