دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین،  بیشترین ورود پول حقیقی در سه گروه ‘فلزات اساسی’، ‘بانک‌ها و مؤسسات اعتباری’ و محصولات شیمیایی’ رقم خورد در حالی که برایند معاملات گروه ‘مواد و محصولات دارویی’ و ‘قند و شکر’ به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

 امروز نمادهای «دی» و «فولاد» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به نمادهای «وپارس» و «وآذر» معطوف بود.

11

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان از خرید 30.5 درصد سهام شرکت غیر بورسی فولاد صائب به مبلغ 600 میلیارد تومان و افزایش مالکیت در آن خبر داد و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا شد.

براین اساس، “وآذر” 28 تیر ماه 30.5 درصد سهام شرکت غیر بورسی فولاد صائب که در تولید آهن اسفنجی، شمش فولادی، انواع مقاطع سنگین فولادی و میلگرد شاخه ای و کلاف فعالیت دارد را به قیمت پایه 6557 ریال و جمه مبلغ معامله 600 میلیارد تومان خریداری کرده است.

همزمان با انعقاد قرارداد، 10 میلیارد تومان چک بانک سرمایه با سررسید یک مرداد، 40 میلیارد تومان طی 4 فقره چک بصورت ماهانه از 5 شهریور و الباقی بصورت پرداخت آتی در 9 قسط با تنفس 6ماهه پس از اتمام تعهدات بند 2 که سه مبلغ 30 میلیارد تومانی در تاریخ های 5 خرداد و شهریور و آذر سال 1400 و چهار مبلغ 65 میلیارد تومانی در تاریخ های 5 اسفند سال 1400، 5 خرداد و شهریور و آذر و اسفند سال 1401 و دو مبلغ 100 میلیارد تومانی در 5 اسفند و خرداد سال 1401 و 1402 تسویه می شود.

میزان مالکیت قبلی “وآذر” در این شرکت 20 درصد بوده که پس از خریداری به 50.5 درصد رسیده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان با بازدهی مثبت 50 درصدی قیمت سهام درباره خرید 20 درصد سهام فولاد صائب تبریز، دست به شفاف سازی زد.

براین اساس، “وآذر” یک خرداد ماه 20 درصد سهام شرکت فولاد صائب تبریز با قیمت پایه 6667 ریال برای هر سهم و جمع مبلغ معامله 400 میلیارد تومان خریداری کرده است.

این شرکت غیر بورسی داخلی در تولید آهن اسفنجی، شمش فولادی، مقاطع سنگین فولادی و میلگرد شاخه ای و کلاف فعالیت دارد که مبلغ خرید 17.5 درصد سهام همزمان با انعقاد قرارداد و الباقی بصورت اقساط بلند مدت پرداخت خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

ارزش معاملات خرد بورس تهران (با کسر معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) نیز در این روز به 12 هزار و 200 میلیارد تومان رسید که حاصل دست به دست شدن 9 میلیارد و 256 میلیون ورق سهم و اوراق بهادار بود. صعود 13/ 3 درصدی شاخص کل طی معاملات روز دوشنبه در حالی رقم خورد که سه نماد شاخص‌ساز بازار شامل «فولاد»، «فارس» و «فملی» بیشترین نقش در رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای را بر عهده داشتند. در معاملات فرابورس نیز در روزی که شاخص با افزایش 75/ 1 درصدی همراه شد، ارزش معاملات خرد (بازار اول، دوم و پایه) افزون بر 46 هزار میلیارد ریال بود.

اما نکته قابل توجه طی روزهای اخیر رشد نرخ ارز است. آمار و ارقام تابلوی بورس تهران نشان می‌دهد که با رشد دلار تا مدار 20 هزار تومان ارزش کل بازار سرمایه (بورس و فرابورس) به 300 میلیارد دلار (حدود 6000 هزار میلیارد تومان) می‌رسد. به زعم کارشناسان و تحلیلگران بورس، بازار سرمایه به‌طور مداوم در حال متعادل کردن خود با رشد نرخ این ارز است. به‌طور کلی قیمت ارز علامت‌دهنده مهمی را در اقتصاد ایران است و در این شرایط سایر قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی از تغییرات نرخ ارز تبعیت می‌کنند و این امر خبر از افزایش تورم در سایر کالاها را می‌دهد که به تبع این مهم شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از این اثر تورمی منتفع شده و می‌توانند حاشیه سودهای بیشتری را شناسایی کنند. به ویژه آنکه حدود 60 درصد از ارزش کل بازار سهام در اختیار سهام کامودیتی‌محور است که تبعا از نرخ دلار تاثیر می‌پذیرند.

از سوی دیگر گزارش‌های میدانی از تولید‌کنندگان و فروشندگان محصولات مصرفی مردم (خرده‌فروش‌ها) نشان می‌دهد رشد نرخ ارز و همگام با آن پیشروی تورم موجب کاهش قدرت خرید مردم و به تبع آن رکود در بسیاری از بازارها شده است. این گزارش‌ها از این مهم حکایت دارد که اصناف و فروشندگان در چنین شرایطی بیش از هر زمان دیگری به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه سوق یافته‌اند که رشد چشمگیر این بازار طی دو سال اخیر در جذاب‌تر شدن آن در نگاه مردم در این شرایط بی‌تاثیر نبوده است. به عبارت دیگر در شرایط کنونی، بورس مجددا باید در انتظار ورود پول‌های تازه‌نفسی باشد که حاصل رکود در بازارهای خرده‌فروشی کشور است. از همین رو به نظر می‌رسد بازار سرمایه با توجه به ورود بی‌امان نقدینگی‌های جدید و خریدهای فعلی جدیدالورودها تا اطلاع ثانوی روند صعودی خود را ادامه دهد.

در جریان معاملات روز گذشته گروه بانکی با هزار و 500 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. بعد از آن خودرویی‌ها و سیمانی‎ها نیز به ترتیب با هزار و 439 میلیارد تومان و هزار و 9 میلیارد تومان برترین گروه‌ها از منظر ارزش معاملات بودند. در این بین سه نماد «خودرو»، «فملی» و «شاراک» نیز پر تقاضاترین نمادهای بازار سهام طی معاملات روز دوشنبه بودند.

هشتمین روز حضور حقیقی‌ها در زمین خرید

روز گذشته برای هشتمین روز متوالی سهامداران حقیقی خالص خرید مثبتی را رقم زدند. در این راستا روز گذشته در مجموع 890 میلیون و 284 هزار سهم به ارزش 644 میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقوقی به سبد سهام بازیگران خرد افزوده شد. در این میان سرمایه‌گذاری‌ها با جابه‌جایی 198 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی در صدر لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند. گروه‌های بزرگ کالایی شامل فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و کانه‌های فلزی دیگر صنایعی بودند که در کانون توجه سهامداران خرد قرار گرفتند و در مجموع خالص خرید 357 میلیارد تومانی را تجربه کردند. در آن‌سوی بازار مواد و محصولات دارویی بیشترین فشار عرضه حقیقی را تجربه کردند. در این گروه دیروز شاهد جابه‌جایی 55 میلیارد و 600 میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

در میان شرکت‌های بورسی بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها به ارزش 99 میلیارد تومان از آن نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان شد. سهام بانک تجارت نیز دیروز شاهد جابه‌جایی 83 میلیارد و 200 میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. نماد معاملاتی بیمه آسیا نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با انتقال 75 میلیارد و 450 میلیون تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بود. در آن سوی بازار اما بیشترین خالص فروش حقیقی به نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان اختصاص پیدا کرد. «وآذر» دیروز با جابه‌جایی 42 میلیارد و 500 میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی مواجه شد.

 

سیمای نوسان در سه بازار

جنس نوسان دلار عوض شد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

ه گزارش اقتصاد آنلاین، حقیقی‌ها تا ساعت 12:35 حدود هزار و 421 میلیارد تومان بیشتر از اشخاص حقوقی سهام خریدند. کل ارزش معاملات 12 هزار میلیارد تومان بود و بدین‌ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها به نزدیک 12 درصد از کل معاملات رسید.

بیشترین ورود پول حقیقی در در سه گروه ‘فلزات اساسی’، ‘بانک‌ها و مؤسسات اعتباری’ و ‘محصولات شیمیایی’ رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه ‘انبوه‌سازی، املاک و مستغلات’ و ‘مواد و محصولات دارویی’ به نفع حقوقی‌ها تمام شد.

افزایش سهام حقیقی‌ها در 199 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 73 نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید. امروز سه نماد «فولاد»، «وبملت» و «فملی» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقوقی‌ها نیز بیشتر به نمادهای «وآذر»، «شپدیس» و «وکار» معطوف بود.

بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

محدودیت‌های ایجاد شده ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا سبب شد که بسیاری از مجامع شرکت‌های بورسی، از جمله مجامع افزایش سرمایه که قرار بود در این هفته برگزار شوند، لغو شوند. بنابراین باید انتظار داشت که در روند اجرای افزایش سرمایه برخی از شرکت‌ها تاخیر ایجاد شود؛ گرچه انتظار می‌رود تعداد معدودی از افزایش سرمایه‌هایی که در اختیار هیات‌مدیره هستند از این موضوع مستثنی بوده و جلسات مربوط به بررسی و تصویب آنها در زمان مقرر تشکیل شود. تازه‌ترین وضعیت افزایش سرمایه‌های بورسی

در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

به گزارش رادیو سهام، اول وقت اداری شنبه هفته گذشته، سازمان بورس چهار مجوز جدید برای افزایش سرمایه را روی کدال قرار داد؛ شرکت «تولیدی فولاد سپید فراب کویر» (کویر) که از تازه‌واردان بورسی است، مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از سود انباشته را دریافت کرد تا آن را صرف تامین بخشی از منابع لازم برای احداث «خط تولید شمش و بیلت» کند. سرمایه فعلی کویر 240 میلیارد تومان است و نکته جالب درباره این مجوز آن است که سازمان بورس موافقت کرده هیات‌مدیره شرکت این اختیار را داشته باشد که پس از ثبت سرمایه 360 میلیارد تومانی، افزایش سرمایه 300 درصدی را کلید زده و سرمایه را به بیش از هزارمیلیارد تومان برساند. همچنین «صنعتی پارس مینو» (غپینو) مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را که 426 درصد سرمایه فعلی است، دریافت کرد. با این حساب سرمایه 126 میلیارد تومانی غپینو به بیش از 662 میلیارد تومان رسیده و ساختار مالی شرکت به بهترین شکل ممکن اصلاح خواهد شد.

شرکت فرابورسی «صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران» (کیمیا) می‌تواند افزایش سرمایه 74 درصدی از سود انباشته را اجرا کند تا منابع آن صرف «سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه» و نیز «جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های قبلی» شود. آخرین مجوز هم مربوط به شرکت بورسی «فرآورده‌های نسوز پارس» (کفپارس) بود تا سرمایه 10 میلیارد تومانی خود را بیش از 15 برابر افزایش داده و به نزدیک 162 میلیارد تومان برساند. قیمت سهم کفپارس در یک‌سال گذشته بیش از 20 برابر شده و رقم 12 هزارتومان را هم به خود دیده است که با این افزایش سرمایه تعداد سهام آن رقیق و ساختار مالی آن اصلاح خواهد شد.

چهار شرکت در هفته گذشته آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار دادند؛ «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» (لوتوس) افزایش سرمایه 20 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را به ثبت رساند تا با سرمایه جدید 600 میلیارد تومان آماده برگزاری مجمع سالانه شود. صورت‌های مالی حسابرسی شده لوتوس برای دوره منتهی به پایان آذرماه 1398 نشان می‌دهد که به ازای هر سهم نزدیک به 65 تومان سود ساخته شده است که با در نظر گرفتن افزایش سرمایه، بیش از 72 درصد بالاتر از سال قبل است. «بیمه سامان» (بساما) سرمایه جدید (کمی بیشتر از) 175 میلیارد تومان خود را در نیمه اسفند به ثبت رساند و یک‌هفته بعد آگهی آن را روی کدال قرار داد. بساما در مجمع فوق‌العاده اواخر دی‌ماه افزایش سرمایه حدود 17درصدی از سود انباشته و اندوخته به‌صورت سهام جایزه را تصویب کرد و اختیار افزایش سرمایه حدود 75 میلیارد تومانی دیگری را از سه محل «مطالبات و آورده نقدی»، «سود انباشته» و «اندوخته» به هیات‌مدیره واگذار کرد. «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) آگهی ثبت افزایش سرمایه 100درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را روی کدال قرار داد. سرمایه جدید وآذر 20 میلیارد تومان و معادل حداقل لازم برای ادامه حضور شرکت در بازار دوم بورس است. شرکت بازارپایه‌ای «خدمات فنی فولاد یزد» (خفولا) هم خبر از ثبت سرمایه جدید 6 میلیارد تومانی خود پس از افزایش سرمایه حدود 24 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی داد.

اعلامیه حراج حدود 5/ 3 میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده «مادرتخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) منتشر شد تا این شرکت بتواند با ثبت افزایش سرمایه جدید خود مجمع سالانه‌اش را همانند سال‌های پیش، به سرعت و در یکی، ‌دوماه ابتدای سال آینده برگزار کند. درمقایسه با 5/ 6 میلیارد حق‌تقدم منتشر شده در فرآیند افزایش سرمایه، قاعدتا فروش این تعداد حق‌تقدم استفاده شده نباید زمان زیادی ببرد. حراج حق‌تقدم «گروه دارویی برکت» (برکت) و «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) و نیز معاملات حق‌تقدم «سرمایه‌گذاری صنعت بیمه ایران» (وبیمه) هفته قبل به پایان رسید.

سال 1398 برای معاملات حق‌تقدم سالی به یادماندنی و شاید منحصربه‌فرد بود. تقریبا تمام کسانی که اقدام به خرید حق‌تقدم در دوره معاملات اولیه کردند و مبلغ اسمی صد تومانی را واریز کرده یا حتی از آن استفاده نکردند، سود مناسبی عایدشان شد. سود این معاملات درباره شرکت‌های کوچک خیلی بیشتر از بقیه بود. سرمایه پایین این نمادها درحالی که بعضا با شناوری پایین هم همراه می‌شد، سبب رشد قیمتی چندبرابری سهم می‌شد که البته روی حق‌تقدم نیز می‌توانست اثری متناسب یا اهرمی بگذارد. عمده این سهم‌های کوچک نیز روند سودآوری متناسب با چنین رشد قیمتی نداشتند. سازمان بورس در چند نوبت تلاش کرد با وضع قوانین محدودکننده جلوی رشد فضایی برخی از نمادها را بگیرد که البته بیشتر از این نمادها، تبعاتش گریبانگیر نمادهای بزرگ و بعضا رشد نکرده و در مواردی نمادهای ارزنده بازار شد! جدا از نمادهای کوچک، موارد متعدد دیگری هم بودند که رشد قیمتی متناسب با وضعیت بنیادی داشتند. از جمله نمادهای صنعت دارو و سیمان که در چند سال قبل شاهد افت فرسایشی ارزش بازار بودند. افزایش سرمایه‌ها در این دو صنعت برای کسانی که اقدام به خرید حق‌تقدم و نگهداری آن یا تبدیل آن به سهم کردند، سودآوری خوبی به ارمغان آورد که بخشی از آن ناشی از متغیرهای بنیادی این دو صنعت بود.

یکی از محدودیت‌هایی که سازمان بورس در اسفندماه بر بازار سرمایه تحمیل کرد، افزایش حجم مبنا برای نمادهای بورسی و اعمال حجم مبنای سنگین برای نمادهای فرابورس بود. ریاست فعلی سازمان چند سال پیش و در بدو ورود، وعده داد که فکری به حال عمق‌بخشی به بازار و کاهش محدودیت‌هایی مانند «دامنه نوسان» و «حجم‌مبنا» خواهد کرد، اما متاسفانه فرصت نکرد در این جهت کاری انجام دهد. نتیجه آن شد که پس از هجوم نقدینگی به بازارسرمایه و نگرانی مدیران سازمان از اصلاح شدید یا‌ ریزش بازار، در جهت عکس آن وعده عمل شد و حتی به‌نظر رسید در این زمینه زیاده‌روی هم شد، چون وزیر اقتصاد به این موضوع ورود کرد. اما آنچه به بحث ما مربوط می‌شود باقی ماندن حجم مبنای یک برگه‌ای برای حق‌تقدم است که می‌تواند در شرایط هیجانی سبب ناهمگونی بین قیمت سهم و حق‌تقدم شود. به بیان دیگر وضعیتی که در سال‌جاری بعضا در نمادهای بورسی به خاطر حجم مبنای یک برگی برای حق‌تقدم، شاهد آن بودیم، پس از این ممکن است در تمام نمادهای بورسی و فرابورسی پیش‌ آید. سهم در صف خرید و فروش معطل حجم مبناست و دامنه نوسان مجاز را پر نمی‌کند، اما حق‌تقدم به راحتی دامنه نوسان 5درصدی (فرابورس) و 10 درصدی (بورس) را پذیرا می‌شود. این ناهمگونی سبب جذب نوسان‌گیران بازار سرمایه که عمدتا به‌صورت سنتی به این کار اشتغال دارند و حوصله یا کشش آشنایی با ابزارهای جدید نوسان‌گیری مانند «اختیار خرید/ فروش»، «معاملات آتی سهام» و «فروش استقراضی» را ندارند، شود.

ٰتازه‌ترین وضعیت افزایش سرمایه‌های بورسی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اول وقت اداری شنبه هفته گذشته، سازمان بورس چهار مجوز جدید برای افزایش سرمایه را روی کدال قرار داد؛ شرکت «تولیدی فولاد سپید فراب کویر» (کویر) که از تازه‌واردان بورسی است، مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از سود انباشته را دریافت کرد تا آن را صرف تامین بخشی از منابع لازم برای احداث «خط تولید شمش و بیلت» کند. سرمایه فعلی کویر 240 میلیارد تومان است و نکته جالب درباره این مجوز آن است که سازمان بورس موافقت کرده هیات‌مدیره شرکت این اختیار را داشته باشد که پس از ثبت سرمایه 360 میلیارد تومانی، افزایش سرمایه 300 درصدی را کلید زده و سرمایه را به بیش از هزارمیلیارد تومان برساند. همچنین «صنعتی پارس مینو» (غپینو) مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را که 426 درصد سرمایه فعلی است، دریافت کرد. با این حساب سرمایه 126 میلیارد تومانی غپینو به بیش از 662 میلیارد تومان رسیده و ساختار مالی شرکت به بهترین شکل ممکن اصلاح خواهد شد.

شرکت فرابورسی «صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران» (کیمیا) می‌تواند افزایش سرمایه 74 درصدی از سود انباشته را اجرا کند تا منابع آن صرف «سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه» و نیز «جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های قبلی» شود. آخرین مجوز هم مربوط به شرکت بورسی «فرآورده‌های نسوز پارس» (کفپارس) بود تا سرمایه 10 میلیارد تومانی خود را بیش از 15 برابر افزایش داده و به نزدیک 162 میلیارد تومان برساند. قیمت سهم کفپارس در یک‌سال گذشته بیش از 20 برابر شده و رقم 12 هزارتومان را هم به خود دیده است که با این افزایش سرمایه تعداد سهام آن رقیق و ساختار مالی آن اصلاح خواهد شد.

چهار شرکت در هفته گذشته آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار دادند؛ «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» (لوتوس) افزایش سرمایه 20 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را به ثبت رساند تا با سرمایه جدید 600 میلیارد تومان آماده برگزاری مجمع سالانه شود. صورت‌های مالی حسابرسی شده لوتوس برای دوره منتهی به پایان آذرماه 1398 نشان می‌دهد که به ازای هر سهم نزدیک به 65 تومان سود ساخته شده است که با در نظر گرفتن افزایش سرمایه، بیش از 72 درصد بالاتر از سال قبل است. «بیمه سامان» (بساما) سرمایه جدید (کمی بیشتر از) 175 میلیارد تومان خود را در نیمه اسفند به ثبت رساند و یک‌هفته بعد آگهی آن را روی کدال قرار داد. بساما در مجمع فوق‌العاده اواخر دی‌ماه افزایش سرمایه حدود 17درصدی از سود انباشته و اندوخته به‌صورت سهام جایزه را تصویب کرد و اختیار افزایش سرمایه حدود 75 میلیارد تومانی دیگری را از سه محل «مطالبات و آورده نقدی»، «سود انباشته» و «اندوخته» به هیات‌مدیره واگذار کرد. «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) آگهی ثبت افزایش سرمایه 100درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را روی کدال قرار داد. سرمایه جدید وآذر 20 میلیارد تومان و معادل حداقل لازم برای ادامه حضور شرکت در بازار دوم بورس است. شرکت بازارپایه‌ای «خدمات فنی فولاد یزد» (خفولا) هم خبر از ثبت سرمایه جدید 6 میلیارد تومانی خود پس از افزایش سرمایه حدود 24 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی داد.

اعلامیه حراج حدود 5/ 3 میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده «مادرتخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) منتشر شد تا این شرکت بتواند با ثبت افزایش سرمایه جدید خود مجمع سالانه‌اش را همانند سال‌های پیش، به سرعت و در یکی، ‌دوماه ابتدای سال آینده برگزار کند. درمقایسه با 5/ 6 میلیارد حق‌تقدم منتشر شده در فرآیند افزایش سرمایه، قاعدتا فروش این تعداد حق‌تقدم استفاده شده نباید زمان زیادی ببرد. حراج حق‌تقدم «گروه دارویی برکت» (برکت) و «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) و نیز معاملات حق‌تقدم «سرمایه‌گذاری صنعت بیمه ایران» (وبیمه) هفته قبل به پایان رسید.

سال 1398 برای معاملات حق‌تقدم سالی به یادماندنی و شاید منحصربه‌فرد بود. تقریبا تمام کسانی که اقدام به خرید حق‌تقدم در دوره معاملات اولیه کردند و مبلغ اسمی صد تومانی را واریز کرده یا حتی از آن استفاده نکردند، سود مناسبی عایدشان شد. سود این معاملات درباره شرکت‌های کوچک خیلی بیشتر از بقیه بود. سرمایه پایین این نمادها درحالی که بعضا با شناوری پایین هم همراه می‌شد، سبب رشد قیمتی چندبرابری سهم می‌شد که البته روی حق‌تقدم نیز می‌توانست اثری متناسب یا اهرمی بگذارد. عمده این سهم‌های کوچک نیز روند سودآوری متناسب با چنین رشد قیمتی نداشتند. سازمان بورس در چند نوبت تلاش کرد با وضع قوانین محدودکننده جلوی رشد فضایی برخی از نمادها را بگیرد که البته بیشتر از این نمادها، تبعاتش گریبانگیر نمادهای بزرگ و بعضا رشد نکرده و در مواردی نمادهای ارزنده بازار شد! جدا از نمادهای کوچک، موارد متعدد دیگری هم بودند که رشد قیمتی متناسب با وضعیت بنیادی داشتند. از جمله نمادهای صنعت دارو و سیمان که در چند سال قبل شاهد افت فرسایشی ارزش بازار بودند. افزایش سرمایه‌ها در این دو صنعت برای کسانی که اقدام به خرید حق‌تقدم و نگهداری آن یا تبدیل آن به سهم کردند، سودآوری خوبی به ارمغان آورد که بخشی از آن ناشی از متغیرهای بنیادی این دو صنعت بود.

یکی از محدودیت‌هایی که سازمان بورس در اسفندماه بر بازار سرمایه تحمیل کرد، افزایش حجم مبنا برای نمادهای بورسی و اعمال حجم مبنای سنگین برای نمادهای فرابورس بود. ریاست فعلی سازمان چند سال پیش و در بدو ورود، وعده داد که فکری به حال عمق‌بخشی به بازار و کاهش محدودیت‌هایی مانند «دامنه نوسان» و «حجم‌مبنا» خواهد کرد، اما متاسفانه فرصت نکرد در این جهت کاری انجام دهد. نتیجه آن شد که پس از هجوم نقدینگی به بازارسرمایه و نگرانی مدیران سازمان از اصلاح شدید یا‌ ریزش بازار، در جهت عکس آن وعده عمل شد و حتی به‌نظر رسید در این زمینه زیاده‌روی هم شد، چون وزیر اقتصاد به این موضوع ورود کرد. اما آنچه به بحث ما مربوط می‌شود باقی ماندن حجم مبنای یک برگه‌ای برای حق‌تقدم است که می‌تواند در شرایط هیجانی سبب ناهمگونی بین قیمت سهم و حق‌تقدم شود. به بیان دیگر وضعیتی که در سال‌جاری بعضا در نمادهای بورسی به خاطر حجم مبنای یک برگی برای حق‌تقدم، شاهد آن بودیم، پس از این ممکن است در تمام نمادهای بورسی و فرابورسی پیش‌ آید. سهم در صف خرید و فروش معطل حجم مبناست و دامنه نوسان مجاز را پر نمی‌کند، اما حق‌تقدم به راحتی دامنه نوسان 5درصدی (فرابورس) و 10 درصدی (بورس) را پذیرا می‌شود. این ناهمگونی سبب جذب نوسان‌گیران بازار سرمایه که عمدتا به‌صورت سنتی به این کار اشتغال دارند و حوصله یا کشش آشنایی با ابزارهای جدید نوسان‌گیری مانند «اختیار خرید/ فروش»، «معاملات آتی سهام» و «فروش استقراضی» را ندارند، شود.

artava@chmail.ir 

 

10-01

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز دوشنبه پنجم اسفندماه با رشد مواجه شدند. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.3 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 791 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 929 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

طی روز جاری، گروه فلزات اساسی همچنان با ارزش معاملات 604 هزار و 664 میلیون تومان در صدر گروه‌های بورسی قرار گرفت، همچنین گروه خودرو با 483 هزار و 885 میلیون تومان ارزش معاملات و نیز گروه شیمیایی با ارزش 374هزار و 327 میلیون بیشترین ارزش معاملات را از گروه های مختلف بورسی به خود اختصاص دادند.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 4831 واحد رشد معادل 0.97 درصد به 503 هزار و 735 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 1288 واحد افزایش معادل 0.97 درصد به 134 هزار و 322 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 2911 واحد رشد معادل 1.78 درصد به 166 هزار و 233 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 1938 واحد افزایش، معادل 1.78 درصد به 110 هزار و 710 واحد، شاخص آزاد شناور با 8551 واحد کاهش، معادل 1.38 درصد به 626 هزار و 56 واحد، شاخص بازار اول با 3003 واحد افزایش معادل 0.85 درصد به 355 هزار 627 واحد و شاخص بازار دوم با 12098 واحد رشد معادل 1.14 درصد، به یک هزار و 71 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز 5 نماد « کچاد با 786 واحد، فخوز با 359 واحد، فخاس با 348 واحد، کگل با 300 واحد و فولاد با 292 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

براساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «وسایل ارتباطی با 1035 واحد صعود معادل 4.93 درصد به 22 هزار و 34 واحد، لاستیک با 5728 واحد افزایش معادل 4.38 درصد به 136 هزار 487 واحد، اداره بازارهای مالی 28 واحد رشد معادل 4.20 درصد به 704 واحد، مواد دارویی 2497 واحد افزایش معادل 3.91 درصد به 66 هزار و 401 واحد، کانه فلزی با 4161 واحد رشد، معادل 3.70 درصد به 116 هزار و 639 واحد، کانی غیرفلزی با 941 واحد رشد معادل 3.31 درصد به 29 هزار و 351 واحد، محصولات چرمی با (651) واحد ریزش معادل ([4.74) درصد به 13 هزار و 96 واحد» رسید.

شایان ذکر است، قیمت سهام نمادهای «کچاد، حفارس، شیران، وپترو، بورس، کفپارس و لابسا» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «وملی، ثامان، مداران، کسعدی، فنورد، قشهد و وآذر» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

 
بوی رکود اقتصادی با نوسانات نفت به مشام می‌رسد
 
حامد فلاح، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر در ارزیابی بازارسرمایه به بورس نیوز گفت: بعد از مدتی که شاهد روند منفی بورس بودیم این امر که در روز‌های پایانی سال مقداری روندمثبت به خود بگیردامری طبیعی است.
وی ادامه داد: بازار سرمایه روند غیر معقول به سمت بالا یا پایین را نداشته و گا‌ها متعادل به سمت مثبت در حرکت است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش مجدد قیمت نفت در جهان اظهار کرد: ریزش قیمت نفت موضوعاتی از جمله «کرونا» و ماجرای اقتصادی آن و همچنین رقابت منفی بین عربستان و روسیه را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: به دلیل “بخش منفی تقاضا” و “بخش مثبت عرضه” نفت دچار نوسان قیمتی شده که تاثیر این دو موضوع توامان باعث واکنش بیش از حد نفت شده است.
فلاح با اشاره به تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری، اضافه کرد: توافقی برای کاهش قیمت نفت نیز صورت نگرفته که این دو موضوع نیز بر نوسانات قیمت نفت تاثیرگذار بوده و می‌توان گفت بوی رکود در اقتصاد جهانی به مشام می‌رسد.
این کارشناس بازار سرمایه به اصلاح 20 درصدی شاخص اشاره داشت و افزود: علاوه بر در نظر گرفتن بازار‌های جهانی باید به “تورم انتظاری” سال آینده نیز توجه داشت چرا که بخش تقاضا تورم سال آینده را پیش بینی کرده و مباحثی، چون تحریم، رکود اقتصادی و رکود ارزی نیز از عوامل تاثیرگذار بر این اتفاق هستند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر در پایان توصیه کرد: افرادی که نسبت به خرید اقدام می‌کنند سبد متنوعی انتخاب کرده و در کنار کامودیتی‌ها، شرکت‌های خدماتی را نیز در سبد خود بیاورند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

پیش گشایش؛
آنچه در بازار دیروز گذشت
روز گذشته در حالی که انتظار می‌رفت شاهد افت سنگین قیمت‌ها در گروه‌های اصلی باشیم، با توجه به کاهش فروشندگان و حمایت‌های سهامداران حقوقی، شاهد افت کمتر از 4 هزار واحدی شاخص کل بودیم تا به این ترتیب همچنان این نماگر در کانال 500 هزار واحدی باقی بماند. شاخص هم وزن نیز با کاهش 0.5 درصدی به 173 هزار و 784 واحد تنزل کرد. 
 
ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به بیش از 60 هزار میلیارد ریال رسید.
 
سیاست و اقتصاد کلان
آخرین روز کاری سال جاری را در حالی آغاز می‌کنیم که سال پر فراز و نشیبی را سپری کردیم. سال شکستن پیاپی رکورد‌های بازدهی در بازار، افزایش نرخ دلار، تصویب قانون معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای تمامی شرکت‌ها و به مدت 5 سال، سال عرضه‌های اولیه با بازدهی‌های سنگین، سال رشد حباب گونه قیمت برخی شرکت‌ها و در پایان آن، سقوط آزاد شاخص و قیمت‌ها در برخی گروه‌ها پس از شیوع ویروس کرونا.
 
شب گذشته نیز بازار‌های جهانی ملتهب بودند. در این بین قیمت کالا‌ها و فلزات سقوط سنگینی را تجربه کردند. سطوح حمایتی نفت، مس و روی بار دیگر شکسته شد. قیمت مس به رقم نزال 5.145 دلار رسید. این در حالی است که در کمتر از 3 ماه گذشته قیمت هر تن مس به بیش از 7 هزار دلار نیز رسیده بود. با این حال سهامداران شرکت ملی مس ایران ظاهرا توجهی به این کاهش قیمت ندارند و شاهد معاملات متعادلی در نماد این شرکت بوده ایم.
 
قیمت جهانی روی نیز با حدود 4 درصد افت به 1.883 دلار رسید.
 
بهای جهانی نفت برنت نیز به کمتر 29 دلار به ازای هر بشکه رسید که در نوع خود و در چند سال اخیر بی سابقه است. از قضا، سهام شرکت‌های پالایشگاهی نیز با کاهش قیمت نفت، روز گذشته شاهد روند مثبت معاملاتی در برخی نماد‌ها از جمله پالایش نفت تهران بودند. به نظر می‌رسد که بازار سرمایه ایران شرایط ویژه‌ای دارد و ظاهرا این تصور برای برخی وجود دارد که با حمایت‌های یک یا دو روزه، شرایط به حالت عادی خود بازخواهد گشت و این منجر به خرید سایر سهامداران حقیقی به ویژه تازه واردان به بازار سرمایه که حجم سرمایه گذاری سنگینی نیز دارند، می‌شود. با این حال باید به این دسته از اشخاص هشدار داد که سودآوری شرکت‌های پالایشگاهی وابستگی مستقیم به قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های آن را دارد و به طور قطع سودآوری این شرکت‌ها با افت سنگینی در سال 99 روبرو خواهند بود. با توجه به رشد سنگین تولید نفت کشور‌های عمده تولیدکننده، حتی با وجود بهبود شرایط از حیث کاهش شیوع کرونا، برگشتن قیمت نفت به روز‌های قبل بسیار بعید به نظر می‌رسد. قیمت نفت خام آمریکا نیز دیشب با بیش از 6 درصد کاهش به 27 دلار رسید.
 
قیمت جهانی طلا، اما روند صعودی داشت و بیش از 2.88 درصد و معادل 43 دلار به ازای هر اونس رشد قیمت را تجربه کرد و به 1.530 دلار رسید.
 
بازار امروز
بازار امروز را با افزایش مجدد عرضه‌ها به خصوص در گروه فلزات اساسی و پالایشگاه و پتروشیمی پیش بینی می‌کنیم. با این حال و با توجه به حمایت‌های صورت گرفته در روز‌های گذشته از سهام این شرکت ها، بعید نیست که مجددا شاهد رنج‌های مثبت مقطعی و زودگذر باشیم که می‌توان فرصت فروش خوبی را برای سهامداران آن‌ها در شرایط فعلی ایجاد کند.
 
به نظر می‌رسد که در ماه‌های ابتدایی سال 1399 بازار سرمایه روندی مشابه با سال 98 را نداشته باشد. با این حال، همچنان شاهد حمایت‌های دولت از این بازار با توجه به برنامه‌های آن جهت واگذاری دارایی‌های خود و تامین مالی بخشی از کسری بودجه از طریق بازار سرمایه خواهیم بود و برای سال آینده نیز می‌توان بازار سرمایه را هدف اول کلان دولت و مجموعه اقتصادی آن در زمینه هدایت سرمایه‌های سرگردان عنوان کرد. به امید روز‌های بهتر، شفاف‌تر و با رفتاری مسئولانه از سوی متولیان بازار و افزایش فرهنگ سهامداری در میان اهالی بازار سرمایه، سال جاری را به پایان می‌رسانیم و در کنار مهمان ناخوانده این روزها، سال جدید را با امیدواری به بهبود شرایط اقتصادی کشور آغاز خواهیم کرد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.