دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
5 مهر 1399

درآمد شرکت داروسازی فارابی در 3 ماهه اول سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل 67 درصد رشد داشته است. همچنین در سال 98 شرکت از منظر درآمد رشد چمشگیر 126 درصدی را تجربه کرده است. علت این امر رشد 76 درصدی مقدار فروش و رشد نرخ‌های فروش بوده است.

بررسی اجمالی داروسازی فارابی

شرکت داروسازی فارابی با تولید محصولات در سه گروه کپسول، قرص و سوسپانسیون جزوه موفق‌ترین شرکت‌ها در صنعت داروسازی محسوب می‌شود. مرکز فعالیت اصلی این شرکت اصفهان است و محصولات خود را در سراسر کشور پخش می‌کند. عمده محصولات شرکت داخلی بوده و مقدار ناچیزی را نیز به کشورهای همسایه صادر می‌کند. این شرکت فروش‌های خود را از طریق شرکت‌های پخش دارو انجام می‌دهد که در صدر آن‌ها شرکت پخش هجرت قرار دارد که داروسازی فارابی مالک 25 درصد این شرکت است. در ادامه وضعیت و عملکرد این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

وضعیت کلی شرکت

جمع دارایی‌ها (1399/03/31)926
جمع بدهی‌ها (1399/03/31)766
جمع حقوق صاحبان سهام (1399/03/31)160
ارزش بازار شرکت (1399/05/06)5,309
نگاهی به داروسازی فارابی از پنجره فروش‌های فصلی | 11 شهریور ماه 1399
نگاهی به داروسازی فارابی از پنجره فروش‌های فصلی | 11 شهریور ماه 1399

جمع بندی

شرکت داروسازی فارابی شرکتی موفق در تولید و عرضه محصولات کپسول، قرص و سوسپانسیون است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 هجرت 1.42 7.05
2 فاما 2.30 1.85

1. هجرت : پخش هجرت با نماد هجرت در بازار فرابورس و گروه محصولات دارویی قرار دارد. بعد از واکنش به محدوده حمایتی 3600 تومان امروز توانست سقف قبلی در 4600 تومان را بشکند. هر کد حقیقی به صورت میانگین امروز نزدیک به 57 میلیون تومان خرید کرده است.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 24 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. فاما : صنعتی آما با نماد فاما در بازار اول بورس و گروه ساخت محصولات فلزی قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، بعد از واکنش به محدوده حمایتی 1400 تومان و میانگین متحرک نمایی 50 روزه، رشد قیمتی را توانست تجربه کند و امروز هم در صف خرید قرار گرفت. هر کد حقیقی به صورت میانگین در این نماد 29 میلیون تومان خرید کرده است. برای صعود، مقاومت 1800 تومان را پیش رو دارد.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 24 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت توزیع داروپخش در روز یکشنبه مورخ 21/07/1398 برای اولین بار در بازار فرابورس به روش ثبت سفارش به عموم عرضه شد. در جریان عرضه اولیه دتوزیع به هر کد معاملاتی بیشتر از 66 سهم (حدود 152 هزار تومان) تخصیص نیافت.

معرفی شرکت دتوزیع

شرکت توزیع دارو پخش با بیش از 20 مرکز فروش در تهران و مراکز استان ها جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت داروپخش می باشد. موضوع فعالیت شرکت تهیه و توزیع انواع دارو، مواد دارویی و شیمیایی، تجهیزات پزشکی، فرآورده های بیولوژیک، محصولات آرایشی بهداشتی، لوازم درمانی و … می باشد.

در حال حاضر 5 شرکت پخش دارویی حدود 50% سهم بازار را در اختیار دارند که شرکت دتوزیع در میان سایر توزیع کنندگان بالاترین سهم را دارا بوده و براساس آمار وزرات بهداشت در پایان آبان ماه سال گذشته معادل 13%  از سهم بازار داروهای انسانی را کسب کرده است. . پس از دتوزیع پخش هجرت، شرکت رازی، آدوراطب و پخش البرز جایگاه های بعدی بازار را در اختیار دارند.

ترکیب سهامداری دتوزیع

در ترکیب سهامداری دتوزیع شرکت دارو پخش با 79% و شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین با 10% دیده می شوند. درصد سهام شرکت داروپخش قبل از عرضه اولیه حدود 90% بود که 10% از سهام خود را در 21 مهرماه بین مشارکت کنندگان در عرضه اولیه تقسیم نمود.

  ترکیب سهامداری دتوزیع

گزارش 6 ماهه منتشر شده در کدال

درآمدهای عملیاتی شرکت در 6 ماهه ی سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 35% افزایش داشته است. 74% از فروش شرکت از محل داروهای تولید داخل و 26% آن از محل داروهای وارداتی بوده است.

هیئت مدیره شرکت اذعان داشته است با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر شرکت های پخش کوچک از گردونه رقابت خارج شده اند و در آینده این موضوع شدت بیشتری به خود خواهد گرفت. زیرا به نظر می رسد تولید کنندگان جهت توزیع محصولات خود تمایل بیشتری به کار کردن با شرکت های معتبر و قابل اعتماد داشته باشند.

در همین راستا همان طور که گفته شد دتوزیع نیز در حال حاضر بزرگ ترین شرکت پخش دارویی کشور تلقی می گردد. بهای تمام شده شرکت نیز به نسبت درآمدهای عملیاتی شرکت افزایش داشته است. افزایش درآمدها و هزینه های شرکت باعث شده که سود ناخالص دتوزیع نیز در مجموع به میزان 27% رشد پیدا کند.

گزارش 6 ماهه منتشر شده در کدال

شرکت توزیع داروپخش در شش ماهه نخست امسال 64 میلیارد تومان سود ساخته است که نسبت به شش ماهه سال قبل 34% افزایش داشته است. سود هر سهم (EPS) شرکت نیز 1.105 ریال می باشد که نسبت به سال گذشته تنها 14% رشد کرده است که دلیل آن افزایش سرمایه شرکت در سال 97 بوده است. تعداد سهام شرکت در سال گذشته  از 300.000 به 600.000 افزایش داشته که باعث شده سود کمتری به هر سهم تخصیص یابد.

معمولا در شرکت های پخش دارویی، متوسط دوره گردش موجودی کالا، سیاست های اعتباری و وصول مطالبات از مشتریان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دوره گردش موجودی کالا به این معنی است که از زمان خرید مواد اولیه تا تولید و فروش محصول چه مقدار زمان نیاز است. البته چون شرکت توزیع داروپخش شرکت تولیدی نیست دوره گردش موجودی کالا در آن به این معنی است که از خرید دارو تا توزیع و پخش آن چه مقدار زمان صرف می شود. دوره گردش موجودی کالا در شرکت توزیع داروپخش حدود 38 روز می باشد که نسبت به شرکت پخش هجرت که آن نیز در این حوزه فعالیت می کند از عملکرد بهتری برخوردار می باشد. دوره گردش شرکت نسبت به 6 ماهه ی 97 نیز کاهش یافته است که آمار مثبتی تلقی می شود.

یکی از مهم ترین ریسک هایی نیز که شرکت های پخش دارویی با آن دست و پنجه نرم می کنند ریسک وصول مطالبات آن ها می باشد. با توجه به کاهش توان نقدینگی مشتریان شرکت در سال های اخیر تمهیداتی در خصوص اعتبار سنجی مشتریان اندیشیده شده است. همچنین مذاکراتی برای وصول مطالبات با دولت و علوم پزشکی صورت گرفته است که باعث شده دوره وصول مطالبات از 226 روز در شش ماهه ی 97 به 167 روز در شش ماهه ی 98 تقلیل یابد.

در انتها از آن جهت که هجرت و دتوزیع هر دو به تازگی در بازار فرابورس عرضه شده اند و هر دو در یک حوزه فعالیت می کنند مقایسه درآمدهای عملیاتی، سود خالص و حاشیه سود دو شرکت خالی از لطف نمی باشد. جدول زیر وضعیت دو شرکت را در شش ماهه ی نخست امسال نشان می دهد.

عرضه اولیه هجرت دتوزیع
سرمایه 450.000 600.000
درآمدهای عملیاتی 13.608.755 19.556.365
سود خالص 633.151 646.657
حاشیه سود خالص 4.6% 3.3%

مشهود است وضعیت سودآوری و درآمدی دو شرکت بسیار به هم نزدیک می باشد. با این تفاوت که درآمدهای شرکت توزیع بخش بیشتر از هجرت است و در مقابل شرکت هجرت با سرمایه کمتر توانسته است حاشیه سود بالاتری ایجاد کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه، عبارت از خرید، فروش، واردات و صادرات هرگونه مواد و محصولات دارویی، بهداشتی، آرایشی و تجهیزات پزشکی، سرمایه گذاری و مشارکت در سایر شرکت ها، انعقاد قراردادهای مربوط به واگذاری و گرفتن حق امتیاز و انجام کلیه امور بازرگانی مجاز در خصوص محصولات مذکور است. شرکت پخش هجرت با داشتن قریب به ۱۰ درصد سهم بازار سومین شرکت پخش بزرگ دارویی ایران است.

نمودار زیر روند تغییر سهامداران عمده هجرت، قبل از عرضه اولیه تا به امروز را نشان می دهد. همان طور که در نمودار مشخص است درصد سهم داروسازی فارابی، تهران شیمی و پارس دارو کاهش و تپیکو بدون تغییر مانده است. بیمه مرکزی نیز اخیرا به سهامداران عمده هجرت اضافه شده است.

بررسی وضعیت صورت های مالی هجرت (شرکت پخش هجرت) در شش ماهه نخست سال 1398

براساس گزارش 6 ماهه منتشر شده در کدال، درآمدهای عملیاتی شرکت در 6 ماهه ی سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 36 درصد افزایش داشته است. افزایش فروش بیشتر ناشی از افزایش شرکت های تامین کننده طرف قرارداد، اصلاح سبد کالا، اصلاح سیاست های فروش و تغییرات قیمت دارو بوده است. حدود 70% از درآمدهای شرکت از محل فروش داروهای داخلی و 30% باقی مانده از محل فروش داروهای وارداتی بوده است.

بهای تمام شده شرکت دارویی پخش هجرت نیز در 6 ماه نخست امسال 87% فروش شرکت را پوشش می دهد و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 34% رشد کرده است.

با اینکه هزینه های فروش، اداری و عمومی در سال جاری نسبت به دوره مالی مشابه در سال قبل افزایش پیدا کرده است ولی نسبت این هزینه ها به فروش تغییر چندانی نداشته است. دلیل اصلی افزایش هزینه های فروش، اداری و عمومی در 6 ماهه ی سال جاری رشد 58 درصدی حقوق، دستمزد و مزایای کارکنان طبق بخشنامه وزارت کار و امور اجتماعی بوده است. 

بیشتر بخوانید
عرضه اولیه (IPO) چیست؟

و اما سود ناخالص شرکت با توجه به دریافت تخفیفات مناسب از تامین کنندگان نسبت به 6 ماهه ی سال قبل 51% افزایش داشته است. سود خالص شرکت در سال 97 حدود 70 میلیارد تومان بود در حالی که در 6 ماه امسال هجرت موفق شده از محل فعالیت های خود 63 میلیارد تومان سود کسب کند. یعنی توانسته در 6 ماه امسال نزدیک به 12 ماه سال 97 سود کسب کند. سود شرکت نسبت به 6 ماه ی سال گذشته نیز 127% رشد کرده است.

معمولا در شرکت های پخش دارویی، متوسط دوره گردش موجودی کالا، سیاست های اعتباری و وصول مطالبات از مشتریان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دوره گردش موجودی کالا به این معنی است که از زمان خرید مواد اولیه تا تولید و فروش محصول چه مقدار زمان نیاز است. البته چون شرکت هجرت شرکت تولیدی نیست دوره گردش موجودی کالا به این معنی است که از خرید دارو تا توزیع و پخش آن چه مقدار زمان صرف می شود. دوره گردش موجودی کالا در شرکت پخش هجرت حدود 80 روز است که نسبت به شرکت پخش دارو (دتوزیع) که بزرگترین توزیع کننده دارو می باشد کمی بالاتر است.

جدول زیر مقایسه درآمدهای عملیاتی، سود خالص و حاشیه سود دو شرکت هجرت و توزیع داروپخش را در سال 97 نشان می دهد.

عرضه اولیه هجرت دتوزیع
سرمایه 450.000 600.000
درآمدهای عملیاتی 22.694.206 30.324.334
سود خالص 707.925 770.277
حاشیه سود خالص 3.11% 2.54%

همان طور که مشهود است وضعیت سودآوری و درآمدی دو شرکت بسیار به هم نزدیک می باشد. درآمدهای شرکت توزیع بخش بیشتر از هجرت است و در مقابل شرکت هجرت با سرمایه کمتر توانسته است حاشیه سود بالاتری ایجاد کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این جدول نماد هایی را نشان می دهد که میانگین خرید حقیقی سه برابر یا بیشتر از میانگین فروش حقیقی بوده است.

نماد حجم معاملات قیمت آخرین معامله (ریال) درصد تغییر قیمت آخرین معامله صف خرید
رتکو 984297 15970 5 بله
ثعمرا 10.54M 3647 4.98 بله
وایران 29.943M 2835 5 بله
ولیز 2.682M 4763 4.98 بله
گکوثر 69.999 36706 5 بله
کگاز 5.211M 18386 5 بله
کمرجان 249.154 18813 4.99 بله
هجرت 2.757M 32222 -4.94 خیر
داوه 2.043M 16083 4.99 بله
غمهرا 290.976 34070 5 بله
بجهرم 290.917M 2935 4.97 بله
لپارس 6.06M 23339 5 بله
فسازان 7.516M 21140 5 بله
زنگان 483.556 22312 5 بله
شسپا 1.569M 9817 4.99 بله
شنفت 3.237M 16774 4.99 بله
چکاپا 10.879M 7676 4.99 بله
نمرینو 156473 25414 5 بله
زکشت 247689 23430 5 بله
تلیسه 22457 19573 5 بله

شاخص امروز ابتدا تا 324 هزار واحد نیز پیش رفت اما با افزایش فشار عرضه در نهایت کار خود را در 321 هزار واحد به پایان رساند تا تنها 700 واحد از ریزش 7000 واحدی دیروز را جبران کند. با اینحال امروز هم نماد هایی بودند که با فشار تقاضا مواجه شدند.

نماد های تازه عرضه اولیه شده در این لیست همچنان پیشتازی می کنند. از هجرت تا بجهرم و فسازان. در این بین شسپا خودنمایی می کند. این نماد که 22 تیر ماه جهت ثبت افزایش سرمایه 470 درصدی و پرداخت سود سال 97 بسته شده بود، نهایتاً در روز یکشنبه 7 مهر با قیمت 1020 تومان بازگشایی شد. در 5 روز بعد با ریزش 12 درصدی گپ صعودی خود را پر کرد و دو روز است که با افزایش تقاضا مواجه شده است. باید دید آیا این گپ از نوع خستگی (Exhaustion Gap) است و سهم از نظر تکنیکالی پر شده است یا همچنان توان صعود دارد.

رتکو (کنترل خوردگی تکین کو) نیز امروز شاهد تقویت طرف تقاضا بود. به طوری که 20 حقیقی به صورت میانگین هر کدام 80 میلیون تومان خرید داشته اند. به نظر می رسد که سهامداران این سهم (که 52 درصد شناوری دارد) قصد عرضه ندارند. تا جایی که امروز تنها یک سوم میانگین حجم ماه معامله شد. از منظر الیوتی به نظر می رسد با قوی ترین بخش روند یعنی موج 3 از 3 از 3 مواجهیم. باید ببینیم آیا شرایط اصلاحی این روزهایِ بازار از این سناریو پشتیبانی می کند یا خیر.

ثعمرا از اواسط اسفند ماه وارد یک روند صعودی قوی شده و تاکنون حدود 200 درصد بازدهی داشته است. سهم از نظر تکنیکالی مقاومت جدی ندارد. در صورتی که بتواند از مقاومت کوتاه مدت خود عبور کند، هدف آن 450 تومان خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

خطای شناختی سیاست‌گذار ارزی

بیانیه بانک مرکزی

«دنیای‌اقتصاد» در روز دوشنبه از رانت 4 میلیون تومانی در بازار ارز نوشت؛ رانتی که به واسطه شکاف نرخ صرافی‌های رسمی و بازار غیررسمی رخ داده بود. در همان روز تصاویری از صف‌های طولانی در صرافی‌ها برای دریافت ارز منتشر شد. بانک مرکزی در واکنش به جو ایجاد شده در بازار، دوشنبه‌ شب بیانیه‌ای صادر کرد. طبق بررسی‌های میدانی این بانک، حجم معاملات اسکناس در بازار غیررسمی بسیار پایین بوده و حجم تقاضای روزانه در بازار رسمی اسکناس نیز طی چند روز اخیر رقمی بین 5 تا 8 میلیون دلار بوده است. این در حالی است که پیش‌تر تقاضای ارز در بازار در محدوده 3 میلیون دلار قرار داشت.  بانک مرکزی در بیانیه اخیر نوشت: «این بانک در راستای وظایف و مسوولیت‌های قانونی خود و سیاست‌های کلان اقتصادی، به‌رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، سیاست تسهیل تجارت، حفظ ارزش پول ملی و قدرت خرید خانوارها و صاحبان کسب‌وکار، تعادل منابع و مصارف ارزی و کمک به رشد اقتصادی  را دنبال می‌کند.» این بیانیه ادامه می‌دهد: «بنابراین، در این شرایط سخت جنگ اقتصادی، سیاست‌گذار پولی نمی‌تواند صرفا دنباله‌روی شاخص ارزی اسکناس و حواله در  بازار غیررسمی ارز باشد، چراکه شکل‌گیری نرخ‌های اسمی بالای ارز در بازار یاد شده، عمدتا ناشی از انتظارات و نه عوامل بنیادین، کمکی به ایجاد و حفظ ثبات در بازار ارز و بخش‌های واقعی و مالی اقتصاد نخواهد کرد و اقتصاد ایران را با چالش های جدی مواجه می‌کند.» در این راستا، بانک مرکزی متناسب با شرایط و روند امروزه بازار نسبت به تامین تقاضاهای واقعی ارز به‌صورت اسکناس و حواله اقدام کرده است؛ بنابراین سیاست این بانک حفظ ثبات بازار ارز براساس عوامل بنیادین است.

در پایان بانک مرکزی تاکید کرد: بازار اسکناس توسط بازارساز در حال اشباع شدن است و به‌نظر می‌رسد بازارساز با این اقدام دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است و تامین نیازهای ارزی متقاضیان واقعی توسط نظام بانکی و شبکه صرافی‌های مجاز به نرخ بازار و براساس عوامل بنیادین ادامه خواهد داشت.

عامل اصلی به‌وجود آمدن هیجان ارزی

بانک مرکزی با توجه به جو بازار بیانیه داد و تاکید کرد که نمی‌تواند با توجه به هیجانات بازار، نرخ صرافی را به نرخ غیررسمی نزدیک کند. اما مساله اینجاست که اگر نرخ صرافی به نرخ بازار آزاد، نزدیک بود، اساسا شلوغی و هیجانی به بازار تزریق نمی‌شد، عکسی از صرافی‌ها منتشر نمی‌شد و صف شلوغی شکل نمی‌گرفت. آنچه که هیجان بازار را تشدید کرده، اختلاف نرخ بازارساز و نرخ غیررسمی است. شاید این اختلاف از نظر سیاست‌گذار رقم قابل توجهی نباشد و با توجه به ذخایر ارزی، بازارساز قادر به کنترل بازار باشد، اما نکته اینجاست که وقتی رانتی خلق می‌شود، باید انتظار صف و حواشی هم داشت. شیوه تزریق از راس هرم به‌گونه‌ای شده که در بازار متشکل ارزی، صرافان اقدام به خرید می‌کنند. در مرحله بعدی هم به قیمتی، به شکل ترجیحی رانت را بین مردم توزیع می‌کنند. هر صرافی که بتواند با نرخ پایین‌تر در بازار متشکل ارز را تهیه کند، برد و رانت بیشتری در مرحله بعدی خواهد داشت. مکانیزم بازار متشکل هم چندان شفاف نیست و نرخ‌ها به وضوح اعلام نمی‌شود. در حالی‌که اگر شکاف قیمتی محدود شود، خیلی لازم نیست که سقف‌بندی بین صرافی‌ها یا مشتری‌ها ایجاد شود.

البته یک تغییر روش در رفتار سیاست‌گذار قابل ردیابی است، سیاست‌گذار ارزی پس از نوسانات نرخ ارز در تیرماه، سعی کرد نرخ صرافی را نزدیک به بازار کند و هر گاه نوسانی در بازار ایجاد می‌شد، نرخ صرافی به بازار نزدیک‌تر می‌شد و حتی در برهه‌ای از آن پیشی می‌گرفت تا به مرور عرضه را کمتر کند. این مساله باعث می‌شد بازار از تلاطم عقب بکشد و همین استراتژی در هفته‌های متوالی نوسان در بازار را به صفر میل داده بود. اینکه سیاست‌گذار از استراتژی برنده فاصله گرفته، می‌تواند ناشی از فشارهای بیرونی باشد، چرا که هرگاه نرخ ارز افزایشی می‌شود، معمولا مقامات سیاسی نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهند و این حساسیت به ضرر روند بازار ارز تمام می‌شود، چرا که یک تصمیم غیرکارشناسی در آن دخیل شده است. این خطا به یک تحلیل سطحی نیز دامن زده است: «وضعیت نابسامان بورس موجب تشکیل صفوف خرید در بازار ارز شده است.»

در حالی‌که صفوف و شلوغی موجود در بازار تنها به دلیل اختلاف آربیتراژی به وجود آمده است. یعنی این اختلاف آربیتراژی اگر در سطح 20 هزار تومان نیز می‌بود، صفوف تشکیل می‌شد و این مساله ربطی به هجرت نقدینگی از بازاری به بازار دیگر ندارد.

کم‌نمایی انتظارات

نکته دیگری که در بیانیه بانک مرکزی بر آن تاکید شده، اینکه قیمت‌های شکل گرفته در بازار آزاد ناشی از انتظارات بوده و عوامل بنیادی آن را توضیح نمی‌دهد. سوالی که به وجود میآید اینکه در کدام بازار، نرخ‌ها تنها با عوامل بنیادی و به شکل فرمولی تغییر می‌کنند؟ حتی در روند شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز بحث انتظارات، یک مساله مهم و موثر است. از این‌رو کارشناسان معتقدند که دست کم گرفتن انتظارات نمی‌تواند توجیه مناسبی برای رفتار بازار ارز در ایام اخیر باشد. کمااینکه در مورد دلار 4200 تومانی نیز این واقعیت تجربه شد، دولت تصمیم گرفته بود که نرخ را میخکوب کند و محاسباتش نشان می‌داد که با 4200 تومان، به تمام نیازهای ارزی پاسخگو است. اما اتفاقی که افتاد این بود که بازار آزاد راه خودش را رفت و شکاف نرخ به حدی رسید که دولت در نهایت به تغییر سیاست روی آورد و دلار رانتی را محدود به کالاهای اساسی کرد و نرخ غیررسمی را پذیرفت. علاوه بر این تحلیلگران معتقدند سیاست‌گذار ارزی باید علاوه بر تامین ارز بخش‌های حقیقی، به انتظارات توجه وافی داشته باشد و سیگنالی به جامعه برای تهییج انتظارات از سوی مقامات دولتی و حاکمیتی صادر نشود، که البته دومی از محدوده بازیگری بازارساز ارزی خارج است. تجربه 4200 ثابت کرد این تلقی که تنها به عامل بنیادی تکیه کنیم، شکاف قیمتی را تشدید می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پخش هجرت از برنامه افزایش سرمایه 122 درصدی از یک محل خبر داد تا سرمایه فعلی را از 45 به 100 میلیارد تومان برساند.

تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال خواهد شد تا صرف اجرای طرح توسعه و ایجاد مراکز توزیع جدید شود.

بنابراین گزارش، داروسازی فارابی، داروسازی تهران شیمی، تیپیکو و پارس دارو به ترتیب با 25.4، 23.2، 19.7 و 15.1 درصد در ترکیب سهامداری “هجرت” حضور دارند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرانلاین در جریان داد و ستد امروز بازار سرمایه بیش از 19میلیارد و 925میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 10هزار و 757میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و 812هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 71هزار و 479واحدی در ارتفاع یک میلیون و 812هزار و 832واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل شرکت‌های پتروشیمی پردیس، سرمایه‌گذاری البرز و پارس دارو با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز مثبتی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 18871واحد، کل (هموزن) 14616واحد، قیمت (هموزن) 9620واحد، آزاد شناور 93553واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم نیز به ترتیب 57629و 122539واحد رشد کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 3میلیارد و 891میلیون ورقه به‌ارزش 8هزار و 75میلیارد تومان در 882هزار و 31نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 565واحد رشد کرد و در ارتفاع 18 هزار و 733واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی پتروشیمی مارون، سرمایه‌گذاری صبا تامین و پتروشیمی تندگویان شد و در مقابل شرکت‌های هلدینگ صنایع خاورمیانه، سیمان ساوه و پخش هجرت بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس به نام خود ثبت کردند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، تعداد 100میلیون سهم شرکت پدیده شیمی قرن معادل 10 درصد سهام این شرکت، چهارشنبه این هفته(30بهمن) به‌عنوان نوزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه، با نماد معاملاتی “قرن” در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

این میزان سهام در محدوده قیمتی 1600تا 1700تومان برای هر سهم و با سهمیه 100سهمی برای هر کد حقیقی و حقوقی عرضه خواهد شد. همچنین مدیر این عرضه نیز شرکت کارگزاری بانک ملی و متعهد عرضه و خرید هم به ترتیب شرکت‌های پدیده شیمی پایدار و گسترش پدیده شیمی پایدار با سقف تعهد خرید 50 درصد از کل سهام قابل عرضه می‌باشند.

شایان ذکر است، شرکت پدیده شیمی قرن به عنوان پانصد و سی و چهارمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی”، گروه “ساخت سایر محصولات شیمیایی” و طبقه “ساخت صابون و پاک‌کننده‌ها، فرآورده‌های تمیزکننده و پرداخت‌کننده، انواع عطر و فرآورده‌های بهداشتی” در فهرست نرخ‌های بازار دوم، در نماد “اکتیو” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: از ابتدای امسال تا کنون تعداد دو میلیارد سهم شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین با نماد معاملاتی “تاصیکو” در روز نهم اردیبهشت با کشف قیمت 220تومان در بورس، تعداد 52میلیون سهم شرکت کشت و صنعت شریف‌آباد با نماد معاملاتی “زشریف” در روز 31 اردیبهشت‌ با کشف قیمت 420تومان در فرابورس، تعداد 40میلیون سهم شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران با نماد معاملاتی “دکپسول” در روز 5 خرداد با کشف قیمت 570تومان در فرابورس، تعداد 200میلیون سهم شرکت پلی پروپیلن جم با نماد معاملاتی”جم پیلن” در روز 27خرداد با کشف قیمت 2250تومان در بورس، تعداد 130میلیون سهم شرکت سیمرغ با نماد معاملاتی “سیمرغ” در روز 2 تیرماه با کشف قیمت 510تومان در بورس، تعداد 40میلیون سهم شرکت دارویی ره‌آورد تامین با نماد معاملاتی “درهآور” در روز 12 تیرماه با کشف قیمت 315تومان در بورس، تعداد 300میلیون سهم شرکت پتروشیمی نوری با نماد “نوری” در روز 22 تیر با کشف قیمت 3125تومانی در بورس، تعداد 75میلیون سهم شرکت پخش هجرت با نماد معاملاتی “هجرت” در روز 18 مرداد با کشف قیمت 1850 تومانی در بورس، تعداد 75میلیون سهم شرکت غلتک‌سازان سپاهان با نماد معاملاتی “فسازان” در روز 28 مرداد با کشف قیمت 840 تومانی در بورس، تعداد 100 میلیون سهم شرکت جنرال مکانیک با نماد معاملاتی “رنیک” در روز 13 شهریور با کشف قیمت 790 تومانی در فرابورس، تعداد 10 میلیون سهم شرکت نیلی صنعت کرمان با نماد معاملاتی “غنیلی” در روز 16 شهریور با کشف قیمت 700 تومانی در فرابورس، تعداد یک میلیارد و 207 میلیون سهم شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با نماد معاملاتی “بجهرم” در روز سوم مهرماه با کشف قیمت 199 تومانی در فرابورس، تعداد 240 میلیون سهم شرکت فولاد سپید فراب کویر با نماد معاملاتی “کویر” در روز 17 مهرماه با کشف قیمت 625 تومانی در بورس، تعداد 60میلیون سهم شرکت داروپخش با نماد معاملاتی “دتوزیع” در روز 21 مهرماه با کشف قیمت 2300 تومانی در فرابورس، تعداد 150میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین با نماد معاملاتی “وآوا” در روز یکم آبان ماه با کشف قیمت 216 تومانی در فرابورس، تعداد 60میلیون سهم شرکت ذوب روی اصفهان با نماد معاملاتی “فروی” در روز هشتم بهمن با کشف قیمت 2950 تومانی در فرابورس، تعداد 49میلیون و 125سهم شرکت کلر پارس با نماد معاملاتی “کلر” در روز 16 بهمن با کشف قیمت 2950 تومانی در فرابورس و تعداد 500میلیون سهم شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان با نماد معاملاتی “ومهان” در روز 21 بهمن ماه با کشف قیمت 5625 ریالی در فرابورس عرضه اولیه شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

محمدرضا مرادی، مدیرعامل توزیع داروپخش گفت: علی‌رغم مشکلات و چالش‌های مالی با مراکز درمانی دولتی، سرویس ویژه خدمات دارویی خود را بدون کوچکترین توقف ادامه دادیم و در کنار مردم برای عبور از این بحران ویروسی هستیم.

وی با بیان اینکه داروپخش به عنوان بزرگترین توزیع‌کننده شرکت دارویی کشور در ماه اسفند از مرز فروش 4000 میلیارد تومان گذشته است، افزود: به عنوان یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های توزیع دارو در کشور، محصولات مرتبط با بیماری کرونا را در روزهای آتی و در ایام نوروز توزیع می‌کنیم و با ذخیره بیش از 900 میلیارد تومانی دارو، به سرویس‌دهی در سراسر کشور ادامه می‌دهیم.

 21 مرکز پخش هجرت آماده خدمات رسانی

مسعود بهرامی نوید، مدیرعامل یکی از شرکت‌های توزیع دارویی شستا در خصوص توزیع دارو در این روزها، گفت: شرکت پخش هجرت با 160 کامیون که بخش عمده آنها کامیون‌های یخچال‌دار با استاندارد توزیع داروهستند، در ایام نوروز خدمات توزیع دارو را بدون توقف ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه برای ورود به سال نو 800 میلیارد تومان دارو ذخیره کرده‌ایم، از افزایش فروش 40 درصدی داروهای هلدینگ تیپیکو در این شرکت پخش خبر داد و گفت: در 21 مرکز پخش هجرت در کشور داروهای پیشگیرانه کرونا، مکمل‌های تقویت قوای ایمنی بدن، محصولات ضدعفونی‌کننده و آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله محصولاتی است که در تعطیلات نوروز توزیع آن‌ها ادامه خواهد داشت.

توزیع 500 تن محصولات ضدعفونی دست و سطوح

محمدهادی کمالی، مدیرعامل پحش دارویی اکسیر نیز از پخش 500 تن محصولات ضدعفونی در اسفندماه پیرو سیاست‌های توزیعی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: علی رغم مشکلات نقدینگی مراکز درمانی، با همه مجموعه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی دولتی و خصوصی همکاری داریم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شستا، گفت: پخش اکسیر 24 ساعته در تمام ایام نوروز به سرویس‌دهی ادامه می‌دهد و به عنوان مرکز توزیع محصولات ضدعفونی، پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها لازم انجام شده است.

کمالی با بیان اینکه بیش از 200 میلیارد دخیره دارویی در پخش اکسیر موجود است، از رشد فروش 35 درصدی این شرکت نسبت به سال 1397 خبر داد./ شستا

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.