دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری بهمن در دوره 6 ماهه منتهی به خرداد 1399 به ازای هر سهم 639 ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل %203 افزایش یافته است؛ این تغییر عمدتاً ناشی از رشد %201 جمع درآمدهای عملیاتی شرکت بوده است.

«وبهمن» با سرمایه ثبت شده 2,750,000 میلیون ریال طی عملکرد 6 ماهه سال مالی منتهی به 1399/09/30 مبلغ 1,758,015 میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

ارزش بازار پرتفوی بورسی شرکت نسبت به ابتدای دوره 200% رشد داشته است. 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 وبهمن 107 20.45
2 دشیمی 4.09 4.19

1. وبهمن : سرمایه گذاری بهمن با نماد وبهمن، در بازار بورس و گروه سرمایه گذاری ها قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، با نزدیک شدن به کف کانال در حوالی قیمت 550 تومان و میانگین متحرک نمایی 50 روزه، با افزایش تقاضا مواجه شد و امروز هم حجم سنگینی در آن معامله شد و از سقف قبلی عبور کرد. هر کد حقیقی نزدیک به 84 میلیون تومان در این نماد خرید کرد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 3 اردیبهشت ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. دشیمی : شیمی دارویی داروپخش با نماد دشیمی، در بازار بورس و گروه محصولات دارویی قرار دارد. بعد از برخورد با خط میانی کانال و مقاومت روانی 5 هزار تومان، سهم اندکی از لحاظ زمانی دچار اصلاح شد و امروز حجم بالایی در آن معامله شد. هر کد حقیقی به صورت میانگین، بیشتر از 40 میلیون تومان در این نماد خرید کرده است. مهمترین حمایت محدوده 4 هزار تومان است و برای صعود باید مقاومت 5 هزار تومان را بشکند.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 3 اردیبهشت ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

شما می توانید به منظور رصد بازار و مشاهده دیگر تحلیل های درخواستی خود به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه نمایید.

رتکو

شرکت کنترل خوردگی تکین کو در بازار دوم بورس زیر گروه “خدمات فنی و مهندسی” با نماد “رتکو” قرار دارد.

طی معاملات آخرین روز معاملاتی این هفته حدود 3.5 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 25750 ریال داد و ستد شد.

بررسی نموداری این نماد نشان می دهد که این سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت قرار دارد و می تواند با افزایش تقاضا و عبور از مقاومت روانی 3000 تومان با اهداف 35000 تومان، 4700 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر در صورت اصلاح، می توان از قیمت های 2400 تومان و 2100 تومان به عنوان حمایت های سهم یاد کرد.

شسپا

شرکت نفت سپاهان در بازار دوم بورس زیرگروه ” فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” با نماد “سپاها” قرار دارد.

طی معاملات چهارشنبه، بیش از 5 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 13409 ریال داد و ستد شد.

بررسی نموداری این نماد نشان می دهد که سهم در یک کانال صعودی بلند مدت درحال حرکت است و اکنون در محدوده مقاومتی 1350 تومان قرار دارد و می تواند در صورت عبور از این منطقه، با اهداف 1612 ریال، 2084 ریال قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه روبرو شود، حمایت های آن را می توان حوالی 1200 تومان و 1100 تومان دانست.

پارسان

شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با نماد “پارسان” زیرگروه “محصولات شیمیایی” قرار دارد.

طی معاملات روز چهارشنبه، نزدیک به 19 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 8534 ریال داد و ستد شد.

این سهم در یک کانال صعودی میان مدت قرار دارد و اکنون در نزدیکی مقاومت سقف کانال کوتاه مدت خود می باشد که می تواند در صورت افزایش تقاضا و عبور از مقاومت 882 تومان و همچنین گذر از محدوده مقاومت سقف کانال کوتاه مدت و خط میانی کانال بلند مدت، با اهداف 1011 تومان و 1221 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با فشار عرضه روند اصلاحی در پیش بگیرد، حمایت های آن را می توان 825 تومان، 772 تومان و 714 تومان در نظر گرفت.

وبهمن

شرکت سرمایه گذاری بهمن در بازار اول فرابورس زیر گروه ” سرمایه گذاریها” با نماد “وبهمن” قرار دارد.

طی معاملات روز چهارشنبه تعداد 4 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 6863 ریال داد و ستد شد.

بررسی نموداری این نماد نشان می دهد که سهم درون یک کانال صعودی در حال حرکت است و میتواند در صورت عبور از مقاومت 735 تومان، با اهداف 843 تومان و 964-1000 تومان قابل بررسی باشد.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از  طرف دیگر اگر سهم با فشار فروش، روند کاهش قیمت را در پیش بگیرد، انتظار حمایت سهم از محدوده های 640 تومان، 600 تومان و 566 تومان می رود.

حپترو

شرکت حمل و نقل پتروشیمی با نماد “حپترو” در گروه “حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات” قرار دارد.

طی معاملات روز چهارشنبه حدود 1.3 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 33624 ریال داد و ستد شد.

بررسی نموداری این نماد نشان می دهد که سهم با برخورد به مقاومت کانال صعودی خود با اصلاح روبرو شد و میتوان انتظار حمایت و ورود خریداران از حوالی 3068 تومان، 2850 تومان و 2633 تومان را داشت.

بررسی 5 نماد درخواستی کاربران سیگنال (8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا روند صعودی در پیش بگیرد، مقاومت های پیشروی سهم، 4200-4465 تومان و 5591-6044 تومان خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های قابل توجهی در مقایسه با 30 روز گذشته خورده اند و قدرت خریدار به فروشنده مطلوبی دارند، معرفی می شوند و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده
1 خزامیا 4.13 1.19
2 دتوزیع 2.72 3.98
3 ثزاگرس 2.58 2.36
4 وبهمن 5.03 0.63-
5 اعتلا 2.94 1.12

 1) خزامیا : با حجم های بالایی که امروز در این نماد معامله شده است، از مقاومت 190 تومان عبور کرد و فاصله بسیار کمی تا سقف تاریخی خود در قیمت 204 دارد. قیمت 175 تومان نیز به عنوان حمایت مهم برای این نماد محسوب می شود.

2) دتوزیع : جزو نمادهای تازه عرضه اولیه ای شده امسال است که امروز با نزدیک به سه برابر میانگین حجم ماه توانست سقف قبلی خود در 3325 تومان را بشکند. باید بینیم در روزهای آینده آیا می تواند روی این سقف تثبیت شود یا نه.

3) ثزاگرس : بعد از شکست مقاومت مهم 1150 تومان، در صورت تثبیت روی این ناحیه، می تواند تا قیمت 1360 نیز صعود کند.

4) وبهمن : هر چند که امروز 5 برابر میانگین حجم ماهانه معامله شده است اما وضعیت خریدار به فروشنده مطلوبی ندارد. با این حال، با توجه به وضعیت استوکاستیک که در ناحیه اشباع فروش به سمت بالا کراس خورده است، می تواند به سمت بالا حرکت کند. از پایین ترین قیمت کندل قبلی در قیمت 430 تومان نیز می توانیم به عنوان حمایت مهم و حد ضرر برای آن استفاده کنیم.

5) اعتلا : مقاومت مهم 536 تومان را پیش رو دارد که در صورت گذر از این قیمت می تواند به سمت 610 و سپس 670 تومان حرکت کند. از ناحیه 450 تومان نیز می توان به عنوان حمایت مهم برای این نماد استفاده کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

پس از استراحت یک روزه شاخص سهام در معاملات روز یکشنبه، دیروز بار دیگر شاهد افزایش تقاضا و رشد نماگر اصلی بورس تهران بودیم. به این ترتیب دیروز دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 1/24 درصدی همراه شد و توانست از مرز یک میلیون و 200 هزار واحد عبور کند و بازده این نماگر از ابتدای سال تاکنون به 134 درصد برسد.

به گزارش رادیوسهام، این مهم در حالی رقم خورد که این روزها شاخص‌ها و البته قیمت سهام با موج‌های سینوسی مواجه شده‌ است. منشا این نوسان‌های پرتکرار را باید در تغییر رفتار معامله‌گران و کاهش بازه زمانی مورد انتظار برای کسب سود به روز و حتی ساعت جست‌وجو کرد. جایی که از یکسو کسب سود حداکثری در کوتاه‌ترین زمان ممکن و از سوی دیگر رسیدن به سطوح مقاومتی تکنیکال رویکرد معامله‌گری را تغییر داده است.

کاهش نگاه کوتاه‌مدت به یک روز

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که این روزها نگاهی روزمره بر معاملات سهام حاکم شده است. معامله‌گرانی که پس از هر افتی، قیمت‌ها را جذاب قلمداد کرده و از این رو شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار هستیم. این مهم اما تداوم چندانی نیافته و به سرعت موجی از شناسایی سود بازار را فرا می‌گیرد. از این رو با افزایش فشار فروش روند بازار با چرخش محسوسی همراه شده و شاهد افت قیمت‌ها هستیم. این چرخه روزانه در حال تکرار است و نه تنها قیمت شرکت‌ها با نوسان‌های متوالی همراه می‌شود بلکه این رفتار سینوسی در شاخص‌های اصلی بورس تهران نیز مشاهده می‌شود. از این رو رویکرد سهامداری که در ماه‌های اخیر کوتاه‌مدت شده بود این روزها به روز و حتی ساعت کاهش پیدا کرده و به نظر می‌رسد یکی از مهم ترین اهداف صاحبان سرمایه کسب بازده‌ قابل‌توجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. این مهم سبب شده تا جایگاه تحلیل در سهامداری به فراموشی سپرده شود و حتی تحولات پیرامونی و داده‌های مهم اقتصادی نیز کمتر مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد.

تحلیل؛ نیمه گمشده بازار

به نظر می‌رسد این روزها تحلیل جزء گمشده بازار سهام است و کمترین نقش را در تصمیم‌گیری معامله‌گران برعهده دارد. به‌عنوان نمونه می‌توان به توجه نکردن بورس‌بازان به ریسک‌های سیستماتیک اشاره کرد. در این میان می‌توان به تحولات مرتبط با بازار جهانی اشاره کرد. بازاری که در برهه‌ای از زمان تحت تاثیر پاندمی کرونا روندی کاهشی را تجربه کرد و بازارهای بین‌المللی سهام نیز قرمزپوش شدند که البته بورس تهران واکنشی متفاوت به آن نشان داد تا جایی که شاهد رشد سریع و پرشتاب قیمت سهم‌ها بودیم. آمارها نشان می‌دهد از ابتدای اسفندماه تاکنون یعنی همزمان با آغاز شیوع گسترده کرونا نماگر اصلی سهام با رشد 150 درصدی همراه شده است. در این میان نه افت قیمت نفت و فلزات اساسی در بازار جهانی برای بازیگران بورس تهران اهمیتی چندانی داشته و نه تعطیلی بنگاه‌های تولیدی در داخل کشور برای مقابله با شیوع بیشتر این ویروس جدید. در مقابل بیشترین سیگنال برای خرید و فروش از تکنیکالیست‌های بازار دریافت می‌شد. موضوعی که با نزدیک شدن به سطوح مقاومتی به یکی دیگر از دلایل تسری نگاه روزمره در میان صاحبان نقدینگی و نوسان پردامنه قیمت‌ها در طول یک روز معاملاتی تبدیل شده است.

مقاومت‌های تکنیکال بازار

کارشناسان تکنیکال بازار معتقدند یکی از دلایلی که در روزهای اخیر سبب نوسان قیمت سهام و در نتیجه شاخص کل در محدوده فعلی شده، نزدیک شدن قیمت‌ها به مقاومت‌های تکنیکالی است. دیروز با رشد 24/1 درصدی شاخص کل، این نماگر از مرز یک میلیون و 200 هزار واحد عبور کرد. در این میان بر اساس آخرین تحلیل‌ها مقاومت تکنیکالی شاخص یک میلیون و 220 هزار واحد است. مقاومتی که همواره پیش از عبور از آن نماگر سهام رفتاری سینوسی از خود نشان می‌دهد. این مهم اما تنها مختص شاخص‌های اصلی بازار نیست و به نظر می‌رسد اغلب سهام نیز به مقاومت تکنیکالی خود نزدیک شده‌اند. از این رو فراز و فرود مکرر قیمت‌ها در اغلب شرکت‌های سهامی نیز دیده می‌شود. در این شرایط اما سهامداران منتظر عبور قیمت سهام خود از این مرزهای روانی نمی‌مانند و ترجیح می‌دهند به اصطلاح نوسان‌گیری کنند. رفتاری که البته بیشتر مختص تازه‌واردهای بورس است. معامله‌گرانی که تمایل دارند سهم‌های موجود در سبد (پرتفوی) خود را در محدوده مثبت قیمتی نقد کرده و دوباره با افت قیمت‌ها در نقش خریدار ظاهر شوند و حداکثر سود را از این نوسان‌ها دریافت کنند.

چهارمین روز جولان حقیقی‌ها

بازیگران بورس به دنبال جو مثبت حاکم بر بازار به خریدهای خود شدت بخشیدند و در نهایت 662میلیارد تومان نقدینگی را در سبد(پرتفوی) خود جابه‌جا کردند. به این ترتیب برای چهارمین روز متوالی شاهد جابه‌جایی سهام در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در این میان بخش عمده‌ای از خریدها در گروه ماشین آلات و دستگاه‌های برقی و به‌ویژه تک نماد ایران‌ ترانسفو بود. به‌طوری‌که هر چند خالص خرید حقیقی‌ها در این گروه 212میلیارد تومان بود، ولی میزان خرید سهامداران خرد در نماد «بترانس» بیشتر از خالص خرید صنعت بود. بر این اساس دیروز بیش از 215میلیارد تومان نقدینگی در سبد (پرتفوی) سهامداران حقوقی به حقیقی «بترانس» جابه‌جا شد. در صنعت مزبور حقوقی‌ها خریدهای سنگینی در نماد کابل البرز داشتند. این روند با خالص خرید 4میلیارد تومان سهامداران عمده «بالبر» دنبال شد.

در ادامه این روند معامله‌گران حقیقی به خرید سهام گروه سرمایه‌گذاری تمایل نشان دادند و در نهایت خالص خریدی در حدود 92میلیارد تومان را در این گروه ثبت کردند. بخش عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام «وبهمن» تعلق داشت؛ به‌طوری‌که 66میلیارد تومان از این رقم یعنی 72درصد از خالص خرید گروه به تقاضای سهام سرمایه‌گذاری بهمن تخصیص یافت. در میان نمادهای خودرویی نیز در حالی سایپا با خالص خرید 20میلیارد تومانی همراه شد که دو نماد «خکار» و «خگستر» نیز هر کدام خالص خریدی در حدود 17میلیارد تومان را تجربه کردند. در مقابل حقوقی‌ها به خرید سهام «خنصیر» تمایل نشان داده و 2/1میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به سبد (پرتفوی) خود منتقل کردند. برآیند این خریدها سبب شد در نهایت 82میلیارد تومان نقدینگی در سبد (پرتفوی) سهامداران حقیقی به حقوقی در گروه خودرو منتقل شود.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

کاهش نگاه کوتاه‌مدت به یک روز

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که این روزها نگاهی روزمره بر معاملات سهام حاکم شده است. معامله‌گرانی که پس از هر افتی، قیمت‌ها را جذاب قلمداد کرده و از این رو شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار هستیم. این مهم اما تداوم چندانی نیافته و به سرعت موجی از شناسایی سود بازار را فرا می‌گیرد. از این رو با افزایش فشار فروش روند بازار با چرخش محسوسی همراه شده و شاهد افت قیمت‌ها هستیم. این چرخه روزانه در حال تکرار است و نه تنها قیمت شرکت‌ها با نوسان‌های متوالی همراه می‌شود بلکه این رفتار سینوسی در شاخص‌های اصلی بورس تهران نیز مشاهده می‌شود. از این رو رویکرد سهامداری که در ماه‌های اخیر کوتاه‌مدت شده بود این روزها به روز و حتی ساعت کاهش پیدا کرده و به نظر می‌رسد یکی از مهم ترین اهداف صاحبان سرمایه کسب بازده‌ قابل‌توجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. این مهم سبب شده تا جایگاه تحلیل در سهامداری به فراموشی سپرده شود و حتی تحولات پیرامونی و داده‌های مهم اقتصادی نیز کمتر مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد.

تحلیل؛ نیمه گمشده بازار

به نظر می‌رسد این روزها تحلیل جزء گمشده بازار سهام است و کمترین نقش را در تصمیم‌گیری معامله‌گران برعهده دارد. به‌عنوان نمونه می‌توان به توجه نکردن بورس‌بازان به ریسک‌های سیستماتیک اشاره کرد. در این میان می‌توان به تحولات مرتبط با بازار جهانی اشاره کرد. بازاری که در برهه‌ای از زمان تحت تاثیر پاندمی کرونا روندی کاهشی را تجربه کرد و بازارهای بین‌المللی سهام نیز قرمزپوش شدند که البته بورس تهران واکنشی متفاوت به آن نشان داد تا جایی که شاهد رشد سریع و پرشتاب قیمت سهم‌ها بودیم. آمارها نشان می‌دهد از ابتدای اسفندماه تاکنون یعنی همزمان با آغاز شیوع گسترده کرونا نماگر اصلی سهام با رشد 150 درصدی همراه شده است. در این میان نه افت قیمت نفت و فلزات اساسی در بازار جهانی برای بازیگران بورس تهران اهمیتی چندانی داشته و نه تعطیلی بنگاه‌های تولیدی در داخل کشور برای مقابله با شیوع بیشتر این ویروس جدید. در مقابل بیشترین سیگنال برای خرید و فروش از تکنیکالیست‌های بازار دریافت می‌شد. موضوعی که با نزدیک شدن به سطوح مقاومتی به یکی دیگر از دلایل تسری نگاه روزمره در میان صاحبان نقدینگی و نوسان پردامنه قیمت‌ها در طول یک روز معاملاتی تبدیل شده است.

مقاومت‌های تکنیکال بازار

کارشناسان تکنیکال بازار معتقدند یکی از دلایلی که در روزهای اخیر سبب نوسان قیمت سهام و در نتیجه شاخص کل در محدوده فعلی شده، نزدیک شدن قیمت‌ها به مقاومت‌های تکنیکالی است. دیروز با رشد 24/1 درصدی شاخص کل، این نماگر از مرز یک میلیون و 200 هزار واحد عبور کرد. در این میان بر اساس آخرین تحلیل‌ها مقاومت تکنیکالی شاخص یک میلیون و 220 هزار واحد است. مقاومتی که همواره پیش از عبور از آن نماگر سهام رفتاری سینوسی از خود نشان می‌دهد. این مهم اما تنها مختص شاخص‌های اصلی بازار نیست و به نظر می‌رسد اغلب سهام نیز به مقاومت تکنیکالی خود نزدیک شده‌اند. از این رو فراز و فرود مکرر قیمت‌ها در اغلب شرکت‌های سهامی نیز دیده می‌شود. در این شرایط اما سهامداران منتظر عبور قیمت سهام خود از این مرزهای روانی نمی‌مانند و ترجیح می‌دهند به اصطلاح نوسان‌گیری کنند. رفتاری که البته بیشتر مختص تازه‌واردهای بورس است. معامله‌گرانی که تمایل دارند سهم‌های موجود در سبد (پرتفوی) خود را در محدوده مثبت قیمتی نقد کرده و دوباره با افت قیمت‌ها در نقش خریدار ظاهر شوند و حداکثر سود را از این نوسان‌ها دریافت کنند.

چهارمین روز جولان حقیقی‌ها

بازیگران بورس به دنبال جو مثبت حاکم بر بازار به خریدهای خود شدت بخشیدند و در نهایت 662میلیارد تومان نقدینگی را در سبد(پرتفوی) خود جابه‌جا کردند. به این ترتیب برای چهارمین روز متوالی شاهد جابه‌جایی سهام در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. در این میان بخش عمده‌ای از خریدها در گروه ماشین آلات و دستگاه‌های برقی و به‌ویژه تک نماد ایران‌ ترانسفو بود. به‌طوری‌که هر چند خالص خرید حقیقی‌ها در این گروه 212میلیارد تومان بود، ولی میزان خرید سهامداران خرد در نماد «بترانس» بیشتر از خالص خرید صنعت بود. بر این اساس دیروز بیش از 215میلیارد تومان نقدینگی در سبد (پرتفوی) سهامداران حقوقی به حقیقی «بترانس» جابه‌جا شد. در صنعت مزبور حقوقی‌ها خریدهای سنگینی در نماد کابل البرز داشتند. این روند با خالص خرید 4میلیارد تومان سهامداران عمده «بالبر» دنبال شد.

در ادامه این روند معامله‌گران حقیقی به خرید سهام گروه سرمایه‌گذاری تمایل نشان دادند و در نهایت خالص خریدی در حدود 92میلیارد تومان را در این گروه ثبت کردند. بخش عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام «وبهمن» تعلق داشت؛ به‌طوری‌که 66میلیارد تومان از این رقم یعنی 72درصد از خالص خرید گروه به تقاضای سهام سرمایه‌گذاری بهمن تخصیص یافت. در میان نمادهای خودرویی نیز در حالی سایپا با خالص خرید 20میلیارد تومانی همراه شد که دو نماد «خکار» و «خگستر» نیز هر کدام خالص خریدی در حدود 17میلیارد تومان را تجربه کردند. در مقابل حقوقی‌ها به خرید سهام «خنصیر» تمایل نشان داده و 2/1میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به سبد (پرتفوی) خود منتقل کردند. برآیند این خریدها سبب شد در نهایت 82میلیارد تومان نقدینگی در سبد (پرتفوی) سهامداران حقیقی به حقوقی در گروه خودرو منتقل شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

از نکات جالب توجه در معاملات دیروز می‌توان به سبقت گرفتن نماگر هموزن در بازدهی روزانه از شاخص کل بعد از 11 روز معاملاتی اشاره کرد. دیروز درحالی دماسنج اصلی بورس تهران 2/ 2 درصد به ارتفاع خود افزود که شاخص هموزن با رشد 4/ 2 درصدی همراه شد. البته همچنان رشد شاخص کل از ابتدای سال بیشتر از رشد نماگر هموزن است. به‌طوری‌که درحالی دماسنج اصلی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری طی 20 جلسه معاملاتی نزدیک به 45 درصد به ارتفاع خود افزوده که نماگر هموزن طی این مدت رشد 3/ 42 درصدی را تجربه کرده است. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که دیروز از 306 نماد فعال در بورس تهران 261 نماد (معادل 2/ 85 درصد نمادها) با رشد ارزش بازار به کار خود پایان دادند و تنها 45 نماد در مسیر نزولی قرار گرفتند. البته در پایان بازار باز هم شاهد رشد قیمت‌ها بودیم و تعداد نمادهایی که آخرین معامله آنها در سطوح قیمتی پایین‌تری نسبت به روز سه‌شنبه بود به تنها 30 نماد محدود شد.

هجوم پول‌های جدید به بورس تهران

دیروز ارزش معاملات خرد (بدون معاملات بلوک و اوراق) بورس تهران به رقم 7 هزار و 350 میلیارد تومان رسید. با افزودن 3 هزار و 374 میلیارد تومان معاملات فرابورس به عدد فوق شاهد معامله بیش از 10 هزار میلیارد تومان سهم در یک روز هستیم. با نگاهی به ارزش معاملات چند روز گذشته به‌نظر می‌رسد شاهد تثبیت این متغیر مهم در سطوحی هستیم که پیش‌تر خوشبین‌ترین فعالان بازار سرمایه حتی تصور آن را هم نمی‌کرد. در همین راستا با نگاهی به حجم پول‌های ناکام در خرید سهام بیش از پیش می‌توان به حجم عظیم نقدینگی در بازار سهام پی برد. دیروز تنها در بورس تهران ارزش صف‌های خرید 197 نماد (معادل 64 درصد از نمادهای فعال بورس تهران) به 3 هزار و 814 میلیارد تومان رسید که از این مبلغ 1133 میلیارد تومان ارزش صف تشکیل شده برای خرید «شستا» بود. این درحالی بود که تنها یک نماد (سخاش) با صف فروشی به ارزش 3 میلیارد و 400 میلیون تومان مواجه بود. به‌نظر می‌رسد جذابیت رشدهای عجیب قیمت سهام و حس جاماندگی در برخی از صاحبان سرمایه منجر به ورود مداوم پول‌های جدید و ایجاد چنین اقبالی به بازار سهام شده است.

نکته جالب توجه در معاملات روزهای اخیر اقبال عجیب سهامداران به سهام شرکت‌های بزرگ به‌ویژه پالایشی‌ها بود. این دسته از سهم‌ها که اغلب دارای سهامدار دولتی هستند قرار است از اواسط ماه جاری در قالب صندوق‌های ETF و با تخفیف‌های عنوان شده در مصوبه هیات‌دولت در بازار عرضه شوند. با این وجود شاهد تقاضای سنگین برای خرید آنها در سقف‌های قیمتی روزانه هستیم. به‌عنوان مثال دیروز تنها دو نماد «وبملت» و «شبندر» بیش از 785 میلیارد تومان (معادل 11 درصد از کل ارزش معاملات خرد بورس) معامله شدند. از دیگر نمادهای پرمعامله روز گذشته می‌توان به «ونوین»، «پترول»، «شپنا» «وبهمن»، «فملی» و «شتران» اشاره کرد. این نمادها همگی ارزش معاملاتی افزون بر 150 میلیارد تومان داشتند. در بین صنایع بورسی نیز روز گذشته گروه محصولات شیمیایی با 907 میلیارد تومان معامله در صدر فهرست برترین گروه‌ها قرار گرفت. بعد از شیمیایی‌ها هم فرآورده‌های نفتی با 856 میلیارد تومان معامله و بانک‌ها با دادوستد 760 میلیارد تومانی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

تداوم تقاضای سنگین معامله‌گران حقیقی

دیروز برای بیست و سومین جلسه معاملاتی پیاپی، بورس‌بازان حقیقی خالص خرید مثبت را رقم زدند. به این ترتیب در پایان معاملات آخرین روز هفته حدود 906 میلیون سهم به ارزش 735 میلیارد تومان از سبد سهام کدهای حقوقی به پرتفوی بورس‌بازان حقیقی منتقل شد. به این ترتیب از ابتدای سال‌جاری، بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه  سهام «شستا»، طی 20 روز کاری شاهد تغییر مالکیت بیش از 11 هزار و 801 میلیارد تومان سهام بورسی از مسیر حقوقی به حقیقی هستیم.

دیروز در بین صنایع فعال بورسی گروه فرآورده‌های نفتی دوباره به صدر فهرست بیشترین خالص خرید کدهای حقیقی رسید. در این صنعت شاهد تغییر مالکیت بالغ بر 100 میلیارد تومان سهام به سمت پرتفوی بورس‌بازان حقیقی بودیم. صنایع محصولات شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز در جایگاه دومین و سومین صنایع با بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند. این دو صنعت هر کدام شاهد تغییر مالکیتی افزون بر 89 میلیارد تومان به سمت کدهای حقیقی بودند. از دیگر صنایعی که حقیقی‌ها خالص خرید بالایی را در آنها ثبت کردند می‌توان به گروه‌های ساخت خودرو و قطعات، تامین آب، برق و گاز، چندرشته‌ای صنعتی و انبوه‌سازی اشاره کرد. در سمت مقابل اما تنها 6 صنعت شاهد خالص خرید مثبت کدهای حقوقی بودند. در این بین نکته جالب توجه قرار گرفتن بانک‌ها در صدر فهرست صنایع با بیشترین تغییر مالکیت به سوی بورس‌بازان حقوقی بود. این صنعت درحالی دیروز شاهد خالص خرید 31 میلیارد و 500 میلیون تومانی حقوقی‌ها بود که روز سه‌شنبه تغییر مالکیت بیش از 130 میلیارد تومانی در مسیر سبد حقیقی را تجربه کرد. گروه‌های ماشین‌آلات، زغال‌سنگ، خرده‌فروشی، سایر معادن و وسایل ارتباطی دیگر صنایعی بودند که خالص خرید مثبت کدهای حقوقی را تجربه کردند. مجموع خالص خرید بورس‌بازان حقوقی در این 5 صنعت کمتر از 8 میلیارد تومان بود.در بین نمادها هم دیروز «شبندر» دوباره بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها را تجربه کرد. در این نماد مالکیت بیش از 126 میلیارد تومان سهم از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام کدهای حقیقی منتقل شد. نکته جالب توجه معاملات این روزهای «شبندر» تقابل عرضه‌های سنگین شرکت ملی پالایش و پخش با تقاضای سنگین‌تر کدهای حقیقی برای خرید آن در سقف قیمتی است. این تقابل منجر به رسیدن ارزش معاملات «شبندر» به روزانه چند صد میلیارد تومان شده است. دومین نمادی که بیشترین اقبال حقیقی‌ها را تجربه کرد «پترول» با تغییر مالکیت 73 میلیارد تومانی بود. «وبهمن»، «ونیرو» و «خاهن» دیگر نمادها با بیشترین خالص خرید حقیقی بودند. در سمت مقابل دو نماد بانکی «ونوین» و «وبملت» بیشترین تغییر مالکیت در مسیر حقوقی را تجربه کردند. خالص خرید حقوقی‌ها در «ونوین» به بیش از 48 میلیارد تومان و در «وبملت» هم به حدود 29 میلیارد تومان رسید. از دیگر نمادهایی که با اقبال حقوقی‌ها همراه شدند می‌توان به «فسازان»، «ونفت»، «شتران» و «شسپا» اشاره کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، در شرایطی که برخی تکنیکالیست ها منتظر مقاومت بازار در کانال 370 هزار واحدی بودند، شاخص کل روز گذشته، با عبور از کانال 375 هزار واحد شگفتی آفرید و نشان داد قدرت پول از هر تحلیلی، قدرتمندتر است.

به نظر می رسد ذکر کلمه حباب در مورد بازاری که حجم معاملات روزانه آن نزدیک به 10 برابر حجم معاملات بازار بزرگی همچون بازار مسکن باشد، چندان منصفانه نباشد. اما هر چه هست، این بازار به سان آهنربایی قوی، سرمایه های سرگردان را جذب خود کرده و در برابر شور و شوق این بازار، سایر بازارها گردن خم کرده اند و در لاک رکود فرو رفته اند. با این حال بعضی از تحلیلگران از حباب بازار سرمایه سخن می گویند و دغدغه زیان سهامداران تازه وارد و قهر کردن این سرمایه گذاران با بازار را دارند.

جواد عشقی نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص رشد بازار سرمایه بیان کرد: اگرچه معتقدم بخش زیادی از سهم‌های بازار سرمایه، حباب قیمتی دارند؛ اما هنوز سهم های ارزنده ای در بازار سرمایه وجود دارد که ارزش بررسی دارند.

وی افزود: با توجه به حجم بالای نقدینگی، سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری منابع نقدی خود چند گزینه محدود پیش رو دارند. قطعا با توجه به انتظارات تورمی، بازدهی بازار پول برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست.

عشقی نزاد افزود: بازار سرمایه در شرایط کنونی نسبت به بازارهای ارز و طلا و مسکن و بازار پول، جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد. حتما بازار سرمایه، بازار خوبی برای جذب نقدینگی است؛ مشروط بر آنکه در سهم‌هایی سرمایه‌گذاری شود که حباب قیمتی ندارند؛ سرمایه‌گذاری در سهم‌های ارزنده بازار، علاوه بر آنکه بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت، سهامداران را از ریسک ریزش احتمالی قیمت سهم هم مصون نگاه خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: اکثر سهم های بنیادی بازار که نسبت های «پی بر ای» پایین و نقدشوندگی بالا دارند، کماکان برای سرمایه گذاری ارزنده هستند. سهم های گروه پتروشیمی و بعد از آن گروه فلزات اساسی گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری به نظر می رسند. در مقابل سهم های با EPS منفی و دارای P/E بالا را برای سرمایه گذاری، مناسب ارزیابی نمی کنم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، رشد شاخص بورس در هفته‌های اخیر اگرچه کام سهامداران را شیرین کرده و سرمایه‌گذاران جدیدی را جذب این بازار کرده اما؛ نگرانی‌هایی هم ایجاد کرده و بعضی معتقدند این رشد حباب است و دغدغه ریزش بازار را دارند.

به لحاظ تکنیکالی، محدوده 375هزار واحد نقطه مهمی بود و در صورت عبور شاخص کل از این محدوده، لمس کانال 400 هزار واحد تا پایان سال جاری دور از انتظار نیست.

مجید سوری مدیرعامل کارگزاری پارسیان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در پاسخ به این سوال که «آیا رشد بازار سرمایه واقعی است یا این بازار حباب دارد؟» گفت: با توجه به وضعیت بازارهای جایگزین، در حالت کلی رشد بازار سرمایه حباب نیست و بعضی گروه های بازار، هنوز پتانسیل رشد دارند؛ اما در برخی از سهم های بازار، حباب قیمتی وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: سهم های کامودیتی محور به دلیل انتظار افزایش قیمت‌های جهانی، پتانسیل رشد دارند؛ بعضی سهم‌های گروه بانکی مانند سهم‌های بانک‌های “وبملت” و وبصادر” و “وتجارت” و “وپاسار” نیز مستعد رشد هستند.

وی در رابطه با تاثیر تصویب آیین‌نامه اجرایی افزایش‌سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر روند بازار سرمایه اظهار کرد: بازار سرمایه از قبل انتظار تصویب این آیین‌نامه را داشت و تاثیر مثبت این اتفاق بر بازارسرمایه، تا حدی پیشخور شده بود؛ اما شاید اگر عده ای از سهامداران نسبت به تصویب این آیین نامه تردید داشتند، با تصویب آن با خیالی آسوده تر سرمایه گذاری کنند و بازار سرمایه، جو مثبت تری پیدا کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

تیتر: اطمینان به بازار موجب افزایش نقدینگی شد

حسین صالحی کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار به بورس‌نیوز اظهار کرد: با توجه به نگرانی‌هایی که در رابطه با بودجه و افزایش نرخ حامل‌های انرژی وجود داشت بار سنگینی را به شرکت‌ها تحمیل نکرد و از طرفی باعث شد بسیاری از فعالان بازار به این جمع بندی برسند که شرایط تورمی را پیش رو خواهیم داشت، اطمینان به بازار موجب افزایش نقدینگی شد، هم زمان در این مدت قیمت دلار در محدوده 13 هزار تومان تثبیت و قیمت‌های جهانی نیز با رشد آهسته‌ای شرایط مثبتی را دارند.

وی ادامه داد: این عوامل موجب حرکت سهم‌های بزرگ در کنار سهم‌های کوچکی که قبل‌تر روند صعودی پیدا کرده بودند، شد. به نظر نمی‌رسد در رابطه با سهم‌های بزرگ نگرانی خاصی وجود داشته باشد و قیمت و سود سهم‌ها منطقی هست اما، جریان پول روند فعلی و آتی بازار را مشخص می‌کند.

صالحی با اشاره به اینکه در مقطع فعلی اخبار چالشی جز FATF وجود نداشته و به نظر می‌رسد بازار روند مثبتی داشته باشد افزود: قطعا از آهنگ رشد بازار کاسته می‌شود و با رشد کمتری روند صعودی طی می‌شود. در روز گذشته بازار ورود 270 میلیارد تومان و در هفته‌های گذشته نیز به طور میانگین بالای 200 میلیارد تومان پول حقیقی را به خود دیده و این نقدینگی پتانسیل مضاعف برای رشد سهم‌ها را به همراه دارد اما؛ هرجایی که احساس می‌شود بنا به دلایل هیجانی و روانی روند ورود پول به بازار متوقف و یا خروج آن را در پی داشته باشد باید عرضه جدید داشته باشیم و شاید استفاده از اهرم گزینه مناسبی نباشد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فلزات شانس بیشتری برای صدرنشین بودن دارند و با اشاره به تاثیرگذاری پارامترهایی، چون دلار بر بازار تصریح کرد: قیمت جهانی تاثیرگذار هست، ورود این حجم از پول به بازار به سبب رکود در بازار‌های موازی حاصل شده و طبیعتا اقبال به سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده، اخبار سیاسی نیز همیشه روی بازار سایه می‌افکند.

صالحی در خصوص سرمایه گذاری روی سهم‌های پربازده عنوان کرد: سهم‌های کامودیتی، هلدینگ‌های پتروشیمی، فولادی‌ها، بانک ملت و صنعت نیروگاهی مپنا گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

وی در پایان درخصوص رشد شاخص تا 400 هزار واحد و تاثیرمتغیر‌های اقتصادی نیز خاطرنشان کرد: این رشد نمی‌تواند حباب باشد شاید بتوان گفت در این مقطع از سال قیمت سهم‌ها از انتظارات بالاتر هست به این دلیل که بازار پیش خور می‌کند و در سهم‌های بزرگ حباب وجود ندارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.