دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

همه سرمایه‌ای دارند که برای روز مبادا کنار گذاشته باشند. البته سعی کرده‌اند این سرمایه را به نحوی ذخیره کنند که بهتر است. هم از نظر امنیت و هم از نظر حفظ ارزش. برخی طلا و ارز خریده‌اند، برخی زمین و ملک، برخی هم گذاشته‌اند توی بانک. این مقاله برای آن‌هایی است که بانک را انتخاب کرده‌اند، آیا راهی مشابه بانک ولی بهتر از آن وجود ندارد؟ به عبارتی به نظرتان بانک بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟ در این مقاله تفاوت صندوق سرمایه گذاری با سپرده بانکی را بررسی می‌کنیم.

بانک، مطمئن اما کم بازده

بانک‌ها را قدیم‌الایام برای حفظ امنیت سرمایه‌های نقد مردم ساخته شدند، از آن زمان سرقت‌های مسلحانه فیلم‌های وسترن و چند موسسه مالی و اعتباری غیرمجاز که بگذریم، بقیه بانک‌ها این وظیفه را به خوبی انجام داده‌اند. حتی در کنار حفظ امنیت، آپشن‌های دیگری هم داشته‌اند، مثلا سود سالیانه، پرداخت تسهیلات به صورت وام، قرعه‌کشی‌هایی با جوایز نفیس و ارزنده و …

از طرف دیگر بانک‌ها پوشش دهنده تمام و کمال ریسک بوده‌اند. یعنی کسی که پولش را می‌گذاشت توی بانک خیالش از بابت اینکه هر وقت پولش را بخواهد می‌تواند آن را بردارد راحت بود. پس تا اینجا می‌دانیم بانک‌ها یک سری قابلیت دارند که مهمترین‌شان همین پایین بودن ریسک است.

خب، حالا اگر گزینه دیگری باشد که ریسکش به همان مقدار ریسک بانکی، ولی سود بیشتری داشته باشد، باز هم سرمایه‌گذاری در بانک را ترجیح می‌دهید و حاضرید سرمایه‌تان باز هم توی بانک بماند؟ برای شروع سوددهی بانک را بررسی می‌کنیم و بعد از آن سراغ گزینه پیشنهادی و مقایسه آن با بانک می‌رویم.

سود سپرده های بانکی چقدر است؟

بیشترین سود سپرده بانکی در سال 98 که توسط بانک مرکزی اعلام شده بود، 10 درصد برای حساب کوتاه مدت و 15 درصد برای حساب بلند مدت یک ساله بوده است. البته بانک مرکزی مجوز افزایش سود بانکی برای حساب‌های با سود بالای 20 درصد را هم داده است.

بنابراین بیشترین نرخ سودهای بانکی در سال 98، به شکل زیر بوده است:

بانکسود کوتاه مدت (درصد)
آینده ۲۰
پارسیان ۲۰
مهر اقتصاد ۲۰
ایران‌زمین ۱۸
سرمایه ۱۸
مسکن ۱۵
موسسه نور ۲۰
موسسه کوثر ۱۹٫۹۹

از طرف دیگر بیشترین نرخ سود حساب‌های بلند مدت یک ساله هم از این قرار بوده است:

بانکسود بلند مدت (درصد)
گردشگری ۲۰
اقتصاد نوین ۲۰
ایران زمین ۲۰
تجارت ۲۰
دی ۲۰
سامان ۲۰
سرمایه ۲۰
شهر ۲۰

به این ترتیب اگر کسی 10 میلیون تومان سرمایه‌اش را در یکی از بانک‌ها می‌گذاشت، بعد از یک سال 2 میلیون تومان سود از این سپرده‌گذاری عایدش می‌شد و سرمایه‌اش به 12 میلیون تومان می‌رسید.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت چقدر است؟

آن گزینه دیگر سرمایه‌گذاری، صندوق های سرمایه گذاری بودند که قرار شد بعد از بررسی سودهای بانکی، سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم. در ایران چند مدل صندوق سرمایه گذاری وجود دارد، اما شبیه‌ترین نوع آن‌ها به بانک که از لحاظ ریسک و امنیت سرمایه‌گذاری تقریبا در یک سطح قرار دارند، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هستند.

به همین دلیل است که این نوع صندوق‌ها طرفداران بیشتری نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها دارند. یعنی از 201 صندوق سرمایه گذاری که تا پایان سال 98 فعال بوده‌اند، 79تایشان صندوق درآمد ثابت هستند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت چقدر است؟

مهم ترین تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک بازدهی آن است.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سود ماهیانه و تقریبا ثابتی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند و برخی از آن‌ها این سود را در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه و … پرداخت می‌کنند. برای همین است که نزدیک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری به بانک‌ها محسوب می‌شوند و اگر بخواهند سود سپرده‌گذاری را با سود سرمایه‌گذاری مقایسه کنند، سراغ این صندوق‌ها می‌روند.

صندوق های درآمد ثابت نسبت به دیگر انواع صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک‌تر هستند و به همین میزان سوددهی کمتری نیز دارند. با این حال سوددهی آن‌ها نسبت به بانک ها بیشتر است و برای مقایسه این موضوع می‌توان به جدول زیر که میزان سوددهی 10 صندوق درآمد ثابت برتر در سال 98 را نشان می‌دهد، استناد کرد:

نام صندوقسود محقق شده سالیانه (درصد)معادل سالیانه (درصد)بازدهی ماه (درصد)
مشترک اندیشه فردا 69.10 88.8 7.4
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و معدن 52.80 73.08 6.09
مشترک صبای هدف 46.89 72.36 6.03
گنجینه الماس بیمه دی 38.57 12 1
نیکوکاری دانشگاه الزهرا 37.16 46.44 3.87
نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) 36.03 28.44 2.37
گنجینه الماس پایدار 35.36 23.52 1.96
توسعه سرمایه نیکی 35.14 30.96 2.58
با درآمد ثابت فیروزه آسیا 32.69 47.4 3.95
صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه یکم آوید 31.52 46.08 3.84

ستون سود معادل سالیانه در این جدول بر اساس سود ماهیانه (که در اینجا سود شهریور‌ماه 98 در نظر گرفته شده) بدست می‌آید. به این صورت که اگر این سود در تمام ایام سال تکرار می‌شد، سود سالیانه چه میزان می‌شد. این سود را برای پیش بینی حدود سود سالیانه صندوق محاسبه می‌کنند تا دید بهتری برای مقایسه به سرمایه‌گذاران بدهند. هرچند که بدست آوردن سود یک ماه در تمام ماه‌های سال امکان پذیر نیست و همیشه نوساناتی وجود دارند.

اما ستون سود محقق شده سالیانه همان میزان سودی است که صندوق در طول سال گذشته داشته و از این جهت مورد مناسبی برای مقایسه میزان سوددهی صندوق های درآمد ثابت با سوددهی بانک‌ها است. با توجه به جدول، صندوق درآمد ثابت مشترک اندیشه فردا بیشترین سوددهی را در میان صندوق های درآمد ثابت داشته است.

نمودار زیر هم مربوط به جدول 10 صندوق درآمد ثابت برتر در سال گذشته است:

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت چقدر است؟

البته لازم به ذکر است که میزان سوددهی همه صندوق‌ها با هم برابر نیست و ممکن است یک صندوق عملکرد خوبی داشته باشد و سود بالایی را کسب کند، از طرف دیگر ممکن است صندوقی عملکرد مناسب نداشته و سوددهی‌اش از سود سالیانه بانک‌ها کمی پایینتر شود. با این حال میانگین سوددهی صندوق های درآمد ثابت در سال گذشته 25 درصد بوده است.

همچنین باید بدانید که برخی از صندوق های درآمد ثابت پرداخت سود ندارند و سرمایه‌گذار تنها از افزایش قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق سود می‌برد. یعنی واحد سرمایه گذاری را به قیمتی می‌خرد و بعد از مدتی که قیمت آن افزایش یافت می‌تواند بفروشد و از این طریق سود ببرد.

در میان صندوق های درآمد ثابت، کمترین سوددهی سالیانه متعلق به صندوق نیکوکاری ورزشی پرسپولیس با سود 4.8 درصدی بود و بیشترین میزان سوددهی سالیانه هم به صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مشترک اندیشه فردا با 69.12 درصد تعلق داشت.

به این ترتیب سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت نیز اندکی ریسک دارد، ولی این ریسک در مقابل میزان سوددهی آن‌ها قابل اغماض است. یعنی ممکن است کسی سوددهی کمتر از بانک چند صندوق خاص را ببیند، اما از طرف دیگر باید میزان سوددهی خیلی بیشتر چند صندوق دیگر را هم مورد توجه داشته باشد.

به علاوه اینکه از بین 79 صندوق درآمد ثابت فعال در کشور (اگر صندوق های نیکوکاری را در نظر نگیریم) تنها 9 صندوق سوددهی سالیانه کمتر از 20 درصد داشته‌اند.

صندوق های سرمایه گذاری بانک‌ها

پس از بررسی تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک، در کنار صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، صندوق های سرمایه بانکی هم برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسک هستند، پیشنهاد می‌شوند. این صندوق‌ها به طور مفصل در مقاله «آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری بانک» معرفی شدند.

در آنجا گفتیم که این صندوق‌ها توسط بانک یا موسسات مالی تاسیس می‌شوند و از انواع مختلف صندوق‌های سهامی، مختلط و درآمد ثابت هستند. برای همین بانک مورد نظر پشتیبان نقدشوندگی این صندوق‌ها هستند و از این بابت خیال سرمایه‌گذاران راحت است.

در جدول زیر میزان سوددهی سال گذشته چند صندوق درآمد ثابت که توسط کارگزاری‌های مرتبط با بانک‌های کشور ایجاد شده‌اند، آورده‌ایم:

نام صندوق سود پرداختی آخرین ماه (معادل سالیانه)
بانک حکمت ایرانیان (حکمت آشنا) 20.91 %
بانک حکمت ایرانیان (امین آشنا) 24.69 %
بانک آینده (گسترش فردای ایرانیان) 24.82 %
بانک دی (ارزش آفرینان دی) 21.98 %
بانک سرمایه (نهال سرمایه ایرانیان) 21.84 %
بانک سپه (گنجینه امید ایرانیان) 21.66 %
موسسه اعتباری ملل (اعتماد ملل) 22.26 %
بانک توسعه صادرات (آرمانی) 21.27 %

قدرت و سرعت نقدشوندگی

یکی از فاکتورهای مهم برای سرمایه‌گذاران، قدرت نقدشوندگی است. کسی که پولش را در بانک می‌گذارد می‌تواند هر زمان که نیاز پیدا کرد، سرمایه‌اش را برداشت و خرج کند. سرعت نقدشوندگی بانک‌ها در حد کارت به کارت اینترنتی یا برداشت از عابر بانک سریع و آنی است. اما این موضوع در صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تمام انواع آن) به این سرعت نیست و بسته به صندوق، بین یک تا چند روز کاری زمان می‌برد.

البته قدرت نقدشوندگی صندوق‌ها هم مانند بانک‌هاست و سرمایه‌گذاران از این جهت هیچ نگرانی نخواهند داشت و مشکل فقط زمان واریز وجه نقد به حسابشان است که بین یک تا چند روز کاری زمان می‌برد.

نتیجه‌گیری

حالا که تفاوت صندوق سرمایه گذاری با سپرده بانکی را بررسی کردیم، اگر قصد گرفتن وام از سپرده‌گذاری در بانک ندارید، یا حتی به این فکر کرده‌اید که وام بگیرید و وام را بگذارید در حساب بانکی تا با سود ماهیانه آن قسط‌های وام را بدهید و در نهایت مبلغ وام برای خودتان بماند، بهتر است کمی دست نگه دارید و به گزینه‌های بهتر سرمایه‌گذاری که تفاوت چندانی با بانک ندارند ولی سوددهی بیشتری عایدتان می‌شود هم فکر کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

وقتی اسم نیکوکاری و شرکت کردن در آن می‌آید، همه به یاد مراکز خیریه و جشن روز نیکوکاری پیش از شروع مدارس می‌افتیم. در حالی که شاید هیچوقت اسمی از صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری نشنیده باشیم.

سرمایه‌گذاری همیشه برای مواردی استفاده شده که سرمایه‌گذار پولی را روی چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند با این هدف که سرمایه‌اش بیشتر شود و سود ببرد. اصلا باورمان این بوده که سود بردن با نیکوکاری در تناقض است، چرا که در آموزه‌های ما هیچکس کار خیری نمی‌کند تا از آن سود شخصی ببرد. باید بگوییم صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جدا از این بحث‌هاست و اتفاق جالبی است که فعل نیکوکاری را راحت‌تر کرده و حس بهتری به سرمایه‌گذار می‌دهد.

تعریف صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

تا به حال برایتان پیش آمده بخواهید در ساخت یک بیمارستان یا مدرسه در منطقه‌ای محروم سهیم باشید ولی آنقدر پول نداشته باشید که از پس چنین کاری برآیید؟ یعنی نهایت کمکی که می‌توانید بکنید، شاید در حد خرید یک تخته سیاه مدرسه باشد که به تنهایی به دردی نمی‌خورد. یا حتی پول خوبی داشته باشید ولی ندانید دقیقا باید به کجا کمک کنید و برای کدام منطقه محروم صرف کنید که بهتر باشد.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری این مدل کارهای خیر را آسان کرده است. به این صورت که ابتدا شما سرمایه‌تان را، هر مقداری که باشد، در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید، بعد مدیر اجرایی صندوق با جمع کردن سرمایه همه نیکوکاران و سرمایه‌گذاری آن در بازارهای مالی، سود حاصل را صرف کارهای خیر می‌کند. لازم به ذکر است که این کارهای خیر در اساسنامه هر صندوق ذکر شده و همه آن‌ها عملکردشان را به سرمایه‌گذاران خود ارائه می‌دهند.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری چگونه کار می کند؟

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و شیوه‌‌ای نوین است که مدیر صندوق، سرمایۀ سرمایه‌گذاران را در بازار سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند و سود حاصل از آن را در فعالیت‌های خیرخواهانه صرف می‌کند.

ساختار صندوق های وقفی به نحوی است که از سرمایه گذاری وجوه دریافتی در امور نیکوکاری اطمینان حاصل می‌شود، برای این کار از ارکان نظارتی نظیر حسابرس و متولی صندوق استفاده می‌شود.

مدیر صندوق، مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار است و سعی می‌کند سرمایه صندوق را در سبد سهامی مطمئن و یا اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند تا ریسک آن به حداقل ممکن برسد و بازدهی بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران می‌توانند اصل سرمایه خود را بعد از مدتی از صندوق خارج کنند و یا درصدی از سود حاصل را خودشان دریافت کنند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

در واقع سرمایه گذاران حق انتخاب دارند، ممکن است فردی بخواهد کل سود خود را به امور نیکوکاری تخصیص دهد یا قسمتی از آن را صرف امور نیکوکاری کند و مابقی آن را خودش دریافت کند.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که فرد تمامی سرمایه و سود ناشی از آن را به امور نیکوکاری ببخشد در این حالت علاوه بر اینکه سود سرمایه فرد بصورت دوره‌ای صرف امور خیرخواهانه می‌شود پس از انحلال صندوق کل سرمایه او نیز صرف این امور خواهد شد.

همچنین هر صندوق در امیدنامه خود ذکر کرده که سود حاصل از سرمایه‌گذاری خیران را صرف چه فعالیت‌هایی می‌کند. به عنوان مثال معمولا سرمایه جمع شده را به حمایت از دانشجویان دانشگاه‌ها، بیماران خاص، زندانیان جرائم مالی غیرعمد، فعالیت‌های ورزشی، کودکان بی‌سرپرست و… اختصاص می‌دهد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

اگر بخواهیم صندوق‌های نیکوکاری را با کارهای نیکوکاری انفرادی مقایسه کنیم، این صندوق‌ها مزیت‌های زیر را هم دارند:

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران

شفافیت عملکرد صندوق های نیکوکاری

اولین ویژگی عملکرد شفاف این صندوق‌ها در همان ابتدای سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. به این صورت که در امیدنامه هر صندوق، جزئیات عملکرد و نحوه اختصاص عواید صندوق به کارهای نیکوکاری ذکر شده است. به علاوه اینکه ارکان نظارتی نظیر متولی و حسابرسِ صندوق بر عملکرد مدیر اجرای صندوق نظارت می‌کنند. (مدیر اجرا کسی است که کارهای اجرایی صندوق را انجام می‌دهد.)

صندوق نیز در دوره‌هایی کوتاه مدت، گزارشی از فعالیت خود و نحوه اختصاص منافع به امور نیکوکاری تهیه می‌کند و بر روی وب‌سایت صندوق قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاران نیز در جریان امور باشند. این کار علاوه بر اینکه گزارش عملکرد صندوق و صورت‌های مالی آن را شامل می‌شود، می‌تواند نظارت همگانی را به دنبال داشته و بقیه مردم را نیز به سرمایه‌گذاری در امور خیریه تشویق کند.

مراحل سرمایه گذاری در صندوق های نیکوکاری

مراحل سرمایه گذاری در صندوق های نیکوکاری

اولین صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری در ایران در اواسط سال 1386 شروع به فعالیت کرده است. اما بعد از اینکه در سال 1388 قوانینی برای توسعه ابزارها و نهادهای مالی تصویب شد، فعالیت این صندوق‌ها نیز بیشتر شد.

در حال حاضر 11 صندوق سرمایه گذاری نیکوکارانه فعال در ایران وجود دارد، گه از جمله آن‌ها می‌توان صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس – صندوق نیکوکاری الزهرا – صندوق نیکوکاری ندای امید – صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران و … را نام برد. لیست صندوق های سرمایه گذاری را می‌توانید در وب سایت سیگنال مشاهده کنید.

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، باید به سن قانونی رسیده باشید و مدارک هویتی خود را به یکی از شعب صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید ببرید. بعد از تکمیل این مرحله، می‌توانید هر مقدار پولی که برای کار خیر کنار گذاشته‌اید را به حساب صندوق واریز کنید و واحدهای سرمایه‌گذاری بخرید. حالا می‌توانید خودتان را یک سرمایه‌گذار نیکوکار و به روز بدانید.

بیشتر بخوانید
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

نتیجه‌گیری

با اینکه سابقه نیکوکاری در دنیا خیلی قدیمی است و نهادهای زیادی برای انجام کار خیر وجود دارند، ولی صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری ابزاری جدید هستند و می‌توانند تاثیرات خوبی در بازار سرمایه‌گذاری و همچنین فعالیت‌های خیرخواهانه داشته باشند. می‌توانید لیست این صندوق‌ها را با یک سرچ ساده پیدا و برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید. سپس با خرید چند واحد سرمایه‌گذاری کوچک، در انجام کارهای خیر بزرگ سهیم شوید. آیا شما نیز به دنبال انجام امور خیرخواهانه و کسب سود بصورت همزمان هستید؟ آیا شما نیز صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری را انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با وب سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.