دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری ساختمان نوین از اقدام خرید 2 میلیون سهم شرکت حاضر در بازار پایه فرابورس با بهای تمام شده 4.2 میلیارد تومانی خبر داد و با توقف نماد ، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “وثنو” اعلام کرد: یک شهریور ماه نسبت به خرید 2 میلیون سهم شرکت قند شیرین خراسان معادل 0.2 درصد به قیمت 21076 ریال برای هر سهم و بهای تمام شده 4.2 میلیارد تومان اقدام کرده است.

درصد مالکیت قبلی در این شرکت حاضر در بازار پایه فرابورس 0.28 درصد بوده که با خرید جاری، مجموع درصد مالکیت ناشر در شرکت خریداری شده به 0.48 درصد رسیده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری ساختمان نوین از واگذاری 0.16 درصد سهام شرکت تامین مسکن جوانان و کسب سود 4.7 میلیارد تومانی خبر داد.

براین اساس، “وثنو” 26 خرداد ماه 4 میلیون سهم معادل 0.16 درصد سهام شرکت تامین مسکن جوانان را به قیمت 4.77 میلیارد تومان واگذار کرده است.

قیمت واگذاری هر سهم 11941 ریال، بهای تمام شده سهام یا حق تقدم واگذار شده در دفاتر شرکت 35 میلیون تومان و سود واگذاری پس از کسر مخارج انتقال 4.74 میلیارد تومان بوده است.

درصد مالکیت سرمایه گذاری ساختمان نوین قبل از واگذاری 2.35 درصد بوده که پس از واگذاری به 2.19 درصد رسیده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در جریان معاملات امروز برخی نمادهای بورسی به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف متوقف شدند و بازگشایی آنها به روزهای کاری آتی موکول شد.

شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران (ثنظام) طی اطلاعیه‌ای از برگزاری مزایده پیش فروش واحدهایی از مجتمع برج باغ بهار با ارزش 61 میلیارد و 230 میلیون ریال خبر داده است. مزایده‌ای که خالص ارزش دفتری آن بیش از 16 میلیارد و 610 میلیون ریال است.

شرکت داروسازی کاسپین تامین «کاسپین» نیز که با سرمایه 150 میلیارد ریالی در فرابورس فعال است از دریافت مجوز افزایش قیمت محصولات خود خبر داده است. بر اساس اطلاعات افشا شده در وبسایت کدال سازمان غذا و دارو از تاریخ 6 خرداد امسال با افزایش قیمت 31 درصدی برخی محصولات تزریقی و کرم موافقت کرده است.

نماد دیگری که به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شد، «وثنو» بوده است. شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان نوین که با سرمایه ثبت شده 600 میلیارد ریالی در بورس فعال است جزئیات واگذاری 400 هزار سهم از شرکت‌های پتروشیمی پارس را در تاریخ 18 خرداد افشا کرده است. با واگذاری هر سهم این شرکت به قیمت 143 هزار و 506 ریال در مجموع 18 میلیارد و 877 میلیون ریال سود عاید این شرکت شده است.

نمادهای متوقف‌شده حداکثر در دو روز کاری آینده و از طریق حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهند شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بازار پایه چه تحولات جدیدی را از سر گذراند و آیا نمادهای پُرریسک فرابورس همچنان طرفدار و خواهان دارند. گزارش زیر قصد دارد با این رویکرد به بررسی بازار پایه بپردازد. بررسی تازه ترین تحولات نمادهای پُرریسک فرابورسی

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، پیش از سال 96 در فرابورس، بازاری به نام «توافقی» بود که سهام شرکت‌های سهامی عام که نزد بورس ثبت شده بودند اما در بازارهای اصلی پذیرش نشده یا لغو پذیرش شده بودند، در آن معامله می‌شد. در این بازار محدودیت‌های زیادی برای معامله‌گران وجود داشت که نهایتا مدیران فرابورس آن را به بازارپایه الفبایی (الف، ب، ج) و سپس بازارپایه رنگی (زرد، نارنجی، قرمز) تبدیل کردند.

به نظر می‌رسد دوباره جای خالی این بازار در فرابورس احساس شده که هفته گذشته خبر ایجاد آن به شکل تابلوی جدیدی در بازارپایه منتشر شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است.

با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است.

در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود.

البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند.

نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها».

البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است.

آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است.

در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید.

اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد.

مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد.

تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

«سفاسی» برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. «سفاسی» با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست.

با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند.

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت.

همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت.

هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است.

پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند.

با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود.

براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

معاملات سهام بر مبنای توافق با یکدیگر در تابلو توافقی

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به اینکه هیات مدیره سازمان بورس در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تابلو توافقی را تشکیل داده است، گفت: در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله خواهند شد.

به گزارش بورس پرس بهنام محسنی، تابلو توافقی را یک تابلو در بازار سوم فرابورس معرفی کرد که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

محسنی در مورد شرکت‌هایی که مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی هستند اما قبلا در یکی از بازارهای بورس تهران یا فرابورس ایران پذیرش و سپس لغو پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: سهام و حق تقدم سهام همه این شرکت‌ها در بازار پایه معامله می‌شود در حالی که شرکت‌هایی که سابقه لغو پذیرش نداشته‌اند با شرایطی به بازار توافقی راه پیدا خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه صرفا شرکت‌های دارای سابقه لغو پذیرش به بازار پایه راه می‌یابند، یک استثنا را در این باره مطرح کرد و گفت: در این میان نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم خرید سهام برخی شرکت‌ها که از نظر ترکیب سهامداری شرایطی دارند که امکان انجام معاملات آن‌ها به صورت توافقی وجود ندارد، به تشخیص کمیته درج از طریق بازار پایه انجام خواهد شد.

محسنی از تفاوت‌های مهم بازار پایه و بازار توافقی را نحوه انجام معاملات عنوان کرد و گفت: معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران یادآور شد که هیات مدیره فرابورس در خصوص جزئیات ریزساختارها از جمله دامنه نوسان، روزهای انجام معامله، حجم مبنا، حداقل حجم هر سفارش و … در تابلو توافقی بازار سوم تصمیم‌گیری خواهد کرد و پس از تصویب این موارد، اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پیش از سال 96 در فرابورس، بازاری به نام «توافقی» بود که سهام شرکت‌های سهامی عام که نزد بورس ثبت شده بودند اما در بازارهای اصلی پذیرش نشده یا لغو پذیرش شده بودند، در آن معامله می‌شد. در این بازار محدودیت‌های زیادی برای معامله‌گران وجود داشت که نهایتا مدیران فرابورس آن را به بازارپایه الفبایی (الف، ب، ج) و سپس بازارپایه رنگی (زرد، نارنجی، قرمز) تبدیل کردند.

به نظر می‌رسد دوباره جای خالی این بازار در فرابورس احساس شده که هفته گذشته خبر ایجاد آن به شکل تابلوی جدیدی در بازارپایه منتشر شد. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

تابلوی توافقی در بازار سوم فرابورس قرار خواهد داشت و ظاهرا در ابتدای کار قرار نیست نمادی از تابلوهای رنگی بازارپایه به این تابلو نقل‌مکان کند، بلکه شرکت‌های سهامی عام جدیدی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند، اما پذیرش نشده‌اند، از اولین مشتریان آن خواهند بود. هر شرکت سهامی عام دیگری هم که بنا به قوانین، معاملاتش باید از طریق بورس انجام شود، گذری به این تابلو خواهد داشت.

«بانک شهر» (وشهر) توانست مجوز بانک مرکزی را برای برگزاری دو مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1396 و 1397 دریافت کند و آگهی برگزاری آن را برای روز سه‌شنبه آینده روی کدال قرار داد. براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، زیان شناسایی شده برای این دو سال، تقریبا یکسان و حدود (254) تومان به ازای هر سهم است.

با این حساب بانک شهر در پایان سال 1397 برای هر سهم زیان بیش از (790) تومانی انباشته کرده، گرچه در صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده منتهی به 30/ 9/ 98 این رقم به نزدیک هزار تومان رسیده است. حسابرس این بانک با گذاشتن 16 بند شرط، صورت‌های مالی 1397 را از لحاظ استانداردهای حسابرسی مورد تایید قرار داده است.

در نامه مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجوز مجمع، درخواست شده که بیش از هزار و 300 میلیارد تومان به خاطر بندهای شرط حسابرس، ذخایر اضافه در حساب‌ها منظور شود که قاعدتا بر زیان انباشته خواهد افزود. همچنین در این مجوز از مدیران بانک خواسته شده تا زمان بهبود نسبت کفایت سرمایه، تسهیلات کلان به مجموعه‌های مرتبط با بانک (احتمالا شهرداری‌ها) داده نشود. برای بهبود کفایت سرمایه هم توصیه شده هرچه زودتر برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی اقدامی انجام شود.

البته مدیران بانک درباره افزایش سرمایه، در نامه‌ای که هفته اول امسال روی کدال قرار دادند، آب پاکی را روی دست سهامداران ریختند و گفتند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به محدودیت‌های موجود برسر راه بانک مقدور نیست و از سوی دیگر سهامداران عمده ظاهرا تصمیمی برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ندارند.

نماد بانک پس از دوهفته بسته بودن چهارشنبه گذشته بازگشایی شد و با حدود 8 درصد رشد قیمت به گردونه معاملات همراه با صف خرید مداوم پیوست. استقبال از خرید سهم این بانک و برخی از بانک‌های زیانده دیگر را تنها می‌توان به امید سهامداران به دو عامل نسبت داد، یکی رشد قیمت «دارایی»‌های آنها پس از موج تورمی اخیر و دیگری سیاست‌های حمایتی و اصلاحی بانک مرکزی برای «بهبود عملیات بانک‌ها».

البته فضای مثبت عمومی در بازار سهام نیز بر این ماجرا اثرگذاری حتی شاید جدی‌تری داشته باشد. در مورد بانک شهر املاک زیادی از شهرداری در شهرهای بزرگ کشور بابت مطالباتش دریافت کرده که برخی از آنها در جریان صدور سند بوده و بعضا مشکلاتی در این فرآیند دارند. برای املاک آماده فروش هم مزایده‌هایی در یک‌سال اخیر برگزار شده که در بیشتر موارد مشتری چندانی در قیمت‌های پایه برای آن یافت نشده است.

آنچه درباره کلیت صنعت بانکداری کم و بیش می‌توان گفت آن است که مشکلات بانک‌ها یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند که انتظار داشته باشیم، به فوریت حل شوند؛ تنها می‌توان امیدوار بود با تعامل منطقی و صحیح بانک مرکزی و ایفای نقش نظارتی به‌صورت دلسوزانه، به تدریج وضعیت بانک‌ها بهبود یابد، همان‌گونه که اخیرا شاهد بهبود ساختار مالی برخی بانک‌های حاضر در بازار اصلی بورس و فرابورس بودیم.

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) در نامه‌ای به اداره نظارت فرابورس درباره مباحث مطرح‌شده در مجمع سالانه خود توضیحاتی داد. از جمله به اظهار امیدواری هیات‌مدیره برای دستیابی به سودآوری مناسب پس از رفع مشکلات حقوقی و قانونی شرکت اشاره شده که البته سال‌هاست سهامداران این نماد در مجامع سالانه به شنیدن آن عادت کرده‌اند. پیش از این گفته شد که دو دارایی مهم وملت زمین بزرگی در شمال تهران و حدود 7درصد از سهام شرکت «شیمی بافت» است.

در عین حال پرونده‌ای مربوط به شرکت ورشکسته «ماشین‌آلات تراکتورسازی ایران» با نماد تراک و پرونده حقوقی مربوط به شکایت یکی از مدیران سابق یک تعاونی محلی در خراسان از تهدیدهای مرتبط با آن هستند. بازگشایی وملت پس از مجمع سالانه منتهی به پایان آذر 1398 در روز یکشنبه گذشته، با رشد قیمتی بیش از 6 درصدی و صف خرید روز بعد همراه بود. ارزش بازار وملت از اواخر سال گذشته از رکورد خود در سال 1383 (کمتر از 400 میلیارد تومان) عبور کرد و با کمی نشیب و فراز اینک بالاتر از آن قرار گرفته است. در آن‌زمان (سال 1384) با شکایت سهامداران مشخص شد که تخلفاتی از سوی هیات‌مدیره منصوب توسط سهامدار عمده رخ داده است که به خروج سهامدار عمده از کشور انجامید.

اینک شاید دو موج تورمی کشور در دهه 90، سهامداران وملت را به بازیابی سرمایه‌گذاری خود امیدوار و خریداران را برای رفتن به صف خرید توجیه کرده‌است. «فارسیت اهواز» (سفاسی) یکی از چند شرکت سازنده ورق و لوله سیمانی کشور بود که با ممنوعیت ورود آزبست (Asbestos) در اواخر دهه 80 دچار مشکل در تولید شدند و اکثرا هنوز مشکلاتشان ادامه دارد.

مجمع سالانه سفاسی شنبه گذشته در تهران برگزار شد و در همان روز چند تن از کارکنان شرکت خود را به تهران رسانده بودند تا نسبت به عدم دریافت مطالبات خود با وجود گذشت ماه‌ها اعتراض کنند. هیات‌مدیره سفاسی در شامگاه نوزدهم اسفند سال قبل، در جلسه خود تصمیم گرفتند آگهی برگزاری مزایده دو قطعه زمین شرکت به‌همراه ساختمان و سوله با قیمت کارشناسی 28 میلیارد تومان در روزنامه منتشر شود و صبح بیستم اسفند آگهی مزبور چاپ شد.

تا آخرین مهلت ارائه پیشنهادها که 23 فروردین بود، مراجعه‌ای برای خرید صورت نگرفت و مدیریت شرکت عدم حصول نتیجه را در کدال منتشر کرد. البته در این اطلاعیه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌های املاک اشاره و تاکید شده بود که هیات‌مدیره در فرصت مناسب مجددا آگهی این مزایده را منتشر خواهد کرد. در مصوبه هیات‌مدیره قید شده است که درصورت فروش این دارایی، بخشی از وجه حاصل، صرف تسویه بدهی‌ها و بقیه برای انتقال «ماشین‌آلات تولید لوله بتنی» به کارخانه اصلی و تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

«سفاسی» برخلاف برخی از شرکت‌های مشابه که هیچ درآمد عملیاتی ندارند، در سال مالی منتهی به اسفند 1398 بیش از 8 میلیارد تومان فروش داشته که به‌خاطر افزونی هزینه‌ها نهایتا حدود 2 میلیارد تومان زیان به ثبت رسانده است. «سفاسی» با سرمایه 66 میلیارد تومانی در پایان اسفند 1398 حدود 23 میلیارد تومان زیان انباشته داشت که کمتر از نصف سرمایه‌اش بوده و بنابراین هنوز مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست.

با این‌حال ارزش بازار سفاسی در حال حاضر کمتر از 400 میلیارد تومان است که البته مدتی پیش ارقام بالاتر از 520 میلیون تومان را هم دید. براساس شنیده‌ها در مجمع سالانه صحبت‌هایی از تلاش هیات‌مدیره برای رفع مشکلات شرکت شده است.

«بانک آینده» (وآیند) که در آخرین مجمع خود نتوانسته بود برای انتخاب حسابرس و بازرس قانونی با رعایت الزامات بانک مرکزی به نتیجه برسد، در مجمع فوق‌العاده پنج‌شنبه هفته قبل که اولین مجمع پس از تغییر هیات‌مدیره بود، این موضوع را تعیین تکلیف کرد. بانک آینده سهم بزرگی از سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده است و به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌اش یعنی «ایران مال» امیدوار است تا بتواند سود خوبی از آن کسب کند.

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1398 بانک آینده در اوایل اسفند گذشته صادر شد، اما مدیریت بانک (مدیر اسبق سازمان بورس) در نامه‌ای به معاون فرابورس گفت که ترجیح می‌دهد درباره برخی از مواردی که بانک مرکزی الزام کرده در صورت‌های مالی اعمال شود، مباحث کارشناسی صورت گرفته و پس از آن مجمع برگزار شود. این در حالی است‌که در چند سال اخیر بانک‌ها در برابر الزامات بانک مرکزی قدرت چانه‌زنی چندانی نداشته‌اند.

بانک آینده اسفند سال گذشته توانست دو مجوز مهم از بانک مرکزی دریافت کند که اولی اجازه انجام عملیات ارزی و دیگری مجوز ایجاد 54 شعبه جدید بود. بانک آینده چند سال پیش در قبال پذیرفتن تعهدات یکی از تعاونی‌های اعتباری منحله نسبت به سپرده‌گذارانش، وعده مجوز تاسیس 110 شرکت را دریافت کرده بود که بخشی از آن عملی شده بود و مجوز بقیه در پایان سال گذشته دریافت شد.بازگشایی نماد وگردش مربوط به «بانک گردشگری» روز گذشته انجام شد و با وجود معامله بیش از 62 میلیون سهم در قیمت هزار و 173 تومان و رشد قیمتی 184 درصد، مورد تایید ناظر قرار نگرفت.

همانگونه که پیش از این گفته شد، «وگردش» اخیرا با فروش نقد و اقساط یکی از سرمایه‌گذاری‌هایش توانست سود بیش از 1200 میلیارد تومانی (بیش از 200 تومان به ازای هر سهم) در صورت‌های مالی نشان دهد. وگردش در آخرین شنبه سال گذشته مجمع سالانه منتهی به سال 1397 خود را برگزار کرد و براساس الزام بانک مرکزی حدود 1500 میلیارد تومان ذخیره اضافه گرفت که اثر خود را برروی صورت‌های مالی پایان اسفند 1398 خواهد گذاشت.

هفته گذشته «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) در نامه‌ای به فرابورس اعلام کرد که نزدیک به 35 میلیارد تومان در دو نماد بورسی یکی مربوط به صنعت پتروشیمی و دیگری پالایشی سرمایه‌گذاری کرده است. وثنو بیش از دوسوم سبد سرمایه‌گذاری‌هایش در سهام شرکت‌های ساختمانی گروه «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) و بانک همگروه آن یعنی «اقتصاد نوین» (ونوین) بود که اینک از فرصت بازار استفاده و اقدام به متنوع‌سازی پورتفوی خود کرده است.

پیش از این کمتر از سه درصد پورتفوی وثنو در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی بود و اینک این نسبت بالای 5 درصد است. سهامداران کارخانه «پلی‌اکریل ایران» (شپلی) که از نظر فعالیت عملیاتی شاهد ماه‌های سختی بودند، در همین مدت از رونق نسبی در معاملات سهم و رشد قیمتی آن سود بردند. شپلی روز 21 اسفند سال قبل به‌خاطر اعلام شروع به‌کار یکی از واحدهایی که در سال 1395 متوقف شده بود، بسته شد و در روزهای بعد نیز چون ناظر درباره اطلاعات ارائه شده ابهام داشت، بسته ماند.

با گذشت حدود 50 روز، هفته قبل خبری درباره یکی از پرونده‌های شکایت علیه شرکت در کدال منتشر شد که در دادگاه بدوی حکم علیه شپلی صادر شده بود. خبر مزبور حاکی از رد تجدیدنظرخواهی برای حکم دادگاه اولیه بود.

براساس متن این شفاف‌سازی، قراردادی در سال 1394 با شرکتی محلی در اصفهان منعقد شد که در همان زمان مدیران میانی شرکت، آن را به نفع شرکت ندانستند، اما (احتمالا) با اصرار هیات‌مدیره وقت منعقد شد. در مفاد آن قرارداد هیچ راه گریزی برای شرکتی که احتمال عدم موفقیت در ایفای تعهدات آن می‌رفته است، در نظر گرفته نشده بود. برآورد مدیران فعلی شرکت آن است که قطعی شدن حکم صادره، حدود 133 میلیارد تومان جریمه برای شرکت به بار آورد.

معاملات سهام بر مبنای توافق با یکدیگر در تابلو توافقی

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به اینکه هیات مدیره سازمان بورس در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، تابلو توافقی را تشکیل داده است، گفت: در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله خواهند شد.

به گزارش بورس پرس بهنام محسنی، تابلو توافقی را یک تابلو در بازار سوم فرابورس معرفی کرد که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

محسنی در مورد شرکت‌هایی که مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی هستند اما قبلا در یکی از بازارهای بورس تهران یا فرابورس ایران پذیرش و سپس لغو پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: سهام و حق تقدم سهام همه این شرکت‌ها در بازار پایه معامله می‌شود در حالی که شرکت‌هایی که سابقه لغو پذیرش نداشته‌اند با شرایطی به بازار توافقی راه پیدا خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه صرفا شرکت‌های دارای سابقه لغو پذیرش به بازار پایه راه می‌یابند، یک استثنا را در این باره مطرح کرد و گفت: در این میان نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم خرید سهام برخی شرکت‌ها که از نظر ترکیب سهامداری شرایطی دارند که امکان انجام معاملات آن‌ها به صورت توافقی وجود ندارد، به تشخیص کمیته درج از طریق بازار پایه انجام خواهد شد.

محسنی از تفاوت‌های مهم بازار پایه و بازار توافقی را نحوه انجام معاملات عنوان کرد و گفت: معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران یادآور شد که هیات مدیره فرابورس در خصوص جزئیات ریزساختارها از جمله دامنه نوسان، روزهای انجام معامله، حجم مبنا، حداقل حجم هر سفارش و … در تابلو توافقی بازار سوم تصمیم‌گیری خواهد کرد و پس از تصویب این موارد، اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه صورت می‌گیرد./دنیای اقتصاد 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های کشت و صنعت جوین، سرمایه گذاری ساختمان نوین، گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران و سرمایه گذاری کوه نور به ترتیب مجوز افزایش سرمایه 200، 100، 51 و 38 درصدی را گرفتند و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شدند.

براین اساس، “جوین” سرمایه فعلی را از 42.1 به 126.3 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو نارنجی بازار پایه فرابورس از محل سود انباشته و باهدف جلوگیری از خروج وجه نقد بصورت سود سهام و تحکیم نسبت مالکانه صرف می شود.

“وثنو” هم سرمایه فعلی را از 30 به 60 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از محل سود انباشته اعمال می شود تا قادر به اصلاح ساختار مالی شود.

همچنین “وتوصا” سرمایه فعلی را از 265 به 400 میلیارد تومان می رساند. 132.5 میلیارد تومان از تامین مالی این شرکت بورسی از محل سایر اندوخته ها و 2.5 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال و صرف اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌ می شود.

در این میان، “ثنور” که درخواست افزایش سرمایه 130 درصدی داده بود با کسب مجوز 38 درصدی در مرحله اول، سرمایه فعلی را از 86.7 به 120 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی با هدف اجرای پروژه کاظم‌آباد و جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های انجام‌ شده اعمال می شود.

مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 120 به 157.3 میلیارد تومان معادل 31 درصد از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض تا پس از اخذ مجوز نسبت به عملی کردن آن اقدام کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در همین حال شاخص کل فرابورس هم دیروز رشد 7/ 2 درصدی را تجربه کرد تا بازدهی فرابورس ایران از ابتدای سال جاری به رقم 46 درصد برسد. این در حالی است که نماگر هموزن بورس تهران طی همین مدت رشد 51 درصدی را تجربه کرده و بازدهی بورس هم به عدد بی‌سابقه 6/ 55 درصدی رسیده است. دیروز شاهد رکوردشکنی‌های متفاوتی در بازار سهام بودیم. ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) در کل بازارها از رقم 17 هزار میلیارد تومان گذشت که از این مقدار بیش از 6 هزار میلیارد تومان سهم معاملات فرابورس بود تا با رشد 24 درصدی نسبت به رکورد قبلی شاهد ثبت رکورد تاریخی دیگری در کارنامه فرابورس ایران باشیم. این متغیر در بورس تهران نیز به رکورد جدید 11 هزار و 600 میلیارد تومان دست یافت. روز گذشته گروه محصولات شیمیایی با معاملاتی به ارزش افزون بر 1465 میلیارد تومان دوباره در صدر فهرست برترین گروه‌ها قرار گرفت. چنین اقبالی به نمادهای شیمیایی منجر به رشد 4 درصدی متوسط قیمت آنها شد. در این گروه «فارس» باز هم با صف خرید همراه شد و در نهایت نیز رشد 7/ 4 درصدی ارزش بازار را تجربه کرد. به واسطه این رشد شاهد اثرگذاری 2 هزار و 434 واحدی «فارس» بر شاخص کل و قرار گرفتن این نماد در جایگاه دومین حامی دماسنج اصلی بورس تهران بودیم. به این ترتیب «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد بازار سهام با رشدی که دیروز تجربه کرد به بازدهی 71 درصدی طی تنها 14 روز کاری دست یافت. در این گروه «تاپیکو»، «پارس» و «جم» نیز به واسطه رشدهایی که تجربه کردند توانستند در مجموع اثرگذاری مثبت 2 هزار و 360 واحدی بر نماگر اصلی بازار داشته باشند. دومین گروه بورسی با بیشترین ارزش معاملات صنعت فرآورده‌های نفتی با 981 میلیارد تومان معامله بود. این اقبال به نمادهای پالایشی منجر به رشد 5/ 4 درصدی متوسط قیمت آنها شد. در این گروه پالایش نفت بندرعباس پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اعلام کرد: به استحضار می‌رساند این شرکت در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در دست اقدام ندارد. اما نکته جالب توجه معاملات دیروز قرار گرفتن گروه ساخت خودرو و قطعات در سطوح بالای فهرست برترین صنایع بعد از مدت‌ها بود. این صنعت که از اواخر سال گذشته و با بسته شدن نمادهای بزرگ خودروساز مثل «خودرو» و «خساپا» معاملات کم‌رمقی را تجربه می‌کرد، دیروز شاهد رسیدن ارزش معاملات به رقم 936 میلیارد تومان بود. نکته جالب‌توجه معاملات خودروسازان بازگشایی مجدد «خگستر» بود. این نماد ابتدا قرار بود روز شنبه بازگشایی شود. اما به علت رشد 100 درصدی در پیش‌گشایش، بازگشایی آن به دیروز انتقال یافت. دیروز «خگستر» بالاخره باز شد و شاهد رشد عجیب و کم‌سابقه 109 درصدی بود. نکته جالب توجه در این بین ایجاد مازاد تقاضایی سنگین برای خرید این نماد در چنین محدوده‌ای از قیمت بود. نماد شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو به واسطه رشد عجیبی که دیروز تجربه کرد برای اولین‌بار به سطوح بالای فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل رسید. این نماد روز گذشته به واسطه اثرگذاری 1476 واحدی سومین حامی اصلی رشد شاخص کل بورس تهران بود. همچنین دیروز سرمایه‌گذاری ساختمانی نوین (وثنو) طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد این شرکت در تاریخ 6 اردیبهشت امسال (روز شنبه) نسبت به خرید مجموعا تعداد 34 میلیون و 421 هزار سهم شرکت‌های پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پارس اقدام کرده است. «وثنو» 23 میلیارد و 363 میلیون تومان معادل 06/ 0 درصد از سهام «شپنا» و 11 میلیارد و 158 میلیون معادل 02/ 0 درصد از سهام «پارس» را خریداری کرده است. دیروز کارخانجات تولیدی شهید قندی (بکام) هم از انعقاد یک قرارداد و تامین کابل مخابراتی خاکی و کانالی به مخابرات سوریه خبر داد.  در فرابورس ایران روز گذشته بیشترین ارزش معاملات از آن نماد معاملاتی گروه صنایع کاغذ پارس شد. این شرکت روز گذشته با رونمایی از گزارش عملکرد یک‌ماهه خود خبر از فروش 143 میلیارد تومانی در 5 ماه منتهی به فروردین 99 داد که 17 میلیارد تومان این رقم متعلق به فروردین ماه بود. نرخ‌های فروش «چکاپا» نیز در فروردین ماه نسبت به میانگین نرخ 4ماه گذشته افزایش یافته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

همان طور که با رشد بیشتر شاخص کل نسبت به نماگر هموزن مشخص است، دیروز نمادهای بزرگ بورسی که اغلب کالامحور هستند هدف اصلی بورس‌بازان برای خرید بودند. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که شاخص 30 شرکت بزرگ بورس تهران طی روز گذشته بیش از 5/ 3 درصد رشد کرد. در بین صنایع، این گروه محصولات شیمیایی بود که با 859 میلیارد تومان معامله در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. چنین اقبالی به پتروشیمی‌ها منجر به رشد 7/ 3 درصدی شاخص این صنعت شد. در این گروه «فارس» با رشد 7/ 4 درصدی حامی 2032 واحد از رشد شاخص کل بود. همچنین «تاپیکو»، «نوری»، «پارسان» و «جم» نیز در مجموع اثرگذاری مثبت حدود 2050 واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران داشتند.

نکته جالب توجه اما قرار گرفتن صنعت فرآورده‌های نفتی در جایگاه دومین گروه با بیشترین ارزش معاملات بود. اقبال بالا به پالایشی‌ها در حالی منجر به رشد بیش از 3/ 4 درصدی شاخص این صنعت شد که در بازار جهانی بهای نفت خام به حرکت خود در مسیر نزولی ادامه می‌دهد. روز گذشته نفت برنت با افت بیش از 5/ 3 درصدی تا محدوده 26 دلار هم عقب‌نشینی کرد.

روز گذشته شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی (غشاذر) در کنفرانس اطلاع رسانی از دو دلیل راه‌اندازی برای تولید محصولات اکونومی و در دستور کار قرارگرفتن تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت برای تغییر قیمت سهم خبر داد. در اطلاعیه دیگری، گروه صنعتی سدید (وسدید) اعلام کرد: این شرکت قرارداد فروش لوله با یکی از پیمانکاران وزارت نفت به مبلغ 23 میلیون یورو توسط شرکت فرعی لوله‌سازی ماهشهر را منعقد کرد.

دیروز شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان نوین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در اول اردیبهشت امسال نسبت به واگذاری 6 میلیون و 266 سهم بیمه کوثر به ارزش 14 میلیارد و 434 میلیون تومان با بهای تمام شده 97 میلیارد و 491 میلیون تومان اقدام کرده است. «وثنو» از این واگذاری 5 میلیارد و 236 میلیون تومان سود شناسایی کرده است. همچنین «وثنو» اعلام کرده که حدود 6 میلیون سهم مدیریت انرژی امید تابان هور را نیز به ارزش 8/ 11میلیارد تومان فروخته است.

این شرکت روز یکشنبه هم اطلاعیه‌ای درخصوص واگذاری «کروی» منتشر کرد. سرمایه‌گذاری ساختمانی نوین اعلام کرد: با عنایت به ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس درخصوص واگذاری یا تحصیل سهام شرکت‌هایی که بیش از 5 درصد دارایی‌های شرکت در صورت مالی سال قبل را تشکیل می‌دهند، به استحضار می‌رساند سرمایه‌گذاری ساختمان نوین (سهامی عام) در 31 فروردین 99 نسبت به واگذاری 2 میلیون سهم شرکت توسعه و معادن روی ایران (کروی) به ارزش 5 میلیارد و 719 میلیون تومان با بهای تمام شده 3 میلیارد و 608 میلیون تومان اقدام کرده است. به این ترتیب «وثنو» از این واگذاری هم به سود 2 میلیارد و 111 میلیون تومانی دست یافته است.

در آخرین روز فروردین سیمان خاش در کنفرانس اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از ناحیه تجدید ارزیابی دارایی‌ها ندارد، اما در حال پیگیری افزایش سرمایه از ناحیه مطالبات و آورده نقدی است. در همین روز «ومعلم» هم که به علت تغییرات قیمتی بیش از 50 درصدی متوقف شده بود ضمن اعلام اینکه هیچ سوالی در کنفرانس اطلاع‌رسانی از این شرکت پرسیده نشده با اعلام عدم ایجاد تغییرات با اهمیت در شرکت، رشد قیمت سهم را ناشی از فرآیند عرضه و تقاضا دانست.

گروه پتروشیمی شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان روز یکشنبه در کنفرانس اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد: در حال حاضر در مراحل نهایی عرضه پتروشیمی ارومیه در فرابورس ایران هستیم، عرضه دیگر شرکت‌ها در مرحله برنامه‌ریزی اولیه جهت احراز شرایط پذیرش در بورس است.

در میان خودرویی‌ها، فرشاد مقیمی، مدیر عامل ایران خودرو از افزایش تولید روزانه این خودروساز با همکاری و مشارکت زنجیره تامین خبر داد و گفت: با اتکا به توانمندی‌هایی که در حوزه قطعه‌سازی کشور وجود دارد و با کمک کارگران عزیزمان تولید را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع کردیم. در حال حاضر از مرز تولید روزانه 2 هزار خودرو گذشتیم و روز گذشته قریب به 2 هزار و 300 دستگاه تولید داشتیم که 2 هزار و 200 دستگاه آن تجاری شده است.

شرکت اعتباری ملل در آخرین روز فروردین از پیشنهاد هیات‌مدیره مبنی‌بر افزایش سرمایه 65 درصدی خبر داد. «وملل» درصدد است سرمایه فعلی را از 606 به 1000 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار دوم فرابورس درصورت موافقت سازمان بورس از محل آورده نقدی سهامداران اعمال خواهد شد. این موسسه اعتباری تامین مالی را به منظور دستیابی به اهداف توسعه‌ای، افزایش توان رقابت پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و کاهش ریسک ناشی از آن صورت داده است. «وملل» که از 25 اسفند تا روز شنبه بیش از 108 درصد بازدهی برای سهامدارانش به ارمغان آورده بود، روز یکشنبه 7/ 1 و دیروز هم 2 درصد از ارزش خود را از دست داد. البته این نماد از نیمه دوم معاملات روز گذشته با صف فروش مواجه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

سیگنالی تورمی حاصل مدیریت ضعیف دولتمردان
 
علی حیدری کارشناس بازار سرمایه در بررسی وضعیت بازار سهام ایران به بورس‌نیوز گفت: بورس ایران را باید از دو رویکردوضعیت سیاست گذاری داخلیو تحولات بین المللی مورد بررسی قرار داد.
وی ادامه داد: در بررسی رویکرد اول سرمایه‌گذاران در تمامی بازار‌ها به این نتیجه رسیده اند که دولت با کسری بودجه مواجه بوده و برای فروش نفت در سال 99 مشکلات بسیار زیادی خواهد داشت؛ تعاملات در حیطه داخلی و از دیدگاه اقتصادی (و حتی بیرونی) با مشکلات خودساخته این دولت روبروست بنابراین با در نظر گرفتن تمام مسائل ذکر شده این نتیجه حاصل می‌شود که تورمی در پیش‌روی بازار قرار دارد که حتی نمی‌توان خوشبینانه به آن نگاه کرد.
 
حیدری تصریح کرد: مانند تمام دنیا، تا بازار سرمایه خبر تحولات و مسائل اقتصادی را در خود پیش خور کند، به پیشواز تورم رفته و این امر باعث می‌شود که سهام و شرکت‌ها رشد‌های خیلی خوبی را تجربه کنند اما؛ این رشد‌ها الزاما به منزله عملکرد مناسب شرکت‌ها نبوده و به عبارتی“سیگنال عملکرد تورم” در بطن جامعه و حاصل مدیریت ضعیف اقتصادی دولتمردان است. 
تحریم از نوعی دیگر
وی در بررسی وضعیت بُعد بین المللی بورس خاطر نشان کرد: واضح است که دوره تحریم‌های ایالات متحده همراه با خزانه داری کل بوده و کاملا از سبکی که تاکنون بوده متفاوت است.
حیدری در توضیح این تحریم متفاوت اظهار داشت: معنی تحریم یعنی عدم ورود پول به بطن جامعه ایران که بسیار سنگین بوده و تبعات سنگین تری نیز خواهد داشت و سال 99 به لحاظ تورمی در نوع خود بی نظیر خواهد بود. 
این کارشناس بازار سرمایه رشد بورس را ادامه دار عنوان کرد و گفت: مادامی که دولتمردان چه در بدنه حکومتی، چه حاکمیتی، سیگنال مناسبی مبنی بر” انجام یک کار اقتصادی” یا “دنبال کردن تبادلات بین المللی” به جامعه بفرستند، شاهد ادامه این رشد خواهیم بود. 
وی افزود: اگر دو سیگنال ذکر شده در بازار ورود کند با یک آرامش نسبی یا یک توقف در رشد به صورت موقت همراه خواهد بود، در غیر این صورت کماکان رشد کلی تا پایان سال 99 ادامه خواهد یافت.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت سرمایه گذاری ساختمان نوین از واگذاری سهام خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد؛ شرکت سرمایه گذاری ساختمان نوین (سهامی عام) در تاریخ 31/01/1399 نسبت به واگذاری 2.000.000 سهم شرکت توسعه و معادن روی ایران به ارزش 57.187 میلیون ریال با بهای تمام شده 36.084 میلیون ریال اقدام کرده استش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.