دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

پیش از بررسی صورت سود و زیان، باید اشاره کنیم صورت سود و زیان شرکت های سرمایه گذاری، تصویر کاملی از وضعیت مالی ارائه نمی کنند و برای بررسی این شرکت ها باید به تغییرات پورتفوی سرمایه گذاری آن ها توجه کرد.

مجموع درآمد عملیاتی سرمایه گذاری توسعه ملی در دوره ی نه ماهه 340 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 90 درصد افزایش یافته است که در این بین نیمی از درآمد، حاصل فروش سرمایه گذاری ها بوده است.

عمده ی هزینه ی شرکت های سرمایه گذاری، هزینه های فروش، اداری و عمومی است. این هزینه با 15 درصد افزایش، به 6.2 میلیارد تومان رسیده است.

در نهایت سود خالص این شرکت با 90 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 340 میلیارد تومان (74 تومان به ازای هر سهم) رسیده است.

سود انباشته ی ابتدای دوره تخصیص نیافته ی این شرکت 25.3 میلیارد تومان بوده که مجموع سود قابل تخصیص هر سهم را به 360 میلیارد تومان افزایش می دهد.

عمده ی سرمایه گذاری های این شرکت در صنایع فلزات اساسی (14.6 درصد)، محصولات شیمیایی (10.6 درصد) و سایر فعالیت ها (9.47 درصد) می باشد.

ارزش بازار سرمایه گذاری های بورسی این شرکت در مهر ماه 98 با 15 میلیارد تومان افزایش، به 1395 میلیارد تومان رسیده است. بهای تمام شده ی سرمایه گذاری های بورسی این شرکت 660 میلیارد تومان بوده که ارزش افزوده ی آن را به 735 میلیارد تومان رسانده است.
با توجه به بهای تمام شده (818 میلیارد تومان)، سهم پورتفوی بورسی این شرکت 80 درصد و پورتفوی غیر بورسی این شرکت 20 درصد می باشد.

از منظر سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس، عمده ی سرمایه گذاری وتوسم شامل سرمایه گذاری مسکن، فولاد مبارکه و سنگ آهن گل گهر می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک ملی که در آخرین روز سال جاری برای سومین بار در سه سال اخیر برنامه فروش بلوک مدیریتی و 63 درصدی “وبانک” را به ارزش 18.8 هزار میلیارد تومان در پیش گرفته ،به طور مستقیم و غیر مستقیم ، آماده فروش بلوک 69.15 و 26.67 درصدی شفادارو و سرمایه گذاری توسعه ملی شد.

براین اساس، شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا ( از زیرمجموعه های بانک ملی) درصدد است بلوک 69.15 درصدی سهام سرمایه گذاری شفا دارو را بطور یکجا و نقد در بازار دوم بورس به فروش برساند تا در صورت انجام از درصد مالکیت کاهش دهد.

به این ترتیب، مقرر شده 815 میلیون و 630 هزار و 515 سهم در نماد “شفا” روز چهارشنبه 28 اسفند ماه از طریق کارگزاری بانک ملی عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هر سهم 35294 ریال و ارزش پایه کل 2.8 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

همچنین بانک ملی در نظر دارد بلوک 26.67 درصدی سهام سرمایه گذاری توسعه ملی را بطور یکجا و نقد در بازار اول بورس به فروش برساند تا در صورت انجام از ترکیب سهامداری آن خارج شود.

به این ترتیب، مقرر شده یک میلیارد و 200 میلیون و 123 هزار و 480 سهم در نماد ” وتوسم” از طریق کارگزاری بانک ملی روز چهارشنبه 28 اسفندماه عرضه شود.

در این واگذاری قیمت پایه هر سهم 8246 ریال و ارزش پایه کل 989.6 میلیارد تومان تعیین شده است.

کارگزاران خریدار در صورتی مجاز به ورود سفارش خرید در سامانه معاملاتی هستند که 10 درصد ارزش سهام مورد معامله اساس قیمت پایه را نقد یا بصورت ضمانت نامه بانکی بدون قید و شرط( به مدت حداقل دو ماه از تاریخ عرضه) از مشتری دریافت کرده و حسب مورد به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز و تاییدیه را مبنی بر اخذ تضامین مربوطه به شرکت بورس ارائه کنند‌.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با ریزش بیش از 16760 واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به 367 هزار و 333 واحد به پایان رسید تا سهامداران را دچار شوک کند.

به گزارش رادیو سهام، جزییات داد و ستدهای بازار سهام بر اساس آمارهای ثبت شده نشان می دهد که همه شاخص های معاملاتی امروز در بازار سهام تحت تاثیر ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی و متشنج شدن اوضاع در خاورمیانه به طور میانگین 4 درصد با کاهش مواجه شدند.

ریزش همه شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص های بورس با ریزش دسته جمعی مواجه شدند به طوری که شاخص کل با (16765) واحد ریزش معادل (4.36) درصد به 367 هزار 333 واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی»  با (4485) واحد افت معادل (4.36) درصد به 98 هزار 283 واحد، شاخص کل «هم وزن» با (4797) واحد افت معادل (3.95)  درصد به 116 هزار و 690 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (3204) واحد ریزش، معادل (3.95)  درصد به 77 هزار و 929 واحد، شاخص آزاد شناور با (20384) واحد کاهش، معادل (4.49) درصد به 433 هزار و 328 واحد، شاخص بازار اول با (12763) واحد افت معادل (4.64) درصد به 262 هزار 422 واحد و شاخص بازار دوم با (31495) واحد ریزش معادل (3.94) درصد به 767 هزار و 517 واحد رسید.

 نمادهای تاثیرگذار

از سویی دیگرجزییات داد و ستدهای روز جاری مشخص می کند که امروز 7 نماد « فولاد با (1033) واحد، فارس با (745)، فملی با (742) واحد، کگل با (502) واحد، رمپنا با (450) واحد، شبندر با (448) واحد و تاپیکو با (442) واحد» افت، بیشترین تاثیر منفی را در کاهش شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

سقوط شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، روز جاری اکثر شاخص صنایع تالار شیشه ای با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «محصولات چوبی با (26123) واحد ریزش معادل (4.99) درصد به 496892 هزار و 304 واحد، اطلاعات و ارتباطات  با (18) واحد افت معادل (4.99) درصد به 350 واحد، وسایل ارتباطی (770) واحد کاهش معادل (5) درصد به 14 هزار و 651 واحد، زراعت (5142) واحد افت معادل (5) درصد به 97 هزار و 717 واحد، سایر معادن با (3038) واحد ریزش، معادل (5) درصد به 97 هزار و 726 واحد، اداره بازارهای مالی (17) واحد کاهش معادل (5) درصد به 322 هزار و 100 واحد، فنی مهندسی با با (170) واحد ریزش معادل (5.05) درصد به 3 هزار و 199 واحد» رسید.

بیشترین کاهش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می کند:  قیمت سهام نمادهای «کبافق، غنوش، سدشت، فولاژ، نبروج و سنیر»  بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «غپینو، رتکو، سشمال، تنوین، وبشهر، وتوسم و خاذین» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

به این ترتیب، در پایان دومین روز معاملاتی بورس در هفته جاری، 296 هزار و 528 نوبت معاملاتی، 6 میلیارد و 924 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 30 هزار و 415 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد بازدهی 46 درصدی بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری و اینکه آیا این بازدهی به معنای رونق اقتصاد کشور است، گفت: بازدهی بازار بورس طی چند ماه گذشته به دو دلیل تغییرات نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت کالا و خدمات در کشور و نیز افزایش ارزش ریالی فروش شرکت‌ها و صادرات شرکت‌ها بوده است.

وی افزود: تغییر نرخ ارز و افزایش حدود سه برابری نرخ ارز ظرف مدت کوتاهی باعث افزایش قیمت کالاها و خدمات در کشور شد، در نتیجه بر روی مبلغ فروش ریالی شرکت‌ها اثر گذاشت و هم با افزایش صادرات این شرکت‌های بورسی میزان و تعداد فروش شرکت‌ها به ویژه میزان فروش ریالی شرکت‌ها افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی این را هم گفت: در حال حاضر گزارش گزارش عملکرد شرکت‌های بورسی برای سال 97 و نیز گزارش سه ماه امسال به تدریج منتشر می‌شود که حاکی از رونق تولید و فروش شرکت‌های بورسی تا تیر ماه سال 98 نسبت به عملکرد مشابه سال قبل، دارد که در رونق بورس و بازدهی آن بی‌تأثیر نبوده است.

این مدیر بورسی در پاسخ به این پرسش که آیا بورس دماسنج اقتصاد نیست و اگر این گونه است چرا بورس هر روز رکورد می‌شکند در حالی که رونقی در اقتصاد دیده نمی‌شود، گفت: میزان تغییر و افزایش نرخ ارز، میزان افزایش و تغییر نرخ ارز به افزایش صادرات کمک می‌کند، نه این که جهش ناگهانی نرخ ارز در بازار کوتاه‌مدت افزایش نرخ کالاها و خدمات نشان داده شود، بلکه وقتی سال گذشته نرخ دلار سه برابر شد، امسال افزایش ارزش فروش شرکت‌های بورسی مشاهده می‌شود.

به گفته وی، مشکلاتی مانند تحریم‌ها و تورم باعث می‌شود احتمال رکود در ماه‌های پیش‌رو و سال‌های آینده وجود داشته باشد.

مهدوی پارسا در مورد توصیه به علاقه مندانی که می‌خواهند وارد بازار سرمایه شوند، گفت: بازار سرمایه حرکت اصلی خود در سال 97 و چند ماه گذشته از سال 98 را انجام داد و شاخص کل بازار بورس از حدود 90 هزار واحد به 260 هزار واحد رسیده و واکنش بازار سرمایه نسبت به تغییرات اقتصادی بروز داده است.

وی گفت: اگر بازار جهانی دچار رکود نشود و چشم‌انداز بازارها تا آخر سال مثبت باشد و به شرط اینکه نرخ ارز ظرف چند ماه آینده کاهشی نباشد، در آن صورت چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود و به نظر من بازار سرمایه به میزان سال قبل بازدهی نخواهد داشت، اما اگر انتظارات نسبت به بازدهی تعدیل کند، بازار در افق چند ماه آینده معقول‌تر می‌شود.

مهدوی پارسا در مورد اینکه به نظر شما بازار بورس تا آخر سال چقدر بازدهی خواهد داشت، گفت: اگر دو مورد اینکه رکود در بازار جهانی روی ندهد و قیمت دلار کاهش پیدا نکند، تا آخر سال بازدهی 20 تا 30 درصدی در بازار سرمایه حاصل می‌شود، این در حالی است که بازارهای موازی مانند بازار ارز، مسکن و طلا دچار رکود شده و مردم به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کنند.

وی در مورد اینکه به سرمایه‌گذاران جدید چه توصیه‌ای می‌کنید، گفت: برای انجام سرمایه‌گذاری و حضور در بازار با مشاوره نهادهای مالی رسمی و سرمایه‌گذاران مشورت کنید و از کانال‌های غیررسمی و مشاوره سفته‌بازان پرهیز شود تا سرمایه‌گذار دچار زیان نشود.

مهدوی پارسا تأکید کرد: تازه واردان برای حضور در بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شوند و نگاه میان‌مدت و بلندمدت حداقل شش ماه برای سرمایه‌گذاری در بورس داشته باشند.

این کارشناس بورسی در پاسخ به اینکه برخی از سرمایه‌گذاران در تالار بورس می‌گویند پول پیش خانه و یا پول فروش خانه خود را به بورس آورده و زیان‌ دیده‌اند گفت: در فضای تورمی موجود کشور باید نیازهای اولیه و اساسی زندگی مانند خانه و ماشین تهیه شود و از محل پس‌اندازهای مازاد و با نگاه بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری شود که سرمایه‌گذاری بلندمدت سودده است، اما اگر کسی بخواهد نگاه کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری در بورس داشته باشد، توصیه نمی‌شود که پول پیش خانه و یا قیمت فروش خانه‌اش را در بورس سرمایه‌گذاری کند بلکه باید از محل پس‌اندازهای مازاد وارد بازار سرمایه شود و از سود حاصل شده از بازار بورس بتواند خانه و طلا و یا کالاهای اساسی مثل ماشین را تهیه کند.

وی در پاسخ به این پرسش که از 83 میلیون ایرانی کمتر از 10 درصد در بورس حضور دارند که البته از کل کدهای معاملاتی فقط 50 درصد حقیقی هستند، در مورد اقبال اندک مردم به بورس، گفت: اولاً دانش و سواد مالی در کشور اندک است و سرمایه‌گذاری در بورس به خوبی جا نیفتاده است و باید مردم سعی کنند در مورد سرمایه‌گذاری مطالعات خود را افزایش دهند یا از طریق مشاوران سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند.

مدیرعامل وتوسم در پاسخ به اینکه آیا باید برای حضور در بورس حتماً دکترای مالی داشته باشیم، گفت: لازم نیست که دکترای مالی داشته باشیم بلکه باید دید بلندمدت و برنامه‌ مالی برای زندگی داشته باشیم، نحوه درآمد و پس‌انداز افراد مشخص باشد و در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کنند. من نمی‌گویم همه سرمایه خود را به بازار بورس بیاورید، بلکه در مواردی مانند بازارهای مسکن، بورس، ماشین و کسب و کارهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند.

مهدوی پارسا در پاسخ به این پرسش که آیا در بورس‌های دنیا عامه مردم حضور ندارند، گفت: در همه بورس‌های دنیا نوسان وجود دارد و گاهی ضرر به نوسان‌گیران در بورس وارد می‌شود، مثلاً در بورس آرژانتین هفته قبل 48 درصد زیان روی داد، بنابراین در بازار بورس نوسان یک امر طبیعی است و هر کس می‌خواهد وارد شود، باید ریسک را بپذیرد و در اقتصادهای پیشرفته هم عامه مردم به صورت مستقیم وارد خرید سهام نمی‌شوند بلکه از طریق صندوق‌های مختلف در بورس حضور می‌یابند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری توسعه ملی پیشنهاد کرد: باید صندوق‌های بازنشسته خصوصی در بازار سرمایه ایجاد شود و حتی سهام عدالت از طریق صندوق‌های بازنشسته خصوصی تجدید ساختار شوند و دارایی بلندمدت در اختیار مردم قرار داده شود که امکان خروج کوتاه‌مدت نباشد و مردم به صورت مداوم و در اقساط کوچک پول و سرمایه خود را وارد بازار سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند در زمان ازدواج و یا بازنشستگی از محل سرمایه‌گذاری خود در صندوق‌های بازنشستگی خصوصی استفاده کنند و ضرر و زیان ناشی از نوسان بازار به حداقل برسد.

وی در مورد اینکه در حال حاضر قیمت سهام برخی بانک‌ها مانند صادرات و تجارت از نرخ اسمی صد تومان هم کمتر شده و به حدود 40 تومان رسیده است، گفت: کاهش نرخ سهام این بانک‌ها به دلیل افزایش سرمایه سنگین این بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اتفاق افتاده است و البته خرید و فروش سهام زیر قیمت اسمی صد تومانی و یا بالای این قیمت ملاک نیست و نرخ و قیمت لحظه‌ای مدنظر نیست بلکه باید ببینیم امکان رشد دارد یا نه. و این به شرایط بنیادی شرکت‌های حاضر در بورس بستگی دارد و مردم برای خرید سهام باید از مشاوران سرمایه‌گذاری کمک بگیرند.

مهدوی پارسا در مورد اینکه آیا علاوه بر خرید سهام صندوق‌ها پیشنهاد حضور در صنعت خاصی در بورس برای سرمایه‌گذاران می‌کنید، گفت: پیشنهاد خاصی ندارم که از چه صنعتی وارد بورس شوند چون به هر کس نمی‌توان هر سهمی را پیشنهاد کرد، باید ارزیابی ریسک برای هر مشتری جدا صورت گیرد که مشتری می‌خواهد چه دوره‌ای پولش در بورس باشد و دوره بازگشت چقدر باشد اما به هر حال پیشنهاد می‌کنم، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مشاوران رسمی وارد بورس شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.