دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری آوا نوین عنوان کرده است برنامه افزایش سرمایه از مبلغ 600 میلیارد ریال به یک هزار و 320 میلیارد ریال دارد.

بر اساس این گزارش، افزایش سرمایه “وآوا” از محل سود انباشته به منظور بمنظور اصلاح ساختارمالیِ. جلوگیری از وجه نقد.بهبود نسبت مالکانه و افزایش سودآوری شرکت که در تاریخ 17 شهریور 1399 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، خواهد بود.

بدیهی است انجام افزایش سرمایه یاد شده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده است و در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سرمایه گذاری آوانوین از برنامه افزایش سرمایه 120 درصدی از محلی جذاب خبر داد.

براین اساس، “وآوا” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 60 به 132 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا صرف اصلاح ساختارمالی، جلوگیری از وجه نقد، بهبود نسبت مالکانه و افزایش سودآوری شرکت شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

مطابق ماه های گذشته در بیستمین روز از ماه نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری سهامی خواهیم داشت و مقایسه ای بین بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام با شاخص کل بورس و فرابورس انجام می‌دهیم.

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه (20 هر ماه) با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند.

لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

بازار بورس و ادامه روند صعودی

در بهمن ماه 98 روند صعودی شاخص بازار سرمایه به مسیر خود ادامه داد. شاخص کل بورس در یک ماه گذشته برای اولین وارد کانال 400 هزار واحدی شد و هر روز رکورد بالاتری از روز قبل بر جای گذاشت.

 تحلیل های کارشناسان مالی مبنی بر افت شاخص کل از عدد 400 هزار به دلیل ماهیت روانی آن بدون تاثیر بود و شاخص کل بورس به فتح قله های جدیدتر ادامه داد.

با نگاهی به نوع حرکت شاخص های بازار سرمایه ملاحظه می شود که شیب حرکت شدیدتر شده است و اصطلاحا در بازار گاوی تندی قرار گرفته ایم. در این حالت هیجان ها بسیار زیاد است و نقدینگی بی‌سابقه‌ای هم که به تازگی وارد بازار سرمایه شده است به بیشتر شدن فضای هیجانی می‌افزاید.

 برای مثال عرضه اولیه نماد “وآوا” در حالی بیش از 600 درصد از زمان بازگشایی رشد داشته است که از نظر تحلیلگران بنیادی، ارزش ذاتی این سهم کمتر از قیمت تابلوی آن است.

عوامل گفته شده سبب شده است که ریسک ورود سرمایه جدید به بازار سرمایه بیش از پیش شود. در نتیجه، اهمیت انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری دو چندان شده است.

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری در سهام با شاخص کل در ماه منتهی به 20 بهمن 98

در این گزارش بهترین صندوق ها را از نظر بازدهی با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در ماه منتهی به 20 بهمن 98 مقایسه خواهیم کرد.

بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

گفتنی است این اطلاعات مربوط به بازه زمانی یک ماهه 20 دی تا 20 بهمن 98 می باشد.

توجه: لازم است برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین فاکتوری که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری در سهام با شاخص کل در ماه منتهی به 20 بهمن 98

طبق بررسی های کارشناسان سیگنال، صندوق های سرمایه گذاری  ” مشترک نقش جهان ” و ” توسعه صادرات ” در صدر برترین صندوق های سهامی از نظر میزان بازدهی قرار گرفتند.

همانطور از نمودار بالا پیداست، صندوق های سهامی توانسته اند با رشد بیشتر از میانگین بازار، درصد های بازدهی بهتری را کسب کنند.

البته باید توجه داشت که میزان بازدهی برای سرمایه گذاران نمی تواند به تنهایی ملاک انتخاب صندوق سرمایه گذاری قرار بگیرد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات جامع تر و چگونگی کارکرد صندوق های سرمایه گذاری می توانند به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایند.

بعد از آنکه در ماه گذشته بازار اصطلاحا در حال اصلاح و استراحت بود بار دیگر روند رو به رشد سهام ادامه پیدا کرد. در ماه منتهی به 20 بهمن 98 شاخص کل بورس توانست 28.4% بازدهی مثبت کسب کند. شاخص کل فرابورس نیز با 26.3% عملکرد بسیار خوبی داشت.

بیشتر بخوانید
چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

5 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در ماه منتهی به 20 بهمن 98

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در یک ماه اخیر عبارت اند از:

رتبهنام صندوقبازدهی ماهانه
اولمشترک نقش جهان%43.5
دومتوسعه صادرات%43.4
سومسهام بزرگ کاردان%41.7
چهارممشترک یکم سامان%37.7
پنجمسپهر اول کارگزاری بانک صادرات%36.6
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در دی ماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

عرضه اولیه «غزر» امروز به بازار سرمایه نرسید اما مخاطبان تجارت‌نیوز معتقدند که دیگر عرضه‌های اولیه چندان سودآور نیست. آنها به شمار بالای سهامداران تازه وارد اشاره می‌کنند و می‌گویند که توزیع سهام شرکت‌ها بین آن همه سهامدار باعث شده است که عرضه‌های اولیه دیگر جذاب نباشد و گاهی نمادهایی که به صورت عرضه اولیه به بازار سرمایه آمده‌اند، سودآوری‌شان از سایر نمادها کمتر بوده است.

بازار سرمایه سال گذشته حدود 200 درصد بازدهی داشته است. بورس ایران همچنین پارسال 24 عرضه اولیه داشته است که خرید آنها در مجموع هفت میلیون تومان نقدینگی لازم داشت، مجموع ارزش این سهام در پایان سال 98، بیشتر از 15٫5 میلیون تومان بوده است. در صورت نگهداری همه این عرضه‌های اولیه‌ تا پایان سال، در مجموع و با احتساب میزان سهمیه هر فرد می‌شد بازدهی 119 درصدی به دست آورد.

در این میان از 24 نمادی که به صورت عرضه اولیه به بازار سرمایه آمده‌اند و فارغ از زمان عرضه‌شان به بازار، فقط 7 نماد سودآوری بیشتری نسبت به بازدهی کل بورس داشته‌اند. سال گذشته عرضه‌های اولیه «زشریف»، «دکپسول»، «سیمرغ»، «درهاور»، «رنیک»، «کوپر» و «وآوا» بازدهی بالاتری نسبت به بازدهی کل بازار سرمایه داشته‌اند.

وضعیت سودآوری عرضه‌های اولیه سال 99

در سال 99 هم 8 شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه داشته‌اند. در 20 فروردین سهام شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با نماد صبا برای اولین بار عرضه شد. در این عرضه اولیه به هر کد بورسی 811 سهم به قیمت 1200 تومان تعلق گرفت و تا 23 تیر این نماد 220٫5 درصد بازدهی داشته است.

شستا در تاریخ 27 فروردین عرضه اولیه داشته است و به هر کد تعداد 3637 سهم در سقف قیمت 860 تومان، تعلق گرفت و در حال حاضر بازدهی این عرضه اولیه برای سهامدارانش به 294 درصد رسیده است.

شیر پگاه گیلان، سومین نماد عرضه اولیه شده است که در دهم اردیبهشت امسال به بورس رسید. در این عرضه اولیه به هر کد سهامداری 14 سهم به قیمت هر سهم 1250٫7 تومان رسید. غگیلا تا امروز 13٫8 درصد سود‌آور بوده است.

شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد هم با نماد معاملاتی پیزد در 31 اردیبهشت امسال به بازار سرمایه عرضه شد و به هر کد، 13 سهم به قیمت هر سهم 4035٫3 تومان تعلق گرفت. پیزد تاکنون 21٫9 درصد سود به سهامدارانش رسانده است.

پلیمر آریا ساسول در 7 خرداد عرضه اولیه شد و به هر سهامدار 58 سهم به به قیمت هر سهم 6511٫9 تومان تخصیص داده شد. این نماد تاکنون 59 درصد بازدهی داشته است.

سرمایه‌گذاری پویا هم که با نماد وپویا در 4 تیر و با قیمت هر سهم 410 تومان عرضه شده است تاکنون 20٫8 درصد به سهامداران خود سود رسانده است.

سرمایه‌گذاری سیمان تامین هم که 11 تیر با نماد سیتا و با قیمت هر سهم 1575 تومان عرضه اولیه داشته، تاکنون 14 درصد بازدهی دارد. لیزینگ پارسیان هم با نماد ولپارس در 18 تیر با قیمت هر سهم 320 تومان عرضه شده و تا امروز 0٫9 درصد سود داده است.

در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را درباره برداشت‌شان از سودآوری عرضه‌های اولیه را می‌خوانید:

– «متاسفم با این عرضه اولیه‌تون. خداییش خجالت نمی‌کشید سود خرید یه پفک بیشتر شده»

– « الان وضعیت یه جوری شده که نمادهای قدیمی بیشتر از عرضه اولیه سود می‌دن»

– «سودهای خوب عرضه اولیه برای یه عده خاصه. همه پول را برداریم در بریم تا بیشتر ضرر نکردیم»

– «عرضه اولیه به کسانی داده بشه که چند سال تو بورس کد بورسی دارن نه هر تازه وارد که نیومده بازار ملتهب کردن و تا می‌خرن می‌خوان بفروشن و ضرر می‌زنن به بقیه سهامدارا»

– «واقعا مسخره ست واقعا. غگیلا سودش مضحکه اصلا»

– «مواد غذایی عرضه اولیه‌ش هم سود نمی‌ده»

– «متاسفانه سهام های خوب در زمان‌های خاص باز می‌شن و به نور چشمی‌ها می‌رسه ، من هر چه تلاش کردم نتونستم سهام‌های مثل پویا و آریا و سیتا و پیزد و…. بخرم. بقیه عرضه اولیه‌ها به درد نمی‌خوره»

– «عدالت و نظارت نیست با 20 تا سهم و 25 یا 100 کسی به جایی نمی‌رسه. فقط درصد کارگزار تامین می‌شه و سود می‌کنه»

– «این عرضه‌های کوچک، برای اینکه بفروشی، اول باید اعداد زیادی مجددا بخری تا مبلغ آن به بالای پانصد برسد، بعد همه را بفروشی. به درد سرش نمی‌ارزه.»

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری آوا نوین از لغو برنامه افزایش سرمایه 67 درصدی از مطالبات و آورده نقدی و در دستور کار قرار گرفتن برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته خبر داد.

براین اساس ،”وآوا” اعلام کرد: برنامه افزایش سرمایه از 60 به 100 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی ملغی شده و انجام افزایش سرمایه از محل سود انباشته از 60 به 120 میلیارد تومان پس از برگزاری مجمع سالانه سال مالی منتهی به اسفند 98 در دستور کار هیات مدیره قرار خواهد گرفت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

قبلاً در مقاله عرضه اولیه (IPO) چیست ؟ به صورت مفصل در مورد این موضوع که عرضه اولیه چیست، چه ویژگی هایی دارد و چطور می توان درآن شرکت کرد با شما صحبت کرده ایم. در ادامه این بحث این بار می خواهیم تاریخچه این سهام و میزان بازدهی آن ها را در طول زمان مورد بررسی قرار دهیم.

عرضه اولیه ها از ابتدای شروع به کار بورس وجود داشته اند و هر شرکت تازه واردی این فرآیند را تجربه کرده، اما عرضه اولیه به روش “بوک بیلدینگ” یا همان روش”ثبت سفارش” از مرداد 96 شروع شده است. تا قبل از این عرضه اولیه ها با استفاده از حراج انجام می شدند و در نتیجه هر شخصی که زودتر سفارش خرید ارسال می کرد می توانست از این سهام بخرد (درست مثل صف خریدهای همین الان!) اما با توجه به مساوی نبودن شرایط بین سهامداران، روش ثبت سفارش جایگزین این روش شد.

“در روش ثبت سفارش بعد از تعیین بازه زمانی و قیمتی ثبت نام، همه افراد می توانند در عرضه اولیه ثبت نام کنند و در نهایت سهام عرضه شده به طور مساوی بین تمام شرکت کننده ها تقسیم می شود.”

بعد از عرضه اولیه سهام شرکت “به پرداخت ملت” در نماد “پرداخت” با این روش ، تا به امروز سهام 60 شرکت دیگر در بازارهای بورس و فرابورس عرضه اولیه شده است. یکی از نکات جالب در زمینه عرضه اولیه ها رشد فوق العاده زیاد مشارکت هست. مقایسه مشارکت 66 هزار نفری در عرضه اولیه “پرداخت” با 2 میلیون و 357 هزار نفری که در عرضه اولیه “غگیلا” شرکت کردند، نشان دهنده نزدیک به 38.3 برابر شدن کدهای فعال ظرف نزدیک به سه سال شده است.

 احتمالاً سوالاتی از قبیل “آیا تا به حال عرضه اولیه ضرر ده داشته ایم؟” یا “چه زمانی برای فروش عرضه اولیه ها مناسب تر است؟” بارها و بارها به ذهن شما خطور کرده. برای پاسخ به این سوالات و سایر موارد مشابه اون ها، ابتدا لیست نمادهای عرضه اولیه شده به روش ثبت سفارش، درصد بازدهی هر کدام از آن ها در صورت فروش در اولین روزی که صف خرید شکسته شده و بازدهی در صورت نگهداری سهم تا الان را بررسی می کنیم.

با تاریخچه عرضه اولیه ها بیشتر آشنا شویم !

اگر با دقت به ستون مقایسه درصد سود در اولین عرضه صف خرید نگاه کنید کاملا مشخص است که تا اوایل سال98، بازدهی عرضه اولیه ها به محدوده سی تا شصت درصد محدود می شده اما با افزایش بازدهی عمومی بازار انتظار رشد این سهام بین مشارکت کنندگان افزایش چشمگیری پیدا کرده و این موضوع منجر به افزایش این درصد بازدهی به محدوده صددرصد و بالاتر از آن شده است.

لطفا خوب دقت کنید که اکثر این بازدهی ها در زمانی اتفاق افتاده اند که شاخص ها درحال رشد بودند و در نتیجه نمی توان همین انتظار را در زمان استراحت بازار هم داشت. همانطور که این موضوع برای “شفا” اتفاق افتاده است. این سهم در روزهایی عرضه شد که شاخص کل در حال سپری کردن آخرین روزهای استراحت خود بود و این سهم برای مدتی بعد از عرضه اولیه با افت مواجه شد. این موضوع در نمودار زیر که مربوط به معاملات روزهای ابتدایی این سهم هست نشان داده شده.

با تاریخچه عرضه اولیه ها بیشتر آشنا شویم !

همانطور که مشاهده می کنید برای این عرضه اولیه در آن دوره زمانی نزدیک به 6 ماه زمان نیاز بوده تا بتواند به قیمت زمان عرضه برسد.

نمونه دیگری از کاهش قیمت عرضه اولیه بعد از گذشت چند روز از عرضه مربوط به نماد “حآسا” است. این نماد بعد از صف خرید 6 روزه تغییر مسیر داد و تا قیمت عرضه اولیه افت کرد. در نهایت نیز پس از نزدیک به 6 ماه دوباره به حداکثر قیمت اولین روزهای بعد از عرضه رسیده است.

با تاریخچه عرضه اولیه ها بیشتر آشنا شویم !

هدف ما از ارائه این دو مثال این بود که به شما نشان بدهیم وضعیت عرضه اولیه ها تا چه حد وابسته به وضعیت عمومی بازار است و این نکته را به شما یادآوری کنیم که همیشه علاوه بر خود سهم وضعیت عمومی بازار را در نظر داشته باشید. به عنوان مثالی از سمت دیگر این سکه؛ در نمادهایی مثل “وآوا”، “تملت” و “شگویا” در صورت خروج از سهم با اولین ریزش شما درصد زیادی از رشد اولیه سهم را از دست می دادید. به عنوان مثال به نمودار “وآوا” در این بازه دقت کنید.

با تاریخچه عرضه اولیه ها بیشتر آشنا شویم !

در صورت استفاده از روش فروش در اولین شکسته شدن صف خرید شما از این سهم با 100 درصد سود خارج می شدید اما در صورتی که تنها سه روز صبر می کردید،روندی که منجر به سود 600 درصدی شده شروع می شد.

در اکثر نمادهای ذکر شده در جدول بالا شاید با نگه داشتن بیشتر سهم حتی به مدت یک هفته سودهای خیلی بیشتری نصیب سهامدارن می شده اما ما محتاطانه ترین روش یعنی فروش سهام با اولین نشانه از شکسته شدن صف خرید را ذکر کرده ایم تا نشان بدهیم که در بدبینانه ترین حالت میزان بازدهی چطور بوده است.

نکته دیگری که در جدول ارائه شده دیده می شود مربوط به ستون مقایسه سودآوری سهام در صورت نگهداری است. همانطور که مشاهده می کنید با توجه به صعودی بودن روند کلی بازار بورس از سال 96 تا امروز تمام این سهام افزایش چند صد درصدی را تجربه کرده اند اما این افزایش ها یکسان نیست. این موضوع نشان دهنده این نکته است که نمی توان ازهمه سهام عرضه شده در بلند مدت انتظار رشد یکسانی را داشت. پس اگر به دنبال سرمایه گذاری های بلند مدت یا نگه داری این سهام برای بازه های زمانی طولانی مدت تر هستید حتما در مورد وضعیت شرکت کاملا تحقیق کنید.

در این مقاله سعی کردیم به شما هر دو روی سکه عرضه اولیه ها را نشان دهیم و بگوییم این افزایش درصد سود خارق العاده در عرضه اولیه ها جریان همیشگی بازار نیست و این مساله وابستگی شدیدی به وضعیت عمومی بازار دارد. پس سعی کنید به دور از حواشی ، بر اساس دانش، تجربه و تحلیل خودتان اقدام به خرید و فروش سهام کنید و از هیجانات مقطعی موجود در بازار پیروی نکنید.

نکته دوم در زمینه زمان فروش عرضه اولیه ها بود. همانطور که دیدید برای افرادی که ریسک پذیری فوق العاده کمی دارند یا به سرمایه خود نیاز فوری دارند(مثلا برای ثبت نام عرضه اولیه بعدی!) فروش با اولین شکسته شدن صف خرید استراتژی مناسبی بوده و در طول زمان سوددهی نسبتا مناسبی برای این افراد داشته. هرچند که اگر ریسک پذیری افراد بیشتر باشد و نیاز فوری به سرمایه خود نداشته باشند، در بازارهای صعودی مثل بازار فعلی نگهداری طولانی مدت تر سهام اکثراً منجر به افزایش سود آوری شده است.

و اما در پایان باید یکبار دیگر یادآور شویم که آنچه گفته شد نه توصیه به فروش سهام و نه توصیه به خرید است، توصیه ما بررسی بازدهی و ارزندگی سهم و وضعیت بازار بر اساس معیارهایی مانند میزان ریسک پذیری و استراتژی معاملاتی افراد، قبل از تصمیم گیری و اقدام به معامله است.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که کارشناسان پیش از شروع هفته وضعیت بازار سهام را مثبت ارزیابی کرده‌اند اما از امروز با آغاز اجلاس FATF برخی سهامداران نسبت به آینده بازار نگرانی‌هایی خواهند داشت. در اولین رفتار سهامداران در روز یکشنبه چه نشانه‌هایی وجود دارد؟

در صف خرید سهام امروز صف‌های میلیونی همچنان قابل مشاهده هستند. نماد ومهان با 336 میلیون مورد تقاضا بیشترین ارزش در صف خرید را دارد و نمادهای کلر و شتران نیز در جایگاه دوم و سوم با 43 میلیون و 90 میلیون مورد تقاضا قرار دارند.

نمادهای با بیشترین ارزش در صف خرید روز یکشنبه

در سوی دیگر صف فروش هم نسبتا فعال است. سه نماد خپارس، وتجارت و وآوا بیشترین صف فروش را دارند.

نمادهای با بیشترین ارزش در صف فروش روز یکشنبه

این وضعیت در حالیست که امروز قرار است اجلاس FATF آغاز شود. نشست شش روزه FATF در حالی روز یکشنبه 27 بهمن با حضور بیش از 800 نماینده از کشورهای مختلف در پاریس برگزار می‌شود که قرار است در پایان این نشست در خصوص اقدامات امارات متحده عربی، پاکستان و ایران برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارزیابی صورت بگیرد.

ورود احتمالی ایران به لیست سیاه FATF شاید با تحولات زودگذر سیاسی دیگر کمی تفاوت داشته باشد، چرا که اثرات آن بلندمدت خواهد بود و نه تنها واکنش هیجانی به برگزاری نشست پاریس در کل هفته شاید بر تمام نمادهای بورسی ادامه داشته باشد بلکه پس از مشخص شدن نتیجه نشست، در بلندمدت نیز به دلیل سخت‌تر شدن عملیات بانکی و تجاری برای شرکت‌های صادرات و واردات‌محور شاهد تضعیف عملکرد مالی شرکت‌ها و در نهایت روی برگرداندن معامله‌گران از نمادهای این شرکت‌ها در بورس باشیم.

در این میان نمادهای گروه بانکی و خودرویی به علت درگیری مستقیم با اثرات FATF احتمالا بیشترین تاثیر منفی را از ورود ایران به فهرست سیاه FATF بپذیرند. در وهله دوم نمادهای شرکت پتروشیمی و پالایشگاهی که صادرات‌محور بوده و حجم صادرات بالایی دارند احتمالا بیش از سایر شرکت‌ها تحت تاثیر قرار گیرند.

با این حال کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه در نظرسنجی این هفته تجارت‌نیوز با 57٫15 درصد احتمال بورس هفته پیش رو را مثبت دانسته‌اند و سایر کارشناسان نیز با 28٫57 درصد احتمال آن را خنثی و با 14٫28درصد منفی اعلام کرده‌اند.

پیش‌بینی مثبت کارشناسان برای بازار این هفته سهام
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت سرمایه گذاری عمران سبحان در سال 1383 تاسیس شد و در سال 1397 نام شرکت به “سرمایه گذاری آوا نوین” تغییر یافت. از فعالیت های اصلی شرکت می توان به سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار داری حق رای شرکت ها و همچنین سرمایه گذاری در مسکوکات، فلزات گران بها، گواهی سپرده بانکی و … اشاره کرد.

شرکت آوا نوین پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را به مجمع عمومی فوق العاده پیشنهاد داد که پس از تایید گزارش توسط حسابرس و بازرس قانونی و همچنین کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
پیشنهاد افزایش سرمایه 67 درصدی وآوا

طی معاملات اولین روز هفته کاری بیش از 38 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 12065 ریال بین خریداران و فروشندگان داد و ستد شد. و در طول معاملات بارها صف فروش سهم جمع آوری شد و در نهایت با صف فروش به کار خود پایان داد.

داده های نموداری این سهم زیاد نیست اما بررسی تکنیکالی سهم بر اساس داده های موجود نشان می دهد که قیمت سهم پس از عرضه در اول آبان ماه سال جاری تا به امروز بیش از 660 درصد رشد را تجربه کرده است که بسیاری از فعالان بازار سرمایه به حباب بودن قیمت این سهم اشاره می کردند. با این حال قیمت سهم از 216 تومان تا حوالی 1630 تومان رشد نمود و پس از آن با از دست رفتن حمایت کانال صعودی و خط میانگین 9 روزه وارد اصلاح از یه درجه بالاتر شده است که این اصلاح می تواند توام با اصلاح قیمتی و زمانی باشد. نمودار سهم به محدوده میانگین 26 روزه واکنش مثبتی از خود نشان داده است و در ادامه باید دید این خط بازهم می تواند نقش حمایتی سهم را داشته باشد یا حمایت این خط نیز از دست خواهد رفت. دیگر حمایت های پیش روی سهم را می توان 1080 تومان، 915 تومان و 750 تومان دانست.

تحلیل تکنیکال عرضه اولیه وآوا (سرمايه گذاری آوا نوين)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر در صورت عبور سهم از مقاومت خط میانگین 9 روزه، می تواند انتظار رشد قیمتی را تا حوالی سقف قبلی (1637 تومان) و 1951 تومان داشت.

جهت مشاهده تحلیل های بیشتر در بازارهای مالی مختلف می توانید به کانال تحلیل با سیگنال مراجعه نمایید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، روز چهارشنبه شاخص کل توانست به یک قله تاریخی جدید در نزدیکی 460 هزار واحد برسد. موضوعی که فکر کردن به شاخص در سطح 500 هزار واحد را به امری آسان تبدیل کرده است. با همه این ها، اما، برای کسانی که می‌خواهند سبد سهام خود را تغییر دهند و یا پول بیشتری وارد بازار کنند، انتخاب سهم های جدید آسان نیست. چرا که منطق قیمت‌گذاری و ارزشیابی سهام درباره درصد بسیار زیادی از بازار به طور کلی نامعتبر شده است. در شماره امروز در ادامه مطلب 14 دی ماه، به مرور روش های تحلیل و سبدچینی در بازار این روزها می پردازیم و سهم های عرضه اولیه را به عنوان یکی از مطمئن ترین سهم های بازار در سال جاری (حتی بعد از رشد اولیه 50 درصدی و بازشدن صف های خرید) بررسی می‌کنیم.

روش تحلیل و تصمیم گیری در روزهای صعود سهام

این روزها، بی شک روش تحلیل بنیادین برای سبدچینی، مخصوصا با اهداف کوتاه و میان مدت، کم خاصیت شده است. حداقل این است که چیدن همه سبد بر اساس تحلیل صرفا بنیادین، نمی تواند تصمیم پایداری باشد. چرا که بازار با مبانی دیگری در حال رشد است و چیدن سبد بر اساس تحلیل بنیادین، احساس عفب ماندگی از بازار را در شما تقویت خواهد کرد.

لذا یک کار منطقی این است که بخش مطمئنی از سبد دارایی خود را – مثلا 50 تا 70 درصد- در سهم های دارای پشتوانه بنیادین سرمایه گذاری کنید و مابقی را در همراهی با بازار به سهم های دارای تقاضای قوی اختصاص دهید.

البته، روش تحلیل تکنیکال هم، شاید این روزها خیلی به کار نیاید و پیام های درستی برای شما مخابره نکند. برخی معتقدند در بازار پرهیجان و پرنوسان و البته مجموعا صعودی این روزها، فیلترنویسی و همراهی با جهت نقدینگی بهترین بازدهی ها را می دهد. البته این گونه روش ها نیاز به صرف زمان زیاد، دقت بالا و آموزش کافی دارد. به گونه ای که ممکن است هزینه زمان و آموزش بخش زیادی از سود شما را خنثی کند. ضمن اینکه هیچ روشی، نمی تواند شما را از ریسک های بالای بازار این روزها در امان بدارد.

چند اصل ساده در بازار صعودی

در شماره 14 دی ماه، چند اصل ساده در خصوص نحوه سبدچینی در بازار این روزها را بررسی کردیم. از جمله گفتیم که یک «سبد متنوع» از 3 گروه سهام تشکیل دهید: سهم های بنیادین ،سهم های دارای پتانسیل افزایش سرمایه و سهم های مورداقبال بازار. اصول دیگر این بود که فارغ از هر نوع تحلیل مورداستفاده، سهم موردنظر خود را «مدتی تحت نظر بگیرید» و «بازی بازیگران آن را بشناسید». وقتی نقدینگی همه کاره بازار است، باید بازی بازیگران و نقدینگی را خوب شناخت. نهایتا با لحاظ «اصل نقدشوندگی»، سبد خود را تکمیل کنید.

نوسان گیری در بازار صعودی؟ چرا؟!

به موارد فوق این قاعده را هم اضافه کنید که «در بازار صعودی، نوسان گیری سود بیشتری نمی دهد». وقتی بازار صعودی است، معاملات پرتعداد و نوسان گیری (بر هر مبنایی که باشد؛ از تحلیل تکنیکال تا فیلترنویسی و هوش مصنوعی) ممکن است بازدهی شما را از متوسط بازار هم پایین تر بیاورد. بلکه همراهی با بازار و سهم هایی که خرید کرده اید، نهایتا شما را به بازدهی بهتری می رساند. بازار به طور کلی صعودی است اما برخی روزها نوسان های سنگین از منفی 5 به مثبت 5 و برعکس هم دارد. طمع استفاده از این نوسان های 10 درصدی، ممکن است شما را به راحتی دچار زیان های 10 درصدی کند. لذا وقتی بازار بی دردسر صعودی است با آن همراهی کنید و روی سهم هایی که با هر روشی مناسب تشخیص داده اید برای بازه های چند هفته ای پایبند بمانید.

بازی شیرین عرضه اولیه ها

یکی از گروه هایی که این روزها می تواند یک بخش از سبد شما را تشکیل دهد، سهم های عرضه اولیه است. البته واضح است که در روزهای بعد از عرضه اولیه، شما به راحتی نمی توانید تعداد دارایی خود از این سهم ها را افزایش دهید. اما نکته جالب بازار سال 98 این است که عرضه اولیه ها، حتی بعد از نوسان 50 درصدی و بازشدن صف های خرید هم، دوباره وارد فاز صعوی قوی می شوند. لذا فرصت ورود به سهم های عرضه اولیه وجود دارد.

کارنامه بازدهی عرضه اولیه های سال 98

 چنان که جدول  نشان می دهد، سهم دارویی درهآور، بعد از عرضه اولیه بیش از 1200 درصد بازدهی داده است. بعد از این سهم، نمادهای وآوا و کویر که اخیرا عرضه شدند نیز بازدهی های فوق العاده ثبت کردند. این سهم ها حتی بعد از بازشدن صف خرید، بعد از چند روز اصلاح مختصر دوباره مورد اقبال قرار گرفتند و قویا رشد کردند. برخی انتظار دارند که در صورت ماندگاری جو خرید و فشار نقدینگی در بازار، عرضه اولیه های جدید، هم مسیر مشابهی را طی کنند. مثلا فروی جا پای کویر بگذارد و ومهان جای پای وآوا. البته باید طبق قواعد فوق، وضعیت سهم ها، حجم سهام شناور، بازیگران هر سهم و جو عمومی بازار هم موردتحلیل و بررسی قرار گیرد. این سهم ها گاهی پروژه می شوند و بر این اساس نقدینگی زیادی به سمت آن ها سرازیر می شود. البته این شرایط پرریسک هم هست. مثلا سهم وآوا بعد از رشد بیش از 500 درصدی حدود یک هفته تمام در مسیر نزولی قرار گرفت و بیش از 20 درصد نسبت به قله خود افت کرد و فرصت فروش هم نداد!  

سخن آخر؛ باز هم تنوع و سبدچینی مطمئن

البته واضح است که باید بخش کوچکی از دارایی خود را به این بخش از سهام اختصاص دهید. در واقع بعد از اختصاص بخش مطمئنی از دارایی خود به سهام های دارای پشتوانه و نقدشونده و حمایت شونده، جهت همراهی با بازار می توانید بخشی از دارایی – 10 تا 20 درصد- به این سهم های پرتقاضا و پراقبال اختصاص دهید. درصدهای پیشنهادی ما، یک بازه کلی است اما شما می توانید با توجه به روحیه و سطح ریسک پذیری خود، میزان اختصاص پول به سهم های پرریسک را تغییر دهید.

jpgfile_20318_688616_637173378120727968

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، عرضه اولیه سهام یکی از جذاب‌ترین مکان‌های سرمایه‌گذاری برای عموم است. تعداد مشارکت‌کنندگان در آخرین عرضه اولیه در بازار سهام کشور به مرز یک میلیون و 400 هزار نزدیک شده است. علت جذابیت عرضه اولیه تقریبا مشخص است و می‌توان در جدول این گزارش نیز مشاهده کرد. علاوه بر جزئیات 10 عرضه اولیه اخیر می‌توانید جذاب‌ترین عرضه‌های اولیه را در این گزارش رصد کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌شود «وآوا» بیشترین بازدهی را در میان عرضه‌های اولیه از زمان عرضه داشته و نکته جالب توجه این‌که سهام عرضه‌شده از گروه فلزات اساسی یعنی «کویر» با بازدهی 425 درصدی بعد از «وآوا» بیشترین بازدهی را به ثبت رسانده است. در سوی مقابل سهام از گروه دارو بازدهی به نسبت کمتری را در مقایسه با دیگر نمادهای عرضه‌شده به ثبت رسانده‌اند.

منبع: دنیای بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.