دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

روش‌های مختلفی برای تبدیل نقدینگی وجود دارد. بورس و بازار سرمایه یکی از محبوب‌ترین‌ها هستند اما فعالیت در این بازار به دانش، تخصص و البته زمان کافی نیاز دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که می‌خواهند مدیریت دارایی خود را به دست متخصصان بسپارند، یک گزینه عالی محسوب می‌شوند. در این مطلب به بررسی نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری می‌پردازیم.

سود صندوق های سرمایه گذاری چگونه محاسبه می‌شود؟

صندوق سرمایه‌گذاری در حقیقت شرکتی است با یک کادر متخصص، که سرمایه را از مردم جمع و در ترکیبی از سهام، سپرده بانکی و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. بسته به ترکیب دارایی‌های هر صندوق، سود و البته ریسک آن متفاوت است. همان طور که می‌دانید، ریسک و سود مهمترین فاکتورهای تصمیم‌گیری در هنگام سرمایه‌گذاری هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، سود بالاتر و البته ریسک بالاتری دارند؛ صندوق‌های درامد ثابت، سود کمتر و ریسک کمتری دارند و صندوق‌های مختلط از نظر ریسک و سود، در بین دو گزینه قبلی قرار می‌گیرند.

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

بازده به سودی اشاره دارد که از سرمایه‌گذاری نصیب افراد می‌شود. در هنگام سنجش عملکرد هر نوع سرمایه‌گذاری، افراد معمولا از نرخ بازده استفاده می‌کنند که به صورت درصدی بیان می‌شود. این نرخ از تقسیم سود سرمایه‌گذاری بر سرمایه اولیه ضرب در 100 به دست می‌آید. به طور مثال اگر شما دو میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده باشید و پس از مدتی 200 هزارتومان سود به دست آورید، بازده 10 درصدی نصیب‌تان شده است.

برای محاسبه بازده و سود صندوق های سرمایه گذاری نیز از همین فرمول استفاده می‌شود. محاسبه بازده صندوق‌ها به صورت دوره‌ای انجام می‌شود و قیمت ابطال یا فروش واحدها در فرمول به کار می‌رود.

برای مثال تصور کنید تعدادی واحد صندوق را با قیمت ابطال 200 هزارتومان خریداری کرده‌اید. پس از یک ماه، قیمت ابطال هر واحد به 220 هزار تومان رسیده است؛ یعنی در این مدت 20 هزارتومان افزایش قیمت داشته است. بنابراین طبق فرمول بالا، بازدهی یک ماهه این سرمایه‌گذاری 10 درصد بوده است. همین محاسبات را می‌توان برای بازدهی، هفتگی، چند ماهه یا سالانه نیز انجام داد.

در مورد صندوق‌هایی که پرداخت سود نقدی دوره‌ای دارند، باید رقم سود نقدی را نیز در فرمول در نظر گرفت. تصور کنید 200 واحد از یک صندوق را خریداری کرده‌اید و در سررسید یک ماهه، به هر واحد 20 هزار تومان سود نقدی تعلق می‌گیرد. قیمت ابطال هر واحد در زمان خرید 100 هزار تومان بوده است و پس از یک ماه به 110 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. در این حالت، شما هم از افزایش قیمت واحد سود برده‌اید و هم سود نقدی دریافت کرده‌اید. محاسبه بازدهی در این شرایط، به شکل زیر انجام می‌گیرد:

200×{(110000-100000)+20000}=600000

با این حساب، شما در دوره یک ماهه، ششصد هزار تومان بازده نقدی داشته‌اید.

بازده روزانه سالانه‌شده چیست؟

علاوه گزارش بازدهی‌های دوره‌ای، در وب سایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک گزارش دیگر نیز به نام بازده روزانه سالانه‌شده مشاهده می‌شود. در این گزارش، بازده یک روز خاص در نظر گرفته می‌شود و بر اساس آن محاسبه می‌شود که اگر صندوق در سال هر روز به اندازه روز مورد نظر بازدهی داشته باشد، بازده سالانه چقدر خواهد بود. فرمول بازده روزانه سالانه‌شده به این شکل است:

در این فرمول Rt بازدهی روز مورد نظر و RA بازدهی سالانه‌شده است.

روش پرداخت سود در صندوق‌های مختلف

سود صندوق های سرمایه گذاری از دو طریق در اختیار مردم قرار می‌گیرد:

صندوق‌های مختلف طبق آن چه در امیدنامه ذکر شده است، به سرمایه‌گذاران سود می‌دهند. اگر روش پرداخت نقدی باشد، دوره‌های پرداخت نیز مشخص هستند. معمولا دوره‌ها یک، سه یا شش ماهه در نظر گرفته می‌شوند. در این شرایط، مدیر موظف است طی دو روز کاری پس از پایان هر دوره سود را به حساب سهام‌داران واریز کند.

پرداخت نقدی بیشتر در صندوق‌های درآمد ثابت دیده می‌شود. این صندوق‌ها برای افرادی که ریسک‌پذیری پایینی دارند مناسب هستند و پرداخت سود دوره‌ای برای این گونه افراد، جذابیت بسیاری دارد. از این جهت، صندوق‌های درامد ثابت به سپرده‌های بانکی شباهت دارند. پس از پرداخت سود نقدی، ارزش واحدهای صندوق به قیمت مبنا برمی‌گردد. البته همه صندوق‌های درامد ثابت سود نقدی پرداخت نمی‌کنند. برای نمونه صندوق یاقوت آگاه از نوع درامد ثابت است اما سود آن از طریق افزایش قیمت واحدها به مشتریان می‌رسد و پرداخت نقدی ندارد. در میان صندوق‌های درامد ثابت که در حال حاضر فعال هستند، 51 مورد به صورت ماهانه سود نقدی پرداخت می‌کنند.

سود صندوق های سرمایه گذاری در سهام معمولا به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام که فعلا در بازار فعال هستند، تنها دو مورد تقسیم سود ماهانه دارند. اساسا قیمت سهام نوسانی است و نمی‌توان در مورد آن رقم سود مشخصی را تضمین کرد. سود سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها معمولا از طریق افزایش قیمت واحدها به دست می‌آید.

در پایان هر دوره می‌توانید بازده آن دوره را طبق فرمولی که در بالا ارائه شد محاسبه کنید. اگر واحدها را بفروشید سود به صورت نقدی در اختیارتان قرار می‌گیرد و اگر نفروشید، ممکن است سود بیشتری به دست آورید. برای نمونه می‌توان به صندوق مشترک آگاه اشاره کرد که پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در بورس تهران است و از زمان تاسیس تا کنون بیش از 10 هزار درصد بازدهی داشته است.

صندوق هستی بخش آگاه نیز از نوع صندوق‌های سهامی قابل معامله است و با نماد آگاس شناخته می‌شود. این صندوق نیز سود نقدی پرداخت نمی‌کند اما از آغاز فعالیت در سال 94 تا کنون بیش از 650 درصد بازدهی داشته است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نیز شرایطی مشابه صندوق‌های سهامی دارند و در بیشتر موارد، سود آن‌ها از طریق افزایش بهای واحدها محاسبه می‌شود. البته صندوق نیکوکاری یکم آگاه از نوع مختلط است و در دور‌ه‌های سه ماهه سود نقدی نیز پرداخت می‌کند. این صندوق از زمان تاسیس در سال 90 تا کنون، در حدود 1743 درصد بازدهی داشته است.

گزارش بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیر هر صندوق موظف است بازده را در طول دوره‌های زمانی مختلف محاسبه و روی وب سایت منتشر کند. به این ترتیب تمامی سرمایه‌گذاران به صورت شفاف به اطلاعات عملکرد صندوق دسترسی خواهند داشت. این داده‌ها باید حداکثر تا ساعت 14 روز کاری بعد از اتمام دوره منتشر شده باشد. در گزارش بازدهی هر صندوق موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:

در این گزارش‌ها، سال مالی و سال شمسی از هم جدا در نظر گرفته شده‌اند. موعد سال مالی هر صندوق در تاریخ تاسیس آن صندوق سر می‌رسد اما منظور از سال شمسی، سال تقویمی است. معمولا در پنل کاربری سرمایه‌گذاران هر صندوق، امکان محاسبه بازده به صورت شخصی نیز وجود دارد؛ یعنی هر کاربر می‌تواند بازده سرمایه‌گذاری خود را با توجه به تعداد روزهایی که از زمان خرید گذشته محاسبه کند.

علاوه بر گزارش‌هایی که در وب سایت هر صندوق منتشر می‌شود، سرمایه‌گذاران به گزارش‌های کلی نیز دسترسی خواهند داشت. مثلا وب سایت fipiran.com اطلاعات کاملی از همه صندوق‌ها ارائه می‌دهد و امکان مقایسه بین صندوق‌ها را فراهم می‌کند. در این وب سایت، نوع صندوق‌ها تفکیک شده و بازدهی دوره‌ای هر یک اعلام شده است. این فهرست را می‌توان بر اساس بازدهی کم یا زیاد مرتب و با مقایسه همه موارد، بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

جمع‌بندی

بازدهی و سود مهمترین فاکتوری است که در هر گونه فعالیت اقتصادی در نظر گرفته می‌شود. در زمان انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری نیز نوع عملکرد و بازدهی مهمترین معیار تصمیم‌گیری است. به همین دلیل، دانستن نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری اهمیت بسیاری دارد. در وب سایت مربوط به هر صندوق گزارش عملکرد دوره‌ای را می‌توان مشاهده کرد. وب سایت فیپیران نیز اطلاعات تمامی صندوق‌ها را به نمایش می‌گذارد و امکان مقایسه عملکرد و میزان سوددهی صندوق‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند. شما میتوانید با مراجعه به وب سایت آگاه اینوست اطلاعات کامل تری در این مورد کسب کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال در این گزارش به بررسی بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در مقایسه با سهام برتر بازار سرمایه می‌پردازد.

بورس، تکرار نشدنی در سال 98

ورود نقدینگی بی سابقه و بسیار زیاد به بازار بورس در کنار رکوردشکنی در ثبت نام فعالان بازار سرمایه، وضعیتی تکرار نشدنی در بازدهی ها و رشد سهام شرکت ها ایجاد کرد.

شاید خوشبین ترین کارشناس بازار سرمایه نیز تصور نمی کرد که بعد از رشد بالای شاخص کل بورس در سال 98 اقبال عمومی به نبض اقتصادی کشورمان به حدی باشد که روزانه 20 هزار واحد افزایش در شاخص کل بورس کاملا طبیعی جلوه کند.

سهام شرکت های بورسی رکوردهای جدیدی در ارزش معاملات ثبت می کنند و به سرعت رشد می کنند. صف های خرید سنگین در نمادهای پر معامله کم و بیش پایدار شده است و اگر کسی قبلا دنبال سهمی با قدرت رشد مناسب می گشت، هم اکنون با جستجو در بین سهم های مختلف به دنبال سهمی می‌گردد که پتانسیل بازدهی بالاتری از سایر سهم ها داشته باشد.

در حالی که رشد شاخص کل بورس در سال 98 حدود 330 هزار واحد بود، مشاهده می شود که فقط از ابتدای سال 99 تاکنون (9 اردیبهشت99) شاخص کل بورس تهران 300 هزار واحد رشد کرده است.

این آمار نشان می دهد که سهم های بازار بورس همچنان برای سرمایه گذاران جذابیت دارند و دقیقا در همین جاست که نقش صندوق های سرمایه گذاری به عنوان نقطه اتصال مردم به بازار سرمایه رخ می نماید.

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری چیست؟

در ادامه به بررسی بازدهی پنج سهم پربیننده در روزهای اخیر و مقایسه آن با صندوق های سرمایه گذاری می پردازیم. البته باید توجه داشت که در این گزارش صرفا صندوق های ETF سهامی مورد بررسی قرار گرفته اند.

پربیننده ترین سهام بورسی در سال 99

سهام پربیننده توسط سازمان بورس مشخص می شوند و اطلاعات آن روزانه در سایت شركت مديريت فناوری بورس تهران نمایش داده می شود. این سهام معمولا بیشترین حجم معاملات و بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص می دهند.

میانگین رشد شاخص کل بورس در سال 99 تا امروز (9 اردیبهشت99) حدودا 60 درصد بوده است.

پنج سهم پربیننده ای که بررسی خواهیم کرد عبارت اند از:

بانک ملت (وبملت)

سهام بانک ملت رشد خود را از قبل از شروع سال 99 آغاز کرده بود و با شروع سال جدید و با توجه به رشد گروه بانکی در بورس، شتاب بیشتری گرفت. این سهم از ابتدای سال 99 تاکنون حدود 70% رشد کرده است و جزو برترین سهم های بازار بوده است.

ذوب آهن اصفهان (ذوب)

سهم ذوب با شروع سال 99 رشد پرقدرت خود را از سر گرفت و پس از حرکات خنثی و نزولی که داشت توانست 63% رشد کند. این سهم در بیشتر روزهای سال جزو سهام پربیننده در بازار فرابورس است. ذوب در گروه فلزات اساسی قرار دارد.

پالایش نفت بندرعباس (شبندر)

سهم شبندر که از گروه فرآورده های نفتی می باشد در همین مدت حدود 44% رشد را تجربه کرد.

صنايع پتروشيمي خليج فارس (فارس)

سهم فارس که در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد رشد فوق العاده 85% را به ثبت رساند.

فولاد مباركه اصفهان (فولاد)

سهم فولاد نیز که در گروه فلزات اساسی جای دارد در همین زمان توانست 74% رشد کند.

بررسی بازدهی ها در گروه های پرتقاضا و مهم بازار سرمایه نشان می دهد که میانگین رشد سهم های پربیننده حدودا 67 درصد بوده است. حال به سراغ صندوق های سرمایه گذاری سهامی و قابل معامله در بورس می رویم و پنج صندوق ETF را بررسی می‌کنیم.


عملکرد صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در سال 99

در بورس تهران 11 صندوق بورسی فعالیت می کنند که اختصاصا در سهام سرمایه گذاری می کنند. با مراجعه به صفحه صندوق های سرمایه گذاری می‌توانید اسامی آن ها را ببینید. از این بین پنج صندوقی که بالاترین بازدهی ها را داشته اند انتخاب کرده ایم.

برترین صندوق های ETF عبارت اند از:

هستی بخش آگاه (آگاس)

صندوق هستی بخش آگاه از ابتدای سال99 تا به امروز (9 اردیبهشت99) حدود 97% افزایش قیمت در واحد های سرمایه گذاری خود را تجربه کرده است.

سرو سودمند مدبران (سرو)

صندوق سرو سودمند مدبران نیز عملکرد مشابهی داشت و 97% بازده کسب کرد.

سپهر کاریزما (کاریس)

صندوق سپهر کاریزما توانست 89% بازدهی را به ثبت برساند.

تجارت شاخصی کاردان (کاردان)

صندوق تجارت شاخصی کاردان که برای تبعیت از شاخص کل پدید آمده است و از نوع صندوق های شاخصی است، بازدهی 95% داشت. نکته جالب آن است که شاخص کل در همین مدت تنها 60 درصد رشد کرده است ولی این صندوق که قرار است عملکرد شاخص کل را منعکس کند، 35 درصد بیشتر رشد کرده است.

افق ملت (افق ملت)

صندوق افق ملت نیز با 83% بازدهی در رده پنجم برترین صندوق های بورسی تا به امروز ایستاد.

با یک محاسبه ساده می شود دریافت که میانگین بازدهی در برترین صندوق های ETF سهامی حدودا 92 درصد بوده است. این عدد در مقایسه با سهم هایی که پیشتر مورد بررسی قرار گرفت اختلاف 25 درصدی را نشان می دهد.


چرا ETF ها اینقدر رشد کردند؟

افزایش بازدهی صندوق های ETF نسبت به سهام موجود در بازار بورس دو دلیل عمده دارد. دلیل اول پرتفوی سهام این صندوق ها و مدیریت حرفه ای متخصصان آن ها در معاملات سهام است. طبیعی ست که با افزایش قیمت سهم ها در بازار بورس، ارزش صندوق نیز بالاتر می رود.

دلیل دوم تقاضای سرمایه گذاران برای خرید واحد های این نوع صندوق هاست. صندوق های ETF که تا پیش از این برای بعضی افراد ناشناخته بودند، مطرح شدند و بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل جذابیتی که در ماهیت این نوع صندوق ها نهفته است، ترجیح داده اند به شکل غیر مستقیم و با خرید واحد های سرمایه گذاری این نوع صندوق ها وارد بازار بورس شوند.

اخیرا دولت اعلام کرده است که قصد دارد سهام بعضی از شرکت هایش را در قالب صندوق ETF به نام ” واسطه‌گری مالی یکم” عرضه کند. بنابراین یکی از علل افزایش خیره کننده ارزش دارایی ها در صندوق های ETF شناخته شدن و جا افتادن آن در بین اهالی بازار سرمایه است.

چرا ETF ها اینقدر رشد کردند؟

البته به جز این دو دلیل می توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد.

یکی دیگر از دلایل افزایش بالای بازدهی روزانه در صندوق های ETF عدم محدودیت در میزان نوسان آن هاست. همان طور که در آموزش های بورس سیگنال آمده است، میزان تغییرات در سهام شرکت های بورسی، مثبت و منفی 5 درصد است. به این معنی که هر سهم 100 تومانی به میزان مثبت 5 درصد (105 تومان) و منفی 5 درصد (95 تومان) می تواند نوسان داشته باشد. همین امر موجب بروز صف خرید یا صف فروش می شود. در این صورت بسیاری از کسانی که مایلند در این شرایط سهمی را بخرند ممکن است گرفتار صف های خرید شوند و هیچ سهمی را معامله نکنند.

صندوق های ETF با حل کردن این مشکل به یاری سرمایه گذاران آمده است. صندوق های سرمایه گذاری بورسی محدودیت نوسانی از نظر میزان افزایش یا کاهش در یک روز ندارند. به همین دلیل است که رشد های روزانه بیش از 5 درصد در روزهای رویایی بورس در صندوق های ETF دیده می شود.

مزیت بسیار مهمی که صندوق های ETF از آن برخوردارند وجود رکن بازارگردان در این صندوق هاست. وظیفه بازارگردان در صندوق های ETF این است که اجازه دخالت سفته بازان را در صندوق ندهند و با هدایت قیمت واحد های سرمایه گذاری، تعادل را در بازار حفظ کنند.

مزیت دیگر در صندوق های ETF آن است که قانون حجم مبنا برای این صندوق ها صدق نمی کند و حجم مبنا برای تمام صندوق های سهامی برابر با یک می باشد.

مدیریت سرمایه در صندوق های ETF برای سرمایه گذار راحت تر می شود و بسیاری از ریسک های سرمایه گذاری را پوشش می دهد. این عوامل باعث شد که تقاضا برای خرید واحد های صندوق های ETF زیاد شود و قیمت واحد های سرمایه گذاری افزایش چشمگیری پیدا کند.


بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری در سال 99 چیست؟

در این شرایط ریسک سرمایه گذاری چه در صندوق های ETF و چه در سهام شرکت های بورسی بسیار بالا به نظر می رسد.

در این جا نظرات دو کارشناس اقتصادی را آورده ایم تا با دیدگاهی عمیق تر بتوان وضعیت فعلی را سنجید و راهکار مناسب را انتخاب کرد.

دکتر علی سعیدی، معاون سابق اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و استاد دانشگاه در برنامه “گفتگوی اقتصادی” از شبکه رادیویی گفتگو عنوان کرد:

مهم ترین آفت بورس در همه کشورهای دنیا این است که مردم مستقیماً سهام را خرید و فروش کنند چراکه افزایش مراجعه اشخاص حقیقی به بازار بورس باعث متضرر شدن آنها خواهد شد.

بهترین کار این است که سرمایه گذاران از طریق صندوق های سهمی وارد بازار بورس شوند چراکه به جای فرد سرمایه گذار، این صندوق سبدی از بهترین سهم ها را انتخاب خواهد کرد و کارمزد مختصری هم دریافت می کند.

اگر حضور مردم در بازار سرمایه مدیریت نشود و نقدینگی ها به جای حرکت به سمت تولید صرف سفته بازی شوند عواقب ناخوشایندی به همراه خواهد داشت.

همچنین بهنام بهزادفر، مدیر آموزش و فرهنگ سازی شرکت خدمات بورس در اظهاراتی بیان داشت:

اگر کسی به تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، گزارش خوانی شرکت ها، تهدیدهای مالی و رفتاری توجه داشته باشد، می تواند سرمایه خود را در برابر نوسانات بازار در امان داشته باشد. اگر نه حتما باید به سمت سرمایه گذاری غیر مستقیم برود و از طریق صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگردانی اقدام به خرید و فروش سهم کند.

در سرمایه گذاری غیر مستقیم متخصصین مالی به جای افراد خرید و فروش می کنند. آن ها از آخرین تئوری های مدیریت دارایی آگاهی دارند و در نتیجه می توانند دارایی ها را به شکل بهینه ای مدیریت کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در سال 98 رتبه بندی شده‌اند. تا کاربران سیگنال راحت تر بتوانند بهترین صندوق های قابل معامله را شناسایی کنند.

نیم نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

صندوق های بورسی نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک مزیت های مختلفی دارند.

در خبر های مهمی که برای صندوق های بورسی به چشم می خورد برنامه اصلی دولت برای واگذاری شرکت‌ها در سال 99 مبتنی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است که این موضوع می‌تواند منجر به توسعه این نهاد مالی در اقتصاد ایران شود.

مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص برنامه دولت در استفاده از صندوق های بورسی گفت: «نکته قابل توجهی که در لایحه بودجه سال ۹۹ از سیاست‌گذاری کلان دولت و مجلس برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه حکایت می‌کند، موضوع خصوصی‌سازی به کمک ETF ها یا همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است که پس از پنج سال از راه‌اندازی، این ابزار به ثمر نشسته است.»

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در سال 98 کدام بودند؟

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس در سال 98 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “فیروزه آسیا“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی سالانه را داشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت در سال 98


عملکرد صندوق های با درآمد ثابت بورسی در سال 98 با توجه به ماهیت این نوع صندوق ها مناسب ارزیابی می شود. این صندوق ها بیشتر در اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند به همین خاطر انتظار می رود که سودی برابر با سیستم بانکی در حدود 20 درصد داشته باشند. اما ملاحظه می شود که پایین ترین درصد بازدهی صندوق های با درآمد ثابت بورسی در سال 98 از 20 درصد فراتر رفته است.

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت در سال 98

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 توانست با کسب بازدهی 32.69 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول فیروزه آسیا فیروزا 32.69
دوم گنجینه آینده روشن صایند 27.90
سوم سپهر خبرگان نفت سخند 27.45
چهارم با درآمد ثابت کیان کیان 27.30
پنجم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 26.62
ششم آرمان آتی کوثر آکورد 23.60
هفتم با درآمد ثابت کمند کمند 22.98
هشتم پارند پایدار سپهر پارند 22.47
نهم مشترک آسمان امید آسامید 22.46
دهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 22.14
یازدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 22.08
دوازدهم امین یکم فردا امین یکم 20.96
سیزدهم با درآمد ثابت تصمیم تصمیم عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
چهاردهم معیار دمعیار عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
پانزدهم ارمغان ایرانیان ارمغان عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
شانزدهم دارا الگوریتم   دارا عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق های قابل معامله در بورس در سال 98 به طرز چشمگیری افزایش یافت. گفتنی ست صندوق های با درآمد ثابت در بین گروه صندوق های بورسی، بیشترین ارزش دارایی ها را دارند.

بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند، لیست این صندوق ها را در لینک زیر می‌توانید مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی در سال 98

میانگین رشد و بازدهی صندوق های سهامی بورسی در سال 98 حدود 160 درصد بوده است. این مقدار از میانگین بازدهی تمام صندوق های سهامی در سال 98 که 185 درصد بوده است، کمتر است و نشان می دهد که صندوق های مشترک در مدیریت وجوه در بازار سهام عملکرد مناسب تری داشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در سال 98

در گزارش بالا هیچ کدام از ده صندوق برتر سهامی در سال 98 از نوع قابل معامله در بورس نبوده است.

 اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی در سال 98

صندوق هستی بخش آگاه تنها صندوق بورسی بود که در سال 98 از شاخص کل بورس عملکرد بهتری داشت. شاخص کل بورس در سال گذشته 187 درصد بازدهی داشت و صندوق هستی بخش آگاه با ثبت 194.89 درصد بازدهی در صدر برترین صندوق بورسی سال 98 قرار گرفت.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول هستی بخش آگاه آگاس 194.89
دوم آسمان آرمانی سهام آساس 181.54
سوم سپهر کاریزما کاریس 179.32
چهارم توسعه اندوخته آینده اطلس 177.81
پنجم تجارت شاخصی کاردان کاردان 170.64
ششم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 170.61
هفتم افق ملت افق ملت 131.94
هشتم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 131.42
نهم امین تدبیرگران فردا الماس 109.95
دهم سرو سودمند مدبران سرو عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
یازدهم بذر امید آفرین بذر عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.

صندوق های سرو سودمند مدبران و بذر امید آفرین با اینکه عملکرد خوبی در سال 98 داشتند اما چون عمر این صندوق‌ها به یکسال نرسیده است از بررسی های سیگنال کنار گذاشته شدند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط در سال 98


صندوق های مختلط عملکرد پایدار و خوبی در سال 98 کسب کردند. با توجه به ماهیت این نوع صندوق ها انتظار می‌رفت سود میانگینی از صندوق های سهامی و با درآمد ثابت در صندوقهای مختلط ثبت شود.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از مختلط در سال 98

صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 95.19% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد. این صندوق در اکثر گزارش های ماهانه سیگنال نیز در جایگاه اول قرار می گرفت.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 95.19
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 80.69
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 75.29

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا در سال 98


صندوق های طلا که زیر مجموعه بورس کالا هستند در سال 98 عملکرد متفاوتی داشتند. صندوق های طلا نیمی از سال 98 را منفی و نیم دیگر را با بازدهی های مثبت پشت سر گذاشتند.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا در سال 98

بعد از رشد قیمت طلا در سال 97 ، قیمت ها در سال 98 افت کرد و قیمت سکه و طلا پایین آمد. همین امر در بازدهی صندوق های طلا که بالاترین سرمایه گذاری شان را در گواهی سپرده سکه طلا انجام می دهند نیز تاثیر گذار بود. اما پس از شش ماه افول و بازدهی منفی، بار دیگر قیمت سکه و طلا به تکاپو افتاد و تا پایان سال رشدی در حدود 30 درصد داشت. صندوق های طلا نیز همین مقدار بازدهی را به نمایش گذاشتند.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 32.22
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 31.79
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 30.98
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 28.56
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فصل زمستان 98 مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

زمستان 98، فصلی خوب برای بورس ایران

وضعیت بازار سهام در فصل زمستان در بهترین حالت خود نسبت به سایر فصل های سال 98 قرار داشت. بازدهی ها در آخرین فصل سال 98 به گونه ای بود که با وجود تنش های مختلف نوید بازاری پویا و مثبت را می داد.

 افزایش حجم نقدینگی وارد شده به بازار بورس و موج تازه ای از سرمایه گذاران تازه نفس همچون روحی تازه برای بازار سرمایه بود. در این میان صندوق های ETF به دو دلیل عمده مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

دلیل اول به ویژگی ذاتی صندوق ها بر می گردد. سرمایه گذاری غیر مستقیم و بهره بردن از توانایی حرفه ای متخصصان امر سرمایه گذاری با صندوق های سرمایه گذاری مهیا شده است. این فرصت برای کسانی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند اما به دلیل کمبود وقت و امکانات تحلیلی نمی توانند خودشان به معامله  بپردازند، بهترین اتنخاب ممکن است.

دلیل دوم سادگی معاملات در صندوق های ETF است. همواره شیوه معامله کردن و نظارت بر سرمایه برای سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد. حجم قابل توجه نقدینگی وارد شده به صندوق های ETF نشان دهنده این است که این مسئله از طریق صندوق های قابل معامله در بورس برای سرمایه گذاران محقق شده است. کسانی که کد بورسی دارند به راحتی می توانند از طریق سیستم کارگزاری خود صندوق های ETF را خرید و فروش کنند.

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در زمستان 98

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی فصل زمستان 98 می‌پردازد و آن‌ها را رتبه بندی می‌کند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی فصلی (زمستان 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی فصلی (زمستان 98) را داشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 10.15 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد. این صندوق که به تازگی به جمع صندوق های قابل معامله در بورس پیوسته است توانسته است بازدهی خوبی داشته باشد و در میان صندوق های قدیمی و با سابقه توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند. صندوق با درآمد ثابت تصمیم در انتهای مهر ماه 98 تاسیس شد و تحت مدیریت شركت سبدگردان تصميم نگار ارزش آفرينان به فعالیت در بازار سرمایه ادامه می دهد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 10.15
دوم گنجینه آینده روشن صایند 8.16
سوم ارمغان ایرانیان ارمغان 7.45
چهارم با درآمد ثابت کیان کیان 7.44
پنجم با درآمد ثابت کمند کمند 6.95
ششم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 6.73
هفتم آرمان آتی کوثر آکورد 6.51
هشتم سپهر خبرگان نفت سخند 6.35
نهم پارند پایدار سپهر پارند 6.31
دهم معیار دمعیار 6.28
یازدهم فیروزه آسیا فیروزا 6.10
دوازدهم دارا الگوریتم   دارا 5.94
سیزدهم مشترک آسمان امید آسامید 5.64
چهاردهم امین یکم فردا امین یکم 5.11
پانزدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 4.45
شانزدهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 4.41

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

صندوق هستی بخش آگاه در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 50.43 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

در لینک زیر تحلیل کارشناسان مالی سیگنال از پیشبینی وضعیت حرکت قیمت در صندوق هستی بخش آگاه که در ابتدای فصل زمستان در سایت سیگنال منتشر شد را می توانید ببینید.

بیشتر بخوانید
تحلیل تکنیکال صندوق هستی بخش آگاه
رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول هستی بخش آگاه آگاس 50.43
دوم سرو سودمند مدبران سرو 48.78
سوم سپهر کاریزما کاریس 48.06
چهارم تجارت شاخصی کاردان کاردان 44.70
پنجم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 43.60
ششم توسعه اندوخته آینده اطلس 40.71
هفتم آسمان آرمانی سهام آساس 41.57
هشتم بذر امید آفرین بذر 40.42
نهم افق ملت افق ملت 35.15
دهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 29.68
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 24.05

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

 صندوق ثروت آفرین پارسیان در سه ماه زمستان 98 همواره عملکرد خوبی داشت و در صدر صندوق های مختلط بورسی قرار می گرفت. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 33.19 درصدی در زمستان 98 بهترین صندوق مختلط ETF بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 33.19
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 18.21
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 17.23

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

در زمستان 98 قیمت صندوق های طلا با تلاطم زیادی همراه بود. در دیماه قیمت ها افزایش پیدا کرد، در بهمن ماه افت قیمت را تجربه کرد و نهایتا در اسفند ماه 98 دو مرتبه به رشد بازدهی همراه شد.

بازدهی فصلی صندوق های طلا در زمستان 98 از بازدهی کلی صندوق های طلا در سال 98 نیز بالاتر بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 42.43
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 41.47
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 41.27
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 36.99

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که در گزارش های قبلی سیگنال نیز در صدر جدول صندوق های طلا قرار می گرفت، در فصل زمستان 98 نیز با ثبت بازهی 42.43 درصدی بهترین صندوق فصلی لقب گرفت.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در بهمن ماه 98 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” طلای کیان” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (بهمن ماه 98) را داشتند.

بازار بورس، همچنان مثبت در بهمن 98

بازار سرمایه در بهمن ماه 98 عملکرد مثبت خود را ادامه داد و شاخص کل بورس 17 درصد رشد کرد. در حالی که ورود شاخص کل به کانال 400 هزار واحدی برای برخی از سرمایه گذاران هراس انگیز بود، شاخص کل بورس در پایان معاملات بهمن ماه 98 در پله 478 هزار واحدی ایستاد تا رشد فزاینده  خود را در دستور کار داشته باشد.

حجم نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه در افزایش ارزش خالص دارایی های صندوق های سرمایه گذاری نیز موثر بود به طوری که بیش از 90 درصد از صندوق های بورسی در بهمن ماه 98 نسبت به ماه گذشته، با افزایش دارایی ها رو به رو شدند.

از طرفی برخی از صندوق های سرمایه گذاری غیر بورسی به دلیل پر شدن سقف واحد های سرمایه گذاری حداکثر نقدینگی ممکن را جذب کردند و دیگر قادر به صدور واحد های سرمایه گذاری نبودند.

صندوق های سرمایه گذاری بورسی به دلیل دارا بودن رکن بازارگردان در بازار سرمایه قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی دارند و از نظر سادگی در معاملات راحت تر از سایر صندوق ها مورد مبادله قرار می گیرند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری بورسی در بهمن ماه 98 در مقایسه با ماه گذشته افت داشت اما با این حال دارایی های موجود در این صندوق ها افزایش پیدا کرد. این مسئله می تواند برای ماه های آینده و عملکرد صندوق ها مورد ارزیابی و سنجش کارشناسان قرار بگیرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می‌شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی بهمن ماه 98 می پردازد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (بهمن 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در دنیا به دلیل ترس ناشی از ویروس کرونا در حدود 370 میلیارد دلار دارایی در هفته های اخیر جذب کرده است. این امر موجب شده است قیمت شرکت ها و سهام بورس های مختلف کاهش پیدا کند چراکه مردم به سمت دارایی امن و کم ریسک رفته اند. در ایران نیز در بهمن ماه 98 اغلب صندوق های درآمد ثابت با افزایش خالص ارزش دارایی مواجه شدند.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 3.76 درصدی در صدر جدول برترین های درآمد ثابت بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی (ریال)
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم3.764,385,191M
دومپارند پایدار سپهرپارند2.9730,968,792M
سومارمغان ایرانیانارمغان2.88208,712M
چهارمبا درآمد ثابت کیانکیان2.656,060,587M
پنجمبا درآمد ثابت کمندکمند2.6120,102,777M
ششمسپهر خبرگان نفتسخند2.47645,876M
هفتمآرمان آتی کوثرآکورد2.266,121,420M
هشتمگنجینه آینده روشنصایند2.10400,198M
نهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.044,841,924M
دهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.9613,110,062M
یازدهممشترک آسمان امیدآسامید1.913,326,987M
دوازدهممعیاردمعیار1.851,018,344M
سیزدهمدارا الگوریتمدارا1.841,319,366M
چهاردهمامین یکم فرداامین یکم1.6716,496,476M
پانزدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس1.615,049,668M
شانزدهمفیروزه آسیافیروزا1.311,623,512M

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

میانگین بازدهی در صندوق های سهامی نسبت به ماه گذشته کمی کاهش یافت. صندوق های سرمایه گذاری بورسی به طور میانگین 13 درصد بازدهی داشتند در حالی که در ماه گذشته این عدد 15 درصد بود.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

صندوق هستی بخش آگاه در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 17.27 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های سهامی بایستد.

رتبهنام صندوقنماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی
اولهستی بخش آگاهآگاس17.27941,818M
دومتوسعه اندوخته آیندهاطلس15.161,185,434M
سومآسمان آرمانی سهامآساس14.53399,722M
چهارمسرو سودمند مدبرانسرو14.14290,760M
پنجمسپهر کاریزماکاریس13.671,872,985M
ششمبذر امید آفرینبذر13.43799,580M
هفتمتجارت شاخصی کاردانکاردان12.50659,890M
هشتمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه12.38559,648M
نهمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس11.65669,269M
دهمامین تدبیرگران فرداالماس11.41484,533M
یازدهمافق ملتافق ملت9.37676,024M

صندوق سپهر کاریزما با در اختیار گرفتن بیش از 187 میلیارد تومان سرمایه با ارزش ترین صندوق سهامی قابل معامله است.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

در میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط، سه صندوق به صورت قابل معامله در بورس هستند. صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 11.75% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

تمام صندوق های مختلط بورسی در ماه گذشته با افزایش خالص ارزش دارایی همراه شدند و صندوق ثروت آفرین پارسیان با ارزشی بالغ بر 147 میلیارد تومان بزرگترین صندوق مختلط از این نظر است.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولثروت آفرین پارسیانثروتم11.751,477,658M
دومسپهر اندیشه نوینصنوین7.06610,107M
سومآرمان سپهر آشناآسام6.73182,368M

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

قیمت ها در بازار سکه و طلا در بهمن ماه 98 گام صعودی خود را ادامه دادند. بورس کالا که صندوق های مبتنی بر طلا در آن معامله می شوند با رشد بی سابقه ای رو به رو شد. صندوق های طلا که بیشترین پرتفوی خود را روی سپرده سکه طلا بانکی بسته اند، در بهمن ماه 98 همگام با افزایش بازدهی در بازار طلا رشد کردند.

در بین چهار صندوق طلا، “صندوق پشتوانه طلای لوتوس” بیشترین خالص ارزش دارایی را دارد. این صندوق که با نماد “طلا” در بورس معامله می شود، بیش از 380 میلیارد تومان ارزش دارد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

صندوق طلای کیان  و صندوق طلای مفید در بهمن ماه 98 توانستند با کسب بازدهی 7.26 درصدی عملکرد بهتری از سایر صندوق های طلا داشته باشند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر7.262,718,553M
دومدر اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار7.261,356,494M
سومپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر6.60605,904M
چهارمپشتوانه طلای لوتوسطلا6.043,869,236M
بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری بصورت گام به گام
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در تاریخ 6 آذر 98 تحلیل تکنیکالی بر روی صندوق هستی بخش آگاه( نماد آگاس) ارائه کردیم.

با توجه به شواهد تکنیکالی احتمال می دادیم که قیمت بعد از شکست خط روند نزولی به صعود خود از کف کانال ادامه دهد. آگاس با کسب بازدهی بالاتر از میانگین بورس و فرابورس اهداف مورد نظر ما را در نوردید. هم اکنون با رسم کانال صعودی، هدف 7200 تومان را برای آینده تعیین کرده ایم.

تحلیل تکنیکال صندوق بورسی هستی بخش آگاه (آگاس) 1 دی 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه از نوع صندوق سهامی (نماد: آگاس) در گروه “صندوق سرمايه گذاری قابل معامله” و در بازار “ابزارهای نوين مالی فرابورس” قرار دارد.

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری بورسی (ETF) هستی بخش آگاه

صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه از نظر ارزش معاملات در بین صندوق های قابل معامله سهامی در بورس، بالاترین میزان ارزش دارد. ارزش معاملات صندوق آگاس در تاریخ 6.9.98 بیش از 200 میلیون تومان بود. در حالی که دومین صندوق از نظر ارزش معاملات در همین تاریخ حدود 80 میلیون تومان بوده است. این مسئله قدرت نقدشوندگی بالای صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه را نشان می دهد.

گفتنی است در بین صندوق های سرمایه گذاری سهامی فعال در کشور، تعداد صندوق هایی که قابلیت معامله در بورس را دارند 9 صندوق هستند. در بین این 9 صندوق، صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه  به شکل قابل توجهی بالاترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در تاریخ ششم آذر ماه 98 و در آخرین روز هفته(چهارشنبه) از معاملات بازار بورس، حجم معاملات در صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه معادل 35701 واحد سرمایه گذاری ثبت شد.

بازده دوره ای صندوق سرمایه گذاری هستی بخش آگاه

ردیفدورهبازدهی (درصد)
13 ماهه%13.1
26 ماهه%46.4
39 ماهه%92.74
4یکساله%86.78

تحلیل تکنیکال صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بورسی (ETF) هستی بخش آگاه – 6 آذر ماه 98

از نظر تکنیکالی حرکت قیمت در روند صعودی خود پایدار مانده است. به تازگی میانگین متحرک (21 روزه) به سمت بالا شکسته شده است که می تواند سیگنال مثبتی برای نماد آگاس تلقی شود.

همچنین خط روند نزولی(سبز رنگ) در جهت صعود قیمت شکسته شده که حاکی از پایان روند نزولی (اصلاح قیمتی) ست.

با توجه با اندیکاتور نمایانگر حجم معاملات، مشاهده می شود که روند حجم پایین در معاملات نماد آگاس نیز پایان یافته است. تمامی این شواهد انتظار ما را برای صعود قیمت واحد های سرمایه گذاری نماد آگاس بیشتر می کند. با این حال باید دقت کرد که قیمت در مواجه با حمایت ها و مقاومت ها چگونه عمل خواهد کرد. در صورتی که مقاومت قیمت در محدوده 5950 تومان به سمت بالا شکسته شود، انتظار داریم اهداف قیمتی در جهت صعود محدوده های 6250 و6950 تومانی باشد.

اگر محدوده حمایتی 5200 تومانی به سمت پایین شکسته شود، خط روند صعودی ماژور(قرمز رنگ) بی اعتبار می شود و دیدگاه ما به روند صعودی قیمت، تغییر خواهد کرد. سرمایه گذاران می توانند از همین ناحیه به عنوان نقطه حد ضرر استفاده کنند.

تحلیل تکنیکال صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بورسی (ETF) هستی بخش آگاه - 6 آبان ماه 98
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان ماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

معامله‌گران آخرین روزهای مردادماه را با افت چشمگیر شاخص کل بورس و البته قیمت سهام پشت سر گذاشتند. جایی که فقط در 11 روز معاملاتی 6/ 22 درصد از ارتفاع دماسنج تالار شیشه‌ای فروریخت و برخی سهامداران حتی با ضررهای بیش از 50 درصدی نیز مواجه شدند. در این شرایط اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان دادند امن‌ترین مکان برای نقدینگی سرگردان سرمایه‌گذاران هستند. به ویژه آنهایی که به اصطلاح در زمره تازه‌واردان بازار قرار می‌گیرند و از شناخت مختصری درخصوص پارامترهای سرمایه‌گذاری در بازار سهام برخوردارند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از 160 صندوق سرمایه‌گذاری در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه بیش از 89 درصد‌ از صندوق‌ها اعم از سهامی، با درآمد ثابت و مختلط عملکردی بهتر از شاخص کل داشته‌اند.  شاخص کل بورس تهران با رسیدن به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد در 19 مردادماه، مسیر‌ نزولی در پیش گرفت و پس از تنها 11 روزه به کف 38 روزه عقب نشست و در سطح یک میلیون و 608 هزار واحد قرار گرفت. در این مدت در حالی شاخص کل بورس تهران با کاهش 6/ 22 درصدی مواجه شد که صندوق‌ها‌ عملکرد به مراتب بهتری را نشان دادند. به‌طوری که در این بازار سراسر منفی، حتی برخی از صندوق‌ها سودده بودند و با بازدهی مثبت هر چند کمرنگ همراه شدند. پیش‌تر «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «فرار نقدینگی از صندوق‌های بورسی» به بررسی وضعیت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها پرداخت. گزارشی که نشان داد در همین بازه زمانی همزمان با خروج پول از گردونه معاملات سهام، صندوق‌ها نیز با خالص ابطال مثبتی مواجه شدند. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مامن‌ بسیار‌ مناسبی‌ برای پول‌های نابلدی است که قصد کسب سود مطمئن را دارند.

برتری 70 درصدی صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی همان‌طور که از نام‌شان پیداست، بیشترین درصد سرمایه را روانه بازار سهام می‌کنند. بر اساس قوانین موجود این نوع از صندوق‌ها حداقل 70 درصد از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند و 30 درصد باقی‌مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق‌ها که تطابق بیشتری با بازار سهام دارند در بازه زمانی مورد بررسی‌(20 مرداد تا 3 شهریورماه)‌ 82 درصد صندوق‌ها عملکرد بهتری از ‌شاخص کل ثبت کردند. در این میان البته هیچ‌کدام از صندوق‌‌های سهامی با رشد واحدهای خود همراه نشدند، اما زیان 45 صندوق مزبور بین 5/ 22 تا 7/ 6 درصد محدود شد. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق قابل معامله سرو سودمند مدبران با افت 7/ 6 درصدی شد. پس از آن صندوق قابل معامله هستی بخش آگاه با کاهش 1/ 8 درصدی مواجه شد. در حال حاضر خالص ارزش دارایی 62 صندوق سهامی مورد بررسی بالغ بر 40 هزار و 828 میلیارد تومان برآورد می‌شود و با توجه به هجوم نقدینگی نابلد به گردونه معاملات سهام، به‌نظر می‌رسد لازم است با توسعه همراه شود تا پول‌های نابلد مستقیما در جریان دادوستد سهام قرار نگیرند. دور از واقعیت نیست اگر بگوییم بخش عمده هیجاناتی که این روزها گریبان بازار را گرفته است، علاوه بر قوانین محدودکننده و خودساخته، به رفتارهای هیجانی بورس‌بازان تازه‌وارد بازمی‌گردد.

سبقت حدود 100 درصدی مختلط و درآمد ثابت‌

اما صندوق‌های با درآمد ثابت عموما وضعیت به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل ثبت کردند و برخی نیز سودده ظاهر شدند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت‌شده از سرمایه‌گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم می‌کنند. بر اساس آخرین ویرایش قوانین، این نوع صندوق‌ها حداقل بین 70 درصد تا 85 درصد از دارایی‌های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. باقیمانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق‌(تا سقف 15درصد) در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق‌ها مناسب افرادی است که ریسک‌پذیری پایینی دارند، چون علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین‌شده هم برخوردار هستند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از 77 صندوق با درآمد ثابت در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه حکایت از سبقت 76 صندوق از شاخص کل دارد. در این میان 54 صندوق با زیانی بالغ بر 06/ 0 تا 2/ 6درصد مواجه شدند و 22 صندوق نیز سودده بودند. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق سپهر خبرگان نفت با رشد 4/ 1 درصدی شد. تنها صندوقی که از شاخص کل جاماند صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نیکوکاری ندای امید بود که زیانی معادل 8/ 25درصد را ثبت کرد. در حال حاضر خالص ارزش دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت 238 هزار و 213 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در صندوق‌های مختلط که حد میانی صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی هستند و از ریسک متوسطی برخوردارند، در بازه زمانی مورد بررسی با پیشتازی 100 درصدی نسبت به شاخص کل همراه شدند.

لزوم توجه به کانال دوم بورسی

این روزها که حجم نقدینگی به بالاترین میزان در سال‌های گذشته رسیده و بازارهای موازی (دلار، مسکن و سکه) نیز از جذابیت چندانی برخوردار نیستند، نقدینگی به دنبال محلی مناسب برای ورود می‌گردد. در این راستا «دنیای‌اقتصاد» به دفعات در گزارش‌های منتشر شده به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس اشاره کرده و نهادی به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به‌عنوان کانال دوم ورود به بورس معرفی کرده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک دهه است که فعالیت خود را در ایران و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرده‌ و با برخورداری از تنوع بالا، پاسخگوی سلیقه‌های مختلف سرمایه‌گذاری هستند. به عبارت دقیق‌تر تنوع ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک می‌کند تا از یکسو ریسک موجود در بازار به حداقل رسد و از سوی دیگر با برخورداری از قدرت نقدشوندگی بالا، در هر زمان امکان دریافت نقدینگی و خروج از بازار را برای سرمایه‌گذار به دنبال دارد. ضمن اینکه مدیریت این صندوق‌ها را مدیران حرفه‌ای برعهده داشته و به این ترتیب بهترین گزینه برای ورود افراد تازه‌وارد به بازار سرمایه خواهد بود. بازهم تاکید می‌شود که سهامداران به‌ویژه افراد مبتدی از راه چنین کانال‌هایی به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بپردازند.

سبقت صندوق‌ها از شاخص سهام در روزهای منفی بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از 160 صندوق سرمایه‌گذاری در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه بیش از 89 درصد‌ از صندوق‌ها اعم از سهامی، با درآمد ثابت و مختلط عملکردی بهتر از شاخص کل داشته‌اند.  شاخص کل بورس تهران با رسیدن به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد در 19 مردادماه، مسیر‌ نزولی در پیش گرفت و پس از تنها 11 روزه به کف 38 روزه عقب نشست و در سطح یک میلیون و 608 هزار واحد قرار گرفت. در این مدت در حالی شاخص کل بورس تهران با کاهش 6/ 22 درصدی مواجه شد که صندوق‌ها‌ عملکرد به مراتب بهتری را نشان دادند. به‌طوری که در این بازار سراسر منفی، حتی برخی از صندوق‌ها سودده بودند و با بازدهی مثبت هر چند کمرنگ همراه شدند. پیش‌تر «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «فرار نقدینگی از صندوق‌های بورسی» به بررسی وضعیت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها پرداخت. گزارشی که نشان داد در همین بازه زمانی همزمان با خروج پول از گردونه معاملات سهام، صندوق‌ها نیز با خالص ابطال مثبتی مواجه شدند. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مامن‌ بسیار‌ مناسبی‌ برای پول‌های نابلدی است که قصد کسب سود مطمئن را دارند.

برتری 70 درصدی صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی همان‌طور که از نام‌شان پیداست، بیشترین درصد سرمایه را روانه بازار سهام می‌کنند. بر اساس قوانین موجود این نوع از صندوق‌ها حداقل 70 درصد از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند و 30 درصد باقی‌مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق‌ها که تطابق بیشتری با بازار سهام دارند در بازه زمانی مورد بررسی‌(20 مرداد تا 3 شهریورماه)‌ 82 درصد صندوق‌ها عملکرد بهتری از ‌شاخص کل ثبت کردند. در این میان البته هیچ‌کدام از صندوق‌‌های سهامی با رشد واحدهای خود همراه نشدند، اما زیان 45 صندوق مزبور بین 5/ 22 تا 7/ 6 درصد محدود شد. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق قابل معامله سرو سودمند مدبران با افت 7/ 6 درصدی شد. پس از آن صندوق قابل معامله هستی بخش آگاه با کاهش 1/ 8 درصدی مواجه شد. در حال حاضر خالص ارزش دارایی 62 صندوق سهامی مورد بررسی بالغ بر 40 هزار و 828 میلیارد تومان برآورد می‌شود و با توجه به هجوم نقدینگی نابلد به گردونه معاملات سهام، به‌نظر می‌رسد لازم است با توسعه همراه شود تا پول‌های نابلد مستقیما در جریان دادوستد سهام قرار نگیرند. دور از واقعیت نیست اگر بگوییم بخش عمده هیجاناتی که این روزها گریبان بازار را گرفته است، علاوه بر قوانین محدودکننده و خودساخته، به رفتارهای هیجانی بورس‌بازان تازه‌وارد بازمی‌گردد.

سبقت حدود 100 درصدی مختلط و درآمد ثابت‌

اما صندوق‌های با درآمد ثابت عموما وضعیت به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل ثبت کردند و برخی نیز سودده ظاهر شدند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت‌شده از سرمایه‌گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم می‌کنند. بر اساس آخرین ویرایش قوانین، این نوع صندوق‌ها حداقل بین 70 درصد تا 85 درصد از دارایی‌های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. باقیمانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق‌(تا سقف 15درصد) در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق‌ها مناسب افرادی است که ریسک‌پذیری پایینی دارند، چون علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین‌شده هم برخوردار هستند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از 77 صندوق با درآمد ثابت در بازه زمانی 20 مرداد تا 3 شهریورماه حکایت از سبقت 76 صندوق از شاخص کل دارد. در این میان 54 صندوق با زیانی بالغ بر 06/ 0 تا 2/ 6درصد مواجه شدند و 22 صندوق نیز سودده بودند. در این میان بهترین عملکرد از آن صندوق سپهر خبرگان نفت با رشد 4/ 1 درصدی شد. تنها صندوقی که از شاخص کل جاماند صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نیکوکاری ندای امید بود که زیانی معادل 8/ 25درصد را ثبت کرد. در حال حاضر خالص ارزش دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت 238 هزار و 213 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در صندوق‌های مختلط که حد میانی صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی هستند و از ریسک متوسطی برخوردارند، در بازه زمانی مورد بررسی با پیشتازی 100 درصدی نسبت به شاخص کل همراه شدند.

لزوم توجه به کانال دوم بورسی

این روزها که حجم نقدینگی به بالاترین میزان در سال‌های گذشته رسیده و بازارهای موازی (دلار، مسکن و سکه) نیز از جذابیت چندانی برخوردار نیستند، نقدینگی به دنبال محلی مناسب برای ورود می‌گردد. در این راستا «دنیای‌اقتصاد» به دفعات در گزارش‌های منتشر شده به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس اشاره کرده و نهادی به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به‌عنوان کانال دوم ورود به بورس معرفی کرده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک دهه است که فعالیت خود را در ایران و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرده‌ و با برخورداری از تنوع بالا، پاسخگوی سلیقه‌های مختلف سرمایه‌گذاری هستند. به عبارت دقیق‌تر تنوع ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک می‌کند تا از یکسو ریسک موجود در بازار به حداقل رسد و از سوی دیگر با برخورداری از قدرت نقدشوندگی بالا، در هر زمان امکان دریافت نقدینگی و خروج از بازار را برای سرمایه‌گذار به دنبال دارد. ضمن اینکه مدیریت این صندوق‌ها را مدیران حرفه‌ای برعهده داشته و به این ترتیب بهترین گزینه برای ورود افراد تازه‌وارد به بازار سرمایه خواهد بود. بازهم تاکید می‌شود که سهامداران به‌ویژه افراد مبتدی از راه چنین کانال‌هایی به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بپردازند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 5.2 درصد رشد قیمت را تجربه کردند ولی خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 1.7 درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افت 2.2 درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق ارزش آفرین بیدار با ثبت 16.7 درصد رشد قیمت بود در صورتی که NAV این صندوق 0.7 درصد کاهش داشت و بدین ترتیب صف‌نشینان چهارشنبه «ارزش» حاضر بودند 10 درصد بالاتر از ارزش تئوریک آن بپردازند. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) با ثبت 1.6 درصد افزایش NAV بود.

بیشترین افت قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق آرمان سپهر آشنا اختصاص داشت؛ «آسام» با افت 2.1 درصدی قیمت مواجه شد در حالی که قیمت سایر صندوق‌های مشابه رشد داشت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 2.2 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند که به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 0.4 درصد کاهش قیمت داشت.

این هفته صندوق ETF پشتوانه سکه طلای زرافشان (زر) بیشترین بازدهی (3.2 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، حباب صندوق پشتوانه طلای لوتوس (طلا) نیز به 17.7 درصد رسید.

در حال حاضر قیمت سکه یک روزه به نزدیک سکه امامی رسیده و حباب سکه نیز در کمترین مقدار خود در سه ماه اخیر قرار دارد. نرخ دلار صرافی ملی بار دیگر به کانال 23 هزار تومان وارد شده و از سوی دیگر به نظر می‌رسد قیمت انس جهانی طلا بالای سطح 1900 دلار تثبیت شده باشد.

دارا یکم و دوم

ریزش اخیر بورس بیشترین لطمه را به دارندگان واحدهای صندوق دولتی مالی یکم وارد کرد. «دارا یکم» از مدت‌ها قبل مورد بی‌مهری اهالی بازار بود به طوری که از سقف تاریخی خود 50 درصد ریزش داشت ولی دقایق پایانی روز دوشنبه استارت حرکت صعودی آن زده شد و در دو روز پایانی هفته قیمت آن حدود 20 درصد افزایش یافت.

پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام پذیره‌نویسی دارا دوم یا همان صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم با نماد «پالایش» از چهارشنبه این هفته آغاز شد. امید است که مسئولان ذی‌ربط از اشتباهات پیرامون صندوق قبلی درس گرفته باشند و سرمایه میلیون‌ها نفر را به بازی نگیرند.

صندوقهای-قابل-معامله-99.6.6

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.