دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، خلیل محبت خواه در خصوص طرح اقدام ملی در استان تهران اظهار داشت: در مرحله اول، بعد از ابلاغ برنامه اولیه طرح اقدام ملی مسکن، برنامه استان تامین زمین برای 73 هزار واحد بود.

وی ادامه داد: با تلاش‌هایی انجام شده، این امکان به وجود آمد که برای 66 هزار واحد مسکونی زمین تامین و این ظرفیت اعلام شد.

به گفته محبت خواه، در واقع به تعداد 66 هزار متقاضی که در مرحله اولیه پذیرش شدند، زمین مناسب موجود است؛ این در شرایطی است که ثبت‌نام در 4 شهر پرند هشتگرد پردیس و ایوانکی برای نزدیک به 46 هزار واحد و در سایر شهرها برای 20 هزار واحد انجام شد که در مجموع، 66 هزار واحد برای 66 هزار متقاضی واجد شرایط احداث خواهند شد.

وی افزود: به دنبال این هستیم تا ظرفیت تولید مسکن را در طرح اقدام ملی مسکن افزایش دهیم. بخشی از این افزایش از محل افزایش ظرفیت انجام می‌شود و بخشی از محل ریزش متقاضیان و کسانی که انصراف داده‌اند.

محبت خواه تصریح کرد: مرحله دوم ثبت نام و تکمیل ظرفیت هم خوشبختانه به خوبی انجام شد. پس از زمان اعلامی افرادی که پیامک ارسال کرده و رزرو شده‌اند، وارد سایت اقدام ملی خواهند شد و مراحل ثبت نام را طی می‌کنند تا در مرحله بعدی پالایش شوند.

واگذاری اراضی به صورت اقساط 5 ساله

وی با بیان اینکه تیم اقدام ملی اداره کل راه و شهرسازی تهران تاکنون بیش از 10 جلسه سه ساعته هفتگی را برای پایش زمین‌های پیشنهادی برگزار کرده است، بیان داشت: بر اساس گزارش تهیه و ارائه شده، مدیران شهرستان‌ها و حوزه‌های املاک و حقوقی، مسکن و شهرسازی و معماری همه در این تیم حضور فعال دارند و پس از بحث و بررسی در جلسات، پایش های میدانی انجام می‌شود. تمام پروژه‌ها در استان تهران در قالب فروش اقساطی زمین (5 ساله) است.

محبت خواه گفت: یک بخش از قراردادهای ساخت و ساز اقدام ملی در بحث مشارکت جای می‌گیرد و بخشی هم به صورت واگذاری زمین 99 ساله بوده که در قالب انجام تفاهم با ارگان‌ها برای تامین مسکن کارکنان آن‌ها و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام انجام می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هدف از توضیح سرفصل‌های اصلی طرح اقدام ملی مسکن این است که مخاطب بداند طرح اقدام ملی، اقدام ملی «تولید مسکن» است. یعنی محرک، ابزارهای مختلفی از جمله وام، فروش اقساطی زمین، اجاره 99 ساله زمین، تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه تمام، قراردادهای مشارکتی روی زمین‌های با ارزش کارشناسی و قیمت بالا است که به تحریک تولید مسکن در کشور و افزایش عرضه کمک می‌کند.

رئیس طرح اقدام ملی استان تهران با بیان اینکه این طرح یک پروژه عظیم است، گفت: زمین‌های تخصیص داده شده به طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای دماوند، صفا دشت، شریف آباد و فیروزکوه، کیلان و پیشوا به بنیاد مسکن تحویل داده شده و در مراحل طراحی و اخذ پروانه هستند. از نظر پیشرفت فیزیکی، 11 هزار واحد قرار است توسط بنیاد مسکن اجرایی شود و 2 هزار واحد نیز توسط ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی می‌شود.

واحدهای طرح ملی مسکن را 2 ساله تحویل می‌دهیم

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی ما برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن 2 ساله است، گفت: امیدواریم که باقیمانده پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن تهران نیز در اوایل سال 99 شروع شود و قبل از پایان سال 1400 با کمک سازنده‌ها به متقاضیان تحویل داده شود.

محبت خواه با اعلام آغاز کلنگ زنی پروژه‌های طرح اقدام تولید مسکن در ادامه کلنگ زنی تهرانسر و در شهرهای استان طی بهار و تابستان امسال، گفت: سخت‌ترین قسمت طرح اقدام ملی مسکن و بزرگترین مشکل کار در طرح اقدام ملی مسکن تامین زمین مناسب بود.

وی گفت: اگر زمین در جای مناسب، یعنی در بافت شهری یا نزدیک به بافت شهری انتخاب شود، به این معنی است که آب و برق و گاز در مجاورت زمین وجود دارد و این گونه نیست که نزدیک‌ترین تاسیسات زیربنایی به پروژه ما 5 کیلومتر آن طرف‌تر باشد. ما تجربه مسکن مهر را گذرانده‌ایم و این تجربیات قطعاً چراغ راه‌مان قلمداد می‌شود.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال زمین‌های اختصاص یافته در دماوند در ورودی شهر بوده و زمین اسلامشهر در داخل شهرک واوان اسلام شهر در بلوار ولی عصر و سایر اراضی هم تماماً در محدوده شهرها و بافت مسکونی قرار دارند. ما دنبال این هستیم که خطاهایمان را تکرار نکرده و امیدواریم مردم در این مسیر همکاری لازم را انجام دهند.

ساخت 2 هزار واحد در دماوند

محبت خواه با بیان اینکه نقش بنیاد مسکن نیز در این موضو..ع بسیار برجسته است، گفت: پروژه طرح اقدام ملی مسکن در دماوند 2 هزار واحد است که این تعداد در قالب 4 پروژه 500 واحدی پیش‌بینی شده و بنیاد مسکن سرمایه گذاران مختلفی را برای آن در نظر گرفته است. به واقع خرد کردن پروژه و ساخت آن توسط سازنده‌های مختلف امکان عملیاتی شدن آن در طول 2 سال را فراهم می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه با اشاره به دلایل مشکلات مربوط به پروژه 5 هزار واحدی مسکن مهر در اسلامشهر یا 8 هزار واحدی پاکدشت گفت: این پروژه‌ها قرار بود به شکل متمرکز ساخته شود. حجم پروژه بسیار زیاد بود و زمان زیادی نیاز داشت. آماده سازی زمین، زیر ساخت، آب و برق و گاز به اندازه خود ساخت پروژه انرژی می‌گرفت و این ظرفیت در بخش دولتی وجود نداشت. با این حال در اقدام ملی ما فقط با یک مدل جلو نمی‌رویم و تمام سناریوهای و توان بخش دولتی و خصوصی را به خدمت خواهیم گرفت.

پروژه 700 واحدی اسلامشهر

وی در ادامه گفت: به عنوان مثال در طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه 700 واحدی در اسلامشهر داریم که در مقایسه با پروژه 5 هزار واحدی مسکن مهر اسلامشهر به دلیل انتخاب زمین مناسب، کوچک بودن مقیاس پروژه، فراهم بودن زیرساخت‌ها و همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر عملیاتی خواهد شد.

محبت خواه تصریح کرد: بدون شک سوال بسیاری از مردم این است که چطور طرح اقدام ملی در مقایسه با طرح مسکن مهر که 10 ساله به پایان رسید، قرار است طی 2 سال به اتمام برسد. اگرچه طرح استان تهران بزرگ مقیاس است اما این طرح را در شهرستان‌ها خردتر و کوچک‌تر کرده‌ایم. ضمن اینکه این طرح در زمین‌های داخل بافت شهری و یا چسبیده به بافت طرح اجرا می‌شود و نیاز به آوردن زیرساخت‌ها نخواهیم داشت در نتیجه زمان در بحث اجرا قابل مدیریت است.

استفاده از تجربیات مسکن مهر در طرح ملی مسکن

وی ادامه داد: از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تقاضا داریم این طرح را جدی بگیرند. بخش مهم طرح ملی مسکن بر عهده متقاضیان است و بانک مسکن به مرور در مراحل ساخت مسکن، وام و تسهیلات بانکی را تزریق خواهد کرد. بخشی از هزینه ساخت مسکن را خود متقاضیان تعهد می‌کنند. متقاضی باید در نظر داشته باشد این مبالغ را به موقع پرداخت کند. اگر آورده‌های مالی متقاضیان به موقع به پروژه‌ها تزریق نشود، باعث طولانی شدن پروژه می‌شود و خستگی دست اندرکاران و متقاضیان را در پی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران افزود: بخشی از پروژه‌های مسکن مهر که با موفقیت و به موقع پایان یافت و مردم در آن ساکن شدند، همان‌هایی بودند که مردم پای کار بودند و و آورده‌های خود را به موقع واریز می‌کردند.

وی در پایان گفت: در بخش دولت هم بدنه کارشناسی و هم بدنه مدیریتی از تجربیاتی که در مسکن مهر اتفاق افتاد (شامل جانمایی پروژه‌ها، فاصله با شهرها، تامین خدمات زیربنایی) به عنوان تجربه برای عملکرد بهتر در طرح اقدام ملی مسکن استفاده می‌کند و با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی مذاکراتی داشته‌ایم و از طرح‌های نوین و سبز در حوزه انبوه سازی و صنعتی سازی حمایت خواهیم کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

از اواخر دولت دهم 403 هزار واحد مسکن مهر برای استان تهران تعریف شد که بیشترین تعداد در بین استان‌های کشور بود. حدود 200 هزار واحد آن در شهرهای پردیس و پرند و مابقی به شهرهای اندیشه، رباط‌کریم، فیروزکوه، دماوند، صفادشت، واوان و پاکدشت اختصاص داشت.

بعدها البته به دلیل نبود متقاضی در بعضی شهرها تعداد واحدها کاهش پیدا کرد. هرچند مدت هاست قائم مقام وزیر در امور مسکن مهر هیچ نوع آماری از روند پیشرفت مسکن مهر ارائه نکرده، برآورد می شود که هم اکنون کل واحد های مسکن مهر استان تهران حدود 350 هزار واحد باشد.

سال گذشته، نبود شفافیت از وضعیت مسکن مهر و برآوردها بر اساس حدس و گمان در شرایطی به اصحاب رسانه منتقل شد که بسیاری از متقاضیان هنوز پس از گذشت 13 سال در انتظار واحد خود به سر می برند.

از گوشه و کنار خبر می رسد که بجز شهرهای جدید، 100 هزار مسکن مهر استان تهران به مرحله پایانی رسیده و فقط 3302 واحد باقی مانده که از این تعداد 1462 واحد بدون متقاضی است و 1475 واحد نیز مرتبط با پروژه های خود مالک است. همچنین از این میزان 365 واحد مرتبط با شرکت های تعاونی است که مشکل حقوقی دارند.

در سوی دیگر روند پیشرفت مسکن مهر در شهرهای جدید سرعت گرفته است. هر چند با توجه به کمبود منابع دولتی، مسئولان شهرهای جدید صرفاً باید به منابع و امکانات خود تکیه کنند؛ زیرا سکوت احمد اصغری مهرآبادی به عنوان مقام اصلی در فرماندهی مسکن مهر نشان می‌دهد او تقریباً در روند پیشرفت کارها سیاست سکوت را پیش گرفته است.

شهرهای جدید پردیس و پرند که حالا با توجه به کاهش واحدهای بدون متقاضی از تعداد اولیه پروژه، 172 هزار واحد برای آن هدف گذاری شده به تدریج در حال رونق گرفتن هستند. در پردیس از 82 هزار واحد مسکن مهر بیش از 45 هزار تحویل شده و با توجه به جهش قیمت مسکن در تهران بسیاری از متقاضیان در حال کوچ به این شهر هستند. مدیرعامل عمران این شهر می‌گوید: در پردیس روزانه 200 واحد به متقاضیان تحویل داده می شود.

در شهر جدید پرند از 96 هزار واحد اولیه که به دلیل نبود متقاضی حالا به 90 هزار رسیده 70 هزار واحد تحویل شد و 20 هزار باقی ماند. یادمان هست که قرار بود پرونده مسکن مهر پرند در نیمه اول 1398 بسته شود اما کمبود منابع دولتی از یک طرف، کمبود انشعابات و خلف وعده بعضی دلالان که هرکدام در پرند چندین واحد خریده‌اند در پرداخت آورده باعث شد این وعده به سال 1399 احاله شود.

مهم‌ترین مشکلی که به طولانی شدن اجرای مسکن مهر انجامید کمبود منابع دولتی بود؛ معضلی که دولت را بر آن داشت تا دست شرکت عمران را برای استفاده از منابع حاصل از تهاتر زمین و فروش عرصه برای تکمیل زیرساخت ها و حتی واحدهای مسکن مهر باز بگذارد.

حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص تامین منابع مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر در شهرهای جدید می‌گوید: در سرفصل تبصره هشت قانون بودجه سال 98 مبلغ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تکمیل این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است که در حال پیگیری و اخذ این تسهیلات هستیم. ضمن این‌که قرار است 1050 میلیارد تومان را از محل منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید برای تکمیل مسکن مهر هزینه کنیم؛ موضوع فروش عرصه‌های مسکن مهر را نیز از فرودین‌ماه سال جاری به منظور تزریق منابع به پروژه‌های زیربنایی و روبنایی آغاز کرده‌ایم و قطعاً تا پایان سال جاری با استفاده از این منابع، شاهد تحولی در تکمیل سایت‌های مسکن مهر خواهیم بود.

سید مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس نیز در این باره می‌گوید: برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر در این شهر جدید به اعتباری بالغ بر 5200 میلیارد تومان نیاز داریم.

وی با بیان این‌که ما امسال به امید منابع دولتی برای تکمیل پروژه‌های شهر جدید پردیس نمانده‌ایم، تاکید کرد: از این مبلغ 1000 میلیارد تومان را از محل منابع نقدی شرکت عمران پردیس و 1000 میلیارد تومان را نیز از محل تسهیلات تبصره هشت قانون بودجه تامین خواهیم کرد؛ همچنین 800 میلیارد تومان مانده آورده تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان است که این موضوع با همکاری بانک مسکن انجام خواهد شد. مبلغ 1500 میلیارد تومان را از طریق تهاتر تامین خواهیم کرد و 900 میلیارد تومان نیز از محل پروژه‌های مشارکتی تامین خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین، طی روزهای آینده قرار است ثبت نام طرح ملی مسکن در 10 استان کشور آغاز شود و این اقدام در انتظار اعلام رسمی سامانه ثبت نام از سوی وزارت راه و شهرسازی است.

از 10 استانی که قرار است ثبت نام طرح ملی مسکن انجام شود زمین های مورد نظر برای احداث واحدهای مسکونی در 4 استان کرمان، همدان، قم و سیستان و بلوچستان مشخص شده و پس از اعلام سامانه رسمی ثبت نام این طرح در استانهای مورد نظر آغاز خواهد شد.

در این بین سهمیه استان تهران نیز در حال نهایی شدن است و اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در حال نهایی کردن مناطق و زمین های مورد نظر در طرح افدام ملی مسکن است.

گفته می شود مناطقی مثل وردآورد و واوان اسلامشهر مناطقی هستند که طرح ملی مسکن در این مناطق احداث خواهد شد. البته برخی شهرهای جدید نیز در این طرح مشارکت خواهند داشت.

محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص اینکه با توجه به آغاز ثبت‌نام اولیه مسکن ملی تا دو هفته آینده در 10 استان کشور آیا برای شهر تهران نیز این اقدام اجرایی خواهد شد، گفت:‌ هر استانی که شرایط لازم برای ثبت‌نام مسکن ملی را داشته باشد از سوی اداره کل و شهرسازی آن استان اعلام شود. این اقدام برای آنها اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این برنامه به اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ابلاغ شده و میزان سهمیه مشخص شده است.

محمودزاده با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان تهران مشخص کرده است که در شهرهای جدید و کدام شهرهای استان تهران چه تعداد قرار است طرح مسکن ملی احداث شود، گفت:‌ به محض اینکه اداره کل راه و شهرسازی اعلام آمادگی کند ثبت‌نام در استان تهران نیز آغاز می‌شود.