دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیرو مجمع نوبت اول سرمایه گذاری وثوق امین و سرمایه گذاری جامی در 23 و 25 شهریور که به حد نصاب نرسید، زمان برگزاری مجمع سالانه نوبت دوم این دو شرکت اعلام شد.

همچنین شرکت پشم شیشه ایران برای تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه 233 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به مجمع فوق العاده و آلومینیوم ایران برای تعیین تکلیف امتیاز تیم فوتبال شرکت و موسسه فرهنگی ورزشی فرزانگان آلومینیوم به مجمع عادی بطور فوق العاده می رود.

در این میان، مجمع سالانه نساجی بروجرد که قرار بود 31 شهریور برگزار شود، لغو و تصمیم گیری درخصوص تصویب صورت های مالی به مجامع بعدی که تاریخ آن متعاقباً اعلام می شود، موکول شد.

پشم شیشه ایران(مجمع فوق العاده): ساعت 10 روز دوشنبه 7 مهر در خیابان ولی عصر، نرسیده به چهار راه پارک وی، خیابان خاکزاد، پلاک 21

سرمایه گذاری وثوق امین(مجمع سالانه نوبت دوم): ساعت 10 روز یکشنبه 6 مهر در خ ولیعصر، بالاتر از پل پارک وی، خ قاضی، خ آقابزرگی تا انتها به سمت ولیعصر، خ اکبری، بن بست یزدانی – پلاک 2، موسسه فرهنگی هنری سمر

سرمایه گذاری جامی(مجمع سالانه نوبت دوم): ساعت 11 روز یکشنبه 6 مهر در موسسه فرهنگی هنری سمر

آلومینیوم ایران(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 16 روز شنبه 5 مهر در میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بعد از تقاطع پل کردستان، پلاک 49

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

سه سناریو برای دورنمای بازار سهام در این هفته، در میان مدت و تا پایان سال ترسیم شده است. اجماع تحلیلگران اما همگی روی رشد ادامه‌دار تاکید دارد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، بورس تهران در ادامه روند نزولی خود در هفته‌ای که گذشت نیز با افت 4٫6 درصدی شاخص کل مواجه شد. شاخص کل هموزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، کاهش حدود 5 درصدی را ثبت کرده است. کارشناسان معتقدند ریزش بازار بیشتر تحت تاثیر جریان هیجانات و جو خرید و فروش‌های سهامداران تازه وارد به بورس شکل گرفت.

این گروه معتقدند هر چند نوسان جزئی از ذات اصلی هر بازار سرمایه‌گذاری است، در مورد آینده بازار باید فاکتورهای اثر گذار بر سود شرکت‌ها یعنی نرخ کامودیتی‌ها، نرخ دلار، نرخ تورم و نسبت قیمت به سود یا همان P/ Eمورد ارزیابی قرار گیرد.

در مجموع می‌توان گفت با توجه به چشم‌انداز افزایشی نرخ دلار، نرخ تورم و نرخ جهانی محصولات و همچنین نزدیک شدن سهام به P/ E معادل 6 واحدی (با توجه به نرخ بازدهی اسناد خزانه) انتظار می‌رود بازار سهام طی هفته آینده به تعادل برسد و رشد این بازار به‌صورت نرمال مطابق با افزایش نرخ دلار و نرخ کامودیتی‌ها اتفاق افتد.

در بازه زمانی بلندمدت نیز یعنی برای نیمه دوم امسال، همچنان رشد قیمتی برای شرکت‌های بزرگ دولتی و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارند، انتظار می‌رود. رشد قیمت کامودیتی‌ها و روشن‌تر شدن مفاد قرارداد ایران و چین برای شرکت‌های صادرات محور نیز خصوصا گروه معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی را با آینده‌ای روشن متصور می‌کند.

روندها در نیمه دوم سال

باید قبول کنیم رشد قیمتی سالیان اخیر سهام شرکت‌های حاضر در بورس تهران به‌خاطر شکوفایی اقتصادی نبوده و همواره این رشد در رابطه مستقیم با تورم و رشد دلار داخلی است. به این صورت که رشد دلار باعث بالا رفتن قیمت املاک، تجهیزات و سایر دارایی‌های شرکت شده و البته قیمت محصولات خروجی شرکت هم افزایش می‌یابد و از این طریق شرکت‌ها سودده شده یا دارای آینده‌ای بهتر می‌شوند و از آنجا که سهامداران همواره درحال معامله آینده شرکت‌ها هستند، این امر باعث رشد قیمت سهام شرکت‌ها می‌شود.

از عوامل دیگر در رشد بازار می‌توان به رشد قیمت جهانی کامودیتی‌ها اشاره کرد که روی قیمت سهام شرکت‌های صادرات‌محور که اغلب شاخص‌ساز و لیدر بازار هستند بسیار تاثیرگذار است. همچنین تحریم‌های اقتصادی و سیاسی عامل دیگری برای رشد تورم و بورس است. 

در وضعیت کنونی که بیشتر شرکت‌ها با افت قیمتی 30 تا 60 درصدی در بازه‌ای بسیار کوتاه مواجه شده‌اند باید بررسی کرد که این کاهش قیمت احساسی، یک تغییر روند در بازه میان‌مدت یا طولانی‌مدت است یا اینکه صرفا یک اصلاح در میانه روند صعودی است. در ابتدا به دلایل این کاهش قیمت پرداخته و آن را با پارامترهای مطرح شده در دو پاراگراف قبل مقایسه می‌کنیم. 

آزاد شدن فروش 60 درصدی سهام ‌عدالت، مهم‌ترین عامل فشار فروش بر بازار بود. اما با دید بلندمدت، ورود جمعیت بزرگ سهامداران عدالت به بورس باعث تعمیق آن شده و این موضوع یک مزیت است و البته بازار را به لایه‌ای فراتر از دولت یعنی حاکمیت انتقال می‌دهد؛ زیرا تعداد سهامداران فعال در بازار از چند ده هزار نفر به چند ده میلیون نفر افزایش یافته و این حاکمیتی شدن بازار باعث می‌شود که نهادهای بیشتری بر این بازار نظارت کرده و شفافیت بالاتر رفته و به تقویت بازار منجر شود. در ضمن از این به بعد فروش سهام عدالت توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها به‌صورت بلوکی و خارج از بازار خرد انجام می‌شود. 

از موارد دیگر که باعث وضعیت کنونی شده‌اند، می‌توان به مشکلات به وجود آمده در آماده‌سازی صندوق پالایشی و بروز شایعه تکمیل و رفع کسری بودجه دولت اشاره کرد. از آنجا که سهامداران، رشد قیمت سهام شرکت‌ها را در ابتدای امسال به‌خاطر حمایت دولت و تحرکات آن در شرکت‌های بزرگ دولتی برای تامین مالی به جهت جبران کسری بودجه می‌دانستند، این عدم‌هماهنگی در پذیره‌نویسی صندوق را بی‌میلی دولت در ادامه حمایت از بازار برداشت کرده و رو به فروش سهام آوردند که در این بین نبود بازارگردان و ناهماهنگی حقوقی‌ها در حمایت از بازار باعث فروش هیجانی تازه‌واردان آموزش‌ندیده شد و البته اندکی بعد حرفه‌ای‌های بازار هم که از آذر سال قبل یا از ابتدای امسال در سودهای بسیار زیادی بوده‌اند با فروش‌های خود دست به ذخیره و حمایت از سودهای به‌دست آمده زدند که منجر به فشار فروش بالا و افت قیمت در سهام شرکت‌ها شد.

اما همان‌طور که می‌دانید صندوق پالایشی درحال پذیره‌نویسی است و دولت برای صندوق یا صندوق‌های بعدی آمادگی دارد و سایر موضوعات مطرح شده هم هیچ‌کدام از عوامل تاثیرگذار در برگشت روند میان‌مدت و طولانی‌مدت نیستند. 

با کنار هم قرار دادن عواملی مانند رشد تورم و کاهش پیوسته ارزش ریال (رشد دلار داخلی) در چند دهه اخیر و کاهش ایندکس دلار در آمریکا و رشد قیمت کامودیتی‌ها که البته نشان‌دهنده بالا بودن احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا است و همچنین قرارداد 25 ساله ایران و چین که منجر به تسهیل صادرات خواهد شد، می‌توان این نتیجه‌گیری را داشت که هنوز با تغییر روند قیمت‌ها در بازه میان‌مدت و بلندمدت فاصله داریم و اتفاقات اخیر تنها یک اصلاح در میانه روند بوده است. 

سازمان بورس می‌تواند در شرایط اینچنینی که بازار به‌صورت احساسی وارد بحران صعودی یا نزولی می‌شود، می‌تواند از بازارگردان کمک بگیرد، از ابزار اختیار خرید و فروش استفاده کرده و البته در مقطع کنونی به تسهیل و تسریع اجرای افزایش سرمایه‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بپردازد همچنین می‌تواند با کاهش دامنه نوسان و بالا بردن حجم مبنا در اندازه شناوری سهام شرکت‌ها به بهبود شرایط کمک کند که البته بهترین پیشنهاد استفاده از دامنه نامتقارن است؛ برای مثال بازه مثبت 5 تا منفی 2 که حقوقی‌ها فقط در بازه مثبت مجاز به فروش باشند. 

تازه‌واردان می‌توانند با دقت در روند قیمتی شرکت‌ها در بازه میان‌مدت و بلندمدت متوجه شوند که قیمت شرکت‌ها همواره (به همان دلایل گفته شده در ابتدای مطلب) صعودی بوده است هرچند که طی این مسیر صعودی با کاهش قیمت‌های مقطعی هم مواجه بوده‌اند.

قطعا در سهام عدالت که ارزش اولیه آن حدودا پانصد هزار تومان بوده و هم‌اکنون ارزشی تقریبا 35برابر دارد به یکباره این جهش قیمتی اتفاق نیفتاده است و در بازه زمانی بلندمدت (حدودا 10 ساله) بارها و بارها قیمت آن افزایش و کاهش یافته، اما نهایتا برآیند آن مثبت بوده است، اما سوال اصلی اینجاست که اگر سهامداران از همان ابتدا ارزش سهام خود را می‌دانستند و امکان فروش آن را داشتند آیا می‌توانستند در برابر وسوسه دو، سه یا 10 برابر شدن قیمت آن مقاومت کنند یا اینکه تحمل کاهش قیمت یا رنج زدن (عدم‌کاهش یا افزایش محسوس قیمت در یک بازه زمانی) را داشتند؟

پاسخ برای بسیاری از افراد قطعا خیر است. بنابراین از آنجا که بازار دارای ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک فراوانی در بازه کوتاه‌مدت است، بهتر است که در بازه میان‌مدت و بلندمدت به سهامداری بپردازید و به سبد سهام خود به‌عنوان یک دارایی مطمئن (در بلندمدت) نگاه کنید. 

برای نیمه دوم امسال، همچنان رشد قیمتی را برای شرکت‌های بزرگ دولتی و شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارند انتظار دارم و البته پس از آن با رشد کامودیتی‌ها و روشن‌تر شدن مفاد قرارداد ایران و چین برای شرکت‌های صادرات محور خصوصا گروه معدنی، فلزی، پتروشیمی و پالایشی آینده‌ای روشن را متصورم. 

کنترل هیجان جمعی

بازار سهام طی هفته گذشته با نوسانات عدیده‌ای مواجه شد و نهایتا با کسب بازدهی منفی 5 درصدی به‌کار خود پایان داد. ارزش معاملات طی هفته جاری روند نوسانی را طی کرد و از محدوده 13 هزار میلیارد تومان تا 2 هزار میلیارد تومان کاهش یافت اما در روز پایانی هفته بار دیگر به سطوح 10 هزار میلیارد تومان رسید.

روند خروج نقدینگی حقیقی و خرد در تمامی روزهای هفته دیده می‌شود که جمع آن بالغ بر 4965 میلیارد تومان برآورد می‌شود. به عبارتی در هفته جاری شاهد تزریق 4965 میلیارد تومان نقدینگی توسط حقوقی‌ها به بازار بودیم که از آن به‌عنوان حمایت حقوقی‌ها نیز یاد می‌شود.

مسلما کلیت رفتار حقوقی‌ها از بازار سهام بسیار خوب، اما کافی نبود. چراکه عملا محدود به چند نماد بزرگ می‌شد و فشار فروش کوچک‌ترها همچنان بازار را آزار می‌داد. تداوم این اتفاق منجر به قفل شدگی سهام کوچک در صف فروش شد، چراکه خریداری وجود نداشت تا قیمت‌های پایانی را تغییر دهد.

قفل شدن نقدینگی در بیش از نیمی از بازار، باعث شد بار دیگر فشار فروش به کلیت بازار رسوخ کند و شاهد افت دسته جمعی بازار بودیم. بنابراین ارزش معاملات به شدت افت کرد و به کف تاریخی 2 هزار میلیارد تومان طی سال‌جاری سقوط کرد. بازار به مرحله‌ای از ترس رسیده بود که دیگر تزریق نقدینگی و پول‌پاشی تاثیری نداشت. بنابراین سیاست‌گذاران بازار، بار دیگر به فکر چاره افتادند. در گام اول اوراق اختیار فروش تبعی مطرح شد. بنابراین به تدریج شاهد موافقت برخی از سهامداران عمده با انتشار این اوراق بودیم.

انتشار این اوراق توسط سهامداران عمده نوعی بیمه سهام محسوب می‌شد. اما با توجه به ناآشنا بودن بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد با این سازوکار، حقوقی‌های بازار به فکر راه‌حل دیگری افتادند. بنابراین شاهد موافقت سهامداران عمده با مکانیزم سهام خزانه بودیم.

مکانیزم سهام خزانه نشان‌دهنده ارزندگی قیمتی سهام شرکت‌ها است و این سیگنال را به سرمایه‌گذاران خرد می‌دهد که قیمت سهام به کف خود رسیده است و قیمت‌ها به حدی ارزنده شده‌اند که خود شرکت‌ها حاضر به‌خرید سهام خودشان در این قیمت‌ها هستند. از این رویه در قانون به عنوان سهام خزانه یاد می‌شود و در زمان ریزش‌ها بسیار کاربردی است. 

اما مجموعه اقدامات فوق‌الذکر به همراه عوامل و متغیرهای اثرگذار دیگری همچون رشد دوباره نرخ ارز آزاد و نیمایی، باعث شد در روز پایانی هفته، فشار فروش به شدت تقلیل یابد و بسیاری از نمادهای بزرگ در گروه‌های فولادی، پتروشیمی، معدنی و… با جمع‌آوری صفوف فروش مواجه شوند و رویه معاملاتی متعادلی را از سر بگذرانند.

در پایان هفته شاخص کل به کف مستحکم یک میلیون و 500 هزار واحدی نزدیک شد که علاوه بر اینکه یک مرز روانی محسوب می‌شود، مورد وثوق و حمایت اغلب تحلیلگران تکنیکال نیز هست. بنابراین می‌توان تقریبا با قطعیت بالایی گفت که فشار فروش و ترس فروشندگان تا حد زیادی در این نقاط تخلیه شده است و می‌توان متصور بود در حوالی شاخص 5/ 1 میلیونی، بازار خالی از فروشنده خواهد شد.

در این نقاط است که با تشکیل واگرایی‌های مثبت، شاهد تعادل بازار خواهیم بود. اما به‌نظر می‌رسد بازار بیش از هیجان و صفوف خرید در این نقاط، به آرامش و افزایش حجم معاملات نیاز دارد تا خود را باز یابد. بنابراین انتظار می‌رود در هفته آینده بازاری متعادل و مثبت رقم بخورد. 

چها ر عامل کلیدی

شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال 1399 بازدهی چشم‌گیری نسبت به بازارهای موازی از خود نشان داد که عمده دلیل، ورود پول به این بازار و رکود و تعطیلی سایر بازارهای موازی بود، به‌طوری‌که صاحبان سرمایه مشاهده کردند. در دوران کاهش فعالیت‌های اقتصادی به‌دلیل پاندمی کرونا بازار سهام هر روز مثبت و بازدهی تا 5 درصد را به سرمایه‌گذارانش اعطا می‌‌کند.

با این استدلال و به منظور بهره‌مندی از این فرصت بسیاری از مردم تصمیم به ورود به بازار سرمایه و خرید سهام گرفتند؛ مشکل اصلی بازار دقیقا از همین نقطه آغاز شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید آشنایی خاصی با نحوه ارزش‌گذاری سهام نداشتند و صرفا به یک قاعده کلی ذهنی اکتفا کردند که «هر سهم صف خرید بیشتری دارد یعنی ارزنده‌تر است»؛ این موضوع باعث شد هر روز در بازار سرمایه شاهد تشکیل صف‌های خرید طولانی برای سهامی باشیم که به نظر فعالان قدیمی بازار ارزندگی چندانی نداشتند.

عموم تحلیلگران بازار از تشکیل چنین صف‌های خریدی متحیر بودند، چرا که سود شرکت‌ها، قیمت برخی آنان را توجیه نمی‌کرد و حتی بسیاری از شرکت‌ها که سود چندانی نداشتند نیز چندین برابر قیمت روز دارایی‌های خود درحال معامله بودند؛ اما تازه‌واردان همچنان با تزریق نقدینگی جدید اقدام به‌خرید سهام با هر قیمتی می‌کردند.

خریدهای هیجانی در بازار ادامه داشت تا اینکه با تکذیب خبر عرضه صندوق ETF پالایشی استارت فروش سهام زده شد که منجر به ریزش تاریخی شاخص کل بورس تهران از محدوده بیش از 2میلیون واحدی در 19 مرداد 1399 شد. حال در مورد آینده بازار باید فاکتورهای اثر گذار بر سود شرکت‌ها یعنی نرخ کامودیتی‌ها، نرخ دلار، نرخ تورم و نسبت قیمت به سود (P/ E) شرکت‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد:

1) نرخ کامودیتی‌‎ها: چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کامودیتی‌های دنیا به منظور گذر از رکود ایجاد شده ناشی از بیماری کرونا و همچنین نجات خود از درگیری با آمریکا، در تلاش است تقاضای داخل را جایگزین صادرات کند به عبارتی برای 5 سال آینده استراتژی چین تحریک تقاضای داخلی به‌عنوان موتور اول رشد اقتصادی و پس از آن صادرات خواهد بود؛ از این رو، حزب حاکم چین با تعریف پروژه‌های زیرساختی سعی در افزایش نرخ رشد اقتصادی دارد که این موضوع باعث افزایش تقاضای کامودیتی‌ها به‌خصوص فلزات می‌شود به‌طوری‌که درحال‌حاضر فلز مس نه‌تنها به قیمت خود قبل از پاندمی کرونا بازگشته بلکه درحال‌ حرکت به سمت سقف قیمتی خود در سال 2018 یعنی 7300 دلار به ازای هر تن است. 

2) نرخ دلار: به‌دلیل عدم توانایی انتقال دلار به داخل کشور سمت عرضه کاهش یافته و باعث شده نرخ آن افزایش یابد، با توجه به نزدیکی امارات متحده عربی با اسرائیل و همچنین افزایش فشارهای آمریکا انتظار می‌رود همکاری امارات با ایران در تامین ارز کاهش یابد و در نتیجه انتقال ارز به داخل کشور دشوارتر شود، سایر کشورها نیز به‌دلیل تحریم‌های آمریکا از انتقال وجه به ایران جلوگیری می‌کنند که این موضوعات باعث کاهش عرضه و در نتیجه افزایش نرخ ارز در کشور می‌شود.

3) نرخ تورم: فروش نفت ایران به شدت کاهش پیدا کرده، آمار دقیقی از میزان صادرات نفت در دست نیست، اما گمانه‌زنی‌ها اعداد حدود 200 هزار بشکه را نشان می‌دهد و این درحالی است که دولت در بودجه سال 1399 با فرض دلار 42 هزار ریال در نظر داشته‌است روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت بفروشد یعنی به لحاظ حجمی تنها بخش اندکی  مطابق بودجه پیش رفته‌است، این موضوع باعث کسری بودجه دولت می‌شود که نهایتا باید با فروش اوراق مالی یا استقراض از بانک‌مرکزی تامین شود.

استقراض از بانک‌مرکزی منجر به افزایش پایه پولی و در نتیجه خلق نقدینگی و تورم می‌شود. به‌دلیل نیاز دولت به انتشار حجم عظیمی از اوراق به تدریج خریداران این اوراق، نرخ بهره بالاتری از دولت طلب می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود نرخ تامین مالی در کشور افزایش یابد که در نتیجه بخش تولید کشور نیز مجبور به تامین مالی با نرخ بالاتری می‌شود و در نهایت نرخ محصول تولید شده افزایش یابد که خود یعنی تورم کشور افزایش می‌یابد. 

4) بازدهی اوراق: با توجه به اینکه درحال‌حاضر نرخ بازدهی ساده اسناد خزانه با نزدیک‌ترین سررسید (اخزا624) به‌عنوان بازدهی بدون ریسک معادل 17 درصد، یعنی P/ E معادل 6 (6≈17/ 100) است، در نتیجه درحال‌حاضر سهام با این نسبت ارزندگی قیمت دارند که با توجه به نرخ دلار 250 هزار ریال و نرخ روز جهانی محصولات که انتظار افزایش هر دو نیز وجود دارد، همچنین با توجه به افت اخیر بورس، قیمت سهام به این محدوده نزدیک شده‌است و انتظار می‌رود با چشم‌انداز تورمی حاضر و ارزندگی سهام، شاهد افت خاصی از قیمت‌های فعلی نباشیم. 

به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت با توجه به چشم‌انداز افزایشی نرخ دلار، نرخ تورم و نرخ جهانی محصولات و همچنین نزدیک شدن سهام به P/ E معادل 6 واحدی (با توجه به نرخ بازدهی اسناد خزانه) انتظار می‌رود بازار سهام طی هفته آینده به تعادل برسد و رشد این بازار به‌صورت نرمال مطابق با افزایش نرخ دلار و نرخ کامودیتی‌ها اتفاق افتد. 

بحران نقدشوندگی

بورس تهران در یک ماه گذشته یکی از بزرگ‌ترین افت‌های تاریخی خود را به ثبت رسانده است. به‌طوری که شاخص کل بورس در طول یک ماه 25 درصد و قیمت بسیاری از سهام بزرگ و کوچک بازار حتی تا 50 درصد نیز افت داشته‌اند. بررسی وقایع 5 ماه ابتدایی سال تا فتح قله 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و شروع و ادامه روند اصلاحی می‌تواند به درک شرایط فعلی بازار و پیش‌بینی روند آتی کمک کند.

از ابتدای سال‌جاری با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها قسمتی از نقدینگی موجود در جامعه با پالس مثبت دولت با هدف کسب سود کوتاه‌مدت به بازار سرمایه روانه شد. از طرفی دولت در آن زمان که همراه با شیوع ویروس کرونا با ارقام سنگین کسری بودجه مواجه بود با هدف تامین کسری بودجه از بازار سرمایه حمایت‌های خود از بورس را در جهت رونق این بازار افزایش داد.

در یک دوره تقریبا 5 ماهه شاخص کل بورس تهران از حوالی 500 هزار واحد تا قله 2 میلیون و 100 هزار واحد یک رشد بی‌سابقه 320 درصدی را تجربه کرد که در این فاصله با اعلام آزاد‌سازی سهام‌عدالت از طرف رهبر انقلاب و درخواست ایجاد شرایطی برای بهره‌مندی مردم از فروش سهام‌عدالت از طرف ایشان، حمایت از بازار سرمایه تا بالاترین سطوح حاکمیت افزایش یافت.

نقدینگی سرگردان در جامعه، حمایت‌های دولت و حاکمیت از بازار سرمایه و البته ارزندگی و جذابیت سهام نسبت به بازار‌های دیگر نظیر مسکن و ارز، ورود 90 هزار میلیارد تومان نقدینگی از طرف افراد حقیقی به بازار سرمایه را رقم زد که در تاریخ بورس بی‌سابقه است. در واقع در شرایط اوج تحریم و شیوع ویروس کرونا بازار سرمایه به‌عنوان ضربه‌گیر نقدینگی عمل کرده و به دولت و بانک‌مرکزی در کاهش شیب صعود قیمت‌های ارز، مسکن و حتی کالاهای اساسی کمک شایانی کرد.

با گذر از شاخص یک میلیون واحد و سرعت بالای رشد بورس، تلاش‌های سیاست گذار جهت متعادل‌سازی بازار با تقویت سمت عرضه افزایش یافت که به‌دلیل وجود تقاضای قوی فقط به اصلاحات جزئی بازار منجر شد.

در نهایت بورس که با سیگنال کسری بودجه دولت و عرضه سهام دولت در قالب ETF از ابتدای سال‌جاری رشد بزرگ خود را آغاز کرده بود، در مرداد ماه با اعلام خبر لغو عرضه صندوق پالایشی و البته تکذیب این خبر اصلاح خود را آغاز کرد و با فروش‌های سهام‌عدالت در بازار ادامه یافت.

با علم به اینکه اصلاح سنگین پس از صعود‌های قوی و کوتاه‌مدت یک امر طبیعی است، اما در جریان اصلاح اخیر بازار که هنوز هم در اتمام آن تردید‌هایی وجود دارد. یک مشکل اساسی بازار عدم نقد شوندگی سهام و قفل شدن بسیاری از سهام بازار در صف فروش بوده است.

در بازار‌های مالی «بحران نقد شوندگی» چالش به مراتب بزرگ‌تری نسبت به اصلاح قیمتی به حساب می‌آید، چراکه عدم نقد شوندگی تعدادی از سهام به ایجاد جو ترس و حاکم شدن هیجان و در نهایت سرایت عدم نقد شوندگی به کل بازار منجر خواهد شد. اما این بحران نقدشوندگی ریشه در کجا دارد؟

جواب این سوال را می‌توان در شرایط بازار در انتهای روند صعودی و با گذر شاخص از میانه کانال یک میلیون واحدی جست‌وجو کرد. جایی که اشتباهات جبران ناپذیر ناظر بازار در جدا کردن تایم معاملات یک تعداد سهام خاص و عدم عرضه صف‌های خرید این سهام توسط سهامداران عمده به رشد نامتقارن این سهام نسبت به کلیت بازار منتج شد.

این رشد نامتقارن و غیرطبیعی در سهامی نظیر شستا و خودرو که به نحوی لیدر بازار محسوب می‌شدند، اکنون در روند اصلاحی یکی از عوامل ایجاد فشار فروش و عدم نقدشوندگی در کلیت بازار محسوب می‌شوند. 

سوال مهمی که اکنون مطرح است اینکه، اصلاح بازار کی تمام می‌شود؟ حمایت‌های سازمان بورس و وزارت اقتصاد جهت متعادل کردن بازار به دو فاز تقسیم می‌شود. فاز اول اقداماتی نظیر کنترل فروش سهام‌عدالت، امکان تامین ابطالی‌های صندوق‌های سهامی از محل منابع صندوق‌های درآمد ثابت، افزایش ضریب اعتباری کارگزاری‌ها و از همه مهم‌تر الزام حقوقی‌های بازار به‌خرید سهام بود که در روز‌های گذشته بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار تزریق کردند. فاز اول حمایت فشار فروش را تا حدی کاهش داد اما عدم اعتماد ایجاد شده در سهامداران حقیقی و فشار فروش همچنان وجود دارد.

در فاز دوم حمایت از بازار سرمایه در هفته گذشته اقدامات مهمی صورت گرفته است. این اقدامات عبارتند از: تخصیص یک درصد ورودی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و محاسبه آن از سال 94، ضمانت اجرایی و الزام سهامداران عمده به بازارگردانی سهام، لغو ممنوعیت خرید سهام توسط بانک‌ها از شنبه 22 شهریور، انتشار اختیار فروش تبعی سهام و امکان خرید سهام خزانه توسط ناشران بورسی.

مجموعه اقدامات صورت گرفته، اگرچه تاثیری شبیه هجوم نقدینگی به بازار نخواهد داشت، اما قطعا به بهبود شرایط بازار چه در کوتاه‌مدت و چه در بلند‌مدت منجر خواهد شد و به تعادل و پایداری روند بازار کمک خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد با اقدامات صورت گرفته، در هفته پیش‌رو بازار به تعادل نسبی رسیده و از فاز بحران نقد شوندگی خارج شده و شاهد صف‌های فروش چشمگیر در بازار نباشیم.

محدوده یک میلیون و 500 هزار واحدی شاخص کل هم از نظر تکنیکالی و هم از نظر روانی حمایت مهمی برای شاخص محسوب می‌شود که در کنار جذابیت قیمتی تعداد زیادی از سهام بنیادی و سودساز بازار انتظار می‌رود این محدوده حمایتی حفظ شده و بازار به تعادل برسد.

نرخ دلار همیشه پیشران اصلی بازار سهام بوده است. در کنار اقدامات حمایتی صورت گرفته رشد دلار بازار آزاد و رشد پیوسته دلار نیما و ثبت ارقام نزدیک به 22 هزار تومان در هفته اخیردر کنار روند صعودی قیمت‌های جهانی کامودیتی، سهام دلاری و کامودیتی محور را در شرایط خوبی قرار داده که با ارزندگی این سهام به‌خصوص در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی می‌توان به اتمام اصلاح و برگشت روند صعودی اما منطقی و آرام بورس امیدوار بود.

به‌نظر می‌رسد شروع برگشت بازار از سهام دلاری و کامودیتی محور باشد، اما در ادامه با بهبود جو کلی بازار، شاهد توجه سهامداران به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط ارزنده که شرایط بنیادی خوبی داشته و در روند صعودی بازار رشد کمتری را تجربه کرده‌اند باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری سپه ،سرمایه گذاری جامی و سرمایه گذاری وثوق امین به ترتیب از برنامه افزایش سرمایه 79 ، 58 و 41 درصدی از دو محل خبر دادند.

براین اساس، “وسپه” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 669.1 میلیارد تومان به 1.2 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته اعمال خواهد شد تا صرف جبران مخارج سرمایه ای و مشتمل بر توجیه لزوم افزایش سرمایه شود.

همچنین “وجامی” درصدد است سرمایه فعلی را از 19 به 30 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا قادر به اصلاح ساختار مالی شود.

دراین میان، “وثوق” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 17.7 به 25 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا قادر به اصلاح ساختار مالی شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی شانزدهمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

16 شهریور 1286، مشیرالسلطنه که پس از ترور اتابک اعظم به رییس ‌الوزرایی رسیده بود امروز در مجلس کابینه‌ اش را به این شرح معرفی کرد: مشیرالسلطنه- رییس ‌الوزرا و وزیر داخله، میرزا حسن خان مستوفی ‌الممالک-وزیر جنگ، میرزا محمدعلی خان قوام الدوله- وزیر مالیه، میرزا حسن خان مشیرالملک- وزیر عدلیه، نظام ‌الدین خان مهندس الممالک- وزیر فواید عامه، میرزا جواد خان سعدالدوله- وزیر خارجه، جعفرقلی خان نیرالملک- وزیر علوم و معارف، محمدتقی خان مجدالملک-وزیر تجارت.

16 شهریور 1295، وثوق ‌الدوله رییس ‌الوزرا دولت ‌های روس و انگلیس را متقاعد ساخت که فعلا از کنترل مالیه و نظام ایران صرف ‌نظر کنند.

16 شهریور 1300، روزنامه «وطن» از مردم خواست از خــریدن کالاهــای انگلیسی خودداری کنند و به نمایندگان مجلس شورای ملی نیز توصــیه کرد مردم را به پوشیدن منســوجات ایرانی تشویق کــنند.

16 شهریور 1309، محمدعلی فرزین به وزارت مالیه انتخاب و معرفی شد.

16 شهریور 1334، اداره بازرسی کل کشور تشکیل شد. این اداره موظف بود که روابط میان کارمندان دولت و مردم را بررسی کند.

16 شهریور 1335، در چنین روزی در سال 1335 چاه نفت شماره 6 قم در منطقه البرز به نفت رسید. چاه شماره 5 در منطقه البرز که در عمق 2 هزار و 67 متری به نفت رسیده بود از چهارم شهریور بر اثر فشار گاز طبیعی دچار فوران شده بود که خروج نفت از آن مدت ‌ها ادامه داشت، تا اینکه با کمک و همکاری کارشناسان خارجی آن را خاموش کردند.

16 شهریور 1344، آغاز به کار کارخانه برق تهران با نیروی توربین ‏‌های گازی.

16 شهریور 1349، احداث خطوط سریع ‌السیر اتوبوسرانی تهران در انجمن شهر تصویب شد.

16 شهریور 1353، بر اساس قراردادی که در این روز بین ایران و افغانستان در کابل امضا شد، افغانستان برای اولین بار به دریای آزاد راه یافت و توانست برای حمل بار از بنادر جنوبی ایران استفاده کند و با اروپا رابطه دریایی داشته باشد. این قرارداد برای 5 سال تنظیم شد و افغانستان متقابلاً کلیه راه های خود را در اختیار ایران گذاشت.

16 شهریور 1357، عده زیادی از کارگران در سراسر کشور به علت کمی حقوق و نداشتن مسکن دست به اعتصاب زدند.

16 شهریور 1388، اعلام شد که تورم مرداد ماه به 20 درصد رسیده است.

16 شهریور 1390، رئیس جمهور وقت اعلام کرد که جا دارد میزان پرداخت یارانه نقدی به مردم تا سه برابر افزایش یابد. همچنین علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی گفت: درصورت توقف اجرای طرح مسکن مهر در کشور 5.2 میلیون نفر در بخش ‌های مختلف ساختمانی بیکار خواهند شد.

16 شهریور 1392، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی رییس ‌جمهور با برگزاری نخستین نشست مشترک با معاونان برنامه ‌ریزی استانداری‌ ها، نخستین گام برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی را برداشت.

16 شهریور 1395، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از بازداشت مدیرعامل سابق بانک دی خبر داد.

16 شهریور 1398، چین از برنامه خود برای سرمایه گذاری 280 میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز ایران خبر داد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های درخشان تهران، سیمان باقران، بهنوش، آهنگری تراکتور سازی و سرمایه گذاری وثوق امین با اتمام سال مالی منتهی به اسفند و تیر گذشته و جاری، زمان برگزاری مجمع سالانه را اعلام کردند.

همچنین سرمایه گذاری معیار صنعت پارس برای تصویب صورت های مالی به مجمع عادی بطور فوق العاده، لعابیران برای تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 275 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و آهنگری تراکتور سازی برای اصلاح آدرس پستی به مجمع فوق العاده می روند.

درخشان تهران: ساعت 10 روز شنبه 29 شهریور در کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج، پلاک 519

سیمان باقران: ساعت 14 روز چهارشنبه 26 شهریور در محل کارخانه واقع در شهرستان درمیان، کیلومتر 34 جاده اسدیه به بازارچه مرزی میل 73

بهنوش: ساعت 10 روز یکشنبه 23 شهریور در کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج، خیابان پوری، پلاک 5

سرمایه گذاری وثوق امین: ساعت 10 روز یکشنبه 23 شهریور در نیاوران، خیابان باهنر، بعد از چهارراه مژده، نبش کوچه صالحی، ساختمان مهدیار

سرمایه گذاری معیار صنعت پارس(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 11 روز دوشنبه 24 شهریور  در خ قائم مقام فراهانی، خ دهم ، پلاک 24

لعابیران(مجمع فوق العاده نوبت دوم): ساعت 14 روز یکشنبه 23 شهریور در خ ولیعصر، نرسیده به چهار راه پارک وی، کوچه خاکزاد، شماره 21

آهنگری تراکتور سازی(دو مجمع سالانه و فوق العاده): ساعت 14:30 و 16:30 روز چهارشنبه 26 شهریور در هتل اسپیناس پالاس

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی هفتمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

7 شهریور 1295، وثوق ‌الدوله وزیران خود را به این شرح معرفی کرد، وثوق ‌الدوله – رییس ‌الوزرا و وزیر جنگ، مشارالملک – وزیر مالیه، نصرت ‌الدوله – وزیر عدلیه، امین ‌الملک، وزیر پست و تلگراف، قوام‌ الدوله – وزیر فوائد عامه، ممتاز‌الملک – وزیر علوم و اوقاف. همچنین اداره وزارت تجارت موقتا بر عهده وزیر مالیه گذارده شد.

7 شهریور 1303، سردار سپه اعضای هیات وزیران را به این شرح معرفی کرد: سردار سپه – رییس ‌الوزرا و وزیر جنگ، ذکاء‌الملک – وزیر مالیه، مشارالملک – وزیر خارجه، امیر اقتدار – وزیر داخله،‌ ادیب ‌السلطنه – وزیر عدلیه، سردار اسعد – وزیر پست و تلگراف، سردار معظم خراسانی – وزیر فوائد عامه، مشار‌الدوله – کفیل وزارت معارف.

7 شهریور 1333، دو شرکت اکتشاف و تولید و تصفیه نفت ایران تاسیس شد. این دو شرکت به موجب توافق بین ایران و کنسرسیوم نفت در خاک هلند به ثبت رسید ولی مرکز اصلی آن در تهران خواهد بود.

7 شهریور 1334، قرارداد فروش نفت با یک کمپانی ژاپنی امضا و مبادله شد.

7 شهریور 1344، اتاق مشترک بازرگانی و صنعت پیمان عمران منطقه‌ ای در تهران مستقر شد و قرار شد که رییس آن یک ایرانی باشد.

7 شهریور 1352، دکتر محمد یگانه رییس بانک مرکزی افزایش نرخ بهره را اعلام کرد: بهره سپرده ‌های مدت ‌دار تا یک سال به 8 درصد، بیش از یک سال به 9 درصد و بهره سپرده‌ های پس ‌انداز هم 7 درصد.

7 شهریور 1389، منوچهر متکی وزیر امور خارجه به خاطر عملکرد «شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور» از مجلس کارت زرد گرفت.

7 شهریور 1390، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت، توجه دولت به اولویت‌ ها را مهم خواندند و افزودند: باید با کار کارشناسی و دقیق، اولویت ‌ها را مشخص و براساس آن حرکت و تلاش کرد؛ ایشان دادن وعده به مردم را باعث افزایش توقعات خواندند و افزودند: تحقق وعده ‌های داده شده دولت به مردم، امری مطلوب و ضروری است و باعث استحکام ایمان و اعتقاد مردم می شود و برعکس اگر این وعده ‌ها محقق نشود در ذهن مردم، مشکل ایجاد می‌ کند.

7 شهریور 1394، گمرک ایران طی پیشنهادی به وزارت صنعت خواستار تغییر مقررات واردات خودروهای لوکس شد. مسعود کرباسیان رئیس گمرک ایران اعلام کرد که گمرک طرحی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده که براساس آن ترکیبی از ارزش خودرو و حجم موتور برای واردات مورد استفاده قرار گیرد.

7 شهریور 1395، اعلام شد معضلات اقتصادی ونزوئلا تا جایی بالا گرفته است که آخرین اطلاعات نشان می‌ دهد پالایشگاه‌ های این کشور نیز به ‌دلیل عدم اجرای به موقع تعهدات خود، در واردات نفت با مشکل مواجه شده ‌اند.

7 شهریور 1396، داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن گزارش بدهکاران بانکی در این کمیسیون خبر داد و گفت: بدهکاران زیادی شناسایی شدند و وجود دارند، اما تعداد عمده بدهکاران 800 نفر است.

7 شهریور ماه 1397، غلامرضا شافعی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار تغییر سیاست‌های ارزی، تجاری و قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره صنعت پتروشیمی به‌منظور رفع مشکلات این بخش شد و در این رابطه 6 پیشنهاد ضدرانت به دولت ارائه کرد. این پیشنهادها در راستای پایان دادن به شائبه رانت تخصیص خوراک گاز به نرخ هر دلار 3800 تومان به صنعت پتروشیمی از یکسو و نرخ‌گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای هر دلار 4200 تومان ازسوی دیگر است که نفع آن تنها نصیب عده‌ای تولیدکننده‌نما با پروانه‌های بهره‌برداری واحدهای غیرفعال شده است.

7 شهریور 1398، شرکت خودروسازی کیا بیش از 30 هزار دستگاه شاسی‌بلند جدید «تلوراید 2020 » را در آمریکا فراخوان خواهد داد. بیانیه منتشر شده توسط «سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا» نشان می‌دهد که کمربند ایمنی کیا تلوراید 2020 تولید شده بین 9 ژانویه تا 5 آگوست 2019 در جورجیا ممکن است به‌درستی مونتاژ نشده باشد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

5 شهریور 1294، مستوفی‌ الممالک وزیران خود را به این شرح معرفی کرد: مستوفی الممالک رییس ‌الوزرا و وزیر داخله- محتشم السلطنه، وزیر خارجه- وثوق ‌الدوله، وزیر مالیه – علاءالسلطنه، وزیر عدلیه- حکیم الملک، وزیر علوم و اوقاف- مستشارالدوله، وزیر پست و تلگراف- شهاب الدوله، وزیر فوائد عامه و همچنین مقرر شد که وزیر جنگ چند روز دیگر اعلام شود.

5 شهریور 1337، به تصمیم دولت کلیه کارمندانی که به سن شصت رسیده بودند یا سی سال سابقه خدمت داشتند بازنشسته شدند.

5 شهریور 1341، لیندون جانسون معاون رئیس جمهور امریکا به هنگام ترک تهران گفت‌: امریکا به ارسال کمک‌ های نظامی و اقتصادی خود به ایران ادامه خواهد داد.

5 شهریور 1344، اولین کشتی حامل نفت خام ایران عازم آرژانتین شد.

5 شهریور 1345، دکتر اقبال مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد، ‌یک قرارداد تازه نفتی بین ایران با گروه نفتی فرانسه اراپ منعقد شد. به موجب این قرارداد ایران برای اولین بار عاملیت و مشارکت را در روابط خود با شرکت‌ های نفتی کنار گذاشته و به عنوان کارفرما حاکمیت خود را بر شرکت ‌های نفتی اعمال می ‌کند.

5 شهریور 1346، کارخانه برق فرح ‌آباد آغاز به کار کرد.

5 شهریور 1349، وزارت آب و برق یک قرارداد 380 میلیون ریالی با دولت چک ‌اسلواکی برای خرید و نصب 47 دستگاه دیزل ژنراتور منعقد کرد.

5 شهریور 1356، روزنامه لوماتن چاپ پاریس در گزارشی نوشت: در 1975 در میان 93 کشور جهان، ایران با 7300 میلیون دلار، مصر با 5400 میلیون دلار و عربستان با 4400 میلیون دلار پرخرج ترین کشورها در زمینه واردات تسلیحاتی بودند.

5 شهریور 1359، تمامی معادن کشور ملی اعلام شد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی از معادن کشور توسط بخش خصوصی اداره می ‏شد یا امتیاز و مدیریت آنها در اختیار دیگر کشورها بود. با پیروزی انقلاب و تدوین قانون اساسی، همه معادن کشور ملی اعلام و مطرح شد که تحت هیچ عنوان به مالکیت بخش خصوصی تعلق نمی‏ گیرند. به موجب این قانون، اجازه بهره ‏برداری از معادن تنها در صلاحیت دولت قرار دارد و از سوی دولت به برخی بخش‏ های دولتی نظیر استانداری ‏ها واگذار می شود؛ هر چند بخش خصوصی می ‏تواند به ‌عنوان مقاطعه ‏کار در عملیات اکتشاف معادن شرکت و با دولت قرارداد منعقد کند.

5 شهریور 1392، منصوره شریفی صدر، مدیرکل امور بانوان وزارت امور خارجه به عنوان اولین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

5 شهریور 1396، اکبر عبداللهی اصل مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت از بدهی چهار هزار میلیارد تومانی دولت به سیستم دارویی کشور خبر داد.

5 شهریور 1397، روند رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا به‌دلیل بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، از روز دوشنبه 27 اوت (5 شهریور) در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه یعنی 45 روز پس از ثبت شکایت ایران آغاز شد.

5 شهریور 1398، تشدید تنش تجاری بین آمریکا و چین باعث شد تا ارزش یوآن چین به کمترین میزان در 11 سال گذشته برسد. در معاملات بازار داخلی چین ارزش یوآن به 7.1425 یوآن به ازای هر دلار رسید که از سال 2008 تاکنون بی سابقه بوده است. در بازار خارج نیز ارزش یوآن به 7.1850 یوآن به ازای هر دلار دلار رسید که کمترین میزان از سال 2010 محسوب می‌شوند.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

این نهاد ناظر، بر اجرای قوانین و مقررات به‌صورت کلان نظارت دارد. حاکمیت و قانون‌گرایان برای اجرای اصول حاکمیت صحیح بازار اوراق بهادار یا Securities Market Governance، طراحی‌ها، قوانین و مقررات و تعبیه‌های لازم را برای این نهاد ناظر لحاظ کرده تا از دولت‌ها، سیاست‌ها و نفوذهای سیاسیون مبری باشد. در این نوع نظام‌های نوین نظارتی، تاکید جدی بر استقلال این نهاد است. به عبارتی دقیق‌تر هیچ دولتی، مسوول دولتی، شخصیت حقوقی یا حقیقی چه دولتی و چه غیردولتی، اجازه دخالت یا نفوذ بر رویه‌های نظارتی یا انتخاب اعضای این نهاد ناظر را ندارد.

اعضای حرفه‌ای و مستقل این نهاد ناظر با نظر و پیشنهاد ذی‌نفعان بازار انتخاب می‌شوند و این ساختار کلان نظارتی را جامعه و اصناف حرفه‌ای بازار اوراق بهادار مدیریت می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر به‌عنوان یک روش قانون‌مند، نظارت صنفی توسط ذی‌نفعان بازار صورت می‌گیرد. این نهاد برای ایجاد ثبات رویه، تداوم فعالیت، سلامتی، قانون‌مندی، رشد، توسعه و حفظ اعتبار کلیه ذی‌نفعان و کلان بازار نظارت‌های لازم را در قالب حمایت‌های قانونی اعمال می‌کند.

با توجه به تاکید نگاه کلان و بلندمدت این نهاد به بازار اوراق بهادار در کشورهای مختلف، اکثریت اعضای تشکیل‌دهنده این نهاد از اعضا و مسوولان خبره، مستقل، بااعتبار اسمی بالا، باتجربه، آگاه و کاملا غیردولتی هستند و تعداد محدود و اقلیتی از این افراد می‌توانند به‌عنوان نمایندگان دولت و بخش‌های دولتی انتخاب شوند. به‌این‌ترتیب دولت فقط می‌تواند حرف‌ها و خواسته‌های خود را بدون اعمال‌نفوذهای جانبی در این نهاد از طریق اعضای خود مطرح کرده ولی تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و نظارت‌های لازم و نهایی طبق ضوابط و حمایت‌های قانون در این نهاد صورت می‌گیرد.

اهمیت وجود چنین نهادی از منظر قانون‌گذاری در بازار اوراق بهادار پویا، مردمی و فعال مشهود است. در هنگام اصلاح، طراحی و تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال‌های 1378 تا 1384، همین نیات مدنظر بود. قانون مصوب سال 1384 به دنبال همین نوع نظارت‌ها و بازارهای اوراق بهادار تصویب شد ولی در حال‌حاضر این نهاد تا حدود زیادی تحت‌نفوذ دولت قرارگرفته است. این رویه سبب شده کمیته بین‌المللی ناظر بر مسوولان نظارتی بورس‌ها یا IOSCO، بورس و نحوه نظارت بر بورس را مورد تایید قرار ندهد. این مشکل به دلیل دولتی تلقی کردن و تحت نفوذ دولت بودن شورای بورس اوراق بهادار و انتخاب اکثریت اعضای این شورا توسط مسوولان دولتی در ایران رخ‌داده است. مشابه همان ایرادی که فیفا به فدراسیون فوتبال کشورمان گرفته بود.

درواقع باید تاکید کرد نظارت کلان موجود در بازار اوراق بهادار از همان ابتدای تصویب قانون در سال1384، باید از نفوذ و تاثیرگذاری دولت مبری می‌شد و توسط اعضای حرفه‌ای همین بازار صورت می‌گرفت. این نظارت باید بر عهده کارشناسان باتجربه، خبره، خوشنام و حرفه‌ای منتخب و به نمایندگی از ذی‌نفعان بازار اوراق بهادار صورت می‌گرفت.

لایه بعدی، پس از نظارت کلان بر بازار اوراق بهادار، نظارت‌های اجرایی و تخصصی‌تر توسط هر یک از بورس‌ها یا نهادهای تخصصی‌تر زیرمجموعه بازار اوراق بهادار در راستای نظارت کلان، صورت می‌گیرند. در حال‌حاضر نهادهای نظارتی مرتبط با هر بورس بر عهده سازمان بورس مربوطه گذاشته ‌شده است. مسوولیت این ناظران اجرایی، نظارت بر اجرا قوانین و مقررات مربوطه در حوزه‌های نظارتی مربوطه آنها است. به‌عنوان‌مثال در هر بورسی تخلف در معاملات و بازی با قیمت‌ها در حوزه هر بازار به عهده نهادهای نظارتی جزئی‌تر است. این روش نظارت‌های اجرایی در همه‌جای دنیا مرسوم است و طبق همین ساختار بر بورس و فعالان آن نظارت می‌شود.

به‌نظر می‌آید که در حال‌حاضر، ایراد اصلی مربوط به نظارت‌های اجرایی و تخصصی در بورس‌ها نیست، بلکه باید بخش نهاد نظارتی کلان که عمده اعضا آن توسط دولت انتخاب می‌شوند را اصلاح کرد و سپس به سایر زیرمجموعه‌های نظارتی پرداخت.

در همه کشورهای دنیا، بخشی از نظارت‌ها شفاف و با اطلاع‌رسانی صورت گرفته و بخشی دیگر در پشت‌صحنه و به‌صورت محرمانه صورت می‌گیرند. رویه‌های این نظارت‌های پشت‌صحنه به‌درستی به‌صورت محرمانه اعمال‌شده تا از تخلفات، سوء استفاده‌ها، تبانی‌ها و دستکاری‌های غیرقانونی در قیمت‌ها جلوگیری شود و با متخلفان برخوردهای قانونی صورت پذیرد. این نوع نظارت‌ها و کنترل‌های قانونمند باعث افزایش اعتبار اسمی، سلامتی، تداوم فعالیت، شفافیت، تعادل در رویه‌های بازار شده که موردنظر و وثوق کلیه ذی‌نفعان خبره، قسم‌خورده و حرفه‌ای بازار است.

نهادهای ناظر بازارهای اوراق‌بهادار در سراسر دنیا بر اساس دستورالعمل‌های مصوب فعالیت می‌کنند و این دستورالعمل‌های نظارتی بخشی محرمانه بوده و بخشی که محرمانه نیست در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی سومین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

3 مرداد 1290، صمصام‌ السلطنه وزیران خود را به این شرح معرفی کرد: صمصام ‌السلطنه، رییس ‌الوزرا و وزیر جنگ- وثوق ‌الدوله، وزیر خارجه- قوام ‌السلطنه، وزیر داخله- حکیم‌ الملک، وزیر مالیه- مشیرالدوله، وزیر عدلیه- دبیر‌الملک، وزیر پست و تلگراف- علاءالسلطنه وزیر علوم و اوقاف، صمصام ‌السلطنه همچنین برنامه دولت را در چند اصل به مجلس تقدیم کرد. اصل اول: تبدیل انتخابات مجلس شورای ملی به یک مرحله‌ ای. اصل دوم: حق تجدیدنظر در قانون اساسی، اصل سوم: خواستن اختیارات بیشتر برای وزیران.

3 مرداد 1296، بانک شاهی به مناسبت جنگ بین ‌المللی، شعبه خود را در بازار تهران تعطیل کرد.

3 مرداد 1312، محاکمه دکتر لیند نبلات آلمانی، مدیرکل سابق بانک ملی و همکاران وی در عدلیه آغاز شد. دکتر لیند نبلات در سال 1306 به اتفاق عده‌ای از بانکداران آلمانی جهت تاسیس و اداره بانک ملی استخدام شده بودند. پس از تاسیس بانک نامبرده مرتکب چندین فقره اختلاس شد و بیلان جعلی تنظیم کرد. وکلای وی مظفر‌فیروز و دکتر آقایان بودند. دادگاه او را محکوم به 18 ماه زندان و پرداخت شصت ‌هزار‌تومان خسارت نمود.

3 مرداد 1323، اساسنامه اولیه شورای عالی اقتصاد تدوین شد.

3 مرداد 1340، بانک صادرات و واردات آمریکا هفت میلیون دلار به ایران وام داد.

3 مرداد 1343، لایحه کاپیتولاسیون در مجلس سنا به تصویب رسید.

3 مرداد 1349، لایحه جدید تعرفه گمرکی منتشر شد.

3 مرداد 1367، نیروهای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) عملیات موسوم به «فروغ جاویدان‌» را در مرزهای غرب کشور آغاز کردند.

3 مرداد 1389، براساس مصوبه وزیران عضو کمیسیون کارگروه انتقال کارکنان دولت از پایتخت، دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند تا پایان مرداد 89 تا 40 درصد پست‌ها و کارکنان خود را به خارج تهران انتقال دهند. همچنین براساس مصوبه‌ای دیگر، استخدام جدید و جایگزینی نیروی منتقل شده ممنوع است.تصمیمات یاد شده در راستای سیاست جدید دولت برای خلو‌ت‌سازی پایتخت اتخاذ شده است.

3 مرداد 1390، رییس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به نامه وزیر بازرگانی درخصوص ایجاد خط اعتباری برای اجرای طرح خرید اعتباری کارمندان دولت موسوم به طرح «میزان» اعلام کرد که با توجه به آثار تورمی ناشی از اعطای خط اعتباری جدید، در جلسات طرح تحول اقتصادی مقرر شده که هیچ گونه خط اعتباری جدید از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی تخصیص نیابد.

3 مرداد 1391، همزمان با آغاز دور جدید واگذاری سکه‌های پیش‌فروش شده، بانک مرکزی تغییراتی در ابزارهای جایگزین تحویل سکه در نظر گرفته و دو جایگزین در کنار تحویل سکه به متقاضیان معرفی کرده است: اوراق گواهی سپرده با نرخ 20 درصد در کنار خرید نقدی سکه به قیمت 622 هزار تومان.

3 مرداد 1393، به دنبال توافق ژنو 3 و کاهش برخی از فعالیت ‎های هسته‎ای ایران در برابر کاهش بخشی از تحریم‎ ها، پس از 35 سال، شرکت هواپیمایی بویینگ با ایران قرارداد امضا کرد. در این رابطه کمپانی آمریکایی بویینگ، یکی از سازندگان اصلی هواپیما های مسافربری، از عقد قرارداد با هواپیمایی جمهوری اسلامی «برای تامین قطعات هواپیما» خبر داد.

3 مرداد 1394، اولین فهرست از فرصت‌های اقتصادی ایران برای سرمایه‌گذاری خارجی، توسط وزارت راه و شهرسازی منتشر شد. در این لیست جزئیات کامل 107 پروژه و ابرپروژه در بخش‌های مختلف راه و شهرسازی همچون «احداث آزادراه، ایجاد یا توسعه خطوط راه‌آهن، گسترش خدمات فرودگاه‌های بین‌المللی، افزایش مسیرهای جاده‌ای و برون‌شهری، ساخت هتل‌های 4 ستاره و ساختمان‌های اداری و همچنین تاسیس شهرهای جدید» معرفی و تشریح شده است.

3 مرداد 1395، متن دو لایحه مهم درخصوص اصلاح قوانین حاکم بر نظام بانکی و بانکداری ایران، بالاخره مورد توافق قرار گرفت و نهایی شد تا پس از تایید هیات دولت، برای تصویب به مجلس ارسال شود. از این دو لایحه که با نام‌های «لایحه قانون بانکداری» و «لایحه قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» تهیه شده‌اند، تحت عنوان «لوایح دوقلوی تحول بانکی» یاد می‌شد.

3 مرداد 1396، مدیر کل دفتر حساب‌های اقتصادی مرکز آمار ایران تغییر سال پایه شاخص‌های اقتصادی را از 1376 به 1390 اعلام کرد. جواد حسین‌زاده علت تغییر نرخ رشد اقتصادی سال 1395 را به دلیل تغییر سال پایه اعلام کرد و افزود: نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت براساس سال پایه 1376 معادل 3/ 8 و بدون نفت 3/ 6 درصد بود. حسین‌زاده گفت: هم اکنون با تغییر سال پایه نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت 1/ 11 و بدون احتساب نفت 4/ 6 درصد است.

3 مرداد 1397، سرانجام بعد از گمانه‌زنی‌های بسیار در روزهای اخیر درخصوص تغییر تیم اقتصادی، اولین تغییر در برج لاجوردی میرداماد صورت گرفت. رئیس‌جمهور به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و تصویب هیات وزیران، عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بیمه مرکزی را به‌عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی منصوب کرد. به این ترتیب این استاد دانشگاه تهران که بیشتر مطالعات خود را بر حوزه «اقتصاد انرژی» متمرکز کرده است، به‌عنوان بیستمین رئیس‌کل بانک مرکزی معرفی شد.

3 مرداد 1398،  در حالی که حدود 13 هزار خودروی وارداتی در گمرکات، بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دپو شده بود، به گفته معاون گمرک ایران حدود 6600 خودرو ترخیص شده است، اما مابقی به دلایلی از جمله پایان مهلت ترخیص یا پرونده‌های قضائی مجوز خروج نداشته‌اند.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران در سال 1349 تحت نام شرکت “دوچرخه و موتورسیکلت سازی ایران” تاسیس و در سال 1385 به شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران تغییر نام یافت. از جمله شرکت های فرعی آن می توان به شرکت سرمایه گذاری وثوق امین، شرکت اندیشه افراز شرق و شرکت آرین دوچرخ اشاره کرد.

طی معاملات امروز تعداد 9.3 میلیون برگ سهم به ارزش 31 میلیارد ریال با قیمت پایانی 3328 ریال داد و ستد شد.

بررسی تکنیکالی این سهم در بازه هفتگی نشان از اتمام اصلاح سهم در قالب موج 4 خود می دهد و میتواند با شکست خط روند نزولی b-d، با اهداف 388 تومان (سقف قیمتی قبلی)، بازه 470-490 تومان، 613 تومان و درنهایت 850 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نماد واعتبار همراه با نمودار (24 دی ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه از ناحیه کنونی با کاهش قیمت همراه شود می تواند از محدوده های 280 تومان، 245 تومان و درنهایت 210 تومان با ورود خریداران مورد حمایت قرار بگیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.