دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در ماه‌های اخیر کرونا به مانند یک زلزله ده ریشتری اقصاد جهان را با بحران جدی مواجه نموده وشاهد کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری و مرگ بسیاری از کسب وکارها وتغییر سبک زندگی هستیم . صنایع نفت وگاز ، هواپیمایی، توریسم، هتلداری ، صنعت مد ، ورزش وهنر از بزرگترین بازندگان این ویروس بوده اند،
متخصصین “پیش بینی روند ها” مدعی اند که کرونا در نهایت به بشریت اجازه می دهد ارزش های خود را از نو بچیند. این ویروس در حال قرنطینه کردن مصرف است ، مردم بالاجبار به دارایی‌های کمتر و مسافرت‌های کمتر عادت می‌کنند و…. راه حل ،ساختن همه چیز “دوباره از صفر” است.
ویروس وادارمان می‌کند که شتاب را کم کنیم، از هواپیما سوار شدن بپرهیزیم، از خانه کار کنیم، صرفا میان دوستان صمیمی و خانواده پی سرگرمی باشیم،… نهایتا ویروس قدرت “تصمیم ساز را از ما می‌گیرد و در ابتدای کار “شتاب”را تاحدی وحشتناک” کاهش می‌دهد، لذا این روزها همه مدیران مجبور به بازنگری در برنامه‌های میان مدت و بلندمدت خود هستند و تدوین “استراتژی جدید” برای کسب وکار دغدغه مدیران شده است، متاسفانه در ایران تجربه بسیار کمی در رابطه با طراحی و اجرای استراتژی داریم و از دیدگاه بعضی‌ها استراتژی همون اولویت بندی امور می‌باشد، بعضا استراتژی را به معنی تدوین برنامه بلندمدت با توجه به نقاط قوت  و ضعف و داشتن تمایز می‌دانند، اما کمتر شرکتی را می شناسم که استراتژی تدوین شده را پیاده سازی نموده و به موفقیت رسیده باشد، به یاد دارم که ده سال بیش به اتفاق اخوان دیداری با زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتیم و وقتی اخوی محمود توضیح داد که در دانشگاه شهید بهشتی استاد درس مدیریت استراتژیک می‌باشد ، ایشان به خنده فرمود” مرکز مطالعات استراتژیک زیر مجموعه مجمع تشخیص می‌باشد ولی ما هنوز برداشت روشنی از واژه “استراتژی” نداریم.
در این زمینه کتابهای زیادی منتشر شده ولی اخیرا چاپ دوم کتاب “ بازی برد” منتشر شده که به این مفهوم پرداخته ونحوه انتخاب استراتژی را بخوبی توضیح داده و مشغول خواندن آن هستم و فکر کنم بد نباشد کمی در این رابطه توضیح دهم تا مدیران جدید و قدیم کشور ترغیب شوند تا برای آینده کاری بنگاه خود به تدوین استراتژی بپردازند.
در سالهای اخیر برنامه ریزی استراتژیک پرطرفدارترین ابزار مدیریتی بوده که از نظر سازمانها تاثیر چشمگیری در توفیق کسب وکارها داشته است،
جک ولش”مدیر عامل موفق جنرال الکتریک در وصف این کتاب می گوید” مدیر عاملی برجسته ( ای.جی،لافلی)به همراه استادی مشهور ( راجر. ال .مارتین)کتابی خلق کرده اند که هر شرکتی که در زمینه استراتژی کار می کند باید آنرا مطالعه کند”
نویسندگان این اثر معتقدند که هیچ اجماعی بین صاحب نظران در تعریف استراتژی وجود ندارد و استراتژی را می توان مجموعه ای یکپارچه وهماهنگ از پنج انتخاب شامل” آرمان پیروزی” “ تعیین محل بازی و حوزه فعالیت”،”روش کسب پیروزی” ،”قابلیت های اصلی” و” سیستمهای مدیریت” دانست.
جوهره هر استراتژی انتخاب هایی مانند اینکه در چه کسب وکاری حضور داشته باشید و در کدام حضور نداشته باشید، در کدام بخش از کسب وکار منتخبتان فعالیت می کنید، چگونه باید در این حوزه به پیروزی دست پیدا کنید، کدام شایستگی ها و قابلیت ها را به نقاط قوت محوری تان تبدیل خواهید کرد و سیستم های داخلی شرکت تان چگونه این انتخاب ها و قابلیت ها را به سطحی عالی و پایدار از عملکرد در بازار تبدیل می کنند. همه اینها با آرمانی برای دستیابی به پیروزی و تعریفی از اینکه پیروزی چیست آغار می شود.
اگر به دنبال تدوین استراتژی هستید باید با صاحبان و مدیران شرکت در این محورهای پنچگانه به جمع بندی برسید و متعهد به اجرای آن باشید وگرنه صدها مورد در ایران اساتید دانشگاه اقدام به تدوین استراتژی برای 500 شرکت برتر ایران نموده اند ولی فقط زینت بخش قفسه های کتابخانه شده است، امیدوارم در شرایط جدید کسب وکار اگر درصدد طراحی استراتژی و اجرای آن در شرکتها هستیم به دلایل عدم اجرا کردن استراتژی های تدوین شده در سالهای قبل بپردازید و سپس اقدام کنید.
استراتژی را می توان به بازی شطرنج که ورزشی ایرانی است تشبیه کرد، ضمن اینکه شما دارای برنامه وتکنیک برای هر حرکت حریف هستید ولی بازی حریف به شدت بر نوع بازی شما تاثیر دارد و باید از اشتباهات و نقاط ضعف حریف استفاده کرد، در مطالعات اخیر هاروارد بحث تمایزی که مایکل پورتر به عنوان شاخصه اصلی استراتژی مطرح کرده بود برای کسب وکارهای جدید به زیر سوال رفته و دیگر بر تمایز تکیه نمی کنند و بازی موازی همراه با نگاه به رقیب را توصیه می کنند.
من هم به مانند شما در صدد برنامه ریزی برای شروع مجدد فعالیت های تجاری و صادراتی هستم ولذا در حال مطالعه آینده کسب وکارها هستم تا با شناسایی روندهای جدید به بیراهه نروم، انشالله
در این راستا این هفته نشستی با مدیران گل گهر داشتم ودر رابطه با استفاده از ظرفیت های یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کردیم،
در ابتدای شروع کار اتاق نهم تحرکی در بین تشکل های عضو اتاق شکل گرفت تا حضور پر رنگ تری در امور اتاق داشته باشیم واز سال گذشته دوستان پیگیر راه اندازی “فراکسیون تشکل ها” در اتاق ایران بودند وافرادی از هیات رییسه اتاق ایران و معاونت تشکل ها در این زمینه کارشکنی می کردند ودر تماس با تشکل ها آنان را از عضویت در فراکسیون منع می کردند، علیرغم کارشکنی ها در روز دوشنبه مجمع این تشکل با عضویت 41 تشکل به صورت مجازی برگزار گردید و در ابتدا اساسنامه یا همان مرامنامه به تصویب رسید و سپس انتخابات شورای مرکزی برگزار و افراد زیر به اتفاق حقیر به عضویت شورای مرکزی فراکسیون به مدت سه سال انتخاب شدیم:
آقایان توحید صدر نژاد، علی شمس اردکانی، خسروخاور، آرش نجفی، حضرتی، شکوری، سلیمی، راوند و اشرف، ضمناً آقای شکر خدایی به عنوان بازرس و سخنگو انتخاب گردید.
در روزنوشت های آینده درباره اهمیت این فراکسیون و اهداف آن بیشتر توضیح خواهم داد.
در این هفته دیداری بانماینده تهران دفتر سازمان ملل در عراق داشتم و درباره روابط اقتصادی ایران و عراق و تاثیر آن بر امنیت اقتصادی، اشتغال ورفاه دو ملت گفتگو و نقطه نظراتم را بیان کردم، نکته جالب این ملاقات به همراه داشتن یادداشت های دیدار سال گذشته توسط نماینده سازمان ملل و تلاش جهت بروز رسانی آن بود..آمار صادرات 5 ماهه در مقایسه با پارسال را تشریح کردم و علل کاهش آنرا توضیح دادم.
وی تلفات کرونا در عراق را با توجه به مبتلا شدن دو سوم نمایندگان مجلس عراق نگران کننده دانسته و خبر بازگشایی مرزهای عربی ایران و عراق را مثبت قلمداد نمود.
متاسفانه در اغلب کشورهای دنیا شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم و مجددا در امریکا، برزیل، هند، انگلیس، فرانسه و ترکیه شاهد موج دوم هستیم در حالیکه خوشبختانه در ایران شاهد کاهش فوتی ها هستیم و مردم در مراسم محرم پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و مراسم با نظم خاص و عموما در فضای باز برگزار می گردد، مسافرت عده زیادی از هموطنان به شمال کشور می تواند مجددا آمار کرونا را افزایشداده و تلاش های نظام پزشکی کشور را هدر دهد،
وضعیت ترامپ در امریکا وخیم است، گسترش کرونا در امریکا و شکست مجدد در استفاده از مکانیسم ماشه در شورای امنیت به وخامت اوضاع افزوده و اغلب کارشناسان اعتقاد دارند که اگر ترامپ نتواند در دو ماه آینده برگ برنده ای در رابطه با کرونا یا روابط بین الملل رو نماید قطعا بازنده انتخابات خواهد بود ، ضمنا حمایت 20 نفر از اعضای جمهوری خواه از بایدن، ترامپ را عصبانی نموده و کار را به پرخاش و توهین کشانده است که قطعا به ضرر وی تمام خواهد شد، در رابطه با مکانیسم انتخابات وکارت الکترال دوست و همکار خوبم در اپکس تحلیل دقیقی ارایه نمودند که شنیدن آن را توصیه میکنم (در کانال روزنوشت ها  https://t.me/bloghoseini )
دوشنبه بعد از ظهر در نشست کمیته راهبردی انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کردم و یک بحث خوب و مفصل در رابطه با رابطه مالی شرکت نفت و پالایشگاه‌ها مطرح شد ولی به علت ابهاماتی که در قانون هدفمندی( 95 درصد قیمت فوب ملاک محاسبه نفت خام پالایشگاه‌ها) وقانون بودجه وجود دارد نتیجه گیری بحث به جلسه بعد موکول شد زیرا در قانون بودجه دولت قیمت هر بشکه نفت را 97 هزار تومان به شرکت نفت می فروشد ومابه التفاوت این قیمت با قیمت فوب چگونه هزینه می گردد مشخص نیست، اگر 97 هزار تومان را بهره مالکانه بنامیم تا حدودی ابهام بر طرف می گردد و این مابه التفاوت را باید به حساب هدفمندی منظور گردد که درامدی حدود 150 هزار تومان دارد و فقط 43 هزار میلیارد تومان آن یارانه مستقیم است وبقیه وجه برای سایر موارد هزینه می گردد و کارکرد این حساب خیلی شفاف نیست.
چهارشنبه از صبح منتظر آغاز شهراورد پرسپولیس واستقلال بودم، دوست عزیزم مهدی نوروزیان در دنیای اقتصاد لیستی از سیاسیون و فعالان اقتصادی طرفدار دوتیم را منتشر کرده بود که وقتی آنرا در اینستاگرام استوری کردم ، کری خوانی شروع شد وهنوز هم ادامه دارد، ترجیح دادم دورکاری کنم و به دفتر نروم، فقط برای یک ملاقات کاری به دیدن آقای مهری مدیر عامل جوان و خوش اخلاق بانک صنعت و معدن رفتم، ایشان را از زمانیکه مدیرعامل صنایع شیمیایی ایران بود می شناسم و از مدیران شایسته کشور بشمار می رود که در کنار آقایان سید محمد اتابک و محمدی انارکی گزینه های قابل قبولی برای وزارت صمت در شرایط فعلی خواهند بود.
پس از باخت پرسپولیس در دربی طرفداران ذوق زده تیم آبی برام پیام های تسلیت ارسالمی کردند و منهم پاسخ دادم که آخرین باری که استقلالی ها خوشحالی کردند دلار 1200 تومان بوده و قاعدی دوران مدرسه خود را سپری می کرده است.
هنوز تکلیف اوراق نفتی معلوم نشده ولی سهم 15 درصدی دولت در 4 پالایشگاه در قالب صندوق دوم عرضه شده است و پنجشنبه تلاش کردم که از طریق کارگزاری آینده کد بورسی بگیرم تا سهم بخرم ولی به علت اینکه کارت ملی ام قدیمی است امکان پذیر نشد وانشاالله دوشنبه اقدام خواهم نمود.

با تسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان وارزوی بهره برداری حداکثری از این ایام، شما عزیزان را به خدا می سپارم ودعاگویتان هستم، التماس دعا، والسلام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد شریعتمداری در نشست ویدئو کنفرانس با معاونین و مدیران کل استانی، شفافیت و مبارزه با فساد را محور اصلی فعالیت‌ها و در راس همه امور این وزارتخانه دانست و اظهار داشت: فعالیت‌های مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همه سطوح ستادی و استانی باید در شفاف‌ترین شکل ممکن انجام شود.

وی با بیان اینکه فعالیت مجریان باید آشکار و برای مردم محسوس باشد، گفت: مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها باید اصل کار خود را بر مردم داری، خدمت به جامعه، مشارکت و ارتباط با مخاطبان هدف و مبارزه با فساد قرار دهند.

شریعتمداری با تاکید بر ضرورت ارتباط مستمر مدیران کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان‌ها با تمامی سطوح مردم و جامعه کارگری و کارفرمایی، تصریح کرد: مدیران باید مسائل مردم را بشنوند، در فضای مجازی حاضر و در حوزه کاری خود پاسخگو باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: مدیران کل استان‌ها، سفیرانی هستند که خدمات مجموعه این وزارتخانه را به مردم اطلاع رسانی و با دریافت و تبادل اطلاعات، آگاهی بخشی را در جامعه ترویج می‌کنند.

شریعتمداری در این نشست از مدیران کل استان‌ها خواست تعامل و ارتباط خود را با نمایندگان مجلس، استانداران، ائمه جماعت و دیگر مسئولان گسترش دهند.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به نامگذاری سال 99 به عنوان سال جهش تولید، 33 برنامه در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 8 سرفصل ارائه شده که باید سرلوحه همه مدیران کل استان‌ها قرار گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ارائه مطلوب خدمات دولت و اطلاع رسانی آن به مردم تاکید کرد و آن را امید آفرین خواند و گفت: کار برای خدا و خدمت به خلق منت ندارد و باید کریمانه باشد، اگر می‌گوئیم خدمات را منتشر کنید برای ایجاد امید و برطرف کردن یاس و خاموش کردن صدای کسانی است که همواره بر طبل نا امیدی می‌کوبند.

وی اظهار داشت: در سال پایانی دولت باید از تمام ظرفیت‌ها برای انعکاس اقدامات انجام شده، استفاده شود.

شریعتمداری بر توسعه دولت الکترونیک، جلوگیری از مراجعه حضوری مردم و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه پایان دادن به همه پروژه‌های نیمه تمام هدف این وزارتخانه است، گفت: برای یک سال باقیمانده دولت برنامه‌های مشخصی دارم که بر اساس اولویت‌ها پیگیری می‌کنم.

شریعتمداری تاکید کرد: تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا همه پروژه‌ها در این فرصت محدود به نتیجه برسد.

کارورزی، مشوق‌های بیمه‌ای و یارانه دستمزد مهمترین ابزارهای کاهش هزینه‌های اشتغال

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز اقتصاد کشور به سرمایه گذاری باید شرایطی فراهم کرد که منابع مردم به سمت فعالیت‌های تولیدی، اشتغال زا و تولید کالا و خدمات هدایت شود.

وی تشریح کرد: با تحلیل اشتغال 550 هزار نفره سال 98 به این نتیجه می رسیم، بخش قابل توجهی از ایجاد اشتغال در کشور عمدتاً از هدایت و نظارت دولت حاصل شده است.

شریعتمداری گفت: یکی از اقداماتی که در زمینه رشد اقتصادی و اشتغال کشور می‌تواند مؤثر باشد فعال کردن کارگروه اشتغال استان و ابلاغ مرحله پنجم اشتغال روستایی است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها خواست مجموعه منابعی که به ایجاد اشتغال منجر شده را در قالب دفترچه‌ای منتشر و نسبت به اطلاع رسانی اقدامات در سطح استان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه کارورزی، مشوق‌های بیمه‌ای و یارانه دستمزد مهمترین ابزارهای کاهش هزینه‌های اشتغال در کشور است بر توجه ویژه به این موارد تاکید کرد و حمایت و توجه به مهارت آموزی در استان‌ها را خواستار شد.

شریعتمداری با اعلام اینکه در حوزه کارآفرینی زمینه لازم برای تشکیل باشگاه کارآفرینان در 20استان دیگر فراهم شده است، گفت: تا پایان سال باید همه استان‌ها این باشگاه‌ها را تشکیل دهند و تا حد ممکن در کسب و کارهای جدید از نیروهای جوان استفاده شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای مقابله با بحران کرونا شرح داد:

همه‌گیری کووید 19 در کنار ایجاد بحران در حوزه سلامت، هزینه‌های گسترده‌ای را بر اقتصاد جهانی و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی فرهنگی جوامع بر جای گذاشته است. روبروشدن با چالش‌های این بحران عالمگیر در کشورهای مختلف یک مواجه بی سابقه، تجربه‌نشده و بسیار سخت بوده است.

در این میان، درحالی‌که در ایران در شرایطی به جنگ کرونا رفته‌ایم که شدیدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را هم تحمل می‌کنیم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بسیج همه امکانات، از اوایل اسفندماه 1398، سیاست‌ها و تدابیر متعددی را برای ارائه خدمات درمانی به مبتلایان به کووید 19، کنترل شیوع و قطع زنجیره انتقال ویروس و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و افرادی که شغل و درآمدشان تحت تاثیر قرار گرفته تدوین و اجرایی کرده است که اشاره‌ای کوتاه به برخی از آنها خواهم داشت.

1- بیش از 5 هزار تخت بیمارستانی در مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی برای خدمت‌رسانی به مبتلایان به کرونا اختصاص یافت و بیش از 9200 نفر بیمار در این مراکز بستری شدند و خدمت دریافت کردند.

2- مراکز تولیدی دارویی- بهداشتی وزارتخانه، به‌ویژه درشستا، حتی با تغییر و گسترش خط تولید خود، تاکنون 400 هزار لیتر محلول و ژل ضدعفونی‌کننده دست (بر پایه الکل)، بیش از 3 میلیون لیتر محلول ضدعفونی‌کننده سطوح (بر پایه آب اکسیژنه یا آب ژاول)، 6 تن ماده مؤثر هیدروکسی کلروکین را طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید کرده‌اند. همچنین، شرکت‌های توزیع نیز در ایام نوروز بدون محدودیت، محصولات مقابله با این بیماری از جمله 6.1 میلیون عدد ماسک سه‌لایه را بین مراکز درمانی توزیع کرده‌اند. در همین راستا، در مراکز سازمان فنی و حرفه‌ای نیز با اختصاص فضا و تجهیزات کارگاهی، تولید ماسک و لباس ایزوله، دستکش، و سایر تجهیزات مصرفیِ موردنیاز در حال انجام است.

3- با توجه به اینکه قطع زنجیره انتقال ویروس و کنترل شیوع از طریق کاهش سفرها و ممنوعیت تجمعات و ایجاد فاصله اجتماعی از راهبردهای اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا بوده است، از اوایل اسفندماه 1398 تمهیدات و تصمیمات متعددی (به‌ویژه درسازمان تامین اجتماعی) برای عدم خروج غیرضروری مردم از منزل اتخاذ گردیده است. برای نمونه، کلیه رسیدگی‌های هیئت‌های تشخیص بدوی و تجدیدنظر سازمان تامین اجتماعی و همه رسیدگی‌های هیئت‌های حل اختلاف کارگری و کارفرمایی تا پایان فروردین ماه به تاخیر افتاد، ضرورت حضور و غیاب افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند تا پایان فروردین ماه برای کاهش سفرهای شهری و بین شهری متوقف شد، کلیه دفترچه‌های درمانی که تا پایان بهمن‌ماه اعتبار داشتند بدون نیاز به مراجعه به شعب سازمان یا کارگزاری‌ها تا پایان فروردین‌ماه 1396 تمدید اعتبارشدند و الزام به مراجعه حضوری برای ثبت درخواست بیمه بیکاری برچیده شد و به جای آن سامانه الکترونیکی راه‌اندازی شد که متقاضیان را از مراجعه حضوری بی نیاز کرده است.

4- با توجه به اینکه این وزارتخانه مسئولیت خدمت‌رسانی به یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در مواجهه با کرونا را در سازمان بهزیستی بر عهده دارد، ضرورت داشت که از همه توان این سازمان برای حفاظت از این عزیزان استفاده کند. خوشبختانه، با مداخلات به‌هنگام و اقدامات کارآمد و ابلاغ پروتکل‌های متعدد بهداشتی و مراقبتی به همه مراکز تحت پوشش این سازمان شامل بیش از 800 مرکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان و معلولین عزیز، بیش از 600 مرکز شبانه‌روزی نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و شیرخوارگاه‌ها و بیش از 1000 مرکز اقامتی معتادان در حال بهبود ونظارت مداوم، به لطف خدا، تاکنون کمترین مورد ازابتلای معلولان، سالمندان، فرزندان و سایرافراد مقیم در مراکز این سازمان گزارش شده است که امید داریم همچنان این روند مطلوب به یاری خدا حفظ شود. در کنار این اقدامات استراتژیک و بسیار مهم، کمک‌هزینه برای تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی‌کننده جهت پیشگیری ازکرونا به مراکز این سازمان تخصیص یافت و پرداخت شد.

5- برای مواجهه با تاثیرات شدید کرونا بر حوزه اشتغال، کسب‌وکارها و حمایت از نیروی کار نیز تاکنون تدابیر متعددی اندیشیده شده است. افزایش مهلت‌های مربوط به فرایند انعقاد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه بیمه‌شدگان صاحبان حرف ومشاغل آزاد، امهال سهم کارفرما برای فعالیت‌ها وکارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به کلیه بیمه‌شدگان مبتلا به بیماری کووید 19 و برقراری مقرری بیکاری برای کارگرانی که در این مدت بیکار می‌شوند. همچنین، با شناسایی تعاونی‌های فعال در حوزه البسه، دستکش و ماسک، تهمیدات لازم برای حمایت از آنها صورت گرفته است.

6- در جهت کاهش استرس و اضطراب هموطنان از بیماری کرونا و کاهش خروج مردم از منازل، سامانه تلفنی 1480 سازمان بهزیستی فعال گردید و صندوق بازنشستگی کشوری نیز با مباشرت حوزه بهداشت و درمان در شهرهای درگیر کرونا به ارائه خدمات پزشکی به بازنشستگان پرداخت. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم با حدود 5.1 میلیون نفر در این ارتباط تعامل نمود و به بیش از هزار خانوار که به نوعی نیازمند مشورت و مساعدت‌های لازم بودند، کمک‌های موردنیاز را ارائه کرد.

7- ایجاد سازوکار و سیاست‌های مشخص برای حمایت از اقشار کم‌درآمد در چهارچوب بسته‌های حمایتی دولت و با استفاده از اطلاعات بانک رفاه ایرانیان از دیگر اقداماتی بود که در حال انجام است و بر پایه آن، تاکنون به حدود 3میلیون نفر از افراد (با همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها) بسته معیشتیِ ویژه پرداخت شده است.

تاکید می‌کنم در وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی مجموعه تحولات مربوط به کووید 19 در سطح جهانی و ملی رصد و سیاست‌ها و اقدامات مرتبط با مواجهه با کرونا، از طریق مشورت با نخبگان و کارشناسان، به‌صورت کاملاً انعطاف‌پذیر وبه‌موقع تدوین و اجرا می‌شود.

نکته آخر اینکه باور دارم با اتحاد، انسجام و تدابیرِ به‌هنگام و کارآمد می‌توانیم در مبارزه با کرونا، که ابعادی ناشناخته و تاثیراتی غیرمعین داشته است، پیروز شویم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اثر سیل نقدینگی در بازگشایی‌های بازار پایه

نمونه آن بازگشایی شرکت سرمایه‌گذاری «گروه توسعه هنر» (وهنر) بود که پس از شفاف‌سازی «خرید ساختمان» و «انعقاد قرارداد ساخت سریال خانگی» با وجود سلب مسوولیت هیات‌مدیره از گرانی قیمت سهم (OverPrice) بیش از 20 درصد رشد قیمت را شاهد بود تا چند برابر خالص دارایی‌هایش قیمت بخورد؛ رویدادی که البته این روزها در تمام تابلوهای بورس و فرابورس نمونه‌هایی از آن وجود دارد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

چهارشنبه گذشته اطلاعیه مربوط به درج «بانک رفاه کارگران» با نماد ورفاه در تابلوی نارنجی بازارپایه روی سایت فرابورس منتشر شد. بیش از 80 درصد از سهام این بانک متعلق به «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) و زیرمجموعه‌های آن و حدود 20 درصد هم متعلق به سازمان تامین اجتماعی است. پیش از این در مصاحبه‌ای از مدیران جدید شستا اشاره‌ای به قصد آنها برای عرضه‌اولیه ورفاه در بازارسرمایه شده بود، که اینک به‌نظر می‌رسد فعلا شرایط آن تنها برای پذیرش در بازارپایه مناسب بوده است.

پذیره‌نویسی شرکت «تامین سرمایه دماوند» (تماوند) به روش ثبت سفارش دیروز آغاز شد و با استقبال خریداران همان روز پایان یافت که به احتمال زیاد پس از طی مراحل تاسیس و ثبت که معمولا چندماهی طول خواهد کشید، میهمان یکی از تابلوهای بازارپایه خواهد شد. نماد سپرده مربوط به شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» که قبلا در بازارپایه حضور داشت، چهارشنبه گذشته با هیجان خریداران، در قیمت نزدیک به 3 هزارتومان کشف قیمت شد که مورد پذیرش ناظر قرار نگرفت و معاملات آن باطل شد. نکته قابل توجه در این معاملات، مشارکت چند شخص حقیقی در بین خریداران بود، درحالی‌که اعلام شده بود حقیقی‌ها نمی‌توانند در این نماد خرید کنند.

«بانک شهر» (وشهر) را می‌توان اولین شرکت بازارپایه‌ای دانست که برای معاملات خود بازارگردان تعیین کرد. بازارگردانی این سهم به عهده «تامین سرمایه تمدن» از شرکت‌های تابعه بانک‌شهر است که توسط یکی از مدیران سابق سازمان بورس اداره می‌شود. البته بازارگردانی نماد وشهر از آذرماه سال گذشته شروع شد. در آن زمان هنوز قوانین پایه بازاربورس تغییر نکرده بود که براساس آن تمام نمادهای بازارپایه بتوانند بازارگردان داشته باشند و براساس تبصره‌ای در قانون آن زمان، تنها بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانستند از چنین امکانی برخوردار شوند. دوره بازارگردانی وشهر تاکنون برای دو دوره 6 ماهه تمدید و از دوشنبه هفته گذشته که نماد بازگشایی شد، دوره جدید آن هم شروع شد. دامنه نوسان روزانه سهم با وجود بازارگردان 4 درصد است که دوبرابر دامنه نوسان تابلوی نارنجی است. پیش از این اشاره شده بود که شهرداری تهران چندسال پیش با واگذار کردن سهام خود در «بانک سرمایه» (سمایه) به یکی از فعالان بخش خصوصی با استفاده از منابع آن بانک شهر را تاسیس کرد و البته شهرداری‌های برخی از شهرهای بزرگ را هم در تاسیس آن با خود همراه کرد که نام آنها در فهرست سهامداران عمده وشهر به چشم می‌خورد. رسالت اصلی بانک شهر عمدتا تامین مالی پروژه‌های مربوط به شهرداری‌ها بود که در ازای آن املاک زیادی را طی چندسال اخیر تحصیل کرده است. در ماه‌های اخیر به تناوب آگهی‌های مزایده بخشی از این املاک را می‌شد در روزنامه‌های کثیرالانتشار مشاهده کرد. اگر این مزایده‌ها به نتیجه برسد، امیدواری به تغییر سریع در صورت‌های مالی این بانک ایجاد خواهدشد، آنجاکه زیان انباشته هزارتومانی به‌ازای هر سهم، براساس صورت‌های مالی دوره منتهی به 30/ 9/ 1398 هر سهامداری را دچار نگرانی می‌کند. اما بیشتر این مزایده‌ها تاکنون بدون مشتری باقی مانده است و اطلاعیه «عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده» روی کدال منتشر شده است. در آخرین آگهی در این زمینه بانک شهر 55 فقره از املاک خود را برای فروش در روزنامه‌های 17 دی ماه آگهی کرد. در مزایده قبلی هم که 16 فقره زمین، ساختمان و آپارتمان به مزایده گذاشته شده بود، تنها برای یک دستگاه آپارتمان آن مشتری مراجعه کرد. براساس آخرین اطلاعاتی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، بانک شهر ظاهرا به بانک مرکزی بدهی ندارد، ولی براساس گزارش مالی 9 ماهه سال 1398 در حالی‌که حدود 6 هزارمیلیارد تومان سود و جریمه بابت تسهیلات اعطایی دریافت کرده است، بیش از 9 هزارمیلیارد تومان سود علی‌الحساب به سپرده‌گذاران پرداخت کرده است. نتیجه این عملیات بانکی بیش از 3 هزارمیلیارد تومان زیان خالص برای همین دوره 9 ماهه است. پس اگر هنوز هم بدهی بانک شهر به بانک مرکزی صفر باشد، فعلا بدهی‌اش به سهامداران رو به افزایش است. خریداران وشهر از زمان بازگشایی نماد هرروز صف بالای صدمیلیون سهمی برای خرید چیدند و با وجود عرضه حدود 150 میلیون سهم، یعنی حدود یک درصد از تعداد کل سهام شرکت (سرمایه بیش از 1500 میلیاردتومانی یا تعداد سهام بیش از 5/ 15 میلیارد سهم) هنوز عطش خریداران باقی است. شهرداری‌های 8 شهر بزرگ کشور هم که بیش از 60 درصد سهام بانک شهر را در اختیار دارند در چندماه گذشته هیچ عرضه‌ای نداشته‌اند. درباره تجدیدارزیابی دارایی‌ها، بانک شهر در پایان آذرماه اطلاعیه‌ای روی کدال منتشر و اذعان کرد که «درحال حاضر به‌دلیل محدودیت‌های پیش‌روی بانک‌ها برنامه مدونی برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها یا طرق دیگر نداشته و شایعات مطرح شده در فضای مجازی در این خصوص بی‌اساس می‌باشد.» و شهر صورت‌های مالی سال 1396 و بعد از آن را هنوز نتوانسته به تصویب مجمع سهامداران برساند. براساس الزامات بانک مرکزی بعید است بانک‌ها بتوانند از محل تجدید ارزیابی املاک مازاد افزایش سرمایه دهند، و حتی ظاهرا مدیران بانک مرکزی به افزایش سرمایه از طریق ارزشیابی سرمایه‌گذاری‌ها هم قرار نیست روی خوشی نشان بدهند که کار را برای برپاخاستن برخی از بانک‌ها دشوار خواهد کرد. در مقاله‌ای که چندی پیش به قلم دو پژوهشگر ایرانی و خارجی در هفته‌نامه «تجارت فردا» منتشر شده بود، به نکته جالبی درباره شرکت‌ها و موسساتی که وضعیت درآمدی و سود و زیانی خوبی ندارند، اشاره شده بود.

اثر سیل نقدینگی در بازگشایی‌های بازار پایه

در آن مقاله به شرکت‌ها و موسساتی اشاره شده بود که برای مدتی طولانی علائم حیاتی نداشته‌اند و بر اجرای صحیح قانون ورشکستگی (که حتما به تغییراتی برای به‌روزرسانی آن نیاز است) درباره شرکت‌هایی است که روزبه‌روز بر میزان زیان یا بدهی‌های آنها اضافه می‌شود و هیچ چشم‌اندازی برای سودآوری آتی آنها وجود ندارد، تاکید شده بود. واقعیت آن است که مسوولان کشور در حال حاضر اعتقاد یا اراده‌ای به اینکه یک شرکت ممکن است به هر دلیل نتواند قادر به ادامه حیات باشد، ندارند.

در فهرست بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نام «بانک ایران زمین» (وزمین) و «موسسه اعتباری توسعه» (توسعه) هم به‌عنوان نمادهای بازارپایه مشاهد می‌شود که فاقد بدهی به بانک مرکزی هستند. وزمین براساس صورت‌های مالی دوره 30/ 9/ 98 به‌ازای هر سهم بیش از (1400) تومان زیان انباشته دارد که البته با تغییرات در سهامداری آن تحرکاتی برای بهبود وضعیت آن مشاهده می‌شود که علاوه بر تلاش در جهت مزایده املاک مازاد، پیشنهاد افزایش سرمایه حدود 10 برابری طی دوسال است که اظهار نظر مطلوب حسابرس را کسب کرده و منتظر اجرایی شدن آن پس از گذشتن از دو خوان سنگین «سازمان بورس» و «بانک مرکزی» است. وزمین در تابلوی نارنجی بازارپایه، چند روزی است که مورد استقبال خریداران قرارگرفته است که از سوی یکی از سهامداران درصدی یعنی «سرمایه‌گذاری شاهد» (ثشاهد) که پیش از این هم تلاش به خروج از این سهم داشت، پاسخی چند میلیونی به آن داده می‌شود. وزمین هم صورت‌های مالی سال‌های 1396 و پس از آن را نتوانسته به تصویب مجمع برساند. نماد «موسسه اعتباری توسعه» هم در جریان توجه به نمادهای بانکی بازارپایه چندروزی است مورد توجه قرار گرفته و برای آن صف خرید نه چندان سنگین (نسبت به بانک‌های دیگر بازارپایه‌ای) چیده می‌شود. بدهی صفر توسعه به بانک مرکزی را شاید به این واقعیت مربوط کرد که چند سال است کنترل بانک در اختیار بانک مرکزی بوده و از سهامدار حقیقی عمده که ابهاماتی در مورد برخورد وی با اموال موسسه وجود داشت، خلع‌ید شده است. توسعه از نظر صورت‌های مالی وضعیت بغرنج‌تری داشته و صورت‌های مالی سال‌های 1393 و پس از آن را هنوز روی کدال قرار نداده است. به همین دلیل هم توسعه در تابلوی قرمز حضور داشته و حتی درصورت استقبال خریدران، باید با نوسانات یک و نهایتا 2درصدی بسازد. خبرهایی از درون شرکت به سهامداران داده شده که تا پایان سال چند مجمع عقب‌افتاده آن برگزار خواهد شد. در دو هفته میانی دی‌ماه کمتر از 20 میلیون از سهام یکی از سهامداران براساس حکم دادگاه حراج شد که گرچه خریدار برای آن وجود داشت، اما سبب شد بیشتر روزهای حراج در قیمت‌های منفی یا صف فروش باشد. توسعه در چند ماه گذشته دو نوبت آگهی مزایده املاک مازاد خود را برگزار کرده است که البته هم آگهی مربوطه و هم نتیجه آن را در کدال نیاورده است.

 artava@chmail.ir

 

در همین رابطه بخوانید:

کدام شرکت‌های نفتی بورس را منفی کردند؟

نیروهای موثر بر آینده بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، با موافقت کمیته درج شرکت فرابورس، بانک رفاه کارگران از 25 دی ماه در نماد “ورفاه” و در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری به عنوان دویست و چهل و چهارمین نماد در تابلوی نارنجی بازار پایه فرابورس درج شد.

طبق بررسی های بورس پرس، بانک رفاه کارگران که اخیرا” با تغییر مدیرعامل روبرو شده به عنوان پنجمین بانک دولتی و بازوی ارائهٔ خدمات مالی و بانکداری سازمان تامین اجتماعی در سال 1338 تاسیس شد و بر اساس آمار سال 97 مالک شبکه‌ای از 1035 شعبه بانک است که 9835 نفر در آن اشتغال دارند. مجموع دارایی‌های

بانک رفاه دارای سرمایه اسمی 2.3 هزار میلیارد تومانی است و طی نیمه نخست سال جاری(حسابرسی نشده) برای هر سهم 205 ریال سود شناسایی کرده و سود خالص آن در این مدت 478 میلیارد تومان بوده است .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، نوبت اول برای 20 میلیون نفر در طرح حمایت معیشتی در روز دوشنبه 27 آبان‌ماه، نوبت دوم برای 20 میلیون دیگر در روز چهارشنبه 29 آبان و نوبت سوم برای 20 میلیون نفر دیگر ساعت 24 شنبه شب (دوم آذرماه) واریز شد.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه پیش از این درباره جاماندگان از بسته معیشتی که خود را مستحق دریافت آن می‌دانند، گفته بود که این دسته از افراد تا شنبه صبر کنند و به هیچ دستگاهی مراجعه نکنند و اگر واریزی نداشتند می‌توانند به روش های اعلامی درخواست دهند تا براساس آزمون وسع، درخواستشان بررسی شود؛ لذا شهروندان نگران نباشند.

میرزایی همچنین درباره پیامک‌های ارسالی در خصوص بسته حمایتی هشدار داده و عنوان کرده بود که نه تنها وزارت رفاه بلکه هیچ دستگاه دولتی پیامکی ارسال نمی‌کند لذا هر پیامکی دال بر وضعیت یارانه و بسته حمایتی کلاهبرداری و فیشینگ خواهد بود.

طبق اطلاعیه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی کلیه سرپرست خانوارها که در آخرین پرداخت مشمول سبد حمایتی نشده اند لیکن خود را واجد شرایط می دانند می توانند از ساعت 8 صبح یکشنبه سوم آذرماه درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خود را به کد دستوری #6369* ارسال کنند. در این صورت ظرف 24 ساعت برای آنها کد رهگیری ارسال می شود.