دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 قپیرا 2.28 1.50
2 وثخوز 1.74 1.45

1. قپیرا : فرآورده‌های غدايی ‌و قند پيرانشهر با نماد قپیرا در بازار بورس و گروه قند و شکر قرار دارد. این سهم در 19 فروردین امسال هم جزو سهام برگزیده بود و رشد اندکی را تجربه کرد. بعد عبور از 620 تومان حجم های نسبتا بالایی در این نماد معامله شده است و امروز هم این نماد در صف خرید قرار داشت. هر کد به صورت میانگین در این نماد نزدیک به 43 میلیون تومان خرید انجام داد.

در اندیکاتور RSI شاهد هستیم که هنوز نتوانسته کانال نزولی را پرقدرت به سمت بالا بشکند.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 2 اردیبهشت ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. وثخوز : سرمایه گذاری و توسعه خوزستان با نماد وثخوز در بازار پایه زرد فرابورس و گروه انبوه سازی قرار دارد. بعد از رالی صعودی که از مهرماه سال گذشته و در حوالی قیمت 1400 تومان آغاز کرد، توانست تا 3750 تومان رشد کند و از این قیمت شروع به اصلاح کرده است. در حال حاضر این نماد که در دامنه قیمتی منفی در حال معامله است، نزدیک به سقف حمایتی مهم 2750 تومان است. در صورت از دست رفتن این محدوده، حمایت بعدی برای آن محدوده 2200 تومان است. در صورت رشد از این ناحیه، مقاومت های مهم 3500 و 3750 تومان را پیش رو دارد. هر کد به صورت میانگین نزدیک به 10 میلیون تومان در این نماد خرید کرده است.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 2 اردیبهشت ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با 30 روز گذشته معامله شده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده
1 وثخوز 1.40 1.70
2 بنو 2.20 1.10
3 ثاصفا 1.19 2.61

1. وثخوز : سرمایه گذاری و توسعه خوزستان با نماد وثخوز در بازار پایه زرد فرابورس و گروه انبوه سازی قرار دارد. حمایت 3000 تومان محدوده مهمی برای این نماد محسوب می شود.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 6 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. بنو : بیمه تجارت نو با نماد بنو در گروه بیمه و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. با نزدیک شدن به محدوده 410 تومان و برخورد با خط میانی کانال دوباره با افزایش تقاضا مواجه شد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 6 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. ثاصفا : شرکت ساختمان اصفهان با نماد ثاصفا در گروه انبوه سازی و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. سقف قبلی در محدوده 870 تومان شکسته شده و حجم های بالایی هم در بالای این محدوده معامله شده است.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 6 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، به عبارتی مسوولان سازمان بورس اگر هم پیش از گرفتن مسوولیت، سابقه‌ای در خرید و فروش سهام داشته و با معضلات و مشکلات بازار بورس آشنا باشند، به احتمال قوی در سهام بازار توافقی و بازار پایه نبوده‌اند که بتوانند از دید چنین افرادی به موضوع نگاه کنند.

اگر این شوخی را جدی بگیریم، پیشنهاد مناسبی خواهد بود که سازمان بورس پیش از اجرای مقررات جدید، جزئیات آن را در معرض نظرخواهی فعالان بازار بگذارد و از بازخوردهای دریافت شده برای رفع نواقص احتمالی (پیش از شروع اجرا) بهره گیرد. البته کلیت آنچه تاکنون از جزئیات قوانین جدید به‌صورت غیررسمی به گوش رسیده حکایت از عزم سازمان بورس در قرار دادن بازار پایه در جایگاه مناسب خود برای نقدشوندگی سهام غیرشفاف و نه جایی برای سفته‌بازی با چاشنی سوءاستفاده دارد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


در گزارشی که از نظرتان می‌گذرد به برخی از رویدادهای یک‌هفته گذشته در بازار پایه پرداخته می‌شود تا شاید کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

هفته گذشته با تزریق نقدینگی جدید به بازار، نمادهای پایه فرابورس هم رشدهای خوبی را شاهد بودند. معاملات «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» از زیرمجموعه‌های شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت) که پیش از این به آن پرداختیم، سه‌شنبه گذشته از سر گرفته شد و در قیمت‌های مثبت و صف خرید به کار خود ادامه داد.

علت توقف معاملات «وثنو» انتشار نامه‌ای مبنی بر دستور مسدود شدن کد معاملاتی و نماد این شرکت از سوی دادگاه مربوط به جرائم پولی و بانکی بود که با پیگیری‌های سهامدار عمده معلوم شد منظور دادگاه توقف معاملات سهام «وثنو»، «وثخوز»، «وساخت» و سایر شرکت‌های گروه که در مالکیت گروه «استراتوس» هستند، بوده است و نه ممنوعیت معاملات سهامداران دیگر.

«وثنو» مقداری از سهام شرکت‌های گروه را در پرتفوی خود دارد که این روزها با استقبال بازار مواجه هستند و قیمت‌های مثبت سهم را می‌توان به آن مرتبط دانست. بیش از ۳ درصد سهام «سرمایه‌گذاری ساختمان» (وساخت)، ۲۷/ ۰ درصد «بانک اقتصاد نوین» (ونوین)، حدود ۲ درصد از سهام «سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان» (کرمان) و بیش از ۹ درصد سهام «نوسازی و ساختمان تهران» (ثنوسا) در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت این شرکت نشسته است. البته عملکرد پرتفوگردانی «وثنو» در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت در چند سال اخیر حرفی برای گفتن نداشته است.

دوشنبه هفته گذشته پس از ۸ جلسه ابطال معاملات نماد موسسه اعتباری توسعه (توسعه)، ناظر مربوطه معاملات بیش از یک میلیون سهم با رشد قیمتی حدود ۳۸ درصد را تایید کرد تا قیمت پایانی سهم به قیمت پذیره‌نویسی سال ۱۳۸۹ برسد.
در دو روز معاملاتی بعد نیز نماد «توسعه» بدون هیجان خاصی، رشد قیمتی حدود ۵ درصد را شاهد بود. همان‌گونه که پیش از این گفته شد، این نماد گرچه جزو نمادهای بانکی محسوب می‌شود، اما به‌خاطر دارایی‌های ملکی زیادی که دارد از وضعیت صنعت ساختمان و نمادهای آن هم می‌تواند تاثیرپذیر باشد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


برخی از کارشناسان بازار برای دو صنعت بانکداری و ساختمانی پس از سال‌ها اصلاح قابل توجه، رشد مناسبی را در سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی می‌کنند.

در یک‌هفته گذشته معاملات سهام ۵ بانک وابسته به ارگان‌های نظامی در خارج از ساعات معاملاتی انجام شد و برای هر بانک یکی از سهامداران حقوقی، خرید سهام متقاضیان حقیقی و حقوقی را به عهده گرفت. از بازار پایه دو بانک «قوامین» (وقوام) و «مهر اقتصاد» (ومهر) در این فرآیند شرکت دارند که سهامداران حقیقی می‌توانند با مراجعه حضوری به کارگزاری تقاضای فروش سهم خود را به قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) بدهند.

امکان فروش از طریق سامانه آنلاین یا اینترنتی وجود ندارد و مراجعه حضوری به کارگزاری لازم است. مهلت فروش سهام در این مرحله تا ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری است و کسانی که سهام خود را در این مرحله به فروش نرسانند باید منتظر بمانند تا دارایی‌های این بانک‌ها کارشناسی شده و بر‌اساس نظر کارشناسی، معادل ارزش آن (احتمالا از سوی بانک سپه) پرداخت شود. بانک قوامین عمده منابع خود را از طریق «بنیاد تعاون نیروی انتظامی (ناجا)» در املاک متعددی در سراسر ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

بانک مهر اقتصاد هم سرمایه‌گذاری‌هایی در بورس و سایر دارایی‌ها دارد.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس

«سرمایه‌گذاری ملت» (وملت) از شرکت‌هایی که بیشتر فعالان قدیمی بورس خاطراتی از آن دارند، در سال ۱۳۷۱ توسط بانک ملت تاسیس و در اوایل دهه ۸۰ شمسی به بخش خصوصی واگذار شد. در جریان واگذاری سهام عمده «وملت»، یکی از افراد مشهور بازار در آن سال‌ها آن را خرید و سرمایه این شرکت را به ۱۰۰ میلیارد تومان رساند. با شهرتی که فرد مزبور در بورس داشت خریداران برای خرید این سهم صف می‌کشیدند و به تقاضای آنها نیز پاسخ گفته می‌شد.

کم‌کم زمزمه‌هایی از تخلفات مدیران شرکت در بازار پیچید که نهایتا به حکم محکومیت قطعی مدیران به چند ماه زندان در سال ۱۳۸۸ منجر شد. جرم مدیران ارائه اطلاعات نادرست، انجام معاملات غیرقانونی و منتشر نکردن اطلاعات شفاف بود. از دید برخی از فعالان بورس هم آنچه بر سر این شرکت آمد، فربه کردن ظاهر آن، افزایش شناوری سهم در بازار و سرآخر تهی کردن آن از دارایی‌ها با معاملات پنهان درون گروهی بود. سهامدار عمده نیز پیش از صدور و اجرای حکم به خارج از کشور رفت و احتمالا دیگر برنخواهد گشت.

پس از این بود که معلوم شد آنچه در پرتفوی شرکت «سرمایه‌گذاری ملت» باقی مانده و قابل‌توجه است دو دارایی بورسی و ملکی است. یکی از این دارایی‌ها ۶۷ درصد سهام شرکت «ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی ایران» (تراک) بود که از «سازمان خصوصی‌سازی» خریداری و هنوز اقساط آن کامل پرداخت نشده بود.

این شرکت نهایتا نتوانست به تولید سودمند برگردد و در مهرماه ۱۳۹۴ براساس شکایت چند سهامدار حقیقی از سوی دادگاه ورشکسته اعلام و کنترل آن به «اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری تبریز» سپرده شد. تاریخ توقف شرکت پایان سال ۱۳۹۱ اعلام شد تا تمام معاملات آن پس از این تاریخ از جمله محاسبه سود بدهی‌های بانکی باطل تلقی شود. البته شرکت مزبور در پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۸‌برابر سرمایه ۱/ ۵ میلیارد تومانی خود زیان انباشته داشت. روال اداری فرآیند ورشکستگی هنوز در جریان است و هیچ‌گونه اطلاعات مالی مربوط به بعد از سال ۱۳۹۱ درباره شرکت از سوی اداره تصفیه و ورشکستگی یا مدیران منصوب این اداره، منتشر نشده است.

یکی دیگر از دارایی‌های باقیمانده برای «وملت»، زمینی موسوم به «چاتانوگا» در خیابان ولی‌عصر روبه‌رو‌ی پارک ملت است که در سال ۱۳۸۴ قیمت آن کسری از سرمایه ثبت شده ۱۰۰ میلیارد تومانی «وملت» بود و اینک با گذشت بیش از ۱۵ سال، شاید ارزش آن بیشتر از سرمایه ثبت شده شرکت باشد. طی ۱۰سال اخیر هر سال هیات‌مدیره، فروش این زمین یا ساخت مشارکتی آن را به‌عنوان برنامه‌های آتی خود اعلام کرده و برهمین اساس بارها شایعه فروش این زمین سبب نوساناتی در قیمت سهم شده است.

فرصتی برای سهامداران بازار پایه در فاینکس


معاملات سهام «وملت» تا اواخر اسفندماه ۱۳۹۶ در بازار بورس ادامه داشت و پس از چند ماه توقف نهایتا به بازار پایه ج منتقل شد. در مهرماه سال گذشته معاملات «وملت» در بازار پایه «ج» شروع و همیشه در قیمت کمتر از قیمت اسمی سهم معامله شد. براساس صورت‌های مالی سه ماه منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۷ شرکت حدود (۱۰) تومان به ازای هر سهم زیان انباشته دارد. مجامع سالانه این شرکت در سال‌های گذشته به‌صورت مرتب برگزار شده و بدون سودآوری و با تصویب زیان عملیاتی که البته چندان هم قابل‌توجه نبوده به‌کار خود پایان داده است.

البته همانگونه که قابل انتظار است معمولا تنش‌ها و حاشیه‌ها در این مجامع زیاد بوده و کار به لعن و نفرین از سوی سهامداران جزء که سهام را در قیمت‌های چند صدتومانی خریده‌اند هم می‌کشیده است. البته باوری در بین عده معدودی از سهامداران «وملت» وجود دارد که روزی سهامدار عمده «وملت» از ینگه‌دنیا (آمریکا) برمی‌گردد و سروسامانی به شرکت می‌دهد و البته معتقدند در حال‌حاضر هم شرکت از راه دور توسط وی اداره می‌شود.

منبع: donya-e-eqtesad.com

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، عملکرد بازار سرمایه در روز جاری منتهی به ثبت رشد 583 واحدی شاخص کل گردید و در مجموع، بازدهی هفتگی به رقم 3.6 درصد رسید. این در شرایطی بود که دیگر بازارها همچون ارز، طلا و نفت روز خوبی را سپری نکردند و با افت قیمت همراه شدند.

تعداد نمادهای مثبت تقریبا دو برابر نمادهای منفی بود و بیشترین حجم معاملات در نماد «وسکابح» ثبت گردید. قابل ذکر است که این نماد آخرین روز کاری خود را سپری کرد و امروز مهلت داد و ستد حق تقدم‎های استفاده نشده به پایان رسید. از همین رو، بیشترین برآیند خروج حقوقی‎ها در همین نماد رقم خورد. «خپارس» دیگر سهمی‎بود که با هجمه فروش حقوقی‎ها مواجه شد.

در سمت دیگر، «فولاد» مورد توجه حقوقی‎ها واقع گردید و مطابق چند روز اخیر، «فملی» نیز در لیست بیشترین برآیند ورود حقوقی‎ها قرار دارد. «فولاد» در بهمن ماه با فروش 26 هزار میلیارد ريالی، جمع درآمدهای خود را به رقم 207 هزار میلیارد ريال رساند و به این ترتیب، 32 درصد از کل فروش سال قبل فراتر رفت. علاوه بر این، بر اساس آمارهای بورس‌ کالا، جریان پول به سمت فولادی‌ها در حرکت است و تجربه نشان داده که با رشد نرخ دلار، سرمایه باید ارزش فعلی خود را حفظ کند و پیش‌بینی می‌شود که این موضوع تا آرام‌ گرفتن قیمت دلار ادامه‌‌دار خواهد بود.

در بین نمادهای حاضر در جریان معاملات، امروز «دشیمی» 14 برابر حجم میانگین خود، معامله گردید و به همراه «قنقش» در صدر لیست معاملات مشکوک قرار گرفت.

در بین صنایع نیز «محصولات شیمیایی» 57 برابر میانگین خود حجم خورد و «انبوه سازان» نیز خود را بالا کشیدند و شاهد رشد معاملات در این گروه هستیم. گروه «انبوه سازان» مدت‎های مدیدی است از تب و تاب افتاده و دیگر مثل سابق مورد اقبال سرمایه گذاران قرار ندارد.

طی معاملات امروز، نماد «انرژی 3» پس از یک روز وقفه به سبب رشد قیمت 60 درصدی، بازگشایی شد و بازدهی جالب توجه 18 درصدی را عاید سهامداران خود کرد. به جرات می‎توان این نماد را یکی از پرنوسان‎ترین نمادهای حال حاضر بازار سهام عنوان کرد. با نیم نگاهی به سابقه معاملات این سهم مشخص می‎شود که در اغلب موارد در حداکثر و یا حداقل قیمت مجاز داد و ستد شده و به نوعی حد وسط نداشته و با حداکثر نوسان ممکن معاملات خود را در پیش گرفته است.

از سوی دیگر، سهامداران نمادهای «وثخوز»، «فاهواز» و «آریان» با حالی نه چندان مساعد به تعطیلات رفتند. با توجه به شفاف‎سازی مدتی قبل «وثخوز» مبنی بر عدم رخداد با اهمیت، شاید بتوان به نوعی حال این روزهای این شرکت را اصلاح قیمتی ناشی از رشد بهمن ماه دانست.

گروه «فعالیت‎های کمکی به نهادهای مالی واسط» که علاوه بر نمادهای «انرژی 3»، تازه واردهای «لوتوس» و «امید» را درون خود دارد، امروز بیشترین رشد شاخص را داشت و همچنین شاخص گروه «هتل و رستوران» 3.7 درصد رشد کرد.

پیش بینی بازار شنبه

نرخ دلار در سامانه نیما امروز از 9000 تومان فراتر رفت و به نظر می‎رسد با افزایش قیمت حامل‎های انرژی، این ارقام بالاتری را نیز در روزهای آتی شاهد باشیم. با اعلام افزایش 100 درصدی نرخ گاز سوخت پتروشیمی‎ها، میانگین نرخ دلار نیمایی هر روز روند صعودی را طی کرده است. این موضوع می‎تواند خبر خوبی برای بازار باشد و امید می‎رود هفته آینده شاهد بهبود معاملات باشیم.