دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک صنعت و معدن در نظر دارد بلوک 51 درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند را بطور یکجا و نقد یا شرایطی در بورس تهران روانه میز فروش کند تا در صورت انجام از درصد مالکیت بکاهد.

به این ترتیب، مقرر شده 2 میلیارد و 295 میلیون سهم “واتی” روز یکشنبه 2 شهریور از طریق کارگزاری بانک صنعت و معدن عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هرسهم 3310 تومان و قیمت پایه کل 7.5 هزار میلیارد تومان تعیین شده است. این درحالی است که قیمت هر سهم این شرکت حاضر در بازار اول بورس بر روی تابلو 2006 تومان است.

خریدار درصورت تمایل به خرید نقدی موظف است کل مبلغ مورد معامله را وفق مقررات و قوانین بورس ظرف مدت حداکثر دو روز کاری از تاریخ مشخص شدن برنده مزایده پرداخت کند. درصورتی که خریدار تقاضای خرید بصورت نقد و اقساط را داشته باشد باید 30 درصد از ارزش کل معامله رانقدی ظرف حداکثر 14 روز کاری از تاریخ مشخص شدن برنده مزایده پرداخت و الباقی 70 درصد ارزش معامله را در 8 قسط مساوی با فواصل 6 ماهه و نرخ سود سالانه 18 درصد پرداخت کند که تاریخ اولین قسط 6 ماه پس از قطعیت معامله در بورس است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

واتی در شش ماهه منتهی به خرداد 98 (سال مالی شرکت منتهی به آذر می باشد) مجموعاً 67 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 130 درصد افزایش یافته است. هزینه های عملیاتی 60 درصد افزایش یافته و به 9 میلیارد تومان رسیده است. در نتیجه سود عملیاتی با افزایشی 150 درصدی به 57 میلیارد تومان رسیده است.

در نهایت سود خالص این شرکت با 170 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 56 میلیارد و 800 میلیون (به ازای هر سهم 13 تومان) رسیده است.

گزارش فعالیت واتی در مرداد ماه 98

بررسی گزارش فعالیت ماهانه واتی (مرداد ماه 1398)

عمده ی سرمایه گذاری بورسی واتی به ترتیب شرکت های صنایع شیمیائی ایران (شیران) (درصد مالکیت: 30 درصد)، لیزینگ صنعت و معدن (ولصنعت) (درصد مالکیت: 12 درصد) و آتیه داده پرداز (اپرداز) (درصد مالکیت: 4 درصد) می باشد.

از پورتفوی غیر بورسی این شرکت نیز می توانیم به سرمایه گذاری در کارخانجات ریسندگی و بافندگی فومنات، گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران و ریسندگی خاور اشاره کرد.

بررسی گزارش فعالیت ماهانه واتی (مرداد ماه 1398)

ارزش بازار پورتفوی بورسی این شرکت در مرداد ماه با 230 میلیارد تومان افزایش، به نزدیک 2 هزار میلیارد تومان رسیده است. (220 درصد افزایش نسبت به سال 97) در صورتی که پورتفوی غیر بورسی شرکت را نادیده بگیریم، این سهم در حدود 55 درصد از NAV خود معامله می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از سایت شرکت توزیع برق منطقه ای مشترکانی که بتوانند امسال مصرف برق خود را به نصف کاهش دهند، هزینه برق مصرفی آنها رایگان محاسبه خواهد شد خواهند شد. اما چگونه می توان مصرف برق را کاهش داد تا مشمول دریافت پاداش شد؟

مشترکان برق بهتر است استفاده از وسایل برقی پر مصرف را به ساعت‌های غیر پیک (صبح ها تا قبل از ساعت 13 و عصر ها بعد از ساعت 17) منتقل کنند. استفاده از تجهیزات برقی با رده A به میزان قابل توجهی مصرف برق را کاهش می دهد. مشترکان در طول روز درصورت امکان از نور طبیعی خورشید استفاده کرده و هر مکانی که نیاز ندارد لامپ روشن نکنند.

استفاده از پنجره های دو جداره به جای پنجره های قدیمی هم از دیگر راهکارهای کاهش مصرف برق محسوب می شود. چنانچه هر خانواده در زمان پیک بار (13 تا 17) در هر مکان که حضور دارند منزل یا محل کار یک لامپ دست کم 40 واتی را خاموش کند حداقل 16 مگاوات از بار پیک مصرف کاسته خواهد شد.

مشترکان صنعت برق پارسال توانستند با مدیریت مصرف از پاداش های در نظر گرفته شده بهره مند شوند امسال نیز این پاداش ها در انتظار مشترکان خوش مصرف است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

«مصطفی رجبی مشهدی»  افزود: در حال حاضر، 85 درصد مشترکان درحد متعارف، برق مصرف می‌کنند.

 وی با تشریح طرح های حمایتی و تشویقی دولت برای کاهش مصرف برق افزود: مشترکانی که در گروه «خوش مصرف‌ها» قرار داشته و نسبت به دوره مشابه سال قبل انرژی برق کمتری استفاده کرده‌اند پاداش خوش مصرفی دریافت خواهند کرد.

سخنگوی صنعت برق یادآور شد: متناسب با تعرفه هر منطقه، میزان مصرف مشترکان محاسبه شده و براساس آن پاداش لحاظ می‌شود که میزان آن در قبض برق به عنوان «خوش مصرفی» اعلام خواهد شد.

رجبی مشهدی در باره کم‌مصرف‌ترین‌ها گفت: مشترکانی که 200 کیلو وات مصرف می‌کنند اگر این مصرف را به 100 کیلووات کاهش دهند، از برق رایگان بهره مند می‌شوند.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر، سال گذشته از 29 میلیون مشترک برق در کشور، 24 میلیون نفر جزو مشترکانی بودند که مصرف متعارف داشتند و 30 درصد آنها یعنی هشت میلیون مشترک، مشمول پاداش خوش‌مصرفی شدند.

سخنگوی صنعت برق افزود: پارسال 106 میلیارد تومان به مشترکان یادشده پاداش داده شد و امسال نیز همین شیوه دنبال می‌شود.

 هفت درصد برای مشترکان متعارف و 16درصد برای پر مصرف ها اعمال خواهد شد.

وی همچنین از وجود پنج میلیون مشترک پرمصرف در کشور خبر داد و اظهارداشت: تعرفه پرمصرف ها امسال 23 درصد افزایش یافته است و  دو درصد از آنها نیز قیمت واقعی و تمام شده برق را می‌پردازند، زیرا مصرف بیش از حد دارند.

جریمه‌های پلکانی برای پر مصرف‌ها

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر درباره افزایش تعرفه‌ها هم گفت: پارسال هیات وزیران یک تعرفه ای را برای نخستین بار مصوب کرد که با تعرفه سال‌های پیشتر دو تفاوت عمده داشت.

سخنگوی صنعت برق، نقش بازدارندگی را یکی از تفاوت های این تعرفه برشمرد و خاطرنشان ساخت: همواره یک تعرفه پلکانی برای پرمصرف ها لحاظ می شد که براساس آن اگر افزایش مصرف داشته باشند، به ازای هر 100 کیلو واتی که از الگوی مصرف بیشتر شود، قیمت برق دو برابر می‌شود.

رجبی مشهدی ادامه داد: بر این اساس همواره به این مشترکان توصیه می شد که اگر یک پله مصرف را کم‌تر کنند قیمت برق آنها نزدیک به 50 درصد کاهش خواهد یافت و این موضوع سال‌های سال ادامه داشت.

وی افزود: اما تعرفه سال 98 که برای نخستین بار اجرا شد تفکیک تعرفه برای مشترکان کم مصرف و پرمصرف را در برداشت به این معنا که آن بخش از مردم که مصرف متعادل براساس الگوی از پیش طراحی شده مصرف دارند مشمول هفت درصد افزایش تعرفه ها شدند.

سخنگوی صنعت برق گفت: بخشی از مردم هم هستند که بیش از آن میزان متعارف، مصرف می کنند ولی نمی‌توان قیمت واقعی برق را از آنها دریافت کرد. براین اساس این مشترکان مشمول 16 درصد تعرفه بیشتر به همراه 7 درصد افزایش برای مصرف کنندگان متعارف یا همان اکثریت جامعه می شوند.

 معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر به تحلیل رفتاری عملکرد این تعرفه 23 درصدی در سال گذشته پرداخت و گفت: تحلیل ها نشان داد 85 درصد مردم درحد متعارف، برق مصرف می کنند و فقط 15 درصد از مشترکان هستند که مشمول 23 درصد افزایش پر مصرفی می شوند.

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای تشویق مشترکان به کاهش مصرف افزود: مشترکان پر مصرف با به‌کارگیری چند راهکار ساده که خیلی هم سخت گیرانه نیست می‌توانند مصرف خود را به الگوی مصرف برسانند.

رجبی مشهدی ادامه داد: امسال با اعمال این شیوه های ساده انتظار می رود 90 درصد مشترکان مصرف منطبق با الگوی مصرف داشته باشند که تحقق آن وجه بازدارندگی تعرفه ها را نمایان خواهدساخت.

تابستان امسال خاموشی نداشتیم

سخنگوی صنعت برق در باره هشدارها مبنی بر خطر کمبود برق گفت: تفاوت تابستان امسال با سال‌های قبل در بیماری کرونا است؛ زیرا آنهایی که در مراکز درمانی و  منازل مستقرند نباید با قطعی برق روبه‌رو نشوند.

وی افزود: خوشبختانه تاکنون از این جهت خاموشی نداشته‌ایم و برق مورد نیاز مردم تامین شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید خاطرنشان ساخت: تحقق این امر در نگاه اول با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد و تحریم‌های ظالمانه شاید ممکن به نظر نمی رسید اما اکنون در بخش صنعتی 10.6 درصد رشد مصرف برق محقق شده است.

وی افزود: رشد ایجاد شده برای صنایع بزرگ است که عدد بزرگ و کم سابقه به شمار می‌رود و  این نشان دهنده آن است که علاوه براینکه رونق داخلی وجود دارد امکان صادرات برخی محصولات آهنی، فولاد و سایر تجهیزات هم ایجاد شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز برخلاف تصور، رشد بیش از چهاردرصدی مصرف برق رخ داده است.

رجبی مشهدی گفت: اتفاق خوب این است که در بخش خانگی، مصرف برق نسبت به سال قبل کاهش داشته، به این معنا که مصرف از یک بخش غیر مولد به بخش مولد تغییر جهت داده است.

وی توضیح داد: کاهش در بخش خانگی به دلیل محاسبه دوره‌ای میزان مصرف، خیلی عدد کاملی در این زمان نیست و باید اجازه داد تابستان سپری شود و بعد تحلیل کرد و مقدار واقعی را به دست آورد.

سخنگوی صنعت برق به الکترونیکی شدن قبض برق اشاره کرد و گفت: انجام این کار ارتباط دوسویه با مشترکان را بیش از گذشته ممکن کرد و اکنون از طریق تلفن های همراه هر پیام و مطلبی را می‌توان به اطلاع مردم رساند.

برق برای استخراج‌کنندگان مجاز ارز دیجیتال تامین می‌شود

معان برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با اشاره به اقدام هایی که از سال گذشته در باره موضوع استخراج کنندگان ارز مجازی انجام شده است، گفت: امسال دو اقدام جدید در این بخش در دستورکار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه همواره گفته می شد وزارت نیرو مخالف فعالیت این بخش است افزود: هیات وزیران با صدور مصوبه ای قیمت را برای آنها مشخص کرد که براساس آن هشت ماه می توانند برق را  با قیمت 480 تومان استفاده کنند و در چهار ماه گرم سال نیز قیمت برای آنها 1930 تومان خواهد بود.

رجبی مشهدی گفت: در حدود 300 ساعت که اوج مصرف است این فعالان، نباید از برق استفاده کنند تا امکان تامین برق برای همگان میسر شود.

وی از مراجعه تعدادی از استخراج کنندگان ارزهای مجازی برای استفاده مجاز از برق خبر داد و خاطرنشان ساخت: تاکنون 14 قرارداد عمده در این زمینه منعقد شده که حجمی بیش از 300مگاوات دارند که اندازه مصرف سه مرکز استان است.

سخنگوی صنعت برق افزود: 300 مگاوات برق به ماینرها اختصاص یافته و اگر بیشتر هم بخواهند باید به صورت قانونی مراجعه کرده و تقاضای برق بدهند تا تامین شود.

مصرف‌کنندگان غیرمجاز خسارت باید بدهند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر ادامه داد: آن دسته از استخراج کنندگان ارزهای مجازی که به صورت غیرمجاز از برق دارای یارانه استفاده کنند باید خسارت وارده به شبکه را پرداخت کنند و علاوه بر آن دستگاه های آنها جمع آوری شده و جریمه نیز می شوند.

وی در باره چگونگی شناسایی آنها گفت: پیشتر، روش شناسایی این بود که از کنتورها استفاده کرده و هرکدام مصرف بیشتری داشتند متوجه می شدیم. مثلا از طریق کنتور مشخص می شد که در یک سوله متروکه صنعتی برای استخراج ارز مجاز سوء استفاده می‌شود.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: امسال تلاش شد از مردم کمک گرفته شود و براین اساس  حق کشف استخراج کنندگان غیر مجاز ارز مجازی تعیین شد.

رجبی مشهدی افزود: حق کشف تا سقف 10 میلیون تومان برای هرکسی که معرفی کند تعیین شد و اطلاعات افرادی که شناسایی کنند محفوظ خواهد ماند.

وی از اختصاص سامانه‌ای برای این موضوع خبرداد و گفت: به این ترتیب مردم راحت تر می توانند نسبت به معرفی متخلفان اقدام کنند.

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی توانیر خاطرنشان ساخت: همزمان با اعلام این موضوع از سوی رسانه ها به طور محسوسی در برخی استان ها کاهش مصرف داشته ایم که ناشی از انتشار این خبر بود.

رجبی مشهدی در باره استفاده از هوش مصنوعی در بخش خانگی گفت: در بخش خانگی کنتورها مکانیکی هستند ضمن آنکه 60 درصد کنتورهای دیجیتال به صورت دوره‌ای قرائت می‌شوند، لذا شناسایی، خیلی دقیق نیست.

وی گفت: اما برای مشترکان بزرگ که «دیماندی» هستند کنتور هوشمند نصب می‌شود که تاکنون بیش از 500 هزار کنتور هوشمند در کشور نصب شده است و می‌توان از راه دور آنها را قطع کرد.

سخنگوی صنعت برق از تلاش برای هوشمند سازی کنتورها در بخش خانگی خبرداد و گفت: از آنجا که این کار سرمایه گذاری زیادی می طلبد مردم هم باید در بخشی از هزینه‌ها مشارکت کنند، البته در این بخش اولویت با مشترکان پرمصرف است.

رجبی مشهدی در باره امکان ساخت داخل کنتورهای هوشمند، گفت: اکنون سه سازنده داخلی وجود دارد که می توانند دو تا سه میلیون کنتور را در سال تولید کنند.

نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسعه می‌یابند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر درباره استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تامین برق گفت: رشد مصرف برق در کشورمان سالانه پنج درصد است که برای تامین آن هم می توان سرمایه گذاری جدید کرد و هم از روش های مدیریت مصرف بهره گرفت.

رجبی مشهدی یکی از اولویت‌های صنعت برق را بخش انرژی های تجدیدپذیر برای برآورده کردن نیاز رشد مصرف دانست و افزود: تاکنون 820 مگاوات از انرژی های تجدیدپذیر حاصل شده است.

وی ادامه داد: در طی فعالیت دولت تدبیر و امید از 100 مگاوات به 820 مگاوات رسیده ایم ضمن آنکه برنامه داریم تاپایان سال 1400 این مقدار را به 1700 مگاوات برسانیم یعنی ظرفیت فعلی به دو برابر برسد.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: اکنون خرید برق تضمینی از نیروگاه های برق تجدیدپذیر انجام شده و به قیمت خوب هم خریداری می‌شود به گونه ای که  متوسط قیمت خرید برق از نیروگاه های تجدید پذیر حدود هزار و 200 تومان است.

وی از تلاش برای استفاده از سوخت صرفه جویی شده از محل به کارگیری انرژی خورشیدی برای توسعه این نوع انرژی در کشور خبرداد و گفت: در صورت به نتیجه رسیدن این موضوع اطلاع رسانی رسمی خواهد شد و به این ترتیب می توان از محل سوخت صرفه جویی شده به سرمایه گذاران بخش انرژی های تجدید پذیر کمک کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر در باره منابع لازم برای تحقق افزایش 1700 مگاوات تولید برق از محل انرژی های تجدید پذیر، گفت: بخشی از این منابع از محل عوارض برقی است که از مشترکان گرفته می‌شود.

سخنگوی صنعت برق روش دیگر برای توسعه تجدید پذیرها را اعمال 20 درصد تولید برق دستگاه های اجرایی از محل انرژی تجدید پذیر عنوان کرد و گفت: براین اساس مقرر است دستگاه های اجرایی 20 درصد برق مورد نیاز خود را از محل انرژی خورشیدی تامین کنند.

رجبی مشهدی ادامه داد: دستگاه های اجرایی که امکان لازم برای نصب نیروگاه های خورشیدی را ندارند پول آن از آنها دریافت و به سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق داده می‌شود تا به دارندگان بزرگ نیروگاه های خورشیدی داده شود.

وی گفت: به این ترتیب کمک خواهد شد که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد.  

سخنگوی صنعت برق گفت: تلاش شده در گام نخست، مشترکان پر مصرف به استفاده از انرژی خورشیدی تشویق شوند زیرا پنج میلیون مشترک پر مصرف وجود دارد که در قدم نخست می توان آنها را تشویق ترغیب و الزام کرد هرکدام یک کیلو وات روی بام خود داشته باشند، بدین طریق پنج هزار مگاوات تولید می‌شود.

رجبی مشهدی درباره این موضوع که آیا مشترکان با نصب تجهیزات خورشیدی از نیاز به استفاده از برق شبکه بی‌نیاز شوند؟ گفت: اینکه یک مشترک حتی مستقل از شبکه‌های برق شود خوب است،   اما به دلیل اینکه با رفتن آفتاب، تامین برق قطع می‌شود و باید باتری استفاده کرد که گران است، به همین دلیل توصیه می‌شود به جای استفاده از نیروگاه خورشیدی منفصل از شبکه از نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه استفاده شود تا اگر مصرف قطع شد بتوان از برق شبکه استفاده کرد.

وی علت استفاده عمومی نشدن از انرژی خورشیدی را قیمت کم برق شبکه سراسری در مقابل قیمت زیاد تجهیزات انرژی خورشیدی دانست و گفت: قیمت برق اکنون 80 تومان است در حالی که اگر بخواهد فقط نیروگاه خورشیدی استفاده کند خیلی به صرفه نیست.

رجبی مشهدی از تلاش برای تشویق مشترکان پر مصرف برای ایجاد نیروگاه خورشیدی پشت بامی خبرداد و گفت: دو درصد مشترکان پر مصرف که قیمت واقعی برق را می‌پردازند برایشان به صرفه است که از نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی استفاده کنند.

وی افزود: این مشترکان اگر یک نیروگاه خورشیدی یک یا دو کیلوواتی بگذارند می‌تواند هزینه های برق را تا 50 درصد کاهش دهند.

سخنگوی صنعت برق، قیمت هر یک کیلووات نصب تجهیزات انرژی خورشیدی را 10 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: قیمت مناسبی است که مردم می‌توانند از مزیت آن استفاده کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

فریدون خودنیا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تولید برق از نیروگاه خورشیدی اظهار کرد: نیروگاه‌های خورشیدی از منبع خدادادی تغذیه می‌شوند و نیاز به مواد اولیه ندارند.وی ادامه داد: لرستان یکی از استان‌های معتدل کشور محسوب و بیشترین راندمان برای نیروگاه خورشیدی را دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با بیان اینکه دولت روی این موضوع اهتمام و سرمایه‌گذاری ویژه دارد و برق نیروگاه‌های خورشیدی را خریداری می‌کندودر این راستا امتیاز ویژه به لرستان داده است،بیان کرد: در لرستان به ازای هر واحد مسکونی و هر انشعاب می‌توانیم ده کیلو وات پروانه ظرف کمتر از نیم‌ساعت صادر کنیم.

خودنیا گفت: یک قرارداد 20 ساله منعقد و دوماه یکبار هزینه برق را پرداخت می‌کنیم و  این می‌تواند منبع درآمد خوبی محسوب شود.

درآمد یک نیروگاه خورشیدی 10 کیلوواتی چقدر است؟

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با بیان اینکه حداقل درآمد یک نیروگاه خورشیدی 10 کیلو واتی سه میلیون تومان در ماه است و چنانچه کسی بین 80 تا 100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری در یک نیروگاه خورشیدی انجام دهد و پنل خورشیدی را روی پشت بام منزل خود نصب کند ماهانه سه میلیون تومان درآمد خواهد داشت، افزود: هر چه کیلو وات بالاتر برود درآمد هم بالاتر می‌رود.

وی بیان کرد: نرخ بازگشت سرمایه در نیروگاه‌های خورشیدی نزدیک به سه سال است، بعد از این سه سال فرد 17 سال سود خالص خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان عنوان کرد: در استان می‌توان 10 هزار پروانه صادر شود و مردم باید به ما اعتماد کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک صنعت و معدن بلوک 65.74 درصدی سرمایه گذاری آتیه دماوند را برای سومین مرتبه بطور یکجا و نقد یا نقد و شرایطی روانه میز فروش بورس تهران کند تا در صورت انجام از ترکیب سهامداری آن خارج شود.

براساس این گزارش، پیشتر 9 شهریور و 24 فروردین سال گذشته و جاری این بلوک به قیمت پایه هر سهم 589 و 12506 ریال تومان روانه میز فروش شده اما بی نتیجه مانده بود.

به این ترتیب، مقرر شده بیش از دو میلیارد و 958 میلیون سهم “واتی” یکشنبه 11 خرداد از طریق کارگزاری بانک صنعت و معدن عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هر سهم 16655 ریال بیش از قیمت تابلو) و ارزش پایه کل 4.9 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

همچنین خریدار در صورت تمایل به خرید نقد موظف است کل مبلغ مورد معامله را وفق مقررات و قوانین بورس ظرف مدت حداکثر 2 روز کاری از تاریخ مشخص شدن برنده مزایده پرداخت کند.

در صورتی که خریدار تقاضای خرید سهم بصورت نقد و شرایطی داشته باشد باید 30 درصد از ارزش کل معامله را بصورت نقدی و حداکثر ظرف مدت 14 روز کاری بعد از تاریخ مشخص شدن برنده مزایده پرداخت کند و الباقی 70 درصد ارزش معامله را در قالب 10 قسط مساوی با فاصله 6 ماهه با نرخ سود سالانه 15 درصد پرداخت کند که تاریخ اولین قسط 6 ماه پس از قطعیت معامله در بورس است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی نهایی شدن عرضه اولیه 10 درصد از سهام شستا در امروز ، شرکت تامین سرمایه که مشاور پذیرش این هلدینگ چند رشته ایی با سرمایه 8 هزار میلیارد تومانی ، چکیده ایی از وضعیت شرکت اصلی و 7 زیرمجموعه را منتشر و اعلام کرد : بزرگترین هلدینگ چند رشته ای کشور با بیش از 33 سال فعالیت، دارای 187 شرکت مدیریتی و 87 شرکت غیرمدیریتی و با نیروی انسانی 44 هزار نفری است.

افزایش 275 درصدی سود نسبت به سال مالی گذشته و رسیدن به رقم بیش از 4.5 هزار میلیارد تومانی در مجمع سال مالی قبل و برآورد سود بیش از 12 هزار میلیارد تومانی شرکت اصلی برای مالی 99 از جمله رویدادهای مالی شستا است.

مزایای پذیرش شستا در بورس

شفافیت و گزارشگری رویدادهای مالی و عملیاتی با رعایت گزارشگری مستمر و دقیق ، مالکیت مجموعه وسیع و متنوعی از شرکتها و بنگاه های اقتصادی
گوناگون، حفظ منابع شرکت برای سرمایه گذاری های آتی و ارتقا کیفیت سود ، تحلیل عملکرد شرکت به صورت مداوم به دلیل حضور در بازارسرمایه و در کنار شرکت های رقیب ، تشویق عموم به سرمایه گذاریهای مولد و تقویت کننده بخش واقعی اقتصاد با توجه به اقبال اخیر سرمایه گذاران به بازار سرمایه و ورود نقدینگی به این بازار ، کاهش فشار تقاضا با توجه به حجم بالای عرضه اولیه و جلوگیری از افزایش بهای غیر واقعی در برخی نمادهای بورسی ، استفاده از سایر مزایای حضور در بورس از جمله معافیتهای مالیاتی و افزایش اعتبار شرکت در جذب منابع مالی نیز پس از عرضه سهام محقق خواهد بود.

ظرفیت های شستا در 7 زیرمجموعه

شرکت خدمات ارتباطی رایتل

در حال حاضر رایتل با دارا بودن قریب 4،000 سایت در سطح استان ها، 5 مرکز هسته شبکه در سطح اول کیفی کشوری در کلیه ی نقاط کشور دارای پوشش دهی گسترده بوده و در تمام شهرهای کشور خدمات نسل سه و چهارم تلفن همراه ارایه می کند .

سرمایه شرکت درحال حاضر هزار میلیارد تومان است و 100 درصد مالکیت سهام در اختیار شستا قرار دارد و برای افزایش درآمدهای عملیاتی شرکت
خدمات ارتباطی رایتل این شرکت موفق شده در 6 ماه اول سال گذشته از زیاندهی عملیاتی خارج و به سود عملیاتی رسیده است.

آمار منتشر شده از آمار و اطلاعات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات تا پایان نیمه اول سال گذشته نشان می دهد ضریب نفوذ موبایل در آستانه 140 درصد قرار گرفته است. در همین حال این آمار حاکی از آن است که تعداد مشترکان تلفن همراه تا پایان سال گذشته به بیش از 118 میلیون نفر رسیده است. میزان ضریب نفوذ کلیه شاخص های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) نسبت به شاخص های متوسط جهانی در سطح بالاتری قرار دارد که نشان دهنده تمایل بیشتر مردم کشور به استفاده از این فناوری ها و بازار مناسب آن است.

در حال حاضر سهم بازار رایتل از تعداد سیم کارت های فعال 4 درصد است که باتوجه به بازار پیش روی شرکت امکان افزایش آن در آینده نزدیک به حداقل 10 درصد وجود دارد که باعث افزایش امکان سودآوری و چشم انداز مثبت شرکت می شود.

شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین (تدکو)

شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین مالکیت نیروگاه های طوس، خلیج فارس و تبریز را دارا است. نیروگاه طوس نیروگاه 600 مگا واتی شامل 4 واحد 150 مگا واتی بخار است که دارای سابقه ای بالغ بر 35 سال است. نیروگاه خلیج فارس نیروگاه 1000 مگا واتی است که بالغ بر 6 واحد 165 مگا واتی است. نیروگاه تبریز نیز یک نیروگاه سیکل ترکیبی 800 مگا واتی شامل 2 واحد بخار و 2 واحد گازی است.

بطور کلی برای نیروگاه های گاز در استاندارد دنیا به ازای هر مگا وات 400 هزار دلار، برای سیکل ترکیبی 600 هزار دلار و برای نیروگاه های بخار یک میلیون دلار به ازای هر مگا وات به منظور سرمایه گذاری در نظر می گیرند. با در نظر گرفتن این اعداد سرمایه گذاری برای احداث نیروگاهای فوق با احتساب درصد مالکیت شستا در حدود 17.5 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که این عدد با ارزش بازار نیروگاه های مشابه در بورس اوراق بهادار تهران و همچنین طول عمر این نیروگاه ها نیز همخوانی دارد.

هلدینگ صنایع صنایع عمومی

هلدینگ صنایع عمومی تامین به منظور ساماندهی شرکت های شستا در دو حوزه اصلی کشاورزی و دامپروری و لوازم خانگی فعالیت می کند. فعالیت های اصلی شرکت در زمینه سرمایه گذاری و مشارکت درفعالیت های تولیدی، بازرگانی، خدماتی وتحقیقاتی، مالی ومدیریتی جهت نیل به اهداف شرکت در زمینه های مختلف اعم از صنعتی، خدمات بازرگانی، کشاورزی، دامی، صنایع شیر و لبنیات صنایع غذایی و تبدیلی است.

با توجه به رشد چشمگیر نرخ ارز و شرایط تحریمها و جلوگیری از واردات لوازم خانگی و لوازم الکتریکی به داخل پیش بینی می شود سهم بازار برای این شرکتها در داخل افزایش یافته و سودآوری شرکتها رشد یابد. افزایش نرخ ارز موجب کاهش تقاضا برای کالاهای خارجی شده در نتیجه تقاضا برای کالای داخلی بالا می رود و موجب افزایش سود شرکت می شود.

علاوه بر این محدودیتهای واردات ناشی از تحریم ها باعث افزایش سهم بازار شرکتهای داخلی لوازم خانگی می شود. همچنین هلدینگ دارای سه شرکت دامداری و کشاورزی است که ظرفیت رشد بالایی در صنعت غذایی کشور دارند.

سرمایه گذاری صنعت ساختمانی

سرمایه گذاری سیمان تامین در سال 1378 تاسیس و اکنون به عنوان بزرگترین هلدینگ سیمانی فعالیت می کند. این هلدینگ در حال حاضیر دارای 17
شرکت تابعه در زمینه تولید سیمان، یک شرکت در حوزه سرمایه گذاری و 18 شرکت تابعه در زمینه صنعت ساختمان و حمل و نقل است. 

میزان تولید سیمان هلدینگ سیمان تامین در سال 1397 در حدود 17 میلیون تن بوده که 30 درصد از تولید سیمان کل کشور است . شرکت ایران سازه از جمله شرکت های ساختمانی با سابقه در مجموعه شرکت های ساختمانی زیر نظر شرکت سیمان تامین شستا است. فعالیت این شرکت بیشتر از
طریق منابع مالی سازمان تامین اجتماعی و شستا و بر روی املاک و زمین های متعلق به آن ها صورت پذیرفته است.

شرکت ایران سیازه از ادغام سه شرکت سهامی خاص ایران سازه ، پارس سازه تامین و ایوان بهشت در دی 96 با ساختار و استراتژی های جدید، شکل گرفت و ظرفیت بالایی برای رشد در صنعت ساختمان دارد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس

این شرکت با ظرفیت اسمی 360 هزار بشکه در روز و با ظرفیت عملی 450 هزار بشکه در روز با خوراک میعانات گازی در حال فعالیت است و با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد یورو (60 هزار میلیارد تومان) ساخته شده و تاثیرات بسیار مثبتی بر جریان انرژی از جمله تولید گاز طبیعی و تولید برق داشته است..

این پالایشگاه سالانه مابین 6 تا 7 میلیارد دلار درآمد ( حدود 90 تا 100 هزار میلیارد تومان) دارد و با تولید روزانه بیش از 47 میلیون لیتر بنزین تامین روزانه در حدود 50 درصد بنزین مصرفی و 17 میلیون لیتر نفت گاز مطابق استاندارد یورو 5 و محصولات دیگر ازجمله گاز مایع، نفتا و سوخت جت در کارنامه دارد باعث شد تا بیش از 30 میلیون یورو در روز سود آوری از بابت جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی و واردات بنزین و مجموعاً سالانه بیش از 10 میلیارد یورو صرفه
جویی ارزی به همراه داشته باشد.

نظر به اینکه حدود 95 درصد فرآورده های نفتی این پالایشگاه مطابق با مصوبه هیات محترم وزیران جزء پنج فرآورده اصلی و سوخت جت قرار داشته و از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در زنجیره تامین انرژی کشور عرضه می شود.

شرکت زغالسنگ پروده طبس

این شرکت به لحاظ جغرافیایی در حوضه زغالدار طبس واقع شده که با وسعتی بالغ بر 30 هزار کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی 2،8 میلیارد تن زغال
سنگ کک شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می شود .

ناحیه پروده با وسعت 1200 کیلومتر مربع و ذخیره زمین شناسی 1،1 میلییارد تن زغال سنگ کک شو یکی از چهار ناحیه حوضه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال سنگ کک شو در ایران محسوب می شود و میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در کشور حدود یک میلیون تن در سال و مصرف آن در حدود 1،5 میلیون تن است.

در نتیجه به میزان 500 هزار تن در سال کسری تولید کنسانتره زغالسنگ وجود دارد که از خارج از کشور تامین می شود. این درحالی است که در پایان افق سال 1404 سالانه حدود 4.5 میلیون تن کنسانتره زغال سنگ برای تولید فولاد به روش کوره بلند نیاز است که مستلزم رشد، سرمایه گذاری و شکوفایی صنعت زغال سنگ است.

شرکت زغال سنگ پروده طبس دارای بزرگترین کارخانه زغالشویی ایران بوده و در سال مالی گذشته، ظرفیت واقعی آن استخراج 1،347،000 تن زغالسنگ خیام و همچنین تولید 635،000 تن کنسانتره زغالسنگ بود و بیش از 68 درصد سهام این شرکت در اختیار شستا قرار دارد و سودآوری سال مالی 97 به مبلغ 118.7 میلیارد تومان بالغ شده که نسبت به دوره قبل دارای رشد بیش از 75 درصدی است.

شرکت معادن سنگ آهن مرکزی ایران

در ایران تا پایان دی سال قبل و بر اساس گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بیش از 53 میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگ آهن استخراج شده که شرکت معادن سنگ آهن مرکزی ایران سهم 10 درصدی از استخراج و 15 درصدی از تولید سنگ آهن را دارد.

این شرکت با سرمایه بیش از 37.5 میلیارد در سال 97 سود خالص بیش از 12،373 میلیارد ریالی کسب کرده که نسبت به سال مالی قبل رشد بیش از 5.2 برابری را نشان می دهد و شستا مالکیت 28 درصدی ان را در اختیار دارد.

مهمترین مصرف کنندگان داخلی سنگ آهن هم کارخانه های ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و فولاد اهواز هستند. بخشی از سنگ آهن تولیدی کشور ( حدود 3 میلیون تن در سال ) نیز صادر می شود.  منطقه بافق به علت دارا بودن معادن غنی سنگ آهن طی سالیان گذشته بیشتر مورد توجه دولت، مسئولین و سرمایه گذاران بخش خصوصی قرار گرفته است.

همچنین این شرکت دارای طرح احداث مجتمع گندله سازی بافق برای تولید 5 میلیون تن گندله در سال بوده که پیشرفت بیش از 90 درصدی دارد. با توجه به نیاز صنعت فولاد و ظرفیت بالای داخلی و خارجی مصرف محصولات مرتبط با سنگ آهن، چشم انداز مثبتی پیش روی شرکت قرار دارد.

سایر توانمندی های شستا

براساس برآوردها، کل بازار داروی کشور در سال 97 بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان بوده که سهم گروه شستا بالغ بر 17 درصد است . همچنین سهم گروه در تولیدات پتروشیمی شامل 11 درصد متانول ، 9 درصد اتیلن ، 10 درصد پروپیلن ، 9 درصد پلی پروپیلین ، 23 درصد pvc کشور ، 20 درصد تایر و قریب 6 درصد پلی اتیلن است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر سومین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 313 سهم دارای صف خرید و 4 سهم دیگر دارای صف فروش هستند.

همچنین نمادهای “واتی ،های وب ،غشوکو ،چکارن”  صف های فروش بازار هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “صبا” با 442 میلیون سهم، “ونفت” با 247 میلیون سهم، “رانفور” با 223 میلیون سهم، “اخابر” با 211 میلیون سهم و “تاپیکو” با 211 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در عملیات پیش‌گشایش بازار سهام تهران در روز دوشنبه، همانند روز گذشته جو حاکم بر بازار مثبت بوده و صف‌های خرید همچنان بسیار سنگین‌تر از صف‌های فروش تشکیل شده‌ است.

بر این اساس سه نماد ومهان، ثفارس و قرن به ترتیب با 290، 271و 181 میلیون حجم خرید، بیشترین صف خرید را به خود اختصاص داده‌اند. در طرف عرضه نیز وخارزم، واتی و ختوقا صف‌های فروشی یک میلیونی دارند.

امروز بازار در حالی تا دقایقی دیگر آغاز به کار می‌کند که روز گذشته شاخص کل با رشدی 3درصدی به نزدیکی کانال 500هزار واحدی رسید. سطحی که مقاومتی روانی برای شاخص کل محسوب می‌شود. همچنین روز گذشته به صورت مجازی از ابزار خرید و فروش تعهدی نیز در 5نماد به صورت آزمایشی رونمایی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

نکته جالب‌توجه در معاملات دیروز این بود که ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) برای پنجمین‌بار در تاریخ بورس تهران از مرز 4 هزار میلیارد تومان گذشت و به 4018 میلیارد تومان رسید. در همین راستا به‌نظر می‌رسد در روزهایی که شاهد افت قیمت‌ها هستیم یا شاخص کل از سقف روزانه خود عقب‌نشینی می‌کند، اوج‌گیری عرضه‌هاست که حجم و ارزش معاملات را به سطوح کم‌تکرار خود می‌رساند.

روز گذشته سه نماد بزرگ بورس تهران به ترتیب جایگاه‌های اول تا سوم فهرست نمادهای با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل را به خود اختصاص دادند. «فارس» به‌واسطه رشد بیش از 6/ 4 درصدی قیمت پایانی توانست بانی 1258 واحد از رشد شاخص کل باشد و در صدر فهرست مذکور قرار بگیرد. «فولاد» نیز با رشد 9/ 3 درصدی ارزش بازار عامل اثرگذاری مثبت 925 واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران بود. جایگاه سوم فهرست نمادها با بیشترین تاثیر بر شاخص کل نیز به «فملی» با رشد 8/ 3 درصدی قیمت پایانی اختصاص یافت. این نماد اثرگذاری مثبت 697 واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام داشت. در بین نمادهای فعال در بازار طی روز گذشته «رمپنا» به‌واسطه افت 4/ 4 درصدی ارزش بازار بیشترین اثر منفی بر تغییرات شاخص را داشت و فشار 462 واحدی بر نماگر اصلی بازار وارد کرد.

گروه ساخت خودرو و قطعات در روز گذشته دوباره به صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات بازگشت. مجموع ارزش معاملات خرد نمادهای این صنعت طی معاملات دیروز به 539 میلیارد تومان رسید. از این رقم حدود 212 میلیارد تومان سهم دو خودروساز بزرگ کشور یعنی «خساپا» و «خودرو» بود. اما این حجم از معاملات هم عاملی برای جلوگیری از افت قیمتی این دو نماد نشد. «خساپا» در روز گذشته 1/ 4 درصد از ارزش بازار خود را از دست داد و «خودرو» هم برای پنجمین جلسه معاملاتی متوالی با افت قیمت مواجه شد تا ارزش بزرگ‌ترین خودروساز کشور طی یک هفته بیش از 7/ 15 درصد افت داشته باشد. افت قیمتی بزرگان خودروسازی به دیگر نمادهای این گروه نیز سرایت کرد تا در پایان بازار شاهد عقب‌نشینی 7/ 2 درصدی شاخص صنعت خودرو باشیم.

صنعت فلزات اساسی در رقابتی تنگاتنگ با خودروسازان 531میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند. البته فلزی‌ها برخلاف خودروسازان در مدار صعودی معاملات قرار داشتند و در پایان دادوستدها رشد 2/ 3 درصدی نماگر صنعت را تجربه کردند. این رشد در پی افزایش ارزش بازار 14 نماد از 21نماد فعال این گروه در معاملات روز گذشته رقم خورد. طی روز گذشته صنایع محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها دیگر صنایع بورسی با ارزش معاملات بالا بودند. در این بین شاخص صنعت محصولات شیمیایی 7/ 2 درصد رشد کرد ولی نماگر گروه بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی بدون تغییری محسوس در سطوح سابق خود باقی ماند. در گروه انبوه‌سازی و املاک، «ثعمرا» در اطلاعیه‌ای خبر داد: شرکت عمران و توسعه شاهد در نظر دارد تعداد 735 هزار سهم شرکت ساختمانی آسمان‌آفرین (سهامی خاص)، معادل 49‌درصد از کل سهام مذکور را اصالتا به‌صورت یکجا و نقد از طریق مزایده عمومی واگذار کند. ارزش کل این معامله بر اساس قیمت پایه سهام قابل واگذاری و مطابق گزارش کارشناس رسمی قوه قضائیه خواهد بود.

در گروه واسطه‌گری‌های مالی، «ولغدر» خبر از انعقاد قرارداد فروش اقساطی تجهیزات (موتور) هواپیما با شرکت هواپیمایی کشوری داد. طبق این اطلاعیه شرکت لیزینگ خودرو غدیر قرارداد فروش 2 عدد موتور هواپیما با قیمت 32 میلیارد و 126 میلیون تومان را منعقد کرده است. طبق این قرارداد 5 میلیارد تومان از این مبلغ به‌صورت پیش‌دریافت خواهد بود و باقی مبلغ در اقساط 36 ماهه با نرخ مصوب بانک‌مرکزی (21 درصد) تسویه خواهد شد. در گروه سرمایه‌گذاری‌ها، آتیه دماوند بلوک 4/ 7 درصدی کارخانجات مخابراتی ایران با نماد «لکما» را برای تاریخ 28 اسفند آگهی کرده است. قیمت پایه این بلوک، قیمت پایانی سهم در روز قبل عرضه به علاوه دو درصد تعیین شده است؛ البته به شرط آنکه این عدد از 720 تومان کمتر نباشد. به این ترتیب «واتی» قصد دارد تا پایان سال به سهامداری خود در «لکما» پایان بدهد.

طی روز گذشته زمان عرضه اولیه شرکت پدیده شیمی قرن با نماد «قرن» برای روز چهارشنبه 30 بهمن (فردا) مشخص شد. به این ترتیب بعد از چهار ماه شاهد یک عرضه اولیه دیگر در بورس تهران خواهیم بود. این عرضه اولیه، هفتمین عرضه اولیه بورسی در سال‌جاری است. این شرکت پیش‌تر قرار بود با نماد «اکتیو» عرضه شود. اما روز گذشته در جلسه معارفه «قرن» دو دلیل برای این تغییر نام ذکر شد. اول آنکه «اکتیو» معرف شرکت نیست و این اسم در نام شرکت به چشم نمی‌خورد. دلیل دوم نیز آنکه نام «اکتیو» فارسی نیست و اسم یک برند است. در عرضه اولیه فردا قرار است 100 میلیون سهم «قرن» معادل 10 درصد از سهام این شرکت با سقف قیمت 1700 تومانی عرضه شود. در صورت مشارکت یک میلیون و 400 هزار معامله‌گر، به هر کد معاملاتی حدود 70 سهم (معادل 120 هزار تومان نقدینگی) تخصیص خواهد یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.