دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

شرکت توسعه اقتصادی آرین با نماد وآرین در گروه سرمایه گذاری ها و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. در تحلیل قبلی، این نماد نتوانست بعد از شکست سقف تاریخی خود تثبیت شود و در نتیجه دچار اصلاح شد.

چارت زیر تحلیل تکنیکال نماد وآرین در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال وآرین به همراه نمودار (12 آبان ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

وآرین در یک کانال صعودی و در نزدیکی خط کف کانال در محدوده قیمتی 190 تومان در حال معامله است.

در صورت رشد از این منطقه، انتظار داریم با شکست خط روند نزولی و گذر از محدوده قیمتی مهم 220 تومان، رشد تا محدوده 260 و 300 تومان را تجربه کند.

با این حال، در صورت اصلاح و ریزش بیشتر از این منطقه، محدوده 170 تومان که سقف مهرماه سال گذشته است، حمایت مهمی برای این نماد محسوب می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، ساروج بوشهر، اعتباری ملل، توسعه اقتصادی آرین، سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان ، نیرومحرکه و کشت و صنعت آبشیرین به ترتیب مجوز افزایش سرمایه 33، 49، 65، 70، 85 ، 462 و 511 درصدی را از سازمان بورس گرفتند و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شدند.

براین اساس، “وصنعت” سرمایه فعلی را از 450 به 600 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال می شود.

همچنین “ساروج” از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی سرمایه فعلی را از 90 به 134 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال می شود.

“وملل” هم به منظور دستیابی به اهداف توسعه ای موسسه،افزایش توان رقابت پذیری ، افزایش نسبت کفایت سرمایه و کاهش ریسک ناشی از آن سرمایه فعلی را از  606 به هزار میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این موسسه اعتباری از محل آورده نقدی سهامداران اعمال می شود.

“وآرین” نیز که درخواست افزایش سرمایه 186 درصدی داده بود در مرحله اول سرمایه فعلی را از 140 به 238 میلیارد تومان می رساند. 58 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 40 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال می شود تا صرف اصلاح ساختار مالی و تحصیل سرمایه‌گذاری‌های جدید شود.

مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 238 به 400 میلیارد تومان از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض کند تا پس از اخذ مجوز از سازمان نسبت به عملی کردن آن اقدام شود.

دراین میان، “کرمان” که درخواست افزایش سرمایه 100 درصدی داده بود با دریافت مجوز 85 درصدی، سرمایه فعلی را از 60 به 111 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار دوم معاملات بورس از محل سود انباشته اعمال و صرف اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج نقدینگی می شود.

“خمحرکه” هم که درخواست افزایش سرمایه 889 درصدی داده بود با دریافت مجوز 462 درصدی، سرمایه فعلی را از 102 به 573.4 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و برای اصلاح ساختار مالی صرف می شود.

همچنین “آبین” که درخواست افزایش سرمایه 514 درصدی داده بود با اخذ مجوز 511 درصدی، سرمایه فعلی را از 29.4 به 180.1 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال می شود.

 تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

   
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

باگذشت چهار ماه از اعلام اینکه محاسبه شاخص برای بازار پایه در دستور کار فرابورس قرار گرفته، خبر دیگری در این‌باره منتشر نشده است. این درحالی است ‌که حجم معاملات در این بازار پرریسک فرابورس قابل‌توجه بوده است. در عین حال برخی معتقدند شرکت‌هایی را در این بازار می‌توان یافت که فقط به‌خاطر محدودیت‌های موجود امکان ارتقا به بازار اصلی را پیدا نکرده‌اند. نگاهی بر آخرین تحولات نمادهای پرریسک فرابورسی

در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هرچند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

به گزارش رادیو سهام، «صنایع تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) که یکشنبه هفته قبل و در روز سراسر مثبت بازار، با رشد قیمتی 60 درصد بازگشایی و معاملاتش تایید شد، فردای روز بازگشایی یعنی دوشنبه هم متوقف ماند تا حدود ساعت 3 بعدازظهر که شفاف‌سازی مربوط به دریافت افزایش نرخ آن روی کدال قرار گرفت. بازگشایی تشتاد پس از این رویداد نوع الف بدون محدودیت نوسان در روز شنبه و یکشنبه در بازاری سراسر قرمز صورت گرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت با افت قیمتی بیش از 15 درصد کشف قیمت شد، اما ناظر رضایت نداد و ترجیح داد نماد با دامنه نوسان محدود بازگشایی شود. پس از این کشف قیمت نماد تشتاد شاهد صف فروش میلیونی شد. اگر فرض بگیریم ناظر معامله مشکوکی ندیده باشد، احتمالا با در نظر گرفتن اینکه نماد دارای خبر خوبی بوده صلاح ندانسته با افت قیمتی قابل‌توجه باز شود. خوب است به نمونه‌ای از تابلوی اصلی فرابورس در همان روز اشاره کنیم. برخی از نمادهای نیروگاهی درپی انتشار افزایش نرخ برق روز چهارشنبه صبح متوقف شدند و در بازگشایی همان روز در درصدهای مثبت باز شدند که با توجه به خبر مثبت منتشر شده، رشد قیمت طبیعی بود. اما ناظر در برخی از نمادها معاملات را باطل کرد و روز شنبه در بازاری که منفی‌تر از چهارشنبه بود به بازگشایی با درصدهای منفی رضایت داد. به‌نظر می‌رسد اگر بنا بود برخورد منصفانه‌تری صورت بگیرد، باید در اینجا هم حداقل بازگشایی دوم هم تایید نمی‌شد و به دامنه نوسان محدود رضایت داده می‌شد. البته بازهم احتمال وجود یا  نبود دلیل دیگری برای ابطال را از نظر دور نمی‌داریم. گرچه در این مورد هیچ شفافیتی وجود ندارد و حتی وقتی سهامداران اقدام به ثبت شکایت در این موارد می‌کنند، به‌صورت کلی به مفاد دستورالعمل معاملات استناد می‌‌شود.

 با توجه به تنوع سلیقه‌ها و البته عدم اطلاع معامله‌گر از اتفاقات بیرون از صحنه، ایجاد وحدت رویه در نظارت بر بازگشایی‌ها چندان ساده نیست، اما حتما راهی برای قانونمند کردن این روند وجود دارد، حتی اگر مستلزم وضع قوانین محدود‌کننده و مغایر با «استانداردهای بازارهای مالی» باشد. کما اینکه با اعمال برخی محدودیت‌ها در بازار پایه دیدیم که موضوع ابطال معاملات که هر روز حداقل برای چند نماد رخ می‌داد، تا حدودی حل شد. پیش‌بینی می‌شود عدم ایجاد وحدت رویه یا تغییر دستورالعمل‌های بازگشایی نمادها ممکن است سبب بالاگرفتن تدریجی اعتراضات در این زمینه شود. پیش از این گفته شد تشتاد زیرمجموعه شرکت قطعه‌ساز بورسی یعنی «صنعتی نیرومحرکه»  (خمحرکه)  است و عمده محصولاتش را به آن می‌فروشد.

اگر بخواهیم از نبود وحدت رویه در بازگشایی نمادها مثالی از بازارپایه بزنیم باید از «صنایع بسته‌بندی مشهد» (فبستم) بگوییم که پس از برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 بازگشایی شد و دوبار با قیمت‌های 5 هزار تومان و 6 هزار تومان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و در نهایت با محدودیت دامنه نوسان روی قیمت حدود 120 تومان و صف خرید چندمیلیونی بازگشایی شد که حتی به اندازه یک سهم هم فروشنده نیافت. البته ناظر برای اینکه برای بار دوم با خیال راحت این ابطال را انجام دهد، از شرکت خواست که درباره نوسان (تایید نشده) قیمت سهم شفاف‌سازی کند. در پاسخ نامه فرابورس، یکی از اعضای هیات‌مدیره نامه‌ای را از طرف مدیرعامل امضا کرد و فرستاد که در آن آمده «هیچ‌گونه رویداد تاثیرگذار و بااهمیتی که نیاز به افشا داشته باشد در شرکت رخ نداده است» و شاید بر همین اساس نماد با دامنه محدود بازگشایی شد. با بررسی کدال متوجه خواهیم شد این شرکت پس از سال‌‌ها زیاندهی چندسالی است که سودده شده و در آخرین سال مالی بیش از 11 تومان سود به ازای هر سهم به‌دست آورده است، گرچه همه آن صرف پوشش بخشی از زیان انباشته بیش از (135) تومانی شده است. آنچه موضوع را جالب‌تر می‌کند آن است که فبستم اوایل اردیبهشت امسال «گزارش توجیهی» و «اظهارنظر مطلوب حسابرس» درباره افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش را روی کدال قرار داد که براساس آن ارزش زمین‌های شرکت بیش از 23 میلیارد تومان است. این درحالی است ‌که با سختگیری‌های ناظر که البته محدود به بازگشایی اخیر نبوده و در دو،‌سه سال اخیر مرتبا برای این نماد رخ داده، فبستم با ارزش بازار کمتر از 11 میلیارد تومان قیمت خورده است که کمتر از نصف بهای روز زمین‌هایش است. در همین دوره چندساله نمادهایی در بازارپایه دارای حبابی معادل چندبرابر حداکثر ارزش ذاتی خوش‌بینانه خود شده‌اند که از دید کسی که نمی‌داند دلایل ناظر چیست، اعمال سلیقه نزدیک‌ترین احتمال است. اگر تنها از دید اخلاقی (و نه شرعی) هم به موضوع نگاه کنیم، رضایت بر اینکه سهامدارانی که بعضا پس از گذشت یک دهه سهامداری، از سر اجبار سهام خود را خیلی کمتر از ارزش واقعی می‌فروشند، چندان خوشایند نخواهد بود.

«پشمبافی توس» (نتوس) صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان اسفند ماه را روی کدال قرار داد. این شرکت سال مالی 1397 با سرمایه اندکی کمتر از 3 میلیارد تومان بیش از (17) تومان زیان ساخت اما در سال 1398 با سرمایه جدید کمتر از 28 میلیارد تومانی به ازای هرسهم بیش از 2 تومان سود ساخت. بخشی از سودسازی شرکت ناشی از رشد حدود 20 درصدی مبلغ فروش و از آنسو کاهش حدود 12 درصدی در بهای تمام شده است. البته در صورت سود و زیان و چند سطر پایین‌تر رشد 5/ 2 برابری هزینه‌های «فروش، اداری و عمومی» اجازه نداده سود هر سهم به بالای ده تومان برسد. نتوس عمدتا به تولید پارچه و نیز روکش صندلی برای خودرو مشغول است و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا یک‌ماه اول سال جاری را تعطیل بوده است. این تعطیلی در شرکتی که اولویت اول سهامدار عمده‌اش سرپانگه داشتن کارخانه و حفظ اشتغال حتی در سال‌های سخت رکود بوده، چندان عجیب نیست. نتوس قرار است در خردادماه مجمع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره برگزار کند. نتوس با درآمد سالانه کمتر از 15 میلیارد تومان در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پانصد میلیارد تومانی است.

سهامداران «مواد ویژه لیا» (شلیا) که مدت‌هاست چشم به راه کدال هستند تا خبری از نماد منتشر شود که موجب بازگشایی آن شود، روز شنبه شاهد انتشار اطلاعیه تغییرات جزئی در هیات‌مدیره بودند که در جلسه هیات‌مدیره میانه اسفند سال گذشته رخ داده‌است. شلیا هنوز مجمع سالانه دوره منتهی به پایان مرداد 1398 را برگزار نکرده که علت آن آماده نبودن گزارش حسابرسی است؛ حسابرس هم به‌خاطر اختلافات اعضای هیات‌مدیره و سهامداران که کارشان به دادگاه و صدور حکم هم کشیده در انتشار گزارش خود تامل کرده است. البته گزارش حسابرس روی صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1397 در اولین روز کاری سال جدید منتشر شد و امید می‌رود با انتشار گزارش حسابرس برای صورت‌های مالی یکساله، شرایط برای برگزاری مجمع و احتمالا گشایش نماد فراهم شود. پیش از این گفته شد که دامنه اختلاف بین اعضای هیات‌مدیره سبب بسته شدن نماد این شرکت فرابورسی از اواخر آذر پارسال و سپس انتقال آن به بازارپایه شد. ظاهرا مشکلات شلیا به‌ویژه عدم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده، از دید ناظر فرابورس آن‌قدر جدی است که راضی به گشایش نماد آن حتی پس از تنزل به بازارپایه هم نشده‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1398 به‌ازای هر سهم 41 تومان سود شناسایی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد نشان می‌دهد.

«توسعه اقتصادی آرین» (وآرین) خبر از خرید ساختمانی 12 واحدی به مبلغ بیش از 56 میلیارد تومان داد تا علاوه بر استقرار خودش، شرکت زیرمجموعه تولیدی خود را هم که اخیرا خریداری کرده در آن مستقر سازد. بنابر متن شفاف‌سازی، شرکت بنا دارد در این ساختمان زیرساخت اداری برای برنامه‌های توسعه‌ای نیز ایجاد کند. پس از این اطلاعیه روز دوشنبه نماد وآرین با 23 درصد رشد قیمتی بازگشایی شد که باید منتظر نظر ناظر برای تایید احتمالی معاملات ماند.

«مجتمع صنعتی آرتاویل تایر» (پارتا) که دوهفته در صف فروش بود از روز دوشنبه در صف خرید قفل شد که احتمالا به‌خاطر خبر عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌هایش یعنی «لاستیک یزد» (پیزد) است. پارتا با وجودی که خود در بازارپایه حضور دارد، قرار است روز چهارشنبه بخشی از 61 درصد سهامش در پیزد را در بازار دوم فرابورس عرضه کند. پارتا در عین حال که یک تولید‌کننده تایر خودرو است اما در واقع هلدینگی از شرکت‌های زنجیره لاستیک است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بازار پایه در انتظار شاخص

«صنایع تولیدی اشتاد ایران» (تشتاد) که یکشنبه هفته قبل و در روز سراسر مثبت بازار، با رشد قیمتی 60 درصد بازگشایی و معاملاتش تایید شد، فردای روز بازگشایی یعنی دوشنبه هم متوقف ماند تا حدود ساعت 3 بعدازظهر که شفاف‌سازی مربوط به دریافت افزایش نرخ آن روی کدال قرار گرفت. بازگشایی تشتاد پس از این رویداد نوع الف بدون محدودیت نوسان در روز شنبه و یکشنبه در بازاری سراسر قرمز صورت گرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت با افت قیمتی بیش از 15 درصد کشف قیمت شد، اما ناظر رضایت نداد و ترجیح داد نماد با دامنه نوسان محدود بازگشایی شود. پس از این کشف قیمت نماد تشتاد شاهد صف فروش میلیونی شد. اگر فرض بگیریم ناظر معامله مشکوکی ندیده باشد، احتمالا با در نظر گرفتن اینکه نماد دارای خبر خوبی بوده صلاح ندانسته با افت قیمتی قابل‌توجه باز شود. خوب است به نمونه‌ای از تابلوی اصلی فرابورس در همان روز اشاره کنیم. برخی از نمادهای نیروگاهی درپی انتشار افزایش نرخ برق روز چهارشنبه صبح متوقف شدند و در بازگشایی همان روز در درصدهای مثبت باز شدند که با توجه به خبر مثبت منتشر شده، رشد قیمت طبیعی بود. اما ناظر در برخی از نمادها معاملات را باطل کرد و روز شنبه در بازاری که منفی‌تر از چهارشنبه بود به بازگشایی با درصدهای منفی رضایت داد. به‌نظر می‌رسد اگر بنا بود برخورد منصفانه‌تری صورت بگیرد، باید در اینجا هم حداقل بازگشایی دوم هم تایید نمی‌شد و به دامنه نوسان محدود رضایت داده می‌شد. البته بازهم احتمال وجود یا  نبود دلیل دیگری برای ابطال را از نظر دور نمی‌داریم. گرچه در این مورد هیچ شفافیتی وجود ندارد و حتی وقتی سهامداران اقدام به ثبت شکایت در این موارد می‌کنند، به‌صورت کلی به مفاد دستورالعمل معاملات استناد می‌‌شود.

 با توجه به تنوع سلیقه‌ها و البته عدم اطلاع معامله‌گر از اتفاقات بیرون از صحنه، ایجاد وحدت رویه در نظارت بر بازگشایی‌ها چندان ساده نیست، اما حتما راهی برای قانونمند کردن این روند وجود دارد، حتی اگر مستلزم وضع قوانین محدود‌کننده و مغایر با «استانداردهای بازارهای مالی» باشد. کما اینکه با اعمال برخی محدودیت‌ها در بازار پایه دیدیم که موضوع ابطال معاملات که هر روز حداقل برای چند نماد رخ می‌داد، تا حدودی حل شد. پیش‌بینی می‌شود عدم ایجاد وحدت رویه یا تغییر دستورالعمل‌های بازگشایی نمادها ممکن است سبب بالاگرفتن تدریجی اعتراضات در این زمینه شود. پیش از این گفته شد تشتاد زیرمجموعه شرکت قطعه‌ساز بورسی یعنی «صنعتی نیرومحرکه»  (خمحرکه)  است و عمده محصولاتش را به آن می‌فروشد.

اگر بخواهیم از نبود وحدت رویه در بازگشایی نمادها مثالی از بازارپایه بزنیم باید از «صنایع بسته‌بندی مشهد» (فبستم) بگوییم که پس از برگزاری مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 بازگشایی شد و دوبار با قیمت‌های 5 هزار تومان و 6 هزار تومان مورد تایید ناظر قرار نگرفت و در نهایت با محدودیت دامنه نوسان روی قیمت حدود 120 تومان و صف خرید چندمیلیونی بازگشایی شد که حتی به اندازه یک سهم هم فروشنده نیافت. البته ناظر برای اینکه برای بار دوم با خیال راحت این ابطال را انجام دهد، از شرکت خواست که درباره نوسان (تایید نشده) قیمت سهم شفاف‌سازی کند. در پاسخ نامه فرابورس، یکی از اعضای هیات‌مدیره نامه‌ای را از طرف مدیرعامل امضا کرد و فرستاد که در آن آمده «هیچ‌گونه رویداد تاثیرگذار و بااهمیتی که نیاز به افشا داشته باشد در شرکت رخ نداده است» و شاید بر همین اساس نماد با دامنه محدود بازگشایی شد. با بررسی کدال متوجه خواهیم شد این شرکت پس از سال‌‌ها زیاندهی چندسالی است که سودده شده و در آخرین سال مالی بیش از 11 تومان سود به ازای هر سهم به‌دست آورده است، گرچه همه آن صرف پوشش بخشی از زیان انباشته بیش از (135) تومانی شده است. آنچه موضوع را جالب‌تر می‌کند آن است که فبستم اوایل اردیبهشت امسال «گزارش توجیهی» و «اظهارنظر مطلوب حسابرس» درباره افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش را روی کدال قرار داد که براساس آن ارزش زمین‌های شرکت بیش از 23 میلیارد تومان است. این درحالی است ‌که با سختگیری‌های ناظر که البته محدود به بازگشایی اخیر نبوده و در دو،‌سه سال اخیر مرتبا برای این نماد رخ داده، فبستم با ارزش بازار کمتر از 11 میلیارد تومان قیمت خورده است که کمتر از نصف بهای روز زمین‌هایش است. در همین دوره چندساله نمادهایی در بازارپایه دارای حبابی معادل چندبرابر حداکثر ارزش ذاتی خوش‌بینانه خود شده‌اند که از دید کسی که نمی‌داند دلایل ناظر چیست، اعمال سلیقه نزدیک‌ترین احتمال است. اگر تنها از دید اخلاقی (و نه شرعی) هم به موضوع نگاه کنیم، رضایت بر اینکه سهامدارانی که بعضا پس از گذشت یک دهه سهامداری، از سر اجبار سهام خود را خیلی کمتر از ارزش واقعی می‌فروشند، چندان خوشایند نخواهد بود.

«پشمبافی توس» (نتوس) صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان اسفند ماه را روی کدال قرار داد. این شرکت سال مالی 1397 با سرمایه اندکی کمتر از 3 میلیارد تومان بیش از (17) تومان زیان ساخت اما در سال 1398 با سرمایه جدید کمتر از 28 میلیارد تومانی به ازای هرسهم بیش از 2 تومان سود ساخت. بخشی از سودسازی شرکت ناشی از رشد حدود 20 درصدی مبلغ فروش و از آنسو کاهش حدود 12 درصدی در بهای تمام شده است. البته در صورت سود و زیان و چند سطر پایین‌تر رشد 5/ 2 برابری هزینه‌های «فروش، اداری و عمومی» اجازه نداده سود هر سهم به بالای ده تومان برسد. نتوس عمدتا به تولید پارچه و نیز روکش صندلی برای خودرو مشغول است و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا یک‌ماه اول سال جاری را تعطیل بوده است. این تعطیلی در شرکتی که اولویت اول سهامدار عمده‌اش سرپانگه داشتن کارخانه و حفظ اشتغال حتی در سال‌های سخت رکود بوده، چندان عجیب نیست. نتوس قرار است در خردادماه مجمع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره برگزار کند. نتوس با درآمد سالانه کمتر از 15 میلیارد تومان در حال نزدیک شدن به ارزش بازار پانصد میلیارد تومانی است.

سهامداران «مواد ویژه لیا» (شلیا) که مدت‌هاست چشم به راه کدال هستند تا خبری از نماد منتشر شود که موجب بازگشایی آن شود، روز شنبه شاهد انتشار اطلاعیه تغییرات جزئی در هیات‌مدیره بودند که در جلسه هیات‌مدیره میانه اسفند سال گذشته رخ داده‌است. شلیا هنوز مجمع سالانه دوره منتهی به پایان مرداد 1398 را برگزار نکرده که علت آن آماده نبودن گزارش حسابرسی است؛ حسابرس هم به‌خاطر اختلافات اعضای هیات‌مدیره و سهامداران که کارشان به دادگاه و صدور حکم هم کشیده در انتشار گزارش خود تامل کرده است. البته گزارش حسابرس روی صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1397 در اولین روز کاری سال جدید منتشر شد و امید می‌رود با انتشار گزارش حسابرس برای صورت‌های مالی یکساله، شرایط برای برگزاری مجمع و احتمالا گشایش نماد فراهم شود. پیش از این گفته شد که دامنه اختلاف بین اعضای هیات‌مدیره سبب بسته شدن نماد این شرکت فرابورسی از اواخر آذر پارسال و سپس انتقال آن به بازارپایه شد. ظاهرا مشکلات شلیا به‌ویژه عدم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده، از دید ناظر فرابورس آن‌قدر جدی است که راضی به گشایش نماد آن حتی پس از تنزل به بازارپایه هم نشده‌اند. براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده 6 ماهه منتهی به پایان بهمن 1398 به‌ازای هر سهم 41 تومان سود شناسایی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد رشد نشان می‌دهد.

«توسعه اقتصادی آرین» (وآرین) خبر از خرید ساختمانی 12 واحدی به مبلغ بیش از 56 میلیارد تومان داد تا علاوه بر استقرار خودش، شرکت زیرمجموعه تولیدی خود را هم که اخیرا خریداری کرده در آن مستقر سازد. بنابر متن شفاف‌سازی، شرکت بنا دارد در این ساختمان زیرساخت اداری برای برنامه‌های توسعه‌ای نیز ایجاد کند. پس از این اطلاعیه روز دوشنبه نماد وآرین با 23 درصد رشد قیمتی بازگشایی شد که باید منتظر نظر ناظر برای تایید احتمالی معاملات ماند.

«مجتمع صنعتی آرتاویل تایر» (پارتا) که دوهفته در صف فروش بود از روز دوشنبه در صف خرید قفل شد که احتمالا به‌خاطر خبر عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌هایش یعنی «لاستیک یزد» (پیزد) است. پارتا با وجودی که خود در بازارپایه حضور دارد، قرار است روز چهارشنبه بخشی از 61 درصد سهامش در پیزد را در بازار دوم فرابورس عرضه کند. پارتا در عین حال که یک تولید‌کننده تایر خودرو است اما در واقع هلدینگی از شرکت‌های زنجیره لاستیک است.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

نماد «بانک گردشگری» (وگردش) پس از آنکه طی یک شفاف‌سازی اعلام کرد از مزایده فروش اموال بانک استقبالی صورت نگرفته، در روز یکشنبه بسته شد و دو روز بعد هم بنا به درخواست فرابورس و جهت بررسی اطلاعات ناشر بسته باقی ماند. «بانک آینده» (وآیند) پس از مجمع انتخاب هیات‌مدیره، به شدت مورد استقبال بازار قرار گرفت که برخی آن را به ترکیب جدید هیات‌مدیره و به‌ویژه مدیرعامل جدید آن‌که قبلا رئیس سازمان بورس بوده، منسوب می‌کنند. «بانک شهر» (وشهر) پس از مدتی معاملات سنگین دو هفته‌ای است که در قیمت‌های منفی معامله می‌شود. شایعاتی درباره تجدید ارزیابی بانک‌های بازارپایه از جمله بانک‌های آینده و شهر به‌وجود آمده که با توجه به وضعیت صورت‌های مالی آنها چندان پایه و اساس درستی ندارد. «بانک سامان» (سامان) نیز در دو هفته اخیر پس از رشد مداوم منفی شده است. «موسسه اعتباری توسعه» (توسعه) هم که زمزمه‌هایی از احتمال ادغام آن در یکی از بانک‌ها شنیده شده، بیش از یک‌ماه است صف خرید قابل‌توجهی دارد. توسعه گرچه آگهی مزایده برخی اموالش را برروی سایت خود قرار داده اما خبری از افشای این اطلاعات برروی کدال وجود ندارد.

روز یکشنبه «توسعه اقتصادی آرین» (وآرین) اعلام کرد که حدود 90 درصد یک شرکت تولید‌کننده نوعی از منسوجات به‌صورت دستمال‌های خشک و مرطوب را به مبلغ کمتر از 16 میلیارد تومان خریداری کرده است. از آنجا که سهامدار عمده 65 درصدی وآرین پرداخت وجه این معامله را به عهده گرفته، به‌نظر می‌رسد معامله به‌صورت درون گروهی و در راستای متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری وآرین باشد. باتوجه به اینکه وآرین دو هفته پیش نظر مطلوب حسابرس نسبت به پیشنهاد هیات‌مدیره درباره افزایش سرمایه از 140 میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان را برروی کدال قرار داد، احتمالا مطالبات سهامدار عمده بابت این معامله را هنگام افزایش سرمایه آتی، برایش تبدیل به سهم خواهد کرد. وآرین که در بدو تاسیس قرار بود اولین بانک الکترونیکی ایران باشد با خلف وعده مسوولان وقت بانک‌مرکزی، سر از بازار توافقی فرابورس درآورد و به تدریج تبدیل به یک شرکت سرمایه‌گذاری شد. مدتی قبل وآرین بلوک 8 درصدی شرکت سهامی خاص «سرمایه‌گذاری ایران» را که صحبت‌هایی بعضا اغراق‌آمیز از ارزش آن می‌شد، فروخت و آن را با 17 درصد از شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری نیرو» (ونیرو) جایگزین کرد که به‌زعم مدیران از نقدشوندگی بالاتری برخوردار است. البته بخشی از وجه این معامله هم صرف تسویه تسهیلات بانکی وآرین شد که صرف خرید سهام در بالاترین قیمت‌ها در سال‌های ابتدایی دهه 90 شده بود. البته ونیرو خود یکی از سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاری ایران است که درباره آینده آن هم نظرات خوش‌بینانه‌ای وجود دارد که البته درصورت «تعیین قیمت عادلانه برق» و «واگذاری صادرات برق به بخش خصوصی» قابلیت تحقق خواهد داشت. صورت‌های مالی مربوط به پایان آذرماه امسال وآرین نشان‌دهنده سود حدود 12 تومانی شرکت به ازای هر سهم است. البته با توجه به جو مثبت بازار سرمایه عملکرد چندان درخشانی نیست، اما با توجه به پرتفوی بورسی نه چندان متنوع آن‌که بیشتر به سهامداران تک‌سهم شبیه است، باز هم قابل قبول است. سهامداران تک‌سهم در اصطلاح بازار به کسانی گفته می‌شود که تمام یا تقریبا تمام سرمایه خود را به یک سهم مشخص اختصاص داده‌اند. این وضعیت از پرریسک‌ترین حالت‌های سهامداری به‌ویژه برای سهامداران حقیقی است. در بین فعالان بازار جمله معروفی وجود دارد که تنها با داشتن خبر رانتی می‌توان تک‌سهم بود! در سبد سرمایه‌گذاری‌های غیربورسی وآرین بیش از 2 درصد شرکت خصوصی شده «بازرگانی پتروشیمی» را می‌توان دید که در دولت دهم به بخش‌خصوصی بانفوذی واگذار شد و حاشیه‌های زیادی هم در حول‌وحوش آن ایجاد شد که با گذشت بیش از ده سال هنوز هم ادامه دارد.

عرضه بلوکی «فولاد کاویان» (فوکا) که در قیمت پایه 172 تومان آگهی شد با رقابت دو خریدار به قیمت‌های بالای 300 تومان رسید و تا روز سه‌شنبه معامله نشد. گفته می‌شود یکی از خریداران از فعالان بخش‌خصوصی آهن و دیگری از وابستگان به یک شرکت بورسی هستند که خرید این تولید‌کننده «تختال» (Slab) و «ورق» فولادی را در برنامه کاری خود قرار داده‌اند. بلوک کمتر از 30 درصدی فوکا در تاریخ 14 بهمن‌ماه در نماد فوکا4 (عدد 4 پس از نمادها مربوط به معاملات عمده آن نماد است) از سوی سهامدار عمده حقیقی برای فروش گذاشته شد. این فرد حقیقی به همراه بستگان خود بیش از 99 درصد فوکا را در مالکیت خود دارد و کمتر از یک درصد شناوری آن دست سهامداران دیگر است. شاید همین شناوری سهم سبب شده که در یک‌سال گذشته قیمت سهم از زیر 200 تومان به بالای 400 تومان برسد، همراه با صف خریدی در حدود میزان شناوری سهم. فولاد کاویان در سال 1369 به‌عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت دولتی «ملی فولاد ایران» تاسیس شد و طی دو دهه رکورددار دست به دست شدن بین مالکان متعدد دولتی و خصوصی شد. «شرکت ملی فولاد»، «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی»، «فولاد خوزستان» (فخوز)، «صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد» و «سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات» (ومعادن) در سیاهه شلوغ مالکان این شرکت طی کمتر از 20 سال ابتدای تاسیس حضور دارند. فوکا در سال‌های اواخر دهه 80 شمسی به یکی از فعالان صنعت فولاد (که اخیرا به‌خاطر پرونده‌های اقتصادی‌اش به کشور بازگشت) در بخش خصوصی واگذار شد و به تدریج طی یک دهه بعد تمام سهام به فرد حقیقی فعلی منتقل شد. در دهه 80 حدود 5 درصد از تولید محصولات ورق گرم فولاد در فوکا صورت می‌گرفت، درحالی‌که فولاد مبارکه با بیش از 87 درصد در صدر بود. اینک اما با رشد قابل‌توجه تولید فولاد در کشور و فعالیت فوکا خیلی پایین‌تر از ظرفیت تولید خود، این شرکت به سختی از پس هزینه‌های تولید برمی‌آید. به‌ویژه در سال جاری که شرکت در راستای شفافیت بخشیدن به‌صورت‌های مالی و براساس تکلیف مجمع سالانه منتهی به 29/ 12/ 1397، بیش از 250 میلیارد تومان ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در حساب‌هایش منظور کرده است. این موضوع به همراه هزینه 57 میلیارد تومانی بابت هزینه‌های مالی سبب شده که در 9 ماه منتهی به 30/ 9/ 1398 به ازای هر سهم بیش از 55 تومان زیان در حساب‌هایش ثبت شود. صورت‌های مالی 9 ماهه به‌صورت حسابرسی شده اخیرا برروی کدال قرار گرفت تا برای واگذاری بلوکی آماده‌تر باشد. یک‌ماه پیش قرار بود مجمع انتخاب هیات‌مدیره در اواخر دی‌ماه برگزار شود که احتمالا به‌خاطر معامله بلوکی لغو شد. باتوجه به ترکیب سهامداری فوکا درحال‌حاضر فقط می‌توان نظاره‌گر بازی بزرگان بازارپایه‌ای در این نماد بود. در مجمع سالانه منتهی به پایان اسفند 1397 که دو ماه پیش با تاخیر چندماهه برگزار شد، مدیران شرکت بر اولویت حفظ اشتغال کارگران شرکت بر ملاحظات سودآوری تاکید کرده و امیدوار بودند حمایت‌های دولتی از تولید بتواند وضعیت شرکت را مناسب کند. گزارش این مجمع در سایت «دنیای‌بورس» وجود دارد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

وآرین در سال 97 توانست به ازای هر سهم 45 تومان سود محقق کند و این در حالی است که  در سال 96 زیانده بوده و به ازای هر سهم 7 تومان زیان شناسایی کرده بود.

چارت زیر وضعیت تکنیکال نماد «وآرین» در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال وآرین (شرکت توسعه اقتصادی آرین) به همراه نمودار
جهت مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

این نماد بعد از اینکه سقف تاریخی خود در 180 تومان را شکست در حال پولبک به این منطقه حمایتی مهم است.

با توجه به گارد صعودی اندیکاتور RSI، در صورتی که  بتواند بالای قیمت 200 تومان تثبیت شود، می توانیم اهداف صعودی قیمتی بلند مدتی در نزدیکی 280 تومان را برای این نماد در نظر داشته باشیم.

منطقه حمایتی 180 تومان، بسیار مهم است و در صورت شکست به سمت پایین می تواند تا نزدیک قیمت 160 تومان و خط روند صعودی هم ریزش داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.