دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین،شاخص بورس در معاملات هفته جاری 39 هزار واحد کاهش داشت؛ شاخص کل در پایان روز چهارشنبه (29 مرداد ماه) با عدد یک میلیون و 757 هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه (پنجم شهریور ماه) به عدد یک میلیون و 718 هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته 481 هزار و 800 واحد بود که در هفته جاری این عدد به 466 هزار و 959 واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از 316 هزار و 111 واحد به عدد 306 هزار و 332 واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس نمادهای ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک صادرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت بندرعباس در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت اطلاعات و ارتباطات، فلزات اساسی، عمده فروشی، محصولات چوبی، سایر واسطه گری های مالی، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، خرده فروشی و  استخراج کانه‌های فلزی با بالاترین درصد بازدهی همراه بودند.

در مقابل بیمه و بازنشستگی، محصولات کاغذی، واسطه گری های مالی و پولی، کانی غیرفلزی، کاشی و سرامیک، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، پیمانکاری صنعتی، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، فنی و مهندسی، فرآورده‌های نفتی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات فلزی، دارویی، سایر حمل و نقل، هتل و رستوران، چند رشته‌ای صنعتی، قند و شکر، خودرو و قطعات، ماشین آلات و تجهیزات، لاستیک و پلاستیک، سرمایه گذاری‌ها، شیمیایی، صنایع غذایی به جز قند و شکر، دستگاه های برقی، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات، استخراج سایر معادن، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، چاپ، سیمان، آهک و گچ، منسوجات، رایانه، انبوه سازی املاک و مستغلات، مخابرات، استخراج نفت و گاز به جز اکتشافات، استخراج ذغال سنگ، زراعت و خدمات وابسته، وسایل ارتباطی و محصولات چوبی از جمله نمادهایی بودند که بازدهی منفی را با خود در بازار به همراه داشتند.

همچنین نمادهای بهساز کاشانه تهران (ثبهساز)، خدمات کشاورزی (تکشا)، تامین سرمایه امین (امین)، صمدوق سرمایه گذاری ارزش آفرین بیدار سهام (ارزش)، سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر)، واسپاری ملت (ولملت)، الیاف مصنوعی (شمواد)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، صندوق واسطه گری مالی یکم (دارا یکم)، بیمه کارآفرسن (وآفری)، بهسرام (کهرام)، سرو سودمند مدبران (سرو)، رنگشن (شرنگی)، قند شیرین خراسان (قشرین)، مرآت پولاد (تپولا)، لیزینگ آریادانا (ولانا)، سرمایه گذاری معیار صنعت پارس (معیار)، داده گستر عصر نوین های وب (های وب)، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر (زملارد)، کشت و صنعت پیاذر (غاذر)، فولاد خوزستان (فخوز) و مدیریت انرژی امید تابان هور (وهور) جزو مثبت‌ترین نمادهای بازار بودند.

در هفته‌ای که گذشت،گروه صنعتی ملی (وملی)، پارس الکتریک (لپارس)، کشت و صنعت دشت خرمدره (زدشت)، عطرین نخ قم (نطرین)، سرمایه گذاری نفت و گاز تامین (تاپیکو)، پارس سرام (کسرام)، کمک فنر ایندامین (خکمک)، پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول)، سزمایه گذاری ارس صبا (وارس)، سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم)، شسشه سازی مینا (کمینا)، تکادو (وکادو)، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری (سمگا)، شکر شاهرود (قشکر)، گلوکوزان (غگل)، داروسازی تولید دارو (دتولید)، عمران و توسعه فارس (ثفارس)، عمران و توسعه شاهد (ثشاهد)، صنعتی بهشهر (غبشهر)، صنعتی بهپاک (بهپاک)، سرمایه گذاری سیمان تامین (سیتا)، تامین سرمایه امید (امید)، سرمایه گذاری بهمن (وبهمن)، داده پردازی ایران (مداران)، صنعتی بارز (پکرمان) و پتروشیمی مارون (مارون) از جمله نمادهای منفی معاملاتی در بازار بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل، امروز را با رشد آغاز کرد، اما ساعتی بعد از شروع معاملات، خبر لغو پذیره‌نویسی دارادوم از طرف سازمان خصوصی‌سازی، باعث افت نمادهای پالایشی شد.
شاخص کل بورس با افت 13 هزار و 437 واحدی به عدد 2 میلیون و 65 هزار واحد، و شاخص کل هم وزن، با افت 8 هزار و 621 واحدی به عدد 542 هزار و 823 واحد رسید ضمن اینکه نمادهای اخابر و حکشتی از نمادهای سبز پوش بازار بودند و نمادهای فولاد، خودرو فخور نیز از نمادهای منفی ساز شاخص بود.

افت شاخص بورس در پی لغو پذیره‌نویسی دارادوم

در بازار فرابورس نیز، شاخص با افت 357 واحدی به عدد 21 هزار و 178 واحد رسید و نمادهای کگهر، مارون و ذوب، بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشت.
در معاملات دیروز، ارزش واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم به حدود 24 هزار تومان رسید، امروز سهام این صندوق با کاهش حدود 8 درصدی، به کانال 22 هزار تومانی رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با گذشت حدود سه ماه از بازگشایی صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” در بورس شاهد معاملات خاص آن بوده ایم. این صندوق در روزهای ابتدایی بازگشایی با رشد کم نظیر 50 درصدی شروع به کار کرد و از محدوده قیمتی 20 هزار تومن تا 34 هزار تومن پیشروی کرد. اما پس از آن تا 50 درصد افت کرد و به پایین سطح یعنی قیمت 17000 تومان نیز رسید. معاملات صندوق دارا یکم از این نظر خاص بوده است که با توجه به عدم محدودیت نوسان صندوق در روزهای اول، شاهد قیمت های غیرمعمول در معاملات آن بودیم. پس از آن بود که صندوق های قابل معامله سهامی با دستور مقامات سازمان بورس با محدودیت نوسان 10 درصدی در روز مواجه شدند. این تصمیم باعث شد تا در برخی روزها صف خرید یا صف فروش در صندوق تشکیل شود که در معاملات صندوق های ETF امری بی سابقه بود.

شاید بتوان دلیل خاص بودن معاملات در صندوق دارا یکم را به ماهیت متفاوت آن با سایر صندوق های ETF نسبت داد. برای نمونه تمام صندوق های ETF دارای رکن بازارگردان هستند که وظیفه متعادل کردن قیمت صندوق را بر عهده دارد اما در صندوق دارا یکم رکن بازارگردان وجود نداشت. علاوه بر این ساختار صندوق دارا یکم از نظر نوع مدیریت و نوع سهام موجود در پرتفوی آن نیز منحصربفرد بود و از قوانین معمول صندوق های سرمایه گذاری پیروی نمی کرد.

در ادامه به تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم در بازه زمانی روزانه و 30 دقیقه ای می پردازیم.

بیشتر بخوانید
لیست بهترین صندوق‌های ETF در مرداد 99

نمودار معاملات روزانه صندوق دارا یکم

تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم در قاب زمانی روزانه نشان می دهد که سطح حمایتی سهم در محدوده 17000 تومان بوده و از همین ناحیه با فشار تقاضاکنندگان رشد کرده است.

الگوی کندلی اینگولفینگ یا پوشای صعودی (مستطیل مشکی) در کف حمایتی، تایید کننده این دیدگاه است. خط روند نزولی (قرمز رنگ) اخیرا با شکست و پولبک به آن همراه شده و مهمترین محدوده مقاومتی پیش رو می تواند 27000-28000 تومان باشد. این محدوده مقاومتی مهمترین مقاومت قیمت است چراکه سقف قبلی و درصد 61.8 فیبوناچی می باشد. پس از آن هدف بعدی قیمت را می توان در سقف این نمودار یعنی در محدوده 34000 تومان دید و هدف بلند مدت نیز، درصد 1.618 فیبوناچی در محدوده 45000 تومان است. با اینحال در صورتی که محدوده حمایتی 17000 تومان از دست برود نمی توان دیدگاه صعودی به روند قیمت را پایدار دانست.

نمودار معاملات صندوق دارا یکم در قاب زمانی 30 دقیقه

در تایم فریم 30 دقیقه مشاهده می شود که الگوی سر و شانه کف در نزدیکی حمایت 17000 تومان شکل گرفته است. این الگو در تحلیل تکنیکال می تواند نشانه بازگشت روند باشد. خط گردن در الگو (خط قرمز) نیز شکسته شده است که تاییدی بر تشخیص درست این الگو می باشد. در این صورت انتظار می روند رشد قیمت به اندازه مستطیل (سبز رنگ) رخ بدهد و هدف این الگو در صندوق دارا یکم محدوده 29000 تومان است.

بیشتر بخوانید
معرفی صندوق سرمایه گذاری دارا یکم
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دو موضوع داغی که این روزها مردم عادی را با بازار سرمایه درگیر کرده است صندوق های ETF دولتی و سهام عدالت هستند. در این مقاله تفاوت سهام عدالت و صندوق ETF دولت را بررسی کرده و این دو را با هم مقایسه می‌کنیم.

گریزی به صندوق ETF دولت

در طرح ارائه صندوق های ETF دولتی، قرار است دولت از مدیریت سهام خود در بازار بورس خارج شود و به این شیوه سهام خود را به عموم مردم عرضه می کند. برای جذاب تر نمودن این صندوق ها، دولت تصمیم گرفت که سهام خود را با 30 درصد تخفیف عرضه کند. همین مسئله باعث شد که بسیاری از افراد تازه وارد با شیوه های مختلفی که برای خرید صندوق ETF دولتی در نظر گرفته شده بود، اقدام به سرمایه گذاری در این عرصه کنند.

بیشتر بخوانید
صندوق ETF دولت چیست؟

آشنایی با سهام عدالت

موضوع دیگر سهام عدالت بود که داستانش کاملا با صندوق های ETF دولتی فرق می کند. سهام عدالت در واقع دارایی حدود 50 میلیون ایرانی از بازار سرمایه است که هم اکنون مجوز آزادسازی و مدیریت آن صادر شده است. بعد از گذشت حدود 13 سال از تخصیص سهام عدالت به مردم، در سال 1399 دولت تصمیم گرفت تا سهام مردم را با شیوه های مختلف در اختیارشان قرار دهد. موضوع سهام عدالت باعث رونق گرفتن معاملات بازار سهام به خصوص سهم های موجود در پرتفوی سهام عدالت شد.

در واقع هر دو موضوع صندوق ETF دولتی و سهام عدالت؛ باعث شدند تا مردم با بازار بورس و سهام بیشتر پیوند بخورند و میزان آشنایی عمومی با بازار سرمایه افزایش یابد.

مقایسه سهام عدالت با صندوق ETF دولت

در این مطلب به بیان ویژگی ها و تفاوت سهام عدالت و صندوق ETF دولت می پردازیم و این دو را از جنبه های گوناگون با هم مقایسه می کنیم.

عنوانصندوق ETF دولتیسهام عدالت
زمانجدید(سال 1399)قدیمی(مربوط به 13 سال پیش)
هدفواگذاری سهام دولت در بورس به مردمواگذاری سهام مردم به خودشان
قیمتدو میلیون برای هر کد ملیسه قیمت: یک میلیون تومان، 532 هزار تومان و 492 هزار تومان
شیوه مدیریت سهامغیرمستقیممستقیم و غیرمستقیم
پرتفویشامل سهام پنج شرکت بورسیشامل 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی
سود سهامحدودا 2 برابربیش از 10 برابر ارزش قبلی
ساختار مدیریتیارکان صندوق مبهم است.زیر نظر شرکت های سرمایه گذاری استانی
نوعسهامیسهامی
ریسکریسک زیاد (با توجه به تعداد اندک سهام)ریسک متوسط (با به تنوع سهام در پرتفوی)
نحوه مشاهده داراییدر زمان اعلام شده در پرتفوی بورسیدر سامانه سهام عدالت https://sahamedalat.ir
نحوه معاملهاز طریق حساب کارگزاری ( با استفاده از کد بورسی و دسترسی آنلاین به معاملات)به سه روش: الکترونیکی، حضوری، بانکی

زمان


صندوق های ETF دولتی طرح جدیدی است و در سال 1399 کلید خورده است. در این طرح قرار است سه صندوق ETF دولتی در این طرح عرضه شوند. پذیره نویسی اولین صندوق ETF دولتی اول خردادماه انجام شد. ” صندوق واسطه گری مالی یکم ” عنوان اولین صندوق ETF دولتی بود که شامل پنج سهم از صنعت بانکی و بیمه ای بود. بر اساس این طرح به هر کد ملی اجازه خرید تا حداکثر دو میلیون تومان داده شد. مشارکت مردم در این صندوق به 3.5 میلیون نفر رسید و بیش از شش هزار میلیارد تومان در این صندوق سرمایه‌گذاری صورت گرفت. دو صندوق ETF دیگر در ماه های آینده عرضه می شوند.

سهام عدالت طرح تازه ای نیست و حدود 13 سال از آن می گذرد. در حال حاضر فرآیند آزادسازی آن انجام میگیرد. در طرح آزاد سازی سهام عدالت دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم برای مدیریت سهام در نظر گرفته است. برای سهام عدالت نیازی به واریز مجدد وجه توسط مردم برای خرید سهام وجود ندارد. همچنین امکان تخصیص سهام عدالت به افرادی که سهام عدالت ندارند، وجود ندارد. در حال حاضر حدود 6 میلیون نفر دارای سهام یک میلیون تومانی می باشند. 22.5 میلیون نفر سهام 532 هزار تومانی و 10 میلیون نفر نیز سهام 492 هزار تومانی دارند.


هدف


در صندوق ETF دولتی هدف واگذاری سهام دولتی در بورس است در حالی که در سهام عدالت، سهام از قبل به نام افراد ثبت شده است و هم اکنون مجوز انتخاب روش مدیریت سهام فراهم شده است.


قیمت


برای صندوق ETF دولتی سقف قیمت مشخصی (دو میلیون تومان) در نظر گرفته است ولی در سهام عدالت مبلغ سهام همان چیزی ست که در سامانه سهام عدالت درج شده است. قیمت سهام در هر دو به ارزش روز سهام محاسبه می شود. طبق آخرین محاسبه ای که ما انجام دادیم ارزش سهام عدالت حدودا 16 برابر شده است. یعنی اگر مثلا کسی 492 هزار تومان سهام عدالت داشته است، هم اکنون ارزش آن هشت میلیون و چهارصد هزار تومان خواهد بود.


شیوه مدیریت سهام


ساختار صندوق ETF دولتی همانند سایر صندوق های سرمایه گذاری می باشد. در صندوق های سرمایه گذاری مدیریت دارایی صورت می گیرد و سرمایه گذاران مستقیما درگیر خرید و فروش سهام نمی شوند. مدیر صندوق مسئول معاملات و مدیریت سرمایه هاست. در حالی که در سهام عدالت دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم در نظر گرفته شده است. در شیوه مستقیم، مدیریت سهام عدالت با خود فرد خواهد بود و در شیوه غیرمستقیم شرکت های سرمایه گذاری استانی مسئول مدیریت سرمایه ها خواهند بود. امکان انتخاب روش مستقیم مدیریت سهام عدالت تا تاریخ مشخصی اعلام شد و پس از آن افراد دارای سهام عدالت به دو گروه مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شدند.


پرتفوی


پرتفوی (سبد سهام) در صندوق ETF دولتی شامل تعداد اندکی شرکت بزرگ هستند. برای مثال در صندوق واسطه گری مالی یکم باقیمانده سهام دولت در سه بانک صادرات، تجارت و ملت و دو شرکت بیمه البرز و اتکائی امین قرار دارند. تغییرات قیمت این پنج سهم در ارزش روز صندوق تاثیرگذار است.

در سهام عدالت 49 شرکت مختلف قرار دارند که تعداد زیادی ست و از صنایع مختلف نظیر خودروسازی، فولادی، پتروشیمی و… انتخاب شده اند. در نتیجه اصل تنوع و توزیع ریسک در سهام عدالت با منطق مناسب تری رعایت شده است.

مقایسه سهام عدالت با صندوق ETF دولت

سود سهام


سود سهام در صندوق های ETF دولتی مختلف خواهد بود و بستگی به زمان فروش آن دارد.

 به گفته معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی، سود سرمایه گذاری در صندوق واسطه گری مالی یکم تا 24 خردادماه 99، بیش از 92 درصد محاسبه شده است.

سود سهام عدالت با روند صعودی شاخص کل همخوانی دقیقی ندارد و علت آن هم مشخص نیست. از 13 سال پیش تا کنون شاخص کل بورس بیش از 10 هزار درصد رشد کرده است  ولی ارزش سهام عدالت تنها 1600 درصد رشد داشته است. به هر حال ارزش سهام عدالت با هر شیوه ای که محاسبه شده باشد، امروزه تابع نوسانات بازار سهام خواهد بود.


ساختار مدیریتی


ارکان صندوق ETF دولتی مشابه سایر صندوق های سرمایه گذاری فعال در کشور نیست و هنوز اطلاع رسانی دقیقی در خصوص آن نشده است. چیزی که مطرح شده است این است که دولت قصد دارد از مالکیت سهام تحت مدیریت خود خارج شود و به تدریج مدیریت را به دست مردم بسپارد. روش کار در صندوق ETF دولتی مورد نقد و بررسی صاحب نظران اقتصادی می باشد.

در سهام عدالت تا پیش از این، شرکت های سرمایه گذاری استانی مدیریت سهام را به عهده دارند و گفته شده است بعد از انجام آزادسازی سهام عدالت، مردم می توانند در این شرکت ها نماینده داشته باشند.


نوع


صندوق ETF دولتی و سهام عدالت هر دو از نوع سهامی می باشند به این معنی که سرمایه گذاری آنها در سهام پذیرفته شده در بورس تهران انجام گرفته است. گفتنی است در ترکیب دارایی سایر صندوق های سرمایه گذاری، علاوه بر سهام، سپرده های بانکی و اوراق بدهی نیز وجود دارند.


ریسک


ریسک در صندوق ETF دولتی به دلیل تعداد اندک سهام بیشتر از سهام عدالت است.(در پاراگراف مربوط به پرتفوی بیشتر توضیح دادیم.)


نحوه مشاهده دارایی


صندوق ETF دولتی را می توان در زمان مقرر از طریق حساب کارگزاری و در پرتفوی سرمایه گذاری خود مشاهده کرد. برای مثال گفته شده است که صندوق واسطه گری مالی یکم از اول تیرماه 99 قابل مشاهده و معامله خواهد بود.

برای مشاهده دارایی سهام عدالت نیز می توان به مراجعه به سامانه سهام عدالت sahamedalat.ir ارزش سهام عدالت و تعداد سهم از هر شرکت را مشاهده کرد. البته برای کسانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده اند، این امکان وجود دارد و کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند باید منتظر اخبار جدید درباره نحوه معامله شرکت های سرمایه گذاری استانی بود.


نحوه معامله


صندوق ETF دولتی مشابه سهام بورسی از طریق کد بورسی و حساب کارگزاری قابل معامله ست. البته برای خرید صندوق ETF دولتی راه های ساده تری نظیر مراجعه به بانک نیز در نظر گرفته شد اما چنانچه افراد بخواهند صندوق خریداری شده را به فروش برسانند حتما باید ثبت نام در سجام، احراز هویت و اخذ کد بورسی را در دستور کار خود قرار دهند.

سهام عدالت شیوه بسیار متفاوتی برای معامله دارد. کسانی که شیوه مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند به تعداد سهام خود بیافزایند. فعالان بازار بورس برای فروش سهام عدالت خود می توانند از طریق سامانه سعدی (سامانه اختصاصی فروش سهام عدالت) یا سامانه هایی که توسط کارگزاری ها ارائه شده است، اقدام نمایند. همچنین کسانی که شناخت کمتری از بازار بورس دارند نیز می توانند بدون نیاز به ثبت نام در کارگزاری های بورس، با مراجعه به بانک های مشخص شده، سهام عدالت را به فروش برسانند. در حال حاضر فروش 30 درصد از سهام عدالت برای کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند فراهم شده است و به نظر می رسد 70 درصد دیگر نیز به همین صورت به تدریج قابل فروش خواهد بود.

کسانی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده اند، باید منتظر عرضه شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس بمانند تا فروش سهام عدالت برایشان ممکن شود. البته کارشناسان اقتصادی توصیه می کنند کسانی که دانش مالی در خصوص بازار سرمایه ندارند سهام خود را در شرکت های سرمایه گذاری استانی نگه دارند و از مزایای آن (تقسیم سود دوره ای) بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش به معرفی صندوق های سهامی با بهترین و بدترین عملکرد در یک ماه گذشته (منتهی به 20 شهریورماه 1399) خواهیم پرداخت.

شدیدترین ریزش بازار بورس در 10 سال گذشته !

وقتی ریزش های بورس را در دوره 10 ساله بررسی می کنیم، میبینیم که در 10 سال گذشته 3 ریزش سنگین رخ داده است. طولانی ترین و بیشترین ریزش در ده سال اخیر از دی ماه سال 92 شروع شد و تا دی ماه سال 94 ادامه پیدا کرد. طی این دو سال شاخص کل بورس به اندازه 30 درصد نزول داشت. جلوتر که می آییم نزول های ریز و درشت دیگری را هم شاهد هستیم اما بیشترین افت در سال 97 رخ داد. از مهر ماه سال 97 تا اسفند ماه 97 ریزش سنگین بورس در مدت 5 ماه اتفاق افتاد که طی آن شاخص کل بورس 20 درصد از ارزش خود را از دست داد. اما سومین ریزش سنگین در سال 99 اتفاق افتاد و دقیقا از یک ماه پیش یعنی 20 مردادماه 99 تا به امروز (20 شهریور ماه 99) شاخص کل بورس، 25 درصد افت را تجربه کرد. ریزش شاخص کل بورس در سال 99 در مقایسه با دو مورد دیگر رکورد سرعت افت در ارزش شاخص کل را شکسته است.

میزان ریزش های سنگین شاخص کل بورس در 10 سال اخیر

ردیفمدت زمان ریزشمیزان ریزش %
12 سال از 92/10 تا 94/1030
25 ماه از 97/07 تا 97/1220
31 ماه از 99/5 تا 99/625

با یک مقایسه ساده بین این سه ریزش می توان ملاحظه کرد که سرعت ریزش ها و سپس بازگشت به روند صعودی در ده سال گذشته، بیشتر شده است. البته هنوز نمی توان گفت که ریزش سنگین سال 99 پایان یافته است و این 25 درصد افت در شاخص کل، اتمام شدیدترین نزول تاریخ بورس است.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در شدیدترین ریزش بورس

صندوق های سهامی به دلیل نوع و ماهیتی که دارند بیشترین تاثیر را از نوسانات شاخص کل بورس دریافت می کنند. صندوق ها همواره تلاش می کنند که سرمایه گذارانشان را از بازدهی بالای بازار سرمایه بهره مند کنند و در ریزش ها کمترین آسیب را متوجه ارزش دارایی های تحت مدیریت خود کنند. با این حال مشاهده می شود که این مهم همیشه محقق نمی شود. برای مثال در ریزش سنگین اخیر در بازار بورس و در حالی که شاخص کل بورس 25 درصد افت کرده بود، 10 صندوق سرمایه گذاری سهامی افت بالاتری از شاخص کل بورس داشتند.

5 صندوق با ضعیف ترین عملکرد در یک ماه اخیر عبارت اند از:

نام صندوق سرمایه گذاری سهامیافت بازدهی صندوق %
آهنگ سهام کیان31
مشترک سبحان30
مشترک نقش جهان28
زرین پارسیان28
مشترک رشد سامان27

این پنج صندوق در ماه های گذشته بازدهی خوبی داشتند اما با توجه به ریزش ارزش سهام، با افت بازدهی در این ماه مواجه شدند.

عملکرد صندوق های بورسی در شدیدترین ریزش بورس در 10 سال اخیر

پرتفوی سرمایه گذاری صندوق آهنگ سهام کیان در تیرماه 99 مورد توجه کارشناسان سیگنال قرار گرفته بود.

در ادامه این گزارش به معرفی 5 صندوق سرمایه گذاری سهامی می پردازیم که در یک ماه اخیر کمترین افت را داشته اند. جالب است بدانید که در یک ماه گذشته هیچ صندوق سرمایه گذاری سهامی نتوانست بازدهی مثبت یا حداقل صفر کسب کند و همه صندوق های سهامی با کاهش نرخ بازدهی همراه شدند.

از میان برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی، چهار صندوق از نوع قابل معامله در بورس یا ETF هستند. صندوق های ETF در بورس نماد مخصوص به خود را دارند و مشابه سهام عادی معامله می شوند اما نحوه معامله در سایر صندوق ها متفاوت است.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل خرید صندوق سرمایه گذاری
نام صندوق سرمایه گذاری سهامیافت بازده ماهانه % ( منتهی به 20 شهریورماه 99)
واسطه گری مالی یکم11
ارزش آفرین بیدار12
سرو سودمند مدبران13
مشترک پیشتاز14
هستی بخش آگاه14

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” جدیدترین صندوق ETF در این جدول است.

مقایسه بازدهی شاخص کل با برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در ماه منتهی به 20 شهریورماه 99 را در نمودار زیر مشاهده می کنید:

عملکرد صندوق های بورسی در شدیدترین ریزش بورس در 10 سال اخیر

در بین 5 صندوق برتر سهامی، صندوق مشترک پیشتاز تنها صندوقی ست که مبتنی بر صدور و ابطال واحد است. کارشناسان سیگنال پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق را در تاریخ 15 شهریور ماه 99 مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز (15 شهریور 99)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بعد از رشد بی سابقه بازار بورس و اقبال پیشبینی نشده سرمایه گذاران به این بازار، بالاخره زمان اصلاح و ریزش بورس فرا رسید. در نیمه مردادماه بازار بورس در حوالی شاخص کل 2 میلیونی توقف کرد. چیزی که بیش از همه نمایان شد هیجان فروشندگان سهام از ترس کمتر شدن ارزش دارایی شان بود. شرکت های بورسی با توجه به افزایش قیمت ارز و حمایت های مختلف مسئولین وضعیت مطلوبی پیدا کرده بودند و ارزش سهامشان بالا رفت اما ریزش ناگهانی بورس به دلیل تغییرات بنیادی رخ نداد چراکه وضعیت شرکت ها تغییری نکرد. بنابراین می توان گفت فشار فروش زیادی که در سهام دیده شد ناشی از ترس سرمایه گذاران بود. همچنین حمایت مالی حقوقی ها از سهام بنیادی در همین وضعیت اتفاق افتاد به طوری که نسبت خرید حقوقی ها به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

یکی از مهمترین حقوقی های بازار سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری هستند. مدیران صندوق های سرمایه گذاری افراد متخصص و خبره ای در امر خرید و فروش سهام هستند و بررسی عملکرد آنها برای بسیاری از تحلیلگران مهم ارزیابی می شود. در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

بیشتر بخوانید
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در افول بازار بورس چند درصد سود می‌دهند؟

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند. برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق های سرمایه گذاری به بخش آموزش سیگنال مراجعه کنید و حتما مقالات آموزشی موجود را مطالعه نماید.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامیفیروزه موفقیت5.45 %
بدترین صندوق سهامیمشترک تدبیرگران فردا13.56-  %

در حالی که شاخص کل بورس در مردادماه 99 حدود 8 درصد بازدهی منفی داشت، برترین صندوق سرمایه گذاری سهامی بازدهی مثبت 5.45 درصدی کسب کرد و صندوق فیروزه موفقیت بهترین صندوق مردادماه 99 لقب گرفت. همچنین صندوق مشترک تدبیرگران فردا ضعیف ترین عملکرد را در بین صندوق های سهامی به دست آورد و بازدهی منفی 13.56 درصدی را ثبت کرد.

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامیمشترک امید توسعه2.18
کم ریسک ترین صندوق سهامیمشترک کارگزاری حافظ0.24

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامیآوای معیار9,430 ریال
گران ترین صندوق سهامیمشترک آگاه384,101,321 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم157,978,330 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا409,058 میلیون ریال

صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” جزو صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) است. برای مشاهده عملکرد همه صندوق های ETF در مردادماه 99 به مقاله زیر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در مردادماه 99

ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابتپاداش سرمایه بهگزین5.24 %
بدترین صندوق درآمد ثابتپیشگامان سرمایه نوآفرین0.23 %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابتبا درآمد ثابت تصمیم0.35
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابتمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتثابت نامی مفید10,000 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی4,011,837 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر304,267,920 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نوین نگر آسیا308,243 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلطتوسعه پست بانک7.07 %
بدترین صندوق مختلطمشترک گنجینه مهر5.04- %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک آسمان خاورمیانه3.11
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان106,296 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت74,010,277 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

معیارنام صندوقNAV کل
بالاترین خالص ارزش داراییتجربه ایرانیان20,592,375 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان266,295 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
آیا صندوق پالایشی یکم ارزش خرید دارد؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دومین عرضه بزرگ سهام دولتی در قالب صندوق ETF کلید خورده است و اکنون نگاه ها به ارزش سهام شرکت های موجود در این صندوق دوخته شده است. سوالی که بسیاری از افراد دارند این است که در حال حاضر خرید صندوق ETF دارا دوم دولتی به صرفه هست یا خیر؟

صندوق‌های ETF دولتی، جذاب برای سرمایه‌گذاران

اولین صندوق ETF دولت با اختصاص حداکثر 2 میلیون تومان به هر فرد، آغاز شد. با توجه به اینکه در خرید این صندوق به سرمایه گذاران تخفیف داده شده بود و همچنین ارزش سهام شرکت های موجود در این صندوق رشد کرده بود، سرمایه افراد بیش از 100 درصد افزایش یافت. پس از آنکه صندوق واسطه گری مالی یکم (دارا یکم) در بورس قابل معامله شد ارزش آن کمی بیشتر هم شد اما بعد نزول کرد و بسیاری از سرمایه گذارانی که در قیمت های بالا اقدام به خرید کرده بودند متضرر شدند. با این حال کسانی که در پذیره نویسی اولیه این صندوق شرکت داشتند هم اکنون (23 مردادماه 99) با سود بالای 100 درصدی مواجه هستند.

این دلایل باعث شده است تا عرضه صندوق ETF دولتی برای سرمایه گذاران جذاب باشد. به خصوص کسانی که تازه وارد بازار بورس شده اند می توانند با شرکت در این صندوق ها از رشد احتمالی شرکت های بورسی بهره ببرند. باید دقت داشت که عرضه صندوق ETF با موضوع عرضه اولیه ها متفاوت است. در عرضه اولیه شرکتی که برای اولین بار می خواهد وارد معاملات بورس شود وجود دارد در حالی که در صندوق ETF دولتی سهام شرکت هایی که سالهاست در بورس فعالیت داشته اند، به مردم عرضه می شود. در واقع دولت قصد دارد با اینکار از مالکیت این شرکت ها خارج شود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با صندوق دولتی دارا یکم

صندوق ETF دارا دوم (پالایشی یکم) دولتی شامل چه سهامی است؟

دومین صندوق ETF دولتی که به صندوق پالایشی یکم معروف شده است شامل باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه شناخته کشور می باشد. شرکت های پالایشی اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز چهار شرکتی هستند که در این عرضه بزرگ حضور دارند. این شرکت ها در گروه فراورده هاي نفتي، كك و سوخت هسته اي قرار دارند.

شرکت پالايش نفت اصفهان (با نماد “شپنا”) در تابلوي اصلي بازار اول بورس قرار دارد.

در حال حاضر 7 میلیارد سهم که 13.7 درصد از کل سهام این شرکت است، در اختیار دولت قرار دارد.

شرکت پالايش نفت تبريز (با نماد “شبريز”) در تابلوي فرعی بازار اول بورس قرار دارد.

در حال حاضر 2 میلیارد سهم که 16 درصد از کل سهام این شرکت است، در اختیار دولت قرار دارد.

شرکت پالايش نفت بندرعباس (با نماد “شبندر”) در تابلوي بازار دوم بورس قرار دارد.

در حال حاضر 5 میلیارد سهم که 16.6 درصد از کل سهام این شرکت است، در اختیار دولت قرار دارد.

شرکت پالايش نفت تهران (با نماد “شتران”) در تابلوي بازار دوم بورس قرار دارد.

در حال حاضر 7 میلیارد سهم که 15.8 درصد از کل سهام این شرکت است، در اختیار دولت قرار دارد.

نام شرکتنماد بورسیبازار سهمتعداد سهام دولتیدرصد مالکیت دولت
پالايش نفت اصفهانشپناتابلوي اصلي بازار اول بورس7 میلیارد سهم13.7
پالايش نفت تبريزشبريزتابلوي فرعی بازار اول بورس2 میلیارد سهم16
پالايش نفت بندرعباسشبندرتابلوي بازار دوم بورس5 میلیارد سهم16.6
پالايش نفت تهرانشترانتابلوي بازار دوم بورس7 میلیارد سهم15.8

میزان سرمایه گذاری در “صندوق پالایشی یکم”

سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، پنجاه میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. یعنی اگر فردی دو میلیون تومان از صندوق واسطه گری مالی یکم (دارا یکم) را خریداری کرده باشد، برای شرکت در پذیره نویسی “صندوق پالایشی یکم” فقط سه میلیون تومان میتواند وارد کند.

جذابیت “صندوق پالایشی یکم” در آن است که پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

بنابراین قیمت هر واحد سرمایه گذاری در “صندوق پالایشی یکم” 10 هزار تومان است. اگر فردی در پذیره نویسی صندوق دارا یکم شرکت نکرده باشد می تواند حداکثر 500 واحد سرمایه گذاری از “صندوق پالایشی یکم” را در اختیار بگیرد و در صورتی که مثلا 200 واحد از صندوق دارا یکم را خریده باشد فقط 300 واحد سرمایه گذاری “صندوق پالایشی یکم” به او اختصاص می یابد.

 پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.

 20 درصد تخفیفی که برای “صندوق پالایشی یکم” در نظر گرفته شده بر اساس قیمت پایانی چهار سهم شپنا، شبندر، شتران و شبریز؛ در پایان روز سه شنبه 4 شهریورماه 99 خواهد بود.

با توجه به اینکه قیمت سهام این چهار شرکت در روزهای گذشته افت داشت، به نظر می رسد قیمت آنها ارزنده تر شده است و برای خریداران جذابیت مضاعف دارد.

بازارگردانی در “صندوق پالایشی یکم”

پنج درصد (۵%) از مبلغ جمع آوری شده در دوره پذیره نویسی به بازارگردانی واحدهای سرمایه گذاری در همان صندوق تخصیص خواهد یافت و جزء دارایی های صندوق محاسبه می شود. نقش بازارگردان در “صندوق پالایشی یکم” این است که قیمت صندوق را در حوالی ارزش ذاتی صندوق که همان NAV صندوق می باشد، نگه دارد. طبق افشای اطلاعات با اهمیت در سایت کدال در تاریخ 27 مردادماه 99، شرکت تامین سرمایه نوین به عنوان بازارگردان صندوق ETF پالایشی دوم انتخاب شده است.

زمان دقیق خرید پالایشی یکم

پذیره نویسی “صندوق پالایشی یکم” از روز چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹ آغاز شده و تا پایان روز چهارشنبه مورخ ۱۹ شهریور ۹۹  ادامه خواهد یافت. بنابراین دو هفته فرصت برای مشارکت در پذیره نویسی “صندوق پالایشی یکم” وجود دارد. هیچ تفاوتی هم بین کسانی که در روز اول یا در روز آخر اقدام به مشارکت می کنند وجود ندارد.

نحوه خرید دارا دوم (پالایشی یکم)

پذیره‏ نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاری‏های بورس و سامانه‏ های آنلاین معاملاتی صورت می گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند از طریق درگاه ‏های غیرحضوری و حضوری بانک‏های منتخب برای خرید واحدها اقدام کنند. هر شخص می تواند صرفاً یکی از این دو روش را انتخاب کند.

تحلیل تکنیکال شاخص فرآورده های نفتی (گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای)

در صندوق ETF دوم دولتی 4 شرکت از گروه فرآورده های نفتی انتخاب شده است. این رو به تحلیل شاخص گروه فرآورده های نفتی می پردازیم. لازم به ذکر است که شاخص فرآورده های نفتی شامل شرکت های بیشتری می باشد.

شاخص فرآورده های نفتی در سال 99 رشد بسیار زیادی داشت و 500 درصد افزایش را تجربه کرد.

تحلیل تکنیکال شاخص فرآورده های نفتی نشان می دهد که معمولا نسبت های کانال فیبوناچی برای این نمودار همراه با واکنش بوده است.

در نمودار هفتگی زیر دیده می شود که شاخص فرآورده های نفتی پس از رشد شارپی که تجربه کرد، در نزدیکی نسبت 1 از کانال فیبوناچی متوقف شد و تا محدوده 38% روند قبلی خود اصلاح نمود. در صورتی که واکنش مثبتی در محدوده حمایتی در شاخص فرآورده های نفتی دیده شود، می توان انتظار داشت که رشد مجدد شرکت های گروه نفتی را شاهد باشیم.

تحلیل تکنیکال شاخص فرآورده های نفتی
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

سوالات متداول

زمان دقیق عرضه صندوق ETF دوم دولتی چه وقت است؟

طبق آخرین اخبار و اظهار نظرها قرار است در اولین چهارشنبه شهریور ماه یعنی پنجم شهریور ماه در هفته دولت، پذیره نویسی صندوق ETF دوم دولت آغاز شود.

چه وقت می توان صندوق دارا دوم (پالایشی یکم) را فروخت؟

زمان پذیره نویسی صندوق دارا دوم دو هفته است و یک ماه پس از پذیره نویسی می توان این صندوق را از طریق سامانه های معاملاتی کارگزاری، خرید و فروش کرد.

عرضه کننده صندوق ETF دولتی کیست؟

شركت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی که زیر مجموعه وزارت نفت می باشد، عرضه کننده سهام دولت در قالب صندوق ETF دوم خواهد بود. شرکت های بورسی موجود در این صندوق(شپنا، شبریز، شبندر، شتران) را هم اکنون می توان معامله کرد. در دومین صندوق ETF دولت تنها قرار است سهام دولتی در قالب یک صندوق به مردم عرضه شود.

آیا تخفیف برای خرید صندوق ETF دوم دولتی وجود دارد؟

بله. برای همه مشارکت کنندگان در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم، تخفیف 20 درصدی در نظر گرفته شده است.

چه کسانی می توانند صندوق ETF دوم دولتی را خریداری کنند؟

همه کسانی که کد ملی دارند میتوانند در عرضه صندوق ETF دوم دولتی شرکت کنند. در اولین صندوق ETF دولتی امکان ثبت نام از طریق بانک ها هم فراهم شده بود. برای خرید صندوق ETF دوم دولتی نیز می توان از طریق بانک اقدام کرد. افرادی که کد بورسی دارند کارشان راحت تر است و می توانند از طریق سامانه کارگزاری خود اقدام به خرید این صندوق کنند. نماد دومین صندوق ETF دولتی “پالایشی یکم” می باشد.

سرمایه لازم برای خرید صندوق ETF دوم دولتی چقدر است؟

حداکثر سرمایه برای شرکت در پذیره نویسی صندوق ETF دوم دولتی، 5 میلیون تومان عنوان شده است. برخلاف دارا یکم که سقف دو میلیون تومانی برای خرید سهام آن در نظر گرفته شده بود، سقف دارا دوم مطابق با مصوبه دولت به پنج میلیون تومان افزایش یافته است. حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است. در ضمن کف سرمایه برای خرید این صندوق نیز 10 هزار تومان (1 واحد) است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ بازدهی، ریسک و ارزش دارایی‌ها برای مخاطبان سیگنال لیست شده‌اند.

شروع تابستانی بورس

پس از  بهار 99 که تاریخی ترین فصل بازار سرمایه از نظر صعود شاخص کل بورس و رشد بازدهی سهام لقب گرفت؛ اولین ماه تابستان سال 99 نیز پا در جای پای بهار گذاشت و با شتاب بیشتری راه صعود خود را ادامه داد. بازدهی شاخص کل بورس در تیرماه 99 به رقم عجیب 50 درصد رسید و باز هم رکودشکنی دیگری را رقم زد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلف نیز آمار و عملکرد جالب توجهی کسب کردند. موفق ترین نوع صندوق ها در این ماه مطابق انتظار صندوق های سهامی بودند. بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در این ماه توانست بیش از 64 درصد بازده نصیب سرمایه گذاران خود کند.  

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری در تیرماه سال 99 تقدیم مخاطبان عزیز سیگنال می شود.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی:

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقمشترک یکم آبان۶۴.۵۲ %
بدترین صندوقسهم آشنا14.90 %

صندوق مشترک یکم آبان که در سال 99 عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده است، با کسب بازدهی 64 درصدی جای بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری را در صدر جدول برترین صندوق های سهامی گرفته است. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان آبان فعالیت می کند و بازدهی سالانه آن به 665 درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید
نگاهی به بازدهی صندوق مشترک یکم آبان

اما ضعیف ترین عملکرد در صندوق های سهامی نیز را صندوق سهم آشنا بدست آورد. این صندوق که در ریزش دو هفته ای بازار بورس در سال 99 عملکرد خوبی داشت و کمتر از سایر صندوق های سهامی با افت مواجه شده بود، در بهترین ماه بازار بورس در تاریخ بازار سرمایه، بازدهی کمی کسب کرد و تقریبا یک سوم شاخص کل بورس بازده داشت. صندوق سهم آشنا که توسطشرکت سبدگردان سهم آشنا مدیریت می شود، در تیرماه 99 بازدهی 14.90 درصدی را به ثبت رساند.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقمشترک نقش جهان1.30
کم ریسک ترین صندوقمشترک کارگزاری حافظ0.23

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوقسرو سودمند مدبران67,241 ریال
گران ترین صندوقمشترک آگاه427,350,988 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییواسطه گری مالی یکم179,691,399M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا444,261M میلیون ریال

اولین صندوق ETF دولتی که با نام واسطه گری مالی یکم و با نماد “دارا یکم” وارد بازار سرمایه شده است از تاریخ 7 تیرماه 99، فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به حجم سرمایه کلانی که در آن قرار دارد صندوق های سهامی دیگر را پشت سر گذاشت و بیشترین خالص ارزش دارایی ها را از آن خود کرد.


ترین های صندوق های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقگنجینه الماس بیمه دی۱۲.۴۷ %
بدترین صندوقیاقوت آگاه0.41 %

صندوق یاقوت آگاه که صندوقی از نوع قابل معامله در بورس می باشد و به تازگی با مدیریت شرکت سبدگردان آگاه وارد بازار سرمایه شده است در ماه گذشته بازدهی بسیار پایینی به دست آورد. در واقع بازدهی 0.41 درصدی این صندوق در تیرماه 99 کمترین میزان بازدهی در بین تمام صندوق های سرمایه گذاری بود.

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوقافرا نماد پایدار0.49
کم ریسک ترین صندوقمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق درآمد ثابتدارا الگوریتم9,999 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابتتوسعه سرمایه نیکی3,873,940 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر300,174,289M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییتوسعه سرمایه نیکی202,398M میلیون ریال

ترین های صندوق های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در تیرماه 99 از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوقسپهر اندیشه نوین37.94 %
بدترین صندوقمشترک گنجینه مهر8.02 %

از نظر ریسک (بتای صندوق)

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک نواندیشان0.71
کم ریسک ترین صندوق مختلطمشترک کوثر0.29

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطثروت آفرین پارسیان109,474 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت73,703,568 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی تجربه ایرانیان17,829,105M میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان237,973Mمیلیون ریال

یکی از سوالاتی که ذهن سهامداران صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” را به خود مشغول کرده است این است که ارزش روز صندوق دارا یکم چقدر است؟ و آیا سهام این صندوق را که طی یک ماه گذشته رشد چشمگیری داشته نگهداری نمایند یا بفروشند؟

صندوق دارایکم اولین صندوق از سه صندوق واسطه گری مالی است که دولت نسبت به عرضه سهام شرکتهای بورسی تحت مالکیت خود به عموم مردم از طریق آنها اقدام نمود. هدف از این واگذاری سهام دولتی، گسترش خصوصی سازی بوده است.

در گام اول از این طرح واگذاری، سهام متعلق به دولت از سهام بانکهای صادرات، ملت، تجارت و شرکتهای بیمه البرز و بیمه اتکایی امین از طریق ایجاد صندوق سرمایه گذاری با نام “صندوق واسطه گری مالی یکم” به افراد حقیقی واگذار گردد.

پذیره نویسی صندوق دارا یکم

پذیره نویسی صندوق دارایکم از تاریخ 99/02/14 آغاز و تا روز 99/01/03 ادامه یافت .  در این پذیره نویسی هر کد ملی  حداکثر 2میلیون تومان می توانستند سفارش گذاری نمایند. طبق آمار اعلام شده بیش از 3میلیون و 481هزار نفر اقدام به خرید 5.8 هزار میلیارد تومان از نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی کردند تا بزرگترین صندوق ایران تشکیل شود.

نقدشوندگی صندوق دارا یکم

صندوق دارایکم از نوع ETF  یا صندوقهای قابل معامله در بورس است به همین دلیل افرادی که کد بورسی دارند می توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 12:30 نسبت به فروش واحدهای صندوق خود به قیمت روز اقدام نموده یا درصورت تمایل واحدهای بیشتری از این صندوق را خریداری نمایند.

وجوه حاصل از فروش واحدهای صندوقهای ETF را بلافاصله می توان در دیگر سهام بورسی سرمایه گذاری کرد اما برای برداشت وجه پس از ثبت درخواست برگشت وجه در پلتفرم معمالاتی حداکثر 72 ساعت  بعد این وجوه به حساب فرد واریز می گردد.

صندوقهای ETF فاقد محدودیت دامنه نوسان بوده و در مواقعی که ممکن است خریداری برای واحدهای صندوقها وجود نداشته باشد طبق اساس نامه و امیدنامه صندوق دارا یکم، مدیر صندوق نسبت به خرید واحدها مطابق با سازو کار اقدام و نقدشوندگی صندوق را حفظ می نماید. جهت تامین منابع بازخرید واحدها، 5% منابع حاصل از پذیره نویسی به این موضوع اختصاص یافته است.

انجام معاملات بر روی واحدهای صندوق

طبق خبرها قرار بود چهارشنبه 4 تیر99 خرید و فروش واحدهای صندوق دارا یکم آغاز شود اما با توجه به رفع پاره ای مشکلات، این بازگشایی به هفته بعد موکول گردید.

ارزش روز جاری پورتفوی صندوق دارا یکم

همانطور که می دانید ارزش واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری معادل مجموع ارزش روز پورتفو یا سبد سهام  آن صندوق است با گذشت نزدیک به یک ماه از اتمام پذیره نویسی و رونق بورس ، سهام شرکتهای پورتفوی این صندوق نیز با اقبال و رشد قیمت مواجه بوده و ارزش روز دارایی های صندوق در تاریخ 3تیر99 بشرح زیر می باشد.

آیا بفروشیم یا نگهداریم؟

ارزش واحدهای یک صندوق برابر مجموع ارزش سبد سهام سرمایه گذاری شده است ، با توجه به اینکه سبد سهام این شرکت از مجموع سهام 5شرکت مختلف تشکیل شده است و الزاماً عملکرد و بازده هر 5 شرکت مثل هم نخواهد بود ، اظهار نظر در مورد ارزندگی و اتخاذ تصمیم نگهداری یا فروش به استراتژی سرمایه گذاری هر فرد بستگی دارد، درصورتیکه افق سرمایه گذاری کوتاه مدت داشته باشید و زمینه های بهتری برای سرمایه گذاری سراغ داشته باشید فروش واحدهای صندوق منطقی بنظر می رسد همچنین در صورت عدم  نیاز و ضرروت مالی می توان مالکیت واحدهای این صندوق را برای بازه زمانی طولانی تر در اختیار داشت.

نمودار قیمت سهم بانک ملت

نمودار قیمت سهم بانک ملت

نمودار قیمت سهم بانک تجارت

نمودار قیمت سهم بانک تجارت

نمودار قیمت سهم بانک صادرات

نمودار قیمت سهم بیمه البرز

نمودار قیمت سهم بیمه البرز

نمودار قیمت سهم بیمه اتکایی امین

سابقه تغییرات قیمت سهم  بانک ملت

سابقه تغییرات قیمت سهم بانک ملت

سابقه تغییرات قیمت سهم بانک تجارت

سابقه تغییرات قیمت سهم بانک تجارت

سابقه تغییرات قیمت سهم بانک صادرات

سابقه تغییرات قیمت سهم بانک صادرات

سابقه تغییرات قیمت سهم بیمه البرز

سابقه تغییرات قیمت سهم بیمه البرز

سابقه تغییرات قیمت سهم بیمه اتکایی امین

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 35 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 153 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 9 هزار واحدی به عدد 368 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن10 میلیارد سهم طی 1.4 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 10511 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 3.1 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش تقاضا کار خود را آغاز نمود. رفته رفته بر تقاضا ها و صف های خرید افزوده شد و با صف خرید نیم از شرکت های پذیرفته شده در بورس به کار خود پایان داد.

در بازار امروز خودرو با رشد 30 درصدی در بازار گشایش یافت. همچنین رئیس مجلس چهار راه کار زیر را جهت رونق بازار سرمایه و ارتقای نقش آن بیان نمود:

 1. ترغیب و تسهیل افزایش سرمایۀ شرکت‌ها به ویژه از طریق آوردۀ نقدی و صرف سهام
 2. تعمیق بازار بدهی و توسعۀ تامین مالی از طریق بازار سرمایه
 3. عمق‌بخشی به بازار سرمایه از طریق افزایش درصد شناوری سهام
 4. تسهیل فرآیند پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه

ارزش خالص معاملات بورس 10513 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 4046 میلیارد تومان می باشد. تا زمانی که ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 9000 میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.153.679368.095177.376
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
10105114322590
P/EP/SP/B
23.544.8510.43

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات (میلیون)ارزش معاملات (میلیارد)قیمت معامله بلوک (ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
ونوین 4606161028210796

بیشترین درصد افزایش و بیشترین درصد کاهش قیمت در روز

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

خودرو: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص انتقال قالب و تجهیزات لجستیک.

خصدرا: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه.

غویتا: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص تحصیل 5 درصد شرکت محصولات غنچه پرور.

وثنو: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری 400 هزار سهم پتروشیمی پارس.

کفرا: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه.

میدکو: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه.

مداران: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه.

بپاس: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه.

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (چهارشنبه 21 خرداد ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت صنایع بهداشتی ساینا(ساینا) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 2. شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان(خودکفا) از تحصیل 4.2 درصد شرکت سهامی عام صنعتی مینو به قیمت هر سهم 16404 تومان خبر داد.
 3. شرکت سرمایه گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران(ثنظام) از پیش فروش یک واحد از مجتمع باغ بهار خبر داد.
 4. شرکت صنایع ماشین های اداری ایران از موافقت هیئت مدیره با افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 5. شرکت قند نقش جهان (قنقش) از  تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 6. بانک ملت(وبملت) از مجوز بانک مرکزی در خصوص افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی ها خبر داد.
 7. شرکت ویتانا(غویتا) از تحصیل 5 درصد محصولات غذایی غنچه پرور خبر داد.
 8. شرکت لیزینگ خودرو غدیر(ولغدر)از مزایده عمومی سه باب از املاک مازاد شرکت خبر داد.
 9. شرکت ریل پرداز سیر(حریل) از خرید 35 دستگاه واگن باری لبه بلند با ظرفیت بارگیری 68 تن خبر داد.
 10. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، از برگزاری نشست مشترک با مراجع ذی‌ربط برای توافق نهایی بر سر میزان افزایش قیمت سیمان در هفته آینده خبر داد و گفت: قرار است مراجع تصمیم‌گیرنده تا آخر وقت اداری امروز زمان نشست مشترک برای تعیین نرخ سیمان را اعلام کنند.
 11. در حراج اوراق بدهی دولتی که دیروز برگزار شد، وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹هزارمیلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به ۴ بانک موافقت کرد و ۸ بانک نیز ۲۲.۱هزارمیلیارد تومان در سامانه بازار بین بانکی ثبت سفارش کردند.
 12. معمار نژاد از امکان معامله واحد‌های سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم (etf) در بازار بورس از ابتدای تیرماه خبر داد.
 13. با توافق صورت گرفته بین بانک ها هزینه سرویس پیامک بانکی در سال جاری به ۱۵ هزار تومان افزایش یافت.
 14. رئیس کل بانک مرکزی از مانع تراشی کره جنوبی در دسترسی به منابع ارزی ایران حاصل از صادرات نفت که در بانک های این کشور قرار دارد، انتقاد کرد.
 15. مدیرکل لوازم خانگی وزارت صمت با تاکید بر اینکه افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار محدود است، چون افزایش قیمتی به صورت جدی نداشته ایم، گفت: فرایند قیمت گذاری‌های رسمی در روز‌های آینده تعیین تکلیف خواهد شد.
 16. حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، طی نامه‌ای به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، مخالفت صریح بزرگ‌ترین فولادساز کشور با افزایش قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در سال ۹۹ را اعلام کرده است.
 17. به گفته یک مقام شرکت سپرده گذاری مرکزی و بر اساس آخرین آمار، از ابتدای سال جاری تا کنون یک میلیون و 240هزار کد بورسی صادر شد.
 18. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شنبه آینده 1034 روستا توسط ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.
 19. بر اساس برنامه‌های جهش تولید در استان اردبیل پیش بینی می‌شود میزان تولید سیمان ۲۰ درصد و صادرات آن ۴۹ درصد افزایش یابد.
 20. معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: سود مشارکت برای مبلغ پیش فروش یکساله خودرو، صفر در نظر گرفته شده است.
 21. اعضای هیئت عالی نظارت مجمع مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی را مغایر سیاست های کلی نظام ندانستند.
 22. بنیاد مستضعفان در برنامه پنج ساله هفتم که توسط رئیس بنیاد ابلاغ شد، با سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی تا پایان سال ۱۴۰۳ میزان هزار و ۲۰۰ مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق می‌کند.
 23. حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، طی نامه‌ای به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، مخالفت صریح بزرگ‌ترین فولادساز کشور با افزایش قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در سال ۹۹ را اعلام کرده است.
 24. سپاه انقلاب اسلامی روز دوشنبه در جلسه‌ای با مسئولان صنعتی و خودروسازان برای افزایش کیفیت، ارزان‌سازی، کاهش مصرف سوخت و بومی‌سازی خودرو اعلام آمادگی کرد.
 25. شرکت معدنی دماوند(کدما) از عدم انتخاب برنده مناقصه فروش خط فلوتاسین خبر داد.
 26. شرکت کارخانجات سیمان صوفیان(سصوفی) از فروش برخی از قطعات و تجهیزات کوره خبر داد.
 27. شرکت تامین سرمایه نوین(تنوین) از واگذاری 4 درصد سهام شرکت بیمه نوین خبر داد.
 28. شرکت پتروشیمی پارس(پارس) از واگذاری 2.7 درصد شرکت پلیمر ریاآریا ساسول به قیمت هر سهم 6542 تومان خبر داد.
 29. شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی(شمواد) به منظور بررسی شفافیت اطلاعاتی تا 7 تیر 99 تعلیق شد.
 30. شرکت ملی سرب و روی ایران از افزایش سرمایه محل مازاد تجدید ارزیابی و دارایی ها خبر داد.
 31. شرکت بین المللی محصولات پارس(شپارس) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خود خبر داد.
 32. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 1240 درصدی شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی(بکام) را صادر نمود.
 33. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 34 درصدی شرکت بورس کالا(کالا) از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها را صادر نمود.
 34. شرکت داروسازی دکتر عبیدی(دعبید) از تغییر بیش از 10 درصدی در نرخ خرید مواد اولیه خبر داد.
 35. شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو(خگستر) از عدم حصول نتیجه واگذاری 15 درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری سمند خبر داد.
 36. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش(تاپکیش) از فروش سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان خبر داد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.