دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399

صنعت کاغذ از صنایع پر حاشیه کشور است. مصرف داخلی کاغذ تقریبا 2 میلیون تن و ظرفیت تولید داخلی تنها 1 میلیون تن در سال است. تامین کاغذ از طریق واردات، یک میلیارد دلار هزینه در سال به کشور تحمیل می کند و تنها راه قطع نیاز به واردات تغییر تکنولوژی تولید کاغذ است.

چکاپا، چکارن و چکاوه سه شرکت بورسی تولیدکننده کاغذ هستند که در این گزارش به بررسی وضعیت تولید و فروش و سودآوری آن ها در سال جاری پرداخته شده است. از آن جا که سال مالی شرکت ها با هم متفاوت است، عملکرد هرکدام جدا مورد بررسی قرار گرفته است.

چکاپا

شرکت صنایع کاغذ پارس در سال 1346 در شمال استان خوزستان و در جوار کارخانه نیشکر هفت تپه با هدف استفاده از باگاسِ تولیدی این کارخانه (تفاله باقی مانده ساقه نیشکر) به عنوان ماده اولیه خمیرسازی تاسیس گردید. چکاپا تنها تولید کننده خمیر و کاغذ ویرجین شیمیایی در ایران است.

همانطور که در نمودار زیر مشهود است فروش شرکت در هر فصل تقریبا با تولید آن برابر بوده است به عبارت دیگر شرکت با مشکل انباشتگی محصول در انبار روبرو نیست.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

اما باید در نظر داشت که در مقایسه با سال قبل میزان تولید و فروش چکاپا کاهش یافته است.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی
بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

متناسب با کاهش فروش شرکت، سود فصلی هر سهم نیز در مقایسه با سال قبل کمتر شده است (سود هر فصل جدا از فصل دیگر است).

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

چکاوه

صنایع کاغذ سازی کاوه در سال 1367 در شهر ساوه به منظور تولید کاغذ و مقوا تاسیس گردید. چکاوه در صنعت سلولزی با تولید انواع کاغذ بسته بندی شامل کاغذ قهوه ای، کاغذ تست لاینر و کاغذ فلوتینگ از آخال ( ضایعات بازیافتی کاغذ و کارتن) فعالیت می کند.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

حجم تولید و فروش شرکت در فصل دوم نسبت به فصل اول رشد داشته است. در نمودارهای زیر حجم تولید وفروش فصلی به تفکیک با فصل مشابه در سال قبل مقایسه شده است.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی
بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

افزایش فروش فصلی چکاوه در سال جاری سبب شده است تا این شرکت به ازای هر سهم نسبت به سال گذشته سود بیشتری شناسایی کند.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

چکارن

شرکت کارتن ایران اولین و بزرگترین تولیدکننده کارتن و ورق در کشور است. با وجود عرضه پنج برابری نسبت به تقاضا در بازار کارتن و ورق، اما چکارن توانسته است جایگاه خود را به عنوان پنج بازیگر اصلی صنعت حفظ نماید. از سوی دیگر با توجه به اینکه ماده اولیه مورد استفاده، کاغذ بوده و عمدتا از مبادی داخلی تامین می گردد، این بازار از منظر ریسک تحریم ها و مشکلات واردات مواد اولیه تا حد زیادی مصون است.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

حجم تولید و فروش چکارن در فصل دوم نسبت به فصل اول افزایش داشته است اما مطابق نمودارهای زیر در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل با کاهش تولید و فروش همراه بوده است.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی
بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

با افزایش فروش در فصل دوم سال این شرکت موفق شده است زیان هر سهم را از (10) ریال به (2) ریال کاهش دهد. سود شش ماهه چکارن در سال 98 برای هر سهم معادل 12 ریال بوده است اما در سال 99، (12) ریال زیان شناسایی کرده است که دلیل اصلی آن کاهش درآمدهای عملیاتی شرکت است.

بررسی گزارشات فصلی شرکت های تولید کننده محصولات کاغذی

جمع بندی

با مقایسه گزارش های تولید و فروش سه شرکت فعال در صنعت کاغذسازی از ابتدای سال جاری ، می توان گفت چکاپا بیشترین حجم و مبلغ تولید و فروش را داشته است. اما بیشتری سود هر سهم را چکاوه ایجاد کرده است. در حالیکه چکارن در شش ماه نخست سال به دلیل کاهش درآمدهای عملیاتی برای هر سهم زیان شناسایی کرده است.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت صنایع کاغذ پارس در سال 1346 در شمال استان خوزستان تاسیس و در سال 1349 به عنوان اولین واحد تولید کاغذ از خمیر ویرجین به بهره برداری رسید. این کارخانه در شهرستان شوش و در 120 کیلومتری شهر اهواز و در جوار کارخانه نیشکر هفت تپه قرار دارد. هدف از این امر استفاده از باگاس (تفاله باقی مانده ساقه نیشکر پس از شکر گیری) تولیدی این کارخانه به عنوان ماده اولیه خمیر سازی می باشد.

فعالیت شرکت صنایع کاغذ پارس

کارخانه کاغذ پارس تنها تولید کننده خمیر و کاغذ ویرجین شیمیایی در ایران است. تولید خمیر ویرجین شیمیایی نقطه تمایز کاغذ پارس با سایر تولید کنندگان کاغذ در ایران است چرا که ماده اولیه اکثر تولید کنندگان کاغد در ایران، کاغذ های بازیافتی است که خمیر تولید شده از آن غیر ویرجین می باشد.

محصولات اصلی شرکت به دو طبقه ی خمیر و کاغذ تقسیم بندی می شوند. بازار هدف در نظر گرفته شده برای کاغذ تولیدی این شرکت، بازار داخل است و در مورد خمیر قابل فروش، غالباً بازار های صادراتی مد نظر است.

چشم انداز

از 400 میلیون تن کاغذ تولیدی در دنیا بالغ بر 40 درصد، یعنی حدود 160 میلیون تن آن در چین تولید می شود. بنابراین هر تاثیری در بازار چین قطعاً بازار های جهانی را تحت شعاع قرار خواهد داد. از آنجایی که صنعت کاغذ یکی از صنایع آلاینده محسوب می شود، کشور چین محدودیت هایی برای این صنعت در نظر گرفته است که شامل:

  1. قطع واردات کاغذ های بازیافتی
  2. تعطیلی کارخانه های آینده

می باشد. قطع واردات کاغذ بازیافتی باعث شده که شرکت های تولید کننده کاغذ به منبع دیگری یعنی خمیر ویرجین روی بیاورند که همین موضوع باعث افزایش تقاضای خمیر در بازار های جهانی شد و قیمت آن (بسته به نوع خمیر) بین 25 تا 35 درصد افزایش یابد. محدودیت در سرمایه گذاری در تولید خمیر در دنیا باعث شده که پیش بینی ثبات و یا حتی افزایش قیمت خمیر را داشته باشیم.

سرمایه و ترکیب سهامداران چکاپا

سهامدار درصد سهام
شخص حقیقی 25.46
شخص حقیقی 20.17
شرکت سرمایه گذاری تامین آتیه مسکن 2.66
صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان 2.27
شرکت سرمایه گذاری ملی ایران 1.99
شرکت گروه مالی سپهر صادرات 1.83
سایر 45.62

وضعیت تولید و فروش

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نماد چکاپا (12 آبان ماه 1398)

سال مالی این شرکت منتهی به آبان ماه است. چکاپا در نه ماه گذشته از سال مالی اش به صورت میانگین، ماهانه 35 میلیارد تومان درآمد داشته که این رقم در در شهریور ماه با 12 درصد افزایش، به 39 میلیارد تومان رسیده که نزدیک به فروش ماه گذشته است.

گروه صنایع کاغذ پارس در ده ماه نخست سال مالی 97 مجموعاً 240 میلیارد تومان درآمد داشته که این عدد امسال به 350 میلیارد تومان رسیده است. (افزایش 45 درصدی درآمد نسبت به مدت مشابه سال گذشته)

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نماد چکاپا (12 آبان ماه 1398)

عمده ی فروش این شرکت از محل کاغذ رول سفید است. این محصول در شهریور ماه نسبت به میانگین ده ماه گذشته 65 درصد افزایش تولید و 80 درصد افزایش فروش داشته اما نرخ فروش تغییر چندانی نداشته است.

بررسی صورت های مالی نه ماهه 98

چکاپا در نه ماهه 98 مجموعاً 310 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت مدت مشابه سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده اما 60 درصد افزایش یافته که به کاهش حاشیه سود انجامیده است. سود ناخالص با 50 درصد افزایش، به 120 میلیارد تومان رسیده است. (حاشیه سود ناخالص از 39 درصد به 37 درصد کاهش یافته است)

هزینه های مالی 5 درصد افزایش یافته اما در سطح قابل قبول و اندکی است. (نسبت هزینه مالی به درآمد های عملیاتی = 1.3) این شرکت مجموعاً 89 میلیارد تومان تسهیلات مالی 16 درصدی دارد که عمدتاً کوتاه مدت است و هر سال حدود 14 میلیارد تومان هزینه مالی برای شرکت ایجاد می کند. درآمد های غیر عملیاتی با 420 درصد افزایش به 15 میلیارد تومان رسیده است.

نرخ مالیات بر درآمد از 9 درصد در دوره ی قبل به 15 درصد افزایش یافته است. از آن جایی که چکاپا در بورس تهران معامله شده و سهام شناور آن بیش از 20 درصد است، معافیت مالیاتی خوبی دریافت می کند.

در نهایت سود خالص این شرکت با 60 درصد افزایش، به 110 میلیارد تومان (47 تومان به ازای هر سهم) رسیده است. (حاشیه سود خالص از 34 درصد به 41 درصد افزایش یافته است)

EPS TTM = 65

P/E TTM = 13.7

در صورتی که چکاپا در ادامه ی سال 1655 تن کاغذ رول سفید، 2621 تن خمیر ویرجین و 2930 تن رول فلوتینگ به فروش رساند، 51 میلیارد و 480 میلیون تومان درآمد خواهد داشت که مجموع درآمد عملیاتی سال به 403 میلیارد تومان خواهد رساند. در نتیجه سود هر سهم و P/E در ادامه به شرح زیر خواهد بود:

EPS Forward = 70

P/E Forward = 12.9

در نظر داشته باشید جهش درآمدی 54 درصدی چکاپا تنها از افزایش نرخ های فروش کلیه محصولات از جمله کاغذ و خمیر نشات می گیرد و مقدار فروش با افت 24 درصدی مواجه شده است.

مهمترین علت کاهش مقدار فروش این شرکت، ممنوعیت صادرات انواع کاغذ و کاغذ باطه است که دست چکاپا را از بازار های خارجی تا حدی کوتاه کرد.

نکته مهم دیگر در تغییر استراتژی این شرکت در تولید کاغذ فلوتینگ است. در حال حاضر در ایران شرکت هایی که از خمیر بازیافتی، کاغذ فلوتینگ تولید می کنند، زیاد است و همین موضوع باعث شده تقاضا برای کاغذ بازیافتی افزایش پیدا کرده و حاشیه سود تولید این نوع کاغذ کاهش یابد. در نتیجه چکاپا در تلاش است تولید کاغذ دولایه را جایگزین کاغذ فلوتینگ کند.

اخبار پیرامون سهم چکاپا

چکاپا طی یک مزایده، 20.12 درصد سهام شرکت حریر خوزستان را از شرکت کارتن ایران (چکارن) خریداری نموده است. با اینحال به نظر می رسد چکاپا به دنبال مالکیت مطلقِ این شرکت است فلذا در مزایده خرید 79.3 درصد باقی مانده سهام این شرکت نیز حاضر شده که البته هنوز نتیجه ای حاصل نشده است. شرکت حریر خوزستان در زمینه تولید کاغذ تیشو فعالیت می کند.

تحلیل تکنیکال چکاپا

نمودار تحلیل تکنیکال نماد چکاپا (12 آبان ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

چکاپا از اردیبهشت 95 در یک روند صعودی قرار گرفته است. از منظر تکنیکالی پس از سپری کردن چهار موج، به نظر می رسد در موج پنجم خود که به صورت گسترده (Extended) درآمده است قرار دارد. در صورتی که این موج را نیز شامل 5 ریز موج بدانیم، چکاپا از نظر الیوتی در جایگاه موج 5 از 5 خود جای گرفته است.

اولین هدف قیمتی این سهم که این روز ها با تقاضای خوبی نیز همراه شده است، محدوده ی 950 تا 965 می باشد. در صورت شکست پر قدرت این محدوده، محدوده ی بعدی را می توان 1085 تومان تا 1100 تومان در نظر گرفت. سومین هدف قیمتی نیز محدوده ی 1300 تومان خواهد بود.

از نظر اندیکاتور RSI به نظر می رسد یک واگرایی مخفی مثبت (+HD) ایجاد شده است که قیمت نیز این واگرایی را تایید کرده و چند روزی است چکاپا مثبت معامله می شود.

از نظر اندیکاتور MACD، خط MACD خط سیگنال را به تازگی به طرف بالا قطع کرده که این یک سیگنال صعودی می باشد.

در صورتی که سهم را دارید، معاملات را در اهداف قیمتیِ گفته شده حتماً رصد کنید و در صورتی که سهم را ندارید، باید بدانید ورود در این نقاط با ریسک همراه است و باید با دقت دست به اقدام بزنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین،حامد شمس در صفحه شخصی خود در توئیتر از دستور وزیر کار برای تمدید دفترچه بیمه درمانی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خبر داد.

وی‌ نوشت: به رغم پرداخت نشدن حق بیمه کارگران هفت تپه از سوی کارفرما، با دستور محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی،  دفترچه درمانی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر  هفت تپه تمدید شد.

در روزهای گذشته کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از عدم اعتبار دفترچه‌های درمانی خود به دلیل بدهی کارفرمای هفت تپه به تامین اجتماعی خبر داده بودند که به موجب آن کارگران در دریافت خدمات درمان با مشکل مواجه شده بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.