دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

صندوق های سرمایه گذاری بانکی نوعی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک(Mutual Fund) هستند که مدیریت و راهبری آنها را بانک های کشور انجام می دهند. در ایران بیش از 50 صندوق سرمایه گذاری مختلف وجود دارد که بانک ها آنها را تاسیس کرده اند. بعضی از بانک ها ممکن است چند صندوق سرمایه گذاری (انواع سهامی، درآمد ثابت، مختلط) داشته باشند. برخی دیگر از بانک ها نیز ممکن است هیچ صندوقی نداشته باشند.

صندوق های سرمایه گذاری بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران اقدام به تاسیس دو صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه نموده است. یکی از این صندوق ها صندوق سرمایه گذاری نگین رفاه است. نگین رفاه از انواع صندوق های با درآمد ثابت است و جزو گزینه های کم ریسک برای سرمایه گذاران تلقی می شود. صندوق دیگر، صندوق گنجینه رفاه نام دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

صندوق گنجینه رفاه از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است. صندوق های سهامی با مدیریت دارایی ها دربازار بورس سرمایه گذاران را در سطح ریسک بالاتری قرار میدهند. به طور کلی معمولا بازدهی صندوق های سهامی نیز از سایر صندوق های سرمایه گذاری بالاتر است. کارگزاری بانک رفاه کارگران در مقام مدیر صندوق گنجینه رفاه فعالیت می کند. بنابراین شعب بانک رفاه نمی توانند برای این صندوق جذب سرمایه داشته باشند. اگر سرمایه گذاران مایل باشند در  صندوق گنجینه رفاه سرمایه گذاری کنند؛ لازم است تا با مراجعه به شعب کارگزاری بانک رفاه کارگران اقدام به سرمایه گذاری نمایند. هم اکنون صندوق گنجینه رفاه در هفت شهر بزرگ کشور شعبه دارد.


مشخصات صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه


نام صندوق صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه مدیر کارگزاری بانک رفاه کارگران
متولی شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا ضامن نقد‌شوندگی ندارد
حسابرس موسسه حسابرسی هدف همکاران آغاز فعالیت ۱۳۸۹/۰۴/۱۵
نوع در سهام اندازه کوچک
وب‌سایت http://www.refahfund.com شماره تماس ۰۲۱-۸۸۳۷۹۴۹۰

اطلاعات سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه


کل خالص ارزش دارایی ۵۹۱.۲ میلیارد ریال نحوه سرمایه‌گذاری حضوری
تعداد سرمایه‌گذاری حقیقی ۲۷۶ درصد سرمایه‌گذاری حقیقی ۴۶
تعداد سرمایه‌گذاری حقوقی ۲ درصد سرمایه‌گذاری حقوقی ۵۴
قیمت صدور واحد ۱۵,۷۵۳,۵۱۱ ریال قیمت ابطال واحد ۱۵,۵۳۵,۰۲۴ ریال

تاریخ به‌روز رسانی: ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

صندوق گنجینه رفاه مانند اکثر صندوق‌های سهامی تقسیم سود ندارد و سرمایه گذاران صرفا از اختلاف قیمت بین واحدهای سرمایه گذاری در زمان صدور و ابطال بهره می برند. به طور کلی صندوق های سهامی به دلیل ماهیت شان نمی توانند سود ثابت و تعریف شده ای در نظر بگیرند.

عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. با مراجعه به سایت صندوق به آدرس http://www.refahfund.com و ورود به قسمت درباره صندوق می‌توانید امیدنامه و اساسنامه این صندوق را دانلود نمایید.

سود صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه

بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه رفاه از تاریخ تاسیس (1389/04/15) تا تاریخ (1398/08/13) 1451.27 درصد بوده است! یعنی اگر پول خود را در سال 89 در این صندوق سرمایه گذاری می‌کردید در حال حاضر ارزش پول شما بیش از 10 برابر شده بود.

سود صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه
نمودار بازدهی کل صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه از زمان تاسیس تاکنون (1451%)

صندوق گنجینه رفاه در شش ماه نخست سال 98 در گزارش 10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر نیمه اول سال 98 سایت سیگنال در جایگاه سوم قرار گرفته بود و با ثبت بازدهی 106.48 درصدی توانسته بود در بین تمام صندوق های سرمایه گذاری عملکرد بسیار قابل توجهی را نشان دهد.

سود صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه 6 ماهه
نمودار بازدهی صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه در شش ماهه نخست سال 98 (106.48%)

همچنین طبق گزارشات سایت سیگنال در خصوص بهترین صندوق های سرمایه گذاری در فصل تابستان سال 98، صندوق گنجینه رفاه توانست بازدهی  38.71 درصدی را به ثبت برساند و در جایگاه سوم قرار بگیرد.

سود صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه تابستان 98
نمودار بازدهی صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه در تابستان سال 98 (38.71%)

صندوق گنجینه رفاه در شهریور ماه سال 98 نیز بازدهی مناسبی داشت و طبق گزارش 10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر در شهریور ماه 98 در جایگاه چهارم قرار گرفت. صندوق گنجینه رفاه در شهریور 15.59درصد بازدهی به دست آورده بود.

سود صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه شهریور 98
نمودار بازدهی صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه در شهریور ماه 98 (15.59%)

اما در مهر ماه اوضاع بازدهی‌ها به گونه ی دیگری بود و با توجه به تغییر شرایط بازار بورس و نزول شاخص کل می شد پیش بینی کرد که بازدهی مناسبی در صندوق های سرمایه گذاری سهامی نیز حاصل نشده باشد. در مهرماه 98 صندوق گنجینه رفاه بازدهی منفی داشت و عملکرد نسبتا ضعیفی را نشان داد. بازدهی صندوق گنجینه رفاه در این ماه 10.07- درصد بود.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه مهر 98
نمودار بازدهی صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه در مهرماه 98 (10.07-%)

ریسک صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه (بتای صندوق)


بتای صندوق سرمایه گذاری چیست؟


ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده است. ضریب بتا معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود.

بتا  صندوق گنجینه رفاه در تاریخ 13 آبان 98 برابر با 0.88 محاسبه شده است. گفتنی است اگر بتای صندوق‌سرمایه‌گذاری کوچک‌تر از یک باشد، هنگام کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی‌های آن کمتر از بازار کاهش می‌یابد. در این حالت ریسک صندوق‌سرمایه‌گذاری در مقابل ریسک بازار پایین‌تر است.

معرفی مدیر صندوق گنجینه رفاه

شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا در تاریخ 1393/08/27 به شماره ثبت 463624 نزد اداره ثبت شرکت ها با سرمایه پرداخت شده 20 میلیارد ریال در قالب شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده است.

خدماتی که شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا ارائه می کند شامل موارد زیر است:

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه

دارایی های صندوق بانکی گنجینه رفاه، اغلب در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه گذاری شده است. در نمودار زیر با نگاهی کوتاه به نحوه سرمایه گذاری و مدیریت دارایی ها در این صندوق پی می‌بریم.

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری بانکی گنجینه رفاه

قیمت روزانه واحدهای سرمایه گذاری صندوق گنجینه رفاه

ارزش واحدهای سرمایه گذاری  صندوق گنجینه رفاه از ابتدای تاسیس، از 100 هزار تومان امروزه به بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است.

قیمت روزانه واحدهای سرمایه گذاری صندوق بانکی گنجینه رفاه

سهم صنایع مختلف از سبد دارایی های صندوق گنجینه رفاه

صندوق گنجینه رفاه با تقسیم دارایی ها در صنایع مختلف از ریسک سرمایه گذاری های خود کاسته است.

سهم صنایع مختلف از سبد دارایی های صندوق بانکی گنجینه رفاه

وضعیت صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق گنجینه رفاه

بر اساس اطلاعات نمودار زیر تعداد صدور واحدهای سرمایه گذاری در صندوق گنجینه رفاه از نیمه مرداد 98 تا نیمه آبان 98(سه ماه) نزدیک به 35% درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می دهد که سرمایه گذاران این صندوق را به عنوان یک صندوق معتبر و مطمئن انتخاب کرده اند. تعداد واحدهای صادر شده (خریداری شده) در نیمه مرداد حدود 28000 واحد بوده است درحالی که این تعداد در نیمه آبان 98 با صدور ده هزار واحد سرمایه گذاری جدید  به 38000 واحد رسیده است.

صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق بانکی گنجینه رفاه

رکوردی جالب توجه در صندوق گنجینه رفاه در تاریخ 10 مهرماه98
در تاریخ 10 مهر ماه سال 98  بیشترین میزان ورود سرمایه به صندوق گنجینه رفاه انجام گرفت. بر اساس گزارش سایت رسام،  23.724.30 میلیون ریال در 10 مهر ماه 98 به صندوق گنجینه رفاه وارد شده است. این میزان ورود سرمایه در طول تاریخ فعالیت صندوق بی نظیر بوده است.

شعب صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه

صندوق گنجینه رفاه در 7 شهر کشور شعبه دارد که سرمایه گذاران می توانند حضوری به آنها مراجعه کنند.

نام شعبه آدرس مدیر ثبت تلفن
تهران(مرکزی) تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، خیابان فخارمقدم، نبش بوستان دوم غربی، پلاک22 کارگزاری بانک رفاه کارگران آقای کیا 021-41772000
021-88379490
تبریز تبریز، خیابان ارتش جنوبی، روبروی ساختمان پست مرکزی، ساختمان کارگزاران، طبقه دوم، کارگزاری بانک رفاه کارگران آقای فرجوند 041-35410147
اصفهان اصفهان، چهار باغ بالا، چهارراه نظر، ساختمان بورس، طبقه 3 کارگزاری بانک رفاه کارگران آقای آزادگان 031-36671988
زنجان زنجان، خیابان سعدی شمالی، روبروی بیمارستان ارتش، ساختمان شمس، طبقه اول، واحد 105 کارگزاری بانک رفاه کارگران خانم پازکی 024-33560901
کرمان کرمان، بلوار شهید صدوقی، کوچه سوم، جنب پست بانک، بورس منطقه ای کرمان، طبقه 4 کارگزاری بانک رفاه کارگران آقای ابوطالبی 034-32460089
مشهد مشهد، بلوار خیام، تقاطع ارشاد، ششصد دستگاه، پیام8، پلاک 54 ، طبقه 3 کارگزاری بانک رفاه کارگران آقای آقامیرزاده 051-37674532
کیش کیش، خانه گستر، روبروی هتل ارم، لاین اصلی، بلوک1 ، ورودی2 ، واحد s9 کارگزاری بانک رفاه کارگران خانم راستی پیشه 09356269709

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه

ثبت نام و سرمایه گذاری در  صندوق گنجینه رفاه صرفا به صورت حضوری و با ارائه مدارک شناسایی با مراجعه به شعب صندوق انجام می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت صندوق گنجینه رفاه مراجعه نمایید.

تارنمای صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه : https://refahfund.com

شماره تماس صندوق گنجینه رفاه : 02188379490   ،  02141772000

بیشتر بخوانید
لیست صندوق های سرمایه گذاری بانکی
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

محدوده قیمت و سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی عرضه اولیه سهام سرمایه گذاری کشاورزی کوثر مشخص شد. همچنین معاون فرابورس از احتمال عرضه اولیه سهام آریاساسول برای فردا خبر داد.

به گزارش رادیو سهام، درحالی محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران از عرضه اولیه 15 درصدی سهام سرمایه گذاری کشاورزی کوثر برای چهارشنبه این هفته 21 اسفند خبر داده بود که با انتشار اطلاعیه عرضه این وعده محقق و جزییات واگذاری مشخص شد.

براین اساس، مقرر شده 15 درصد از سهام “زکوثر” شامل 415 میلیون و 500 هزار سهم با محدوده قیمتی 1245 تا 1312 تومانی هر سهم و سهمیه 400 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی در بازار دوم بورس عرضه اولیه شود . همچنین صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه، صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون و صندوق سرمایه گذاری نگین رفاه متعهدین خرید و سقف تعهد خرید 50 درصد سهام قابل عرضه است.

تعداد 330 میلیون سهم از کل سهام قابل عرضه در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص خواهد یافت و حدود 82 میلیون و 500 هزار سهم نیز صرفاً به صندوق‌های سرمایه گذاری در روز معاملاتی شنبه 24 اسفند به قیمت کشف شده در روز عرضه اختصاص خواهد یافت که ساز و کار عملیاتی آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

عرضه اولیه 514 میلیارد تومانی چهارشنبه | چرا نقدینگی بورس را ترک نمی‌کند؟

روز چهارشنبه 15 درصد از سهام هلدینگ بزرگ کشاورزی کوثر در فرابورس عرضه اولیه می‌شود. 412 میلیون و 500 هزار سهم که حداکثر سهمیه هر نفر حدود 400 سهم در نظر گرفته شده است. این عرضه در قیمت 1312 تومان به ازای هر سهم انجام شده و حدود 514 میلیارد تومان نقدینگی را از بازار جذب می‌کند. اقدامات نهادهای عمومی مانند سازمان اقتصادی کوثر برای عرضه سهام زیرمجموعه را باید قدردان بود.

اما یکی از فواید اصلی عرضه‌های اولیه در شرایط کنونی حفظ نقدینگی در بازار سهام  است. به این ترتیب نقدینگی تازه به سهام جذب می‌شود و  پول‌های پارک‌شده نیز ترجیح می‌دهند  عرضه اولیه را در پرتفو خود داشته باشند. در کنار التهاب کنونی اقتصاد کشور و سیگنال‌های تورمی تلاش مدیران بورس و فرابورس برای  عرضه شرکت‌ها تا پایان سال جاری مورد تقدیر است. اخبار از ادامه موج عرضه‌های اولیه تا پایان سال حکایت دارد و امیدواریم شرکت‌های بزرگ مانند شستا نیز به لیست عرضه‌ها در فرصت کوتاه باقیمانده اضافه شوند.

فردا دو عرضه اولیه داریم؟ | دو شرکتی که بورسی میشوند

معاون بازار شرکت فرابورس خبر داد: عرضه هایی که در راهند

همچنین معاون بازار شرکت فرابورس با اشاره به احتمال زیاد عرضه اولیه 5 درصد سهام آریاساسول در فردا و عدم تخصیص سهام به صندوق های سرمایه گذاری، برنامه عرضه های بعدی را اعلام کرد.

افسانه اروجی درباره برنامه روزهای پایانی شرکت فرابورس برای ورود شرکت های جدید و اینکه آیا فردا کدام یک از دو شرکت آریا ساسول و سیمان ساوه ، عرضه اولیه خواهند شد به بورس پرس گفت: با توجه به آماده تر بودن شرکت 458.3 میلیارد تومانی آریاساسول ، احتمال واگذاری سهام این شرکت بیشتر است.

وی ادامه داد: بنابراین در صورت عرضه اولیه “آریا” در فردا ، 5 درصد از سهام این شرکت به عموم واگذار خواهد شد و با توجه به حضور در بازار دوم معاملات فرابورس و الزام به واگذاری 5 درصدی ، سهمیه ایی به صندوق های سرمایه گذاری تعلق نخواهد گرفت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امروز جزییات عرضه اولیه اعلام می شود ، افزود: با این اوصاف اگر قطعیت عرضه اولیه آریا ساسول احراز شود ، کشف قیمت و حضور شرکت سیمان ساوه در هفته آینده انجام خواهد شد.

اروجی در برابر این سئوال که احتمال ورود شرکت های جدید در روزهای پایانی سال و هفته آینده چقدر است؟ توضیح داد: به جز سیمان ساوه ، شرکت های لاستیک یزد و رایان هم افزا و سرمایه گذاری صبا تامین هم در حال طی فرایند پذیرش هستند و درصورت تکمیل اطلاعات و آمادگی سهامداران عمده ، شاید و به احتمال کم ، لاستیک یزد برای عرضه اولیه آماده شود .

به گفته وی ، انتظار می رود دو شرکت سهام رایان هم افزا و سرمایه گذاری صبا تامین هم سال آینده عرضه اولیه شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس از عرضه اولیه 15 درصدی سهام سرمایه گذاری کشاورزی کوثر برای چهارشنبه این هفته 21 اسفند خبر داده بود که با انتشار اطلاعیه عرضه این وعده محقق و جزییات واگذاری مشخص شد.

براین اساس، مقرر شده 15 درصد از سهام “زکوثر” شامل 415 میلیون و 500 هزار سهم با محدوده قیمتی 1245 تا 1312 تومانی هر سهم و سهمیه 400 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی در بازار دوم بورس عرضه اولیه شود . همچنین صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه، صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون و صندوق سرمایه گذاری نگین رفاه متعهدین خرید و سقف تعهد خرید 50 درصد سهام قابل عرضه است.

تعداد 330 میلیون سهم از کل سهام قابل عرضه در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص خواهد یافت و حدود 82 میلیون و 500 هزار سهم نیز صرفاً به صندوق‌های سرمایه گذاری در روز معاملاتی شنبه 24 اسفند به قیمت کشف شده در روز عرضه اختصاص خواهد یافت که ساز و کار عملیاتی آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

طبق بررسی های بورس پرس، “زکوثر” از 30 بهمن به‌عنوان پانصد و سی و پنجمین شرکت بورسی در ﺑﺨﺶ کشاورزی و ﮔﺮوه پرورش حیوانات و در بازار دوم معاملات بورس تهران درج شده و خرداد سال 1362 به نام شرکت تصویران به ثبت رسیده و مهر سال 81 به سرمایه گذاری کشاورزی کوثر تغییر نام داده است.

شرکت سازمان اقتصادی کوثر با مالکیت 98.5 درصدی ، صاحب این شرکت با سرمایه اسمی 275 میلیارد تومانی بوده که دارای 117 نیروی انسانی است.

شرکت های مرغ مادیر دیزباد با 100 درصد سهم، مرغ اجداد زربال، مرغک، اجداد سپیدان کوثر، شیمی دارو کوثر، آبزی اکسیر کوثر، کشت و صنعت اشراق، توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر و پیشگامان کشاورزی و صنعت کوثر دنا هر کدام با 99.9 درصد سهم، تولید گوشت مرغ ماهان با 89.4 درصد، کشت و صنعت شریف آباد با 85.9 درصد سهم، خوراک دام پارس با 52 درصد سهم و پیشگامان کشاورزی کوثر کرمانشاه با تعلق 99.9 درصد سهام به شرکت مرغک، جزو شرکت های تابعه “زکوثر” بشمار می آیند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، سازمان بورس اوراق بهادار ۱۷ ماه پیش با ابلاغ یک مصوبه به اصلاح اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های با درآمد ثابت اشاره کرد؛ ابلاغیه‌ای که بر اساس آن انتظار می‌رفت کوچ نقدینگی از سپرده‌های بانکی به سمت بازار سرمایه را شاهد باشیم.

نگاهی به چیدمان فعلی نقدینگی این صندوق‌ها در بهمن ۹۷ نشان می‌دهد، با وجود چرخش نرم در میزان سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت به‌عنوان سایه بورسی بانک‌ها به سمت سهام و اوراق مشارکت همچنان سهم بسیار بالایی از این نقدینگی در سپرده‌های بانکی قرار دارد و فاصله قابل توجهی تا سقف مورد نظر ابلاغیه سازمان بورس دیده می‌شود.

بر اساس مصوبه مذکور صندوق‌های با درآمد ثابت مجاز شدند حداکثر ۵۰ درصد سپرده بانکی و گواهی سپرده داشته باشند. پیش از ابلاغ مصوبه سازمان بورس بیش از ۷۵ درصد پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت را سپرده‌ها تشکیل می‌داد. با این مصوبه این نهادهای مالی ملزم شدند بخشی از نقدینگی خود را که به‌صورت سپرده بود، خارج و به سهام یا اوراق بدهی تبدیل کنند.

برخی از کارشناسان این موضوع را فرصتی مغتنم برای بازار سرمایه عنوان کردند که بر اساس آن بخشی از سپرده‌های بانکی روانه تالار شیشه‌ای می‌شود و در ادامه نیز با هزینه شدن در بخش‌های تولیدی، می‌تواند زمینه رشد و توسعه اقتصادی را فراهم آورد. موضوعی که در عمل به کندی در حال انجام است.

نگاهی به پرتفوی صندوق‌های بادرآمد ثابت در پایان بهمن ماه نشان می‌دهد بیش از ۶۴ درصد از نقدینگی این گروه از نهادهای مالی همچنان در سپرده‌های بانکی پارک شده است. البته با توجه به سهم ۷۵ درصدی این بخش از پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت در پایان سال ۹۵، روند کوچ نقدینگی به دیگر بخش‌ها قابل مشاهده است.

با این حال همچنان با مصوبه ابلاغی سازمان بورس فاصله دارد. به این ترتیب برای رعایت مصوبه ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر سرمایه‌گذاری حداکثر ۵۰ درصدی صندوق‌ها در سپرده‌های بانکی و گواهی سپرده، همچنان باید شاهد کوچ ۱۹ هزار و ۹۱۳ میلیارد تومانی از سپرده‌های بانکی باشیم.

به این ترتیب تا پایان بهمن‌ماه سال جاری، حدود ۶۴٫۵ درصد پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت را سپرده‌ها تشکیل می‌دهند و تنها ۸ درصد از سرمایه این صندوق‌ها در بازار سهام سرمایه‌گذاری شده است. مقایسه این آمار با ترکیب پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت در ابتدای سال جاری (۷۳ درصد سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی و ۵ درصد سهام) حاکی از تغییر ناچیز پرتفوی این نهادهای مالی در سپرده‌های بانکی و حرکت نرم به سمت اوراق مشارکت و سهام است. با وجود این اما همچنان فاصله قابل توجهی تا سقف مورد نظر ابلاغیه سازمان بورس دیده می‌شود.

در این میان اما آنچه عیان است شیفت قابل توجه ارزش صندوق‌های با درآمد ثابت به سمت اوراق مشارکت است. نگاهی کلی به دارایی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت نشان از کاهش بیش از ۲ درصدی خالص ارزش دارایی این نهادهای مالی در بهمن ۹۷ نسبت به پایان سال ۹۶ دارد. در این میان سپرده‌های بانکی و وجوه نقد با کاهش بیش از ۱۳ درصدی در مدت مذکور مواجه شده‌اند. خالص ارزش سهام اما در این بازه زمانی افزایش ۵۷٫۷ درصدی را شاهد بود.

اوراق مشارکت از دیگر بخش‌هایی بود که نقدینگی صندوق‌های بادرآمد ثابت را به خود جذب کرد. بررسی آمارها در بازه زمانی مذکور نشان از افزایش ۱۶٫۳ درصدی ارزش اوراق مشارکت در پرتفوی این صندوق‌ها دارد. اما موضوعی که در این آمارها جلب‌ توجه می‌کند، رشد ۱۱۵ درصدی ارزش سایر دارایی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت در ۱۱ ماه اخیر است. سایر دارایی‌ها و کالاها یک کلاس مختلف از دارایی‌ها هستند که بر مواد خام استفاده‌شده برای تولید محصولات نهایی تمرکز دارند.

موانع تغییر ساختار صندوق های سرمایه گذاری

همان‌طور که اشاره شد برای رعایت مصوبه ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر سرمایه‌گذاری حداکثر ۵۰ درصدی صندوق‌ها در سپرده‌های بانکی و گواهی سپرده، همچنان باید شاهد کوچ ۲۰ هزار میلیارد تومانی از سپرده‌های بانکی باشیم. به نظر می‌رسد اما موانعی بر سر راه باشد.

در نگاه اول باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر بسیاری از صندوق‌های با درآمد ثابت، زیرمجموعه بانک‌ها هستند. با تحقق کاهش سهم سپرده بانکی و وجه نقد صندوق‌ها به ۵۰ درصد نیز طبیعتا شاهد کاهش جذابیت صندوق‌های مذکور بوده و دیگر جذب سپرده از طریق این نهادهای مالی به صرفه نخواهد بود. از طرفی دیگر، صندوق‌های با درآمد ثابت همواره به‌عنوان منابعی شناخته می‌شوند که سودهایی بالاتر از سپرده‌های عادی بانکی پرداخت کرده و همزمان از میزان ریسک پایینی نیز برخوردارند.

با اجرای سقف ۵۰ درصدی برای سپرده طبیعتا راهی برای صندوق‌ها جز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باقی نمی‌ماند. این بازار اما ریسک بالاتری نسبت به سپرده‌ها دارد و در صورت خروج سرمایه این صندوق‌ها از بانک‌ها، به احتمال زیاد شاهد افزایش ابطال این واحدهای سرمایه‌گذاری خواهیم بود.

به نظر می‌رسد تغییر پرتفوی این نهادهای مالی مشروط به اصلاح ساختاری نظام بانکی است تا بانک‌ها دیگر عطشی برای جذب نقدینگی از این طریق نداشته باشند. یکی دیگر از موانع مهم موجود، عمق کم بازار سهام است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد در شرایط فعلی، برای رعایت سقف سپرده‌های بانکی صندوق‌های با درآمد ثابت لازم است حدود ۲۰ هزار میلیارد از سرمایه این نهادهای مالی وارد بازار سرمایه شود.

این در حالی است که چنین گنجایشی در بازار سرمایه دیده نمی‌شود. به این ترتیب برای انجام اصلاحات فوق، به نظر می‌آید که بازگشت بخشی از منابع این صندوق‌ها به سوی سپرده‌های بانکی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. لازمه جلوگیری از این امر، تعمیق و گسترش بازار بدهی کشور از طریق افزایش تنوع و حجم اوراق قابل ارائه در این بازار است.

نگاه آماری به دارایی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

برای به دست آوردن نتایج قابل مقایسه، به بررسی دارایی ۴۹ صندوق درآمد ثابت که در ابتدای سال ۹۶ نیز مشغول فعالیت بودند، پرداخته ایم. بر اساس آمار در دسترس، مجموع خالص ارزش دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت (۴۹ صندوق) با افزایش ۶ درصدی، از ۱۲۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از ابتدای سال ۹۶ به ۱۳۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در پایان بهمن ۹۷ افزایش یافته است.

در این میان ارزش نقدینگی این نهادهای مالی در سپرده‌های بانکی و وجوه نقد با کاهش حدود ۹ درصدی از ۹۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ۸۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب سهم سپرده‌های بانکی از کل پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت، با افت ۱۰٫۵ واحد درصدی از ۷۵ درصد در ابتدای سال ۹۶ به ۶۴٫۵ درصد در بهمن ۹۷ کاهش یافته است.

اما صندوق‌های با درآمد ثابت که ابتدای سال ۹۵، ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (معال ۳٫۴ درصد) از دارایی خود را صرف سرمایه‌گذاری در سهام کرده بودند، با افزایش ۱۵۲ درصدی، ارزش سهام در ترکیب دارایی خود را به حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان (حدود ۸ درصد) افزایش دادند. اوراق مشارکت نیز در روندی مشابه در این بازه زمانی افزایشی ۲۸ درصدی را تجربه کرده و از ۲۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در ابتدای سال ۹۶ به ۳۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در بهمن ۹۷ افزایش یافته است. سهم این دارایی نیز در مدت مذکور افزایش ۴٫۴ واحد درصدی را تجربه کرده و به ۲۵٫۷ درصد در بهمن ۹۷ رسیده است.

نگاهی به وضعیت تغییر پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت در دو سال اخیر خالی از لطف نیست. آمارها نشان می‌دهد بیشترین میزان افزایش خالص ارزش دارایی در میان صندوق‌های با درآمد از ابتدای سال تاکنون، با رشد ۳۳۳۰ درصدی به صندوق با درآمد ثابت حکمت آشنا ایرانیان اختصاص دارد. پس از آن نیز صندوق‌های کاریزما و نیکوکاری دانشگاه الزهرا بیشترین میزان رشد ارزش خالص دارایی‌ها را در همین بازه زمانی ثبت کرده‌اند.

با نگاهی جزیی‌تر، بیشترین میزان افزایش در سهم سهام در ترکیب دارایی این نهادهای مالی متعلق به صندوق با درآمد ثابت لوتوس پارسیان است. این صندوق در حالی پایان سال ۹۵، هیچ سهامی در پرتفوی خود نداشت که در بهمن ۹۷، ارزش سهام موجود در پرتفوی خود را به ۵۴۰ میلیارد تومان افزایش داده است. صندوق‌های با درآمد ثابت مشترک آتیه نوین و نگین رفاه نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین میزان افزایش درصد سهام در ترکیب دارایی خود در بازه مورد بررسی قرار گرفتند.

در نگاهی دیگر اما صندوق با درآمد ثابت نیکوکاری لوتوس رویان میزان سرمایه‌گذاری خود در سپرده‌بانکی و وجوه نقد را از ۱۰۰ درصد در ابتدای سال ۹۶ به ۳٫۴ درصد در پایان بهمن ۹۷ کاهش داده است. صندوق‌های با درآمد ثابت اندیشه فردا و نگین سامان نیز به ترتیب کاهشی معادل ۹۳٫۹ و ۹۲٫۳ واحد درصدی در سهم سپرده‌های بانکی و وجوه نقد در این دوره به ثبت رسانده‌اند. در مقابل اما صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران میزان سپرده‌های بانکی خود را از حدود ۲۰٫۷ درصد در ابتدای سال ۹۶ به حدود ۷۵ درصد در بهمن ۹۷ افزایش داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.