دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.

شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در گزارش تحلیلی این هفته، نمادهای واحیا، همراه،مرقام، سخوز و شپاس مورد بررسی قرار گرفته اند.

واحیا

گروه شامل شرکت مجتمع صنایع و معادن احیائ سپاهان سهامی عام (شرکت اصلی) و شرکت های فرعی آن است. این شرکت در دی ماه سال 1374 تاسیس شد.

سهام این شرکت در اواخر آبان سال 1391 باری اولین بار در بازار پایه زرد فرابورس با نماد “واحیا” در گروه “واسطه گری های مالی و پولی” به عموم عرضه شد.

در طول معاملات روز قبل، حدود 1.5 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 248984 ریال (1.06%-) داد و ستد شد و آخرین معامله آن در قیمت 25000 تومان به انجام رسید.

بررسی نموداری این سهم نشان از نوسان قیمتی سهم درون یک کانال صعودی بلند مدت می دهد. این سهم پس از شکست مقاومت سقف کانال سطح یک خود با افزایش تقاضا روبرو شد و پس پولبک به مقاومت شکسته مجددا مورد توجه خریداران قرار گرفت و توانست از خط میانی کانال صعودی آبی رنگ خود عبور کند. در حال حاضر درگیر مقاومت حوالی 25 هزار تومان است و میتواند با اتمام اصلاح و عبور از این سطح، با اهداف 32500 تومان و 45000 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، حمایت های آن را می توان 22 هزار تومان، 20 هزار تومان و 18700 تومان در نظر گرفت.

همراه

شرکت ارتباطات سیار ایران در سال 1382تاسیس و در سال 1384 فعالیت خود را آغاز نمود. در اواخر سال 1386 نام شرکت به “شرکت ارتباطات سیار ایران” تغییر یافت.

در حال حاضر شرکت از شرکت های فرعی شرکت مخابرات ایران (سهامی عام) می باشد که در تاریخ 29/09/1389 پس از عرضه 5 درصد از کل سهام خود در بازار فرابورس ایران، شخصبت حقوقی شرکت به سهامی عام تغییر یافت ئ در 29 بهمن سال 1391 در شرکت بورس و اوراق بهادار ایران پذیرفته شد و از تاریخ 29/05/1392 به تابلو اصلی بورس منتقل شد.

در آخرین روز معاملاتی هفته، بیش از 10 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 51290 ریال (4.02%+) داد وستد شد و سهم با صف خرید به کار پایان داد.

از دید نموداری این سهم پس از گذر از کانال سطح 2 بلند مدت و تکمیل پولبک به آن درحال حاضر در محدوده سقف قبلی خود قرار دارد و می تواند با گذ از سقف کانال میان مدت خود (آبی رنگ) با اهداف 5687 تومان، 6660 تومان و 8200 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم با افزاش عرضه ها مسیر کاهشی در پیش بگیرد، حمایت های آن را می توان 4500 تومان، 4200 تومان و 3900 تومان در نظر گرفت.

مرقام
شرکت ایران ارقام در صنعت فناوری اطلاعات فعالیت می کند. محصولات شرکت شامل دو گروه تجهیزات سخت افزاری بانکی و راه کارهای نرم افزاری می باشد.

در بازار روز قبل، حدود 2.8 میلیون برگ سهم به ارزش 153 میلیارد ریال، با قیمت پایانی 54410 ریال (4.88%-) داد و ستد شد و سهم با صف فروش به کار خود پایان داد.

بررسی نمودار قیمتی این سهم نشان می دهد که سهم درون کانال های موازی در حال حرکت است و با ورود به هر کانال، تا کانال سطح بعدی پیش می رود. در روزهای گذشته این سهم توانست از کانال سطح دوم خود عبور کند و با تکمیل پولبک به آن می توان به صعود سهم در صورت گذر از سقف قبلی در حوالی 7000 تومان، با اهداف 7660 تومان، 9120 تومان و 11500 تومان امیدوار بود.

از طرف دیگر اگر عرضه ها در سهم همچنان ادامه دار باشد و دوباره به کانال سطح دوم خود باز گردد، احتمال افت بیشتر قیمتی آن وجود خواهد داشت، در صورت از دست دادن این سطح، حمایت های آن 5 هزار تومان و 4 هزار تومان خواهد بود.

سخوز

شركت سيمان خوزستان در تاريخ 20/09/1368 و تحت شماره 77801 در اداره كل ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران و به صورت سهامي خاص به ثبت رسيد و در تاريخ 27/04/1378 از سهامي خاص به عام تبديل گرديد. این شرکت در 28/12/1392 در بازار بورس و اوراق بهادار تهران با نماد “سخوز” در گروه “سیمان، آهک و گچ” پذیرفته شد و سهام آن از 18 فرودین سال 1394 برای اولین بار مورد معامله قرار گرفت.

روز قبل بیش از 13 میلیون برگ سهم به ارزش 372 میلیارد ریال و قیمت پایانی 28330 ریال (4.52%-) داد و ستد شد.

بررسی تکنیکالی سهم نشان می دهد که در چند روز گذشته سهم توانست از سقف قبلی خود در محدوده 2800 تومان عبور کند و با برخورد به مقاومت 3000 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. در صورت حفظ سطح حمایتی (مقاومت شکسته شده) و عبور از مقاومت 3000 تومان، می توان اهداف 3600 تومان و 4500 تومان را برای سهم متصور بود.

در صورت ادامه عرضه ها و از دست دادن سطح حمایتی2800 تومان، حمایته ای بعدی آن 2300 تومان و محدوده 2000 تومان خواهد بود.

شپاس

شرکت نفت پاسارگاد در بازار دوم فرابورس با نماد “شپاس” و گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” قرار گرفته است.

در معاملات روز گذشته بیش از 1.6 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 44062 ریال (2.82%-) داد وستد شد و سهم با صف فروش به کار خود پایان داد.

از دید نموداری این سهم درون یک کانال صعودی در حال نوسان است که با برخورد به سقف کانال خود با افزایش عرضه ها روبرو شد. در صورت ادامه عرضه ها و نزول بیشتر قیمت، حمایت های آن را می توان 3700 تومان و 3000 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم بتواند با عبور از سقف قبلی و کانال صعودی خود روند افزایشی به خود بگیرد، مقاومت های آن 5500 تومان، 6550 تومان و7800 تومان خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

وضعیت 5 شرکت‌ سنگ معدنی در بورس نشان از دورنمای همچنان مطلوبی برای آن ها دارد. در نوشتار پیش رو عوامل بنیادی تاثیرگذار در سناریوی آینده آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش رادیو سهام، دنیای اقتصاد نوشت: سنگ‌آهن مهم‌ترین ماده اولیه مصرفی در تولید فولاد است. بیش از 98 درصد سنگ‌آهن استخراجی در تولید فولاد مصرف میشود، بنابراین هرگونه تغییر در مصارف صنایع خودروسازی، ساخت‌و‌ساز و… که صنایع اصلی مصرف‌کننده فولاد به شمار می‌روند، تغییر در تقاضای سنگ‌آهن را به دنبال دارد.

آینده 5 سهم مهم معدنی | پروژه ها و طرح ها

پس از شیوع کرونا بسیاری از کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی با افت قیمت مواجه شدند اما سنگ‌آهن جزو معدود محصولاتی بود که ثبات و حتی افزایش قیمت را تجربه کرد. در ایران اما به دلیل نیاز‌های داخلی به این شرکت‌ها قیمت‌های جهانی چندان اثرگذار نیست و سهم صادرات در این شرکت‌ها اندک است. بررسی روند‌های شرکت‌های سنگ‌آهنی در ایران نشان می‌دهد تقاضا برای محصول همچنان صعودی است و رابطه‌ای منطقی میان رشد قیمت سهام این شرکت‌ها و وضعیت بنیادی آنها وجود دارد.

 

سنگ‌آهن‌های خواستنی

شیوع کرونا در برزیل که دومین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان است و قرار گرفتن این کشور در جایگاه دوم مبتلایان کرونا، موجب شد عرضه سنگ‌آهن کاهش و قیمت آن افزایش یابد. از سوی دیگر چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد و مصرف‌کننده سنگ‌آهن در جهان است توانست در مدت کوتاهی کرونا را مهار کند. پس از مهار کرونا و تعریف بسته‌های محرک اقتصادی در چین و بازگشت فولادسازان چینی، تقاضا برای سنگ‌آهن افزایش یافت.

افزایش تقاضا در زمانی که عرضه کاهش پیدا کرده بود موجب شد قیمت سنگ‌آهن افزایش یابد. نکته قابل توجه آن است که تولید فولاد در چین حتی از تولید پیش از دوران کرونا فراتر رفته است. تولید فولاد این کشور در ماه ژوئن 58/ 91 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 5/ 4 درصدی داشته است. رشد تولید فولاد در چین رشد واردات سنگ‌آهن را در پی داشته است. بنابر آمار منتشر شده واردات سنگ‌آهن چین در ماه ژوئن بالغ بر 68/ 101 میلیون تن بوده که از اکتبر 2017 تاکنون بالاترین میزان بوده است. چین در حالی رشد تولید فولاد را در ماه‌های اخیر تجربه می‌کند که تولید فولاد در جهان با افت همراه بوده است.

با توجه به موارد اشاره شده، می‌توان گفت روند آتی قیمت جهانی سنگ‌آهن تا حدود زیادی به وضعیت دو کشور برزیل و چین گره خورده است. در رابطه با چشم‌انداز تقاضای چین باید گفت، در فصل تابستان انتظار می‌رود اندکی از شتاب رشد واردات سنگ‌آهن این کشور کاسته و به این ترتیب بخش تقاضای جهانی این محصول متاثر شود.  

درخصوص شرکت‌های سنگ‌آهنی پذیرفته شده در بازار سرمایه، باید گفت آنچه که بر وضعیت سودآوری این شرکت‌های تاثیرگذار است، قیمت‌های داخلی است تا قیمت‌های جهانی و صادراتی. در واقع نیاز بیش از پیش فولادسازان داخلی به سنگ‌آهن و فرآورده‌های آن و توسعه نامتوازن زنجیره فولاد در کشور که بحران تامین مواد اولیه و حتی سهمیه‌بندی آن را در پی داشته موجب شده عمده فروش شرکت‌های سنگ‌آهنی به سبب اولویت تامین نیاز داخل، بر فروش داخلی متمرکز باشد و صادرات وزن اندکی در سبد فروش شرکت‌ها داشته باشد.

مبنای نرخ‌گذاری داخلی محصولات سنگ‌آهنی، شمش فولاد خوزستان است، به این ترتیب که کنسانتره 16درصد و گندله 5/ 23درصد شمش فخوز است. التهابات بازار ارز و انتظارات تورمی باعث شده این روزها شمش فخوز در بورس کالا پرتقاضا دنبال شود، به نحوی که در آخرین معامله هر تن شمش فولاد خوزستان با 36درصد درصد افزایش نسبت به قیمت پایه، 1/ 8 میلیون تومان قیمت خورد. در نمودار بالا روند عرضه و تقاضای ماهانه شمش فخوز در بورس کالا ارائه شده است.

با توجه به کمبودهایی که در برخی از محصولات این زنجیره در داخل کشور وجود دارد و فاصله قیمت‌های داخلی از قیمت‌های جهانی، مدتی است جلساتی درخصوص تغییر ضرایب نرخ‌گذاری برگزار می‌شود که تاکنون نتیجه‌ای به دنبال نداشته است. با توجه به کمبود برخی از محصولات به نظر می‌رسد این بار شرکت‌های سنگ‌آهنی دست برتر را در چانه‌زنی نرخ‌گذاری خواهند داشت و دیر یا زود شاهد تغییر ضرایب نرخ‌گذاری خواهیم بود. در جدول بالا پیشنهادهای مطرح شده در این رابطه ارائه شده است.

در جدول بالا اثرات تغییر ضرایب بر سودآوری شرکت‌های سنگ‌آهنی بررسی شده است. مبنای محاسبات در سناریوی2، ضرایب پیشنهادی کمیسیون اقتصاد کلان است. برآوردها برمبنای شمش 370 دلاری و دلار 18هزار و 500 و 25هزار تومانی برای سال‌های 99 و 1400 است.  همانطور که ملاحظه می‌شود واحیا و کگهر دو سر طیف معیار P/ E را به خود اختصاص داده‌اند.  این شرکت پتانسیل‌های قابل توجهی دارد.

در صورت مالی تلفیقی 6 ماهه 99، شرکت اعلام کرده است بخش عمده‌ای از دارایی‌های در دست تکمیل و پیش‌پرداخت‌های سرمایه‌ای، مربوط به احداث و ساخت کارخانه کنسانتره است. از آنجا که این ارقام در صورت مالی شرکت معادن سنگ‌آهن احیا سپاهان وجود ندارد می‌توان گفت این طرح در شرکت دیگری در حال اجرا است.

بنابر اطلاعات منتشر شده مجتمع فولاد خواف احیا سپاهان با ظرفیت 800 هزار تنی تا آبان سال گذشته، 94 درصد پیشرفت داشته است. فولاد خواف تحت مالکیت 98 درصدی واحیاست، با این حال هیچ گزارشی از آن در سامانه کدال منتشر نمی‌شود و آخرین صورت مالی منتشر شده از آن مربوط به سال 92 است. با توجه به اینکه جزئیات این طرح افشا نشده است، در سود برآوردی واحیا این پتانسیل لحاظ نشده است.

در سمت دیگر طیف P/ E فوروارد شرکت‌های سنگ‌آهنی کگهر وجود دارد که بالاترین P/ E را به خود اختصاص داده است. گفته می‌‌شود خط 3 کنسانتره (2 میلیون تن) و واحد گندله‌سازی (5 میلیون تن) شرکت در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همین موضوع موجب اقبال سرمایه‌گذاران به این سهم شده است. کچاد که دومین رتبه را از لحاظ جذابیت پارامتر P/ E دارد، زنجیره کامل تولید فولاد را در خود جای داده است. یکی از مشکلات چادرملو رو به پایان بودن ذخایر معدن فعلی شرکت است که گفته می‌شود ذخیره قطعی آن 42-66 میلیون تن است. برآورد می‌شود تا سال 1403 بتوان از ذخایر این معدن برداشت کرد. در همین راستا چادرملو به منظور رفع این مشکل اقدام به سرمایه‌گذاری و اکتشاف در پهنه آنومالی D19 کرده است.

برآوردها حاکی از آن است که حداقل ظرفیت معدن جدید 160 میلیون تن خواهد بود و احتمالا در اواخر 1402 به بهره‌برداری می‌رسد. علاوه بر این چادرملو به همراه گل‌گهر و شرکت فکور صنعت اقدام به سرمایه‌گذاری در معدنی در غرب استرالیا کرده‌اند.  در کل باید گفت باتوجه به اینکه بخش زیادی از هزینه‌های شرکت‌های معدنی ریالی است در حالی که نرخ فروش آنها وابسته به شمش فخوز و متعاقبا دلار است، در شرایط تورمی سرمایه‌گذاری در این گروه مثبت ارزیابی می‌شود.

علاوه بر این موضوع با توجه به کمبودهایی که در بخش‌هایی از این زنجیره وجود دارد پتانسیل افزایش ضرایب قیمتی می‌تواند تاثیر مثبتی بر سودآوری شرکت‌های این گروه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صنایع و معادن احیا سپاهان با نماد واحیا در گروه واسطه گری های مالی و پولی و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. چارت زیر تحلیل تکنیکال این نماد در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال واحیا به همراه نمودار (23 آذر ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

واحیا که در یک کانال صعودی بلند مدت در حال معامله است، بعد از اصلاحی که در قالب مثلث داشت توانست به نزدیکی سقف تاریخی خود در محدوده 4800 تومان برسد اما هنوز موفق به عبور از این مقاومت مهم نشده است.

در صورت شکست سقف تاریخی، انتظار داریم تا محدوده بین 5200 تا 6000 تومان و خط میانی کانال بتواند صعود کند. مهمترین حمایت این سهم محدوده 4000 تومان است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی گفته شد، برخی شایعات از احتمال تعدیل دوباره نرخ فروش سنگ آهنی‌ها به گوش می‌رسد که باید منتظر اخبار رسمی در این خصوص بود.

به گزارش رادیو سهام، از نمادهایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به سنگ آهن متصل می‌شود می‌توان به کچاد، کگل، ومعادن، وامید، کنور، میدکو و همچنین واحیا اشاره کرد.

واحیا از جمله نمادهایی است که در سال‌های گذشته مورد توجه معامله‌گران بنیادی قرار گرفت. این نماد به واسطه راه‌اندازی برخی از طرح‌های توسعه در سال‌های اخیر با رشد محسوس سودآوری همراه شد و در ادامه نیز البته افزایش نرخ دلار به کمک تحلیل‌ها از واحیا آمد و رشد بیشتر سودآوری این شرکت را رقم زد.

 اما این شرکت از جنبه‌های مختلف مورد توجه تحلیلگران و بازار بوده است. نخست این‌که واحیا را باید بر اساس سود تلفیقی بررسی کرد. بخشی از این موضوع به ساختار هلدینگی این شرکت بازمی‌گردد اما بخش اصلی ماجرا به ساختار عجیب سهام‌داری احیا سپاهان مرتبط می‌شود.

 اگر به لیست سهام‌داران صنایع و معادن احیا سپاهان (همان واحیا) نگاهی بیاندازید سهام‌دار عمده این هلدینگ، شرکت مهندسی قائم سپاهان است. اما نکته جالب توجه اینکه واحیا مالکیت کامل مهندسی قائم سپاهان (سهامدار عمده خود)‌ را در دست دارد. همین موضوع باعث شده که با حداقل سهم بتوان مدیریت این شرکت را در دست گرفت. به نظر می‌رسد یکی از دلایلی مخالفت با پذیرش احیا سپاهان در بازار بالاتر نیز دقیقا به ساختار عجیب سهامداری این شرکت بازمی‌گردد.

 سهامداری ضرب‌دری در این شرکت البته اعتراض سایر سهام‌داران را نیز به دنبال داشته است. اما این مشکل قانونی چه زمان رفع خواهد شد و راه برون‌رفت از آن در شرایط کنونی چیست فعلا مورد توجه نیست. با این حال سهام قایم سپاهان باید از سوی واحیا به فروش برسد که البته برای واحیا حاوی سود خواهد بود. به صورت خلاصه باید این موضوع را اینگونه مطرح کرد که واحیا مالک حدود نیمی از سهام خود است در نتیجه برای محاسبات بنیادی باید تعداد سهام این شرکت را تقریبا نصف کرد.

 البته این موضوع چندین سال است که در بازار مطرح بوده و تازگی ندارد اما تغییرات نرخ سنگ آهن و مهمتر از آن انتظاراتی که بعضا تحلیلگران از آینده سودآوری این شرکت مطرح می‌کنند در کنار سودآوری قابل توجه در عملکرد تلفیقی نیمه نخست همه بهانه‌ای ایجاد کرد تا نیم‌نگاهی به این شرکت شود.

 واحیا در عملکرد 6 ماهه سال مالی منتهی به خرداد 99 موفق به ساخت سود خالص 477 میلیارد تومانی شده است. عمده این سود نیز از بخش سنگ آهن و شرکت زیرمجموعه یعنی معادن سنگ آهن احیا سپاهان به دست آمده است. تعدیل نرخ سنگ آهن نیز می‌تواند به رشد سودآوری این شرکت کمک کند. این شرکت در شرایط کنونی ارزش بازار نزدیک به 11 هزار میلیارد تومانی را دارا است و با توجه به وضعیت سودآوری قرار گرفتن نماد معاملاتی در بازار پایه غریب است اما با توجه به ساختار عجیب و دردساز سهامداری امکان حضور در بازار بالاتر وجود ندارد.

 امیدواریم حذف ساختار عجیب سهام‌داری مانند مالکیت شرکت زیرمجموعه در سهام شرکت اصلی با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گیرد. این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را رقم بزند که در اینجا به مورد عجیب واحیا پرداخته شد اما به صورت مشخص بسیاری از شرکت‌های بازار سهام مانند حتی خودرویی‌ها با ساختار عجیب سهامداری این‌چنینی مواجه هستند. در چنین شرایطی شخصی با حداقل سهام می‌تواند کل مدیریت شرکت را در دست بگیرد و طبیعتا عواقب این موضوع نیز مشخص است.

 رفع این مشکل در واحیا نیز می‌تواند اثرات مثبت خود را بر این شرکت و سهام آن با توجه به وضعیت خوب سودآوری منعکس کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت احیاء سپاهان که با سرمایه اسمی 100 میلیارد تومانی در تابلو زرد بازار پایه فرابورس حاضر است از برنده شدن در مزایده واگذاری 33.74 درصد سهام شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان خبر داد و به مدت دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

بر این اساس، مصطفی صفوی رییس هیات مدیره “واحیا” اعلام کرد: این شرکت 7 آذر ماه در مزایده واگذاری 33.74 درصد سهام شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان (سهامی خاص) متعلق به سرمایه گذاری توسعه توکا به مبلغ 13.5 میلیارد تومان شرکت کرده و برنده مزایده اعلام شده است که پس از اخذ تاییدیه سازمان بورس، قرارداد منعقد و انتقال سهام انجام می شود.

بنابراین گزارش، کارگزاری آرمان تدبیرنقش جهان با سرمایه 9 میلیارد تومانی و مشارکت شرکت های احیا سپاهان ، تکادو و سرمایه گذاری توکا فولاد 7 آبان سال 84 در اصفهان به ثبت رسیده و فعالیت رسمی را ازابتدای سال 87 با کسب مجوز از سازمان بورس آغاز کرده است.

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، شرکت احیاء سپاهان که با سرمایه 100 میلیارد تومانی در تابلو پایه زرد فرابورس حضور دارد از درخواست انتقال نماد به بورس تهران خبر داد و با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، علیرضا حقیقی مدیرعامل ” واحیا” طبق موارد مطروحه در مجمع سالانه 25 شهریور اعلام کرد: درخواست این شرکت مبنی بر انتقال از بازار پایه فرابورس به بورس را به شرکت بورس تهران ارائه کرده لیکن پذیرش نهایی منوط به تکمیل فرایند پذیرش و موافقت هیات پذیرش بورس خواهد بود.

بنابراین گزارش، این شرکت با قیمت بیش از 41672 ریالی هر سهم یکی از شرکت های گران بشمار می رود و شرکت مهندسی قائم سپاهان با 51.7 درصد در ترکیب سهامداری آن حاضر است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت شیر پاستوریزه پگاه اذربایجان شرقی در مرداد ماه درآمد ۳۵ میلیارد و ۹۶۸ میلیون تومانی ساخته است که نسبت به تیر ماه درآمد شرکت ۵ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان کاهش یافت.
به گزارش رادیوسهام، غپاذر در مرداد ماه درآمد ۳۶ میلیارد تومانی ساخته است و درآمد تجمیعی غپاذر در دوره ۵ ماهه منتهی به مرداد ماه مبلغ ۱۷۳ میلیارد تومان است. میانگین درآمدی غپاذر در سال مالی ۹۷ مبلغ ۲۷ میلیارد تومان است. میانگین درآمدی غپاذر در دوره ۵ ماهه منتهی به مرداد ۹۸ مبلغ ۳۴ میلیارد و ۶۲۲ میلیون تومان است. بنابراین میانگین درآمدی غپاذر رشد ۸ میلیارد تومانی داشته است.
غپاذر در مرداد ماه ۳۶ میلیارد تومان درآمد ساخته است که نسبت به تیر ماه کاهش یافته است. غپاذر در تیر ماه مبلغ ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان درآمد ساخته است. اما درآمد مرداد ماه غپاذر به ۳۶ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین درآمد مرداد ماه غپاذر نسبت به تیر ماه کاهش ۵ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومانی داشته است.

کاهش متوسط فروش غپاذر


غپاذر به طور میانگین در هر ماه از سال ۹۷ مقدار ۶ هزار و ۷۱۴ تن  فروش داشته است که میانگین مقدار فروش شرکت به ۶ هزار و ۳۵۲ تن رسیده است. به این ترتیب میانگین مقدار فروش شرکت به طور کلی در دوره ۵ ماه نسبت به سال مالی ۹۷ کاهش داشته است. اما با توجه به افزایش نرخ فروش محصولات درآمد غپاذر رشد کرده است.
حتما بخوانید :  رشد ادامه دار شاخص کل همراه با صعود قابل توجه پالایشی هاتغییرات فروش مرداد ماه نسبت به تیر ماه
درآمد مرداد ماه غپاذر نشان می‌دهد نسبت به تیر ماه کاهش یافته است.

بررسی جزییات کاهش درآمدی فروش غپاذر نشان می‌دهد، بالاترین میزان کاهش مربوط به فروش انواع کره انواع پنیر و سایر محصولات لبنی است. غپاذر از محل فروش انواع کره در تیرماه درآمد ۵ میلیارد و ۷۸۹ میلیارد تومان درامد کسب کرده است که در مرداد فروش انواع کره به ۵۹۶ میلیون تومان رسیده است. به عبارتی درآمد حاصل از فروش انواع کره کاهش ۵ میلیارد و ۱۹۴ میلیون تومانی داشته است.
غپاذر از محل فروش انواع پنیر در تیر ماه درآمد ۹ میلیارد و ۷۹۴ میلیون تومانی ساخته است که در مرداد ماه فروش انواع پنیر به ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. بنابراین مبلغ فروش انواع پنیر کاهش یک میلیارد و ۱۹۴ میلیون تومانی داشته است.
البته علاوه بر کاهش درآمد از محل فروش این محصولات، غپاذر از محل فروش انواع شیر پاستوریزه و استریل، انواع خامه و شیر فله درآمد خود را افزایش داده است. فروش انواع شیر پاستوریزخ و استریل ۹۱۷ میلیون تومان در مرداد ماه افزایش یافته است و فروش انواع خامه نیز افزایش ۷۹۷ میلیون تومانی و شیر فله نیز افزای ۶۰ میلیون تومانی داشته است.
حتما بخوانید :  گزارش ١٢ ماهه “واحیا” با سود ٣.٨٣٣ ریالی منتشر شدبا توجه به افزایش مبلغ فروش بعضی از محصولات، به دلیل مبلغ بالای کاهش فروش شرکت در مرداد ماه، درآمد مرداد ماه شرکت کاهش یافته است.

پوشش ۴۳ درصدی درآمد برآوردی 


غپاذر برای سال مالی ۹۸ مقدار فروش ۶۵ هزار و ۴۶۴ تنی را پیش بینی کرده است و با توجه به فروش ۳۱ هزار و ۷۶۱ تنی در طی ۵ ماه، شرکت توانسته است ۴۹% از مقدار فروش برآوردی را پوشش دهد.
همچنین غپاذر برای سال مالی ۹۸ درآمد ۴۰۳ میلیارد تومانی را پیش بینی کرده است که با توجه به درآمد ۱۷۳ میلیارد تومانی شرکت طی ۵ ماه، ۴۳% از درآمد برآوردی شرکت پوشش داده شده است.
منبع: بااقتصاد
خبر انتخاب شده برای شما تحلیل شرایط بازار سرمایه و چشم انداز آتی آن یک تحلیلگر بازارهای مالی، از توانمندی تولید و فروش محصولات شرکت ها به عنوان عواملی یاد کرد که زمینه افزایش قیمت نهایی سهام در آینده را فراهم خواهد کرد. Xهمچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، مطابق با انتظارات «دنیای بورس» عملکرد سنگ آهن احیا سپاهان روی سامانه کدال نشست. این شرکت سنگ آهنی در سال ۹۶ بیش از ۱۷۶ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده بود که این سود در سال ۹۷ به ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده است. با توجه به مالکیت صد درصدی گروه احیا سپاهان در این شرکت سنگ آهنی سهام «واحیا» نیز با واکنش به این گزارش جهش یافت. در این گزارش «دنیای بورس» به برآورد از سودآوری سال آینده این شرکت پرداخته است.

هلدینگ احیا سپاهان در عملکرد حسابرسی‌نشده برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۷ شرکت اصلی ۳۸۸ تومان سود به ازای هر سهم با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی محقق کرده است. در سال گذشته ۲۴ درصد سود خالص سال در مجمع تقسیم شد و در شرایط کنونی در یک حالت خوشبینانه اگر فرض شود که ۵۰ درصد سود در مجمع تقسیم شود باید حدود ۱۹۴ تومان از قیمت کنونی سهم کم کرد.

سود تلفیقی سال جاری «واحیا» با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی بیش از هزار تومان است. علت کاهش سرمایه در محاسبه سود تلفیقی به سهام‌داری ۵۰ درصدی شرکت مهندسی قائم سپاهان در «واحیا» توجه داشت. مالکیت مهندسی قائم سپاهان به صورت کامل به هلدینگ احیا سپاهان اختصاص دارد در نتیجه در محاسبه تلفیق این بخش سهام از کل تعداد سهام کاسته می‌شود. برآورد «دنیای بورس» از سودآوری تلفیقی «واحیا» در سال آینده از سود ۱۴۰۰ تومانی به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به خرداد ۹۹ حکایت دارد. سود شرکت اصلی نیز احتمالا می‌تواند به ۶۰۰ تومان به ازای هر سهم برسد.

یکی از مشکلات عمده هلدینگ احیا سپاهان عدم شفاف‌سازی منظم است که البته این شرکت در بازار پایه فرابورس ثبت شده است و الزامات قانونی این بازار را رعایت می‌کند. با این حال این شرکت با ارزش بازار بیش از۴ هزار میلیارد تومانی باید شفاف‌سازی بیشتری کاراتری را در دستور کار خود قرار دهد. «دنیای بورس» طی روزهای اخیر با انتشار صورت‌های مالی زیرمجموعه‌های «واحیا» به انتظار برای انتشار صورت‌های مالی سنگ آهن احیا سپاهان به عنوان موتور اصلی سودآوری این شرکت اشاره کرده بود؛ به مطالب کانال «دنیای بورس» مراجعه کنید. در شرایط کنونی مطابق با  انتظارات انتشار این گزارش استقبال ویژه بازار از این سهم به دنبال داشت. با توجه به تعداد بالای سهام ارزنده در بازار سهام کشورمان روند آتی نوسان قیمتی سهام این شرکت جالب توجه خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، شرکت مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان در صورت های مالی میان دوره ای ۶ماهه منتهی به ۳۰آذر۱۳۹۷، با سرمایه یک هزار میلیارد ریالی سود هر سهم را ۱۹۸ریال اعلام کرد.

این شرکت زیان عملیاتی را ۳۲میلیارد ریال، سود خالص را ۱۹۸میلیارد ریال و سود انباشته در پایان دوره را ۲هزار و ۱۷۱میلیارد ریال اعلام کرد.

“واحیا” در صورت وضعیت پرتفوی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس با افزایش هشت میلیارد و ۵۶۸میلیون ریالی، بهای تمام شده خود را در پایان دوره یک میلیارد و ۴۷۰میلیون ریال منتشر کرد.

در این دوره ارزش بازار پرتفوی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس این شرکت با رشد سه میلیارد و ۵۰۹میلیون ریال به مبلغ ۱۰میلیارد و ۳۸میلیون ریال رسید.

در گزارش منتشر شده سود واگذاری های این شرکت در دوره مورد گزارش ۳۳میلیارد و ۲۵۸میلیون ریال و کل واگذاری ها ۴۰میلیارد و ۱۷۶میلیون ریال اعلام شده است.

هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که در ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود، روایت «دنیای بورس» از مجوزها را در ادامه بخوانید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، هفته گذشته سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت را صادر کرد که طی ماه‌های اخیر یک رکورد محسوب می‌شود. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.
جم ح: مجمع فوق‌العاده «پتروشیمی جم» پس از یکبار تنفس نهایتا در تاریخ ۲۴ /۹ /۱۳۹۷ مصوب کرد سرمایه شرکت از ۹۶۰ میلیارد تومان به ۱۳۸۰ میلیارد تومان (حدود ۴۳ درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد. مجوز سازمان بورس برای افزایش سرمایه جم ۵ /۸۷ درصد بود که سهامداران برای اجرای نیمی از آن به تفاهم رسیدند و بقیه را در اختیار هیات‌مدیره قرار دادند تا در دو سال آینده انجام شود. پتروشیمی جم قصد دارد منابع حاصل از افزایش سرمایه را صرف جبران سرمایه‌گذاری‌های قبلی و تامین موارد مورد نیاز برای عملیات شرکت کند.
معاملات حق‌تقدم جم از روز سه‌شنبه شروع شد و با فاصله قیمت ۲۰۰ تومان از خود سهم ادامه یافت. این تفاوت قیمت در حالی وجود دارد که مطابق اعلام پتروشیمی جم، افزایش سرمایه تا زمان مجمع سالانه به ثبت رسیده و به سهام جدید سود تعلق می‌گیرد.
واحیا ج: «مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان» (واحیا) در مجمع یکشنبه گذشته، سرمایه خود را از حدود ۶۸ میلیارد تومان به ۱۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۴۴ درصد از محل سود انباشته افزایش داد. واحیا هدف از این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت و صرف آن برای ادامه اجرای پروژه شرکت زیرمجموعه ذکر کرده است. سهام جایزه سهامداران تا مجمع سالانه آتی و احیا به ثبت خواهد رسید.
ورنا ح: «سرمایه‌گذاری رنا» در تیرماه سال جاری افزایش سرمایه‌ای ترکیبی از دو محل «سود انباشته حدود ۲۲ درصد» و «مطالبات و آورده نقدی معادل ۱۰ درصد» مصوب کرد تا سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی خود را به ۷۹۶ میلیارد تومان برساند. از ۶۰۰ میلیون حق‌تقدم منتشر شده، بیش از ۴۲۳ میلیون توسط سهامداران پذیره‌نویسی شد و حدود ۱۷۶ میلیون استفاده نشد که از سه‌شنبه گذشته حراج آن شروع شد. در مهلت پذیره‌نویسی اولیه حق‌تقدم ورنا بین ۵۵ ریال تا ۱۵۸ ریال معامله شد. در حراج هر حق‌تقدم به قیمت ۱۳ ریال گشایش و به ۱۲ ریال رسید که البته با توجه به قیمت حدود ۹۰۰ ریالی سهم مناسب بود.
نکته جالب اینکه شرکت در زمان معاملات اولیه حق‌تقدم، طی یک شفاف‌سازی به خریداران حق‌تقدم‌ها هشدار داده بود که تفاوت قیمت معناداری بین سهام و حق‌تقدم وجود دارد. علاوه بر این شرکت سایپا (خساپا) به‌عنوان متعهد پذیره‌نویسی در اطلاعیه جداگانه‌ای هشدار داده بود که در حراج حق‌تقدم‌ها بر اساس قیمت روز سهم خرید خواهد کرد. البته شاید خریداران حق‌تقدم ورنا درشهریور و مهر امسال به امید رشد آتی قیمت سهام خودروسازها، اقدام به خرید و عدم استفاده از این حق‌تقدم‌ها کردند.
ونیرو ح: حراج حق‌تقدم استفاده ‌نشده «سرمایه‌گذاری نیرو» شنبه هفته گذشته با معامله بیش از ۹۹۱ میلیون حق‌تقدم باقیمانده از مجموع ۱۰۹۹ میلیون حق تقدم پایان یافت. روز چهارشنبه نیز شرکت اعلام کرد به دارنده هر حق تقدم ونیرو مبلغ ۸۱ ریال تعلق می‌گیرد که از شعب «بانک ایران زمین» قابل دریافت است. با این حساب تمام کسانی که حق‌تقدم ونیرو را در دوره پذیره‌نویسی اولیه در بازه قیمتی ۱۲۶ ریال تا ۵۶۶ ریال خریداری کرده و استفاده نکردند، دچار زیان شدند. اعتراض برخی از فعالان بورس در کانال‌های تلگرامی و گروه‌ها در این مورد مشاهده شد که با توجه به افزایش سرمایه سنگین و شناوری نسبتا بالای این سهم، بیش از هر چیز قبول چنین ریسکی از سوی آنها تعجب‌آور بود.
سهامدار عمده ونیرو یعنی «سرمایه‌گذاری ایران» (سهامی خاص) پس از خرید این شرکت، هلدینگ تولید برق خود را به ونیرو فروخت و افزایش سرمایه سنگین از ۴۰ میلیارد تومان به ۷۰۰ میلیارد تومان در دو مرحله جهت تامین بخشی از وجه این معامله بود. سرمایه‌گذاری ایران چند سال قبل نیز سرمایه‌گذاری‌‌های خود در زمینه پتروشیمی را در قالب شرکت «سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان» (پترول) به بورس آورد که البته بعدا طی مراوداتی به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس (فارس) واگذار شد.
در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه هفت شرکت صادر شد؛ «آسان پرداخت پرشین» (آپ) خواستار افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از سود انباشته بود که سازمان بورس مجوز افزایش حدود ۳۲ درصدی را برای آن صادر کرد. «صنایع سیمان غرب» (سغرب) مجوز افزایش سرمایه حدود ۶۶ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. «دوده صنعتی پارس» (شدوص) افزایش سرمایه حدود ۲۹۵ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در پیش خواهد داشت. «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) درخواست افزایش سرمایه حدود ۱۱۴ درصدی را داده بود که سازمان بورس با حدود ۷۱ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت کرد.
«داروسازی زاگرس فارمد پارس» (ددام) مجوز افزایش حدود ۷۶۶ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را دریافت کرد. «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (تیپیکو) افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از محل سود انباشته را در پیش خواهد داشت و در نهایت «بیمه اتکایی امین» هفتمین شرکتی بود که در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه خود به میزان ۲۰ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد. دو شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (۳۵ درصد از مطالبات و آورده نقدی) و «شهد ایران» (۳۱۹ درصد از تجدید ارزیابی) با وجود گذشت حدود ۴۰ روز از صدور مجوز افزایش سرمایه، هنوز زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده برای تصویب آن را تعیین نکرده‌اند.
شرکت‌های زیر هم پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، زمانی را برای تشکیل مجمع فوق‌العاده و تصویب افزایش سرمایه مشخص کرده‌اند: «آسان‌پرداخت پرشین» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «کارخانجات داروپخش» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «افرانت» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «محورسازان ایران خودرو» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۱۷/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «سیمان ایلام» (پس از دو بار تنفس قرار شد روز یکشنبه ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۹۷ تصمیم‌گیری شود).
«دارویی لقمان» (دلقمان) پس از تصویب افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی، اعلامیه پذیره‌نویسی را منتشر کرد و گشایش نماد حق‌تقدم آن به هفته جاری موکول شد. شرکت‌های «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی‌) و «نفت پارس» (شنفت) نیز پس از تصویب افزایش سرمایه، هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی خود را در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.
در هفته گذشته شرکت بازار پایه‌ای «صنایع بسته‌بندی ایران» (فبیرا) خبر از ثبت افزایش سرمایه سنگین خود از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها داد.
«بیمه آرمان» (آرمان) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مبلغ یک ریال به هر حق‌تقدم استفاده‌نشده تعلق گرفته که به حساب دارندگان آن واریز خواهد شد. «فنرسازی خاور» هم ۱۸۷۶ ریال برای حق‌تقدم‌های حراج شده به حساب سهامداران واریز خواهد کرد.
حق‌تقدم‌های استفاده نشده «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» (ثالوند)، پیش از پایان مهلت حراج فروخته شد. همچنین عمده حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده «پگاه آذربایجان غربی» (غشاذر) دوشنبه گذشته به قیمت حدود ۸۰ تومان به فروش رفت که تمام خریداران این حق‌تقدم‌ها که از آن استفاده نکردند، زیان قابل توجهی دیدند.
مجمع افزایش سرمایه «سیمان ایلام» (سیلام) به دلیل اختلاف نظر دو سهامدار عمده این شرکت، برای بار دوم به تنفس خورد تا در روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه مجددا برگزار شود. به نظر می‌رسد انتقادات سرمایه‌گذاری امید (وامید) به روش مدیریت سهامدار اصلی سیلام که در مجمع سالانه اخیر هم ابراز شد، سبب این عدم تفاهم ‌باشد. گزارش مجمع سالانه سیلام در سایت «دنیای بورس» در دسترس است.
فرصت ۶۰ روزه پذیره‌نویسی حق‌تقدم «فرآورده‌های تزریقی ایران» (دفرا) هم در هفته گذشته به پایان رسید.
حق‌تقدم «زغال‌سنگ نگین طبس» که چهارشنبه دوهفته پیش آماده بازگشایی شد، در هفته گذشته هم کشف قیمت نشد.