دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

طیف انتفاعی ارز تک نرخی

نیروی دوگانه ارزی

بانک مرکزی در دو اقدام طی سه روز اخیر نرخ ارز را به سمت تک رقمی شدن هدایت کرد. اگر ارز 4200 تومانی برای گروه کالاهای ضروری را درنظر نگیریم، در حال حاضر عملا با بیانیه روز گذشته رئیس بانک مرکزی نرخ ارز تک رقمی شده است. روز گذشته عبدالناصر همتی در صفحه مجازی محبوب خود، اینستاگرام، به‌صورت غیررسمی به شرکت‌های صادراتی اجازه فروش ارز خود را در صرافی‌های بانکی اعطا کرد. روز دوشنبه هم سقف قیمتی معاملات ارزی در سامانه نیما برداشته شد تا از این طریق درب بالایی نرخ نیمایی به روی بازار آزاد باز و عملا این دو نرخ یکدست شوند.

تک‌نرخی شدن ارز همواره از سوی کارشناسان از منظر حذف رانت مورد توجه و حمایت بوده است، اما ارز نیمایی از این جهت که عرضه‌کنندگان یعنی همان شرکت‌های صادراتی را ملزم به ارائه ارز خود با قیمت پایین‌تر از نرخ بازار می‌کرد، عاملی در نارضایتی آنها و بالطبع کاهش عرضه ارز در داخل شده بود.

اما با سیاست ارزی جدید سیاست‌گذار پولی با تغییراتی در منحنی عرضه و تقاضای آن در داخل مواجه خواهیم شد. بازار سرمایه و شرکت‌های بورسی از این تغییرات بی‌تاثیر نخواهند ماند؛ ثمرات و تبعاتی که می‌توان آنها را از منتفع‌ترین شرکت‌ها تا بی‌نصیب‌ترین روی یک طیف ارزشی جای‌گذاری کرد.

مولفه‌های‌ اصلی این ارزیابی «بازار فروش محصولات و خرید مواد اولیه» و «نوع محصول» است؛ ویژگی‌ای که بیش از هرچیزی انتفاع و ضرر شرکت‌های بورسی از سیاست تک نرخی کردن ارز را تعیین می‌کند.

با توجه به این موضوع باید گفت، شرکت‌های صادرات‌محوری که تامین مواد اولیه آنها از داخل است، بیشترین تاثیر را از این سیاست خواهند گرفت، اما در مقابل شرکت‌هایی که برای تامین مواد اولیه وارداتی خود ارز نیمایی دریافت می‌کردند و در سمت دیگر بازار فروش آنها داخلی است، در کوتاه مدت آسیب می‌بینند. اما طبق گفته یک کارشناس بازار سرمایه این افت تا زمانی طول می‌کشد که به تدریج قیمت فروش آنها با نرخ‌ جدید متناسب شود. به گفته احسان رضاپور این موضوع موجب افزایش رقم سود نه حاشیه سود آنها خواهد شد. به این معنی که درصد سود همچنان عدد ثابتی خواهد ماند اما به دلیل افزایش رقم درآمد مقدار سود افزایش می‌یابد.

رضاپور در گفت‌وگویی که با «دنیای اقتصاد» داشت، عنوان کرد: به‌طور کل در مرحله اول تک نرخی کردن ارز حاشیه سود شرکت‌های صادرات‌محور را به‌طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد و از سوی دیگر قیمت مواد اولیه آنها هم افزایش خواهد یافت، اما از منظر کارشناسان برآیند این دو نیرو در نهایت به نفع صنایع بورسی خواهد بود.

وی در زمینه این طیف از شرکت‌های صادرات‌محور یک مولفه دیگر هم را وارد می‌کند؛ نوع محصول آنها از نظر میزان فسادپذیری و نگهداری.

به گفته او طیف فلزی و معدنی که ماهیت صادراتی دارند و علاوه بر این مشکلی در حوزه انبارداری و نگهداری ندارند، می‌توانند سودآوری خود را حفظ کنند، اما شرکت‌های پتروشیمی و شیمیایی هر چند تاثیر مثبت می‌گیرند، اما چون محصولات فسادپذیر و با مسائل نگهداری مواجه هستند، در رده بعدی این طبقه‌بندی انتفاعی ارز تک نرخی قرار می‌گیرند. در مرحله بعد شرکت‌ها یا هلدینگ‌هایی که افزایش سودآوری آنها می‌تواند مورد اقبال بازار قرار گیرد و در نهایت شرکت‌های خاص در گروه‌های مختلف هستند که محصولات صادراتی دارند، مانند برخی شرکت‌ها در گروه‌های خودرویی و غذایی و دارویی که کالاهای خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کنند. این شرکت‌ها از نظر بازار فروش با عمده شرکت‌های گروه مشابه نیستند و به‌رغم تحریم‌ها از بازار صادراتی خوبی برخوردارند. اگر این شرکت‌ها مواد اولیه خود را هم از داخل تهیه کنند بیشترین تاثیر را از ارز تک نرخی می‌پذیرند. در کل بیشتر این شرکت‌ها در گروه‌های فلزی، پتروشیمی و شیمیایی قرار دارند، اما به‌صورت محدودتر در دیگر گروه‌ها هم پیدا می‌شوند.

رانت‌زدایی از بازار

مساله مهمی که در این فاز از تک نرخی کردن ارز مطرح می‌شود این است که شرکت‌های زیان‌دیده یا همان تولیدکننده‌هایی که بازار فروششان داخلی است باید تا چه زمانی صبر کنند که قیمت فروش آنها هم با نرخ جدید متناسب‌سازی شود. به گفته احسان رضاپور یکی از مهمترین موضوعاتی که در گذشته هم تجربه شده، این است، نرخ‌گذاری و کنترل قیمتی به کسانی نفع می‌رساند که بین کارخانه و مصرف‌کننده قرار دارند، یعنی کسانی که عمدتا از آنها به‌عنوان واسطه‌ها یاد می‌کنیم و نتیجه فشارهای قیمتی‌ که از بالا اعمال می‌شود مستقیم به جیب اینها می‌رسد، بنابراین بهتر است هرچه زودتر شرکت‌ها و تولیدکننده‌ها بتوانند محصولات خود را با ارز آزاد به بازار عرضه کنند. وی گفت: هرچند اثر منفی آزادسازی نرخ ارز در سبد خانوارها دیده می‌شود، اما حداقل اثر مثبتش این است که نفع آن در صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدی دیده می‌شود و با توجه به تجربیات قبلی در زمینه سیاست دستوری بهتر است، پروسه تصمیم‌گیری و متناسب‌سازی قیمت محصولات با ارز سریع‌تر اتفاق بیفتد و خیلی مشمول زمان نشود.

مساله یارانه‌بگیران انرژی

بحث دیگر این است که برخی از شرکت‌های تولیدی از یارانه انرژی و مواد اولیه استفاده می‌کنند، از این جهت فروش با ارز آزاد برای آنها رانت بزرگی ایجاد می‌کند؛ موضوعی که البته احسان رضاپور با آن مخالف است. به گفته این تحلیل‌گر باید به این گروه از شرکت‌ها نگاه واقع‌بینانه‌تری داشته باشیم، چون بعضی از مواد اولیه‌ها و محصولاتی که به‌عنوان خوراک به آنها داده می‌شود درحال حاضر عملا قابل فروش نیستند. وی گفت: کشور ما آنقدر ریسک دارد که برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب نیست، بنابراین باید حدی از مزیت نسبی برای سرمایه‌گذاری برای جلب آنها و متناسب با ریسک‌ها وجود داشته باشد و طبیعی است که برخی تخفیفات و عوامل جذاب‌کننده برای آنها درنظر گرفته شود، ولی باید به گونه‎‌ای باشد که نرخ‌ها از رقم‌های واقعی دور نشود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری نیرو که از 17 شهریور با توقف نماد روبرو شده از عملکرد منجر به زیان شرکت زیرمجموعه در سال مالی گذشته و دلایل آن خبر داد.

براین اساس، “ونیرو” اعلام کرد: عملکرد شرکت انرژی گسترجم (از شرکت های فرعی شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا با مالکیت 61.5 درصدی) در سال مالی منتهی به اسفند 98 منجر به زیان شده که اصلی ترین دلیل آن افزایش هزینه های مالی به دلیل اتمام دوره ساخت نیروگاه تابان یزد و تخصیص هزینه های مالی تسهیلات ارزی دریافتی به هزینه های دوره است. اطلاعات کامل تر در صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به اسفند 98 و یادداشت های همراه و گزارش تفسیری به تفصیل بیان شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

«رضا اردکانیان» وزیر نیروی دولت تدبیر و امید دوشنبه سوم شهریورماه و در نشست خبری هفته دولت از طرحی به نام «برق امید» رونمایی کرد و گفت: امسال و با هدف تقدیر از مشترکان کم‌مصرف طرح تخفیف 100 درصدی در قبض این مشترکان اعمال خواهد شد و اجرای این طرح در قالب طرح «برق امید» عملیاتی خواهد شد تا هم قدردانی از مشترکان کم مصرف باشد و هم دیگران را به کم مصرف کردن، تشویق کند.  

وی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران قرار است همه کسانی که تابستان امسال همکاری خوبی با صنعت برق داشتند و مصرف خود را مدیریت کردند مورد تشویق و حمایت قرار گیرند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بر این اساس مشترکان خانگی به سه دسته تقسیم شدند که شامل مشترکان کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف هستند.

وی گفت: مشترکان کم مصرف از تخفیف 100 درصدی در قبض خود برخوردار خواهند شد.

در همین پیوند «همایون حائری» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: طرح «برق امید» حداکثر تا دوماه آینده اجرایی خواهدشد.

وی افزود: برآوردهای انجام شده برای اجرای طرح «برق امید» نشان می‌دهد هشت میلیون و 500 هزار مشترک خانگی  شامل این طرح می‌شوند.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس مصوبه‌ای که دوم شهریور ماه امسال از هیات وزیران دریافت شد مقرر است طرح  برق امید اجرایی شود و براین اساس اکنون تهیه دستورالعمل‌های اجرایی این مصوبه دردست اقدام است.

حائری گفت: کمیته‌هایی در وزارت نیرو برای بررسی چگونگی اجرای طرح تشکیل شده و بررسی‌های لازم درحال انجام است و حداکثر تا دوماه آینده این طرح اجرایی خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در باره محل تامین پاداش‌های در نظر گرفته شده در اجرای طرح خاطرنشان ساخت: تخفیف و پاداشی که به این هشت و نیم میلیون مشترکی که الگوی مصرف را در مقادیر مشخص شده رعایت می‌کنند از محل صرفه جویی هایی که در صنعت برق ایجاد می‌شود جبران خواهد شد.

پیشتر «محمدحسن متولی زاده» مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولی، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) هم به  تشریح جزئیات طرح برق امید پرداخت و  گفت: طرح برق امید با هدف اصلاح الگوی مصرف همه خانوارهای ایرانی تدوین شده است، وزارت نیرو در سه سال گذشته طرح‌های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده چرا که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می‌یابد.

وی ادامه داد: برق در ایران پوشش صد در صدی دارد و همه خانوارهای ایرانی مشترک برق هستند و از این رو همه مشترکان خانگی می‌توانند در این طرح مشارکت و از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند شوند.

متولی زاده با بیان این که سال گذشته 8 میلیون خانوار مشمول مشوق‌های برقی شدند و 106 میلیارد تومان به آنها پاداشت اختصاص یافت، در خصوص برق امید گفت:  اجرایی شدن طرح برق امید  از دو ماه دیگر به صورت رسمی کلید خواهد خورد و همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت کنند.

مدیرعامل توانیر در عین حال به وجود 30 میلیون مشترک خانگی در کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: تاکنون مشترکان خانگی کشور در دو دسته “زیرالگو” و “بیش ازالگو” تقسیم بندی می شدند که هرکدام تعرفه خاص خودشان را دارند.

وی گفت: 85 درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها 15 درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

متولی زاده درباره تعداد مشترکان این طرح گفت: حدود 8 و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و البته تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد.

مدیرعامل توانیرخاطرنشان کرد: مشترکان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف‌ها برسانند و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای اقتصاد که پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست وی برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید جهت‌گیری‌های اصلی بودجه سال 1400 کل کشور متمرکز بر حل مسائل و رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور باشد، گفت: یکی از این مسائل گرانی و تورم است که باید برنامه‌هایی دقیق برای کنترل و مهار تورم و گرانی در لایحه بودجه سال آینده تدوین شود و بعنوان جهت‌گیری‌های اصلی آن لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه مردم از نظر اقتصادی و معیشتی در شرایط دشواری قرار دارند، افزود: با توجه به آثار مثبت کمک‌های حمایت معیشتی و نیز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی در سال جاری، باید در بودجه سال آینده نیز به دنبال استمرار برنامه‌های حمایتی و کمک‌های معیشتی به مردم باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور از کاهش سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور یاد کرد و با تاکید بر اینکه باید برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی به دنبال تدوین راهکارهای اجرایی و عملی باشیم، تصریح کرد: باید برنامه‌های حمایتی نظیر ارائه تسهیلات بانکی با حداقل نرخ سود مدنظر قرار گیرد و با روش‌هایی از این دست از بخش خصوصی حمایت و آنها را نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ترغیب و تشویق کنیم.

جهانگیری بهبود فضای کسب و کار را از دیگر ضرورت‌های اقتصاد کشور برشمرد و با تاکید بر اینکه این موضوع نیز باید در تنظیم لایحه بودجه سال آینده لحاظ شود، از استعلام‌های متعدد و دست و پاگیر و زمان‌بر برای صدور مجوزهای کسب و کارهای جدید در دستگاه‌ها انتقاد کرد و از هیات مقررات‌زدایی خواست با تمرکز بیش از پیش بر حذف مقررات دست و پاگیر و استعلام‌های تکراری و موازی، زمینه راه‌اندازی کسب و کارها در کشور را تسهیل نماید.

وی با اشاره به اینکه کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید بنا به تاکید مقام معظم رهبری تشکیل و اولین جلسه آن فردا برگزار خواهد شد، گفت: در این کارگروه نیز تلاش خواهد شد تصمیمات لازم برای حمایت از سرمایه‌گذاری و بهبود کسب و کار و رونق تولید اتخاذ شود.

معاون اول رئیس‌جمهور جهت‌گیری توسعه صادرات در تدوین بخشنامه بودجه سال 1400 را مثبت ارزیابی و خاطر نشان کرد: در کنار توسعه صادرات، مدیریت واردات نیز موضوعی پراهمیت است که البته لازم است به مدیریت تراز تجارت خارجی نیز توجه جدی صورت گیرد.

جهانگیری با قدردانی از تلاش‌ها و ابتکارهای وزارت نفت برای صادرات و فروش نفت در شرایط فشار و تحریم، افزود: با وجود صدور مجوزهای متعدد برای دستگاه‌هایی که داوطلب فروش نفت شده بودند، اما در نهایت دستگاهی جز وزارت نفت نتوانست در این زمینه اقدام موثری انجام دهد. بنابراین ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در بخش نفت برای افزایش توان تولید و صادرات وزارت نفت بیش از پیش احساس می‌شود.

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد و طرح فروش اوراق سلف نفتی گفت: متاسفانه این طرح که گفته می‌شد می‌تواند تا 140 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کند، به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستورکار خارج شد اما باید در بودجه سال آینده طرح‌ها و ایده‌های مشابهی که بتواند درآمد لازم را برای دولت ایجاد کند، تدوین شود.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع خصوصی‌سازی به عنوان یکی دیگر از جهت‌گیری‌های بودجه سال 1400 خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از مقامات کشور تا رسانه‌های مختلف هر روز علیه خصوصی‌سازی سخنانی مطرح می‌کنند و با توجه به طرح شبهات و مطالب منفی، موضوع خصوصی‌سازی در کشور با مشکلات زیادی مواجه شده است. باید در جهت‌گیری‌های بودجه سال آینده به شکلی دیگر بر موضوع خصوصی‌سازی تمرکز داده شود تا شاهد توسعه خصوصی‌سازی و رفع ابهامات و شبهات باشیم.

در این جلسه که وزرای نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند،‌ نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از بخشنامه بودجه سال 1400 ارائه کرد و به تشریح تصویر کلی از اقتصاد کلان مشتمل بر روند بلند مدت اقتصاد و پیش بینی های آینده و نیز سیاست‌های حمایتی بودجه سال 1400 پرداخت.

در این گزارش همچنین به سیاست‌های مالی پیشنهادی سال آینده و‌ مقابله فعالانه با اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا نیز پرداخته شد و جهت‌گیری‌های مختلف بخشنامه بودجه سال 1400 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین خرید تضمینی محصولات زراعی و باغی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم در خصوص قیمت خرید تضمینی این محصولات اتخاذ شد.

در ادامه این جلسه برخی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی نیز مطرح شد و پس از بحث و بررسی به تایید شورای اقتصاد رسید. اصلاح مصوبات مربوط به سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای پروژه تجهیز و تغییر کاربری اسکله‌های پتروشیمی در بندر پارس ـ عسلویه، طرح احداث ایستگاه‌های تقویت فشار میادین گازی هما، وراوی و مرکز تفکیک تابناک با استفاده از ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، اصلاح مصوبه شورای اقتصاد برای افزایش سرمایه‌گذاری طرح تعویض پوشش و تعویض خطوط نفت خام و فرآورده از جمله درخواست‌های وزارت نفت بود که در این جلسه مورد موافقت قرار گرفت.

همچنین درخواست وزارت نیرو مبنی بر انتشار اوراق مالی اسلامی توسط شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی جهت اجرا، تکمیل و توسعه طرح‌های نیروگاهی نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت که با این درخواست موافقت شد.

تعیین میزان خرید تجهیزات، موضوع بند (ب) ماده (5) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب 1398/2/15 مجلس شورای اسلامی برای پروژه خرید و تامین تجهیزات مرکز داده شبکه ملی اطلاعات نیز درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که مورد موافقت قرار گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، 12 شرکت بیمه میهن، تبرک، نساجی بروجرد، مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن، آذرآب، آسان پرداخت، توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز، کاشی سینا، فولاد کاویان، پاکشو، ریل سیر کوثر و ماشین سازی نیرومحرکه با اتمام سال مالی منتهی به اسفند گذشته، زمان برگزاری مجمع سالانه را اعلام کردند.

همچنین جام دارو، اشتاد ایران و گلوکوزان برای انتخاب و تکمیل اعضای هیات مدیره، بانک گردشگری، پتروشیمی اصفهان، آذریت، روان فن آور، سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال، سیمان مجد خواف، کارخانه چینی ایران، بیمه تعاون، بیمه سینا برای تصویب صورت های مالی به مجمع عادی بطور فوق العاده، بیمه تعاون برای تطابق اساسنامه با نمونه اساسنامه سازمان بورس و پگاه خراسان برای تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه 687 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به مجمع فوق العاده می روند.

بانک گردشگری(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز دوشنبه 31 شهریور در میدان شیخ بهایی، ابتدای خ سئول، پلاک 45

پتروشیمی اصفهان(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 15 روز دوشنبه 31 شهریور در اصفهان، کیلومتر 5 بزرگراه آزادگان، بلوار اختصاصی پتروشیمی اصفهان

آسان پرداخت: ساعت 11 روز یکشنبه 30 شهریور در خیابان ولیعصر، نرسیده به پل پارک وی، روبروی مسجد بلال، کوچه مهناز، پلاک 8

آذرآب: ساعت 14 روز دوشنبه 31 شهریور در میدان ونک، خیابان ملاصدرا، شماره 15 ،دفتر مرکزی

بیمه میهن: ساعت 15 روز دوشنبه 31 شهریور در خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان بیست و هشتم، پلاک 90

تبرک: ساعت 10 روز یکشنبه 30 شهریور در مشهد، کیلومتر 16 جاده قوچان، بعد از نیروگاه توس، شرکت صنایع مهتاب خراسان

نساجی بروجرد: ساعت 10 روز دوشنبه 31 شهریور در بلوار آفریقا، نرسیده به خیابان ظفر، خیابان بنیسی (فرزان غربی)، پلاک 22

مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن: ساعت 10 روز دوشنبه 31 شهریور در سعادت آباد، بلوار فرهنگ، خیابان داوود رشیدی ، شماره 13

توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز: ساعت 16:30 روز یکشنبه 30 شهریور در شهر رویایی پدیده شاندیز

کاشی سینا: ساعت 15 روز شنبه 29 شهریور در کیلومتر 3 جاده مخصوص کرج، بعد از پل هواپیمایی، روبروی نیروی هوایی سپاه، پ 61

فولاد کاویان: ساعت 10 روز شنبه 29 شهریور در خیابان نلسون ماندلا(آفریقا)، ابتدای بلوار آرش، پلاک 38

پاکشو: ساعت 10 روز دوشنبه 31 شهریور در خیابان ولیعصر، کوچه ساعی یکم، پلاک1 ، گروه صنعتی گلرنگ

ریل سیر کوثر: ساعت 11 روز شنبه 29 شهریور در خیابان آفریقا، نبش خیابان والی نژاد، پلاک 78

ماشین سازی نیرومحرکه(مجمع سالانه نوبت دوم): ساعت 14 روز شنبه 29 شهریور در قزوین، شهر صنعتی البرز، ابتدای بلوار خلیج فارس، سمت چپ

جام دارو(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز چهارشنبه 2 مهر در خیابان گاندی جنوبی، کوچه یکم، پلاک 14، گروه صنعتی رازی

آذریت(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 12 روز دوشنبه 31 شهریور در کیلومتر 33 جاده تبریز- صوفیان، روبروی کارخانه سیمان صوفیان

روان فن آور(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 14 روز دوشنبه 31 شهریور در خیابان افریقا، بالاتر از خیابان ظفر، کوچه نور، پلاک 6

گلوکوزان(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز سه شنبه 1 مهر در خیابان نجات اللهی، خیابان سپند شرقی، پلاک 41

اشتاد ایران(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز یکشنبه 30 شهریور در بزرگراه اشرفی اصفهانی، نبش بلوار مرزداران، پلاک216 ،شرکت نیرو محرکه

سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 14 روز دوشنبه 31 شهریور در بابل، میدان باغ فردوس، طبقه فوقانی قرض الحسنه ولی عصر

سیمان مجد خواف(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 13:30 روز یکشنبه 30 شهریور در خواف، سایت سیمان مجد خواف

کارخانه چینی ایران(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز شنبه 29 شهریور در کیلومتر 13 جاده مخصوص کرج، نرسیده به چهار راه ایران خودرو

بیمه تعاون(دو مجمع عادی بطور فوق العاده و فوق العاده): ساعت 15 و 16 روز یکشنبه 30 شهریور در هتل المپیک

بیمه سینا(مجمع عادی بطور فوق العاده): ساعت 10 روز یکشنبه 30 شهریور در خیابان بهشتی، نرسیده به خیابان ولیعصر، پلاک 309

پگاه خراسان(مجمع فوق العاده): ساعت 10 روز دوشنبه 31 شهریور در شرکت صنایع شیر ایران

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شرکت سرمایه‎‌گذاری نیرو در دوره 12 ماهه منتهی به 29 اسفند ماه 1398، به ازای هر سهم خود 67 ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که سود هر سهم 135 اعلام شده بود، از کاهش 50 درصدی در هر سهم حکایت دارد.

به گزارش رادیوسهام، شرکت سرمایه‎‌گذاری نیرو با سرمایه 9 هزار و 350 میلیارد ریال، صورت‌های مالی 12 ماهه دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1398 را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد.

شرکت سرمایه‎‌گذاری نیرو در دوره یاد شده، مبلغ 623 میلیارد و 472 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ 67 ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته از کاهش 50 درصدی برخوردار است.

این شرکت بورسی سود انباشته پایان دوره را با کاهش 55 درصدی نسبت به دوره مشابه گذشته، مبلغ 412 میلیارد و 572 میلیون ریال اعلام کرده است.

یادآوری می‌شود “ونیرو” در دوره 12 ماهه سال مالی منتهی به 29 اسفند 1397 (حسابرسی شده)، سود هر سهم را مبلغ 135 ریال و سود خالص را 944 میلیارد و 837 میلیون ریال قید کرده است.

همچنین براساس این گزارش، ارزش بازار شرکت سرمایه‎‌گذاری نیرو در دوره یاد شده، با افزایش یک هزار و 262 میلیارد و 30 میلیون ریال به یک هزار و 542 میلیارد و 811 میلیون ریال رسید. بهای تمام شده این شرکت نیز با افزایش 936 میلیارد و 170 میلیون ریال معادل یک هزار و 186 میلیارد و 718 میلیون ریال محاسبه شد.

“ونیرو” تعدادی از سهام چند شرکت بورسی را با بهای تمام شده معادل 630 میلیارد و 115 میلیون ریال به مبلغ معادل 858 میلیارد و 721 میلیون ریال واگذار کرد و از این بابت مبلغ 228 میلیارد و 606 میلیون ریال سود کسب کرد.

شرکت سرمایه‎‌گذاری نیرو طی این دوره تعدادی از سهام چند شرکت بورسی را با بهای تمام شده یک هزار و 532 میلیارد و 582 میلیون ریال خریداری کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو ضمن اشاره به استقرار مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز در کشور، گفت: استقرار مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز یک ضرورت برای مدیریت منابع آب کشور به حساب می‌آید و نیازمند تجمیع تجارب گذشته در حوزه‌های مختلف حکمرانی است.

* فرصت یکپارچه‌سازی مدیریت حوضه‌های آبریز در سال‌ پایانی دولت‌ها است

مدیرعامل جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران، در تشریح لزوم استفاده از تجربیات گذشته به منظور پیاده‌سازی مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز، تصریح کرد: فرصت یکپارچه‌سازی مدیریت حوضه‌های آبریز و استقرار آن در سال‌ پایانی دولت‌هاست، زیرا تجربه لازم برای مدیران سطح یک ایجاد شده و با استفاده از تجمیع تجارب باید نسبت به استقرار مدیریت به هم پیوسته حوضه‌های آبریز اقدام کرد.

وی ضمن اشاره به پرداخت 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای حل مشکلات آب و فاضلاب شهر اهواز، گفت: با دستور مقام معظم رهبری برداشت این رقم از صندوق توسعه ملی انجام شد و طبق آخرین اطلاعات بنده نزدیک به 270 میلیارد تومان از مبلغ 50 میلیون یورو برای شروع فعالیت واریز شده است.

*آغاز عملیات عمرانی حل مشکلات شبکه آب و فاضلاب اهواز از اواسط مهرماه

تقی‌زاده خامسی، در تشریح برنامه‌های وزارت نیرو برای بهبود عملکرد شبکه آب و فاضلاب شهر اهواز، اظهار داشت: پس از تامین بودجه لازم برای حل مشکلات آب و فاضلاب شهر اهواز، اسناد مناقصه برای آغاز فعالیت عمرانی تهیه شده و فرآینده انتخاب پیمانکار در دستور کار است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو، با اشاره به زمان آغاز فعالیت عمرانی به منظور رفع مشکلات شبکه آب و فاضلاب شهر اهواز، گفت: با توجه به فعالیت‌های مد نظر برای حل مشکلات مذکور، پیش‌بینی می‌شود که عملیات عمرانی برای حل مشکلات شبکه آب و فاضلاب از اواسط مهرماه آغاز شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری نیرو در دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 1398 ضمن افزایش سرمایه 50% در این دوره به ازای هر سهم  67 ریال سود محقق کرده  است.

«ونیرو» با سرمایه ثبت شده 9,350,000 میلیون ریال طی عملکرد 12 ماهه سال مالی منتهی به 1398/12/30 مبلغ 623,472 میلیون ریال سود خالص محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل  %34 کاهش یافته  است؛ این تغییر عمدتاً ناشی از افت %29 جمع درآمدهای عملیاتی شرکت بوده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

احمدرضا لاهیجان زاده روز پنجشنبه افزود: نحوه فعالیت آب شیرین کن ها در دریاها از لحاظ زیست محیطی بسیار حایز اهمیت است، از این رو در حال تهیه دستورالعملی مطابق با استانداردهای جهانی هستیم که بر اساس آن مشخص می شود هر آب شیرین کنی که می خواهد مستقر شود باید چه شرایطی را رعایت کند تا حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود.

وی ادامه داد: همچنین مکان آبگیری آب شیرین کن ها بسیار مهم است، بنابراین ویژگی های آبگیری،  محل آبگیری و فناوری که باید در این روند استفاده شود در این دستورالعمل دیده شده است.  در مسیر فعالیت آب شیرین کن ها تخلیه پساب تولید شده بسیار مهم است که این مساله نیز در این دستورالعمل دیده شده ضمن اینکه این دستورالعمل به صورت جامع،  دقیق و برگرفته از تجارب کشورهای پیشرفته دنیا تهیه می شود.

لاهیجان زاده اظهار داشت: امروزه استفاده از آب شیرین کن ها در کشورهای مختلف به ویژه حاشیه خلیج فارس بسیار زیاد شده و کشورهای جنوبی خلیج فارس بیشترین بهره را از این خلیج می برند به طوری که 60 درصد آب شیرین کن های دنیا در جنوب خلیج فارس واقع شده اند که عربستان بیشترین تعداد را دارد بعد از آن امارات،  قطر و کویت هستند در حالی که سهم ایران در این زمینه بسیار ناچیز است که بر این اساس وزارت نیرو اعلام کرد که در نظر دارد در یک نوار 100 کیلومتری در جنوب کشور، آب شرب را از طریق دریا تامین کند که شامل 17 استان خشک و بی آب در این بخش می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام وزارت نیرو طرح مطالعات وسیعی در این وزارتخانه برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته، گفت: با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست این دریا در راستای استفاده از آب شیرین کن ها در صدد تهیه دستورالعملی مطابق با استانداردهای جهانی هستیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در این راه مساله مهم این است که بتوانیم پهنه بندی درست و مکان یابی صحیحی از محل استقرار آب شیرین کن ها داشته باشیم به خاطر اینکه سازمان محیط زیست با یک عمل انجام شده مواجه نشود با آمادگی پیش می رود،  در دهه های گذشته این مساله همیشه برای سازمان محیط زیست پیش می آمد که گاها با پروژه هایی مواجه می شد که نیازمند مطالعه بود اما بخش های توسعه ای و اجرایی منتطر جواب نمی ماندند و پروژه را اجرا می کردند که در بسیاری موارد منجر به تبعات زیست محیطی و اقتصادی می شد.

وی افزود: برای اینکه این اتفاق نیفتد سازمان حفاظت محیط زیست به سرعت کار مطالعات پهنه بندی آب شیرین کن ها را آغاز کرد، این مطالعه سال گذشته در استان هرمزگان آغاز شد و اکنون محدوده هایی که امکان استقرار آب شیرین کن در این استان وجود دارد را مشخص کردیم، همچنین قرارداد مطالعه برای استان بوشهر را منعقد کردیم که در حال مطالعه است و تا پایان امسال پهنه استان بوشهر نیز استخراج می شود، در استان سیستان و بلوچستان نیز قراردادی که سواحل مکران را پوشش می دهد نیز منعقد شده که پیش بینی می کنیم در مدت هشت ماه آینده مطالعات آن به پایان می رسد، استان خوزستان هم جزو برنامه مطالعاتی است اما فعلا کار آن آغاز نشده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

شرط آزمون پابرجاست

امسال مجوز استخدام برای 22 هزار پرسنل به وزارت بهداشت داده شده است که اولویت آنها جذب نیروهای شرکتی و رسمی شدن آنها از طریق برگزاری آزمون است. نوبخت با بیان اینکه حدود 10 هزار تخت جدید قرار است در سال جدید به تخت‌های بیمارستانی اضافه شود؛ ادامه داد: از این رو وزارت بهداشت و درمان همچنان خواستار استخدام جدید نیرو خواهد بود. پس از جذب 22 هزار نیروهای فوق‌الذکر، سازمان برنامه و بودجه کشور، اجازه جذب جدید نیرو برای این وزارتخانه را مجددا صادر خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: براساس قانون تنها راه استخدام، گذراندن آزمون استخدامی است. البته در لایحه بودجه 1400 می‌کوشیم در صورت توافق مجلس، بخشی از جذب نیرو در وزارت بهداشت را بدون برگزاری آزمون به سرانجام برسانیم. البته این امر در صورت موافقت مجلس و برای سال بعد محقق خواهد شد.

پرداخت کارانه درمان از نوزدهم تا پایان هفته

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: پرداخت کارانه کارکنان وزارت بهداشت، وظیفه سازمان برنامه و بودجه نیست و دستگاه‌ها موظفند از منابع اختصاصی خود آن را تامین کنند. اما به دلیل شرایط خاص کرونا و از آنجا که امکان کسب درآمد اختصاصی محقق نشد، سازمان برنامه و بودجه مسوولیت تامین این مبالغ را بر عهده گرفت. به گفته وی، مطالبات و کارانه‌های معوق مربوط به 7 ماه گذشته است اما برخی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تا 12،13 ماه کارانه عقب مانده دارند. نوبخت افزود: می‌کوشیم تا پایان هفته آینده همه این مطالبات را پرداخت کنیم. البته سازمان برنامه خود را موظف می‌داند که کاملا بر این امر نظارت داشته باشد. قطعا مراکزی که معوقات بیشتری دارند، را در اولویت پرداخت قرار می‌دهیم.

پرداخت فوق‌العاده ویژه به تمامی کارکنان وزارت بهداشت

به گفته وی: در بخشنامه‌ای به وزارت بهداشت در روزهای آینده، به آنها اجازه خواهیم داد که کسانی که از فوق‌العاده ویژه استفاده نکرده‌اند، استفاده کنند. اما زمان انجام این کار، بسته به وزارتخانه است که از چند ماه آینده بتواند آن را اجرا کند. وزارت بهداشت و درمان از مهر یا آبان می‌تواند احکام پرسنلی کارکنان خود را متناسب با فوق‌العاده ویژه درمان اصلاح کند و از هر زمان که امکان تامین مالی را بیابد؛ می‌تواند این موارد را پرداخت کند. نوبخت در ادامه گفت: علاوه براستفاده از ظرفیت قانونی موجود برای پرداخت فوق‌العاده ویژه کادر درمان می‌کوشیم که در لایحه بودجه 1400 که در دست بررسی در سازمان برنامه است؛ منابع مالی لازم را برای اجرای کامل فوق‌العاده ویژه کادر درمان پیش‌بینی کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.